c Dansles BLUE D Op de grens der tijdperken (juWl IM£\- taefi ejewe. AUIA Toeristenreizen naar Zwitserland op beperkte schaal weer mogelijk Sportprogramma's voor Zondag radio op de Kerstdagen Wereldnieuws J WOENSDAG 24 DECEMBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Eens in de geschiedenis, eeuwen gele den. is ergens op de wereld een man plot seling en geluidloos gestorven, terwijl hij zich in opperste verbazing afvroeg van waar en hoe de dood hem trof. Hij heeft het antwoord niet meer vernomen» want een geheimzinnig wapen doorboorde zijn hart en hij stierf op de plaats waar hij liep. Maar anderen, die hem vonden, za gen met ontzetting hoe een kleine, venij nige pijl met het gevederde einde uit de rug van de dode stak en zij voelden zich dodelijk beangst om dat mysterieuze ge vaar. dat van het onbekende uit op hen kon toevliegen zonder dat zij iets voor hunnen verdediging zouden kunnen onder nemen. Tot dan toe hadden zij elkander met speer en werpspies in het open veld bevochten thans speelde de afstand geen rol meer en behoefde de vijand zich niet te'laten zien om te kunnen treffen. De mensen, die op dat noodlottige mo ment zich in verlammende vrees bewust werden van de kracht ener ten boze aan gewende techniek, voelden zich waar schijnlijk even onveilig als de Londenaren eind 1944, toen de vliegende bommen door de hogere luchtlagen geluidloos naderden en brandende wonden sloegen in de city en de buitenwijken. Misschien was hun angst nog wel sterker, want zij hadden voordien geleefd in totale onwetendheid ten aanzien van het feit, dat er zo iets als oorlogstech niek zou kunnen bestaan en dat de zoe kende menselijke geest zijn grote ontdek kingen telkens weer in dienst zou stellen van het gevecht, van de ooi-log. De mensen van toen zagen, evengoed als wij bij de uitbarsting van de atoombom van Hirosjima, een wereld achter zich ineenstorten en een nieuwe voor zich op rijzen. Zij realiseerden zich, dat zij hun leven anders zouden moeten inrichten, wanneer zij zich op de aarde willen hand haven. Zij kwamen langzamerhand wellicht en via eindeloze teleurstellingen en moeilijkheden tot het inzicht dat zij als individu, die zijn eigen boontjes dopte en geheel onafhankelijk wenste te leven, weinig kans meer hadden in het leven. Ieder ogenblik zou immers een ander in dividu van achter een boom zijn boog kunnen spannen en hem kunnen neer vellen. zonder dat iemand of iets hem dat beletten kon. De mensen kwamen tot de conclusie, dat zij steun zouden moeten zoeken bij elkaar en dat zij elkanders leven zouden moeten gaan beschermen om zelf het leven te behouden. De wapen techniek had op dat moment een grens overschreden: De grens van de indivi duele verdedigingsmogelijkheid en er bleef de mens slechts één ding over: na melijk die verdedigingsgrens verleggen door zich lot gemeenschappen aaneen te sluiten tot gemeenschappen die sterk ge noeg zouden zijn om een willekeurig mis bruik van het nieuwe wapen tegen te gaan. Er ontstond een dorp, een kraal, een kam pong of hoe men die kleine samenleving ook noemen wik En de veiligheid binnen de omheining was verzekerd door de pre ventie, neergelegd in een primitieve wet, die geëerbiedigd diende te worden. Dat alles ging misschien veel ingewik kelder in zijn werk en langs allerlei om wegen en via talloze tussenfases maar in principe was het zo. En in principe is het op het ogenblik niet anders. Want de individuen der wereld, volken geheten, zijn in deze tijd 'van hét ene tijdperk in het andere getreden en zij waadden daar bij door een zee van leed en gruwelen, waarbij de angst om wat er komen gaat misschien nog wel het gruwelijkst is van al. De souvereine staat, die- het wereld individu „volk" omvat, heeft in deze jaren met ontzetting gezien, hoe zijn buurman door een geluidloos en onzichtbaar wapen met een slag werd neergeveld zonder de kans tot zelfverdediging of afweer. Neder land zag Polen, Tsjechoslowakije, Noor wegen vallen en viel onmiddellijk daarop zelf. Er was geen enkele kans. En vier jaren later was de kans tot zelfverdediging nog vele malen kleiner geworden, want de atoombom kon van dat tijdstip af een land vernietigen in een enkele minuut De oorlogstechniek, de gevechtstechniek tus sen de individuen had opnieuw een grens overschreden: De grens van de souvereine staat. Een souvereine staat is op dit mo ment in de wereld volkomen onbekwaam om zijn bewoners te verdedigen en te be schermen. En omdat hij aldus tekort schiet in zijn voornaamste taak. is hij een onding geworden, een antiquiteit. een voorwereld lijk verschijnsel zonder nut. dat in zijn nutteloosheid oneindig gevaarlijk is. Toen de zelfstandige steden in protserige zelf verzekerdheid elkander uitdaagden en be vochten, kwam het kanon en schoot hunne vestingen tot pulver. En de stad die meen de het te kunnen opnemen tegen dit nieu we wapen en haar souvereiniteit wilde laten gelden, werd in puin gelegd over de lichamen harer inwoners heen. De zelf verzekerdheid der staten, die het menen af te kunnen zonder anderen en zich ver laten op eigen kracht, zal vroeg of laat tot Aanvang NIEUWE CURSUSSEN voor Beginners en Gevorderden begin Januari Aparte clubs voor Gehuwden Privéles op elk verlangd uur. Inschrijving dagelijks Een aparte cursus wordt gevormd voor Tango Rumba. Samba. Veleta. Kruispolka. Spaanse Wals enz Dansschool Kwekkeboom NIEUWE GRACHT »8 (Adv Politieman die hotelhouder ontvoerde krijgt zes jaar De Arnhemse rechtbank heeft 'de 26- jarige politie-ambtenaar C. F. S. uit Ren- kum, die betrokken was bij de Haagse bom-affaire en in Arnhem terecht stond wegens een ontvoering en moordaanslag op een Renkumer hotelhouder, veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank verklaarde hem schuldig aan het meermalen ontvoeren van personen en het aanSQpren van anderen tot moord. We gers overtreding van de Vuurwapenwet er. het onbevoegd dragon van een militair ur. Oirm werd S. bovendien nog veroor deeld tot 'twee boeten van f 25 en ver beurdverklaring van de militaire goederen en wapenen, welke in beslag waren geno men. Tenslotte bepaalde de rechtbank, dat S. voorwaardelijk ter beschikking van de regering zal worden gesteld. hitte van de atoomexplosie. Maar dan zul len tegelijk te mannen, vrouwen en kin deren van die staten de tol moeten betalen van het onverstand hunner regeerders een tol aan het niét-verstaan van de na tuurlijke evolutie1 der dingen. Ook thans hoort men nog dat trotse ge luid van „de souvereinlteit„Wij zullen schouder aan schouder opmarcheren, des noods met de wapenen in de hand", aldus gaf enige tijd geleden bijvoorbeeld maar schalk Tito nog ten beste. Opmarcheren met de wapenen in de "hand het beeld alleen doet reeds belachelijk aan. Een hooivork tegen een pantserwagen een geweer tegen een luchtvloot. Maar men hoort thans ook andere din gen. Ernstige vermanen, dringende oproe pen, verstandige redeneringen. In prac- tisch alle landen waar dat mogelijk is, roept men over de grenzen van de souve reiniteit naar de anderen. Men vraagt om eenheid; samengaan, elkander bescher men; men vraagt om een accoord tot het verleggen van de grens der verdedigbaar heid opnieuw, net als toen, in de tijd van de eerste boog. Evenmin als een man in zijn vrije tijd een kanon kan maken, waarmede hij op eigen 'gelegenheid terreur kan gaan uit oefenen, evenmin zijn de meeste souvereine landen in staat, op eigen gelegenheid een atoombom te maken. Zij kunnen het nieu we wapen vervaardigen noch weerstaan. Samen kunnen zij dat wel: Een wereld federatie van staten kan de atoomenergie winning ter hand nemen en exploiteren zij kan er nut van trekken bij de toepas sing der atoomkracht in vredesobjecten en zij kan een garantie leveren voor de ver dediging tegen de atoomkrapht. Die ver dediging moet preventief zijn, omdat een eenmaal vefvaardigde bom reeds een ge vaar betekent. Geen afweer dus, doch voorkomen' van de vervaardiging. Pat is de enig mogelijke 'verdediging die er tegen de nieuwe helse kracht bestaat. En die verdediging is buiten de gemeenschap 'der volken niet te vinden noch te verwezen lijken. Aan dat ene, nuchtere feit is niet te ontkomen. Vrede en eenheid zijn nog nooit nauwer verbonden geweest. Op deze Kerstavond bidt men om vrede bidde men om eenheid voor alles. J. L. „Juffrouw Klessebes" in vrijheid gesteld Het Gooise tribunaal adviseerde tegen Ceesje Speenhoff, alias „Juffrouw Klesse bes" uit het „Zondagmiddagcabaret" van Paulus dé Ruyter, dat tijdens de bezetting voor de radio, optrad, een ihterneringsstraf van viif jaar, waarvan het nog resterende gedeelte voorwaardelijk. Beschuldigde was sinds 11 October 1945. geïnterneerd. Voorts werden haar de kiesrechten .voor de tijd van het leven ontzegd. Zij werd onmid dellijk in vrijheid gesteld. Wegens haar optreden voor de radio zal zij ook voor een zuiveringscommissie moe ten verschijnen. ,Friendship-kolen" Dèviezenverlies wordt door handelstransacties gecompenseerd De Zwitserse regering heeft reeds enige malen aandrang uitgeoefend op de Ne derlandse regering, om ten behoeve van het Zwitserse hotelwezen officieel, de mo gelijkheid van toerisme naar dat tand te heropenen. Van Nederlandse zijde is steeds ver klaard, dat het wegens de ongunstige eco nomische situatie en de benarde deviezen- positie van ons land niet verantwoord zou zijn een deel der schaarse deviezen, welke in de eerste plaats voor de economische wederopbouw van het land en de voor ziening met eerste levensbehoeften moeten worden gebruikt, voor toerisme té bestem men. Intussen heeft zich het handels- en betalingsverkeer tussen beide landen op bevredigende wijze ontwikkeld. Zwitser land droeg voor de levering van machines en andere belangrijke goederen in belang rijke mate bij tot het weder op peil bren gen van het economische apparaat van Nederland, hetgeen mede werd mogelijk gemaakt door een tegemoetkomende hou ding van de Zwitsers bij het afnemen van Nederlandse producten. De Zwitserse regering heeft onlangs bij de te Bern gehouden handels-poli tieke besprekingen, het toerisme op nieuw ter sprake gebracht. Voor Zwitserland betekent het hotelwezen een tak van nijverheid, waarvan de belangen evenzeer dienen te worden behartigd in de handelsverdragen met het buitenland als die van de industrieën. Bij de besprekingen bleek de Zwitserse regering bereid het devie- zenverlies. dat voor Nederland uit het beschikbaar stellen van Zwitserse francs voor reisdoeleinden zou voort vloeien, te compenseren door een extra aankoop vap Nederlandse pro ducten. Tenslotte bleek het mogelijk aantrekke lijke handelspolitieke tegenprestaties te verwerven in ruil voor beschikbaarstelling van een devïezencontingent voor het toe ristenverkeer. De regeling waaromtrent overeenstem ming is bereikt, geldt voorlopig voor het eerste kwartaal van 1948. Van het overeengekomen kwartaalcon tingent van twee miïlioen Zwitserse francs komt in de eerste olaa'ts een deel ter be schikking van de afdeling Volksgezondheid van het ministerie van Sociale Zaken, v/aardoor deze afdeling aan alle redelijke verlangens ten behoeve van zieken zal kunnen voldoen. Het resterende wordt verdeeld voor in dividuele en groeDsreizen. Per persoon zal ten hoogste 400 Zwitserse francs worden toegewezen met dien verstande dat per dag over niet meer dan 40 Zwitserse francs mac worden beschikt. Ten einde het be schikbare bedrag aan zoveel mogelijk toe risten ten goede te doen komen, is op het populaire karakter der reizen sterk de na druk gelegd. Indien het aantal aanvragen het beschikbare bedrag overtreft, zal de volgorde van toewijzing door loting wor den bepaald. Indien een verblijf in Zwitserland voor herstel van gezondheid gewenst is, moet de aanvrage rechtstreeks worden ingediend bij het ministerie van Sociale Zaken, af deling Volksgezondheid, onder overlegging van een medisch rapport. Aanvragen voor het verkriicen van een vergunning tot aan koop van Zwitserse francs door hen die als toerist naar Zwitserland willen gaan. moe ten zo spoedig mogelijk worden ingediend bij de deviezenbank of bij de erkende reis- bureaux. waar alle verdere inlichtingen kunnen worden verkregen. Het is aan te tevelen, dat degenen, die naar Zwitserland villen reizen om een familielid te bezoe ken, dat in een Zwitsers sanatorium wordt verpleegd, hiervan bij hun aanvrage mel ding maken. Clubs en verenigingen, die speciaal de beoefening van de wintersport tot doel hebben, diengn hun aanvragen collectief, in te leverén bij de Nederlandse Bank, kantoor Deviezenvergunningen, Am sterdam. Spoorwegbiljetten van Nederland uit naar de plaats van bestemming in Zwitser land kunnen slechts worden verstrekt in dien op het in Zwitserland gelegen traject van de derde klasse wordt gebruik ge maakt. Het rijk helpt gemèenten bij zware sneeuwval De regering heeft de mogelijkheid ge opend, dat gemeentebesturen een beroep kunnen' doen op het rijk om hulp te ver lenen, indien het verkeer door zware sneeuwval wordt gestagneerd. In de eerste plaats komen hiervoor de wegen .in aanmerking, die van belang zijn voor het doorgaande en intercommunale verkeer; De beoordeling van de noodzaak en van de mogelijkheid om hulp te verle nen is opgedragen aan de directie van de Rijksdienst voor de Uitvoering van Wer ken, welke voor dit aanvullende sneeuw ruimen een subsidie van 100 procent van de arbeidslonen en de daarmede gelijk te stellen kosten aan de gemeenten zal ver lenen. De mogelijkheid tot hulpverlening bestaat ook voor besturen van waterschap pen en polders die wegen beheren, welke voor het verkeer van belang worden ge acht. De Koningin zal op Vrijdag 2 Januari in het paleis op de Dam een nieuwjaars receptie houden voor 't Corps Diplomatique. Paul Comly French, directeur van „Care" (Cooperative for American remittances to Europe) maakte heden op een persconfe rentie bekend, dat voor Amerikaanse in gezetenen de mogelijkheid is geopend aan adressen in Nederland steenkolen te zen den. De Amerikanen zullen eenheden van ongeveer twee en een half mud steenkool voor tien dollar kunnen kopen van „Care". Deze organisatie zendt de steenkool naar een door de koper opgegeven adres in Nederland. Aan één adres zal maximaal tien of twaalf mud kunnen worden ge zonden. De distributie van 1.000 ton steenkool krachtens de nieuwe regeling met de Care zal naar verwachting in het midden van Januari beginnen. Volgens de steenkool adviseur van de Care, C. A. Boissevain, heeft de Care een toewijzing ,van 1.000 ton „nootjes" anthraciet van de Ameri kaanse regering gekregen, ondanks het verbod, dat eerder in deze maand voor de export van anthraciet is uitgevaardigd. Paul Comly French, directeur van Care, verklaarde, dat deze regeling met Neder land de eerste steenkoolovereenkomst is en dient als oriëntering voor overeenkom stige regelingen met andere Europese lan den, waarmee op het ogenblik onderhan delingen worden gevoerd. Vele Amerika nen hebben zelfs reeds geld voor kolen voor vrienden en bloedverwanten ge stuurd, voordat de bestelformulieren wa ren gedrukt en men gelooft, dat de 1.000 ton zeer spoedig op zullen zijn. De Care heeft Maandag medegedeeld, dat 11.762 voedselpakketten van in totaal 252.883 pond voor Nederland zijn besteld. Het aantal bestellingen in November in totaal 2589 pakketten, was tot midden De cember meer dan het dubbele van dat in de beste voorgaande maand. Moeilijkheden bij de walvisvangst? In Kaapstad doen hardnekkige geruchten de ronde,, dat het fregat „Transvaal", dat onlangs onverwachts met onbekende be stemming uitvoer, op weg is naar het Pool- 1 gebied in verband met moeilijkheden bij de walvisexpeditie. In officiële, kringen wor den deze geruchten tegen gesproken en gezegd, dat het vaartuig op een gewone oefentocht is. Naar verluidt heeft een der schepen van de walvisexpeditie verzocht om de assis tentie van een oorlogsschip. Men wijst er op, dat in de afgelopen dagen moeilijk heden zijn ontstaan over de geschoten wal vissen, die met vlaggen worden gemerkt, •n dat de vlaggen herhaaldelijk zijn ver dwenen. Tot dusver zijn deze geschillen teeds op vriendschappelijke wijze opgelost. Joch de concurrentie is scherper geworden dit jaar nu 17 expedities, van Engeland. Noorwegen. Nederland. Rusland en Zuid- Afrika in hetzelfde gebied opereren. (U.P.) Geen kaarten meer voor Haarlem—Ajax De belangstelling voor de Zondag te spe len wedstrijd HaarlemAjax is zo groot, dat alle kaarten in voorverkoop uitverkocht zijn. Alleen zijn er Zondag aan het terrein 500 kaarten» voor jongens tot zestien jaar. Het programma van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond luidt: District I, eerste klas: HaarlemAiax; Volewijckers Neptunus. XerxesRFC; ZeeburgiaHer mes DVS; HBSVSV District II, eerste klas: ExcelsiorADO; StormvogelsDFC; Blauw WitDOS; SpartaFeijenoord; DHC—iDWS: Tweede klas A: FortunaDe Kennemers; VelsenVios; EmmaGouda: Sliedrecht DCV; VUCScheveningen. Tweede klas B: CW-Quick; HVV-UVS: SW—VFC; Over maasUnitas: BMT—ODS District I, derde klas: IW—DEM; RipperdaZaandijk: QSC —Beverwijk: KinheimTerrasvogels;. HRC HFC; Always ForwardWE; Zandvoort- meeuwenSwift: De MeerBloemendaal; LarenHalfweg. Vierde klas: WBZeevo gels; HSVIEVDSS—DIO; THBSloter- dijk: SpaarnevogelsEHS: VVD—ASR; BKD DCO Onze GezellenASV; DJKVliegen de Vogels District II, derde klas A: TYBB HUlinen: LFCHBC. Vierde klas C: Hille- gomBSM: LisseTeylingen. In de afdeling Haarlem van de KNVB wordt Vrijdag gespeeld: HFC 3DEM 2. Voor Zondag luidt het programma: Eerste klas A: EDO 3DIO 2; ConcordiaBever wijk: RCH 4—Kinheim 2; TYBB 2—Water loo. Eerste klas B: Zandvoortmeeuwen 4 Spaarndam; Schoten 2Hillinen 2; EDO 4 DSK. Tweede klas A: WHVogelenzang; Terrasvogels 2Kennemers 4: Ripperda 2 Haarlem 5: HFC 4—DCO 2; ETO 2—DEM 3 Tweede klas B: EHS 2—DSS 2: Hillegom 2 HFC 5; Schoten 4RCH 6; Stormvogels 3 —Vliegende Vogels 2; WE 2—VSV 4. Twee de klas C: DIO 3—Haarlem 6; HBC 3—Half weg 2: Ripperda 3Kinheim 3; SVYRCH 7 Tweede klas D: Bloemendaal 3Beverwijk 3: Kennemers 5Heemstede; Onze Gezellen 2Nieuw Vennep; THB 2—Schoten 3; WD 2 —Velsen 3. Korfbal Om de Frans Hommersbeker Oosterkwkartier organiseert Tweede Kerst dag de wedstrijden om de Frans Hommers- beker. waarvan het programma als volgt «luidt: 10—11 uur: Oosterkwartier—Aurora; 11.30 —12.30 Sport VereentOosterkwartier; 13— 14 uur: AuroraSport Vereent. Nog enkele uren en wee; is hel Kerstmis. En weei staan de programma-samen stellers van alle omroepsta tions ter wereld voor de noodzaak Kerksklokken. Kerstspelen. Kerst-oratoria en Kerstbals tot een harmo nieus geheel samen te voe gen, zodat het programma nauw aansluit bij de intieme sfeer van de huiskamer van de gemiddelde burger. Daar om telt het zendschema in deze dagen maar weinig hoogtepunten door het op treden van allerlei podium prominenten. veeleer is het de vaste omroepstaf. die zijn bijdrage levert tot het wel slagen van het Feest van Licht en Vrede, ook in de aether Wanneer wjj voor een keei eens uw gids mogen zijn in het bonte aetherland, dan adviseren wij u vanavond om 22 20 uur af te stemmen op Hilversum I Dan zult u Kerstgroeten horen van bur gemeesters van zwaar ge troffen steden en dorpen of ze nu Rotterdam of Lidice heten. En te middernacht zal het orgel van Haarlem's oude Bavo op dezelfde zender de Kerstnachtdienst openen, waarin ds P J Mackaay zal voorgaan en het Oosterkerk koor en het koor van de Ned. Hervormde Kerk van Velsen de aloude liederen der Blijde boodschap zullen zingen- Wie op deze avond lichtere klanken prefereert, die kieze de B.B.C.-Home Service (342 m om 22.15 uur voor Vic Olivers' Kerstpakket. ge volgd om 23 uur door het optreden van de voordrachts- virtuose Ruth Draper. De traditionele uitzending van Dickens' „Christmas Carol" vindt dit jaar in luister spelvorm om 22.30 uur op het B.B.C.-Lightprogamme (1500 m.) plaats. Op Eerste Kerstdag signa leren wij op Hilversum I om 19.30 uur een door dr H. M Merkelbach samengesteld programma ..Hier is de wijs- hijt ongeachten óm 20.45 uur een opvoering van een luisterspel naar. de ver telling van Dickens „De krekel in de schoorsteen" Van de uitzending in de der tiger jaren van dit juweel tje van-humor en charme be waren wij nog de beste her inneringen. AUe zenders van de B.B.C brengen vhn 15 tot 16 uur een „Feature": „Men of Good will"; Kerstimpressies uit Duitsland, Polen, Frankrijk en Zwitserland, van de Brit se eilanden en het Gemene best. aan één geregen door de sonore stem van Laurence Olivier en muziek van Ben jamin Britten. Koning Geor ge VI bekroont het geheel met zijn Kerstboodschap. Even een tip voor Gracie- Fields-fans: zij zingt om 22 uur op „Light" Muziekliefhebbers zullen zich wellicht de uitvoering van Brittens „Ceremony of Carols" door Hélène Lu- dolphe, Ré Koster. Annie Hermes en Rosa Spier verle den jaar in de Begijnhofka pel hèrinnerén. Op Tweede Kerstdag kunnen zij dit werk weer eens beluisteren: op Hilversum II om 14 uur. Op dezelfde zender is ei om 20.20 uur een aantrekkelijk pro gramma „In dulci jubilo' om 21 uur gevolgd door een Kerstspel van Anton Coolen „De kleine zanger van St Pascale" Van Hilversum 1 vermei den wij een luisterspel van August Defresne „Er is iets" met een daarop aan sluitende toespraak van de bekende Londense predikant ds. J van Dorp (20.05 uur> en een veelbelovende wer veling van melodie en rhyth- me door het Metropole orkest met José Candel. so praan, Paul Godwin, viool, en Carel van Leeuwen Boomkamp cello, als solis ten (21.001 En wat de B.B.C betreft: voor de fijnproevers zijn er Sonates van Scarlatti om 20.10 uur op het „Third pro- gramme" <514 m). dat om 21 uur een hoogtepunt in het opera-seizoen bevat. n.l. een gramma 17.30 Lichte muziek 18.00 Strijdkrachten. 19.00 Strijkkwartet. Hay dn 19.30 Kerstprogramma 20.05 Schu bert. 20.45 „De krekel in de schoorsteen", luistersDel van Dickens. 21.45 kamermuziek. 22 20 Lichte muziek 23.15 Platen. uitzending uit de Milanese Scala van Verdi's „Othello" En hieronder volgen de Nederlandse programma's: Eerste Kerstdag. HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 13 00, 20.00, 23 00 uur Nieuws 8.15 Platen 9.15 Morgenwijding 9.30 Oude muziek. 10.00 Kerstverhaal 10.30 Remonstrantse kerk dienst. 11.44 Toespraak. 12.00 Kerstklokken. 12.10 Koor 12.30 Viool en piano. 13.15 Lichte muziek 13 45 Bezin ning op Kerstmis. 14.00 Kerstoratorium, Bach. 15.30 Kerstverhaal. 15.45 Kamer muziek. 16 15 Kerstviering in Amerika. 16.30 Kerstpro- HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 8.00, 9.30, 13.00. 19.00. 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.00 Kerst- zangdienst. 8.15 Koperkwar tet 8.25 Hoogmis 9 45 Bei aard 10.00 Gereformeerde kerkdienst. 11.30 Bach-canta- te. 12.00 Koperkwartet. 12.15 Viool 12 30 Lichte muziek. 13.40 „De Kerstroos" naar Selma Lagerlöf. 14.00 Vocaal kwartet. 14.30 Strijkorkest met zang. 15.15 Kerstfeest viering. 17.00 „De jonge kerk hoort het oude Woord" 18.30 Gewijde muziek. 19.15 Piano 19.30 Op bezoek bij onze vis sers in Dieppe 20.05 Kerst concert. 21.00 Kerstdeclama- torium. 22.00 Kerstoratorium van Schütz. 23.15 Kerstcon cert. 23.45 Schriftlezing. Tweede Kerstdag. HILVERSUM I. 301.5 M. 8 00, 13.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 8.18 Zingende torens. 8.30 Lichte muziek. 9.30 Voor jonge mensen. 10.00 Toch Kerstmis. 10.20 Gedicht. 10.30 Kerstsamenkomst voor ieder een uit het Concertgebouw te Amsterdam. Voorganger: prof. dr. S. F. H. J. Berkel- bach van de Sprenkel. 11.45 Toespraak. 12.00 Harmonie orkest. 12.30 Platen op ver- zoék. 13.15 Lichte muziek 13.45 Piano. 14.00 Kerstge dichten in de poëzie. 14.30 Symphonie-concert (o. a. Vioolconcert. fs 15.30 Negro-spiritu;- - 1 Voor de jeugd 17 0(1 Lichte muziek. 17.30 Kerstmis 1947. Stemmen uit.de Partij van de Arbeid 18 00 Strijdkrachten 19 00 Gelukwensen. 19.20 Causerie 19 30 Orgelsonates van Mozart. 20.05 „Er is iets" luisterspel Toespraak dr. J. van Dorp. 20.40 Hélène Ludolph, sopraan en Anthon van der Horst, orgel. 21.00 Metropole-orkest met solis ten 21.45 „Het spook van Canterville". luisterspel naar Oscar Wilde 22 25 Platen. 22 40 A vond wijding. 23.00 Symphonieconcert. HILVERSUM U. 414.M., 218 M. en 1875 M. 8.00. 9 30. 13 00. 19 00. 20.00 23 00 uur Nieuws. 8.15 Or kest 3.30 Morgenwijding, 9.55 Hoogmis 11.30 Trio van Röntgen 12.00 Oude muziek. 12.30 Politie-orkest. 13.50 Toespraak 14.00 Werken Britten en Rousseau. 14 Kerstspel. 15-00 Concert voor fluit en harp, Mozart 15.25 Kerstliederen 16.00 Voor zieken 16 40 Lichte muziek. 17 15 Koor 17.45 Voordracht 18 00 Lichte muziek. 19 30 Or gel. zang en koperkwartet. 2012 Gewone man 20.20 Kerstprogramma. 21.00 „De kleine zanger van St. Pas cale". Kerstspel 21 55 Sym phonieconcert (Bach Bloch22.45 Avondgebed. 23.20 Platen. ZATERDAG HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 18 00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7 15 Ochtend gymnastiek 7.30 Platen 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor dracht 10.35 Volksliederen. 11 00 Gevarieerd programma. 12 00 Lichte muziek. 12.30 Orgel en zang 13.00 Strijd krachten 13.30 Lichte muz. 14.00 Het Nederlandse lied, 14.15 Voor harmonie-orkes ten. 15.00 Hoe keren onze soldaten uit Indonesië naar Nederland terug? Vraagge sprek. 15.15 Platen op ver zoek. 16.00 Het recht en de mensen. 16.15 Amateurs. 16.45 Voor de rijpere jeugd.. 17.15 Concert (o.m Pianoconcert no. 2 van Rachmaninoff). 18.15 port. 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Cello en piano. 19.30 Voor de jeugd. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Schrammel-ensemble. 22.00 „Adriaan en Olivier'' IV. 22.30 Dansorkest. 23.15 Hobby-hoek 23.30 Platen. mLVERSUM II. 414.5 JML, 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws 7.15 Platen. 7.30 Morgengebed. 7.45 Mo zart. 8.15 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Bach. 11.00 Voor zieken. 11.45 Bach. 12.00 Cello en piano. 12.30 Dans orkest. 13.40 Filmpraatje. 14.00 „De Toneelkijker". 14.10 Platen. 15.00 Voor de jeugd. 15.15 Piano. 15.45 Kiosk. 16.00 Platen. 16.15 Causerie. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor da jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Serie-luisterspel. 19.20 Lichte muziek. 19.45 Klankbeeld. 20.05 Acutaliteiten en Gewo ne man. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Gevarieerd programma. 22,00 Dansles, 22.45 Avondge bed. 23.15 Amerikaanse cofti- ponisten. Burgemeestertwee paar klompen alstublieft Kunt u mij zo spoedig mogelijk twee paar klompen zenden, maat 29 en 30, voor mijn dochtertje Josephien en haar vriendje John?" Dat was de vraag, die de heer J. Nancarrow uit het Engelse Chacewater in Cornwall dezer dagen schriftelijk aan de burgemeester van Amsterdam stelde. Het dochtertje van de heer Nancarrow moet namelijk de rol van „Hollands meisje" in een kerstmis-opvoering spe len, waaraan ook John meedoet. Burgemeester d'Ailly gaf onmiddellijk opdracht de zaak ter hand te nemen. Twee paar passende klompen waren spoedig gevonden. Den Haag gaf direct de vereiste „uitvoervergunning". Overleg met de K.L.M. er ivas haast bij de toezending leidde tot onmid dellijk transport naar Londen. Eh zo zullen Josephien en John in het Engelse stadje toch nog in de Kerst opvoering op Hollandse klompen kunnen optreden. Gebouw voor Puttens jeugd Door de razzia's in October '44 werden 230 gezinnen m Putten vaderloos. De opvoe ding der jeugd vraagt daarom de bijzondere aandacht. Om daaraan mee te werken is de Stichting „Dorpshuis Stroud" opgericht, welke zich ten doei stelt het maken van een gebouw ten behoeve van de opvoeding. Nodig is een bedrag van f 65-000 De "Engel se gemeente Stroud schonk reeds f 14.000. Een circulaire is gezonden aan .personen en instellingen in Nederland, met verzoek om bijdragen voor dit doel te verlenen. Panda en de Meester-goochelaar 34. Toen Joris en Panda van de vloer waren afgestapt, ging hij weer omhoog en slcot zich met een klap in de zoldering. Op hetzelfde ogenblik veranderde Joris van houding. „Komaan!" sprak hij. „Nu is er niemand meer die ons ziet! Aan de slag jonge Panda!" Hij maakte een paar kron kelende bewegingen en liet tot Panda's verbazing zijn boeien van zich af glijden. „Dat is dat!" zei hij tevreden. Een gooche laar kan niet gebonden worden, onthoud dat! Kom. nu zal ik jou even losmaken en dan'gaan we eens even kijken. Vooruit, volg me!" Hij liep met opgewekte tred de duisternis van de kelder in en bleef- bij een klein raampje stdah. „Hier gaan we na+r buiten!" 'zei,h\j „Dat kan niet!" zei Par-^a. ,,Ei zittgn tralies voor dit raam! Dikhm tralies! Je staat op te scheppen Joriswe konien hief nooit weer Uit!" Welvaartsplan voor Noordbrabant Bij het provinciaal bestuur van Noord- Brabant zijn plannen gerijpt tot instelling van een provinciaal welvaartsplan, dat de bundeling van alle publieke en particuliere instellingen in Noord-Brabant beoogt en dat aan de activiteit dezer instellingen leiding wil geven In de „Welvaartsstich- ling Noord-Brabant" als overkoepelend orgaan werden reeds ondergebracht de Provinciale Raad voor de Welvaart als economische sector, de Culturele Raad van Brabant als culturele sector en Brabants Volksherstel als sociale sector. Men is van mening, dat het kernpunt van het wel vaartsprobleem gelegen is in het industria lisatie-vraagstuk. Rots in de haven. De 15.0U0 ton metende Amerikaanse kruiser ..Little Rock" is in de Atheense haven Piraeus aangekomen. Men verwacht, dat het schip daar tol 5 Januari zal blijven Verstekelingen Met de „Almanzora". die uit West-lndië te Southampton is aangeko men zijn 32 verstekelingen meegeko men Het zijn 31 jonge West-Indiërs en een '5-jarige jongen uit Wales, die ook reeds de heenreis op dezelfde wijze heeft meegemaakt Care. een Amerikaanse hulp-organisatie heeft duizenden voedselpakketten voor baby's per schip uit New York naar Europa ge zonden Ieder pakket, waarvan de prijs 10 dollar bedraagt, bevat voedsel voor een baby tussen 6 en 12 maanden voor een periode van 30 tot 80 dagen. Kersttoewijzing. De Berlijners hebben Dins dag voor het eerst sinds de bezetting koffie ontvangen. Deze koffie, genoeg voor twee of drie kopjes, behoorde tot een speciale Kersttoewijzing, die ook vijf klontjes suiker, twee eetlepels jam, vijf snoepjes en vier biscuits inhield. Vrouwen en kinderen kregen een dub bele toewijzing, mannen onder de 50 kregen een blikje, waarin deze toewij zing was verpakt, met een fles „schnapps" en de mannen boven 50. jaar kregen een blik plus een fles wijn. Kersttoespraak Een tachtigtal vooraanstaan de Duitsers uit alle vier bezettingszones heeft een Kerst-verklaring gepubliceerd, waarin naar voren wordt gebracht, dat Duitsland een gevaar voor de wereld vrede zal opleveren wanneer het geen vredesverdrag krijgt, dat gabaseerd is op rechtvaardigheid en politiek verstand. „Wanneer de Duitse economie gedwon gen wordt in vernielde toestand te blij ven. waneer de Duitsers de kans wordt ontzegd om door eerzaam werk het levensonderhoud te verdienen, wanneer ons volk geen respijt, krijgt door het vestigen van een politieke eenheid, zal Duitsland een gevaarlijke bron van wan orde blijven voor Europa en de wereld", aldus wordt in de verklaring gezegd. Het stuk is o.a. ondertekend door kardinaal Faulhaber. aartsbisschop van München, en dominee Niemöller. Paus Pius XII heeft een lichte griep Hoe wel zijn stem enigszins is aangedaan, zal hij aan de vooravond van het Kerst feest zijn traditionele radioboodschap tot de Katholieke wereld richten.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2