C J Wiry Vijf en twintig jaar wel en wee van de voetbalclub „Spaarnevogels" Nederlandse zege in het Hoogovenschaaktournooi Sport in het kort Wereldnieuws] MAANDAG 12 JANUARI 1948 In Januari 1923 besloten énige supporters van HFC om een voetbalclub op te richten. Nadat nog enkele vrienden met het plan op de hoogte waren gebracht, kwam men op 24 Januari van dat jaar bijeen ten huize van de heer Maat. Besloten werd de toer club „Olympia" op te richten. Eerste speel de de club enige vriendschappelijke wed strijden, welke echter geen overwinningen opleverden. Toch werd besloten zich aan te sluiten bij de Haarlemse Voetbalbond. De club huurde een terrein aan de Zandvoort- selaan. maar onder de naam van „Olympia" kon zij niet deelnemen aan de competitie en gekozen werd de naam „Spaarnevogels". De verrichtingen in het eerste seizoen wa ren erg pover; drie wedstrijden van de twaalf werden er gewonnen. Het daarop volgend seizoen was iets beter. Twee elf twee elftallen deelgenomen aan de compe titie gedurende de eerste oorlogsjaren. Het tweede elftal degradeerde echter naar de derde klas en in het seizoen 1943'44 werd niet deelgenomen aan de competitie, daar Spaarnevogels nog maar negen leden over had. Trouw betaalden dezen de contributie en de vereniging kon aan haar verplichtin gen voldoen. 1 Augustus 1944 hielden de leden een belangrijke vergadering, met als enig agendapunt „opheffen of met één elf tal deelnemen aan de competitie." Na een langdurige bespreking besloten zij tot het laatste, doch de competitie werd stilgelegd. Na dc oorlog kwamen vele leden weer hun oude club opzoeken en langzaam groeide Spaarnevogels weer, zodat de club bij het 25-jarig bestaan weer met vier elftallen deelneemt aan de competitie. De heren P. tallen namen deel aan de competitie. Toen W. Kessens, J. Kareman, Van Dalen. Bil- in September 1925 de voetbalverenigingI der beek en Teunissen hebben reeds meer D.I.S. werd opgeheven en verscheidene j dan 20 jaar zitting in het bestuur. Vooral spelers zich als lid van „Spaarnevogels" de voorzitter, de heer Kessens is bekend aanmeldden, eindigden de twee elftallen op door zijn onvermoeid werken voor Spaarne gunstige plaatsen. Er brak een tijd met velej vogels. Veel heeft de club aan hem te dan- sucCessen aan. „Spaarnevogels" behaalde in ken. Het is te hopen, dat Spaarnevogels het 1927 ongeslagen het kampioenschap en ook dertigjarig jubileum mag vieren in een in de promotie bleef het eerste elftal onge- hogere afdeling en altijd een geziene tegen slagen. Promotie naar de 2e klas volgde en| partij zal blijven. Reeds een jaar lang werkt eer. seizoen later ging de kampioensvlag de feestcommissie aan de voorbereiding weer omhoog met een punt meer dan Hil-| van het zilveren jubileum. Vol vertrouwen linen 2. De promotie-wedstrïiden waren te ziet het bestuur de feestavond op 24 Januari zwaar cn dé „vogels" slaagden er niet in tegemoet. Des middags is er receptie. de eerste klas te bereiken. In 1929 ging het beter. Weer werd het kampioenschap onge- f slagen behaald en nadat de twee promotie wedstrijden gewonnen waren, was „Spaar nevogels" eerste klasser. Vijf jaar verbleef men in deze klas en 1935'36 bracht het begeerde kampioenschap. Met Haarlem 3 werd gestreden om het algehele kampioen schap, maar de aanstaande jubilaresse moest die eer aan Haarlem laten. Spaarne vogels nam ieder jaar deel aan de Stads- Eciitie-beker. maar verder dan de halve eindstrijd heeft de club het niet kunnen brengen. Spaarnevogels begon in 1936 als vierde klasser van de K.N.V.B. het seizoen. In deze klas speelt het nu reeds elf jaar, zonder kans gekregen te hebben deze zware klas te verlaten. Met het succes van het eerste elftal groeide de vereniging. Vier elftallen kwamen in de H.V.B. uit, waarin het twee de elftal in 1938 de tweede klas bereikte. In 1925 huurde Spaarnevogels een terrein in Heemstede en na enige malen het kleed huis verrold te hebben, kreeg de vereniging in het Heemsteedse Sportpark een terrein toegewezen, waarvan nog steeds gebruik wordt gemaakt. Spoedig werd er een nieuw kleedhuis opgezet met vier kamers en was gelegenheid, welke aangeboden was door de leden en donateurs. De oorlogsjaren drukten op de club. Vele leden moesten door gedwongen arbeid of onderduiken verstek laten gaan. Met moeite werd met bevat méér vitamines dan levertraan, bovendien mout, suiker cn sinaas appelsap. Onmisbaar voor Uw kinderen. Onovertroffen in smaak. Eis Sanostol origineel product Dammen D i str ictsk ainpi oenscliap met vele deelnemers Begin Februari zullen de wedstrijden om het hoofdklasse districtskampioenschap van Noordholland een aanvang nemen. De vol gende spelers zijn gerechtigd in de Hoofd klasse uit te komen: J. B. Sluiter Jr. en J. W. van Dartelen te Heemstede. P. J. van Darte len te Zandvoort. Th. Tolenaars. Joh. Fabel, J. P. van Eijk, J. J. van Resteren, J. H. Meure er. G. Elzing. allen te Haarlem (leden der Haarlemse Damclub); A. Ligthart. C. Suijk, B. Dukel. T Postma, H. de Boer en F. Dukel, allen te IJmuiden; H. Laros te Beverwijk en J. J. H. Mertens te Leiden (leden der Dam club „IJmuiden"); B. Mooij, Yme de Jong, Aebe dc Jong, allen te Haarlem (leden van ..Oosterkwartier"); G. W. Zonneveld te Hil- legom. B. H. M. Stevens en H. Willemse, bei den te Heemstede deden van „St. Bavo"); A. J. Buick en :J. H. Bakhuijs, beiden te Sant poort (leden van „Stabiel"); H Berk te Haarlem (lid van „D.O.S.") alsmede drie deelnemers aan de promotiewedstrijden. Hockey Gelijk spel tussen liet Westen en de Batavieren In Bloemendaal is Zaterdagmiddag een proef wedstrijd gespeeld tussen het Weste lijk elftal en de Batavieren. De uitslag werd groef wedstrijd gespeeld tussen het 1 elftal en de Batavieren. De uitslau 1, nadat de Batavieren de leiding had den genomen. Behalve in Laren waren de hockeyvelden in het Westen onbespeelbaar. In de eerste Idas, degradatiecompetitie, speelde Laren tegen Delftse Studenten. Het resultaat was 1—1. Wielrennen Peters en Bijster vormen een koppel De Haarlemmers Peters en Bijster, die reeds vele successen in België hebben ge boekt, zijn uitgenodigd een koppel te vor men voor de Antwerpse Zesdaagse, welke van 6 tot 12 Februari gehouden wordt. Achttien koppels nemen deel. 25—17 23—16 29—16 25—15 28—21 distriet Vele velden onder water Een wedstrijd in Kenne- merland Slechts één wedstrijd is in Kenne- merland gespeeld. Zelfs de terreinen op hoog gelegen gronden konden het vele regenwater niet verwerken. Alleen WBOFC fh de vierde klas C ging door. Het resultaat was 11. De Kennemers kwam eveneens in actie, echter in Dordrecht, waar Emma de tegen partij was. Met 72 won de thuisclub. An dere tweede klas wedstrijden werden uit gesteld. Van de eerste klas wedstrijden in het Westen ging alleen SpartaDFC door. Het betrof een jubileumwedstrijd, aangezien de partijen elkaar voor de zestigste maal in competitieverband ontmoetten. Met 20 won de Dordtse club. In het Oosten won het Nijmeegse Quick met 53 Van AGOW en verstevigde daar door zijn positie. De stand in de kopgroep luidt: Quick 15 5 8 2 18 Heracles 13 7 2 4 16 A.G.O.V.V14 7 2 5 16 Go Ahead 12 5 5 2 15 N.E.C12 6 2 4 14 Vier van de vijf wedstrijden zijn in IV gespeeld; de resultaten waren: Spech tenEindhoven 02; MauritsLonga 20: HelmondTSC 71; Baronie DNLSit- tardse Boys 12. In district VI verloor VVV met 10 van Limburgia, MW en PSV deelden de punten en Sportclub Emma versloeg Helmondia met 41. Een vrijheidsmaquette aan Ajax aangeboden De heer L. Schotting heeft namens een comité, gevormd uit donateurs van „Ajax", aan de voorzitter van deze club, de heer Koolhaas, een zilveren vrijheidsmaquette overhandigd. De maquette stelt de muur van het terrein van Ajax voor. waarop aan de voorzijde het elftal met vlaggen triom ferend optrekt. Aan de achterzijde is een dodenveld, waaruit kruisen oprijzen, afge beeld. Het geheel wordt gedekt door een grote zilveren voetbal. De maquette is 55 cm hcog en werd ontworpen door de beeld houwster Grata Rueb en uitgevoerd door de juwelier S. K. Citroen, beiden uit Den Haag. Lauclcnwedstrjjden in Rotterdam en Amsterdam De kans is groot, dat NederlandBelgië, waarvoor als datum 18 April is vastgesteld, te Rotterdam zal worden gehouden en NederlandZweden, waarvoor als datum 9 Juni is gekozen, te Amsterdam zal wor den georganiseerd. De radio geeft Dinsdag 7.00, 8.00, 13.00. 19.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Ouvertures van Verdi. 8.15 Platen. 9.00 Herhaling Licht baken. 9.30 Symphonische muziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Operamuziek. 10.40 Voordracht. 10.55 Engelse orkestwerken. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Strijkkwartet van Doni zetti. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12 33 Dansmuziek. 12.55 Zonne- wijzer. 13.15 Welk boek. 13.20 Harmonie corps. 13,50 Platen; 14.00 Koor. 14.30 Een Bra bantse vroedvrouw. 15.00 Pianokwartet van Beethoven. 15.30 Slavische dansen van Dvorak. 15.45 Heinrich Schlusnus zingt. 16 00 Ziekenbezoek. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kamerkoor. 17.45 Regeringsuit zending. 18.00 Piano. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Negerliede ren.' 19.30 „Radiogenes"; 19.45 Platen. 19.50 Regcringsuitzending. 20.05 De gewone man. 20.12 Luisterspel „Het voorste legioen". 20.07 Actualiteiten. 22.15 De Slavische liturgie. 22.50 Herdenking Willem Landré. 23.05 Pia noconcert van Mozart. 23.30 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8 00. 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.44 Lichte muziek. 9.15 Morgenwij ding. 9.35 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Musette-orkest. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Droomsymboliek. 11.30 Orgelconcert. 12.05 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Beroepskeuze in dc landbouw. 12.43 Romantische pianower- kc-n, 13.15 Zang en orkest 13.45 Orgel. 14.00 Naald en schaar. 14.30 Kleurcontrasten. 15.00 Leven en wcjrker van Paganini. 16.25 Orgel. 16.40 Over kwikzilver. 17.00 Muziek voor de jeugd 17 30 Zigeunerorkest. 18.15 Pianopot- Sourri 18.30 Lezing over vcrantwoordelijk- cid. 19 00 Het klokje van 7 uur. 19.05 Avon turen van Tom Poes. 19.15 Concert van F Bach. 19.45 Gesprek met een dokter. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Dinsdagavondtreln. 21.30 Gevraagde platen. 22.15 Buitenlands over zicht- 22.30 Beroemde liederen. 23.15 Ouver ture en pianoconcert van Schumann. Arsenal uitgeschakeld voor de Engelse cup De derde ronde van de Engelse Cup, waarin 64 clubs meespeelden, bracht on gunstige resultaten voor verschillende be kende clubs, o.a. voor Arsenal. Gillingham en Colchester, die niet in de league uit komen, hebben zich uitstekend geweerd. Zij zullen aan de loting voor de vierde cup ronde deelnemen. Colchester won van Hudaersfield en Gillingham speelde gelijk met Queenspark Rangers wat weer een be wijs te meer is, dat oprichting van een vierde divisie van de league, waarvoor zo veel clubs vechten, noodzakelijk is. Olympische Spelen Schaatsenrijders voor St. Moritz aangewezen De commissie voor het hardrijden van de K.N.S.B. heeft het bestuur van het Neder- landsch Olympisch Comité geadviseerd de Nederlandse hardrijdersploeg voor de Olympische winterspelen te St. Moritz uit vier rijders te laten bestaan, te weten Broekman (De Lier), Langedük (Oudkar spel), Huiskes (Wierden) en De Koning (Purmerend). Het ligt verder in de bedoeling de vier De manager van Colchester, de speler i rijders in te schrijven voor alle nummers, Fenton, onderscheidde zich door de manier dus de 500, 1500, 5000 en 10.000 meter. In waarop hij de bekende international Do- St. Moritz zal worden uitgemaakt, op welke herty, die voor Huddersfield speelde, wistafstanden de vier rijders definitief zullen uit te schakelen. De grootste verrassing starten. was. dat Arsenal zijn thuiswedstrijd ver-j Geen skiploeg loor. maar Bradford verdiende de over-De trainingsmogelijkheden te Chamomx winning. Elliott scoorde in de eerste helftzijn door de weersomstandigheden zo ge- het enige doelpunt. Bradford was in dering, dat het Nederlands Olympisch comité tweede helft meer in de verdediging enbesloten heeft om de voorlopige inschrij- ondanks alle krachtsinspanning van de lei- i ving van een Nederlandse herenploeg voor ders van de eerste divisie, kon Arsenal geen I afdaling en slalon op de Olympische win- enkele keer doorbreken. Bij Arsenal trok- terspelen_ te St. Moritz, in te trekken, ken soms negen man naar voren, maar Bradford hield vol. Burnley verloor van Swindon. Dryden maakte binnen drie mi nuten een doelpunt, Owens het tweede voor de rust en in de tweede helft kon Burnley Bovendien is een van de leden van de ploeg, Zur Nieden, tijdens de training ge wond. Hij zal niet kunnen deelnemen aan de vierlandenwedstrijd, welke 14 en 15 Januari te Miirren is uitgeschreven tussen niet 'scoren, zelfs niet, toen Potts een straf- Nederland, Denemarken, Engeland en Bel- schop kreeg te nemen'. gië. Van Laer, Hubrechts en Pappenheim Charlton, dat het vorige jaar de cud won. j zullen starten, speelde tegen New Castle, dat tot de rust Vermiste taxichauffeur maakte een smokkelrit Donderdagavond laat deelde een Rot terdamse garagehouder aan de politie mede, dat een zijner chauffeurs, die tele fonisch met een zevenpersoons taxi naar een café in het Oosten der stad was ont boden. niet was teruggekeerd. De politie n; vermoedde al direct, dat de vermiste be- di trokken zou zijn bij een smokkelaffaire en N dat vermoeden bleek juist te zijn toen de gi volgende dag bericht ontvangen werd uit rr Rijsbergen, dat daar de chauffeur was vi aangehouden met zijn wagen vol Belgische bi tapijten. v< De chauffeur had gedacht slechts enkele ir uren nodig te hebben voor een rit heen en li terug naar de grens. Daar het de politie in c< Rijsbergen niet terstond bekend was dat de auto in Rotterdam' thuishoorde, werd Rotterdam eerst later in kennis gesteld en zo maakte men zich daar ongerust en kwam tot de aangifte van de vermissing. p De chauffeur was naar een afgesproken 01 plek bij de Belgische grens in Brabant ge- et reden en had daar een groot aantal Belgi- sche tapijten ingeladen. Via Zundert reed y- hij terug in de richting van de Moerdijk.; De Zundertse contrólepost van de rijks- politie wilde de snelrijdende auto tot staan Prins legt beslag op de eerste prijs Op de voorlaatste dag van het Hoogoven schaaktournooi werd er onder een buiten gewone spanning gespeeld. De „nek aan nek-race" tussen Prins en Van Scheltinga vertoonde Zaterdagavond het beeld van twee verwoede toreadoren, die elkaar niets toegeven. Prins.had nog steeds 5% punt en Van Scheltinga bezat hetzelfde aantal punten nadat de afgebroken partij tegen Van Stee nis ten derden male afgebroken werd en daarna tot remise verklaard moest worden. Prins wist toen van Kramer te winnen, waarnaast Rossolimo Cortlever versloeg. Ook Henneberke die de laatste dagen nogal „op stoot" v/as, speelde een partij, maar kon toch niet verhinderen, dat Van Scheltinga met de winst strijken ging. O'Kelly deed het tegen Kottnauer zeer goed, zodat tot'puntenverdeling werd over gegaan. De uitslagen luidden dus als volgt: Wood- Van Sieenis 1 -0, Prins Kramer 1-0, Rosso- limo-Cortlever 1-0, Henneberke-v. Schel tinga 0-1, O'Kelly-Kottnauer lA-i/2. Het einde in zicht Pas in de laatste ronde, dus Zondag, viel de beslissing. Deze laatste ronde was als geladen met electriciteit: elke zet weer vormde een nauwkeurig afgewogen daad, temeer omdat Wood liet Van Scheltinga vrij lastig maakte en Prins dus voorzichtig naar de erepalm „schreed". Van Scheltinga verspeelde een kostbare halve punt door tegen O'Kelly remise te spelen; hij eindigde dus als tweede. Kott nauer verloor van Van Steenis en Cort- lever-Henneberke en Kramer-Rossolimo gingen tot puntverdeling over. De uitslagen luidden toen: Kottnauer- v. Steenis 0-1, v. Scheltinga-O'Kellly Vs-Vz, Cortlever-Henneberke V2-V2, Kramer-Ros solimo H-V2, Wood-Prins 0-1. De stand \an de hoofdgroep is dus: Prins 6% punt. v. Scheltinga 6 punten. Rossolimo 5 punten. v. Steenis 5 punten. O'Kelly 4% punt. Henneberke 4 punten. Wood 4 punten. Cortlever 3% punt. Kottnauer ZM punt. Kramer 3 punten. Het is wel opmerkelijk, dat de buiten landers het er bij hebben laten zitten. Slechts Rossolimo en O'Kelly wisten nog onder de prijzen te vallen. De verdere uitslagen van de andere tien kampen luiden: Afd. Al: Hoffsommer-Suiker 0-1. Van de Velden-v. Epen onbekend. Seewald-de Lange li-Vz- Keyzer-Kroone 0-1. Mulder v. Leens Dijkstra-Bas 0-1. Afd. A2: Marwitz-v. cL Zanden 1-0. Bos- Prahl 0-1. Donner-Zonderland 1-0. De Waal-van Vloten 1-0, Verdonck-Zoontjes 1-0. Afd. B: Meyer-Spijker 0-1. v. Foreest- Steeman %-*/2- Bujama-v. Pampus 1-0. Willms-Kruyt 1-0. Silleraad-Dicks 1-0. Prijsuitreiking Nadat de wedstrijden afgelopen waren en de afgebroken partijen eveneens hun beslag hadden gekregen, had onder grote belangstelling de prijsuitreiking plaats. Vele winkeliers hadden verschillende fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De vol gende schakers kwamen ervoor in aan merking: Tienkampen: Hoofdgroep: I Prins, 2 Scheltinga, 3 Rossolimo, 4 v. Steenis, 5 O'Kelly. Afd. Al: 1 Seewald, 2 Kroone, 3 Mulder bi&oorïiikë van Leens Dijkstra. 4 Kavser, 5 Suiker. Afd. A2: 1 Donner, 2 Prahl, 3 Marwitz, 4 De Waal, 5 Van de Zanden. Afd. B: 1 Meyer, 2 Kuyt, 3 Silleraad, 4 Bujama, 5 Spijker. Van de 8-kampen kwamen de volgende spelers voor een prijs in aanmerking: Afd. A: 1 Ter Plegt, 2 Hovingh, 3 Donck, 4 Palm. Afd. B: 1 Zwart, 2 Groos, 3 Krijgsman J. C.. 4 Verhoekx. Afd. C: 1 v. d. Biessen, 2 Krijgsman C. J., 3 van der Steeg, 4 Bos. Bij de 6-kampen waren de volgende ge lukkige prijswinnaars: Afd. A: 1 Mollekens (België), 2 Holtes, 3 Nijman. Afd. B: 1 Meyer, 2 Zadek, 3 van Raaf. Avondzeskampen: 1 Slings. 2 De Smale, 3 Van der "Moot. Damesafdeling: 1 mevr. Roodzand, 2 mevr. van de Veen, 3 mevr. Peening. De prijswinnaars van de vierkampen zijn tenslotte: 1 Appel en Eykeren, 2 Snoek Henkemans en Bonkenburg, 3 Haan en Levendig, 4 Wilsum en Roodzank, 5 Hart en Schenk, 6 Bottelier en Kennedy, 7 Rou- delle en Brauckinan, 8 Spijker en Mark, 9 Konijn en Fram, 10 Albenik en Klinkert, 11 Kas en Onzenoord, 12 De Waal en; Meyer, 13 Uhl en Ploeg, 14 v. Someren en de Boer, 15 Glas en Appel Sr. 16 Sigers en Kenne, 17 Swenke en Groenenwoud, 18 Molenaar en Sorgdrager, 1 Duinmeyer en mevr. Maljaars, 20 Van der Zee en de Haas 21 Groot en Wit, 22 Steffers en Feenstra, 23 Oord en Koet. Beter dan Hastings Zo is het tiende Hoogoven Schaaktour- nooi met zijn gemeenschappelijke maaltijd en zijn soms enerverende spanning op een succesvol einde uitgelopen. Volgens de heer L. Prins is Beverwijk wat het schaken betreft, Hastings voorbij mede door zijn veel sterkere bezetting. In Hastings schaakt men zonder meer, maar hier is het aldus Prins één grote schaakfamilie, die ook na afloop der par tijen broederlijk bijeen blijft. krachtig weerstand bood, maar Charlton maakte het beslissende doelpunt in de twee de helft. Tommy Lawton doelpuntte niet voor Nottingham County, doch door zijn weldoordacht spel had hij zeker een groot aandeel in de overwinning van zijn club. Chelsea behaalde een overwinning van 5—0 op Barrow. In deze wedstrijd werden twee doelpunten gemaakt door Armstrong en één door Campbell, Goulden en Bowie. Dit is het grootste aantal van deze dag na het halve dozijn van Manchester United. Aston Villa werd dopr Manchester United met 46 verslagen. Met de rust leidde Manchester al met 51 en hoewel de Villa in de tweede helft het beste deel van het spel had, kon het de achterstand niet in halen. Tottenham Hotspur maakte in de extra tijd twee doelpunten door Duquemin. Blackburn en Westham moeten evenals Gillingham en Queenspark hun wedstrijd opnieuw spelen. De uitslagen waren: Grimsby Town Everton 1-4. Hull CityMiddlesbrough 1-3, Leicester CityBury 10. LiverpoolNot tingham Forest 41, Manchester City Barnsley 21, Mansfield TownStoke City 24, MillwallPreston North End 12, Plymouth ArgyleLuton Town 2—4, Ports mouthBrighton And Hove 41, Rother- ham UnitedBrentford 03, Southampton Sunderland 10, Stockport County Torquay United 30, Westbromwich Al bionReading 2-0, ArsenalBradford 0-1, Aston VillaManchester United 46. Birmingham CityNotts County 02, BlackpoolLeeds United 40, Bourne mouthWolverhampton Wanderers 12, Bristol RoversSwansea Town 30, Burn ley—Swindon Town 02, Charlton Athletic New Castle United 21, ChelseaBar row 50, Colchester UnitedHuddersfield Town 10, Coventry CityWalsall 21, Crew AlexandraSheffield United 3—1, Chystal PalaceChester 01, Derby Coun tyChesterfield 20, FulhamDoncaster Rovers 20. Tege" H0eSTy ^RIBP Zaterdagmiddagcompetitie Er werden in het district Haarlem twee wedstrijden om de KNVB-beker gespeeld. Kennemerland won met 20 van VEW. In het veld was het verschil in klasse nauwe lijks merkbaar, omdat VEW uitstekend par tij gaf. Zowel vóór als na rust doelpuntte de thuisclub éénmaal. Door deze zege heeft Kennemerland de voorronde bereikt. IJmuiden, nummer één der vierde klasse, was op bezoek bij het Zaterdagmiddagelftal der Zandvoortmeeuwen, dat in de B-klasse van de HVB uitkomt. Ook in deze ontmoe- j was er weinig krachtsverschil, hetgeen wel blijkt uit het resultaat, n.l. 21 voor IJmuiden. En dan te bedenken, dat de thuisclub met invallers voor de gebroeders De Graaf uitkwam! In de HVB gingen slechts vier ontmoetin gen door, n.l. Afdeling A: Tweede Jeugd Kennemerland 2 23. afdeling B: VEW 2 RCH 33, Kennemerland 4Nieuw Ven nep 23; afdeling C: IJmuiden 4Kin- heim 2 03: De wedstrijd tussen Tweede Jeugd en Kennemerland 2 was van groot belang voor de bezetting van de bovenste plaats, omdat de verliezer practisch zou afvallen. Na veel spanning wonnen de bezoekers, die thans twee punten op het leidende Johez achter staan. Bekercompetitie gaat door Het bestuur van de K.N.V.B. heeft be sloten dit seizoen een beker-competitie uit te schrijven. De clubs zullen worden ver deeld over diverse groepen, welke uit ten hoogste vijf of zes verenigingen zullen be staan. Het is de bedoeling, dat de num mers één en in sommige groepen de num mers één en twee zich klasseren voor de eigenlijke bekerwedstrijden, welke dan ver der volgens het afvalsysteem worden ver werkt. Met de voorwedstrijden in de groe pen zullen maximaal vijf Zondagen zijn gemoeid en voor de eiegenlijke bekeront moetingen acht. Men hoopt in de maand Maart met de voorronde te kunnen begin nen, doch dit is natuurlijk afhankelijk van de weersomstandigheden en de toestand van de terreinen. Zwemmen H.D.Z. leidt in de driekamp voor dames Zaterdagavond is onder leiding van de H.Z. en P.C. „De Waterratten" in het Sport- fondsenbad te Haarlem, het eerste deel van een driekamp voor zwemsters gehouden, waaraan deelnemen de Amsterdamse Dames Zwemclub, Hollandse Dames Zwemclub en De Waterratten. In het eerste nummer van het programma. 400 m. borstcrawl behaalde de HDZ reeds een grote voorsprong in punten, Hanny Ter- meulen tikte als eerste aan in 5 min. 38.6 sec. en W. Willemse, werd tweede in 5 minuten 57.8 sec. Door het niet kunnen starten van een zwemster incasseerde DWR 24 strafpun- ten en noteerde de slechtst gemaakte tijd, derde werd W. Langeveld van ADZ. De wedstrijd 3x331/3 m. wisselslag-esta fette meisjes van 13 en 14 jaar. gaf een aar dige strijd te zien tussen DWR en HDZ. De meisjes van DWR, M. Kraay, J. Spoor en T. Hoeks, wonnen in 1 min. 15.5 sec.; HDZ werd tweede in 1 min. 16.2 sec. en ADZ derde. Het nummer 3 x 33 1/3 m. wisselslag per soonlijk, meisjes 15 en 16 jaar leverde even eens succes op voor DWR. R. Spoor werd één in 1 min. 33.9 sec. gevolgd door A. Nieuwen- dijk van de HDZ in 1 min. 34.5 sec. In de wedstrijd 100 m. borstcrawl nieuwe lingen ging de strijd tussen A. de Groot, ADZ en Th. de Mooij, DWR. Met 3/10 sec. voorsprong tikte A. de Groot als eerste aan in de tijd van 1 min. 19 sec. De wedstrijd 66 2/3 m. schoolslag meisjes 13 en 14 jaar gaf wederom een spannende strijd tussen ADZ en DWR: R. v. d. Linden, ADZ legde de afstand af in 59 sec. en J. 1 Spoor, DWR 59.4 sec. Bij de wedstrijd 100 m. rugslag junioren, maakte J. Wisker, DWR in de eerste serie een tijd van 1 min. 27.3 sec.; in de tweede serie ging de strijd tussen J. van Waard, DWR en W. Langerveld, ADZ; laatstgenoem de werd één in 1 min. 28.5 sec., die hierdoor tweede werd in het nummer. De 10 maal 66 2/3 m. borstcrawl-estafette werd gewonnen door de ADZ-dames in 8 min. 16.1 sec. Voor DWR leverde de wedstrijd wederom een teleurstelling op, daar één der dames, bij het nemen van een keerpunt wa ter binnen kreeg en de baan niet uitzwom. Tot slot werd een waterpolovvedstrijd ge speeld tussen de meisjes-adspiranten van DWR en HDZ; de HDZ-meisjes wonnen de wedstrijd met 31. Na de eerste avond heeft HDZ de leiding met 2159.6 p.; 2. ADZ 2166.8 p.; 3. DWR 2207.1 p. De volgende ontmoetingen worden in Am sterdam gehouden. brengen, maar toen dat niet gelukte, waar- schuwde zij telefonisch de collega's te Rijs- bergen, die op de weg met een aantalw wagens een barricade vormden. Hierdoor v' was de chauffeur gedwongen te stoppen. j( Hij probeerde nog zonder wagen te vluch- ten, maar ook dat gelukte.niet. Het is mo-' gelijk, dat men met deze arrestatie een nieuw smokkelaarscomplot op het spoor; is, dat zijn vertakkingen tot boven de Moerdijk heeft. Na de aanhouding reden de politieman- 7. nen met de auto naar Breda, waar een opslagplaats is van in beslaggenomen 1S smokkelwaar. Een 12-jarige padvinder die de auto zag staan en het verzoek om op- QJ sporing door de radio had gehoord, kon de politie inlichten over de herkomst van de wagen. Notaris en accountant gearresteerd Smokkelarij van deviezen ui SC Te Eindhoven zijn de notaris D., de 0j accountant G. en de makelaar P. in arrest! fa gesteld wegens een grote deviezensmok- oj kei-affaire, welke door de fiscale opspo-bi ringsdienst te Nijmegen is ontdekt. Men g< vermoedt dat men hier te doen heeft met fa een der uitlopers van een wijdvertakte g< deviezensmokkelarij, welke haar centrum d< in Amsterdam heeft. De verdachten zou-er den zich bezig" hebben gehouden met het k< verhandelen van geldcoupures en gelds- ft waardige coupures, benevens edelstenen,:,,] welke in Duitsland van in nood verkeren de burgers zouden zijn aangekocht. Deze smokkelhandel zou zich uitstrekken over. Nederland, Duitsland, België, Luxemburgr£ en Engeland. Een vrouw smokkelde edel- b' stenen over de Nederlandse grens. w Marinierskapel gaat naar Indië Panda en de Meester-goochelaar 47. Jij bent dus degene, die het vliegende kleedje heeft gestolen van die fakir!" riep Panda. „Weineen" zei de vreemdeling glimlachend. Die fakir was een dief. Ik ga dit tapijt terugbrengen naar de sultan!' Ik ben een eerlijk man. Trouwens, waar toe dit gepraatHet kan gepraat in de ruimte genoemd w&rdeul Itnmere, we ken nen elkaar! Sta toe, dat ik mijn sluier ver wijder!" De vreemde nam de doek af, die hij om zijn gezicht geknoopt had en keek glimlachend achterom. „Joris!" riep Panda. „Alweer! Raak ik je dan nooit kwijt? Hoe kom je hier? Ik dacht, dat je naar het mid den van de woestijn gebracht was en dat. „Ja, ja, dat is een lang verhaal van ont vluchting en achtervolging en ontsnap ping!" onderbrak Joris hem. „Daarover misschien later". We moeten nu even stil zij-n, want we naderen het paleis! Kijk, daar zit de sultan op zijn terrasje! Zwijg!" „Ik zwijg niet, jij schurk!" riep Panda. Maar Joris luisterde niet...,. Schaken Russische candidaten voor het wereldkampioenschap Michaël Botwiqnik, Paul Keres en Vassili Smyslov zullen deelnemen aan het tournooi om het wereldkampioenschap, waarvan het eerste gedeelte in Nederland wordt gespeeld. In Rusland beschouwt men het onlangs ge houden tournooi der Slavische spelers als een prachtige oefening voor het drietal, dat nu ergens in Rusland physieke krachten verza melt voor de komende zeer zware kampioen schappen. Bovendien zal dit 3-tal alle theore tische varianten, gebruikt bij het laatste Mos- kouse tournooi, bestuderen. Wanneer Bot- winnik, Keres en Smyslov naar Nederland zullen vertrekken, staat nog niet vast. maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit reeds eind Januari zal zijn. Gymnastiek Franse turnzege De Franse turnsters hebben in Parijs een overwinning behaald op de Nederlandse ploeg. De gastvrouwen wonnen vier van de vijf nummers. De Nederlandse dames be haalden de zege aan de ringen. De achter stand in de andere nummers konden zij toch niet inhalen. Frankrijk veroverde 258.80 p. en Nederland 253.90 p. In het persoonlijk eindklassement bezette mej. Ference (Frankrijk) de eerste plaats met 45.85 p. en haar landgenote mevrouw VapailleTouchard de tweede met 45.10. Derde was mevrouw Krul—Van der Nolk van Gog met 4.47 p. en vierde mevrouw Heil Bonne^met 44.40 p. Zwemmen Training voor de Olympische Spelen Het is zeker, dat bij de training van de Olympische candidaten de verenigings oef enmeesters volledig worden ingescha keld, een wens van mevrouw Braun zelf. De centrale training, die op het ogertblik reeds te Amsterdam en Rotterdam wordt gehouden, moet van het allergrootste be lang worden geacht voor het peil van het zwemmen in het algemeen, niet het minst in de provincie. Het ligt in de bedoeling bijeenkomsten te organiseren onder leiding van de commissie zwemwedstrijden tussen de bondstrainster en de verenigingstrainers, omdat uitwisseling van gedachten van nut kan zijn voor alle bij de training betrok ken personen. Margot Marsman (HVGB) en Janny van Waard (De Waterratten) zijn o.a. in de ploeg opgenomen. NEDERLANDSE WIELRENUNIE VERGA DERDE. De Nederlandse Wielren Unie kwam Zaterdagmiddag te Den Haag in een mermans' „Boerenpsalm" zijn zilveren toneel- waarin de wijzigingen in de statuen en hetf huishoudelijk reglement werden aangeno- men. De voorzitter jhr. Van den Berch van Heemstede deed mededelingen over de we reldkampioenschappen. welke dit jaar in ons land worden gehouden. Als commissaris- generaal der organisatie zal fungeren de heer J. van Eek, die in zijn werkzaamheden zal worden bijgestaan door het dagelijks bestuur, buitengewone algemene vergadering bijeen. De Marinierskapel onder leiding van deor eerste luitenant Gijsbert Nieuwland zal in, de eerste week van Maart naar Indië ver-L trekken, om voor de troepen op te treden, jn afwisselend met het harmonie-orkest en m het 'daaruit gevormde symphonie-orkest, het symphoniseh amusementsorkest, defof band, het strijkje en indien de tijd vanjje voorbereiding het toelaat, een pianokwar-f0 tet en een trio. Het ligt in de bedoeling ré voor 1 Augustus terug te zijn. ve de Nog meer hulp aan gestrande autorijders L Als aanvulling op de hulp, welke d® wegenwacht van de A.N.W.B. verleent, legt de A.N.W.B. thans de laatste handje aan de organisatie van een net van auto-L hulpstations langs de grote verkeerswegen.^ Deze hulpstations bestaande reparatie-fu bedrijven zullen na telefonische waar-_ schuwing gestrande automobilisten te hulpL komen. Tot nu toe waren de garages veelal je huiverig, deze hulp te verlenen, daar zij r vaak tevergeefs gingen. In zulke ge valient neemt de A.N.W.B. thans de kosten voor zijn rekening. (Q Noors schip in nood Volgens een radiobericht bevindt hef" Noorse schip „Veni" zich ten Westen van Colomsey (Schotland) in zinkende toestand.. Een Brits weerschip, dat het zinkende schip te hulp is gekomen, is erin geslaagd' de gehele bemanning van 28 koppen te redden. h Kanon. In Londen is een zeven ton wegende j" granaat aangekomen ter „bijzetting" in'( het Imperial War-museum. Deze granaat, 1 van Duitse oorsprong, was bestemd voor^ een door de Duitsers bij het beleg vanl' Sebastopol en Leningrad gebruikt mon-„ sterkanon, dat „Schwere Gustav" was gedoopt. Men kon er slechts twee a drie schoten per dag mee lossen. Het had een afdeling bedieningsmanschappen nodig! van vijftienhonderd man, onder comman do van een generaal-majoor. Goede buur. De eerste lading-Britse steenkool1 sedert 7 Juni 1940 is Zaterdag in Rouaan aangekomen. Met de lossing van de 2600 ton steenkool is onmiddellijk begonnen. Vanochtend zou een officiële plechtigheid plaats vinden. Been. De 12-jarige koning Feisal van Irak heeft bij het skiën te Villars in Zwitser- land een been gebroken. De jonge koning zou binnenkort naar Engeland terug keren, waar hij op school gaat. „Eensgezind". Generalissimus Stalin, die de: vorige maand in de Sovjet van Moskou! werd gekozen, is thans eenstemmig tot voorzitter van dit college gekozen. Molo- tof werd vice-voorzitter. Snoeperig ventje. Een zevenjarige jongen uit Melun, ten Zuiden van Parijs, had 15.000" fr. uit een slagerswinkel gestolen. Hij besteedde het gehele bedrag aan snoep, F die hij aan het eten was, toen de politie hem arresteerde. Ouwe taaie. Een karper van vier pond, die; met een aantal soortgenoten per vlieg- tuig uit Zuid-Slavië naar Londen was ge- bracht, was, toen hij in een viswinkel in I' Londen arriveerde, nog springlevend en! begon heftig met zijn staart te slaan. De winkelier kon het niet over zijn hart verkrijgen het dier te doden en bracht het per taxi naar de dierentuin, waar het 1 thans in het aquarium rondzwemt. Warme winter. Na 24 uur dooi en regen zijn de straten van Moskou in modderbanen veranderd, iets dat daar in Januari bijna niet voorkomt. De hoofdstad der Sovjet- Unie beleeft de „warmste" winter sedert 50 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2