W. Fortgens Han van Meegeren op Westerveld gecremeerd Dansschool „Norm voor berechting van verraad mag met verslappen" Taxi? Bel 1.2.3.4.5 MAANDAG 5 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 Waarderende en ontroerende ivoorden bij de katafalk Honderden collega's, vrienden en be kenden hebben Zaterdag de onlangs over leden kunstschilder Han van Meegeren op zijn laatste gang naar Westerveld begeleid en op 't Perzische tapüt, dat de baar dekte, blonken de kleuren van grote en kleine bloemstukken, die de waardering voor de persoon van deze veelbesproken kunste naar uit de kring van intieme vrienden ge stalte gaf. In de aula van het crematorium nam als eerste de heer W. Polman-Tuin, een zwa ger van de overledene hef woord, getui gende van de diepe droefenis, welke dit verscheiden in menig vriendenhart heeft gewekt. Hij hield zich overtuigd, dat de grote gaven van Van Meegeren als artist en I als mens van wie voor tallozen een zowel morele als materiële ste«fri uitging, een innig gedenken waard zijn. De schrijver- j filosoof Adam Haag memoreerde als tweede i in de rij van sprekers de luttele uren, waarin hij de schilder had leren kennen en waarderen. De heer Haag, wiens ver knochtheid aan Van Meegeren mede bleek uit het feit, dat hij een van de dragers van de baar was, noemde dit roemloze verscheiden niet droef, zolang de essentie van Van Meegerens geest zou blijven voortléven. De rede werd besloten met het citaat: „Wie uwer zonder zonde is, hij wel'pe de eerste steen." Een Amersfoortse kunstvriend van Han van Meegeren goot zijn bewonde ring voor de dode in dichtvorm en mevrouw ïif. L. Doudart de la Gré zag dit overlijden als een verlossing uit een leven vol onrust en smaad, waarin echter tevens de hoogste lof werd geoogst. Zij gaf de ernstige belofte, dat zijn vele vrienden „Han" zullen blij ven eren in zijn werk, en haar profetie, dat de „achterstallige lof" voor de ver scheiden artist niet zal uitblijven., putte zij uit de zekerheid, dat velen eerst dood moeten zijn, om levend te worden. Mevrouw Doudart besloot haar herden king met de woorden: „Zo groeten wij hem, die tóch als triumfator uit deze aardse strijd,naar het land van zijn Vader is gegaan."' Professor E. A. van Genderen-Stort, die mede namens Van Meegerens Haagse vrienden enige" woorden bij de katafalk uitte, zeide verbaasd te zijn, hoe ajles, wat de verscheiden kunstenaar aanraakte, tot schoonheid werd. Hij noemde het een voor recht de mens met het gevoelige hart, die pers en critiek niet hebben vermoed, te hebben gekend, waarop de heer G. H. Wal- lagh, reporter van de AVRO, van wiens hand onlangs een geschrift over Van Mee gerens werk verscheen, dë reéks sprekers afsloot en even de troebele atmosfeer aanstipte die rond de schilder waarde in zijn moeilijke leven. Het „rust zacht" is bij deze baar dus geenszins een frase. Nadat de kist gedaald was en een stem mig lied van Schubert door de aula klonk, bracht de heer J. van Meegeren, een zoon van de overledene met gesmoorde stem dank voor de grote belangstelling en hij zeide, dat wat de vader gewild heeft, ande ren zullen moeten voortzetten. Onder de aanwezigen merkten wij onder meer Fien de la Mar en Eduafd Verkade op. Dertig a één maand Toen de „Almanzora" van de Royal Mail Lines in Southampton arriveerde, vond men onder de passagiers hoofdzake lijk repatriërenden, waaronder 200 kleurlingen niet minder dan dertig verstekelingenDe clandestiene reizi- gers werden allen tot vier weken brom men verootdeeld. De E.II.B.O. in 1947 In het jaar 1947 werd door de Haarlemse Reddingsbrigade, in het kader van de On- gevallenaienst, in totaal 163 maal hulp ver leend en wel verdeeld als volgt: 6 water- ongevallen," 1 gasvergiftigingsongeval en 156 andere ongevallen; voorts werden bij verschillende festiviteiten door de leden E. H. B. O.-posten bezet, om bij eventuele ongevallen hulp te kunnen verlenen; ook enige boottochten werden begeleid. DISTRIBUT1ENIEUWS Dinsdag kunnen bonkaarten voedingsmid delen, schoenenbonnen, tabaks- en versnape- ringskaarten afgehaald worden te: Haarlem: (Vleeshal) Si tot en met Sp. Heemstede. (Binnenweg 160) 9 tot 12.15 uur Sn tot So; 2 tot 4.30 uur restant S. O verveen: (gebouw Domi) D, E en F. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 2 Januari 1948. ONDERTROUWD: 2 Jan. E. van Egdom en H. Franssen; J. W. Ides en F. Segaar. GEHUWD: 2 Jan., P. J. Tholen en P. M. 1 Rood: BEVALLEN van een zoon: 31 Dec., K. J. BouwmeesterDroog; R. DaemenBout: J. M. T. NeuteboomVerzijlberg; 1 Jan. B. J. van der Veldenvan Roon; D. Jaskivan der Plaat; J. RekmanSnoek; W. J. C. van den Heldervan Hamelsveld. BEVALLEN van een dochter: 30 Dèc., A. DekkerZarandona; 31 Dec. J. E. Schouten van der Horst; 1 Jan., T. A. C. Hazelaar de Best; K. van ArumDekker; 2 Jan., C. A. VerkruisenAbdala. OVERLEDEN: 31 Dec., J. W. Kuiper, 64 j., Zijlweg; D. Klopstra, 71 j.. Reitzstraat; A. M. GrotenbregKraak, 74 j.. Nieuwe Gracht: J. Martin. 82 j.. Zuid Polderstraat; H. G. Man- ders, 65 j., A. L. Dyserinckstraat. HAARLEM. 3 Januari 1948 GEHUWD: 3 Jan., -C. H. de Zwart en L. M. van Riel; H. van der Veen en J. R. Jongbloed; P. Lust en N. Smitj- W. Vos en M. H. van Waveren, BEyALLEN van een zoon: 31 Dec., D. A. Boers'maSvla^rt; 2 Jan., H. J. Kuiper Schippers; J. GrootRingia: J. A. M. Schou tenNelis: 3 Jan., K. MolenaarMuc. BEVALLEN van een dochter: 1 Jan., H. A. de WreedeHopman; 2 Jan., E. C. Hoogland. Marchand; G. SchilpzandOtten, OVERLEDEN: 31 Dec., F. Elzinga—Side- rius, 74 j„ Jan Evertsenstraat; C. van Amstel, 78 j., Spaarne; G. J. Rookhuijzen, 66 j., Lin- denstraat; 2 Jan.. G. H. M. Snoeks, 7 j., Ged. Oude Gracht:'C. Wezelman, 68 j., Mr. Joosten- laan; M. C. Pieters—van Andel, 82 j., Spaarn- hovenstraat. Het nieuwe Zandvoort Woningbouw verloopt vlot. Het Zuiderbad in 1949 klaar? In Zandvoort mogen wij zo werd ons van de zijde van het gemeentebestuur ver klaard niet klagen over de gang van zaken bij de Wederopbouw. Vooral wat de woningbouw betreft, gaat het nu uitstekend. Er worden heel wat nieuwe huizen ge bouwd, die ongetwijfeld verlichting zullen brengen in het nijpende woningtekort dat hier bestaat en dat natuurlijk een gevolg is van de sloopwoede der Duitsers. Voltooid of bijna voltooid zijn complexen van 29, 19, 48 en 18 woningen. Tezamen dus 114 percelen. In aanbouw zijn thans complexen van 42 en 61 woningen. Boven dien wordt nog voorbereid de bouw van 50 huizen. Alles tezamen dus 267. Minder vlot verloopt het met de bouw van de grote gebouwen. De voorbereiding die er nodig was voor de herbouw van het Zuiderbad is zeer om vangrijk. Er is thans toestemming van de Wederopbouw, maar de financiële kant moet nog geregeld worden. Het desbetref fende besluit moet nog in de gemeenteraad behandeld worden. Er kan nu wel gezegd worden dat het zeker is, dat het herbouwde Zuiderbad niet meer in dit seizoen gebruikt zal kunnen worden, het wordt op z'n vroegst 1949. Met verlangen ziet men in Zandvoort ifit naar het gereedkomen van het nieuwe „Zuiderbad", want het vorige seizoen is de behoefte daaraan sterk gebleken. Het nieuwe hotel. Grote Houtstraat 176 - Tel- 15150 - Haarlem NIEUWE CLUBLESSEN voor beginners en gevorderden. Aanvang half Januari. Het nieuwe prospectus ligt voor U gereed. INSCHRIJVING vanaf heden. (Adv.) Agenda voor Haarlem MAANDAG 5 JANUARI Spaarne: „De zwarte zweep van Zorro", 14 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..De zigeu nerin". 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Penny serenade", alle leeft., 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 urn-. Palace: „Het Spookhuis", toeg. 14 j., 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Casa blanca", 18 j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Rebecca". 18 j„ 2.00, 4.30, 6.45 en 9.15 uur. DINSDAG 6 JANUARI Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V., 8 uur. Nassauplcin 8: Gemengde Vrijmetse larij „Waarom ook'de vdluw in de vrijmet selarij". 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen- De gemeente acht het voor de ontwikke ling van de badplaats noodzakelijk dat zo spoedig mogelijk een hötel gebouwd wordt. Dit betreft het kleine hotel, dat in het Plan- Friedhoff is opgenomen. Het moet een capa citeit van ongeveer 100 bedden hebben. Het andere hotel in het plan opgenomen zal veel groter capaciteit hebben. Het 'bouwvolume dat door de -,,Weder opbouw" thans aan Zandvoort is toegestaan zou het mogelijk maken dit hotel te bou wen. Er is evenwel nog geen definitief ge gadigde daarvoor. Wel zijn er verschillende personen geweest die aanvankelijk neiging toonden zich voor de bouw en de exploi tatie te interesseren, maar veel verder is het nog niet gekoihen. Hierbij spelen aldus w^rd ons verzekerd de financiën een belangrijke rol. Bouwen is thans zeer duur. Voor de woningbouw is een rijksrege ling getroffen, waardoor het mogelijk is geworden, dat een deel van de gestegen bouwkosten afgewenteld wordt op het rijk. Dit geldt evenwel niet voor zo'n object als dit hotel is. Daardoor worden zulke bouw plannen thans sterk beïnvloed. Onze zegs man verwachtte dat de moeilijkheden pas uit de weg zullen worden geruimd als ook voor zulke bouwwerken een regeling ge troffen wordt. DRUK BEZOCHTE NIEUWJAARS RECEPTIE. De Comihissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland en mevrouw De Vos van Steenwijk hielden Zaterdagmiddag ten Provinciehuize een zeer druk bezochte Nieuwjaarsreceptie. Enkele Gedeputeer den, leden der Provinciale Staten, de Col leges van B. en W. van Amsterdam en Haarlem en zeer vele burgemeesters uit de provincie gaven acte de présence. Schaken Hoogoventournooi ingezet Zaterdagavond werd een begin gemaakt met het tiende Hoogoven-schaaktournooi. In de internationale tienkamp luiden de uitslagen van de eerste'ronde: Lod Prins ir. Van Steenis 10; Rossolimo (Frankrijk) Wood (Groot Brittannië) 10; Hen- neberkeKramer 12Vz', O'Kelly de Gal- way (België)Cortlever afgebr.; Kottnauer Van Scheltinga 01. In de tweede ronde zijn gespeeld: ir. Van SteenisVan Scheltinga afgebr.: Cortlever Kottnauer afgebr.; KramerO'Kelly de Galway 01; WoodHenneberke 10; PrinsRossolimo afgebr. Voor de Amsterdammers is een dagje naar zee te duur Spoorwegen achten verlaging der tarieven nog niet mogelijk Burgemeester en Wethouders van Am sterdam hebben zich in Juli 1947 tot de Nederlandse Spoorwegen gewend inzake de spoorwegtarieven voor het traject'Am sterdamZandvoort. Het Amsterdamse gemeentebestuur merkte op, dat de on middellijke omgeving van deze stad weinig gelegenheid biedt tot recreatie in de open lucht en dat de Amsterdammers derhalve, willen zij ontspanning en ^verpozing -in de vrije natuur zoeken, gedwongen zijn zich over een betrekkelijk grote afstand verplaatsen naar het Gooi, Haarlem of Zandvoort. De statistieken wijzen uit, dat verreweg het grootste aantal inwoners van Amsterdam de voorkeur aan Zandvoort geeft. De tarieven der Nederlandse Spoor wegen vormen evenwel voor vele gezin nen een belemmering een dagje naar zee te gaan. Een retour derde klasse Amster damZandvoort kost 1.40. Een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinde- refi van twaalf en negen jaar is, met de tramrit naar en van het Centraal Station, bijna zes gulden aan reiskosten kwijt. Wanneer men bedenkt, dat het overgrote deel van de arbeidende gezinnen in Am sterdam een week-inkomen van 40 a 45 bruto heeft, dan is het te begrijpen, dat deze gezinnen zich slechts bij hoge uitzondering een reisje naar het strand kunnen veroorloven. Burgemeester %n wethouders van Am sterdam drongen er daarom bij de Neder landse Spoorwegen op aan, in de zomer goedkope dagretours AmsterdamZand voort uit te geven, vacantiekaarten. gezel schapsbiljetten en avondretours verkrijg baar te stellen en zg. excursietreinen te laten rijden. Dit verzoek werd door het gemeentebestuur van Zandvoort onder steund. De directie der Nederlandse Spoorwegen heeft thans geantwoord, dat ook in de komende zomer de materiaalpositie nog niet toelaat een toeneming van 'enige be tekenis van het vervoer behoorlijk te ver zorgen. Ook uit oogpunt van tariefpolitiek bestaan er bezwaren, omdat het vervoer AmsterdamZandvoort een „mooi-weer- spitsvervoer" is. De N.S. hopen evenwel dat de bedrijfsuitkomsten hen te zijner tijd in staat zullen stellen de door de gemeente besturen gevraagde maatregelen waar van de sociale betekenis volledig wordt erkend geheel of ten dele te kunnen treffen. Liberale Internationale In April 1947 heeft een groep liberalen uit negerftien verschillende landen beslo ten een Liberale Wereldunie te stichten. Men besloot de liberale wereldbeschou wing, die uitgaat van de eerbied voor de mens, het gezin en de religie als de ware grondslag voor de vorming van een maat schappij, gebaseerd op persoonlijke vrij heid, met de daarmee gepaard gaande ver antwoordelijkheid zowel in geestelijk als in materieel opzicht, te propageren. De Nederlandse groep van de vereni ging werd op 22 Juni 1947 opgericht. De Liberale Internationale is geen politieke' partij en ook geen voortzetting van het oude liberalisme, doch een internationale vereniging tot verdediging van de rechten van de mens: De groep Nederland zal zich er op toeleggen de liberale principes in- Nederland te verbreiden', zonder hierbij een partij-politiek programma te lanceren. Op 5 Februari zal het'hoofdbestuur van de internationale organisatie in Nederland bijeen komen. CONGRES VAN OUD-ILLEGALEN In Amsterdam is een tweedaags congres gehouden van de Rationale Federatieve Raad der Oud-illegaliteit. Mr. G. J. van'Heuven Goedhart, die minister van Justitie is geweest in het Londense kabinet, oefende enerzijds cri tiek op het beleid van de toenmalige Ne derlandse premier prof. S. Gerbrandy, anderzijds achtte hij hét verkeerd, prof. Gerbrandy naar zijn tekortkomingen beoordelen. „In zijn dagelijkse politiek is deze moedige man wellicht een kléine man,-maar hij is een groot vaderlander. ons midden. Het is de taak van de illega liteit de ogen op hen gericht te houden en waakzaam te blijven, wetende, dat een verrader altijd een verrader bly'ft". Resolutie. #Tenslotte nam het congres met algemene stemmen een door mr. Van Heuven Goed- hart voorgestelde resolutie aan. In deze ^'resolutie wordt gezegd: „Het congres, gehoord de besprekingen over de berechting van het verraad in de bezettingsjaren gepleegd, zich ervan be- Na de bevryding van het Zuiden van wust dat verraad terKht of nie, ons land stoorde zich de Ordedienst nna*. berecht a!s openbaring van een tegen sprekers mening mei aan het Militair Ce- he, vadcriand gerichte gezindheid, een ge- c?6' if Ta'? 1 r-a? ondergeschikt. vaar blijft voor de zuiverheid en de go.*- Spreker betreurde het dat „de illegaliteit te|ijkc gezondheid van ons volk, waar- het Zuiden niet op haar qui [schuwt tegen de geleidelijke verslapping r mnpr •7ir*l-i Hnn»* erram„rcia I in die dagen i AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. (Adv. SCHEEPVAART K. N. S. M, Atair, 1'Jan. van Napels naar Bona. Craco, 1 Jan. van Aarhiis naar Kopen hagen. Dundee, 31 Dec. van San Feliu naar Alicante. Cygnus, 1 Jan. van Malta n Jaffa. Helder, 29 Dec. van Mollendo naar Cristobal. Helena, 31 Dec. van, Barranquilla naar Cartagena. Ilos. 31 Dec. van Palermo n. Tunia. Juno. 31 Dec. van Gibraltar naar Ca diz. Odysseus, 31 Dec. van Oporto naar Lis sabon. Stuyvesant, 1 Jan. te Paramaribo (van Madeira naar Trinidad). Tiberius, 31 Dec. te Mutzuma (v. Pyraeus naar Istanboel). Titus, 30 Dec. te Tel Aviv (van Alexandrië naar Haifa). Trejanus, 1 Jan. van Alexandrië n. Malta. Draco, 2 Jan. te Kopenhagen van Aarhus naar Amsterdam. Euterpe, 2 Jan. van Bilbao naar Musel. Ilos, 2 Jan. van Tunis n. Oran. Martini, 2 Jan. te Antwerpen van Am sterdam naar Lissabon. Odysseus, 1 Jan. te Lissabon van Oporto naar Hplland. OCEAAN. Medon, 27 Dec. van Aden naar Batavia. Melampus, 30 Dec. te Singapore van Batavia naar Amsterdam. Polyphemus, 30 Dec. van Port Said naar Liverpool. MIJ. NEDERLAND. Johan van Olden-1 bzarnevelt, 3 Jan. te Sabang van Amsterdam naar Batavia. Poelau Laut, 2 Jan. te Penang naar Singapore. Riouw, 2 Jan. Perim gepass. van New York naar Colombo. HOLL. AFRIKA LIJN. Oranjefontein, 2 Jan. van Teneriffe naar Southampton. K. P. M. Batavia, 31 Dec. te Aden van Amsterdam naar Batavia. KON. HOLL. LLOYD. Westland in de nacht van 4 op 5 Jan. te IJmuiden verw. WIJSMULLER. Noord-Holland (slbt) 2 Jan. van Rosyth naar IJmuiden met de jager Garland. vive is geweest, maar zich door generaal Kruis en de staf van de B.S. op sleeptouw heeft laten nemen." Het plan van de rege ring om vijf ministers als „minister-kwar tiermakers" naar bevrijd gebied vooruit te zenden om leiding te geven, werd door deze beide staven gedwarsboomd en tijde lijk verijdeld. Ook de-.staf van de El.S.'raakte op drift. Voor werkelijk bevrijdirigswerk was de B.S. naar sprekers mening niet meer nodig. De organisatie werd gebruikt voor het arresteren van landverraders. De leden der B.S. hadden aanvankelijk geen arresta- tiebevoegdheid.' „Ik wenste hun deze be voegdheid ook niet te verlenen", aldus de voormalige minister van Justitie, „mede omdat zich bij de B.S. vele z.g. September- jongens hadden aangesloten. Majoor van Houten verleende echter de B.S. wel arrestatie-bevoegdheid. Volgens mr. Van Heuven Goedhart waren de gevolgen niet uitgebleven, fn kampen trof men later geïnterneerden aan, van wie geen enkel dossier te vinden was en die zeiden niet te weten waarom of door wie zij gearresteerd waren. Vervolgens liet spreker enig licht schij nen op de affaire, betreffende mr. E. L.' M. H. baron Speyar-t van Woerden, die na de bevrijding onmiddellijk zijn vroegere func tie als procureur-generaal in Den Bosch weer op zich nam en'die, naar spreker meende, wegens zijn heersersnatuur wei nig geliefd was.. De illegaliteit wenste hem dan ook te zien verdwijnen. Generaal Kruis had aan prof. Gerbrandy mede gedeeld, „dat er plannen bestonden om de procureur-generaal te kidnappen". De pre mier ontbood daarop zowel de minister- van Justitie als de heer Speyart van Woer den naar Londen. Daar werd -aan mr. Van Heuven Goedhart de eis gesteld dat hij de procureur-generaal zou ontslaan. Hij stemde er tenslotte in toe de heer Speyart een studie-opdracht van drie maanden te geven. t Mr. van Heuven Goedhart besloot zijn uiteenzetting met een beschouwing over wat hij de „allerbespottelijkste enroeke-» loze kabinetsformatie van Februari 1945" noemde. Hij zeide, dat de ttéee étappes, waarin ons land is^bevrijd, een ongeluk voor ons volk zijn geweest. Hij hoopte dat de parlementaire commissie er in zal sla gen het volle licht over het Londense kabinet te laten schijnen. Bundeling. Het Tweede Kamerlid J. H. Scheps sprak over „bundeling van de oud-iltegali- teit". Hij meende, dat een sterke gebun delde illegaliteit, zij het ook niet als poli tieke partij, groter invloed kan hebben dan thans het geval is. Bundeling van alle illegale groeperingen tot een machtige bond zonder partijpolitiek, zag spreker als het middel de illegaliteit de plaats te ver schaffen waar zij recht op heeft. De illegaliteit had volgens de heer Scheps nog een belangrijke taak te ver vullen. Berechting van het verraad. De procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. N. J. G. Sikkel sprak over „Berechting van het verraad". „Bij het verzet leefde de ge dachte", aldus mr. Sikkel, „dat wij ons zouden ontdoen van die elementen, die wij tijdens de bezetting als verraders be schouwden. De werkelijkheid was echter anders. Dit is niet de schuld van de rege ring, doch van het volk, dat atfhter deze regering staat en waarvoor wij illegalen tijdens de Duitse overheersing ons bloed hebben gegeven. Trjdens de oorlog waren er twee groepen in het Nederlandse volk, die gekozen hebben: „het verzet en het verraad." Tussen deze twee kleine groe pen vond men verschillende schakeringen. Dit is de oorzaak, dat-wij niet allen even fel tegenover het verraad staan. Ook is het zo, dat er thans milder berecht wordt dan 2V2 jaar geleden. Dit is volkomen onjuist. Wat 21/2 jaar geleden recht was, is thans ook nog recht. Sprekers conclusie was, dat het verraad in de ruime zin waarin hij het ziet, dopr de bijzondere rechtspraak «1 i e t wordt berecht. Verraders leven thans, na loslating van de „lichte gevallen" in van normen waaraan het strafbaar gestelde verraad wordt getoetst en is van oordeel, dat de?e verslapping niet wordt gerecht vaardigd met een beroep op de barmhar tigheid en dringt er opnieuw op aan, dat de berechting op krachtige wijze wordt voortgezet". Muziek Concert in het Rode Kruis-sanatorinm De patiënten van het Rode Kruis-Sanato- rium te Bloemendaal werden Zaterdag avond onthaald op een concert, dat gege ven werd door een groep zich noemende „Het Gezelschap zonder' naam". Wat ten gehore gebracht werd. mocht dan al het .werk van dilettanten zijn, het stond over "t algemeen op eep voornaam peil, ja nu en dan op een dat'de grenzen van een behoor lijk dilettantisme een aardig eind over schreed. Zo hoorde men viool- en altspel door mevr. Jo Stevens-Luii. aria's en liede ren gezongen door mevr. Co van Groenin gen-Holleman en door mevr. Lous Goeden- Wiegaut alsmede pianospel van Jan Goe den. Het was een smaak vel programma met componistennamen als Veracini. Mozart. Schubert, Brahms, Handel, Grieg. Wi der, enz., alles niet te zwaar om te ver-, werken, integendeel aantrekkelijk om te be luisteren.-De laatste bleek dan ook ondub belzinnig uit het hartelijk applaus, van de aanwezigen in de concertzaal van' de in richting. De andere patiënten hadden gele genheid het concert te volgen via een luid spreker-installatie. De sonore klank van de altiviool- var mevr. Stevens-Luii en het mooie sopraan timbre van mevr. van Groeningen-Holle man gaven vooral treffende muzikale in drukken. Wij hadden de zeer verdienste lijke pianist Jan Goeden® graag een beter instrument gegund dan dat hetwelk hem ten dienste stond. Toch wist hij er zich dapper mee te redden. JOS. DE KLERK. Voetballer liep een hersenschudding op Zaterdag begon het Hoogoven Schaaktournooi, dat voor de tiende maal is georgani seerd. - Van voren naar achteren zitten: K otlnauer (Tsjechoslowakije), Van Schel tinga, Cortlever (beiden Nederland), O'Kelly (België), Henneberke,"Kramer (beiden NederlandRossalimo (Frankrijk), Wood (Engeland), Prins en Van Steenis (Ned.) Magnetische mijn havende het s.s. „Pioneer Cove" Van Terschelling gezonden sleepboothulp was onnodig Zondagmorgen is het Amerikaanse vrachtschip „Pioneer Cove" op ongeveer veertig mijl ten Westen van Terschelling door de ontploffing van, een magnetische mijn licht beschadigd. Aanvankelijk zond het schip S.O.S.-seïnen uit. welke echter later werden ingetrokken toen bleek, dat er geen lek was ontstaan. De schade bleef beperkt tot de machinekamer en kon voor lopig hersteld worden. De sleepboten „Stortemelk" en „Hol land" van de rederij Doeksen waren on middellijk na ontvangst der noodseinen van Terschelling uitgevaren doch behoef den nadat zij de „Pioneer Cove" bereikt hadden, geen assistentie te verlenen. Het schip, dat zich buiten het mijnenvrije ge bied bevond, was waarschijnlijk 'door de storm uit de koers geraakt De „Holland' heeft de „Pioneer Cove" naar de vrije vaargeul begeleid. Het schip heeft daarna de reis naar Londen voortgezet. Het was Zaterdag uit Bremen vertrokken. De „Pioijeer Cove" meet 6100 ton en was in 1946 gebouwd. Het schip is eigen dom van de United States Line Company 'e New York. De reddingboot „Brandaris" is Zondag morgen om zes uur ook uitgevaren, doch na tachtig mijl op een zeer woelige zee te hebben afgelegd, 's avonds om half zeven teruggekeerd. De bemanning heeft de „Pioneer Cove", welk schip inmiddels dc reis reeds had voortgezet, niet meer gezien. Tijdens de Zondag in Hilversum ge speelde voetbalwedstrijd 't GooiHaarlem liep doelman Kluit bij een botsing een her senschudding op en moest najjr een zie kenhuis worden overgebracht. Hü mocht niet naar Haarlem worden vervoerd. Van morgen vernamen wij,, dat zijn toestand goed te noemen is. Andere spelers werden ook gewond. Aangezien Haarlem Zondag vrij heeft, hoopt' men, dat dezen over veertien dagen, als Volewijckers op bezoek komt, weer ge nezen zijn. Kleine kroniek van politiezaken Twee meisjes 16 en 14 jaar staken bij het Stationsplein achter de tram om de Jansweg over. Zij werden .daarbij door een uit het Noorden komende auto aange reden. De oudste kwam op de motorkap, de jongste op het spatbord te •liggen, zon der letsel op te lopen. Motorkap en spatbord werden ingedeukt, bovendien een koplamp vernield. Twee meisjes, vjjf en negen jaar, speel- dén Zondagmorgen op de op de le verdie ping gelegen slaapkamer van een huis in de Lekstraat. De jongste klom op een stoel en sloeg achterover het raam uit. Na een bui teling van vier meter hoogte kwam zij via een drooglijn op de begane grond. Zij kreeg slechts een bult boven het linkeroog. In de Wicherstraat vielen handtastelijk heden tussen een 22-jarige orgeldraaier en een 3*7-jarige kantoorbediende te registre ren. De muziekleverancier bevond zich'in een in aanbouw zijnde woning. De kan toorbediende zei, dat dat piet mocht, en moest deze terechtwijzing met een bloe dende wonde aan de rechterslaap bekopen. Een 19-jarige kruideniersbediende werd op verzoek van de Haarlemse politie te Amsterdam gearresteerd wegens diefstal op Oudejaarsdag van een fiets aan de Ge dempte Oudegracht. De kruideniersbedien de had op Nieuwjaarsdag uitgerust, vér volgens op 2 Januari weer een fiets ge stolen nu aap de Nobelstraat. Zaterdag verwisselden drie fietsen op onrechtmatige wijze van eigenaar: in de Grote Houtstraat, op de Hooimarkt en uit een perceel aan de Dijkstraat. Hier werd het de dief wel heel gemakkelijk gemaakt: de voordeur had geen slot! DUIZEND DANSERS IN IIET KRELAGEHUIS Duizend dansers bewogen zich Zondag middag in het Krelagehuis. Zij waren op Uitnodiging van het Volksdanscentrum Haar lem van heinde en verre er was zelfs een volksdanspionier uit Antwerpen gekomen om gezamenlijk het genot, dooj Kleine Trail, Jagersmars. Almelose kermis, Zweef-qua- drille, de Belfast duel., de Kleermakersdans. Jan Pierewiet of the Bishop verschaft, te beleven. Maar. zoals de leider, de heer H. F. van de Wateren, in Zijn openingsspeech zeide. niet alleen om te dansen, doch ook er innerlijke vreugde aan te beleven. Een groot man heeft eens gezegd: De bescha ving van een volk kenmerkt zich door de wijze, waarop het feest viert. De duizend in het Krelagehuis bewezen gisteren, èn in het dansspel „Neef Sijmen" èn in het Drieko ningenspel. dat zij de kunst van het geza menlijk vrolijk zijn. zonder in lege uitgela tenheid te vervallen, ten volle verstaan. Jaarfeesten K.A.B. Op 5, 7, 11, 12 en 16 Januari a.s. houdt de afdeling Haarlem van de Kath. Arbeiders beweging in de Gem Concertzaal haar jaarfeesten. De onderafdeling „ALberdingk Thijm" zal' opvoeren „De man die terug kwam", toneelspel in drie bedrijven 4oor Gerard Nielen. FEEST VOOR INVALIDEN. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Invalidenbond organiseerde Zaterdagmid dag in de Leeuwerik een feestmiddag waar aan het cabaret-gezelschap van Piet de Vos en ue Moonlight Serer.aders hun mede werking verleenden. De leden werden alferaangenaamst bezig gehouden met zang, declamatie, muziek en goochelkunst BINNENLAND Minister Giclcn heeft Zaterdag verschil lende radiostudio's in Hilversum bezocht Op 20 Januan zal het bestuur van de Nederland se Radio Unie een bespreking met de minis ter hebben over het radiobcstel. Er zijn plannen om oen landelijke orga nisatie „Groen en Bloemen" op te richten. Het doel is bossen, parken en plantsoenen in stand te houden en té beschermen tegen van dalisme. Het wetsontwerp inzake verplichte ver zekering tegen werkloosheid zal binnen en kele weken bij de Tweede Kamer worden ingediend. I11 Bergen op Zoom begint op 10 Januari het carnavalsfeest. Voor het eerst sinds 1940 zal men ook gecostumeerd en gemaskerd over straat mogen gaan. In de leeftijd van 69 jaar is te Hilversum overleden mej Joh. M. Scheltema. een be kende persoonlijkheid op het gebied der kin deropvoeding. Zij was tientallen jaren direc trice van de kindertehuizen van „Saluti Ju- ventutis". Tegen de 67-jarige dr. G. F. M. die tij dens de bezetting medisch chef van het ge westelijk arbeidsbureau in gebouw Atlanta te Amsterdam was is vier jaar gevangenis straf geëist en levenslange ontzetting uit het ambt van medicus. De Utrechtse voorjaarsbeurs zal van 6 tot 15 April worden gehouden, de najaars- beurs van 7 tot 16 September. In de bossen van Appclsga in Friesland is een 'wild zwijn gesignaleerd. Jagers pro beren de late Kerstbout te bemachtigen. Mevrouw H. R. K. die er van beschul digd werd, vrouwelijke medegevangenen in het kamp „Tjideng" j>ij Batavia aan de Ja panse kampcommandant te hebben verraden is door het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof wegens gebrek aan bewijs vrijgesprol^en. De handelsbesprekingen met Engeland, welke de totstandkoming van een nieuw han delsverdrag met ons land beogen, waarbij ook de export van tuinbouwproducten ter sprake is gekomen, zijn in eerste instantie gunstig verlopen. De besprekingen zijn thans onderbroken teneinde beide partijen in de gelegenheid te stellen de aspecten in eigen kring te bezien. De gasfabriek In Hilversum is te klein geworden B. en W. stellen voor naast de be staande fabriek een nieuwe te bouwen met een capaciteit van 30.000 kubieke meter gas per etmaal. Op 24 Januari zal aan een in Amster dam te houden ledenvergadering van de Par tij van de Vrijheid het besluit van het hoofd bestuur inzake de oprichting Van de „Volks partij voor Vrijheid en Derqpcratie" ter goed keuring worden voorgelegd. - Zes NIWIN-cantinewagens zullen op 7 Januari met het m s. „Tabinta" naar Indië vertrekkeif Het betreft hier de wagens, geschonken door de steden Leiden. Assen, Vlaardingen, Enschedé (twep) en Rotterdam. In Bergen op Zoom is het kledingmaga zijn van de fa. A. Terhorst in de Kremer- straat geheel uitgebrand. De schade is groot. Doordat twee zesjarige jongetjes met vuur hadden gespeeld is in Apeldoorn een pakhuis van de pharmaceutische fabriek Bonnema-Zwits'al uitgebrand Veel verpak- kings- en étalagemateriaal ging verloren. HAARLEM EN O MOE VING De pianist en muziekpacdagoog Karei de Jong zal aan Haarlems Muziekinstituut eèn muziek-litteraire analyse klasse leiden. Op Woensdag 14 Janauri begint hij een cyclus, waarin alle piano-sonates van Van Beethoven zullen worden besproken en zul len worden voorgespeeld. Later zullen de symphonieën en de strijkkwartetten van deze grootmeester volgen. De heer J. Ph. Joosten Hattink is Oude jaarsavond op de hoek van de Dreef en de Hertenkamplaan geslipt en van zijn fiets ge vallen voor een passerende auto, die hem heeft aangereden. Het ongeluk lfep betrekke lijk goed af. Met een lichte hersenschudding is de heer Joosten Hattink naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. De directeur van Openbare Werken te Haarlem heeft het maken van stamriolcn in de Vondelweg en Eksterstraat opgedragen aan de firma D. R. de Jong en W. Borst te Haarlem en Bakkum voor f59.700. Ds. R. Oosterhoff, Gereformèerd predi kant te Hoofddorp, heeft bedankt voor het beroep naar Sliedrecht. Vandaag herdacht de conducteur der N.Z.H.V.M. A. F. Slcbos te Haarlem de dag, waarop hij voor veertig jaar aan de „tram" verbonden werd. Hij werd daartoe door de directie, die hem het gebruikelijke geschenk aanbood, bezocht en ontving van de Maat* schappij voor Nijverheid en Handel de gou den penning.en'het getuigschrift. Jlet Haarlemse Jeugdparlement houdt zijn 8ste zitting op Woensdag 1 Januari in het Kennemer Lyceum. Het pnderwerp dab' behandeld wordt is: Statuut voor de jeugd. Dc lieer L. J. Versteeg, chauffeur bij de Haarlemse reinigihg, gaat 17 Januari, na 44 jaar dienst, met pensioen. Velsen INSLUIPERS OPGESLOTEN. Door de politie te Velsen zijn twee Haar lemmers in Santpoort aangehouden die in de afgelopen nacht hebben getracht zich in een perceel aan de Hoofdstraat te laten insluiten. Ds. BRONSGEEST NAAR HAARLEM. Zondagmorgen heeft ds. Johs. Brons geest uit Velsen medegedeeld, dat hij het op hem door de Ned. Hervormde Gemeen te van Haarlem uitgebrachte beroep in de vacature van ds. Van der Waal heeft aan genomen. Heemstede WF.EK VOOR GEHUWDEN Voor de Parochie Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart zullen in de week van 511 Januari bijeenkomsten plaats vinden voor gehuwden. De eerste bijeenkomst vindt heden, Maandagavond, plaats in restau rant Groenendaal' waar als spreker zal optreden rector H. Drost met het onder werp „De verhoudingen der echtgenoten tot elkaar". De tweede bijeenkomst vindt eveneens plaats in restaurant Groenen daal op Donderdag 8 Januari, waar mevr. S. Schelfhout—v. d. Meulen een inleiding zal houden over „Ervaring en opvoeding". De week wordt op Zondag 11 Januari met een Plechtig Lof gesloten. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openlngs- Vrijdag koersen Koninklijke Olie. Z86 297 Unilever 283% 288% Philips 356 358% A. K. U 1751/2 177 Vz Nederlandse Ford 404 Nederlandse Kabel 321 Calvé certificaten 193% Scheepvaart Unie 179 174 Holl.-Amerika Lijn 235 218i/2 Deli Maatschappij 165 167»/2 H VA 225 227 A'dam Rubber 155 162 Ned. Handel Mij. 156% 158 N.'-I. Handelsbank 105 Billiton Mij. II 470 Claims Kon. Olie 846.- 871.50

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3