Politie voert drie weken systematisch actie voor een correct voorrang verlenen Schoolverzuim is sterk verminderd Kort en Bondig Bekw. colporteur ENGLISH BERLITZ 2 DINSDAG 13 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 DE CODE VOOR DE WEGGEBRUIKER iet Weinig verkeersregels zün zo slecht be kend als die welke het verlenen van voor rang regelt. Daarom heeft de verkeerspolitie com- piissie van acht grote gemeenten besloten na de zgn. „voetgangersactie", die in December gehouden werd. op Vrijdag 16 Januari een soortgelijke actie ter bevorde ring van het op de juiste wijze voorrang :e" verlenen te beginnen, ie- jS-J Ook deze campagne zal drie weken du- Tgjen en ondersteund worden door de pers, tn.de film en.de radio. Behalve opwekkingen in de bladen zullen een door Polygoon te vervaardigen filmpje en drie vijf- ,a* minuten speeches voor de radio de weg- jjd gebruikers opwekken tot meer aandacht ld,iroor de voorrangsbepalingen, in- De K.N.A.C. verleent zijn medewerking door de niet in de verkeerspolitiecommis- °P sie opgenomen gemeenten te verzoeken tan deze actie deel te nemen, zodat zij een (andelijk karakter krijgt. Evenals bij de voetgangers het geval kras zal de politie, telkens wanneer een weggebruiker tegen de voorrangsregel iondigt, hem op zijn fout attent maken door ^jniddel van een formulier, waarop de he rtalingen overzichtelijk vermeld staan.. IV; Had de Haarlemse politie voor de voet- J. gangers de beschikking over 10.000 exem- Hi-plaren, voor deze actie wordt op „slechts" ers2000 overtreders gerekend. Wij vermelden nog dat inspecteur I. B. iarBrauckmann de tweede radio-causerie zal houden. Hoe is de regel? r Hier laten wij nog eens een uiteenzet ting van de voorrangsregel volgen. Er worden twee soorten wegen onder scheiden: hoofd(voorrangs-)wegen, waar- <?«op men altijd voorrang heeft en gewone "fwegen, waarbij het belangrijk verschil 10_hiaakt welk voertuig men bestuurt en uit tal Welke richting men komt. de; A. Hoofdwegen. ta- Op de zijwegen wordt met een rode 'jddriehoek, punt naar onderen, aangegeven, =?"fiat men zo'n weg nadert. Aan alle ver sjteer dient men in dit geval voorrang /V je verlenen. 1de B. Gewone wegen (wegen van gelijke jangorde). :n" Het hangt er nu van af of men tot het en» ^snelverkeer" (auto's, motoren, trams) of jot het langzame verkeer behoort. Het snel- |jetyerkeer heeft altijd voorrang boven het ;de|ar>ëzame verkeer, behalve indien het snel- ten per keer linksaf slaat en het tëgemoet- ierkomende langzaam verkeer recht door op ^De loon- en K-prijsvoorschriften Aannemers, timmerlieden schilders en loodgieters m. De persdienst van het ministerie van de Economische Zaken deelt mede: ge- In het kader van een verscherpte con- nejróle op de naleving van de loon- en prijs- Voorschriften, werd in Haarlem gedurende een week speciaal het ambachtsbedrijf „on- .een der de loupe" genomen en wel in hoofdzaak ,eQ jannemers, timmerlieden, schilders en lood- dt, gieters. oe- Door deze controle bleek, dat niet alleen lat de loon- en prijsvoorschriften werden over treden, doch ook de administratievoor- schriften onvoldoende worden nageleefd. Dit laatste waarschijnlijk wel uit de over weging, dat juist het ontbreken van de {voorgeschreven boekhouding, het consta teren van de verdere overtredingen zeer ;ch moeilijk, zo niet onmogelijk maakt, er- j Er werden acht processen-verbaal opge- j°t jnaakt wegens het niet nakomen van de '°7 administratievoorschriften, het uitbetalen van te hoge lonen en het in rekening bren- :ns len van meer uren dan in werkelijkheid en, aan een bepaald karwei waren gewerkt, el- blijft rijden. Alleen in dit geval gaat het langzame verkeer voor. Voor het snelverkeer onderling geldt altijd de regel „rechts gaat voor". Brandweer, politie, begrafenisstoeten en processies hebben altijd voorrang. Het naleven van deze bepalingen be vordert een ordelijk en vlot verkeer. Goed opvolgen van de voorrangsbepalingen maakt bovendien het geven van signalen overbodig. Zwijgend verkeer betekent veilig verkeer. Gecompliceerde situatie bij de Raaksbrug Voorlopig nog geen verbreding De verkeerssituatie bij de Raaksbrug is nooit erg overzichtelijk geweest. De toe gangswegen tot de brug zijn alle behalve de Brouwerskade en -vaart en Leidse- vaart vrij breed, doch het rijdek van de brug is belangrijk smaller dan Raaks of Wilhelminastraat. Bovendien ligt de brug niet recht tegen over de Raaks, doch iets Noordelijker, waardoor het uit de stad komende verkeer op het kruispunt met Wilhelminastraat en Zijlvest altijd een flauwe bocht moet ma ken. öp dit kruispunt heeft enkele jaren een ronde vluchtheuvel met verkeerszuil gelegen. In plaats van een beveiliging voor het verkeer bleek deze een grote hindernis te zijn. Zware vrachtauto's, die uit de Wilhel minastraat kwamen konden onmogelijk de linkerbocht naar de brug nemen en reden dan maar links van de verkeersschijf. Het zware verkeer <$at over de brug kwam en de Zijlvest op wilde, verkeerde in dezelfde omstandigheden. Enkele weken geleden is de vluchtheuvel dan ook opgeruimd. Aan de overzijde, bij de driesprong Leid- sevaarl-Brouwerskade-Zijlsingel is de toe stand nog onoverzichtelijker. De fietser, die op dit punt een bepaalde richting wil in slaan, wordt door van alle kanten op hem af stormende auto's en motorrijders be laagd. Ook hier zal een vluchtheuvel niet baten. Sedert enige maanden zijn de complica ties nog meer toegenomen door de twee buslijnen, die over de brug voeren, een derde, die van de Wilhelminastraat naar de Raaks gaat, terwijl de Haarlemmermeer lijn via Wilhelminastraat en Zijlvest naar het station loopt. In de toekomst zal nog een buslijn over de brug rijden, n.l. de lijn van Spaarnhovenplein naar Christiaan Huyghensplein, die, komende van de Raaks, de Brouwerskade kiest. Een radicale oplossing zou de verbreding van de brug aan de Zuidzijde vormen. Hier door zou bovendien de rijbaan recht tussen Brouwerskad© en -vaart enerzijds en de Raaks anderzijds komen te liggen. De Brou- wersbrug zou eigenlijk in zijn geheel in de Raaksbrug moeten worden opgenomen. Wij hebben ons met deze vraag tot de dienst vanrOpenbare Werken gewend, doch vernamen, dat men daar deze kwestie wel in het oog houdt, doch nog niet urgent acht. Bovendien zou de huidige materiaal- schaarste een spoedige uitvoering van dit project toch belemmeren. Het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort Verhuizing van het Rode Kruis Sanatorium Wij lezen in de toelichting op de begro ting voor 1948 van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort: „In het eind van het jaar 1947 zal, naar verwacht mag worden, de rechtervleugel van het nieuwe gedeelte van het ziekenhuis, welke nu nog door het Rode Kruis Sanatorium wordt gebruikt, weer ter beschikking komen voor de ver pleging "van mannen-patiënten. Met het oog op de, in verband hiermede, uit te voeren werken voor de inrichting vande gebouwen, zal deze afdeling, welke plaats biedt aan 295 patiënten, slechts geleidelijk kunnen worden bezet, vooral omdat de personeelsvoorziening, met name van ge diplomeerd verplegenden, wel met veel moeite gepaard zal gaan. Het totaal aantal patiënten is geraamd op 1326, of 191 minder dan het toegestane maximum aantal plaatsen". Het is intussen al 13 Januari 1948 en het sanatorium is nog niet verhuisd. Indertijd hebben wij al medegedeeld dat er plannen zijn voor de verhuizing naar Aerdenhout, maar het zal nog wel enige tijd duren voor het nieuwe onderdak betrokken kan worden. Aanvankelijk was overeengekomen met het college van Ged. Staten dat het sana torium uiterlijk 1 Januari 1948 uit Sant poort zou verhuizen. Er is nog geen over eenstemming over een nieuwe termijn. Lisse toont weer een bloemenpracht Het is een zware opgave, om midden Januari een bloemententoonstelling te houden, want over het algemeen is er, vlak na Kerstmis, niet veel te exposeren. Die indruk krijgt men echter niet, wan neer men de tweede tentoonstelling van „Bloemlust" in het HBG-gebouw te Lisse bezoekt, die hednmiddag door de burge meester van Lisse, mr. W. H. J. M. Lam- booy, officieel zal worden geopend. Al is het aantal inzendingen niet zo groot als tijdens de Kersttentoonstelling, dit wordt rijkelijk goed gemaakt door het vele, dat ter opluistering is ingezonden. Dit is wellicht voor de vakman minder in- 'teressant, maar wel voor de gewone bloe menliefhebber. Wat echter werd ingezon den is van uitstekende kwaliteit en ge niet bijzondere aandacht. Bijzonder fraai is ditmaal weer een stand, waarin de firma Koper te Benne- broek, dié de aanleg van deze tentoonstel ling opk thans voor haar rekening ge nomen heeft, aantoont wat met bolbloe- men bij het opmaken van manden en schalen is te bereiken. Verder heeft het Proefstation voor Bloembollencultuur te Lisse een smaakvolle inzending tulpen, die niet nalaten zal de aandacht van vakman en leek te trekken. Het Rijkslandbouw proefstation toont resultaten van koelbe- handeling. De tentoonstelling is tot en met Zaterdag a s. geopend. Bekroningen Wisselbeker Hyacinten: G. van der Mey en Zonen, Lisse. Wisselbeker Tulpen Jacques Tol Jr.. Sint-Pancras. Eervolle vermelding: inzending Tulpen Gebr. Van Zanten, Hillegom. Certificaat TT: Golden Show Jacques Tol Jr., Sint-Pancras. Certi ficaat Nare. InC. Bermuda van A. Warnaar en Co., Sassenheim. JDe burgemeester van Lisse, mr. W. H. J. M. Lambooy is door ziekte verhinderd de tentoonstelling te openen. Bezoek van Leamington aan Heemstede Vorig jaar hebben Heemsteedse sportbe- J toefenaars een bezoek gebracht aan Leaming ton en zij namen daar deel aan sportwed- ,a- strijden. Zeventig dames en heren uit Leamington pijn uitgenodigd in de week van 26 Mei tot 2 iet (Juni naar Heemstede te komen. Op het pro- n- ïramma zullen staan voetbal-, hockey- (da- n- pes), tafeltennis, tennis-, zwem- en water- je, bolowedstrijden. en Inbrekers op pad ti- I ;r- I Tijdens afwezigheid der bewoners heeft ts_ ïiien zich toegang verschaft tot een woning in de Brederodclaan in Heemstede. De daders [zijn gestoord door de terugkeer van de be- ;r- fwoners en zijn op de vlucht geslagen. Ver ast pist worden enkele gouden voorwerpen, [er In de nacht van Zondag op Maandag zijn ial san enige percelen in de gemeente bezoeken gebracht. Een radiotoestel en distributiekaar- ten zijn gestolen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Januari 1948. GEHUWD: 12 Jan.. D. A. C. van den Hoorn en P. J. E. G. Tempelman. BEVALLEN van een zoon: 8 Jan., W. J. C. e GoedeHoedt; 10 Jan. M. van den Broek —van der Woerd; P. G. Luitenvan Schaik; U. B. Agterhof—Bijster: A. J. te Welscher— Bader; T. J. HaccouRoggeveen; 11 Jan., H. R. KievitRinkema; A. G. Takde Blaauw; n- ffit. D. C. VerhoefScherrewitz; M. C. Dubbe en H-Roggeveen: 12 Jan., L. J. F. WeerdKok: de H. Keizervan Dijk. n_ BEVALLEN van een dochter: 9 Jan.. M. HeijmansBesier: 10 Jan., S. van Bakelde IVries; P. G. Luitenvan Schaik: C. E. van ie- der LindenSpoelder; 11 Jan., M. T. J. E. de DekkerJacobs: M. A. CroeseNijssen; 12 en Jan-. C. A. van der Jagt-Westerdaal; W. J. pn van der EisenKiebert. I nirCDT TTTYCNT. O TOT, ag Het aantal processen-verbaal, dat opgemaakt is tegen ouders van Haar lemse scholieren wegens schoolver zuim is sedert 1 September jl„ de dag, waarop de wijzigingen in de Leer plichtwet van kracht waren, sterk te ruggelopen. In 1946 werden 254 pro cessen-verbaal opgemaakt, in 1947 van 1 Januari tot en met 31 Augustus 128 en in de laatste vier maanden 15. Het is dus opvallend, dat het schoolver zuim verminderd is. Vroeger moest een leerling acht opeenvolgende jaren een school bezoeken of hij mocht de school verlaten aan het einde van het cursus jaar, waarin hij de leeftijd van vijftien jaar had bereikt. Sedert 1 September moet een leerling zeven klassen doorlopen hebben en dan is hij dertien jaar of hij kan op de dag, waarop hij veertien jaar wordt, van school gaan. Deze regeling geldt tot 1950. Dan wordt het achtste leerjaar ingevoerd, indien de autoriteiten tenminste met de voorbereidende maatregelen gereed zijn. Leerkrachten zijn nodig, die voor het nieuwe cursusjaar zijn ingewerkt en ook moeten er leermiddelen beschikbaar zijn. Sedert enkele maanden vallen leerlingen van nijverheids-, middelbare scholen enz., die nog geen veertien jaar zijn, eveneens onder de leerplicht. Met leerlingen van de H.B.S. heeft men weinig last, doch in de lande komt het nog wel voor, dat leer lingen van nijverheidsscholen verzuimen. De heer W. Schoenmakers, inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Haarlem, deelde ons mee, dat het school verzuim in 1946 groot was. De ouders wil den hun kinderen laten verdienen en stuurden ze dan niet naar school.- Ook kwam het veel voor, dat er niet voldoende kleding en schoeisel waren en dat waren redenen, om hun kinderen thuis te houden. Inmiddels beschikken ouders weer over enige kleding en schoeisel en dat is ook te danken aan de dienst van Sociale Zaken. Toen de Haarlemse kantonrechter het vo rig jaar zovele beslissingen had te nemen, pleegde hij overleg met deze dienst. Door de inschakeling er van heeft men veel be reikt. om het schoolverzuim te vermin deren. In het algemeen is er sprake van on geoorloofd verzuim, maar absoluut ver- OVERLEDEN: 9 Jan., J. M. Klaassenvan Iterson, 65 j„ Lucas Meijerstraat; H. Medik, 69 j., Schalkwijkerstraat; 10 Jan., W. Schmidt, 57 j., Rechthuisstraat; 11 Jan., M. H. Jansen, 76 j., Kaamperlaan; J. J. C. Bernardt, 3 j., Kamperlaan. Agenda voor Haarlem DINSDAG 13 JANUARI Gem. Concertgebouw: Ledenconcert HOV, 8 uur. Stadsschouwburg: „Ze wisten wat ze wilden", 8 uur. Frans Hals: „Minnebrieven", toeg. 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Houdt de dief", 14 j., 2,00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De zoon van Monte Cristo", toeg. bov. 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het wonder van de 34ste straat", alle leeft 2 00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Belle of the Yukon". 14 j„ 2.15, 4.30. 7.00 cn 9.15 uur. Spaarne: „De zwarte zweep van Zorro", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 14 Januari. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Honderdjarige overleden In Hillegom is de honderdjarige heer Th. van der Helm overleden. Vele jaren heeft hij in het Rozenpriëel in Haarlem gewoond. Ongeveer tien jaar verblijft hij in Huize „Sint Jozef", waar hij enkele maanden gele den zijn honderdste verjaardag heeft gevierd. Het stoffelijk overschot zal Woensdag op het R.K. kerkhof aan het Soendaplein te Haar lem worden ter aarde besteld. DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen, tabaks- en versnaperings- kaarten te: Haarlem: W tot en met We. Vogelenzang: A tot en met H. Bennebroek: 912.30 uur H. I, en J; 24.30 uur K en L. zuim bestaat eveneens. Het laatste doet zich op het ogenblik niet voor. Het ge beurde bijvoorbeeld, dat ouders hun kin deren van school namen met de medede ling, dat zij naar een andere gingen. De jongen of het meisje ging echter naar een patroon inplaats van naar een school. Uit een controle bleek dan, dat overplaatsing niet geschied was. Dat er zich in Haarlem op het ogenblik geen gevallen voordoen, komt natuurlijk ook door de wijzigingen in de Leerplichtwet. Tenslotte nog een vergelijking met 1937. In dat jaar werden 33 processen-verbaal opgemaakt tegenover 143 in het vorig jaar. Het aantal leerlingen is echter bij zonder toegenomen. In 1937 waren er 9.000 schoolgaande kinderen in Haarlem en vol gens de laatste statistieken in 1945 ruim 19.000. Het achtste leerjaar. Wat de toestand in 1950 zal brengen, moet worden afgewacht. Op vele scholen bereidt men zich reeds voor op het vor men van een achtste leerjaar en de heer Schoenmakers heeft reeds goede resultaten waargenomen. Op een meisjesschool in Haarlem-Noord wordt bijvoorbeeld veel aandacht besteed aan handenarbeid en de meisjes kunnen vele eenvoudige voorwer pen maken voor het huishouden. Lessen in handwerken worden gegeven, waarvoor diploma's te behalen zijn. t eveneens in eenvoudige huishoudkunde. Op de Haar lemse scholen zijn geen klassen voor dit onderwijs ingericht, maar de huishoud scholen verlenen medewerking. Ook de meisjes van de Centrale scholen krijgen kooklessen. Voor de jongens doen zich ech ter door gebrek aan materialen moeilijk heden voor, doch gehoopt wordt, dat daar in verbetering zal komen bij de invoering van het achtste leerjaar. Opening marinehospitaal heeft nog even de tijd Het marine-hospitaal, dat in „Duinrust" te Overveen gevestigd is, zal zeer modern uit gerust worden. Er komt een complete Rönt- geninstallatie met een Röntgen-specialist aan het hoofd en een laboratorium met een laboratoriumspecialist. De Röntgenkamer en de electrische keuken zijn er echter oorzaak van geworden, dat de officiële opening van het hospitaal belang rijk vertraagd is. Het bleek dat de laagspan- ningskabel van het eletrische net onvoldoen de capaciteit had. Daarom is het P.E.N. thans bezig met de bouw van een nieuw hoog spanningshuisje. Op het ogenblik zijn twee poliklinieken in bedrijf: die van de keel-, neus- en oorarts en die van de psychiater. In de loop van deze maand komen die van de oog- en tandarts daar nog bij. De volgende maand hoopt men dan enige zalen te kunnen openen. In totaal kunnen in het hospitaal 176 patiënten worden opge nomen. De officiële opening, die met grote fees telijkheden gepaard zal gaan en waarbij talrijke marine-autoriteiten worden uitge nodigd, zal eerst als het gehele gebouw in orde is en dat kan nog wel even duren plaats hebben. De keuzebonncn 111 Algemeen en 611 Algemeen welke recht geven op 400 gram brood of een rantsoen gebak, blijven geldig tot en met 7 Februari. De Haarlemse politie Sterkte thans 365 man Indertijd was de sterkte voor de Haar lemse politie door Den Haag bepaald op 450 man (inspecteurs, agenten, admini stratief personeel enzovoort). Door de bij zondere omstandigheden is het aantal dat aangenomen was evenwel nooit groter ge weest dan 390. Toen dan ook in het najaar van het vorig jaar de mededeling uit Den Haag kwam. dat overal de politie moest worden ingekrompen om bezuinigings redenen, was dit voor Haarlem niet zo ingrijpend. Thans is de sterkte 365 man. Er zullen binnenkort nog enkele mensen met pensioen gaan, maar dan is het voor geschreven aantal bereikt, zodat geen verdere afvloeiing nodig is. De heer H. Stinis 70 jaar Een bekend stadgenoot, de heer H. Stinis, die op velerlei gebied een grote activiteit heeft ontplooid, wordt op 16 Januari zeventig jaar. De oudere Haarlemmers zullen zich de heer Stinis vooral herinneren als de man die in de jaren 1914 tot 1918 zeer veel heeft gedaan voor de hulpverlening aan Belgi sche vluchtelingen. De Belgische koning benoemde hem hiervoor tot Ridder in de Kroonorde van België. Bij de jongeren is de heer Stinis vooral bekend als leider van touringcarreizen naar het buitenland, welke functie hij van 1927 tot kort voor de oorlog vervulde. In 1902, toen hij onderofficier was, heeft hij aan leerlingen van gymnasium, H.B.S. en kweekschool voorbereidend militair on derwijs gegeven. Na zijn diensttijd werd hij commandant van „Nederlands Weer baarheid" en leider van de Bond voor Li chamelijke Opvoeding. Hij stichtte „D< Kennemer Padvinders" en organiseerde in 1913 het internationale padvinderskamp IJmuiden, waarvan hij hoofdleider werd. Van vele Haarlemse verenigingen was hij bestuurslid, onder andere van de Kruisweg-Kruisstraatvereniging, de ver eniging Koninginnedag-Centrum, di schietvereniging „Generaal Van Merlen* en de Haarlemse Handelsvereniging. Zijn initiatief leidde tot instelling van een co mité tot stichting van een middenstands- bank. Hij is thans nog bestuurslid van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Ne derlandse Bond van Oud-onderofficieren en erelid van de Schietvereniging „Gene raal Van Merlen", „Harmonie Crescendo" en „Polyhymnia". Er zal Vrijdagmiddag gelegenheid zijn, de heer Stinis die nog steeds actief is en thans een functie heeft in het bouwbe drijf in zijn woning Voorhelmstraat 32 rood geluk te wensen. Pleidooi voor Bellamy-economie Voor de International Vereniging „Bel lamy" sprak de heer J. Bogaard uit Den Haag in „Brinkmann" over „Ho^ kunnen we zien, dat we naar een Bellamy-econo mie gaan?" Spreker betoogde dat de verdeling van de door de mensheid in massa's geprodu ceerde bestaansmiddelen moet worden herzien. Het beginsel van het eigendoms recht op de ten slotte voor de massa be stemde goederen moet worden losgelaten en de onoverzienlijke circulatie van het onpersoonlijke ruilmiddel (het geld) moet plaats maken voor een individuele ver schaffing van een koopkracht, die even redig is aan de productiemogelijkheid, zo dat er noch van overproductie in kapita listische zin, noch van onderconsumptie sprake kan zijn. Ofschoon dit beginsel door geen enkel land ter wereld (uitgezonderd misschien Rusland) is aangenomen, kunnen we con stateren, dat de eveneens door Bellamy voorziene noodzaak om zijn zienswijze te gaan delen, zich doet gevoelen, aldus de heer Bogaard. De internationale samenwerking der volken, die aan het einde der vorige eeuw een absolute utopie leek, is thans een feit geworden. Er is zelfs een wereld-voedsel- raad, al ontbreekt het die raad aan de nodige bevoegdheid om haar raadgevingen practisch toegepast te krijgen. De regeringen dienen bij het nemen van die maatregelen, die het persoonlijk be lang gaan raken, op de medewerking der volken zelf te kunnen rekenen en daartoe is nodig dat ook het publiek zelf de nieuwe economische koers begrijpt en zich er vóór verklaart, aldus spreker. Stemmen bij volmacht door militairen in Indië Ingediend is een wetsontwerp betreffen de het stemmen door militairen bij de dit jaar te houden verkiezing voor de Tweede Kamer. Het komt de regering gewenst voor de militairen bij de zee- en landmacht, die buiten 's rijks grenzen hun plicht vervul len, in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan de verkiezing voor de Tweede Kamer, welke dit j§ar wegens de Grond wetsherziening zal gehouden worden. De regering heeft overwogen, of de in het wetsontwerp vervatte uitbreiding van de mogelijkheid, om bij volmacht te stemmen moet gelden voor andere groepen Neder landers, die zich buiten Nederland bevin den. Zij heeft gemeend deze afwijking van het stelsel der Kieswet te moeten beperken tot de militairen, aangezien deze over het algemeen niet uit vrije verkiezing het va derland hebben verlaten. Het oproepen in militaire dienst houdt bovendien in, dat de militairen hun woonplaats in Nederland behouden. Voor het stemmen bij volmacht wordt als voorwaarde gesteld, dat de be trokken militairen op of na 10 Mei 1940 in het bevolkingsregister van een gemeente waren opgenomen. Zij moeten uiteraard de voor de kiesbevoegdheid gevorderde ver eisten bezitten. Zij moeten met andere woorden op 31 December 1947 Nederlander zijn of als Nederlandse onderdanen zijn er kend, de leeftijd van 23 jaar hebben be reikt en niet van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten. Zij kunnen een gemachtigde aanwijzen, die in de gemeente, in welker bevolkingsregister zij op 31 De cember 1947 waren opgenomen, bij vol macht kan stemmen. Zij, die vóór 10 Mei 1940 het land ver lieten en niet terugkeerden, anders dan voor een kort bezoek, zullen niet onder de bepalingen van het wetsontwerp vallen. Ten aanzien van hen moet worden aange nomen, dat het begrip en de kennis van de omstandigheden in Nederland niet meer van die aard zijn, dat een recht om aan de verkiezing deel te nemen kan worden toe gekend. In hét merendeel der gevallen zul len deze personen geen woonplaats meer in het rijk hebben en dus niet meer voldoen aan de grondwettelijke eis van ingezeten schap. Het verzoek om bij volmacht te stem men, moet uiterlijk twintig dagen vóór de dag der stemming in het bezit zijn van de j burgemeester der gemeente van inwoning. Deviezenzwendel begon reeds in 1945 Een der verdachten in Tsjecho- slowakije aangehouden Het onderzoek naar de dezer dagen in Eindhoven ontdekte deviezenzwendel heeft uitgewezen, dat de betrokkenen daarmede reeds kort na de bevrijding zijn begonnen. Loslippigheid van een der bij het complot betrokken vrouwen zou de fiscale recher che te Eindhoven op deze zaak attent ge maakt hebben. De vrouw, die voor het overbrengen van edelstenen, effecten en andere waardeobjecten in de arm genomen was, schijnt van origine Duitse te zijn. Twee der bij het uitgebreide smokkel- complot betrokkenen hebben zich door de vlucht aan arrestatie onttrokken, namelijk de oud-zeeman B. uit Amsterdam en de Amsterdammer S., wiens verblijfplaats onbekend is. De EindhdVense recherche wist de Eind- hovense assuratiemakelaar J. v. d. P., die juist van een reis uit Engeland terug keerde, te arresteren. Hij werd op het vliegveld Schiphol aangehouden en naar Eindhoven overgebracht. Kort daarop volgde de aanhouding van de notaris B. en van de accountant G. De vrouw kon te Amsterdam worden aangehouden. Van der P. trok reeds eerder de aandacht, doordat hij direct na de bevrijding allerlei artike len wist aan te bieden, welke toen nog moeilijk te krijgen waren. De Amsterdammer B. is in Tsjechoslowa kije aangehouden. Bij het smokkelen en verhandelen van geldcoupures en edel stenen, zou de notaris niet rechtstreeks be trokken zijn geweest. Zijn medewerking zou uitsluitend betrekking hebben op zijn bemiddeling bij de verkoop van een mil- lioen francs, welke op een thans nog niet opgehelderde wijze in 1945 ons land wer den binnengesmokkeld. Wachtgelregeling voor distributie-ambtenaren Naar het A.N.P. verneemt, is thans voor distributie-ambtenaren, zowel van het Cen traal Distributie-kantoor als van de plaat selijke distributiediensten, een nieuwe wachtgeldregeling opgesteld. In deze rege ling wordt er onderscheid gemaakt tussen kostwinners en niet-kóstwinners. De eerste categorie ambtenaren krijgt na het ontslag een uitkering gedurende het tijdvak gelijk aan een zesde deel van hun diensttijd, maar voor ten hoogste twee jaar. De eerste twee maanden ontvangen zij het volle salaris, de twee maanden hierop volgend 85 procent, en de volgende acht maanden 70 procent. De rest van de wachttijd krijgen zij een uitkering van 60 procent van hun salaris. Niet kostwinners krijgen een uitkering gedurende een twaalfde deel van hun diensttijd, doch voor ten hoogste één jaar. Zij ontvangen hun volle salaris gedurende één maand. De volgende maand krijgen zij 85 procent, dan nog gedurende 4 maanden 70 procent en de rest 60 procent. Voor beide groepen geldt als voorwaarde, dat zij tenminste drie jaar in dienst van de distributiedienst zijn geweest. Deze rege ling geldt alleen voor personen, die geen pensioen ontvangen. De ontslagen ambtenaren zijn verplicht binnen een week na de dag waarop het ontslag is aangezegd, een verklaring over te leggen aan het hoofd van de distributie- dienst waaruit blijkt, dat zij bij het Gewes telijk Arbeidsbureau zijn ingeschreven als werkzoekenden. Mocht de nieuwe regeling voor een betrokkene ongunstiger zijn dan de oude, dan zal voor hem de oude regeling van toepassing blijven. De regeling treedt in werking met terugwerkende kracht van I Juli 1947 af. SCHEEPVAART K. N. S. M. Breda, 9 Jan. te La Orchilla AntwerpenCuracao. Bree Helle, 9 Jan. van Leixoes naar Lissabon. Deo Duce, 9 Jan. van Kopenhagen naar Amsterdam. Hydra. 9 Jan. te Antwerpen Amsterdam—West Indië. Ros- sum. 9 Jan. te Paramaribo Trinidad—Amster dam. Stuyvesant, 9 Jan. te Curacao La Guaira Paramaribo. Svolder, 8 Jan. te Vigo Rot terdamGibraltar. Trajanus, 9 Jan. van Sfax naar Sunderland. Berkel, 9 Jan. van Gibral tar naar Lissabon. Bonaire, 10 Jan te Am sterdam van Paramaribo. Euterpe, 11 Jan te Amsterdam van La Pallice. Jacoba, 10 Jan. te Amsterdam van Cuxhaven. Odysseus, 11 Jan. te Amsterdam van Lissabon. Orion, 11 Jan. te Amsterdam van Antwerpen. Orestes. 11 Jan. te Amsterdam van Dublin. Ornen, 10 Jan. te Amsterdam van Gothenburg. MIJ. NEDERLAND. Radja, 11 Jan. van New York naar Halifax. Riouw, 10 Jan. van Colombo naar Penang. Saparoea. 8 Jan. te Los Angeles van Honoloeloe naar Vancouver. Tabian. 10 Jan. te Suez van Indië naar Am sterdam. Tarakan, 11 Jan. van Makassar naar Suez. HOLL. OOST AFRIKALIJN. Alphacca. II Jan. te Genua van Marseille naar Barce lona. Bloemfontein. 10 Jan. te Kaapstad, ver trekt 11 Jan. van Kaapstad naar Port Elisa beth. Emancipator, 11 Jan. te Durban van Lorenzo Marquez naar Kaapstad. Oranjefon tein, 11 Jan. te Amsterdam van Antwerpen. HOLL. WEST AFRIKALIJN. Congo- stroom, 11 Jan. van Boma naar Loanda. Hil versum, 10 Jan. te Bordeaux, 12 Jan. naar Dakar. Jaarstroom, 10 Jan. te Cape Coast. Nigerstroom, 10 Jan. te Bordeaux van Ant werpen naar Dakar. Salatiga, 10 Jan. van Pointe Noire naar Freetown. K. P I. - Banggaal. 11 Jan. van Aden n Batavia. Batavia, 10 Jan. Kaap Guardafui gepasseerd (RotterdamBatavia). OCEAAN. Glaucus, 10 Jan. van Amster dam naar Swansea. Melampus, 9 Jan. van Singapore naar Amsterdam. K. H. L. Amstelstad, 10 Jan. te Villa Constitucion. Entre Rios, 11 Jan. te Amster dam. Lancero, 10 Jan. te Buenos Aires (thuis reis). Salland, 10 Jan. van Rio de Janeiro n. Santos (uitreis). Met ingang van 10 Februari zal de K. L. M tweemaal per week naar Johannesburg (Zuid-Afrika) vliegen. De 32-jarige ex-marcchausscc P. B uit Alkmaar, die tijdens de bezetting onderdui kers en illegale werkers arresteerde cn niet- ingeleverde radio-toestellen opspoorde in Alkmaar en omgeving, is tot acht jaar gevan genisstraf veroordeeld. Op 28 November is te Groningen de kunstschilder C. de Boer vermoord. De echerche zoekt thans drie militairen, waar- /an er twee daags tevoren in gezelschap van De Boer zijn gezien. De derde heeft de vol gende dag op ongewone wijze belangstelling getoond voor hetgeen een plaatselijk blad over de moord had geschreven. Een van de 14 slachtoffers van de vlieg ramp op 6 Januari bij Partje blijkt een gebo ren Nederlander te zijn: ir. F. L. Pelster, sinds 1926 werkzaam bij de mijnbouw in Zuid-Afrika en daar als Brits onderdaan ge naturaliseerd. ZUn stoffelijk overschot zal in zijn geboorteplaats J*msterdam begraven worden. In het marine-opleidingskamp te Loos- drecht heeft de bevelhebber der zeestrijd- krachten de luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich 103 marine-officieren, de eersten die na de oorlog hun studie aan het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder heb ben voltooid, beëdigd. HAARLEM EN OMGEVING De jaarstatistiek der Stads-Bibliotheek en Leeszaal van Haarlem geeft de volgende cijfers: in 1947 werden aan de Prinsenhof bibliotheek uitgeleend 115.590 werken, aan het filiaal 47746 werken, tezamen 163.336 (v. j. 183.2671. waarvan 6425 van de Muziek bibliotheek. De instellingen werden bezocht door 46.420 en 4678 bezoekers en bezoeksters, tezamen 51.098 (v. j. 51.322). Op de internationale jubileumtentoon stelling van „Veer en Pels" in het RAI- gebouw te Amsterdam behaalde de heer J. A de Jong uit Haarlem in de afdeling sier- duiven, negen prijzen, waaronder hoogste gemiddelde tropische vogels, vrije klas en hoogste gemiddelde tropische vogels, eigen teelt. Voor de politie-ambtenaren van Haar- ,lem en omliggende gemeenten houdt de Ver eniging tegen het mishandelen van djeren op Maandag 19 Januari in hótel „De Leeuwerik" een voorlichtingsbijeenkomst, waarop de heer G. Nieuwenhuysen zal spreken. Ook zal een film vertoond worden. Vrijdag a.s. zal mr. II. F. Feaver, eerste secretaris van de Canadese .Ambassade te Den Haag in de tuinzaal van het Concert gebouw voor de afdeling Haarlem van de Vereniging „NederlandCanada" spreken over „Change in Canada". Er zal ook een film vertoond worden. Op grond van een beschikking van de minister van Economische Zaken is een nieu we prijsregeling voor z.g. klantenwerk cn kleine aannemingen ingegaan. In deze be schikking is vastgesteld welke prijzen een ondernemer aan zijn klanten per uur in rekening mag brengen. Deze prijzen zijn afhankelijk van de gemeente, waarin het werk wordt verricht, van de kundigheid en de leeftijd van de arbeider en van de totale kosten van het uit te voeren werk. Eerstdaags zal een nieuw type bon voor gedistribueerde soorten vlakglas in omloop worden gebracht. Deze heeft dezelfde kleur als het oude type bon, doch wijkt hiervan in tekening en afmeting enigszins af. De inde ling der coupures blijft dezelfde. Dr. 1'. A. lleeres uit Haarlem, voorzitter van de Nederlandse Bond voor Ziekenverple ging heeft in Oosterbeek het rusthuis van deze bond heropend, dat na een vrijwel totale verwoesting is herbouwd. Taxi Bei l 3 0 0 0 DAG EN NACHT (Adv.) Hendrik Andriessen onderscheiden De heer Hendrik Andriessen, componist en directeur van het Conservatorium te Utrecht, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: R L. Lampo en P. R. Vastenhout: J. A. Agelink van Reutergem en G. Bosscher: T. G Benton en W. H. Krijger; J. P. Wever en A. C. M. van Meeuwen: J. H. Hofstee en J. C. Hofstee; J. Olijerhork en J. M. Sluvter; J. van Wieringen en C. Davelaar. GETROUWD: J. C. Biesot on M. E. Chap man de Haan; A. J. van Dijk en C. M van Til: H. D Groeneweg en G G. C. Muskens; J. H. Kasten en C. A. van Glabbeek: J. Fe- perkoorn en E. J. Goemans: P. J. Meinders en C. A. Boot: A. J. Masker c-n E, D. Over- eem; H. Smits en J. A. Landman. BEVALLEN: W M. Vos—Haak, z.; L. BangmaElffers, d.; M. A. v. d. Peet—V, d. Hulst, z.; F. A. Anthonisse—Wcsterveld, d.: M. G. H Kockelkoren—Cox, 2 d.; J. J. van Essen—van der Toorren. d.; A. Prins—de B<0VERLEDEN: C- J. Dekker. 47 j.; Wed. M. P. C. van Nunen—Henkelman. 80 j. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-l. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 330 300% 374 174& 384 309 196*4 176 218V& 171 235 168 170% 113% 485 Openings koersen 337% 302 376*4 172% 171% 212% 171*4 232 >2 168% 173% 114% gevraagd. Chem. Wasserij en ververij ,.De Zon". Aanmel den 's avonds 7-9 G. A. Vos. Bankastraat 72. Heemstede, WONINGRUIL Aangeb. Den Haag omg. Val- kenbosplein op goede st. zonnig vr. dubb. bovenhuis. Bev. 4 gr. 2 kl. kamers, bad kamer. keuken, C. V. en Te lefoon, Huurprijs f 55 p. m. Gevr.: Haarlem of omstre ken op goede st. iets derge lijks of kl. Herenhuis met minstens 4 gr. kamers Huur prijs tot f 70 p. m. Br. onder no. 4, Boekhandel Hoonhoud, Laan van Meerdervoort 286, Den Haag. When ever you want to learn Take a trial lesson at and compare! Wilhelmina straat 40. Tel. 11294. JONGEMAN 25 j. i. b. v. dipl. Mulo A en B. einddipl. Zee- vaartsch. A.S. dipl. 3e stuur man. Gr. Handelsvaart zkt. een hem passende werkkring Brieven no. 9737. Rusthuis te Aerdenhout, gunstig gelegen bij tram en trein heeft voor direct» een mooie ong ZIT-SLAAPKA- MER disponibel, prima refe renties. Br. no. 9733. GEROUT. APOTH. ASS. zoekt werkkring bij dokter of apotheek in Haarlem of omstr. Bek. m. admin. werk zaamheden. Geen nachtdienst Brieven met opg. salaris on der no. 9732. Tandheelkundige Fft richting W. SWAAP 99 Grote Houtstraat 99 Haarlem. Tel. 13728 Gehele Kunstgebitten flü.- Volledige behandeling In begrepen. Spr.uren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens afspr Avondspr. uren: Maandag Woensdag. Vrijdag 58. WONINGRUIL. Aangeb. vrij ben.huis op nette stand te Alkmaar, bev. twee kam. m. keuken, ben. met schuur en tuin en 3 slaapk. boven. Te ruilen voor pakhuis met bo venwoning óf benedenhuis minstens 3 kam. met keuken niet inwonend op nette stand liefst omg. stat. Haarlem. On geveer half Maart. Br. Bree- laan 34, Bergen (N.-H.) D de Jager. Dame in gezinsverpleging zoekt een GOED TEHUIS of bij part. Genegen tot te genprestatie. Br. no. 48-100 Wensing's Adv. Bur. Tempts- liersstraat 32.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3