Stoffelijke resten van opvarenden der „Skoghaug" aangespoeld „DE BERG" CRUM's Bloemenmagazijn Taxi? Bel 1.2.3.4,5 MAANDAG 29 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD Onderzoek naar de plaats van de ramp wordt ingesteld Tussen Bergen en Den Helder zijn de stoffelijke overschotten van tien opvaren den van het Noorse s.s. „Skoghaug", dat Woensdagnacht ten gevolge van een ex plosie is vergaan, geborgen. Thans worden nog 16 leden van de bemanning vermist. Bij Kamperduin zijn, behalve het lijk van de in de motorsloep op het strand gewor pen lichtmatroos Stadlesen, de resten van twee opvarenden door de zee prijs gege ven. Op het strand van Bergen spoelden Zaterdag vier lichamen aan. Bij Petten is het stoffelijk overschot van de enige vrouw, die zich aan boord bevond, aan land gebracht. Vermoedelijk was zij de vrouw van de eerste machinist. Tenslotte zijn er de twee mannen, die in de sloep bij Callantsoog werden aangetroffen. De stoffelijke resten worden naar Am sterdam overgebracht om daar in het Zee manshuis te worden opgebaard. Men stelt zich voor de resten of dé as met een Noors schip naar Noorwegen over te brengen, opdat de omgekomenen in vaderlandse bodem zullen rusten. Zondagavond is in de Noorse kerk aan de Haarlemmerstraat te Amsterdam een herdenkingsdienst voor de overledenen gehouden, waarin ds. Iversen voorging. De veronderstelling van de enige over levende van de ramp de stoker Arnt Kok ker dat de explosie op het schip veroor zaakt werd door een ketelontploffing, vindt bij Nederlandse scheepvaartdeskun digen weinig geloof. Het lijkt namelijk on waarschijnlijk, dat Kokker, de stoker, die zich op de vuurplaat in het schip bevond, in dat geval de ramp zou hebben overleefd, en andere leden der bemanning door de explosie werden gedood. De marine-routeringsdienst in Den Haag stelt thans een onderzoek in. Het hoofd van deze dienst kolonel H. W. Hettema ziet zich daarbij voor een moeilijke taak ge steld, nu er slechts één overlevende van de ramp is, die zich bovendien tijdens de ontploffing niet aan dek doch op de vuur plaat bevond. Het onderzoek beoogt in hoofdzaak de plaats vast te stellen, waar het schip is vergaan. Zou blijken dat dit in de zogenaamde vrije vaargeul is ge schied, dan is er reden om te onderzoeken I of in deze geul tengevolge van de storm los geraakte mijnen verzeild zijn geraakt. Mocht het schip buiten de geul zijn ge raakt, dan is het volgens kolonel Hettema zeer waarschijnlijk, dat de explosie door een mijn is veroorzaakt. Buiten de geul bevinden zich in de Noordzee nog vele mijnen. Anderzijds wordt de mogelijkheid van een explosie in de lading van het schip of zelfs van een ketelontploffing onder ogen gezien. Voor zover bekend was het schip met kolen geladen. Met de mogelijkheid van sabotage wordt ook rekening gehou den. Kolonel Hettema verklaarde dat de meeste van de schepen, welke de laatste twee jaar door explosies zijn vergaan, van Noorse nationaliteit waren. Moeilijkheden bij identificatie. De identificatie der slachtoffers blijkt zeer moeilijk te zijn. Enkele der stoffelijke overschotten vertonen verminkingen. Van alle tien zijn foto's genomen, die aan het in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar op genomen enige overlevende lid van de be manning zijn voorgelegd. Het bleek echter, dat deze eerst veertien dagen geleden op het schip had gemonsterd. Hij kon slechts be vestigen, dat de overledenen weliswaar leden van de bemanning waren geweest, doch niet hun namen verstrekken. Door bemiddeling van het Noorse consu laat is men er in geslaagd de twee slacht offers te identificeren, die in de sloep bij Callantsoog zijn a'angespoeld. In hun trouw ringen waren de namen van hun echtgeno ten gegraveerd. Het zijn de 30-jarige derde machinist K^onrad Pedersen uit Haugesund en de 21-jarige telegrafist Ernst Larsen uit Kopervik. Op een ander stoffelijk overschot trof men enige papieren aan, waaruit bleek, dat hij de 24-jarige Arthur Stemersen uit Ma- lancen was. Tenslotte bevond zich, zoals reeds ik gemeld, met Arnt Rökker de 17- jarige lichtmatroos Tore Stalesen uit Hau gesund aan boord van de sloep, welke bij Kamperduin aanspoelde. Staantribune stortte in Vier bezoekers op het terrein van H.F.C. gewond Bij" het instorten van een gedeelte van de staantribune op het terrein van H.F.C. aan de Spanjaardslaan, waar Zondagmid dag de voetbalwedstrijd Haarlem-Ajax is gespeeld, zijn vier bezoekers licht gewond. Ongeveer driehonderd personen stonden op dat gedeelte der tribune, toen het hout werk brak. De meesten hadden spoedig hun tegenwoordigheid van geest hervonden en vluchtten naar 'n ander plaatsje ,om weer wat van de wedstrijd te zien. Twee personen zijn naar de Maria-Stichting vervoerd en na aldaar verbanden te zijn, konden zij weer huiswaarts keren. Eén van hen had een enkel gebroken en de ander een enkel verstuikt. Een Amsterdammer, die een ge broken stuitbeen had opgelopen is op eigen gelegenheid naar huis gegaan en de vierde gewonde had een verstuikte enkel. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen, tabaks- en versnaperings- kaarten te: Haarlem: restant P en Q. Zandvoort: R en S. Heemstede: 9 tot 12.15 uur Ra; 2 tot 4.30 uur Re. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 December 1947 BEVALLEN van een zoon: 22 Dec., J. J. Drenth—Vos; 23 Dec.. C. J. M. van Maris— Goddïjn; W. M. van Bakel—Admiraal; L. H. OosterveerZandstrn: 24 Dec., A. van der ReeDekker; P. H. Boon—Kuijper; A. C. DonkersHorn; F. M. BakkerGoossens; E. E. VrooneEichberg; J. H. KuijlPull. BEVALLEN van een dochter: 21 Dec.. J. Blankestijnvan Hemert; 23 Dec., M. G. Lij tenBroekhof; J. J. L. KwantesMeesters; W. LammertsmaPost; M. A. Dreijer Breed; J. M. Braak—Boersma; J. J. A. Loer akkerDingerdis; 24 Dec., A. RoodDekker, J. J. WieldraaijerPel; W. M. Jonker Hoes. OVERLEDEN: 22 Dec.. M. Haasbeek—Pie- penbrink. 65 j„ Brouwersvaart; 23 Dec., A. C. Jung—Roland, 87 j., Hoofmanstraat; N. van Eek, 65 j., Thomsonlaan; H. T., 3 m., z. van C. V. J. Granneman, Kamperlaan. ONDERTROUWD: 24 Dcc., J. T. de Block en A. M. C. van den Hoek; W. Snip en M. J. G. Wit; J. W. Disbeschl en H. T. Abbink; A. Veen en B. A. Verboog; W. A. van Daalen en A. H. Okker; C. Maasdam en W. P. An- tonisse; J. Koster en H P. Janssens; M. Olivier en J. A. Hobo: W A. R. Brammer en C. H. Le Noble; E. H. T. Vermond en A. T. Chamot; C. W. Slieker en J. F. Linnekamp; G. C. van der Valk en K. Piersma; W. P. Böhm en R. Vos; H. Planting en M. de Boer; A. R. H. Böck en W. Koelemeijer; J. J. A. Stavenuiter en J. C. Hogerheijde: S. Jonker en H. Besseling; J. de Cock en H. R. M. Ved- der; J. J Wittenaar en B. de Vries; H. L Quint en J. Out; G. Sluijter en J. M. Meye- rink; K. J. Zegel en A. Wildschut; J. Uileman en J Hentenaar. GEHUWD: 24 Dec., J. C. Schulpzand en C. W. Hirs: K. S. Oosterling en M. C. Teeuwen; G. W. Steenvoorden en J. van den Bosch; A. Heijdanus en M. Vereschildt: P. P. Speller en J. J Meissen; W. H. Gulikers en W. G. Hoos; J. Guldemond en A. van Geffen; R. V. van der Mije en W. F. van Mierlo; F. van Es en M. Zaremba; P. van Groningen en L. Westra; H. H. Straus en M. M. van den Eijnde; H. C. Voerman en M. C. Geerlings; W. Koele meijer en G. Toutenhoofd; E, van Heezik en T. F. M. Bult; J. Weemering en G. Koppen; T. Wensink en J. D. van der Schaar; A. P. Lankhof en J. Baas; W. A. F. Schoenmakers en L. van Otterlo; A Blitz en H. Langerijs. Agenda voor Haarlem MAANDAG 29 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Bonte Padvinders avond, 8 uur. City: „Je moet maar boffen", 14 j.. 2.15, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „South of the border", alle leeft., 2.30. 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: ..Mijn onbekende echtge noot". 14 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Two girls and a sailor", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9 15 uur. Palace: „De weg naar Sin gapore". alle leeft.. 2 00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: ..George verovert dc vloot", alle leeft. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 30 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Hotel-Restaurant RIJPERWEG 15. BLOEMENDAAL TEL. 24916 Reserveer nog heden voor Uw NIEUWJAARSDINER (Adv.) Aufovandaal werd binnen twee uur opgespoord Een in de nacht van Zaterdag op Zondag op de Grote Markt? surveillerende agent hoorde omstreeks drie uur een hevige klap. Uit de Zijlstraat kwam een auto met ge doofde lichten in snelle vaart de Grote Markt op. De agent gef het stopteken, doch de wagen reed met onverminderde snelheid door en verdween in de richting van de Damstraat. Kort daarop vervoegde zich op het politie bureau aan de Smedestraat een 47-jarige meubelmaker, die vertelde, dat hij in de Zijlstraat, toen hij. na een tijdig gegeven waarschuwing, links af de Nieuwe Groen markt wilde opfietsen, door een hem achter op rijdende personenauto gegrepen was. Hij werd ongeveer vijf en twintig meter mee gesleurd en kwam vervolgens op het wegdek terecht, waarbij hij aan het achterhoofd, de rechterpols en het linkerbeen gewond raakte. Hij had de tegenwoordigheid van geest letter en nummer van de wagen op te nemen en constateerde ook, dat de bestuurder de lichten doofde. De Haarlemse politie vond uit, dat deze wagen het eigendom van een Amsterdam mer was en zij verzocht haar collega's in de hoofdstad deze aan te houden. Het bleek evenwel, dat niet de eigenaar, maar diens broer, een 27-jarige boekhouder, de wagen bestuurd had. Om vijf uur werd deze aangehouden en verhoord. Hij verkeerde nog onder de invloed van alcohol, maar bevestigde overigens de lezing van de meubelmaker volkomen. Hij wist, dat hij iemand aangereden had, doch om aan de gevolgen te ontkomen, had hij de lichten gedoofd. Bovendien bleek zijn rijbewijs ver lopen te zijn. De man is naar Haarlem overgebracht er. aldaar na een verhoor op vrije voeten ge steld. R.K. Parochie Aerdenhout Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Parochie Aerdenhout der Rooms Katho lieke Kerk is Zondagochtend een heilige mis opgedragen, waarbij zes priesters, die uit de parochie zijn voortgekomen, assistentie verleenden. Des middags celebreerde de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers het Pontificaal lof. Pater A. van den Maag denberg hield de feestpredicatie. „Heel de wereld moet liet weten" Zaterdagavond stond de padvinderij van Haarlem in het middelpunt der belangstel ling. Daar werd ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van de districtsband der N.P.V. Haarlem een revue vertoond onder de titel „Heel de wereld moet het weten", welke goed was opgezet en veel succes oogstte. Dat is te danken aan de populari teit, welke de band in de afgelopen twee jaar ondervonden heeft. Zij verleende o.a. medewerking aan nationale en plaatselijke feesten en aan de Sportweek. Nadat de districtscommissaris, de heer M. C. de Jong een inleidend woord had ge sproken, volgde de vertoning der revue. Padvinders gaven fraaie staaltjes van ven- delzwaaien en Zweedse gymnastiek en een verkennerskoor zong een aantal liederen. Natuurlijk trad de districtsband onder lei ding van hopman L. Bakker op en verleen de haar medewerking aan de door Arti et Religion i, geleid door de heer H. Ossenbrug gen, geblazen taptoe. Grappig was de huldiging door het comi té, dat zich voor de districtsband gevormd had. Vanavond zal „Heel de wereld moet het weten" herhaald worden. DE HEER H. VAN BORSSUM BUISMAN VIJF-EN-ZEVENTIG JAAR. 1 Januari hoopt de heer H. van Borssum Buisman, conservator van Teyler's Stich ting. zijn 75ste verjaardag te vieren. Hij is in Wieringerwaard geboren, waar zijn va der predikant was, studeerde op het gym nasium en aan de Technische Hogeschool te Delft en bekwaamde zich verder aan de Haagse Academie en het Hogere Insti tuut voor Schone Kunsten te Antwerpen Na zijn studie vestigde de heer Van Borssum Buisman zich in Den Haag, waar hij vele portretten schilderde en als leraar optrad. Sedert 1913 is de aanstaande jarige conservator van Teyler's Stichting. Gedu rende de vele jaren, dat hij in Haarlem woont, schilderde hij vele portretten van bekende persoonlijkheden uit Haarlem en omgeving. De Haarlemse waterleiding Toneel Uitbreidingswerken zijn nodig In de zeven jaren die achter ons liggen is het onderhoudswerk aan de Haarlemse waterleiding tot het allernoodzakelijkste beperkt. Aan uitbreiding kon in het geheel niet gedacht worden. Het is dus te verkla ren dat er binnen afzienbare tijd verschil lende werkzaamheden uitgevoerd moeten worden. Ook uitbreiding der capaciteit is noodzakelijk, want in die zeven jaren is het inwoneraantal van Haarlem sterk ge stegen, waardoor ook het waterverbruik belangrijk gestegen is. De plannen voor die uitbreiding worden thans gemaakt. Het is niet nodig, dat het wingebied wordt uit gebreid, het Haarlemse duingebied heeft voldoende oppervlakte. Wel moeten er verschillende pompen geslagen worden, hetgeen thans een vrij "kostbaar werk is. Ook concentratie van waterbedrijven? Van overheidswege wordt, zoals bekend is, aangestuurd op concentratie en koppe ling van gas- en electriciteitsbedrijven. Er bestaan ook plannen in die richting wat de waterbedrijven betreft, maar die zijn niet in zo'n acuut stadium. Een van de voor bereidingen daarvoor is een Waterleiding wet, waarin de concessie-regeling nader zal worden vastgelegd. Het ontwerp van wet is in de Vakgroep van de Waterbe drijven teruggezonden omdat het te auto ritair is. Dronken slager pleegde verzet Een 31-jarige slager, die blijkbaar een te grote hoeveelheid geestrijk vocht genuttigd had, bood Zaterdagavond op de Rijksstraat weg te Haarlem ter hoogte van de Maas straat aan de voorbijgangers ongevraagd aan hun krachten met de zijne te meten. De meesten ontweken de uitnodiging, doch :n agent deed pogingen de slager naar een- imer oorden over te brengen. Een passe rende seinhuiswachter bood assistentie aan. hetgeen de sterke man niet op prijs stelde, wat pij door een welgerichte, enige schade veroorzakende trap tegen de fiets van de seinhuiswachter Andelij k maakte. De krachtpatser moest tenslotte na hevig verzet in de gewapende macht zijn meerdere erkennen en is in het posthuis te Haarlem- Noord ter ontnuchtering ingesloten. Verzamelaars verzamelden zich in Den Haag Tal van personen verzamelen de merk waardigste dingen. Bij de een gaat de voor keur uit naar postzegels, anderen leggen zich toe op het bijeenbrengen van lucifers merken, weer anderen verzamelen „ex- libris", munten, sluitzegels, maximumkaar- ten, schelpen, autonummerplaten, biervilt jes, of vlinders.. De 23-jarige Hagenaar R. J. Gelink heeft het initiatief genomen tot een con tactmiddag voor- al deze verzamelaars, welke Zaterdagmiddag 3 Januari zal wor den gehouden in „Hof van Holland", Wa genstraat 44 te 's Gravenhage.' Er zal een expositie worden gehouden van hetgeen verzamelaars bijeenbrachten. De initiatief nemer is een verzamelaar van maximum- kaarten, waaronder men prentbriefkaarten verstaat, met een postzegel waarop dezelfde afbeelding voorkomt als die op de prent briefkaart, afgestempeld bij voorkeur in een plaats, welke verband houdt met het afgebeelde en op een datum, welke daarop betrekking heeft, bijvoorbeeld een prent briefkaart met een afbeelding van Michiel Adriaansz. de Ruyter met een postzegel van deze zeeheld, afgestempeld te Vlis- singen op zijn geboorte- of zijn sterfdag. Met Nieuwjaar emengroet in het gehele land vi TEMPELIERSSTRAAT 56 - TELEFOON 16873 Lid Bloemen-Expresse (Adv Het is niet alles goud, wat er blinkt deze vuilnisemmers doen ook mee. Twee duizend van deze nuttige apparaten zijn in de opslagruimten van de Haarlemse ge meentereiniging gearriveerd. Zij zullen in de eerste weken van het volgend jaar wor den „uitgezet" in de binnenstad en de overige wijken, die nog niet aan de beurt kwamen voor deze luxe-uitvoering en met het restant zullen verfomfaaide exemplaren vervangen worden. Wanneer het zover is, zal de dertiende roltrommelwagen afge leverd worden en de stofvrije belading" van alles wat de Haarlemmers kwiji willen, een feit zijn. Scheepsberichten K. N. S. M. Aspen, 25 Dec van Rotter dam naar La Coruna. Bonaire, 24 Dec. van Paramaribo naar Amsterdam. Breda, 24 Dec. te Antwerpen van Amsterdam naar West Indië. Cygnus, 26 Dcc. van Oran naar Algiers. Deo Duce, 24 Dec te Kopenhagen van Odense naar Amsterdam Hydra, 27 Dec. te Antwer pen van Curacao naar Amsterdam Jacoba. 25 Dec te Amsterdam van Kopenhagen Juno. 26 Dec. van Cartagena naar Malaga. Martini. 26 Dec. te Amsterdam van Oporto. Orioa. 23 Dec. van Piraeus naar Algiers. Omen, 25 Dec te Amsterdam van Gothenburg. Roelf. 23 Dec van Lissabon naar Hoek van Holland. Venus, 26 Dec. van Ceuta van Sevilla naar Algarve MIJ. NEDERLAND. - Celebes. 21 Dec. v Baltimore te New Orleans Hugo de Groot van Colombo naar Amerika. 23 Dec te Suez MIJ OCEAAN Alcinous. 23 Dec van Kopenhagen naar Falmouth K. P M Banggaai (RotterdamBatavia' 23 Dec. Gibraltar gepasseerd K. H. L. Merwede wordt 27 Dec. te 17.30 uur te IJmuiden verwacht Amstelland, 25 Dec. te Rio de Janeiro (uitreis). Toontje heeft een paard getekend Het is onbegrijpelijk dat de veertig pro cent van de Nederlandse bevolking, die blijkens het gehouden opinie-onderzoek wél de theaters bezoekt, na zoveel jaren nog niet is uitgekeken op het alleraardigste blij spel van Lesly Storm, waarvan zo langza merhand ieder de inhoud wel kent. Zondag avond was nota bene de schouwburg totaal uitverkocht! Zou men soms verwachten eens werkelijk het paard te zien te krijgen, dat Toontje op de muur tegenover de spreekkamer van zijn vader heeft ge tekend? Of dat Clare Fleming en Tim Shields de boot bij wijze van uitzondering niet zullen missen? Gelukkig is het Residentie-toneel al zo dikwijls veranderd van samenstelling dat vrijwel geen enkele acteur of actrice ver oordeeld is om levenslang dezelfde rol daarin te blijven spelen. Ditmaal zag men Tilly Périn Bouwmeester. Lily Bouwmees ter, Diny Sprock, Dirk Verbeek. Matthieu van Eysden. Wim Paauw en Jack Gimberg in de voornaamste rollen. Bets Ranucci Beekman had als-vanouds de regie en het zal wel aan haar rqgfine hebben gelegen, dat deze voorstelling geen grein minder voldeed dan ettelijke jaren geleden toen Fie Carelsen, Mimi Boesnach, Richard Flink en Paul Steenbergen (of wie het dan ook verder geweest mogen zijn) de harmo nische sfeer bij het ontbijt in het gelukkig gezin verstoorden, al kan men over de individuele prestaties van mening ver schillen. DAVID KONING. Don Quichotte verbannen Het zaaltje in de Lange Margarethastraat begint meer en meer te beantwoorden aan het doel waarvoor het door de Haarlemse Kunstgemeenschap wordt gebruikt Zater dagavond hing er zelfs een proscenium- gordijn. Het werd weliswaar niet gebruikt, maar het hing er dan toch. En verder bleef een gedienstige hand bussen de bedrijven door bezig met het verwisselen van de kleurschermen van het primitieve voet licht. O zalennood, o zalennood! Nel Oosthout gaf een belangwekkende solo-opvoering van het drama „De be vrijde Don Quichotte" van Anatoli Vasile- vitch Loenatsjarski, waarvan zij de titel heeft gewijzigd in „Don Quichotte ver bannen". De schrijver, tot zijn dood in 1933 volkscommissaris voor opvoeding en onder wijs, vriend en geestverwant van Lenin, de profeet van het socialistisch realisme de kunst en de grote voorvechter van de zogenaamde proletarische cultuur, schetst in dit stuk het ontstaan en verloop van de revolutie door „de rode smid" Drigo Pass ter bevrijding van het volk uit de ketenen van de adelstand. De weekhartige dolende ridder, die zich „met zijn mensenliefde wil mengen in het verantwoordelijke stuwen des levens" deugt niet voor burger van een hongerende republiek „bestuurd door mannen die tot elke prijs het beloofde land op aarde willen stichten" en wordt derhalve verbannen. Ik vermoed dat Nel Oosthout op zijn menselijk protest, tegen de toepassingen van gruwelijke middelen de nadruk heeft willen leggen. De auteur laat echter de theoreticus der opstandelingen zeggen: „Maar als wij het pantser hebben afgelegd, dan zullen wij u roepen en zeg gen: treedt binnen in onze loofhutten en help ons het goede te scheppen Dan zult gij in waarheid de bevrijde Don Quichotte zijn!" Men ziet hoe veelzeggend deze titel- verandering is. Waar deze krasse studie der menselijke verhoudingen zich moeilijk leent tot op voering, mag men Nel Oosthout dankbaar zijn voor haar gedegen vertolking. Haar virtuoos transformatievermogen maakt, dat men de achtergrond van levende mede spelers ternauwernood mist. Met een enkel suggestief gebaar weet zij de edele ridder zijn zo droeve figuur te verlenen, al was haar dictie te zalvend en vrijwel ontriifen- selijkt. De ijdele sadist graaf Murcio was haar bijtendste creatie, de lijfarts Pappo del Babbo een kostelijke typering. Men gevoelt grote bewondering voor de snelle en bijna complete wisseling van ka rakters, al bleef, als enige uitzondering, de schildknaap Sancho Panza moeilijk aan vaardbaar. DAVID KONING. Muziek Kwartetten in de Tuinzaal Het publiek dat Zondagavond de tuin zaal geheel vulde en gekomen was om de bij de Bond aangesloten kwartetten te be luisteren, had heel wat te verwerken. Het solo-kwartet „Euphonia", dir. Nico Hoo- gerwerf, opende het programfha. Men hoorde vier uitstekende zangers, maar geen gelukkige combinatie: alleen-in het refreintje van „Der Spielmann" was een goed klankevenwicht. Het damesensemble „Noi otto", directeur drs. J. A. Bank, gooi de de kwartetpractijk overboord en kwam met begeleide twee- en drie-stemmige stukjes van César Frank en Julius Rönt gen, waarmee terecht veel succes verwor ven werd. De pianiste, mej. Jenny Gijs- bertse, verrichtte haar taak goed. Het Dubbel Mannenkwartet „Harmonie", dir. H. Arisz, verrichtte doorgaans goed werk, vooral met het madrigaal „Soave" van Palestrina; alleen de Italiaanse uitspraak moet nog eens herzien worden. Solo-kwar tet „Kinheim" (dir. Th. Spook) was enigszins wankel in de binnenpartijen; „Communio" van Th. v. d. Bijl klonk best. Solo-kwartet „Orpheus", dir. Nico de Zwa ger, stond steviger; goed binnenwerk en tamelijk zuivere samenzang. Gemengd Dubbelkwartet „J. S. Bach", dir. P. M. Germes maakte een vrij goede beurt met een lied van Brahms en met „Koren" van Alph. Vranken; alleen domineerden de heren te veel en dreven zij daardoor het toonpeil op. Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos", dir. Nico Hoogerwerf zocht ditmaal zijn heil in de humoristiek; met de diri gent aan de piano werd naar hartelust gejodeld en daarna gevarieerd op „Ach, du lieber Augustijn". Een chromatische variatie gaf een knap stukje mannenzang te horen. Daarna verenigden zich al de mannen- kwartetten tot een mooi volklinkend koor, om onder leiding van Nico de Zwager, die voor kort zijn gouden jubileum vierde als amateur-dirigent, een koorwerk uit te voeren dat op zijn naam staat. Als parodie op de liedertafelzang laat ons aannemen dat het zo bedoeld is heeft het zijn ge lijken niet; wijlen Dr. Joh. Wagenaar had er beslist de vlag voor moeten strijken. En wat de tekst betreft zijn nu ook de Schoolmeester en Piet Paaltjes glansrijk getroefd. Veel verheffing genoot het programma door de medewerking van de violist Jan Hoeben en de pianist Fred Luvken. die zeer fraaie vertolkingen gaven van een concert van Vivaldi en een sonate van Dvorak. JOS. DE KLERK. Resoluties van congres der Communistische Partij Zondag is het partijcongres van de C. P. N. in het City-Theater te Amsterdam gesloten door de partijsecretaris de heer Paul de Groot. Deze deelde mede, dat de voordracht voor het nieuwe partijbestuur, zoals die opgemaakt is door de verkiezingscommis sie, aanvaard is, doch dat de namen nog niet bekend zullen worden gemaakt, aan gezien het bestuur nog besprekingen moet voeren over de verdeling der functies. Voorts deelde hij mede, dat het congres in een huishoudelijke zitting twee resoluties heeft aangenomen: éen betreffende de or- nisatie en één betreffende land- en tuin bouw. In de eerste resolutie wordt ver klaard dat er vooral in de grote steden afdelingen met 500, 1000 en zelfs nog meer leden bestaan, welke niet te hanteren zijn en de passiviteit in de hand werken Daarom moeten er meer kleinere afdelin gen komen. „Krachtige bestrijding vereisen de hard nekkige en listig doorgevoerde pogingen van niet-communisten om de partij binnen te dringen", aldus wordt verder in de re solutie verklaard. De tweede resolutie somt een aantal maatregelen ten behoeve van land- en tuinbouw op en beveelt de vorming aan van een nieuw agitatie-orgaan der partij, dat „politiek leiding geeft aan de strijd der plattelandsbevolking en tevens de vak belangen van de landelijke bevolking be hartigt". Eindresolutle. In het huishoudelijk gedeelte van de laatste dag van het C.P.N.-congres werd met algemene stemmen de volgende reso lutie aangenomen: „Het congres keurt de politieke lijn goed, welke in de inleiding van Paul de Groot is uiteengezet, roept de partij op. de gi'ootst mogelijke activiteit te ontwikkelen tot het in beweging brengen van de massa van het werkende volk voor brood, zelfstandig heid, vrede en democratie en voor de ver dediging van de Nederlandse industrie, de scheepvaart en landbouw, die door het Marshall-plan bedreigd worden. Het draagt het nieuwe partijbestuur op een omvattende opklaringscampagne te orga niseren over de bedreiging van het Marshall-plan en voor het plan der C.P.N voor nationale welvaart; een program van onmiddellijke eisen op te stellen voor de verdediging van het levenspeil van alle werkers; een massa-beweging van natio nale "welvaartscomités in het leven te roepen op de breedst mogelijke basis voor onze nationale zelfstandigheid, voor de mocratie, voor vrede in Indonesië en in de wereld; maatregelen te nemen teneinde de actie tegen de nieuwe oorlogsplannen der koloniale reactie, tegen de afschuwe lijke terreur in Indonesië, voor de terug trekking van het Nederlandse leger en het totstand brengen van vreedzame betrek kingen met de republiek Indonesië kracht bij te zetten: het gehele partij-apparaat te doordringen van de belangrijkheid van het werk op het platteland; van het werk on der de middenstand, de vrouwen en de jeugd en bij de verbetering van het werk van onze organisatie de nadruk te leggen op het werk in de bedrijven en op de zelf werkzaamheid van de districten, onder lei ding van sterke districtsbesturen". Distributie-ambtenaren verduisterden bonkaarten De rijkspolitie te Schoorl is er na een uitgebreid onderzoek in geslaagd een fraude aan het licht te brengen op het distributie kantoor te Schagen. Door bemiddeling van de 39-jarige H. te Amsterdam, een vroe gere landbouwer uit'Warmenhuizen thans zwarte handelaar, was de 51-jarige distri butie-ambtenaar S„ eveneens uit Warmen huizen, in het bezit gekomen van 90 wissel bonnen. Met behulp van deze wisselbonnen zijn 300 levensmiddelen- en 160 tabaks- kaarten verduisterd en daarna op de zwarte markt verkocht. S. en H. zijn aangehou den. Bij de huiszoeking werden in de wo ning van S., verborgen in de oven van een fornuis, de 90 wisselbonnen aangetroffen Verder is gearresteerd de 29-jarige D. uit Warmenhuizen, eveneens werkzaam op het distributiekantoor te Schagen, die bij deze onregelmatigheden is betrokken. Loonsverhoging in Frankrijk Naar verluidt is op een inter-ministeriële bespreking te Parijs het minimum-loon van 42 frs. 50 centimes verhoogd tot 52 frs. 50 centimes per, uur. Indien men als basis een werkweek van 48 uur neemt, bedraagt het minimum-maandloon 10.850 frs. Tij dens de stakingsperiode eisten de officiële communistische bladen een minimum-loon van 10.800 frs. Film Je moet maar boffen (City). Een nako mertje in het filmprogramma, dat gisteren kwam en morgen weer voor het laatst draait. Bob Hope, geassisteerd door Dorothy La- mour, fungeert als journalist, echter niet tot tevredenheid van zijn directeur, die er vooral over gebelgd is, dat Bob de enige cor respondent in Moskou was, die vergat de Duitse inval in Rusland door te geven Hij krijgt zijn congé, maar geeft de moed niet op en bij de jacht op zijn volgende primeur komt hij in contact met een spionnage-orga- nisatie van de As. Vermits gij tegen die tijd nog nietbewusteloos zijt van het lachen, valt aan het einde op te merken, dat hij de bende zowaar nog ontmaskert ook. Heemstede Hoofdagenten A. Willemse en A. IJtsma met pensioen Twee bekende figuren uit het Heemsteedse politiecorps verlaten met ingang van 1 Januari de politiedienst met pensioen. Bei den zullen èn bij het corps èn bij de Heem- steedse burgerij een grote leegte achter laten. Hoofdagent Willemse verwierf een grote bekendheid door zijn circa 35-jarige dienst in het wandelbos „Groenendaal". Streng trad hij op tegen hen, die Groenen- daSls dreven door vandalisme of anders zins bedreigden, doch overigens was Wil lemse de vriéndelijke behulpzame politie man, die vooral vele verenigingen en orga nisaties, die in Groenendaal verpozing zoch ten. door zijn grote bereidheid tot mede werking, aan zich verplichtte. Zijn ijver en toewijding bij de Rally in de afgelopen zomer liggen nog vers in het geheugen. Hoofdagent IJtsma was een bekende figuur in het corps bij de bestrijding der jeugdcriminaliteit. De afdeling Kinder politie verliest in hem een zeer ervaren kracht. Ook op sociaal gebied deed deze politieman, wiens gemoedelijkheid bijna spreekwoordelijk was. veel en nuttig werk. Het vertrek van deze flinke politieman nen betekent een verlies voor het corps Dinsdag zal, in tegenwoordigheid van de burgemeester, door het gehele politiecorps officie#! van hen afscheid genomen worden. Op het strand van Schiermonnikoog is een in staat van ontbinding verkerende pot vis aangespoeld. Het dier is ongeveer acht meter lang en moet naar schatting ongeveer drieduizend kilo gewogen hebben. Als een der eerste in ons land heeft de gemeenteraad van Naarden besloten de ver makelijkheidsbelasting volgens de richtlijneir van de minister te verhogen tot 40 pet. Voor uitvoeringen van culturele aard blijft het percentage van 20 gehandhaafd. De gemeenteraad van l)en Bosch heeft goedkeuring gehecht aan een voorstel van B en W. tot stichting van een groot sport park als onderdeel van een sociaal en econo misch welvaartsplan. Naar raming is met het plan ongeveer f 1.200.000 gemoeid. HAARLEM EN OMGEVING De kerkeraad der Gcrcf. Kerk onderh. art. 31 K. O. heeft op verzoek van de kerke raad der Chr. Gercf Kerk van Haarlem zijn kerkgebouw beschikbaar gesteld voor het houden van diensten voor de in Santpoort wonende Chr Gercf leden dezer gemeente. ..Zang en Vriendschap", dirigent Jack P. Loory. geeft Vrijdag 9 Janpari een concert in de Gem. Concertzaal Als solisten w erken mede Pierre Palla, piano en Tonny Diamant, tenor. Emmv van Eden heeft de begeleiding op zich genomen Mr.' F. P. Th. Rohling, wethouder van On derwijs en Personeelszaken der gemeente Bloemendaal zal op Woensdag 31 December geen spreekuur houden. AMSTERDAMSE HE RIJTUIG MIJ. DE TAXI-CHAUFFEUR EN ZIJN FOOI Publiek kan met klachten bij Verkeerspolitie terecht Naar aanleiding van de in ons blad van Zaterdag gepubliceerde klacht van een lezer over een onheuse behandeling door enkele taxi-chauffeurs, die geen genoegen namen met een door hem gegeven fooi. deelt de ver keerspolitie ons mede. dat zij gaarne in voor komende gevallen gegevens ontvangt over een onwelwillende houding van de taxi chauffeurs. De verkeerspolitie is belast met het toe zicht op de taxi-bedrijven te Haarlem, waar onder ook valt het gedrag der bestuurders. Bovendien heeft zij uitdrukkelijk bepaald, dat de fooi niet de vorm van een verkapte tariefverhoging mag aannemen. Van de zijde der taxi-chauffeurs werd op gemerkt, dat zij vaak gedwongen zijn invloed op de hoogte van de fooi uit te oefenen, om dat de lonen in het taxi-bedrijf aan de lage kant zijn en te veel gebaseerd op de ge schatte inkomsten aan fooi. Een taxi-ondernemer was daarentegen van mening, dat de gemiddelde verdiensten van de taxi-chauffeurs ongeveer zestig gulden per week ver liggen boven de gemiddelde lonen van vele andere bedrijven, waardoor ook de lange lijst van sollicitanten bij zijn bedrijf verklaard zowworden. De houding van de heren Asscher en Cohen Uitspraakvan de Joodse Ereraad De Joodse Ereraad, ingesteld door de contact-commissie der Joodse Coördinatie commissies in Nederland, heeft de uitspraak gepubliceerd, welke hij heeft opgesteld na onderzoek der gedragingen van de heren A. Asscher en prof. dr. D. Cohen. Na uitvoerig te hebben gereleveerd, welke de bronnen waren waaruit hij heeft geput, van welke stellingen hij uitging bij het vast stellen van zijn conclusie en tenslotte deze vaststelling uitvoerig te hebben gemoti veerd, spreekt de ereraad als zijn mening uit, dat het laakbaar is geweest, de op dracht tot vorming van een „Amsterdamse Jodenraad" en het voorzitterschap van deze raad uit handen van de Duitsers te hebben aanvaard, „Het Joodse Weekblad" te blij ven uitgeven, toen bleek, dat het de Duit sers van meer nut dan de Joden moest zijn, medewerking te verlenen aart een aantal anti-Joodse maatregelen, zoals het uitgeven van de Jodenster en het verzenden van bevelen om naar Westerbork te vertrekken. De wijze, waarop de voorzitters de weiger- achtigen tot het geven van de bijdrage voor de eerste heffing aanschreven en de mede werking, verleend bij de selectie voor de portatie, in het bijzonder dc medewerking in Mei 1943, acht de ereraad zeer laakbaar. De ereraad adviseert de heren A. Asscher en prof. dr. D. Cohen uit te sluiten van het bekleden van ereambten en bezoldigde functies van iedere aard bij enige Joodse instantie of instelling en wel voor de duur van het leven. Alleenwonende man verinoord in Beekbergen Bewoners van de Loenenseweg in Beek bergen waarschuwden op de tweede Kerst dag de Apeldoornse politie, dat zij de 49- jarige Tj. F. de Bo, een alleenwonende man sinds enkele dagen niet hadden ge zien. Toen de politie zich toegang tot de wo ning had verschaft, vond zij in de hal het lijk van de man. Uit wonden aan het hoofd kon worden afgeleid, dat De B. was ver moord. Onder leiding van de officier van justitie te Zutphen is een uitgebreid onderzoek gaande. f Scheepsramp in China Aan boord van een Chinese rivierboot, die bij Hankou op'de Yang-tse-kiang voer, is brand uitgebroken. Er ontstond paniek onder de 700 passagiers en de meesten hun ner sprongen in de ijskoude rivier. Men vreest, dat 500 personen het leven hebben verloren. Reeds zijn 70 lijken geborgen. Het vuur sloeg over op drie andere stoom boten en op meer dan een dozijn jonken, die zich in de nabijheid bevonden. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Woensdag koersen Koninklijke Olie. 287 '286# 284 279# 339 335# A. K. U 17154 172% Nederlandse Ford 390 Nederlandse Kabel 309# Calvé certificaten 192# Scheepvaart Unie 196% 197# Holl.-Amerika Lijn 206% 212% Deli Maatschappij 156# 11. V. A 208 209 A'dam Rubber 141% Ned. Handel My. 159 N.-I. Handelsbank 103% Billiton Mij. II 470 Claims Kon. Olie 856.— 851.—

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3