Ook te Haarlem wordt dit vaccin met succes toegepast eerste monteurs, bekw. plaatwerker en aank. duco-spuiter A. STOKER H. Huijboom H. O. V. Leden-concert NE0PH0T0 OPRUIMING RESTANTEN peeperhopn MEISJES, FIRMA SCHOUTEN DE JONG VRIJDAG 2 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 5 B.C.G. CONTRA T.B.C De tuberkelbacil, die, binnengedrongen in het menselijk lichaam, de ziekte ver wekt die bij ons als tuberculose bekend staat, plant zich in het lichaam van de zieke voort, maar kan ook, onder bepaalde omstandigheden van temperatuur, voedsel enzovoort buiten het lichaam worden ge kweekt, hetgeen in laboratoria regelmatig geschiedt, zo begint de directeur van het Consultatiebureau van de Haarlemse Ver eniging tot bestrijding der tuberculose, S. J. van Slooten, in het orgaan van die vereniging een artikel over „B. C. G., een vaccin, reeds jaren bekend, maar nog on voldoende toegepast en gewaardeerd". Dr. van Slooten beschrijft dan hoe in 1908 aan de Franse onderzoekers Albert Calmette en Camille Guérin bleek, dat bij deze gekweekte tuberkelbacillen de kwaad aardigheid afnam naarmate de voedings bodem, waarop ze gekweekt werden, meer rundergal bevatte. Inspuitingen bij proefdieren toonden aan, dat deze „bacillen bilies" (bile-gal) een beschuttende werking bezitten. Na dertien jaar van proefnemingen kon Calmette verklaren, dat ook een mens deze inspuiting ongestraft kon ondergaan. Restte dus de beantwoording der vraag, of vaccinatie van de mens en speciaal van door familieomstandigheden extra bedreig de zuigelingen, met dit middel, de „bilié Calmette Guérin" of afgekort B. C. G. on der welke naam het overal bekend is, een afdoende bescherming opleverde tegen een besmetting met tuberkelbacillen. Toepassing. elders b.v. in Japan, wordt BCG-vaccina- tie op grote schaal toegepast. In de Scan dinavische landen houdt men zich op het ogenblik vooral bezig met vaccinatie van volwassenen, die door hun beroep extra bloot staan aan besmetting met tuberkel bacillen. Deze landen hebben in de oorlogsjaren hun werk ongestoord kunnen voortzetten. In Nederland werd de vervaardiging van BCG gestaakt, toen door de stopzetting van gas- en electriciteitslevering de cul tures in het'Utrechtse laboratorium te gronde gingen. Sedert het najaar van 1946 is toepassing bij ons weer ongestoord mo gelijk. Geen geneesmiddel. Experimenten op grote schaal hebben aangetoond, dat BCG geen geneesmiddel is en zelfs, dat het geen zeker en afdoeijd voorbehoedmiddel is, maar wel, dat lïëv toch een belangrijke beschutting betekent tegen besmetting met tuberculose. In Haarlem worden de laatste tijd zeer veel pasgeborenen met BCG ingeënt maar ook steeds meer volwassenen krijgen het middel thans toegediend, in hoofdzaak verpleegsters. President Truman vertrouwt op vrede „Geen andere keus" President Truman heeft in een nieuw- i jaarsboodschap uiting gegeven aan zijn In verschillende landen is met toepas- 1 «rtrouwen, dat de wereldzeen bruikbare sing der vaccinatie met B.C.G. een aan- vrede en een ju.ste vervuil,ng van de taak vane gemaakt en sDeciaal on aandringen der UNO kan bereiken- °P een persconfe- vaned? Hemsi„s va^ dS! Berg ut. /m-Oudejaarsavond verklaarde hij: sterdam is ook in Nederland het middel in -19" ',s een. «°ed aan geweest -met zo toepassing gebracht. Het werd vervaar- ff°0.,p' hebb™; doc,h dat ,s digd door het Rijks Instituut voor de alüjd het geval. Ik heb nog het vertrouwen. Volksgezondheid te Utrecht en, uitsluitend door tussenkomst van de consultatiebu reau:;, gratis ter beschikking gesteld, doch juist toen hiermede begonnen zou worden werd de wereld opgeschrikt door de me dedeling dat in Lübeck van 251 gevacci neerde kinderen, 73 kinderen aan tuber culose zouden zijn gestorvert. De verstrek king in Nederland werd direct stop gezet, maar gelukkig bleek, dat het vaccin niet de minste schuld trof, doch dat de ca tastrophe veroorzaakt was, doordat men door een vergissing inplaats van BCG een zeer virulente cultuur van echte tuberkel bacillen had afgeleverd. De gevolgen van deze dramatische vergissing waren er niet minder erg om, maar de reputatie van het BCG-vaccin bleek gelukkig ongerept. Het werd dan ook na 1934 op boven staande voorwaarden in Nederland weer beschikbaar gesteld en in Haarlem zijn dan ook sedert dien honderden zuigelingen met het midden gevaccineerd, waarbij wij overtuigd werden van zijn waarde. Een afdoende beschutting levert het BCG niet op en er bleken wel gevaccineerde kinde deren later tuberculose te krijgen, maar Calmette heeft zelf reeds gezegd, de be schermende werking op 18 maanden te schatten. Eigenlijk zouden de vaccinaties dus geregeld herhaald moeten worden. In Haarlem hebben wij slechts één ge val meegemaakt van een gevaccineerd kind, dat binnen een half jaar aan tuber culose hersenvlies ontsteking overleed en waarbij de beschuttende werking dus on voldoende was gebleken. Maar de recht vaardigheid gebiedt te vermelden, dat het hier een kindje betrof in een zeer besmet telijke omgeving, waarin de vader lijdende was aan open longtuberculose en welke patiënt tegen alle goede raad in, zeer on verstandig en asociaal leefde ten opzichte van zijn omgeving en dit geval is eigenlijk een bewijs voor de goede werking van het middel in het algemeen, want in tientallen van gezinnen, waarin eveneens open long- tuberculoselijders voorkomen, zagen we deze besmettingen nooit. Hoe gegeven? Bij zuigelingen uitsluitend na over leg met het consultatiebureau wordt het vaccin telkens met één dag tussenpoos door de huisbezoekster tussen de drink- tijden ingegeven. Bij ouderen is een inspuiting noodzake lijk, waartoe Calmette een apart vaccin heeft gemaakt. In vele landen van Europa, maar ook Telefoontarieven worden gewijzigd De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting ad interim deelt aan de Tweede Kamer mede, dat de posttarieven niet ver hoogd, maar eerder verlaagd zullen wor den. Het port der interlocale briefkaarten wordt ingaande 1 Februari van 7y2 op 6 cent gebracht. Het ligt evenmin in de bedoeling de telegramtarieven te ver hogen. Wel is er een nieuw tarief voor telefoongesprekken in voorbereiding, waar bij de automatisch tot stand gebrachte gesprekken niet meer met eenheden van drie minuten, doch in overeenstemming met de werkelijke gespreksduur zullen worden berekend. Verwacht wordt, dat de duur van de gesprekken daardoor in het algemeen zal worden bekort, doch dat het aantal zal toenemen. Ter vereenvoudiging van de technische apparatuur zal dan tegelijkertijd het aantal zones van vijf op drie worden gebracht. SCHEEPVAART K. N. S. M Atair, 29 Dec. te Livorno, v. Genua naar Napels Doros. 28 Dec van New York naar West Indië. Betena, 27 Dec. van Curagao naar Barranquille. Helder. 28 Dec. v. Antofagasta naar Mollendo, Hercules, 30 Dec. te Antwerpen Hermes. 28 Dec. van Trinidad naar La Gua.vra. Hydra, 30 Dcc. te Amster dam. Ilos. 29 Dec. van Catania naar Messina. Jupiter, 26 Dec. te New Orleans. Luna, 28 Dec van Orleans naar West Tndië. Orestes, 29 Dec. van Dublin naar Amsterdam. Tibe rius. 29 Dec. te Piraeus. H. O. A. L. Langleescott. 29 Dec. te East Londen, van Port Elisabeth naar Durban. H W. A. L. Amstelkerk, 30 Dec. te Am sterdam MIJ NEDERLAND. Talisse, 29 Dec. New York, van Indië via Halifax naar Vera Cruz, pl.m 5 Febr. van Cuba naar Holland Lawak. 27 Dec. van Hollandia naar Van couver. VINKE EN CO. Loppersum, 30 Dec. Oucssant gepass. van Montevideo naar Rot terdam. K, H. L. Amstelland, 28 Dec. van Rio de Janeiro naar Bahia (thuisreis). Eemland. 23 Dec. te Buenos Aires (uitreis) Entre Rios, 28 Dcc van Buenos Aires naar Amsterdam (uit reis) Rijnland, 28 Dec. te San Lorenzo (uit reis). Westland, 29 Dec. van Las Palmas naar Amsterdam (thuisreis). dat wij in staat zullen zijn een vrede te verkrijgen, waar alle landen mee kunnen instemmen, en deze ook daarna op de juiste wijze kunnen nakomen". President Tru man zeide opnieuw te vertrouwen, dat vrede en voorspoed kunnen bereikt worden ondanks de feilen van de raad van minis ters van Buitenlandse Zaken en de con flicten in de boezem der UNO. „Alleen al uit eigen belang staan wij voor geen andere keuze. Alleen al uit eigen belang staat de gehele wfereld voor geen andere keuze", aldus Truman. B. en W. wijzen verzoek van Sint Bavo-school af Het gemeentebestuur van Haarlem heeft een verzoekschrift ontvangen van het be stuur der Sint Bavoschool aan de Klaren- beekstraat om toekenning overeenkom stig artikel 84 der Lager Onderwijswet van een vergoeding voor de vervanging van de in die school aanwezige kachelinstallatie door een centrale verwarmingsinstallatie. Volgens de ingediende kostenraming zou deze voorziening 40.850 vergen, zulks met inbegrip van 15000 voor werkzaamheden betrekking hebbende op de lokalen voor het kleuteronderwijs. De gevraagde vergoeding zou derhalve voorlopig het begrotingsbe-1 drag voor het lager onderwijs, zijnde 25850, als uitgangspunt moeten hebben. 1 B. en W. zijn echter van oordeel, dat de uitvoering van een dergelijk omvangrijk j en kostbaar werk vooralsnog niet verdedig baar is. Daar het bestuur niet bereid werd gevonden de aanvraag in te trekken, ver zoekt het college de Raad de gevraagde medewerking tot toekenning van een ver goeding te weigeren. Expositie van drie leden van „de Acht" Tot en met 7 Januari wordt in het be kende atelier van „de Acht" aan de Bal juwslaan een tentoonstelling gehouden van drie harer leden. In het algemeen be zien is deze expositie van heel wat beter gehalte dan de voorgaande. Men heeft er, naar mijn mening, de beste krac^en voor uitgekozen. Roleof Klein toont er een origineel op gevatte „Slapende boer". In de portefeuille is evenwel van een soortgeliik onderwerp een kleurtekening naar hetzelfde geval, die het schilderij ver overtreft. Hij teken de een technisch ietwat verwarde „Chris- tuslcop", die op afstand echter tot een rusti ger geheel ineen vloeit. Een goed geschil derd doekje is „Polder" met een naar het monumentale strevende lucht: er is ruimte in en het is fraai geobserveerd. „Terschelling" is een somber ding. een krijttekening, die zweemt naar het traei- sche. Zijn krijttekeningen zijn in het al gemeen donker en zwaar, zodat ik de tra gische werking van Terschelling eeffler toevallig zou willen noemen. Zo in dezelfde techniek getekende „Kop", die al even tragisch lijkt „de Haarlemse Beet hoven", een nogal komisch gegeven, dat door de behandeling zwaarwichtiger en ook gewichtiger werd dan het model ver dient. 't Is. behoudens en détail, warm ge tekend. Klein heeft eigenlijk toch meer te vertellen, geloof ik, dan hij vertoont. Een goed geobserveerd „Naakt", niet meer dan een studie en een als onderwerp zeker ongewoon doek „Schaap en lam" be horen mede tot zijn beste dingen. Een zoekende is Piet van Heerden. Hij streeft naar tonaliteit in een ruige verf- behandeling, wellicht te ruig om daarmede te kunnen geraken tot de gewenste fijne „toon". Zo zijn er een „Zelfportret", een „Naakt", een „Stilleven" en een „Vrou wenportret", die alle getuigen van een zelfde zwoegen naar een onbestemde vaag heid. Zeker zou deze onbestemdheid ster ker effect geven wanneer er een basis was waarop deze vrijheid zich kon en mocht bewegen. Er ontbreekt nog studie. Maar v. Heerden kan meer dan hij exposeert. In de portefeuille liggen enige tekeningen en droge naal-etsjes, die een gevoelig ta lent vertonen. Zelfs zijn er een paar uit nemende dingen bij. Waarom hing hij deze dingen niet aan de wand? Gé Houbein, de derde exposant, is on gelijk in zijn uitingen. Het „zelfportret", „St. Bavo", „Spaarne" en „Witlof" houden het niet uit vergeleken bij „Jonge vrouw", het stemmingsvolle ..Kennemerlnnd". ,Oude schuur" dat fijne kleurnlekken heeft en „Herfstduin". dat voor mij zijn aller beste doekje is. „Jonge vrouw" heeft een pieuse expressie en is, hoewel de uitdruk king der stof niet is bereikt, iets bijzon ders waardoor het opvalt. Met deze twee laatste dingen overtreft Houbein al zijn ander werk. Mij dunkt, de Haarlemmers moesten deze bescheiden weggedoken expositie in een afgelegen straat, nu eens met belang stelling gaan bekijken. HERMAN MOERKERK. Jeugdgemeenschap wil schoolgebouw huren De districtsraad van het district Haarlem van de Nederlandse Jeugdgemeenschap gevoelt grote behoefte aan een gebouw, dat een goede gelegenheid biedt tot huisves ting van het bureau dezer organisatie en dat tevens kan dienen als clubgebouw van een aantal jeugdgroepen, waarvoor elders in de gemeente geen behoorlijk onderdak is te vinden. Men heeft nu het oog laten vallen op het schoolgebouw Klein Heiligland 12. Dit gebouw wordt al geruime tijd niet meer voor het onderwijs gebruikt en leent zich •door ligging en inrichting bijzonder voor het gestelde doel. De districtsraad heeft het gemeentebe stuur verzocht dit pand te mogen huren tegen een jaarlijkse huurprijs van 1500. Het college, overtuigd van het grote belang van een goed georganiseerde jeugd-, beweging, adviseert de raad aan het ver zoek te voldoen. VERPLEEGTARIEVEN VAN HET GASTHUIS WORDEN VERHOOGD. Regenten van het St. Elisabeth's of Gróte Gasthuis hebben opnieuw aan B. en W. verzocht het tarief van verpleegkosten te verhogen wegens de grote financiële tekor ten op de exploitatie en de nog steeds stij gende prijzen van allerhande ziekenhuis benodigdheden, levensmiddelen e.d_ De noodzakelijkheid om het tarief door de ge meenteraad te doer, vaststellen brengt in de huidige omstandigheden de moeilijk heden mee, dat het niet terstond na goed keuring door het directoraat-generaal van de prijzen kan worden toegepast. Overi gens is het volgens de mening van B. en W. de taak van de gemeenteraad, om te waken tegen te hoge verpleegprijzen. Daar om komt het het college voor, dat bij het bestaande systeem van prijsbeheersing de gemeenteraad B. en W. zonder enig bezwaar kan machtigen de tarieven voor het Gast huis vast te stellen, zolang zij onder de con trole staan van het Directoraat-generaal van de Prijzen. H. O. V. LEDEN-CONCERT Onze jonge, begaafde violist Theo Olof is solist op het Ledenconcert (het 4e van serie A), dat de Haarlemse Orkest Vereni ging op Dinsdag 6 Januari zal geven. Kees Hartveït, die ditmaal zal dirigeren, laat het concert aanvangen met Beethoven's Coriolan, gevolgd door het vioolconcert van dezelfde componist. Theo Olof speelde dit concert enige jaren geleden met de H O V. in de Grote- of St. Bavokerk. hetgeen toen met geheel tot zijn recht kwam. Het zal de H.O.V.- bezoekers dan ook ongetwijfeld genoegen doen. Beethoven's onvolprezen vioolconcert ditmaal door Olof in de Concertzaal te horen uitvoeren. Na de pauze gaat tenslotte de symphon(e van César Franck. Nieuwjaarsboodschap voor de Fransen De Franse minister-president, Robert Schuman. heeft in zijn nieuwjaarsbood schap aangekondigd, dat er in 1948 geen verdere loonsverhogingen gegeven zullen worden en dat ongeveer honderdvijftig- duizend ambtenaren zullen ontslagen wor den. Victor Emmanuel begraven Woensdag is ex-koning Victor Emmanuel van Italië te Alexandrië begraven. Ondanks de wens van de ex-koning in alle eenvoud begraven te worden, heeft zijn zoon Um- berto aan het nadrukkelijke verzoek van koning Faroek van Egypte gehoor gegeven en een begrafenis met vorstelijke militaire eer toegestaan. Balkan-commissie ziet geen kans De Balkan-commissie van de UNO heeft uit Saloniki een rapport naar Lake Success gezonden, waarin gezegd wordt, dat de loop der gebeurtenissen de commissie mis schien er toe zullen brengen het bijeenroe pen van een speciale zitting van de Alge mene Vergadering aan te bevelen. In het rapport werd de afwezigheid van twee leden van de commissie, namelijk de ver tegenwoordigers van de Sovjet-Unie en van Polen, betreurd. Drie van de vier rechtstreeks bij de kwestie betrokken mo gendheden, namelijk Joego-Slavië, Bulga rije en Albanië, verlenen geen medewer king, aldus meldt het rapport, en daardoor kan de commissie in het geheel niet vor deren met haar werkzaamheden. In de hui dige omstandigheden is het onmogelijk tot een vreedzame oplossing van de kwestie te komen. De drie ministers Zondag nog niet naar huis De ministers Beel, Drees en Jonkman zullen Zondag nog niet naar Nederland vertrekken, zulks in verband met bespre kingen met hoofden van Negaras en Daerahs, welke Zaterdag en Zondag zullen plaats hebben en waarvoor, reeds de sul tan van Pontianak te Batavia is aangeko men. De Oost-Indonesische minister-president, Anak Agoeng Gde Agoeng, en de minister van Economische zaken. Hoesein, worden hedenmiddag te Batavia verwacht, evenals dr. Mansoer en Dzoelkarnain van Sumata's Oostkust en een vertegenwoordiger van de Daerah Istimewa Palembang. Inmiddels hebben de leden van de com missie voor goede diensten een zeer grote activiteit aan de dag gelegd. Zij hebben waarschijnlijk een nieuw plan als ant woord op de reacties van Nederlandse en republikeinse zijde ten aanzien van het reeds gedane voorstel der commissie van drie. Nationalisatie van het Engels vervoer Weinig Britten zullen Donderdag, 'toen zij in trein, bus of tram stapten, hebben gedacht aan het feit, dat zij van die dag af mede-eigenaar geworden waren van 60 spoorwegondernemingen met 83.668 k.m. spoorlijn, 20.500 locomotieven. 1.200.000 goederen- en 40.000 personenwagons, I 13.500 stations, 70 hotels, 50 000 andere! gebouwen, 9.000 paarden, 25.000 voertui- gen voor paarden tractie, 11.000 vracht-i auto's, ruim 100 stoomschepen, 53.000 bussen en reiswagens, kanalen en water wegen ter lengte van 3.320 km., alsmede 450.000 vervoermiddelen voor het trans port over de wegen en wat al niet meer. Dit geheel van spoorwegen, kanalen, wa terwegen. zal van heden door een com missie beheerd worden, die de Britsh Transport Commission heet en uit een voorzitter en vier leden bestaat, onder hen staan 5 personen, die een directeursfunctie vervullen: voor de spoorwegen en de bin nenlandse waterwegen, het wegtransport, het transport te Londen en later ook een voor het hötelbedrijf. Voor spoorwegen en waterwegen zal sa men door de staat naar raming 1.065.000.000 pd.st. betaald moeten worden als compen satie. De waterwegen zullen slechts 10 mil- iioen pond van genoemd bedrag vereisen, maar het verlies op de waterwegen was in het afgelopen jaar 146.000 pd.st. Nieuwe uitgaven MEISJESBOEKEN Bij de Uitgeverij De Sleutel verscheen Vnkic's Tweeling-zusje, geschreven door Mimi van den Heuvel, een vlot boek voor meisjes van 11 tot 14 jaar Het is alleen jam mer dat de figuur van Ankie zo erg lief en die van haar pleegzusje Ilse zo onaangenaam getekend is. De geschiedenis is voor jeug dige lezeressen zeer spannend De familie Smith in Hillegersberg heeft op 14 Mei 1940 een klein ziek meisje in huis genomen dat een uit de brandende stad Rotterdam vluch tende man bij hen bracht. Zij is even oud als Ilse Smith, en deze, die jaren lang het vertroetelde nakomertje van -de familie was, is heftig jaloers op het zonnige pleeg zusje, van wie iedereen veel houdt. Ankie zo genoemd omdat ze toen ze beter begon te worden, steeds die naam zei voelt zich heel gelukkig bij de familie Smith, maar in haar binnenste hoopt ze toch steeds nog dat ze haar eigen ouders, waarvan niemand Iets weet, zal vinden. Hoe eindelijk, na veel moeilijkheden, en juist dóór die moeilijk heden. de echte ouders gevonden worden is een lang verhaal dat hier niet kan worden oververteld. Er komen grappige momenten voor in de schoolwereld van de beide meis jes en haar vriendinnen, en er wordt op een aardige manier beschreven hoe de klas een meisje dat na kinderverlamming niet meer kan lopen, aan een wagentje weet te helpen. De illustraties zijn óver het algemeen ge slaagd. C. P. Hoofdambtenaar dreef handel in gemeentelijk bouwmateriaal Tien personen, betrokken bij diefstallen van bouwmaterialen toebehorende aan de gemeente Rotterdam hebben zich voor de Rotterdamse rechtbank te verantwoorden gehad. De diefstallen zijn in de jaren 1946 en 1947, mogelijk reeds eerder, gepleegd. Bij benadering is niet vast te stellen welke hoeveelheden stenen, tegels, cement, hout en andere materialen zijn gestolen. Er zijn nog meer arrestaties verricht. Ongeveer 30 personen zullen in volgende zittingen terecht staan. De hoofdverdachte, de 57- jarige hoofdambtenaar S. de B., chef van de afdeling Bestratingen leverde alle mo gelijke bouwmaterialen in elke hoeveelheid aan anderen. De officier van justitie eiste tegen hem één jaar en drie maanden ge vangenisstraf met aftrek. Tegen de overi gen eiste hij straffen variërend van één jaar gevangenisstraf tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tijdens-de oorlog had De B. om te ver hinderen, dat de Duitsers achter de ge- meentevoorraden zouden komen, in de ad ministratie geknoeid, hetgeen hij echter na de bevrijding had voortgezet om ten eigen bate materialen te kunnen verkopen. De terreinchef, de 60-jarige D. H. was in het complot betrokken, alsmede drie chauf feurs. die met door de gemeente gehuurde auto's voor het vervoer van de bouwmate rialen zorgden. Op gefingeerde vervoer- briefjes inden zij de vrachtkosten bij de gemeente. Een van hen had ook in bouw materialen gehandeld. In Vlaardingen trad de 50-jarige caféhouder J. P. als agent op. Hij stond in verbinding met de 47-jarige ploegbaas J. D., die de caféhouder van stenen voorzag, die deze op zijn beurt weer verkocht. De 52-jarige technische ambte naar H. R. stond eveneens wegens verduis tering van bouwmaterialen terecht. De 48- jarige aannemer J. K. en de 43-jarige kolenhand^aar A. O. hadden zich wegens heling te verantwoorden. In geld uitgedrukt betekent bovenstaan de overdracht aan de staat de overname van éen waarde van 1 millioen pd.st., en ongeveer 800.000 aandeelhouders in de talloze betrokken particuliere Britse on dernemingen zijn van heden af aandeel houders in een staatsbedrijf geworden. De Sovjet-Unie sukkelt met de distributie-vrije markt Volgens een diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" heeft de af schaffing van de rantsoenering in de Sovjet-Unie. op 16 December jl., spoedig tot ernstige moeilijkheden geleid. Uit ongecensureerde berichten uit f.los- kou blijkt, dat er aan het einde van de eerste week na de opheffing van de dis tributie van een chaotische toestand kan worden gesproken, aldus de correspondent De eerste paar dagen wekten de winkels de indruk van overvloed, omdat volgens een zorgvuldig voorbereid plan grote hoe veelheden goederen waren opgespaard. De koopkracht van het publiek was toen be perkt door de schaarste van het nieuwe geld. Na 19 December echter, toen de-helft van de maandsalarissen in nieuwe roebels moest worden uitbetaald, veranderde de toestand. Voor de levensmiddelenwinkels vormden zich enorme rijen. Niemand mocht in een keer meer kopen dan be perkte hoeveelheden boter, vlees, suiker, kaas en andere voedingsmiddelen, waar bij met de grootte van het gezin geen re kening werd gehouden. Brood was prac- tisch niet meer te krijgen en wat er was, was van slechte kwaliteit. Ook eieren konden niet worden gekocht. Het gevolg was. zo gaat de correspon dent voort, dat de prijzen op de vrije markten van de collectieve boerderijen met sprongen omhoog gingen. Op deze markten mogen de boerderijen, wanneer zij aan haar leverplicht jegens de over heid hebben voldaan, het resterende vrij verkopen. De prijzen stegen tot het twee- en drievoudige van de officiële prijzen. Had de Sovjet-pers In den beginne de afschaffing van de distributie be schreven als een bewijs van de supe rioriteit van het Sovjet-systeem, een paar dagen daarna bewaarde zü een bijna volkomen stilzwijgen over de toestand op het gebied van de voedsel voorziening. Dit stilzwijgen is Zondag verbroken door de Prawda. het orgaan van de communistische partij, en de Iswestja, het blad van de regering, die toegaven, dat er nog steeds rijen voor de winkels stonden en dat er nog an dere moeilijkheden waren gerezen. Beide bladen zeiden, dat „in sommige gebieden" de voedselvoorziening geen gelijke tred hield met de vraag. De moeilijkheden werden toegeschreven aan fouten In de organisatie en niet aan het gebrek aan goederen. De afschaffing van de rantsoenering heeft onverwachte problemen geschapen voor de leden van buitenlandse ambassa des, legaties en consulaten, die voorheen in speciale „diplomatieke" levensmidde lenwinkels konden kopen, die veel beter waren voorzien dan de gewone winkels. De prijzen waren er wel hoger. Deze win kels zijn thans afgeschaft. Vliegende vleugel. De in Engeland door Armstrong Whitworth geconstrueerde „vliegende vleugel", een .vliegtuig met straalaandrijving dat het volmaaktste ter wereld wordt genoemd, heeft van het vliegveld te Rugby zijn eerste openbare proefvlucht gemaakt. Het staartloze vliegtuig taxiede bijna geluidloos uit de hangar naar de startplaats. Na een op merkelijke korte start, tijdens welke slechts een schrille fluittoon te horen was. verhief het zich in de lucht. Ook daar was het practisch niet te horen. Om de weerstand van de lucht zoveel moge lijk te beperken is de vleugel, die een spanwijdte heeft van ongeveer 27 meter, volkomen glad gepolijst en zonder klink nagels. Heden overleed na een kortstondig lijden, onze geliefde Man. Broeder. Zwager en Ootp JAN WILLEM KUIPER in de ouderdom van 64 jaar. Uit aller naam: Joh. W. Kuiper- Waalewijn. Haarlem. 31 Dec. 1947. Zijlweg 77. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 3 Januari 1948. na aankomst van trein 12.39 op de be graafplaats Westerveld te Driehuis. Heden overleed plotseling tot onze groote droefheid onze lieve Man. Vader. Zoon. Broeder. Behuwd- broeder en Oom CORNELIS JAN DEKKER in de leeftijd van 47 jaar. Uit aller naam: M. J. Dekker- Duisterhof Rie Heemstede, 1 Jan. 1948. Bronstee weg 19. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maan dag 5 Januari a.s. te 12 uur op de Algemene Be graafplaats te Heemstede. Liever geen bezoek. Heden overleed plotseling tot mijn grote droefheid mijn beste Broer en Mede firmant CORNELIS JAN DEKKER in de leeftijd van 47 jaar. W. C. Dekker Firma J. Dekker en Zonen Gevr. in Jan. of later in pret tig gezin een eenv Meisje als HUISHOUDSTER, leef- I tijd tuss 28 en 35'j. zelfst. i kunn. werken en eenv. ko- ken. 2 x p. w. hulp v. ruw werk. Zond. vrij P G. of G.G. en v. g. g. v. Br. Nieukerken, Keizersgracht 136. A'dam. Mevr. v. Werkhoven, Zomer- zorgerlaan 6 Bloemendaal, tel. 22054 vraagt een ZELFST. HULP vragen prima Goede vooruitzichten en vaste werkkring. Aanmel ding Raadhuisstraat 63. Tel. 28810. Voor direct gevraagd: flinke hulp in de huishouding van 8—5 uur. Zondags vrij. Aanmelden Mevr. Leffelaar Wagenweg 102. Flink meisje gevraagd aelfst. kunn. werken, gezin van 5 pers. f 20 per week. Br. no. 9640. OLGA TICHELAAR Mensendieck Lerares Overboslaan 3, Heemstede, Tel. 20662 LESSEN HERVAT. Tandarts (vrL. van Dors- ser. Rustenburgerweg 26. vraagt per 1 Februari een NET MEISJE v. d. of d. en n., zelfst. kunn. werken en koken. Meerdere hulp aanwezig. Veel vrij. NET MEISJE GEVR. 8.30 tot 3 uur met morgen en middagkost. Zondags vrij. goed loon. Aanm. na 7 uur 's av. Lange Veerstraat 17. Notaris van Oppen te Heem stede, vraagt voor spoedige indiensttreding (liefst per 1 Febr. a.s.) een geroutineerde typiste Brieven m. opg. verl. salaris, aan gen. notaris, Herenweg 143, Heemstede. Aankomend wagenwasser- doorsmeerder gevraagd. In bezit van geldig rijbewijs. Br. met verl. sal. no. 9638. Gevr.: A. Een eerste klas GOUDSMID B. Een aankomende GOUDSMIDS-GEZEL (halfwas). Een prettige werk kring Een goede, betrouw bare kracht wordt door ons gewaardeerd. Woning event, op korte termijn beschikb. Nederlandsche Edelmetaal Industrie, Zoutstraat 14, Gro ningen. Ter overname gevraagd te gen behoorlijke vergoeding: nummerbewijs van motorrijtuig letter G met laag Volgnum mer. Aanbieding no. 9631. Te koop: Chevrolet Bestelwagen 3/4 ton in prima staat. Garage DE ROOY, Zijlweg 328, Tel. 17179. GUéPIN en VAN DER VLUGT te Haarlem adverte ren, dat van heden af te hun nen kantore en te Amster dam ten kantore van de He ren JONAS en KRUSEMAN zullen worden betaald de coupons der door hen uitge geven certificaten van Na tionale Schuld. rentende 2yt pet., verschenen 1 Ja nuari 1948. De per 1 Januari 1948 ver schenen coupons en .het restant van de 3 pet. Geldle ning ten laste van de Haar- lemsche Huishoud» en In dustrieschool, zijn betaal baar ten kantore van de firma GUéPIN en VAN DER VLUGT te Haarlem. Strenge vorst verwacht? Uw wintervoorraad op? Geen bezwaar wij leveren U direct prima harde DRENT SE TURF. buitengewoon ge schikt voor centr. verwarm., haard of kachel. Br. no. 9633 Dames- en Herenkapper, Breestraat 5A. Wenst zyn cliëntèle een voorspoedig jaar. Groente-, Aardappelen en "Fruit, Wagenweg 118. wenst allen een Gelukkig Nieuwjaar. Fa. A. BAKKER ZONEN Zocherstraat 33 Schagchelstraat 25 wenst clëntèle een Gezegend Nieuwjaar. Gem. Concertgebouw Dinsdag 6 Jan. '48, 20 u.: (4e concert serie ,A) Dirigent: KEES HARTVELT Solist: THEO OLOF. viool, Entrée: f 2.plus belast. Voorverkoop en plaatsbe spreken bij Concertbur. Alphenaar. ATTENTIE ATTENTIE Dames! Laat uw CORSET n. maat maken, ook positiecor- setten. Prima afw. en voor- oorl. kwal. Alleen Woensd. en Dond. Overtonstraat 49, H.N. Kunstzinnig Portret. SCHOTERWEG 92. Telefoon 2194L OUDERS LAAT UW KINDEREN ZINGEN Dinsdag 6 Januari kwart voor vyl in Gebouw Molenaer- „DE NACHTEGAALTJES" voor jongens en meisjes van 7 tot 14 jaar. Onder bekwame leiding van GOSSE KROESE. Aanmelding kan vanaf heden geschieden aan onderstaande adressen en bij de aanvang van de eerste repetitie. De heer GOSSE KROESE. Marnixstraat 92. telefoon 24403. Mevr. B. MISSET-VAN ANDEL, Verspronckweg 11. tel 17298 NED. VERENIGING VAN SPIRITISTEN „HARMONIA" afd Haarlem. Secretariaat Leidsestraat 12. Tel. !4369 Zondag 4 Jan. v.m. half elf ln „Cultura", Jansstraat 83 WIJDINGSMORGEN. Spreker de heer Piet Klapwijk, Rot terdam. Onderwerp: „Blijf bij mij Heer". Woensdag 7 Jan. in „Cultura" n.m. 8 uur Lezing door de heer H. C. L. v. d. LAAN, Haarlem. Onderwerp: „Het gebied der trillingen" IN DE KRUISSTRAAT van Maandag9uur tot Vrijdag 5 uur BEDDEN-VLOERBEDEKKING MEUBELEN - GORDIJNEN HEEMSTEDE Voor een zeer nauwkeurig (zittend) werk, waarbij men over veel geduld en goede ogen moet beschikken, wordt een SOLLICITANT GEZOCHT bij voorkeur iemand, die in het metaalvak werkzaam is geweest, ter opleiding tot NAALDENRICHTER Leeftijd 25—35 Jaar. Levenspositie. Brieven met uitvoerige inlichtingen betreftende vroe gere werkkring, copie-getuigschriften en 6alariswen- 6en onder no. 9629. WELVAART DOOR PRODUCTIE zit niet te peinzen, wat U ln het Jaar 1948 zult doen! Ons modern Ingericht TEXTIELBEDRIJF biedt U goede kansen. Het brengt voor U. die Uw tijd nuttig wilt besteden, de juiste oplossing: goede ver diensten. ook voor ongeschoolde krachten, in prettige omgeving. Komt eens praten "s avonds tussen 8 en 10 uur of 'b 2aterdags van 2 tot 5 uur bij: Mevr. Lindeman, Santpoorterstraat 18. Haarlem (Kleverpark). WAAR KOOPT U DAT!! Pracht huiskamers in blank, mahonie en Engels 282.—. Zeldzame Goth. ridderkamers vanaf 975.—. Slaapkamers in blank. Eng. en Mah. Salons vanaf 475.—. Alles prima kwaliteit. MEUBELTOONKAMERS DIRECT VAN FABRIEK WESTERHOUTPARK 8 bij Wagenweg - TELEFOON 18840 Warmoesstraat 21 ln touw, dekzeilen enz. wenst haar cliëntèle een voorspoedig 1948. TAN DEKKFR'S LOODGIETERSBEDRIJF Erkend gas- en waterfitter kantoor Wilhelminastraat 29 - Tel. 12967 wenst cliëntèle en vrienden een Voorspoedig 1948.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3