Haarlems Dagblad O verheersend karakter der republiek is door de ontwikkeling achterhaald REGERINGSVERKLARING „Benelux en Marshall-plan voorbeelden van solidariteit" Nieuwe ontwikkeling in Batavia Spaak is niet pessimistisch Weerbericht q 62e Jaargang No. 18835 Bureaux: Grote Houtstr. 03, TeL Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Diusdasr 13 Januari 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Minister Neher en jhr. mr. van Vredenburch voorgedragen als leden van Collegiaal Orgaan Dr. Beel heeft hedenmiddag de instelling van het verwachte Collegiale Orgaan aan gekondigd, met minister Neher en jhr. mr. van Vredenburch als voor te dragen leden en dr. van Mook als voorzitter. Dr. Beel deelde een wijziging in de vorm der Indone sische federatie mede ten aanzien van Sumatra en Oost-indonesië. Wat de republiek betreft, zette dr. Beel uiteen dat deze zal worden beschouwd als Negara, mits zij de vrije wilsuiting der bevolking garandeert. De reeds aangewezen vertegenwoordigers der deelstaten zullen met dr. van Mook spoedig de vorm van het voorlopige federale bestuur alsmede zijn bevoegdheden vaststellen. Samenvatting van dr. Beeis rede Hedenmiddag heeft de minister-presi dent, dr. I. J. M. Beel, in de Tweede Ka mer der Staten Generaal de aangekondig de regeringsverklaring over Indonesië afgelegd. Na een verslag van de erva ringen der ministers die Indonesië be zochten waarin de minister-president uiting gaf aan een zeer voorzichtig optimisme ten aanzien van de financiële en economische toestand kwam de regeringsverklaring tot een uiteenzetting over de wijze, waarop de samenwerking tussen D#n Haag en Batavia zai worden verbeterd. Dit zal geschieden door de instelling van een collegiaal orgaan, waar van de luitenant-gouverneur-generaal voorzitter zal zijn en dat verder twee door de Kroon te benoemen leden zal tellen, waartoe minister Neher en jhr. mr. van Vredenburch zullen worden voorgedragen. Dr. Beel verklaarde vervolgens dat de verwezenlijking van de federatieve staat Indonesië niet zal kunnen plaats vinden in de vorm, die te Malino werd vastgesteld, daar Sumatra niet een grote Negara zal kunnen zijn, doch in meer Negaras zai worden verdeeld,in overeenstemming met de daar geldende tegenstellingen. De tekst van het voorlopige ontwerp dat ten aanzien van een overeenkomst met Oost- Indonesië werd opgesteld zal, zodra met deze deelstaat overeenkomst zal zijn ver kregen, aan de Kamer worden voorgelegd. Dr. Beel verklaarde voorts ten aanzien van de republiek, dat de ontwikkeling der faatste maanden aan de verhouding met de republiek Indonesia het overheersend karakter heeft ontnomen. De minister president zeide dat tegenover de repu bliek onveranderlijk wordt vastgehouden aan het standpunt, dat van vruchtbare politieke besprekingen geen sprake kan zijn, zolang het staken van het vuren niet is verwezenlijkt. Dr. Beel verklaarde dat de Nederlandse regering er de republiek op heeft attent gemaakt, dat de onderhande lingen over deze vanzelfsprekende eis niet tot in het eindeloze kunnen worden gerekt. Ten aanzien van hel gewaardeerde werk der Commissie van Goede Diensten zeide de minister-president, dat Nederland geen andere demarcatielijn dan dè zogenaam de Van Mook-lijn kan aanvaarden en dat deze lijn ook in het voorstel der Commis sie was aangenomen. Dr. Beel stelde uit drukkelijk vast. dat Nederland de verant woordelijkheid voor de binnen de Van Mook-lijn wonende bevolking blijft erken nen. Dr Beel zette vervolgens de begin selen uiteen, die als de principes van het Nederlandse beleid aan de Commissie van Goede Diensten zijn bekend gemaakt. Deze beginselen zijn: Erkenning van h'et zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volken. Volledig begrip voor het streven naar verwezenlijking van dit recht. Het isel,[ streven naar het vinden van de staatkun dige vorm voor een duurzaam samengaan van Nederland met Indonesië, in vreed zaam overleg en in overeenstemming met de Indonesische volken. Dr. Beel schetste daarna de grondtrekken van de nieuwe staatkundige orde, zoals die zich hebben ontwikkeld uit het overleg met de verte- genwoordigers der Indonesische volken. 33, MARSHALL-PLAN: laii- Ar-I >UWl •aart) Wat Nederland nog meer kan krijgen Uit het bij het Amerikaanse Congres in gediende voorstel, betreffende de Amerï- kaanse hulpverlening aan Europa, blijkt, dat Nederland behalve de reeds gemelde hoeveelheden olie, steenkool, granen, staal, J landbouwmachines en machines voor de kolenmijnen, nog de volgende hoeveel- ?L0?| heden aan andere producten zou ontvan- vart «cn: vetten en oliën 62.000 ton; oliekoeken en ner"J meel 163.000 ton: vlees 7000 ton; gedroogde f 20< melk 8000 ton: gedroogd fruit 10.000 ton; vers fruit 130.000 ton: tabak 73.000 ton: rijst 5000 ton: katoen 134.000 ton; stikstof 10.000 ton: phosphaat 72.000 ton: hout 335 000 m'; vrachtauto's 28.050 stuks. 48 met pia< Nieuwe Europese conferentie 3 begin Februari verwacht Volgens de Daily Telegraph zal de eerst- tie|| volgende bijeenkomst van cle zestien Mar- opi3 shall-landcn waarschijnlijk in de eerste j week van Februari plaats hebben. Er wor- EEDJ den momenteel in Londen Frans-Britse besprekingen over gevoerd. lev*™ gehj ei be so 4 is mgr. i essers nog in leven Begin December werd gemeld dat mgr. Q. Pessers. apostolisch vicaris van Kian- gelou en pater L. Bruns in China om het eept^ leven zijn gebracht. Over het lot van vier vest) zusters van de congregatie van St. Jozef uit Heerlen verkeerde men in het onze- riJüi kere. Mgr. Kramer, bisschop van Luanfu heeft in een brief gedateerd 31 December 1947" geschreven, dat mgr. Pessers zich met pater Ruys en vier zusters van Heerlen in gevangenschap bevindt. Naar mgr. Kramer schreef moest echter wel rekening gehou- den worden met de dood van pater Bruns. Hij verklaarde daarbij ten aanzien van de republiek, dat deze zal worden betrok ken In het overleg en in de vorming van een pre-federale regering als een Negara, mits de republiek de beginselen der nieu we staatkundige vorming aanvaardt, waar van het voornaamste de vrije wilsuiting der bevolking is. Minister Beel zeide nog: „In de aller laatste dagen heeft zich in de loop der gebeurtenissen nog een belangrijke ont wikkeling voltrokken. Het informeel con tact, onderhouden met de Commissie van Goede Diensten, heeft geleid tot concreti sering van een voorstel nopens de uit werking van een wapenstilstand, alsmede van een basis voor verdere politieke be sprekingen, waarmede wij ons over eenkomstig de zienswijze onzér delegatie hebben verenigd". Ten aanzien van de spoedige vorming ener pre-federale regering kondigde dr Beel aan, dat de landvoogchn overlag met de vertegenwoordigers der Negaras en Daerahs een zestal hunner zal benoemen, die samen met de landvoogd de vorm zul len uitwerken, waarin gedurende de over gangstijd het voorlopige federale bestuur zal worden gegoten en zullen nagaan, welke bevoegdheden aan een dergelijk bestuur kunnen worden overgedragen. Deze pre-federale regering en het colle giale orgaan ontmoeten elkaar in de land voogdij. (Vervolg op pag. 2). Voorlopige federale regering ingesteld Hedenmiddag is in een klein zaaltje van het gebouw van de voormalige Volksraad te Batavia, thans gebruikt als hoofdkwar tier van het K.I.S.. door dr. van Mook de „voorlopige federale regering voor Indo nesië" ingesteld. De algemeen secretaris, mr. K. Verboeket, las het regeringsbesluit I voor. Leden van de federale raad zijn: Raden j Abdoelkadir Widjojoatmodjo, mr. Tenng- j koe Dzoelkarnain, prof. P. A. Hoessein j Djajadiningrat, dr. J. E. Karamoy, Pange- ran Kartanegara, Raden Soeria Santoso, M. Wisaksono Wirjodihardjo en dr. Se- mawi. De ceremonie duurde vijf <jn "twintig minuten. Na de installalierede van dr. van Mook voerde prof. Hoessein het woord, waarmede de plechtigheid was afgelopen. Volgens gezaghebbende Nederlandse bron zouden daarenboven vier zetels aan de republiek worden toegewezen, indien deze de Nederlandse voorwaarden zou aanvaarden. In dat geval zou de voorlo pige regering uit twaalf leden bestaan. Van dezelfde bron verneemt AFP. dat „de deur niet eindeloos voor de republiek open zal blijven". Uitbreidingswerken van bet Prov. Waterleidingbedrijf Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland vraagt op de begroting voor 1948 voor uitbreidingswerken een bedrag van 2.700.000. Daaronder is 600.000 voor secundaire pompstations in de duin terreinen te Bergen, Castricum en Heems kerk. Voorts 175.000 voor aanleg van een transportleiding van de Ringvaart af naar de watertoren in Aalsmeer. Het wordt een 500 m.m. leiding van gewapend beton. Vliegtuigramp: 28 (loden Bij een vliegtuigongeval in de Domini caanse republiek aan de Zuidkust van Santo Domingo zijn 28 personen om het leven gekomen, aidus verneemt Reuter te New York. Het woord is aan A. S. C. W a 11 i s Wat de meeste mensen van elkaar weten is dikioijls juist genoeg om zich in elkaar te kunnen vergissen. BELGISCHE PREMIER SPRAK IN DEN HAAG Ver(r)assing Twee kinderen in de Solostraat te Am- sterdam wilden hun ouders, die nog te i bed lagen, eens verrassen door alvast de kachel aan te maken. Zij zochten j naar papier en vonden een blikken trommeltje met boekjes en kaarten, welke in de kachel werden gedeponeerd. j Het driejarig zoontje hield er een bran- j dende lucifer bij. zijn zesjarig zusje j i zorgde voor wat houtjes en kolen en j toen de ouders opstonden, was het al lekker warm in de huiskamer. i Moeders verrassing werd nog groter, j toen zijhet lege trommeltje vond, waar- j in zij altijd haar trouwboekje, stamkaar- ten en distributiebonnen bewaarde. Kans op spoedige overeenstemming over het staken der vijandelijkheden Naar Reuter uil Batavia verneemt is er een nieuwe ontwikkeling ontstaan, welke zal kunnen leiden tot een compromis tussen de Nederlanders en de republikeinen in de kwestie van het staken der vijandelijkheden. Deze laatste ontwikkeling, aldus werd verklaard, betreft voorstellen, welke naar Den Haag zijn doorgegeven. Welingelichte Nederlandse kringen te Batavia verklaarden, aldus Reuter verder, dat de Nederlandse redering niet zal blijven staan op haar eis tot definitief antwoord betreffende het staken der vijandelijkheden, voordat de Commissie voor Goede Diensten naar Batavia is teruggekeerd. de Diensten uit Djokja is teruggekeerd en natuurlijk niet op het daarvoor vastgestel de tijdstip. Er bestaat niet zo iets als een uiterste termijn voor het republikeinse antwoord". Op de vraag, of de Verenigde Staten van Indonesië zonder de republiek een succes zouden zijn, antwoordde dr. van Mook: „Niet op de lange duur. Wij zullen voortgaan en zien, hoe de zaken zich ont wikkelen, maar op de lange duur ver wachten wij, dat dit land weer eenheid zal beleven". Naar A.F.P. meldt, heeft de Cpmmissie' voor Goede Diensten aan de Nederlandse autoriteiten het verzoek gericht, om het tijdstip, waarop van de republikeinse rege ring een antwoord werd geëist op de voor stellen tot het staken van het vuren, nader te stellen op Donderdag aanstaande in- plaats van Dinsdag 12 uur. Naar uit be trouwbare bron wordt vernomen, hebben de Nederlanders aan dit verzoek gevolg gegeven. Verklaring van dr. van Mook Dr. van Mook heeft in een interview met de pers te Batavia ten stelligste ontkend, dat niet-aannemen door de republiek van de Nederlandse voorstellen betreffende .staakt het vuren" onvermijdelijk hervat ting van de politionele actie zou betekenen. „Indien de republiek niet zou instemmen met staking der vijandelijkheden, behoeft hervatting van de politionele actie niet noodzakelijkerwijs onvermijdelijk te zijn", aldus Van Mook. Hij herinnerde er aan, dat de eerste resolutie van de Veiligheidsraad voor alles verzocht het vuren te staken. „Dat achten wij een absolute noodzaak, voordat een gedetailleerde politieke over eenkomst kan worden bereikt". Op de vraag, of Nederland inderdaad Dinsdag middag als uiterste termijn heeft gesteld .voor de ontvangst van het republikeinse antwoord, zeide Van Mook: „Wij verwach ten antwoord, als de Commissie voor Goe- Nederlandse verliezen in Indonesië Het Nederlandse legercommuniqué van Maandag meldt: de Nederlandse verliezen op 10 en 11 Januari bedroegen drie ge sneuvelden en - tien gewonden. In het grensgebied van West-Java bij het Ban- tamse had een botsing plaats. In het grensgebied van IVfidden-Java kwamen in het gebied van Malang scher mutselingen en beschietingen voor. In Midden-Sumatra kwamen in de omgeving van Sigoentoermodo Nederlandse solda ten in aanraking met een republikeinse bende. Voorts werden op Java en Sumatra talrijke vijandelijkheden tegen Nederland se posten gepleegd. Kolenbon 74 wordt ongeldig De bon 74 BV van de brandstoffenkaart TA 707 (gezinnen) en TB 707 (kamerbe woners) is na 18 Januari niet meer geldig. De bonnen dienen dus nog deze week bij de handelaren te worden ingeleverd. Koning Leopold naar Havanna Naar A.N.P. uit gezaghebbende bron ver neemt. heeft koning Leopold van België passage besproken op het s.s. „Sommels- dijk" van de Holland-Amerika-lijn, dat op 17 dezer uit Rotterdam vertrekt. Op 20 Januari zal de koning scheep gaan in Lis sabon, om vandaar uit een vacantiereis naar Havanna te ondernemen. „Grote Beer" komt thuis met militairen Het troepenschip „Grote Beer" wordt Woensdagmiddag omstreeks 4 uur met mi litairen uit Indonesië verwacht. Ereteken voor Orde en Vrede Bij Koninklijk Besluit is ingesteld een ereteken voor Orde en Vrede. Het ereteken wordt toegekend aan de militairen van de Koninklijke Marine, van de Koninklijke Landmacht en van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger, die in Nederlands-Indië en aangrenzende zee gebieden in het -tijdvak tussen 3 September 1945 en eindigend op een nader vast te stellen datum, ten minste drie maanden in werkelijke dienst zijn geweest. Bovendien worden gespen toegekend aan hen, die rechtstreeks in militair verband tegen kwaadwilligen hebben moeten op treden. Onafhankelijk van de tijd van actie, wordt voor elk Jaar, waarin is opgetreden, de desbetreffende gesp verleend. Zij, die in aanmerking 'komen voor de gesp, hebben tevens aanspraak op het ere teken. ook indien zij niet voldoen aan de aicnstlijdseis van drie maanden. Ook aan burgerpersonen, die zich in het reeds ge noemde tijdvak in Nederlands-lndië in militaire zin verdienstelijk hebben ge maakt, kan het ereteken worden toege kend. Na de ontvangst op het Stadhuis te Rotterdam beantwoordde de Belgische minister president Spaak de rede van Éfürgemeester Oud. Bedrijfsleider verduisterde 33.000 gulden Opbrengst van „zwart" gebak moest het tekort dekken Bij de A^emene Verbruiks- en Produc- ticvcreniging „Helder" te Den Helder is aan het licht gekomen, dat de 33-jarige bedrijfs leider J. W. van de V. zich van 1 December 1945 ar tot 1 November 1947 heeft schuldig gemaakt aan knoeierijen op grote schaal. Hij genoot het onbeperkt vertrouwen van het be stuur en maakte daarvan schromelijk mis bruik door vooral in 1947 gelden ten eigen bate aan te wenden en deze door gefingeerde belegstukken te verantwoorden. In een koek- fabriek liet hij gebak vervaardigen, dat in de zwarte handel werd verkocht. De opbrengst moest het kastekort dekken. Melk, glucose- stroop. tientallen balen bloem en twintig duizend eieren werden zwart gekocht en in het gebak verwerkt. Toen ae grond hem te heet onder de voe ten werd, clacht Van de V. de wijk te nemen naar Ipdië, waar hij een betrekking kon krij gen bij een import-maatschappij. Tc rechter 'tijd deed het bestuur van de coöperatie, naar aanleiding van het accountantsrapport, aan gifte van vermoedelijke verduistering. Bij het onderzoek is gebleken, dat Van de V. 4700 gulden ten eigen bate heeft verduisterd en dat ruim 28.000 gulden door wanbeheer en zwarte transacties verloren zijn gegaan. Het totale tekort bedraagt dus ongeveer 33 000 gulden. Van de V. is in bewaring gesteld. Er zijn 14 processen-verbaal opgemaakt tegen leveranciers van de grondstoffen en tegen het personeel, dat Van de V. in zijn practij- ken assisteerde. Amerikaansche begroting voor 1948-1949 Uitgaven op bijna 40 milliard geraamd President Truman heeft gewaarschuwd dat Amerika zich zou moeten herbewape nen „indien Europa aan totalitaire over heersing zou worden overgeleverd". De president uitte deze waarschuwing bij de indiening bij het Congres van een begro ting van 39.700.000.000 dollar voor het fis cale jaar 1948-1949. Hij verklaarde er op te rekenen, dat ze ven milliard dollar zouden worden uitge geven voor hulp aan andere landen en voor het voeren van de Amerikaanse bui tenlandse politiek in dat jaar. „De kosten voor een grotere militaire macht, in geval Europa aan totalitaire overheersing wordt overgeleverd, zouden de kosten van het program voor economische hulp, dat het Congres thans in behandeling heeft, verre overtreffen", aldus Truman. De totale uitgaven voor het komende jaar worden geraamd op 39.700.000.000 dol lar. De inkomsten worden geraamd oj 44.500.000.000 dollar. De begroting voorziet in uitgaven voor de luchtmacht ten bedrage van 900 millioen dollar, 150 millioen dollar meer dan voor het huidige jaar, 312 millioen dollar voor de bouw van marineschepen. 34 millioen dollar meer dan voor het huidige jaar. Op het ogenblik oiorih hard gewerkt aan d e aanleg van de weg HaarlemSchiphol Diemen, die zal aansluiten aan de verbindi ng naar het Gooi, Een plaatje van de werkzaamhe den bj> Haarlem. De Belgische eerste minister Paul Henri Spaak, die op uitnodiging van liet Comité Belgisch-Nederlands-Luxcmburgse Samen werking een tweedaags bezoek aan ons land brengt, heeft tijdens een gala-avond in liet gebouw voor Kunsten en Weten schappen in Den Haag in de Franse taal een rede gehouden over enkele aspecten van de internationale polilick. Minister Spaak werd ingeleid door de Nederlandse minister van Staat mr. J. A. N. Patijn, die onder andere zeide, dat reeds in 1851 tussen Nederland en België bespre kingen waren gevoerd over het denkbeeld van een tolunie. Er was een wereldoorlog voor nodig, aldus mr. Patijn, om dit denk beeld tot werkelijkheid te doen worden. Men staat echter pas aan het begin van de samenwerking. Men zal een geest van loyaliteit en goede trouw moeten hand haven in jaren, welke niet gemakkelijk beloven te ziin. Daartoe zullen de drie landen behoefte hebben aan sterke rege ringen en geschikte mannen, die vastbeslo ten zijn, de samenwerking een succes te doen worden. Alle daarvoor vereiste kwa liteiten zag mr. Patijn verenigd in de heer Spaak, wiens staat van dienst hij roemde. Drie vergissingen Minister Spaak, die niet langdurig ap plaus werd begroet, verklaarde te zullen spreken over drie vergissingen, welke ge maakt worden bij cle Verenigde Volken en bij de tegenwoordige diplomatieke metho des. Hij zeide, dat de verbintenis, welke de volken zijn aangegaan in het Charter der Verenigde Volken zeer nobel is. Men moet echter rekening houden met de wer kelijkheid, dat deze wereld zeer verdeeld is. De woorden zijn voor allen dezelfde, maar in de uitvoering ziet men twee ver schillende gedachten. Aan de ene kant is men trouw aan de democratische gedach te, maar aan de andere kant voert men de woorden in andere zin uit. Sprekende over de tweede vergissing zeide Spaak, dat men in San Francisco niet de moed heeft gehad, een juiste structuur te vormen. Hij achtte het abso luut noodzakelijk, dat het systeem van het veto-recht wordt afgeschaft. Als een dei- grote mogendheden het in de Veiligheids raad met een bepaald voorstel niet eens is, wordt alles bij bet oude gelaten. Dat is een grote vergissing. Alle landen nemen een zelfde plaats in, maar zij zijn niet alle gelijk. Spaak was bereid hieruit de* con sequenties te trekken en aan de grotere machten meer rechten te geven. Maar het moet onmogelijk zijn, dat het veto van éen hunner de wil van een gehele wereld on gedaan maakt. De in de laatste jaren gevolgde methode der diplomatie noemde hij de derde ver gissing. De werelddiplomatie is geheel op het openbare plan gekomen. Alle" politieke discussies worden in het openbaar behan deld door het publiek en de pers. Naar zijn mening moeten de volkeren het menu kennen, dat hun door de diplomaten voor gezet w-ordt, maar daarom behoeven zij nog niet te worden ingelicht hoe cle saus van het menu wordt samengesteld. In de beste restaurants is de keuken niet de plaats waarheen de gasten geleid worden. Hij meende ook de Pers een vingerwij zing te moeten geven. Het kwam hem voor. dat de Pers teveel op de smaak van het publiek afgaat. De dagbladen publi ceren vaak berichten over internationale politiek op de laatste bladzijdé. Een of ander ongeluk krijgt een grote plaats op de voorpagina. Hij vroeg de Pers de inter nationale politiek niet als een gemengd bericht te behandelen. Spaak noemde de toestand in de wereld moeilijk, maar verklaarde dat dit niet ge zegd wordt door iemand, die de moed heeft opgegeven. Naar zijn mening zijn er twee grote deugden: begrip en solidariteit. De internationale gedelegeerden moeten elkaar trachten te begrijpen en beseffen, dat er ook altijd iets goeds te vinden is in de dingen, die tegengesteld zijn aan hun opvattingen, zoals er ook immer iets te bestrijden valt in hetgeen zij voorstaan. Wat de solidariteit betreft zou hij wil len zeggen: bestaat er een werkelijke soli dariteit onder de volkeren of moeten de volkeren alleen en op een egoïstisch stand punt blijven staan. Hier zijn naar zijn op vatting offers nodig, welke openhartig en moedig gebracht moeten worden. Als twee voorbeelden van solidariteit noemde hij Benelux en het Marshall-plan. i België, Luxemburg en Nederland hebben tijdens de oorlog iets groots gewild. Dat hebben zij nu verwezenlijkt. Natuurlijk zullen er tal van technische moeilijkheden zijn, maar als men de wil heeft, deze op te lossen, dan slaagt het plan en dan kan dit aan de wereld als voorbeeld gesteld worden. Het Marshall-plan noemde hij een internationaal politiek plan, dat bui tengewoon actueel is. Er is hier niet alleen een aanbod, een verzoek om een verlang lijstje te geven. De betrokken landen moe ten zelf de wil hebben tot een construc tieve inspanning te komen. Minister Spaak herhaalde aan het slot van zijn rede, dat hij niet pessimistisch is. Als men de moed heeft de grote ideeën en principes juist onder ogen te zien, dan zal men in een gevoel yan solidariteit en humaniteit alle problemen oplossen. Na de pauze voerde de Koninklijke Militaire Kapel een programma van Bel gische en Nederlandse muziekwerken uit. De gala-avond werd onder andere door mevrouw C. M. baronesse Van Tuyl van Serooskerken grootmeesteres van H. M. de Koningin, de Pauselijke Internuntius mgr. P. Giobbe, de ambassadeurs van België en Canada, de gezanten van Italië en Australië, de Nederlandse ministers van Buitertfandse Zaken, van Binnenland se Zaken, van Financiën, van Overzeese Gebiedsdelen, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Oorlog en van Ver keer en Waterstaat, de voorzitter van de Tweede Kamer, de vice-president van de Raad van State, en de burgemeesters van Amsterdam en 's-Gravenhage bijgewoond. Bezoek aan Rotterdam Des middags had cle heer Spaak in Rot terdam een bijeenkomst bijgewoond, welke was georganiseerd door de Rotterdamse en Antwerpse comités van Belgisch-Ne derland s -Luxembu rgse samenwerking. Burgemeester Oud begroette de Belgische premier op het stadhuis en hoopte dat dit bezoek de vriendschapsbanden met België en in het bijzonder tussen de havensteden Antwerpen en Rotterdam zou versterken. Aan een lunch in het Beursgebouw hield minister Spaak een rede, waarin hij zeide dat samenwerking geen universeel genees middel voor alle kwalen is. Samenwer king vraagt zowel terstond als later offers. Het probleem Antwerpen-Rotterdam dient in een geest van openhartigheid te worden opgelost. In de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel hield vervolgens de Belgische oud-minister H. Vos een rede over de toe nadering tussen België en Nederland. Hij zeide onder andere, dat Nederland, België en Luxemburg kleine staten zijn. Maar aaneengesloten groeit hun betekenis en hun gewicht. Een complex van achttien millioen inwoners, en daarbij nog van de rijkste en meest uitgebreide koloniale ge bieden telt zeer zeker mee door zijn pro ductie en zijn verbruik op de internatio nale markt. "Oud-minister Vos wilde er evenwel op wijzen, dat men niet mag voorbij zien, dat zelfs voor de tolunie, maar nog meer voor de economische unie. grote verschillen in de structuur en de wetgeving van de beide landen, om van Nederland en België alleen te spreken, blijven bestaan. „Het zal de taak voor morgen en overmorgen zijn, indien wij de toenadering willen bevorde ren, deze1 verschillen op doelmatige wijze zoveel mogelijk weg tc werken. Maar voorshands bestaan zfj nog". De heer Vos wilde niet spreken over de internationale politieke problemen. ..De staatslieden hebben de middelen uit te vinden om ons te beveiligen tegen nieuwe agressie van een eventueel weer sterk ge worden Duitsland. Maar noch zij noch wij kunnen vergeten dat een bepaald peil van werkzaamheid, van productie, van ver bruik en van ruil moet bereikt worden voor Duitsland, niet het minst in het be lang van degenen die het zwaarst te lij den hebben gehad van zijn gevaarlijke nabuurschap". Na gewezen te hebben op het denkbeeld van een douane-overeenkomst tussen Be nelux en Frankrijk, zei spreker: „Het kan zijn dat zekere belangen, en ik denk hier aan deze van het Groot-Hertogdom, in de richting wijzen van een economische in tegratie van West-Duitsland. Maar dit zijn vraagstukken waarover voorlopig niet veel te zeggen valt, zolang het nieuwe statuut van Duitsland niet zal zijn bepaald. Wel is het juist dat, daar wij het inzicht hebben samen te werken, het ook volstrekt nodig is dat wij Ieren samen denken over nieuwe vraagstukken welke deze econo mische en financiële samenwerking stelt". Dodentransportschip in brand Op de Atlantische Oceaan is brand uit gebroken in de machinekamers van het Amerikaanse dodentransportschip „Joseph V. Connolly", waardoor het schip onbe stuurbaar werd. De kapitein heeft gemeld, dat de manschappen en de enige passagier allen in de reddingboten zijn gegaan. Men is nu bij hoge zee en vliegende storm op zoek naar de reddingsboten Het dodentransportschip was op weg naar Antwerpen met 5000 doodkisten om ge sneuvelde Amerikanen op te halen. REGEN' EN WIND- Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Dins- lagavond tot Woensdagavond: Op vele plaatsen' opnieuw aanzienlijke regenval bij tijdelijk stormachtige win den tussen Zuid-West en West. Later wat afnemende wind en enige daling van temperatuur.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1