Haarlems Dagblad Oude Koning Henry Wallace stelt zich aan het hoofd van een derde partij Sneeuw in Milaan Markos voert guerilla's aan in felle strijd om Konitza (,Noord-HollancT en Nestor" sjorren „Plato" vlot Bij Calais gestrande logger Sch. 84 na vijftien dagen weer thuis Weerbericht 62e Jaargang No. 18824 Bureaux. Grote Houtstr. 93, TeL Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkery Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Fibert Peereboom Dinsdag 30 Decemlier 194 7j Verschijnt* dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4.—. Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ]N ALEXANDRIA. In Egyptische balling- 1 schap, is de oude ex-koning van Italië gestorven. Achtenzeventig is hij geworden. •Hij stamde uit liet doorluchtige Huis van Savoye en heeft zesenveertig lange jaren op de troon ..gezeten. Het begon onver wachts, in de zomer van 1900, toen zijn vader koning Umberto I vermoord werd. En aanvankelijk was de kleine nieuwe koning zeer populair en lachte de glans van het koningschap hem toe. Ook was hij gehuwd met een veel grotere doch zeer schone prinses, dochter Van koning Nikita van Montenegro, hetgeen jonge mensen, van deze tijd onwaarschijnlijk moet toe schijnen en hen aan operettes doen denken. Maar er was eenmaal zulk een bergvorst, Nikita van de Zwarte Bergen: een zware man met een grimmig gezicht, die een soort shirt en wijde broek met rijlaarzen droeg en een brede, kleurige ceintuur om zijn grote dikte. Hij en zijn rijkje werden weggevaagd door de eerste wereldoorlog. Koning Victor Emanuel III en het ko ninkrijk Italië niet. Zij kwamen er door heen, al was het darï op grillige wijs en schaarden »ich tenslotte onder de over winnaars. nadat de Italiaanse legers een vervaarlijke nederlaag bij Caporetto had den geleden. Niettemin behoorden zij bij de winnende geallieerde groep, hetgeen merkwaardig genoeg was omdat zij in 1914 eigenlijk aan de zijde van Duitsland en Oostenrijk stonden. Maar Italië wachtte tot 1915 af en deed toen aan de andere kant mee. Het is meermalen bespot omdat het niet zo bestvecht. Die spót lijkt op ziph- zelf beschouwd niet verdiend. Het is niet te geloven dat de waarde van een volk bepaald zou worden door zijn militaire prestaties. Misschien heeft koning Victor Emanuel III bij de wapenstilstand in 1.918 gedacht, dat zijn geluksster hem weer toelonkte. Maar hij moet later van mening veranderd zijn. Zijn koningschap was begonnen bij de intrede der twintigste eeuw. Hij heeft ondervonden wat die eeuw in haar schoot verborgen hield. Zevenenveertig jaar lang heeft hij het ondervonden en er een zon derlinge rol in" gespeeld. Van de doden niets dan goeds, zeiden de oude Romeinen, die de verre1 voorgangers van zijn Italianen waren. Misschien g'elopfde hij werkelijk, diep 'in zijn hart, aan een nieuw Romeins keizerrijk, ofschoon hij daar oude Romei nen voor nodig had, die .anders waren dan nieuwe Italianen. Het is mogelijk dat de dichter d'Annunzio, die in 1919 met zijn bezielde aanhangers de stad Fiuméoezette, hem een wonder deed verwachten en dat hij het meende te aanschouwen, toen Benito Mussolini met de.rollende ogen zijn fascisten naar Rome deed opmarcheren. Dat was in 1922, nu alweer een kwarteeuw geleden, nadat de minister-presidenten Orlando, Nitti en Giolitti achtereenvolgens gefaald waren in hun pogingen om Italië" democra tische leiding te geven en de vredesconfe rentie van Versailles om de Italianen ge lachen had, inplaats van hun „rechtmatige eisen" in le willigen. Toen kwam dus Mussolini als een soort moderne CaesaV. De koning droeg hem het bewind op. Alle treinen in Italië gingen op tijd lopen, hetgeen zij nooit gedaan hadden en dit maakte zelfs indruk op een aantal mensen in landen, waar de treinen altijd op tijd hadden gelopen. Ofschoon dat laatste toch deugdelijker was. Maar zij wilden nu eenmaal iets anders zien en wisten niet genoeg van geschiedenis en dictaturen. Ik geloof dat het een- geluk voor koning VictorEmanuel III is gewees.t, dat hij zoveel van munten-verzamelen hiejd. Want Mussolini had zijn raad blijkbaar niet nodig. Hij heeft clan ook een prachtige munten-verzameling kunnen maken (ter waarde van een half millioen pond ster ling) *en die verleden jaar nog aan het toornige Italië' cadeau gedaan, dat hem in ballingschap stuurde. Zij zal herg ook belet hebben onaardige buitenlandse cari- caturen te bekijken, waarop zijn kleine persoontje rtiet de borstelige snor, gehuld in een te lange cape, achter de daverende dictator piet de kin-in-de-wind draafde. Mussolini was zo flink. Hij hield ver vaarlijke redevoeringen van het balcon van het Palazzo Chigi, zodat de Engelse kolonie in Rome hem „Julia" noemde, van wege de balcon-scène in Romeo en Julia, van Shakespeare. Dat was nu weer echt iels voor die Engelsen. Mussolini legde de Pontijnse moerassen droog met een spek takel, alsof het de eerste drooglegging ter wereld was. Hij goot wonderolie in poli tieke tegenstanders en bewapende er jmaar op los. Hitier kwam en daarmee een sterke bondgenoot. De As ontstond,' de as Berlijn-Rome-Tokio, waarom het- wereld gebeuren moest draaien. Helaas leek het er een tijd op. En Benito ondernam een vervaarlijke oorlog legen de arme negers van Abessinië onder hun Negus, de Leeuw van Juda, Haile Selassie, vanwege de revanche op een Italiaanse nederlaag van lang geleden. Hij liet de negers, die geen vliegtuigen hadden, uitmoorden met vloeibaar gas lyt de lucht en toen'werd Victor Emanuel. Ill Keizer van Abessinië. Hm. Zijn koninklijk-keizerlijke troepen vochten ook mee in de Spaanse burger oorlog. Dat was geen groot succes. En 1938 kwam en het was de minister-presi dent des Koning-Keizers, die „de wereld redde" door het initiatief tot de conferentie van München te nemen. Het volgende jaar begon de Tweede Wereldoorlog. Het is niet nodig aan dat alles te herinneren. Het ligt zo' kort achter ons. Toen de geallieerden op 5 Juni 1944 Rome bezet hadden benoemde de koning kroonprins Umberto, prins van Piedmont, tot zijn plaatsvervanger, maar behield nog zijn titel. Pas op 9 Mei 1946 abdiceerde hij ten gunste van zijn zoon en ging in ballingschap. Drie weken latei- hielden de Italianen een volksstemming en spraken zich met twee millKen stemmen meerderheid tegen de monarchie uit. Toen ging Umberto II, na drie weken koning ge- y/eest te zijn, ook in ballingschap. Dit zijn maar enkele punten uit het bewogep bestaan van een ou^e koning, die gestorren is. Misschien zal iemand een boek over zijn leven schrijven, maar het is een droevige geschiedenis. Er zal in -jr.oeten staan dat hij onder het fascisme steeds de decreten ondertekende, die Mus solini hem voorlegde, met inbegrip van de onderdrukking van de vrijheid van me ningsuiting en de afschaffing van de door het volk gekozen Kamer van Afgevaardig den. Hij had evenwel als constitutioneel koning de eed op de grondwet afgelegd, die dit-niet toelfet. Fx-koningin Elena, uit het Huis Petro- vich-Niegosh (van Montenegro)» is nog in leven. De kinderen van het. koningspaar zijn Yolanda (later gravin Calvi di Ber- golo), Mafalda (later prinses Philip van Ik bestrijd de tactiek om wapens te geven aan mensen die ploegen ivcnsen" r Henry Wallace, de vroegere Amerikaanse minister -van Handel en ex-viceprcsident der Verenigde Staten, heeft tenslotte toch uitvoering gegeven aan zijn plannen om huiten de democratische partij om te din gen naar de presïdentszetel en tevens een. nieuwe politieke partij te stichten. In een radiorede te Chicago heeft hij gisteren deze twee voornemens -bekendgemaakt, waarbij hij zijn beweegredenen uitvoerig beschreef. Hij stelde, dat de hedendaagse politiek der Amerikaanse regering met steun van de beide bestaande partijen op oorlog aan stuurt en dat zijn nieuwe progressieve partij de vrede en de veiligheid dienen wilde. Het Marsliall-plan bestreed hij met te zeggen: „Ik bevecht en zal blijven be vechten de taktiek om wapens te geven aan mensen die ploegen willen hebben". Hij ontkende pro-Russisch of pro-communis tisch te zijn, en waarschuwde zijn aanhan gers dat zij onvermijdelijk daarvoor zullen worden uitgekreten. Zijn radiorede was verder een felle aan klacht tegen dé wijze wóarop Trumaii en Marshall volgens hem de wereld in twee kampen verdelen, door met voedsel de po litiek^ aanhankelijkheid te kopen van hen, „die ons weer spoedig inede steek zullen laten". Wallace pleitte voor werkelijk 'be grip tussen Rusland •'en Amerika en voor een internationale politiemacht die sterr ker is dan de legers van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Hij hekelde de activi teit der Russische extremisten, die probe ren de scheuring tussen- dé. twee landen nog groter te .maken en keerde zich tegen expansie en imperialisme, van welke zijde die ook komen. Tenslotte deed Wallace een beroep op de Verenigde Staten en de Sovjet Unie om de bestaande meningsverschillen objectief en vrij van vooroordeel onder ogen te zien om te komen tot een ontwapeningsconfe rentie der UNO, waardoor „de wereld voor altijd zou Worden ontdaan van de bedreig ging der atoombommen en andere midde len tot massaverdelging". Wie*was WaMace? Wallace is geboren zoon van een boer in lowa. Hij ging aan de universiteit van Iowa studeren in landbouwkunde en pro moveerde in korte tijd, waarna hij zich ge» heel specialiseerde op de bevordering van de maatschappelijke en politieke ontwik keling var» de boerenstand jn ziin staat. In de verkiezingscampagne van 1931 stelde hij zich geheel achter Roosevelt, in 1932 werd hij minister van Landbouw tot 1939. Gesteund door de gunst der" boeren werd hij gekozén als eandidaat voor de demo cratische partij voor het vice-president- schap. Tijdens de verkiezingscampagne van 1943 werd hij als zondanig vervangen door Truman, tengevolge van de actie der Rarlij-tactici. Zo werd Truman president na de dood van Roosevelt en Wallace mi nister van Handel. Tot de bom barstte in 1946: Een hevige beroering ontstond rond om de beruefcte rede van Wallace, waarin hij de politiek der regpring afviel en aan drong op meer toegevendheid jegens Rus land. Byrnes destijds nog minister "van Buitenlandse Zaken, eiste zijn aftreden en Truman gaf hem te verstaan, dat zijn ver dwijnen uit het kabinet niet langer uitge steld mocht worden, waarop Wallac'c de consequenties van zijn houding aanvaardde en aftrad. Sindsdien heeft hij op gezette tijden en plaatsen tegen de regeringspolj- tiek geageerd en reeds lang was het be kend dat van linkse zijde aandrang op hem werd uitgeoefend om over te gaan tot de vorming van een derde partijWallace is thans blijkbaar gezwicht. Een nadeel voor hem is.dat hij openlijk gesteund wordt door de Amerikaanse communisten, of schoon hijzelf telkens weer blijk geeft van het feit, dat hij zich van hen wil distan-1 eieren. Hij voert een Rolitiek van het mid denpad, die bij de huidige scherpe tegen stellingen weinig succes belooft. Zelfs de oprechte aanhangers van Roosevelts „New Deal", waartoe Wallace zelf ook eens be hoorde, zullen huiverig zijn om met hem in zee te gaan. De sterkste aanhang van Wallace acht men aanwezig in de staten New York en Californie. In deze staten zou hij bij de presidentsverkiezingen steun kunnen onttrekken" aan Truman, waardoor de republikeinse eandidaat meer kans zou krijgen. Men acht het niet mogelijk, dat Wallace een overwinning behaalt, doch wel dat. hij afbreuk doet aan Trumans kansen, waardoor in 19^8 wel eens een republikeinse president het Witte Huis zou kunnen betrekken. Wallace geniet krachtige steun van de uiterste linkervleugel 'der vakverenigings leden, voorts van de;negers en de radicale jongeren, maar men verwacht, dat er geen vakbondsleiders achter hem zullen staan. Ook de ^meerderheid der vakverenigings leden zal hem niet steunen wegens :zijn vriendschap voor de Sovjet-Unie. Wallace is thans geen redacteur meer van het liberale weekblad „New Republic". Hij verklaarde de functie niet langer te kunnen waarnemen naast zijn leiderschap van een politieke beweging. Moordenaars van Birmaanse premier ter dood veroordeeld Oe Saw, voormalig premier van Birma, en acht andere beklaagden zijn heden door het speciale tribunaal, dat hen berechtte, ter dood veroordeeld wegens moord op Oe Aoeng San, premier, en zes ministers. Het proces begon op negen October. Treinverkeer via de Moerdijk door ontsporing gestagneerd In de afgelopen nacht omstreeks half- twee is tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe een goederentrein in botsing gekomen met een. losse locomotief en daardoor ontspoord. Beide sporen zijn versperd. Reizigers wor den van Dordrecht naar Lage Zwaluwe en omgekeerd per autobus Vervoerd. Reizi gers voor Noord-Brabant en Zeeland wordt aangeraden via Utrecht en Den Bosch te reizen. De internationale treinen via Dordrecht-Roozendaal en" Dordrecht- Venlo rijden over Utrecht en'Den Bosch. Nieuwe Strijd iu Kasjmir Na ccn lange pauze zijn de gevechten in de Indiase staat Kasjmir weer opgelaaid, nadat de invallers uit Pakistan versterkin gen hadden gekregen. De troeRen van India zouden volgens een. communiqué van dc „vrije regering van Kasjmir" met Kerst mis duizend man verloren hebben. Het zeilde communiqué meldt dat in Zuid- West Kasjmir verscheidene strategische punten op dc troepen van India veroverd zijn. Milaan beleefde eenwitle Kerstmis, doch de Mila- nezen hhdden er weinig plezier in. Het verkeer werd volktffnen óntr wricht en de sneeuw storm legde het trein verkeer enige uren lam. De temperatuur daalde tot het ongenietbare en de slechtgeklede én slechtgevocde Italianen vonden dat alles een uitermate slechtje slaag de' Kerstverrassing. Dit kiekje van eerste Kerstdag toont een der drukste punten vdn Mi- lahn, gekneld in de ijzige vuist van koning winter. •4* GRIEKSE BURGEROORLOG NAAR HOOGTEPUNT De strijd in Griekenland tussen de rege.- ring fi\ de linkse opstandelingen is plotse ling In een nieuw en heftig stadium ge komen, nadat generaal Markos de vorming Ivan een ,,vr|jc guerillarcgering" had be kendgemaak't. De guerillas hebben enkele dagen geleden een sterk offensief ingezejt tegen Konitza, waar Markos zijn regcrings- zetel vermo'edelijk zal willen vestigen. Volgens de laatste berichten is dit offensief door de regeringstroepen opgevangen en krachteloos gemaakt, doch de opstande Iïngen, die door ^Iarkos persoonlijk worden aangevoerd, blijven sterke tegenstand bic den en de verliezen aan beide zijden zijn hoog. Konitza ligt hi West-Griekenland aan de Albaanse grens ter hoogte van Corfoe. Dit punt was reeds eerder het brandpunt van guerilia-aanvallcn. waarbij telkens weer berichten uit regeringskringen spra ken van steun door Albaanse troepen cn grenswachten aan de opstandelingen, die bij nederlagen over de Albaanse grens ont kwamen. Kolonel Vlachos. de chef van de Griekse militaire inlichtingendienst, heeft aan bui tenlandse journalisten medegedeeld, dat de guerillastrijders ongeveer tienduiz'end man geconcentreerd hebben in Noord-West- Griekenland, en dat er bovendien nog een zevenduizend guerillastrijders verspreid zijn in Macedonië en Noord-Oost-Grieken land en tweeduizend elders. Volgens rap porten van de inlichtingendienst zijn vijf- Hoog en droog zat de Plato" Maandagmiddag nog oq de IJmuider strekdam, vandaag- ligt zij al weer veilig in de Amsterdamse haven. Vanmorgen, om kwart over vijf zoemde het door» dc telefoons op kustwacht en haven kantoor in IJmuiden: „Hij is los". Die „hij" was natuurlijk de Zweedse vracht vaarder „Plato". welke de nacht tevoren door de sterke wind op de Zuidelijke strek dam van het Noorder toeleidingskanaal in de .haven werd geduwd en daar de hele lange Mgandag twee pittige sleepboten van bureau Wijsmuller in touw heeft gehouden. Hessen)t Giovanna (later koningin van Bulgarije), Maria en de nu 43-jarige ex- koning Umberto II. Het is geenszins zeker dat het koning schap in Italië voor altijd heeft afgedhan. Maar wat is zeker in zulke zaken? Victor Emanuel III heeft het verbruid. Na vëx-scheidene mislukte pogingen', om de gestrande 800-tonner los te krijgen, brak de „Noord-Holland" Maandagmiddag in een verwoede „trek" tij dep s hoog water een bolder, waardoor eveneens ook nog een tros verspeeld werd, maar toen in de na nacht het water steeg, werd er om een uur of vier zachtjes-aan weer met trekken begonnen, en om kwart over vijf schuurde de „Plato" van zijn benauwde positie het diepere water tegemoet. Met veel beleid werd de wat gedeukte Zweed de sluizen binnengeloodst en naar Amsterdam geëscorteerd, waar hij in de Rietlanden ligplaats koos. De schade schijnt mee te vallen: het schip maakte tenminste geen water en er hoefde dus niet direct gedokt te worden. en-twintig procent van de guerilla's uit Albanië en tien procent uit Bulgarije af komstig. Bij de grenzen yan deze landen zouden op zijn minst drie en twintig hos pitaten. opleidings- en verzamelkampen cn militaire opslagplaatsen ingericht zijn. Vijf en zeventig procent van de door de Het Griekse strijdtoneel. guerillastrijders gebruikte automatische wapenen zou door de Slavische buurlanden geleverd zijn, evenals, ai het zwaardere materiaal, zoals mortiereiv en lichte artil lerie. Voorts had men een code-boodschap onderschept, gericht aan generaal Markos, welke afkomstig was van de Kominform en de tekst bevatte van een Nieuwjaars proclamatie, waarin JWarkos een oproep deed tot sabotage en opstand. Dc situatie. De regeringstroepen hebben de situatie in handen en hopen met de inmiddels aan gekomen versterkingen de guerilla's van hun achterhoeden 4e scheiden. De Griekse luchtmacht, die de guerillastrijdkrachten met bommen en geweervuur gedurende drie dagen heeft bestookt, voert thans om vangrijk materiaal aan voor de operaties tegen de verzetsgroepen. Het mislukken van de guerilla-aanval, zo wordt van regeringszijde aan United Press gezegd, is voornamelijk het gevolg van het feit, dat de guerillatroepen niet bij machte bleken de versterkte Griekse rege ringslinies -door te snijden, die zieh ten Noorden van Trikkala via Metsov naar Konitza uitstrekken. Nog steeds stellen de guerillatroepen pogingen in l\et werk om de stroom van regeringsversterkïn'gen te stuiten, waarbij zij snelle aanvallen doen wegen, bruggen en tunnels van huir operatiebgses in de berggn uit. Dr.-Beel sprak rrjef vice-premier Sètyadjil Maandagmiddag vier uur plaatselijke tijd heeft op het Amerikaanse consulaat-gene raal een informele ontmoeting plaats gehad tussen de minister-president dr. L. J. M. Beel en de republikeinse vice-premier Setyadjij. De ontmoeting was oorspronke lijk bepaald tussen dr. Beel en de repu- blikeinse^eerste minister, mr. Arhir Sjari- foeddin op verzoek van laatstgenoemde. Wegens ongesteldheid van Sjarifoeddin kon deze echter onmogelijk aanwezig zijn. Reuter meldt nader uit Batavia, dat de ontmoeting tussen dr. Beel en Setyadjit geschiedde met voorkennis van de com missie voor goede diensten. Reuter verneemt uit betrouwbare bron te Batavia, dat dr. Beel tijdens zijn onder houd met de republikeinse vice-premier Setyadjit zün „laatste appèl" tot de repu bliek om zich aan te sluiten bij de Neder landse plannen tot vorming van Verenigde staten van Indonesië heeft herhaald. Republikeinse amendement^ Het republikeinse persbureau Antara nteldde gisteren dat het republikeinse ka binet besloten heeft de nieuwe voorstellen van de commissie voor goede diensten be treffende liet staken der vijandelijkheden te accepteren, echter „met enige amende menten". Het woord is aan Uit een Slavisch sprookje: Koningen verliezen hunko ninkrijk. en aan een dier, de ezel, is het gegeven het dichtst bij de kribbe tö slaan. Voor de stille armen Ten bate van de Kerstinzamcling voor de Stille Armen zijn bi.i dc Twentse Bankver- eniging nog gestort dc volgende bijdragen: W. F. ƒ5.—. O. en Z. N. V 10.—. M. A. J. ƒ50,—. H. ƒ10.—. Mr. C. W. v. d. B. ƒ5.—, N.V. Multïfilm ƒ40.—. L. H. C. ƒ20.—. B. H. N. V f 10.—, N.V. K. 10.—. B. cn H. N.V. ƒ50.—J. N. en Z. ƒ10. J. Chr. ƒ50.—. H. O. en Z. N.V. f 10.—D. ƒ200.—. N.V. St. ƒ5,—. Mevr. G. W. i 10.—, N.V. H. fabr. v. M. pr. 25.—, F. 5.—. E. H B. Q. 10.—. J. M. V 25.—. P. P. H. f 25.—, V. Ft. 100—, F. en Co. ƒ10—. Fa. K. ƒ50.—, H. de L. ƒ10,—. Volgens de thans ingekomen opgaven zijn bij het Gomité ingekomen: M. H. F. ƒ500.—. Personeel Slachthuis ƒ55.31, N. N. .ƒ250, •Personeel O. W. ƒ9,05. Huize P. ƒ3—. Per soneel Centr. Distr Bur. 25,69; Lunchroom Franken ƒ124,48. Frankcn's filialen ƒ24.94. Vishandel B. 10.97, Personeel Gom. Licht fabriek ƒ32,47, Nuts-Spaarbank ƒ8.64. Perso neel Bouw en Won.toezicht 2,12. Personeel Gem. Incassodienst 1,65, Personeel Distribu- ticdienst ƒ32,38. Personeel Gqju. Dienst v. Sociale Zaken ƒ19,14, Personeel Gem. Ge- neesk. Dienst 10,21, Personeel Gcm. Volks- credietbank ƒ4,43. Aan de bureaux van Haarlems Dagblad zijn ook nog enkele nagekomen giften ontvangen, namelijk: Mevr. A R. ƒ2,50. Mevr. S. ƒ2.50, H. F. ƒ2.50. P. G. 10,-. H S. 1.—. J. F. M. ƒ2,50. Ph. K. ƒ2,50, Fain. Br. ƒ5. Het totaal bij ons blad ingekomen is 8603.41. Het Comité deelde ons heden mede dat vandaar het totaal der inzameling thans 12,500 is. Doordat de verantwoording van vele giften zeei» laat kwam het Comité is overtuigd dat er nog verscheidene giften ..onder weg" zijn is het mogelijk nog een aantal nage komen Kerstgaven aan Stille Armen uit t« keren. Prof. dr. H- Th Obbink overleden Te Utrecht is' op_75-jarige leeftijd over leden prof. dr. H. Th. Obbink, oud-hof prediker en oud-hoogleraar aan de Ge meentelijke Universiteit, te Amsterdam en aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Obbink werd op 23 Januari 1869 te Aalten geboren. Hij studeerde theologie aan de Utrechtse universiteit, waar hij in. 1901 cum laude promoveerde tot doctor in de theologie, op een «proefschrift getiteld: ,.De heilige oorlog .volgens de Koran". Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Berahard werd door hem kerkelijk ingezegend. Prof. Obbink was Ridder irt de Orde van de Nederlandse Leeuw, Com mandeur in de Huisorde van iDranje. Com mandeur in de Orde van Verdienste met de Ster van Hongarije, ere-professor aan de hogeschool te Papa in Hongarije, lid van de Hollandse Maatschappij yan We tenschappen te Haarlem. De teraardebestelling geschiedt Vrijdag om één uur op «de begraafplaats Dennen- -rust te Bilthoven. Twee vliegtuigen neergestort Boven de luchtbasis te Boefoc in Japan zijn twee Amerikaanse vliegtuigen van. het type Mustang met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De beide piloten kwamen om het leven. Een ei op 8 Januari Naar wij vernemen zal op 6 Januari wederom een bon voor een ei worden aan gewezen. Schipper A. 'de Graaf over zijn avontuur „Zo iets hoop ik niet meer mee te maken" zei dc lteer A. dé Graaf, schipper van de Sch. 84 „Voortvaren" van de rederij J. J. van der Toorn te Scheveningen, wiens log ger twee weken geleden 111 de buurt van Calais aan de grond was gelopen. Het zün zware dagen geweest voor deze 23-jarige jongeman, die alle moeilijkheden echter glansrijk heel't overwonnen en zijn schip weten te behouden. Nu zit. hij'rustig te vertellen van zijn wedervaren,' deze kalme, ietwat verlegen jongeman, die het eigenlijk heel gewoon vindt, dgt hij deed wat hij gedaan heel't. „Op Zaterdag 13 December", zo vertelt hij, „zijn we des morgens om drie uur naar zee gegaan met .een bemanning van vijf tien personen. Sinds het begin van het sei zoen in Mei heb ik met dezelfde mannen gevaren. We stoomden eerst op het lichtsehip „Goeree" af en toen op het vuurschip „Gal loper". Vandaar gingen we naar het Ka naal en een uur later waren we in de buurt De waarnemers, die aoor de UNO Bal- van Calais. Acht mijl Noordoost v$n Calais kancommissie zijn aangewezen, zullen naar Janina gaan en men verwacht dat zij een bezoek zullen brengen aan Konitza om ge gevens over de gevechten in dit gebied te verzamelen. De Balkan-commissie vaa de UNO heeft een resolutie aangenomen, volgens welke erkenning van de regering van generaal Markos een „bedreiging van de internatio nale vrede en veiligheid'' zou vormen. Volgens onbevestigde geruchten zou het staatshoofd van Joegoslavië, maarschalk Tito, plannen hebben de vrije 'Griekse re gering van Markos te erkennen. Men acht het mogelijk dat in dit geval ook de andere landen van het Balkanblok, die de laatste tijd door bilaterale verdragen nauw met elkander verbonden zijn, eveneens tot er kenning der tegqpregering zouden over gaan. De consequenties van een dergelijke daad zouden zeer ernstig kunnen zijn voor de internationale situatie. Griekenland heeft Joegoslavië er for meel van beschuldigd steun te verlenen aan de guerillastrijders die (hans'in Noord- Griekenland opereren, in een nota welke, naar verluidt, gezonden is aan de UNO en •het Amerikaanse en Britse departement van Buitenlandse Zaken. liep de logger aan de grond. Er was iets met *hqt kompas niet in orde. Dat was ge beurd zonder dat we er erg in hadden en er is op de vissersschepen maar één zoo'n instrument aan boord. Natuurlijk ontstond er een hele consternatie. Eenmaal in de veertien dagen staat het water op z'n hoogst en dat .moment was juist voorbij, zoclal het er naar uitzag, dat we veertien dagen bp het zand zouden'zitten. Twee dagen hebben we in slecht weer gezeten. De ankers -waren uitgezet. De sleepboot „Blankenburg" van L. Smit en Co. te Rot terdam kwam in de buurt, doch kon geen verbinding maken. De Sch. 248, „Prinses Margriet" van dezelfde rederij lag in Ca lais en deze heeft een sloep gezonden, welke verbinding tot stand kon brengen op *een afstand van 700 a 800 meter Deze verbinding is echter gebroken De Sch 248 is daartia op visserij gegaan en de ..Blan kenburg" is eveneens vertrokken. Zo heeft, de Sch. 84 tien dagen vast gezeten. Na drie dagen zijn 12 leden der bemanning aan land gegaan en met de Sch. 310 uit Calais naar huis gebracht". Schipper De Graaf bleef met zijn stuur man en machinist alleen aan boord. De Sch. 248 was Donderdags weer naar Calais gc-. komen, omdat van Zaterdag op Zondag het water weer op zijn hoogst zou zijn en er dan een goede kans was de Sch. 84 vlot te krijgen. Door het stormweer kon echter geen verbinding lot stand gcbrach't worden. - Intussen was ook de machinist in de nacht van Donderdag op Vrijdag van boord ge gaan. Het schip ging geweldig te keer in de storm en de machinist, die naar de Sch. 248 was gegaan, vond het hopeloos om aan boord te blijven. De schipper van de gch. 248, de heer A .Rog, heeft toen voor hulp verlening aan het gestrande schip vrijwilr ligers gevraagd, waarop de heren C. van der Zwan, een halfbroer van schipper De Graaf, P de Jong en it den Duik zich heb ben opgegeven om naar de Sch. 84 te gaan. De beide mannen, cHe er nog aan boord waren, hadden hulp hard nodig. Bij hoog water heeft men tocm het schip weten los te krijgen, waarbij pen anker is gebroken. De Sch. 84 is daarop naar zee gestoomd en de Sch. 248 werd ptr radio gewaarschuwd dat men zover was. Deze logger is daarop Vrijdags om 12 uur uitgevaren. Tengevolge van het slechte zicht duurde het drie uur voor hij de Sch 84 bereikte. Maar'toen het eenmaal zo ver was, duurde het maar vijf minuten om de verbinding tot stand te brengen. De „Voortvaren" was lek gesla gen, zodat men steeds met de pomp had moeten werken. Zondagmiddag twee uur kwamen de beide schepen in Maassluis aan. Schipper De Graaf was vol lof over de prestatie van schipper Rog en zijn bemanning, die vrij- vjillig in Calais bleven om bijstand te kun nen verlenen en daardoor hun werk in de steek moesten laten. VERDERE DALING VAN - TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in "De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide sneeuwbuien Over het alge meen weinig wind Vannacht lichte tot matige vorst en in het Oosten van het land ook morgen overdag enkele gra den onder het vriespvfnt, in het overige gedeeitc van he*, land in de middag temperaturen om het nulpunt 31 December: Zon op 8.48 uur. onder 16.37 uur Maan op 21.55 uur. onder 11.45 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1