Haarlems Dagblad inlijving van Berlijnse sector bij de Sovjet zone verwacht Algemene vergadering van de U.N.O. wellicht in Nederland? Politiële actie geen alternatief Naar devaluatie in Frankrijk j Weerbericht 62e Jaargang No. 18834 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825 Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 12 Januari 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- cn Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem RUSSISCHE TEGENZET? Uit kringen, die nauw bij het mili taire Sovjetbestuur in Duitsland zijn be trokken. verneemt Reuter, dat de Sovjet- Unie wellicht haar sector van Berlijn bii de Sovjet-bczcttingszóne zal inlijven als tegenmaatregel voor het plan van F.ngeland en Amerika inzake Wcst- Duitsland. Dit zou kunnen leiden, zo wordt verder verklaard, tot de ont binding van de Berlijnse gemeenteraad en verwijdering van de Sovjet-ver tegenwoordigers uit de geallieerde kommandantura van die stad. Binnenkort zal de Russische opper bevelhebber in Duitsland, maarschalk Sokolofsky, een lange verklaring af leggen waarin hij zal uiteenzetten, waarom de Sovjet-Unie een ..gecamou fleerde West-Duitse regering" niet zal erkennen. De plannen voor de tegenzet zouden reeds gereed zijn en het wach ten zou slechts zijn op het bericht uit Moskou. Kaiser beschuldigt De voorzitter van de Christelijk Defno- eratische Unie (R.K.) in de Sovjet-zone, Jacob Kaiser, heeft, naar de Duitse nieuws dienst in de Britse zóne meldt, een ver klaring afgelegd, de eerste openbare ver klaring zijnerzijds, sedert hij en Ernst Lem mer als leiders van de C.D.U. in de Sovjet- zóne het misnoegen van het militaire Sovjet j bestuur hebben gewekt. „Wij hebben tot het uiterste gepoogd ■amen te werken, aldus Kaiscr, cn daarbij hebben wij veel onregelmatigheden in de Sovjet-zóne door de vingers gezien. Ver dere samenwerking zou afwijking hebben betekend van de fundamentele lijnen der partij." Naar Kaiser's mening streeft de socialis tische eenheidspartij'er sinds vorige zomer naar, de Sovjet-zóne tot communistisch jachtterrein te maken. Slechts weinigen zijn volgens Kaiser zwak geweest en hebben zich laten dwin gen. Millioenen echter zullen, trouw blijven aan de idee der politieke vrijheid. Het Duit se Volkscongres vergrootte slechts de kloof I tussen Oost- en West-Duitsland. „Alles wijst erop", aldus Kaiser, „dat het Volks congres binnenkort inbreuk zal maken op de rechten der gewestelijke parlementen leden van andere partijen zal trachten te I dwingen onvoorwaardelijk samen te wer- ken met* de socialistische eenheidspartij. Het is bekend, dat menige afgevaardigde naar het Volkscongres onder dwang is ver schenen. Ik heb leden van mijn eigen par tij in tranen gezien van schaamte, omdat zij zich hadden laten dwingen het congres bij te wonen." Duits initiatief gesmoord. I Naar A.N.P. uit Halle verneemt, heeft het militaire Sovjet-bestuur zich verzet tegen een initiatief van de Christelijk De mocratische Unie om alsnog een poging te I doen de eenheid van Duitsland te verwer kelijken. Het hoofdbestuur der C.D.U. voor Saksen-Anhalt heeft het besluit genomen de fracties der partijen in de Landdag op te dragen een voorstel te doen om aan de geallieerde bestuursraad te verzoeken, toe stemming te verlenen tot het bijeenroepen van een Nationale Vergadering. Deze ver- I gadering zou moeten bestaan uit vertegen- I woordigers van alle landelijke parlementen uit geheel Duitsland, die moesten samen komen ter gelegenheid van de herdenking van de revolutie van 1848. De nationale Deens schip gestrand bij Schiermonnikoog Het 3000 ton metende Deense stoom- j schip „W. Th. Malling" is Zondagmiddag op de Louwerse gronden tussen Schier monnikoog en Rottumeroog gestrand. Het schip is geladen met 2000 ton kolen en was op weg van Danzig naar Gent. I Daar er bij ruimende wind gevaar voor schip en bemanning kon ontstaan, is de motorreddingboot „Insulinde" uit Oost- mahorn op verzoek van de Deense kapi tein de gehele nacht langszij de „W. Th. Malling" gebleven. De Duitse sleepboot „Titan" uit Cuxha- fen zal trachten bij hoog water het Deense schip vlot te slepen. Voordat de „W. Th. Malling" strandde, liep een Engels schip op dezelfde plaats aan de grond. Dit vaartuig is echter op eigen kracht vlot gekomen. Vlot gekomen Hedenmorgen werd gemeld dat het i Deense schip vlot gekomen is. nadat de „Titan" assistentie van een andere Duitse sleepboot uit Cuxhafen had gekregen. De „W. Th. Malling" heeft de reis naar Gent voortgezet. Engeland cn Irak zijn het eens geworden Groot-Brittannië en Irak hebben over- eenstemming bereikt over het sluiten van een nieuw verdrag van alliantie ter ver vanging van het in 1930 ondertekende. Het nieuwe verdrag zal deze week ondertekend j worden. Over de tekst van het verdrag hebben Bevin en Saijid Salih Jabr de I Iraakse minister-president, besprekingen i gevoerd. Bij het verdrag van 1930 werd het Britse I mandaat over Irak beëindigd cn de onaf- hankelijkheid van Trak erkend. In diplomatieke kringen koestert men j de hoop, dat de spoedig tot stand gekomen I herziening van het verdrag met Irak de weg zal bereiden voor eveneens sueces- I volle besprekingen met Transjordanië en mogelijk ook met Egypte. De tekst van het nieuwe Brits-Iraakse I verdrag zal zo spoedig mogelijk na de on dertekening gepubliceerd worden. Iepziekte epidemisch I United Press meldt uit Praag, dat de Nederlandse iep-ziekte zich verspreid heeft door Centraal- en Oost-Europa. Tsjecho- Slowakije heeft reeds bijna al zijn jonge J iepen verloren. De ziekte waarvoor nog geen geneeswijze bekend is, werd tien jaar geleden voor het eerst in Nederland en Engeland ontdekt. Zij dook slechts kortgeleden in Oost-Europa •p- vertegenwoordiging zou volgens het voor stel een grondwet voor geheel Duitsland moeten opstellen, die de grondslag zou moe ten vormen voor een rijksregering. Nadat de fractie der C.D.U. dit voorstel in de Landdag had ingediend, heeft het militaire Sovjet-bestuur zich in de zaak gemengd en terugtrekking van het voorstel bevolen. Een Zondagnacht door het nieuwsbureau voor de Sovjet-zóne verspreid bericht over het voorstel, is op last der Sovjet-autori teiten teruggenomen, zo gaan de berichten verder, en de met Sovjet-licentie verschij nende bladen was onder bedreiging met zware straffen verboden, melding te maken van het voorval. Mijn-ontploffing bij Metz In een mijn bü Metz (Fr.) heeft zich een mijiigas-explosic voorgedaan, die tot nu toe aan negen mijnwerkers hel leven heeft gekost. Acht cn dertig mijnwerkers liggen met brandwonden en gasvergiftiging in het ziekenhuis en naar men aanneemt bevinden zich nog vijf man onder de grond. Men stelt alles in het werk hen nog le redden. Bollaert onderhandelt nog Emile Bollaert, de Franse hoge com missaris voor Indo-China, heeft verslag uitgebracht aan de Franse president, de premier en de waarnemende ministers van Buitenlandse Zaken en Koloniën over de vorderingen van dè voorlopige onderhan delingen inzake een vredesregeling in Indo-China, die hij in de afgelopen drie dagen te Genève met de ex-keizer van Annam, Bao Dai, heeft gevoerd. Verwacht wordt, dat Bollaert de volgende weet weer naar Genève zal vertrekken om verder met Bao Dai te onderhandelen. Ministerraad bespreekt een plan, dat aan Trygve Lie wordt voorgelegd In de ministerraad van 19 Januari zal een plan worden besproken, dat beoogt aan de secretaris-generaal van de U.N.O., Trygve Lie, bij zijn bezoek aan Den Haag op 22 Januari de mogelijkheden voor te leggen, welke er hier te lande zijn voor een ontvangst van de algemene vergadering van de Verenigde Volken, welke dit jaar in Europa wordt gehouden. Dit plan is samen gesteld door deskundigen van de ministe ries van Buitenlandse Zaken, Verkeer, Bin nenlandse Zaken, Economische Zaken en Wederopbouw en Volkshuisvesting. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft reeds te kennen gegeven gaarne als gastheer te willen optreden, wanneer de zittingen in Den Haag zouden worden gehouden. De perschef déV gemeente Amsterdam, mr. P. J. Mijksenaar, heeft aan een ver slaggever van het ..Algemeen.Handelsblad" verklaard, dat een combinatie van Am sterdam en Den Haag mogelijk zou zijn, teneinde aan de ongetwijfeld felle con currentie van Bruséél het hoofd te bieden. „Amsterdam zou dan een „Lake Success" kunnen worden, waar de voltallige verga deringen zouden worden gehouden en Den Haag zou de functie vervullen van „Flushing Meadows", het centrum van de commissievergaderingen. Het zou prachtig zijn als men tot een oplossing in deze geest zou kunnen geraken, want Nederland moet er in ieder geval zo ernstig mogelijk naar streven zijn aanbod van huisvesting der Assemblée zo grondig en goed mogelijk ge stand te doen", aldus mr. Mijksenaar. De directeur van de Amsterdamse Ver eniging tot Bevordering van het Vreemde lingenverkeer, de heer J. Nikerk, ging nog verder dan mr. Mijksenaar. „Amsterdam is de aangewezen stad voor zulk een conferentie en het kan deze ge makkelijk herbergen", verklaarde hij. „Zo wel wat de vergader- en verdere werkge legenheid, de logies-accomodatie als de ontspanningsmogelijkheden betreft, kan Amsterdam ten volle aan alle redelijke eisen voldoen". De heer Nikerk was van mening dat het R.A.I.-gebouw voldoende ruimte biedt voor vergaderzalen en kantoorlokalen. Hij was ook optimistisch ten aanzien van de huisvestingsmogelijkheden voor de U.N.O.- afgevaardigden en het omvangrijke perso neel, in totaal naar schatting drieduizend personen, van wie zeker de helft in Am sterdam behoorlijk kan worden onderge bracht zonder een beroep te doen op par ticulieren. Zevenhonderd personen kunnen in hotels in het Gooi en tweehonderd in Haarlem onderdak vinden. De overigen kunnen gemakkelijk in Noordwijk logeren. De meeste afstanden zijn kleiner dan die, welke vele New Yorkers dagelijks tussen huis en kantoor afleggen. Commandant depot A.A.T. gaat heen Woensdag afscheidspatade en inspectie De luitenant-kolonel R. K. Kloppers zal binnenkort afscheid nemen als comman dant van het Depót Aan- en Afvoertroe- pen te Haarlem. Woensdagmiddag zal op het terrein voor de Ripperdakazerne* een afscheidsparade worden gehouden, welke om kwart over drie begint. Voordien zal de scheidende commandant op de Kleverlaan tussen het gemeentelijk sportterrein en de Marnix- straat de troepen inspecteren. Deze in spectie begint omstreeks kwart voor drie. Autodieven gesnapt In Leeuwarden hielden surveillerende agenten 's nachts twee auto's aan, welke een voor autoverkeer gesloten straat inre den. De eerste auto. waarin twee personen zaten, bleek van alle vereiste papieren te zyn voorzien. Toen de agenten de be stuurder van de tweede auto om zijn pa pieren vroegen, beweerde deze, de papie ren in de voorste wagen te hebben. De man gaf voor deze bescheiden te halen, toch stapte in de eerste auto. welke snel wegreed in de richting Heerenveen, de agenten bij de tweede wagen achterlaten- je. Deze stelQen zich onmiddellijk in ver binding met hun collega's in Wolvega en Steenwijk. In Wolvega reed de auto ondanks het stopteken van de politie door, maar in Steenwijk kon de auto tot staan worden gebracht. De inzittenden bleken beruchte figuren uit de Haagse onderwereld te zijn, die de auto in Den Haag hadden gestolen. Vermoed wordt, dat ook de in Leeuwar den achtergelaten auto van diefstal af komstig is. Velsens Monument Het nationale mo nument dat 5 Mei 194S in de gemeente Velsen wordt ont huld, nadert zijn voltooiing. - In hel atelier van de beeld houwer-kunstenaar C. L. van der Kreek te Bussum wordt vorm en uitdruk king gegeven aan de stenen figuren. Het monument in zijn huidige staat. Burgerkleding voor „afzwaaiende'' militairen Militairen, die bij terugkeer uit Indië in aanmerking komen voor demobilisatie, worden in de gelegenheid gesteld burger kleding aan te schaffen. Bij de ontsche ping ontvangt de militair een kaart met kledingbonnen en 190 textielpunten. Op deze kaart kan hij bij een kledingmagazijn naar eigen keuze voorrang krijgen tot het aanschaffen van een burgercostuum, een jas, twee stel ondergoed, twee overhem den en twee paar sokken. Voor het kopen van een burgercostuum ontvangt hij te vens een vergoeding van f 70. Voor het aan schaffen van de overige kledingstukken kan hij de uitkering die hem, behalve deze f 70.- wordt verleend, geheel of gedeelte lijk gebruiken. Kleine veranderingen aan het burgercostuum zullen niet in rekening worden gebracht. Heeft de militair bij een winkelier een keuze gedaan, doch wenst hij nóg niet onmiddellijk te kopen wat hij heeft uitgezocht, dan is de winkelier ver plicht de uitgezochte artikelen te reser veren tot uiterlijk zeven dagen na de dag van de demobilisatie. Hij doet hiertoe aan tekening op de kledingbonnen voor de te reserveren goederen. Deze verplichting geldt evenwel niet ten aanzien van het burgercostuum. De militair is verplicht het burgercostuum, dat hij heeft aange- Het woord is aan Vauvenargues: Het is een sterk teken van middelmatigheid, altijd slechts matige lofspraak te uiten. schaft, evenals de voorrangskaart, mede te brengen naar het demobilisatiecentrum te Huis ter Heide. Daar wordt dan door des kundigen gecontroleerd of het gekochte beantwoordt aan redelijke eisen van kwa liteit en pasvorm. Is de militair er niet in geslaagd zich kleding naar zijn wens «aan te schaffen, dan kan hij daartoe door be middeling van het demobilisaticcentrum te Huis ter Heide in de gelegenheid worden gesteld. Deze regeling is tot stand gekomen in samenwerking met het bestuur %van Detex, welke de detailhandel in textiel vertegenwoordigt. Admiraalswens Admiraal Louis Denfield. de nieuwe Amerikaanse chef van vlootoperaties, heeft in een radiorede verklaard, dat do vloot van de Verenigde Staten te weinig manschappen en schepen omvat om een oorlog te kunnen winnen. De vloot zou met de nodige spoed tot het tienvoudige moe ten worden uitgebreid, aldus de admiraal. Opheldering verwacht door rege ringsverkla ring Gezaghebbende Nederlandse kringen te Batavia hebben Zaterdag naar aanleiding van de berichten, volgens welke men her vatting van de politiële actie als een vol dongen feit stelt, aan Aneta verklaard, dat deze berichten volkomen uit de lucht ge grepen zijn. Ook al zou het antwoord van Djokja op het Nederlandse ultimatieve verzoek om opheldering onbevredigend zijn, is dergelijke actie geenszins het al ternatief. Uit andere bron vernam Aneta, dat de republiek duidelijk op korte termijn op heldering is gevraagd, opdat een einde komt aan de heersende onzekerheid over het standpunt van de republikeinse rege ring. Daarbij werd in herinnering ge bracht, dat het nu reeds vijf weken ge leden is. dat. de „Renville" in de haven van Priok is aangekomen, voorts dat sedert 10 December de beide delegaties geen ont moeting meer aan jaoord van het schip hebben gehad en men nog wacht op het resultaat van de informele besprekingen over een reeks voorstellen. Volgens United Press hebben de Ne derlanders de Indonesiërs tot Dinsdagmid dag tijd gegeven om een overeenkomst be treffende het staken van het vuren op grond van de Nederlandse zienswijze over de demarcatie-lijn te accepteren. Verder meldt United Press dat de Ne derlanders de aankondiging van een in terim-regering hebben uitgesteld, daar de Oost-Indonesische republiek nog geen canöidaten heeft gekozen. De president van de O-Indonesische repu bliek vloog Zaterdagmiddag naar Batavia om met van Mook te confereren over het lidmaatschap van zijn republiek in de in terim regering. De Deense prinses Anne van Bourbon- Partoia, verloofde van ex-koning Michael van Roemenië, gekiekt bij haar vertrek naar Lausanne in .Zwitserland, waar zij zich bij Michael zal voegen. Grote belangstelling voor emigratie uit Palestina Volgens lucht- en zeevaartautoriteiten te Jeruzalem is de lijst van gegadigden voor vertrek uit Palestina zeer groot. Veel Britse vrouwen en kinderen willen thans in de komende weken naar Engeland te rugkeren. Het grootste aantal boekingen voor vliegtuigpassage stamt uit de Joodse stad Tel Aviv. Het vertrek ondervindt echter speciale moeilijkheden daar de ver bindingen tengevolge van de huidige troe belen verbroken zijn en de Joden boven dien moeite hebben om langs de door hin derlagen gevaarlijke wegen naar de lucht haven Lydda te komen. De Arabische pers noemt de rijke Arabieren, die Palestina •illen verlaten, verraders en lafaards en dringt aan op confiscatie van hun bezit tingen. Dronken chauffeur rijdt meisje dood Twee vijftienjarige meisjes, die van Klaas waal naar Numansdorp fietsten, zijn aan gereden door een vrachtauto. Het ene meisje was op slag dood, het andere viel met het hoofd op de naast de weg liggende tramrails en werd zeer zwaar gewond. De rijkspolitie constateerde, dat de vrachtauto- chauffeur zwaar beschonken was. Hij is in het politiebureau opgesloten. Zijn auto werd in beslag genomen. Het Comité „Oucf" in Haarlem Instemming met de fusie. Dezer dagen had. onder leiding van dr. S. Elzinga, te Haarlem in hotel Lion d'Or een vergadering van leden uit Haarlem en omstreken van het comité „Oud" plaats. Een uitvoerige gedachten wisseling werd gehouden over de fusie met de Partij van de Vrijheid en over de beginselverklaring der te vormen „Volkspartij voor Vrijheid en Democratie", welke aller instemming had. Degenen, die nadere inlichtingen wen sen, kunnen zich wenden tot de secretaris van genoemd comité, mr. J. G. Bettink, Staten Bolwerk 26. Haarlem. Voor de stille armen Het comité voor de „Stille Armen" te Haarlem betuigt aan allen, die meegewerkt hebben om de Kerstinzameling voor de „Stille Armen" te doen slagen, hartelijke dank. In de eerste plaats aan allen, die door hun milde gaven het comité in staat hebben gesteld gedurende de Kerstdagen een lichtstraal te brengen in vele gezinnen. In totaal werd ontvangen pl.m. 13.250. Passagiers van .,Dwina" gered De 780 passagiers van het Russische schip „Dwina" zijn allen aan boord van ter hulp uitgevaren Sovjet-schepen genomen. Het schip zelf is met onbekende bestemming op sleeptouw genomen, zo verklaren Ameri kaanse marine-autoriteiten. Militaire vliegtuigen neergestort In de buurt van Parijs is Zaterdagmid dag een twee-motorige Franse jager neer gestort. De piloot heeft zich met zijn pa rachute kunnen redden. Bij Florence is een Italiaans militair vliegtuig neergestort. De bemanning van vier personen kwam om het leven. Stalin dood of levend United Press heeft uit Moskou vernomen dat premier Stalin zich in goede gezond heid bevindt. De berichten, dat hij ziek zou zijn, zijn volgens deze bron ongefundeerd. Hieraan werd toegevoegd, dat Stalin niet onder behandeling is van dr. Elis Berven. de Zweedse kankcrspeeialist. die zich op het ogenblik in Moskou bevindt. Mendes-France naar de Verenigde Staten Onze correspondent te Parijs meldt: Naar wij vernemen zal begin Februari een van de knapste Franse moftetaire des kundigen, oud-minister Mendes-France, tiaar Amerika vertrekken om daar bespre kingen te voeren over een nieuwe waarde bepaling van de franc. Sedert de Franse revolutie hebben Franse regeringen zich reeds zeven maal van het uiterste red middel der devaluatie moeten bedienen. De laatste maal was in December 1945. Maar in Bretton Woods hebben de Ver enigde Volken zich verplicht de waarde van hun munten te handhaven, of althans nimmer een devaluatie af te kondigen zonder voorafgaand overleg. Het is duide lijk dat de reis van oud-minister Mendes- France hiermede in verband staat. In deskundige kringen meent men ech ter te weten dat premier Schuman, die zelf van huis uit econoom is, nog niet direct op devaluatie aan zal sturen. Hij-zou de franc voorlopig twee koerswaarden willen toekennen, één voor het binnenlands en één voor het buitenlands gebruik. Dit systeem is indertijd door Schacht in Duits land geïntroduceerd en wordt momenteel ook door Italië gevolgd. De meeste technici zijn van oordeel dat. Europees herstel is niet naar Moskou's zin De Amerikaanse ambassadeur in Engeland Lewis Douglas, heeft tegenover de Senaats commissie voor de buitenlandse betrekkin gen, verklaard, dat de Sovjet-Unie open lijk oppositie heeft gevoerd tegen het Euro pese herstelprogramma. „Vier van de zes tien deelnemende landen hebben in het af gelopen voorjaar van een bepaalde mo gendheid de waarschuwing ontvangen, dat wanneer zij tot de vorming van een douane- unie over zouden gaan, in de toekomst de verzending van Poolse kolen gestaakt zou worden." Offensief van India in Kasjmir Troepen van India zijn in drie sectoren van het Kasjmirfront een offensief begon nen. Tegelijkertijd vluchtten vierduizend man van het Mohammedaanse „invasie leger" naar de grens. Volgens deze berich ten dragen de gevechten een uiterst verbit terd karakter en er zijn daarbij talloze Mohammedanen gedood. Niet-officiële berichten delen mede, dat Pakistan de levering van negentig vliegtui gen, welke transactie bij het verdelings- bcsluit tot stand was gekomen, heeft stop gezet. Pakistan koestert namelijk de vrees, dat de Indische luchtmacht deze toestellen zal gebruiken in de strijd tegen de invallers van Kasjmir. als eind Februari zulk een besluit zal worden afgekondigd, dit niet anders dan een eerste stap naar een spoedige algehele devaluatie zal betekenen. Algemeen ge looft men dat het lot van de Franse franc de volgende maand beslist zal worden. De handelsbalans duldt eenvoudig geen langer uitstel meer. Morrison kwalificeert het communisme „Niet links, maar rechts" Morrison, vice-premier van Groot-Brit tannië, heeft tijdens een bijeenkomst van aanhangers der Labourpartij te Leicester de „onware en kwaadaardige Sovjet-Russische aanvallen" op Engeland veroordeeld. „Hoewel wij niets liever willen dan sa menwerking met de Sovjet-Unie", aldus Morrison, „kan men niet verwachten, dat wij steeds onware en kwaadaardige aan vallen op ons land verdragen. Men kan niet verwachten, dat wij gelukkig zijn,wan neer het ene land na het andere in Oost- en Zuid-Europa overgeleverd wordt aan on democratische en niet-representatieve com munistische regeringen, die werken met onderdrukking van andere politieke par tijen en de persvrijheid, een algemene hek senjacht en zelfs zeer onwettige executie van niet-cómmunistische politieke leiders." Hij zeide steeds meer tot de%overtuiging te komen, dat de communisten niet aan de lin ker- maar aan de rechterzijde staan. De voornaamste drie oogmerken der Britse buitenlandse politiek, aldus Morrison, zijn: 1. De bevordering van internationale actie, bij voorkeur door middel van de UNO. om toekomstige oorlogen te voorkomen. Dit betekent veel meer dan het aannemen van resoluties. Het betekent, dat men zich steeds beschikbaar moet houden. Het be tekent ook een noodzakelijke bereidheid om de gewapende macht te gebruiken om geweldpleging te voorkomen. De volkeren moeten de les van 1939 leren, wanneer er nog tijd is. 2. Bevordering van de economische sa menwerking in de wereld om de welvaart en veiligheid van alle landen te verhogen Het derde hoofddoel is, de koloniale volke ren te helpen bij het verhogen van de mate van zelfbestuur, sociale welvaart en kennis zodat zij tenslotte hun plaats tussen de vrije volken van het gemenebest zouden kunnen innemen PORTUGEES SCHIP IN BRAND. Het Portugeese schip „Colonial" is Zon dagnacht brandend de haven van Kaapstad binnengelopen. Het maakte 10 graden slag zij. Er moet waarschijnlijk een gat in de romp van het schip gehakt worden om het vuur te kunnen bestrijden. (Van onze parlementaire redacteur) Nu de minister-president a.s. Dinsdag in de Kamer een regeringsverklaring in verband mot het beleid en de gang van zaken betreffende Indonesië zal afleggen, zullen wij vermoedelijk ten aanzien van sommige punten wel wat meer klaarheid krijgen dan tot dusver bestaat. Wij achten het vrij waarschijnlijk dat de regering enige nadere mededelingen zal kunnen verschaffen over de stand van za ken, wat betreft de voorbereiding van de vorming van een zogenaamde prae-fede- rale „regering" Dit laatste woord plaatsen wij tussen aanhalingstekens, omdat in rechte gedurende de overgangstijd de re geringsmacht zou blijven berusten bij de Nederlands-Indische overheid, maar in feite zou zij zich dan laten bijstaan door een orgaan waarin een zestal plaatsen door vertegenwoordigers van de deelstaten buiten de republiek zonder# worden inge nomen, en vermoedelijk nog drie plaatsen open zouden blijven voor het geval de re publiek ook tot deze voorloper van fede raal bewind van de te vormen Verenigde Staten van Indonesië zou willen toetreden. Met belangstelling zien wij tegemoet 'wat er verder nog uit de bus zal komen over andere voorbereidende maatregelen op het gebied van de staatkundige structuur in de overgangstijd, dat wil zeggen, in de periode tot Januari 1949. Er schijnt sprake te zijn van het in het leven roepen van een Senaat, waarin de deelstaten, groot of klein, elk een gelijk aantal vertegen woordigers zouden krijgen, en vermoede lijk ook voor representatie van minder heden zorg zal worden gedragen. De vor ming van een soort Huis van Afgevaar digden, een veel ingewikkelder vraagstuk zal men waarschijnlijk nog wel tot een later tijdstip aanhouden. De bovenbe doelde Senaat doet enigszins denken aan zijn naamgenoot in de Verenigde Staten van Amerika. Hebben we het wel dan gaan op het ogenblik de gedachten ten opzichte van de positie die straks ministers van de Verenigde Staten van Indonesië' zullen innemen ook uit naar het Ameri kaanse voorbeeld, dat wil zeggen geen verantwoordelijkheid tegenover het parle ment, maar tegenover de president. Met Oost-Indonesië zal men nu wel een afzonderlijke overeenkomst sluiten om ook aan die staat juridisch het nodige aanzien te geven. Oost-Indoncsic schijnt bereid te wezen aan de vorming van een prae- federale „regering" deel te nemen in de verwachting, dat ook de republiek zal toe treden, maar zij zal dat dan doen verder los van de republiek. In het algemeen schijnt de wind in Indonesië meer cn meer m federalistische richting te gaan. De „Times".over de Indonesische situatie In een hoofdartikel over de politieke toestand in Indonesië zegt de „Times" van Zaterdag onder andere, dat de republi keinse regering thans in een moeilijke po sitie verkeert. „Als zij" zegt het blad „de uitnodiging tot bijwoning van de conferentie der Negara's cn Daerahs te Batavia aanvaardt, is dit een bevestiging van het Nederlandse standpunt, dat de In donesische republiek slechts een onderdeel vormt van de algemene volksbeweging in Indonesië, welke naar autonomie streeft, en dat de republiek niet het recht bezit, als alleenvertegenwoordigster van deze bewe ging op te treden. Als de republiek afzijdig blijft, zal de tot stand koming van de federatie zonder haar plaats vinden en zal zij onvermijdelijk aan gezag inboeten". Na gelijk bet blad bij een vorige ge legenheid ook reeds deed gesteld te hebben, dat de republikeinse regering ver moedelijk geen zes maanden meer zal be staan, geeft de Times als zijn mening te kennen, dat, wat er ook gebeuren moge, zij zal moeten beginnen met „af te zien van haar aanspraken, om gezag uit te oefenen over de andere rassen op Java en Su matra, cn het recht op autonomie, dat zij voor zich zelf opeist, ook te erkennen voor andere *gebieden". «2 ZACHT MET VEEL WIND. Verwachting, medegedeeld door het 5 K.N.M I in De Bilt. geldig van Maan- dagavond tot Dinsdagavond: j Opnieuw toenemende wind aan dé t kust waarschijnlijk tijdelijk storm, Meest zwaar bewolkt met enkele tijde- lijke opklaringen en nu en dan regen j of motregen. Zacht voor de tijd van het jaar 13 Januari: Zon op 8.44 uur. onder 16 53 uur Maan op 10.28 uur. or.der 18-52 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1