W.Fortgens Ook werk voor minder-valide arbeiders Een sleutel in ruil voor een Bijbel Dansschool Taxi? Bel 1.2.3.4.5 „Het Gouden Hoekje" VRIJDAG 2 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Uitvoering van de wet in Haarlem en omgeving De wet op de tewerkstelling van minder- valide arbeiders is op 1 Januari in wer king getreden. Men weet dat de bedrijven die met meer dan 20 man werken, nu ver plicht zijn om zulke werkkrachten aan te stellen. Als maatstaf geldt één op de vijftig arbeiders. Indertijd hebben wij reeds op de grote sociale betekenis van deze wet gewezen. Daarbij stelden wij in het licht, dat thans nog vele minder valide arbeiders tot niets doen zijn gedoemd. Het uitgeschakeld zijn uit het arbeidsproces is voor de mens dik wijls schadelijker dan de ziekte of vermin king zelf. De beste therapie is dan ook arbeid. De zorg voor de onvolwaardige arbeids krachten. is in Haarlem en omstreken in tweeën gesplitst. De „Nazorg",» hoofd de heer E. P. Schuyt, wijdt zich in het bij zonder aan de mensen die blijvende- zorg behoeven. Daaronder vallen dus de zwak zinnigen en anderen die niet tot volwaar dige arbeidskrachten zijn op te leiden of om te scholen. De ervaring heeft evenwel geleerd zo deelde de heer Schuyt ons mede dat ongeveer 90 procent der minder valide arbeidskrachten met aanvankelijke hulp volwaardig zijn te maken. Eigenlijk zijn wij hier al jaren mee bezig. En gelukkig ook met veel succes. Iemand om slechts een voorbeeld te nemen die door een ongeluk een arm verspeelde is door „Nazorg" aan een kunstarm geholpen en daarmee voor een speciaal werk opge leid. Na enige oefening kon de betrokkene in het normale arbeidsproces opgenomen werden. Zo zijn er vele gevallen. Bij de plaatsing is in het algemeen van de grote werkgevers te Haarlem veel mede- wei king ondervonden. O.a. van Droste, Hin, Union, Centrale Werkplaats der Spoorwe gen en verschillende wasserijen. Er zijn er ongetwijfeld die het nu vooi"geschreven minimum van 1 op de 50 al bereikt, of misschien al overschreden hebben. Ge hoopt wordt natuurlijk dat de werkgevers zich niet zullen beperken tot het voorge schreven percentage, maar ik ben zo vervolgde de heer Schuyt overtuigd, dat zij dit niet zullen doen. Het sociale gevoel is gelukkig sterk ontwikkeld, vooral het werk der sociale werksters (de meeste grote bedrijven hebben die aangesteld) 1 wordt in dit opzicht zeer op prijs gesteld. Het Gewestelijk Arbeidsbureau is, nu de wet in werking is getreden, speciaal belast met de zorg voor de plaatsing van de min der-valide arbeiders. Van heden af kunnen deze zich bij de Arbeidsbureaux aanmel den. De directeur, de heer A. P. M. van Hiel, deelde ons mede dat er, vooral in Amerika, de laatste tijd zeer gunstige ervaringen zijn opgedaan met de te werkstelling van minder-validen. Daar is men tot de con clusie gekomen dat 95 procent van de licha melijk onvolwaardigen geschikt te maken zijn voor volwaafdige arbeid, mits zij slechts op de goede plaats gebracht wor den. De man die in een wagentje moet rij den omdat hij zijn benen niet kan gebrui ken, is in staat een vak te leren, waarin hij evenveel presteert als een collega die twee gezonde benen heeft. Zelfs is het ge lukt mensen die hun handen missen tot volwaardige arbeidskrachten op te leiden. Natuurlijk eist het veel bemoeienis om deze vakopleiding mogelijk te maken. Het is evenwel een zeer dankbaar werk, niet alleen ómdat het voor de mensen zelf van onschatbare betekenis is, maar ook uit maatschappelijk oogpunt. Eigenlijk zouden de werkgevers die een ledige plaats hebben, zich in de naaste toe komst moeten afvragen: is dit niet een functie waarvoor een minder-valide in aan merking kan komen? Het voorgeschreven minimum van 2 procent moet natuurlijk niet doorslaggevend zijn, althans niet wan neer dit al overschreden is. Haarlemmer wilde dansen In het Gemeentelijk Concertgebouw werd Donderdagavond in besloten kring een dans avond gehouden. Enige personen wilden naar binnengaan, maar de toegang werd gewei gerd, omdat zij niet in het bezit waren van een toegangsbewijs. Zij hadden echter geen zin, om weg te gaan en daarom werd de poli tie gewaarschuwd. Een agent van politie verzocht het publiek door te lopen, maar een negen et] twintig jarige Haarlemmer, die sterke drank gedronken had, wilde aan het verzoek niet voldoen. De agent besloot de man mee naar het bureau van politie te nemen, waartegen de arrestant zich ernstig verzette. Op de Riviervismarkt kwam hij tegen een ruit terecht, die brak. Daarna heeft de politieman de danslustige, die schopte en sloeg, ernstiger aangepakt en toen dat niet voldoende hielp, een klap met de gummistok gegeven. Wegens wederspannigheid is pro ces-verbaal opgemaakt. Ds. P. G. Verweys te Zevenbergen heeft bedankt voor het beroep der Ned. Hervorm de Gemeente van Houtrijk en Polanen (Halfweg). Holland—Michigan staat open voor de Haarlemmers Hogere bezoldiging bij Buitengewoon L.O. Kosten voor Haarlem 9000 per jaar £r is een toeslagregeling voor. het per soneel aan de buitengewone scholen voor lager onderwijs, die voor rijksrekening komt. Deze bedraagt voor gehuwden 447, voor ongehuwden 433. B. en W. menen, dat dit geen voldoende waardering voor de grotere speciale vakbekwaamheid en gees telijke inspanning is. Dit manifesteert zich in een tekort aan geschikte krachten, het welk bij deze belangrijke taak van onder wijs nóg nijpender is dan het tekort bij het gewone onderwijs. B. en W. willen daarom weer, zoals vroe ger, een gemeentelijke bijslag invoeren, die dan 300 per jaar zal bedragen. Dezelfde regeling zal dan ook gelden voor het bij zonder onderwijs. Vermoedelijk zal dit aan de gemeentekas een offer van 9000 per jaar vragen. Grote Houtstraat 176 - Tel. 15150 - Haarlem wenst U een gelukkig en vo^ps-oedig Nieuwjaar en veel succes op de NIEUWE CLUBLESSEN voor beginners en gevorderden, welke begin Januari een aanvang zullen nemen. Het nieuwe prospectus ligt voor U gereed. INSCHRIJVING vanaf heden. (Adv.l Burgerlijke stand van Haarlem 31 December. BEVAI-DEN van een zoon: 24 Dec., J. W. AldersZwetsloot: 30 Dec.. W. A. Stekelen burgVinkestein; E. G. A. Hesselsvan Alst; C. BekooijKoning: 31 DecW. K. van RiemsdijkKoekenbier: T. NoordhoekEl- derbroek; N. H. van Gennepde Vries. BEVALLEN van een dochter: 30 Dec., M. C. Wijkhuizenvan Dam; H. E. de Vries Mayer; E. J. KoopmanKager; L. Heyligers Stecher; H. Eversde Jager; 31 Dec., C. P. Stringervan Dam; M. SlotKloos: C. van WortOerlemans OVERLEDEN: 29 Dec., E. P. M Remmel- zwaan—Engelhard. 61 j., Kruisstraat; 30 Dec., A. A. M. Harren—Janssen Schmidt, 62 j.. Schermerstraat: K. H. L. BerneltMoens, 79 j., Tuinwijklaan. ONDERTROUWD: 31 Dec., A. G. Dapper en R, L, Bolkestein: G. A. Verhagen en C. M. Peters: H". C. Langeveld en M. de Jong; M. Langenberg en J. W. van Meel; P. J. van Menen en S. H. Zeeuw: G. H. Hendrikx en J. L. Hurkmans; L. B. Konijn en E. P. Tuij- ten: L. Dingemanse en J. J. E, Suik; M. B. Hommel en H. M. van der Aa; K. A. Sieg fried en G. M. Warmenhoven. GEHUWD: 31 Dec., G. H. P. C. Scheepers en E. M. Damave; J. A. Verdonkschot en M. A. A. van der Vlugt; J H. van Duijn en J. M Bruikman; W II. A. de Jor>g en M L. van Kalmihout; J. van Ispelen en M. Sommer; A van Wijnen en A. A. van der Meij; W. de Jong en H. M. van Slooten: C. B. Lagerweij en J. J. van de Pas; J. P. Kroon en F. Brand: J. Biersteker en M. H. Snoeks DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen, tabaks- en versnaperings- kaarten te: Haarlem: (Vleeshal) restant R. Zandvoort: (I-Ialtestraat) X, Y cn Z. De oude raadszaal van het Haarlemse Stadhuis was hedenmorgen getuige van een kleine, maar charmante plechtigheid. In ruil voor de destijds op initiatief van „Haarlems Bloei" door de Haarlemse bur gerij ter gelegenheid van het Eeuwfeest van stad Holland-Michigan aangeboden Statenbijbel, overhandigde mevrouw M. van Hengel-Couperus, Haarlems culturele ambassadrice bij dat jubileum, aan het gemeentebestuur namens Holland-Michi gan een zilveren sleutel „teken van gast vrijheid en welkom voor alle Haarlemmers en van een vriendschap, die bestendigd moge blijven tot in lengte van dagen". Mr. P.. O. F. M. Cremers, omringd door de wethouders, de gemeente-secretaris en enkele bestuursleden van „Haarlems Bloei", noemde het een fijne gedachte, dat „Haarlems Bloei" zijn keuze indertijd op een Statenbijbel had laten vallen, een veelomstreden boek, doch de grondslag van de Europese en de daarvan afgeleide Amerikaanse beschaving. De burgemeester sprak zijn waardering uit over de wijze, waarop mevrouw Van Hengel zich van haar taak ginds had gekweten. „De tijd ligt ver achter ons, dat een sleutelover dracht een zich gewonnen geven bete kende. Een Nurks zal wellicht vragen: zal De Koningin woonde de „Gysbreght"-opvoering bij i De Koningin heeft op Nieuwjaarsdag de gala-voorstelling van Vondels „Gijsbreght van Aemstel" in de Stadsschouwburg van Amsterdam bijgewoond. Het treurspel werd opgevoerd door de I Stichting Amsterdams Toneelgezelschap; met in de hoofdrollen Albert van Dalsum I als Gijsbreght van Aemstel, Loudi Nijhof als Badeloch, Johan Fiolet als Willebord, Frits van Dijk als Arend van Aemstel, Ben Groenier als Vosmeer en Paul Huf als bis schop Gozewijn. Maurice van IJzer dirigeerde het orkest van de Haarlemse Orkestvereniging, dat de door Arnold Juda gecomponeerde mu ziek uitvoerde. Getrouw aan de traditie vierden na de pauze Kloris en Roosje, vertolkt door Cas Bnas en Mies Hagens, hun jaarlijkse brui- lolt, ditmaal met een Nieuwsjaarswens, samengesteld door S. Carmiggelt en A. Koolhaas en uitgesproken door Paul Huf als Thomasvaër en Marie Hamel als Pie ternel. De bruiloftsmuziek werd eveneens uitgevoerd door de Haarlemse Orkestver eniging onder leiding van Maurice van IJzer, van wie ook het muziekarrangement was. GEDENKSTEEN IN DE M. T. S. Op Zaterdagmiddag 10 Januari om half vier zal in de hal van de Middelbare Technische School te Haarlem een gedenksteen voor de in de bezettingsjaren gesneuvelde directeur, leraren en leerlingen van de school, worden onthuld. Namens de slad Michigan overhandigde mevrouw Marguérite van Hengel-Couperus vanochtend aan de burgemeester „de" sleu tel. Van links naar rechts: mr. P. O. F. M. Cremers, wethouder A. J. M. Angenent, wethouder mr. S. C. van der Wall, de heer A. W. Schaefer, mevr. van Hengel-Couperus en mr. Th. A. Wesstra. er één Haarlemmer meer naar Michigan gaan?, doch dit is zuiver een gevoels kwestie en daarom juist belangrijk, ook tussen volken* en staten". Spr. hoopte, dat mevrouw Van Hengel Holland-Michigan zou laten weten hoe dit symbolische geschenk in de Spaarnestad op prijs werd gesteld. Met een „Leve Haarlem, leve Holland" was de plechtigheid ten einde. Vijftig jaar trouwe dienst bij de belastingen vervuld Woensdag heeft de heer H. J. H. In den Bosch, hoofdcommies, chef de bureau van het ontvangkantoor der directe belastingen >te Haarlem afscheid genomen van de dienst en van de ambtenaren in het gebouw Klein Heiligland. Eerst voerde de ontvanger de heer Visser het woord, die de loopbaan van de scheidende ambtenaar schetste, waaruit bleek, dat de heer In den Bosch ruim 50 jaren onafgebroken bij de administratie der belas tingen heeft gediend, waarvan de laatste 29 jaar als chef de bureau van het ontvangkan toor. Door zijn capaciteiten en zijn tact, om met velen te kunnen omgaan stond hij in hoog aanzien. Als blijk van waardering en dank bood hij lïem namens de ambtenaren een fraaie ets aan, benevens een geschenk onder enveloppe in opdracht van het Depar tement van Financiën. Ook de hoofdinspec teur de heer J. H. C. Hellema gétuigde van zijn waardering voor het werk van de heer In den Bosch en bood hem namens de amb tenaren van de inspectie enige boekwerken aan. Hierna werd nog door de kassier, de chef vait het corps deurwaarders en een der deurwaarders het woord gevoerd die hun waarderende woorden vergezeld deden gaan van een bloemenmand namens de ambtena ren-organisatie. De heer Rumpff sprak na mens de Stortings- en Ophaaldienst van de gemeente Haarlem en getuigde van de uit stekende samenwerking, die dank zij de heer In den Bosch steeds met de belasting dienst had bestaan. De heer Ebbinge van het belastingadvies-bureau Loyens en Volkmaars getuigde van zijn grote waardering voor het werk en de persoon van de heer In den Bosch, welke woorden eveneens vergezeld gingen van een fraaie bloemenmand. Ten slotte dankte de heer In den Bosch voor de vele blijken van belangstelling eh de fraaie geschenken. Enige ruiten vernield Op de eerste Januari zijn in Haarlem enige ruiten vernield door lieden, die onder indruk Waren van sterke drank of in een bijzondere stemming verkeerde. In een woning aan de Tugelasfraat was op gewekt het oude jaar uitgeluid en de familie bleef na twaalven nog enige tijd bijeen. Er werd nogal gedronken. Ongeveer vier uur ontstond een vechtpartij, waarbij de bewoner zodanig gewond werd, dat een lid van de On- gevallendienst er bij te pas moest komen. Zijn broer werd voor de veiligheid ter ont nuchtering in het bureau van politie aan de Rijksstraatweg opgesloten, Enige ruiten wer den vernield en het meubilair liep schade op. In de loop van Nieuwjaarsdag verkeerde een zes en dertig jarige opperman in een minder prettige stemming. Zijn meisje had de verloving uitgemaakt en toen hij naar zijn huis ging, sloeg hij een ruit in. De slagader van zijn rechterpols werd echter geraakt en een lid van de Ongevallendienst moest ge waarschuwd worden, om hulp te verlenen. Daarna is de man naar het ziekenhuis i Joannes de Deo overgebracht, omdat hij in overspannen toestand verkeerde. Des avonds is een vijftig jarige stoker aangehouden, die in staat van-dronkenschap verkeerde en met een kei een ruit van een winkel op de Gedempte Oude Gracht heeft vernield. Werkloosheid iets gestegen in Haarlem en omstrekei thans 2000 werklozen In de laatste weken is er énige kente ring gekomen in het tekort aan arbeids krachten in enkele bedrijven. Dit blijkt wel uit het feit, dat het aantal werklozen dat ingeschreven is bij het Gewestelijk Ar beidsbureau, gestegen is tot 2000. Enkele weken geleden was dit aantal 700. Haarlemse cijfers niet ongunstig In Haarlem zelf zijn de cijfers evenwel niet ongunstig. Er zijn hier thans 144 ar beiders in de rijkssteunregeling, verder nog 130 valide" armlastigen die voor reke ning der gemeente gesteund worden. Van een noemenswaardige stijging op dit ogen blik is hier geen sprake. Het Gewestelijk Arbeidsbureau strekt zijn zorg evenwel uit over een groot gebied; daaronder vallen ook IJmuiden, Beverwijk, Haarlemmer meer en een groot deel van de Bloembol lenstreek. In de wintermaanden komen veelal land- en tuinarbeiders tijdelijk zon der werk. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Vooroorlogse gewoonte in ere hersteld Vanmorgen was er een drukxe van belang in de Grote Houtstraat bij de Houtbrug. Daar werd een goede, vooroorlogse gewoonte in ere hersteld. De oorlog had namelijk de jaren lange traditie van de Jager's Meubileer In richting, om het jaar met zeer aanlokkelijke restanten aanbiedingen te beginnen, onder broken. Nu worden daar echter weer ameu blementen, tafelkleden, spiegels enzovoorts aangeboden tegen ongeveer 60°/o van de nor male prijs. Geen wonder dus, dat vele trouw lustigen daarvan profiteren om zich meubels aan te schaffen, en zich haasten om toch I vooral bijtijds te kopen, want de voorraden j zijn natuurlijk nog niet op vooroorlogs peil, en zullen bij deze overweldigende belangstel- j ling spoedig uitverkocht zijn. (Adv.) De zilveren sleutel van Michigan-Holland, die hedenmorgen ten Stadhuize aan de Haarlemse burgerij werd overgedragen. DEN HAAG WINT DANSWEDSTRIJD In de H.K.B. had Donderdagmiddag een team-danswedstrijd plaats tussen dans- leraren uit Haarlem, den Haag en de rest van Nederland. De wedstrijd, die vol swier en gratie was, eindigde in een overwinning voor de Hage naren (20814 pnt.). Twee werd de rest van Nederland (190 pnt.) en drie Haarlem (188J4). De danseurs moesten hun bekwaamheid tonen in de Engelse wals, slow-fox en quick-step. Goed besluit van 1947 voor Haarlemse wezen De „Martha Dean"-show is een populair onderdeel van het Amerikaanse radio programma. Enige tijd geleden werden de Amerikanen in een uitzending opgewekt geld te storten voor het. zenden van voed selpakketten naar Nederland. Het grote bedrag, dat tenslotte bijeen kwam, werd door de „radio-show" ter beschikking ge steld van de „Care", de grote Amerikaanse coördinatie-instelling, die op haar beurt weer zorgde voor de verscheping en de distributie van pakketten. Op de laatste dag van 1947 kon men in vele weeshuizen in ons land ook in Haarlem verheugde kindergezichten zien. „We hadden er niet op gerekend, dus kwam het als een extra-verrassing", ver telde de directeur van het Gereformeerde of Burgerweeshuis ons. Er kwamen in de Olieslagerslaan tien pakketten, elk veer tien kilo levensmiddelen of wel 41.000 talorieën vertegenwoordigende in de vorm van eierpoeder, suiker, abrikozen, repen chocolade of volle melkpoeder. In verschillende inrichtingen kwam de directeur van de „Care", de heer Charles Cotter, zelf de goede gaven afgeven, doch voor Haarlem had hij geen tijd meer. Jammer maar de kinderen en de lei ding hebben zich er niet mindèr dankbaar om getoond. Taxi Bel 13 000 DAG EN NACHT „Casablanca" (Luxor) „Heb je zor gen hoop op morgen" dreint de jazzband van Ricks „Café Américain" in de Marok kaanse staa Casablanca en de honderden door de nazi-terreur opgejaagde verdoem den en desperado's, ten prooi aan mee dogenloze parasieten, die profiteren van het gedrang op de smalle springplank naar de Nieuwe Wereld, zingen het yan harte mee. Temidden van deze menselijke ellende vechten drie mensen, twee mannen en een vrouw, met elkaar, met de Vichy-wind- vanen en met de Duitse agenten. De Amerikaan Richard Blaine heeft wa pens geleverd aan de Ethiopiërs, hij heeft gevochten tegen de fascistische rebellen in Spanje en op znn vlucht voor de Duitsers ontmoet hij in Parijs de Noorse Ilsa Lunt, die hij boven alles liefkrijgt, doch die de vrouw van een Tsjechisch filosoof en lei der van het internationale geestelijk verzet, Victor Laszlo, blijkt te zijn. De Amerikaan heeft de beschikking over twee alle grenzen openende visa na een hevige innerlijke strijd besluit hij deze aan zijn geliefde met haar man af te staan. Ingrid Bergman, Humphrey Bogart en Paul Henreidt vertolken op meesterlijke wijze deze gebroken levens. Opmerkelijk is voorts de laatste rol van Conrad Veidt voor zijn dood in 1943: een van twee walletjes etende Vichy-prefect. Regisseur Michael Curtiz wist de sfeer van dit centrum van berooiden en avonturiers; waar hartstocht en heldhaftig verzet elkander ontmoetten, uitstekend te tréffen. „Het Spookhuis" (P a 1 a c e). Bud Ab bott en Lou Costello zijn twee grappen makers, die de toeschouwers aangenaam bezighouden met hun avonturen, welke zij in een kasteel beleven. Door een merk waardig toeval erven zij het kasteel, dat echter een spookhuis blijkt te zijn. Spoken waren er rond, wurgende handen grijpen bezoekers aan, een slaapkamer verandert in een speelzaal, enz. Griezelige gebeurte nissen volgen elkaar op, waarbij de komie ken een belangrijke rol vervuilen. In het voorprogramma wordt een goede cabaret film over een ijsballet vertoond „Penny Serenade" (Rembrandt). Na een vrij somber begin volgt een vlotte film, die haar hoogtepunt vormt, als het jonge paar, dat geen kinderen heeft en er gaarne één heeft, als verzorgers van een baby mag optreden Het kind groeit op tot grote vreugde van de pleegouders. Hoe zwaar is echter de slag, als het meisje over lijdt. Het echtpaar leefde geheel voor het kind en na haar verscheiden dreigt er een verwijdering te ontstaan, welke weer g*4'd komt, als de gelegenheid er is een ander kind aan te nemen. Irene Dunne en On-y Grant werken mee in deze boeiende film, die in episodes gebracht wordt en geïllu streerd wordt door goede muziek. „De zwarte zweep van Zorro" (Spaar- n e) is een seriefilm, waarvan deze week het eerste deel „De gemaskerde wreker" wordt vertoond. Het is een spannende ge schiedenis, gebaseerd op gebeurtenissen, welke zich aan het einde der vorige eeuw hebben afgespeeld in de Amerikaanse staat Idaho, toen voor- en tegenstanders van federale samenwerking elkaar op leven en dood bestreden. Als Zorro, de leider van een der partijen, daarbij om het leven komt, volgt zijn zuster Barbara, bijgenaamd „De Zwarte Zweep" hem op en zet de strijd voort, waarbij zij en haar aanhangers in tal van spannende avonturen betrokken worden. „Zigeuners" (Frans Hals). Een verhaaltje in technicolor uit het Hongarije van een eeuw of vijf terug, waar feodale baronnen en hun krijgers ongenoegen krij gen met een zigeunerstam. De directe oor zaken van de twist zijn een bijzonder schone zigeunerin, die eigenlijk geen zigeu nerin maar een barones is en een bood schapper van de koning. Ter geruststelling delen wij mede, dat zij elkaar ondanks alle hinderpalen krijgen. Een kleurige cocktail met grote doses rennende paarden, zwaardgevechten en melodramatische sensatie, die genietbaar is omdat alles er zo aardig uitziet. „Rebecca' (City) komt nog eens de romantische uuii.cn verwarmen. Dit kleur- rijke drama, in boek, hoorspel en film ge- l meengoed geworden, zal zekex* nog grote I belangstelling trekken. i Een 60-jarige Ned. Bond van Oud-onder. of-ficieren jubileert Op 5 Februari 1888 werd opgericht de Nederlandse Bond van Oud-Onderofficie ren. Deze organisatie die ten doel heeft a. de toewijding aan Vorstin en Vaderland, b. de behartiging van de stoffelijke be langen der leden in het maatschappelijk leven zal dus weldra haar 60-jarig be staan herdenken. Het jubilé der Haarlemse afdeling valt iets later, want zij werd 13 Maart 1888 op gericht. De stoot tot de oprichting van de Ne derlandse Bond werd indertijd gegeven door een Haarlemmer, de heer A. C. de Koek. Deze bracht een bezoek aan België en maakte daar toen kennis met de organi satie van de Belgische oud-onderofficie ren. Te voren waren in ons land slechts de oud-onderofficieren van het regiment Grenadiers en Jagers in een verenigings verband opgenomen. Ook in de eerste tijd van het bestaan der Haarlemse afdeling had de heer de Koek een Sïïoot aandeel in het werk der organisatie. Thans is voorzitter der afde ling de heer H. J. Bouman: eerst was hij zes jaar secretaris, nu bekleedt hij al veer tig jaar de functie van voorzitter. Een belangrijk moment in de geschiede nis der afdeling was dat zij in 1909 een eigeri gebouw aan de Schouwtjeslaan kreeg, een geschenk van mevrouw Visser van Hazerswoude-van Merlen, die veel sym pathie met het werk had De afdeling heeft in de verstreken 60 jaar veel voor haar leden kunnen doen. Het ledental schommelde nog al; af en toe was het boven de honderd. Nu is het betrekkelijk laag (ongeveer 50), maar de afdeling is sterk door haar vele aspirant leden (onder-officieren) en begunstigers. De nieuwe burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft zich bereid verklaard als beschermheer der afdeling op te treden. Hij zal op 8 Januari als zo danig, in een bijeenkomst in het eigen ge bouw, worden geïnstalleerd. De jubilea van de bond en van de afdeling zullen gevierd worden. Einde Maart wordt te Haarlem een feestavond gehouden, waarin de heer Bouman een overzicht zal geven van de wetenswaar digheden uit, het verleden. De volgende dag heeft er 's middags een receptie plaats in „De Leeuwerik", waarna de leden zich aan een feestmaaltijd zullen vhrenigen. Daarna volgt nog een gezellige avond in hetzelfde geboüw. Moeilijkheden voor automobilisten aan de Belgische grens De Belgische douane verlangt van heden af, dat de merken, maten en nummers van de autobanden op de grensdocumenten worden vermeld. Tegen deze maatregel, welke zonder enige waarschuwing van toe passing is verklaard en 'dientengevolge aan enkele grenskantoren tot grote verkeers opstoppingen leidde, heeft de A.N.W.B. in Brussel geprotesteerd. Ieder, die per auto naar België gaat, wordt aangeraden de benodigde gegevens bij de hand te hebben voor het geval men vermelding daarvan op de grensdocumen ten verlangt. Stremming bij veerdiensten ife A.N.W.B. deelt mede dat ten gevolge van het hoge water verschillende veer diensten genoodzaakt zijn hun dienst te wijzigen. Het veer KesterenRhenen function- neert van 6 tot 20 uur, doch niet voor zware vrachtwagens. Het veer Tiel Wamel functionneert van 6 tot 22 uur alleen voor voetgangers. Bij mist zal de dienst geheel stilgelegd worden. Het veer bij Druten is geheel gestremd. Met het veer bij Opheusden kunnen alleen voetgangers en fietsers van 7 tot 17 uur overgezet worden. De veren Eek en Wiel en Culemborg functioneren nog normaal. Zandvoort AANLEG GOEDERENSTATION IN VOORBEREIDING De Nederlandse Spoorwegen hebben aan burgemeester en wethouders van Zand voort bericht, dat opdracht is gegeven de sporen te leggen vQor de los- en laad- gelegenheid te Zandvoort, Dit betekent, dat het goederen-station te Zandvoort binnenkort weer in gebruik zal kunnen worden genomen Heemstede DE TWENTSE BANK OP DE PLANKEN Het toneelgezelschap van de Twentse Bank, dat destijds met veel succes het blijspel „Het Witte Paard" opvoerde, zal Zaterdag 10 Januari wederom het toneel in het R.-K. Verenigingsgebouw bestijgen voor een uitvoering ten bate van de NIWIN CONCERT LAUDATE DOMINUM. Het zangkoor van de parochiekerk St. Bavo aan de Herenweg geeft Maandag avond 5 Januari in het R.-K. Verenigings gebouw een concert onder leiding van de heer F. de Barbancon. Aan dit, concert werkt mede het Hoofddorps Mannenkoor onder leiding van dezelfde dirigent Onder de uit te voeren werken is ook het te Deum van Hubert Cuypers, geschreven voor 8 mannens temmen. BINNENLAND Naar Duitsland kunnen voortaan brie ven tot een maximum gewicht van 2 kg. wor den verzonden. De Nederlandse matroos Pieter van der Bos is op Oude Jaar aan boord van het Ne derlandse m.s. „Joost" uit Zaandam, in de havenstad Skulskaer ten Noorden van Stock holm. bij het laden door een laadkraan ge raakt en op slag gedood. (U. P.). Het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshot heeft de ex-hoofdredacteur van het voor malige dagblad „Het Volk", W. Goedhuys, veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar. Voorts werd hij voor het leven ontzet uit beide kiesrechten en uit het recht een journalistieke functie te bekleden Het bestuur van de nationale raad van het voormalige verzet is als volgt samenge steld: B, Diamant (Amsterdam) voorzitter: P. J. Hagendoorn (Utrecht) secretaris: dr. J. H. Renke (Scherpenzeel)ir. S. G. L. C. Lan- gendam (Maartensdijk) en A. van der Meu- len (Rotterdam). De minister van Onderwijs heeft be paald, dat studenten aan de rijksuniversitei ten of aan de Technische Hoogeschool een deel van het collegegeld behoeven te betalen indien zij door militaire dienst slechts een gedeelte van de colleges hebben kunnen bij wonen. Aan dr. A. Loudon, is wegens zijn benoe ming tot lid van de Raad van State eervol ontslag uit de buitenlandse dienst verleend, onder dankbetuiginig voor de vele en ge wichtige diensten door hem onder moeilijke omstandigheden aan de Koningin en aan den lande bewezen. Vier Zaankanters zagen kans uit de v§rnietigingsmachines van de papierfabriek der N.V. Van Gelder te Wormer 2400 fiets bandenbonnen te stelen. Toen zij probeerden, de bonnen in Purmerend aan de man te brengen werden zij gearresteerd. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemmers H. Garrels. H. Oudman cn H. Veldkamp slaagden voor het Woensdag te Amsterdam gehouden examen voor aspi rant-inspecteur van politie. Het hoofd van de school „Buitenrust" aan de Buitenrustlaan wenst gedurende het jaar 1948 een proef te nemen met algemeen vormend muziekonderwijs aan de oudere debiele jongens van zijn school. De kosten hiervan worden geraamd op f480. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. In de nacht van Woensdag op Donder dag is tijdens afwezigheid der bewoners inge broken in een sigarenwinkel aan de Neptu- nusstraat in Haarlem-Noord. De buit bestond uit tienduizend sigaretten en een herenfiets. Haarlem is een kinderkoor ryker. Op Dinsdag 6 Januari wordt de oprichtings bijeenkomst van „De Nachtegaaltjes" voor dè jeugd van 7 tot 14 jaar gehouden in het gebouw Molenaerstraat 18. Dirigent is Gosse Kroeze. B. en W. van Haarlem stellen de ge- mëenteraaad voor te benoemen tot tijdelijk lerares in de Engelse taal aan het Gymna sium mevrouw M. HempeniusHissink en tot tijdelijk leraar in de Oude talen de heer J, H. M. M. Loenen, beiden te Haarlem. De aanbevelingen voor curator van het Gymnasium luiden: vacature mr Th. A. Wesstra: 1. ds. A. J. van Rhijn; 2. dr. H. van der Loos en vacature wijlen dr. J. Roorda: 1. dr. J. W. Kamerling: 2. W. H Bierman. De Haarlemse gemeenteraad vergadert Woensdag te 2 uur. De agenda vermeldt 21 punten. B. en W. stellen voor achthonderd gul den ter beschikking te stellen van de U, L. 0. c, waarvan het aantal leerlingen zo ia toegenomen, dat een extra eerste klasse moet worden gevormd. Voor de vacatures in de Plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs hebben B. en W. aan de gemeenteraad de volgende aanb'evelingen aangeboden. Vacature de heer G. D. Gratama; 1. ir. A. G. de Koningh; 2. ir. G. Redeker. Vacature de heer H. G. Cannegieter: 1. mer vrouw mr. E. van EekThiel; 2. dr. J. S. Bartstra. Wij hebben dringend nodig GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen met en zonder inlevering, bij GIERSTRAAT 45, HAARLEM BSoemendaal DE RAAD EN DE GEMEENTEREKENING D.e raad is in vergadering bijeengeroepen op Donderdag 22 Januari, in plaats van op de gebruikelijke derde Donderdag van de maand. Deze verschuiving van de vergadering geschiedt voornamelijk met het oog hierop, dat B. en W de gemeenterekening over het jaar 1946 in de eerstvolgende vergadering willen aanbieden. Het op deze rekening betrekking hebbend accountantsrapport kon echter niet tijdig (vóór 15 Januari) gereed zijn. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: J. SteetskampJacobsen, d.; P. F L. de Ridderv. Teesseling. z.\ N. Bransv. Elden, z.; M. B. BlochBaak. z.; J. A, Th. BabeliowskySpaans, d.; A. de VinkHeisius, z. ONDERTROUWD: J van Duin en A. van Eerden; G. J. Dekker en J. C. Dekker; P. Kraaijer en A. S. Bos. GEHUWD: E. T. E de Nijs Bik en C. R. van Scherpenberg; A. J. de Graaff en H. J. C. Bosman. OVERLEDEN: Wed. M. Schaaper—v. d. Berg, 84 j. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Dinsdag koersen Koninklijke Olie. 287 28534 Unilever 281-kf 283 Philips 338 352 A. K. U 174*4 174% Fokker Nederlandse Ford 400 Nederlandse Kabel 320 Calvé certificaten 192J4 Scheepvaart Unie 163^ 167 Holl.-Amerika Lijn 214 Deli Maatschappij 164->4 H V A 221 227 A'dam Rubber 150 153% Ned. Handel Mij. 158 N.-I. Handelsbank 105 105?4 Billiton Mij. II 459 Claims Kon Olie 849.-— 8.46.— OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRiBUTIEDIENST HEEMSTEDE-BENNEBROEK. AANVRAGEN RIJIWELEN. Met ingang van heden t.m. 10 Januari a,s. kunnen weer aanvraagformulieren voor rij wielen worden afgehaald, voor personen die voor hun beroep meer dan 20 km per dag afleggen, of meei dan 5 km. van hun werk verwijderd wonen, dagelijks van 912 eu 23.30 uur behalve Donderdags en Zater- dags aan het kantoor Binnenweg 160.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6