EEN De Kerstboodschap 1947 Tribunaal behandelt „de greep uit de provinciale kas" fs J.P.Sfam Prettige feestdagen WOENSDAG 24 DECEMBER 1947 HAARLEMS DACBLAD In New York gaan de harten warmer gloeien talrijke giften, maar waarbij de groten el kaar ook niet vergeten. Kerstkransen van dennegroen, met rode linten opgemaakt, hangen, vooral in de kleinere plaatsen bui ten New York, op de deuren en het is alsof daarmede een soort welkom aan vrienden en gasten wordt toegeroepen. Maar de Amerikaan wil meer „goed doen" dan alleen aan zijn naaste kring. Op de kantoren is het geschenken geven aan personeel zeer in zwang, eveneens aan de postbode, schoonmaaksters van de grote kantoorgebouwen en het liftpersoneel. In openbare geldinzamelingen worden grote sommen gelds bijeengebracht voor de min derbedeelden. Het gebruik van de „brief aan Santa Claus", waarin ieder kind zijn hartewensen kenbaar maakt ten aanzien van de geschenken, die het onder de Kerst boom hoopt te vinden, wordt eveneens in dienst gesteld van de publieke weldadig heid. In een groot New-Yorks ziekenhuis schreef ieder kind zijn brief, die door de verpleegsters werden ingezameld onder de belofte, dat deze zouden worden doorge- Van onze correspondent te New York) New York moge een onaandoenlijke stad zijn, als de Decemberkoude inzet gaan de harten warmer gloeien. Het begint eigen lijk al op de vierde Donderdag van Novem ber, wanneer de goede Santa Claus, die hier het zinnebeeld is van het materiële gedeelte van de Kerstviering, in triomf zijn intrede doet. Dan stroomt New York uit dit jaar waren het tussen de 2 en 3 millioen kinderen en groten om getuige te zijn van de aankomst van,Santa, die in zijn slede, traditioneel getrokken door 8 ren dieren en voorafgegaan door een enorme optocht, zijn December-kwartier gaat be trekken in New-York's grootste warenhuis. Voor klein en groot is de optocht een evenement: vele muziekcorpsen, acrobaten, praalwagens, clowns en vooral de reus achtige rubberpoppen met heliumgas ge vuld, die hoog boven het plaveisel uit in de stoet meezweven en door 35 gecostumeer- de dragers in bedwang gehouden moeten worden. Na Thanksgiving Day begint ook de periode van het winkelen. Iedere Amerikaan - reeds bekend om zijn edelmoedigheid en bereidheid om te geven - slooft zich dan nog eens extra uit om toch vooral niemand te verge ten, wanneer onder de kerstboom de pakjes uitgereikt zullen worden. Want Sint Nicolaas wordt hier niet ge vierd, Kerstmis daarentegen vormt de combinatie van de geestelijke vie ring van het feest der geboorte van Christus en van de materiële viering, die in Holland op 5 December plaats heeft. De koop woede wordt door de winkels nog aangewakkerd door het „koop nu en betaal later"- systeem, waardoor menigeen na de Kerstdagen als de warmte van het hart is gaan af koelen met het do ven van de kaars jes van de kerst boom met een groot aantal zwaar te verteren onbe taalde rekeningen Zit. In de stad be gint de handel in kerstbomen waar men prachtexem plaren kan kopen,^eusac^jj£re dierenfiguren in de straten van New York tijdens de vanerend van en-traditionele Kerstoptocht. kele tientallen cen timeters voor de eenzamen, die op hun troosteloze kamer toch nog iets van de sfeer van het eeuwig jonge Kerstfeest wil len toveren, tot de bomen van enkele me ters hoog voor de huizen, waarin juichende kinderen en plechtige ouderen zich om het licht scharen om de geboorte-van Christus te vieren. De mooie bomen zijn natuurlijk lang voor de Kerstdagen verkocht en wat er op de dag vóór Kerstmis overblijft, zijn niet veel meer dan armzalige restanten, die door de verkleumde verkopers graag voor een appel en een ei worden opgeruimd aan die minder bedeelden, die zich slechts en kele dubbeltjes voor het kerstgroen kunnen verorloven, maar die ondanks hun armoede de komst van het Kind niet ongemerkt aan hun woning willen laten voorbij gaan. stuurd aan Santa Claus (die niet als bij ons in Spanje woont, maar aan de Noordpool, vandaar ook de slede en de rendieren). Maar vele van deze kleine stumperdjes heb ben niet eens ouders, of ouders, die finan cieel niet in staat zijn om hun kind met Kerstmis een geschenk te geven. Een speel goedwinkelier in de buurt hoorde van deze brieven en verzocht ze in zijn winkel ten toon te mogen stellen. Vervolgens vroeg hij aan zijn klanten om met Kerstmis een kind te willen adopteren. De publieke reactie was overweldigend: de brieven hadden spoedig een bestemming gevonden en ieder der kleine patientjes staat thans met Kerst mis een grote verrassing te wachten. De weldadigheidszin en geschenkenwoe- de wordt natuurlijk door de winkelstand commercieel gebruikt voor wat zij waard is, maar wij zouden aan de Amerikaan te kort doen, indien wij het lieten voorkomen, dat het Kerstfeest voor hem uitsluitend materiële zin heeft. De kerkelijke vieringen zijn indrukwekkend en het kerkbezoek is overweldigend. Tijdens het donkere jaar getijde dwingt het licht van Kerstmis de gedachten in de richting van de Kerstkribbe en van de grote waarheden, die niet aan tijd of plaats gebonden zijn. En wanneer het „Stille Nacht" of het „Adeste Fideles" hier weerklinkt, dan is de New-Yorker zich evenzeer van zijn nietigheid bewust als Eduardo del Pueyo speell met de H.O.V. Op 30 December geeft de Haarlemse Orkest Vereniging een buitengewoon concert, dit maal met solistische medewerking van de Spaanse pianist Eduardo del Pueyo. Tezamen met het orkest onder leiding van Marinus Adam brengt hij een tweetal piano concerten ten gehore, n.l. het zogenaamde „Krönungskonzërt" van Mozart en Beetho ven's Vijfde pianoconcert. Tevens staat op het programma de Symphonie No. 3 in Es gr terts van Jos. Haydn. Grote animo voor de luister wedstrijd der H.O.V. Aan het op 3 December gehouden jeugd- concert. dat gegeven werd door de Haarlemse Orkest Vereniging onder leiding van Marinus Adam, was een luisterwedstrijd verbonden. Niet alleen het concert was een succes, doch ook de luisterwedstrijd. De prikkel, die bij de jeugd was opgewekt, om mede te dingen naar een prijs, heeft bereikt, dat zij uitstekend heeft geluisterd naar de instru menten, die hun vooraf waren gede monstreerd. Uit de antwoorden is te consta teren, hoe de luisteraars hebben gereageerd. Alle inzenders (sters) hadden het erg mooi gevonden en hoopten, spoedig weer eens zo'n middag te mogen bijwonen. Er zijn dertien prijswinnaars. Uit de zeer vele goede inzendingen zijn de beste gekozen, Alle deelnemersisters» hebben bewezen, aan dachtig te hebben geluisterd, hetgeen voor dirigent en orkest een grote voldoening was. De grondslag voor hun muzikaal gevoel is gelegd. Daarop moet voortgebouwd worden, niet alleen in het belang van de jeugd, maar ook van de kunst. De heer J. H. F. Sollewijn Gelphe te Heemstede is aan de Leidse universiteit ge- slaad voor het doctoraal examen Indologie Beeldende kunst ener kloosterlinge Volgens de verdediger is er van een tekort geen sprake Aan de zestigjarige gewezen griffier der Staten van Noordholland mr. H. J. v. U., die Dinsdagmiddag voor de Tweede Kamer van het Haarlemse Trityunaal terecht stond, was o.a. ten laste gelegd, dat hij leidende functies had bekleed bij het Nederlands Arbeidsfront, dat hij in het Weekblad „Ge meentebelangen" hoofdartikelen in natio- naal-socialistische geest had geschreven, dat hij gesolliciteerd had naar en aanvaard had de functie van griffier der Staten, dat hij van 5 September 1944 tot December d.o.v. als gemachtigde van de commissaris der provincie was opgetreden en dat hij van de rekenplichtig ambtenaar een be drag van 33.302 had ontvangen, waarvan hij N.S.B. ambtenaren salaris had uit betaald en een bedrag van 24.477 ten eigen bate zou hebben gebruikt. In het bijzonder besteedde de voorzitter mr. F. W. v. d. Goot aandacht aan de tijd door mr. Van U. in Haarlem doorgebracht. Beschuldigde deelde mee het insigne alleen op vergaderingen gedragen te hebben, omdat „de commissaris er zeer op gesteld" was. „Ik ben socialist van aanleg", ver volgde hij „en ik werkte graag in functies, om sociale belangen te behartigen. In de hongerwinter heb ik zo veel mogelijk voor het griffie-personeel gedaan, niet uit pro pagandistisch oogpunt of om in het gevlei te komen." Contact met Duitsers had hij niet. Dat geschiedde uitsluitend door het kabinet Een straat vol kerstbomen. Op Park Avenue, het woondistrict der rijken, staan over een afstand van vele kilometers, met lichtjes versierde bomen, die ondanks de sneeuw op het groen, het stadsbeeld verwarmen. Als men de voorbij snorrende auto's ziet, krijgt men onwille keurig de indruk, dat iedereen zich haastje- rep-je naar huis begeeft ter viering van het feest. Gedurende de Kerstnacht verdringen de gelovigen zich in de kerken, vooral in de kathedraal van St. Patrick op Fifth Avenue. Tijdens de nachtelijke godsdienstoefening wordt het kribje van het Kerstkind ont huld en het is een mijlpaal in het leven van de jeugdige Amerikaan, wanneer hij voor het eerst met zijn ouders de indruk wekkende nachtelijke godsdienstoefening bij mag wonen. In de gezinnen is de Kerstviering tevens het feest, waar de gezins- en familiebanden nauwer worden aangehaald. Wie maar enigszins kan, vertoeft in de familiekring, waar de kinderen blij gemaakt worden met Citv W1 foei Italiaanse grondwet aanvaard De nieuwe Italiaanse grondwet is Maan dag in geheime stemming door de Com- siituerende Vergadering aanvaard. De nieuwe grondwet zal 1 Januari aan staande in werking treden. Men verwacht dat in April aanstaande verkiezingen zul len worden gehouden voor een parlement ter vervanging van de constituerende ver gadering. Volgens de nieuwe grondwet komt er een Senaat van 280 leden, die voor een periode van zes jaren gekozen worden, en een Kamer van zeshonderd afgevaar digden, met een ambtstijd van vijf jaren. De grondwet erkent het recht van sta king en waarborgt betaalde vacantie aan de arbeiders. In de bepalingen van de „Mij niet willoos laten drijven als een armzalig stuk wrakhout in de branding, maar deelnemen aan de strijd, die het Leven is". door A. den Doolaard Als bij de herdenking, thans, van de ge boorte van de Vredevorst een Engel tot ons neerdaalde uit de Hemel zoals vóór 1947 jaren een Engel kwam tot de herders met zijn blijde boodschap welk een wereld zou hij vinden! Een wereld, jammerlijk gebarsten, ge spleten, gescheurd. In letterlijke zin: een wereld van puin en ruïnes, van armoede en ellende, van verwarring en verwaar lozing; en erger: een wereld vol haat en wraaklust, vol nijd en verraad, vol vernie ling en vernietiging, boordevol van alle zonden. Een wereld van mensen, die elkaar him plaats op aarde misgunnen, elkaar naar het leven staan in verblindende woede, voortgezweept door de laagste dierlijke in stincten, ja door duivelse boosheid, opge jaagd door redeloze rassenhaat, door mas sale zelfzucht, hebzucht, machtswaan, sa distische wreedheid, dolle bloeddorst; een wereld van broedermoord op reusachtige schaal. Een wereld zonder idealen, zonder moraal, zonder beschaving. Een wereld, die pas is opgedoken uit het bloed en de vlam men van een slachtings- en vemielingsoor- log, groter, algemener en verschrikkelijker dan alles wat tevoren ooit werd beleefd. Een wereld, die door menselijk vernuft ge schapen vernietigings- en verdelgingsmid delen in werking heeft gezien, afschuwe lijker dan helse geesten zouden kunnen uitdenken, tot de aan het fantastische gren zende atoombom toe. Een wereld, die in' verlammende doodsangst leeft voor een nog afgrijselijker oorlog met nóg helser moord- en vernielingstuig, op nóg groter schaal gebruikt en waarmee het bestaan zélf van de mensheid op korte termijn schijnt te worden bedreigd. Een mensen wereld zonder hoop, zonder levensvreugd, zonder levenskracht, zonder levensmoed. Klinkt bij dit alles het „Vrede op Aarde" van het Kerstfeest niet als een bittere hoon? Was het niet beter, eerlijker vooral, als wij de herinnering aan de blijde boodschap van het „Vrede op Aarde" voor altijd uitbanden en alle hoop op een vredige aarde, waar het de mensheid goed is te leven, maar lie ten varen? Neen! En nogmaals neen! Juist nu, nu de wereld diep is gezonken en zo groot gevaar voor verdere ondergang schijnt te dreigen, juist nu moeten wij tegen wanhoop, lafheid, willoosheid, onverschil ligheid, ons verzetten met alle geestkracht, die in ons is. Juist nu moeten allen, die „van goeden wille" zijn, zich moedig tonen, sterk en onverzettelijk. Christus is niet geboren om aan de we reld van de levenden de vrede van de dood te brengen, maar het ware Leven, dat strijd is: Strijd van het goede tegen het kwade, van de goeden tegen de kwaden. Het wa- grondwet ligt ook opgesloten hetgeen over eengekomen werd bij het verdrag van j pen van de goeden is anders dan in uiter- Lateranen, waarbij de Vaticaanse staat stc geheiligde noodzaak niet het zwaard, werd erkend en een concordaat met de dat verdelgt wie het trekt, maar de géést, Heilige Stoel werd aangegaan. j gehanteerd door een vaste wil-ten-goede, De grondwet voorziet verder in refe- j de kracht van het reine geweten, met de rende betreffende plaatselijke autonomie moed van de overtuiging en het geduldige voor zekere streken. Zij veroordeelt de j vertrouwen in de overmacht van het goede veroveringsoorlog en herleving van het boven het kwade in hun nimmer besliste fascisme in welke vorm ook. (strijd. De eerste grote vraag, waarvoor ieder, die zich rekenschap geeft van zijn bestaan, zich altijd, maar nu meer dan ooit, ziet gesteld, is deze: Mag ik werkeloos blijven in die grote strijd der mensheid en mij willoos laten drijven en heen en weer slin geren als een armzalig stuk wrakhout in de branding of is het de bestemming van mijn mens-zijn, dat ik naar mijn krachten op de plaats, waarop ik ben gesteld, deel neem aan de strijd, die het Leven is? Voor wie de onwaardigheid beseft van zulk een levenshouding die de naam „houding" eigenlijk niet verdient en overtuigd is van zijn onafwijsbare plicht om als afzon derlijk mens èn als lid van de gemeenschap der mensen zijn aandeel bij te dragen in de strijd des Levens, voor hem is de tweede vraag géén vraag meer: Welke zijde moet ik kiezen? Hij zal zelfs al mocht hij zich geen Christen noemen de zijde kiezen van Christus, wiens geest na de marteldood van het lichaam op aarde is weergekeerd om ons de goede weg te wijzen. Voor ons allen, maar vooral voor de jeugd, is de keuze van het allergrootste belang. Er wordt veelvuldig geklaagd, dat de tegenwoordige jeugd verdorven is, mo- raalloos, tot het kwade geneigd of onver beterlijk onverschillig en waardeloos voor de toekomst. Voor een deel moge dit waar zijn: de verschrikkingen van de oorlog en hun gevolgen hebben niet alleen materiële verwoestingen aangericht, maar ook in de ziel van jonge en zeer jonge mensen ook van ouderen trouwens veel goeds vernield of onderdrukt en veel kwaads naar boven doen komen. Men verguize deze jeugd deswege niet, maar beklage haar: zij is slachtoffer. Doch laten wij daartegenover dankbaar erkennen dat wij, nu hier, dan daar, onder jonge mensen een zeer ver blijdend en dikwijls sterk opleven van ac-, tief idealisme kunnen waarnemen, gebo ren uit een vernieuwd vertrouwen in het Leven en in het goede, dat het leven voor de mensheid levenswaard maakt, een be reidheid ook om met moed en offervaar digheid de strijd des geestes vóór het goede en tégen het kwade te aanvaarden; een strijd, die gelukkig door vele ouderen nog steeds wordt gevoerd ondanks of wel licht juist om de geweldige kracht van de tegenstand. Zeker: de wereld is deerlijk gescheurd en gespleten en zij schijnt te wentelen in een uitzicht-benemende duisternis. Maar in die duisternis schemert licht, het niet te doven licht van de betrekkelijke aardse vrede, voor wie de ware zin van die*vrede verstaat. Dit vertrouwen in het lot der mensheid is de blijde boodschap, welke de Engel verkondigde in de eerste Kerstnacht, de blijdschap, waaraan alle volken deel zullen hebben zolang de mensheid met vertrouwen en hoopvol deel zal hebben aan het grote mysterie, dat Leven heet. De Koninein heeft tot ceremoniemeester benoemd jhr. D G. de Graeff. kamerheer in buitengewone dienst De beurzen voor de geld- en fondsen- handel zullen op 31 December gesloten zijn. van de commissaris. Er zijn nooit ambtena ren naar Duitsland gezonden. Wel hebben er drie tijdelijk in Haarlemse bedrijven gewerkt. De secretaris las verklaringen van drie ambtenaren van de griffie voor. Eén van hen merkte op, dat er met geld gesmeten Een juist beeld van de financiën kon hij niet geven, omdat de uitgaven niet ge boekt werden. Een ander meende, dat de houding van de vroegere griffier nogal meegevallen is. Een geheim archief is kort voor „dolle Dinsdag" verbrand. Mr. A. W. Hellema, die als verdediger op trad, gaf een uitvoerige levensschets van beschuldigde. Deze heeft een moeilijk leven gehad en hard gewerkt om wat te berei ken. Door het geven van lessen voorzag hij in zijn onderhoud en des nachts stu deerde hij rechten. Volgens pl. is Van U. lid van de N.S.B. geworden doordat hij in het begin van de oorlog in contact kwam met Duitsers. Mr Hellema was van mening, dat de beschuldigde door het solliciteren naar en het aanvaarden van de functie van griffier geen hulp en steun verleend heeft aan de vijand en steunde die mening op een uitspraak van het Bijzonder Ge rechtshof. De griffier trad correct en neu traal tegen het personeel op en werkte mee aan het verstrekken van voedsel, brandhout enz. Vooral weidde pleiter uit over „de greep uit de kas" in September 1944. Dit geschiedde op last van de com missaris. Bijna al het geld is terecht en er kan niet gesproken worden van een tekort van 24.000. Op „dolle Dinsdag" zijn sala rissen uitgekeerd aan ambtenaren, die lid waren van de N.S.B. en later zijn uitgaven gedaan voor reis- en verblijfkosten van de commissaris en ambtenaren, die in Am sterdam werkten, voor de aankoop van benzine, enz. Enige tijd geleden heeft plei ter een schrift aan het Tribunaal overhan digd, waarin de boekhouding is opgenomen. Pleiter zeide, dat het rapport, dat een amb tenaar van de Griffie aan de hand van de aantekeningen uit dit schrift heeft opge steld, vele insinuaties bevat. Er is gretig gebruik gemaakt om allerlei feiten op te sommen. Voorts deelde mr. Hellema mee, hoe en op welke wijze twee schulden afge lost zijn. Nadat het Tribunaal in raadkamer ver gaderd had, deelde de voorzitter mee, dat Van U. onmiddellijk in vrijheid werd ge steld en dat het advies op Dinsdag 30 De cember bekend gemaakt zal worden. Zwarte circulaire" herleeft De plaatselijke voedsel- en arbeidsraad van Eastham in Engeland besloot gister avond met 29-5 stemmen de communisten van het lidmaatschap van deze raad uit te sluiten. Deze daad is klaarblijkelijk een eerste stap in de richting van het laten herleven van de „zwarte circulaire", welke in 1934 werd uitgegeven door het vakverenigings congres. In deze circulaire deed dit con gres een beroep op alle plaatselijke raden, de communisten uit te sluiten. De circulaire werd pas in 1943 ingetrokken. Een der werken van de zuster Benedictines. Het tafereel van Jezus' voetwassing door Magdalena. Schilderijen en tekeningen van een Zuster Benedictines uil de O. L. Vrouwe-Abdij te Ooster hout. Zo komt dan op Kerstmis het zuivere erk tot ons van een kloosterzuster, die buiten de wereld leeft in vrome bespiege lingen, die de pure schoonheid er van mee genomen heeft in heur cel en haar dient op haast middeleeuws-naïeve wijze. Het is nu maar te wensen, dat de ad viezen en lessen uit de wereld, die zij ont vluchtte, het verrukkeltjk-eenvoudige van haar werk niet zullen doen verdwijnen om er inzichten, kleurtoepassingen en vorm gevingen voor in de plaats te stellen, die onze tijd schijnt voor te schrijven. Weg zou dan zijn de bekoorlijke oor spronkelijkheid en weg ook de vrome taal der ziel zoals die ongerept gesproken wordt onnavolgbaar-stamelend. Wie zal haar leren zo klaar en zuiver die taal te blijven spreken? In de stilte van haar cel mediteert zij over de onderwerpen, die zij schilderen wil op haar eigen manier en waar de aan vankelijk klaterende kleur nog dienst doet om iedere uiting tot een feest te maken, cn waar de gebrekkige, naïeve tekening er toe bijdraagt om de kinderlijke verbeel ding te ondersteunen, daar is haar talent het allerbest en biedt het rijke perspectie ven. Daarom zijn de uit 1946 en het begin van '47 gedateerde dingen, zonder invloe den nog, zo charmant, zo heerlijk eenvou dig en zo puur. Ik weet dat het met de tekening nog niet in orde is, maar een talent zo rijk als dit corrigeert zich weldra zelf. Ik geef toe, dat het werk uit latere tijd een versoberd palet vertoont, de com positie beter is, maar de onbevangenheid is weg en het is juist deze verrukkelijke natuurlijkheid, die het werk zo charmant maakt. Om die te bewijzen zijn er de taferelen als „Nicodemus bezoekt Jezus bij het vallen van de avond" en „Zachaeus in de boom" die vol naïeve vondsten zijn en wat doet het er toe, dat perspectief en anatomie hier niet in orde zijn als er zulke charmante, speelse en innig-devote ver beeldingen ontstaan? Deze mijmeringen zijn als in zonlicht blakende kerkvensters. De reinste blijheid klinkt er in, de vreug de om het geluk der eenzaamheid, het geluk der ascese, dat de wereld nooit zal begrijpen. Waarom zou nu zulk een rijk- toegeruste, maar ongerepte hand gaan schilderen zoals de hedendaagse wereld dat schijnt te decreteren? In het sublieme van een onwetendheid met hetgeen van deze wereld is moge dit talent opgroeien. Dan zal zij zich zelf en ons blijven verrassen. Allen zullen er mee gediend zijn. De kunst wellicht het meest, want ik geloof dat deze kloosterzuster over een zeldzame begaafdheid beschikt, die als een schat voor het grijpen ligt. D. Lindeboom. Een man met een fijne smaak, die de felle satyricus in hem behoedt voor grove vormen. Deze eigenschap, die lijkt op ge wilde zelfbeheersing is veeleer een deel van zijn geaardheid. Als innerlijke smart, ergernis en getormenteerdheid verbittering veroorzaken, dan is dit niet het geval bij Lindeboom's geestesgesteldheid, die aan een voortdurende pijniging onderhevig schijnt te zijn. Hij is zo harmonieus van bouw, dat hij niet zou kunnen hekelen terwijl hij de schoonheid zou moeten ver storen of de harmonie geweld zou moeten aandoen. Daarom zijn de vruchten van dit gecompliceerde wezen uitermate verzorgd en technisch geraffineerd. Daarom is de kleur voornaam en sober en daarom striemt hij de excessen alleen maar op sierlijke wijze. Hij is hoffelijk en onbarm hartig tegelijkertijd. Hij verzwijgt de waarheid niet, spreekt haar uit zonder iets te weerhouden, spaart niets en niemand maar omhangt de realiteit met een zeer verzorgde, zéér doorzichtige sluier.' Decadentie? Maar er is geen sprake van. Veeleer een onweerhoudbaar resul taat, een noodzakelijke ventilatie van in nerlijke spanningen. Lindeboom is ondanks het weelderige sobere fantast, paradoxaal dat geef ik toe. Oppervlakkig is hij nooit, zelfs niet dan wanneer hij alleen maar het schone om het schone geeft. Hij ka rikaturiseert ongenadig raak, ergert zich aan duizend en een dingen en heeft altijd een vlijmscherp wapen, dat hij met zeker heid hanteert. Naar inspiratie behoeft hij dus niet te zoeken. Ze dwingt hem, laat hem geen ogenblik met rust. En nu het opmerkelijke. Zie eens „Sou- rire de démence" waarin zijn talent open ligt. Al die wrede tormenten, die hij lijden moet, beeldt hij uit op een onbegrijpelijk bedaarde, rustige, bedachtzame manier of het nu een demonische verbeelding gaat worden of een schone arabeske zonder meer. Ik zou aldus willen besluiten: Hij is een artist die, behaagziek, niet weerhou den kan de dwang tot vlijmscherpe critiek en daarom in' zijn wapen nog scherper en wordt de wonde nog vinniger toegebracht. Naar mijn mening zijn de meest gesl: de tekeningen: „Elégance Imaginaire", het demonische „Eindstrijd", het zeer felle „de Liikenvreter" en „Hel" dat, louter en alleen om de aanwezigheid der chimères aan Jeroen Bosch doet denken, in geen geval om de vorm of de inhoud. „Het be dreigde Luchtkasteel" getuigt het meest van zijn onberispelijke tekenvaardigheid. HERMAN MOERKERK. 5igorpntnagazyn „Hef UInpen- „„„Bloemfrtilaal Haarlem Zijlslrcnl Verschillende artikelen worden goedkoper Binnenkort zal de prijs van verschillen de artikelen'verlaagd worden. Zo zal toilet zeep van 90 gram per stuk met ingang van 1 Januari een cent goedkoper worden. Voor waspoeder wordt de prijs per pak van 250 gram gebracht van 22 op 21 cent en per pak van 500 gram van 40 op 38 ct. De maximum prijs voor bleekwater is verlaagd van 25 op 24 cent per fles van een liter. Met ingang van 1 Februari zal ook schoensmeer goedkoper worden De maxi mum prijs van het meest voorkomende doosje a 36 gram wordt van 23 op 22 cent gebracht. Daarnaast blijft schoensmeer van 20 cent per doosje in de handel. De prijs van Eau de Cologne-merken zal binnenkort met 10 a 20 pet. worden verlaagd. In voorbereiding is een verlaging met 10 tot 20 pet. van de prijs van een aantal in landbouw, veeteelt en huishouding gebrui- kelij ke insecten-bestrij dingsmi ddelen Met ingang van 1 Februari wordt de maximumprijs van insuline met ongeveer verlaagd. Hoewel deze prijs krap be rekend is gaan de fabrikanten er mee ac- coord deze prijsverlaging voor de voor suikerzieken noodzakelijke geneesmiddelen door te voeren. Ook aspirine wordt goed koper. Voor het grootste deel der acetylo- salicyl tabletten zal de maximumprijs ver laagd worden van 35 tot 25 cent. Als gevolg van een verlaging der fa- brikantenprijzen en handelsmarges werd met ingang van 15 December de maximum prijs van electrische geleidingen met 10 tot 27 pet. verlaagd. Hieronder vallen met rubber, rubber-katoen, rubber-zijde en plastic geïsoleerde leidingen, waaronder ook huishoudsnoeren, rubber-loodkabel en zwakstroomkabel. Met ingang van 1 Februari wordt de maximumprijs voor fietsbanden van de meest gebruikelijke soort verlaagd. Toer- buitenbanden van 3.85 komen op 3.60, binnenbanden van 1.50 op «1.35. Financiële regeling voor repatriërende militairen In de Tweede Kamer heeft minister Fiévez medegedeeld, dat binnenkort in een Koninklijk Besluit de demobilisatie-bepa lingen bekend gemaakt zullen worden. Volgens dit besluit krijgt de repatriërende militair ongeveer een maand verlof als militair, dus met zijn militaire inkomsten en een bonus van 100 gulden. Wanneer hij zijn dienst goed heeft vervuld krijgt hij een premie van 10 gulden voor elke maand dienst in de tropen verricht, tot een maxi mum van 300 gulden, dat is dus voor maximum 30 maanden dienst. Verder kan hij een aantal kledingstukken behouden en krijgt hij een burgercostuum of een be drag met de benodigde punten daarvoor, plus nog 130 punten voor andere aanschaf fingen. Dan krijgt hij als overbruggings- steun een aflopend percentage van zijn militair inkomen; voor gehuwden voor de tijd van een jaar, voor ongehuwden van een half jaar, waarvan het bedrag ook in zijn geheel ineens kan worden verstrekt. Vervolgens is er desgewenst en zonodig voorlichting bij beroepskeuze, prioriteit bij de arbeidsbemiddeling; gelegenheid tot scholing en herscholing met prioriteit voor negen maanden, een regeling van studie toeslagen voor wie door de militaire dienst zijn studie niet kon aanvangen of die moest onderbreken en tenslotte een regeling voor zakelijke bedrijfssteun. Alle organisaties, die op dit gebied meewerken, zijn in de Nadera (Nationale Demobilisatie Raad) verenigd. Nederland handelt met Tsjechoslowakije Gister ondertekenden vertegenwoordigers van Tsjecho-Slowakije handelsovereenkom sten voor 1948 met Roemenië en Nederland. De overeenkomst met Nederland werd getekend op het ministerie voor Buiten landse Handel in Praag en voorziet in de handel voor een totaal van vijf milliard kronen (100 millioen dollar) gedurende 1948. Nederland zal tin, copra, kunstzijde, linnen, rubber, vis, vlees en visconserven, groenten, medicamenten en producten van Philips naar Tsjecho-Slowakije exporteren, Tsjecho-Slawakije zal machines, auto's, tex tiel, glas, porcelein, half juwelen, papier producten, hout, chemicaliën, banden, le derwaren en half producten van ijzer ex porteren. Het verdrag met Roemenië werd in Boe karest ondertekend. „Door Zang Vriendschap" S. C. Dansen tot dirigent benoemd In de ledenvergadering van het Haarlems Christelijk Gemengd Koor „Door Zang Vriendschap" werd tot dirigent gekozen de heer Simon C. Jansen uit Amsterdam. De heer Jansen is in de muziek-wereld wel bekend. Het koor hoopt onder de leiding van de nieuwe dirigent een betere toekomst tegemoet te gaan, zo deelt het bestuur ons mede. FAILLISSEMENTEN De Rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: IJ. van der Schaaf, winkelier, wonende te Haarlem, Smedestraat 4, Rechter-commissa- ris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. dr. F A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem. W. J. Holierook, banketbakker, wonende te Haarlem, Tetterodestraat 98. Rechter-com- missaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur te Haarlem. A. Maas, koopman, wonende te Bloemen- daal, Borskilaan 2. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. H. E. Prinsen Geerligs, advocaat en procureur te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6