c Truman's Kerstboodschap Technische'koersdö1 na onder leiding van de Koninklijke f 520,- f 485,- f 865,- f 1550,- STOUTENBEEK - BEVERWIJK Grote meerderheid van het publiek geeft voorkeur aan prijsverlaging Nederlandse verliezen in Indonesië Panda Nederland practisch mijnenvrij Wereldnieuws J ZATERDAG 20 DECEMBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Naast zijn diep-religieuze betekenis heeft het Kerstfeest, dat met rasse schreden na dert, de sfeer van de vrede en de goeder tierenheid. In een wereld die bedreigingen van de vrede bij dozijnen telt, stemmen de Kerstdagen nog temeer tot bezinning daarenboven spreekt het goede hart in deze tijd luider en dit alles tesamen maakt wel licht, dat er omstreeks Kerstmis meer goe de mensen op de wereld zijn dan daarvoor of daarna, wanneer de aardse beslomme ringen in allerlei vorm dat goede vaak het zwijgen opleggen. Het is moeilijk te zeggen of de Ameri kaanse Congresleden straks zodanig onder de -zegenrijke invloed van de Kerstsfeer zullen geraken, dat zij hun vredeswil en hun goede hart een duet zullen laten zin gen en alle andere neigingen het zwijgen zullen opleggen als dat het geval is, komt het Marshallplan er zeker door, want president Truman heeft gezorgd dat de beslissing over dit Europese hulpplan voor ieder der Congresleden afzonderlijk zal ge nomen worden rond de Kerstboom. Hij heeft namelijk zijn langverwachte bood schap tot het Congres gericht, waarin hij de toestemming tot uitvoering van het Marshallplan formeel aan de volksverte genwoordiging vraagt. Daarmede is het probleem-Europa geworden tot een aange legenheid van de Amerikaanse burger, die thans via zijn vertegenwoordigers in het Congres zal moeten besluiten tot ja of neen. Het is wellicht gewaagd te veronderstel len, dat Truman met opzet de advent van Kerstmis heeft afgewacht om dit belang rijke project in details bekend te maken en er het fiat van "het volk op te vragen. Want in feite is het feest en de sfeer van Kerstmis geheel vreemd aan dit nuchtere, politieke en financiële werkstuk. Doch de verleiding is, vooral voor degene die in Europa thans lijdelijk afwacht wat er ge beuren gaat, groot om via de factoren van het goede hart en de vrede, meteen aan de betekenis van Kerstmis te denken. En, de mentaliteit van de gemiddelde Ameri kaan in overweging nemend, lijkt het in het geheel niet vergezocht wanneer men zou veronderstellen, dat er in de Verenigde Staten heel wat mensen zullen zijn die kerkelijk hun volle steun aan het Marshall plan geven alleen uit puur-menselijke, charitatieve en altruïstische motieven. Intussen zitten die mensen niet allemaal in het Congres en die er wel in zitten zul len zich waarschijnlijk dwingen om de kwestie van Amerikaans-belangrijk stand punt te bezien, wat tenslotte in de huidige wereld-maatschappelijke constellatie een voudig een bestaansvoorwaarde is. Daarom valt het te verwachten, dat er heel wat pour-parlers nodig zullen zijn voor de be slissing valt en dat er stevig gévochten zal moeten worden door de voorstanders van het plan, om de tegenstanders ervan te doen capituleren. Die tegenstanders hebben de laatste tijd scherpe wapenen in handen gekregen. Niet alleen heeft de aankondiging van president Truman dat rantsoenering van voorname voedsel- en gebruiksartike len nodig zal zijn, de gelederen van de tegenstanders versterkt, doch vooral heeft de steeds dreigender wordende inflatie en de daarmede gepaard gaande dfeiging van straffer regeringsinmenging de op maat schappelijke vrijheid beluste Amerikaan de schrik om het hart doen slaan. Om dat hart, dat graag een goed hart wil zijn doch alleen wanneer het zelf niet al te zeer ge prangd wordt. Regeringsinmenging, be- drijfsreglementering, rantsoenering, prijs- beheersing, loonstop, en al die andere gru welijke oorlogsherinneringen zijn nu juist heel weinig geschikt om de Amerikaan, die ze onder zijn Kerstboom vreest te vinden, gelukkig en dankbaar te maken. Bovendien is er nog een ander en heel belangrijk punt ten nadele van het Marshallplan.. De Ame rikaan is geneigd steeds meer te twijfelen aan het nuttig effect van die gooi met milliarden naar een gat, waarvan hij de bodem met bestwil niet kan peilen. Zullen de dollars voor Europa redding brengen' Dat is de vraag die zelfs Marshall niet kaï beantwoorden en dit blijft dus een twijfel- punt dat moeilijk te bevechtep -is. Er is nog een andere vraagf die moeilijk bevredigend kan worden beantwoord. De Amerikaan is er de laatste tijd aan gewend geraakt, dat alles, wat van hem als offej of inspanning wordt gevraagd, wordt ge motiveerd met dé noodzakelijkheid var» ontworteling van het communisme. Ter. aanzien van het Marshallplan is dat de voornaamste leuze. Hij begint zich nu af te vragen de beschouwingen der Ameri kaanse kranten zijn er de bewijzen van of die communistische dreiging in Europa niet als voorwendsel wordt gebruikt. Ener zijds door de Amerikaanse regering die er Effecten- en Geldmarkt I een gereêd middel voor haar politieke stre ven in ziet, anderzijds door de Europese landen, die zich gemakshalve van deze on weerswolk bedienen om financieel onder dak te komen. Hoe betreurenswaardig deze twijfel ook is, het kan niet worden ontk^*^ dat de gang van zaken in Ameri*» «err er veel toe heeft bijgedragen. Een „zuivering" als die van Hollywood bijvoorbeeld, waar bij allerlei zakelijke en rivaliteitselementen een woordje meespraken, was in de ogen van de meeste oprechte Amerikanen zacht uitgedrukt „gezocht". Intussen hebben de recente gebeurtenis sen hl Frankrijk en Italië,, om van Grie kenland nog niet te spreken een tamelijk zwaar tegenwicht gevormd en het zal de taak zijn van hen, die overtuigd zijn van de noodzakelijkheid ener spoedige radicale hulpverlening aan Europa, om dit tegen wicht te vergroten, zodat de balans over slaat naar het „Ja!" En met dit alles in het hoofd gaan de Congresleden nu hun korte Kerstvacantie in. Nieuwjaar wacht met vele zorgen. J. L. De radio geeft Zondag HILVERSUM I. Nieuws: 8, 13, 18, 20, 23 uur. 8.18 Zingende torens. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Lichte muziek. 9.15 Platen op verzoek. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zondags half uur. 10.30 Oud-Katholieke Kerkdienst. 11.45 Toespraak. 12.00 Fanfa recorps. 12.40 Koor. 13.15 Musette. 13.50 Spoorwegen. 14.05 Lezing over Rilke. 14.30 Kamerorkest. 15.30 Filmpraatje. 15.45 Dansorkest 16.30 Sport. 17.00 Prof. R. Casi- mir: „Gesprekken met middenstanders" 17.20 Een gedicht. 17.30 Onie Keesje. 17.50 Sport. 18.15 Meisjeskoor. 18.30 Strijd-, krachten. 19.00 Radiolympus. 19.30 Lichte muziek. 20.15 Puccini. 21.50 Detective luisterspel. 22.25 Cabaret 23.15 Dansplaten. HILVERSUM II. Nieuws: 8, 9.30, 13,00 19.30, 22.30 uur. 8.15 Bach, 8.30 Kerkdienst uit de Begijnhofkapel te Haarlem. Voor ganger: ds. F. R. A. Henkels. 9.45 Marseille. Boodschap van de Aartsbisschop van Pa rijs. 10.00 Hoogmis uit Straatsburg. 11.00 Causerie over Kathedraal van Straatsburg. 11.15 Koor der Kathedraal van Straatsburg zingt. 11.30 Kamerorkest. 12.00 Klankbeeld 12.20 Franse amusementsorkesten. 12.45 Frankrijk-Nederland-Europa. Toespraken 13.15 Franse volksliederen. 13.45 Francois Maurice: „De Franse litteratuur". 14.00 Concert door het orkest van de Franse Staatsomroep. Dirigent Roger Désormières In de pauze: Causerie. 15.30 Frankrijk, land van wijn en parfum. 16.00 Franse balletmuziek. 16.30 Geestelijke herleving in Frankrijk. 17.00 Gereformeerde kerk dienst 18.30 Gewijde muziek. 18.55 Psal men van Sweelinck. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19.45 Lourdes, klankbeeld. 20.15 „De reputatie-fabrikant", luisterspel. 21.30 „Louise", opera van Chabrier. 22.15 Sport in Frankrijk. 22.45 Avondgebed. 23.00 Frans variété. Maandag HILVERSUM I. Nieuws: 7, 8, 13, 18, 20 23 u. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen 9.15 Morgenwijding. 9.45 Arbeidsvitaminen 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Saloniriuziek. 11.00 Caiiserie. 11.15 Piano. 11.35 Zang platen. 12.00 Lichte muziek. 13.15 Dans orkest. 13.50 Orgel en zang. 14.20 Wat gaat er om in de wereld? 14.35 Piano. 15.00 Ge varieerd programma 16.30 Causerie over De Falla. 17.15 Viool. 17.30 Voor padvin ders. 17.45 Rijk overzee. 18.15 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.05 Werken van Clara Wildschut, Herman Schey, bariton. 19.30 Inleiding tot muziekbegrip. 19.45 Landbouwrubriek 20.05 Gevariëerd pro gramma. 21.40 Luisterspel. 22.30 Hongaars programma 23.15 Swing College. HILVERSUM II. Nieuws: 7. 8, 13, 19, 20, 22.30 uur. 7.15 Platen. 7.45 Wijdings woord. 8.15 Gewijde muziek. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Voordracht. 11.35 Piano 12.00 Metropole-orkest. 12.33 Gewijde mu ziek. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Musette. 15.20 Hoorntrio. ERST-A AN BIEDING- In onze étalages hebben wij" een tiental bijzonder mooie kamers geëtaleerd, die wij tegen speciale prijzen Aanbieden Enige voorbeelden: EIKEN OLD FIN. SLAAPKAMER: drie- deurige kast, list-jumeaux, 2 nachtkastjes, tafel en 2 stoelen Dito met 2 pers. ledikant EIKEN OLD FIN. HUISKAMER, met dres soir 200 cm br., schuiftafel 2 fauteuils en 4 stoelen met rugbekleding. Gestoff- met prima velours of epinglé ZWARE GOTHIEKE EETKAMER best. uit dressoir 220 cm br. met groot bordenrek, royale tafel met dubb bladen, prachtig f 1 JRO garnit. stoelen, bekleed met wollen kelim I ItuU," MAHONIE EETKAMER: dressoir, tafel en garnit. stoelen met kuip-model. Bekleding f 695,- effen velours PALISSANDER EETKAMER: bestaande uit dressoir 250 cm br., prachtig van teke ning en de deuren omlijst m. blank ahorn. Tafel op kolomvoet, garnit. stoelen in kuipmodel en bekl. met velours d' Utrecht, 'n Zeer fraaie kamer Royale salon, 3 zitsbank en 2 clubsf met losse kussens ,,A11 spring" binnenwerk, f 11 1 C Prima gobelin bekleding I II I Jj" i AJ deze meubelen dragen onze gouden label voor 5 jaar schrift, garantie, i Levering franco door geheel Nederland. De voorraad van deze meubelen is beperkt en niet- alle kamers kunnen nabesteld worden. Breng dus zo spoedig mogelijk een bezoek aan de 120 modelkamers van Ter illustratie van wat de Amsterdamse beurs deze week aan vermeldenswaardigs heeft opgeleverd, behoeft feitelijk alleen gewag te worden gemaakt van de handel en koersbeweging in aandelen en claims Koninklijke, waarbij uiteraard die van de Moeara Enim zich hebben aangesloten. Het behoeft nauwelijks te worden gezegd dat sL in de algemene beoordeling van positie en vooruitzichten der Koninklijke geen wij ziging ten ongunsle gekomen is. Het jaar verslag over 1946 leverde reeds het bewijs dat dit wereld-olieconcern bezig is zich in snel tempo van de oorlogsgevolgen te her stellen. De netto winst/ging van 38 mil- lioen in 1945 tot. 75 millioen in 1946 voor-" uit .én in het prospectus, dat de aandelen- en obligatie-emissie begeleidde, spreekt de directie zich hoopvol uit over de winst verwachtingen in verband met de belang rijke stijging der olieprijzen, welke de hoogste zijn sinds 1930 en die als bekend onlangs in Amerika opnieuw zijn verhoogd. De productie van de Koninklijke Shell- groep was in 1946 10 groter dan die van het voorgaande jaar. ondanks het feit dat de Indische productie nog nauwelijks mee telt. Voor het lopende jaar en de naaste toekomst is een verdere productiestijging te wachten niet het minst omdat de Konink- lijke-Shell een belangrijk aandeel neemt in de ontwikkeling der olie-industrie in het Midden-Oosten, dat de grootste olie-reser ves van de wereld bezit. Bij een totale wereldreserve van naar schatting 73 mil liard vaten, bergt alleen het Midden-Oosten 30 milliard in-zijn schoot en wanneer'men weet dat de dagproductie in Amerika 1 y2 ton per bron bedraagt, in Venezuela 25 ton, maar in Perzië 400 a 2000 ton, dan is het duidelijk welke perspectieven er voor een concern als dat van de Koninklijke Shell aanwezig zijn. Daarover behoeven aandeelhouders zich dus vooreerst geen zorgen te maken. Maar tenslotte wordt de markt door vraag en aanbod beheerst en dat aanbod was deze week zo groot, dat het alleen tegen dalende koersen kon worden opge nomen. Het heette dat zowel Frankrijk als België met claims aan de markt waren, wat ook wel waarschijnlijk is, want èpn aanbod van 3 a 4 millioen aan claims op één dag kan niet uitsluitend van het binnenland afkomstig zijn. Dé situatie was deze week dus zo, dat het binnenland moest opnemen wat het buitenland aanbood en zo liep de notering van de claim die op 24 November j.l. op 875900 begonnen was en daar na een hoogste koers van 1005 bereikte, deze week tot 827 terug, terwijl dien overeenkomstig ook de aandelen tot 280 afbrokkelden. Telt men de claim bij deze koers, dan komt men op c.a. 365. dat is ongeveer de stopkoers uit de laatste oor logsjaren en 140 lager dan de hoogste koers van 499.54 welke een paar maan den geleden werd bereikt. Het feit dus dat de Koninklijke 400 millioen nieuw geld vraagt, heeft er dus toe geleid dat de beurs de 'waarde van het kapitaal ad nom. rond 600 millioen, c.a. 840 millioen lager aanslaat dan enkele maanden geleden. Hier ontbreekt natuurlijk elke logica en het zijn uitsluitend de markt-technische factoren, welke van een zo sterke depre ciatie de oorzaak zijn. Aangenomen dat de reëele waarde van een aandeel Koninklijke niet is verminderd, worden ze derhalve aan trekkelijker naarmate de koers meer daalt, wat de reden is waarom heel de Amster- PRIJZEN LAGER OF LONEN HOGER? „Er wordt tegenwoordig veel gesproken over het dure leven en veranderingen in lonen en prijzen. Waaraan zoudt u per soonlijk de voorkeur geven:'dat uw inko men verhoogd wordt maar de prijzen precies hetzelfde blijven, of dat de prijzen verlaagd worden, maar uw inkomen precies blijft, zoals het nu is?" Door middel van deze vraag peilde het Nederlands Instituut voor de Pyblieke Opinie naar welke kant het grote publiek het liefst een uitweg zocht om spanningen tussen lonen en prijzen te doorbreken. 73% antwoordt: Prijzen verlagen, in komen hetzelfde. 21% Lonen en salarissen omhoog. (6% Geen oordeel). Zelden heeft het Gallup-instituut zo'n eensgezindheid onder alle volksgroepen aangetroffen als" bij het oordeel over deze kwestie. Van de armste mensen is 67% voor prijsverlaging, van de welgestelden 75%, onder de middenklasse 74% en bij de wat beter gesitueerde volksklasse 78%. Van de Anti-Revolutionnairen is 70% voor prijsverlaging, van de Communisten 61%. Van degenen, die op de Partij van de Vrijheid stemmen wil 71% prijsverlaging, van de K.V.P.'ers 75%, van de Partij van de Arbeid-aanhangers'82%. Het beleid, 'dat de regering tot nu toe voert, namelijk het loonpeil handhaven en de prijzen waar mogelijk drukken, steunt dus op een overgrote meerderheid ondér alle lagen van het volk. Zullen de prijzen dalen? Over de resultaten van prijsverlagings- acties is niet iedereen gerust. Op N.I.P.O.'s vraag: „Wat verwacht u: zullen de prijzen in ons land over 't algemeen stijgen, dalen of ongeveer hetzelfde blijven?" antwoord de (,eind November): 32% Prijzen zullen stijgen. 30% Zuilen dalen. 28 Blijvenhetzelfde. 10% Geen oordeel. De verpachting (de vrees misschien) dat de prijzen omhoog fcullen gaan is het sterkst bij de mensen met de laagste in komens (40%) en bij de welgestelden (36%). De openbare mening over de prijspoli tiek zou men dus zo kunnen omschrijven dat de grote meerderheid het met het prijs- verlagingsstreven eens is, maar dat het publiek dooreengenomen niet meer ver wacht dan een handhaving van het prijs peil. Kerstgroet uit Indië aan de Koningin Uit Batavia is per Constellation naar Nederland vertrokken de luitenant-ter-zee der le klasse J. L. Grypma, honorair NIWIN-vertegenwoordiger in Indië. Hij brengt een grote mand met orchideeën, welke als Kerstgroet namens de Neder landse strijdkrachten van land- en zee macht in Nederlands-Indië aan H.M. de Koningin zal worden aangeboden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: mar. G. J. Goossens uit Apeldoorn. Koninklijke Landmacht: sold. P. N. van der Hoeven uit Benthuizen (Z.H.). Sold. J. R. Pijnenburg uit Tilburg. Sold. W. Riet kerk uit Leiderdorp. Sergeant J. W. H. Timmermans uit Broekhuizen. Sojd. le kl. W. G. Beijer uit Steenderen (Gld.). Sold. J. Dijkhuizen uit Scheveningen. Korporaal J. Bakker uit 'gem. Losser (Ov.). Sold. G. van der Woude uit Eindhoven. Kon. Ned. Ind. leger: Soend. sergt. Hamin uit Ned. Indië. Mad. sold. Sanniman. Mad. sold. Matfaï. Mad. sold. Markiah. Mil. sold. J. G. K. de Rooze. Man. sold. P. H. Koa- gouw, allen afkomstig uit Ned. Indië. en de Meestervlieger voor uw kinderen (en ook een beetje voor u zelf) in boekvorm te bezitten. Daartoe is thans de gelegenheid. Het boekje kan worden afgehaald aan de kantoren van Haarlems Dagblad, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 en van de IJmuider Courant: Kenne- merlaan 154. Wacht er niet mee, anders zou het {e laat kunnen zijn. De prijs bedraagt 65 cent per boekje. dathse beurs de weerslag van die koers daling ondervindt in .zoverre velen een <?ro- ter of kleiner deel van hun fondsenbezit liquideren om tegen lage koersen zich het bezit van aandelen Koninklijke te ver zekeren. Ook bij de aandelen van Industriëlet en Cultuurondernemingen ziet men dus het zelfde verschijnsel als.bij die der Konink lijke, dat de koersen dalen zonder enig ver band met de mérites der fondsen en de te verwachten hogere dividenden over 1946 En zo draagt heel het koersverloop van deze tijd feitelijk een onnatuurlijk karakter, waaraan eerst een eind zal kernen als de nieuwe aandelen Koninklijke rn de trom mels der beleggers „tot hun vaderen wor den verzameld" Want, een echte aandeel houder Koninklijke verkoopt zijn stukken niet, omdat de ervaring geleerd heeft dat men er alleen maar beter van kan -worden als men er rustig op blijft zitten. Intussen zal het interessant zijn 'te zien hoe de Amsterdamse beurs het nog komen de aanbod verder zal „verwerken", nu de termijn van inschrijving en dus de handel in claims tot 7 Januari a.s. is verlengd. Minister Jonkman onthult gedenkplaat De minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft in de vestibule van het departement een gedenkplaat onthult ter ere van die genen onder het personeel, die in en door de oorlog de dood vonden. De plaat ver meldt de namen van de schrijver E. Bing, van de commies A. C. Oskam en de com mies J. C. vdn der Weiden. In een toespraak zeide minister Jonk man dat behalve de militairen die na het einde van de oorlog in Indië gedood wer den er sedert Augustus 1945 nog 3400, al thans met name bekende, personen ver- 1 moord zijn. Van de 200.000 Nederlanders In Indië vonden er gedurende de Japanse beze'tting 30.000 de dood. In de drie op de gedenkplaat vermelde cjoden zo besloot de minister zijn toespraak eren wij mede al deze gevallenen en gedenken wij ook hen, op wie in Indonesië nog dagelijks de dood loert. Dit zij voor het óp het de partement werkzame personeel een aan sporing, om er door zijn arbeid dagelijks het zijne toe bij te dragen, dat er in Indië spoedig wederom orde en rust zal heersen. „Oorlogvrijwilligers in Indië ontmoedigd en teleurgesteld" Het Tweede-Kamerlid mr. J. Algera (A.-R.) heeft aan de minister van Oorlog gevraagd: ,.ïs het de minister bekend, dat vele oficieren in Indië zich ernstig onge rust maken over het weerstandsvermogen van de oorlogsvrijwilligers in Indië, van wie het uiterste is en wordt gevergd onder spannende en vaak neerdrukkende om standigheden? Is het de minister bekend, dat officieren van gezondheid in Indië verklaren, dat, wanneer sommige onderdelen opnieuw aan de militaire keuring plus tropeneisen zouden worden onderworpen, een zeer hoog percentage zou moeten worden afge keurd en dat de geestelijke weerstand soms zodanig is verminderd, dat het niet ver antwoord is, bepaalde onderdelen nog lan ger dienst te laten doen in de frontlijn? Ts het juist, dat bij' de oorlogsvrijwilligers ook manschappen zijn ingedeeld, die bij de keuring in Nederland voor de dienst in Europa in klasse 3 en in enkele gevallen zelfs in klajpe 4 waren gerangschikt, maar dat zij naar Indië zijn gezonden in de ver wachting en onder de mededeling, dat het slechts voor korte tijd zou zijn? Is het juist, dat bij het tekenen van de verbandacte door de vrijwilligers van 1-8 R. I. te Ermelo, door de toenmalige bataljonscommandant is verzekerd, dat het de bedoeling was, dat deze vrijwilli gers in de tropen dienst zouden doen tot Mei 1947? Is het de minister bekend, dat hét voort durend uitstel van demobilisatie en de heersende onzekerheid de troep dusdanig hebben gedeprimeerd, dat de ontmoedi ging en de teleurstelling de wilskracht en het vertrouwen in de toekomst, ook in het vaderland, dreigen te breken? Is de minister bereid, zodanige maat regelen te nemen, dat bij deze vrijwilligers alle onzekerheid wordt weggenomen, thans tót het uiterste beperkt en tevens speciale waarborgen te scheppen, dat zij geen blijvend nadeel, noch physiek, noch sociaal, van de bedoelde moeilijkheden ondervinden?" VOOR HET NOODLIJDENDE KIND Aerdenhouts Kindertoneel zal Zaterdag 27 December in de Stadsschouwburg voor het voetlicht komen met een liefdadig heidsuitvoering van .«Sneeuwwitje" ten bate van charitatieve verenigingen, die zich bezig houden met het noodlijdende kind. De voorverkoop der toegangskaar ten is in volle gang, waaraan de kinderen- acteurs zelf met enthousiasme deelnemen. Duitse kaarten maakten opruiming gemakkelijk Zwaaiend met hun* detectoren zijn de mannen vart de Mijn- en Munitieoprui mingsdienst (M.M.O.D.) twee en een half jaar lang door ons vaderland getrokken, speurend naar mijnen, welke er in de oor log door troepen van beide partijen ver borgen zijn. Hun taak is thans vrijwel ge ëindigd en met ingang van 1 Januari zal deze dienst als onderdeel van de Konink lijke Landmacht worden .ontbonden. Nederland is thans praktisch mijnenvrij. Het feit, dat de Duitsers de plaatsen van de door hen gelegde mijnen keurig in kaart hadden gebracht, heeft in belangrijke mate daartoe bijgedragen. Kennelijk hebben zij erop gerekend de strijd te winnen en wil den zij dus precies weten, waar zij na de oorlog aan het ruimen moesten gaan. Nu hebben ongeveer 3000 Duitsers inderdaah aan die werkzaamheden deelgenomen, maar onder andere omstandigheden dan zij hadden voorzien, namelijk, als krijgs gevangenen. In totaal zijn niet minder dan 5000 door de Duitsers in kaart gebrachte mijnenvel den volledig schoongemaakt. Bovendien zijn nog tweeduizend terreinen geruimd, waaromtrent geen gegevens bestonden doch die als verdacht stonden aangemerkt. Sinds Mei 1945 heeft de M.M.O.D. niet minder dan 1.370.000 mijnen uit onze bo dem gehaald. Dit is ruim 500.000 minder dan er volgens Duitse opgaven (en deze waren zeer nauwkeurig) gelegd waren in ons land. Vele waren tijdens de oorlog echter al opgespoord door geallieerde troe pen. De rest werd geruimd door een spe ciale compagnie van de Bevelhebber der Nederlandse Strijdkrachten en vanwege de commissariaten van het Militair Gezag. Men zal nog af en toe wel eens enige mijnen of bommen vinden. Met hun op ruiming zal een nieuwe organisatie worden belast, de z.g. „Hulpverleningsdienst" van het 'ministerie van Binnenlandse Zaken. De taak van de M.M.O.D. (niet te ver warren met de Marine Opruimingsdienst, de M.O.D., die evenals de M.M.D.O. te Leiden gevestigd is) is een even moeilijke als gevaarlijke geweest. Er zijn slacht offers gevallen. Dat waren wat de Neder landers betreft, 50 doden en 60 gewonden (van wie er ongeveer 30 invalide zullen blijven) en wat de Duitse krijgsgevange nen aangaat 150 doden, 175 zwaar en 143 licht gewonden. Voorschot op verhoogde pensioenen De mtinister van Binnenlandse Zaken Brahms. 16.00 Adventswijding. 17.00 Voor heeft in de Tweede Kamer de toezegging kleufers. 17.15 Vocaal kwartet. 17.45 Lichte gedaan, dat vóór 25 December een voor- nv.izick. 18.15 Sport. 18.30 Sas Bunge speelt schot van 25 pet. zal wordfen verleend op „Le lombeau de Couperin" van Ravel. 19.15 de met terugwerkende kracht tot 1 Januari Boekbespreking. 19.30 Actueel geluid. 20.15 1947 verhoogde pensioenen. De minister Franse muziek. 21 00 Lezing „De Grote heeft de gemeentebesturen doen weten dat Sladv 21.30 Strijkkwartet, Mozart. 22.00 geen bezwaar bestaat tegen het toekennen Kerkelijk orgelspel. 22-45 Avondwijding, van een dergelijk voorschot op de pen- 23.00 Nederlandse Kamermuziek voor sioenen, welke ten laste van de gemeenten blaasinstrumenten. 23.30 Brahms. I komen. en ionehei aar 31. Even later liep Panda voor een langeniet in de galen, dat de poort, die toegang kwam. Op een teken van de Sultan stortte rij. raadsheren uit door de doolhof. De Sul tan marcheerde naast hem en zag er drei gend uit, terwijl hij zo nu en dan een boze opmerking mompelde. Intussen lag Joris Goedbloed lui op een divan en rookte met welbehagen uit een Turkse pijp. Hij had gaf tot de doolhof, zich vulde met woeden de gedaanten. Want Panda was er na lang zoeken in geslaagd om de weg terug te vinden en nu maakten de Oosterlingen zich gereed om wraak te nemen. Nu de wraak hele menigte zich met een hees ge schreeuw op de luierende gedaante van Joris. Hij werd helemaal bedolven en hij kreeg niet de kans om zich te verdedigen. Neehet zag er niet goed uit voor Joris Goedbloed. Met alle soorten van mijnen en verdel gingswerktuigen hebben de mannen van de M.M.O.D. te doen gehad. De zwaarste bommen, welke men hier vond, waren van geallieerd makelij. Zij wogen 4000 Engelse ponden, waren 2.30 m lang en hadden een doorsnee van 80 cm. De grootste Duitse bom was de „Hermann", een bom van 1000 kg, 1.74 m lang met een doorsnee van 64 cm. Niet minder dan 5 a 600 kg springstof was in deze bom opgesloten. Het aantal in ons land opgespoorde bommen bedraagt in ronde cijfers 5600. Bovendien vond men- ruim honderd V-l projectielen, die verkeerd waren afgescho ten en binnen onze grenzen zijn neerge komen. De 65.000 ton munitie, welke door de M.M.O.D. is geruimd, bleek nog zeer veel waardevol materiaal te bevatten, als mes sing en Springstof. Het is met zorg gesor teerd aan de Hembrug en de springstoïfen- fabriek te Muiden, waardoor voor ons land een belangrijke besparing aan deviezen is verkregen. De te vernietigen munitie werd als regel niet opgeblazen, maar voor zover ze veilig kon worden vervoerd in zee gestort. In totaal zijn er 17.000 ton in de golven verdwenen. Het bericht van de opheffing van de dienst is in de M.M.O.D. met gelatenheid ontvangen. Een deel van de oórlogsvrij- willigèrs wilde wel graag haar huis. De rest van het personeel zal zoveel moge lijk bij andere rijksdiensten te werk wor den gesteld. SMOKKELAAR-WINKELIER KRIJGT 20.000 BOETE. De Maastrichtse politierechter heeft da winkelier L. D. uit Maastricht, die bijna een jaar lang grote voorraden naalden, spelden, scharen en messen uit Duitsland smokkelde en deze voor hoge prijzen de hand deed, veroordeeld tot 20.0QÖ boete. De eis was 30.000. Aanklachten. Volgens een bekendmaking van de Britse bestuurscommissie zijn in de maanden September en October iO.OOO aanklachten door Duitse burgers tegen leden van de Britse bezettingstroepen ingediend. Protest. Alle Deense jeugdorganisaties, met uitzondering van de communistische, hebben besloten zich uit het wereldver- bond van de democratische jeugd terug te trekken als protest-tegen de uitsluiting van de agrarische en conservatieve Deense jeugdvereniging. Lawine. In de buurt van Meiringen (kantor Bern) werden arbeiders op een bouw terrein door een lawine overvallen. Acht van hen werden bedolven. Men heeft er zes na korte tijd uitgegraven, doch twee, die door een vier meter dikke sneeuw laag bedekt waren, wareri^ reeds gestikt toen men ze aantrof. Kerstboom voor Nelson. De Noren hebben aan de stad Londen een kertboom ten geschenke gegeven. De boom is liefst vijftien meter lang en de breedte onder aan is vijf meter. Hij zal op Trafalgar Square bij het. standbeeld van Nelson komen te staan en worden gesierd met drie honderd electrische kaarsjes. Staat. De Slowaakse commissaris voor bin nenlandse zaken Fqj-jencik heeft ver klaard, dat een geheime radiozender uit Barcelona inlichtingen en aanwijzingen doorgeeft aan samenzweerders tegen de staat in Slowakije. Vice-voorzitter. V. A. Malysjef, minister voor transport, en machinebouw, is benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van de Sovjet-ministerraad. Reuter tekent hier bij aan. dat de raad uit 70 tot 80 leden bestaat waai van er 12 plaatsvervangend voorzitter zijn. Tot de laatsten behoren Molotof, Mikojan (minister van buiten landse handel) en maarschalk Worosji* lof.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2