Jë IS sZ Éi Het Haarlemse station M. A. Reinalda hield Nieuwjaarsrede Predikbeurten werd 40 jaar geleden gebouwd Boxen met bodern Van ïöeett CITY TAX nv. 1ELEFOON 16.17.2 ZATERDAG 3 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Slechts federatieve sameniverking kan uitkomst bieden „In 1948 zal het gaan om de rechten van de mens, om democratie of communisme, om socialisme of kapitalisme. Ook in ons land zal de g,rofe massa der arbeiders de weg dienen te vinden, die leiden zal naar de vrijheid. Deze weg zal begaan worden door een steeds groter aantal ouderen en jonge ren, mannen en vrouwen die de ster van het socialisme in hun leven weten en zullen volgen." Met deze woorden eindigde de Commis- seris der Koningin in de provincie Utrecht, M. A. Reinalda, Vrijdagavond op de Nieuwjaarsbijeenkomst van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid in de eivolle Gemeentelijke Concertzaal zijn rede. Spreker bracht in herinnering hoe Roose velt en Churchill in het Atlantic Charter de grondslagen voor een nieuwe maat schappij legden met als motto: de eerbie diging van de rechten van de mens. Tot op dit ogenblik zijn er echter nog geen pogingen gedaan die rechten te ves tigen. West-Europa op het keerpunt. West-Europa bevindt zich op het ogen blik op een keerpunt der geschiedenis. We kunnen niet zeggen, dat wat er in de wereld gebeurt, gedragen wordt door een groot idealisme. Het plan-Marshall bergt grote gevaren in zich, waar de massa van het Amerikaanse volk nog in dollars denkt. Zal dan het Oosten de uitkomst brengen, waar de mens wordt opgeofferd aan het doel? Slechts een sterke federatieve samen werking kan hier uitkomst bieden. Bene lux moet als een olievlek werken om Frankrijk, Scandinavië en Engeland daar in te betrekken. Deze federatie zal moeten uitgroeien tot een autonome wereldorga nisatie. Als socialisten, aldus de heer Reinalda, zullen we naar een zodanige op lossing moeten streven, dat ook het Duitse volk in deze federatie kan worden opge nomen. Waar een zodanige ontwikkeling in de wereld wordt nagestreefd, aldus spr., zal de vlag van het socialisme vooraan en bovenaan gaan. Geen ongelimiteerde opvoering der productie. In het algemeen gaan de socialisten met dc eis van opvoering der productie accoord, vervolgde spreker. Doch wanneer kapi talistische machtsgroepen het Nederlandse volk willen opstuwen om altijd maar meet te produceren, dan vliegen de socialistische arbeiders daar niet meer in. Een ongebrei deld opgevoerde productie leidt tot onder- consumptie en werkloosheid. Alleen de ar beidersklasse moet de nadelen hiervan aanvaardep. De Staat moet maatregelen nemen dit te voorkomen in het belang van alle groepen der bevolking. Snreker stipuleerde, dat tussen de socia listische partijen en de dictatuur geen overeenkomst mogelijk is. Op dit terrein valt niet te schipperen. Gelukwens. De heer Reinalda, die bij het betreden Van het podium een ware ovatie in ont vangst had te nemen, wenste zijn partij genoten alle goeds in 1948, waarbij hij de hoopjuitsprak, dat zij die op de hoogste plaatsen verantwoordelijkheid dragen, kracht zullen vinden voor' te gaan op de weg, die zij bij de bevrijding zijn ingesla gen. Tegenover alle smaad of zij nu van Rijkseenheid of de „Waarheid" komt stelde spreker een kleine vergelijking met de toestand van tien jaar geleden. Toen vele honderdduizenden werklozen en de. uitspraak van Colijn, dat Nederland onmogelijk drie jaar lang tweehonderd- millioen gulden op zij kon leggen voor werkloosheidsbestrijding. De heer Reinalda hoopte, dat minister Lieftinck nu voort zou kunnen gaan met het geld te halen van waar het komen moet en dat minister Drees de positie van de Nederlandse arbei ders zo stevig mogelijk zou vestigen. Aanbieding afscheidsgeschenk. Aan het slot van de bijeenkomst had door de voorzitter van de federatie Haar lem, de heer W. F. Happé, de aanbieding plaats van een afscheidsgeschenk van de federatie aan de heer Reinalda, door de heer Happé in zijn openingswoord als een „symbool van het socialisme" in Haarlem gekenschetst. Het geschenk bestond uit een, in de let terlijke zin van het woord, enig boek. Vele tientallen partijgenoten hadden in proza of in poëzie, fraai gecalligrafeerd, in liane- poten of heel nuchter op de schrijfmachine hun persoonlijke herinneringen aan de oud-burgemeester weergegeven. „Deze toewijding, trouw en kameraad schap getuigt van de diepe liefde voor de socialistische strijd, die zij met U gemeen hadden", aldus de heer Happé. De gehuldigde dankte geroerd in het bijzonder ook zijn oude strijdmakker J. Bousema, die aan het geschenk nog een serie pentekeningen van de gebouwen, die een grote rol in Reinalda's leven hadden gespeeld, had toegevoegd en herinnerde aan een paar figuren uit het begin van zijn activiteit als het gemeenteraadslid L. J. C. Poppe nu 82 jaar en nog steeds militant te Gent en aan zijn leermeester Nagtzaam. „Soms heb ik het gevoel, dat je wel op een eenzame post staat, als eerste „rooie" commissaris. Je mist het dagelijks contact. CHIN. IND. REST. HONGKONG Haarlem in 1947 Elf dodelijke verkeersongelukken Voor de oorlog kwamen in Haarlem ge middeld 7 a 8 dodelijke verkeersongeluk ken voor. In de oorlogsjaren schommelde het aantal zeer sterk, maar toonde in het algemeen toch een verlaging aan. omdat er toen immers veel minder vervoermid delen op de weg waren. In 1^46 kwamen bij verkeersongelukken niet meer dan 5 mensen om het leven. 1947 is thans afgesloten met niet min der dan 11 slachtoffers. Daarbij moet in aanmerking genomen worden dat na 1946 het aantal vervoermiddelen zeer sterk is toegenomen. Er zijn niet alleen veel meer automobielen, maar ook meer fietsers op de weg en daardoor wordt het risico na tuurlijk ook groter. Een vergelijking tussen. 1946 en 1947 is dus niet zuiver. Later zal het vermoede lijk wel mogelijk zjjn 1948 met 1947 te vergelijken, want nu verwacht men geen sterke toeneming meer. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, scho-nenbonnen, tabaks- en versnaperings- kaarten te: Haarlem: Sa tot en met Schik. Heemstede: 912.15 uur Schie tot Scho: 2—130 uur Schr tot Si. Ovcrveen: (gebouw Domi) A* B en. C. De heer W. F. Happé overhandigt het afscheidsgeschenk aan de heer Reinalda. Daarom moeten we strijden, tot er 'zoveel van ons op hoge plaatsen zitten, dat ze zich niet meer eenzaam behoeven te voelen," De avond werd door socialistische strijd liederen van „De Stem des Volks" en door het Haarlems Trio met werken van Men delssohn en Smetana opgeluisterd. De wethouders D. J. A. Geluk en mr. S. C. van der Wall woonden de vergadering bij. „Avond op de Bibliolympus" ook te Haarlem Menigeen heeft de laatste tijd geluis terd naar de uitzendingen, die Zondag avond om de veertien dagen onder de titel „Radiolympus" van 19.0019.30 uur plaats vinden. Een aantal vooraanstaande figuren uit alle geledingen van het maat schappelijk leven is dan om de microfoon geschaard en onder de slaagvaardige lei ding van de Haarlemmer Jaap Buys Jr. worden de meest uiteenlopende vragen van de radioluisteraars beantwoord. Het voordeel van deze methode is, dat de vra gensteller geen bevestiging, ontkenning of feiten vermei ding zonder meer krijgt, maar met verschillende visiën op één kwestie wordt geconfronteerd. In navolging hiervan is onlangs te Rot terdam voor boekenliefhebbers, een „Avond op de Bibliolympus" georganiseerd, met eveneens de heer Jaap Buys Jr. als voor zitter van de vergadering der „Goden", in dit geval een schrijver, een uitgeefster, een lezer en een boekhandelaar, die op het podium bijeen zaten om de vragen te be handelen, die van te voren door het pu bliek waren ingezonden. Deze vragen be troffen alle „Het Boek" in de ruimste zin des woords. De techniek van het boek, zijn functie in de maatschappij, zijn strekking, de verhouding tussen uitgever en schrij ver of de taak van schrijver, uitgever en boekhandelaar werden in geanimeerde discussies behandeld. Deze avond is een groot succes geworden. De Haarlefnse boekverkopers hebben daarin aanleiding gevonden een dergelijke bijeenkomst te organiseren. Deze „Avond op de Bibliolympus" zal plaats hebben op Donderdag 22 Januari in Hotel „De Leeuwerik". Als schrijfster is Anne H. Mulder, als uitgever J. H. E. Asberg, als boekverkoper J. den Haan en als lezer H. Frïedhoff Jr. aanwezig. Ook hier zal Jaap Buys presideren. Amsterdams advocaat gebelgd Hij kon „HaarlemAjax" niet zien Een Amsterdamse advocaat, mr. dr. E. W. Catz, heeft naar aanleiding van het feit, dat bij -de wedstrijd Haarlem-Ajax vele bezoekers geen voldoende uitzicht ge noten en -een overbelaste staan tribune is ingezakt, aan de burgemeester de volgende vragen gesteld: 1. Is in casu enig voorschrift uit een plaatselijke verordening eventueel zijn enige voorschriften overtreden en zo ja, ligt het in de bedoeling tegen die inbreuk op passende wijze te doen reageren? 2. Bestaat er aanleiding, in het belang van orde en veiligheid, de de burgemeester krachtens de Gemeentewet toekomende „politie" over openbare vermakelijkheden in verscherpte vorm toe te passen? De burgemeester zal op deze vragen door de steller aan de pers bekend ge maakt schriftelijk antwoorden. Bij informatie bij de politie bleek ons overigens, dat niet geconstateerd is, dat er te veel bezoekers tot.de gewraakte tribu nes zjjn toegelaten: van de zijde van Bouw- en Woningtoezicht zijn de grote tri bunes nog eens aan een controle onder worpen. Zij zijn echter in goede conditie bevonden. Voor alle zekerheid heeft men hier daar een extra versteviging aan- gebHrcht. Wat de ingezakte staantribune betreft: deze vallen eigenlijk niet onder Bouw- en Woningtoezicht. Daarvoor is het object te klein. Instorten kan natuurlijk voorkomen, doch brengt slechts weinig ongerief met zich. Overigens hebben de vragen van de Amsterdamse advocaat een boutade van een stadgenoot ten gevolge gehad, die de vragensteller er op attent maakt, dat het in de hoofdstad ook niet alles koek en ei is „Geloof <;n Wetenschap" bestaat veertig jaar Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de vereniging „Geloof en We7 tenschap"' zal op Donderdag 8 Januari iii de St. Josephkerk aan de Jansstraat een plechtig gezongen H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen door de moderator, pater dr. Modestus van Straaten. ZONDAG 4 JANUARI HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag 7.30: Consistorieka mer. Avondgebed. Dhr. C. D. Kousemaker. Zondag. 10: Ds. J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, van Den Helder. 4: Evang. dienst v. Doofstommen en Slechthorenden. 7: Ds. G. Koch, van Haarlem-N. Nieuwe Kerk. Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. H. Doop. Noorder- kerk, Velserstraat. 10.30: Ds. M. Groenenberg van Amsterdam. 7: Geen dienst. Oosterkerk Zomerkade. 10: Ds. P. J. Mackaay. 7: Geen dienst. Baken esserkerk. Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Kapel Bethesda Sarepta, Haze- paterslaan. 9.30:Mw. de Wilde, Kinderkerk. 10.45: Ds. J. De Jong, van Haarlem-N. Dia- conessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. H. J. Voors. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacob- straat 6, 10.30: Ds. J. de Graaf. Stads Evan gelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: J. F Snoeks. 7.30: W. Akse, Beverwijk. Zuider kapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. P. D. Bardel- meijer, Noordwijk aan Zee. 5: Evangelisatie samenkomst. Dezelfde. 7.45: Jeugdbijeen- komst o.l v. dhr. Bardelmeijer. Opwekkings- samenkomsten, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Ds. C. J. Hoekendijk, Baarn. Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergracht 65. 10 en 5: Ds. J. J. D. du Fossé. Evang. Luth. Gemeente. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Leendertz. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Siertse- ma. Wilhelminakerk 10: Ds. P. de Ruig 5: Ds. A. M. Boeyinga. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J. R. Hommes, van Winschoten. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Lyceumkerk. 9.30: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. R. Hommes. Geref. Kerk, (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. H. Veltman. Oud-Gercf. Gemeente, Frans Halsstraat 4. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Gemeente. Raaks. 10 en 4.30: Ds. Holtrop. Ned. Chr.# Gemeen' schapsbond, Ged. Ouder Gracht 47. Maandag 8: Sprs. H. v. d. Brink te Bloemendaal, en J. Dammuller te Alkmaar. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10.30: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47, 10.30: Eredienst en preek. Christian Science. Jansstraat 74. 10: Ned. Taal.. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingsgemeente. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst (Soefi-beweging), Nassauplein 8. 11 uur: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. Piet Klapwijk, Rotterdam. Het Rozekruisers Genootschap, Bakenessergracht 13. 7.15: Tempeldienst. Mevr. H. Stok-Huyser. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 10: Ds. J. W. Weenink. 5: Dezelfde. H. Av. 8: Jeugd- samenkomst (geb. Salem). Broedergemeente, Parklaan 34. 7.30 n.m. Lit.' Zangdienst. Voorg. Ds. H. Schutz. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Vergaderingen. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk 10: Di\ H. v. d. Loos, Bevesti ging Ambtsdragers. 7: Ds. G. J. Waardenburg van Haarlem. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch, H. Doop. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Bevestiging Kerkeraadsleden. 5: Dezelfde. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10 30: Ds. A. Trouw, te den Haag. Geref. Kerk. Noord-Söhoterkerk. 9 en 10,30: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds, P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Hen'. Kerk. Kerk op het Wilhelmïnaplein. 10: Ds. J. L. G. Gre gory, te Amsterdam. 7: Ds. v. Nieuwenhuij- zen. Kapel Nieuw-Vredenhof. 10.30: Ds. S. H. J. Voors, te Haarlem. 7: Ds. Bartlema. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jan sen. Voorg. v. d. Afd. Geref. Kerk. Koediefs- laan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk (Art. 3D. Herenweg 141. 8.15: Ds. Keizer, 3: Ds. Veltman, den Bosch. AERÜENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Prof. Dr. A. A. van Ruler, te Utrecht. Relig. Kring, 10.30: Ds. Mr. D. G. Hoevers, Evang. Luth. pred. te 's Gravenhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Klerk. 10: S. L. Knottnerus, van Hillegom. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk- 10: Ds. L. Cannegieter, van Castricum. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Ds. A. van Biemen. Hv. Bentveld. Vrfje Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dienst. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. de Neef, van Oegstgeèst. 7: Ds. Salverda, NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong, H. D. 3: Ds. Mr. G. A. Alma, van Lisse. Abbenes. 9.30: Ds. J. Breeuwsma, Bevestiging van ouderl. en diakenen. 3: Ds. M. M. de Jong. Bethel Ka pel. 10: Dhr. W. T. J. Koudstaal. RIJK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Ph. Faber van Amsterdam. a VIJFHUIZEN. Ned. Hefv. Kerk. 10: Dhr, A. C. Brörens. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. K. Zwitser, hulppred. te Velsen. Jonge Jeugd- kerkdienst, bovenzaal Jeugdhuis. 10; Dhr. Taxi 7 Bel 1300 O DAG EN NACHT S. Zevenhuizen. Ned. Herv. Kapel, 5: Ds. J. v. d. Berg, IJmuiden. Chr. Geref. Kerk, gebouw Bethel. 3: Ds. J. C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. G. H, v. d. Woord. Bev. Kerkeraadsleden. 5: Detelfdc. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber. Bev. Kerkeraads leden, Voorber. H. Av. 7: Jeugddienst. Dr. H. v. d. Loos, pred. te Haarlem-N. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. N. Padt, Ned. Herv. pred. te Zulfen. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, in Ons Huis. Dinsdag 8: J. W. v. Zeijl. Geref. Kerk, Julianaweg hoek Emma- weg 10: 'Ds. S. J. Dokter, van Bennebroek. Voorber. H. Av. 5: Dezelfde. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Had- ders. 5: Ds. Mr. G. A. Alma. Geref. Kerk. 10: Ds. P. D. Kuiper, van Sassenheim. 4: Ds. J. H. Sillevis Smit. Hoofd Vloot Pred. Den Haag. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Leesdienst, Oud-Geref. Gemeente. 9. en 3 uur: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10: Leesdienst. 3.30: Ds. H. Visser van Sassen heim. Sanering in de Haarlemse melkhandel Plannen worden nog nader uitgewerkt Maanden geleden deelden wij mede dat er in de melkhandel in Haarlem en om streken plannen bestonden pm tot. sane ring over te gaan. Daarbij zat het streven voor om de kosten die thans aan de be zorging worden uitgegeven (en die vrij hoog zijn) te verlagen. Thans lopen in één straat soms 5 of 6 melkbezorgers van yer- schillende bedrijven, hoewel er toch weinig onderscheid in het geleverde product is. De opzet is het aantal bezorgers te vermin deren. In andere steden is men bij de uitvoe ring der plannen zó ver gegaan dat in elke straat maaf één bezorging komt. Het is niet de opzet dat voorbeeld in Haarlem en omgeving te volgen. Hier wil men de concurrentie wel verminderen, maar toch niet volledig uitschakelen. De uitwerking der plannen voor Haar lem en omgeving eist veel tijd, omdat daarbij verscheidene moeilijkheden te overwinnen zijn. Het kan daarom nog wel enige tijd duren voor het tot een volledige toepassing komt. Wel is men al op be scheiden wijze met het saneringswerlc be gonnen, waardóór het personeel van enkele bedrijven reeds kleiner geworden is. Wie verloor een halssnoer? Een dame uit Haarlem heeft enkele we ken geleden in een theater te Amsterdam een halssnoer met drie strengen parels verloren Zij kan de halssnoer afhalen aan het hoofdbureau van politie, Nassauplein op werkdagen tussen halfelf en half een. HOTELHOUDER KREEG BOETE WEGENS „ZWART" VLEES. Op 29 Juli 1947 werd de Haarlemse hotel houder en restaurateur L. J. W. door de politierechter belast met Economische Za ken tot een boete van f 2000, twee maanden sluiting van het bedrijf en publicatie van het vonnis veroordeeld. Dezer dagen heeft W. in hoger beroep terecht gestaan voor het Gerechtshof te Amsterdam, dat de boete voldoende achtte ter compensatie van het „zwarte" vlees, dat hij zijn gasten wel eens voorzette. VOOR DE STILLE ARMEN TE HEEMSTEDE Laatste verantwoording van de bij het Comité voor Stille Armen te Heemstede inge komen bijdragen: N. N. 10,—, Mr. R. C. B. v. d. B. ƒ30,—, N, N. ƒ2,50. Mej. S. ƒ25—, J. P. ƒ5.—, A. W. A. V. ƒ2,50, Jhr. v. d. P. ƒ25,—, P. H. ƒ5—, Winkels Franken ƒ57,47, Padv. Damiaten 10,—, J. J. L. P. ƒ5.—, Mevr. P. J. 10,—. Mevr. G. E. K.—H. 10.—. Mej. N. N. 2,—, Mevr. A. A—H. 2,50, Totruge 10,—, Ir. W. G. B. f 15,—, S. J. C. 2,50, Mevr. E. C. J. D. f5—'Mevr. Wed. H. G. R.—V. f5—, J. J. R. 5,—, A. J. J. V. 5,—, H. v. W. 25,—. F. L. K. 2,50, fam. R.—B. 100—, Mevr. H. D. N. 2,50, Mr. J. A. d. 1. H. 50, Aannemers bedrijf Gebr. S. 10,J. W. 5,Mevr. N. N- ƒ10,—, Fam. A. R. ƒ100,—. Het totaal van de inzending is ƒ3029,47 (vorig jaar ƒ3220). Het Comité betuigt aan allen, die hebben bijgedragen om de nood van zeer vele Stille Armen te lenigen hartelijk dank. Een belangrijk moment in de ontwikkelingsgeschiedenis van onze stad Het spoorwegverkeer was in het laatst der vorige eeuw al flink toegenomen, zodat het meermalen wachten was voor de spoor bomen, dikwijls 5, soms wej. 10 minuten. In 1888 werd om enigszins aan het onge mak tegemoet te komen, bij de Kruisweg een luchtbrug voor voetgangers gebouwd, in de wandeling als „kippenbrug" aange duid. Juist 10 jaar heeft die dienst gedaan, maar populair is die nooit geworden, vooral niet bij de dames, die dikwijls tot de onaangename ontdekking kwamen dat de vloer van de brug niet dicht was en de rook- en stoomwolken doorliet van een passerende locomotief. Na 1898 is de uitbreiding van Haarlem- Noord in vrij snel tempo gegaan. Boven het station verrees als het ware een nieu we stad. Toen Haarlem in 1927 Schoten annexeerde, v/oonden in die gemeente reeds 25000 mensen. Nu heeft ongeveer een derde van de Haarlemse bevolking haar woning ten Noorden van de spoorlijn. Haarlem tjeeft, nadat de spoorlijn Haar lem-Amsterdam in 1839 in gebruik kwam, verscheidene stationsgebouwen gehad. Het eerste stond bij de Amsterdamse Poort, omdat, het nog niet raadzaam werd geacht „het ijzeren paard" tot het centrum der stad te laten doorrijden. Daartoe kwam het wel toen het tweede stationsgebouw in 1841 werd gebouwd. Het derde stations gebouw deed dienst tot 1859. In dat jaar werd het geb'ouw gezet dat wij hierboven afbeelden. Vele oude Haarlemmers zullen zich dit nog herinneren, want het deed tot 1908 dienst. Nu 40 jaar geleden werd ons tegenwoor dig stationsgebouw in gebruik genomen. Dit was voor onze stad een zeer belangrijk moment, want dat betekende immers ook de verhoging van de spoorbaan. Tevoren was de uitbreiding van Haarlem-Noord zeer sterk geremd door de hatelijke over wegen bij het Kenaupark, de Kruisweg, de Jansweg en de Friese Varkensmarkt. Muziek Hongaars Strijkkwartet speelde voor het Muzenforum Voor het Bloemendaalse Muzenforum con certeerden Vrijdagavond Szekely, Moskowski, 1 Koromzai en Palotai: het Hongaars Strijk kwartet. Het werd, zoals men verwachten kon. een avond van intens muziekgenot, rijkelijk voorzien van spanningen en "heer- lijke rustpunten. Er werd begonnen met een der minder bckende kwartetten van Haydn,, daterend uit zijn laatste levensjaren (op. 76 no. 5), een stuk dat het publiek van zijn tijd minstens voor evenveel problemen plaatste als thans Hindemith zijn tijdgenoten voorzet. Ons valt dit natuurlijk niet meer zo op, omdat het overwonnen standpunten betreft: maar met evenveel recht zou men kunnen voorspellen dat het publiek van het jaar 2100 Hindemith heel gewoon zal vinden. Deze vergelijking dringt zich op, omdat de Hongaren na Haydn het Vijfde kwartet van Hindemith, dat in de laatste jaren in Amerika ontstond, ten gehore brachten en daarmee, naar ik veronderstel, veler oren geplaagd heeft. En nochtans is het een sterk gebouwd, boeiend en eerlijk stuk. voor zoverre een eerste kennismaking recht geeft op een positief oordeel. Het trof mij om zijn expressieve melodieën en niet min der om de contrapuntische verwikkelingen, die een vaste en doelbewuste hand verraden. Alleen moet ik bekennen enigszins vreemd te zijn gebleven ten overstaan van het varia tiethema (deel III); terwijl nochtans de variaties zelve zeei^Jduidelijk zijn; ik heb daar dan ook met genoegen naar geluisterd, niet het minst om de originele effecten die de componist weet te bereiken. En wie een fuga schrijft als deze welke de kern uit maakt van het slotdeel, heeft werkelijk heel wat te vertellen. Hetzelfde kan gezegd wor den van de zeer originele coda. Natuurlijk en daarin zit meestal de oorzaak van e. minder direct aanspreken blijven daar de harmonische spanningen, die heel wat groter zijn dan bij 'n Haydn of 'n Beèthoven, maar het is bewezen dat men zich daar op den duur bij aanpast, evenals men zich aange past heeft bij de dissonanten van Mozart, die in zijn tijd geschuwd werden, en bij de vreemdigheden van Beethoven's kwartetten, die, nota bene, met voeten vertreden werden (historisch!) Het derde van de Rasoumowski-kwartet- ten van Beethoven (hoe is het eerste van die reeks indertijd verketterd!) bracht de aan gename sfeer van vertrouwdheid. De karak teristieke cello-pizzicati, de grandiose fuga in een adembeklemmend tempo, trouwens alles in dit heerlijke opus, klonk als een rijk geschenk van de Muzen aan de getrouwen van het Muzenforum. JOS. DE KLERK. .vanaf 32.40. Kinderledikantjes geheel hout 37.75 Anegang 46 voor de Baby .Het station dat tot 1908 dienst deed. Tram of autobus? Een excursie voor Haarlemse raadsleden Aanstaande Woensdagmiddag behandelt de Haarlemse gemeenteraad het voorstel van B. en W. om zich uit te spreken voor het opheffen van de tram en algemene in voering van autobussen. Zoals men weet heeft de minister van Verkeer en Energie (via de colleges van Ged. Staten) aan de betrokken gemeente besturen advies gevraagd over het voor stel van de N.Z.H.V.M. om niet alleen de tramlijn Haarlem-Heemstede, maar ook de tramlijn Haarlem-Leiden te vervangen door autobussen. De gemeenteraden van Heemstede, Ben- nebroek, Hillegom, Lisse en Sassenheim hebben zich reeds tegen de opheffing van de tramlijn Haarlem-Leiden uitgesproken, omdat zij vrezen dat de autobus niet zal kunnen voorzien in de grote verkeersbe- hoeften. Naar wij vernemen is er in kringen van Haarlemse raadsleden nog al bedenking tegen het voorstel van B. en W. Er zijn er die voelen voor het behoud van de tram. Anderen vonden de schriftelijke toelich ting die B. en W. op hun voorstel gegeven hebben niet voldoende om tot een uit spraak te kunnen komen. Inmiddels heeft de directie der N. Z. H. V. M. het college van B. en W. en de raads leden van Haarlem uitgenodigd voor een bijeenkomst, waarin vanwege de directie een uiteenzetting gegeven zal worden van het vraagstuk. Verder zal een toelichting gegeven worden op de plannen die de maatschappij heeft voor het geval het komt tot opheffing der tram. Daarna zal met autobussen een rondrit gemaakt worden opdat de genodigden een indruk krijgen van de loop der autobuslijnen die de direc tie voorstelt. De raad van Leiden heeft zich nog niet over deze aangelegenheid uitgesproken. Er is ook nog geen advies van B. en W bekend geworden. Burgemeester hield een Nieuwjaarsreceptie In de hal van het Stadhuis hebben de burgemeester van Haarlem en mevrouw Cremers Vrijdagmiddag een Nieuwjaars receptie gehouden. Afgevaardigden van verenigingen en vele particulieren ver schenen ter receptie. Sport in 't kort FEIJENOORD—EDO OP 18 JANUARI. De supportersvereniging van EDO treft reeds voorbereidingen voor de voetbalwedstrijd FeijenoordEDO, welke bepaald is op 1.8 Januari te Rotterdam. De tocht zal per auto bus gemaakt worden. SCHEEPVAART K. N. S. M. Ilos, 31 Dec. te Palermo, MessinaTunis. Ornen, 31 Dec. te Gothen burg, AmsterdamHalmstad. Hercules, 31 Dec. te Amsterdam van Antwerpen. Niobe, 1 Jan te Amsterdam van Helsingfors. Orestes, 1 Jan. te Amsterdam van Dublin. Bree Helle, 31 Dec. van Pernis naar Leixoes. Martini, 1 Jan. van Amsterdam naar Antwerpen. Zee ster, 2 Jan,, te Amsterdam van Kopenhagen. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Salatiga, 31 Dec. van Novo Redondo naar Porto Am- boim. Congostroom, 31 Dec. van Port Gentil naar Pointe Noire. Maaskerk, 3 Jan. van La gos naar Port Hafcourt, Nigerstroom, 2 Jan. te Antwerpen Amsterdam—Bordeaux. Alcyo ne, 1 Jan. van Luanda naar Lobito. HOLL. OOST AFRTKA LIJN. - Ant. van Leeuwenhoek. 31 Dec. te Antwerpen, Lissa bonAmsterdam. Langlee Scott, 31 Dèc. te Durban East LondonLourenco Marquez. OCEAAN. Phrontis, 29 Dec. van Batavia naar Ampenam Polyphemus, 30 Dec. van Port Said naar Liverpool, Medon, 27 Dec. van Aden naar Batavia. K. H. L, Maasland, 31 Dec. van Amster dam naar Zuid Amerika. Aihstelstad, 31 Dec. van Santos naar Zd Amerika (uitreis). BINNENLAND Bjj een nachtelijke botsing te Rotterdam tussen een tram en een vrachtauto werd een naast de chauffeur zittende Groninger op straat geslingerd en zo ernstig gewond, dat hij kort daarna overleed. Een 68-jarige wielrijder is op de Groene Kruisweg te Rotterdam door een stoomtram aangereden. Dc machinist ontdekte pas bij een volgende halte, dat er een fiets aan de locomotief hing. Het ernstig verminkte lijk van de wielrijder werd onder het eerste rij tuig gevonden. De garagehouder B. J. B. te Enschedé ontving in December 1942 van een Joodse stadgenoot f20.000 om het gezin, bestaande uit man, vrouw, zoon en dochter, naar Zwit serland te brengen. Toen de familie in de garage kwam, waarschuwde B. de S.D. die de familie meenam. De garagehouder is thans tot 10 jaar gevangenisstraf en f 17.000 boete veroordeeld. Van het Joodse gezin heeft men nooit meer iets vernomen. Dezer dagen is medegedeeld, dat er fraude is gepleegd bij de verzending van pakketten door militairen in Indië aan fami lieleden in Nederland. Deze verzending was door enkele personen in Indië georganiseerd. Benadeelden kunnen zich wenden tot de Koninklijke Marechaussee, Oostelijke Han delskade 12 A, Amsterdam. HAARLEM EN OMGEVING Het Volksdanscentrum (Haarlem" houdt Zondagmiddag 4 Januari een groot volks dansfeest, in het Krelagehuis. Ongeveer dui zend deelnemers uit het land worden ver wacht. De leiding berust bij de heer H. van de Wateren. Een piano-recital van Cor de Groot zal op Donderdag' 8 Januari gegeven worden in het Gem. Concertgebouw te Haarlem. Het programma bevat uitsluitend werken van Chopin. Het was 25 jaar geleden, dat de heer V. Louis als kantoorbediende bij de N.V. He ringa Wuthrich te Haarlem in dienst trad. De jubilaris werd met zijn gezin door de directie ontvangen, waarbij hem een cadeau werd overhandigd en een getuigschrift van de Maatschappij van Nijverheid. Ook van zijn collega's ontving hij een geschenk. Prof. D. Vv'. Brogan uit Cambridge zal op Vrijdag 9 Januari voor het genootschap Nederland—Engeland in Brinkmann een le zing houden over: „Amerika, gezien door een Engelsman". Ds, J. A. Dankbaar, Ned. Hervormd pre dikant te Maassluis, heeft bedankt voor het beroep dat op hem uitgebracht was door de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Houtrijk en Polanen (Halfweg). Op Dinsdag 13 Januari recipieert de heer Joh. van Boekhoven van 15 tot 17 uur in „Brinkmann" ter gelgenheid van het feit, dat hij veertig jaar heeft, mogen meewerken aan de electriciteitsvoorziening van Noord holland. Bloemendaal Vier leden van het politiecorps namen afscheid Vier leden van het Bloemendaalse politie corps hebben Woensdag de dienst met pensioen verlaten. Het waren dp brigadiers H. M. van Kleeff en W. Voerman en de hoofdagenten G. J. Bronkhorst en G. Zwarteveen. In de gymnastiekzaal van het politie bureau zijn de scheidende politiemannen (de heer Zwarteveen was verhinderd aan wezig te zijn) toegesproken door de bur gemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, die hun verdiensten memoreerde en hen ten voorbeeld van de jongere corpsleden stelde. Ook de corpschef de heer J. Voerman en de oud-corpschef de heer P. van IJzen- doom richtten zich in woorden, die van veel waardering getuigden, tot de schei dende politiemannen. De heer Van IJzen- doorn dankte hen in het bijzonder voor hun steun bij de opbouw van het corps na de bevrijding. Van de voorzitter van de Politiesport- vereniging de heer H. L. A. van de Pavert ontvingen zij namens deze vereniging een fraaie sigarendoos. De corpschef de heer Voerman bood hun het boekwerk „Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis" van dr. P. Hoekstra aan. Rozenstraat49, DAG EN NACHT UIT DE BOLLENSTREEK Hillegom Belg botste en kreeg butsen Vrijdagmiddag omstreeks half twee kwam een grote Belgische truck met aan hangwagen op de hoek van de Hofstraat en de Prins Hendrikstraat in botsing met een uit de laatste straat komende vracht auto van de firma B. te Hillegom, die de Belgische wagen geen voorrang verleende. Beide wagens werden beschadigd, de Belg het zwaarst, daar deze tegen een lichtmast gedrukt werd en ernstige schade aan motor en chassis opliep, De auto moest worden weggesleept; de politie maakte* proces verbaal op. BENOEMINGEN Tot ouderlingen in de Ned. Hervormde Kerk alhier zijn benoemd de heren J. Val kenburg, L. Brouwer, H. J. van Gent, P. v. d. Boer, J. Marinus en N. C. Veldhuis en tot diakenen de heren W. van Zanten, W. C. v. d. Akker en P. van Felius. De bevestiging vindt plaats Zondagmorgen in de godsdienstoefening. Mej. A. Hylkema alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Drie bergen. FUSIEPLANNEN^, HILLEGOMSE VOETBALCLUBS De beide Hillegomse neutrale clubs Hillinen en Hillegom beraadslagen momenteel over een mogelijke fusie. Beide verenigingen zullen Dinsdag a.s. afzonder lijk vergaderen. Dan zullen de fusieplannen worden besproken en besluiten worden genomen. Lisse TWEEDE BLOEMENTENTOONSTELLING De tweede tentoonstelling van „Bloe- menlust" te Lisse zal van Dinsdag 13 tot en met Zaterdag 17 Januari worden ge houden. ZONDAGSDIENST DOCTOREN. Zondag wordt de dienst waargenomen door dr. A. J. Duymaer van Twist.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6