Haarlems Dagblad De Menigte Ergens moet toch een basis voor accoord te vinden zijn! Hoe handige Antwerpenaren graan uit Argentinië weten te krijgen Brand maakteeen eind aan poging de gestrande „Brastagi" te bergen Weerbericht 62e Jaargang No. 18817 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adrain. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 19 December 1947 Verschijnt dageljjhs behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bij de Administratis Directeur-Hoofdredacteur: F^bert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 1-1E ■Ulr) ET BEVOLKINGSTOTAAL van dc lan den der Sovjet-Unie wordt geschat op honderdtachtig millioen. Er zijn dus bijna twintigmaal zoveel Russen als Nederlan ders. Maar over die tegenstelling wilde ik niet gaan uitweiden. Wel over het feit, dat in het jaar 1800 Europa pas het bevolkings- totaal had bereikt, dat Rusland nu heeft. In vele eeuwen tijds had het niet verder kunnen komen dan 180 millioen inwoners. In iets meer "dan één enkele eeuw, in de periode 18001914, steeg het daarna van 180 tot 460 millioen. De negentiende eeuw is wel ontzaglijk vruchtbaar geweest. In drie geslachten bracht zij een ontzaglijke mensenmenigte voort, die zoals Ortega y Gasset heeft geschreven zich als een stortvloed over de wereld heeft gestort en haar overstelpt. Hij voegde daaraan toe dat de bewondering, waarmee wij hoog opgeven van de groei van nieuwe volken zoals het Amerikaanse, ongegrond is. Wij verbazen ons over de aanwas van de bevolking der Verenigde Staten, die in een eeuw op hon derd millioen zielen is gekomen, terwijl het werkelijk verwonderlijke het hoge geboorte cijfer in Europa is. De bevolking van Euro pa is in de negentiende eeuw veel meer toegenomen dan die van de Verenigde Sta ten en Amerika is voortgekomen uit overtollige Europeanen. De Spaanse auteur zette de getallen niet naast elkaar om er statistische beschouwin gen over te houden, maar om een over haaste groei te doen uitkomen. „Deze voortjagende uitbreiding is voor ons van groot belang, want zij betekent dat er zwermen na zwermen mensen over Europa zijn uitgestort in zulk een korte spanne tijds, dat zij niet voldoende van de over geleverde beschaving konden worden door drongen." Dat is de strekking van zijn betoog. Omdat de mensen de gewoonte hebben in termen van volken en niet van wereld delen te denken zou zulk een betoog in Frankrijk, welks bevolking sinds een halve eeuw vrijwel stationnair is gebleven, min der indruk maken dan in een land als het onze, dat een kenmerkend beeld geeft van versnelde bevolkings-aanwas. Ofschoon Frankrijk de gevolgen van de snelle Euro pese groei wel mede aan den lijve heeft ondervonden. Want wie speurt naar de verschillende 'oorzaken, die tot de chaos en de beide wereldoorlogen van de twintigste eeuw hebben geleid, kan dit punt zeker niet buiten beschouwing laten, te minder als hij denkt aan de Duitse kreten om „Lebensraum", die de beide grote oorlogen inleidden. Belangrijk is Ortega's stelling, dat grote menigten over Europa zijn uitgestort in zo korte tijd, dat zij niet voldoende van de overgeleverde beschaving konden worden doordrongen. Hij noemt de gemiddelde Europese mens van deze tijd gezonder en sterker van ziel dan die van de vorige eeuw, maar veel simpeler van gemoed. „Hierdoor maakt hij soms de indruk van een mens uit een primitief tijdperk, die plotseling terecht komt in een maatschappij van zeer oude beschaving. In de scholen, waar de vorige eeuw zo trots op was. heeft men de grote massaas alleen de technische bekwaamheden van het moderne bestaan kunnen leren, maar men is niet in staat geweest haar op te voeden. Men heeft de massaas middelen verschaft om krachtig en in hoge graad te leven, maar ze niet ont vankelijk kunnen maken voor het gevoel der verheven historische plichten. Men heeft hen overijld het trotse bewustzijn van de macht van de moderne werktuigen inge prent, maar de geest is vérre van hen ge- bleven." g Dit is geen zachtzinnige voorstelling van zaken en men kan haar te kras geformu leerd noemen. Maai geeft zij in grote lijn I niet een volkomen duidelijke en aanvaard bare verklaring van veel, dat ons sinds jaren in de geest des tijds verontrust en beklemt? Moet men ook dit niet zien als een toelichting op het voortdurende streven naar meer en beter doordachte opvoedings methoden, dat zich allang doet gelden en dat zich na de tweede wereldoorlog is gaan toespitsen in een sterke drang naar ver nieuwing van ons onderwijs, dat zich in de eerste plaats op opvoeding en karakter vorming en niet in de eerste plaats op het bijbrengen van kennis zou moeten toeleg gen? Waarbij men natuurlijk geen scherpe scheidingslijn lugsen die begrippen kan leggen, want het verwerven van kennis werkt op zichzelf opvoedend en karakter vormend, maar alleen als het met begrip gepaard gaat en tot eigen verder onderzoek opwekt. Niet als het, zoals in zoveel geval len, als een zure plicht van uit-het-hoofd- leren wordt beschouwd. Bij herhaling heb ik er voor gepleit, dat allen die geschikt zijn voor een middelbare school-ontwikkeling die moeten kunnen ont vangen op de grondslag van een beperkt, op het practische maatschappelijke leven berekend leerprogramma, waarnaast speci fiek wetenschappelijke vakken als keuze vakken voor hen, die ze in het bijzonder nodig hebben, kunnen worden gerangschikt. Het beperkte programma zou het voordeel bieden, dat meer tijd voor vorming be schikbaar zou komen. En dit dichtst bevolkte land van Europa heeft een tekort aan mensen met voldoende ontwikkeling en begrip. Het tekort groeit, omdat onze bevolkings-aanwas snel blijft stijgen. En er is ook in ons land, bij velen, een ontstel lende vervlakking zichtbaar geworden. Wij zijn achterop geraakt. Het oude past niet meer op deze. tijd in menig opzicht en pok in dit. R- P- Federatieve Raad van liet Voormalig Verzet De beide grote organisaties van oud verzetsstrijders, de Federatie van Vereni gingen van Oud-illegalen in de provincies Noord- en Zuidholland en de Gemeenschap Oud-Illegale Werkers hebben in een bij eenkomst te Utrecht besloten in den ver volge gezamenlijk op te treden. Dc Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet werd als overkoepelend lichaam in het leven geroepen. De beide organisaties hebben overwogen „dat het van urgent belang is te geraken tot een bundeling van het Nederlands voor malig verzet, dat immers één was in de strijd tegen de vreemde overweldiger. Het voormalig Nederlands verzet, verenigd in een hecht en onverzettelijk blok, wil zich ook voor, de toekomst verantwoordelijk houden voor die vrijheid, gerechtigheid en menselijkheid waarvoor de besten zijn ge- Vallen". Bevin houdt de deur open: rr ltf Nog steeds streven naar eenheid van Duitsland en Europa Bevins verslag in het Lagerhuis van de Londense conferentie is een bittere klaagzang van teleurstelling en verwijten geworden, die echter een nog steeds levende hoop op uiteindelijke overeenstemming niet verborg. Minister Bevin zeide uitdrukkelijk dat Engeland er niet aan denkt, een verdeling van de wereld te wensen. „Wij sluiten geen deuren en zullen alle contacten blijven onderhouden", aldus riep de minister uit en liet daarop als'n verzuchting volgen: „Ergens moet toch een basis voor over eenstemming te vinden zijn!" Tenslotte zeide hij nog: „Wij blijven hard werken om te bereiken wat naar mijn mening nog steeds hard nodig is- Eenheid, niet alleen voor Duitsland, maar voor geheel Europa". Bevin verklaarde nog onder meer, dat de raad der ministers gebruikt is „voor totaal andere oogmerken" aan aanvankelijk de bedoeling is-geweest. „Groot-Brittannië,, zo ging Bevin voort, „beoogt geenszins de verdeling van de wereld. Wij kunnen niet op dezelfde wijze blijven handelen als thans. Wij hebben de hoop gekoesterd, dat samenwerking tussen de vier mogendheden bestaanbaar is. Het grootste gedeelte van de wereld kan een basis vinden om tot overeenstemming te geraken en zij kun nen het niet alle bij het verkeerde eind hebben. Groot-Brittannië houdt de-,deur voor onderhandelingen open en het zal trachten de noodzakelijke eenheid tot stand te brengen." „Wij zijn van plan", aldus Bevin. „er zo goed mogelijk voor te zorgen, dat het Duit se volk niet de nadelige gevolgen van de huidige stand van zaken ondervindt. In tegenstelling tot alle insinuaties blijft het ons streven van Duitsland een politieke en economische eenheid onder geallieerd toezicht te maken. Wij gaan krachtig voort de Duitse levensstandaard in overeenstem ming met onze beloften te verhogen en de productiecapaciteit op te voeren. Bij dit laatste houden wij ons aan het nieuwe voor de industrie-vastgestelde niveau en trekken wij Duitsland niet voor bij de bevrijde ge bieden." Bevin besloot met de woorden: „De wijze waarop de ministerconferentie geëindigd is, heeft velen doen denken dat er niets anders op zit dan verdeling der wereld. Wij kun nen niet op deze wijze blijven voortgaan. Ondanks alles hebben wij steeds gehoopt, dat de samenwerking tussen de vier grote mogendheden vruchtdragend zou zijn. Er moet toch ergens een basis voor overeen stemming te vinden zijn! Wij sluiten geen deuren en zullen alle contacten blijven on derhouden. Wij blijven hard werken om tenslotte dat te bereiken wat naar mijn mening nog steeds nodig is, n.l. eenheid, niet alleen van Duitsland, maar van geheel Europa." Tijdens het debat dat op de verklaring van Bevin volgde, zeide de communistische afgevaardigde William Gallach er dat als het Bevin ernst was met het opvoeren van het welvaartspeil in West-Duitsland. hij zijn belofte om de industrie in de Britse zóne te nationaliseren moest nakomen. Bevin antwoordde: „het doet mij genoe gen te kunnen mededelen, dat de V. S„ Frankrijk. Engeland en de Sovjet-Unie liet over dc socialisatie eens zijn geworden. De Verenigde Staten stelden voor, dat geen enkele Duitse industrie zou worden gena tionaliseerd zonder toestemming van het Duitse volk. Dit voorstel werd door Molotof gesteund en ik ging ermee accoord." (Luid gelach.) Bevin zeide dat hij elk redelijk voorstel van zijn collega's had aanvaard. Bonkaart-Kerstpuzxle Bon 030 van de bonkaarten KA, KB en KC 713 is aangewezen voor 200 gram suiker of versnaperingen, maardie bon beslaat niet.' Is dat geen vergis sing?" zo werd ons van verschillende zijden gevraagd. Ter geruststelling van ve\e huismoeders zij vermeld, dat deze bon wel bestaal, maar op een plaats zit, waar men hem niet verwachten zou, namelijk helemaal bovenaan de kaart, ongeveer in het midden. Minister Drees op weg naar Batavia Om kwart over elf gistermorgen stapte minister Drees op Schiphol in de K.L.M.- Constellation. welke hem naar Batavia zou brengen, maar om elf uur stapte hij ei- weer uit. omdat er een technische storing in het vliegtuig was ontdekt, welke eerst verholpen moest worden. Het duurde tot twee uur voor de Constellation kon ver trekken. Minister Mansholt zal tijdens de afwezig heid van minister Drees ad interim Sociale Zaken waarnemen. Uranium-mijnen in Saksen Volgens een bericht van de correspon dent te Dresden van het onder Amerikaan se licentie verschijnende blad „Der Abend" hebben de Sovjet-autoriteiten in Saksen (Sovjet-zóne) nieuwe uranium-mijnen met erts van hoog gehalte in exploitatie geno- mtn. Geen besprekingen over fusie mei Franse zóne Een woordvoerder van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ont kend. dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de V S. de fusie van de Franse zóne met de Brits- Amerikaanse zóne van Duitsland zouden hebben besproken. De woordvoerder voeg de hieraan toe. dat het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken ook ontkent, dat er voornemens bestaan tot het houden van dergelijke besprekingen. De Gaulle's parlementsleden zullen op nieuwe verkiezingen aandringen Na een bijeenkomst van de Gaullistisch gezinde afgevaardigden van het Franse parlement is medegedeeld, dat door ledin van de R.P.F. een motie zal worden inge diend waarin gevraagd wordt om ontbin ding van de Nationale Vergadering en het houden van nieuwe verkiezingen in Maart aanstaande. Toen James Hudson (Labour) er bij Be vin op aandrong, nog een poging te doen om tot een of andere beslissende regeling voor Duitsland te komen, antwoordde Bevin dat hij het dagelijkse rantsoen van het Duitse volk niet op 1550 calorieën kon laten (gejuich). Na Kerstmis debat. John Hynd, de vroegere minister verant woordelijk voor de Britse zóne van Duits land, sprak de hoop uit, dat de regering van haar aanspraken op Duits bezit in Oos tenrijk afstand zou doen. Bevin antwoordde dat Engeland niets liever zou doen, doch dat het geen zin had wanneer die activa aan een der andere geallieerden zouden toe vallen. Over de kwestie dient te worden onderhandeld.Wat goede daden jegens Oos tenrijk betreft, staat Engeland bovenaan. De voorzitter van het Lagerhuis, Herbert Morrison, deelde mede. dat over de kwestie Duitsland op 22 en 23 Januari a.s., na het Kerstreces, in het Lagerhuis zal worden gedebatteerd. Amerikaanse belangen" in Griekenland Karl Ranking, Amerikaans zaakgelastig de te Athene, heeft Sofoelis, de Griekse premier, herinnerd aan „het belang, dat de Amerikaanse regering hecht aan de blij vende samenwerking der twee voornaam ste partijen", die de huidige coalitierege ring vormen. Door speculaties in de bladen en door geruchten schijnt het geloof ontstaan te zijn dat er pogingen worden gedaan om de regering ten val te brengen. In het begin van de week hebben de liberale ministers en afgevaardigden de Kamer verlaten, daar zij hevig werden aan gevallen door de populistische (rechtse) af gevaardigden, wier leider Tsaldaris, de mi nister van Buitenlandse Zaken is. Burgemeester van Utrecht gaat been Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 April a.s. aan mr. dr. G. W. A. ter Pelkwijk wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd eervol ontslag verleend als burgemeester van Utrecht met dank betuiging voor de vele en gewichtige dien sten door hem als zodanig bewezen. Sigaren van inlandse en uitheemse tabak Met ingang van 1 Januari is aan fabri kanten van sigaren, vervaardigd pit in landse tabak, slechts geoorloofd deze siga ren af te leveren indien deze voorzien zijn van een accijnszegel, waarop een opdruk van twee rode balken is aangebracht. Hiermede wordt getracht een einde te maken aan het euvel, dat zowel de handel als het publiek soms sigaren koopt, welke van inlandse tabak zijn vervaardigd, hoe wel de indruk wordt gewekt dat deze siga ren van overzeese tabak zijn gemaakt. Het is mogelijk dat er na 1 Januari nog sigaren van inlandse tabak in de handel zijn. In Amerika doet men altijd buitengewone dingen. Dat is nu eenmaal zó de gewoonte geworden, dat die buitengewone dingen eigenlijk veel gewoner zijn dan de gewone dingen.Dc jonge dames op deze foto slapen 's nachts op kussens, die het levens grote beeld van een geliefd radiozanger of filmacteur dragen. Of zij er extra veel slaap door Inrijgen, wordi niet vermeld. Overigens zijn er ook mensem, die slaap krij gen van het luisteren naar radiozangers maar die zijn dan meestal boven die „bakvissen"-leeftijd. Tweedehandse tanks voor eerste-klas voedsel Bij het wegtrekken der Amerikaanse troepen uit België na de bevrijding, lieten deze enorme hoeveelheden van hun uit- rustig en bewapening, waaronder de mo dernste types lichte en zware tanks in België achter. Deze uitrusting en bewapening werd en bloc aan de Belgische regering verkocht. Wat de zware en lichte tanks betreft, werd in het contract nadrukkelijk bepaald dat deze slechts zouden dienen om er „scrap steel" voor de hoogovens van te vervaardigen. Thans blijkt evenwel dat een Antwerp se firma, die deze van het „British Disposal Commission" ter verwerking had ontvan gen. ze eenvoudigweg op een schip heeft gezet en ze naar Argentinië heeft verkocht, in ruil voor graan en ander voedsel. Reeds enkele maanden geleden ontving de correspondent van het A.N.P. te Brus sel van betrouwbare zijde uit Zuid- Amerika de mededeling, dat daar tanks aankwamen uit België, doch bij navraag bij het Belgisch ministerie van Buitenland se Zaken en bij de Amerikaanse ambas sade te Brussel, bleek men van deze ge hele affaire niets af te weten. De bewe ring. dat deze verschepingen van Ameri kaanse tanks naar Argentinië met goed keuring van de Belgische regering zouden zijn geschied, wordt dan ook als onjuist bestempeld. Verenigde Staten van Europa De secretaris van de Europese parlemen taire unie, graaf Coudenhove Kalergi, deelt mede, dat de unie op 8 Sept. 1948 een par lementair congres voor de Verenigde Sta ten van Europa wil bijeenroepen. Op deze datum bestaat de grondwet van Zwitser land honderd jaar. Het congres zal een grondwet voor de Verenigde Staten van Europa uitwerken. Duitse openbare aanklager woonde in glazen huis Het Britse militaire bestuur van Berlijn heeft bekend gemaakt, dat dr. Wilhelm Kühnast, die sinds het einde van de oorlog het ambt van eerste openbare aanklager van Berlijn heeft bekleed, van zijn functie ontheven is. Kühnast, die van eind Mei af zijn woning niet mocht verlaten, zou stuk ken van de nationaal-soeialislische volks rechtbank vernietigd en zich goederen van zwarthandelaars en andere misdadigers wederrechtelijk hebben toegeëigend. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is het ministerie er van op de hoog te, dat België Amerikaanse tanks naar Argentinië verscheept en heeft het mi nisterie er geen bezwaar tegen, daar men verwacht, dat België in ruil daarvoor voedsel uit Argentinië zal krijgen. Volgens deze woordvoerder betreft het hier 270 tanks. Italiaans gemodder De communistische en republikeinse af gevaardigden zijn gedurende tien minuten in de conferentiezaal van de Italiaanse con stituerende vergadering slaags geraakt tij dens de debatten over het nieuwe regerings program. Enige afgevaardigden werden ge wond. Het handgemeen had plaats, nadat To- gliatti (communist) de buitenlandse poli tiek van de premier had gecritiseerd, daar deze Italië „tot slaaf van de V. S." maakte. „Schande over u", aldus zei hij tot de repu blikeinen, „gij haalt onze vlag door de modder." Communiqué van de commissie van drie De commissie voor goede diensten heeft gisteravond een communiqué uitgegeven, waaruit blijkt, dat gisteren op de „Ren ville" een vergadering heeft plaats gehad van de technische commissies tot uitvoe ring van de order tot het staken van het vuren met vertegenwoordigers van de commissie voor goede diensten. Het uitgangspunt van de besprekingen was het plan van de commissie voor goede diensten, dat diende om de order onmid dellijk effectief te maken. Over dit plan zijn inmiddels reeds memoranda van Ne derlandse en republikeinse zijde gepubli ceerd. Het communiqué van gisteravond zegt. dat na de laatste vergadering besprekingen zijn gevoerd met het Nederlandse opper bevel, waarop de nadere verklaringen, waarom werd verzocht, zijn gegeven. De Nederlandse commissie heeft medegedeeld, dat een memorandum zal worden opge steld, waarin de Nederlandse zienswijze inzake het plan van de commissie voor goede diensten, aangevuld met de thans gegeven nadere verklaringen, zal worden uiteengezet. De republikeinse commissie verklaarde het plan aangevuld met de thans gegeven verduidelijking te zullen aanvaarden als basis voor besprekingen. Het communiqué zegt tevens dat de Ne derlandse voorstellen op het oorspronkelijk plan dus voordat de verklaring was gegeven en gepubliceerd in het Neder landse memorandum zijn besproken. De republikeinse commissie kon deze voor stellen als afzonderlijk plan niet accep teren, omdat zij slechts een deel van het plan der commissie voor goede diensten bevatten. De Nederlandse commissie is echter van mening, dat de Nederlandse voorstellen punten bevatten, die onmid dellijk effectief zouden kunnen zijn en heeft de commissie voor goede diensten verzocht de voorstellen te willen onder steunen. JEUGDWEDSTRIJD VOOR TOERISTISCHE AFFICHES. Teneinde de Nederlandse jeugd te inte resseren voor het toerisme heeft de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer te 's-Gravenhage een prijs vraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een pakkend affiche,, dat ten doel heeft in het buitenland belangstelling op te wek ken voor Nederland als toeristenland. Het woord is aan Gustave le Bon: De ware democratische voor uitgang ts 7iiet, dc élite tot het peil der menigte neer te halen, doch de menigte tot haar op te heffen. Voor de stille armen Kerstinzameling voor dc Stille Armen. 11e verantwoording: Dames K ƒ5.C. II. 1.—. D. St. P. ƒ2.—. A. H. ƒ2.—. G. M. ƒ2,—. Zr. K. E. 1 J. H. U. 2.50. Mevr. V. 1.—. Fam. M. 10.—, J. M. 2.50, G. K. 2.50, Mevr. F. ƒ5.—Mevr. H. M. ƒ3.—. Mevr. B. ƒ.1.— M. O. P. ƒ5.—. G. A. P ƒ2,50, N. N. ƒ2.50. Supporters Ver. H F. C. Haarlem ƒ5.Wim en Erik 2,50. N. M. 2,50. V. en L. 10,—. Dames P. B 5,Mevr. C. v. B. 2,J. IJ. 1.—. L. d. V. G. ƒ3.—. A. R. ƒ2.50, II. L. ƒ1.Padvindster ƒ10.Mevr. C. K. ƒ2,50, A. P. ƒ1—, Dames D. C. ƒ2.50, Juffr. P O. 2,50, P. W. 3.50. J. B. B. 12,50. D. O. 5— Z. ƒ5.—. N. N. ƒ15.—. J. W. B. ƒ2,50, E. W. ƒ5,G. 2.50, Jacobus ƒ2,II. L. ƒ2. kapittel „Vicit Vim Virtus" ƒ35.Wed H. O.S. ƒ10.—. E. M. ƒ5.—. Ivonne Clara W. 10.—. M K. f 10.—, Joh. v. D. 10.—. A. S. ƒ3.—. H. J. J. ƒ5.—. v. d. G. ƒ10.—. 5 V's 65,—. Mevr. J. A. Th. 10,—. Dagtotaal ƒ331,50. In 't geheel is thans bij ons binnengeko men ƒ6336,72. Gestort op de Twentse Bankvereniging door: N. N. ƒ5,A. de B. D. 10,J. M. Z. 10,—. Mr. A. M. L. ƒ5.—. Mr. C. M. J, dc J. 25,—. W. B. ƒ5.—. L. A. B. ƒ10.—. Haarl. Grond. Hei en Aannemersbedrijf 10.N. N. r 2 50. W. A. C. W. ƒ5,—. N. N. ƒ250.—, Jhr. F. T. v. B. ƒ25.— Ingekomen bij het Comité: Huize ,.P ƒ7,50. Mevr. M. E, L.—de V 10.—. N. N. 6.—. Bijdragen kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soen daplein 37. Ons Postgironummer is 27 3 107, s.v.p. bij vermelden: „Voor dc stille armen". Hongaars vice-premier speelt met vuur De Hongaarse socialistische vicc-premtcr Szakasits, heeft verklaard dat er geen sprake is van een fusie lussen socialisten en communisten. Hij zeide op een vergadering van socia listische arbeiders te Boedapest dat hij deze verklaring „volledig bewust van zijn verantwoordelijkheid" aflegde. Een fusie zou de Hongaarse democratie slechts ver zwakken. Eert schip ging verloren Over de ramp met de „Brastagi" die tussen Madagascar en Zuid-Oost-Afrika bij het eiland Caldeira door de stromingen werd verrast, op de riffen strandde erl daarna in brand geraakte, heeft de inspec teur van de technische dienst van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd ir. P. van Overbeek, die in opdracht van zijn directie een onderzoek instelde, enige mededelingen gedaan. „Het was niet eenvoudig het schip te bereiken", zeide de heer Van Overbeek. De „Brastagi" lag op een plek waar bijna niemand kwam. De dichtstbijzijnde haven was Beira. dat ook slechts een bewoonde plek is temidden van de rimboe met oli fanten. slangen* krokodillen en wat dies meer zijn. Het schip lag ongeveer 450 mijl Noordelijk daarvan of twee dagen varen. Ik bereikte Beira met 'n klein vliegtuigje, maar was vier dagen lang tot nietsdoen gedoemd, want eerst op 12 November ar riveerde de sleepboot „Britton" van de Engelse admiraliteit om mij naar het schip worden. We waren uitermate voorzichtig, omdat het gebeurde met de „City of Lin coln" ons een les was geweest. Daar was bij ec-n soortgelijk experiment het dek plotseling in de lucht gevlogen. Twee per sonen, die er zich bovenop bevonden, kwa men om het leven. Er was geen moment te verliezen, want mocht de wind uit Zuidelijke richting gaan blazen en slecht weer meebrengen, dan werd de deining te groot en kon het schip wel afgeschreven wprden. Inmiddels arriveerde de sleepboot „Thames" van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst. Ook die kon echter weinig uitrichten, want zij schuurde zolf over de riffen en moest een heel eind ach ter de „Brastagi" ten anker gaan. Door brand verrast. We waren met onze werkzaamheden al flink gevorderd, toen de brand ontstond in ruim twee. Toch waren we tevoren zeer voorzichtig geweest, want we gingen pas aan hel werk, toen gebleken was dat de te brengen. De sleepboot had te Durban op het water drijvende olie ondanks her^ bergingsmateriaal ingeladen. Drie lassers en een duiker waren eveneens meegeno men. Na twee dagen varen kwam de „Brasta gi" in zicht. Het schiple maakte slagzij en helde achterover. Later bleek, dat door het schuren over de rug van het rif de dub bele bodem van ruim twee openbarsten was. Spoedig bleek, dat het ruim op de ge wone wijze niet leeggepompt kon worden. De meebrachte slangen pasten biet op de installaties en de bemanning van de sleep- boot manschappen van een Engelse kruiser was van goede wil, maar op bergingsgebied onkundig. De tijd drong, want de „Brastagi" was bij het hoogste springtij vastgelopen dit verklaart ook, dat het rif niet door de branding zicht baar was en elk volgend springtij zou 20 cm minder water geven, waardoor de kans op vlotslepen steeds kleiner werd. Toen het pompen dan ook niets opleverde, werd besloten een deel van de lading over boord te zetten en een ander deel naar het achterschip over te brengen. Daarna zou getracht worden het water uit het schip te persen met behulp van compressors. Hiertoe moest het lek luchtdicht gemaakt Hamburg, de stad waarop tijdens de afgelopen oorlog het geallieerde luchtwapen spe ciale vernieligingsaanvallen ondernam, heeft nog steeds geen begin kunnen maken met dc wederopbouwzelfs niet met de opruiming van de massa's vbrivrongen staal en ver pulverd beton in het havengebied, dat een droevige aanblik biedt van troosteloze chaos. Dit is de eerste foto na de oorlog en waarschijnlijk ook wel tij-dens de oorlog van da Haviburgse haven. haalde proefneming niet branden wilde. Het vuur werd met man en macht bestreden, maar wij werden verrast door een vergassïngsproces, dat zo vlug in zijn werk ging, dat men eigen lijk kon spreken van een explosie. De op de tussendekken staande lading vloog in brand en ook het voordek, dat vol met oliedrums stond, was spoedig een vlammenzee. Binnen een paar minuten sloegen de vlammen boven de voormast uit. Wat konden wij hiertegen uitrichten met enige slangen en wat schuimblussers? De wind was fel en de vlammen gierden over het schip heen. Weldra ging de brug er aan. Twee dagen later, zo eindigde ir. Van Overbeek zijn relaas, zijn we weer met frisse moed begonnen, nu om een nieuw plan ten uitvoer te brengen. We wilden het schip-in tweeën snijden en het achter schip tenminste behouden. Maar assura deuren vonden de kosten te hoog in ver houding lot de eventuele baten en zij be sloten daarom het schip op te geven. Het karkas is nu in eigendom overgegaan aan de .Salvage Association" te Londen, welke nu naar mensen zoekt, bereid en in slaat de resten van de „Brastagi" te bergen. Wat waarde had en draagbaar was heeft de bemanning meegenomen. Jammer van het schip, want het was niet alleen betrekke lijk nieuw, maar het verdiende bovendien vele deviezen voor Nederland". NIEUW TARIEF VOOR INVOERECHTEN. Met ingang van 1 Januari zullen invoer rechten volgens het tarief van de Nederlands- Belgisch-Luxemburgse douane-overeenkomst worden geheven. Dit tarief zal worden toe gepast ten aanzien van alle goederen, welke op of na 1 Januari op de kantoren der in voerrechten voor invoer worden aanagege- ven Hiervan zijn uitgezonderd de goederen uit het gebied van de Belgisch-Luxemburgse economische unie, waarvoor geen invoer recht geheven wordt VEEL ZACHTER DES NACHTS Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele regenbuien. Veel zachter des nachts. Overdag in het Noorden van het land ongeveer dezelfde temperatuur als van daag In het Zuiden nog iets zachter. Meest matige wind tussen Noordwest en Noord. 20 December: Zon op 8.45 uur. onder 16.30 uur Maan op 13 08 uur, onder uur (Eerste kwartier) "1

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1