Dansschool Dansles Prins herneemt de leiding Kwekkehoom NE0PH0T0 Bij Zandvoorfs burgemeester thuis „Het Gouden Hoekje" Maak uw bruid gelukkig... CRUM's Bloemenmagazijn Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Van, Scheltinga verloor van Prins W. Fortgens Duitse piano Steno Typen Engels Duits Nederlands Boekhouden MOORE'S U BELT 16990 17696 Stofzuiger ZIJLWEG 49 VRIJDAG 9 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 Onze indruk: Mr. H. M. van Fenema is een sympathiek man, bekwaam en een harde werker. Wij kunnen Zandvoort gelukwensen met haar nieuwe burgemeester! De indruk die wij kregen bij een langdurig onderhoud dat wij met hem hadden en bovenal de verzekeringen die wij hoorden uit de mond van personen die hem in zijn veel zijdig werk hebben gadegeslagen, zijn zeer gunstig. Zandvoort krijgt een burgemees ter waarvan de gemeente veel goeds ver wachten mag! Een sympathieke verschij ning, een man die een brede kijk op het leven heeft opgedaan m zijn vele func ties, zowel in het arrfctelijke als in het par ticuliere leven, die hem veel in het buiten land deden vertoeven een harde wer ker, die van initiatief en doorzetten houdt. Daarnaast is hij iemand die niet alleen vlot spreekt en zijn wil uitstekend weet te ver dedigen, maar die ook de kunst van be langstellend luisteren verstaat. Nadat wij Donderdagmorgen vernomen hadden dat elk ogenblik de benoeming van Mr. van Fenema te verwachten was, trokken wij naar zijn woonplaats: Huis ter Heide bij Utrecht. Weldra zaten wij in de smaakvol gemeubileerde kamer van het aardige oude landhuis aan de Baarnse weg, omgeven door veel antiek en mooie oude schilderijen. Als levend element daartussen de geopende vleugel, die bewees dat ook muziek in ere is. Een hartelijke gastheer en een vriendelijke gastvrouw traden ons tegemoet. Ja het was waar, juist een paar uur te voren was er een telefoontje van het departement gekomen dat zijn benoe ming een feit was. De glazen kwamen op tafel en wij mochten het eerst op het wel zijn van Zandvoorts nieuwe burgemeester klinken. Ik ga zo vertelde Mr. van Fenema graag naar Zandvoort. De ggmeente is mij niet onbekend, want de schoonouders van mijn vrouw een Brantsma wonen in Overveen. Dikwijls gaan wij met de auto daarheen en het is dus te begrijpen, dat wij ook meermalen in Zandvoort kwamen. Natuurlijk ben ik nu was mevrouw aan het woord er ook erg mee ingenomen. In de omgeving heb ik ook vele vrienden en kennissen, want enige jaren was ik leerling van het Kennemer Lyceum. Mr. van Fenema, het gesprek weer over nemend, verzekerde dat hij in het werk te Zandvoort een levenstaak ziet. Een ge meente die door de oorlog zo zwaar ge troffen is en waar vele moeilijkheden om een oplossing vragen. Als lid van de Maat schappij van Nijverheid en Handel woonde ik deze zomer het congres te Haarlem bij en nam deel aan het uitstapje naar Zand voort, waar Burgemeester van Alphen gastheer was en een uiteenzetting gaf over het Wederopbouwplan. Het nieuwe Zand voort dat Ir. G. Friedhoff ontworpen heeft, oefende grote bekoring op mij uit. Toen dacht ik: wat zou ik graag als burgemeester helpen aan de verwezenlijking daarvan. En ziet, nu is die taak aan mij opgedragen! Als burgemeester zal natuurlijk mijn streven zijn alles voor de wederopbouw te doen wat mogelijk is. De voorziening in het nijpende woningtekort staat met de op bouw van de badplaats voorop. Er moet zo gauw mogelijk een einde komen aan de gedwongen samenwoning, want die brengt alleen maar ellende en narigheid! Ook het badbedrijf, die belangrijke bestaansbron van Zandvoort, moet zo snel mogelijk weer opgebouwd worden. Hoe precies daarover mijn denkbeelden zijn, zal pas te zeggen zijn als ik een tijdje in de gemeente ben. maar wel kan ik al mededelen, dat ik Zandvoort zie als een recreatieoord voor Amsterdammers en Haarlemmers. Zij moe ten er bij hun korte bezoeken goed ont vangen kunnen worden. Een eerste ver eiste zijn natuurlijk ook snelle en goed kope trein- en tramverbindingen. Daar naast moet Zandvoort ook plaats bieden voor velen die rustig van het strand wil len genieten. Het is een gelukkige omstandigheid, dat Zandvoort voor haar Wederopbouw een omlijnd plan heeft. Daarnaar kan men werken, maar natuurlijk zie ik dat plan als een levend iets, dat practisch uit gewerkt en toegepast moet worden naai de eis der wisselende omstandigheden. Als zich bezwaren voordoen moet men die met een open oog bezien en steeds naar het goede streven, waarbij ongetwijfeld staat te maken is op veler, misschien zelfs op aller medewerking. Ik ben bij geen politieke partij aange sloten maar kan wel zeggen dat ik sociaal voelend en vooruitstrevend ben. Mijn mening is, dat de burgemeester boven de partijen moet staan, zijn taak is steeds het goede na te streven. De korte tijd die ik na de bezetting waarnemend burgemeester in Woerden en Woubrugge ben geweest, heeft mij geleerd dat dan in samenwerking veel te bereiken is. Maar daarnaast ook het initiatief nemen, aanpakken. In Wou brugge was een stinksloot nabij de bebou wing, die voor ieder een ergernis was. De dorpsdokter zei mij, u krijgt die ook niet weg, vier burgemeesters hebben zonder succes getracht daaraan een einde te maken, maar het lukte niet. Toch kon het. Nu vindt men daar ter plaatse een mooie laan, die, op voorstel van de leider der K. de Van Fenemalaan gedoopt is. Ik ben er niet trots op, maar vind het toch aardig omdat het illustreert dat er met ge past doorzetten iets te bereiken is. Dat het voorstel om mijn naam op die manier bij de Woubruggers te laten voortleven uit ging van de R.K. raadsfractie, terwijl ik toch Protestant ben (Mr. van Fenema is meelevend lid der Ned. Hervormde Kerk), '5 een bewijs, dat ik gelukkig met alle par ijen goed kan samenwerken. Een burgemeester moet voor alle par ijen en alle ingezetenen toegankelijk zijn. Het burger vader moet in de praktijk gebracht worden. Ik weet wat het is, want ik kom uit een burgemeestersfamilie. Mijn voorouders waren burgemeesters van Leeuwarden; mijn vader was officier. Mijn vrouw komt ook uit een burgemeesters familie. Ja, zo viel mevrouw bij ook ik zal gaarne de consequenties daarvan aanvaar den en mijn man zo veel mij dat mogelijk is, bijstaan in zijn werk. Maar. ik heb vier zonen, de oudste is nog pas 6 jaar, zo dat men begrijpen zal, dat het huisgezin ook zijn zorgen heeft. Maar voorzover het mij mogelijk is, kunnen de Zandvoorters ook op mij rekenen. In Huis ter Heide heb ik medegewerkt aan de oprichting van een kleuterklasje, want hier in de „rimboe" was niets. Indertijd was ik ook leidster van de Padvindsters. Weet U zo viel Mr. van Fenema er weer tussen wat ik van Zandvoort zo prettig vond, daar zie je horizon. Hier zitten wij altijd tussen de bomen en dat vermoeit soms'. Over de levensloop van Mr. van Fenema is, na de mededelingen die wij reeds in ons vorig nummer opnamen, weinig meer te zeggen. Wel bleek ons. dat zijn leeftijd on juist is opgegeven, hij is niet 43 maar 47 jaar. Mr. van Fenema heeft aardige her inneringen aan zijn werk als adjunct directeur van het rijksbureau voor non- ferro materialen. De Duitsers hadden de koper-inlevering bevolen. Zij eisten min stens 8.000.000 kg, 1 kg per inwoner. Maar het was voor ons een sport in alles te sabo teren. Er kwam dan ook niet meer dan 200.000 kg en het was vrijwel waardeloze rommel. Onze grootste zorg was overal betrouwbaar personeel te vinden dat wij konden aanraden de mensen die mooie dingen kwamen inleveren, daarmee terug te sturen. Toen in 1943 de reserve-officieren zich moesten aanmelden is Mr. van Fenema ondergedoken. Natuurlijk ging hij (een Fries van geboorte, die zelf een boerderij in Friesland heeft) naar het Noorden. Maar na enige tijd waagde hij het in Huis ter Heide terug te keren, voorzien van een vals bewijs, dat hij S.D.-agent was. Reeds in September 1944 is hij toen opgetreden- als commandant van de B.S. in den Dolder. De benoeming van Mr. van Fenema gaat 1 Februari in. De installatie zal in het be gin van Februari plaats hebben. Wij hebben dringend nodig GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen mei en zonder inlevering, bij GIERSTRAAT 45. HAARLEM Reclasseringsraad Bij Koninklijk Besluit zijn met ingang van 1 Januari benoemd tot leden van de Reclas seringsraad te Haarlem de heren mr. Th. F, Raedt. voorzitter, mr. C. Blankevoort, Th. Boender. A. W. van der Linden, mr. W. M. Paardekooper Overman, F. H. Richters, J. H. J. Uylings, J. H. Varekamp en A. Wiersinga. Tijdelijk op proef voor een jaar is benoemd tot secretaris mr. M. Stokvis. Mr. Cremers beschermheer van Bond Oud-Onderofficieren De afdeling Haarlem van de Koninklij ke Nederlandse Bond van Oud-onderoffi cieren hield Donderdagavond een speciale vergadering ter installatie van de burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cre mers, als beschermheer en de garnizoens commandant, luitenant-kolonel H. W. Len derink, als ere-voorzïtter der afdeling. De voorzitter der afdeling, de heer H. J. Bouman, bracht in zijn openingswoord de oprichting van de Haarlemse afdeling, in Maart zestig jaar geleden, in herinnering en het moeilijke werk in de oorlogsjaren. De afdeling achtte zich gelukkig na zo vele jaren weer te kunnen bogen op een be schermheer en een ere-voorzitter. Met har telijke bewoordingen werden beiden heren onder het zingen van het Bondslied ge ïnstalleerd. Aan de beschermster mevr. R. S. van Velzen Camhuis Kalma werd even eens een onderscheidingsteken overhan digd. De burgemeester zeide verheugd te zijn met dit beschermheerschap, daar hij zelf soldaat, onderofficier en officier is ge weest. De onderofficier staat nader tot de soldaten dan de officier; hij is de opvoeder van, de militaire jeugd en al zijn theorie en praktijk belangrijk, oneindig belangrijker is het voorbeeld. „Door uw eigenschappen moogt-gij u rekenen tot de élite van Haar lems burgerij", aldus mr. Cremers. De heer Lenderink dankte met een gees tig speechje voor zijn onderscheiding, waar na de heer Bouman een beeld gaf van het werk van de Bond en zijn diverse maat-' schappelijke instellingen. Meisjes worden opgeleid tot hulp in de huishouding Zaterdag komt in Haarlem de tweede groep meisjes aan, die een opleiding van drie maanden heeft genoten op een cursus voor huishoudelijke hulp in Teteringen (N.-B.) en haar intrek zal nemen in huize „Melanie" aan de Hazepaterslaan 30 te Haarlem, waar de meisjes onder leiding zullen komen van de Christelijke Jonge- vrouwen Federatie. Het was de bedoeling, dat de groep in een andere stad onderge bracht zou worden, maar omdat elders geen pand beschikbaar was, worden de meisjes in deze omgeving gehuisvest. Er hebben zich echter nog niet voldoende da mes uit Haarlem. Heemstede en Bloemen- daal aangemeld, die bereid zijn de meisjes in dienst te nemen en mee te werken aan de verdere opleiding. De gelegenheid er toe bestaat nog. In September jl. is de eerste groep van twintig meisjes aangekomen, nadat zij een cursus in Noord-Brabant hadden gevolgd. Mejuffrouw T. Schuyt, die de leiding heeft in „Melanie" is zeer tevreden over deze meisjes en dezen voelen zich echt thuis in Haarlem. Gedurende een jaar werken zij practisch in gezinnen. Twee families be zoeken zij in de week, ongeveer twee drie dagen, 's Morgens om half negen ko men zij bij haar mevrouw, nadat zij reeds in eigen kamers hebben gewerkt en ver richten huishoudelijke werkzaamheden tot vijf uur. Des avonds vinden de meisjes gezellig heid in „Melanie". Zij mogen echter ook uit en vaak gebeurt het, dat zij cursussen bezoeken, om zich verder te ontwikkelen. Een dame, die een meisje aanneemt, verbindt zich, behoudens bijzondere om standigheden, voor minstens drie maan den. Daarvoor moet zij een vergoeding ge ven, waarvan het meisje salaris ontvangt. De C. J. V. F. hoopt door deze werkzaam heden het beroep „hulp in de huishouding" op een hoger peil te brengen, de jeugd een goede opleiding te geven en de nood van huispersoneel enigszins te lenigen. met een bruidsbouquet van Donderdagavond werd de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, ge ïnstalleerd als beschermheer van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-onderofficieren. De afdelingsvoorzitter, de heer H. J. Bouman, speldt mr. Creyners het bondsinsigne met onderscheidingsteken op de borst, terwijl de leden hem het Bondslied toezingen. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag is er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenen bonnen, tabaks- en versnaperingskaarten te: Haarlem: letter U. Overveen: Q en R. AMSTERDAMSOHE RIJTUIG MIJ. I Agenda voor Haarlem VRIJDAG 9 JANUARI Gem. Concertgebouw: Koninklijke Lieder- tafel „Zang en Vriendschap", concert 8 uur. t Naisauplein: Theosofische Vereniging „Het leven na de dood", 8 uur. Frans Hals: „Min nebrieven", toeg. 14 j., 2.30,. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Houdt de dief", 14 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De zoon van Monte Cristo", toeg. bov. 14 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 Uur. Luxor: „Het wonder van de 34ste straat", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Belle of the Yukon". 14 j„ 2.15, 4.30. |700 en 9.15 uur. Spaarne: „De zwarte zweep |Van Zorro". 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 10 JANUARI. Stadsschouwburg: ABC-Cabaret „Salto Mortale", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. HOOGO VENSCHAAKTQ URNOOI De zesde ronde van de tienkampen van het Hoogovenschaaktournooi bracht enige verrassende uitslagen. De grote strüd tus sen de twee kopleiders Prins en Van Schel tinga werd gewonnen door de eerste. Hen- neberke won voor de eerste maal en wel van de Belg O'Kelly. De afgebroken partij tussen Van Steenis en Van Scheltinga is nog niet verder gespeeld en hier is het dan ook moeilijk te voorspellen, wie de winnaar zal zijn. De uitslagen van de zesde ronde luiden nu als volgt: Van SteenisKramer y2l/z, Wood Cortlever 10, PrinsVan Scheltinga 10, RossolimoKottnauer 10, Henneberke O'Kelly 1—0. Hoofdgroepstand. De stand van de Hoofdgroep is nu als volgt: Prins 4 y2 p., Van Scheltinga 3l/2 p. met 1 afgebroken partij, Van Steenis 3V2 p. en eveneens 1 afgebroken partij, Rossolimo en Kottnauer hebben elk 3 punten, waarna O'Kelly, Henneberke en Wood volgen, allen met 2yz P„ als laatste twee volgen Cort lever en Kramer beiden met 2 punten. De uitslagen der andere tienkampen luiden: Afd. Al: SuikerKayser 01, v. Leens- DijkstraSiewald afgebr., BasVan de Velden afgebr. KroneHofsommer afgebr. De LangeVan Epen. Afd. A2: Van der ZandenPrahl afgebr. MarwitzZonderland 10, BosVan Vlo ten 01, DonnerZoontjes 10, De Waal Verdonck 1—0. Afd. B: Spijker—Steeman afgebr. Heyer v. Pampus 10, v. ForeestKruit 01, BujamaDicks 10, WulmsSelleraad 0—1. De vierde ronde van de 8-kampen bracht niet veel verandering in de zaak. Alle par tijen verliepen zeer rustig en er zijn geen verrassende uitslagen te vermelden. Van de gisteren gespeelde partijen was het volgen de het resultaat: Afd. A: SausHovingh 10, Palm Geuzebroek 10, Van DonckTer Plegt afgebr., Witsmeerv. Ommeren 10. Afd. B: ZwartGroos y2y2, Van 't Hoff -Verhoekx 10, KrijgsmanRaadsheer —0, Van DorpNijkamp 10. Afd. C: KrijgsmanBos V2Vi, Ploeg Vergunst 10, Van der Steegv. d. Bïes- sen 01, SleeuwGeyteman y2y2. In de tweede ronde van de zeskampen wist de Antwerpse schaker Mollekens van Beentjes te winnen en behaalde daardoor 1 Vz punt uit twee ronden. De uitslagen van de tweede ronde luiden als volgt: Afd. A: Nijmanmevr. Jonkers 10, MollekensBeentjes 10, v. Drakensteyn Holtes 01. Afd. B: Van RaapHendriks 10, v. d. DoesZadek 01, MooyMeyer afgebr. Afd. C: Mevr. Van Schaikmevr. Van Aalst 01. Dames-zeskamp: Mevr. Klijnmevr. v. d. Veen 01, mevr. Roodzandmevr. Peening afgebr. De uitslagen van de Avond-zeskampen van de derde ronde luiden als volgt: Schaa- ke—Ter Plegt 0—1, De Smale—Van der Moot y2y2. SlingsKoet 01. PROEFWEDSTRIJD VOOR HOCKEYSPE LERS IN BLOEMENDAAL. Morgenmid dag zal op het terrein van BMHC te Bloe- mendaal een wedstrijd worden gespeeld tussen het Westelijk proefelftal en de Bata vieren. Grote Houtstraat 176 - Tel. 15150 - Haarlem NIEUWE CLUBLESSEN voor beginners en gevorderden. Aanvang half Januari. Het nieuwe prospectus ligt voor U gereed. INSCHRIJVING vanaf heden (Adv Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 8 Januari 1948 GEHUWD: 8 Jan.. S. Jellema en F. Maassen. BEVALLEN van een zoon: 7 Jan.. D. van Kampen—Hoolwerf; L. Versluis—Meringa: E. M van Hensbergen—Herrmann. BEVALLEN van een dochter: 7 Jan., G. A. Kortekaas—Bijster; M A. Vos—Marijnen; W. H. PrinsKroon. OVERLEDEN: 5 Jan., A. H. Westerling Klomp. 78 j„ Merwedestraat; 6 Jan., M. M. Vuijst, 19 d„ Herensingel: C. M. van Hon- schotcnWijkhuise, 61 j.. Dunklerstraat; M. J. de Bruinvan der Haas, 72 j., Zonne bloemstraat; 7 Jan., W. J. Jung, 89 j., Hoof- manstraat. Het Concertgebouworkest komt naar Haarlem Het Concertgebouw Orkest zal op Dinsdag 13 Januari wederom een ledenconcert van de H.O.V. verzorgen, ditmaal in de serie B. Aan dit concert, dat onder leiding zal staan van Hein Jordans, werkt als solist mede de cel list Tibor de Machula. Deze Hongaarse cel list werd dit seizoen als eerste solo-cellist aan het Concertgeobuw Orkest verbonden, waar hij thans tezamen met Henk van Wezel als aanvoerder van de cellistengroep op treedt. Reeds op zeer jeugdige leeftijd debu teerde hij met het Budapester Philharm. Or kest. In de jaren 19301933 was hij in Ne derland gevestigd, vanwaar hij met groot succes uitgebreide concertreizen ondernam. Ditmaal speelt Tibor de Machula, tezamen met het Concertgebouw Orkest, het cello concert van Dvorak. Het programma vermeldt voorts nog de vol gende werken: Wagenaar: Cyrano de Berge rac: Debussy: Twee Nocturnes en de Rhap- sodie flamande van Alb. Roussel. Minister Fiévez zal de Stormscliool bezoeken De minister van Oorlog, de luitenant kolonel A. H. J. L. Fiévez zal op Vrijdag 23 Januari een bezoek brengen aan de Storm- school te Bloemendaal, De minister wordt bij dit bezoek vergezeld door de secretaris generaal van zijn departement, de heer L. C. Rietveld en de chef van het militair kabinet, de kolonel M. R. H. Calmeyer. De minister zal enige oefeningen en de monstraties bijwonen van de militairen die in de Stormschool worden opgeleid. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIEXST HEEMSTEDE-BENXEBROEK. AANVRAGEN TRANSPORTBANDEN VOOR BEDRIJVEN. Tot 24 Januari a.s. kunnen banden voor transportfietsen en carriers dagelijks, behalve Donderdags en Zaterdags aan loket 2, kamer A, kantoor Binnenweg 160 worden aange vraagd. Personen, die in de maanden Februari t.m. Juni 1947 bonnen voor één of twee buiten banden hebben ontvangen kunnen van 12 t.m. 16 Jan. aanvraagformulieren voor rij wielbanden afhalen en indienen aan loket 2. kamer A, Binnenweg 160, dagelijks van 912 en 23 uur. Stamkaarten meebrengen. Aan hen, die tussen 1 Juli '45 en 31 Januari '47 voor de laatste maal buitenbandenbonnen ontvingen en verzuimden z.g. inschrijvings- bewijzen af te halen, wordt in hetzelfde tijd vak hiertoe alsnog gelegenheid geboden. Na-uitreiking bonkaarten. In plaats van Maandag 19 Januari zal op Zatedag 17 Januari a.s. de na-uitreiking bonkaarten plaats vinden, houten gebouw Binnenweg 160/ tussen 9—11 uur. Cabaret voor en door Friezen Het geluk (dat, naar men zegt, de onweten- de nooit in de steek laat) voerde mij gister avond in alle eer en deugd een goede vrien din in de armen, die het Fries verstaat als haar moedertaal, zodat ik, deels met geleende kracht, toch verslag kan uitbrengen van de eerste bijeenkomst in dit jaar van het selskip Gysbert Japicx in de schouwburg. Opge voerd werd een kleinkunstrevue onder de titel Skal en Boei (hetgeen in het Nederlands zoveel wil zeggen als: van de ene kant en de andere kant) door het gezelschap van Henk Postma uit Amsterdam. Tengevolge van motorpech, die zo ernstig was dat er een kraanwagen aan te pas moest komen om de bus met spelers en requisieten naar Haarlem te slepen, begon de voorstelling pas om negen uur. De wachttijd werd gekort met ge meenschappelijke zang. Op gezag van mijn zegsvrouwe moet ik verklaren dat de vertoonde sketches over het algemeen tamelijk flauw waren, hoewel zij meer dan voldoende stof tot lachen boden doch ik haast mij daaraan toe te voegen dat dit cabaret een doorlopende lust voor het oog was door de authentieke klederdracht, de frisse décors en het slagvaardige spel. Henk Postma (die men misschien wel kent uit zijn optreden voor de radio) en de gebroeders Boelen ontpopten zich als vrolijke en gerou tineerde zangers, die over een flinke dosis acteurstalent beschikken De laatstgenoem den muntten tevens uit als pleitbezorgers voor hun taal en één van hen is een decla mator met een krachtig gevormd stemgeluid. Niet onvermeld mag blijven een alleraar digste. meer door geestige vondsten dan door technisch kunnen meeslepende „pas des patineuses" waarmede de vrouwelijke leden van het gezelschap eer inlegden. Kort en goed: het was een leuke avond, zelfs voor ondergetekende, die toch één van zijn zintuigen grotendeels op non-actief ge steld zag. Hoe-moeten die Friezen dan wel niet genoten hebben, nu zij weer eens een hele avond lang hun oren konden laten tuiten? DAVID KONING Cor de Groot speelt Chopin Indien het vertolken %'an Chopin alleen een kwestie van techniek en van virtuoos bra- vour zou zijn, dan lijdt het geen twijfel dat Cor de Groot zich succesvol met de beste Chopinspelers zou kunnen meten. Het gaat hem allemaal zo vlot af, het loopt alles zo glad alsof er geen technische problemen mee gemoeid zouden zijn. ja-zo glad dat men zou kunnen menen dat het machinaal verloopt. Maar als ik mij herinner wat een grandioos effect een Schafer wist te bereiken in de finale van de Sonate op. 58, terwijl hij er werkelijk op te zwoegen zat, en ik vergelijk die herinnering met de vrij schrale klank en de ietwat spichtige beelding van Cor de Groot, dan kom ik tot de conclusie dat beter pianospelen niet hetzelfde is als mooier piano spelen. Deze parallel zou de schijn kunnen wekken, dat ik De Groot als een nuchter, poëzieloos virtuoos beschouw: dat is echter helemaal mijn bedoeling niet. want al mist hij volgens mij meermalen het grootse cn visonaire. poëtische indrukken weet hij heus wel te wekken. Het feit dat hij de zwakkere eerste delen van bovengenoemde sonate tot een smaakvol poëma wist om te toveren, de salonsfeer die haar aankleeft zo prachtig wist te idealiseren, was wel een overtuigend bewijs voor zijn artistiek herscheppingsver - mogèn En de wijze waarop hij de fameuze Fantasie in f kl. t. vertolkte getuigde niet minder van een poëtisch doorleven. Cor de Groot is in dit effectvolle, maar dan ook prachtige paradestuk heerlijk gegroeid: het is als 't ware iets van hem zelf geworden, en ook de grootse visie er van heeft hem aangestoken. In deze interpretatie is geen magere tekening meer maar een stevige, dur vende lijn; het is muziek geworden waar een hart in klopt, een brok romantiek, wat het ten slotte wezen moet. Brillant klavierspel hoorden we in de Va riaties op een thema van Hérold, in de Valse brillante in As. in de Staccato-étude op. 25 n. 4, maar ook een gedramatiseerd musiceren in het eerste Scherzo en een tot zuiver klankjuweel geworden Mazurka op. 41 no. 1 (in kl. t.>. alles gespeeld met een fabel achtige technische zekerheid, een vlotheid die....: maar neen laat ik daar weer niet over begmnen. doch liever nog eens herha len dat Cor de Groot de Fantasie in f over heerlijk gespeeld heeft en erbij voegen dat ik dit de overtuigende belofte acht voor de verdere ontwikkeling van zijn Chopin-spel. JOS. DE KLERK Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Ma&tschappU H. V. A A'dam Rubber Ned Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Claims Kon. Olie Slotkoers gisteren 305 298 367 174% 390 312 193% 173% 213 170 231 160 167 y2 110 486 Openings koersen 309 y2 299 368*£ 173 174% 214>/2 noy2 231 162 170% 111 BINNENLAND De minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat deelnemers aan de cursussen van de rijkswerkplaatsen voor vakontwik keling alsnog kinderbijslag kunnen ontvan gen over het tijdvak van 1 October 1946 tot 1 April 1947. indien zij zich uiterlijk 12 Januari aanmelden bij het Gewestelijk Ar beidsbureau. .Een marechaussee heeft in dc Oostcr- burgervoorstraat te Amsterdam een schot gelost bii de achtervolging van een vluchten de deserteur. De kogel trof een 32-jarige voorbijganger in de buik. De man is in le vensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis overgebracht Woensdagavond om zeven uur is de 39- jarige .chauffeur H Blom uit een garage in de Van Duylstraat te Rotterdam vertrokken met een 7-persoons Plymouth-auto van 1937, genummerd HX 6648 en sindsdien niet terug gekeerd. De politie heeft opsporing van chauffeur en auto verzocht. De Nederlandse Slagersvakschool te Utrecht, instituut van de Vereniging tot Be vordering van Slagersvakonderwijs zal in Februari 25 jaar bestaan. Ter gelegenheid daarvan zal van 6 tot 15 April een internatio nale slagersvakwedstrijd en -vaktentoonstel ling worden gehouden. Op een terrein te 's Hertogenbosch, waar dagelijks militairen oefeningen houden, waar honderden kinderen hebben gespeeld en waar duizenden mensen een paar maal bijeen zijn geweest bij het afsteken van vuurwerk, is een scherp gestelde landmijn gevonden, welke er ruim drie jaar heeft gelegen. Rotterdam had op 1 Januari 1948 652.888 inwoners, 15.723 meer dan een jaar tevoren. Dezer dagen is het telefoonverkeer tus sen Nederland en Valetta (Malta) geopend. De Nederlandse Aardolie-Maatschappij heeft bij een boring in Delft op een diepte van ongeveer 800 meter een kleiachtig zand aangeboord, dat zwakke oliespo'ren bevat. Dr. F. H. Repclius is benoemd tot onder directeur der Nederlandse Bank. Albert Visser, die 29 April 1S57 op Schokland geboren werd. is te Kampen over leden. Als twee-jarige jongen kwam Visser naar Kampen, toen het eiland Schokland in 1859 moest worden ontruimd wegens het voortdurend stijgende gevaar voor over stroming van het eiland. Visser was de laat ste Schokker in Kampen. Bii Eindhoven kwamen twee Veldhove- naren. de 27-jarige J. van A. en de 17-jarige J. van V. die per motor op weg naar hun werk waren, in botsing met een vracht wagen. De motorrijder en duo-passagier werden vrijwel op slag gedood. HAARLEM EN OMGEVING In de kunstzalen Heerkens Thijssen is de tentoonstelling van schilderijen en aqua rellen van een Zuster Benedictines en de expositie van kleurtekeningen van D. Linde boom verlengd tot en met Zaterdag 17 Januari. - Ds. N. Brandsma te Rijnsburg heeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk van Aalsmeer bedankt De Vereniging voor Huishoudelijke Voorlichting te Heemstede organiseert op Woensdag 14 Januari a.s. een gezellige avond voor de leden en donateurs, die opgeluisterd zal worden met muziek en lichtbeelden Voor de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zal Zondagmorgen in het Frans Hals Theater de film „Massajustitic" vertoond worden. Het bestuur der afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrou- en verzoekt ons mede te delen, dat de aan gekondigde voordracht over „Kinderen, ouders en grootouders" niet op Woensdag, maar op Donderdag 15 Januari wordt ge houden. Dinsdagavond 13 Januari zal de Haagse Comedie. directeur Cees Laseur in de Stads schouwburg te Haarlem de eerste voorstel ling geven van „Ze wisten wat ze wilden", spel in drie bedrijven van Sydney Howard, in de vertaling van Marie Sophie Teulines. Het bestuur van de afd. Haarlem van de Partij van de Vrijheid deelt ons mede dat het bericht in ons vorig nummer zo moet worden opgevat, dat er hier geen openbare vergaderingen gehouden zullen worden vóór de bijeenkomst van 24 Januari, waar op de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie gesticht zal worden. Na die oprichting zullen te Haarlem in verschillende bijeen komsten sprekers optreden. Op 23 Januari hoopt de heer C. Steen ken. thans werkzaam als offsetdrukker op de afdeling offsetdiukkerij A. de dag te her denken waarop hij 25 jaar geleden bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N V. in dienst trad. Door het breken van een raampje van een erker heeft men zich toegang verschaft tot een perceel aan de Lorentzkade te Haar lem. Twee radiotoestellen zijn gestolen. Donderdagmorgen is door ccn hevige rukwind een bakfiets, beladen met melkbus sen en flessen in het water van de Burgwal gereden. Twintig flessen met melk. negentig liter melk en twee en half kilogram room boter gingen verloren. PREDIKBEURTEN. Zevende dag llapt. Gemeente. Parklaan 21. Sabbat (Zaterdag) 10 Jan.. Vj». 10 uur: Prediking. Te koop op te huur gevr.: V2 H.A. LAND gesch. v. boomgaard, Haar lem of omg. Br. no. 9701 HYPOTHEEK Grote financiële instelling heeft op solide Woon- en Winkelhuizen gelden tegen 3J4 pet. rente beschikbaar. Jaren vast. Br. no. 9694. Hoge Beloning Wil 'vinder van actetas met voor eigenaar belangrijke papieren, verloren Dinsdag avond te Heemstede, zich in verbinding stellen met Tel. 10402, Heemstede. van particulier, ter overn. gevr. Aanbied, met prijs, merk etc. liefst schriftel. te richten aan W. Rijpma. Rio Grandelaan 53, Overveen. Handelscorrespondentie Inschr. nieuwe cursus geopend. Fr. Halsstr. L Tel. 14624 GROENTEWIJK AANGEB. (Haarlem-Zuid) Verd. ca. f 30 p. w. Prijs f 1200 met inbegrip van elec. schilmach., twee bakfietsen, handkar, bascule, enz. Spoed gewenst. Br. no. 9702. Prima koffergramofoon met platen f 45. ter overname wegens omstandigheden. Te vens nog enige platen a f 0.50 per stuk. Brouwersvaart 92. Aangeb. Singer trapnaaimachine in luxe salonkast z. g. a. n Gasthuissingel 24 zw. Mensendieck Lerares laten Bolwerk 32. Haarle Tel. 10013 Lessen hervat en w(J komen direct uw halen. Electro Technisch Bedrijf Hartendorp KENNEMERSTRAAT 2L SPAARNE 3. Wegens vertrek. QUEEN ANNA AMEUBL. a f 300. 2 crap. 4 stoelen en tafel, van Wickevoort Crommelingstr. no. 12, H.-N. Inschrijving nieuwe cursus sen voor Beginners, Gevor derden en Gehuwden. Aanv. medio Januari. Privé-les op elk gewenst uur Kunstzinnig Portret SCHOTERWEG 92. Telefoon 2194L Kleding, Meubelen. Naaima chines en Zolderopruiming KOOPT GEERTS Julianapark 14. TcL 14672 Wegens vertrek: Mod. Nieuwe Slaapkamer Lits-Toilet 3 d. kast. 2 spira len. 2 stoelen. 2 nachtkastjes vloerkleed, gordijnen, tafel- perz. kleed. Servaas, Kruisstr. 18 rood. ZO JUIST ONTVANGEN: een grote sortering Heren- costuums en Hercnwinterjas- sen bij het van ouds bekende adres „Klein maar Dapper' v.h. Anegang 10. thans MIDDENWEG 123, H.-N. t. o. Katholieke SchooL Gesloten huis. Bij het begin van het nieuwe jaar geven wij bij aankooo van uw kleding bus en trein- kosten vergoed. Zegt het voort]

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3