Haarlems Dagblad Congres MINISTERIEEL BEZOEK BEKROOND: Alle Indonesische deelstaten wensen een interim-regering en nodigen Djokja uit Djokja thans voor belangrijke keus Hei hoge water veroorzaakt tal van verkeersmoeilijkheden Geldsomloop steeg in 1947 met 670 millioen gulden Haada Britten rollen Nazi-complot op Nikkelen kwartjes en dubbeltjes Weerbericht 62c Jaargang No. 18828 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie L0600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. MaanSag 5 Januari 19-18 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag b\j de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Q VERMORGEN, dus op 7 Januari, zal het "Amerikaanse Congres weer bijeenkomen. Het Congres is de naam, waarmee de beide Huizen van het federale parlement der acht-en-veertig Verenigde Staten gezamen lijk worden aangeduid. De Senaat, waarin de staten, groot of klein, elk door twee se natoren vertegenwoordigd zijn. telt dus 96 leden. Het Huis van Afgevaardigden, waar in de aantallen vertegenwoordigers der staten verschillen naar Verhouding van hun bevolkingstotalen, bestaat uit 435 leden. Met de behartiging van buitenlandse aan- geleden zijn in de eerste plaats de Senaat en de president belast, maar ook het Huis van Afgevaardigden doet zich soms daarin gelden en dit is het geval nu een zo gewel dig ingrijpend voorstel als het Plan- Marshall aan de orde komt. Er is op deze plaats al meermalen over geschreven en ik heb al gezegd dat het de grootste inter nationale transactie inhoudt, ooit ter wereld naar voren gebracht. Het behelst niet min der dan de beschikbaarstelling, verdeeld over enige jaren, van zeventien duizend millioen dollar met het doel, de economische positie van zestien Europese landen te her stellen. Dit onder de voorwaarde, dat dit herstel in economische samenwerking dier landen ondernomen zal worden. Politieke voorwaarden zijn door de regering der Ver enigde Staten niet aan het plan verbonden. De officiële benaming van. haar voorstel is European recovery program" letterlijk vertaald: Europees heystel-programma en het is op 19 December j.l. met al zijn toelichtingen aan het Congres aangeboden- in de vorm van een boekdeel van 250 pagi na's druks. De zevende Januari is voor de zestien be trokken Europese landen en dus ook voor Nederland, dat ertoe behoort, dus een dag van gewicht. Wapt dan zal het Congres met de behandeling van het Plan-Marshall beginnen. Het betreft in de eerste plaats de beschikbaarstelling van 6.8 milliard dollar voor het tijdvak 1 April 19481 Januari 1950, dus voor vijftien maanden. Een deel der middelen voor Europa zou beschikbaar gesteld worden door het in de gelegenheid te sfellen grote aanschaffingen van- voe dingsmiddelen en grondstoffen te doen, die niet in dollars betaald zullen behoeven te worden: een ander deel zal gegeven wor den in de vorm van leningen, die dus wel op den duur terugbetaald moeten worden. De leningen zullen bestemd zijn voor op voering van de productie der betrokken landen ten bate van de export, dus niet b.v. voor militaire doeleinden. Het eerste deel der hulp, dus de directe hulp, zou voor der tien van de zestien landen bestemd zijn. De Amerikaanse regering heeft in haar plan Zwitserland, Portugal en Turkije daarvan uitgesloten, omdat de betalingscapaciteit van deze landén voldoende geacht wordt. Het Plan-Marshall strekt zich ook uit tot overzeese gebiedsdelen, zodat de opbouw van Indonesië ar tevens bij gebaat kan zijn en in zekere mate tot West-Puitsland. De handhaving van rust en - orde in West- Duitsland valt er evenwel niet onder; die y.al apart betaald worden en op de Ameri kaanse legerbegrothig is daarvoor een post van 822 milliocn dollar uitgetrokken. Ten slotte verwachten de Verenigde Staten, dat ook uit andere bronnen nog een zeker be drag voor de West-Europese landen be schikbaar zal komen, namelijk 700 millioen dollar: uit Canada, enige Zuid-Amerilcaanse staten en door middel van de Internationale Bank. J Dat het Nederlandse belang ten hoogste bli de aanvaarding van liet Plan-Marshall betrokken is, heb ik bij herhaling betoogd. Ter kenmerkende toelichting diene, dat als de Mavshail-hulp ver bij de verwachtingen zou achterblijven, of te laat zou zijn, onze regering zich genoopt zal zien het begro tingsbeleid te wijzigen. Wij zouden dan dus buiten staat zijn, op de huidige voet voort te gaan. Van overheïdszijde is ops medege- deëld, dat dan een interim-begroting bij de Stgten-Generaal zou moeten worden inge diend. De Amerikaanse regering heeft in tussen rekening gehouden met de mogelijk heid van een vertraging. Voor het geval, dat de „Marshall-hulp" niet reeds op 1 April zou kunnen ingaan, heeft zij voorge steld 500 milliocn dollar ter beschikking van de president te stellen. In die mogelijkheid zal dus wel worden voorzien. Maar onze regering moet ook rekening houden met de kans op langer uitstel, dan door 500 millioenvoor dertien landen overbrugd kan worden en vooral met de mogelijkheid van een aanmerke lijk lager toewijzing dan die van zeventien milliard: een inderdaad ontzaglijke som. Wij hebben al vele berichten en uiteenzet tingen gegeven omtrent de oppositie, die in Amerika tegen het Plan-Marshall bestaat en die haar leider heeft gevonden in de republikeinse senator Robert Taft. zoon van een vroegere president der Verenigde Sta ten en zelf candidaat voor de presidents verkiezing, die aan het eind van dit jaar moet plaats hebben. West-Europa treft het niet best dat het plan juist in een jaar van .presidentsverkiezing aan de orde komt.-In- terne politieke invloeden kunnen er zich daardoor op doen gelden. Weliswaar schijnt het ondenkbaar dat het Congres het Plan- Marshall in zijn geheel verwerpen zou hetgeen Amerika zou terugvoeren in het isolationisme (het „afzonderings-beleid") en een vervaarlijke politieke schok in dc wereld veroorzaken, maar ^aanmerkelijke wijzigingen in het plan zijn heel wel denk baar. Tot die denkbare wijzigingen behoort aanmerkelijke vermindering van het totaal der voorgestelde hulp. Hoeveel Nederland tenslotte van de zeven tien milliard (of een lager totaal) zal ont vangen is onbekertd. Er is nog geen ver deling over de betrokken landen voorge steld- Wij moeten daar het bbste van hopen. Binnenskamers zijn in Den Haag reeds plannen ontwerpen tot besteding van de Marshall-hulp, en men heeft daarbij met verschillende mogelijkheden rekening moe ten houderi. Het is hoopvol dat ons tempo van materieel herstel en onze deelneming aan „Benelux" in Amerika een zeer goede indruk hebben gemaakt. Van Benelux zijn trouwens naar aanleiding van het Plan- Marshall reeds enige initiatieven gekomen, zoals het plan voor een Europese tolume. waarvoor de besprekingen aan het eind dezer maand zullen worden voortgezet, de onderhandelingen over regeling van het internationale betalingsverkeer te Londen, die voortzetting te Parijs zullen vinden en het overleg inzake betere verdeling der Europese arbeidskrachten om hogere pro ductie te bereiken, dat, eveneens tegen het eind -»»ezer maand, tot een conferentie te Rome zal leiden. Met het Marshall-Plan en economische samenwerking zal West-Europa de wi Zondag heeft het bezoek, dat vier Nederlandse ministers aan Indonesië brengen en bijna ten einde is, een bekroning gekregèn door de totstandkoming van eenstem mige resoluties ten aanzien van belangrijke staatkundige problemen. Vertegenwoor digers der deelstaten hebben geconfereerd met de vier ministers en dr. Van Mook. De resoluties, twee in getal, omvatten datgene wat als uiterste te bereiken was buiten de medewerking van de republiek. De eerste resolutie dringt aan op de instelling van een interim-regering ter voorbereiding van de Verenigde Staten van Indonesië en de daartoe noodzakelijke herziening der Nederlandse grondwet de tweede resolutie nodigt de republiek van Djokja uit, deel uit te maken van die Verenigde Staten. In gezaghebbende Nederlandse kringen heeft men tegenover Ancta verklaard, dat men het resultaat van de Zondag te Bata via gehouden besprekingen van het aller grootste belang acht. Het «overleg eiste slechts enkele uren, hetgeen er op wijst, datfhet zo noodzakelijke onderlinge ver trouwen aanwezig was. Djokja ziet zich thans voor een belangrijke beslissing ge plaatst. Volgens genoemde kringen was het geen geheim, dat Djokja' op een zekere ,vcr- wijdering tussen de niet-rcpublikcinse ge bieden rekende, die dc vorming van een interim-regering aanzienlijk zou vertragen, zo niet geheel zou verhinderen. Het is voorts i het allergrootste belang, dat de con ferentie nadrukkelijk de deur voor Djokja openliet, daarmede het laatste beroep van dr. Beel onderstrepend. De resoluties In de eersfe resolutie, die door de ver tegenwoordigers van Oost-Indonesië, Oost- Borneo, Groot-Dajak, West-Borneo, Banka. Riouw, Oost-Sumatra, het comité Daerah Istimewa West-Sumatra, het comité van voorbereiding Negara West-Java, Madoera en het Komite Indonesia Serikat tijdens hun onderling overleg is opgesteld, wordt met de meeste aandrang in overweging ge geven om onverwijld stappen te nemen tot: De instelling van een interim-rege ring ter voorbereiding van de totstandko ming van souvereine Verenigde Staten van Indonesië. 2. De regeling van medezeggenschap van de interim-regering in het gebruik van de strijdkrachten -die in Indonesië aanwe zig zijn als gezagsapparaaL-tcr verzekering van de binnenlandse veiligheid. 3. Herziening van de Nederlandse grondwet. Een afschrift van deze resolutie zal wor den aangeboden aan dc Nederlands-Indische regering, de cbmmissie van goede diensten, de republikeinse regering te Djokja en het Nederlandse parlement. In de tweede resolutie brengt dc confe rentie ,-van vertegenwoordigers de eerste aan de Nederlandse regering aangeboden resolutie ter kennis van de republikeinse regering en nodigt de regering der republiek Indonesië uit, deel uit te maken van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië. Dr. Beel accoord Minister Beel, die de bijeenkomst van Zondag presideerde, kon na een uitvoerige gedachten wisseling en toelichting van de in déresoluties neergelegde uitspraken zijn instemmirig betuigen met de strekking van de.eerste resolutie, terwijl hij de verwach ting uitsprak, dat de tweede resolutie tot een oplossing van de moeilijkheden met de republiek en tot een goed resultaat van de arbei'd der commissie van de UNO belang rijk zou kunnen bijdragen. De uitwerking, van het e'erste punt van de eerste resolutie zal volgens deze verwachting 'aanstonds door de luitenant gouverneur-generaal, te zamen met de verschillende gebieden en groepen alsmede met vertegenwoordigers van de minderheden, ter hand genomen worden. Het communiqué brengt ten slotte in herinnering dat de grondwetsherziening in Nederland reeds wordt* voorbereid. Naar verluidt is het vertrek van de mi nisters thans op Dinsdag bepaald. Officiële mededelingen zijn heden te verwachten. Verklaring van dr. Beel De minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft heden tijdens een bijeenkomst met een aantal correspondenten een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat'ten aanzien van de vorming van het zogenaamde col legiale orgaan in beginsel overeenstem ming is bereikt en nadere uitwerking thans kan volgen. Het veelvuldig contact met de commissie voor goede diensten heeft, naar hij hooote, geleid tot verdere verduidelij king van het standpunt der Nederlandse regering, die van de republiek reële door voering» van het staken der vijandelijk heden in de ruimste zin van het woord ver langt, vooraleer zij zich in verdere politieke besprekingen met haar kan begeven. Dr. Beel "zeide nog: „Met bijzondere vol doening mag ik wel gewag maken van onze contacten met de vertegenwoordigers der onderscheidene Negara's en Daerah's. Maai de donkere wolk ift de gehele situatie blijft het conflict met de republiek. Wij hopen van harte, dat de oproep van uit de ver gadering van gisteren .naast de arbeid dei- commissie voor goede diensten er toe zal bijdragen ook-dit probleem ten spoedigste tot een bevredigende oplossing te brengen." Desbetreffende vragen beantwoordend zeide dr. Beel, dat het tot zijn leedwezen onmogelijk is geweest de uitnodiging om een bezoek aan Australië te brengen aan te nemen. Ten aanzien van de wapenstilstand zeide hij nog: „Ik vertrouw, dat de repu blikeinse regering de redelijkheid vap het Nederlandse standpunt zal inzien en deze kwestie binnen enkele dagen tot klaarheid zal zijn gebracht." De bijeenkomst werd bijgewoond door de ministers Drees en Jonkman en de luitenant-gouverneur- generaal, dr. Van Mook. WINKELDIEVEGGEN BETRAPT Zaterdagmiddag werden weer twee kou sendievegges, een gehuwde vrouw van 36, een ongehuwde van 54 jaar, in een winkel aan de Grote Houtstraat op heterdaad be trapt. Een agent-in-burger, die een mid dag vrij dacht te hebben, vex-leende as sistentie. Negara en Daerah De belangrijke resoluties die de ver- tcgeniaoordigers van de Indonesische Negara's en Daerahs Zondag eenstem mig aannamen, betekenen de eenheid in mening van de deelstaten van Indonesië, de republiek van Djokja uitgezonderd. De Negara's zijn de geprojecteerde afge ronde staten, zoals Oost-Indonesië, West- Java, Sumatra, die elk weer bestaan uit daerahs. De thans nog afzonderlijk ver tegenwoordigde daerahs gaan mettertijd deel uitmaken van de' grote Negara's, Oost-Indonesië bijvoorbeeld, dat'reeds een eigen staatsvorm heeft, beslaat uit dertien daerahs. De burgemeestersvacature in Zandvoort Men weet dat aan dc heer H. v. Alphen met ingang van 1 Juli 1947 ontslag ver leend is als burgemeester van Zandvoort. Daarna werd hij door de Commissaris der Koningin in Noordholland belast met de waarneming van- dit ambt. Aanvankelijk werd verwacht dat tegen 1 Januari 1948 een nieuwe burgemeester benoemd zou zijn. Die verwachting is niet vervuld. De heer Van Alphen blijft nu waarnemend tot zijn opvolger in functie treedt. Wapens en munitie in Tsjechoslowakijc ontdekt Het Tsjecho-Slowaaks ministerie van Binnenlandse Zaken maakt bekend, dat men op verschillende plaatsen dicht bij belangrijke centra van de industrie en economie grote hoeveelheden ontplofbare "stoffen en wapens heeft gevonden. Het materiaal was in waterdichte kisten .be graven. Volgens deze bekendmaking is het dui delijk, dat het materiaal tijdens de Oorlog, toen Duitsland besefte verslagen te zullen worden, door de Duitse geheime politie is verborgen. Minder geld voor niel-producdeve doeleinden kan redding brengen De schipbrug bij Doesburg, welke reeds voor het autoverkeer gesloten is, zal weg genomen moeten worden als het water nog meer stijgt. Het nog steeds wassende water in de grote rivieren heeft reeds vele overstro mingen en verkeersmoeilijkheden veroor zaakt. In Deventer was het water in de IJssel tot 6 meter boven N.A.P. gestegen. Het rijverkeer over de schipbrug moest worden verboden. Het rijverkeer uit het Westen des lands naar het Oosten wordt thans over Zutphen geleid. De weg van Deventer naar Terwolde staat reeds diep onder water. Hetzelfde is het geval met de kade aan de stadskant langs de IJssel te Deventer. Nadat het stadspark „De Worp" was ondergelopen sloot men in de nabijheid daarvan de door gangen in de dijk, om de woonwijken „De Hoven" en „De Steenenkamer" te beveili- naar herstel kunnen blijven volgeti. Het zal naar onze overtuiging tot federale politieke samenwerking moeten overgaan om zich een werkelijke toekomst te scheppen. R. P. gen, De bewoners worden nu van levens middelen voorzien van Twello uit en van Deventer af over Zutphen. Meer Zorg baarde de beveiliging van de Bergweide- polder.aan de stadszijde te Deventer, waar doorheen ook de weg naar Zutphen loopt. In deze polder liggen behalve twee grote arbeiderswijken de industrieterreinen van Deventer met tal van fabrieken, alsmede, de gasfabriek. Deze polder staat in» open verbinding met de IJssel en is thans van deze rivier afgesloten met een ijzeren scherm. Dit is geplaatst'in de doorvaart- opening van de IJssel naar de haven, in de BergWeidepolder. Met ijlings uit Rotter dam ontboden duikerhulp is dit ijzeren scherm geplaatst. Bij Steenderen is een groot deel van de omgeving overstroomd. De dijk om de kom van het dorp is met zakken zand versterkt. Het water staat echter reeds 30 cm. onder de kruin van de dijk. In Nijmegen staat het water reeds in de Steenstraat welke evenwijdig loopt met de Waalkade, (Van onze financiële medewerker) Sinds de verplichte inlevering van alle bankpapier in September 1945 en het be- faande „tientje van Lieftinck", waarmee toen de papiercirculatie opnieuw werd be- «nnen, is zij thans tot c.a. 3 milliard .-.-tegen. Het idar 1946 begon met 1441 millioen en eindigde met 2744 millioen. het jaar. 1947 bracht een verdere stijging van c.a. 250 millioen. Gelet op het feit dat de Nederlandse staatshuishouding in het afgelopen jaar een reëel tekort van minstens 2400 millioen heeft opgeleverd, is een toeneming der fiduciaire geldmid delen met 1/4 milliard op het eerste ge zicht niet verontrustend. Maar er moet aanstonds aan worden toegevoegd dat er naast een z.g. chartale. ook eert girale geldsomloop is, geld dat men niet ziet, maar dat ook zijn functie als ruilmiddel vervult en elk ogenblik zichtbaar kan wor den gemaakt. Officieel is onlangs medegedeeld dat dc totale hoeveelheid chartaal en giraal geld op 30 Sept. 1947 7.143 millioen bedroeg tegen 6.579 millioen op 31 Dec. 1946 en rekening houdende met cje sinds September jl.. gestegen bankbiljettencirculatie, mag de totale geldsomloop op het einde van 1947 wel op rond 7 1/4 milliard -«orden aangenomen, hetgeen in vergelijking met het cijfer van 31 December 1946 een stij ging van c.a. 670 millioen zou betekenen. Dit wijst nog steeds in een verkeer de, d.w.z. inflationistische richting, al moet hierbij worden opgemerkt dat de prijsstijging der goederen In het bui tenland, welke uiteraard een groter bedrag, geldmiddelen nodig maakt, zich in 1947 heeft voortgezet. Dat het indexcijfer der groothandels- orijzen in het afgelopen jaar slechts van 265.9 tot c.a. 275 is gestegen, kan diet als maatgevend worden besohouwd, allereerst niet omdat de regering jaarlijks 500 mil lioen op de geïmporteercfe goederen bij legt en voorts niet wijl de in werkelijkheid voor dé goederen betaalde prijzen veelal niet onbelangrijk van de officieel geldende afwijken. Ook op dit punt is de statistiek thans onbetrouwbaarder dan ze ooit geweest is. Een troost is dat in de loop van 1947 tegenover de grotere geldsomloop ook een grotere goederenproductie kan worden ge constateerd, zoals o.m. uit de aanmerke lijke stijging van de export blijkt. Volgens de jongste opgaaf van het Centr. Bureau v. d. Statistiek geeft de Nederlandse in dustrie thans 715.529 personen werk tegen 621.599 in Juni 1946, nog wel geen grote vooruitgang, maar toch een ontwikkeling in de gewenste richting. Niettemin is een geldcirculatie van 3 milliard, resp. 7 1/4 milliard, de aanwij- en de MEESTERVUEGER u ook bij onze bezorgers bestellen. 0.65 per exemplaar. Michael verliet Roemenië Per speciale trein naar Lausanne Op 3 Januari om drie uur 's nachts heeft ex-koning Michael per special^ trein Roe menië verlaten. Zondag in de'Wroege mor gen passeerde hij de Hongaarse grens. In het gezelschap van de ex-koning be vonden zich zijn moeder, Helena, de hof dame prinses Nelly Tarji, de voormalige hofmaarschalk Negel, de aide-de-camp ge neraal Patre Lazar, de privé-secretaris Mioanitiu 'en commandant Vergoti. De spe ciale trein bestond uit negen wagons en werd bij de Hongaarse grens aan de Arl- berg-expres gekoppeld. Toen de trein met neergelatei^gordijntjes uit het station van Boedapest reed, werd het venster van het laatste salonrijtuig ge opend en verscheen koning Michael. Hij lachte de aanwezige verslaggevers toe, doch gaf geen antwoord op de vragen, die hem toegeroepen wejrdeii. Michael, die onder de naam van prins Michael van Hohenzollern Siegmaringen met zijn moeder koningin Helena als hertogin van .Sleeswijk Holstein reist, hebben met hun gevolg van 30 per sonen paspoorten, waarop vermeld staat, dat "zij niet geldig zijn voor terugkeer naar Roemenië. De trein zou rechtstreeks naar Lausanne rijden en Maandagochtend daar arriveren. De trein bestaat uit negen rijtuigen vier goederenwagons, 1 wagen voor het trein personeel en vier salonrijtuigen. zing van een nog altijd ongezonde mone taire positie, waarin alleen verbetering kan komen als voor niet-economïsche, a.i. voor niet-productieve doeleinden minder geld wordt uitgegeven. De Staat moet hier het voorbeeld geven. Zij „maakt" het geld niet de burger. Predikanten voor Indië De vier „beroepen" eter classis Haarlem Wij hebben medegedeeld, dat de classis Haarlem der Gereformeerde kerk in ver band met de dringende behoefte der gees telijke verzorging van onze soldaten ir Indië op vier predikanten een beroep heeft gedaan om zich voor 2 jaar uitzen ding beschikbaar te stellen. Ds. C. Meijer te Beverwijk heeft beslo ten aan deze roepstem gehoor te geven, ds. P. de Ruig te Haarlem vond geen vrij moedigheid zijn werk hier te onderbreken, dr. P. F. Richel te Heemstede en ds. R. C. de Lange, Haarlemmermeer-Oostzijde hebben nog geen beslissing genomen. Hel woord is aan.™ Petit Senn: Hoeuelen zouden niet ter kerke gaan, als alleen God hen daar zag. Na de ontdekking'van een nationaal- socialistisch complot, waarbij de plaatse lijke padvindersbeweging als dekmantel werd gebruikt, hebben, naar Reuter uit betrouwbare bron verneemt, een reeks nieuwe arrestaties plaats gehad. Naar de communistische „Volksstimmc" meldt, be horen Otto Rosch en graaf Stachwltz tot de arrestanten. Zij zijn de voorzitters van het plaatselijke ontvangstcomité voor krijgsgevangenen, van de socialistische en de volkspartij. Otto Rosch is, zo gaat het bericht ver der, tevens lid van de Britse censuur. Zo wel de genoemde ontvangst-comités als de alpinistenclubs en de padvindersbeweging zijn -ter camouflage voor dc samenzwering gebruikt.-De samenzweerders hebben, naar verluidt, Britse, identiteitspapieren aan hun volgelingen verstrekt en hebben voor gegeven, dat zij onder geallieerde bescher ming stonden. Reuter verneemt verder, dat de Oosten rijkse politie Britse functionarissen gecom plimenteerd heeft wegens „het uitroeien van de wijdvertakte illegale beweging". - Toegevoegd wordt nog. dat de padvin dersbeweging van Graz niet door de inter nationale padvindersbeweging is erkend. De eerste berichten over de samenzwe ring maakten melding van de arrestatie van 35 pêrsonen te Graz in de Britse zóne van Oostenrijk. Er zouden vertakkingen zijn te Linz in de Amerikaanse zóne. Van betrouwbare zijde wordt in Wenen verno men, dat de samenzweerders een nazi-rijk wilden stichten in Oostenrijk, wanneer de Westerse mogendheden in gewapend con flict zopden komen met de Sovjet-Unie. Truman zal nog: eens op spoed aandringen Verontrust over het vooruitzicht op ern stige vertraging van het plan-Marshall bij de'behandeling door het Congres, zal pre sident Truman Woensdag ter gelegenheid van zijn „State of Union"-boodschap bij het Huis van Afgevaardigden en de Senaat zo groot mogelijke nadruk leggen op de nood zakelijkheid van spoed in de beraadslagin gen. De president had oorspronkelijk 1 April vastgesteld als de laatste dag voor de rati ficatie van de programma's voor hulpver lening aan Europa, doch men acht het waarschijnlijk, dat Groot-Brittannië.Frank- rijk en andere landen reeds eerder in ern stige economische moeilijkheden zullen ge raken. Het Londense kabinet was voorbarig met (lc aanmaak van zilveren munten Dc minister van Financiën heeft met be trekking tot de nieuwe regeling van het Nederlandse muntwezen aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het zilveren kwartje en dubbeltje noodgedwongen ver vangen zullen moeten worden door nikke len munt. Slechts dc zilveren rijksdaalder en gulden zullen onveranderd gehand haafd blijven. Het ligt niet in do bedoeling nieuwe rijksdaalders en guldens te doen slaan met een gehalte dat afwijkt van de reeds uit gegeven rijksdaalders en guldens. Indien de economische omstandigheden in Neder land en in de wereld zulks noodzakelijk maken zal de vervanging van zilveren munten door nikkelen munten opnieuw onder ogen worden gezien. Het had verschillende Kamerleden be vreemd, dat de tijdens de bezetting te Lon den zetelende Nederlandse? regering naar hun mening, vrij overhaast op dracht had gegeven tot de aanmaak van zilveren munten. De minister verklaart, dat achteraf inderdaad wel ïs gebleken, dat deze aanmuntingen achterwege hadden kunnen blijven of althans tot aanzienlijk geringer hoeveelheid hadden kunnen ge schieden. Zonder Het ligt in het voornemen van de mi nister, deze hoeveelheden gemunt geld zoveel mogelijk te gebruiken bij het vol doen aan dc op Nederland rustende ver plichting tot teruglevering van „lend- lease"-zilver aan de Verenigde Staten van Amerika. Op de vraag of en in hoeverre het nieuw- voorgestelde muntsysteem past in het ka der van de bestaande toekomstige nauwe samenwerking met België en Luxemburg, zowel op economisch als op financieel en monetair gebied, antwoordt de minister dat op de weg naar een volledige econo mische. financiële en monetaire samen werking met deze landen nog slechts en kele stappen zijn gezet. De volledige ver werkelijking van een gelijkgerichte finan ciële en monetaire politiek van de drie landen schijnt dan ook nog in een te ver verschiet te liggen dan dat hiermede bij de vernieuwing van ons muntwezen reeds thans rekening moet worden gehouden. Gruweldaden in Palestina Explosies in Jaffa en Jeruzalem Joodse verzetslieden hebben in het druk-, de door het hierbij betrokken ke centrum van Jaffa een met explosieven Nederlandse kabinet gevoerde politiek dan ook volledig te willen onderschrijven, wil hij er echter toch op wijzen, dat een van de belangrijkste motieven, welke het Lon- dense kabinet in 1943 en 1944 tot deze politiek hebben gebracht, was gelegen in de noodzaak de geallieerde landingslegers van voldoende Nederlands geld te voor zien en om dadelijk na de bevrijding van Nederland de beschikking te hebben over muntmateriaal, dat kon worden gebruikt tot herstel van een evenwichtige geldcir culatie hier te lande. Hierbij werd uitge gaan van de veronderstelling, dat het weer in omloop brengen van zilvergeld zou be werkstelligen, dat het overgrote deel van het door het publiek vastgehouden gemun te geld weer in circulatie zou komen en tevens zóu bijdragen tot herstel van het vertrouwen in het Nederlandse geld. Birma een republiek Zaterdag is met grote plechtigheid te Rangoon, twee" uur voor de dageraad, de Britse soiivereiniteit over Birma geëindigd en de republiek Birma geboïen. De Britse vlak is van 't gebouw van dc constituëren- de vergadering neergehaald en de met sterren bezette driekleur van de nieuwe republiek gehesen. Birmaanse leiders en vertegenwoordigers van buitenlandse mo gendheden waren hierbij aanwezig. Onge veer 2.000 personen woonden de procla matie van de overdracht bij. President Sao Sjwe Thaik verklaarde, dat hij zijn ambt aanvaardde en procla meerde de nieuwe constitutie van het vrije Birma. De president benoemde Thakin Noe officieel tot premier en het nieuwe kabinet werd beëdigd. Er werden twee minuten stilte in acht genomen ter herden king van de vermoorde Oe Aoeng San en andere leiders, die voor de vrijheid van Birrpa hebben gestreden. De Britse gouverneur van Birma is Za terdagmorgen per schip vertrokken. geladen auto geparkeerd, die enkele miny- ten nadat de inzittenden zich uit de-voeten hadden gemaakt, met een ontzettende klap de lucht inging. Veertien mensen werden gedood. 98 gewond. De Barclays Bank, een politiebureau en het Arabische Nationale Gebouw werden door de ontploffing zwaar beschadigd, evenals vijftien winkels. Men vreest dat nog slachtoffers onder de puin hopen van enkele ingestorte gebouwen liggen. In Jeruzalem is het Semiramis-hotel, hoofdkwartier van de Arabische jeugd organisaties, omgeblazen. Er zijn reeds zes doden geborgen. Veertien mensen worden nog vermist, van wie men vreest dat z bedolven zijn door het puin. Ook deze aan slag werd gepleegd door Joden. Explosiva onderschept. De politie te Jersey City heeft medege deeld, 74 kisten, inhoudende in totaal 7400 pond TNT (trinitrotoluol), die ingelaten werden in een schip met bestemming voor Palestijnse plaatsen, in beslag genomen te hebben. De voorraad TNT was voldoende om vijf Jersey-cities op te blazen, aldus verklaarde men. De kisten waren geconsig neerd aan een firma te Tel Aviv en twee te Haifa. TIJDELIJK KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tn De Bilt, geldig var. Maan dagavond tót Dinsdagavond: Aanvankelijk vooral langs de kust nog tijdelijk stormachtige Noord-Westelijke wind. Wisselende bewolking met enkele buien. Kouder. Later afnemende en weer naar Zuid- West krimpende wind. Tijdelijke oa- klaringen en vrijwel overal droog. Weer iets oplopende temperatuur. f> Januari: Zon op 8.48 uur. onder 16.44 uur Maan op 4.19 uur. onder 13.17 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1