c D Trurnan vraagt spoed Vrouwen zijn vaker ziek dan mannen Waarom kunnen Amerika en Rusland in de UNO zo slecht overweg? De nieuwe bonnen SI 40o'gram brood (geldig tot ft™ DISTRIBUTIE-NIEUWS Wereldnieuws J DONDERDAG 8 JANUARI 1948 bij de hulpverlening aan Europa Ramingen voor de verschillende landen bekend gemaakl In een toespraak tot de Verenigde Ver gadering van het Amerikaanse Congres heeft president Truman het Congres ver zocht het Europese herstelprogram ten spoedigste te ratificeren. In zijn boodschap over de .State of the Union" verklaarde Truman, dat het „van het hoogste belang" is. dat het Congres de uitgave van 6.800 millioen dollar voor de eerste 15 maanden der hulpverlening in het kader van het plan-Marshall zou goedkeuren. Deze hulp verlening zou uiterlijk 1 April moeten be ginnen. Truman beloofde, dat hij spoedig een program voor hulpverlening aan China bij het Congres zou indienen. Hij verde digde zijn buitenlandse politiek tegen de aanvallen, die de laatste tijd van linkse en rechtse zijde er op waren ondernomen en zeide: „Wij volgen een gezonde, construc tieve en practische stelregel bij ons stre ven naar vrede. Wij binden de strijd aan tegen armoede, honger en ontbering. Dit voert niet naar een oorlog, doch naar de vrede. Wij bouwen aan een wereld, waarin alle landen, groot en klein, kunnen leven zonder vrees voor agressie. Bovenal stre ven wij naar overeenstemming tussen de volken der aarde, die gebaseerd is op de waardigheid van het individu en de broe derschap tussen de mensen". Indirect doelend op de Sovjet-Unie zeide Truman vervolgens: „Jammer genoeg de len niet alle regeringen in de hoop van het Amerikaanse volk. dat de economische wederopbouw in vele streken der wereld bereikt kan worden door gemeenschappe lijke samenwerking tussen de landen. Ón danks deze verschillen van opvatting zul len wij verder gaan met onze pogingen ter overwinning van de economische verlam ming". Truman wijdde het grootste deel van zijn boodschap aan een program van so ciale verbetering, hetgeen door politieke kringen beschouwd wordt als een drin gend beroep op de arbeiders met het oog op de presidentsverkiezingen in November. Truman waarschuwde echter, dat de hui dige inflatie tot een nieuwe depressie dreigde te voeren. Ramingen gepubliceerd Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft de gedétailleerde ramingen gepubliceerd inzake de hulpver lening, welke de Europese landen in het kader van het Marshall-plan zullen ont vangen. Deze voorstellen moeten echter nog door het Amerikaanse Congres worden aanvaard. Zij vermelden voor ieder land afzonderlijk de hoeveelheden voedsel, ta bak, grondstoffen en machinerieën, welke voor verschillende perioden worden ont vangen. In het door het ministerie gepubliceerde rapport wordt verklaard, dat door deze hulpverlening „wonderbaarlijke resultaten" zouden kunnen worden verkregen, hoewel het departement enkele der ramingen, zo- ais die door de 16 deelnemende landen op de conferentie te Parijs werden vastge steld, heeft verminderd. De scheepsbouw in Europa* zou in de eerstkomende vier jaar beperkt moeten worden en de hier door vrijkomende hoeveelheid staal zal moeten worden gebruikt in industrieën, welkè van meer vitaal belang worden ge acht voor de wederopbouw. In het rapport wordt aangedrongen op een omvangrijke inzameling van schroot in Europa, vooral in Duitsland, aangezien de V.S. niet in staat zullen zijn om ijzeraehroot uit te voeren. De mogelijkheid tot het charteren van Liberty-schepen ten behoeve van de deelnemende landen zou door de Ameri kaanse regering in overweging worden genomen. Voorts wordt aangedrongen op het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid voor het aankopen van schroot in de Sovjetzónes in Duitsland en S.D.-handlanger ontvlucht De S.D.-handlanger A. C. K., die tijdens de bezetting vooral berucht was in Eind hoven en omgeving, heeft kans gezien uit het strafkamp Vught, waar hij was opge sloten, te ontvluchten. In de duisternis wist hij in de Vughtse bossen te ontsnap pen. Alle riasporingen zijn tot nu toe vruchteloos. Nederlandse verliezen in Indonesië De Nederlandse verliezen in Indonesië bedroegen Maandag een gesneuvelde en zes gewonden. In Midden-Java werden ten Zuiden van Soemowono geïnfiltreerde re publikeinse strijdkrachten verdreven. Ir Noord-Sumatra werd een aanval op een post ten Noordoosten van Seriboedolok Oostenrijk. In het rapport wordt voorge steld, dat het schroot zou moeten worden aangekocht tegen harde valuta of in ruil voor machines en installaties, waaraan de Sovjet-Unie behoefte heeft. In het document wordt een uitvoerige analyse gegeven, wat betreft de vooruit zichten voor de voedselvoorziening; men moet tot de conclusie komen, dat de ge raamde producties in Europa, zoals die door de 16 landen zijn opgesteld, niet zullen worden bereikt, tenzij de oogstomstandig- heden in vele gebieden der wereld zeer gunstig zullen zijn. In de periode van het Marshall-plan zal een aanzienlijk tekort aan graan moeten worden gedekt en in dit voorjaar zal Europa zich onvermijdelijk geplaatst zien tegenover een nog ernsti ger voedseltekort dan tot dusverre het geval is geweest. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Op Zaterdag 24 Januari wordt des mor- gns in „Bellevue" te Amsterdam een al gemene vergadering gehouden van de Partij van de Vrijheid teneinde een defini tieve beslissing te nemen over de in samen werking met het Comité-Oud op te richten Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Deze vergadering is alleen voor leden van de Partij van de Vrijheid toegankelijk. Des middags zal eveneens in „Bellevue" de stichtingsvergadering van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie wor den gehouden. Man pleegt aan«lag op zijn vrouw en doodt zijn kind In een woning aan de Torenstraat te Apeldoorn is de 37-jarige bewoner in een ogenblik van verstandsverbijstering zijn 41-jarige vrouw met een mes te lijf ge- gaan. De vrouw, die niet ernstig gewond werd, vluchtte in nachtgewaad naar haar in de nabijheid wonende ouders. Deze waarschuwden een dokter, die zich ter stond naar het huis in de Torenstraat be gaf. Hier kwam de geneesheer tot de vre selijke ontdekking, dat de man zijn doch tertje van nog geen jaar door messteken van het leven had beroofd e^ daarna de hand aan zichzelf had geslagen. Hij bleek levensgevaarlijk gewond te zijn en is naar een ziekenhuis overgebracht. Paracluitisteu sprongen ui! de band Tijdens een cabaret-voorstelling te Fa- magusta, op Cyprus, hebben Engelse para chutisten zich ernstig misdragen. Zij zou den een schade veroorzaakt hebben van 15.000 gulden. Naar aanleiding van dit incident zijn 21 parachutisten van de zesde Airborne division door de politie in hech tenis genomen. De maximumprijs van bananen is vast gesteld op f 1,38 per kg. De oude prijs was f 1.32 per kg. In Voorhout heeft de lente reeds haar intrede gedaan. Een hyacintenkweker heeft het winterdek van zijn bloembollenvelden reeds moeten verwijderen, omdat enkele va riëteiten reeds met hun koppen boven de grond zijn gekomen. OPINIEONDERZOEK WIJST UIT: Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft onlangs aan een groot aantal mensen, verdeeld over alle rangen en standen de vraag gesteld: „Bent u zelf vaak, niet zo vaak of zelden ziek?" met als resultaat: Vaak ziek 12 pCt. Niet zo vaak ziek30 pCt. Zelden ziek58 pCt. Ruim een op de tien volwassenen in ons land is van oordeel vaak ziek te zijn. On geveer *es op de tien daarentegen verkla ren zelden ziek te zijn. Geld en gezondheid hangen nauwelijks met elkaar samen. Onder de minder gesitueerden zijn er 13 pCt. die vaak, 57 pCt. die zelden ziek zijn. Onder de beter gesitueerden verkeren er 10 pCt. in een slechte en 61 pCt. in een goede gezondheid. Analyse van dr. Patijn „In Europa heerst een ongelooflijk pes simisme ten aanzien van de stand van zaken op het gebied der internationale samenwerking", aldus dr. C. L. Patijn, ad viseur van het bureau voor buitenlands- economische betrekkingen van het minis terie van Economische Zaken tijdens een lezing voor de vereniging voor internatio nale rechtsorde in Den Haag. Dr. Patijn was van mening, dat deze De Nederlandse verliezen bedroegen gesneuvelden en 4 gewonden. De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Jo 'Vincent. 8.15 Platen. 9.00 Sonate van Beetho ven. 9.30 Mis van Bruckner door Haarlems Gemengd koor en de H.O.V. «.l.v. Jan Booda. 10.15 Uit het Boek der Boeken. 10 40 Operet temuziek. 11.00 Ziekenbezoek. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Zang 12.30 Weerbericht 12.33 Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek?. 13.20 Orkest. 13.35 Caprice Espagnol. 13 50 Van man tot man. 14.00 Minne- en gildeliederen uit de 15de eeuw. 14.30 Mikrokosmos. 15.00 Platen. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Kamermuziek. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Volksliederen. 18.15 Platen. 18 30 Strijdkrachtenprogramma. 19.30 Rhythm Sextet. 19.50 Hawaiïanklanken. 20.05 De gewone man. 20.12 De Zilvervloot. 21.00 Benelux-programma. 21.15 Orkest, koor en solisten. 21.50 Luisterspel „Saul". 22.30 Pade- rewski speelt Chopin. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.20 Lichte muziek. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M., en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Dansorkesten. 8.15 Operamuziek. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Strijkkwartet. 9.35 Ballet „Les Sylphides". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Wer ken van Brahms en Rachmaninoff. 11.10 Voordracht. 11.25 Orgel en zang. 12.00 Orgel. 12.30 Sportagenda. 12.35 Dansorkest. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Kookkunst. 14.40 Svmphonie van Dvorak. 15 00 Gedichten Van Jan Campert. 16.00 Bekende ouvertures. 16 30 Tussen 12 en 16. 17.00 Sonate van Beet hoven. 17.20 Causerie over Bruckner. 18.15 Felicitaties. 18.35 Dansorkest. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Regeringsuitzending. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Zang en piano. 20.30 Dr. H Faber over „Wat is cultuur?". 21.00 Ge vraagde platen. 21.30 Radiorakel- 21.50 Ween- sc melodieën. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweef'. 22.40 Mej. dr. N. a. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 Sym- phonische muziek. De Franse film raakt in de verdrukking door de concurrentie van Amerikaanse rolprenten, die zonder restrictie worden ingevoerd. Employés van de Franse film studio's demonstreerden dezer dagen in een zwijgende optocht. Twee mannen en een vrouw pleegden inbraken in het Gooi De politie heeft voor de derde keer in korte tijd opruiming gehouden onder het inbrekersgilde in het Gooi. Begin Decem ber werd ingebroken in een villa in Naar- den en op tweede Kerstdag en Oudejaars avond werden enige villa's in het Rem- brandtkwartier bezocht, waarbij een be langrijke buit aan kleding en sieraden in handen der inbrekers viel. Het onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van twee mannen en een vrouw wonende in Bussum, Het drietal ontkende aanvankelijk hard nekkig, doch het bewijsmateriaal werd tenslotte zo sterk, dat het eindelijk toegaf de verschillende inbraken te hebben ge pleegd. In de woning van een der inbre kers is een groot deel van de buit gevon den. Een ander deel werd in een der Bus- sumse plantsoenen opgegraven. De vrouw is op vrije voeten gesteld, doch de mannen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. teleurstelling althans ten dele ongerecht vaardigd is. De internationale politiek is een realiteit, die thans voor het forum te Lake Success wordt uitgevochten. Men verwacht van een parlement of een ge meenteraad niet, dat de politieke strijd op hoog niveau wordt gestreden. Hoe kan men zulks dan verwachten van de UNO, waar elke nationale of plaatselijke band ont breekt? Dr. Patijn acht de openlijke, poli tieke strijd vergeleken bij Genève een vooruitgang, temeer, omdat men in de UNO aan genomen besluiten vast zit, hoe wel de vertoningen vaak zeer emotioneel en onverkwikkelijk zijn. De Veiligheids raad heeft inderdaad teleurgesteld. Men heeft zich bij het instellen van die raad niet gerealiseerd, dat alle vraagstukken ter wereld vrijwel zeker doorwerken in de sfeer van een der vijf permanente landen-leden. De hierdoor ontstane ver lamming, die dr. Patijn de mislukking van de Veiligheidsraad noemde, werkt min of meer in alle geledingen van de orga nisatie door. De grote tegenstelling. Uit de 20 door de Russen uitgebrachte veta's kan men afleiden, dat zij het niet meer met de gang van zaken in de UNO eens zijn. Zij passen sinds September de tactiek van de „scheldrede" toe, waarmee zij in de kaart van de Labour-oppositie in Engeland en de Wallace-groep in de Ver enigde Staten trachten te spelen. In de tweede plaats is het duidelijk, dat een groot deel van de Russische redevoeringen voor „thuis" bestemd zijn en als propaganda materiaal voor de „hulptroepen in het bui tenland", de Cominform. Ten derde heeft dr. Patijn de indruk, dat de Russen be paalde dingen niet begrijpen en daarom wantrouwen. Molotof stelde bijvoorbeeld tijdens de eerste bespreking met Bidault en Bevin over de eerste suggestie van het Marshall-plan een reeks vragen over de politieke bedoelingen van Marshall, de om vang van de hulp en de invloed daarvan op internationale vraagstukken. Bidault kon hem niet aan zijn verstand brengen, dat Marshall eerst met het Congres moest praten en desnoods zou moeten vechten met dit college. Molotof weigerde zulks te geloven. Dr. Patijn meent dat daardoor in eerste instantie de weigering tot mede werking aan het plan door Sovjet-Rusland is veroorzaakt. Een vierde motief kan zijn, dat de Russen een grote economische crisis in de Verenigde Staten verwachten. Zij noemen dit de grote eindcrisis van het kapitalisme en beseffen, dat bij het uit breken van een dergelijke crisis binnen drie maanden een „New Deal' zou ont staan, waarvan de generale repetitie onder Roosevelt plaats had. „Ten slotte ligt een motief voor de Rus sische houding in de Verenigde Staten zelf. In dit land bestaat een, gelukkig verminderde, 'fantastische anti-Russische hysterie, speciaal in de kleine pers en onder de bevolking buiten de grote eentra. De Russen begrijpen niet, aldus dr. Patijn, dat iedereen in de Verenigde Staten kan schrijven wat hij wil en dat zij Marshall niet verantwoordelijk kunnen stellen voor de woorden van een zakenman uit het Midden-Westen, die tijdens een lunch een verhitte rede houdt of het geschrijf kranten, die zich aan ophitsing te buiten gaan", aldus dr. Patijn. Van 11 tot en met 24 Januari zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA, KB, KC 713 113 Algemeen: 750 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen 112 Algemeen: 250 gram waspoeder 109 Algemeen: 1 ei 110 Algemeen: 1600 gram bood (geldig tot 17 Januari a.s.) 111 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen gebak (geldig tot en met 7 Febru ari a.s.) 105 Reserve: 800 gram brood (geldig tot en met 17 Januari a.s.) 108 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 17 Januari a.s.) 115 Algemeen: 500 gram sinaasappelen voorinleveringsbon Bonkaarten kd, ke 713 613. 614 Algemeen: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, De trots van Nimitz Naar thans'Ie Washington btke rdt, aeeft admiraal Nimitz verleden maand verklaard, dat de Verenigde Staten onbe twist meester zijn van de zee en buiten elke kust drijvende vliegvelden kunnen bouwen om het land aan te vallen. Admi raal Nimitz verklaarde, dat de vloot van de toekomst over met, atoombommen ge wapende vliegtuigen zou beschikken. De Verenigde Staten staan volgens Nimitz in bezit aan manschappen verhoudingsgewijs ten achter bij Centraal-Azië. Oost-Azië of West-Europa, doch kunnen desalniettemin een oorlog winnen met superieure wapens en met de sterkte van vlóot en luchtmacht. „Buitenlandse generale staf maakte plan voor guerilla's" Ook naar leeftijd treden geen grote verschillen op. Mensen van 50 jaar en ouder zijn wat meer (15 pCt.) „vaak ziek" dan jongere mensen (10 pCt.). Vrouwen daarentegen klagen veel meer ovër ziek zijn dan mannen. Dit zijn de resultaten: Mannen Vrouwen pCt. pCt. Vaak ziek 7 18 Niet zo vaak ziek 25 35 Zelden ziek 68 47 Er zijn dus meer dan tweemaal zoveel vrouwen die verklaren vaak ziek te zijn als mannen. Terwijl nog niet de helft van de vrouwen „zelden ziefc" is, verklaren bijna 7 op de 10 mannen zelden ziek te zijn. Op de vraag: „Wanneer bent u het laatst ziek geweest?" verkreeg het N.I.P.O. het volgende resultaat: Het laatste jaar een of meermalen ziek geweest 29% Langer dan een jaar geleden ziek geweest43% Nooit ziek3% Kan zich niet meer herinneren wan neer voor het laatst ziek geweest 15% Geen antwoord 10% Drie op de tien volwassenen is het afge lopen jaar een of meermalen ziek geweest. Drie op de 100 daarentegen verklaart nooit ziek te zijn. Ook hier is er weinig verschil tussen beter- en minder-gesitueerden en de leeftijden, maar vrouwen blijken weer meer ziek te zijn dan mannen. Bijna vier op de tien vrouwen is het laatste jaar ziek geweest tegen ruim twee op de tien vol wassen mannen. Voor de Contactkring te Blocmendaal spreekt Donderdagmiddag in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan Dr. Muus Jacobse over „Kunst en gemeenschap". Bedankt voor het beroep naar de Gere formeerde Kerk van Bloemendaal door ds. J. B. v. d. Sijs te Amsterdam West. Een hoge officier van het Griekse leger heeft verklaard, dat de Griekse generale staf de overtuiging heeft gekregen dat het plan voor de aanval van de guerillastrij- ders door een buitenlandse generale staf was opgesteld. De officier voegde hieraan die in het plan waren omschreven, in ken- 612 Algemeen: 500 gram waspoeder BETREFFENDE UW KEUZE-BROODBON wat kunt u daarop krijgen? o. a. 300 gram biscuits, of 400 gram koekjes of 560 gram ontbijtkoek. wat kunt u nog meer doen? U kunt uw keuze-bon in drie delen splitsen. Op 1 deel kunt U verkrijgen: 100 gram biscuits, of- 133 gram vanïllekoekjes, of 4 eierkoeken, of 5 bruintjes. Op 2 delen: 1 ontbijtkoek van 370 gram. Wanneer U één of sléchts twee delen van uw bon \yilt besteden, ontvangt u voor het restant een wisselbon, welke u het recht geeft, nog eens verse biscuits, ontbijt koek, koekjes e.d. te kopen. welk voordeel hebt u dus Dat u, door uw bon b(j C. Jamin te besteden, steeds vers bakwerk hebt. Met Kerstmis waren wij to taal uitverkocht, zodat wij thans beginnen met verse voorraad! Panda en de Meester-goochelaar 44. De oude fakir begon te weeklagen over de diefstal van het vliegende tapijt, zonder te bedenken, dat Jiij het zelf gestolen had van de sultan. Panda liep darf ook de deur uit, zonder dp oude te troosten. „Bah! Wat een land!" dacht Panda. „Iedereen steelt hier! Alles hangt van diefstal aan elkaar! Maar hoe krijg ik nu dat kleedje? Ik ben nu elk spoor bijster. Ik weet niet meer, waar ik zoeken moet! Het ziet er slecht voor mij uit!" Terwijl Panda, vol zorgen aldus, droe vig door de woest{jn liep, zag hij plotseling een eenzame reiziger naderen, die er deftig uitzag en met afgemeten stappen op hem af kwam. „Neem mij niet kwalijk, dat ik, nederige pelgrimmij met Uw verheven gedachten bemoei!" zei de reiziger, vóór Panda stil staande. „Maar Uw jong gelaat wordt ontsierd door een trek van kommer cn zorg. Kan ik U misschien helpen? Mijn onwaardige hulp staat U ten dienste. Spreekt dus. Ge kunt mij vertrouwen, ik ben de zoon van Hassan en mijn naam is Ben Hassan el Gos$arah> dat zegt genoeg. en met 17 Januari a.s.) 611 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen gebak (geldig tot en met 7 Fe bruari a.s.) 604 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 17 Januari) 608 Reserve: 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits 615 Algemeen: 500 gram sinaasappelen (voorinleveringsbon) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 801 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1035 Suiker: 250 gram suiker, boterham strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen Tabak- en Versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711 V-01, V-02 Tabak: 1 rantsoen sigaretten of kerftabak V-03 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak V-01 Versnaperingen: 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterham strooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. V-03 Versnaperingenr 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boterham strooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Tabak 4-Reserve: 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snelscheercrême Deze bonnen kunnen reeds Vrijdag 9 Januari worden gebruikt. De bonnen 115 en 615 Algemeen voor sinaasappelen moe ten uiterlijk op 17 Januari bij een hande laar worden ingeleverd. De bon voor scheerzeep blijft voorlopig geldig. Een rantsoen gebak bedraagt: ongeveer 280 gram beschuit (twee hele rollen), of 300 gram biscuits, ongevulde wafels, crackers, matzes, toast, of 400 gram specu laas, koekjes of 560 gram ontbijtkoek, taai taai, Amsterdamse korstjes of 6^0 gram stroopwafels of een hoeveelheid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel is verwerkt, met uitzondering van poffertjes, verse Hollandse en Parijse wafels en olie bollen. Vernietigd kunnen - worden de bonnen: 049, 051, 549. 551, 554 Algemeen, 040, 041, 042, 048, 547, 548, 070, 071, 072, 077, 576, 577 Reserve, 032, 033, 533, 062, 063, 563 Melk. Ceen seriefabricage van serviesgoed Handwerk wordt te duur Nog steeds wordt de schaarste aan ser viesgoed algemeen gevoeld. Vaak wordt de verzuchting geslaakt, dat de vervaardigers van keramische producten er goed aan zouden doen uitsluitend of voor het groot ste deel van hun productie serviesgoed in de handel te brengen, in plaats van de luxe artikelen, welke nu in grote hoeveel heden in de winkels voorradig zijn. Van bevoegde zijde wordt vergaard, dat koppen en schotels langs machinale weg in serie worden vervaardigd. Aangezien er in ons land slechts enkele fabrieken zijn, welke deze producten kunnen voort brengen, is men niet in staat tegemoet te komen aan de zeer grote vraag, die op dit gebied bestaat. Voorts wordt er de aan dacht op gevestigd dat een zeer groot deel van de luxe producten op keramisch ge bied in kleine ateliers en pottenbakkerijen wordt vervaardigd. Deze zijn uiteraard op een dergelijke productie ingesteld en be schikken dus niet over een outillage voor seriewerk. Wel acht men het mogelijk het hand- werksysteem ten aanzien van het servies goed toe te passen. Elke pottenbakker kan koppen en schotels draaien doch dan ko men de prijzen van deze handwerkartike- len vrij hoog. In ieder geval liggen zij dan boven de normen, welke door het Directo raat-generaal voor de Prijzen zijn vastge steld. De ateliers en pottenbakkerijen leve ren dientengevolge weinig of in het geheel geen serviesgoed. Kampeerverordening reeds in vijftig gemeenten van kracht De actie, welke de A.NW.B. de laatste tijd voert, om tot een grotere eenheid te geraken op het gebied van kampeerver- ordeningen is op vele plaatsen reeds met succes bekroond. De strekking van de nieuwe regeliiïg, welke door de A.N.W.B. aan de gemeente besturen werd voorgesteld is als volgt: Het exploiteren van een kampeerterrein als bedrijf of als nevenbedrijf wordt ge bonden aan een exploitatie-vergunning van de burgemeester. Deze vergunning wordt slechts verleend, indien het betrok ken bedrijf aan redelijke eisen van zede lijkheid en hygiëne voldoet en de beheer der te goeder naam en faam bekend staat. Op deze terreinen zal alleen gekampeerd mogen worden door houders van geldige kampkaarten der Nederlandse Kampeer- kaarten Centrale. Verwacht mag worden, dat 400 bedrij ven in ons land nog voor het komende seizoen een exploitatievergunning zullen krijgen. Zij, die buiten deze erkende ter reinen hun tenten willen opslaan, mogen dat doen, als zij zich die grotere vrijheid hebben waardig getoond en ten bewijze hiervan een kampeerpaspoort kunnen to nen. In circa 50 Nederlandse gemeenten, waaronder de voor kamperen zeer belang rijke gemeenten Putten, Apeldoorn, Giet hoorn en Tubbergen is deze verordening reeds van kracht. lukking van de aanval op Konitza. Lie naar Nederland Naar het A.N.P. verneemt, wopdt dè secretaris-generaal der Verenigde Naties, Trygve Lie, 22 dezer in Nederland ver wacht in verband met de keuze van de plaats, wjiar de volgende algemene verga dering van de UNO zal worden gehouden. Hij zal vergezeld zijn van zijn assistent, de heer A. Pelt en drie dagen in Neder land doorbrengen. Leopold vraagt referendum Koning Leopold van België, die thans in ballingschap in Zwitserland verblijft, heeft de Belgische regering een boodschap gestuurd, waarin hij, naar verondersteld wordt, er op aan dringt, dat het volk over de kwestie van zijn terugkeer zal stemmen. Men gelooft, dat de boodschap, welke Vrijdag door het Belgische kabinet zal worden besproken, wellicht de regering van Paul Henri Spaak in gevaar zal bren gen De socialisten hebben zich 4n het ver leden tegen de terugkeer van de koning verzet, de katholieken zijn er voor. De regering is een coalitie van beide partijen. OVERLIJDENSACTEN VAN VERMISTE PERSONEN. Volgens mededeling van de Opsporings dienst van Overledenen te Batavia kunnen thans ook overlijdensacten worden ver strekt ten name van de vermisten te Tiga Roengoe op 15 Maart 1942; de na 27 Junj 1943 te Koeala Simpang vermisten, de vermisten van de „Poelau Bras", 7 Maart 1942, Hr. Ms. „Piet Hein", 19 Februari 1942: Hr. Ms. „Van Nes", 17 Februari 1942 en Hr. Ms. „Jan van Amstel", 19 Maart 1942. Belanghebbenden dienen zich tot het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis. Vlamingstraat 2, 's-Graven- hage te wenden. JOURNALIST KRIJGT ZES WEKÉN GEVANGENISSTRAF. Nadat dë Amsterdamse arrondissements rechtbank in November en December twee Nederlandse journalisten wegens beledi ging van het openbaar gezag nog tot geld boetes en voorwaardelijke gevangenis straffen had veroordeeld, heeft de Am sterdamse politierechter gisteren de assis tent-hoofdredacteur van het weekblad „De Nieuwe Post" P. W. R„ wegens eeil soortgelijk persdelict tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van 6 weken ver oordeeld. R. had in het weekblad aange drongen op een onderzoek inzake de Ne derlandse vlasindustrie en geïnsinueerd dat minister Mansholt als belanghebbende in de coöperatieve vlasfabriek „Distel oord" eigen belapgen behartigde. Minister Mansholt diende naar aanleiding hiervan een aanklacht tegen R. in. De heer R. heeft tegen het vonnis van de politierechter hoger beroep aangete kend. Ontheffing. Na de senaat heeft thans ook de Braziliaanse kamer van afgevaardigden met 191 tegen 74 stemmen het wetsont werp aangenomen, waarbij de commu nistische afgevaardigden van het federale parlement, de parlementen der staten en de gemeenteraad van Rio de Janeiro uit hun functie worden ontheven.11 In Rio vormen de communisten de grootste raadsfractie. Geestrijk. Een boer in Devonshire (Engeland) bemerkte dat de melk uit zijn stal een eigenaardige „geestrijke" geur had en riep de hulp van een deskundige in. Bij onderzoek in de stal zag men, dat, een van de koeien op een weinig „dames- achtige" manier op haar poten stond te zwaaien en de boer zette grote ogen op, toen hij constateerde, dat de adem van 1 de koe bepaaldelijk naar sterke drank rook. Het beest bleek inderdaad dronken te zijn. Het was namelijk de boomgaard binnengedrongen, aldus bleek achteraf, en had van een hoop gistende rotte i appelen gesnoept Films. Het Research Instituut voor atoom- energie in Harwall (Engeland) neemt speciale maatregelen om de mannen en vrouwen, die in de laboratoria werken, te beschermen tegen de nadelige gevol- gen van de radio-activiteit. De weten- I schappelijke werkers moeten in hun zak I kleine fimrollen dragen, welke gevoelig zijn voor radio-actieve invloeden. Deze films worden periodiek onderzocht en de werkers mogen rust nemen, indien de dokters constateren, dat zij te veel met I radio-activiteit in contact zijn gekomen. Psychologie. De 51-jarige Julius Nuby uit New Brunswick geraakte in een woor denwisseling met zijn jarenlange vriend f Archie Fuller over de wijze, waarop het woord „psychologie" geschreven dient te I worden. Nuby kwam zo in opwinding, dat hij een geweer greep en een schot op i zijn vriend loste. Deze overleed kort I daarna in het ziekenhuis. (U. P.). On-economisch De „British Overseas Airways" heeft sinds Maart 1947 een verlies geleden van ruim 8 millioen pond sterling. Dit komt neer op een verlies van ongeveer 60 pond per passagier. De oorzaak wordt toegeschreven aan het gebruik van on-economische vliegtuigen. Bedrieger. De man. die beweerde Piet van Dooren te heten en die zich uitgaf als redacteur van „het Amsterdamse Dag blad" blijkt een bedrieger te zijn. De politie van Napels is er achter gekomen, dat deze man in het geheel niet mishan deld en beroofd is, zoals hij had laten voorkomen en dat de naam van Dooren hem evenmin toekomt. Toen de politie zich aan het Sant' Antonio instituut ver voegde, waar men de „journalist" onder dak had verschaft, vernam zij daar dat de man met medeneming van verschei dene waardevolle voorwerpen verdwe nen was. (U. P.).

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2