Haarlems Dagblad Roemenië „De kleine algemene vergadering'1 voor t eerst bijeen - onder boycott Versterking van de economische raad ten koste van de „Lander"-isolatie De registratie van M.G. auto's bleek niet bijster betrouwbaar Weerbericht 62e Jaargang No. 18829 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantooi H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 6 Januari 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen Abonnementsprijs per yveek 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem vergezeld door zijn moeder. prinses Helena van Griekenland en dbor een dertigtal leden van zijn hoflyouding is de afgetreden koning van Roemenië in Zwitserland aangekomen. Gedurende de lange reis per extra-trein, die vaak geruime tijd stilstond aan belangrijke stations zoals Boedapest, Wenen en Linz, heeft bij zich niet op de perrons vertoond en ook geen interviews toegestaan. Hier en daar hebben groepjes Roemeniërs, die naar de stations waren getogen, hoera's voor hem aange heven en het volkslied gezongen, maar ook dit bracht hem niet te, voorschijn. In We nen heeft hij aan 'de aanwezig» journalisten -door zijn secretaris laten weten, dat hij er kentelijk was voor de grote belangstelling. En de secretaris heeft op het perron de naam van een Amerikaanse journalist af geroepen, die inderdaad verscheen. Toen vroeg de Roemeen hem wat Zwitsers geld te leen, want koning Michael had voor zijn reis geen contanten meegekregen. En de Amerikaan kon hem werkelijk helpen, zoals de Daily Herald mededeelt. Het is niet ge- - bruikelijk dat eenjournalist in staat is', een koning-met-gevolg uit tijdelijke 'geld verlegenheid te redden. Zelfs voor een Amerikaans journalist is het een zeer bij zonder geval en het moet iri- vakkringen enige opschudding gewekt hebben. Koning Michael is nu in Lausanne. Hij is jong, zes-en-twintig jaar en zijn romance' met prinses Anne de Bourbon-Parma, die verklaard heeft ,,dat zij bereid is hem over al te volgen" zal nu haar voortzetting wel vinden, zodat hij voorlopig op de belang stelling van de meeste kranten-lezeressen kan redenen. Mpar de wijze van zijn aftre den is heel wat belangwèkkender. Zijn proclamatie, waarbij hij afstand van de troon deed, hield in dat hij het Roemeense volk bij zijn streven naar een nieuwe re geringsvorm niet in de weg wilde staan. Volgens de Daily Herald, het blad der Brit se Labour Party, is deze verklaring hem afgedwongen. Het blad beroept zich op-een belangrijke Roemeense persoonlijkheid, die reeds Vrijdag te Wenen aankwam en die aan.de correspondent van de Herald ver telde' hoe de zaak zich werkelijk had toe gedragen. Michael «-ertoefde op 29 Decem ber op het koninklijk buitenverblijf te Sinaia, op 130 km afstand van de hoofdstad, toen hij een telefonische boodschap van de regering kreeg. Men eiste dat hij dè vol- •geride morgen in Boekarest zou zijn voQr een belangrijke bespreking. Dit is niet de gebruikelijke wijze van optreden jegens een koning, maar het was niet Michael's eerste ervaring van dit soort en hij had er zich al eerder in geschikt terwille van de bevolking." De volgende morgen om half elf kwam, hij in hel koninklijk paleis te Boekarest aan en werd daar opgewacht door de belangrijk ste communistische leden van het kabinet- Groza, bij wie zich de-machtigste en meest gevreesde figuur in den lande Emil Bod- naras, die de geheime politie beheerst en in voortdurend contact met Moskou staat bevond. Bodnaras eiste Michael's onmid dellijke troonsafstand. Het paleis was -in tussen door communistische troepen om ringd. De koning verzetje zich omdat, hij meende, zijn land nog te kunnen dienen, maar zijn betoog baatte niets en volgens de Roemeense zegsman w&s het woord ..inti midatie" niet te sterk voor de druk, die op hem werd uitgeoefend. Na twee-en-half uur zag hij in dat zijn positie hopeloos was en ondertekende de te voren gereedgemaakte proclamatie, woarna zijn afstand werd ge- publiceérd en „kunstmatig georganiseerde .communistische betogingen van vreugde" in de straten van Boekarest werden ge houden. De^ bevolking in haar brede lagen wa.4 ontzet, over het nieuws, zegt hel En gelse blad. dat de volgende dag mededelin gen gaf over uitlatingen van Michaels secretarissen bij zijn aankomst in Wenen. Diemededelingen bevestigen het eerste verhaal. Op de vraag hoe die laagste week in Roemenië was geweest, antwoordde één hunner: „Het was verschrikkelijk" en op de vraag hoe de koning zich voelde, gaf Michael's eerste secretaris ten antwoord: „Hoe stelt u zich voor dat hij zich voert na al hetgeen hij heeft doorgemaakt?" Daarna zei deze Roemeen, dat geen vertegenwoor digers der regering bij 'skonings vertrek aanwezig waren geweest, maar wel andere vertegenwoordigers en toen de Engelse journalist vroeg: „Bedoelt u communisten of Roemeense politie?" stelde hij de weder vraag: „Welk verschil is daartussen?" De koning'zal in Lausanne geen verkla- .ringen kunnen afleggen, omdat de Zwit serse regering hem alleen verblijfsvergun ning heeft gegeven op voorwaarde, dat hij zich van politieke uitlatingen zal onthou- d i. Hij schijnt wel van zins te zijn een rapport van zijn ervaringen samen te stel len. Interessant is dat juist het blad van de Labour Party zulke mededelingen omtrent •de Ro.emeense monarchale crisis heeft ge daan, nadat de Britse premier, pas een scherpe rede te^en de Russen had gehouden. De Labour Party heeft lang toenadering tot Rusland voorgestaan en de Daily Herald heeft daarvan overvloedig getuigd. Nu is de houding anders. Tenslotte is de hoofdzaak, van dit alles deze: Wat is er nog wan dei Roemeense onafhankelijkheid over? De term „Russische invloedssfeer" schijnt voor Roemenië veel te zwak. Het maakt de in druk dat het uit Moskou bestuurd wordt. Blijkbaar is de monarchie als laatste rem opgefuimd. R- P- Nederland koopt tarwe in Canada Naar het A.N.P. vern'eemt heeft Neder land in het kader van de graantoewijzing aan de Benelux in Canada drie millioen bushel tarwe aangekocht, waarvan ander half millioen voor Nederland bestemd zal zijn. De betaling zal geschieden in Ameri kaanse dollars. Nederlandse schepen zullen het transport van deze voor Nederland be stemde 40.000 ton tarwe uit Vancouver verzorgen. De overeenkomst werd getekend door onze ambassadeur in Canada, dr. J. H. van Roijen en door de minister-presi dent van Canada W. L. Mackenzie King. Een trieste zaak Italië en Joego-Slavië zijn in een impasse geraakt ten aanzien van de keuze .van een gouverneur voor Triest. Het is zeer on waarschijnlijk, dat er voor de door de Vei ligheidsraad gestelde limiét overeenstem ming,zal zijn bereikt. De besprekingen zijn tot nü toe een volslagen mislukking, aldus werd op het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken vernomen. ZES LEGE UNO-ZETELS Olympische Spelen Starten Nederlandse skilopers toch nog? De „kleine Algemene Vergadering" van de Verenigde Volken is Maandag voor het eerst bijeengekomen. Trygve ^Lie opende de zitting met een hoop volle, doch in zeer voorzichtige termcry gestelde boodschap. Zes ledige* zetels waren de stomme getuigen van het lijdelijk verzet van Rusland en zijn vijf volgelingen, die het dreigement, de „kleine assemblee" te zullen boycotten, hebben uitgevoerd door niet te verschijnen. Zonder melding te maken van de naties, the verstek hadden laten gaan, heeft Lie het nieuwe lichaam geprezen als „een zeer cqnstructieve bijdrage" tot de'machinerie der wereldorganisatie en voorspeld, dat deze het werk van de Algemene Vergade ring ten zeerste zou ontlasten. De lege zetels in de grote vergaderzaal spraken echter een duidelijker taal dan de secretaris-generaal van de UNO. Deze ze tels Nvaren van de aanduidingen: Rusland, Polen, Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië. Wit-Rusland en Oekraïne voorzien. De Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin deed een berbep op de afwezige Sovjet-Unie, alsnog van het nieuwe lichaam deel pit te maken. Austin stelde in' het vooruitzicht, dat de Verenigde Staten niet zouden trachten, van de „Kleine Assem- blée" een lichaam te maken, dat de positie van de Veiligheidsraad zou wer zwakken en zeide, dat zijn land de Sovjet-Unie wilde bewijzen, dat het door oprechte beweeg redenen werd gedreven. Volgens Austin hebben landen, die han delen overeenkomstig het Handvest van de UNO „niets te vrezen" van de „Kleine As- semblée". „Wij hopen, dat het Sovjetblok zich spoedig bij ons zal aansluiten", aldus Austin. Dé „Kleine Assemblée" koos de Mexfcaan Luis Padilla Nervo tot voorzitter met van de 41 uitgebrachte stemmen. De Belg F. Van Langenhove werd tot vice-voorzit- ter gekozen. Uitstel overwogen. Nauwelyks vijf minuten na de opening van deze eerste zitting oiltlokte het voorstel an Argentinië, de bijeenkomst meteen oor een maand te verdagen, scherpe pro testen uit van de zijde der kleinere volken, die dadelijk een aanvang wensten te maken met de debatten over de veto-kwestie. Een door de Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin ingediend voorstel strekte eveneens tot uitstel. Warren Austin stelde /oor, tussen 15 Maart en 15 Juli te beraad- ilagen over de verschillende voorstellen, welke verband houden met de veto-kwestie. Austin was van mening; dat tegen dit^tijd de grote vijf met bcti-ekking tot die mate rie elkaar zouden hebben geraadpleegd. De Nieuw-Zeelandse gedelegeerde sir Carl Berendsen was het felst tegen deze voor stellen gekant. De suggestie van Austin, dat, indien de „Kleine Algemenê Vergadering" kon besluiten, de beraadslagingen over het veto-probleem tot op zijn minst midden Maart uit te stellen, alle zitting hebbende landen dan verzocht zou worden, met voorstellen tg komen fhzake wijziging van het betwiste privilege der grote mogend heden, vond evenmin een enthousiast ont haal, aldus meldt United Press. De intensieve training van enkele Neder landse skilopers blijkt zulke gunstige resul taten af te werpen, dat het niet is uitgeslo ten. dat enkele alsnog zullen kunnen voldoen aan de eis, welke het Nederlands Olympisch Comité voor deelneming aan de winterspelen stelt, namelijk dat verwacht mag worden dat zij in dit milieu ben goed figuur zullen slaan. Daarom heeft het N. O. C. alsnog de,stu- dentenskilopers Hubreeht, Zur Nieden 'en Pappenheim voorlopig voor de Olympische skiwe'dstrijden ingeschreven. Mochten de resultaten van de wedstrijden, waaraan dezen binnenkort zullen deelnemen, inderdaad be antwoorden aan de gestelde verwachtingen, dan bestaat de mogelijkheid, dat' zij te St Moritz starten. 'Alleen de slalom en de af daling zouden voor de Nederlandse skilopers in aanmerking kunnen komen. Schuman wint: Franse Assemblée neemt anti-inflatiewet aan Het wetsvoorstel tot redding van de franc, waarbij'een speciale' belasting - wordt ingesteld. is Maan dagavond door de Franse Nationale Ver gadering met 315 tegen 268 stemmen aan genomen. Tevoren had de vergadering-vijf maal haar vertrouwen in de gematigde coalitie regering van minister-president Robert Schuman uitgesproken. Zij dienden om de vijf series amendementen die door de uiterst-rechtse eh uiterst-linkse oppositie waren ingediend, te verwerpen zonder ze in overweging te nemen. In deze amendementen werd voorgesteld verschillende categorieën kooplieden, in dustriëlen, boeren, gebombardeerden en andere oorlogsslachtoffers van deze ver mogensheffing vrij te stellen. Volgens de jwe wet zullen de personen, wier be lastbaar inkomen in 1946 boven de 450.000 francs lag, de nieuwe belasting direct kun nen betalen of door het kopen van staats obligaties met een rentevoet van 3*2%. Dit laatste voorstel (het alternatief van een staatslening) werd met handopsteken aangenomen. Het eerste anti-inflatievoor- stel beperkte de nieuwe belasjing tot per sonen met een inkomen van meer dan 750.000 francs. De anti-inflatiewet en het leningsvoorstel zullen hedeji door de raad de republiek worden behandeld en waarschijnlijk hedenmiddag in de Natio nale Vergadering in tweede lezing komen. Djokja zou meerderheid in de interim-regering eisen Volgens het Bataviase „Dagblad".zal de in te stellen interim-regering voor Indo-' nesië negen ministers-zetels omvatten. Zes van deze ministers zullen spoedig benoemd -orden, drie zetels zullen voorlopig open blijven. v Volgens hardnekkige geruchten heeft de republikeinse regering zich gewend tot de Nederlandse autoriteiten om zich bereid te tonen deel uit te maken van de interim-' •egering, doch onder voorwaarde dat vijf der portefeuilles zullen worden toegewezen aan de republikeinse vertegenwoordigers. Professor Hoesein Djajadiningrat, voor zitter van het Komite Indonesia Serikat, heeft hedenmorgen tegenover Aneta ver klaard, dat.de gedachten der conferentie van de-vertegenwoordigers der Negaras en Daerahs tijdens de besprekingen over de vorming van de toekomstige federale re gering uitgingen naar het Amerikaanse staatsbestel, uiteraard op basis van de rea-^ liteit. Hij. zeide, dat de interim-regering, die mogelijk uit negen leden zal bestaan en waarvan in ieder geval tweederde van het totale aantal voorlopig zal worden be noemd, niet zal beschouwd worden als be staande uit vertegenwoordigers van staat kundige eenheden, maar als bestaande uit personen bij wie de geschiktheid .voorop staat en die federaal denken. Als begin van het vertegenwoordigend lichaam ver wacht men een raad .bestaande uit ver tegenwoordigers van de staatkundige een heden en minderheden. Ex-koning Michael van Roerppiië is per extra-trein in Zwitserland gearriveerd. De ex-koning en zijn moeder bij- hun aankomst, aan het Zwitserse grensstation Feldkirch vanwaar zij doorreisden naar Laüsanne. West-Duitse conferentie Geallieerde en Duitse functionarissen uit alle delen van de Britse en Amerikaanse bezettingszones van Duitsland zullen op 7 en 8 Januari in Frankfurt vergaderen om de toekomstige status van West-Duitsland te bestuderen. Nu de Londense conferentie op een mis lukking is uitgelopen zal het de taak van genoemde persoonlijkheden zijn, te onder zoeken op welke wijze de positie van de bizonale economische -raad het best kan worden verstevigd. Deze raad immers zal, naar véle waarnemers verwachten, met tertijd uitgroeien tot een West-Quits be stuursapparaat. De gehele agenda, welke nog^ door de Britse en Amerikaanse militaire gouver neurs sir Brian Robertson en Lucius Clay kdn worden gewijzigd, is geheel op dit vraagstuk geconcentreerd. Van de uitslag er van zal het afhangen, of de raad al dan niet voldoende macht zal krijgen, door de verschillende rege ringen van West-Duitsland zal worden erkend en rechtskracht zal kunnen ver lenen aan de uitgevaardigde en nog uit te vaardigen wetten. Het voedselprobleem is een zeer nete lige kwestie, die verband houdt met de verplichting van de verschillende staten, hun producten onder het oppertoezicht van de bizonale economische raad uit te wis selen. De bijeenkomst, welke vreeds maanden geleden is aangekondigd en voorbereid, zal «-orden bijgewoond door de~ premiers van de in de beide zones gelegen fecht staten., Verwacht wordt, dat zij van generaal Clay in onomwonden bewoordingen te horen zullen krijgen, dat de economische raad zal worden versterkt, en dat hun eigen machtspotentieel dienovereenkom stig zal worden verkleind. peen politieke eenheid. Informeel is reeds bekend geworden, dat Clay en Robertson reeds tot overeen stemming zijn gekomen over de volgende punten: 1. Geen afzonderlijke West-Duitse re gering. Zowel aan Engelse.en Amerikaanse als aan Duitse zijde heeft men al het mo gelijke gedaan om te voorkomen dat fn West-Duitsland ëen afzonderlijke regering zou worden ingesteld. Termen als „mi nisterie". „parlement" en dergelijke zijn zorgvuldig vermeden. 2. Hét- instellen van een 'eenvormige bizonale rechtspraak. Meer Amerikaanse kolen voor Europa Het Amerikaanse ministerie vai/ Handel heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse kolenexport in Februari iets groter zal zijn, n.l. 3,825.000'ton, tegen een quotum in Januari van 3.500.000 ton. De verschepin gen in Februari zullen als volgt over de Europese landen verdeeld worden: (alles in duizenden tons)Frankrijk 1422. Italië 702, België 405, Griekenland 18. Nederland 171, Noorwegen 18, Portugal 72. Zweden 207., Zwitserland 90, Oostenrijk 36, Venezia Giulia 18. Bovendien zullen België en Zwitserland elk 45.000 ton en Italië 18.000 ton kolen ontvangen, afkomstig van het deel van de Januari-toewijzingen, dat door Denemar ken, Nederland en Eire niet werd opgeko men. Minister Neher in het collegiale orgaan? Het franse persbureau AFP verneemt uit gezaghebbende bron, dat minister Neher deel zal uitmaken van het collegiale orgaan. De beide andere leden zouden zijn dr. H. van Mook en jhr. rar. H. L. F. K. van Vre- deoburch. Dè Duitsers Wensen een departement van Justitie teneinde aan de besluiten van de bizonale economische raad rechtskracht te kunnen geven. Deze worden thans door r(e regeringen van verschillende Duitse linider fiog kalm genegeerd. Clay wenst een stelsel van economische rechtbanken ingesteld te zien die in Wèst-Duitsland de hoogst mogelijke jurisdictie zullen-moeten uitoefenen. Voorstellen der Commissie van Drie door republiek in principe aanvaard Dr. Soekiman, yooreitter van d<? „Masjoe- heeft gisteravond voor radio-Djokja Voor de stille armen NAGEKOMEN GIFTEN. Mr. J. C. D. ƒ50, Mej. P. M V. 20,—, V. 15.—. H. II. 2.50. D. A. B. 2.50. Hel bij ons blad totaal ingekomen bedrag is ƒ8964,16. Een ton voor het nationaal monument Een industriële onderneming te Amster-, dam heeft het centraal bureau van de Nationale Monumenten-commissie een be drag van 100.000 doen toekomen voor de aankoop van tweehonderd duizend vier kante centimeter Damplantsoen. Gehele klas met t.b.c. besmet Naar het Parool mededeelt is een onder wijzer aan. de R.-K. Jongensschool te Maarssen voor de klas plotseling onwel geworden, waafna geconstateerd werd dat hij ,aan acute t.b.c. leed. Bij controle dei- klas bleken drie jongens besmet te 'zjjn. Een maand later wees de cóntrdle uit, dat in de klas 27 jongens van 6 tot 7 jaar aan t.b.c. leden. Er zijn thans' maatregelen ge nomen om uitbreiding der besmetting te voorkomen. Hel woord is aan... C o w p e r Ontstentenis van bezigheid is geen rust; een geest die in hef geheel niets te doen heeft, is een geest die in nood verkeert. V-a u ven argues: Lediggang vermoeit eerder dan arbeid. Nederlandse kolen gaan dollars kosten Met ingang'" van 10 Januari zuilen op gftmd van een regeringsvoorschrift buiten landse schepen, welke in Nederlandse ha vens bunkeren de kolen moeten betalen met Amerikaanse dollars. Dit hangt samen met onze krappe deviezen-positiè, aange zien de door ons land in Amerika gekocht» kolen eveneens met dollars moeten worden betaald. De .vraag wat er dient te geschieden met schepen, welke in Nederlandse havens ko men bunkeren maar niet over dollars' be schikken, zal voor elk incidenteel geval met het Rijkskolenbureau te Den Haag dienen te worden geregeld. Politieke Opsporingsdienst liet zelfs niet bestaande auto's registreren Over de verdwenen auto's van het voor malig Militair Gezag is thans een rapport verschenen, dat is opgesteld door de afde ling Motorvoertuigen -van het Afwikke lingsbureau Militair Gezag. De autovordering begon in het Zuiden, toen de door dë staf van hef M. G. daar voor uitgevaardigde richtlijnen- nog niet ontvangen waren. Tegenover het voordeel, dat het Zuiden eerder bevrijd was, zo wordt in het rapport gezegd, staat het feit, dat het ten aanzien van de gevorderde motor rijtuigen de zwaarste tol heeft moeten be talen. In Februari 1945 werden nog auto's gevorderd ten,behoeve van de nog te be- ivryden gebieden en van de steeds groeien de staf van. het M. G^ eisen houtje. Daar ook op 5 Mei 1945 een duidelijke taakomschrijving voor de autovorderingen door de staf-M. G. nog met was uitgegeven, l.i^t het voor cle hand. aldus het verslag, dat de verschillende militaire commissarissen wederom naar eigen inzicht handelden. Er ontstonden moeilijkheden tussen het M.G. en de rijksverkeersinspecties, welke allebei vorderden (uitgezonderd in Friesland, waar alleen de R.V.I, dat deed). De rijksver keersinspecties gaven rijvergunningen af aan .personen, die deze naar het >oordeel $>an het M.G. niet nodig hadden, De chef staf-M.G. werd door de minis ters van Oorlog, van Marine en van Water staat en Wederopbouw gemachtigd perso nen of instanties aan te wijzen, die bevoegd zouden zijn in Nederland motorvoertuigen te vorderen. De chef-staf-M.G. beschikte, dat alleen distriets-mjlitaire commissaris sen mochten vorderen'. Van deze regeling is verklaard, dat delaatste voorstellen van in de practijk weinig terecht gekomen. de commissie voor goede diensten (het be treft hier de voorstellen, welke, door de commissie tijdens de Kerstdagen zijn uit gewerkt) in principe geheel aanvaard ,zijn door de republiek. Deze voorstellen, aldus dr. Soekiman, moeten worden beschouwd als een laatste poging van de commissie voor goede dien sten om het conflict tussen Nederland en de republiek op te lossen. Na uitdrukking gegeven te hebben aan zijn erkentelijkheid jegens de commissie, zeide hij nog, dat haar leden „grote vrien den va'n de mensheid Zijn, die een opmerke lijk begrip van het probleem hebben en met grote volharding werken voor het prestige van de Veiligheidsraad." Het transportprobleem wérd nog ver zwaard door de repatriëring der honderd duizenden naar Duitsland gedeporteerde landgenoten en door de bewaking der Oost grens, welke veel personeel en veel auto materiaal vereiste. Voorschriften kwamen te Iaat. Op 12 Juni 1945 werden door de staf- M.G. richtlijnen voor de vordering uitge geven. De voorschriften van administratieve aard lfwamen, le laat. Transpórtofficieren der verschillende militaire commissariaten hadden reeds naar eigen inzicht hun admi nistraties vrij behoorlijk ingericht. Helaas kan niet hetzelfde gezegd worden van de Werklozen demonstreerden in Milaan mei spandoeken cm borctkn waarop de eisen tot tewerkstelling waren geformuleerd. De politie, versterkt met militaire afdelingen, bewaakte de openbare gebouwen met het oog op eventuële bestormingen. Nog hevige gevechten in Griekenland Reuter verneemt uit bevoegde kringen te Athgne dat in het gebied om Konitza bij de De ministers uit Indonesië naar Nederland vertrokken Uitgeleide gedaan door een zeer groot aantal autoriteiten zijn hedenochtend vroeg de ministers Beel, D»ees en Jonk- Albanese grens Maandag hevige gevechten 1 man per Constellation naar Nederland gaande zijn geweest. Hoewel de verzets- i vertrokken. Op het vliegveld waren onder strijders uit hun stellingen bij Lycomoros verdreven zijn, zouden" zij taaie tegenstand bieden. Al hun pogingen om deze stellin gen te hernemen liepen op niets uit. De Griekse luchtmacht zou de verzetstroepen zware schade toegebracht hebben en deze zouden zich van de hoogten rondom de brug van Boraz Ani in Noordelijke richting te rugtrekken. Het Westelijke gedeelte van het strijdgebied bij Konitza zou geheel ge zeverd zijn. meer aanwezig dr. van Mook, minister Neher, viee-admiraal Pinke, en de hoofefcn der Negaras en Daerahs, alsmede de voor zitter van het Komité Indonesia Serikat, professor Hoeseity Djajadiningrat, en de heren Ko^ts en van Vredenburch. Twee ingenieurs van de studiedienst der Directie Bovenrivieren te Arnhem heb ben met het hefschroefvliegtuig Sikorski S51 een vlucht gemaakt boven ne overstroomde gebieden in de Gelderse Achterhoek. bij de Staf-M.G. aangelegde administratie. Gedurende de egrste zeven maanden van de bijzondere staat van beleg was van enige registratie en administratie van de bij de Staf-M.G. rijdende motorvoertuigen bijna geen sprake. Nadat in het vporjaar van 1945 door de Staf-M.G. aanvankelijk een soort registra tie was ingevoerd, werd in "April 1945 reeds overgegaan tot een andere methode, waar op in Juni 1945 een tweede her-registratie volgde. Als een organisatie-fout moet voorts worden aangemerkt, dat dc motorvoer tuigen niet werden gecontroleerd, wan neer zij ter registratie werden aange meld. Niet alleen werden dikwijls fou- tieve motor- en chassisnummers in de administratie opgenomen, doch boven dien gebeurde het, dat een politieke opsporingsdienst een aantal niet be staande auto's liet registreren om een groter kwantum benzine te krijgen dan toegewezen was. Bovendien kon het voorkomen, dat eenzelfde motorvoer tuig verschillende malen geregistreerd werd, zonder dat zulks terstond tot uiting kwam. Niet 5400 auto's maar 329 vermist Op de beschuldiging, dat er bij het M.G. 5400 motorvoertuigen verdwenen zijn, wordt in het rapport uitvoerig ingegaan. In September 1945 zond de Staf'M.G. aan het Regeringscf rectoraat voor Motorvoertuigen ,een lijst van 6045 motorvoertuigen, welke bij het M.G. zouden rijden. Bij nadere beschouwing van deze Hjst van 6045 motorvoertuigen lfleck. dat 576 ervan tweemaal. 330 driemaal, 279 viermaal, 292 vijfmaal, 54 zes keer, 20 zeven keer, 17 acht keer en 4 negen këer^op de lijst voorkwa men. In totaal waren cr 3782 teveel opge geven. Bovendien bleek, dat 375 stuks reeds vóór October 1945 naar andere instanties waren overgegaan. Er resteerden 1888 mo torvoertuigen. Dit aantal is nagenoeg in overeenstemming met dat der uiteindelijk door het R.D.M. aan het M.G. verstrekte 1881 rijkaarten. Uit een staat 'vati de bestemming der motorvoertuigen blijkt, dat van het totaal der 5360 M-motorvoertuigen 105 worden vermist en van het totaal der overige 224, zodat er in het geheel 329 motorvoertuigen vermist worden. Tegenover deze 329 niet verantwoorde staan 982 niet uit de krijgs buit afkomstige motorvoertuigen, waarvan de bestemming bekend is, doch waarom trent door niemand een claim is ingediend. Van beide groepen vermiste voertuigen zul len er 'verschillende niet meer gevonden kunnen worden, met name die niet, welke in het Zuiden des lands na panne of ongeluk aan de kant van de weg zijn blijven staan. Andere daarentegen zullen, aldus het ver slag, ongetwijfeld nog terecht komen. In België verkocht. Het rapport wijdt vervolgens zeven en een halve pagina aan het hoofdstuk „critiek tegen-critiek". Daarin wordt o.m. ge zegd, dat het vermoedelijk juist is, dat een aantal motorvoertuigen door M.G.-function- narissen in België te eigen bate is verkocht en dan wel wegens smokkelen of andere strafbare feiten in beslag is genomen. Aan knopingspunten om tot een strafvervolging te geraken, zün slechts in één geval ge vonden. Voor het overige is in samenwer king met de Belgische autoriteiten momen teel nog een onderzoek gaande naar de door de Belgische douane in beslag genomen motorvoertuigen, welige van het M.G. af komstig zün. Het is derhalve geenszins uit gesloten, dat enkele der schuldigen nog voor de rechter gebracht kunnen worden. In vijftien gevallen i&de militaire auditie ingelicht, wanneer met betrekking tot een motorvoertuig een onregelmatigheid aan het licht kwóm. Vier en veertig andere verdachtenzijn wegens misdrijven op het gebied van motorvoertuigen (inclusief dief stal van benzine en smeermiddelen) voor de krijgsraad gedaagd. Wegens aanrijdingen hadden zich negentig personen voor d# militaire rechter te verantwoorden. DEPRESSIE IN AANTOCHT Verwachting-, medegedeeld door het K.N M I. in De Bilt. geldig van Dins- 2 dagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk stormachtige wind tussen Zuid en Oost. lateT draaiend na'ar rich- E tingen tussen West en Noord Meest zwaar bewolkt met vooral in de nacht 5 i en dan zware regen. Tijd/Iijk iets zachter. 7 'Januari: 8.47 uur. onder 16.45 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1