Omgeving van Haarlem centrum ener gramofoonplatenindustrie Voor inkoop C. DE WEERS Taxi? Bel 1.2.3.4.5 MAANDAG 12 JANUARI 1943 HAARLEMS DACBLAB Fabrieken te Bloemendaal en Heemstede tie lar at—I De omgeving van Haarlem zal in de tie naaste toekomst het centrum worden van >e- dc Nederlandse gramofoonplatenindustrie. en Niet alleen zal in de loop van dit jaar het de gramofoonplatenbedrijf „Decca" naar Bloe- uit mendaal worden overgebracht, maar bo vendien is te Heemstede een fabriek in aan- bouw voor de N.V. Bovema, die het recht verworven heeft het répertoire van de ele merken van het concern „Electrical Musical en Industries Ltd" in Nederland te reprodu in ceren en uit te brengen, De N.V. Bovema is na de oorlog op initia- gld tief van de heer G. M. Oord Jr., die het en Nederlandse afzetgebied voor gramofoon- ng platen tijdens de bezetting aan een studie onderwierp en de resultaten daarvan in ge-: een rapport verwerkte, opgericht. In ons land werden voor de oorlog jaar- lijks ongeveer 800.000 zwarte schijven om- gezet, welke behoefte vrijwel geheel door u de Engelse en Duitse industrie werd gedekt. Na de bevrijding viel de gehele import weg. Hadden de importeurs bij de bevoegde in- - j stanties in Den Haag de belangen van de tal Nederlandse gramofoonplatenliefhebbers en oor van henzelf tüdig en krachtig bepleit, dan zou ongetwijfeld de regering, zoals ook voor de boekhandel geschiedde, een bescheiden ".aandeel van de deviezenpot hebben gere- no" serveerd. Na een jaar was het daarvoor te nor laat' De heer Oord heeft toen aan de leidende figuren van de Engelse gramofoonplaten- jjhdustrie voorgesteld in ons land een filiaal- an" fabriek te vestigen. In de afgelopen tveek len -p dit initiatief in gunstige^zin beslist, die Op een terrein achter de Binnenweg te Heemstede wordt een fabriek van beperkte °5" omvang gebouwd de oppervlakte be- j draagt 3 tot 400 m2. die aan een twintig- tal werkkrachten arbeid zal verschaffen. Hier zullen met behulp van de oorspron kelijke Engelse matrijzen de platen geperst worden uit Engels materiaal, de z.g. „bis cuits", het mengsel van schellak, copalhars, zwaarspaat en leisteen. Bovendien wordt de fabriek, die wordt uitgerust met de modernste vol-automati- sche persmachines, gebouwd en ingericht de onder toezicht en leiding van Engelse •est jngenieufs met een jarenlange ervaring ok- op dit gebied. Deze technici zullen po-bovendien na het gereed komen van het len gebouw enige tijd in Nederland blijven om ■net leiding te geven aan de productie. De hier kte geperste platen zullen in kwaliteit niet on- umiderdoen voor de in Engeland gefabriceerde ou-en zullen ook onder de oorspronkelijke mer- het ken worden uitgebracht, düs. onder „His ds- Master's Voice", „Columbia", „Odéon" en en- Opbouw van een répertoire. ver Er za1 langzaam aan en systematisch een urg répertoire worden opgebouwd, waarbij men lel_ beginnen zal met de bekende standaard werken uit het klassieke répertoire, die reeds zovele jaren niet te krijgen zijn, op nieuw uit te brengen. Anderzijds zal ook de dansmuziek niet verwaarloosd worden. Speciaal de dansleraren springen om opna men van Victor Sylvester, daar deze bij het d®onderwijs zeer goede diensten bewijzen, in Toch zal de fabriek zich niet alleen bezig- houden met het in Nederland persen van jn Engeland of elders ter wereld opgeno- enmen muziekwerken. est, Het is de wens van minister Gielen, dat de het muziekonderwijs op de scholen ge- deelt el ijl ook met behulp van de gramo- ar-foon wordt gegeven. Het daartoe geëigende répertoire is echter uiterst beperkt. De „Bo vema" zal zich op de vervaardiging van deze speciale onderwijsplaten toeleggen. Daarnaast hebben vele fabrieken en grote pndernemingen behoefte aan uitbreiding Van hun verzameling voor de „Muziek bij - de arbeid"-concerten. Het is de ervaring, dat de productie op bepaalde uren, waarop 2n j jeschikte muziek ten gehore wordt gebracht a met 6—10 pet. stijgt, en de kwaliteit van het product 4 pet. vooruitgaat. De meeste muziekinstallaties zijn echter reeds ge- tie"ruime tijd tot zwijgzaamheid gedoemd door gebrek aan platen. Ook in deze lacune hoopt de „Bovema" te voorzien. De in Ne- e ierland opgenomen werken zullen onder ,Z1J het merle „Columbia" in de handel gebracht oor Men hoopt de fabriek in de loop van de [omer in gebruik te kunnen nemen. „Decca" in Bloemendaal. De te Amsterdam gevestigde „Decca"- HAARLEM, 10 Jan. '48. het1" nde agd te GEHUWD: 10 Jan.: A. F. Huibers en W. Hemelrijk. BEVALLEN van een zoon: 9 Jan.: A. W. 3 gnijders—Vos 9 Jan.: N. Smit—Keijzer. 10 Jan.: D. E. Smit—Hoes. BEVALLEN van een dochter: 8 Jan.: P. Meijer—Leis. M. G. van Loo—Duringshoff. J Jan.: J. C. Oudejansvan RieL W. H. van Maaren—van Wilpen. S- Stokman—Dijkstra. ntie 10 Jan.: K. de Jong—Dijkstra. J. M. W. G. van jn'en HeuvelHegge aat OVERLEDEN: 7 Jan.: P. A. Scheidt, 66 j.. mor®r<yuwerstraat- F- Mombergde Jonge, 64 vanl*ar. Vinkenstraat- [rak Vraagt ons prijsopgave van 55 GLAS in lood ramen rUS' NU WEER V R13 LEVERBAAR de :kou 11 tot, oio- ATELIER SCHMIT 'GASTHUISVEST 13 - HAARLEM - TEL-16914 000 F o?pAgenda voor Haarlem litie 3 MAANDAG 12 JANUARI Frans Hals: „Minnebrieven", toeg. 14 j., 30. 7,00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Houdt de ief14 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: De zoon van Monte Cristo", toeg. bov. 14 j„ .00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het won- er van de 34ste straat", alle leeft., 2.00, 4.15, 00 en 9.15 uur. City: „Belle of the Yukon", 4 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De warte zweep van Zorro", 14 j„ 2.30, 7.00 en 15 uur. DINSDAG 13 JANUARI zijn Gem. Concertgebouw: Ledenconcert HOV, uur. Stadsschouwburg: ..Ze wisten wat ze tilden", 8 uur. Bioscopen. Middag- en avond- loorstellingen. derfc! fabriek, de enige maatschappij, die sedert de bevrijding enigermate kon voorzien in de grote behoefte aan platen, wordt in de loop van dit jaar overgebracht naar Bloemen daal. Men heeft daar de beschikking ge kregen over de gebouwen van de wasserij Bijvoet aan de Korte Kleverlaan, die voor dit doel worden verbouwd en eveneens van een gloednieuwe uitrusting worden voor zien. De „Decca"-maatschappij, die commer cieel in Engelse handen is, werkt op tech nisch gebied nauw met Philips samen. Zij beschikt over een eigen studio in het om- roep-centrum Hilversum. Zij heeft een veertig man personeel in dienst en produ ceert per jaar ongeveer een millioen platen. Exportkansen. Zowel de „Bovema"- als de „Decca"- fabriek zullen in belangrijke mate voor de export kunnen werken. De eerste onder neming heeft kansen in België, waar geen ejgen reproductiebedrijf voor haar merken gevestigd is. „Decca" zal zich in het bij zonder ook op de voorziening van Indonesië toeleggen. Zo zal de gramofoonplaat, in plaats van een deviezen kostend, een deviezen inbren gend artikel worden. Haarlemmer krijgt vermindering van straf De Bijzondere Raad van Cassatie heeft J. H. L. te Haarlem, die door het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam was ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf omdat hij tot de „Landstorm Nederland" was toegetreden, tien jaar gevangenisstraf opgelegd met aftrek van voorarrest van 18 Juni 1945 af. Haarlemmer maakte deel uit van inbrekersbende De Velpse recherche heeft vier leden van een inbrekersbende gearresteerd, die behalve in Velp in tal van andere plaat sen geopereerd heeft. De politie kwam op het goede spoor toen ten huize van een zekere B. een radiotoestel werd aange troffen afkomstig van een inbraak te Velp. Via B., die de heler bleek te zijn van de bende, slaagde de politie er in nog drie anderen te arresteren, K. uit Haar lem, S. uit Amsterdam en een vrouw, be kend als „Betsy", eveneens uit Amster dam. Zij gingen langs huizen, welke tevoren waren uitgezocht en belden aan. Werd er niet opengedaan en waren de bewoners dus niet aanwezig, dan braken Betsy en haar vrienden in en namen alles mede wat zij dragen konden. De volgende dag keerden zij steeds naar Amsterdam terug. Reeds hebben zij bekend in Amsterdam, Bussum, Weesp, Baarn en Ginneken in braken gepleegd te hebben. Ondertussen heeft de politie van verschillende andere gemeenten zich met de Velpse recherche in verbinding gesteld, omdat in hun ge meenten op soortgelijke wijze werd in gebroken. Toneel Twee gelukkige dagen Ten bate van de NIWIN gaf de toneel groep uit het rayon Haarlem van de Twentse Bank in het R.-K. Verenigings gebouw te Heemstede Zaterdagavond een met groot succes beloonde opvoering van het blijspel „Twee Gelukkige Dagen" on der regie van de heer J. Geels. De zaal was geheel gevuld met geestdriftige be langstellenden. Als men bedenkt dat voor het getrouw vervullen van een betrekking bij een grote bankinstelling een artistieke inslag geenszins als een conditio sine qua non moet worden beschouwd, kan men niet anders dan bewondering voelen voor het vertoonde spel. De dames Ans Swart, wier omgang met de beide muzen der dra matische kunst trouwens niet van vandaag of gisteren is, Jo de Vries en vooral de heer J. v. d. Broek droegen de erepalmen weg, doch ook vele anderen mogen zich tooien met de lauweren der toneel-ama teurs. De gemoedelijke oude baas, die laatstgenoemde aan ons voorstelde, was toegepast met zoveel fijne trekjes, dat hij gemakkelijk het leeuwendeel der sympa thie van de toeschouwers kon inpalmen. Toch moet in het algemeen ernstig ge streefd worden naar verbetering der uit spraak die lang niet altijd even correct en verstaanbaar was. „Twee Gelukkige Dagen" is een ouder wets spel van grofkomische verwikkelin gen, waarin de merendeels afgezaagde grappen verkocht worden alsof het een haastig aftelrijmpje gold in de trant van olleke-bolleke-weg. De fabrikant van deze goedkope allerhande werd in het pro gramma niet bij name genoemd. Mogen wij die niet weten? De ere-voorzitter van het Heemsteedse NIWIN-comité, burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn, die bij afwezigheid door ziekte van de president het openingswoord uit sprak, las enkele welgemeende dankbrie ven voor van militairen overzee bestemd voor de anonyme schenkers van derwaarts gestuurde Kerstpakketten. Aan het slot van de avond deed een declamator, de heer Strickwelt, een hartelijk beroep in dichtvers op de offervaardigheid der ge meente. DAVID KONING. FATALE VROUW. Een 25-jarige Haarlemse loodgieter en een drie jaar jongere Amsterdamse smid minden de zelfde Haarlemse schone, die evenwel geen keuze kon doen tussen de machtige bouw van de smid en de meer subtiele vaar digheden van de loodgieter. Toen ontmoetten de pretendenten elkaar op de stoep van de omstreden maagd. Met de krachtige armzwaai van de man, die gewend is de voorhamer te swingen, daalde de vuist van de smid op het oog van zijn mededinger. Nog kwam de jonge vrouw niet tot een uitspraak- De minnaars zijn thans goede vrienden. Tropenkleding, Witte pakken. Herenkleding, grote in. Japonnen enz. slaagt U zeker bij Kampervest 45 Maandag en Zaterdag gesloten Ir. P. J. van Zwielen onthult de gedenksteen. Cedenksteen onthuld in de Middelbare Technische School „Zij, die gevallen zijn, hebben niet ge vraagd om onze bewondering en onze hul de, maar wij willen de herinnering aan hen in ere houden. Dit gedenkteken moge een baken zijn voor het nageslacht". Met deze woorden onthulde ir. P. J. va n Z w i e t e n. voorzitter van de Ver eniging voor Nijverheidsonderwijs Zater dagmiddag in de hal van de Middelbare Technische School te Haarlem een een voudige gedenkplaat met een-en-dertig namen van leraren en leerlingen der school, die als slachtoffer van de oorlog zijn gevallen. Zeer velen waren in de hal der M.T.S. bijeengekomen om deze plechtigheid bij te wonen. Onder hen bevonden zich de wethouder van Onderwijs der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, familie leden der oorlogsslachtoffers, leraren en vele leerlingen. Namens het comité van leraren, leerlin gen en oud-leerlingen sprak de heer J. C. D e e 1 d e r, die zeide dat het gedenkteken door samenwerking tussen de Vereniging van Leraren, de Vereniging van Afgestu deerden der M.T.S.het Corps van Leer lingen, verdere leerlingen en personeel tot stand is gekomen. De heer Deelder dankte de ontwerpers, ir. A. J. Geyl en de heer H. Brakel en droeg vervolgens het gedenkteken over aan het bestuur van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem. Na de onthulling door ir. Van Zwieten herinnerde de directeur der M.T.S., ir. G. L. L u d o 1 p h, aan de jaren der bezetting, welke zoveel smartelijke ogenblikken brachten. Leraren, leerlingen en leden van het personeel zijn elkaar in die moeilijke tijd tot steun geweest en hun krachtige houding verdient bewondering. Maar een- en-dertig hunner moesten het kostbaarste offer brengen voor hun land en wanneer wij, aldus ir. Ludolph, hun nemen thans op deze steen lezen, overvalt ons een huive ring en schieten woorden tekort. Na enkele ogenblikken van stilte legde de directeur bloemen aan de voet van de gedenksteen. De heer J. D i n g e m a n s, sprekende namens de Vereniging van Afgestudeerden der M.T.S. zeide, dat de gedenksteen, ge plaatst in de school waaraan de oud-leer lingen zovele goede herinneringen bewa ren. de kameraadschap symboliseert met hen, die vielen Namens de leerlingen en het Corps van Leerlingen sprak tenslotte de heer W. J. M u r e nb e e 1 d. „Zij heb ben alles gegeven voor de vrijheid, waar van wij voor 1940 nauwelijks beseften, wat zij betekende", zo zeide hij. Ook hij legde een krans bij het gedenkteken, even als de heer Van Zwieten namens de Ver eniging voor Nijverheidsonderwijs. AMSTERDAMSUHE RIJTUIG MIJ. Kluit gaat vooruit De doelman van Haarlem, P, Kluit, maakt het op het ogenblik naar omstandigheden goed Na het ongeval in de wedstrijd tegen 't Gooi is hij met een hersenschudding naar een ziekenhuis in Hilversum overgebracht en Woensdag is hij naar zijn woning ver voerd. Hij moet absoluut rust houden. Kluit voelde zich vanmorgen weer wat beter en hoopt op een snel herstel, om dit seizoen nog te kunnen voetballen. Voorlopig is hy echter uitgeschakeld. De andere gewonden uit de wedstrijd zullen Zondag tegen De Volewijckers weer kunnen uitkomen. KAMERAADSCHAP. Twee ontslagen politieke delinquenten be woonden met hun gezinnen één huis aan het Junoplantsoen. Het wandelwagentje van één hunner versperde de gang en werd aanlei ding tot een conflect. De politie is tussen beide gekomen en heeft de ruzieënden tot verdraagzaamheid aangemaand. Salto Mortale Zonder Cruys Voorbergh, die met rheu- matiek in Zierikzee moest achterblijven, gaf het ABC-cabaret twee uitverkochte voorstellingen van Salto Mortale, de come- die van de variété Dit programma was niet alleen anders dan anders, maar zoveel be ter dat men de auteur, Wim Kan, zou moe ten huldigen als de man die de moed heeft opgebracht ons het „echte" cabaret terug te geven als een hoge rots in de branding van deze tijd. Ik heb Wim Kan vroeger altijd bewon derd als een charmante maar eerlijke dief, die van andermans goed precies datgene gapte wat in zijn toen reeds uitstekende kraam te pas kwam. Bleef het destijds echter, enigszins grof gezegd, voornamelijk bij wat lichtzinnig vermaak, thans is hij er niet voor teruggedeinsd de hedendaagse problematiek in levensgrote gedaante bin nen het kader van zijn doelbewuste ver beelding te kijk te zetten. Eenmaal slechts heeft hij na een schijn baar onzinnige tekst, als toegift nota bene, de bittere uitleg gegeven van deze noodza kelijk geworden nieuwe koers, na tevoren in een kostelijke parodie reeds te hebben gewezen op de bonte-avond-lol als ver- twijfelingwekkend degeneratieverschijnsel van de publieke smaak. Niet langer geven Wim Kan en de zijnen hier aan toe. Zij trachten, zonder dat dit nu altijd direct is gelukt, deze weer in het goede spoor te leiden. De toeschouwers bemerkten niet steeds de verandering van omgeving, maar de loods verkent het door de omstandighe den aangewezen vaarwater. Zestien nummers van de variété laat Wim Kan de revue passeren, doch al gauw ver vagen de grenzen van zijn bestek en rukt hij het masker af van een wereld waarin jonglerende diplomaten, kwasi-mystieke tovenaars, acrobaten en illusionisten hun al te bedriegelijke toeren vertonen en waar de kleine man gedwongen is op het slappe koord boven de afgrond tussen lonen en prijzen te dansen. In een uitmuntend ge redigeerd voorwoord zegt hij zelf ongeveer: „Wij brengen u nu eens niet veilig, vlug en voordelig naar het eindstationmaar verplaatsen u naar de wereld van schijn en werkelijkheid, wonderkinderen en kla tergoud, van rekenkunstenaars en naakte roekeloosheid". Deze comedie onthult, gevoelig maar raak, het samengaan van macht en dom heid, bedrog en luid misbaar in een trieste samenleving, waarin „de mens het laatste beest is dat zal uitsterven". Wim Kan ont wapent zelfs zijn tegenstanders met zijn heerlijk-vrijmoedige praatvaria zo pikant dat zijn twintig minuten veel te snel ver strijken; Corry Vonk doet het met uitbun dig vertoon van haar kwajongensstreken en Cor Lemaire sloeg precies de juiste toetsen van zijn vleugel aan. Leo de Har- togh ondernam het waagstuk om minister Beel aan hersengymnastiek te laten doen en. deed zich ook overigens kennen als een goede aanwinst voor het gezelschap, waar van verder Adrienne Canivez, Lva Sten, Teddy Schaank en Bèr Engelen deel uit maken. DAVID KONING Muziek Uitvoering van.Sursum te Bloemendaal Zaterdagavond gaf de Christelijke Harmo nievereniging Sursum een uitvoering in Vreeburg, met medewerking van Santpoort's Ned. Herv. Kapelkoor. De dirigent van het corps de heer J. A. Meng, had een goedklin kende bewerking gemaakt van Gezang 109. waarmede hij de avond liet openen. Ver dienstelijk, maar enigszins bedeesd samen spel werd vervolgens gepresteerd met een ouverture en een fantasie, die aan enige solisten gelegenheid gaven uit te pakken. Laat ik van deze vooral de tubaïste een extra goed cijfer geven; wat niet zeggen wil dat ook de bugel- en pistonsolisten geen compli ment zouden verdienen. Over 't geheel zou ik wel wat meer trombone-klank hebben willen horen, maar het bleek dat er maar één trombonist zat, waar er eigenlijk drie hoeven te zitten. Zuiverheid en rhythmische stevigheid waren in het Miserere uit De Troubadour voor verbetering vatbaar. Het ging daar een beetje al te voorzichtig. Maar hoe klonk na de pauze het corps fris en zui ver in 1' Amitié; nu zat er durf en bezieling in het samenspel en dat maakte het meteen zuiver en klankrijk. En waar al de hele avond het wachten op geweest was: de obli gate medewerking van het hout, kwam met het laatste concertnummer, de fantasie Sur les montagnes; hier kon de solo-clarinettist met succes een variatie laten horen, die er aan herinnerde, dat Sursum niet een fanfare met een paar klarinetten, maar een harmo niecorps wjl wezen. Ned. Herv. Kapelkoor, onder leiding van H. J. de Haas. maakte om te beginnen een goede beurt met een motet van Palestrina. Psalm 103 van Morbach had goede momenten van samenzang: alleen in de expositie van de slotfuga was de toonzekerheid bij de heren een beetje slap. Een paar stevige bassen zou het koor best kunnen gebruiken. De dames- solisten leverden goed werk. De bariton-Soli werden door de dirigent zelf vertolkt. De piano-begeleiding van de heer Verschoor liet niets te wensen over. De a cappella-nummers na de pauze moch ten er wezen, vooral dat van Jos Vranken. Doch ook de stukjes van J. F. de Haas en Leo Mens lieten een goede indruk na. JOS. DE KLERK. Olga Ongena en Jan Hisschemöller Onder auspiciën van de Haarlemse Kunst gemeenschap werd Zondagnamiddag in „De Kerkuil" aan de Nieuwe Gracht op boeiende wijze geconcerteerd door de altzangeres Olga Ongena en de pianist Jan Hisschemöller. In eerstgenoemde begroeten wij een zangeres van het zuiverste gehalte, beschikkende over een bronzig gouden geluid, warm en gevoe lig als het timbre van een viola d' amore, beheerst over de hele omvang, tot een lichte zilverende hoogte toe: een stem waaruit muzikaliteit en intelligentie spreken en die geregeerd wordt door de natuurlijke en ge zonde reacties van het gemoed. De pianist Jan Hisschemöller moet helaas het licht in de ogen missen: maar daarente gen is zijn tastzin fabelachtig ontwikkeld, zijn geheugen en concentratievermogen won derbaarlijk. Het lijkt alsof hetgeen hij missen moet. op een ander plan vergoed wordt door een buitengewone intensiteit van aanleg en vermogens. Zijn uitvoering van de Sonatine van Ravel kwam dat alles overtuigend aantonen, en met Mozart's Adagio in b liet hij bezonken heid van zijn muzikale gaven beluisteren. Maar voor ons haast onbegrijpelijk was hetgeen hij presteerde als partner van de zangeres, hpe bij de subtiele volksliedbewer kingen van Pijper en de rijke begeleiding van twee Diepenbrock-liederen wist te ver tolken: hoe raak hij de sfeer trof in elk der vier Schubert-liederen van het programma; wat een temperamentvolle karakteristiek hij aan de Zigeunerliederen van Brahms gaf. en ten slotte al was dit niet het laatste, maar wel het sterkste staaltje van zijn kunnen hoe hij de Three Shakespeare Sonnets van Piet Ketting leven deed in al hun treffende en overtuigende kracht. Het zingen van Olga Onnega en het kla- vierspel van Jan Hisschemöller vormden een niet te scheiden geheel en als ik er dieper op moest ingaan, zou het mij haast onmoge lijk zijn de prestaties van ieder afzonderlijk te behandelen. Ja. toch, want ik zou kunnen wijzen op een vocale passage in Diepen- Intrede dr. J. W. Herfst De tweede vrouwelijke predikant Haarlem heeft zijn tweede vrouwelijke predikant gekregen. De bevestiging en intrede van dr. J. W. Herfst als predikante bij de Remonstrants Ger. Gemeente had Zondagmorgen plaats. De kerk was tot de laatste plaats bezet. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de Commissaris der Koningin van de pro vincie Noordholland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk en mevrouw, dc gemeente-secretaris mr. Th. A. Wesslra, de vertegenwoordiging van het college van B. en W. en afgevaardigden van verschil lende kerken. Voorts vele gemeente-leden uit Wassenaar, de vorige standplaats van dr. Herfst. Dr. W. R. M. Noordhoff gewaagde na mens de gemeente en als predikant van de vreugde, dat dr. Herfst de roepstem der Gemeente heeft beantwoord. Moge zij in volle ontplooiing haar levenswerk in Haarlem voortzetten! Na de bevestiging werd Gezang 196 vers 1, 2 en 3 gezongen. Dr. Herfst, als predikante in deze Ge meente haar intrede doende met 1 Joh. 1 vers 5, gewaagde van haar roeping om de boodschap van het licht te brengen in een donkere losgeslagen wereld, waarbij zij de wens uitsprak, naast de gave van het Woord, ook de gave van de daadkracht te mogen ontvangen. In een persoonlijk woord, dankte zij de wereldlijke en kerkelijke vertegenwoordi gers voor hun belangstelling. Na de dienst maakten talrijken gebruik van de gelegen heid om met de nieuwe predikante kennis te maken. Evert Vermeer sprak over „Politieke perspectieven" Zaterdagavond hield de afdeling Bloe mendaal van de Partij van de Arbeid in het feestelijk versierde Jeugdhuis haar Nieuwjaarsbijeenkomst, tijdens welke Evert Vermeer in plaats van mr. A. M. Joekes, die verhinderd was, een rede hield onder de titel „Politieke perspectieven". Spr. herinnerde aan de woorden, welke de minister-president van Engeland bij de jaarwisseling had uitgesproken, namelijk dat Europa tot eenheid moet groeien, wil het niet ten onder gaan. Het afgelopen jaar, aldus Vermeer, heeft vele teleurstellingen gebracht en de zo moeizaam in de oorlogsjaren veroverde saamhorigheids- en eenheidsgedachte werd in korte tijd stuk geslagen. Cynisch en niet Spartaanse moed spreekt men reeds over een nieuwe oorlog. Het is de taak van alle democratisch-socialisten tegen deze gedachte'front te maken, want indien men maar apatisch bleef afwachten, zou men inderdaad nader tot een nieuwe oor log gebracht kunnen worden. Men verwijt de Partij van de Arbeid, zo vervolgde spr., dat ze te weinig nationaal en te veel internationaal denkt, doch slechts door internationale samenwerking zal iets bereikt kunnen worden. Het gebrek aan voedsel, kleding en ma terialen voor de wederopbouw, is oorzaak, dat de landen in West-Europa niet zelf standig de vraagstukken kunnen oplossen, Van de zijde van Amerika wordt thans de helpende hand uitgestoken in de vorm van het plan-Marshall en men dient dit plan te aanvaarden. De communisten menen, dat men hierdoor aan het kapitalisme verkocht zal worden; tegen deze gedachte aldus Evert Vermeer dient waakzaamheid ge boden en het zal de plicht van alle demo cratisch-socialisten moeten zijn voor het plan-Marshall te strijden. Sprekende over het Indische probleem hekelde spreker het politiek -beleid van verschillende partijen en zij die de con ferentie van de Hoge Veluwe deden mis lukken, hebben een zware schuld op zich geladen. Slechts door samenwerking, zo meende spreker, zal de vrede gehandhaafd kunnen worden en zal voor Nederland en Indië een werkelijk goede toekomst weg gelegd zijn. De gemengde arbeiderszangvereniging „Morgenrood" luisterde de bijeenkomst met strijdliederen op. Triptieken naar België nog niet afgeschaft De yerkeers- en vervoersorganisaties, ANWB, KNAC, KNMV, EVO hebben on langs schriftelijk aan de ministers van Ver keer en Waterstaat en van Economische Zaken hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen de voornemens van het ministerie van Financiën, om hel verkeer met mo torrijtuigen naar België geheel vrij te laten en geen maatregelen te nemen ter verzekering van de wederinvoer dezer voer tuigen. Deze waren tot dusverre indirect verzekerd door het gebruik van Belgische triptieken en carnets, welke documenten op grond van de douane-unie van 1 Januari af overbodig zouden worden. Hoewel zij iedere maatregel, het inter nationale vervoer te vergemakkelijken toe juichen, vreesden de verkeersorganisaties dat afschaffing van deze documenten zou leiden tot een zeer aanzienlijke uitvoer van motorvoertuigen naar België, om daar op de zwarte markt te worden verkocht. Het departement van Financiën heeft thans beslist, dat de triptieken in het mo- torvoertuigenverkeer met België niet wor den afgeschaft, voordat maatregelen zijn genomen, om de clandestiene uitvoer van motorrijtuigen te voorkomen. Nieuwe stukken bij „Cometlia" De Toneelgroep „Comedia" heeft de vol gende stukken in studie genomen: „Oblosmow", een toneelbewerking van de ge lijknamige roman van Gontscharew, door Gerard den Brabander. De titelrol wordt regie van Cor Hermus vervuld door Hermus. other part of the Forest", een nieuw su. van Lilian Hellmann, waarin we voor een groot deel dezelfde personen terug vin den als in haar vroegere werk „Little Foxes" („Roofvogels"). Johan de Meester voert de regie en de hoofdrollen worden vervuld door Ank van der Moer, Rika Hopper, Ellen Vogel, John Gobau, Han Bentz van den Berg en Henk Rigters. brock's „Es war ein alter König" die mij tot ontroerens toe trof en wel om de sonoriteit: ik bedoel de versregel: „Es klingt so süsz, es klingt so trüb", een regel die heel dc grondeloze smart van „das alte Liedehen" in klank zette. En ik zou ook kunnen duiden op de geestdriftige aanhef in het klavier, van het derde sonnet van Shakespeare-Ketting: „Music to hear". Wees gerust, Shakespeare, wij hadden deze Zondagmiddag geen oren genoeg om te luis teren naar muziek zoals gij in uw vers bedoeld hebt: veelstemmig en toch één; en wij zijn er de. uitvoerders dankbaar om! JOS. DE KLERK Hel stoffclük overschot van de heer IL N'ijgh. oud-directeur van de Nieuwe Rotter damse Courant, zal Dinsdag om twaalf uur ter aarde besteld worden op de algemene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tol het kantoor van de rederij J. J. van den Toorn te Scheveningen De brandkast werd naar buiten gesleept en achter op het erf geforceerd De daders maakten f 1450 buit. Prof. dr. J. M. Burgers, hoogleraar in de aërodynamica en hydro-dynamica aan de Technische Hogeschool te Delft is benoemd tot doctor honoris causa in de faculteit van de toegepaste wetenschappen by de vryo universiteit van Brussel. De Koningin heeft Zaterdagavond in Amsterdam ccn bezoek gebracht aan hot theater „De la Mar", waar het Nederlands Toneel Johan de Hartog's toneelstuk ..Schip per naast God" opvoerde. De landsvrouwe werd in de ha! van het theater begroet door dc directeur de heer P Grossouw en zijn echtgenote Fien de la Mar, die de Koningin bloemen aanbood. In Maastricht is een inwoner van Val kenburg aangehouden toen deze een kilo cocaïne voor f7000 van de hand wilde doen. In Januari, Februari en Maart zullen drie groepen elk van 30 vertegenwoordigers van Engelse reisbureaux Nederland bezoe ken. Onder leiding van dc A.N.V.V. zullen zij excursies maken. Door ccn motorstoring liep het uit Huizen afkomstige motorschip „Jonge Wil lem" bij het binnenvaren van de haven van Ter neuzen op een strekdam. Het schip, dat geladen was met schelpen, zonk vrijwel on middellijk. Persoonlijke ongelukken deden zich niei voor. De instructie In de zaak Van Geelkerken, dc plaatsvervanger van Mussert, zal een zeer uitgebreid onderzoek van twee ti drie maan den vergen. Hij zal voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof terecht staan. Ir. Chr. P. G. J. Smit. adjunct-directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is voor 1948 benoemd tot voorzitter van de adviescommissie inzake statistische aange legenheden van de Voedsel- en Landbouw organisatie der Verenigde Volken. Het m.s. „Oranje" dat wegens een defect aan een der drie motoren Gibraltar was bin nengelopen. heeft de reis naar Batavia voort gezet, nadat de storing door de scheepswerk- tuigkundigen was hersteld. Vele in Nederland woonachtige Nocen hebben een rouwdienst bijgewoond in do Maarten Lutherkerk te Amsterdam, waar de stoffelijke resten van tien opvarenden van de in de Kerstnacht vergane „Skoghaug" stonden opgebaard. De Noorse predikant J. Ivrsten leidde de dienst. De tien kisten zul len naar Noorwegen worden overgebracht. De Maastrichtse recherche heeft een plan van vijf opgeschoten jongens de oud ste was 18 jaar om een bakker in Amby te overvallen en te beroven, verijdeld. De jongens hadden zich voorzien van een ma chinegeweer. dat afkomstig was van een in de buurt van Maastricht bij de bevrijding achtergebleven tank. Het wapen is in beslag genomen. In Overloon reed een vrachtauto tegen een noodwoning en drukte de gehele zij gevel in Dc Beweging van Europese Federalisten houdt op 29 Januari een vergadering in do Dierentuin te 's Gravenhage De heren dr. H. Brugmans, voorzitter van het uitvoerend bureau der Unie van Europese Federalisten, F. P. Fuykschot. bestuurder van het C. N. V. mr. E. Sassen, vice-voorzitter der K V.P. en J. C. Suurhoff. bestuurder van het N.V.V. zullen spreken. HAARLEM EN OMGEVING Te Beverwijk is een Gercf. Kerk onderh. artikel 31 K. O. geïnstitueerd. Tevoren woonden de leden dezer kerkformatie in bij de kerk van IJmuiden. Weer heeft een voetganger, die niets geleerd heeft van de „voetgangers-veilig vcr- keer-actie" en de Zijlweg buiten de aange geven oversteekplaats overstak, zijn onvoor zichtigheid met een bekeuring moeten be kopen. Een politie-agent heeft een hond gegre pen. die huis hield onder de bewoners van een kippenhok in een tuin achter de Dreef. Zes leden van de pluimvee-familie sneuvel den. De eigenaar van de moordenaar wordt opgespoord. Een dertienjarige knaap hield zich in de Koningstraat niet aan het rode licht cn kwam in botsing met een van het Verwulft komende vrachtauto. Met een lichte hersen schudding moest hij m het Grote of St. Elisabethsgasthuis worden opgenomen. Taxi Bel 13000 DAG EN NACHT (Adv.) DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag beslaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen, tabaks- en versnapcrings- kaarten te: Haarlem: restant V. Overvecn: W tot en met Z. Bennebrock: 9 tot 12.15 uur A, B. C en D; 2 tot 4.30 uur E, t en G. NEDERLANDSE VERLIEZEN. De Nederlandse verliezen in Indonesië bedroegen op 9 Januari één gesneuvelde en vier gewonden. Bloemendaal Voordracht dr. K. Heeroma Voor de Damescontactkring Bloemen daal hield de dichter Muus Jacobse (dr. K. Heeroma) in het Jeugdhuis een lezing over „Kunst en gemeenschap" na ingeleid te zijn door mevrouw J. Pruyser-Melchers. De sprekernoemde zijn onderwerp een probleem, dat zeer moeilijk is. Vooral de laatste 150 jaar was het dit, omdat het haperde aan de herkenning, aan de moge lijkheid van kunst en gemeenschap. Kun stenaars realiseren zich. maar de gemeen schap herkent hen niet. Ook kan het zijn, dat de gemeenschap naar schoonheid vraagt, maar dat er geen aanbod is van de kunstenaar. Spr. zag de oorzaak van dit probleem hierin, dat de scheppende kun stenaar niet weet van de Schepper, naar Wiens beeld de mens is geschapen en dat ook de gemeenschap daarvan is afgewe ken. In diepste wezen is het ook een ker kelijk probleem, want als het met de kerk in orde is, komt het ook met de kunst in orde. Na de pauze droeg dr. Heeroma uit zijn gedichten voor. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips K. U Pokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Vrijdag 319 303 337% 174 390 312 193 176% 217 172 232 I6II/2 170 112 485 Openlng»- koersen 330% 304# 374 174# 177 219 172% 233% 169 172# 114

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3