Haarlems Dagblad Woningvraagstuk Meer Engelse en Amerikaanse wapens voor Griekse regering Heeft Bevin de moed opgegeven? in Drie smokkelbendes in West Brabant beconcurreerden elkaar „Het belangrijkste punt van onze buitenlandse politiek is: Europa Stakingsgolf in het Ruhrgebied I Weerbericht 62e Jaargang No. 18832 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. I Drukkery Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 9 Januari 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 1 N ZIJN NIEUWJAARSREDE heeft de J burgemeester van Haarlem ernstige I woorden gesproken over het woningvraag- I stuk, dat hij het bcnauwendste der heden- daagse gemeentelijke problemen noemde. Hij heeft er enige statistische gegevens bij gehaald en ze zijn inderdaad welsprekend. Temeer welsprekend als men bedenkt, dat Haarlem niet behoort tot de gemeenten die In oorlogstijd zwaar getroffen zijn door bombardement of zoals bijvoorbeeld in IJmuiden erbij kwam afbraak van hui- I zen op grote schaal door de Duitsers. In vérhouding tot een aantal andere gemeen ten zijn wij er hier erg goed afgekomen. Ik werd er gisteren weer eens aan herinnerd, hoevele gemeenten dat zijn in verschillende delen des lands, toen ik door Hengelo reed dat met zijn grote „happen" uit de bebou wing zulk een indruk van triestheid en haveloosheid maakt. En wij herinneren ons allen wat verscheidene steden in het Zui den en ook Den Haag, Rotterdam. Arnhem, Zutfen, Deventer, Groningen hebben on dervonden. Als men ze alle ging opsommen zou het een lange lijst worden'. Dit neemt niet weg dat ook steden als I Haarlem de benauwenis van het woning- n vraagstuk ondervinden en dat men in het n Westen dos lands met een bevolkingsaan- n was te maken heeft, die de zaak aanzienlijk moeilijker maakt. Wij hebben onlangs be- n richt, dat Haarlem het zielental van 160.000 t, I nadert. De burgemeester heeft medegedeeld dat op 31 December het bevolkingstotaal 158.652 was. Te verwachten is dat binnen iweinige maanden de 160.000 bereikt zal zijn. I Dit moge zijn goede zijde hebben en overi- getis al diegenen bevredigen, die van grote 'n getallen houden en in bevolkingsaanwas it een overeenkomstige toeneming in belang- >r rijkheid van hun woonplaats zien. Hetgeen ï- niet altijd opgaat. Maar het is zeker dat het woningvraagstuk door snelle aanwas jdes te nijpender wordt. De burgemeester heeft medegedeeld, dat Haarlem voor het opvangen van de bevol- kingsaanwas en voor de vervanging van oude huizen jaarlijks zeshonderd nieuwe woningen nodig heeft. Daar komt men nog Tang niet aan toe, 2odat het tekort voort- [durend stijgt. Het is ontstellend, dat ten- gevolge van het gebrek aan bouwmateria- rs len in het jaar 1947 maar dertien nieuwe le i woningen gereed zijn gekomen. Dat met de bouw van 302 een aanvang is gemaakt en Cï dat daarvan 85 voor driekwart gereed zijn, i geeft daarbij schrale troost, want de achter- stand blijft duidelijk spreken en het aan- Ital is op zichzelf onvoldoende ook zelfs maar de zaak gaande houden. Het is ermee La [als met onze staatsschuld, die sinds de be st vrijding met grote bedragen is blijven toe- [nemen. Ook het woningtekort blijft hard nekkig groeien: niet alleen en zelfs niet in T' jde ergste mate in de gemeente Haarlem, maar in ons gehele land. Dat burgemeester [«Cremers eraan twijfelt of het aanvankelijk medegedeelde totaal van 343 woningen-in- [aanbouw door Haarlem in dit nieuwe jaar bereikt zal worden ziet er ook niet hoopvol st uit. Zei I's als het bereikt wordt blijft het weer bij de noodzakelijkste voorziening ten ach ter en dus staat het nu al vast, dat 1948 een nieuwe verslechtering van de toestand le zal brengen. Het gemeentebestuur kan zijn best doen, maar het is afhankelijk van de toestand in den lande en van de beslissin- (gen van de Wederopbouw. Dat de burgemeester heeft verklaard, dat het woningvraagstuk hem met bekommer- nis vervult is dan ook begrijpelijk. Hij heeft e- daarbij een beroep op de burgerij gedaan 30 om de beschikbaarstelling van woonruimte in niet in de eerste plaats te zien als een plicht, ïn waartoe men gedwongen kan worden, maar als een uiting van naastenliefde en burger ij. zin. Dit moge hier nog eens met nadruk en |iriet volkomen instemming vermeld wor den. Er zullen zeker sceptici zijn, die erom er lachen en zeggen dat zoiets toch niet baat. 'Dan vergissen zij zich. Er is altijd nog een [belangrijk aantal mensen, die bereid zijn [zich uit burgerzin persoonlijk offer of onge mak te getroosten. Er zijn ook mensen, die ir- altijd naar zichzelf toerekenen en daar tal nooit toe bereid zijn. Tussen die twee groe- h* [pen in vindt men de derde, die min of meer an aarzelend is en waarop een dergelijk be- roep. als door burgemeester Cremers is ge daan, heilzame invloed kan hebben. De praclijk van de moeilijkheden kent 14 iedereen zo* langzamerhand. Mogelijk en j-,e:d van vredige samenwoning van twee of meer gezinnen in éen huis wordt in de ?n hoogste mate beheerst door de vraag, of er tg afzonderlijke keukens zijn. Een grote fout [in het overheidsbeleid is m.i.. dat bouw en van een extra keuken door de huiseigenaar :h- (betaald moet worden en er geen vergoe- 2n. Iding voor gegeven wordt. Het gemeente- bestuur van Haarlem of welk gemeen - 'tebestuur dan ook kan daar geen ver andering in brengen. Maar ik geloof dat als hoger ressort' zich op dit punt eens Ibeter beraden wilde het werkelijk be- langrijke resultaten zou kunnen bereiken. Als het zo moet blijven doorgaan met de en. toenemende woningnood, als nu het geval :ra ijs. zal men tenslotte tot allerlei dwang- ée maatregelen zijn toevlucht gaan nemen, 'a- Met lijkt geen goed beleid, daarbij een ontevreden stemming onder een groot deel bevolking te scheppen. Men kan beter tijdig voorkomen, rekening houden met de psychologie van samenwonende gezinnen [en zicli uitgaven getroosten, die ver liggen beneden die van een nieuwe aanbouw, die toch niet uitvoerbaar is. Het is waar dat ige men zo slechts tijdelijke oplossingen be- •e- reikt. Maar het staat, vast dat die te ver- 'jkiezen zijn boven niets on dat over- an, brugging van dc moeilijkheden vereist ne wordt. R- p- ire Standpunt van Suriname Donderdag hebben leden van de Suri naamse delegatie ter rijksconferentie een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat zij „zouden pleiten voor alge- ;S. hele onafhankelijkheid in eigen binnen landse aangelegenheden", j Suriname wenst deel te blijven uitma ken van het Koninkrijk der Nederlanden. Er bestaat onder de leden van de delega tie geen verschil van mening over de basis voor de reconstructie van het Ko ninkrijk, aldus de verklaring. ROEMEEN GEDOOD BIJ AUTOBOTSING IN BELGIë Een tien tons vrachtauto van een fhroa üil Ierseke, welke met mosselen op weg [was naar Frankrijk is bij Doornik in Bel- in botsing gekomen met de auto van de Roemeense consul te Pa s. De consul grerd by de botsing zwaar gewond en over leed enkele minuten later. Guerilla-oorlog zou de zomer niet meer beleven Griekenland zal 40.000 gewererprnet toe behorende ammunitie ter waarde van 750.000 pond sterling van Engeland kopen met particuliere Griekse fondsen in Enge land, die vrijwillig aan de regering ter be schikking zijn gesteld. De Griekse minister van Coördinatie, Stenafo Oelos, heeft de buitenlandse be richten bevestigd, dat de Griekse ambas sadeur te Washington een overeenkomst met de Amerikaanse regering heeft ge tekend betreffende de levering van oor logsmateriaal ter waarde van 25 millioen dollar, dat zich in Duitsland bevindt. Hij heeft eveneens bevestigd, dat een over eenkomst aanstaande is voor ander Ameri- kaas oorlogstuig ter waarde van 15 mil lioen dollar. Generaal Livesay, hoofd van de gecom bineerde Amerikaanse staf in Griekenland, heeft voorspeld, dat de verzetsstrijders in het late voorjaar geheel verslagen zullen zijn. Naar verluidt, heeft Griekenland de Export and Import Bank verzocht voor de wederopbouw 11 millioen dollar te ont dooien. Livesay, die gisteren in Athene is te ruggekeerd na in Washington overleg ge pleegd te hebben met ambtenaren van het ministerie van Oorlog en van Buitenlandse Zaken, zeide verder nog, dat hij tijdens zijn bezoek had aanbevolen, het geregelde Griekse leger met 12.000 man te verster ken en tevens, het Griekse nationale ver dedigingscorps te brengen van 42 op 100 bataljons van in totaal 50.000 man. Hier door zou het gehele Griekse leger voor gevechts-operaties vrijkomen. Bij de be sprekingen in Washington waren ook de functies van de Britse en Amerikaanse militaire missies duidelijk als volgt om schreven: de taak der Britten is de orga nisatie en opleiding van het Griekse leger en het nationale verdedigingscorps,-die der De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, heeft Donderdag aan het kabinet het ontwerp van een nieuwe Britse buitenlandse politiek voorgelegd en volgens waarnemers is deze gebaseerd op de overtuiging, dat verdere samenwerking tussen de grote vier moeilijk, zo 'niet on mogelijk zal zijn. In officiële kringen bewaart men. het stilzwijgen over de inhoud van Bevins voorstellen en bepaalt men zich tol de op merking, dat zij de gehele wereld aangaan. Het schijnt, dat de' nieuwe politiek niet bekend zal worden gemaakt voor het grote debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis, dat op 22 Januari begint. £anda en de MEESTERVLIEGER kunt u ook bij onze bezorgers bestellen. 0.65 per exemplaar. De „Nieuw-Holland" gearriveerd Geassisteerd door de „Churchill" en de „Henriëtte Jacoba" van de firma Goed koop kwam hedenmorgen te elf uur dertig de Nieuw-Holland in IJmuiden binnen. Hiermede komt het eerste grote contin gent afzwaaiende troepen in Nederland terug ten getale van 1191. Gezagvoerder is J. Ellerts. De troepen staan onder leiding van generaal A. H. Nijhoff. In IJmuiden ging aan boord de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin kapitein-adjudant J. C. Buurman, die de troepen namens H.M. toesprak. Het schip meert aan de Java- kade te Amsterdam en de debarkatie vindt morgenochtend om 9 uur plaats. Geruchten rond Stalin Zwitserse bladen van verschillende rich ting hebben gisteren berichten uit „door gaans zeer goed ingelichte bron" gepu bliceerd, volgens welke maarschalk Stalin zou zijn gestorven. Het blad „Der Bund" haalt berichten uit andere bron aan, volgens welke de dood van Stalin het gesprek van de dag onder de bevolking van Moskou zou zijn. De socialistische „Tagwacht" voegt daar aan toe, dat hoewel tot dusver dergelijke berichten onmiddellijk werden tegenge sproken, zij in dit geval van Russische zijde bevestigd noch tegengesproken worden. Amerikanen de ravitaillering en het geven van advies inzake operaties. De strijd. De strijdkrachten der Griekse regering achtervolgen de terugtrekkende guerilla- strijders in de bergen ten Noorden van Konitza in Epirus, aldus meldt het Atheense nieuwsbureau. Ten Westen van Konitza is het gebied tussen de rivieren Aoos en Sa randa poros van guerillastrijders gezuiverd. Het nieuwsbureau haalt berichten aan, dat het falen der guerillastrijders om Ko nitza te nemen is gevolgd door een ver vanging van de commandenten, die voor deze mislukking verantwoordelijk worden geacht, door Slavische militairen. Middenstandsexamens voor militairen in Indië Binnenkort zullen de eerste midden standsexamens algemene handelskennis voor leden van de Nederlandse strijdkrach ten overzee worden afgenomen en wel op 19 en 20 Februari. In totaal zijn 238 candïdaten ingeschre ven, voor Batavia 24, Bandoeng 86, Sema- rang 24, Soerabaja 70, Palembang 17, Pa- dang 9 en Medan 8. Het examenwerk zal naar Nederland worden gezonden. Djokja nodigt minister.president van Oost-lndonesië uit In een Donderdagavond uitgegeven repu blikeins communiqué wordt medegedeeld, dat de republikeinse regering een uitno diging heeft gericht tot de minister-presi dent van Oost-lndonesië, Ide Anak Gde Agoeng, om een bezoek te brengen aan Djokja „teneinde besprekingen te houden over de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië". Het begin des jaars betekent voor de huisvrouw „Uilverkoop". Ook in Engeland ver kopen de warenhuizen en winkels hun restanten tegen spotprijzenDe Londense huismoeders staan in lange rijen op hun beurt te wachten. Zij stalen zelfs eikaars pantserauto's Bij het onderzoek naar de grote smokkclzaken in West-Brabant is ge bleken, dat de wielrenner John Bras- penningx de leider is geweest van één der organisaties, welke goederen uit België naar Nederland smokkelde. Er bestonden namelijk drie benden, welke elkaar beconcurreerden cn zelfs ei kaars pantserauto's stalen. Het smokkelen met militaire wagens is van de Duitsers afgekeken. Leden van de „Wehrxnaéht" gebruikten hun auto's voor de smokkelarij. Na de bezetting zetten een aantal geallieerde militairen en ook enkele grenswachten de zaak op dezelfde manier voort. Toen de maatregelen werden afge kondigd, waarbij voor het vervoer van goederen bepaalde papieren werden ver eiste, maakte men deze papieren na. Grens wachters gingen zelfs wekelijks hun geld halen voor het doorlaten van de wagens. Toen eind 1946 uit Belgische dumps pant serauto's konden gekocht worden, kreeg de smokkelwereld een nieuwe kans. De eerste pantserauto werd in ApxTl 1947 onbeheerd aangeti-offen onder Rijsbergen, geladen met zeep. labak, katoen, wol en kauwgummi. De inzittenden hadden na een achtervol ging de vlucht weten te nemen. In de nacht van 23 op 24 April van het vorig jaar zag men andermaal een pantserauto, die in Breda kon worden aangehouden, doch daarna weer wist te ontkomen. De derde keer, dat men een pantserwagen zag, was in de nacht van 30 op 31 Augus tus. weer in Rijsbergen. In October werd een dergelijke wagen ongeveer tien keer in West-Brabant gesignaleerd, doch de smok kelaars kon men niet vatten. Zelfs speciaal aangelegde versperringen hielpen niet. Door de concentratie van verschillende op- spoi-inginstanties wist men in de grensstreek van September af een dusdanig controle systeem te verkrijgen, dat al spoedig heel wat smokkelaars in de cel terecht kwamen. Bij de opsporing gebruikte men ook „walkie-talkies" en auto's met zend- en ontvanginrichting. Het was de eerste keer, dat deze middelen zijn toegepast voor het opsporen van strafbare handelingen. Ge leidelijk kreeg men gegeven? over de drie smokkelorganisaties. Een Engels vliegtuig, afkomstig 'uit Glasgow en mei achttien inzittenden op u?ep naar het vliegveld Northolt, is Dinsdag tijdens een hevige regenbui, doordat het le veel hoogte verloor, met een boom in botsing gekomen en neergestort. Er viel slechts één dode, de piloot. De anderen werden merendeels errfstig gewond.'De ruïne ran 'l toestel. Eén der hoofddaders arresteerde men in de nacht van 5 op 6 December van het vorige jaar. Bij een huiszoeking vond men een gebrekkige boekhouding, waarin de namen van'verschillende leden van, de bende en bovendien allerhande interessan te aantekeningen stonden. De pantserwa gens bleken bestuurd te worden door er varen chauffeurs, meest Belgen. Zij waren bemand met een „wegverkenner" en iemand die spijkers of spijkerplanken op de wegen moest werpen om achtervolgende auto's tegen te houden. De drie leden der „bemanning" kregen voor hun karwei ge middeld 3000 gulden. In totaal gingen drie wagens van de smokkelaars verloren, een bij Rijsbergen, een in Amsterdam en een in België in de omgeving van Loenhout. De waarde der bij Rijsbergen in beslag genomen goederen bedraagt 551,000 Belgische francs; de ge middelde waarde van de pantserwagens wordt geschat op 45.000 francs. Per tocht werd naar schatting voor f 40.000 aan wa ren ons land binnengesmokkeld. MARSHALL WAARSCHUWT CONGRES „Mijn plan is een weloverwogen risico" George Marshall, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft tegen over de Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen ronduit verklaard, dat indien de republikeinen in het Congres zouden blijven dreigen met verlaging van het totaal der Amerikaanse bijdrage tot het plan-Marshall, zij evengoed het gehele plan zouden kunnen prijsgeven. „Een ontoereikend program zou verspilling van onze hulpmiddelen betekenen", aldus Marshall. „Deze ongeëvenaarde poging van de nieuwe wereld om de oude te helpen is een weloverwogen risico. Onze levenswijze, die wij tot dusver gekend hebben, staat daarbij op het spel." Marshall waarschuwde de commissie, dat het hulpprogram uiterlijk 1 April in wer king zou moeten worden gesteld; daar an ders enkele van de voornaamste voorwaar den, waarop het gehele project was geba seerd, in onvoldoende mate aanwezig zou den zijn. De Amerikaanse bijdrage van 6.800.000.000 dollar voor de eerste 15 maan den is het absolute minimum, de totale kos ten voor de gehele periode van 4 en een kwart jaar zullen tussen de 15.100.000.000 en 17.800.000.000 dollar komen te liggen. Marshall stelde dc eis, dat dc leveran ties niet gebruikt mochten worden om de souvercine rechten van de Europese landen afbreuk te doen of er voorwaar den aan te verbinden, die de gehele morele rechtvaardiging voor de hulp verlening zou wegnemen. Indien het plan er in liet Congres niet door zou komen of zou mislukken, zou de veilig heid der V. S. bedreigd worden cn Amerika feitelijk met het geweer aan de voet leven. „Indien Europa niet meer economisch gezond zou worden," aldus Marshall, „zou den de gevolgen voor Amerika niet te over zien zijn. Aan zijn lot overgelaten, zou Europa een prooi worden van economische, sociale en politieke chaos en tyrannie. Het zou beheerst worden door machten, waaruit ooiiogen worden geboren. De Sovjet-Unie en de communistische pai-tijen hadden ver klaard, dat zij vastbesloten waren zich tegen het herstelplan voor Europa te ver zetten. De economische -verwarring moest dienen voor de verwezenlijking van poli tieke doeleinden. „Geen voorwaarden" Nadrukkelijk betoogde hij, dat het Con gres niet moest trachten stuitende politieke of economische voorwaarden aan de hulp verlening vast te knopen. „Wü hebben le doen met democra tische regeringen, waarvan wij niet kunnen verwachten, dat zij zichzelf verplichten tot aanvaarding van voor waarden, die het volk tegen de borst sluiten. Wanneer ons program van stapel is gelopen, mogen wy van haar wachten dat zij haar multilaterale overeenkomsten nakomen." Marshall prees Europa voor de vorderin gen, die reeds op. het gebied van de wedei-- zijdse hulp waren gemaakt. Als voorbeel den noemde hij de stappen van Frankrijk en Italië naar monetaire tolunie. Marshall besloot met de woorden: „Het zou dwaas zijn de ogen te sluiten voor hin derpalen en risico's. Het weer en de om vang van de wereldoogsten zijn onbereken bare factoren. Ook kan men niet voorzien, welke omvang de politieke sabotage van Zondag beslissing over: „werken of staken" Na vier dagen gestaakt te hebben uit protest tegen de voedselschaarste, zijn de 12000 Hamburgse arbeiders heden weer aan het werk gegaan. Gisteren hadden zich nog 5000 havenarbeiders bij hun stakende collega's gevoegd. Er waren maati-egelen getroffen om de schepen naar andere ha vens te zenden. Onder de mynwerkers in het Ruhrge bied zijn door het Brits en Amerikaans bestuur 325.000 pakketten met elk 10 kilo gram levensmiddelen verdeeld. De vakver enigingen te Essen hebben tot een alge mene staking besloten uit protest tegen de onvoldoende voedselvoorziening. Deze staking zou hedenmiddag beginnen. In het centrum der staalindustrie So lingen zijn 35.000 arbeiders voor 48 uur in algemene staking gegaan. Hun vakver eniging eist, dat de arbeiders hun rantsoe nen voor normale en zware arbeid volledig krijgen en dat de zwarte handelaren wor den gestraft. Tijdens het weekeinde zullen de vak verenigingsleiders besluiten, of tot alge mene staking in het Ruhrgebied zal wor den opgeroepen. Er heerst hierover nog geen eenstemmigheid onder de vakvereni gingen. De plaatselijke ontevredenheid over de rantsoenen is groter geworden, nu bekend is gemaakt, dat het broodrantsoen de vol gende week van 2500 op 2000 gram ge bracht zal wox-den. Geen communisten. Een Britse functionaris heeft verklaard, dat het „nonsens" is te menen, dal clc hui dige slakingen aan „communistische agi tatie" te wijten zijn. „Zij zijn te wijten Internationale Bank naar Amsterdam? Te Washington oordeelt men het steeds meer waarschijnlijk, dat de zetel voor Europa van de Internationale Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling te Am sterdam gevestigd zal worden. Een woord voerder van de bank verklaarde, dat voor Maart geen definitieve beslissing genomen zal worden, doch dat Amsterdam wel zeer behulpzaam bleek wat betreft het aan bieden van faciliteiten. Zoals bekend heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly, tijdens zijn bezoek aan Washington voorgesteld de zetel voor Europa van de bank te Amsterdam te vestigen. aan het feit, dat de arbeiders eenvoudig niet genoeg te eten hebben en geen ver- trouwen stellen in het Duitse bestuur". De centrale vak verenigingsraad voor de Britse zóne in Duitsland heeft het militaire bestuur en het provinciale bestuur van Noord^Rijnland-Westfalen gewaarschuwd, dat, tenzij er in de huidige voedselcrisis een spoedige actie wordt ondernomen, de mijnwerkers cn transportarbeiders zich bij de huidige stakingen in het gebied zullen aansluiten. In verscheidene mijnen te Essen is het werk gisteren voor korte tijd onderbroken. Te Düsseldorf werd gisteravond een eis der communisten om een algemene protest staking van 48 uur te houden tijdens een stormachtige bijeenkomst van vertegen woordigers van werknemers verworpen Er werd een resolutie aangenomen, waarin de Duitse autoriteiten aansprakelijk worden gesteld voor de huidige voedseltoestand in het Ruhrgebied en een beroep wordt ge daan op de geallieerde autoriteiten en de volkeren der wereld om de arbeiders van het Ruhrgebied te helpen. 8000 arbeiders, die te Miinchen in sta king waren gegaan en de 5000 Mtinchense arbeiders, die zich heden bij hen hadden aangesloten, hebben het werk hervat, na dat het Beierse vakverbond hen had ver zekerd, dat dc voedseldistributie normaal voort zal gaan. Veel Amerikaanse touristen deze zomer naar Europa In 1948 staat Europa een nieuwe invasie te wachten. Ditmaal van vreedzame Ame rikaanse en Canadese touristen. Volgens reisbureau-functionarissen zal het aantal passages naar Groot-Brittannië en het Europese continent tussen Mei en October aanstaande waarschijnlijk een totaal van honderdvijf-cn-twintigduizend bedi-agen. het .hoogste cijfer van de laatste jaren De vliegtuigen van twaalf luchtlijnen en een met een twintigtal schepen versterkte vloot van passagiersboten zullen de inva sie 1948 mogelijk maken. Veel bezoek zal getrokken worden door de Olympische Spelen te Londen in de aanstaande zomer. Koninklijk rendez-vouz Prinses Anne de Bourbon-Parma heeft, vergezeld van haar nxoeder. Kopenhagen per sneltrein verlaten om op een onbeken de plaats een rendez-vous met ex-koning Michael te hebben. het Europese herstelplan zal aannemen. De V. S. staan echter voor een geweldige be slissing. Wij kunnen besluiten de weder opbouw van West-Europa niet te steunen, maar moeten er dan ook de consequenties van aanvaarden." Na zijn rede legde Marshall voor dc com missie nog een verklaring af. „De wereld situatie is uiterst critiek", aldus Marshall. „De gehele wereld staat op het spel enis afhankelijk van hetgeen wij doen". Mar shall noemde het Europees herstelprogram ma op liet ogenblik het belangrijkste punt van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Marshall verklaarde niet te geloven, dat er gevaar bestaat, dat de Europese landen door het plan-Marshall de Verenigde Sta ten permanent als „hun pleegvader" zullen beschouwen. „Het tegendeel is waar. Zij slaan reeds de handen ineen en doen ge combineerde. intelligente en agressieve po gingen om zichzelf te helpen", aldus Mar shall. Wij hebben te doen met zieke naties. Een ziek man moet eerst weer op de been worden geholpen voor hij veel voor zich zelf kan doen. Wat West-Europa betreft hopen wij, dat dit ongeveer vijftien maan den in beslag zal nemen. Reeds het idee alleen is ecu geweldige stimulans geweest. Wij onderschatten de trots, die in deze naties leeft." Critieke situatie in Indonesische kwestie Nederlands ultimatum wekt republikeinse bezorgdheid De republikeins-Indonesische vice- premier Sjarifoeddin cn minister Sa- lim ziin van Djokja uit per vliegtuig naar Singapore vertrokken, waar zij inmiddels reeds aankwamen en be sprekingen voerden met Sjahrir. Men verwacht dat Sjahrir met hen terug zal vliegen via Sumatra, waar Moham med Halta zich waarschijnlijk bij het gezelschap zal voegen. Deze over haaste samenkomst van de leidende republikeinen wordt verklaard uit hun vrees voor een hervatting der Ne derlandse politiële actie, nu de bespre kingen op de „Renville" niet tot een oplossing hebben geleid. In Batavia werd door een Nederlands woordvoer der aan United Press medegedeeld, dat de Nederlandse regering een ultima tum aan de republiek heeft gesteld, dat 15 Januari afloopt. Dit ultimatum zou reeds op 2 Januari via de commissie, voor goede diensten aan Djokja zijn toegezonden, met een afloop datum van 6 Januari. De commissie zou hebben bereikt dat deze datum lot 15 Januari werd verschoven. Het ultimatum, zou van Djokja de instemming met de Ne derlandse voorstellen betreffende het sta ken der vijandelijkheden eisen, welke in stemming dus op 15 Januari zou moeten worden overhandigd aan de Commissie. In een tegenovergesteld geval zou Nederland „zijn vrijheid van handelen hernemen". Deze ontwikkeling heeft de republikei nen blijkbaar tot de overtuiging gebracht, dat de situatie hoogst critiek is. Vandaar de overhaaste reis van Sjarifoeddin en Salim. Men neemt aan dat de opmerking in het ultimatum, volgens welke Neder land zijn vrijheid van handelen zou her nemen bij een republikeinse afwijzing, in republikeinse kringen de indruk heeft ge wekt dat een hervatting der politiële actie voor de deur staat. De commissie van goede diensten zal morgen naar Djokja vliegen om met de republikeinse regering te beraadslagen over de ontstane situatie. Volgens waarnemers te Batavia, aldus United Press, zijn de besprekingen op de Renville afgebroken. Regeringsverklaring. Verwacht kan worden, dat de regering Dinsdag a.s. 13 Januari, in de vergadering der Tweede Kamer een verklaring zal af leggen met betrekking tot de toestand in Indonesië. Een heden uitgegeven communiqué van de commissie van drie zegt, dat de com missie Zondagochtend 11 Januari een be spreking met Soekarno. Moh. Hatta, Sjari foeddin. Sjahrir en leden van de republi keinse regering te Djokja zal hebben. Verder meldt dit communiqué, dat een Amerikaanse Dakota thans Moh. Hatta en Sjahrir ophaalt. Ten aanzien van de acti viteit der commissie in de laatste dagen wordt gezegd, dat in antwoord op de in formele suggesties, welke de commissie van drie aan beide partijen gedaan heeft, de Nederlandse delegatie kortgeleden haar laatste amendementen op de voorstellen inzake het ..cease fire" heeft aangeboden cn een aantal „richtlijnen" als een basis voor een politiek vergelijk heeft geformu leerd. Deze voorstellen en richtlijnen zijxi informeel door de commissie van drie met de Nederlandse ministers, toen deze nog in Indië vertoefden, en met beide delega ties te Batavia cn op de „Renville" be sproken. De ontmoeting van de commissie met de republikeinse regering op Zondag a.s. zal deze bespreking completeren. DEPRESSIE OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het j K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag- S j avond tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan j regen, voornamelijk in het midden en Noorden van het land plaatselijk over- 5 gaand in sneeuw bij daling van tem- peratuur ongeveer tot het vriespunt. Weer toenemende wind. aanvankelijk I uit richtingen tussen Zuid en Oost. i later draaiend naar Noordelijke rich- tingen. 10 Januari: J Zon op 8.46 uur. onder 16 49 uur Maan op 8.44 uur. onder 15-34 uur (Nieuwe maan) j

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1