Haarlems Dagblad Kerstmis Plan der commissie van drie Vrijwel alle meelproducten komen na 1 Januari op de bon Begroting van oorlog aangenomen Lichting 1945 met groot verlof Eerste Kerstdag regen, Tweede Kerstdag zon 62e Jaargang No. 18821 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 1-1825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drijltkerö Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132 Woensdag 21- December 1917, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 27310" Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Fobert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem I S ER WERKELIJK REDEN om te zeg- 1 geil dat deze Kerstmis geen Kerstfeest zou kunnen zijn? Ik geloof dat niet. Zeker zullen velen, clie er vandaag nog aan twij felen, er morgen anders over denken, om dat de wijding van de Kerstmorgen hen be vangen zal en blijdschap in hun hart bren gen. Is het hun vroeger niet telkens weer zo gegaan? Op zulke herinnering kan in onze tijd beroep worden gedaan. Want bange jaren hebben de nu levenden, jong en oud, al zovele ervaren en vaak zijn de gevaren dreigender geweest dan nu. Vaak hebben zij beklemd omdat zij de naasten en liefsten raakten, die in nood verkeer den. Is in die jaren het Kerstfeest geen feest geweest? Ik zou u willen herinneren aan gevangenen, aan veroordeelden, wie de blijheid van Kerstmis toch geworden is, omdat zij hoger vreugde betekent dan die van het gewone ménsenleven, omdat zij de kleine mensen, die wij zijn, waarlijk tot het besef van een hoogtij kan opvoeren. Wilt gij vergelijken, dan behoeft gij u niet alleen de oorlogsjaren te herinneren als gij tot de ouderen behoort: twee pe riodes van oorlogsjaren. Dan weet gij im mers dat de jaren waarin geen oorlog heerste, maar onzekerheid over de toe komst u bevangen had, er ook eerder ge weest zijn. En toch hebt gij de lichtjes aan de Kerstboom ontstoken en u verheugd in de blijdschap van uw kinderen en die glim lach gehad, waarin ernst en vreugde beide zijn en die het dichtst is bij het geluk. Als menigeen zich in zwartgallige woor den over de toekomst uitlaat, dan moet men bedenken dat hij vaak slechts om tegenspraak vraagt. Wij hebben groter, directer gevaren onder het oog moeten zien dan de tegenwoordige. Wij hebben andere verhoudingen in de wereld gekend, die minder hoop overlieten. Wij hebben in 1939 een wereld om ons heen gezien, die huiverde voor kwaadwillige machten en in 1940 hun zegepraal aanschouwd, die in veler oog blijvend zou zijn, maar het niet werd. En wij hebben Kerstmis gevierd, Kerstmis 1940, en in ons hart geweten dat de machten van het kwaad toch immer de nederlaag zullen lijden. Naar menselijke berekening is er nu veel meer hoop dan toen. Er zijn veel groter mogelijkheden om nieuwe rampen te voor komen, ook al is een conferentie van Lon den mislukt, ook al schijnen de machten van Oost en West geen vergelijk te kunnen vinden. Er is geen reden om de moed op te geven. Wie zich vandaag vermoeid voelt bij de herinnering aan al hetgeen reeds is voor afgegaan en bij het ^ichlbare falen van de staatslieden der „groten" van deze tijd, moge bedenken dat anderen niet vermoeid zijn, hun energie hebben herwonnen en naar nieuwe wégen streven in de overtui ging dat er nog tijd is en kans om te voor komen. Want Oost noch West staan ten oorlog gereed. En als de vermoeide vandaag het hoofd schudt en die ondernemende, aansporende lieden als dromers en najagers van illusies aanduidt, zal hij morgen er varen, dat hij er anders over denkt als het Kerstmis is. Want Kerstmis geeft ons telkens weer nieuwe hoop en vertrouwen. Niet voor één dag. Wij dragen ze met ons mee, het nieuwe jaar in, dal voor de deur staat. En gij zult het aantal mensen dat wil handelen en nieuwe wegen inslaan in dat jaar zien toenemen, zoals het altijd toe neemt in tijden, waarin grote dingen op het spel staan. Want het is de mensen gegeven, het goede tot stand te kunnen bréngen. Het ergste is, de moed te verliezen. Kerstmis V,egt ons, dat wij dat niet mogen doen. Ons eigen menselijke verstand zegt ons, dat de tijd en de mogelijkheden er zijn en dat nieuwe energie rondom ons ontwaakt is. R. P. Voor de stille armen De Kcrstgavc uitgereikt. Het Comité "heeft heden aan vele Stille Armen de Kerstgave uitgereikt. In vele ge-, zinnen is daardoor blijdschap gebracht. Een zonnestraal in de duisternis, waarvoor het Kerstfeest zich bij uitstek leent. Het brengt vreugde voor hen die zo'n verrassing ont vangen, maar geeft ook voldoening aan allen die medegewerkt hebben die mogelijk te maken. Op dit moment is bij ons binnengekomen ƒ8203,79. Dit is onze 15e verantwoording. Het vorige jaar gaf die 7526.37, zodat er nu ƒ677.42 meer is. Het vorige jaar kwamen er hog nagekomen giften, waardoor ons totaal steeg tot 7739,77. Op dit moment is door het Comité van an dere zuden ƒ3287,35 ontvangen. Met «het be drag bij ons ingekomen maakt dit een totaal van 11.491,14. Het Comité hoopt dat er ook nu nog giften nakomen, want na het afsluiten der lijst voor de lc uitkering zijn nog verschillende adres sen ontvangen die ook in aanmerking komen. 15e verantwoording: Mej. Dr. A J. H. 10,—, R. P. f 1,50. R. H. f 5,J. H. J. ƒ2,50, E. B. ƒ1,—."Mevr. O. ƒ2.—. M. S. ƒ2.50. Mej. S. 5 n. N. 15—, M. R. 1,—. M. B. S. 2.50, Dr. M J. F. S. 25.—. W. 5.—. J. H. S. 2.50. H. M. ƒ1.—, V. D. ƒ2,50. D. Br. ƒ1,—. J. W. R. f5—, Fam. O. ƒ2.50, M. H. ƒ5.—. A. K. ƒ2.50, R. H. ƒ10,—. v, B. ƒ5.—. N. N. 10—, L. W. 10.—, Mevr. P. v. d. E.— O. d. V. f 1,Elkanders Hulp 1.50, N. N. f2.50, de M. ƒ2,50, W. A. F. d. R. ƒ2,50, Dr. A. M. ƒ2.50. N. N. ƒ2.50, G. A. te B. ƒ5.—. F. S. i—, J. G. ƒ2.50. H. v. M. ƒ5,—. Verloting Kerstmand 25.A. F. 2.50, Zr. A. D. ƒ1.—. J. H. K. te O. ƒ10.—. E. D. M. ƒ5,—, j. H. f3,50, G. J. L. ƒ2,50, Dames v. d. V. f2.—,'B. W. ƒ2,50, H. H. ƒ2.50. Dames R. V. Z- 10.—. Mevr. L. 10.—. A. V. 3,—. „Brom pot" ƒ5,—, G. en L. ƒ2,50. fam. K. 1,—, Mej. K. f 1,D. B. ƒ1,—. J. V. ƒ1.—. Fam. V. I f2,50, Mej- L. K. f3.50. L. W. ƒ2.50, N. N. ƒ1.—. T J f 1—H. J. O. 2.50. J. L. V. 'f 10.-. C. J. M. A. X. ƒ2.-. X. X. X. ƒ10.-, E H. f2.50. J. M C. H. 25,—, D. J. S. 10.—, Mr. R. C. B. v. d. B. ƒ30.—. W. H. te H"st. ƒ1.—, Mej. G. J. S. ƒ2,50, N. N. ƒ2,50, Mej. P K. 1— Dagtotaal 364, In 't geheel is thans bij ons binnengeko men 8203.79. Bijdragen kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soen daplein 37. Ons Postgironunnner is 27 3 107. s.v.p. bij vermelden: „Voor de stille armen". FRANSE OORLOGSSLACHTOFFERS KRIJGEN BUITENKANSJE. Tijdens de debatten in de Franse Natio nale vergadering is hevig gedebatteerd over de speciale maatregelen ten gunste n slachtoffers van het oorlogsgeweld. Een amendement van de afgevaardigde Courant, onafhankelijk republikein van de sociale actie, wilde de oorlogsslachtoffers toestaan van het bedrag hunner belasting de schadevergoeding, waarop zij aanspraak konden maken, in mindering te brengen. Minister Mayer verklaarde, dat hoewel hij een open oog had voor de droevige toe stand van de oorlogsslachtoffers, hij het amendement niet kon goedkeuren. Het amendement van Courant werd evenwel mei 229 tegen 192 stemmen aangenomen. Voor vrede in Indonesië: Als werkbasis geaccepteerd voor de Nederlandse delegatie De Commissie van Drie voor Indonesië heeft Dinsdag het UNO-plan voor het staken van het vuren gepubliceerd, welk plan bedoeld is om een spoedige wapenstilstand in Indonesië te verwezenlijken. Het secretariaat van de UNO heeft tevens de Nederlandse en Republikeinse memo randa bekend gemaakt. Het plan, dat gepresenteerd wordt door de Commissie van Goede Diensten, omvat negen belangrijke punten, waaronder een verzoek om de geschillen, die zich tussen de Nederlanders en de Republikeinen kunnen voordoen bij het vaststellen van de wapenstilstand, scheidsrechterlijk te doen beslissen. De UNO-eommissie vraagt aan beide par tijen een kaart te willen overleggen, waar op staat aangegeven welke gebieden zij als de hunne beschouwen en hoe naar hun mening de „bestandszöne" zal moeten lopen. Aan de partijen wordt voorts ver zocht hun respectievelijke zienswijzen met het nodige materiaal te ondei-steunen. „Ingeval de partijen hiermede niet ac- coord gaan", zo vervolgt de verklaring, „zal hun verzocht worden zich accoord te verklaren met de voorstellen, die de ver- legenwoordigers der commissie over de afbakening der gedemilitariseerde zones zullen doen". Het plan zegt verder dat, wanneer de Nederlanders en Indonesiërs zich uitspre ken ten gunste van het UNO-plan ter be ëindiging van de vijandelijkheden in het grensgebied, welke sinds het verzoek van de Veiligheidsraad om het vuren te staken (4 Augustus) onafgebroken voortduren, iedere, partij op de plaats moet blijven die zij thans inneemt en tegelijkertijd het vuren dient te staken. Bij hun argumenten ten aanzien van de „bestandszöne" dienen Nederlanders en Indonesiërs het volgende *in overweging te nemen: 1. De militaire posities, door hun troepen op de vierde Augustus ingenomen. 2. Het welzijn van de plaatselijke bevol kingen. 3 De geografische en topografische as pecten van de voorgestelde militaire zones en de omliggende districten. Het plan houdt verder in, dat de pax-- tijen overeen moeten komen dat, zodra de gedemilitariseerde zones geaccepteei-d zijn, beide pai-tijen de normale handel en het verkeer tussen de gedemilitariseerde zónes, alle Nederlande en alle republikeinse be zette gebieden moeten hervatten en zover mogelijk handel en verkeer moeten trach ten te vei'gemakkelijken en alle strijd krachten van beide partijen onder toezicht van militaire waarnemers der commissie met medeneming hunner uitrustingen naai de eigen gebieden moeten evacueren. In het laatste punt wordt gezegd dat de ver- tegenwoordigers van de Commissie voor Goede Diensten verdere vooi-stellen moe ten doen ten aanzien van de methode tot controle en handhaving van rust en orde in de gedemilitariseerde zones. De memoranda Het republikeinse memorandum, dat thans ook officiëel gepubliceerd is,.zegt dat de Indonesiërs met dit plan instemmen. Een vergelijking van de standpunten van de Nederlanders en de republikeinen ten aanzien van hel plan van de UNO om spoedig een wapenstilstand in Indonesië tot stand te brengen, wijst uit dat er een aanzienlijk aantal punten zijn waarover onenigheid bestaat. De republikeinen wensen, dat de civiele politie het gezag handhaaft in de bestands zöne, doch de Nederlanders stellen voor, dat het Nederlandse leger de politie-dien- sten verricht in de door de Nedex-landers bezette gebieden welke deel zullen uitma ken van de bestandszöne. De Indonesiëi-s spi-eken over de oprich ting van demai-catielijnen in Java, Suma tra en Madoera. In het Nederlandse memo randum wordt gezegd, dat hiervoor alleen Java en Sumati-a in aanmei-king komen en uitdrukkelijk wordt verklaard, dat de Ne- dei-landers het eiland Madoera volledig bezet houden. Het plan van de UNO spreekt niet over een gebied, doch vraagt, dat iedere partij haar v/ensén naar voren brengt. Voorts stellen de Nederlanders voor dat de door de Nedex-landers zelf aangewezen Van-Mook-liin beschouwd zal worden als de demarcatielijn: de Indonesiërs verkla ren. dat de gebieden die na de order staakt het vuren van 4 Augustus met geweld zijn bezet, gerekend moeten worden tot de be stands-zóne. In het Nederlandse memorandum, dat betrekking heeft op het plan van de Com missie voor Goede Diensten, zegt de voor zitter van de Nederlandse technische com missie. jhr. mr. van Vredenburch, dat dc Nederlandse commissie gaarne het plan van de Commissie van Drie wil overwegen als werkbasis voor uitvoering van de wa penstilstand. Hij voegt hiex-aan toe. dat de opmerkingen in het memorandum gezien moeten worden als algemene principes, waarvan de uitwerking en aanpassing aan leiding zouden moeten geven tot verdere besprekingen met militaire experts van dc Commissie van Drie. Veertig doden bij Duitse treinramp Volgens de laatste officiële opgave zijn bij de treinramp, die Maandagavond nabij Neuwicd in de Franse zóne van Duitsland plaats had. veertig personen om het leven gekomen, het aantal gewonden bedraagt 99 Autoihteiten van het Franse milxtaire be stuur bevestigden dat zich in geen van beide ti-einen geallieerd personeel bevond. Het ongeluk geschiedde in de vx-oege avond even buiten Neuwied, dat op 18 kilo meter afstand van Koblenz ligt. Volgens het officiële rapport kwamen de treinen, die beide Keulen tot bestemming hadden, op een recht baanvak te zamen en wel aan een punt, waar de rails te dicht bij elkaar liggen om elkaar te kunnen pas seren. De ene trein, bestaande uit stalen wagons, schuurde tegen de ander aan. waar- door deze laatste van de spoorlijn gedron gen werd. Twee der wagons werden totaal versplinterd. De slachtoffers bevonden zich allen in een der houten wagons. Een groot gedeelte van de passagiers van de ovex-ige wagons was zich volgens de Franse autoriteiten nauwelijks van het ongeluk bewust geweest aldus United Press. Geen oppositie in Moskou Het verkiezingscomité van de stad Mos kou maakt bekend, dat alle afgevaardigden, die bij de verkiezingen van Zondag voor de Moskouse Sovjet wei-den gekozen, can- didalen zijn van het communistische en partijloze volksblok. Slechts 0,33 procent van de kiezers heeft zijn stem niet op dit blok uitgebx-acht. Minister-president dr. L. J. M. Beel werd bij zijn aankomst op Kemajoran bij Bata via door vele autoriteiten begroet. - Van links naar rechts: R. Abdulkadir, Schout bij Nacht Salin, Generaal Spoor, miiiister Beel en minister Neher. Wat het Franse publiek zegt Blijkens een enquête van het Franse in-' stituut voor opinie-ondei-zoek wil 40 pCt. van de Franse bevolking de ontbinding van het huidige parlement. 33 pCt. is hier tegen en 27 pCt. heeft geen mening over deze kwestie. Op de vi-aag: „Wilt u, dat de communis tische partij zal worden verboden?" ant woordde 52 pCt. „ja", 32 pCt. „neen" en 16 pCt. had geen mening. Te Reading (Eng.) heeft minister Mansholt een tweede zending Nederlands rundvee aangeboden aan het Britse agrarische her- slelfonds. De Engelse minister van Land bouw Tom Williams aanvaardde de zending namens de Engelse regering. Elke week een keuzebon Na 1 Januari zullen meelproducten op enkele uitzonderingen na alleen op bon verkrijgbaar zijn. Elke weck kan een daar voor speciaal aangewezen broodbon voor 400 gram (kcuzebon) voor de aankoop van een bepaalde hoeveelheid meelproducten worden besteed. De bonaanwijzing zal na 1 Januari voor elke vier weken als volgt geschieden: Personen van 21 jaar en ouder: le week 1800 gram brood plus keuzebon, 2e week 1600 gram brood plus keuzebon. 3e week 1600 gram brood plus keuzebon, 4e week 1800 gram brood plus keuzebon. Rijpere jeugd (15 tot 20 jaar): le week 2600 gx-am brood plus keuzebon, 2e week 2400 gram brood plus keuzebon. 3e week 2400 gram brood plus keuzebon, 4e week 2600 gram brood plus keuzebon. Jeugd van 414 jaar: le week 2200 gram brood plus keuzebon, 2e week 2000 gram brood plus keuzebon, 3e week 2000 gram brood plus keuzebon. 4e week 2200 gx-am brood plus keuzebon. Kinderen van 14 jaar: le week 1000 gram bi-ood plus keuzebon, 2e week 800 gram bi-ood plus keuzebon. 3e week 800 gram brood plus keuzebon, 4e week 1000 gram brood plus keuzebon. Kinderen van 01 jaar: le week 600 gram bx'ood plus keuzebon, 2e week 400 gram brood plus keuzebon, 3e week 400 gram brood plus keuzebon, 4e week 600 gram brood plus keuzebon. De voor de eerste en derde week aan gewezen keuzebonnen geven recht op het kopen van 400 gram brood of 300 gram vermicelli, macaroni, spaghetti, noedels, mie, tarwegx-iesmeel, alle soorten pudding poeder. custard, maizena, tax-wezetmeel, aardappelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, aardappelsago, aardappeltapioca, of 400 gram vermicelli-soep (droge soepen, die of de vermicellivorm hebben dan wel voor ten minste 75 procent uit vermicelli be staan). De voor de tweede en viex'de week aan gewezen keuzebonnen geven recht op 400 gram brood of ongeveer 280 gram beschuit (2 hele rollen) of 300 gram biscuits of 300 gram wafels (ongevuld) of 300 gram crackers, of 300 gram matzes of 300 gram toast of 400 gram speculaas of 400 gram koekjes of 560 gram ontbijtkoek of 560 gram taai-taai of 560 gx-am Amstex-damse korstjes of 600 gram stroopwafels, dan wel een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel is verwerkt. De brood bonnen en de in de eerste en derde week aangewezen keuzebonnen (dus voor ver micelli enz.) zijn één week geldig. De keuzebonnen voor biscuits enz. zijn na de week, waarin ze zijn bekend gemaakt nog vier weken geldig. Koe op zolder In de woning van een slager te Tegelen ontdekten ambtenaren van de C.C.D. op zolder achter een goed gecamoufleerde deur een vertrek, waarin pas een koe ge slacht w as. Een partij vlees en vet werd in beslag genomen. De slager en zijn knecht werden op last van de officier van justitie in het Huis van Bewaring in Roermond opgesloten. woord is aan.. Horatius: Als men niets verstandigs meer te zeggep heeft, dan zwijge men, opdat men niet zou wor den uitgelachen. TWEEDE KAMER Minister Fiévez: f.Het leger in Indië is niet doelloos9 (d rukt het niet op naar Djokja (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdag heeft de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming de begrotxng van Oorlog goedgekeurd. Het was een genoegen te luisteren naar de militaire welsprekend heid van minister Fiévez. direct op de man af, de grootste moeilijkheden het eerst ne mend; geen opmerking verwaarlozend, al les gekruid met een bon mot en verwarmd door zijn vaderlijke gevoelens voor de aan zijn zorgen toevertrouwde manschappen. De minister begon met een eerbie'dige herdenking van de gevallenen en hun na bestaanden en herdacht ook de gewonden en allen die hun plicht voor het vaderland doen. In antwoord op de rede van de heer Tilanus zeide de minister, inderdaad zijn verantwooi'delijkheid te gevoelen. „Zij drukt mij en die druk wordt mij somtijds te zwaar. Doch dit zal mij niet afhouden van de weg welke, alle aspecten in aan merking genomen, gevolgd dient te wor- den" aldus Excellentie Fiévez. De minister betreurde dat de demobilisatie vertraagd moest worden en niet minder dat men hier en daar met die vertraging „een weinig waaidig spel in de politieke arena" speelt door onder andere te verkon digen, dat langer blijven der militaii-en ginds doelloos is door het niet oprukken naar Djokja. De juistheid van deze bewe ring ontkende de minister met grote stel ligheid om vervolgens in den brede de ont worpen demobilisatieregeling te schetsen, die er duidelijk op gericht is de wederop neming van de gedemobiliseerden in onze burgermaatschappij zo vlot mogelijk te doen geschieden. Maar dan moet men ook een flinke tijd bereid blijven om de mannen op het paax-d te helpen, waarbij het psycho logisch tevens zeer gewenst is te vermijden, hen als bijzondei-e gevallen te behandelen. Naar 'sministei-s mening zullen troepen- uitzendingen voorshands moeten blijven doorgaan ter wille van orde en veiligheid in Indonesië. Want al zullen daar ginds mettertijd eigen oi-ganen die taak vennoe- delijk wel gaan vervullen, dit is niet op eens te bei-eiken. Daarom zullen wij voor lopig nog wel bijstand hebben te verlenen Omtrent de doelstelling en taakomschrij ving van het leger kan men op dit ogen blik nog niets concreets zeggen, aldus de bewindsman. Dit belette hem echter niet duidelijk te laten uitkomen, dat hij tenslotte slechts heil verwacht van een organisatie, gebaseerd op samenwerking in een groter geheel. Iets in ons eentje in elkaar te gaan zetten, om het dan, wanneev er opgetreden moet worden, plots zoveel mogelijk bij iets anders aan te passen, zou op een volkomen échec neerkomen. Te menen, dat men die werkwijze met succes zou kunnen toepas sen, ware een illusie en zou tot eenzelfde ongelukkige situatie leiden als we in 1940 beleefd hadden, waaruit men nu toch zeker een les hoorde te putten. En thans de bonte reeks van onderwer pen, welke de minister verder met bijkans onbegrensde kennis van zaken achtereen volgens besprak. Volgens de minister is de top van ons leger niet onevenredig breed of zwaar opge zet. In 1945 hadden we al een inspecteur- generaal met bijbehorende dienst. Een goede officiersopleiding is alleen mogelijk in een internaat, dat geschikt gelegen moet zijn. De vraag was of bij de tegenwoor- Militairen in Indiëkaderleden en specialisten worden uitgezonderd l)e minister van Oorlog heeft bepaald, dat niet ingang van 1 Januari 1948 dienst plichtigen van de lichting 1945 in Neder land met groot verlof dienen te worden gezonden. De dienstplichtige moet ten minste, al of niet met onderbreking, vijftien maanden voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn geweest. Vrijwillige dienst wordt hier bij buiten beschouwing gelaten. Zij," die vijftien maanden of langer voor eei-ste oefening in werkelijke dienst zijn geweest, worden binnen tien dagen met groot verlof gezonden, of, indien naar het oordeel van de korpscommandant de dienstbelangen dit niet toelaten, zo spoedig mogelijk daarna, doch uiterlijk 28 Februari 1948. De ovei-igen gaan met groot vei-lof zodra de vijftien maanden zijn verstreken. Voor de dienstplichtigen van de Lucht strijdkrachten geldt niet de datum 28 Fe bruari 1948, maar 30 April 1948. Aan de dienstplichtige, die daartoe de wens te kennen geeft, kan door de korps commandant worden verguad in werke lijke dienst te blijven gedurende nog ten hoogste zes weken. Voor groot verlof komen nog niet in aanmerking: Kaderleden (korporaals inbegrepen), die een opleiding aan een kaderschool of een school voor reserve-officieren hebben genoten. Zij. die een speciale opleiding hebben genoten en uit dien hoofde in een bijzon dere functie zijn tewei-kgesteld (chauf feurs) en voor wie geen vervangers uit jongere lichtingen beschikbaar zijn. Zodra zij echter kunnen woi'den gemist of zodra vei-vangers beschikbaar zijn, behoren ook zij met gi-oot verlof te worden gezonden. Zij, die in de overzeese gebiedsdelen ver blijven, of tijdelijk uit Indië in Nederland met verlof zijn. dige eisen die men stellen mag en moet, Breda daaraan nog wel voldoet. Dan was er de mededeling, dat een wettelijke regeling op komst is, waardoor broers van in het verzei oi in militaire dienst gesneuvelden, slechts buitengewoon dienstplichtig zullen zijn, dus niet voor eerste oefening behoeven op te komen De door ds. Fokkema ver melde feiten inzake mevrouw Kruis waren juist, doch ze gingen geenszins in tegen de bepalingen betrellende de gehuwde ambte nares. Klachten, dat de krijgstucht er onder zou leiden, waren de minister niet bekend. Vergeefs probeerde ds. Fokkema bij de rpplieken aan de bewindsman de verkla ring te ontlokken in tweede instantie bewaarde Zijne Excellentie op dit punt een diplomatiek stilzwijgen dat men hier toch te maken had met een niet te dulden toestand Overigens boden de ï'eplieken aai. de heer Vorrink gelegenheid om de heer Schoonenberg (Comm.) naar aanleiding van diens „vals beeld"' over wat er achter het ijzeren gordijn geschiedt, in het zonne tje te zetten. De communistische afgevaar digde had met zijn door de minister onaan nemelijk verklaarde motie, welke herstel van hel oude demobilisatie-schema ver langde. alleen bij zijn fractiegenoten succes. Nadat de begroting zonder hoofdelijke stemming was aangenomen, sprak de pre sident hartelijke woorden van afscheid tot de Kamerbewaarder Velders. die met pen sioen gaat. Voorts zeide hij dat de Kamer leden wel met een onvoldaan gevoel het Kerst-reces zullen ingaan, nu „het mes in het varken blijft steken" en nog zoveel be grotingshoofdstukken. in afwijking van hetgeen een goede traditie is geworden, onafgedaan blijven liggen. De leden, de ambtenaren alsook degenen, die zich „door de soberheid aan papier" veelal gedwongen zien in zeer beknopte vorm aan het volk voorlichting te ver schaffen over wat er in 's lands vergader zaal geschiedt, wenste mr. Van Schaik het beste toe. Tevens sprak hij de hoop uit, dat men met frisse kracht aan het werk zal gaan in 1948, waarin de wedergeboorte van ons land voortgang moge vinden en waarin ook te hopen is, dat de internationale staats lieden de wijsheid zullen bezitten om de orde van het recht en het geluk van de vrede tot waarlijk herstel te bi'engen. Tenslotte deelde dc president mede. dat hij voornemens is de Kamer niet op 6. maar op 13 Januari bijeen te roepen. Dit laatste in de hoop, dat dan niet ad interim-minis ters de te behandelen ontwerpen behoeven te verdedigen. Ook hier kan men van een geslaagd voorzitterlijk woord spreken: het moge doorklinken tot hen, voor wie het bestemd is, dus mede tot onze in Indië ver toevende premier, die in deze nog een extra verantwoordelijkheid draagt. Overeenstemming inzake lerarensalarissen Naar het A.N.P. verneemt is de commis sie van advies inzake de salarissen van directeuren, rectoren en leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs erin geslaagd, een oplossing te vinden voor de salariëring der docenten bü deze tak van onderwijs en heeft zij heden een eenstemmig advies aan de minister van Onderwijs uitgebracht. Dit advies biedt de mogelijkheid voorlopig de bestaande moei lijkheden te ondervangen, aangezien de minister zich ermede kan verenigen. De inhoud van het advies zal binnenkort be kend worden gemaakt. Vroege bonnen De bonnen voor koffie en thee zullen reeds op 29 December worden bekend ge maakt inplaats van op 3 Januari. Wegens het Kerstfeest verschijnt ons eerst volgend nummer Zaterdag. Het K.N.M.I. in De Bilt deelt mede, dat in de luchtdrukverdeling de laatste 24 uur enkele belangrijke veranderingen zijn ge komen. Het geweldige gebied van hoge luchtdruk, dat meer dan tien dagen lang ten Zuidwes ten van Ierland lag, nam in betekenis af en trok in Zuidelijke richting, waarbij het zich echter in Oostelijke en in Westelijke rich ting uitbi-eidde. Hierdoor kwam zowel aan de krachtige Zuidelijke luchtstroming mid den op de Oceaan als aan de ki-achtige Noordelijke stroming over het zeegebied tussen Groenland en Scandinavië een einde. Tussen 45 en 60 graden Noorderbreedte gaat nu over de gehele Atlantische Oceaan een krachtige Westelijke luchtstroming, welke de koude poollucht, die tot vlak bij onze grenzen was doorgedrongen, weer in Oostelijke richting terugdringt. In deze Westelijke luchtstroming bevinden zich op de Oceaan enkele depressies, die nu over West- en Noord-Europa de barometers ta melijk snel doen dalen. Het laatste van deze fronten vormt de begrenzing van de Naar radio Rome meldt, heeft Paus Piiïs uit Canada afkomstige koude poollucht. Dit stappen gedaan bij de Spaanse i-egering om koudefront zal in de loop van de Eerste de levens te redden van 23 leden van de Kei-stdag ons land van het Westen uit pas- Spaanse ondergrondse beweging, onder wie seren, hetgeen met regenval en harde win- zeven vrouwen, die ter dood veroordeeld den gepaard gaat. Na de frontpassage breekt zijn. de bewolking en neemt de vochtigheids- 1 De paus zou hiertoe zijn overgegaan op graad van de lucht af, waardoor het schijn- verzoek van de voorzitster van de Italiaan- baar kouder wordt, zonder dat de tempera- i se democratische unie, Maria Rossi, en Ma- tuur overdag daalt. De koude Canadese i ria Jermolino van de christelijk democra- i lucht wordt namelijk bij het stromen over i tische partij. j de duizenden kilometers Oceaanwater flink De Paus komt tussenbeide verwarmd en bereikt ons land ongeveer met dezelfde temperatuur als de vochtiger, meer uit Zuidelijker breedten afkomstige lucht, die de laatste dagen over ons land stroomde. Daar er tamelijk langdurige op klaringen zullen komen, worden de nachten kouder, doch dit heeft tevens het voordeel, dat we overdag de zon wat meer zullen zien. Vooral de Tweede Kerstdag kan vrij aardig weer brengen, al blijft er vrij veel wind, met een geringe kans op buien. Weerbericht LATER BREKENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in Dc Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Aanvankelijk geheel bewolkt met nu en dan regen of motregen en nog iets zachter. Later van hei Westen uit bre kende bewolking en weer iets kouder. Tijdelijk krachtige wind tussen Zuid west en West. 25 December: Zon op 8.47 uur onder 16.32 uur Maan op 14.27 uur. onder 5.54 uur 26 December: Zon op 8.48 uur. onder 16.33 uur Maan op ..15— uur. onder 7.22 uur 27 December: Zon op 8.48 uur. onder 16.34 uur Maan op 15.49 uur. onder 8.45 uur (Volle maan)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1