HET LIED begeeft J In 1948 of in 2948 De ontsnapping van P. N. Menten Hetonderzoekmetde wichelroede mist een wetenschappelijke basis Zo is het goed Wereldnieuws WOENSDAG 31 DECEMBER 1947 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Op het laatste moment van de laatste dag -S jaars valt een klepel op een klok en men waant zich met familie en vrienden geschaard om een mijlpaal, om kranst met de guirlande van herinnering en verwachting. Men wenst elkander geluk, men mijmert over het verleden en men hoopt op de toekomst. En die hoop op de toekomst vooral vindt in dit ene moment voedsel en kracht, omdat men waant zich te bevinden op een grens, op een drempel, die het slechte en mislukte van het ver leden scheidt van het goede en succesvolle dat te wachten staat. In wezen is er echter geen grens en geen scheiding. De seconden van het oude en het nieuwe rijgen zich aaneen zonder on derbreking en wanneer niet de mens in zijn neiging tot het sentimentele en deco ratieve dat ene moment van klokke twaalf uit de reeks zou nemen om het onder lamplicht in de flonkering van een glas wijn te bezien en te gedenken, zou er in het geheel geen onderscheid tussen oud en nieuw, noch een mijlpaal zijn. De waarde van de stap over de drempel voor de. mensen en de dingen is even kunstmatig als de klepel en de klok die twaalf slagen geven er verandert niets en er is niets ouds en niets nieuws, er is slechts de oude en steeds nieuwe gestadig druppelende reeks van tijdstippen, lekkend uit het vat der eeuwigheid in het vat der eeuwigheid. Me moge het cynisch, prozaïsch of nuchter noemen, zo te denken over een evenement als „oud en nieuw", maar het is een waardebepaling en wel een waarde bepaling die de vastheid van de heden daagse dollar overtreft. Het is een nuttige' waardebepaling tevens, wanneer men haar gebruikt om in de wereld-politiek de be tekenis te meten van wat 1947 bracht tegenover dat wat 1948 wellicht brengen zal. Moet men gaan opsommen, wat het voor bije jaar aan belangrijk nieuws bracht op het wereldtoneel? Het zou een ontmoedi gende balans worden, zowel wat de be langrijkheid als het aangename der ge beurtenissen betreft. Was het belangrijk dat de vredesverdragen met de as-satellie- ten tot stand kwamen? Was het belangrijk dat het Duitse vredesverdrag niet tot stand kwam? Was het prettig, dat de ministers conferentie te Londen mislukte? Er is dik wijls, wat de waarachtige belangrijkheid der dingen aangaat, zo weinig houvast. Slechts het gesloten boek der toekomst kan onthullen, of de moord op een gezant in Stockholm kleinere of grotere gevolgen zal hebben dan het sluiten van een verdrag op de Balkan. Maar al ontbreekt dan die waardemeter, een ding staat boven twijfel vast: Veel gebeurtenissen, sensationele en onopvallende, die in 1947 in Europa en daarbuiten plaats hadden, stonden in di rect of indirect verband met datgene, wat 2iin schaduw zowel over het afeelqpen jaar als over het komende uitstrekt: De grandiose evolutie in de politieke wereld van oud naar nieuw van -waarlijk oud naar waarlijk nieuw. Het is niet ene secon de, die dit oud van dit nieuw scheidt, doch een lange oeriode, die mensenlevéns kan omvatten. Maar als er in de verre toekomst ooit een herdenking zal plaats hebben in de geest van wat wij kleine mensen met korte levens op oudejaarsavond doen, dan zal die herdenking gewijd zijn aan het reusachtige historische moment, waarop de wereldoolitiek onder dwang van vele om standigheden, en voortekenen definitief de gedaante aannam van een ware wereld politiek, dat wil zeggen, een politiek die de wereld als geheel tot basis, doel en prin cipaal koos. Vrijwel alles wat in Moskou, Londen, Parijs, Linggadjati, Berlijn en andere brandpunten van het politieke spel in 1947 rondom groene tafels gebeurde, was geen wereldpolitiek. Het was de politiek det speeltafel, waar grof met mensenlevens en mensengeluk gegooid werd en waar macht en grootheidswaanzin de roulette draaiende hielden. Waren de soms opwindend-hoge inzetten en de roekeloos-verspilde kansen belangrijk voor de mensheid? Gevaarlijk en misdadig wel, maar belangrijk? Zo be zien is 1947 gedeeltelijk wel zeer onbe langrijk geweest, te onbelangrijk zelfs om er een hele seconde van meditatie aan te wijden. Wat niet wil zeggen, dat er geen dingen van betekenis gebeurden. Want de onweerstaanbare voortgang van de poli tieke evolutie volhardde, ook in 1947. Zij bediende zich ter manifestatie evenzeer van de toenemende decadentie van het oude als van het stralende nieuwe. In Zwit serland, Caux sür Montreux, werden men sen aaneengesmeed met nieuw, betrouw baar materiaal tot een gemeenschap die zich in de geest van Morele Herbewapening zette tot opbouw van een vernieuwde wereldsamenleving. Eveneens in Zwitser land kwamen mensen uit vele landen bijeen om te pogen, een modus te vinden dat dienen kon om van de wereld ook politiek één wereld te maken. Er werd een basis gelegd, een smalle en onooglijke nog, doch een basis waarop men verder bouwen kon. De actie voor een wereldregering en de actie voor eenheid in Europa vonden in 1947 reële steunsels op de gladde weg om hoog. In Parijs kwamen de vertegenwoor digers van zéstien Europese landen nood gedwongen tot de conclusie dat zij eigenlijk niet beter konden doen dan Europa tot een economische eenheid maken. Dat was een belangrijke conclusie, hoe voor de hand liggend zij ook was. Want er behoort heel wat toe, eer de diplomatie der souvereinen voor de.hand liggende conclusies baart, en dan nog geschiedt het baren in wee en pijn. Dit alles gebeurde in 1947 dit alles zet zich in 1948 voort en de bekroning ervan mag van dit komende jaar verhoopt worden. Verhoopt is niet hetzelfde als verwacht. Wellicht gebeurt het pas in 2948. Wanneer er dan echter op de laatste dag van dat verre jaar iemand schrijft over „In de Wereldpolitiek" moge hij beseffen, dat er voor hem en zijn tijdgenoten een „oud" en een „nieuw" achter elkander VAN DE ZAK-ACENDA Een lieve hand. die altijd geeft en altijd naar verrassing streeft, een hand, die ploetert, onversaagd en voor zichzelve nooit iets vraagt, kortom, zo'n zachte vrouwenhand geeft mij iets moois, in leren band, een fraai en nuttig exemplaar: 'n Agenda voor het Nieuwe Jaar. En wat mij heden pijnlijk treft en ook de Lezer wel beseft, dat, na een jaar van zware zwoeging nu óók nog komtgewetenswroeging. De wroeging over 't oude boekje Een reeks onverklaarbaarheden Onze lezers weten dat de Bloemendaler P. N. Menten, die verdacht wordt van col laboratie, ontsnapt is, toen twee recher cheurs in de Ursula-kliniek in Wasse naar kwamen om hem te arresteren. Wij hebben al meermalen o.ver deze M. geschreven. In de oorlogsjaren was hij uit Polen gekomen, waar hij zich grote bezit tingen had verworven. Dadelijk na de be vrijding werd hij, verdacht van collaboratie, Dit vond de Justitie ernstig in strijd met de gestelde voorwaarden. Daarom werd - - de gunst die Menten genoot een einde gemaakt en opnieuw een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd Het was de be doeling hem over te brengen naar het zie kenhuis van het kamp te Vught. Er werden twee rechercheurs op uitge zonden om dit bevel uit te voeren. Dit waren mannen waarvan verondersteld door de B.S. gearresteerd. Toen hij nawerd dat zij in staat zijn hun opdracht be- enige tijd werd vrijgelaten, constateerde j hoorhjk na te komen Hun superieur had hij dat uit zijn villa veel dingen verdwe- wel aan hen gezegd: Handel naar omstan- dat straks verdwijnt naar 't rommelhoekje nen waren. Bij de politie deed hij aangifte digheden. Er wordt verondersteld, dat de ja, hierin zit 'm nu de kneep het Nieuwe houdt ons in z'n greep, dat boekje, vol van nieuwe data, zo fraai, is nu Persona Grata. Maar stil.het o u-de, raak en waar, dat fluistert: „Ben je met m ij klaar?" „Je wéét, op 20 Februari, bij 't jubileum van Neef Arie, vergat je hem door drukke zaken; je moet nog stééds excuses, maken! En óók bleef jij bij huis en haard tóen Thea ('t was op negen Maart) de dag herdacht, waarop gezónd zij juist een halve eeuw bestond! En dan dat boek van Multatuli, waar liet je dat, de 12e Juli? die dag, zo feest'lijk en apart voor Leni en voor Leonard? Je zei: „verhinderd", (heel adrèm) maar zat te bridgen, met klein-slem. Enfin, ik wil er niet van praten, j' agenda zit vól van hiaten van afspraken, die genoteerd zijn, maar soms, uit luiheid, genegeerd zijn. Ja, boekje, oud - en haast versleten jij appelleert aan het geweten! Dus zal ik alles memoreren en naar het Nieuwe transporteren. Al voel ik mij dan tóch nog schuldig. het Nieuwe boek is k geduldig! WOUTERTJE De radio geeft Donderdag (Zenderwisseling) HILVERSUM I. 301.5 M. I 8.00. 9.30, 13.00. 19.00 en 22.30 uur Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 9.45 Kerkkoor. 10.00 Nod. Herv. kerkdienst. 11.30 Bach. 1145 Diaconessenkoor. 12.15 Dansorkest. 12.30 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Kareol- septet. 14.00 Liederen 14.40 Pianowerken van Schubert. 15.00 Weihnachtsoratorium van Bach. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Orgel. 18.00 De V3art der Volken. 1820 Marsen. 18 30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Liedjes. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Platen. 20.05 Proloog. 20.15 Koor en solisten. 21.30 Lezing. 22 00 Met band en plaat 22.45 Overdenking. 23.00 Piano. 23.30 Mannenkoor. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M„ cn 1875 M. 8.00, 13 00, 18 00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen 8.45 Symphonische muziek. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Platen 1030 Voor de vrouw. 10.35 Sopraan en orgel. 11.15 Groeten van zeevaarders. 11.30 Mariëtte Serlé en Wim lbo. 12 00 Kinderzang. 12.20 Hongaarse mu ziek. 12.30 In 't spionnetje. 13.15 Tournée- orkest. 13.45 Groeten van zeevarenden. 14.00 Kwintetspelers. 14.40 Declamatie door Lucien Louman. 15.00 Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet. 16.05- Reprises. 16.30 Dans- orkesten. 17.30 Elisabeth Schumann en Ri chard Tauber. 18 15 Sportpraatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Het klokje van 7 uur. 19.05 Zang. voordracht en muziek. 20 05 Nieuw jaarswensen van staatslieden. 20.15 Contact met Zwitserland. 21.15 Thomasvaer en Pie- ternel. 21.45 Debussy. 22.00 Symphonische muziek. 23.15 Platen. Vrijdag HOOFDREDACTEUR VAN „DE VLAM" VEROORDEELD. Th. S. R., de 38-jarige hoofdredacteur liggen, waarvan de overgang volgens welke 1 van het „Socialistisch weekblad voor Vrij waarde-meter ook zo belangrijk is, dat hij heid en Cultuur De Vlam" is door de Am- er zelfs als cynicus of nuchterling gerust sterdamse rechtbank wegens belediging een glas wijn aan spenderen kan. van het Nederlands-Indische leger in zijn J. L. blad tot 50 boete veroordeeld. Aardstralenzouden de vatbaarheid voor bepaalde ziekten bevorderen. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19 00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gemengd koor. 8 30 Symphonische muziek. 9.15 Ziekenbezoek. 9.30 Platen 10.30 Morgendienst. 11.00 Cello recital. 11.30 Orgel. 11.45 Musette. 12.15 Sym phonische muziek. 12.30 Weerbericht. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Kwintet van Brahms. 14.20 Voordracht. 14.40 Orgel. 15.25 Ancora- trio. 16.00 Voordracht. 16,20 Ensemble Lach man. 16.45 Sonate van Bartok. 17.20 Strijk orkest. 17.45 Melodie uit een grote stad. 18.15 Over reclassering. 18.30 Strijdkrachtenpro- gramrqa- 1915 Geestelijke liederen. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Veilig verkeer. 20.05 Pro loog. 20.15 Koor, strijkers en orgel. 20.45 Luisterspel „Slotaccoord". 21.30 Kamerorkest. 22.00 Vragen aan voorbijgangers. 22.30 Harp- recital. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. HILVERSUM H. 414.5 M., 218 M„ en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen 8.15 Operamuziek. 8,50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.35 Calvetkwar- tet. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Symphoni sche muziek 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Lie deren van Grieg. 11.00 Voordracht. 1120 Platen. 12.00 Argentijnse muziek. 12.30 Sport agenda. 12,35 Ballroomorkest. 13.15 Tino Rossi cm orkest. 14.00 Kookkunst. 14.20 Wer ken van Beethoven. 15.00 Nederlandse dich ters. 15.20 Solistenconcert 16.00 Orgel. 16.30 Tussen 12 en 16. 17 00 Pianoduo. 17 20 Hon gaarse muziek. 18.15 Felicitaties. 18.35 Dans orkest. 1900 Denk om de bocht. 19.15 Rege ringsuitzending. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Trio van Brahms 20.30 Cursus. 21.00 Ge vraagde platen. 21.30 Lekenrechtbank. 21.50 Cello en piano. 22 00 Buitenlands overzicht. 22.35 Swing and Sweet. 22.40 VPRO. 23.15 Symphonische muziek. Van tijd tot tijd hoort men van merk waardige resultaten, welke door wichel roedelopers worden bereikt. Zo werd enige tijd, geleden mededeling gedaan van de be vindingen van de Gorsselse wichelroede loper W. Hulshegge, die mét de wichel roede plaatsen aanwees, waar zich bommen in de grond bevonden. De heer Hulsegge liet zich indertijd als wichelroedeloper testen door het „Eerste Nederlandse Bureau voor Wichelroede- onderzoek tegen gezondheid schadende bodeminvloed" van de heer J. G. Mieremet te Wassenaar. De heer Mieremet beweegt zich de laatste twaalf jaar op het terrein van het wichel roede-onderzoek, in welke tijd hij ongeveer 11.000 onderzoekingen gedaan heeft. De 62- jarige heer Mieremet genoot in 1935 zijn opleiding inzake het onderzoek met de wichelroede te Dachau van Freiherr Gustav von Pohl, een der oudste pioniers op dit terrein. In de loop der eeuwen zijn er met de wichelroede onderzoekingen gedaan naar de vindplaatsen van water en naar erts- lagen. Later deed men onderzoekingen naar „aardstralen" of naar „storingsbanen" in het magnetische *eld der aarde, welke „stralen" zi'ekten zouden bevorderen van mens, dier en plant en wel speciaal chro nische kwalen. Volgens de heer Mieremet kunnen ervaren wichelroedelopers banen en zones ontdekken, welke, wanneer de in tensiteit groot is, ziekten bevorderen. Er bestaat hiervoor geen wetenschappelijke verklaring. De wetenschap is op dit terrein nog niet ver gevorderd en de medici staan er zeer sceptisch tegenover. De heer Mieremet heeft aan een redacteur van het A.N.P. enige mededelingen gedaan over de resultaten, welke hij bereikt heeft. In 1936 heeft hij op uitnodiging van dr. J. van Dam te Rauwerd in Friesland in een drietal dorpen in de gemeente Rauwerderhem een onder zoek gedaan naar de aanwezigheid van „aardstralen". Onder scherpe controle werd dit onderzoek gehouden. Zijn bevindingen werden in kaart gebracht. Het bleek dr. Van Dam, dat de woningen waarin gevallen van kanker voorkwamen, nagenoeg uitsluitend lagen in de „aardstralen-zónes", welke de heer Mieremet op de kaart had aangegeven. De heer Mieremet noemde nog een voor beeld. De veehouder De Groot uit Mant- gum, die bekend stond om de goede kwali teit van zijn vee, verhuisde naar een andere plaats. Weldra verminderde de kwaliteit van zijn veestapel en deden zich ziektege- v alien voor. De heer Mieremet ontdekte in de stallen „aardstralén" van grote intensi teit. Na de plaatsing van een door hem geconstrueerd „ontstralingsapparaat" ver dwenen de ziekteverschijnselen bij het vee. Inmiddels is er in het begin van dit jaar in het tijdschrift „Parapsychologie" een mededeling gedaan door dr. S. W. T.'omp betreffende experimenten over de invloed van variaties in de sterkte van magnetische velden (in het bijzonder van het aardmag- netisch veld) op.spierconcentraties. Deze experimenten werden door hem in de Leid- sche laboratoria voor physicé en physiologie Verzekering van ambtenaren tegen vliegongevallen Vooruitlopende op een wettelijke rege ling heeft de minister van Binnenlandse Zaken bepaald, dat elke ambtenaar, die bij het maken van dienstreizen van een vliegtuig gebruik maakt, bevoegd is ten laste van het rijk de premie te declareren van een op eigen naam afgesloten verzeke ring tegen vliegtuigongevallen. Als grens voor de voor rekening van het rijk te ver zekeren som is een maximum van 100.000 aangehouden. gedaan. In deze mededeling wordt gezegd: „Indien het juist is, dat het menselijk lichaam omgeven is door een electro-mag- netisch veld, teweeggebracht door hoogst ingewikkelde physiologische processen in het lichaam, dan schijnt het ons ook aan nemelijk toe, dat tengevolge van de wet van actie en reactie een externe storing van dat veld ook haar weerslag vindt op de processen, die dat veld in het leven roepen. Daar het electro-magnetisch veld veroor zaakt schijnt te worden door een labiel physiologisch evenwicht, dat onze gezond heid en natuurlijke weerstand tegen infec tieziekten bepaalt, komt het ons aanneme lijk voor, dat een ernstige verstoring van bedoeld evenwicht onze gezondheid zal be ïnvloeden en onze natuurlijke weerstand zal kunnen verminderen. Een ernstige ver storing zou kunnen worden veroorzaakt hetzij door sterke magnetische gradiëntèn gedurende een korte tijd, hetzij door zwak ke gradiënten, die gedurende een lange periode (10 jaren of meer) hun invloed doen gevoelen. Het zal duidelijk zijn, dat mochten deze uitspraken op wetenschappelijke wijze be vestigd worden geen huis of ziekenhuis zou mogen worden gebouwd, dan nadat zorg vuldig was nagegaan of zich op die terrei nen en in die gebouwen magnetische sto ringen voordoen. Ook zou dan meer aan- dacht moeten worden besteed aan de plaat sing van bedden en stoelen." Verder wordt nog gezegd: „Reeds vaak hebben wichelroedelopers ons gewaar schuwd niet te slapen of te zitten geduren de vele uren per dag in storingsgebieden. Zulks geldt in het bijzonder voor een ge bied waar twee zones elkaar kruisen. Op merkelijke voorbeelden werden hiervan in de laatste decenniën verteld. De schrijver is bekend met enkele gevallen uit zijn eigen ervaring. Niettemin .valt het uiterst moei lijk het exacte bewijs te leveren voor de juistheid van deze stelling. Wichelroede lopers verklaren deze storingen door elec- tro-magnetische „aardstralen". Tot heden is het evenwel niet gelukt bedoelde „aardstralen" door middel van gebruikelijke instrumenten te doen registreren." Uit deze experimenten van dr. Tromp blijkt, dat op wetenschappelijke wijze ge tracht wordt verklaringen te vinden voor het onderzoek met de wichelroede. Op het ogenblik tonen de wichelroedelopers alleen hun resultaten. dat voor een waarde van 3% milïioen gul den uit zijn villa in Aerdenhout gestolen was. Daaronder waren zeldzame schilde rijen, juwelen, effecten en bankbiljetten. Hij opperde de veronderstelling dat man nen van de B.S. daaraan schuldig moesten zijn, want zij hadden voor de bewaking gezorgd. Tot heden is het niet gelukt licht in deze zaak te brengen. Wel is gebleken dat man nen van de B.S. zich wat onbelangrijke dingen hebben toegeëigend (kaas en andere levensmiddelen, die zij gedeeltelijk zelf gebruikten en overigens weggaven aan mensen die het nodig hadden) maar dingen van waarde zijn niet achterhaald. Enige tijd na zijn vrijlating het was inmiddels 1946 geworden werd een nieuw arrestatiebevel tegen Menten uitge vaardigd. Er waren namelijk nieuwe aan wijzingen in bezjt der Justitie gekomen, die de verdenking van collaboratie ver sterkten. Maar toen bleek dat Menten on dergedoken was. Zijn signalement werd verspreid, doch zonder succes. Tenslotte bleek dat Menten aan de Justitie vroeg om opgenomen te mogen worden in de Ursula- kliniek in Wassenaar, omdat hij voor een aandoening van zijn zenuwgestel een be handeling moest ondergaan. Dit werd hem toegestaan. De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam deelde ons toen mede, dat. er rapporten overgelegd waren van bekende zenuwartsen. Er is toen, na een conferentie met de raadsheer-commis saris van genoemd hof, besloten het ver zoek in te willigen onder verschillende voorwaarden. Menten moest op zich nemen zich in die inrichting als gevangene te ge dragen. De geneesheer-directeur had op zich genomen te zullen medewerken dat die voorwaarden zouden worden nage komen. In de laatste tijd werd het aan de Justitie evenwel duidelijk, dat het niet te nauw met de voorschi'iften werd genomen. Men ten verbleef niet meer in de inrichting zelf, maar in een nabijgelegen villa, als dépen dance in gebruik. Zijn bewaking was over gelaten aan een bejaarde verpleegster. Bovendien heeft Menten kans gezien des nachts in een auto naar Vlissingen te rei zen, 'om daar, in gezelschap van een van zijn advocaten, een bespreking te hebben met een persoon die als getuige in zijn zaak zou optreden. 5000.-. of méér salürls? En wat hebt Gij aan te bieden? Hoe staat het met Uw ontwikkeling? Studeer bij Resa en ver over dat wat Gij begeertl Vraagt ons prospectus: Staatsexamen A B, H.B.S. AAB. Mulo. Onderwijzersakte. Bekende Schriftelijke Cursus Invoer en aflevering van wol tijdelijk verboden De invoer en aflevering van wol in ons land is door het Rijksbureau voor Textiel verboden. Dit is een tijdelijke maatregel, welke door de moeilijkheden van het ogen blik noodzakelijk geworden is. Men zal in deze verbodsperiode de balans opmaken. Van de deviezenpositie zal het afhangen in hoeverre een langere stopzetting nood zakelijk is. Herijk van maten en gewichten De herijk van maten en gewichten zal in de gemeente Haarlem (Spaarndam uitgezon derd) plaats hebben elke Maandag, Dinslag, Woensdag. Donderdag en Vrijdag van 12 Januari tot en met 26 Februari. Spaarndam: 15 April. Heemstede: 1 Maart. 2, 3 en 4 Maart. Bennebroek en Vogelenzang: 5 Maart. Hoofddorp: 8. 9. 10 en 11 Maart. Nieuw Vennep: 15 en 16 Maart. Halfweg: 13 en 14 April. Santpoort: 19 en 20 April. Overveen: 21 April. Zandvoort: 22 en 23 ApriL Bloemendaal: 26 April. IJmuiden-Oost: 27. 28 en 29 April. Velsen-Noord: 3 en 4 Mei. IJmuiden: 10, 11. 12, 13 en 14 Mei. Beverwijk: 19, 20, 21 en 24 Mei. Wijk aan Zee: 24 Mei. Wijk en Duin: 25 Mei. gezondheidstoestand van Menten ongun- j stig is, zodat het misschien nodig is voor de overbrenging een ziekenauto te nemen, maar neem geen risico. Als je hem een maal te pakken hebt, laat je hem niet meer los. Achteraf blijkt evenwel dat zij daarbij fouten hebben gemaakt. Toen zij in de bewuste villa kwamen, werden zij toege laten bij Menten, die alleen op zijn kamer was. De arrestatie had dus heel snel kunnen verlopen. Menten weigerde mee te gaan; hij moest eerst met zijn dokter spreken. Eén der x-echercheurs is toen dat was natuurlijk verkeerd van hem, want daar door liet hij de bewaking van de arrestant aan één collega over naar het ziekenhuis gegaan om de dokter te zoeken. Toen Men ten met één rechercheur in de kamer was achtergebleven kreeg hij een aanval van benauwdheid. Blijkbaar om frisse lucht te krijgen schoof hij een raam open. Intussen ging zijn benauwdheid niet over; hij moest naar de badkamer. De rechercheur hield hem evenwel steeds in het oog. Menten kwam tenslotte weer op de kamer terug. Inmiddels was daar ook de geneesheer directeur gekomen, die zich over de gang van zaken zeer verontwaardigd toonde. Hij verlangde van de rechercheur zijn legiti matiebewijs te zien, alsook het arrestatie bevel. De rechercheur keerde zich om met de bedoeling die stukken uit zijn tas te halen. Van dat moment maakte Menten gebruik om uit het geopende raam te wippen. En weg was hij! Hij sprong op een afdakje en hoewel de rechercheur hem twee revolverschoten achterna zond. wist hij er in te slagen zich aan de naspo ringen te onttrekken, hetgeen niet moeilijk was toen hij eenmaal het bosrijke terrein in de omgeving van het ziekenhuis had be reikt. Eerst na de ontvluchting was ook de tweede rechercheur teruggekomen. Er is tóen nog naarstig naar de arrestant gezocht, maar zonder succes. In ons eei'ste bericht over de ontvluch ting is de verondei'stelling geopperd, dat Menten geraakt was. Later bleek evenwel dat die kans zeer gering is, want de rechercheur had slechts een klein model revolver bij zich, waarmee alleen een eer ste klasse schutter op zulke afstand zijn doel kan treffen. Ook aan de toen gemaakte gissing, dat Menten misschien zelfmoord gepleegd zou hebben is men gaan twijfelen, daar in dat geval immers het lijk gevonden moest zijn. Intussen is Menten verdwenen. Onmid dellijk is zijn signalement in het land ver- spx-eid, maar tot een aanhouding is het nog niet gekomen. Wetsontwerp tot sanering der assurantiebemiddeling Een wetsontwerp tot sanering van het assurantiebemiddelingsbedi-ijf is door het ministerie van Financiën aan cie Raad van State gezonden voor het uitbrengen van advies. Dit wetsontwerp beoogt het weg nemen van een aantal misstanden in het verzekeringsbedrijf. Aanvankelijk is getracht een regeling voor hangende^ kwesties te vinden door overleg tussen verschillende groepen in het verzekeringswezen. Het verkrijgen van overeenstemming bleek echter onmogelijk. De regering heeft deze materie daarop zelf ter hand genomen. De minister van Financiën stelde een departementale com missie in, welke blijkens het wetsontwex-p een oplossing meent te hebben gevonden. Aangenomen mag worden, dat dit wets ontwerp het karakter zal vertonen van een compromis, waarbij rekening is gehouden met de wensen der assurantiebedrijven. welke er op aandrongen niet over te gaan tot een afsluiting van het vak voor de zogenaamde „tussenpersonen" maar een regeling voor deze categorie voorstelden welke neerkomt op het stellen van be paalde eisen van vakbekwaamheid. De assurantiebedrijven wensten niet het vak op zodanige wijze te saneren, dat men komt tot een algehele afsluiting als waar op is aangedrongen door de provinciale groepen van „tussenpersonen". Men wenst de mogelijkheid open te laten voor een ge zonde aanwas van onderaf. De categorie van personen, die in het bemiddelen in as surantiën een beroep en menigmaal een hoofdberoep vonden, heeft een atie ge voerd met de bedoeling de assurantiebe middeling geheel in handen van beroeps mensen te leggen, waartegen de maat schappijen zich verzet hebben. De wenselijkheid wordt overwogen, een aantal beroepen onverenigbaar te verkla ren met het als nevenberoep uitoefenen van een functie in het assurantiebemid delingswezen. Personen, werkzaam in der gelijke beroepen, zouden er dus niet lan ger een zogenaamde assurantieportefeuille op na mogen houden. En dit is dan de laatste dag. En dit was dan mijn laatste wande ling van het jaar. Een kleine dwaaltocht door de stad en tussen de mensen en door de weemoed, die deze laatste uren altijd begeleidt. Het pleit wellicht niet voor ons. dat wij in een heel jaar ons slechts één dag zo be wust zijn van de vergankelijkheid van de mensen en de dingen en van alles, waarin wij zo hartstochtelijk hebben partij ge kozen dit jaar. Maar het is wel goed. want wij moeten onze hartstocht behouden en haar niet laten wegdrijven op het be wustzijn, dat alles ijdelheid is in het zicht de>* eeuwigheid. Ik liep door de stad'en zag de mensen. Op straat, op deze dag, ziet gij zelden vrolijke mensen. Elders worden juist die laatste uren van het jaar aan ongebonden ODgetogenheid gewiid. Gii ziet daar jui chende menigten op de straten en gij hoort er de luidste muziek. Maar bij ons is het altijd ernstig. Een soort diepe, verbeten ernst. Dat past bij ons volkskarakter en dat is zo slecht nog niet Het is of de mensen, diep in zich zelve gekeerd, de balans opmaken van al die dagen, met de oliebollen en een prettig glas als de sluitpost. Maar nu gaan ze dood-ernstig door de stad. d;e grauw en stil is van bezinking En ik ben nu juist een beetje vroiük. Omdat alles waarover ik mij zo druk heb gemaakt, alles waarover ik boos en ver ontwaardigd ben geweest, is weggevallen, verpulverd tot as En omdat die as is ver waaid op de eeuwige wind. Zo loopt gij nas vrii door het leven. En met een zeld zaam lichte tred. Die éne dag in 't jaar die zonder ballast is. Tk heb het kleine boekje met de afspra ken en de adressen én de telefoonnummers verscheurd. Een heel iaar heb ik het rondgedragen door miin leven en nu was het versleten op de hoeken. Het kon biina niet meer mee. Eerst heb ik het nog wat doorgebladerd. Altijd staan daar namen in, die gij u niet eens meer herinnert. En altiid andere namen, die heel belang rijke gebeurtenissen in de herinnering roepen: een zeer important gesprek, waar van het resultaat bij nader inzien niks-en- niemendal is geweest en een afspraak met een man. wiens voorspiegelingen op leugen en bedrog ziin uitgelopen. De helft van al die gesprekken en al die afspraken, waarnaar gij u ijlings hebt ge haast om toch vooral op tijd te komen, had niet gevoerd behoeven te ziin. En hoeveel van de woorden die ervoor zijn gezegd, hoeveel van de brieven die erover zijn geschreven, hadden onuitge sproken en "ongeschreven kunnen blijven? Er zijn adressen en telefoonnummers,- die gij in uw nieuwe boekie-voor-een- heel-jaar niet meer behoeft over te nemen. Met namen, die hun klank en betekenis hebben verloren Dat oude boekje is een klein ^graf van mensen en verwachtingen en illusies. Zo is het op iedere laatste dag van 't jaar. En iedere eerste stroomt de goede moed voor dit dwaze leven weer breed en glan zend in ons hart. Ik maak een kleine dwaaltocht door de stad en tussen de mensen. Zij kijken heel ernstig en weemoed ligt over de straten. Over enige uren zullen zij het glas heffen en zo al het nieuwe begroeten, dat komen gaat. Dan zullen zij vrolijk zijn en vol goede moed. Altijd is er het weemoedig afscheid. En altiid een ferm begin. Zo is het goed. Veel heil en zegen. EL1AS. Prins Bernhardfonds keerde een half millioen uit Het Prins Bernhardfonds heeft sedert 7 October van het vorig jaar ongeveer een half millioen gulden aan subsidies uitge keerd. De bruto-opbrengst van de laatste anjer verkoop bedroeg 147.754.12. Aangevuld met particuliex-e bijdx-agen en axxdere in komsten bedroeg de bruto-opbx-engst in 1947 174.067.80. Als netto opbrengst res teerde 136.683.80. Bij overneming van de administratie van het Prins Bernhardfonds in Londen bleek, dat er bij de Nederlandse Handel-Maatschappij te Batavia nog een saldo van ruim een half millioen aanwezig was. Besloten is een afdeling Indonesië te stichten. Reeds werd 10.000 steun ver leend voor de inrichting van openbare bi bliotheken in Pontianak en Makassar. De luitenant ter zee eerste klasse H. A. W. Goossens is eervol ontheven van ziin functie van adjudant van H. M. de Koningin en benoemd tot adjudant in buitengewone dienst. Luitenant ter zee eerste klasse C. W. T. baron van Boetzelaer is benoemd tot ad judant in gewone dienst Een opsporingsvaartuig van de Ko ninklijke Marine zal trachten het wrak van de „Skoghaug" op te sporeix. 38. De volgende morgen reed Panda op een ezeltje de stadspoort uit. Hij had grote zorgen, want de opdracht die hij had, was niet gemakkelijk. Het vliegende tapijt van de sultan was jaren geleden gestolen en niemand wist, waar het was. Er was een verhaal, dat een oude fakir, die in een oase in de woestijn woonde, het tapijt had zien vliegen en Panda besloot dan ook om die fakir maar eens te gaan opzoeken. Het was natuurlijk gemakkelijker voor hem geweest om te ontsnappen. De sultan zei nu wel, dat de politie hem in de gaten zou houden, maar in de woestijn is men al gauw ieder spoor kwijt. Dat was echter niets voor, Panda. Als hij zou vluchten, zou men hem voor een misdadiger houden en hij wilde juist bewijzen, dat hij dat niet was. Zo reed hij dus over de grote, verlaten zandvlakte, vol sombere gedachten; terwijl Joris Goed- bloed naar het middelpunt van de Sahara gevoerd werd om gestraft te worden. Ongeluk. Een kwartier na het opstijgen van het vliegveld Leon 350 k m ten Noord- Westen van Mexico City is een transport vliegtuig van de lijn CuliacanMexico neergestort Het kwam neer op een paar huizen. Acht personen kwamen om het leven en negen werden gewond, deels behorend tot de inzittenden van het vliegtuig, deels tot de bewoners der huizen. Erelid. Maarschalk Tito, premier van Joego slavië. is tot voornaamste ere-lid van de Joegoslavische academie voor kunsten en wetenschappen gekozen. De academie werd voor het eerst sinds de Duitsers haar in 1941 sloten, weer geopend. Thuis blijven. Voor de opening van het intei-nationaal schaaktournooi te Hastings werd een brief ontvangen van de Hon gaarse speler Roland Sallay die in de premier-reserve groep A zou meèdoen. Sallay deelde mede dat hij niet kon komen aangezien een zakkenroller hem al zijn geld en zijn papieren ontstolen had toen hij zich per tram naar het sta tion te Boedapest begaf om zijn kaartje te kopen. Cellen. Naar in kringen, die nauw met de Gaulle's RP F, verbondeh zijn verluidt., worden in geheel Frankrijk in fabrieken en werkplaatsen Gaullistische cellen ge vormd van arbeiders, die met programma en doelvan de „rassemblement du Peu-. ple Francais" sympathiseren. Het aantal dezer cellen zou van November tot nu van 200 tot meer dan 2000 zijn toege nomen. Nog een poging. Cicognani, apostolisch nun tius te Madrid, zal opnieuw pogingen doen het leven te redden van 23 anti fascistische republikeinen, die in de af gelopen maand in Toledo het doodvonnis over zich hoorden uitspreken. Onder de veroordeelden bevinden zich zeven vrou wen, zo meldt radio-Vaticaan.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2