c J L J Schade en schande PHILIPS phii/Shave Negen millioen Nederlandse knagers ien hun doodvonnis kri jge Het „Friend-ship" in Le Havre Panda 7^2 d IK WEL VAN I CALVÉ'S Ons land op de grens van het vorstgebied Wereldnieuws VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Wanneer men een helder beeld wil krij gen van het ongerijmde, dat ligt in het organiseren van internationaal-reglemen- terende procedures in een volkengemeen schap, die niet beschikt óver internationaal- geldende wetten, noch over een uitvoerende macht daarvoor, moet men niet nalaten ook een blik te werpen in de gecompliceerde administratie van het geallieerde afwikke lingsbureau der herstelbetalingen. In het dagelijkse maatschappelijke leven zou men Duitsland kunnen vergelijken met een bankroetier, wiens schuldeisers met elkaar een afspraak maken volgens welke zij allen een deel van de vrijkomende nog aanwezige activa zullen ontvangen. Die afspraak is wettelijk geregeld en behalve in de bij de wet genoemde gevallen heb ben die schuldeisers dezelfde rechten behoeven zij niet te vrezen dat de afwik keling niet verlopen zal volgens de normen van fecht en redelijkheid. Afgezien van de vraag, of een bankroe tier zich niet zou beledigd moeten voelen, wanneer hij vergeleken wordt met Duits land, dat als internationaal personage tegen over zijn partners in de wereldsamenleving dingen heeft verricht, die op geen enkele wijze zijn goed te praten of te excuseren is ae positie, die Duitsland thans ten op zichte van de wereld inneemt, practisch die van een gefailleerde. De deurwaarder is in het Duitse huis op zoek naar de waarden, die in aanmerking komen voor de „ver koop bij executie" en de schuldeisers heb ben hoop dat zij eerlang voor een zeker percentage zullen worden schadeloos ge steld. Maar feitelijk houdt daarmede de vergelijking dan ook op. Zou men haar verder willen toepassen, dan zou men stui ten op herhaalde afwijkingen, die wijzen op een chaotisch en verward procédé, dat wei nig lijn of norm vertoont. In de overeenkomst van Potsdam werden indertijd de vage omtrekken van het her stelbetalingsplan neergelegd, te vaag en te weinig gedetailleerd en bovendien te dub belzinnig om enige basis te leveren voor een practische uitvoering. Het gevolg van deze gebrekkige omschrijving heeft men kortgeleden in Londen kunnen beluisteren: Botsende meningen van Rusland en het Westen, beide zich beroepend op dezelfde overeenkomst van Potsdam en beide een volkomen tegengestelde uitleg gevend aan het daarin bepaalde. Intussen is men zowel in het Oosten als in het Westen van Duits land reeds geruime tijd bezig met de uit voering van de herstelbetalingsvordering. Men kan zich voorstellen hoe willekeurig en despotisch dat geschiedt. Wat de Sovjet- zóne betreft, cijfers zijn er te enen male niet van te geven, doch men weet in het Westen dat deze zóne in belangrijke mate wordt geledigd van industriële uitrustingen, kapitaalwaarden en zelfs arbeidskrachten, en de op gang gekomen Duitse productie ondergaat aderlatingen van afgewerkte en halve fabrikaten, dit overigens volgens de letter van de wazige Potsdam-afspraak. Hoe gaat het in het Westen? Er is een lnter-geallieerde herstelbetalingscommissie, gevestigd te Brussel, die het uit Duitsland door de bezettende machten losgemaakte herstelkapitaal en -materiaal ontvangt en uitdeelt. Een van de voornaamste organen van deze commissie is die van experts, die voor uitvoeringsbepalingen een redelijke en juridisch aanvaardbare oplossing moet trachten te vinden. Voor ons land heeft daarin zitting prof. mr. H. Bregstein, hoog leraar in het recht te Amsterdam, die dezer dagen in besloten kring een en ander ver telde over het moeilijke en problematische wei'k der commissie. De grote moeilijkheid is zoals ook reeds in de aanvang van deze beschouwing gesuggereerd dat de juridische vorm der herstelbetalingsregeling niet steunen kan op een organisatorische realiteit, op een maatschappelijke wereldstructuur. Zij moet worden neergelegd als een bindend voor schrift voor staten, die onderling geen en kele juridische band hebben en toevallig een van zin zijn omdat zij uit eigen belang tegen dezelfde tegenstander in het krijt zijn getreden. Een groep vrijbuiters, niet in rrtaatschappelijk verband levend, elkander, bij toeval vriendelijk gezind, doch overigens geheel los van elkander hun wegen zoekend ten opzichte van elkaar. Te Parijs werd in 1945, op 21 December, een overeenkomst gesloten tussen de Westelijke geallieerden, waarin de principes der verdeling werden vastgelegd in Brussel werd op 5 Decem ber j.l. een nader accoord getekend, dat de definitieve richtlijnen aan de aangesloten staten oplegt. Nederland heeft bij de ver deling der direct uit Duitsland beschikbaar komende kapitaals- en industriële herstel leveranties een percentage van 5.6 verwor ven, wat volgens prof. Bregstein geen on redelijk aandeel is. Wat de andere groepe ring der herstelmiddelen, de buitenlandse activa, betreft kreeg Nederland 3.9%. En hei zijn juist die buitenlandse activa, welke de te Parijs en Brussel ont stane overeenkomst al dadelijk weer kenmerken als een onvolkomen en onge rijmde afspraak. Want uit vrees dat de De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Tango rumba-orkest. 8.40 Platen. 9.30 Werken van Elgar. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Piano. 11.00 Voor arbeiders in continu bedrijven. 12.00 Vincentino 12 30 Weerbe richt. 12.33 Orgel. 13.00 Strijdkrachtenpro gramma. 1330 Barcarole. 14.00 A. J. C.-uit- zending. 14.15 Harmoniekorps. 15.00 Demobi lisatie en jeugdorganisatie. 15.15 Gevraagde platen. 16.00 ..Moeder, wat doet u op die ver gaderingen?". 16.15 Kleinkunst. 15.45 Om en bij de 20. 17.15 Volksconcert. 18.15 Sport- praatje. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Vrouwenkoor. 19 30 „Er komt een vriend vanavond". 20.08 Dingen van de dag. 20.15 Oké-avond. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Lichte muz. 22.00 Luisterspel „Adriaan en Olivier" III 22.30 Dansorkest. 23.15 Hob byhoek. 23.30 Orgel en piano. HILVERSUM H, 414.5 iVL. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Spaanse liedjes. 7.30 Gebed. 7.45 Peer Gvntsuite. 8 15 Platen. 9.35 Kwartët van Beethoven. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Svmphonische muziek. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Tsjechische koorwerken. 12.00 Angelus. 12-03 Zang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metro- pole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek?. 13 40 Filmpraatje. 13.50 Werken van Gershwin. 14.00 Toneelpraatje. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Bing Crosby. 15.00 Goudmijnen in Zuid-Afrika. 15.15 Debutan tenconcert. 15 45 Kiosk. 16.00 Franse chan sons. 16.28 „Huiselijkheid". 16 30 Gregoriaans. 17.00 De wigwam 18.00 Volksliederen. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Luisterspel. „Lord Jum- paiit" (XII). 19.20 Kamerorkest. 19.45 Banden die binden 1955 Platen 2005 Actualiteiten. 20.12 De gewone man. 20.20 Hoe heet deze plaat? 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Morgen is 't Zondag". 21.40 „Een koets vol verhalen". 22.00 Platen. 22.10 Weekend-serenade. 22.40 De Van Rooyens, 22.45 Gebed. 23.15 Symphonische muziek. gehele procedure der herstelbetalingen schipbreuk zou lijden op de klip der natio nale eigengereidheid en onafhankelijkheid, liet de overeenkomst essentiële vragen on beantwoord en trof zij geen regeling voor evidente gevallen van twijfel, zodat ieder de mogelijkheid heeft om die twijfel op de voor zichzelf zo gunstig mogelijke wijze uit de weg te ruimen. Zo kreeg de Parijse over eenkomst een weinig zoden aan de dijk zettende clausule, die bepaalde dat neutrale landen tot het inzicht gebracht dienen te worden, hoe het recht en de billijkheid de inbeslagneming en verdeling van in die neutrale landen aanwezige Duitse activa eisen. Het gevolg was, dat Zweden op eigen houtje een bepaalde som uit de Duitse activa beschikbaar stelde aan de landen, die er Zweedse artikelen mee zouden moeten kopen en voor de rest iedere geallieerde controle weigerde. Zwitserland weigerde die controle niet, doch verbond er de voor waarde aan dat de Duitse activa voor de helft moeten worden gebruikt om de.... Zwitserse vorderingen op Duitsland te vol doen, welke vorderingen in de oorlog ont stonden en dus ten nadele der geallieerden werden veroorzaakt. Bovendien eisten de Zwitsers schadevergoeding in Reichsmar- ken voor de Duitsers, die de activa moesten afstaan. Zo kwam er in het neutrale kamp al heel weinig terecht van „recht en bil lijkheid" en in de kring der geallieerde landen nam men het al evenmin nauw daarmee. Zoals alles, wijst ook dit probleem onmis kenbaar op het storende gebrek aan een internationale rechtsorde, zonder welke de accoorden, overeenkomsten, pacten en ver dragen geen enkele kracht ten goede ont wikkelen kunnen en slechts gelden, zolang het de accorderende partijen ieder voor zich zint. De internationale samenleving is thans nog een gemeenschap, waarin alles, wat nationaal-maatschappeliik schandalig zou heten, ongestraft en practisch als con ventie wordt bedreven. J. L. Onder de Kerstboom Bij de pakjes onder de Kerstboom hóórc ook de „PHILlSHAVE"doos met het apparaat, dat bij vlas baarden en staalbaarden zo uiterst welkom is! Geef een Philips „PHILISHAVE" Staalbaard! Eltctriscb droogscheerapp araal N.V. PHILIPS' VERKOOP-HIJ V. NLDERLAND. EJNDH0VEN (Adv.) OORLOGSVERKLARING AAN DE BRUINE RAT Een onmetelijk rattenleger waart rond in Nederland en leeft ten koste van ons volk. Er zijn, volgens schatting van de planten- ziektekundige Dienst te Wageningen, even veel ratten als mensen in ons land. Wat zü stuk knagen is ontzettend. Enorme hoeveel heden kostbaar voedsel verdwijnen in hun gulzige magen en als verspreiders van ziekte bacillen hebben de ratten bovendien hun weerga niet. Er is ook in vroeger jaren door het rat- tenheir onberekenbare schade aangericht. Nu wij echter woekeren moeten met onze voedselvoorraden, heeft men van officiële zijde de noodzaak ingezien om naar het voorbeeld van het buitenland organisa torisch op te treden. Aan de bruine of riool- rat is thans de oorlog verklaard en onder commando van dr. L. W. D. Caudri zal over het gehele land een felle actie worden ge voerd. Een dezer dagen door het departe ment van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening georganiseerde excursie naar .Noordholland heeft ons overtuigd van het belang van dit offensief, dat op Maandag 14 December in het gebied ten Noorden van het Noordzeekanaal is ingezet. Dertig millioen gulden schade per jaar. Ratten knagen dag in, dag uit. Ratten móéten knagen, omdat hun snijtanden een twee millimeter per week groeien en hun bek dichtklemmen zouden, als zij niet regel matig door knagen afslijten. Als zij per dag ook elk maar voor één cent zouden vernie len, zou dat per jaar al een schade van 30 millioen gulden betekenen. Het totaal zal helaas een-stuk hoger liggen. Niet alleen knagen 9 millioen rattenbekken dagelijks in huizen en opslagplaatsen niet dikwijls ruï neuze gevolgen, maar bovendien eet elke rat 20 a 30 gram voedsel per dag. En dan juist voedsel, dat ook voor menselijke con sumptie geschikt is. Landelijke actie. Alleen een groots opgezette landelijke actie kan hier baat brengen, zo verzekerde ons dr. Klu.vver, het plaatsvervangend hoofd van de Plantenziektekundige Dienst en bij wijze van spreken moet het gehele volk daar zijn hulp bij verlenen. „Zware uren"-toeslag voor de bakkers Het College van Rijksbemiddelaars heeft volgens de „Volkskrant" zijn goedkeuring gehecht aan eert regeling, waarbij voor de zogenaamde zware uren van het binnen- personeel in het bakkersbedrijf de uren, dat gewerkt wordt vóór zes uur 's morgens een toeslag wordt verleend van twee gulden per week, wanneer men op alle werkdagen zware uren maakt en van één gulden per week, wanneer het drie dagen betreft. In de loonwijziging van 2 Juni werd de oorspronkelijke vergoeding voor zware uren verrekend in het loon, zodat de zware uren niet extra werden vergoed. Alle gemeenten, tot de noodlijdende toe, hebben toestemming gekregen een bepaald bedrag voor rattenbestrijding op de begro ting te plaatsen. Er zijn instructieve cur sussen gegeven aan de adspirant-bestrijders in Noordholland en er is „eenheids-muni tie" vervaardigd in de vorm van brokjes brood, vermend met zee-ajuin, die bij de holen en gangen worden gelegd. Die „muni tie" moest aan stellige voorwaarden vol doen: zij moest dodelijk zijn voor de rat, weken vers blijven en weinig of geen ge vaar opleveren voor mensen en huisdieren, Zij moest bovendien gemakkelijk kunnen worden aangewend. Het huidige middel voldoet aan al die eisen, zoals bij controle in het laboratorium is gebleken. Aan de nu begonnen slag moet ieder Nederlander deel nemen, die ratten heeft in huis of schuur of pakhuis. Er wordt verwacht, dat hij de gangen der dieren zal afsluiten, dat hij hen zoveel mogelijk zal bemoeilijken in hun poging om voedselvoorraden te benaderen en dat hij afval in gesloten emmers zal be waren. En het zal stellig in hoge mate wor den toegejuicht, indien de houders van grote gebouwen-complexen straks nog eens extra de hulp van particuliere deskundigen inroepen. Natuurlijk zullen niet alle ratten in één maal worden verdelgd. De overblijvende zullen weer voorttelen en nieuwe bestrij- dingsacties zullen noodzakelijk zijn. Men vertrouwt evenwel, dat het dan een vol gend jaar op kleinere schaal zal kunnen geschieden, indien thans werkelijk alle „haarden" worden aangetast. In het Zuidelijke deel van Noordholland zal de actie gehouden worden in de periode van 914 Februari a.s. Hilversum houdt zijn leraar-raadsleden Onlangs hebben B. en W. van Hilversum aan de raadsleden dr. G. Stuiveling (Ar beid) en mr. dr. H. J. P. Westerveld (A.R.) medegedeeld, dat zij hun mandaat ter be schikking moesten stellen op grond van hun leraarschap aan de H.B.S.-afdeling van een lyceum. De betrokken raadsleden waren het met deze opvatting niet eens en de raad, die hun standpunt deelde, nam op 2 December het besluit dat het raadslid maatschap van beide heren gecontinueerd diende te worden. Dit raadsbesluit is voor gelegd aan Gedeputeerde Staten van Noordholland, die thans aan het gemeente bestuur van Hilversum hebben medege deeld dat er voor hun college geen aanlei ding bestaat zich met deze aangelegenheid bezig te houden. BELANGRUKE OPDRACHT VOOR FOKKER. De N.V. Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker heeft van de Nederlandse regering opdracht gekregen vijftig North-American Harvard-lesvliegtuigen te bouwen, welke gebruikt zullen worden voor de voortge zette opleiding van de Nederlandse lucht strijdkrachten. Kerstgeschenk der Amerikanen aan het Franse volk Het Kerstmannetje voer Woensdag aan boord van een Amerikaans victorysehip de haven van Le Havre binnen, vertelt United Press. De ruimen van het schip herbergden niet minder dan negen millioen pond voed sel. een kerstgave van het Amerikaanse volk aan Frankrijk. Het betrof hier de „American Leader", herdoopt in „Friend-ship", dat de voedsel voorraden aanvoerde, door de „Friendship- train" bij zijn rit door de Verenigde Staten verzameld. Gistermiddag droeg de Ameri kaanse ambassadeur te Parijs. Jefferson Caffery, het voedsel over aan de Franse minister van Gezondheid, mevrouw Ger- maine Poinso-Chapuis. Het Amerikaanse gezelschap, dat zich aan boord van de „Friend-ship" bevindt, is de gast van de stad Le Havre. Een sleepbootonderneming had aangeboden het schip kosteloos naar de ligplaats te slepen. Deze hoeveelheid voedsel zal. symbolisch worden overgedragen aan de Amerikaanse hulporganisaties, die het toezicht houden op de verdeling van het voedsel in Frankrijk. Deze organisaties zijn de „American Aid to France", de wereldraad der kerken en de „National Catholic Welfare Conference". Binnen enkele dagen zullen door de Franse regering ter beschikking gestelde Haarlemse vrouw verried man, stiefzoon en vriend De 54-jarige Haarlemse koopman H. J. L. huwde in November 1944 de 49-jarige win kelierster M. G. B. G., van geboorte een Duitse. Het bleek al spoedig niet erg te boteren tussen de beide echtelieden, waar toe politieke meningsverschillen het hunne bijdroegen. De vrouw klaagde in Januari 1945 haar nood aan haar geuniformde land genoten, die per omgaande de man de les kwamen lezen over de plichten, die hij als echtgenoot van een Duitse vrouw te ver vullen had. Bij die gelegenheid vertelde zij aan haar beschermers, dat L. zich over de Duitsers en hun weermacht minder vrien delijk uitliet. Dit verbeterde de stemming niet en de man verliet op 'n goede dag het huis met medeneming van de inventaris. De vrouw nam de Duitsers weer in de arm om een gedeelte hiervan terug te krijgen en gaf vervolgens de adressen aan de Duit sers op, waar zij vermoedde, dat L. wel eens vertoefde en haar stiefzoon onderge doken was. De huiszoekingen, die op deze adressen gehouden werden, leverden niets op, maar de illegale werker A. Bergman uit de Hya- cinthenlaan te Haarlem kroop door het oog van een naald. Deze was met L. bevriend en ook G. kwam regelmatig bij hem, onder anderen om naar de radio te luisteren. Ook kreeg het echtpaar wel illegale lectuur van Bergman. De vrouw vertelde aan haar Duitse mili taire relaties wat zij van Bergman wist en deze haalden prompt het radiotoestel en de illegale bladen uit de bergplaatsen. Ook w.erd bij die gelegenheid een revolver ge vonden. Een paar weken later volgde een tweede inval .waarbij Bergman gearresteerd werd en met fusillering bedreigd. Hij wist evenwel dezelfde nacht nog' te ontsnappen. Een wapendepót in de fabriek van Hin werd niet gevonden. G. had zich Woensdagmiddag voor het Bijzondere Hof te Amsterdam te verant woorden. Met veel omwegen gaf ze ten slotte toe de hand in de verschilende in vallen en huiszoekingen te hebben gehad. Maar, zei ze „Het is doch alles mein Mann z'n Schuld. Ik heb het gedaan, omdat, ik kopflos was" en „Ik ben altijd anti-Hitier geweest," waarop de president haar in herinnering bracht., dat ze nog in September 1944 aan een Duitser met wie ze in ver trouwelijke relatie stond, had geschreven, dat ze „de ondergang van onze vijanden wilde meemaken." De procureur-fiscaal, mr. B. J. Besier, had er dan ook geen goed woord voor over en eiste vijf jaar met aftrek. Uitspraak op 31 December. DE „AJAX" NAAR INDIë VERKOCHT. De grootste drijvende bok ter wereld, de „Ajax", van de N.V. Scheepssloperij Holland te Hendrik-Ido-Ambacht. is aan het Indische departement van Verkeer en Waterstaat verkocht. De „Ajax" heeft een hefvermogen van 330 ton. Hij werd tijdens de oorlog in het geheim gebouwd. Bij het herstel van de grote verkeersbruggen en het lichten van schepen heeft de „Ajax" talloze malen zijn diensten verleend. „vriendschapstreinen" door het land rijden om het voedsel, bestaande uit graan, meel, suiker, macaroni, gecondenseerde# melk, erwten en bonen te verdelen. Het is be stemd voor de acht meest behoeftige ge bieden des lands. Voor deze gaven komen uitsluitend kinderen en ouden van dagen in aanmerking. Nederland levert groente aan Frankrijk Nederland zal aan Frankrijk een grote hoeveelheid wintergroenten leveren. De Franse regering was gedwongen tot import over te gaan om prijsregelend te kunnen optreden. Het plafond van de Nederlandse export naar Frankrijk ligt op dertig mil lioen kilogram. Fruit kon in de overeen komst niet worden opgenomen. De Nederlandse exporteurs kunnen vrij leveren op door <Je Franse regering aan im porteurs verstrekte vergunningen. De prijs wordt in Nederlandse kringen bevredigend genoemd. De Nederlandse exporteurs kunnen slechts een op de veilingen vast te stellen kwantum uitvoeren. De binnenlandse be hoefte gaat voor. Frankrijk zal op de Ne derlandse groentenmarkt slechts in vrije mededinging met andere afnemers-landen kunnen kopen van dat deel van de produc tie, dat niet op de binnenlandse markt ge plaatst kan worden. „Plan-Ingwersen" wordt de regering aangeboden Volgens de „Volkskrant" zal binnenkort aan de regering het „Plan-Ingwersen" worden aangeboden door het Amsterdamse Comité voor Volkshuisvesting. Het „Plan- Ingwersen" beoogt, door veranderingen aan bestaande woningen aan meer gezinnen huisvesting te verschaffen dan thans mo gelijk is. Volgens het plan moeten open bare diensten, welke thans in woonhuizen zijn ondergebracht, deze verlaten en ge huisvest worden in tijdelijke barakken. Ook woonruimte die voor andere doelein den gebruikt wordt, dient productief ge maakt te worden. (Wij hebben reeds onlangs medegedeeld, dat wat Haarlem betreft, het „Plan-Ing wersen" slechts zeer geringe mogelijk heden biedt, welke de woningnood hier ter stede in onbetekenende mate zouden ver minderen. Red. H.D.) Het toneel gezelschap „De Kennemer Kunstkring" geeft Dinsdag 13 Januari een toneelavond in „De Leeuwerik", Kruisstraat. Nieuwe v 1 t^aven Hop Marjanneke, jan W man, uitgeverij De Sleutel, Haarlem Antwerpen. Ieder, die in zijn memorie duikt, zal zich zonder veel moeite flarden van versjes over de zeven kikkertjes, de pruimen van Jantje, welke als eieren zo groot waren en de vijf vette biggetjes kunnen herinneren. Maar als dan de jongste zoon op een gegeven moment uw knie bestormt en ge moet zonder verwijl zingen van hu hu paardje met je vlassen staartje. dan is dit schone poëem, dat door zijn kernachtig tempo de heel-jonge jeugd tot ware vreugde-uitbarstingen kan brengen, niet meer compleet in uw hoofd. Om teleurstelling voor vader, moeder of spruit te voorkomen, heeft. Jan Wiegman de bekendste deuntjes uit zijn en onze kinder jaren opgeschreven, zoals ze thans nog be staan bij de gratie van «en meestal monde linge overlevering. Toegegeven, het is geen oorspronkelijk idee van Wiegman geweest, maar al deze naïeve versjes bijeen te zien, is toch weer aardig. Tot in het zesde jaar zal elk kind ongetwijfeld met genoegen in het stevig uit gevoerde boekje bladeren en de driejarige analfabeet krijgt zijn moeder wel zover, dat ze de verzameling van voren naar achteren en weer terug met de nodige mimiek erbij voordraagt. Het enige bezwaar, dat er wellicht bij het grote en kleine publiek tegen dit bundeltje zal ontstaan is de koelheid, waarmee Wieg man de versjes illustreerde. Hij blijkt de „zwartjes" beter meester te zijn dan de ge kleurde tekeningen, die wat al te strak boven of onder de „kinderversies uit Oma's jeugd" staan. Ook met de laatste aanduiding op de omslag zijn wij het niet eens: deze versjes zijn uit elke jeugd. Of zal het kind over honderd jaar onbekend zijn met „Draai het wieletje nog er eens om, klap ereis in je handjes?". F. Een verrassing voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tubeHamea Gelei (Mijnhardt)pr. 75 ct. Hebt u het boekje en de Meestervlieger al afgehaald? Thans verkrijgbaar aan de kantoren van Haarlems Dagblad: Groie Hout straat 93 en Soendaplein 37 te Haariem en van de IJmuider Courant: Kenne- merlaan 154. Laat uw kinderen opnieuw de grote wedstrijdvlucht met Panda en Oehoe meemaken Prijs: 65 centner boekje. Panda en de Meester-gooehelaar 30. Panda ging voorzichtig op de grond liggen, met zijn benen in een zijgang en tuurde in de duistere onderaardse ruimte. Toen zette hij de handen aan de mond en begon te schreeuwen. ,.Ahoi!" riep hij. „Is daar iemand?" Hij hoefde niet lang te roe pen, want direct daarna verscheen het hoofd van de Sultan in het licht. „Zo, niets- komen om XJ te redden!" „Praatjes!" brom- waardige!" sprak de Sultan. „Eindelijk! Reik me de hand en help me hier uit. Het verveelt me hier! En bovendien ben ik ver langend om jou je welverdiende straf te doen toekomen!" „Ik heb niets kwaads ge daan, majesteit!" zei Panda, terwijl hij de Sultan naar boven hielp. „Ik ben juist ge- de de Sultan. „Ik zal de zaak onderzoeken en de gerechtigheid zal zegevieren! Help mijn raadsheren naar boven en volg me!" Panda hielp de andere Oosterlingen uil het gat, terwijl hel angstzweet hem uitbrak. Hij begon erg bezorgd te worden. I? ZO HOUO Calvé's mosterdsaus maakt savoye-kool (en andere kool soorten) tot een verrukkelijke groente. Heerlijk pikant op duizend en-een gerecht - z6 te ge bruiken droogt niet uit! mosterdsaus s OVERAL VERKRIJGBAAR. SLECHTS F. 0.38 PER FLES Paardensport Twee équipes naar de Olympische Spelen Gisteren hield het hoofdbestuur van de Nederlandse Hippische Sportbond in Amers foort een buitengewone vergadering onder voorzitterschap van de heer W. A. van de Wall Bake, waarbij eveneens aanwezig was de trainer voor de Olympische ruiter-spelen, lt. kol. b. d. J. M. de Kruyff. De besprekingen golden de deelneming aan de in 1948 in Londen te houden Olympi sche Spelen. Naar aanleiding van de resul taten van de zware selectieproeven in het afgelopen seizoen, is het bestuur van oordeel dat thans kan worden overgegaan tot de defi nitieve training voor de Olympische ruiter- spelen. Tevens werd besloten een adviescommissie inzake de uitzending samen te stellen. Aan gezien onze kansen voor de military en het springconcours het grootst zijn, moeten alle zeilen worden bijgezet om hierin met voltal lige équipes van drie ruiters uit te kunnen komen. Voor de zware dressuurproeven lig gen onze kansen minder gunstig, daar de huidige reglementen deelneming van ama zones aan de Olympische ruiterspelen niet toestaan. Dit is des te meer te betreuren, daar ons land zeer zeker in de gelegenheid zou zijn geweest om een zeer goede gemengde équipe uit te brengen. Het is echter niet uit gesloten dat op het onderdeel zware dres suur één ruiter voor uitzending in aanmer king komt. GENIEPIG BRANDJE WERD BIJTIJDS GEVONDEN. Woensdagavond werd in de Prinses Bea- trixschool in het Tuindorp Overveen een brandlucht geconstateerd, zonder dat men de oorzaak kon ontdekken. De brandweer werd gealarmeerd en toog op onderzoek uit. Na enige tijd werd de bron gevonden, achter een plafondlamp was^het celotex verhit geraakt en gaan branden, waardoor kortsluiting ontstaan was. De ontwikkeling van een machtig hoge- drukgebied over de Britse Eilanden heeft tot gevolg gehad, dat in grote delen van Europa de vorst is ingevallen. Langs de Oostflank van dit maximum, waar in de luchtdruk tijdelijk tot 1045 millibar (bijna 784 millimeter) steeg, waaien reeds bijna een week Jang Noordelijke winden. Ten Westen van de Noorse bergen en in het verlengde hiervan naar het Zuiden transporteerden deze Noordelijke winden betrekkelijk warme lucht over het water van de Noordzee naar het Zuiden. In ons land, België en West-Frankrijk bleven de temperaturen dan ook nog bijna voortdurend boven het vriespunt. Aan de Zweedse zijde van de Noorse bergen brachten deze Noordelijke winden echter véél koudere lucht naar het Zuiden. Langs de scheiding van de warmere en koudere lucht bewoog zich een hele serie kleine storingen naar het Zuiden, die in Zweden langs de Oostzee, in Duitsland, Polen, West-Rusland, de Balkan, het Alpengebied zelfs tot in midden-Italië sneeuw brachten. De koude lucht drong door tot over Noord-Afrika waar de temperatuur in, de nacht plaatselijk tot nabij het vriespunt daalde. Op IJsland en langs de Zuidrand an het Groenlandse plateau werden de laatste dagen hogere temperaturen waar genomen dan op Sicilië. In West-Rusland en Polen worden nu tijdens nachtelijke opklaringen op de met sneeuw bedekte velden temperaturen van ongeveer 10 gra den onder nul gemeten. Ons land bevond zich de afgelopen da gen in de buurt van de scheidingslijn tus sen de warmere en de koudere lucht. Deze Gymnastiek Haarlemmers slaagden voor liet bondsexamen Woensdagavond werd onder leiding van de heer P. Dijkstra het bondsexamen ie klasse en het examen jeugdturner(ster) gehouden. Aan deze examens namen alleen leden van Bato deel. Door allen werd goed werk gele verd, wat niet wegnam, dat minder dan de helft slaagde, gevolg niet alleen van de moeilijkheid van de oefeningen, maar vooral van de bepalingen, dat minstens 70 procent van het punten-maximum moet worden be haald en dat reeds één onvoldoende cijfer niet toegelaten is. De geslaagden zijn gerechtigd, volgend jaar in de districtswedstrijden uit te komen. Aan alle eisen voldeden de heren F Guit en P. Luiting. de meisjes J. Castens. M. v. d. Hurk, N. de Vries. M. de Vries. G. Takken. J. Ho- gerweij en C. Hogendoorn, en de jongens G. Smal, J. Mok, C. de Wolf en A. v. Amstei. passeerde enkele malen ons land, waarbij tijdens opklaringen in de nacht voorname lijk in het Oosten van het land de tempe ratuur nu en dan tot enkele graden onder nul daalde. Dat er nog zo weinig vorst in ons land is voorgekomen, danken we aan de ligging van ons land zo vlak bij de Noordzee, welke nog een temperatuur van 7 graden heeft, waardoor Noordelijke win den geen vorst van betekenis kunnen ver oorzaken. De winter is dus tot dicht bij onze grenzen doorgedrongen. De verdere ont wikkeling van het weer in ons land zal -worden bepaald door de bewegingen van een diepe depressie, die nu over het Groen landse plateau trekt, waardoor de aanvoer van warmere lucht in de richting van Scandinavië en de Noordzee weer wordt versterkt. Uitsluiting. Makarios Mirantheus, bisschop van Kyrenia. heeft verklaard dat de eer ste daad na zijn wijding tot aartsbisschop van Cyprus zal zijn. maatregelen te tref fen om de communisten uit te sluiten van de heilige communie, het betreden van kerken en van het lidmaatschap van kerkbesturen. Tekenend. De Hongaarse regering heeft een herziene lijst van leden der officiële verzetsbeweging gepubliceerd, waaruit blijkt, dat het ledental van 1700 tot 800 is verminderd, „daar vele leden de laatste tijd politieke misdaden hebben begaan". Als voorbeeld worden genoemd Ferenc Nagy en Bela Varga. Duur. Het Amerikaanse bureau voor statis tiek heeft het congres meegede'eld, dat het gemiddelde Amerikaanse gezin in de grootste 34 steden thans 450 dollar per jaar meer moet uitgeven om in een be scheiden levensonderhoud te voorzien dan 22 maanden geleden. Rijstbuik. Het Amerikaanse vrachtschip Si mon Benson, dat zich op ongeveer 2240 kilometer ten Noord-Westen van de Ha- waï-eilanden bevindt, heeft per radio om hulp verzocht. Doordat de lading rijst van de Benson nat is geworden en aan het zwellen is gegaan, dreigt er namelijk gevaar dat het schip zal barsten. Het hospitaalschip „Comfort" van het Ame rikaanse leger, dat op weg was uit Yokohama, heeft order gekregen assis tentie te gaan verlenen. Schadeloosstelling. De Amerikaanse metho distische raad van missies heeft volgens een bericht uit Duck Fales (Pennsvlva- nia) een voorstel goedgekeurd tot de bouw van een Christelijke universiteit te Tokio als „schadeloosstelling" voor de verwoesting van Hirosjima en Nagasaki*

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2