Algemene beschouwingen over de gemeentebegroting voor 1948 Bloemendaal handhaaft de gas- en watertarieven De noodvoorziening voor de oudjes Kerstgeschenken fkort en Bondig Een kinderwagen Van lüeeit „Het Friesche Schatte" Taxi? Bel 1.2.3.4.5 CRUM's Bloemenmagazijn VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 HAARLEMS DACBLAD 4 GEMEENTERAAD VAN ZAND VOORT hetgeen hij aan een Katholiek-socialistisch- eommunistische coalitie weet zeer tot verwondering van de afgevaardigden van deze partijen. Dit raadslid releveerde voorts, dat er nog wel eens tegenstellingen waren geweest tussen de Raad en het college en hoopte, dat dit in de toekomst beter zou gaan. Hij nodigde B. en W. uit eens met een voorstel tot instelling van een commissie voor de verdeling van woonruimte te komen, brak een lans voor verfraaiing der gemeente door meer aanplant en wilde meer toezicht op de personen, dié zich in Zandvoort kwamen vestigen. De heer Siegers (K. V.P.) had zich geërgerd aan vrouwsperso nen, die hij geen dames wilde noemen, die in badpak door 't dorp flaneerden. De oud wethouder meende, dat het om tactische redenen beter was, dat de begroting on aangetast bleef, al vroeg hij dringend op heldering over een post van 195.000.— voor grond- en kunstwerken aan het zgn. ovale plein in het zomercentrum. Spr. vond dat het college weinig toegeeflijkheid betoonde, speciaal wat het toestaan van reclame betrof. Tenslotte zou spr. bij het optreden van de nieuwe burgemeester liever een andere taakverdeling in het College van B. en W. zien. Hij vond, dat er in de praktijk bepaal de nadelen verbonden zijn aan de beharti ging van de Publieke Werken door de bur gemeester. De heer S 1 e g e r deed B. en W. het ad vies aan de hand eens met de supervisor op wie ook de heer Slagveld (C.H. P.) nogal wat critiek had - ir. Friedhoff te gaan praten of deze niet bereid was, de helft van zijn honorarium te laten vallen, nu zijn invloed op het dorpssehoon door de betreffende verordening ook tot de helft was teruggebracht. Beantwoording. In de beantwoording van de raadsleden merkte wethouder VanderMoolen op, dat de terugkeer naar de gemeentelijke autonomie natuurlijk van de gemeente ook enige zelfopoffering eist. De schuldenlast is wel gedaald, maar dit komt, doordat het gemeentelijk leven enige jaren heeft stil gestaan. Nu zal de gemeente weer enige grote schulden op zich moeten nemen, b.v. voor het circuit en 't nieuwe politiebureau. Met de plannen tot herbouw van het Zui- derbad hoopt men in 1948 goed te vorderen. De heer Siegers kreeg te horen, dat de wethouder ter wille van de objectiviteit liever zag, dat de burgemeester de porte feuille van Publieke Werken beheerde dan een aannemer. Aan de schoolvrije jeugd zal aandacht besteed worden, evenals aan de melkver- strekking op de scholen. De lonen van het gemeentepersoneel, al dus de heer Van der Moolen, zijn inderdaad voor verbetering vatbaar, ook zijn ze door toelagen met 2535 verhoogd, maar als gevolg van de noodlijdendheid is de ge meente aan bepaalde voorschriften gebon den. De algemene loonherziening zal moe ten worden afgewacht. Wethouder G r o o s verenigde zich met de wens van mevr. Mol aangaande de aan stelling van een sociale werkster. Als de dienst van Sociale Zaken nog niet helemaal werkt, zoals we graag zouden willen, dan is dat in de eerste plaats te wijten aan de beperkte personeelsbezetting. De Nazorg van zwakzinnige kinderen had eveneens des wethouders aandacht en de herbouw van de watertoren is afhankelijk van het rapport van het Instituut voor Drinkwater voorziening, dat binnenkort verwacht wordt. De heer Groos verzekerde de heer Lindeman, dat hem nog niet gebleken was, dat de meerderheid der raadsleden, die hem indertijd gekozen had, het vertrouwen in hem opgezegd had. De voorzitter, waarnemend burgemeester Van Alphen bracht de heer Blom onder het oog, dat ons land met een schuld van 25 milliard uit de oorlog was gekomen, Verkoudheid van neus, keel of borst, snuift en wrjjft U weg met Interessante demonstraties voor Haarlemse smal filmers Op de bijeenkomst in December van de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Smalfilmliga demonstreerden enige Rot terdamse film-amateurs, hoe ze met zeer eenvoudige middelen een paar trucfilms hadden opgenomen. Deze poppenfilms hebben zodanig de aandacht getrokken, dat de Nederlandse Onderwijsfilm deze films heeft aangekocht om ze bij het on derwijs te laten gebruiken. De attributen, die de heren Stolk en Van der Maas gebruiken zijn zelf gemaakte poppen en achtergronden. Opvallend zijn de natuurlijke beweging van de poppen en de prachtige verlichting van de taferelen. Na deze interessante demonstratie ver- loonde de heer Voorwalt een geluidsfilm, zoals ze in Amerika bij het onderwijs ge bruikt worden. Deze film behandelde op verrassend eenvoudige manier de reflexie en de breking van het licht en de toepas sing hiervan in lenzenstelsels. Hier ligt voor de middelbare scholen een prachtig hulpmiddel om zeer moeilijke leerstof dui delijk te maken ook aan hen, die het ont breekt aan voorstellingsvermogen. Tenslotte werden enige films ver toond over New York en de Schotse Hoog landen. De Smalfilmliga vergadert weer op 19 Januari. Meesterlijke schepping van Ernie Pyle ,.ZOO WAS DE MENSCH", een boek, groots van gedachte, vol van mededogen en harte- warmle! Krachtig aanbevolen door Uw boek handelaar. Het ideale Kerstgeschenk! (Adv.) waardoor de verhoogde vermakelijkheids belasting verklaard werd. Ook de straatver lichting hangt nauw samen met de ge meentelijke financiën. De burgemeester deelde nog mede, dat van „Monumentenzorg" bericht was ont vangen, dat een begroting voor de restaura tie van de oude kerktoren ingediend kon worden. Beplanting in Zandvoort is geen eenvoudige zaak en wat het „Plan" betrof, stipuleerde spr. nogmaals, dat het hier om een basisplan gaat. Het bedrag van ƒ195.000 was uitgetrokken voor voorbereidende werkzaamheden, die in 1948 uitgevoerd zullen worden. Tegen de critiek van de heer Blom verweerde de voorzitter zich door op te merken, dat het zijn opvolger ook wel wat waard zou zijn een goedgekeurde be groting te vinden. De heer Siegers betoonde zich door de antwoorden van de heer Van der Moolen over de wethouderskwestie en van de voor zitter over het zomercentrum zeer teleur gesteld. Andere punten. Alvorens men tot de behandeling van de begroting overging, keurde de raad een subsidie van 225 voor de Arbeiderswinter- avondschool goed. Over de kwestie van het rechtsherstel aan de gasfitter-magazijn- meester P. J. Verzïjlbergen werd in beslo ten zitting vergaderd. Aan de directeur van Publieke Werken, ir. J. E. Duyvis, werd op zijn verzoek met ingang van 1 Februari 1948 eervol ontslag verleend. Tengevolge van een verzoek van de heer Slagveld werd een commissie benoemd, die een onderzoek zal instellen naar enige moeilijkheden, die zich vooi'gedaan hebben bij de woningbouw. In deze commissie heb ben zitting de heren A. J. L. Klein Schip horst en prof. ir. H. T. Zwiers uit Haarlem en A. P. Smits uit Aerdenhout. Vanmiddag kluift de raad verder aan de begrotingsworst. Voorlopig geen kampeer-cenfrum aan de Zeeweg Nog meer financieel voordeel voor de gemeente Haarlem Wij wezen er dezer dagen reeds op, dat de noodvoorziening voor de ouden van dagen belangrijke invloed heeft op de ge meentelijke financiën voor zover het de Armen1verzorging betreft. De juiste gege vens zijn nog niet bekend omdat nog lang niet alle renten zijn vastgesteld, maar vol gens een schatting zullen de uitgaven van Sociale Zaken te Haarlem, omdat nu van gemeentewege minder aan de oudjes uit gekeerd behoeft te worden, wel met ƒ300.000 a 400.000 per jaar verlaagd worden. De gemeente heeft evenwel nog meer financieel voordeel. Ook alle 65-jarigen die in het Huis voor Ouden van Dagen aan de Schotersingel verpleegd worden krijgen de uitkering. Evenzo de oudjes die geheel of gedeeltelijk voor rekening der ge meente in andere inrichtingen, ook krank zinnigengestichten, verpleegd worden. Het is te verwachten dat de rekening van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst daar door een vermindering krijgt van ongeveer 75.000 per jaar. Ongeveer een derde van dit bedrag zal te danken zijn aan de vermindering van het tekort op het Tehuis voor Ouden van Dagen. Een zeer groot deel van de 100 oudjes die daar opgenomen zijn, wordt geheel of bijna geheel voor rekening der gemeente verpleegd. Nu krijgen de 65- jarigen, dank zij de wet-Drees, hun uitke ring. Deze komt geheel aan het huis ten goede. Er wordt daar in de behandeling geen onderscheid gemaakt tussen de men sen die geheel of gedeeltelijk voor reke ning der gemeente zijn opgenomen. De inrichting zorgt voor alles, ook voor een zakgeld. Dit is onlangs verhoogd met 1.50 per week, wat blijkbaar voldoende is, want er zijn nog oudjes die er een spaarpotje van maken. Ook door de uitkering die de oudjes nu ontvangen betalen zij nog slechts een deel van de verpleegkosten in deze inrichting. Het jaarlijkse-tekoi't op de rekening be®) draagt ongeveer 100.000, waarvan nu een kwart gedekt zal worden. Aanvankelijk bestond de verwachting dat er verschillende oudjes zouden zijn die, nu zij hun uitkering krijgen, weer op zichzelf zouden gaan wonen, of bij kinde ren of familieleden zouden intrekken. Die. verwachting is evenwel niet uitgekomen, een enkel bijzonder geval uitgezonderd. Voor echtparen, die nu in het huis zijn, is Koperen insleelclcetels v. bloemen7.50 Koperen ketels v. a. 12.50 Koperen strijkijzers v.a 12.50 TINNEN ZEEPKOPPEN17.50 Koperen emmertjes voor planten ..va. 6.50 Koperen tegelasbakken v.a. 1.50 Koperen emmers, doofpotten, bloempotten, akers, ant. pors. lampen enz. enz. het ie moeilijk om zich weer te gaan in stalleren. Zij hebben, toen zij opgenomen werden, hun huisboeltje verkocht of weg gegeven. Wie kan er aan denken om nu weer alles te gaan inrichten? Ook blijkt naar inwoning bij de kinderen of familie leden niet gestreefd te worden. In de regel zitten die trouwens met de moeilijkheid van de ruimte in huis. Bovendien hebben zo verzekerde ons iemand die herhaal delijk met de verpleegden in contact komt de mensen het in het tehuis uitstekend naar hun zin, zodat zij naar geen veran dering verlangen. Als regel blijven zij er tot de dood een einde maakt aan hun zorgeloze levensavond die zij daar genieten In liet Concertgebouw zijn 2.000 dieren bijeengebracht Ongeveer tweeduizend dieren, waarvan 700 konijen, 500 kippen, 600 postduiven, 250 kleurvogels zijn in het Concertgebouw bijeengebracht, waar vanavond de jaar lijkse tentoonstelling van de Vereniging voor Sportfokkers van pluimvee, konijnen en duiven „Haerlem" geopend wordt. Het bestuur heeft weer veel werk moeten ver zetten, doch het doet het gaarne, omdat het ondervonden heeft, dat de liefhebberij r en het houden van pluimvee, duiven en vogels bijzonder is toegenomen. Daarom wordt er op Zaterdag en Zondag veel be langstelling verwacht. Aan de lijst van bekroningen zijn ont leend: beste konijn H. Koelemeyer, Haar lem (Vlaamse reus), beste van de kleine klassen konijnen J. Geerlings, Amsterdam, beste van de midden klassen M. H. Streek stra, Den Haag, beste grote zilvers P. Ko- bus, Haarlem, beste Pool J. Dankelman, Haarlem, beste Rex A. F. van Zon en beste rode Nieuw Zeelander K. van Dijk, Haar lem. De beste haan der tentoonstelling is van C. Krul, Haarlem (leghorn) en de beste kriel van C. Yolleman. De heer E. H. Ten- ckinck komt ook goed voor de dag met zijn „spangled". De beste postduif is van F. Neuman, Haarlem, de beste sierduif van Gyssen, Amsterdam en de medaille van de ge meente Haarlem is toegekend aan S. Rode, Haarlem. Op de bovenzaal zingen 2.rO kanaries. Dit gedeelte der expositie wordt verzorgd door de vereniging „Onderling Genoegen", enkele weken geleden ook een expositie heeft gehouden. De goud Isabel van J. A. W. Kenselaar, Haarlem, is de mooiste kleurvogel. De meesterzanger in de afde ling Harzer is van de heer C. H. van Ka- pelle, Rotterdam en in de afdeling water slagers van C. van Deursen, Beverwijk. De mooiste vogels van eigen kweek zijn van H. Kraan, Rotterdam. Liefhebbers van vissen kunnen genieten van de tentoonstelling aquaria, welke de vereniging „De Natuur" bijeengebracht heeft. BINNENLAND De algemene beschouwingen, die Don derdagavond in de Zandvoortse raad over begroting voor 1948 ten beste werden ge geven, kwamen op enkele punten met el kaar overeen: lof voor B. en W., wat be treft hun activiteit voor de wederopbouw, voor de gemeente-ambtenaren en het po litiecorps, die toegewijd hun plicht deden. Algemeen was men het erover eens, dat Zandvoort wat de gemeentelijke woning bouw betrof, geen gek figuur sloeg, maar dat er vooral op het gebied van de hotel- bouw en aanverwante inrichtingen heel wat meer moest gebeuren, wilde de levens ader van Zandvoort, de vreemdelingen industrie, niet worden afgesneden. Het uit blijven van 'n rijksregeling van de herbouw en de hertaxatie der gesloopte eigendom men werden als belemmerende factoren genoemd. Mevrouw M o 1v a n B e 11 e n (Arbeid) herinnerde eraan hoe haar partij de socialè zorg in elke gemeente van het grootste belang acht, waarbij de vermogendheid van de hulpbehoevende principiëel geen rol behoort te spelen. Ten aanzien van de dienst van Sociale Zaken had zij nog wel enkele wensen: in het bijzonder be pleitte spr. de aanstelling van een sociale werkster en vestigde zij de aandacht van het college op de nood van de schoolvrije jeugd, voor wie aanvullend onderwijs een uitkomst zal betenen. Sprekende over het tekort aan ruimte in de kleuterscholen, maakte mevr. Mol met voldoening gewag van de in het plan-Noord door de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" geprojecteerde kleuterschool. De heer Blom (C.P.N.) achtte het na delig, dat de scheidende burgemeester nog zijn stempel drukt op de begroting, waar mee zijn opvolger moest werken. Voorts brak hij de staf over de door de regering voorgeschreven verhoging van vermake lijkheids- en straatbelasting, die hij een aanslag op de gemeentelijke autonomie noemde. De heer Blom drong aan op door lichting van de scholieren, verstrekking van melk op de scholen en meer propa ganda voor het openbaar onderwijs. De heer Van der Werf (C.H.P.) klaagde over de onbevredigende regeling van de strandexploitatie, gebrekkige straatverlichting en bouwvallige huizen en nam het op voor de salarissen van het ge meente-personeel, die bij êen algemene herziening volgens hem wel een beetje opgevijzeld mogen worden. De heer W e b e r (A.Z.B.) hield zich zo breedvoerig en diepgaand met de weder- opbouwproblemen bezig, dat zelfs de bur gemeester hem niet voor de vuist weg kon antwoorden en de heer Lindeman (K. V. P.) gaf als zijn mening te kennen, dat de opvolger van de heer Van Alphen buiten en boven de politieke partijen moest staan. De samenstelling van het College achtte hij niet ideaal en met name wilde hij weten of wethouder Groos nog wel een voldoende meerderheid achter zich had. Meer politie- assistentie in het zomerseizoen kwam spr. gewenst voor, evenals een betere huis vesting van de gemeentelijke ULO-sehool en de herbouw van de watertoren, vooral daar er zomers onvoldoende druk op de waterleiding staat. De heer T a t e s (Vrijheid) betreurde het, dat niet alle politieke schakeringen in het strandschap waren vertegenwoordigd, Distributie-ambtenaar stak kolenbonnen in zijn zak Op verzoek van de politie te Den Helder heeft de Haarlemse recherche een 31-jarige bloemenkoopman uit Haarlem aangehou den, die in Den Helder een aantal kolen- bonnen verkocht had. Bij een door de Economische dienst inge steld onderzoek kwam uit, dat de bloemen koopman deze bonnen in ontvangst geno men had van een 36-jarige ambtenaar van het filiaal van het Centraal Distributie kantoor in de Smedestraat te Haarlem. Deze had een vel, waarop dertig nog gel dige bonnen geplakt zaten, dat vernietigd moest wordenl in zijn zak gestoken. Belde mannen hebben bekend en zijn ingesloten. Nog twee soldaten wegens inbraken gearresteerd Zoals wij gisteren berichtten, hield de Haarlemse politie twee militairen uit de Koudenhornkazerne aan, die in de nacht van Woensdag op Donderdag zich schuldig gemaakt hadden aan inbraak met diefstal. Dc eerste was aan de Korte Dijk een huis binnengeklommen om er met een leren tas weer uit te verdwijnen, de tweede had een ruit van een modemagazijn ingeslagen om een bontmantel te ontvreemden. Thans vernemen wij, dat de recherche nog twee soldaten, eveneens in de Kouden hornkazerne gelegerd, heeft gearresteerd, die aan deze diefstallen medeplichtig zijn. De ene heeft reeds bekend met zijn col lega de inbraak aan de Korte Dijk te heb ber. gepleegd; de andere heeft op de uitkijk gestaan, toen zijn wapenbroeder de ruit insloeg. Toen hij de klap hoorde was hij hard weggelopen. kopen is geen kunst meer. Goede wa gens zijn echter nog schaare. Wij kregen een zending van Werven wagens in een prachtige kwaliteit. Prijzen 93.25 en 101.50. voor de Baby Anogang 46 (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 18,December 1947 GEHUWD: 18 Dec.. C. W. van den Broek en J. P. Warmer; C. Venema en E. M. Prin sen; J. van Wilsum en M. W. C. Nagel; G. W. Westers en J. E. Want; J. Duursma en A. Sijpestijn; L. P. Hamar de la Brethonière en G. Knopers; F. J. van den Bosch en W. J. Kramer; N. Joris en W, H. van der Huure. BEVALLEN *van een zoon: 17 Dec., J. G. RoelandSmolenaars; G. M. HermansSlie pen; C. F. M. HoutkooperLamp; 18 Dec.. W. Kruijer—Waidlich; G. T. Taverne—de Hon; M- G. Syfuvan Bakkum. BEVALLEN van een dochter: 17 Dec., A E. M. Geukevan der Veldt. OVERLEDEN" 16 Dec., A. H. Ottens, 81 j„ Ripperdapark; S. Nijman—Fijlstra, 79 j., Ans- Jjjsntraat; A. J. Bos, 90 j., Ripperdapark; 17 Pec., D. C. Klein, 1 m., Gasthuisvest. „De publicatie van het voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot verhoging van gas- en waterprijs heeft reactie verwekt", zeide de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex in de Donderdagmiddag gehouden vergadering van de gemeentefaad van Bloe mendaal. „Men heeft zich te veel voorge- steld, dat een stoutmoedig stukje uitge haald wordt door een lager gezag tegen een hoger college. In die geest moet het debat niet gevoerd worden. In de Duitse over heersing moesten de lagere organen de orders uitvoeren. Gelukkig is die tijd voor bij en de plaatselijke overheid heeft het recht haar mening te uiten. De gemeente raad heeft het recht dat advies uit te bren gen, dat noodzakelijk is, ook als het lijn recht ingaat tegen de gedachten van hogere colleges. De raad heeft tot taak de regering te waarschuwen tegen de gevolgen van eventueel voorgestelde maatregelen." Bij de daarop volgende gedachtenwisse- ling zeide de heer N ij d a m (Comm.) ver heugd te zijn over het standpunt dat B. en W. innemen, vooral omdat de belangen van de bewoners bijzonder behartigd worden. Een eventueel overschot van de bedrijven moet voor deze bedrijven worden bestemd of zo mogelijk om de sociale lasten der in woners te verlichten. De heer Hijszeler (A.R.) was van 'mening, dat Gedeputeerde Staten een ver kapte indirecte belasting willen invoeren en nog wel op eerste levensbehoeften. Als particulieren de prijzen verhogen wordt het hun kwalijk genomen. De overheid dient daarom een voorbeeld te geven. De heer D e V a s s y (Arbeid) betoogde dat deze „indirecte belasting" niet ingevoerd moet worden. De raad verenigde zich zonder hoofde lijke stemming met het voorstel van B. en W. Geen kampeercentrum. Het voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot inrichting en exploitatie van een kampeercentrum in het duingebied aan* de Zeeweg, werd eerst bestreden door me vrouw Fahrenfor t-M e u f f e 1 s (Vrij heid). Weliswaar achtte zij de oppervlakte van het exercitieterrein van 200 bij 200 meter te klein, en daarom verzocht zij een ander terrein aan te wijzen. Het is een goede gedachte de exploitatie aan de A.N. W.B. op te dragen. De heer N ij d a m gaf in overweging een kampeercentrum met zwemgelegenheid te stichten op een terrein tussen de Zeeweg en de Zandvportselaan, eventueel in samen- wex-king met de provincie, Amsterdam en Haarlem. De heer Vliegen (Arbeid) noemde de grond ongeschikt voor kamperen en de heer De V a s s y verwachtte succes, vooral als de kampeerders geselecteerd worden. De voorzitter bracht in herinnering, dat de heer Hempenius destijds een plan heeft ingediend, dat bedoeld was, om finan ciële voordelen te boeken. Dat schijnt niet mogelijk te zijn. De Nederlandse Reisver- eniging heeft verzocht een proef te mogen nemen voor enkele jaren. Het-college is hier tegen en meent, dat het terrein niet geschikt is. Mogelijk kan het kamperen op het strand uitgebreid worden. Op het ogen blik bezit de gemeente geen geschikt ter rein. Wethouder Schulz (Arbeid), die de minderheid in het colege vormde, wilde een proef op kleine schaal beginnen. Het voorstel van B. en W. werd met 9—8 stemmen aangenomen. Tot onderwijzeressen werden met alge mene stemmen benoemd de dames M. Wey- ling (Bornwaterschool); H.I. C. Douma (Julianaschool) en L. H. van Bennekom (Vondelschool). Een bespreking werd gevoerd over bo ventallige leerkrachten bij het bijzonder onderwijs en de kosten voor hét kleuter onderwijs, waarvan van de 855 leerlingen 381 kinderen uit Haarlem genieten. Wethouder R oh ling (K.V.P.) deelde mede, dat B. en W. overeenkomstig het ver zoek van de heer Cassee bereid zijn na te gaan, of het op de een of andere wijze mogelijk is bij het openbaar onderwijs boventallige leerkrachten aan te stellen. Aan Haarlem zal om een subsidie voor het kleuteronderwijs gevraagd worden. Het ongeluk in Vogelenzang. De heer Brouwer (K.V.P.) bracht het ongeluk van vorige week Vrijdag, te Voge lenzang ter sprake. De voorzitter deelde mede, dat de oorzaak niet bekend is. De remmen en de stuurinrichting waren in orde en rem sporen zijn niet gevonden. Enkele voorzie ningen van het wegdek zullen getroffen worden. Op een vraag van de heer Hempenius (Vrijheid) antwoorde de voorzitter, dat reeds gezocht is naar een plaats voor het bouwen van „bungalows"; echter zonder succes. Er was reeds een bod op een terrein gedaan. B. en W. hopen spoedig te zullen slagen. ALLEEN: JANSSTRAAT 8 - TELEF. 20141 't Huis met de Friese Vlag t'o Nutsspaarbank (Adv.) Uit Frankrijk gezette Russen klagen over Franse „politieke politie" De 24 Sovjet-Russische burgers, die vorige maand .uit Frankrijk zijn gezet, hebben een brief gericht aan de Sovjet-Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Molotof, waarin zij hun beklag doen over de wijze, waarop hun uitzetting door de Franse po litie is geschied. Volgens de brief werden zij 's morgens om 7 uur van hun bed gelicht en via „een of ander bureau van de geheime Franse politieke politie in een practisch ononder broken reis van 10 uur" naar Straatsbui'g gebracht. Slechts in enkele gevallen zou aan de gearresteerden zijn medegedeeld, dat zij zouden worden uitgezet en verschillende arrestanten zouden aan een grondig onder zoek en een gedetailleerd verhoor zijn on derworpen. Tevens wordt in de brief ver klaard, dat enkelen zelfs geen gelegenheid gelaten werd om bij hun arrestatie hun noodzakelijke bezittingen mee te nemen. „De arrestatie en de deportatie uit Parijs gingen gepaard met 'n gebruik van politie macht en bedreigingen met wapens op een schaal, die flagrant in strijd was met het feit, dat er geen beschuldiging bestond en met het vreedzame karakter van de gede porteerde personen", aldus de brief. Te Vijfhuizen wordt in het kerkgebouw der Gereformeerde Kerk Maandag 22 De cember des avonds te acht uur een Kerst- wijdingsdienst gehouden met medewerking van de Gereformeerde zangvereniging „Hosanna". De dienst zal een liturgisch ka rakter dragen. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. (Adv.) Truman niet ontmoedigd President Truman heeft verklaard, dat hij, nu de conferentie van de raad van ministers te Londen is afgebroken, gaarne Stalin zou ontmoeten, maar alleen te Washington. Truman verklaarde, dat hij „in het geheel niet terneergeslagen" was door de mislukking te. Londen en sprak zijn vertrouwen uit, dat de wereld ten slotte de vrede, die zij zozeer nodig heeft, zal verkrijgen. De president zei, dat hij de Verenigde Staten niet zou verlaten voor een even tuele bijeenkomst van de gi*ote twee of grote drie. Hij had in de laatste tijd geen persoonlijke boodschappen van Stalin ont vangen. Truman legde deze verklaringen af tij dens zijn wekelijkse persconferentie. De bazar ten bate van het Haarlemse Diaconessenhuis heeft f 10.000 opgebracht. De raad van Heemstede vergadert Dins dag 23 December te 4 uur. Heemstede Fouten in schoorstenen leveren brandgevaar op In de laatste maanden werd de Heem- steedse brandweer herhaaldelijk gealar meerd voor binnenbrandjes. Het is telkens weer gebleken dat de' oorzaak van deze brandjes te ztjeken was, behalve in het feit dat de schoorstenen niet op tijd geveegd waren, in de omstandigheid, dat rookgelei- dingen op onoordeelkundige wijze waren aangebracht. Tengevolge van de veel voorkomende dub- belbewoning van perceelen zijn de bewoners vaak genoodzaakt, het aantal stookgelegen- heden uit te breiden. Men diene er echter wel op toe te zien dat deze extra-stookgele- genheden geen brandgevaar opleveren. Ook werd herhaaldelijk geconstateerd dat in verschillende percelen foute schoorsteen constructies brandgevaar opleverden. Van de zijde van de brandweer wordt het van belang geacht, de aandacht van de lezers op een en ander te vestigen, mede omdat de brandverzekering maatschappijen zich op het standpunt stellen dat geen schade-uitkering wordt gegeven wanneer de brand te wijten is aan onoordeelkundige aanleg van rook- geleidingen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de in October 1947 uitgereikte speciale aankoop vergunningen voor dekens, met de opdruk „Gerepatrieerde" is verlengd tot en jnet 15 Januari. HAARLEM EN OMGEVING Op de Donderdagavond gehouden jaar vergadering van de Onderlinge Tuinlieden vereniging „Aerdenhout en omgeving" bleek uit het jaarverslag, dat. de vereniging dit jaar met excursies en lezingen zeer actief is geweest. Het ledenaantal steeg van 58 tot 78. De aftredende bestuursleden de heren G. Boting, secretaris en F. Klaase, penningmees ter, werden bij acclamatie herkozen, Na een bespreking over de Kersttentoonstelling die Zaterdagmiddag in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef geopend wordt, wer den enige fraaie collecties anjers, ingezonden door de heer C. Ruigrok, besproken. Voor de leden van het genootschap Nederland—Engeland werden in Brinkmann Donderdagavond enige sprekende films ver toond over Sussex, Wales, de tuinen van Engeland en prinses Elizabeth. De films wer den op alleraardigste wijze ingeleid door miss Hazel A. Daukes van de British Council. In het kerkgebouw der Ned. Hcrv. Gem. van Bloemendaal wordt 24 December des avonds een Kerstwijdingssamenkomst gegeven met als spr. prof. M. J. A, de vrijer die vroeger predikant bij die gemeente was. Op tweede Kerstdag wordt in het kerkge bouw een Kerstspel gegeven met als spreker Ds. Van- Dijk. Te Santpoort worden in de Kerstweek sa menkomsten georganiseerd in samenwerking van de Ned. Herv. Gemeente, de Gerefor meerde Kerk en de Herv. Evangelisatie. Maandagavond 22 December een wijdings- dienst in de Gereformeerde Kerk, Dinsdag 23 en Woensdagavond 24 December voeren de Hervormde Jongeren een lekenspel op in het gebouw „Weyman"; op Woensdagavond elf uur wordt verder in de Ned. Herv. Kerk door de Heiwormde Jongeren een Kerstspel op gevoerd. Te Heemstede heeft op Woensdag 24 December om 10 u. in de Kerk op het Wilhel- minaplein een liturgische Kerstwijding plaats met kerkkoor met als spreker ds. Bartlema; in de Kapel Nieuw Vredenhof heeft een dergelijke dienst plaats met als spreker ds. Van Nieuwenhuyzen. Tc Benncbroek in het kerkgebouw der Gereformeerde Kerk wordt op Tweede Kerst dag een interkex-kelijke samenkomst gehou* den met als sprekers ds. IJ van der Zee, Gereformeerd predikant te Nieuw Vennep en Ds. Mr. G. A. Alma, Ned. Herv. predikant te Lisse. Het Chr. Gem. koor „Sursum Cor- da" zal gedeelten uit het Kerstoratoriuni Immanuel, van Tr. Pijlman ten gehore brengen. Een kinderlfoor-concert wordt gegeven op Woensdag 24 December in de Gem. Con certzaal te Haarlem. 250 jongens en meisjes, onder leiding van Jan Booda, zullen Holland se, oud-Franse en oud-Duitse Kerstliederen zingen, benevens de Kerstcantate van Cath. v. Rennes. De soli worden gezongen door kinderen uit het koor. In het gebouw „Salem" der Vrije Evan gelische Gemeente, aan de Bakenessergraeht 65 zal Zondagmoi-gen een Kerstwijdingsdienst worden gehouden. Spreker zal zijn ds. P. van Vliet, Vrij Evangelisch predikant te Amster dam. Er zal worden uitgevoerd het Kerst oratorium „Emmanuel" van F. Pijlman, door het zangkoor „Asaf" onder leiding van de heer J. Scheffer, met medewerking van solisten. Op de hoek van de Krulstoehtstraat en de Zomervaart had Donderdagavond om streeks kwart voor zeven een aanrijding plaats tussen een autobus van de N. Z. H. en een vrachtauto, waarvan de bestuurder geèn voorrang verleende. Van de autobus werden de linkerkoplamp en de schijnwerj per vernield en het chassis ingedeukt. De heer J. de Braai, inspecteur aan het Gemeentelijk Gasbedrijf, afdeling fabricage, die Donderdag zijn zilveren jubileum vierde, is tijdens een huldiging toegesproken door de directeur, dr. Den Hollander, die herinnerde aan de plichtsbetrachting en nauwgezetheid van de* jubilaris, de adjunct-directeur de heer Steinkamp, die een boek namens de technische ambtenaren aanbood, de heer Van Delden, namens de administratie, die boeken overhandigde, de heer Luitingh en tenslotte de voorzitter der afdeling van de Neder landse Christelijke Bond van Overheidsper soneel. TEMPELIERSSTRAAT 56 - TELEFOON 16873 Onze KERSTETALAGE is gereed. (Adv.) Is hier iets van V bij? Aan het hoofdbureau van politie te Haar lem zijn op alle werkdagen van 10.3012.30 uur inlichtingen te verkrijgen omtrent de navolgende, in de afgelopen week, als ge vonden aangegeven voorwerpen: armbanden, alpino-muts, brillen, beursje met inhoud, werkbroek, bonnen, gouden broche, cein tuurs, dop van radiateur, schoolétui met in houd, vuilnisemmer, geld, gewicht, hand schoenen, honden, armbandhorloge, jasje, kat, zaklantaarn, kindermutsen, jongenspet ten, nummerplaten, oorknop met parels, por- temonnaies-met inhoud, tabakspijp, pet, re genpijpen, padvindersriem, roeiboot, shawl, dames- en kinderschoenen, sleutels, tasjss met inhoud, vulpenhouders, vulpotloden, wasgoed, wanten, wiel van kinderwagen, zak aai-dappelen. Scheepsberichten Laatste positie Nederlandse passagiers schepen, Vrijdag 19 December: Alhena, 18 Dec. van Rotterdam te Rio de Janeiro. Am- stel kerk. West Afrika—Amsterdam, 18 Dec. te Las Palmas. Banggaai, RotterdamBata via, passeerde 18 Dec. Dungeness. Boissevain, 15 Dec. van Singapore te Zanzibar. Bosch fontein, AmsterdamKaapstad, passeerde 18 Dec. Ouessant. Groote Beer, 18 Dec. te Soera- baja. Indrapoera, 19 Dec. van Rotterdam n. Batavia. NIeuw-Holland, BataviaNeder land, passeerde 18 Dec. Ceylon. Oranjefon tein, 18 Dec. van East Londen naar Port Elisabeth. Stuyvesant, AmsterdamPernam- buco, 18 Dec. van Dover naar Madeira. Zui- kerkruis, RotterdamJava, passeerde 18 Dec. Ouessant. Kota Gede, Rotterdam—Java, 19 Dec. in Suezkanaal. Poelau Laut, Amsterdam Java, passeerde 18 Dec. Aden. Amsterdamse Beurs Een Zeeuws oorlogsweesje maakt op het ogenblik een reis naar Amerika, waar het kind de gastvrijheid geniet van een bekend en zeer populair radiocrooner, Jack Smith, Deze tijdelijke „pleegvader" wordt door zijn zorgen voor de kleine Johanna Ley- dekkers wellicht nog populairder en beken der, maar aan de andere kant profiteert het oorlogsioeesje op ongekende wijze van de goede gaven, die haaworden toegestopt al zal zij het waarschijnlijk minder appreciëren, voortdurend door reporters en fotografen te worden omringd. Zij zal de grote pop, waarmede Smith haar reeds aan het vliegtuig opwachtte, toellicht pas op haar gemak kunnen knuffelen wanneer zij over een paar weken weer in het rustige Zeeland terug is..,. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 280% 280 275 272% 343% 341% 163 165% Nederlandse Ford 352 356 Nederlandse Kabel 304 Calvé certificaten 182 Scheepvaart-Unie 190% 191 Holl.-Amerika LijD '189 191 Deli Maatschappij 154 H. V. A 209 202 A'dam Rubber 140 Ned Handel Mij 157% N.-I. Handelsbank 101 - Hil|iton Mij II 445 Claims Kon. Olie 827. 824.-»

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6