Afdeling Bennebroek viert haar zestig jarig bestaan De kruideniers zijn ontevreden over nieuwe distributiemaatregel Stalin, ergens achter het gordijn 1 Kort en Bondig DINSDAG 30 DECEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 BLOEMBOLLENCULTUUR Dr. A. J. Verhage pleit voor eenheid in het oajz en samenwerking met hetB. V.$. Maandagavond werd in café „Oud Berg en Dal" te Bennebroek op feestelijke wijze het zestigjarig bestaan gevierd van de afdeling Bennebroek-Vogelenzang van de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur. Onder de genodigden waren dr. A. J. Verhage, oud-voorzitter van Bloembollencultuur, thans voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteelt, de heren P." Byvoet, H. J. Voors, hoofdbestuurslid en secretaris-penningmeester van „Bloem bollencultuur", de beide wethouders van Bennebroek, de heren K. Enthoven en J. Dubbis. Verder waren er nog vertegen woordigers van verschillende zusterafde- lingen. De voorzitter van de jubilerende' afde ling, de heer W. A. Philippo, betreurde het, dat zowel de voorzitter van het hoofd bestuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. v. Nispen lot Pannerden, als ook de burgemeester Van Bennebroek, mr. H. K. G. Baron van Hardenbróek, niet aanwezig konden zijn. Hij gaf, een historisch overzicht van het ontstaan en de groei van de thans 60-jarige afdeling, die nog kerngezond is. Dr A. J. Verhage wilde van deze gele- jgerfheid gebruik makën om over de hoof den van de feestvierenden heen, een har tig woord te richten aan alle anti-saneer^ üers. Hij herinnerde aan de prettige sa menwerking van voorheen. Het B. V. S. heeft de steun van alle vakgenoten nodig wil zij haar taak goed kunnen volbrengen. Wanneer, zb vervolgde dr.' Verhagé, voor de taak van het B. - V. S. onder u meer Jxegrip zou zijn en het werk dat in hoofdzaak verricht wordt door uw verte genwoordigers, op de juiste waarde werd gewaardeerd, zou het werk van hef B.V.S. veel meer vruchten kunnen afwerpen niet plleen, maar ook veel eenvoudiger zijn. fepreker wees er vervolgens op dat er sinds zestig jaren in de wereldeconomie heel wat Veranderd is, zoveel zelfs dat er, ^or al na de laatste oorlog, publiekrechterlijke bedrijfsorganisaties moesten worden opge richt om bedrijven aan te doen passen bij de zozeer gewijzigde omstandigheden. Doch al deze maatregelen eisen flat er in het betreffende vak eenheid aanwezig is. Dr. Verhage besloot met de verwachting üit te spreken, dat deze eenheid eens zo groot mogelijk zal worden en dat dan weer dezelfde samenwerking zal verkregen wor den als voorfieen het geval was. Men be hoeft het niet met elkander eens té zijn, Öoch wanneer maar door overleg wordt bereikt wat voor het vak het beste is, dan is dat voldoende. Daarna sprak de heer H. J. Voors, die op het vooruitstrevende karakter van de jubilerende afdeling wees en op de door haar aanhangig gemaakte reorganisatie plannen. Slechts wanneer de Alg. Vereni ging een organisatie is van uitsluitend zelfstandige kwekers, zal door regering en bevoegde instanties naar haar geluisterd worden en zal zij die invloed kunnen ver krijgen die haar rechtens toekomt. De laatste spreker was wethouder K. Enthoven, die namens het gemeentebe stuur sprak en gewaagde van de zeer grote samenwerking tussen de jubilerende afde ling en het gemeentebestuur. De afdeling heeft niet uitsluitend belangstelling ge toond voor het bloembollenvak maar wel 'degelijk op algemeen terrein' uitstekend Werk verricht. Daarna zorgde het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" voor een aardig intermezzo door enige nummers ten beste te geven. De voorzitter van het corps, de heer H. C. Breek, hield een korte toespraak, waarin hij de hoop uitsprak, dat de afdeling, evenals jaren geleden, opnieuw een actie op touw zou zetten om een stoptrein aan het station Bennebfoek-Vogelenzang te Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 29 December 1947 BEVALLEN van een zoon: 23 Dec., E. Schmidt—Kautz; 24 Dec.. M. A. Haasbeek- de Boer; 25 Dec.. A. de WijsWever; W. van Hamersveld—de Boo: G. A. M. A. van Leeu wenGrootès; T. JorwerdaKort: 26 Dec., J. M. Kruijtde Haas; M. H. G. RoosHanssen: 27 Dec.. M. Zorge-Maryczak; C. A. M. Dieben —van der Helm; J. C. Wassenaarvan Berk; M. C. KokBuskermolen; 28 Pec.. M. A. H. SchneiderHuyzer; 'J. BakkerZweiphen- nig; B. G. SchuurmansJongste; E. Leunis- senNaumann; S. A. Voulonvan Gunste- ren; J. de Waal 'Malefijtvan de Graaf; 29 Dec., A. G. RusmanHoogland; A. van Straa- tenAugustin. BEVALLEN van een dochter: 24 Dec., J. M. Meiland—Ernst; W. van der Puttende Jong; T. M. LahaisePnilippo; 25 Dec., T. M. Krom houtBosman; G. W. Kosterde Ktuif; J. M. P. van Stade—de Mooij; 26 Dec., A. van Norde -r-Jansen; M. J. van der Reep—van der Kroft; 27 Dec., A. C. LeeuweUilenbroek; C. J. A. M. van den BronkHuijg; L. M. Duijndam van Schagen; P. T. A. Hetem—van den Avoort; C. Siebeling—Groot; 28 Dec.. A. LeutscherWeitering: M. P. de BoerRan; G. C. M. Otte—Steenkist; P. M. Hoogland— Buijs; 29 Dec., L. de RuiterVeerman; A. de Haan—Gesink; W. F. Minkels—Keestra; G. *M. E. Wesseling. OVERLEDEN: 24 Dec., G. B. Mijnders— Steenman, 65 j., Zomérvaart; 25 Dec., P. G. Stokman." 77 j., Kamperlaan; B. de Regt, 77 j„ Gasthuisvest; C. G. Nordtvan Bethlehem, 66 j.. Marnixstraat; J. G. Jaski—van der Werf. 81 j.. Eindenhoutstraat; J. van Zome ren, 37 j., Holsteijnstraat; 26 Dec., C. Brandse_, 77 j'.. Kamperlaan: J. van GogMelchior. 65 j„ van Loostraat; K. Koster. 76 j., Cremer- plein; L. ReindersVisscher, 64 j., Zijlweg; A. M. Kerfcströr, 62 j„ Kamperlaan; 27 Dec.. J. van Dijk, 72 j.. Drilsmaplein; P. J. A., 4 m,, z. van J. A. van Schié, Spaarnd.weg; 28 Dec., K. A. H. Geertz, 72 j., Zijlweg; A. de Vries, 78 j., Tetterodestraat: A. Thuis, 62 j.. Scho- terweg; M. J. C. van Duffelen—Brinkmann, 74 j.. Zomerkade. GEHUWD: 29 Dec.. F. A. Reversma en J. C. Lennings; M. F. Emmer en C. V. Bart. Agenda voor Haarlem DINSDAG 30 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. City: „Je moet maar boffen", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „South of the bor der", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frani Hals: „Mijn onbekende echtgenoot", 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Two girls and a sailor", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.15 en 9.15 uur. Palace: ..De weg daar Singapore", alle leeft.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „George verovert de vloot", alle leeft.. 2.00, 4.15. 7 00 en 9.15 uur WOENSDAG 31 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. krijgen, met welke wens alle aanwezigen door een enthousiast applaus instemden. Vervolgens werd het toneel vrijgemaakt voor het gezelschap Tholon en v. Lier, dat het verdere gedeelte van de avond ver zorgde en o.m. de gehele historie van de afdeling op rijm liet herleven. Toneel Goede opvoering van „Schakels" Met kennelijke ironie noemde Herman Heijermans zijn „Schakels" een vrolijk spel van de huiselijke haard, want de hoofdper soon. de stoere Pancras Duif. komt tenslotte tot het bittere besef dat de hebzucht van zijn ploertig nageslacht hem zijn kans op geluk met alle middelen onthoudt. Maar toch kan men aan alles in het bijzonder aan de buitensporige lengte bemerken met hoe veel plezier de auteur deze bonte allerhande uit het scheve huwelijksleven niet zo heel zuinig heeft afgewogen om en tenslotte een fikse scheut emotie op de koop bij toe te geven. Het stuk is met een zeldzame virtuositeit in elkaar gezet op een zodanige wijze dat alle kleuren van zijn realistisch palet hun schit terendste glanzen afwierpen, zeer tot schade overigens van de psychologische ontwikke lingsgang. Onder regie van Frans van Emmerik heeft de toneelvereniging Door Inspanning *Uit- spannig het waagstuk 'ondernomen haar krachten te beproeven op een reproductie van deze bijtende binnenhuiskunst, waarvan' men gisteravond in de schouwburg het zeer verheugende resultaat heeft kunnen-bewon deren. Vooral in de talloze spotprenten, die niet met de ruwe borstel van Herman Heijer mans doch met het komisch werkende stift van diens alter ego Samuel Falkland zijn geschilderd, is deze moedige poging volkomen geslaagd. Welhaast onverbeterlijk was het vinnige spel van mfevr. Jo de MonLugtig als de ongetemde feeks Gerritje Duif. De rol van huishoudster Marianne stelde me vrouw. Nel BeukmanBlauw voor zware problemen, waarvan zij«de meeste naar Wens wist op te lossen. De bruisende levenslust van Pancras Duif werd door de heer Piet de Wit op een iets te platburgerlijk peil gehou-l den, al kweet deze zich van zijn bijzonder veeleisende taak op een pakkende wijze, die bewondering afdwong. Van de andere fami lieleden lieten de dames Loes DuerotStinis, Ali MarSvan Westerhoven en de heren Antonisse, Zwart en Ruifrok zoveel voortref felijke dingen zien, dat men hun inzinkingen, die vooral de vaart van het eerste bedrijf deden verstillen, gaarne vergeeft. Slechts de heer Piet Wouda had geen gelukkige avond. Maar eigenlijk is hgt onbillijk om deze voorstelling naar de .afzonderlijke prestaties te meten, waar juist 'in het ensemblespel zo veel venijn en slagvaardigheid van gevoel werd geopenbaard, dat men bijWijlen dwars door de uitvoerenden heen met de echte Heijermans werd geconfronteerd. Nog maals- moge daarvoor hulde worden toege zwaaid aan regisseur Frans van Emmerik, die het onverwachte in zo ruime mate heeft doen geschieden dat deze opvoering moet worden onderstreept in de annalen van de 75-jarige vereniging. DAVID KONING Ontsnapte gevangenen op het inbrekerspad De Haarlemse rechthank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen drie gevangenen, die op 3 Juli- uit de Strafgevangenisin Hoorn waren ontsnapt en op 14 Juli hadden ingebro ken in een R.K. meisjesschool nabij de Cru- quiusweg in Heemstede. De buit bestond xfit enige naaimachines ep, coupons stof. Het von nis luidde één jaar en zes maanden. Een Amsterdamse chauffeur had-het drietal- per taxi naar Heemstede vervoerd. Wegens he ling werd hem een straf van zes maanden opgelegd. Roofovervallen uit de honger winter worden berecht In de hongerwinter zijn in Haarlem en om geving vele roofovervallen gepleegd. Ge kleed in Duitse uniformen deden individuen invallen in kruidenierswinkels, textielzaken enz. In het begin van het volgend jaar zullen enkele Haarlemmers voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam terecht staan, omdat zij zich aan roofovervallen hebben schuldig, gemaakt. Op 2 Januari zal W. B, K. zich te verantwoorden hebben, die een groot aantal misdrijven op zijn geweten heeft. Hij heeft enige malen, geld meegenomen, o.a. bedragen van f5000, f18.000, f2000 en f230 en verder gouden voorwerpen, levensmiddelen, twee vaten carbid, textiel en levensmiddelen bonnen. K. werkte samen met anderen, die op 2 of 9 Januari voor het Bijzonder gerechtshof moeten terecht staan. Tribunaal uitspraken De tweede kamer van het Haarlemse tribu naal heeft vanmorgen haar advies bekend gemaakt in de zaak tegen de weduwe A. M. R.K., die in de Leidse buurt bekend stond als „Zwarte Alida". De straf werd bepaald op vijf jaar, ingaande 11 Mei 1945. Ondanks de hardnekkige ontkenning achtte het tribunaal alle ten laste gelegde feiten bewezen. In het vonnis werd overwogen, dat de vrouw geen berouw getoond heeft en dat zij niet door een politiek systeem gedreven is, maar dat ei sprake is van een machtswellust. Voorts heeft de tweede kamer advies uit gebracht in de zaak tegen de vroegere grif fier der Staten van Noordholland, mr. H. J. van U. Het tribunaal heeft overwogen, dat beschuldigde geen aanstoot heeft gegeven aan de ambtenaren en dat zijn houding steeds correct is geweest. De tijd van internering werd bepaald op twee jaar, zeven maanden en dertien dagen, hetgeen overeenkomt met de tijd in detentie doorgebracht. Voorts wer den hem de kiesrechten ontnomen en het recht om openbare ambten te bekleden. Nieuwjaarsreceptie van de Burgemeester van Haarlem De Burgemeester van Haarlem en mevrouw Cremers stellen zich voor op Vrijdag 2 Januari van half 4 tot half 6 ter gelegenheid van de jaarwisseling op het Stadhuis te recipiëren. (Ingang Pandpoort Koningstraat) AMERIKAANS JACHT BINNEN GESLEEPT Het Engelsche s.s. ,,Irwell". dat met een lading stukgoed van Rotterdam naar Goole vertrok, zag buiten de Nieuwe Waterweg ter hoogte van het lichtschip „Goeree" een jacht dobberen, dat de noodvlag gehesen had. De „Irwell" stevende er op af en wist contact te krijgen, waarna het jacht op sleeptouw kon worden genomen. De „Ir well" keerde met zijn sleep naar de Nieu we Waterweg terug en bracht het jacht in de haven van Maassluis waarna de „Irwell" opnieuw zee koos. Het binnengesleepte jacht was de „Seafarer", varende onder Amerikaanse vlag. Het had in de storm zijn zeil verspeeld en de motor bleek de? fecUte zyn. Bakkers krijgen wissel bonnen voor brood Naar wij vernemen zullen de bakkers zeer binnenkort bij wijze van voorschot worden voorzien van een zekere hoeveel heid rantsoenbonnen, welke zij kunnen gebruiken als wisselmateriaal voor de broodbonnen van 2000 gram. Splitsing van de nieuwe keuzebon van 400 gram in twee bonnen van 200 gram wordt niet overwogen. Krenten in het brood? De mogelijkheid bestaat, dat men over enige tijd krentenbrood zal kunnen kopen. Door een compensatie-transactie zullen wij nafnelijk binnenkort krenten uit Grieken land kunnen verwachten. Of het plan om rozijnen in het brood te verwerken uit gevoerd zal worden staat nog niet vast, doordat men er niet in geslaagd is vol doende rozijnen aan te kopen. Er was een bedrag uitgetrokken voor de aankoop van vijftig duizend ton rozijnen. Gevaar voor watersnood in Twente is geweken Het gevaar voor een nieuwe watersnood in Twente is grotendeels geweken. De toestand was Zaterdag en Zondag zeer oritiek, vooral in Yriezenveen- waar gedeelten van de rijksweg Almelo-Ommtn onder water kwamen te staan. Ook bij Denekamp ontstond een ernstige situatie, daar de dijk het water niet meer in be dwang kon houden en bezweek. Landbou wers, die-ter kerke waren, werden van de kansel af gewaarschuwd onmiddellijk de kerk te verlaten, daar het water hun boer derijen bedreigde. Men trachtte het water nog bij de boerenhoeven te keren, doch het was te laat. Verschillende boerderijen werden in een ommezien door het water omspoeld. In de loop van de nacht zakte het water langzaam. De dijkdoorbraak bij Denekafiip had blijkbaar het gehele gebied van Twen te van het dreigende hoge water ontlast, zodat bij Vriezenveen het gevaar groten deels was geweken. Ook iri het Duitse ge bied ten Oosten van Twente is de water stand gedaald. Amerikaanse scheepvaart vreest voor concurrentie In het rapport van de „National Federa tion of American Shipping" aan haar leden wordt gezegd, dat de afdeling scheepvaart van het Europese herstelprogramma, waar in wordt voorgesteld 500 Amerikaanse schepen aan 16 Europese landen te ver kopen of te charteren, een ernstige bedrei ging vormt voor de toekomst van de Ame rikaanse scheepvaart. Het genoemde aantal is naar in het rapport gezegd wordt 99 pro cent van de tonnage voor het vervoer van droge lading van de Amerikaanse scheep vaart. De federdtie wil redelijke en behoorlijke hulpverlening voor het Europese herstel steunen, doch is sterk gekant tegen' de scheepvaartvoorstellen. Daardoc\r zou de Amerikaanse verdedigingsreserve aan schépen met 25 procent verminderd wor den en zouden 20 tot 25.000 Amerikaanse scheepsofficieren en zeelieden zonder werk kojnen. Volgens het rapport komen de 500 tijdens de oorlog gebouwde schepen over een 'met meer dan de helft van de huidige particuliere koopvaardijvloot. Het rapport wijst er op, dat de koopvaardijvloten der 16 Eüropese landen met inbegrip van de be staande vloten en van het huidige bouw programma, in 1951 ongeveer 25 procent groter zullen zijn dan het vooroorlogse tonnagecijfer. Anti-inflatiewet zoek Charles Ross, secretaris van president Truman, heeft medegedeeld, dat de origi nele tekst van de anti-inflatiewet, die de president Maandagochtend (onder protest) zou tekenen, door een onverklaarbare oor- zaa,k zoekgeraakt is, waardoor de wet nog niet door Truman is getekend. Een af schrift van het origineel werd Maandag avond per vliegtuig naar Joseph Martin, voorzitter van het Huis van Afgevaardig den te North Attleboro (Massachusetts) gezonden. Daarna zou Truman moeten tekenen. Deze copie werd in de loop van Maandag door senator Vandenberg gete kend, nadat de originele tekst was zoekge raakt. Senator Vandenberg en Martirt als. voorzitters van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden moeten eerst tekenen voor dat president Truman het wetsontwerp tot wet kan verheffen. Bij wie zal het publiek de keuzebon besteden (Speciale berichtgeving). De kruideniers zijn ontevreden en te leurgesteld over het besTuit om artikelen als koek. banket, biscuit en beschuit weer op de bon te brengen. De graanpositie dwingt tot bezuiniging en de nieuwe distributie-maatregelen stre ven dat doel ook ten volle na. Officieel wordt het broodrantsoen verhoogd van 2000 tót 2100 gram. Maar hoewel men de laatste twee jaar (van 1 Januari 1946 af), naast zijn broodrantsoen toch regelmatig bij zijn winkelier een zekere hoeveelheid biscuit, koek en beschuit kopen'kon, zal men zich die artikelen nu moeten aan schaffen tegen inlevering van een brood bon van 400 gram, welke daar speciaal voor wordt aangewezen. Het was niet ideaal, zoals het tot dus verre ging en er was zeker van alles* niet zoveel dat men artikelen als koek en biscuit als werkelijk „vrij" kon beschou wen. De winkelier moi^st zelf een soort distributie-systeem toepassen. Hij zal daar wel eens fouten bij hebben gemaakt en de ene winkelier had, dank zij goede relaties met fabrikanten, wel eens wat meer aan te bieden -dan de andere, maar over het algemeen was er bij de klanten toch weinig o'rttexfredenheid? Er was nu eenmaal niét zoveel dat men kon kopen wat men wilde! Distributie stimuleert het gébruik. Toen per 1 Januari 1946 verscheidene artikelen werden vrijgegeven, heeft men de fabrikanten van grondstoffen voorzien op basis van de jaren 1938 en 1939, jaren dus waarin de kooplust officieel geen en kele beperking werd aangelegd! Duidelijk bleek toen evenwel hoezeer distributie he,t kopen en het gebruik stimuleert. Wat op de bon verkrijgbaar wordt gesteld, koopt men meestal ook. De hoeveelheid grondstoffen, welke in 1938 en 1939 ruim voldoende was geweest bleek dan ook ontoereikend om in de ja ren 1946 en 1947 in de behoefte te voor zien. De regering streeft er thans kennelijk naar het gebruik -van tal van artikelen weer tot vroegere proporties terug te bren gen. De bon van 400 gram, welke daarvoor beschikbaar Wordt gesteld, is een onder deel van het broodrahtsoen van 2100 gvam. De,meeste mensen zo meent mep in overheidskringen zullen van dat brood niets kunnen missen en dus noodgedwon gen var* koek, biscuit en dergelijke moeten afzien. Men meent 'daar dat er, onder die omstandigheden, geen enkele moeilijkheid zal zijn om alle bonnen der klanten direct te honoreren, zodra die op 9 Januari voor hét eerst zijn aangewezen, ondanks het feit dat er voor de winkeliers geen gele genheid is geweest om enige voorraad van betekenis te vormen. In kruidenierskringen ziet men dat ah- ders en gelooft men dat het publiek die 400 gram wel degelijk uitsparen zal voor een versnapering. De practijk heeft in dat "opzicht wel iets geleerd! Natuurlijk kan de kruidenier daar slechts wel bij varen. Hoe meer er op de speciale bon wordt gekocht, hoe meer hij verdient. De vraag is echter: bij wie zal het publiek die bon •besteden"' En daar is de kruide nier niet gerust op! Op zo'n bon van 400 gram kan men krijgen: 400 gr. brood, 300 gr. biscuit, 280 gr. beschuit, 560 gr. ont bijtkoek en verder 300 gr. van diverse an dere productten. Maar men kan het ook combineren: bijvoorbeeld brood en biscuit brood en koek. En het is een onweerlegbaar feit dat de bakkerswinkel dan de grootste mogelijkheden biedt! B Daar komt nog bij dat vele huisvrouwen tegenwoordig haar bonnen voor brood in ééh keer aan de bakker ter hand stellen. Is het niet begrijpelijk dat zij hem ook die speciale bon van 400 gr. zullen meegeven? Zo nodig kan men er brood op krijgen, in het andere geval levert de bakker er graag wat anders op. De kruideniers vrezen dat de bakkers door deze distributie in een bevoorrechte positie zullen komen ten koste van het kruideniersbedrijf, dat juist voor de meest rendabele artikelen zijn klanten zal zien verdwijnen. Kruideniers zowel als bakkers moeten de speciale bonnen inleveren om een nieuwe toewijzing te krijgen. Eerstge noemde zal er inderdaad 400 gram „schaar se artikelen" op verkocht hebben en hij krijgt het recht zich weer eenzelfde hoe veelheid aan te schaffen. Er is eohter niemayd, die weet wat de bakker op de speciale bonnen heeft afgeleverd. Het kan koek zijn of beschuit, het kan ook alleen wel brood zijn geweest! Niettemin kan hij op al die specialé bonnen een toewijzing vragen voor zogenaamd „schaarse artike len". Kruideneer en bakker mo^en dan beide trachten om die toewijzing bij een fabrikant ingelost te krijgen. En er zijn helaas nog tal van fabrikanten, die dan het liefst contact zoeken met degenen, die de.meeste bonnen hebben. Zij leveren hun productie liever af aan twee dan aan tien adressen. De kruidenier kan daar de dupe vgn worden. Afgezien van het feit dat de verschil lende vakgroepen van détailllsten en fabri kanten £et onjuist vinden dat «er juist te gen de feestdagen een verkoopverbod werd ingesteld (de plannen -blijken ach teraf al van September te dateren!), me nen zij dat de noodzakelijke besparing op graan ook anders verkregen had kunnen worden. Hun voorstellen behelsden: Minder grondstoffen beschikbaar te stellen-voor de fabricage; de maandelijkse bloembon af te Schaffen; twee a drie per cent tarwebloem in het brood door suiker te vervangen; een deel van het brood als „zoet brood" (duvekatefs) te vei'kopen. Dergelijk brood vraagt bovendien geen enkele belegging. Met de mededeling dat de minister „het zó wilde en niet anders'' was men tegen over de leiders van het hoofdbedrijfschap evenwel onmiddellijk uitgepraat. Het heeft een vrij pijnlijk gevoel ach tergelaten toen men later ervaren moest dat minister Mansholt van de voornemens van het hoofdbedrijfschap zelfs nog niet volledig op de hoogte was gebracht Spaanse communisten terechtgesteld Uit Madrid wordt medegedeeld, dat de Spaanse communistische leiders Agustin Zoroa en Lucas Nunez Maandag zijn terechtgesteld. Nederlandse verliezen sinds 5 Augustus Naar van officiële zijde wordt medege deeld, bedi'oegen de Nederlandse verliezen over de periode van 5 Augustus tot 13 De cember, volgens een opgave van de militai re geneeskundige dienst: 332 gesneuvelden, 999 gewonden en 25 vermisten. Maandag bedroegen de verliezen: 6 gesnei^velden en 16 gewonden. Verhoging van pensioen voor weduwen en wezen Bii de Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwerp ter nadere vaststelling van de regelingen op het gebied van pensioenen, welke gedurende de vijandejijke bezetting zijn uitgevaardigd en tot wijziging en aan vulling van enkele artikelen van de Pen sioenwet 1922. In de eerste afdeling van het wetsont werp worden de wijzigingen welke bij be zettingsmaatregelen in de Pensioenwet zijn aangebracht, en de overige voorschriften, welke op het gebied van pensioenen bij bezettingsmaatregel zijn uitgevaardigd, in normaal recht omgezet. De bezettings maatregelen, welke kennelijk bedoeld zijn als bevoorrechting van personen van een bepaalde politieke richting, worden geacht nimmer van kracht te zijn geweest. Deze maatregelen hebben betrekking op perso neel in vaste dienst van de Nederlandse Kultuurkamer en op de gelijkstelling met ambtenaren in de zin der Pensioenwet van leerkrach\en, werkzaam aan onder het' be stuur van de voormalige rijkscommissaris gestaan hebbende Duitse scholen. Weduwen- en wezenpensioen De voorgestefde wijziging van de arti kelen 36 en 98 der Pensioenwet brengt een belangrijke verbetering van het weduvven- en wezenpensioen. In stede van over een maximum grondslag van f 3000 zullen, in dien de wijziging tot stand komt, deze pen sioenen worden berekend naar een maxi mum grondslag van f 4500. Als gevolg daarvan zal het maximum van het pen sioen van de weduwe kunnen stijgen van f 1400 tot f 2000, van de halve wees van -f 300 tot f 450. van de hele wees van f tot f 900 en van het gezin van f 2400 tot f 3600. De hogere kosten zullen worden gefi nancierd door verhoging van de bijdrage voor gezinspenlioen van 5y2 pCt. tot 6.1 pCt. en door storting door het rijk van een 20-jarige annuïteit van ongeveer twee millioen gulden, benevens een jaarlijkse bijdrage, welke aanvankelijk 350.000 zal bedragen en geleidelijk zal oplopén» Inkoop van diensttijd. Voorts heeft de minister van Binnen landse Zaken besloten nog eenmaaal een generaal-pardon te geven voor de inljpop van diensttijd aan ambtenaren. Tevens acht de minister het billijk de gelegenheid tot inkoop van diensttijd mede open te stellen voor de gewezen ambtenaren, die ten ge volge van verschillende omstandigheden (militaire dienst, onderduiken, gedwongen tewerkstelling in Duitsland, opsluiting in gevangenissen en concentratiekampen) in het tijdvak 11 Januari 1939 tót de datum van inwerkingtreding dezer wet niet in de gelegenheid zijn geweest binnen de daarvoor gestelde termijn van 3 maanden een verzoek om inkoop bij de pensioenraad in te dienen. N DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen, tabaks- en versnaperings- kaarten te: Haarlem: Ra tot en met Re. Heemstede: 912.15 uur Re tot Ro; 23 uur, restant R. Zandvoort: letter T. DEENS VLIEGTUIG DUIKT ONDER Een Deens Vickers-vliegtuig, dat uit Parijs ksvam, is op 500 meter vön het vliegveld Kastrup in het water gestort. Alle 11 inzittenden van het toestel kon den worden gered. Wie zal hem opvolgen? Ergens achter het ijzeren gordijn werd Joseph Stalin onlangs 68 jaar. Niemand kon bij benadering zeggen waar de maar schalk zich op zijn verjaardag ophield of hoe zijn .gezondheidstoestand was. Men neemt wel aan, dat hij op het ogenblik de strenge koude in Moskou is ontvlucht en naar zijn geliefde buiten in Sochi is ver trokken, doch zeker weet niemand hiervan iet? en is het aan correspondenten in Rus land ten strengste verboden enige specu latie in die richting te doen. Het stilzwijgen waarmee Stalin zich ge woonlijk omhulde is in het afgelopen jaar dieper geweest dan ooit en men vraagt zith met verbazing af waarom hij niet aanwezig was' op het Rode Plein bij gele genheid van de viering der October-revo- lutie en de jaarlijkse parade van het leger. Het laatste werd hij door Westerlingen ge zien bij het bezoek van enige Britse par lementsleden, die hem onder leiding van Zilliacus een bezoek brachten op zijn bui ten in Sochi aan de Zwarte Zee. Ofschoon herhaaldelijk gezegd wordt dat Stalins gezondheid veel te wensen overlaat, konden deze Britse parlements leden toch. niet anders verklaren, dan dat zij hem in de beste gezondheid hadden aangetroffen. Hoe het ook zij zijn greep op de politiek van de Sovjet-Unie schijnt ondanks zijn hoge leeftijd en wankele ge zondheid niet te verslappen. Twee voor name politieke Sovjet-verklaringen van de afgelöpen maanden getuigen, dat Stalin zelf nog steeds een groot aandeel heeft aan de gebeurtenissen in zijn land. De maatregelen tegende inflatie staan volgens bekwame waarnemei-s van de Oost-Europese situatie, onder directe lei ding van de maarschalk evenals het kop pig Russisch vasthouden aan de eis tot herstelbetalingen op de Londense confe rentie. waardpór deze tenslotte op een fiasco uitliep. Niemand betwijfeltdat ge beurtenissen %*an een zo verstrekkende be tekenis genomen werden met uitdrukke lijke voorkennis van Stalin. Qe gjssingen omtrent een toekomstige opvolger vari de le'ider van het Russische volk twijfelen aan de mogelijkheid, dat nog tijdens het leven van de.dictator een opvolger zal benoemd worden, doch lang zamerhand ziet men steeds meer. dat bil Stalin zelf de tendenz bestaat zijn be voegdheden en werkzaamheden uit handen te geven. Sonynigen zijn dan ook van ge voelen dat na Stalins dood de leiding van de Sovjet-Unie niet meer bij één persoon zal komen te berusten, doch by een vier manschap. Meer en meer gaan de verplichtingen voor de communistische partij over op de eerste secretaris-generaal van het centraal comité van de partij, Zhdanov. Deze is niet alleen lid vah het oppermachtige Politburo, doch tevens chef van de com missie voor buitenlandse betrekkingen en werd enkele maanden geleden belast met de oprichting van de Kominform. Zhadnov bezit op het ogenblik meer bevoegdheden dah Stalin had toen Lenin stierf. Molotof de „Westerling". De regeringszaken komen meer en meer in handen vgn Molotof, die van alle Sovjet autoriteiten in het Westen het best bekend is. Men beschouwt Molotof vaak als de meest waarschijnlijke opvolger van Stalin. Beria, evenals Stalin een Georgiër, heeft de macht gekregen over de veiligheids politie en is sedert 1946 belast met een speciale, niet nader bekend gemaakte taak, welke naar men aanneemt in verband staat met de onderzoekingen op het gebied der atoomenergie. Tenslotte het leger: dit staat onder lei ding van Bulganin, lid van de commu nistische partij en geen soldaat. Met voor bijgaan van de door de oorlog zo bekend geworden grote Russische veldheren werd Bulganin in het begin van dit jaar door Stalin benoemd tot minister van de "ge wapende strijdkrachten. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Wijk aan Zee en I)uin heeft een beroep uit gebracht op C. W. Wagenaar te Beetster-. zwaag. BINNENLAND De 23-jarige P. van D.. die de'Kerst- vacantie bij zijn ouders te Loosdrecht door bracht, ging met een vriend op de plassen jagen. Toen hij uit de roeiboot stapte, greep hij zijn geweer bij de loop vast. De trekker bleef achter een kledingstuk haken, waar door het geweer afging en Van D. door da volle lading hagel in de keel werd getroffen. Hij was od slag dood. De Koningin ontving in tegenwoordig heid van de minister van buitenlandse zaken mr. C. G. W H baron van Boetzelaer van Oosterhout, in het paleis op de Dam te Am sterdam de nieuwbenoemde Egyptische ge zant in Nederland, de heer Iskander El Wahabij* Bey„ die aan H. M. -zijn geloofsbrie ven overhandigde. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat zijn met ingang van 1 Januari de beschikkingen ingetrokken waarby zyn ingesteld de bëdrijfszuiverings- raden voor wegvervoer en tramwegen en voor de binnenscheepvaart en havenbe drijven. Op de Israëlitische begraafplaats te Wassenaar is een gedenkteken onthuld, op gericht ter nagedachtenis aan de niet terug gekeerde gedeporteerde Joden van 's Graven-' hage en omstreken. Ir. F. H. van Wisselingh. hoofdingenieur- directeur van de Rykswatcrstaatsdiensl in de directie Noordholland is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in aanleg en exploitatie van wegen. HAAKLEiV) EN OMGEVING De Onderwijzers Sint Nicolaas Commis sie te Haarlem betuigt haar hartelijke dank aan allen, die dit Jaar medewerkten tot het welslagen harer feesten. Een volgend jaar hoopt zij wederom een beroep op steun te mogen doen. De tentoonstelling van werken van jonge Haarlemse kunstenaars in het Frans Halsmuseum mag zich in een druk bezoek verheugen. Reeds drie kunstwerken werden aangekocht. Hoewel het museum op Nieuw jaarsdag gesloten is. zal de tentoonstelling geopend blijven en van 13 tot 16' uur te be zichtigen zijn (ingang Klein Heiligland». De Haarlemse politie heeft een 29-jarige dienstbode aangehouden en in arrest gesteld, die werkzaam was in een hótel en ten nadele van haar patroon en logeergasten goederen had gestolen. Een hoeveelheid goederen, waaronder lakens, zijden kousen, zakdoeken, kledingstukken en toilet-artikelen, werd in beslag genomen. De afdeling Haarlem erf omstreken van >de Internationale Vereniging ..Bellamy" houdt op 12 Januari een bijeenkomst in restaurant Brinkmann. wdSr de heer J. Bo gaard uit Den Haag zal spreken over „Hoe kunnen wij zien. dat wij naaV een Bellahxy- economie gaan?" Onderzoek naar bomaanslagen in Batavia „Het Dagblad" (.Batavia) meldt, dat de Bataviase politie negen Indonesiërs heeft gearresteerd, die beti'okken zijn by de on langs te Batavia gepleegde serie' bom aanslagen. Zaterdagavond wierp wederom een Indonesiër een handgranaat <xaar een groep militairen, waardoor twee militairen en een Indonesisch bui'ger licht gewond werden. Hoewel de dader niet op heterdaad werd betrapt, gelukte het de politie enige uren later, bij een inval in een huis waar van men reeds een tijdlang het vermoe den had, dat daar de draden der aanslagen samenkwamen, negen Indonesiërs te ar resteren. Uit de 'aangetroffen schriftelijke bewijsstukken bleek, dat de gearresteer den allen behoren tot een beruchte terreur organisatie. Hierbij t?leek ook, dat de aan slagen bij de Capitol-bioscoop op het Sluis brugplein en in de Rijswijkstraat bij het Britse consulaat-generaal evenfems te wij ten zijn geweest aan de activiteit dezer 4 organisatie. Het onderzoek duurt voort. Minister Gielen zal radiostudio's bezoeken Wij vernemen dat de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen dr. Jos Gielen op 3 Januari een bezoek zal bi'engen aan enige radiostudio's in Hilver sum. Dit .bezoek houdt verband met het vournemen van minister Gielen. nog ln deze zittingsperiode van de Tweede Kamer een wetsontwerp tot definitieve regeling vtto het radiobestel in te dienen. Gewezen agent van politie voor bet Bijzonder Hof De vroegere agent van politie A. F. J. uit Beverwijk zal op Vrijdag 9 Januari voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam terecht staan, omdat hij van Februari 1943 tot Mei 1945 te Velsen en op andei'e plaatsen in Noordholland tal van huiszoe kingen bij en arrestaties van illegale wer kers, anti-na tionhal socialistisch gezinde personen, Joden, onderduikers en personen die aan Joden en onderduikers onderdak verschaften, heeft verricht, hetzij alleen, hetzij tezamen met anderen. Acht feiten zijn hem in de dagvaarding ten laste ge- legd. SNEEUW EN IJZEL OP DE AFSLUITDIJK De Afsluitdijk is momenteel bedekt met een laag yzel. Tussen het monument en de Friese kGst ligt een ipag sneeuw van ongeveer 10 cm. KOLENPRODUCTIE BEREIKTE DE TIEN MILLIOEN TON Op Woensdag 24 December-is de pro ductie der gezamenlijke Nederlandse steen kolenmijnen in 1947 de 10 millioen ton ge passeerd. Aan het einde van die dag be droeg de totale productie over dit jaar 10.000.166 ton. VLIEGVELD F.ELDE IS ONBRUIKBAAR Het vliegveld Eelde is zo drassig, dat het voor alle luchtverkeer is gesloten. De K. L. M.-diensten Amste'rdam-Groningen zijn gestaakt. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips,t.. A. K. U, Fokker s Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart Unie Holl.-Amerika Lyn DeH Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N -I Handelsbank Billiton M(J. II Claims Kon. Olie Slotkoers gisteren 286 281 335 172% 398 313 193% 197 Vi 211 158 2141/2 145 157 1031/2 470 855.— Openings koersen 286% 161% 2111/3 1501/z 218% 146%

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3