c Economische orde in West-Duitsland Pseudo-rechercheurs ontvoerden een Rotterdamse tabakshandelaar De schoonheid der stad Damplantsoen weldra „uitverkocht" VRIJDAG 9 JANUARI 1948 Duitse medewerking niet van harte, doch „het kan niet anders" Een speciale conferentie van Duitse mi- I In grote lijnen kan thans de uitvoering nister-presidenten en Duitse functionaris- van het door de bevelhebbers uitgestip- sen uit de Brits-Amerikaanse zóne van pelde plan tot centralisering van het be- Duilsland te Frankfort heeft besloten de door het Brits-Amerikaanse bestuur inge diende voorstellen mei enkele kleine wijzi gingen te aanvaarden. Volgens deze voor stellen zullen de beide zones op financieel en economisch gebied tot een eenheid wor den verzekerd door versterking van de economische raad. Generaal Clay heeft op een persconferen tie verklaard, dat een deel van de voor stellen omstreeks Februari in werking treedt. Het aantal leden van de economische raad van de dubbele zóne wordt twee maal zo groot. Zij zullen even lang zitting heb ben als de leden van de landdag, die hen benoemt. Er wordt een LSnderrat (raad der geza menlijke staten) samengesteld uit de wet gevende vergaderingen van elke staat. Deze raad heeft het recht van veto maar dit recht wijkt voor de absolute meerderheid van stemmen in de economische raad. De Landerrat neemt geen financiële maat regelen. De Britse militaire gouverneur, sir Brian Robertson, zeide dat het nieuwe bestuur niet alleen a-politiek zal moeten zijn, maar ook zich uitsluitend bewegen op het terrein der financiën en economie van de dubbele zóne. Omdat dit bestuur slechts tijdelijk is, zo ging hij voort, is er niet gesproken over directe verkiezingen. Nog geen fusie. Generaal Clay ontkende, dat de bespre kingen te Frankfort het voorspel vormden van een fusie tot drievoudige zóne. Frank fort. zo zei hij, wordt geenszins beschouwd als de hoofdstad van West-Duitsland. Duitse autoriteiten hebben hun dank baarheid tot uitdrukking gebracht wegens het feit, dat generaal Robertson heeft ver klaard, dat het einddoel der Britten en Amerikanen blijft de vereniging der vier zones tot een ongedeeld Duitsland. De pre sident van de bizonale economische x'aad, dr. Erich Kohier, merkte op, dat de be sprekingen te Frankfort een nieuwe fase in de relaties tussen de geallieerden en Duits land hebben ingeluid. De eerste ministers van alle gewesten in de Sovjet-zóne zullen, naar uit welinge lichte bron wordt vernomen, tegen het ein de van de maand te Thüringen bijeenko men ter bestudering van de voorstellen der Britten en Amerikanen, te Frankfort ge daan. Tevens zal het administratief bureau van het „Duitse volkscongres voor eenheid en een rechtvaardige vrede" vergaderen. Het congres, aldus deze bron, wordt door velen beschouwd als de basis voor een Oostduits parlement. De eerste reacties op de voorstellen in de pers van de Sovjet-zóne zijn critisch. Vol gens het Sovjet-persbureau Tass wordt Duitsland door verwerkelijking der Brits- Amerikaanse plannen in wezen verminkt. De Berlijnse correspondent van het ANP meldt: Op bepaalde punten - zullen de Duitse adviezen waarschijnlijk nog leiden tot wijzigingen. stuur der zones worden tegemoetgezien. De Duitse instemming is zeker niet van harte gekomen. Nog tijdens de besprekin gen van heden spraken Duitse politici van sociaal-democratischen en christelijken huize zich beslist tegen de plannen uit om niet te spreken van de uiterst linkse ele menten. Maar zoals te verwachten was, heeft de onontkoombare noodzaak van vérstrekkende maatregelen die juist in deze dagen door de nieuwe verzorgings- De 9 l U7C.I1 Muziekfestival in Luzern. Het interna tionale muziekfestival te Luzern wordt dit jaar van 11—28 Augustus gehouden. De sym- phonie-concerten worden verzorgd door een orkest, dat samengesteld is uit de beste musici van Zwitserlands orkesten. „Renouveau Fran<;ais"-prijs. Elisabeth Barbier heeft voor haar roman „Les gens de Mogador" de „Renouveau-Fransais"-prijs ge kregen, die in 1947 door de Vereniging van Franse schrijvers werd ingesteld. De jury stond onder voorzitterschap van Georges Duhamel. Canadees dichter overleden. Dezer dagen is een van Canada's grootste dichters, Duncan Campbell Scott, in de ouderdom van 85 jaar overleden. Scott, die zich eerst voor de mu ziek interesseerde, begon op 25-jarige leef tijd te schrijven. Zijn eerste boek „The magie aeze aaseu uuui ue mcuwc vcuuiguigj- j— ---■ moeilijkheden weer worden geaccentueerd hmise and o^er poems werd gepublicee d - tenslotte de doorslag gegeven. toen hij 30 jaar oud was. Expositie-nieuws. De tentoonstelling v werken van Marc Ghagall in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt verlengd tot en met Zondag 18 Januari. De geëxposeerde schilderijen worden dan naar Engeland over gebracht. De tentoonstelling van Wassily Kandinsky zal nog tot en met Zondag 25 Januari te be zichtigen zijn. Over de werken van Kan dinsky houdt de Fransman Louis Degand op 12 Januari een lezing in het Nederlands. De kunstnijverheidstentoonstelling „Zo wonen wij in Zweden" sluit op 26 Januari. Zij zal in het vervolg ook op Woensdag- en Zaterdagavonden geopend zijn tussen 19.30 en 22.00 uur. Hun toeleg, een groot bedrag als losprijs te krijgen, was bijna gelukt Een der motoren van de „Oranje" is defect Het schip is in Gibraltar binnengelopen De kapitein van het m.s. „Oranje" dat op weg is van Amsterdam naar Batavia, heeft gerapporteerd, dat de middenmotor warm gelopen is en gestopt moest worden. Op twee motoren is de „Oranje" de haven van Gibraltar binnengelopen. De directie van de maatschappij „Ne derland" hoopt, dat in enkele dagen de middenmotor weer hersteld zal zijn en het schip zijn reis met 22 mijl-vaart kan ver volgen. Met twee motoren zou het schip slechts 17 mijl lopen. De chef van de tech nische dienst der maatschappij is met een vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij „Aerolanda", waarbij de stoomvaartmaat schappij „Nederland" ook betrokken is, van Ypenburg vertrokken naar Gibraltar, waar hij de scheepswerktuigkundigen bij het herstel van de motor zal bijstaan. Prijsvraag voor kinderboek De Federatie van Beroepsverenigingen voor Kunstenaars heeft tezamen met de Vereniging van Letterkundigen een prijs vraag uitgeschreven voor een boek, ge schikt voor kinderen tot 13 jaar, met als onderwerp: kunst of een Nederlandse of buitenlandse kunstenaar. Het moet een boeiend en vlot, weten schappelijk verantwoord verhaal of be schouwing zijn van maximum 15.000 woorden. De prijs bedraagt 500. Getypte manuscripten kunnen tot 1 Januari 1949 worden ingezonden: Pieter de Hooghstraat I. Amsterdam. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7 00, 8.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Kamerkoor. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Werken van Mozart. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Italiaanse platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Sonate van Beethoven. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dans- orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrach tenprogramma. 13.30 Dansorkest. 13.50 Film en toneel. 14.40 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Werken vap Tsjaikowski. 15.15 Pianoconcert, 15.45 Kiosk 16.00 Musetteklanken. 16.20 De vliegende Hollander. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Pianomuziek 18.15 Week overzicht. 1830 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Platen. 19.35 Banden die binden. 19.45 Regeringsuitzending. 20.05 De gewone man. 20.12 Hoe heet deze plaat. 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 22.00 Dansles. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.20 Kamer orkest. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M.. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Sylvestri-kwartet. 8.35 Platen. 9.35 Koorwerken. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Kamermuziek. II.00 Voor arbeiders in continubedrijven. 12.00 Platen. 2.30 Weerbericht. 12.33 Orkest Malando. 13.15 Kalender. 13.20 Metropole orkest. 14 00 Het Nederlandse lied. 14.15 Har monie-orkest. 15.00 Lezing. 15.15 Platen. 15.30 Dansorkest. 1600 Lezing. 16.15 Amateurs. 16.45 Artistieke staalkaart. 17.15 Symphoni- sche muziek. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Om en bij de 20. 19.00 Viool en piano. 19.30 VPRO. 20.08 Dingen van de dag. 20.15 Schrammel- muziek. 20.45 Januari-liederen. 21.15 Socialis tisch commentaar. 21.30 In de balzaal van 1907. 22.00 Luisterspel „Lady Dona". 22.30 JJchte muz. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Platen. Een bekende 71-jarige tabakshandelaar in Rotterdam, die als zeer vermogend be kend staat, kreeg bezoek van drie man nen, die voorgaven van de politieke recherche afdeling collaboratie te zijn en hem uitnodigden even mee te gaan omdat hij voor een zaak met een paar getuigen geconfronteerd moest worden. De tabaks handelaar was zich van geen kwaad be wust en toen hem verzekerd werd dat hij binnen tien minuten terug zou zijn stapte hij in de gereedstaande auto. Tijdens de rit door de stad werd hij door de mannen in het gezicht geslagen en daarna geblind doekt. Ergens in het Noorden van de stad ging men met hem een huis binnen. De oude man werd in een kelderruimte in een hoek neergelegd, waarna hij aan handen en voeten gebonden werd. Toen begonnen de mannen met dreigementen en pogingen tot afpersing, nadat ze zijn zakken hadden leeggehaald en alle geld en sieraden had den buitgemaakt. Zij dwongen de tabaks handelaar twee brieven te schrijven aan zijn procuratiehouder. In de eerste vjerd de procuratiehouder gemachtigd een bui tensporig groot bedrag te incasseren en op een nader omschreven wijze af te dragen. De tweede brief bevatte de vertrouwelijke mededeling, dat zijn patroon gevangen zat en gedood zou worden, indien niet binnen veertien dagen de losprijs was betaald. Mocht de politie in de zaak gemengd wor den, dan was het met het leven van de man gedaan. Eerst werden de brieven naar het huis van de procuratiehouder in Hillegersberg gebracht en toen men daarvan terugkeerde ging een der mannen een electrisch ka cheltje halen. De beide overgeblevenen begonnen nu een zaakje op eigen houtje. Zij vertelden de oude man, die geheel van streek was, dat zij zijn leven wilden red den en hem naar buiten zouden brengen, als hij nog dezelfde avond een flink bedrag betaalde en een groter bedrag in het voor uitzicht stelde tegen flinke waarborgen. De tabakshandelaar stemde hierin toe en inderdaad werd hij naar buiten ge bracht. In een café werd een taxi opge beld en gezamenlijk ging de tocht terug naar het woonhuis van de ontvoerde. Inmiddels had de ongeruste familie een Nieuwe industrie helpt deviezen besparen Te Brummen is het bedrijf van de maat schappij tot vervaardiging van staafmate- riaal in werking gesteld, hetgeen voor ons land het begin betekent van een geheel nieuwe tak van industrie. De fabriek ver vaardigt messing staven, welke voor vele industrieën als grondstof dienen. Het bedrijf te Brummen kan zestig pro cent van de Nederlandse behoefte dekken. Dit betekent belangrijke deviezenbespa- ring, en bovendien wordt de Nederlandse industrie tot op grote hoogte onafhankelijk van het buitenland. ENIGE OVERLEVENDE VAN DE „SKOGHAUG" NAAR NOORWEGEN TERUGGEKEERD. Arnt Rokken, de enige overlevende van het Noorse s.s. „Skoghaug", dat op Kerst avond voor de Nederlandse kust is ver gaan, waarbij zes-en-twintig Noren het leven verloren, is met een vliegtuig van de Noorse luchtvaartmaatschappij naar Noorwegen teruggekeerd. zoon opgebeld, die onmiddellijk bij de P, R. A. C. en bij de politie informeerde. Toen bleek dat er niets van een verhoor bekend was ging eqn rechercheur mee paar het woonhuis om inlichtingen te ver zamelen. Deze Rechercheur was nog aan wezig, toen de oude man weer thuis kwam. Deze smeekte de politieman zich er buiten te houden, omdat hij voor de uitvoering van de dreigementen vreesde. De recher cheur deed alsof hij zich buiten de zaak zou houden. Toen de 71-jarige met een grote som gelds, welke zijn zoon hem verschafte, naar de buitendeur ging om te betalen, volgde de rechercheur hem onopgemerkt. Buiten stonden twee man nen en op het ogenblik dat zij het geld in ontvangst wilden nemen, kwam de recher cheur te voorschijn. De mannen maakten zich uit de voeten, doch een hunner kon worden gepakt. Hij bleek in het bezit te zijn van twee revolvers. Bij zijn verhoor op het politiebureau noemde hij het adres, waar dé tabakshandelaar in een kelder ge vangen was gehouden. Daar arresteerde de politie nog twee mannen. Een hunner was een vrijgelaten politieke delinquent. Hij had de kelder gehuurd, evenals de auto waarmee de ontvoerde naar de kelder was gebracht. Een klacht over de beperkte bevoegdheden der toezicht houdende instanties De Haarlemmer H. C. Verkruysen heeft een belangrijk boek geschreven over „Eeuwige en eindige waarden in kunst en leven". Daarin geeft hij onder anderen een beschouwing over de schoonheid $an bouwwerken, waarbij hij wijst op de gunstige invloed die de Schoon heidscommissies gehad hebben op het stadsbeeld. Hij betreurt het evenwel dat deze commissies alleen bevoegdheid heb ben toe. te zien op het uitwendige van het geen gebouwd wordt en pleit er voor dat in de toekomst ook meer aandacht gege ven zal worden aan het inwendige. Maar dan zouden de Schoonheidscommissies omgezet moeten worden tot architectuur commissies. Daarmee wordt zo zei de secretaris der Haarlemse Schoonheidscommissie de heer J. Voogel een quaestie aangesneden die reeds lang de belangstelling heeft in vak kringen. In Haarlem is het net zo als overal elders in het land: de Schoonheidscommis sie mag zich strikt genomen alleen be moeien met de voorgevel. Er moeten wel plattegronden van de percelen worden in gezonden, maar er kan toch niet door haar worden geëist, dat gevel en gebouw één geheel vormen. Natuurlijk wordex# er, als het al te erg is, wel gemoedelijke wenken gegeven, maar daarmee is het dan ook af gelopen. Zelfs heeft de Schoonheidscom missie alleen bevoegdheid over achterge vels te oordelen indien deze van de open bare weg af te zien zijn en dat behoort in een stad tot de uitzonderingen. Ook Bouw- en Woningtoezicht bemoeit zich niet met het aanzien van het inwen dige der huizen. Er zijn alleen in de wet en verordening eisen vastgelegd over aantal en grootte der kamers, over het toetreden van licht en lucht, over het aantal schoorste nen, enzovoort, maar dat is ook alles. Men kan aan al die eisen voldoen en toch iets maken dat smakeloos is. Vooral valt dat op bij de particuliere bouw. Aan de buitenkant kan men trouwens al in veel gevallen zien, dat aan de binnenkant der huizen elke uiting van smaak en kunst ontbreekt. De gevel demonstreert dat het algemene recept gevolgd is: twee in een lopende kamers met gang en keuken, boven twee grote kamers en een kleine en nog een badkamertje. Gelukkig is het zo vervolgde onze zegsman met de huizen der woning- Nederlandse verliezen in Indonesië Het Nederlandse militaire communiqué van Donderdag meldt, dat op 7 Januari de Nederlandse verliezen vier gesneuvel den en vijf gewonden bedroegen. Ten Noordwesten van Tjikampek in West-Java werd een aantal subversieve elementen onschadelijk gemaakt. Ten 'Zuidwesten van Demak in Midden-Java werd opgetreden tegen geïnfiltreerde re publikeinse strijdgroepen. Op Java en Su matra hebben onruststokers op Ne'der- landse posten en patrouilles gevuurd. Wellicht verkoop van andere gronden Het is nog wel niet zover, maar de kans bestaat dat de twaalf millioen vierkante centimeters van het Amsterdamse Dam plantsoen weldra zijn verkocht. In dat ge val zullen vermoedelijk andere stukken grond in ons land per vierkante centimeter worden verkocht. De Nationale Monumentencommissie heeft zich namelijk de opbrengst van het Damplantsoen ad zes millioen gulden niet als limiet gesteld. De binnengekomen gelden zullen name lijk niet uitsluitend besteed worden voor de ^oprichting van monumenten. Ongeveer twee-derde van het geld is bestemd voor de nagelaten betrekkingen van oorlogs slachtoffers. Het is nog niet mogelijk zelfs bij be nadering te zeggen hoeveel de actie in het hele land tot op heden heeft opge bracht. De actie wordt gevoerd in 800 van de 1017 Nederlandse gemeenten. Bo vendien komen onophoudelijk bedragen binnen van eenheden van leger, vloot en luchtstrijdkrachten uit alle delen der wereld. Hoewel het moeilijk is te beoordelen welke plaatsen op het ogenblik de leiding hebben bij de monumentenactie, kan wel reeds gezegd worden, dat de gemeenten 's-Gravenhage, Hilversum, Hoorn en Rot terdam de actie met zeer grote voortva rendheid hebben aangepakt. Niet alleen Nederlanders komen in het bezit van vierkante centimeters vader landse grond. Dagelijks kopen buitenlan ders in de verkoopkantoren certificaten en ook zonden vele Nederlanders reeds „stuk ken Damplantsoen" naar him vrienden in het buitenland.. Vandaag gaat in de Nederlandse biosco pen het derde en laatste filmpje van de Nationale Monumenten-actie draaien: „Het onsterfelijke leger", dat het culturele aspect van ons volk in beeld brengt. Op 31 Januari sluit de landelijke actie. Ambtenaar hielp autokopers aan een vergunning Opsporingsambtenaren van de Prijzen- contróle hebben na een diepgaand onder zoek van enige maanden de bij de Rijks verkeersinspectie te Arnhem gepleegde fraude tot klaarheid gebracht. Twee ambtenaren en een lid van de commissie, welke adviseert over te ver strekken auto toewij zingen, zijn gearres teerd. Reeds geruime tijd waren bij de Officier van Justitie te Arnhem, klachten binnengekomen over de gang van zaken bij de Rijksverkeersinspectie aldaar. Een ambtenaar van de afdeling personen- «n goederenvervoer bleek tegen beloning zijn bemiddeling verleend te hebben bij de verstrekking van aankoopvergunningen. Soms ontving hij als tegenprestatie geld, soms goederen, De bedragen varieerden van 200 tot 1000 gulden. Ging het om de aankoop van een vrachtwagen, dan trad een tussenpersoon op,'die in contact trad met gegadigden voor een dergelijk voer tuig. Deze bemiddelaar was vertegenwoor diger van een garagebedrijf te Nijmegen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat ten minste 25 auto's zowel voor personen- als goederenvervoer op laakbare wijze in han den van de kopers zijn geraakt. Tegen hen is eveneens proces-verbaal opgemaakt. „Dwina" klaart het wel De toestand van het Russische motor schip „Dwina". dat zich op 200 mijl ten Zuidoosten van het Japanse eiland Hok kaido in nood bevond, is aanzienlijk ver beterd. Het zal waarschijnlijk worden ge sleept, daar het ontschepen der passagiers niet mogelijk is. bouwverenigingen anders en beter. Daar heeft natuurlijk ook de overheid zeggen schap over het inwendige der huizen. Bo vendien is men de laatste tijd meer en meer tot de overtuiging gekomen dat de grondfout al zit in de verkavelingsplannen. Als een architect voor elk huis een bepaald aantal vierkante meters grond toegewezen krijgt om daarop huizen te bouwen, komt de eenvormigheid al om de hoek kijken. Daarom worden thans bij opdrachten voor woningbouwverenigingen te Haarlem aan architecten bepaalde blokken toegewezen, zodat zij ook de gehele materie in handen krijgen. Er worden thans hier ter stede enige bouwblokken gemaakt en reeds nu is te zeggen dat er veelzijdigheid van gevel en woningindeling komt die algemeen tot tevredenheid zal stemmen. Wat kan het inwendige van oude huizen niet mooi zijn. Natuurlijk hangt het veel af van de bekwaamheid en de smaak van de ontwerpers. Daarom is er veel voor te zeggen dat ieder die iets laat bouwen de hulp inroept van een bekwaam vakman. Al zouden de toezichthoudende instanties bevoegdheid krijgen ook hun aandacht te geven aan het inwendige der percelen dan toch zou die wenselijkheid blijven bestaan. Dit leert trouwens het werk der Schoon heidscommissies wel. Veel schoonheid be vorderen kunnen zij niet, alleen komt het er in de praktijk op neer, dat het lelijke geweerd kan worden. Soms heeft dit tot resultaat dat er werkelijk iets moois voor in de plaats komt, zoals bijvoorbeeld bij de Oud-Katholieke kerk aan de Kinder huissingel. Maar dat is meer een succes voor prof. ir. H. T. Zwiers, dan voor de Schoonheidscommissie. Een enkele keer blijkt ook wel, dat een architect niet kan werken naar de verlangens der Schoon heidscommissie omdat hij zich te veel ge bonden acht aan de eisen die zijn princi paal gesteld heeft over het inwendige. Soms gelukt het dan die principaal tot andere gedachten te brengen. In Haarlem is aan het inwendige van vele oude percelen veel verknoeid omdat verbouwingen zonder bekwame leidingen werden uitgevoerd. Dat was immers ook niet nodig. Alleen als ook iets aan de voor gevel gewijzigd moet worden werd daar voor een meer deskundige in de arm ge nomen. De particuliere bouw staat nu vrijwel ge heel stil. Maar er komt we.er een tijd dat die zal gaan beginnen. Er zou veel voor te zeg gen zijn wanneer in deze tijd maatregelen genomen konden worden die in de toe komst tot verbetering kunnen leiden. De waarnemend-directeur van Bouw en Woningtoezicht te Haax'lem, ir. R. G. Veenenbos, zou het ook wel toejuichen in dien het mogelijk zou zijn invloed uit te oefenen op de welstand van het inwen dige van woningen. Hij vond het evenwel ongewenst daarvoor van overheidswege maatregelen te nemen die ook voor de particuliere' bouwers gelden. Daarmee zou men in moeilijkheden komen. De .inrich ting van wonixigen die particulieren bou wen met het doel die te vex'kopen of te exploiteren wordt stexic beïnvloed door de smaak van het publiek. Als huizen daar aan niet beantwoorden zijn zij minder" gewild. Door de bestaande voorschriften van wet en verordening wordt voldoende bereikt dat de woningen doelmatig zijn. Verder moet men niet gaan. Duif en doffer Zondag zal in Spekholzerheids (L.) een bijzondere duivententoonstelling gehou den worden. Het bijzondere zit hem niet zozeer in de diverse soorten duifjes en doffers, die ten toon zullen worden ge steld, dan wel in de omstandigheid dat de tentoonstelling wordt georganiseerd door de onlangs opgerichte duiven-sup- portersvereniging „Sportieve dames". Deze „sportieve dames" zullen de heren der schepping eens laten zien, dat ook het zwakke geslacht op het gebied van duivententoonstellingen zijn mannetje weet te staan. Er is eén mannelijke kink in de vrouwelijke kabel gekomen. Om geheel in stijl te blijven, hadden de dames namelijk een keurmeester esse aangezocht, die echter verhinderd bleek te zijn, zodat de dames met een keur meester genoegen moeten nemen. Panda en de Meester-goochelaar 45. „Hm!" zei Panda zuchtend. „Ik iit erg in narigheid, misschien kunt U me helpen! Ilc zoek het vliegende tapijt, dat van de sultan gestolen, maar ik weet niet waar ik zoekt moet!" De vreemdeling, die Ben Hassan heette spreidde zijn kleedje uit. „Zet U neder!" sprak hij. „We gaan eerst eens eten!" Hij knipte met zijn vingers en greep met een luchtig gebaar een schaal met voedsel uit de lucht. „Eet smakelijk! zei hij. „U bent zeker een tovenaar!" zei Panda verbaasd. „Och, wat zal ik zeggen! zeide vreemdeling. „Hier in het Oosten kan men nu eenmaal meer. dan ergens anders. Laat U niet weerhouden, het is een sma kelijk maal!" Panda sprak niet verder, maar begon te eten. Hij had honger, want het was al lang geleden, dat hij voor het laatst gegeten had. Hij was echter nog niet lang bezig, of de vreemdeling mompelde iets, „Wanneer ik me niet vergis, naderen daar enige woestijnrovers!" sprak hij. „Dat ziet er onaangenaam uit, meestal zijn dal ruwe lieden!" Panda keek op en zag over een zandheuvel een troep wilde ruiters met grote vaart naderen Gemeentebesturen kunnen bouwplannen goedkeuren Het college van algemene commissax-is- sen voor de Wederopbouw heeft bepaald, dat in een aantal door de minister aan te wijzen gemeenten de voor het uitvoeren van bouwwerken vereiste 1 goedkeuring door B. en W. kan worden verleend. Dit geldt voor bouwwerken tot 3000, als het aantal inwoners loopt van 10.000 tot 25.000 personen. Aan de aangewezen gemeenten boven 25.000 inwoners is goedkeurings bevoegdheid verleend voor bouwwerken tot 10.000. Arbeiders na „langzaam-aan-actie" ontslagen Bij het Amstelstation te Amsterdam heeft een aannemersbedrijf uit Alkmaar 262 wo ningen in uitvoering. Aan dit object werken 150 arbeiders, die thans de huizen voor drievierde deel hebben afgebouwd. Zij ver dienden hier boven het contractloon van 90 cent per uur een prestatietoeslag van 25 procent. De aannemer heeft deze zomer lonen betaald, welke nog boven 't plafond- lond uitgingen. Bij controle is zulks aan het licht gekomen en in afwachting van de berechting van de aannemer heeft het Col lege van Rijksbemiddelaars hem verboden de prestatietoeslag uit te keren. Hierdoor is ontevredenheid bij de arbeiders ontstaan, die eind December een „langzaam-aan- actie" zijn begonnen. De aannemer achtte deze handelwijze onredelijk en heeft na een mislukte poging tot herstel van de prestatietoeslag in Den Haag, zijn arbeiders doen weten, dat hij hiermee niet langer accoord kan gaan. De arbeiders besloten echter hun „langzaam-aan-actie" voort te zetten, waarop de aannemer hen op staande voet heeft ontslagen. De politie heeft de arbeiders van het terrein verwijderd. Al leen de stucadoors en de schilders bleven nog in de bijna voltooide huizen aan het werk. Ongeveer 25 arbeiders, werkzaam aan een ander complex hebben eveneens het werk neergelegd uit sympathie met de ar beiders van het andere object. Het werk aan de in totaal 484 woningen ligt nu stil. Onder enige onlangs aan Nederland uitgeleverde oorlogsmisdadigers bevindt zich de „Beauftragte" voor Overijssel Weitlich en O. Schulz, die in het concentratiekamp Ra- tenau honderden Nederlanders heeft mis handeld. Nieuwe uitgaven „Oorlog aan de Scheldcmond" door A. Korteweg (uitg. G. W. den Boer, Middelbux-g 1947). „Vandaag vielen Britse gevechtsvliegtuigen haveninstallaties te Vlissingen aan" was een regelmatig terugkerende climax in het radio nieuws uit de oorlogsjaren. Een lid van de civiele luchtbeschermingsdienst de heer A. Korteweg. heeft in een boek „Oorlog aan de Scheldemond" een gedetailleerd verslag ge geven van de rampen, die de Zeeuwse haven stad in de achter ons liggende jaren troffen, van de eerste Franse jagers, die boven haar huizen werden neergeschoten af tot de ver schrikkelijke, maar verlossing brengende dagen der invasie in de stormachtige herfst van 1944 toe. Het is een eerlijk, onopge smukt en daarom des te overtuigender relaas geworden van de lijdensweg, maar ook van het stille heldendom van de bevolking van Walcheren. Vele duidelijke, vaak zeldzame foto's en enige tekeningen vullen de tekst op geslaagde wijze aan. Andreas Naugerius: Lusus. Joa chim du Bellay: Voeux rustiques, Piere de Ronsard: Ode, Joh. En schedé en Zonen, Haarlem. De Venetiaanse edelburget Andre Nava- gero, die zich, naar de gewoonte der late Middeleeuwen Andreas Naugerius onemde, verenigde, zoals dat bij de cultuurdragers van die tijd meer voorkwam, vele kwalitei ten in zich. Humanist, geschiedkundige, bi- bibliothecaris en ambassadeur en hij beoefen de ook de dichtkunst met smaak en gevoel. Overigens was hij bescheiden genoeg het nageslacht van zijn litteraire nalatenschap te beroven door haar te verbranden. Behalve twee lijkredenen bleef slechts een dunne bundel puntdichten, de „Lusus", gespaard. Deze veelal aan Goden van de Oudheid op gedragen epigrammen zijn een en al een voud en bekooi'lijkheid en kunnen tot de beste specimen van de Latijnse poëzie gere kend worden. Blijkbaar vond de Franse Renaissance dichter Joachim du Bellay dat ook, want hij bewerkte een dozijn van de „Lusus" in het Frans, waarbij hij het antieke landschap door dat van zijn geboorteland Anjou vexwing. De ongedwongen chax-me en dartelheid der strofen, "waarin het herderlijk leVen speels bezongen wordt, ging niet verloren in tegendeel. Du Bellya's medeverdediger van de Franse taal Pierre de Ronsard was eveneens geest driftig voor Naugerius' verzen. Ook hij volg de ze na, onder meer in de Ode „Les dons de Jaquet a Isabeau", waarin we zonder moeite, de dichter van „Mignonne, allons voir si la rose" herkennen. Als de uitgeverij Joh. Enschedé en Zonen en de inleider H. de la Fontaine Verwey de platgetreden paden van onze nationale boekenijindustrie niet zo jolig verlaten had en een half dozijn van Naugerius' epxgram- men met de bewerkingen van de twee Fran sen in een sierlijk gewaad, dat iedere biblio fiel zal doen watertanden, had gestoken, dan hadden wij een mooi en welbesteed uur in ons leven gemist. J. H. B. Tweede concertmeester H.O.V. Karei Ligtenberg uit Den Haag benoemd De violist Karei Ligtenberg uit den Plaag is benoemd tot tweede concertmeester der H.O.V. Twee jaar na zijn eindexamen Gymna sium behaalde hij in 1945, op twintigjax'igë leeftijd, het solisten-diploma aan het Ko ninklijk Conservatorium in den Haag (leer ling van Van der Vegt). Enkele weken geleden is de heer Lig tenberg uit Parijs teruggekeerd, waar hij zich, met een stipendium van de Franse regering, onder Janine Andrade verder heeft ontwikkeld. Voor zijn vertrek naar Parijs speelde hij in het Residentie-Orkest; als solist is hij o.a. opgetreden met de Rotterdamse Phil- j harmonie, waaraan hij in 1944 verbonden was. Prijsvraag van Teyler Directeuren van Teylers Stichting en da leden van Teylers tweede genootschap vra- gen voor het jaar 1948 een beschrijving i van het leven van P. C. Hooft tot aan het j einde van zijn huwelijk met Christine van Erp. De antwoorden moeten worden ingezon- den vóór of op 1 Januari 1950. i Uitgeschreven blijft de prijsvraag: „Door welke politiek, sociaal-economische, ideo- 1 logische en persoonlijke factoren in bin- 2 nen- en buitenland heeft de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij in Neder- land zich van een Marxistische klassepartij tot een nationale volkspartij ontwikkeld?"j Frans jacht in Zeebrugge binnengesleept J Donderdagmiddag werd te Breskens be- v richt ontvangen, dat zich voor de Belgische i o kunst ten Noordwesten van Zeebrugge een n onbekend jacht in nood bevond. De te Bres- z kens gestationneerde reddingboot „M. C. n Blankenheim" voer onmiddellijk uit. Bij 2 aankomst ter plaatse bleek, dat het jacht j A reeds de haven van Zeebrugge was bin- 11< nengesleept. Het was het Franse zeiljacht v „Patron" met twee personen aan boord. De I e: reddingboot uit Zeebrugge, welke even- k eens ter assistentie was uitgevaren, heeft n beide opvarenden aan boord genomen en 1 vi daarna het jacht de haven van Zeebrugge le binnengesleept. Geen staatsdienaren. Na een discussie, die de gehele dag in beslag heeft genomen, heeft de ledenvergadering der Britse me dische vereniging, in buitengewone ver gadering bijeen, met algemene stemmen het regei'ingsplan verworpen, dat de artsen tot staatsdienaren zou maken. Er waren 370 ax'tsen ter vei'gadering aan wezig. Binnenkort zullen 56.000 genees heren in Groot-Brittannië van de ver eniging een stembiljet ontvangen, waar in zij van hun gevoelen ten aanzien van het plan blijk kunnen geven. Ongeluk. Ongeveer 50 kilometer ten Westen i van Algiers is een vliegtuig tegen een heuvel opgevlogen en verongelukt. Negen personen, onder wie twee kinderen, kwamen in de vlammen om. Weerwolf. In kringen der Christelijk-demo- cratische unie verluidt, aldus het Duitse nieuwsbureau in de Britse zóne, dat ge durende de laatste dagen meer dan hon- derd jongelieden in Frankfort aan de Oder in de Sovjet-zóne zijn gearresteerd. I Deze zouden verdacht worden van het vormen van een ondergrondse weerwolf beweging. Doorzoeking. Libanese veiligheidstroepen hebben in Beiroet gedurende vier uur communistische centra alsmede het vak verenigingshoofdkwartier en de club van vrienden der Sovjet-Unie doorzocht. Naar verluidt werden er documenten en kleine wapens gevonden. Er werden ech ter geen arrestaties verricht. De Libanon is het enige land der Arabische liga. waar de communistische partij openlijk kan bestaan.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2