Haarlems Dagblad Arabieren uit Syrië vielen Palestijns gebied binnen Republikeins-Indonesische leiders voorbereid op vijandelijkheden Nederlandse verliezen in Indonesië Twaalfhonderd militairen uit Indië keerden in het vaderland terug Seyss Inquarts eerste rapport over Nederland-aan Hitier Weerbericht 62r Jaargang No. 18833 Bureaux, Grote Houtstr 93. Tel. Admin 10724, 14825 Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendtffrlein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B Spaarne 12, Tel 12713, 10132. ZaterSag 10 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Pobert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Britse soldaten en Haganah dreven hen terug Achthonderd gewapende Arabieren uit Syrië zijn Vrijdag over de Palestijnse grens getrokken en hebben daarna de Joodse lederzettingen Dan en Kefar Szold bezet. Een United Press-correspondent telefo neerde uit de grensstad Metula, dat een |eel van dit contingent Arabieren het Sy rische legeruniform droeg. De beide Joodse nederzettingen riepen Inmiddellijk de hulp in van de strijdkrach- jen der Haganah uit de omgeving en spoe- Jig kwamen de strijdformaties opzettcAi. Volgens een bericht werden de Haganah- [ormaties. toen deze door de Arabische jtad Chasas ijlden, uit een hinderlaag door arabieren beschoten, tengevolge waarvan ►en Haganah-man werd gedood en drie an- leren gewond. I Naar gemeld wordt, konden de kolonïs- jen zich de Arabische aanvallers van h«t lijf houden, totdat de Haganh ten tonele rcrscheen. Spoedig daarop arriveerden jiok Britse legereenheden uit Metula. De Britten beschoten de Arabieren met lichte btillerie en volgens de ontvangen berich ten werden tengevolge van het Engelse tuur verscheidene huizen op Syrisch ge bied verwoest. Enkele berichten van het „slagveld" melden, dal de Britten er in (laagden, de eerste golf Arabieren over de jrens terug te drijven. Toen de gevechten voedden, werden de vrouwen en kinderen yan de Joodse nederzettingen snel over gebracht naar de in het centrum gelegen woningen. Aangezien de huizen in de ne- Berzettingeö van steen zijn, boden deze enige bescherming aan de vrouwen en kinderen. De Haganah-troepen streden Schouder aan schouder met de Britten. Een woordvoerder van de Haganah te ^Ietula zeide, dat de Arabieren over de trens teruggedreven waren door de ge meenschappelijke actie van Haganah en het Britse leger. Tegelijk wordt uit betrouwbare bronnen Je Beiroet vernomen, dat Vrijdag ongeveer Huizend Arabische vrijwilligers de grens lussen Libanon en Palestina overschreden hebben, blijkbaar met de bedoeling om ^ich van de nederzettingen Tiberias en Bafad meester te maken. Amerikaanse cxplosiva achterhaald. Na een jacht op een organisatie, die Jracht enorme hoeveelheden explosieven ran Amerika naar Palestina te smokkelen, tiiu de politic-corpsen van acht Ameri kaanse staten er in geslaagd, grote hoeveel heden cyclamite een springstof, explo- liever dan trotyl te achterhalen en tal rijke arrestaties te verrichten. Toen de politie ter ore kwam, dat Don derdag uit het legerdepöt Romulus bij ftew York twee vrachtauto's met cycla mite waren vertrokken met onbekende be stemming. werd onmiddellijk de jacht in gezet en reeds Vrijdagavond kwam het „UIT RUSLAND TERUGGEKEERD" Peters uit Berlicum heeft zijn verhaal gefantaseerd Kolonel van Lansehot. hoofd van de inissic tot opsporing van vermiste perso nen. heeft een onderzoek ingesteld naar de terugkeer van de schilder Peters uit Bcr- ficum. Na herhaalde en langdurige verhoren heeft Peters toegegeven, dat hij niet verder dan Frankrijk geweest is. Aanvankelijk had hij meegedeeld, dat hij uit Rusland was teruggekeerd. Peters die na lange omzwervingen op eerste Kerstdag in Berlicum was terugge keerd, vertelde bijzonderheden over zijn lot in Rusland en over zijn lotgenoten, die Baar nog zouden verblijven. Vooral dit laatste heeft grote ongerustheid en valse hoop gewekt onder talrijke familieleden Van nog vermiste Nederlanders. Berlicum Werd dan ook door tallozen bezocht met het doel van de teruggekeerde nadere in lichtingen te ontvangen over hun nog ver miste familieleden. Ook pèr post vroegen telen om inlichtingen. J De Nederlandse missie tot opsporing Van vermiste personen uit. de bezettingstijd had uiteraard zeer veel belangstelling voor de ervaringen van de teruggekeerde Neder lander. Zij heeft de betrokkene gehoord en ontdekte reeds spoedig, dat het verhaal Van deze man niet klopte. Een nader in gesteld onderzoek bracht aan het licht, dat Peters nooit in Rusland was geweest en dat hij het verhaal van zijn verblijf aldaar en van zijn avontuurlijke vlucht had verzon den, om zijn afwezigheid van enige jaren te verklaren. Het ministerie van Sociale Zaken dringt er op aan, dat men zich in dergelijke ge tallen steeds wendt tot de Nederlandse jnissie tot opsporing van vermiste perso den, Kortenaerkade 10, 's Gravenhage. telefoon 110262 en 110360. Marshall zal niet met zijn plan slaan of vallen" Tijdens een persconferentie heeft minis ter van Buitenlandse Zaken Marshall ver klaard, dat geruchten als zou hij zijn ont slag nemen indien het plan voor hqrstel Van Europa niet wordt aanvaard of op in grijpende wijze door het Congres zou wor de gewijzigd, volkomen uit de lucht ge grepen zijn. Marshall zeide, dat een dergelijke stap diet in overeenstemming zou zijn met de Ondervinding, welke hij gedurende lange Jaren in het leger en daarna als lid van de regering had opgedaan. Met nadruk Verklaarde hij, dat een dergelijke stap het laatste was dat hij ooit zou doen. „Maar", vervolgde hij glimlachend, „het is best jnogelijk, dat ik uitgenodigd word, naar nuis te gaan". Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee De Amerikaanse ambassade te Athene heeft medegedeeld dat de Amerikaanse Middellandse-zeevloot oefeningen houdt in het Oostelijk deel van de Middellandse Zee, ten Zuidwesten van Griekenland. Deze vloot bestaat uit het 45.000 ton me lende vliegtuigmoederschip „Midway", pric lichte kruisers en verscheidene tor pedojagers. bericht, dal de politie van de staat New York in de omgeving van Cairo. New York, drie vrachtauto's met gevaarlijke springstof heeft achterhaald. Enige tijd geleden waren reèds negen personen gearresteerd en ruim 50.000 kg. cyclamite in beslag genomen. Daarna volgde de arrestatie van acht mannen en de in beslagneming van 32.000 k.g. cycla mite op een eenzame boerderij in de om geving van New Jersey. En alsof dit nog niet genoeg was werd te Ashbury Park, eveneens in New Jersey, in een vracht auto ruim 21.000 k.g. springstof ontdekt. De chauffeur werd gearresteerd. Aan boord van een schip in de haven van Jersey werd 65.000 pond dynamiet ge vonden. Demonstraties in het Ruhrgebied Terwijl de stakers in de haven van Hamburg heden tot het werk zijn terug gekeerd, heeft de stakingsbeweging iu liet Ruhrgebied vandaag een hoogtepunt be reikt met massale demonstraties in Essen en Solingen. Te Essen namen 10.000 cn te Solingen, het communistische centrum, 13.000 man aan protestbetogingen deel. Deze hadden een ordelijk verloop en de eisen die werden gesteld hadden uitslui tend betrekking op de voedselpositie. Men verwacht, dat de stakingsbeweging na deze demonstraties ook in het Ruhrgebied wel tot een einde zal komen. Dr. Johannes Semler, hoofd der econo mische afdeling van de bizonale organisa tie te Frankfort, die sterk tegen de bezet ting gerichte uitlatingen heeft gedaan, is door generaal Clay en generaal Robertson ter Verantwoording geroepen. Semler heeft vorige week op een vergadering der christelijk-sociale pnie in Beieren ver klaard. dat „het eindelijk eens uit moest zijn met de Britse leegplundering van West-Duitsland". Europese conferentie in Februari weer bijeen? Bcvin. de Britse minister van Buiten landse 'Zaken, en Bidault, de, Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, wisselen momenteel van gedachten «over het weder om bijeenroepen der conferentie van zes tien, aldus de diplomatieke correspondent van de „Evening News". Hoewel er nog geen uiteindelijke beslis sing is genomen, is het zeer wel mogelijk, dat de conferentie in de eerste week van Februari te Parijs bijeen zal worden ge roepen. Verwacht wordt, dat de uitnodi gingen vrijwel onmiddellijk zullen worden verzonden. Een van de belangrijkste doe len van de conferentie zou zijn, de samen werking tussen de West-Europese landen, en de eigen-hulp 'in het kader van het plan-Marshall -te bevorderen. De correspondent voegt er aan toe, dat de bevindingen van die studiegroep voor de douanerechten, die 26 Januari te Brussel zal bijeenkomen, bij de besprekingen in Februari ingelast zullen worden. Voor de stille armen 10 Januari 1948 Nagekomen gift voor de Stille Armen: J H. de P.—R. 5.—. Drie damesmantels gestolen Tijdens afwezigheid van de bewoonster heeft men kans gezien zich toegang te ver schaffen tot een perceel aan het Zuider Buiten Spaarne te Haarlem. Drie dames mantels zijn gestolen. Omwonenden hebben gezien, dat een man, die parapluics ophaalt, om ze te re pareren. de woning is binnengegaan en met mantels de woning heeft verlaten. Dr. P. J. Richel niet naar Indië Dr. P. J. Richel, een der twee predikan ten der Gereformeerde kerk te Heemstede was door de classis Haarlem „beroepen' als predikant om twee jaar uitgezonden te worden naar Indië. Een keuring heeft evenwel uitgewezen dat hij niet in aan merking komt voor uitzending in militaire dienst in Indië, zodat hij van dit „beroep" ontheven is. Pessimistische uitlatingen van Sjarifoeddin De Indonesische premier en minister van Defensie Amir Sjarifoeddin, verklaar de tegenover United Press, dat hij „in de naaste toekomst" een oorlog in Indonesië verwacht, begonnen door de Nederlanders. Sjarifoeddin wilde zich piet wagen aan een voorspelling wanneer de „oorlog" zou uitbreken, maar de United Press corres pondent kreeg de indruk, dat zowel de premier als de republikeinse minister van Buitenlandse Zaken. Hadji Agoes Salim, die bij het onderhoud tegenwoordig was. de vrees koesterden, dat dit reeds Februari zou geschieden. Sjarifoeddin zeide. dat een oorlog op dit ogenblik, „de positie van de Nederlan ders ten opzichte van de UNO-commissie van drie zou verzwakken". Voorbereid „Wanneer de Nederlanders thans een oorlog beginnen, zullen wij ons in een betere positie bevinden dan de laatste keer, omdat onze linies korter geworden zijn en wij onze plannen voor de verdedi ging van het volk hebben voltooid. Onze medische diensten en voorraden zijn beter georganiseerd. Het is waar. dat wij thans minder wapens hebben dan de vorige maal, maar steeds staan nog vijf divisies tot onze beschikking plus Brie divisies achter de Nederlandse linies, gereed om zo nodig een guerilla-actie te beginnen. Wij zijn vol komen bereid om te vechten, wanneer wij worden aangevallen. Ons systeem was er de vorige maal op gebaseerd het Neder landse leger te laten optrekken en ver volgens uit de flanken en achterhoede tot de aanval over te gaan. Natuurlijk waren wij niet opgewassen tegen het uitstekend geoefende en gemechaniseerde Nederland se leger, maar het systeem werkte zeer goed en het zal de basis vormen van ons verzet, wanneer een nieuwe oorlog komt". Volgens Sjarifoeddin bestaat elke Indo nesische divisie uit 20.000 man, doch de manschappen zijri niet allen behoorlijk uit gerust. De republikeinse premier deelde nog mede, dat de besprekingen tussen de commissie van drie en de republikeinse leiders thans te Djokja gehouden worden in verband met de zenuwachtige atmosfeer in Batavia. Einde in zicht Een verklaring van de commissie van goede diensten, waarin- wordt gezegd, dat de bijeenkomst, welke de commissie Zondag a.s. zal hebben met het republikeinse ka binet, „de besprekingen zal voltooiien", is de eerste officiële bevestiging van het feit. dat de commissie voor goede diensten de beëindiging harer werkzaamheden nabij acht Koning Leopold bij ex-koning Michael Ex-koning Michael van Roemenië heeft Vrijdagavond in Lausanne bezoek ontvan gen van koning Leopold van België cn dieps echtgenote. Het personeel van de speciale trein, waarmee Michael uit Roemenië is ver trokken. veertien man in totaal, heeft Vrij dag de ex-koning een bezoek gebracht. Allen ontvingen tweehonderd Zwitserse francs om iets te kopen eer zij naar Roe menië terugkeerden. Desgevraagd deelden zij United Press mede, dat zij Zwitserland „een Paradijs" vonden. Zij verklaarden allen zonder uit zondering. dat Michael in Roemenië zeer' populair was. CU. P.) IJsshow in Amsterdam. Een aardig stel ballerina's, dat zich op de Amsterdamse kunstijsbaan op glad ijs waagt, voor de „ijs-show" die aldaar voor het eerst in Nederland wordt 'gehouden. De regering maakt bekend, dat tot haar 'ijêèwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine. Vliegtuigmaker 3e kl. W. A. Honig, uit Vledder (Dr.), overleden t. g. v. ziekte 23 December 1947; Telegr. 2e kl. O.V.W., F. Matteman, uit Amsterdam, overleden t.g.v. ziekte, 26 De cember 1947. Koninklijke Landmacht. Sold. Ie kl. P. Niehuis, uit Rotterdam, gesneuveld 28 December 1947; Serg. D Miedema, uit Minnertsga (gem. Barradeel (Fr.), gesneu veld 29 December 1947; Korp. H. L. J El- senburg, uit Rotterdam, gesneuveld 30 December 1947; Sold. J. C L. Meijer, uit Stokkum (gem. Bergh). gesneuveld 2 Ja nuari 1948; Sold. M. C. Kristelvn, uit El- lemeet, gesneuveld 4 Januari 1948; Sold. Ie kl. J. Noel, uit Maastricht, overleden t. g.v. oorlogsverwonding, 4 Januari 1948; Sold. Ie kl. G. Diamant, uit Rotterdam, gesneuveld 5 Januari 1948. Kon. Ned. Ind. Leger. Tor. sold. 2e kl. Sibaroe, uit Ned.-Indië, gesneuveld 29 December 1947; Man. sold. 2e kl B. Ran- soen. uil Ned.-Indië, gesneuveld 3 Januar 1948. Een hoge muur op de hoek van de Oranjestraat achter de woning van de commissaris vap het Loodswezen, heeft de hevige storm van eergisteren niet over leefd en is ingestort. De nog onbewoonde huizen zijn er niet door vooruitgegaan, maar er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Gistermiddag om vier uur meerde aan de steiger van de Mij. Nederland te Am sterdam de „Nieuw Holland", die het eer ste grote contingent gedemobiliseerde mi litairen uit Indonesië naar het vaderland heeft gebracht. In totaal waren 1205 passagiers aan boord, waarvan 83 leden van de landmacht, 254 manschappen van de luchtstrijdkrach ten. 387 mariniers, 149 marinemannen met hun vrouwen en kinderen en 181 leden van het beroeps-K.N.I.L. met hun gezinnen. Slechts 17 burgerpassagiers hebben deze reis meegemaakt. Van de militairen wordt een gedeelte gedemobiliseerd, omdat hun diensttijd voorbij is. Dit betreft hoofdzakelijk de manschappen van de luchtstrijdkrachten en de mariniers. Een gedeelte wordt ge demobiliseerd omdat zij afgekeurd zijn voor de dienst. De K.N.I.L.-leden komen met verlof naar Nederland. Op de kade te Amsterdam stond de ma rinierskapel onder leiding van luitenant Gijsbert Nieuwland, die het Wilhelmus ten gehore bracht, toen het schip meerde. Generaal-majoor H. A. Nijhof. directeur van het verkeerswezen, sprak de man schappen namens de minister van Oorlog toe. Over de reis waren allen zonder uit zondering tevreden. Het was wel een beetje saai geweest, want er was geen ruimte overgebleven om wat aan sport te doen. Het eten was bijzonder goed. Dat de douane zeer streng was opgetre den en had bevolen, dat niemand meer dan 30 gulden mee naar huis mocht nemen, vonden zij minder prettig, vooral omdat iedere gulden boven de 30. die zij bij zich hadden, werd afgenomen. Frans kabinet onverwacht bijeen Het Franse kabinet is onverwachts voor een speciale zitting op heden bijeengeroe pen. om een verslag over internatioale aangelegenheden van de, plaatsvervangen de minister van Buitenlandse Zaken. André Marie, aan te horen. Het Kerstfeest werd in de Rode Zee ge vierd en hierbij kreeg ieder zijn NIWIN- pakket. Voor hun toekomst hebben velen nog geen vaste plannen: sommigen willen de toestand in Nederland aanzien om even tueel, als zij geen behoorlijke betrekking kunnen krijgen, naar Insulinde terug te keren. Anderen hebben van hun verblijf in de tropen gebruik gemaakt om relaties aan te knopen en gaan weer spoedig terug. Anderen zijn blij dat zij weer in Neder land terug zijn en hun vroegere betrek kingen terugkrijgen Over het algemeen zijn de jongens erg blij, dat zij in Indonesië zijn geweest, maar over hun oorlogservaringen spreken zij niet veel. De heer H. Nijgh overleden Op 74-arige leeftijd is in de afgelopen nacht te Rotterdam overleden de heer H. Nijgh, oud-directeur van de Nieuwe Rot terdamse Courant. Henricus Nijgh was een kleinzoon van H. Nijgh. die op 1 Januari 1843 de Nieuwe Rotterdamsche Courant heeft opgericht. Hij bezocht de handelsschool te Frankfort en was practisch werkzaam bij uitgever^ in Frankfort en Berlijn en bij Reuters Te legraaf Agentschap t.e Londen Ook werkte hij in een advertentiebedrijf te Parijs. Daarna maakte hij gedurende 15 jaar deel uit van de directie van Nijgh en Van Dit- mars Uitgeversmaatschappij te Rotterdam. Sedert October 1918 trad hij op als direc teur van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant. Deze functie vervulde hij tot 1 Ja nuari 1941. Een jaar tevoren had hij we gens zijn gezondheidstoestand zijn functie van bestuurslid van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers", welke functie hij tientallen jaren had vervuld, neerge legd. Tevens trad hij af als voorzitter %'an de Raad van Beheer van het Algemeen Nederlands Persbureau, waarvan hij mede oprichter en eerste president was. De heer Nijgh was Officier in de Orde van Oranje Nassau. Stalin dood of levend De Amerikaanse minister Marshall heeft verklaard, dat het ministerie van Buiten landse Zaken geen berichten heeft ont vangen, die wijzen op enige waarheid in de geruchten als zou maarschalk Stalin overleden zijn. Het woord is aan.. LaRochefoueauId: Iedereen klaagt over zijn ge heugen, maar niemand klaagt over zijn oordeel. De rijkscommissaris tvas zeer tevreden over zijn eerste maatregelen „Musseri is naar zijn geaardhe'd een Iibcraah nationalist met een poging tot fascis tische methoden, die uiteindelijk bang is voor het groot-Duitse rijk Zijn politieke kwaliteiten zijn nauwelijks die van een gemiddelde „Gauleiter" In Nederland speelt hij daarmede al een niet onbelangrijke rol" Aldus schreef op 19 Juli 1940 de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied, dr Arthur Seyss-Inquart. in een met „Geheime Reichssache" gestempeld rapport over de eerste zes weken van zijn ambtstijd 33ii Hitier. Het is zijn eerste overzicht over de ontwikkeling in ons land na de capitulatie en tot dusverre het enige, waarvan een afschrift bewaard is gebleven. Dit afschrift is aangetroffen in de dossiers van Alfred Rosenberg, die leider van het bureau voor de buitenlandse politiek der NSDAP was. Het geheime archief van de rijkskanselarij waarin, naar algemeen wordt aangenomen, dc overige later geschreven rapporten waren opgeborgen, is door de nazi's vóór de nederlaag vernietigd. Dat ook in de beginperiode van de be zetting Seyss-Inquart met de opvattingen van Mussert nauwelijks rekening hield, blijkt niet slechts uit dit eerste rapport, maar ook uit Mussert's dagboek. De Duit sers wilden de N.S.B. gebruiken, niet haar de macht geven. Niet zonder trots schrijft de rijkscommis saris over de sluwe maatregelen, die hij bij de machtsoverneming had getroffen om de continuïteit van het bestuur niet te ver storen. Met voldoening constateert hij, dat hij de Nederlandse secretarissen-generaal bereid heeft gevonden in functie te blijven en zich daardoor de mogelijkheid heeft ge schapen „het aanwezige bestuursapparaat geleidelijk in handen te krijgen." Hij hand haafde deze functionarissen, zo schrijft hij. „daar het bij hun aftreden als onwaar schijnlijk moest worden beschouwd, ge schikte Nederlanders te vinden, die' het bestuur konden overnemen." Aan deze secretarissen-generaal verleende hij grote volmachten. Een voorbeeld daarvan haalt hij zelf aan: „Het was duidelijk, dat een groot aantal maatregelen genomen moest worden om de consumptie te verminderen teneinde voorraden voor het Duitse rijk te verkrijgen. Er moest voor worden gezorgd, dat al deze maatregelen de handtekening van Nederlanders dragen." Met voldoening constateert hij vervol gens: „Inderdaad dragen tot nu toe bijna alle instructies die voor het in beslag- nemen en verdelen der voorraden getrof fen zijn, ook de verordeningen over de be perking van de openbare meningsvorming die uitgevaardigd zijn, en de overeenkom sten, getroffen voor het vervoer van bui tengewoon grote voorraden naar het rijk. alle de handtekening van de Nederlandse secretarissen-generaal of van de bevoegde leiders van het economièche leven." Dien tengevolge droegen volgens Seyss-Inquart al deze maatregelen „een vrijwillig karak ter". De secretarissen-generaal moesten weliswaar loyaal medewerken, maar had den het recht af te t'reden, als hun iets be volen werd, dat hun niet verantwoord scheen. Daar geen dezer ambtenaren op het moment waarop Seyss zijn rapport schreef, van dit recht gebruik had gemaakt, zeide hij „terecht te kunnen concluderen, dat zij aan alle hun gestelde eisen vrijwillig had den voldaan." De rijkscommissaris had een goede in druk van de Nederlanders cn hun land. Hij spreekt over „zuiver aandoend ras, zinde lijkheid der gebouwen, parken en tuintjes." Anderzijds was hij van mening, dat in ons land „ernstige biologische en morele de fecten" voorkwamen. De Nederlandse amb tenaren waren, „zoals alle Nederlanders" van huis uit lastige lieden. „Men moet zeer veel met hen onderhandelen," zo schrijft hij. „Als •zij neen zeggen, betekent dat nog niet definitief neen, als zij ja zeggen, over denken zij de zaak nog lange tijd en ten slotte doen zij toch wat men wil. Verder hebben zij behoefte zich te dekken. Aan gezien de Nederlanders nog niet goed kun nen geloven, dat Engeland, dat eeuwen lang de belichaming van de wereldmacht is geweest, nu toch definitief van het con tinent is uitgeschakeld, wensen zij in vele gevallen' een rechtstreekse opdracht, aan welke zij dan eenvoudig gevolg geven, om later op deze dwangpositie te kunnen wij zen. Men mag evenwel over het gedrag der ambtenaren in de bestuurspractijk in het algemeen niet klagen. Ik kan niet zeggen, dat werk van vitaal belang door het amb tenarencorps vertraging ondervindt. Op ale gebieden heersen echter uitgesproken liberale methoden en principes." De Duitse geest. Vele van zijn maatregelen staan in schrille tegenstelling tot de welbekende woorden, die Seyss-Inquart .bij zijn ambtsaanvaar ding in de Ridderzaal te Den Haag op 29 Mei 1940 uitsprak: „Wij komen niet hier om een volkskarakter in het nauw te bren gen en te vernielen en om aan een land de vrijlfeid te ontnemen. Wij willen dit land en zijn bevolking noch imperialistisch in het nauw drijven, noch aan dit t^nd en zijn volk onze politieke overtuiging opdringen." Op de politieke actie, die de rijkscommis saris tegen de C.P.N. en de S.D.A.P. voerde, gaat hij in zijn rapport uitvoerig in. Onver bloemd schrijft hij, dat beide partijen onder toezicht worden gesteld van de „liquidatie commissaris Rost van Tonningen, die de opdracht heeft de C.P.N. volledig te liqui deren en het vermogen aan dat van de dooi* hem beheerde S.D.A.P. toe te voegen. Door het overnemen van de leiding van de vrije vakbonden en van de organisaties van de S.D.A.P., in het bijzonder van de hiertoe Parkeertarieven Bij de politie zijn klachten ingekomen, dat voor het parkeren van auto's te hoge tarieven werden gevraagd. Op verzoek delen wij mee. dat met ingang van 1 Januari de volgende tarieven van kracht zijn: eerste uur tien cent; tweede uur vijf tien cent. langer vij-en-twintig cent. ech ter tot zes uur. Deze regeling geldt voor de parkeerplaatsen op de Grote Markt, Stationsplein.. Oranjekade (op Maandag) en Wilsonsplein (tijdens voorstellingen in de SladsschGCwburg. behorende pers. is een breed podium ver kregen. van waaruit op het Nederlandse volk politieke invloed kan worden uitge oefend." Hij meende blijkbaar, dat ook Nederland met de „militargeist" behept was want hij knoopte hieraan het volgende plan was: „Het zal van bijzonder belang zijn, dat door de gedisciplineerde marsen van de semi-militaire en jeugdorganisaties der N.S.B. (W.A. en Jeugdstorm) speciaal op de arbeiders, maar ook op de verdere Ne derlandse bevolking de gewenste indruk wordt gemaakt." Geringschattend schrijft hij, dat in de Tweede Kamer slechts 4 der 100 afgevaar digden tot de N.S.B. behoorden. „Fascisti sche en nationaal-socialistische denkbeel den, in het bijzonder de laatste, zijn in de Kamer taboe. Zij gelden als teken van on beschaafdheid en worden als gezindheid van landverraders beschouwd." Voorts zegt hij: „Er zijn concrete aanwijzingen, dat N.S.B.'ers in de uniform van Nederlandse soldaten ten gunste van de binnenrukkende rijkstroepen hebben ingegrepen." Hoe hij echter Nederlanders liet behandelen, die het waagden het zelfde te zeggen, is alge meen bekend. Bijzondere aandacht schonk Seyss-Inquart aan „Zwart Front" van Ar nold Meyer. Hij beschreef deze partij als „een katholiek-fascistische groep, die in de Zuidelijke provincies zijn aanhangers heeft, ongetwijfeld aan het katholicisme is gebon den. maar die beslist stelling neemt tegen de liberaal-democratische richting en zich vooral ook keert tegen de politieke invloed van de vertegenwoordigers van het pro testantse Noorden van Colijn." Wat Colijn zelf aanging, deze stak boven de massa uit en „ofschoon hij doordrenkt met liberaal- Westerse opvattingen en als uitgesproken Calvinist ontoegankelijk voor nationaal- socialistische denkbeelden van welke aard dan ook was, zou toch zijn heerszuchtige natuur en zijn behoefte zich te laten gel den hem wel eens kunnen verleiden op po litiek gebied zaken met de bezettende macht te doen. Daarbij zou zijn zelfingenomenheid hem tot de opvatting kunnen verleiden, dat hij tenslotte de handigste speler blijft cn met behulp van het Huis van Oranje een distanciëring tegenover het rijk zou kun nen handhaven" verklaart Seyss Inquart. De Nederlandse pers. Aangezien Seyss-Inquart de voor zijn doeleinden onontbeerlijke pers niet wensto dood te drukken, onderwierp hij haar niet aan voor-censuur. „Door het houden van persconferenties onder toezicht van Schmidt wordt de grote pers met goed gevolg geleld," schrijft hij en hij vervolgt: „Het gevaar voor op zichzelf staande, steeds minder voorkomende ontsporingen werd op de koop toegenomen, gezien de noodzaak de pers in leven te houden." Dat de lezers kring afnam had volgens hem het voordeel, dat de kranten in financiële moeilijkheden kwamen. Op deze wijze konden zij uit handen van de bezitters worden overgeno men. Resumerend schrijft de rijkscommis saris: „Beschikbaar is thans reeds geheel en al de N.S.B.-pers. persoonlijke invloed hebben wij bij „De Telegraaf" en binnen enkele dagen zal „De Arbeiderspers" wor den overgenomen. De „Deutsche Zeitung" heeft een oplage van 30.000 bereikt. Ge schat wordt, dot ongeveer de helft der abonnés Nederlanders zijn". Tenslotte blijkt uit deze eerste nota, dat de Duitsers vooral de indruk wilden wek ken met zachte hand te zullen regeren, ten einde het toen nog vrije Nederlands-Indië niet af te stoten. „Het is aan geen twijfel meer onderhe vig". constateert Seyss Inquart, „dat de Nederlanders, althans in Europa, bereid zouden zijn de Koningin, waarschijnlijk ook de Prinses, op te geven als het Duitse rijk zou kunnen garanderen, dat Neder lands-Indië, ook bij eventuele aanvalspo- gingen der Verenigde Staten of van Japan, voor Nederland behouden zal blijven". Met de voorspelling, dat het mogelijk zal zijn „een derde een vierde der Neder landers in goed georganiseerd verband, te genover de versplintering en besluiteloos heid der andere groepen, naar een gemeen schappelijke weg met het rijk te doen op marcheren. indien tenminste de N.S.B. vor deringen maakt en het gelukt dc vrije vak bonden en de S.D.A.P.-organisaties vast te houden", besluit Seyss Inquart dit eerste uitvoerige rapport aan Hitier. WEER EEN DEPRESSIE OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N M l. tn Dc Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Tijdelijk weer tot stormachtig toene mende wind. aanvankelijk uit richtin gen tussen Zuid en Oost. later bijna overal draaiend naar Westelijke rich tingen Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen op sommige plaatsen, voorafgegaan door sneeuw. Later wat zachter. 11 Januari: 8.45 uur. onder 16.50 uur 9 29 u\ir. onder 16.34 uur 12 Januari: 8 45 uur, onder 16 52 uur 10 03 uur. onder 17.42 uur 7.on op Maan op 7.on op Maan op ïiituuuiuuiimuiiiiui

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1