Burgemeester opende Pluimveetentoonstelling De electrische kwam.... Bello Dertig verpleeghulpen werken in Santpoort hard aan hun opleiding en„ ging heen ZATERDAG 20 DECEMBER 1947 De burgemeester van Haarlem, mr P O. F. M. Cremers, die Vrijdagavond in het Concertgebouw de tentoonstelling van ko nijnen, pluimvee, sierduiven, postduiven en' kanarievogels officiéél opende, heeft in zijn toespraak herinnerd aan het feit, dat wij in een harde wereld wonen. Velen voelen zich zo ter neergeslagen, dat als zy 's avonds van hun werk komen zij niets meer willen doen. Gelukkig moeten zij zich voelen, die op de een of andere wijze verstrooiing zoeken. Dat doen de leden van de verschillende verenigingen, die in het bezit zijn van dieren. Zij besteedden hun vrije tijd door konijnen, pluimvee enz. te fokken. Thans hebben zij een goede ge legenheid hun dieren bijeen te brengen. De heer G. Lichtenberg, voorzitter van „Kaerlem", vereniging voor sportfokkers van pluimvee, konijnen en duiven, die de tentoonstelling georganiseerd heeft in sa menwerking met andere verenigingen, sprak zijn vreugde uit ov^r de prettige samenwerking, waardoor veel bereikt kan worden. Ook spraken nog vertegenwoordigers van de afdeling Haarlem van de Neder landse Algemene Bond van Postduiven- liefhebbers, van de Haarlemse Vereniging van Kanariekwekers Ons Genoegen (abu sievelijk is Vrijdag vermeld, dat „Onder ling Genoegen" medewerking verleent) en van de Vereniging voor Aquarium en Ter- rariumkunde ,.De Natuur", die woorden van dank richtten tot het bestuur van „Haerlem". De verkoop van het Damterrein Aanval op de buitenwijken Tot heden zijn de certificaten voor de verkoop van het Damterrein te Amsterdam de gelden zijn bestemd voor de Oorlogs monumenten en de nagelaten betrekkineen der oorlogsslachtoffers alleen ver kocht in het huisie op de Grote Markt en bij enkele bijzondere gelegenheden, zoals voorstellingen in de Stadsschouwburg. Tn de loop der komende weken zal evenwel ieder inde gelegenheid gesteld worden Amsterdams grondbezitter te wor den. Niemand zal er aan kunnen (en ook piet willen!) ontkomen. Maandag en Dinsdag rijdt een geluids wagen, die voor oassonde muziek zorgt, in Haarlem-Noprd. Militairen en scholie ren zullen als makelaars optreden, dat wil zeegen de vierk. centimeters grond ver- konen. Een cm.2 kost 0.50. twee 1. enz. Zo kan elk uitrekenen wat zijn aan deel in deze grot'* aolie moet zün Er zijn nog collectanten te weinig. Daar om worden scholieren van 1 6 iaar en ouder opgewekt zich alsnog beschikbaar te stel len Zij moeten dan Maandag of Dinsdag 9.30 uur op het Soendaplein zijn. Wie wil voor een goed doe! een vacantieöag geheel of gedeeltelijk opofferen? Woensdag riidt de geluidswagen in het Amsterdamse kwartier. Daar werken dan brandweerlieden mee. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegerheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen en tabaks- en versnaperings- kaarten te: Haarlem: restant M. N tot en met Ni. Heemstede: 9 tot 12 15 Ma tot Me; 2 tot 4.30 uur Mi tot Mo. Zandvoort: I erf J. AUTOBUSHALTE'VERPLAATST. De halte van buslijn 3 aan het Leidse- plein wordt verplaatst naar de Rolland straat, waarmee een betere verdeling van de afstand tussen de haltes op het traject Postkantoor-Stadsschouwburg verkregen wordt. Muziek Een Schots en een Nederlands koor in de Bakenesserkerk In 1936 werd'te Glasgow door de predi kant Rev. J. R. Macph^rson en diens echt genote een kinderkoor van bescheiden omvang opgericht. Het is in de loop van zijn ruim tienjarig bestaan klein naar het aantal" stemmen gebleven, maar het heeft in die periode een muzikale ontwikkeling verkregen, welke tot de zeldzame, ver heugende gebeurtenissen op het gebied der toonkunst gerekend kan worden. Onder auspiciën van de British Council maakt het koor thans een korte tournée door Nederland en gisteravond werd Haarlem in de gelegenheid gesteld het Schotse koor, dat optreedt onder de naam „The Kirkintilloch Junior Choir", in de Bakenesserkerk te horen. Met het koor „De Minnestreelen" van Hubert Cuypers, dat het Schotse koor als gast ontvangen heeft, werd dit kerkconcert gegeven en deze om standigheid werd de oorzaak van een grote uitgebreidheid van het programma, dat ongeveer dertig zangen voor koor telde. Het optreden van twee koren op een zelfde concert geeft onwillekeurig aanlei ding tot vergelijking. In dit geval kan ver gelijking niet betrokken worden op het klankgehalte der koren. Want het Schotse koor bestaat uitsluitend uit kinderstemmen en aan het klankentimbre van ,,De Minne streelen" geven de bij de jongensstemmen gevoegde mannenstemmen een eigen accent. Veel meer moet de vergelijking gericht worden op de stijl der uitvoeringen, op het essentiële kunstzinnige peil er v^n. En dan valt het op hoe de dirigent van het Schotse koor in de eenvoud van een ver fijnde klankontwikkeling, in de soberheid van een gevoelige zégging van het woord, in het scheppen van een sfeer van vaak bovenaardse realiteit, het wezen van woord en muziek tot uitdrukking vermag te brengen. Daarom konden deze- jeugdige zangertjes en zangeresjes, die in de karak teristieke klederdracht van hun land hun prachtig gecultiveerde, ongerepte, kinder stemmen in koor- en solozang tot een ver rukking voor het oor, tot een geluk voor het hart, deden horen, de toehoorders in de ban van hun innige kunst houden. Zij zongen een reeks kerstliederen en een aan tal Schotse volksliederen, veelal in een op vallend homophone bewerking. De harmo nische achtergrond van een dominerende melodie zou men bij klankeffecten hebben kunnen rangschikken, zo uiterlijkheid daarvan niet verre gehouden was. Hier ligt dan het criterium waardoor de zang van „De Minnestreelen" zich op deze avond van de naar geest en klank gesubli meerde Schotse kinderzang onderscheidde en waardiger de klatergoud-poverheid van een compositie als „Lentezang" ontstellend bleek. Dit nam niet weg, dat de mooie stemmen van Cuypers koor zich als zodanig over tuigend konden laten gelden bij de uitvoe ring der kerstliederen, oud-Vlaamse en Italiaanse volksliederen en werken van da Palestrina en Orlando di Lasso. P. ZWAANSWIJK. Burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers met de beste haan van de tentoonstelling, waarvan de heer C. Kful eigenaar is. N.Z.H. schaft zandstrooiers en sneeuwploegen aan De N.Z.H.V.M. heeft een aantal zand strooiers en sneeuwploegen aangekocht om' in de komende winter een goede uitvoe ring van haar dienstregeling te verzeke ren. Dit betekent echter in het geheel niet, dat de vervoersmaatschappij ontevreden is over de service van de Haarlemse ge meentereiniging, op wie d^*taak van het vrijhouden der straten en wegen eigenlijk' rust. Integendeel. Met deze aanschaffing hoopt men juist te bereiken, dat ook de trajecten waar de reiniging niet komt, zoals de provinciale en rijkswegen en de bui tenwegen in de randgemeenten, berijdbaar gehouden worden. Overigens zijn de apparaten nog niet af geleverd. „De ingebeelde zieke" door Amicitia Juncti Rector Spoelder heeft gisteravond in de Stadsschouwburg zijn leerlingen, die zo juist „De ingebeelde zieke" van Molière hadden vertolkt, een compliment toege zwaaid dat de wijsheid van de toneelcriti cus het zwijgen oplegt. In zijn door luid applaus bekrachtigd dankwoord zei de spreker ongeveer: „De jeugd van tegen woordig, die aan de lijve kennis gemaakt heeft met ontzettend leed, is veel gevoe liger voor omstandigheden dan vorige ge neraties, maar zij weet dit te verbergen onder een mom van onverschilligheid. Op haar gedrag naar buiten mag veel zijn aan te merken, zij bezit in ruime mate het voor naamste goed: een innerlijke levensstijl". Wat het spel betreft liet de zeergeleerde commentator zich voorts een kwalificatie ontvallen, die ik gaarne overneem: het was In één woord vertederend. Ook dit jaar, onder een nieuwe regisseur (de leraar Frans Hesmerg) en zonder een „ster? in hun midden, hebben de leden van de gym nasiale vereniging Amicitia Juncti de eer van him school hoog gehouden. De voor stelling kwam wat moeilijk los en de toneelschikking bleef bijna tot het einde toe enigszins stijf en teveel in één vlak, maar er werd uit deze satire toch meer vro lijkheid geput dan men had durven ver wachten. Daar hebben het is altijd pret tig day te kunnen zeggen alle medewer kenden het hunne toe bijgedragen, ook de jeugdige muzikanten onder leiding van de heer Eduard Biele. Uiteraard was de tekstvoordracht het beste onderdeel, maar die kwam er dan ook buitengewoon slag vaardig uit. Daarbij was de rolkennis voor beeldig. Als men mij vroeg welké rollen de hoogste waardering verdienen, dan zou ik moeten antwoorden: Toinette, Louise, Thomas Diafoirus en Beralde, hopende dat men de onbillijkheid van deze uitzonde ringen erkende. Qe ingebeelde zieke werd met bewonderenswaardige volharding aan nemelijk gespeeld, hetgeen een huldebetui ging waard is. Apart genoemd moet wor den mevrouw Hesmerg, die zulke aardige balletten instudeerde, dat de extravagante slotfantasie een geestige bekroning van de klucht vormde. De commissaris van de Koningin, de wet houder van Onderwijs en het college van curatoren woonden de feestavond bij. DAVID KONING Een huis vol meisjes zowaar een rustig huis Nog één cursus in Duin en Kruidberg Onder de bruine balken van de impo sante hal in het Cremerhuis klinkt overdag zelden een lach. En toch wordt het statige gebouw bewoond door dertig fleurige meis jes, die hun vrouwelijke babbelzucht toch waarachtig niet om der wille van dat def tige geheelMn Driehuis zullen opzouten. De reden van de serene rust, die in dit internaat voor verpleeghulpen heerst, staat.... op een papiertje, dat onder een punaise tegen een eikenhouten deur ge prikt zit, in casu het lang niet malse les rooster voor de dertig jongedames, dat hun van 's morgens negen tot 's middags vijf uren of soms ook, in de avond, hard aan het „blokken" zet. Zes maanden onléiding moet "an deze jonge vrouwen verpleeghulpen maken; tweemaal dertig dagen hebben zij er in Duin en Kruidberg bijna op zitten en-dan komt een ziekenhuis- praktijk-de scholing voltooien. Daarna: twee jaar de Indonesische rimboe of een Nederlands hospitaal. Dus er moet duchtiggestoomd worden, om dertig meiskes de geheimen van het Maleis, de raadselen van de tropenhygiëne en de mysteriën der ziekenverpleging te ontsluieren. Een directrice en een aantal leraren en leraressen zorgen er echter met overgave voor, dat er straks pr'actische vrouwen naar de andere kant van de aardbol vertrèkken, om hun zware taak te beginnen. Wanneer met Januari de eerste groep theoretisch „klaar" is de tentamens van de komende dagen hebben al een sfeer van spanning in het internaat gebracht dan komt er een tweede keurcollectie jonge dames twee maanden in het Cremerhuis wonen om de theorie van het verplegen door te nemen. Daarna dus in April -r- zal het gebouw vermoedelijk weer aan deze tijdelijke bestemming onttrokken worden en het werk van het Rode Kruis, onder wiens auspiciën de verpleeghulpen in diverse internaten hun training krij gen,. gaat zich dan vermoedelijk concen treren. Want verpleegkrachten voor de overzeese gebiedsdelen blijven brood- en broodnodig, hoè de situatie zich ginds ook Tandverzorging schoolkinderen Nog steeds ziet zuster Anna niets komen! Het is ongeveer een jaar geleden dat de Haarlemse gemeenteraad, op voorstel van B. en W., het besluit nam om de tandver zorging der schoolkinderen weer te gaan bevorderen. Voor de oorlog was de School tandartsendienst om bezuinigingsredenen opgeheven, maar de overtuiging won veld, dat het noodzakelijk was, om de zaak op nieuw ter hand te nemen. De plannen stonden er goed voor, want allerwege werd medewerking toegezegd. Begrepen werd, dat het hier een belang gold van de-gezondheid van het opgroeien de geslacht, dus van heel ons volk. Maar toen de zaak dus stedelijk hier in kannen en kruiken was, kwam de mede deling uit Den Haag, dat Haarlem dit raadsbesluit niet mocht uitvoeren. De te- gering was namelijk van plan deze aan gelegenheid landelijk te regelen. Daartoe werd reeds overleg gepleegd door de Volks gezondheid, de organisatie van tandartsen en de ziekenfondsen. Maar nu is er ^1 weer een jaar verlopen zonder dat er gebleken is, dat de plannen van het rijk doorgaan. Haarlemse kinde ren, die geholpen zouden zijn als de heren in Den Haag niet met hun landelijk plan gekomen waren, zijn nu met hun aange stoken kiezen en tanden blijven rondlopen. J Het beste zou zijn indien Den Haag ais- I nog toestemming gaf het Haarlemse plan uit te voeren. moge ontwikkelen. In dit verband wordt er opgewezen, dat Madoera als nog niet ontgonnen ..medisch gebied" bij de reeds bestreken delen van de archipel is gevoegd. De meisjes doen het. Dertig meisjes in een vreemde omgeving, uit verschillende milieus en soms uiteenlo pende ontwikkeling vormen tezamen het „materiaal", waarmee zuster Reuderink, de directrice en haar docenten moeten werken en de indruk bij de leiding is, dat deze jonge vrouwen „willen werken en weten wat ?ij gaan doen". „Deze cursus zal ongetwijfeld goed ver- plegingspersoneel afleveren", vertelde de directrice ons en wanneer de meisjes zelf aan het vertellen slaan, kunnen wij rustig constateren, dat hier een basis wordt ge legd voor dertig capabele verpleeghulpen, die na hun „demobilisatie" wellicht de bouwstof zullen vormen voor all-round verpleegsters. Voor twee jaar zullen zij in April ver trekken. Deze Kerstmis yordt voorlopig de laatste in patria. Wat weemoedig mis schien en met veel verzwegen gedachten aan „straks" en „ginds", maar het prachtige werk, dat voor de deur staat, zal deze weemoed zeker in vreugde doen omslaan. Nu reeds verlangen de aspirant-verpleeg hulpen naar het eind van de maand, want hoe warm en gezellig het Cremerhuis ook was, dan wordt de taaie theorie verwisseld voor de levende praktijk van de lijdende mensheid in Nederlandse ziekenhuizen én Indonesische kampongs. Koningin bezocht wedstrijd van Ijsvogels Tn tegenwoordigheid van de Konigin speel de het ijshockeyteam van de Oxford University Vrijdagavond zijn laatste wed- striid van de tour door Nederland. Na een spannende wedstrijd, waarin de Canadese oefenmeester van de Ijsvogels Andreola enige uitstekende staaltjes van solorijden liet zien, gingen de Engelsen met 72 ten onder. Voor de Ijsvogels scoorden: Andreola (4 maal) en Den Overakker (3 maal), voor de Engelsen: Mac Doriald en Graham ieder een maal. De tussenstanden waren: 11, 11, 50. In de pauze gaven enige leden van de kunstrijdersclub ..Amsterdam" kunstrij- demonstraties. DE DERDE KERSTDAG VAN HET QEMEENTEPERSONEEL. Op Zaterdag 27 December (derde Kerst dag) zullen de gemeentelijke instellingen te Haarlem de gehele dag zijn. gesloten. Een uitzondering hierop vormt het Frans Halsmuseum, hetwelk op de gewone uren voor het publiek zal zijn geopend; ook de tentoonstelling van werken van jonge Haarlemse schilders in dit museum is te bezichtigen. Voorts zal het bureau van de Burger lijke Stand van 910 uur geopend zijn, doch uitsluitend voor aangiften van ge boorten en overlijden. Op die dag wordt geen huisvuil opge haald (deze ophaalbeurt kan niet worden ingehaald). OOSTENRIJKSE KINDEREN IN ONS LAND AANGEKOMEN. Na een reis van 36 uren kwam gister avond met grote.vertraging een trein met 500 Oostenrijkertjes uit Wenen, warm ge kleed, maar in kille wagons, te Venlo aan. De kinderen werden geregistreerd en met autobussen naar hun doorgangsver- blijven in de D.U.W.-kampen te Horst- Sevemum vervoerd. Vandaag zijn de kin deren naar hun pleegouders in Tilburg en omgeving gegaan. BURGEMEESTER VAN DELFT GAAT HEEN. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. G. van Baren eervol ontslag verleend als burge meester van Delft ingaande 1 Januari met dankbetuiging voor de -1 nr.-r-Ju-irre en ge wichtige diensten door hem in deze func tie bewezen. Vijftien jaar geleden verdween de Leidse stoomtram van de baan Op 30 December 1932 was het op het Haarlemse Stationsplein een drukte van belang. Daar stonden de gloednieuwe „har monica" wagens van de Leidse dienst, met groen en vlaggen versierd, gereed om hun eerste tocht te maken. Tal van hoogwaar digheidsbekleders waren aanwezig, van het Gemeentebestuur van Haarlem echter alleen wethouder Van Liemt, want de ge meente Haarlem toonde zich in 't geheel niet ingenomen met de electrificatie van de lijn HaarlemLeiden. Het werd een zegetocht voor de electri sche, en de victorie begon al in Heemstede, waar een plechtige ontvangst in het Raad huis plaats had. In Bennebroek. Hillegom, Lisse, Sassenheim, overal werd de tram met muziek ingehaald en soms was de toe loop zo groot, dat er een volledige ver keersopstopping ontstoncf De burgemees ters van al deze gemeenten hielden rede voeringen,.die aan de „lopende band" door de toenmalige directeur der NZH ir. W. J. Burgersdijk werden beantwoord. Oegst- geest, waar eveneens de vlaggen wapper den en een officiële deputatie gereed stond, was de laatste halteplaats vóór Lei den, waar men arriveerde toen het duister al gevallen was en waar in de Stadsge hoorzaal het gehele gezelschap door B. en W. werd ontvangen. De ganse Bollenstreek tot en met Leiden vierde feest, nu zulk een verbetering in de verbinding tot stand gekomen was. „Bello" symbool van gemoedelijkheid. De medaille had echter een keerzijde, want waar de electrische kwam, moest „Bello" het stoomtrammetje# dat zo lange jaren had dienst gedaan, verdwijnen. Legio was het aantal klachten, over de stoomtram* uitgestort. Het werd inderdaad hoog tyd, dat dit antiek vervoermiddel door een moderne tram werd vervangen. Maar toch ging met „Bello" een stukje ge moedelijkheid heen, en dat dit werd be seft, bleek wel bij de grandioze uitvaart, die „Bello" werd bereid. De stoomtram, ook wel „koffiemolen" of „rijdend fornuis" betiteld, had haar eigen aardigheden. Aangevuurd door het voor beeld der auto's, die in steeds groter aan tal en steeds sneller haar voorbijschoten, kreeg ze soms record-bevliegingen en stoof met een imitatie-sneltreinvaartje langs de rails en ook weluit de rails, somwijlen zelfs in de sloot! Bij sneéuwig en glad weer moesten meermalen de valide passagiers uitstappen, om met inspanning van alle krachten de snuivende „Bello" ge huld in wolken van smook en stoom, tegen een brughelling op te duwen..-.. Bello reed niet altijd even precies op dienstregeling. Daarover 'doen tenminste wonderlijke verhalen de ronde, die welis waar niet alle de toets de- waarheid vol komen zullen kunnen doorstaan, maar zeker een beeld geven van de sfeer die rond dit vehikel hing. Vaste Dassagiers misten zelden de tram. Haalde Bello hen in. op weg naar de vol gende halte, dan hadden ze hun parapluie slechts op te»steken en de tram stopte. Was een abonné nog niet aanwezig, dan werd er somwijlen even gewacht.men wist immers zeker, dat bij nog komen moest? En toen eens een schoolmeisje niet op de bepaalde tijd bij de halte stond, stopte de tram voor haar huis en belde de conducteur agn om te informeren „of ze niet mee moest". Een zakenman, die op weg van Haarlem naar Leiden even thuis in Hillegom een schone boord wilde om doen, behoefde daarvoor zijn tram niet te missen; men wachtte wel zolang. En van een vroegere bewoner van het „Huis ter De Heemsteedse C.O.V. gaf Bachs Weihnachtsoratorium De Heemsteedse Christelijke Oratorium- Vereniging nam een zware taak op zich, toen zij het besluit nam vier cantates van Bach's kerst-cyclus, algemeen bekend als het Weihnachts-Oratorium, uit _te voeren. Maar zij kon dit doen omdat zij'zich veilig weet in de hand van haar dirigent, die zich aan een dergelijk veeleisend werk niet wagen zal, als hij niet verzekerd is, dat hij het met het voorhanden materiaal zal kunnen geven wat het toekomt. Nu George Robert heeft zich niet vergist toen hij de verantwoording voor dit stoute Stuk op zich nam. want het resultaat van de reus achtige inspanning was meer dan bevre digend, was in doorsnee zelfs heel goed. Wat moet er gewerkt zijn om het koor daartoe vaardig te maken! Een geman keerde inzet en npg een paar kleinigheden, dingen die zelfs bij de beste koren kun nen voorkomen, zij vallen weg in het ge heel van een artistiek verantwoorde uit voering, die bovendien fris en lenig van klank was. De uitvoering had karakter, er werd niet gecoupeerd en 't was alles zuivere barok, al moest men dan ook afzien van de mede- erking van het orgel. (De continuo werd doorlopend op het clavecimbel gereali seerd door mevr. N. Barnard-de Graaf). Een interessante proefsteen vormen altijd de koralen in een Bach-werk, omdat hier de gemoeds-stemming van de componist mede de stijl bepaalt. Hierbij kan men zo gemakkelijk uitglijden naar eigen piëtis tische gevoeligheden. Maar Robert wist ook hier bij Bach te blijven, en dat bracht treffende momenten van grote innigheid. Misschien nog wel het sterkst in het zeer eenvoudige „Schaut hin". Alle hulde yoor de pompeuze feestkoren, maar de jubel van ,het „Ehre sei Gott" overtrof ze in grootsheid en bezieling. De 'zeer moeilijke tenorpartij was toe vertrouwd aan de jonge zanger Willem Yerwey, die over een fraai geluid be schikt. Op sommige klinkers (vooral ei en a)- galmt hij nog wat veel, en rhythmisch mag hij ook nog wel wat meer stevigheid krijgen; maar er zit stof in voor een uit stekende kracht. Akke de Vries zong de fraaie alt-arias met stevig bewustzijn en dominerend geluid. Ankie van Wickevoort Crommelin vertegenwoordigde met haar lenige sopraanstem de vocale poëzie; bij zonder fraai was haar echo-aria. De bas Hülsmann verzorgde zijn taak goed, maar 't klonk wat kelig. De H.O.V. was een willig instrument in de hand van de dirigent. Het trompet-trio en het hobo-kwartet waren voortreffelijk en de obligaten (fluit, hobo, alt-hobo's, trompet, viool) klonken bijzonder fraai. Als geheel een mooi succes voor George Robert en zijn Heemsteedse C.O.V. JOS. DE KLERK. "ocVnePenkelder in Dinjbnis. Het slorischo en monumentale „Dinghuis" te Maastricht zal binnenkort als Poesjenellen kelder worden ingericht. Leede" wordt verhaald, dat hij soms van het balcon af met stentorstem de conduc teur toeriep: Ben nog niet klaar.... even wachten! En 't zou toch niet comme il faut geweest zijn, zulk een man z'n tram te doen missen? Dus stopte Bello en het verhaal gaat. dat dit zelfs geschiedde voor een postzegel op de rails. hoewel hier waar schijnlijk enige overdrijving in 't spel is. De „begrafenis". Wat het 'n wonder, dat men zulk een oude trouwe vriend niet zonder meer aan de vergetelheid prijsgaf? Alle leed was vergeten, slechts de genegenheid bleef en kwam tot uiting in de kransen, waarmee de locomotief A 13 werd behangen, toen hij met zijn sleep van wageps in het holst van de nacht van Leiden naar Hillegom reed.... zijn laatste gang. In de wagens zaten tal van Bollenstreek-bewoners, die van te voren in „Zomerzorg" in Leiden in de stemming waren gekomen en nu hos send en zingend het afscheid vierden. Somwijlen werd er gestopt voor een toe spraak, voor een krans, voor een foto, of ook om een der wagens op te halen, die „per ongeluk" achterbleef. In Hillegom, bij de remise, bleek ten slotte nog slechts één van de zes wagens „aanhankelijk" gebleven. De rest werd de volgende morgen, hier en daar langs de lijn, in alle stilte opgehaald. Er werd ge speecht, fakkels begeleidden Bello op z'n laatste gang, en z'n inventaris werd „bij testament" plechtig aan de leden van het „begrafenis-comité" vermaakt. Ondanks het vergevorderd uur en het ongunstige weer waren honderden Hillegommers bij deze Dlechtige gebeurtenis aanwezig. Vijftien jaar geleden nam Bello. begraven onder vlaggen en kransen, afscheid van 't bestaan. En thans is opnieuw de tram verbinding „the topic of the day" in de Bollenstreek, is opnieuw verschil van mening met het Haarlemse gemeentebe stuur over de lijn HaarlemLeiden ont staan. Zal ook deze kwestie straks aflopen met een „begrafenis" van de electrische? En zal dat afscheid even vrolijk zijn als vijftien jaar terug? Een verdienstelijk ambtenaar Het afscheid van de heer J. H. Borger De heer J. H. Borger, directeur van de Incasso- en Stortings- en Ophaaldienst, gaat aan het einde van dit jaar de dienst dei- gemeente Haarlem verlaten. Gedwongen. Hij is dit jaar 65 geworden en dan bestaat er geen pardon, ook al is een ambtenaar nog „fit" en wordt zijn werk ten volle ge waardeerd. Die beide omstandigheden slaan ten volle op de heer Borger. 43 jaar is hij in dienst der gemeente Haarlem geweest. Hij begon als jong amb tenaar bij de lichtfabrieken. Toen waren gas- en electriciteitsbedrijf nog gecombi neerd. Toen in 1912 tót splitsing besloten was, werd hij bij het electriciteitsbedrijf ingedeeld." Reeds in October 1916 volgde zijn benoeming tot administrateur van dit bedrijf. In 1921 kreeg hij de opdracht van B. en W. om, in samenwerking met de chef der 3e afdeling van het Stadhuis, de moge lijkheid onder ogen te zien om de opneming van gas-, electrictteits- en watermeters ge combineerd te doen. geschigden, evenals de 'nning der kwitanties. Hun rapport gaf de stoot aan de oprichting van de Incassol dienst. Aanvankelijk stond die onder direc tie van de gemeente-ontvanger, de heer De Jonge, en had de heer Borger de dagelijkse leiding. Toen de heer De Jonge in 1926 overleed, werd de heer Borger in 1927 tot directeur aangesteld. In 1925 was besloten de dienst uit te breiden door de instelling van de Stortings- en Ophaaldienst. v Ruim 20 jaar heeft de heer Borger dus aan het hoofd van deze belangrijke tak van gemeente-administratie gestaan, waarbij hij de leiding had over een groot personeel. Gedurende twee oorlogen heeft de heer Borger de leiding gehad van de gas- en electriciteitsrantsoenering. Vooral geduren de de laatste oorlof (en trouwens nu ook nog!) was dit een moeilijk werk. Hij heeft dit steeds met veel tact gedaan, waarbij hij natuurlijk lette od de noodzakelijkheid der bezuiniging, maar toch ook steeds toonde een open oog te hebben voor de moeilijk heden waarmee velen te worstelen hadden. De heer Borger was weliswaar een ambte naar, maar hij vatte zijn werk nooit amb telijk op, hij stond steeds met ziin beide benen in het voHe4even. Juist daardoor kon hij zijn taak zo goed vervullen en werd hii -leemeen gewaardeerd, niet alleen door het college van B. en W„ maar ook door zijn ambtenaren en door de gehele burgerij. Op 30 December zal er bij het afscheid dat hem bereid wordt, wel blijken dat hij aller hoogachting geniet. Zwemmen „Haarlem" won de afdeling nieuwelingen heren De zwemcompetitie van de Kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond werd in het Sportfondsenbad voortgezet met de derde ontmoeting De uitslagen waren: 66 2/3 m. rusgslag meisjesadspiranten: 1. J. v. Waard ("DWR) 55 1 sec 2. M. Overeem (HPC) 57.2 sec 3 B. Nelissen (DWT) 1 m. 0.4 sec.: 4. O. Rost 'Haarlem) zelfde tijd 66 2/3 m. schoolslag jongens adspiranten: 1. J. Boerpe (Haarlem) 50.9 sec.; 2. A. Don ker (HVGB) 52.3 sec.; 3 F. Lablans (DWT) 54.8 sec 100 m. borstcrawl dames: 1 M! Marsman 'HVGB) 1 m. 13.6 sec.; 2. J. v. Waard (DWR) 1 m. 14.2 sec.; 3. T. v. Meel (Haarlem) 1 m 15.4 sec. 66 2/3 m. rugslag meisjesadspiranten: 1. J Lablans (DWT) 53 sec.: 2. B. Solkamans (Haarlem) 53 7 sec.; 3. S Danser (HVGB) 54.4 sec 3 x 66 2/3 m. wisselslagestafette dames: 1. DWR 2 m. 24.2 sec.; 2. Haarlem 1 2 m. 46.7 sec.; 3. Haarlem 2 2 m. 53.2 sec. 100 m.-borstcrawl heren nieuwelingen: 1. W Geurtsen (HPC) 1 ra' 89 sec.; 2. R. Fuhrop (Haarlem) 1 m 10.7 sec.; 3. C, v Dooremnlen (Haarlem) 1 m. 13 sec. Voor de heren nieuwelingen is de compe titie thans achter de rug. De kampioenstitel werd behaald door Zwemclub Haarlem. De eindstand is als volgt: Zwemclub Haarlem 1004.4; HVGB 1014.5: DWT 1053 3: DWR 115.5; HPC 1118.3 en VZV 1200:5 punten. De competitiestanden in de andere klassen zyn op het ogenblik als volgt: Adspiganten: Zwemclub Haarlem 8208; HVGB 620; DWT 647 8; DWR 651.2; HPC 663.6 punten. Dames: DWR 906.5: Zwemclub Haarlem 913.3: HPC 966.5: DWT 969 3: HVGB 982 3 en VZV '023 8 punten In de maanden Februari en Maart zullen de laatste ontmoetingen der competitie wor den gehouden. Het Oost-Indonesische parlement heeft een motie aangenomen tot spoedige inlijving van Nieüw-Guinea bii-Oost-Indonesië Te Brussel wordt ernstig rekening ge houden met de mogelijkheid, dat de'algemene vergadering van de U N O in 1948 daar zal worden gehouden De Paus heeft als Kerstgave een bedrag van f28.000 aan Nederland geschonken ter verdeling onder behoeftigen Ket locale grensverkeer tussen Neder land en Duitsland is hervat In de grensstreek wonende Nederlanders mogen de grens pas seren op vertoon van een pas De regeling geldt niet voor Duitsers die naar Nederland willen gaan. In België worden de laatste tyd vele Nederlandse automobilisten bekeurd omdat hun auto niet is voorzien van een NL-p!aat. In de hal van het station te Woerden is een gedenkplaat onthuld voor het eerste slachtoffer onder het spoorwegpersoneel, dat door oorlogshandelingen tijdens de bezet ting het leven heeft verloren. Op 112 stations zullen dergelijke gedenkplaten worden aan gebracht. De toestand van de 47-jarige Rotter damse metselaar A. J. J. die de vorige week door een beschonken kellner in de buik werd geschoten, is vooruitgaande. De gemeenteraad vun Urk besloot het gehele dorp voor auto's en motorfietsen af te sluiten, omdat de smalle straatjes dit verkeer niet toelaten. Voor plaatselijk verkeer zal een uitzondering gemaakt worden. Met ingang van 12 Januari wordt het maximumgewicht voor postpakketten in het binnenland verhoogd van 5 tot 10 kg. De pelsververy van dc fa. P. in Almelo is door brand verwoest. Vele kostbare pelsen gingen verloren. HAARLEM EN OMGEVING i In de vergadering van de afdeling Heemstede van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur die geleid werd door de heer C. Kapitijn Jr.. werden de af tredende bestuursleden, de heren P. A Mas- cini en J. Zooven bij acclamatie herkozen. Voor de 27e maal hoopt Haarlems Ge mengd Koor op de Tweede1 Kerstmiddag een uitvoering te geven van Bach's Weih- "nachts Oratorium. De uitvoering vindt plaats in de Gem Concertzaal De solisten zijn: Annie Hermes, alt. Han le Fevre. tenor Herman Schey. bas. Voorts werken mede da Haarlemse Orkestvereniging, de pianiste Emmy van Eden en de Organist Piet Hal- sema. De beroemde echo aria zal dit jaar gezongen worden door de sopraan Nely de Bock. De Haarlemse Toneelvereniging „Door Inspanning Uitspanning" geeft Maandag 29 December in de Stadsschouwburg een voor stelling van „Schakels" van Herman Heyer.- mans. Nel Oosthout zal voor de Haarlemse Kunstgemeenschap op Zaterdag 27 Decem ber in het gebouw Lange Margarethastr. 13 „Don Quichotte verbannen" van A. W. Loe- natsjarki voordragen. ■r- De burgemeester van Haarlem jnr. P. O. F. M. Cremers heeft het beschermheer schap aanvaard van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-Onderofficieren, welke in Maart 1948 zestig jaar bestaat. In de Immanuclkerk. van Egmondstraat te Haarlem-Noord, zal op Dinsdag 23 De cember, 's avonds 8 uur een Kerslwijdings- dienst gehouden worden met medewerking van het kerkkoor der Ned. Herv. Gem. „SchotenSpreker is Ds. J de Jong Door verbeking van een ruit heeft men zich Vrijdagavond toegang verschaft tot een woning aan de Garenkokerskade te Haarlem. Een radio-toestel is gestolen. Woensdag 24 Dec. nam. 8 -uur zal er een Openluchtsamenkomst gehouden wor den van de Stadsevangelisatie op dc hoek ParklaanKruisweg, waar het muziekkorps Asaf Kerstliederen zal spelen. Sprekers W. F. Kloos en J. F. Snoeks. Schaken Tekening in de strijd van de Noordhollandse Bond Bii het vorderen der competitie van dp N. H. S. B. worden de krachtsverhoudingen duidelijker. Ook het 'feit. dat de arbitrage der afgebroken partijen, vlot verloopt, be vordert het overzicht terdege. In de le klasse A werd de definitieve uit slag HeemstedeRolland 6'46'f. Een ver rassing was de nederlaag van Heemstede tegen Het Oosten, met 6—4 bleven de Haar lemmers de baas. Haarlem heeft in deze af deling de leiding. In de le klasse C heeft Haarlem II een lastige klip omzeild: de voorlopige 'uitslag tegen Caissa I luidt: 4'«4'-l-. De kansen voor de Haarlemmers staat gunstig. In de 2e klasse B nam Rolland II na een fikse 73 overwinning op Het Oosten II de leiding, mede doordaat' Haarlem IV met 4ti 534 van Kennemerland I verloor. In de 2e klasse C bereikte A.S.C. III een goede voor sprong: 4')2'i, tegen Kennemerland I, waarbij afgebroken werd. Heemstede III gaat in de 3e klasse A regel recht op het kampioenschap af; thans won het met 73 van Santpoort II. In dezelfd* groep won Bloemendaal III met 6'4§*4 van Weenink II. In de 3e klasse B gaven Het Oude Slot 1 en Spaarndam I elkaar niets toe en speelden gelijk Haarlem V was overtuigend de ster kere van ITS G. IV: vermoedelijke uitslag: 6'i314. Een zeer onvolledig Het Oosten III zal waarschijnlijk nog net winnen van P.E.N. I; voorlopige uitslag 45 voor Het Oosten. Het Oosten III gaat in deze afdeling onge slagen aan de kop. De uitslag van de wedstrijd Hillegom— Heemstede 'V in de 4e klasse A (voorl.: 3'i 2Vj) is nog onzeker. In de 4e klasse B zal waarschijnlijk in de wedstrijd Het Oosten IV —Haarlem VII (voorl. 45) gelijk sfJel de uitslag zijn. In dezelfde groep won Rolland m met grote cijfers van De Torens II. n.L 37, H.S.G VI moest met 4'45% de meer derheid van A.S.C. IV erkennen. Laatstge noemde club heeft de leiding. In de 4e klasse C speelden Weenink III en Haarlem VI voorlopig gelijk: 33, won 't Schouwtje II met 4 van Het Oude Slot III en vernietigde H.W.P. II Spaarndam II met niet minder dan 91! Biljarten Vier biljarters nog ongeslagen in Groningen De leidende vier biljarters in de strijd om het kampioeifëchap van Nederland der hoofd klasse groot biljart 45/2 hebben Vrijdag op nieuw twee overwinnnigen geboekt, waar door een spannende strijd is ontstaan. P. de Leeuw slaagde er in de partij tegen Jacobs in een Nederlands record tc verbeteren. Hij maakte een slotserie van 373. Het oude record stond ook op zijn naam, n.l. een serie van 317. Er zijn tot dusver 27 series boven 100 gemaakt. De Leeuw (gemiddelde 50), Van de Pol (40). Van Vliet (36 36) en Metz (23.88) heb ben vier partijen gewonnen en Lubach (22 96) Jacobs (22 20*. Sweering <18.81) en De Ruyter (17.72) hebben vier nederlagen geleden Sport in 't kort TESTWEDSTRIJD AUSTRALIë—INDIA. De tweede tostwedstrijd Australië—India eindigde door de regen in een draw. De sco res waren: India 188 en 61 voor 7. Australië: 107.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6