3 Het „pensioen" der oudjes Be mietneHrant 5Qct; Koopt het heden! 162 doden sinds publicatie van het UNO-deelplan Vijftien jaar geëist wegens verraad CITY TAX N V. TELEFOON 16.17.2 Kort en BondigJ Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Bouw van 5 3 woningen onderhands aanbesteed WOENSDAG 24 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD' 5 Velen ontvangen hun uitkering ólmet de af werking der andere aanvragen wordt veel spoed betracht Een wet maken en een wet uitvoeren vragen zijn er van de Commissies van On- zijn twee dingen. De Noodwet-Ouderdoms voorziening toont dit wel heel sterk aan! Minister Drees stelde de oudjes hun „pen sioen" met October 1947 in het uitzicht, maar reeds dadelijk was men er van over tuigd, dat dit slechts in sporadische geval len mogelijk zou zijn. Er moet namelijk heel wat werk verzet worden voor het zover is; elk geval en men verwachtte er 500.000! dient op zichzelf bekeken te worden. In het ressort van de Raad van Arbeid te Haarlem (omvattend 16 gemeenten) werden 16.000 aangiftebiljetten uitgegeven. Er werden er evenwel niet meer dan 9781 ingevuld terug ontvangen, waaruit blijkt dat vele aanvragers al zelf tot de conclusie kwamen dat zij niet in de teurnen voor een uitkering vallen. Die 9781 biljetten slaan op 13.000 gegadigden, want echtparen vulden één biljet in Van die 9781 biljetten werd door de Raad van Arbeid terstond een dossier aangelegd. Al een heel werk. De stukken werden doorgezonden naar de plaatselijke commis sies van onderzoek, die de opgaven moesten controleren. Een nóg omvangrijker werk. Die commissies hebben reeds 9192 gevallen afgewerkt en met advies naar de Raad doorgezonden. Slechts 589 (6 procent) moe ten nog behandeld worden; dat zijn voor namelijk gevallen die een nader onderzoek vragen. Van de 9192 adviezen die de Raad kreeg zijn er op dit ogenblik al 8315 (91 procent) afgewerkt. Het was natuurlijk niet mogelijk alle zaken aan „de lopende band" af te doen, want sommige moeten nader bekeken worden. Van de 8315 door de Raad berekende gevallen zijn er 2543 (26 procent) reeds betaalbaar gesteld. 4517 werden doorge zonden naar de Rijksverzekeringsbank, omdat de betrokkenen reeds in de een of andere vorm (Ouderdomsrente, Ongeval lenwet-uitkering enz.) ondersteuning ont vangen. Het is namelijk de bedoeling, dat deze mensen in het vervolg alle uitkeringen in eens ontvangen, wat veel administratie uitspaart. De Rijksverzekeringsbank werkt die aanvragen regelmatig af; er kan worden aangenomen dat aan het einde van het jaar ongeveer de helft klaar zal zijh. Dat bete kent dus, dat van de 4517 aanvragen uit Haarlem er door de Rijksverzekeringsbank nu ongeveer 2200 behandeld zullen zijn. Bij elkaar krijgen dus van het ressort Haarlem ongeveer 4743 oudjes (echtparen één gerekend), thans reeds hun uit kering. Reeds een mooi resultaat! Er is door allen, die een aandeel hebben aan het voorbereidende werk, hard ge werkt. Allen deden het met veel ambitie, want in het algemeen wordt het een sym- pathiek werk beschouwd. De ambtenaren van de Raad van Arbeid moesten vrijwel elke dag overwerken. Ook door de leden der Plaatselijke Commissies is in een snel tempo gewerkt. Hetzelfde kan gezegd wor den van het personeel der Rijksverzeke ringsbank. Nog duizenden oudjes zitten het kan niet anders te wachten op de beslissing op hun aanvraag. Vrees vervult hun hart. Zullen zij hun ..pensioen" krijgen? Ter geruststelling kunnen wij zeggen dat, als de oudjes thans nog geen bericht ont vangen hebben dat hun aanvraag is afge wezen. in het algemeen kan worden aan genomen dat zij hun uitkering krijgen. Zij moeten dus nog even geduld hebben. Maar ook al duurt het nog even. financiëel na deel hebben zij van dit wachten niet, want de uitkering gaat toch met October j.l. in. Ongeveer 10 procent van de aanvragen wordt afgewezen omdat de aanvragers niet voor een uitkering in aanmerking komen. Niet alle aanvragers hebben begrepen dat deze uitkering geen verzekering is, maar uitgaat van het behoefte-element. Vandaar dat er rekening gehouden wordt met eigen inkomsten en bezit. Iemand die f 40.000 kapitaal heeft trachtte ook zelfs nog in aan merking te komen, maar dit gelukte hem toch niet. Aangenomen wordt dat in het ressort Haarlem ongeveer 115000 oudjes hun uit kering zullen krijgen. Een deel daarvan is gehuwd. Verwacht wordt dat zij in het jaar ongeveer f 4.200.000 zullen ontvangen. In geheel Nederland zijn tot dusverre Ingezonden 340.000 aangiftebiljetten, die betrekking hebben op 440.000 mannen en vrouwen. Van h*»t aantal ingekomen aan- derzoek 310.000 biljetten tfrug ontvangen. Hiervan hebben de Raden er reeds 275.000 beoordeeld. Verwacht wordt dat in totaal aan de oudjes ongeveer f -140.000.000 per jaar zal worden uitgekeerd. Van de aanvragen die in Haarlem be oordeeld werden betreft 1/3 ongehuwden. 40 procent der aanvragers zijn mannen, 60 procent vrouwen. Uit deze omstandig heid blijkt, dat er veel mannen boven de 65 jaar zijn die nog werken, hetgeen wel een bewijs is van het tekort aan arbeids krachten. De welgesteldheid in Haarlem en omgeving Het is mogelijk een vergelijking te maken over dé welgesteldheid der bewoners van de verschillende gemeenten. Het ressort omvat 12 gemeenten, waar van er 8 in Haarlem en omgeving gelegen zijn. (De overige vier zijn Aalsmeer, Nieu wer Amstel, Ouder Amstel en Uithoorn). Voor die 8 gemeenten zijn de cijfers: )e 9 Muzen KERST- NIEUWJAARSNUMMER Amsterdamm er Dubbele omvang. Medewerkers o.a. Prof. Dr. 11. Freudenthal A. Roland Holst Dr. W. Sikken A. Viruly Jan Engelman Szekely Lulofs Jeanne v. Schaick-Willink W. IJzerdraad enz. Aan alle kiosken In den boekhandel Aantal Aantal inwoners aanvragen Haarlem 156.000 5477 3.5 Heemstede 24.000 538 2.4 Bloemendaal 20.000 318 16 Bennebroek 3.200 79 2.5 Zandvoort 9.500 256 2.8 Velsen 42.000 933 2.2 Haarlemmermeer 36.000 1002 2 8 Haarlemmerliede. 3.600 68 1.9 Hieruit blijkt dus dat het aantal ouden van dagen dat in aanmerking kwam voor de nooduitkering (die alleen gegeven wordt als de oudjes geen of onvoldoende eigen inkomen of verdiensten hebben) verhou dingsgewijze nogal uiteenlopend is. Het percentage berekend over' het aantal in woners is voor Haarlem 3.5; alle andere gemeenten blijven daaronder. Bloemendaal is het laagst met 1.6 procent, dan volgt Haarlemmerliede met 1.9 pet., Velsen met 2.2 pet., Heemstede met 2.4 pet., Benne- broek met 2.5 pet., daarna komen Zand- voort en Haarlemmermeer elk met 2.8 pet. Velsen neemt een bijzondere positie in; daar is het percentage laag, maar dat komt natuurlijk omdat daar bij voorkeur alleen woningen gegeven worden aan mensen die in het arbeidsproces zijn opgenomen, zodat er in verhouding minder ouden van dagen zijn. Oude bekende. Tot dirigent van de staatsoperette te München is benoemd de componist Edmund Nick. „Zo wonen wjj in Zweden". Onder de titel „Zo wonen wij in Zweden" wordt tot 26 Januari in het Stedelijk museum te Am sterdam een tentoonstelling gehouden van Zweedse kunstnijverheid. Moderne pianotrio's. Het Geza Frid- trio, bestaande uit Sam Tromp (viool). Rei- nier Bresser (cello) en Geza Frid (piano) zal gedurende de maand Januari vier con certen voor Hilversum I geven cn wel op de Maandagen 5, 19 en 26 Januari en op 12 Januari. In deze serie zullen composities van Sjostakowitsj, Pijper, Landré en Ravel worden uitgevoerd, alsmede twee novitei ten; een Trio van Geza Frid en een Thema met variaties van de Palestijnse componist A. Jacoby. Dichtersdorst kan gelest worden. De dichter Gerard den Brabander werd dit jaar bekroond met de poëzie-prijs van de ge meente Amsterdam, voor zijn bundel „De stenen minnaar". Op het bedrag van de prijs werd echter beslag gelegd, als gevolg van een uit de bezettingsjaren daterende vor dering van een uitgeversmaatschappij. Naar wij vernemen is dit conflict thans bijgelegd en heeft de uitgever zijn beslaglegging in getrokken, zoodat de prijs aan de dichter kan worden uitgekeerd. Orde van advocaten te Haarlem De Orde van Advocaten in het Arrondisse ment Haarlem hield haar jaarvergadering. Door de Deken, Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, werd het jaarverslag over 1947 uit gebracht, waarin o.m. gememoreerd werd, dat het aantal leden der Orde thans tot 83 is gestegen. In de vacature, ontstaan in den Raad van Toezicht en Discipline door de periodieke aftreding van Mr. J. Deenik, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen Mr. A. F. H. Schreurs. In de tweede perio dieke vacature werd het aftredend lid, Mr. A. Bruch, herkozen. Voor het overige was de vergadering aan interne aangelegenheden gewijd. Na afloop verenigden vele deelnemers zich aan het traditionele stokvismaal. SGHEEPVAARTNIEUWS Laatste positie Nederlandse passagiers schepen. Woensdag 24 December: Amstel- kerk. 28 Dec. van West Afrika te Amsterdam verwacht: Bloemfontein, AmsterdamTene- riffe, 23 Dec. van Southampton; Boschfontein, AmsterdamOost Afrika, 24 Dec. van Mar seille; Sibajak, Rotterdam—Kaapstad, pas seerde 22 Dec. Finisterre: Volendam. 19 Dec. van Soerabaja te Batavia, vertrekt vermoe delijk 24 Dec. vandaar naar Rotterdam. Taxi Bel ISOOO DAG EN NACHT Palestina op Kerstavond Volgens een officiële bekendmaking is het aantal verliezen in Palestina sedert de aankondiging op 1 December van het plan der Verenigde Volken tot verdeling van het Heilige Land de volgende: 133 Arabieren gedood, 374 gewond, 107 Joden gedood, 190 gewond, 8 Britse mili tairen gedood, 4 gewond, 1 Brits politie agent gedood, 4 gewond, 1 Arabisch politie agent gedood, 9 gewond, 9- Joodse politie agenten gedood, 12 gewond; bovendien werden een Spaans geestelijke gedood en een man van het Arabisch legioen gedood en werden 4 legionnairs gewond. In de eerste elf maanden van dit jaar werden) in Palestina 82 Britten gedood en 275 gewond; 31 Arabieren gedood en 84 gewond; 43 Joden gedood en 83 gewond. In de schaduwen van de oude ommuurde Dinsdagmiddag is te Lisse een tentoonstelling geopend, waar gedemonstreerd wordt welke hyacinten, tulpen en narcissen voor Kerstmis /en Nieuwjaar in bloei zijn te brengen. Ook van de zijde der jeugd was grote belangstelling voor de tentoongestelde bloemenschat. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 23 December 1947 GEHUWD: 23 Dec., J. M. Beringen en B. L. Scholte. BEVALLEN van een zoon: 20 Dec., P. T. M. de Jong—Uijt de Willigen; J. M. F. Schra- meijer—Kales; 21 Dec.. C. Keur—Kruijt; 22 Dec.. E. Spiervan Heerde; 23 Dec., E Dries- sen—de Muijnck; E. H. Pas—Vlek. BEVALLEN van een dochter: 20 Dec., M. E. OusteinMengelder; 23 Dec., J. W. Cors- tenHageman. OVERLEDEN: 21 Dec K Buwalda. 78 j., Ripperdaoark: W Meinesz, 66 j.. Kamoer- laan, 21 Dec G Botcrhoven de Haan, 56 j Baan; G. van Norde. 78 j Westerhoutpark, J. Steeman, 74 ja Zuider Buiten Spaarne. „Hoewel ik aanvankelijk onaangenaam getroffen was door de schorsing, die het Hof in deze zaak beval, ben ik achteraf toch van mening, dat het nader onderzoek toch zijn nut heeft gehad. Immers door de instructie is overduidelijk aangetoond, dat we hier met een aartsleugenaar te doen hebben, die zich niet heeft ontzien de goede Nederlanders onder de Velser-politie ver dacht te maken. Rechercheur Kuntkes is uit deze zaak te voorschijn gekomen als een volkomen integere figuur". Aldus ving mr. B. J. Besier zijn requi sitoir aan in de zaak tegen de Haarlemmer R. van R., waarvan de behandeling, na op 14 Maart door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam geschorst te zijn, Dinsdag werd voortgezet. Van R. werd er van beschuldigd, dat hij een viertal arbeiders uit Velsen en Be verwijk, waarvan hij wist, dat ze hun per soonsbewijzen wilden verkopen en een ar beider van de Hoogovens, die hem een pistool had geleverd, waarom verdachte hem, onder voorwendsel dat het voor de illegaliteit bestemd was, gevraagd had, had verraden. De vier verkopers van persoonsbewijzen hadden enkele maanden, de man, die het pistool had geleverd, langer dan een jaar in een concentratiekamp vast gezeten Uit verschillende getuigenverklaringen bleek, dat verdachte in de kapperszaak, waar hij werkzaam was, de klanten pro beerde over te halen tot de verkoop van vuurwapens, persoonsbewijzen en distri butiekaarten. In Velsen ging het gerucht, dat hij een handlanger was van de be ruchte Ritman. Inderdaad had hij de oor spronkelijke aangifte van de handel in persoonsbewijzen bij deze inspecteur van politie willen doen. Inspecteur Ytsma had echter aan re chercheur Kuntkes opdracht gegeven dit geval zoveel mogelijk zelf te behandelen om te redden wat er te redden viel. Quist, degene die het pistool verschaft had, was ook door Ritman gearresteerd. Bovendien waren er brieven van Van R., gericht aan Ytsma, in het dossier aan wezig. waaruit diens bereidheid om hand en spandiensten aan de vijand te verlenen maar al te duidelijk bleek. Van R. daarin bijgestaan door een enkele getuige suggereerde op de vo rige zitting dat Kuntkes in deze zaken een minder fraaie rol had gespeeld. Dinsdagmorgen kwam de rol van deze P.R.A.-rechercheur eerst in het reqfiisitoir ter sprake. Mr. Besier verzekerde, dat hij van de moeilijke positie waarin de politie en zeker die te Velsen met haar vele foute figuren in de leiding in de oorlog ver keerde. ten volle overtuigd is Daarom ook nam hij scherp stelling tegen de pogingen lot verdachtmaking, die er rond de P.R.A. te Velsen gaande waren. „Er is geen Vel- ser affaire", riep mr. Besier uit, die een zware bestraffing van Van R. wegens het blootstellen van een aantal personen aan vrijheidsberoving, het dienstnemen bij de „Wach-und Schutzdienst" en wegens zijn houding op zijn plaats achtte en daartoe vijftien jaar gevangenisstraf vorderde met ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven. De president, prol. A. G. van Hamel, herinnerde er aan, dat het Hof, toen het de behandeling schorste, uitdrukkelijk uit sprak, dat het geen blaam wenste te wer pen op wie dan ook. De verdediger, mr. de Jong, was heel wat minder enthousiast over de resultaten van het onderzoek, waarbij zoals hij zeide, de betrokken figuren „ter linker en ter rechter zijde van de rechter-commissaris hadden gezeten". Hij meende, dat bij de nieuwe instructie alleen paden bewandeld werden, die al bekend waren en kwam op tegen de door mr. Besier gebruikte qualificatie van zijn cliënt als aartsleugenaar. ..Deze man is al van 1943 af gedetineerd (Van R. had ook een veroordeling door de Duitsers opge lopen) en had geen contact met de buiten wereld. Van een Velser affaire wist hij niets af. Al die jaren heeft hij in zijn verdediging dezelfde lijn gevolgd. Mr. de Jong gaf toe, dat Van R. verraad heeft gepleegd, hij vond het evenwel onbillijk, dat degenen, die het verraad hadden uit gevoerd vrijuit gingen en zijn cliënt zo zwaar gestraft werd. Uitspraak op 6 Januari. Rozenstraat 49, DAG EN NACHT KIND MISHANDELD MET BRANDENDE SIGARET De politie heeft een inwoner van Lochem bekeurd, die zijn driejarig dochtertje meer malen ernstig had mishandeld. Het meisje is in Duitsland, waar de ouders gewoond hebben, geboren en spreekt gebrekkig Ne derlands, hetgeen de vader een doorn in het oog is. Als het kind Duitse woorden bezigde, werd het een tijdlang in een kof fer opgesloten. Dezer dagen, toen het meisje het A.B.C. niet in zuiver Neder lands kon opzeggen, heeft de „vader" tot zevenmaal toe een brandende sigaret op een der armpjes van de kleine gedrukt. Buren kwamen tussenbeide en waar schuwden de politie die tegen de onverlaat proces-verbaal opmaakte. stad Jeruzalem patrouilleren thans Britse soldaten en politiemannen op dezelfde plek waar eenmaal de Romeinse wachten liepen in de nacht dat Maria en Josepr op weg naar Bethlehem waren. Ook de mannen van het Joodse verde digingscorps, de Hagana, staan vanavond op wacht in de oude stad. Hun geweren in de aanslag, granaten liggen gereed in de „nesten" op de daken. Elk hunner is gereed in actie te komen wanneer de Ara bieren hun aanvallen in de wijken bij de klaagmuur mochten herhalen. De klaag muur laatste overblijfselen van de tem pel. Vanavond ligt.de verharde weg van Jeruzalem naar Bethlehem als een zilverig lint in het maanlicht. Deze weg langs de heuvels en de olijfbomen volgden Maria en Joseph vele eeuwen geleden. Thans wordt die weg gevolgd door soldaten, die zich in convooien en beschermd door groene gevechtswaeens langs de hoofdweg begeven om hun materialen te vervoeren. Buiten Bethlehem, het stadje in het heu velland, houden de herders de wècht bij hun kudden, gelijk zij het deden in de Kerstnacht. Zij kunnen de klokken horen luiden en wellicht zingen zij de liederen mee, die uit de kerken naar hen toe klin ken. Maar zij horen nu en dan ook schoten als schrille dissonanten in de herinne ring der eeuwen, die heden gevierd wordt. Italiaanse vissersschepen door Joegoslaven opgebracht Een vloot van ongeveer 30 Italiaanse vis sersschepen met een bemanning van totaal 150 personen, die zich op Italiaans gebïèd bij het eiland Pelagosa bevond, is Zaterdag door een Joegoslavisch oorlogsschip aan gehouden en in Joegoslavische wateren ge bracht, aldus melden te Bari terugkerende vissers. Hun verklaring wordt gedeeltelijk bevestigd door het feit, dat verschillende Italiaanse vissersschepen nog niet van hun jongste tocht zijn teruggekeerd. Volgens berichten der dagbladen zijn 15 andere vissersschepen verschillende weken door Joego-Slaven vastgehouden. P. N. Menten bij arrestatie ontvlucht Hij hield zich niet aan de voorwaarden De Bloemendaalse ingezetene P. N. Menten. die na de bevrijding onder verdenking van collaboratie met de vijand gearresteerd werd, na zijn vrijlating enkele maanden later tot de ontdekking kwam, dat zijn kostbare inboedel ter waarde van drie-en- half millioen gulden spoorloos verdwenen was. vervolgens in het voorjaar van 1946, toen een nieuw arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd werd. ondergedoken bleek en zich tenslotte in overleg met de procu reur-fiscaal en de raadsheer-commissaris in het Bijzondere Gerechtshof te Air dam in de Ursula kliniek te Wassenaa, iiet opnemen, is Maandag, toen hij op last van de procureur-fiscaal gearresteerd werd, ontvlucht, M. had indertijd voorgegeven overspan nen te zijn en een rustkuur nodig te heb ben. Hem werd toen toegestaan in de Ur- sula-kliniek te blijven, mits hij zich géheel als gevangene zou gedragen en geen po gingen zou doen getuigen in zijn zaak te beïnvloeden. Het kwam echter uit, dat hij met één van zijn advocaten naar Vlissingen was gereisd om een getuige te bezoeken. Daarop werd wederom een arrestatie bevel tegen hem uitgevaardigd. Toen de rechercheurs hem kwamen halen, bleek M. in een villa tegenover de kliniek te wonen. De rechercheurs gaven hem gelegenheid nog even naar het toilet te gaan, waarvan hij gebruik maakte om uit een geopend raam te springen. De rechercheurs zetten onmiddellijk een achtervolging in, doch M. wist. nadat zij twee waarschuwingsschoten gelost hadden, in de bosrijke omtrek te ontkomen. Het is niet uitgesloten, dat hij door één der schoten is geraakt, ook is het mogelijk, dat hij zoals hij al eens eerder gepoogd heeft een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De P.R.A. heeft inmiddels zijn aanhou ding verzocht en het volgende signalement opgegeven: Achterover gekamd bruin haar. 48 jaar, 1 70 meter lang. opgezet bol gezicht, bruine schoenen, groenachtig sportcostuum. bloots hoofds. glad-gesohoren. WIE MAAKT DE MOOISTE FOTO VAN AERDENHOUT OF BENTVELD? De vereniging „Buurtbelang Aerden- houl-Bentveld" heeft een fotowedstrijd voor alle bewoners van deze buurtschap pen en van de omgeving georganiseerd, die ten doel heeft de landelijke schoon heid van deze plaatsen tot zijn recht te laten komen. In de jury hebben zitting de heren W. van Ommen. J. C. Uhlenbroek en Dick Boer. De wedstrijd sluit op 1 Juni 1948. Inzendingen bij de secretaris, Rijnegom- laan 35, Aerdenhout. De foto's zullen ge- exposeerd worden. Muziek Kerstconcert van „Vox Humana" Met medewerking van de sopraan l.- Hertier en van de organist C. Smit. gaf d> gemengde zangvereniging Vox Humana op Dinsdagavond een Kerstuitvoering in de Ned Hervormde Kerk te Santpoort. Vox Humana heeft nog,, als van ouds, een frisse, stralende klank en is, wat bijzonder opvallend is, voor zien van een mooie lichte tenorbezetting. De dirigent Henk Arisz slaagde er in de kwali teiten van het koor direct gunstig te laten blijken met de koraalbewerking Wachet auf van Bach en met het motet Sicut servus van Palestrina. Van de beide oud-Nederlandse Kerstliederen trof ons vooral „Herders Hij is geboren", en zulks om de voordracht, die het tot een levendig tafereeltje maakte. Het vijfstemmige „Hodie Christus natus est" van Sweelinck. het derde originele poly- phone zangstuk van het 'programma, werd mede stevig op toon gezongen en getuigde van goede vorderingen in een stijl, waarin het er om te doen is een doorzichtig weefsel van klankljjnen te vormen. Voor zo'n pro gramma alle resepet; daar is wat aan te beleven. Men voerde ten slotte nog een Kerstcan tate uit van M. v. d. Kaay, voor koor, so praan- en tenorsolo, met orgelbegeleiding. Een stuk vol goede bedoelingen (die echter wat verbrokkeld uitvallen) en met een paar passages (tenor-solo herhaald door het koor en het slotkoor) die het goed doen. De tenor solist kweet zich behoorlijk van zijn taak, het ensemble klonk fris en de organist ver zorgde zijn partij heel goed. De sopraan Lies Hertling zong enige Kerstliederen met orgelbegeleiding, 't Was jammer dat ze haar geluid wat forceerde; als ze dat niet deed zou ze zuiverder zingen en het zou beslist aangenamer klinken. De heer C. Smit toonde zich niet alleen een vaardig begeleider op het orgel, maar ook zijn solo-voordrachten (Bach's Prelu dium in e en Preludium en Fuga in c. als mde het Andantino van César Franck) ge tuigden van aanleg, smaak en vorming. JOS. DE KLERK. Kersttentoonstelling in Lisse De openingsplechtigheid Dinsdagmiddag is de Kersttentoonstel ling van bloeiende bolgewassen, georgani seerd door de „Stichting Bloemlust", ir het veilinggebouw van het H.B.G. te Lisse geopend. In zijn openingswoord noemde de voor zitter van „Bloemlust", de heer C. J. Se- gers, deze tentoonstelling een soort kracht proef, want doen de bollen het met Kerst mis goed, dan mag voor het verdere seizoen op goede resultaten gerekend worden. De burgemeester van Hillegom en de voorzitter van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen van Pannerden, wees er op, dat er in vergelijking met de vorig jaar gehouden tentoonstelling, grote vooruit gang is te constateren. Op deze tentoon stelling zal de kweker vooral te rade gaan met wat anderen wellicht beter deden en daardoor een nieuwe stimulans krijgen. Al wordt er veel geklaagd in het bloembol lenvak, aldus spr., een dag als deze is een hoogtijdag en geeft ons allen moed, want een vak dat tot zulke prestaties in staat is, kan ook de strijd om het bestaan, is die individueel soms zwaar, tot een goed einde brengen. De bolbloemen moeten de bloemen worden, waarmede over de gehele wereld de wensen voor een gelukkig Kerstfeest en Nieuwjaar tot uit drukking worden gebracht. Dat dit kan bewijst deze tentoonstelling en dat tevens haar grote betekenis. De volgende bekroningen werden toege kend: Wiselbekers voor de meest waardevolle collectie hyacinten: Fa. P. Lommerse en Zn. te Hillegom; voor de beste inzending hyacinten decoratief opgesteld: H. d« Graaff en Zn. te Lisse; voor de beste in tending narcissen: Ver. Bloembollencul turen te Noordwij k; voor de beste inzen ding tulpen: P. Nijssen en Zn. te Sant poort; voor mooiste gemengde inzending: Anton Nijssen en Zn. te Santpoort. Extra beker voor inzending Amaryllis: G. C. van Meeuwen en Zn. te Heemstede. Eervolle vermeldingen: Ruigrok's Broei- proevenbedrijf te Hillegom; Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse (met lof der jury) Rijkstuinbouwproefstation te Lisse; Veilingvereniging Flora te Rijns burg. Heemstede Voor de Stille Armen in Heemstede Het Comité voor de Stille Armen te Heem stede ontving nog de navolgende bijdragen: Blokbrandw. V 100,—, Blokbrandw. V] ƒ100,—, G. F. ƒ10,—. Mevr. v. d. A. ƒ5,—, Mevr. A. v. S. 10,—, Mevr. J. H. C. B.—B. ƒ2.50. Mevr. Wed. A. M. B— L. ƒ20—, L. A. v. B. ƒ5.—C. v. D ƒ10,—W. G. ƒ5.—, A M. B L. 20,—, L. A v, B. ƒ5,—, C. v. D ƒ10,—, W G. ƒ5—, W. A. v. G. ƒ2,50, Mevr. A. H. v. H.de V. ƒ5,Mevr. H. J.—W. ƒ2.50. J. R. de J. ƒ10.—. L. J. v. h ƒ5,—, W. H. K. ƒ5.—, Mevr. Wed. M. J K.— L. 3,—. J. v. M. 15.—. N. N. 10.—, G. N. 2,50. Mr. M. R. 10,—. J. W. V. 10.—. P. M. de W 5 G. S. 5,—. M. S. 2.—. D. B. ƒ5.—, O. O. ƒ5.—. A. S. ƒ10,—, J. v. H. 75.—. P. J. v. d. H. ƒ75—, J. J. ƒ2.50, A. v. R. ƒ5.—. J. D. B. ƒ5—, Mej. B. E. H. ƒ10.—. Mevr. Wed. H. E. B.—v. d S. 10,—, S. de C. ƒ100,—, Mevr. Wed. Dr. P. C K.—B. ƒ3.—. Wed. H. D. L. 10.—. W P. 5.—. J. F. R ƒ5,—. Mevr. C. J. Z. v V. 10,—. Mej. O. E. M. ƒ10.—, D. ƒ3—, Th. G. M ƒ20.—, J. K. 1—, L. P. J. M. F. 10,—, G. C. K. 10,—. N. N. 5—Th. L. ƒ25.—. Th. S. ƒ10,—. El 10,—, N N. 1,—, J. P. ƒ2,50. A. J. C. J. S. 10.—J. B. ƒ15,—. P. A. ƒ50,—, J. B. ƒ2,50, Mevr. Wed. E. J. H.—L. 15.—. T. J.—K. 2.50, H P. van R. 5,—, C. A. J. 20.—, N N. 10.—, W. A. v. G. 2,50. Op dit moment is door het Comité in totaal ontvangsten ruim ƒ2600. Dat is 500 minder dan verleden jaar. Maar er wordt gehoopt dat alsnog wat binnenkomt. De penningmeester van het Comité de heer A. van Wingerde. zal nog gaarne bijdragen in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12 als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153308. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 287 285-a Unilever 283% 282% Philips 342 339% A. K. U 165 169% Nederlandse Ford 375 390 Nederlandse Kabel 310 Calvé certificaten 189% Scheepvaart Unie 197 196% loll.-Amerika Lijn 206% 205% Deli Maatschappij 155% H. V. A 206 206% A'dam Rubber 142% Ned. Handel Mij. 160 N.-I. Handelsbank 103 Billiton Mij. II 455 Claims Kon. Olie 856.— 844,50 BINNENLAND In Amsterdam wordt met ingang van Zondag de gasdruk verlaagd om het kolen- verbruik van de gasfabrieken te beperken. De heer W. K. Ponlus. voorzitter van het bekende koor „Die Haghe Sangers" is tijdens een repetitie plotseling overleden. De heer Poulus is van de oprichting af, 31 jaar ge leden, voorzitter geweest Maandag zal de nieuwe installatie van de grote hefbrug over de Oude Maas bij Barëndrecht in gebruik genomen worden. De doorvaartwijdte voor zeeschepen in de verbindingsweg van de Noordzee met Dor drecht zal dan gebracht zijn van 17H op 50 meter. HAARLEM EN OMGEVING Te Haarlem is opgericht „de Vereniging tot Verspreiding van Beeldende Kunst". Ztf stelt zich ten doel van schilders, beeldhou wers en grafici werken aan te kopen en onder haar leden uit te reiken. Secretaris ss de heer P C. Deen, Romolenstraat 11. De geheelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" zal op Maandag 5. Dinsdag 6 en Woensdag 7 Januari in de Stadsschouw burg een voorstelling geven van „Vliegers vrouwen", toneelspel in drie bedrijven van ,Jan van Ees en Henk Bakker. De waterpacht-commissie, welke ge vormd is uit de Haarlemse Hengelaarsbond on „Tussen het Riet" zal Zaterdagmiddag duizend pond bovenmaatse snoek uitzetten bij de Centenburg in de Leidsevaart bij Vogelen zang en bij de Liedebrug in de Amsterdam sevaart. De heer E. Vos. organist-cantor van de (Herv.i Oosterkerk te Haarlem en voordien als zodanig 17 jaar werkzaam te Heemstede, is benoemd tot organist te Breda. De heer Vos bespeelt ook het orgel van de St. Bavo- kerk in avond- en bijzondere diensten en is gediplomeerd leerling van het Amsterdamse conservatorium. Hij dirigeert zangkoren te Haarlem. Heemstede en Velsen en is ook organist van de Alle-dag-kerk te Amsterdam, Tot predikant bij de Evangelische Broe dergemeente te Haarlem is benoemd Ds H. Schut2 van Zeist. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Zonder discussie keurde de Heemsteedse raad Dinsdagmiddag de wijziging van de gas-; duinwater- en electriciteitsverorde- ning, waardoor de bepaling, dat de hoofd bewoner van een dubbel bewoond perceel aansprakelijk is voor het gehele verbruik, komt te vervallen, goed. Evenzo ging het met de wijziging in de voorwaarden van een geldlening, met de beschikbaarstelling van gelden voor de noodvoorziening der Bos- en Hovenschool, met de regelen ter uitvoering van artikel 1 der Woonruimtewet 1947 en met het voorstel tot verlenging van de regeling van de hulp der technische gemeentediensten aan Bennebroek. Bij het gewijzigd voorstel tot het verle nen van crediet voor de bouw en onder handse aanbesteding aan de Gebroeders Van Putten van 53 woningen ten Zuiden van de Kerklaan zonderde de raad zich in geheime zitting af; toen het doek weer op ging. bleek er een nieuw voorstel ter tafel te zijn gekomen, dat er toe strekt, daar uit mededelingen van het college van B. en W. gebleken was, dat de bouw van deze woningen en van de tien aan het Wieken- plein niet met woningwetvoorschotten en -bijdragen gefinancierd zal kunnen wor den. thans de Financieringsregeling wo ningbouw 1947 toe te passen. Nadat de heer De Ronde (C.P.N.) zijn bezorgdheid geuit had, dat in de douche cellen van deze huizen geen kranen ge maakt zullen worden wegens de voorge schreven bezuiniging op de bouwkosten en jhr. Van de Poll (C.-H.) hulde had gebracht aan het college en in het bijzon der aan wethouder Van Lent voor de be toonde voortvarendheid, ging de raad met een en ander accoord. Een voorstel tot be schikbaarstelling van gelden voor meubi lair voor de St. Henricusschool leverde ook al geen moeilijkheden op. De heren Reijndersen Brongers- ma (Arb.) drongen er op aan de laatste resten, die ons aan de Duitsers en hun hel pers herinneren uit te wissen; de eerste wilde de bordjes van de luchtbescher mingsdienst en de blok-brandweer verwij derd hebben en de tweede vroeg of het mogelijk was, dat in het bevolkingsregis ter zich nog kaarten bevonden, waarop een aandiuding van 't ras van de betrokken inwoner voorkwam. De voorzitter verze kerde hem dat dergelijke kaarten alle reeds vernietigd waren. Dezelfde afgevaardigde brak een lans voor een nieuwe verordening, waarbij aan Voetgangers uit veiligheidsoverwegingen wordt voorgeschreven op rijwegen zonder oetpaden 's avonds links te houden. Aan leiding hiertoe was de situatie op de Van Merlenlaan, doch jhr. Van Doorn merkte ,op, dat strikt genomen de voetgangers daar van het voor hen bestemde pad moe ten gebruik maken. Resultaat: de wethou ders van Openbare Werken en de Bedrij ven steken de hoofden bijeen, om modder poelen droog te leggen en lantaarns te plaatsen. Op verzoek van de heer Verhoeven (K.V.P.) zal de heer Disselkoen eens na gaan waarom het natrium-licht op de Zandvoortselaan eerder uitgaat dan op de Herenweg en de heer Zeelenberg (Vrijh.) kreeg de mededeling, dat hij op 7 Januari met de voorzitter van de Fo- rensenbond met de directie van de tram een bespreking zal hebben over eën verbe tering van het forensen vervoer van Heem stede naar Amsterdam. In antwoord op een vraag van ir. K o o y- nans (A.-R.) zei de burgemeester, dat er nog geen definitieve beslissing over de samenvoeging van de distributiedienst met die te Haarlem gevallen was. In ieder ge val zal met de belangen van de gemeente en van het betrokken personeel rekening gehouden worden. De vergadering werd met een uitwisse ling van vriendelijke speeches tussen jhr. A. van de Poll als nestor en burge meester jhr. J. P. W. van Doorn ter gele genheid van de feestdagen en de jaarwis seling besloten. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: C. N. Hulsboch—Verhaar, d.: W BoomsKorman, z. ONDERTROUWD: W. C. v. Mceteren en W v. Looij. GEHUWD. H. H. J v. d Vlis en E A. Klimbic. OVERLEDEN: Wed. CremerTasman. 38 j.; C. F. Verschoor, 84 j.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 7