Twintig jaar geëist tegen „de schrik van Helgoland" de' Taxi? Bel 1.2.3.4.5 ENGELS-FRANS TAXATIES ÜJildscfiuï' BRIDGEN LEREN WOENSDAG 14 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Hij zou van de Nederlanders wel eens mensen maken J „Als Eickhoff op Helgoland kwam was Liereen van streek". Dit is het eenparig Lrdeel van de Nederlandse gevangenen, Je op dit eiland voor de Duitsers verster- tngen moesten aanleggen. Eickhoff, een 47-jarige monteur uit i-anenburg, stond Dinsdag terecht voor pt Amsterdams Bijzonder Gerechtshof. „Ik ben sprakeloos" is zijn stereotiepe ptwoord op de beschuldigingen, die de he getuige na de andere hem voor de beten werpt. Zijn verdediging voert Eickhoff in een jederlands, doorspekt met Duitse woor- jen en geïllustreerd met theatrale gebaren, ajn nationaliteit staat nog niet vast. Hij elf beweert op 1 Januari 1945 tot Duitser J zijn genaturaliseerd, maar de stukken jervan kan hij niet produceren. Op 8- irige leeftijd is Eickhoff met zijn ouders eeds naar Duitsland verhuisd. In 1923 is |j naar Nederland teruggekeerd en is in imsterdam met een Duitse vrouw gehuwd, r 6n wie hij drie kinderen heeft. „Ik voel ie ook geheel Duits", zegt hij tegen de president, prof. J. A. van Hamel, die et op dit punt met de verdachte vol- i omen eens is. In 1943 verloor Eickhoff (jn zoontje. Aan de groeve; op het kerkhof 1 ij Halfweg, was zijn laatste groet aan zijn jnd de Hitlergroet Als gevangene vermomd werd Eickhoff j Augustus 1944 naar Helgoland gebracht. o opdracht van de Kriminalpolizei te {iel, waar hij in die tijd werkzaam was, ïoest hij op het eiland enige fraude- evallen onderzoeken. Hij verklaarde eerst p het eiland gehoord te hebben, dat zich jer Nederlanders bevonden. „Ik heb toen let plan opgevat om te zien wat ik voor eze landgenoten kon doen", beweert Eick- off. i Camouflage s Hij heeft zich door soldaten het kamp a an de Nederlanders laten binnenleiden m niet als politiebeambte herkend te J {orden. 1 Het zat hem echter niet mee. Frits P fienstra, een typograaf uit Halfweg, die p Helgoland was terecht gekomen, her- - lende de nieuw aangekomen pseudo-ge- I sngene als zijn buurman! die op verjaar- L agen van Hitier de hakenkruisvlag placht n lit te steken.' ïj Tienstra waarschuwde zijn kameraden a n zo was het hele kamp reeds op de dag - sn zijn aankomst tegen Eickhoff gewaar- nfhuwd. Twee dagen is hij des ochtends peegegaan naar de werkobjecten. De II jerde dag werd hij wederom door soldaten p het werk „gearresteerd" en enige tijd porden noch zagen de vrijwillige en on- rijwillige bewoners van Helgoland iets en Eickhoff. Enige weken later werd in het kamp e komst van een zeer belangrijk perso- sage aangekondigd. Deze hooggeplaatste iguur bleek tot de grote verwondering van gevangenen niemand anders te zijn dan [ickhoff. Hij hield een toespraak, waarin Sj aankondigde van de Nederlanders wel r fens „mensen" te zullen maken. Tot op tjeden waren ze dat niet geweest, maar ze n pijden in de Groot-Germaanse geest wor- n jen opgevoed. Wie dat niet wilde zou on- P (armhartig gestraft worden. Beestachtig .De Lagerfiihrer van het werkkamp was e tn Duitser, genaamd Steffen. Hoewel deze npk weg wist met de bekende Duitse me- i-iioden, bleek hij van angst bevangen als :"reer het bericht kwam, dat Eickhoff, zo- 13s dit later herhaaldelijk gebeurde, Helgo- ,e ind kwam bezoeken. >1,Alleen het noemen van zijn naam was léjoldoende om heel Helgoland schrik aan t jagen" zei eên- getuige. „Elke burger van Helgoland heeft het ie echt jullie zoveel te trappen en te slaan dis hij maar wil, indien je je ooit in de l"lad mocht vertonen" zei Eickhoff tegen "Ie gevangenen. Toen Eickhoff op zekere dag enige Ne- erlanders betrapt had, die aardappelen -jadden verborgen liet hij hen gedurende lier uur met opgestoken handen in de DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid tot het halen van bonkaarten voedingsmiddelen, hoenenbonnen, tabaks- en versnaperings- sarten te: HAARLEM restant W.; BENNEBROEK 9-12.15 M en N; 1.30-4 uur i P, Q en R. VOGELENZANG I tot P. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 Januari BEVALLEN van een zoon: 11 Jan.: C. G. L Verdegaal-Zwetsloot. 12 Jan.: H. Kolde- -Keesmaat. A. Mulder-van der Burg. P. R. ,-gman-Bandsma. J. J. van Velzen-Winia. oe- S Januari: M. C. van der Lee-van Cann. W. aarS. H. Vooren-Roest. del Van een dochter: 8 Jan.: N. Witsenhuijsen- G. M. Whisker-Hildrith. 10 Jan.: H. he_ (oose-Hoogwout. 11 Jan.: J. W. van Dijk- loske, M. P. Cobelens-Bergman. 12 Jan.: C. [■Zwetsloot-Mathot. 13 Jan.: S. Jetten- jeftpdt, A. H. Herman-Buurman, J. van Galen- AWart, T. G. Heintjes-Rabbe. OVERLEDEN: 9 Jan.: K. B. Hijlkema. 77 aar. Rijksstraatweg. 11 Jan.: J. van Baalen- fessé, 74 jaar. Zaanenlaan. J. Kaastra, 67 j., vijjjirspronckweg. G. H. van der Mik, 76 jaar. ge_ lazepaterslaan. uitl iel-,: Rheumasri) jen.» rtigl igemcla voor Haarlem WOENSDAG 14 JANUARI Frans Hals: „Minnebrieven", toeg. 14 jaar, "0, 7.00 en 9 15 uur. Rembrandt: „Houdt de ïf'. 14 j.. 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Palace: zoon van Monte Cristo", toeg. bov. 14 j., 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het won van de 34ste straat", alle leeft., 2.00, 4.15 00 en 9.15 uur. City: „Belle of the Yukon", j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De arte zweep van Zorro", 14 jaar, 2.30, 7.00 9.15 uur. DONDERDAG 15 JANUARI Zang en Vriendschap: Ned. Ver. van Huis- luwen, leing, 2.15 uur. Zuiderkapel: lezing B E. J. Bik, 8 uur. Bioscopen; middag- en iondvoorstellingen. sneeuw geknield zitten, terwijl hij zelf voor het raam van zijn kamer toekeek. Een Duitse officier heeft aan deze beest achtige vertoning een einde gemaakt. Het woord „knuppelaars" werd gedu rende de zitting talloze malen door de getuigen gebezigd. Voor dit beroep, dat inhield het tuchtigen van gevangenen, leenden zich mede-geïnterneerden tegen vergoeding van extra brood en worst. Een gemeente-ambtenaar uit Amsterdam heeft enige malen met de knuppelaars kennis ge maakt. Een van zijn tuchtigingen werd door vrijwel alle mede-gevangenen bij gewoond, zodat alle elf getuigen, die wa ren opgeroepen, de juistheid hiervan kon den bevestigen. Eickhoff had ook in deze mishandeling zijn actief aandeel. „Ik was maar een klein stofje", zegt Eickhoff. „Ik vraag mij af, of wel ooit een zo laaghartige en laffe kerel voor een Bij zonder Gerechtshof heeft terecht gestaan" zei de procureur-fiscaal, mr. F. P. Th. Rohling, in zijn requisitoir, waarin hij tegen Eickhoff een gevangenisstraf van twintig jaar eiste. De president bepaalde de uitspraak op 27 Januari. Moeder was boos en verbrandde distributiebescheiden Enige weken geleden moest een Haarlem se moeder, die uit de ouderlijke macht ontzet was, haar kind afstaan. Daar zij het niet vrij willig deed, kwam er een deurwaarder bij te pas, die in zijn pogingen belemmerd werd. Bij zijn vertrek met de baby kreeg een as sistent van de deurwaarder een pan op zijn hoofd. De vrouw was in het bezit van de dis tributiebescheiden en moest die afstaan. Daar voor voelde zij niets en verbrandde ze. De economische afdeling van de politie heeft hiervoor proces-verbaal tegen haar opge maakt. FILMVOORSTELLING VOOR MILITAIREN. Woensdagmorgen had in het Frans Hals theater te Haarlem, daartoe belangeloos ter beschikking gesteld door de directeur, de heer E. Prager, een vertoning plaats van een' door het Canadese leger opgenomen docu mentaire „Overwinning in Nederland" en van een speelfilm met een documentair ka rakter van de Royal Air Force „Jonge Aren den" voor enige honderden in de Kouden- hornkazerne gelegerde militairen, behoren de tot het 10de Regiment Infanterie. Deze voorstelling was voorbereid door de Contact-onderofficier van het R.A.O.-werk in de Koudenhornkazerne. Men hoopt uit dit initiatief tot geregelde R.A.O.-filmvoorstellingen voor de troepen te komen. Op 19 Januari zal hetzelfde programma aan de in het Rode Kruissanatorium te Sant poort verpleegde militairen worden aange boden. CITY TAX nv. m TELEFOON 16.17.2 I I Rozenstraat 49, bDAG EN NACHT De tweede Bloemlusttentoonstelling in Lis se oefent blijkbaar niet alleen grote aan trekkingskracht op de ouderen, want deze twee peuters staren gefascineerd naar de perfecte tulpen, die slechts één plekje vormen op het fantastisch kleurenpalet van deze bloemen-show. Jeugd en verantwoordelijkheid Een congres der Jeugd- Gemeenschap te Haarlem Op Zaterdag 14 Februari organiseert de districtsraad Haarlem van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap het Haarlemse Jeugd- congres „Verantwoordelijkheid" in de gro te zaal van de vereniging van Vrijzinnig Hervormden in de Jacobstraat. Dit con gres is toegankelijk voor alle leidsters en leiders van de aangesloten jeugdorganisa ties. De opening geschiedt door de wet houder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, met een rede over „Verantwoorde lijkheid". In de middagzitting, die om half vier begint is de voorzitter van de N.J.G., dr. J. A. de Koning, aan het woord over: „Taak en werk der N.J.G." In de tweede zitting 's avonds van 7-10 uur wordt het woord gevoerd door de heer A. Oosterlee, hoofd van de afdeling Vorming Buiten Schoolverband van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die een inleiding houdt over: Het werk van zijn afdeling en de jeugdzorg". Er is gelegenheid voor het stellen van vragen. Het geheel wordt omlijst met muziek, zang en samenzang. Het adres van het organisatie-comité is Oranje Nassaulaan 111, O verveen. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Dr. Melchior besprak de bouw der Grote Kerk Dr. A. Melchior heeft grote belangstel ling voor de historie der stad, hetgeen ge bleken is uit zijn studie over de Sint Bavo. Interessante dingen over de bouw van deze kerk en over de gebouwen, die vroeger op dezelfde plaats hebben gestaan, kan hij er van vertellen. Dinsdagavond heeft dr. Melchior de leden van de vereniging „Bos en Vaart" in de aula van het Christelijk Lyceum op boeiende wijze de geschiedenis meegedeeld. Vooraf gaf hij een schets van Haarlem in de oude tijd, toen de stad rechten verkreeg. Naar mate het stadje in betekenis toenam, werd de behoefte ge voeld aan een groter gebouw, naar het voorbeeld van kerken, welke reeds in het buitenland waren opgericht. Dr. Melchior besprak de wijzë van bouwen in vroeger eeuwen. Tekeningen werden of uitgeleend of van anderen overgenomen. Omstreeks 1390 begon men aan de bouw van het koor dat in 1470 gereed kwam. Hoe de vroegere kerk er uitgezien heeft, kunnen belang stellenden zien, als zij op de zolders ver toeven. Na 1470 begon het grote werk pas. Gebouwd werden het schip en de zijbeu ken en toen volgde de toren. Welke moei lijkheden de bouwers daarmee hadden, lichtte spreker nader toe. Tijdens de bouw van een stenen toren moest men halver wege stoppen, omdat de pilaren de vracht niet konden dragen en later, omstreeks 1520 werd een houten toren gemaakt. Dr. Melchior vertoonde een aantal af beeldingen van het interieur der kerk en had daarbij gelegenheid vele bijzonder heden te vertellen. Ans van Dijk terechtgesteld Hedenmorgen is het doodvonnis voltrokken dat uitgesproken was over Ans van Dijk, die voor de S.D. in Am sterdam werkte en vele Joodse landge noten had verraden. Zij was door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot de doodstraf veroordeeld. Haar beroep in cassatie werd door de Bij zondere Raad van Cassasatie verworpen. Ans van Dijk vroeg daarna gratie aan, welk verzoek werd afgewezen. Treinreiziger bij aanslag levensgevaarlijk gewond Daders gearresteerd In een trein tussen Leeuwarden en Groningen is een aanslag gepleegd op de 53-jarige heer V. uit Groningen. De heer V. was, nadat in Veenwouden enige rei zigers waren uitgestapt, met twee jonge mannen in de coupé achtergebleven. Deze sloegen de lamp in de coupé stuk en wier pen zich op de heer V., die na een slag met een hard voorwerp op het hoofd be wusteloos raakte. Voordat de trein in Zwaagwesteinde stopte sprongen de daders uit de trein. De heer V. bleek zeer ernstig gewond te zijn; nadat hij voorlopig verbon den was, is hij na aankomst van de trein in Groningen naar een ziekenhuis vervoerd, waar een schedelbasisfractuur werd ge constateerd. De toestand van de heer V. was levensgévaarlijk. De politie uit Zwaagwesteinde en Leeuwarden zetten onmiddellijk de achter volging der daders in. Het zoeken naar sporen werd aanvankelijk belemmerd door zware sneeuwval. Later vonden de politie mannen enige aanwijzingen, welke leidden tot de arrestatie van de 20-jarige S., een voorwaardelijk in vrijheid gestelde poli tieke delinquent, en de 29-jarige W.. bei den uit Zwaagwesteinde. Het motief voor hun daad was roof. Installatie mr. H. M. van Fenema De installatie van de burgemeester van Zandvoort, mr. H. nM. van Fenema, is be paald op Maandag 2 Februari. De burge meester en familieleden zullen om ongeveer half twee aan de grens der gemeente wor den ontvangen, waarna vermoedelijk om twee uur een openbare vergadering van de gemeenteraad wordt gehouden. Na afloop is er gelegenheid voor bestuursleden van ver enigingen en particulieren, om kennis te maken met de burgemeester. De heer H. van Alphen zal in een raads vergadering van 29 Januari afscheid nemen. P. VAN ESKERT 70 JAAR. Dezer dagen vierde de heer P. van Eskert te Haarlem zijn 70ste verjaardag. De heer Van Eskert is collectant van de Remon strants-Gereformeerde gemeente, sedert vele jaren lid van het hoofdbestuur en secretaris penningmeester van de propagandacommis- sie der Evangelische Maatschappij. Bij de velen die hem kwamen gelukwen sen waren een deputatie van het hoofdbe stuur. van de Evangelische Maatschappij, be stuursleden van de afdeling Haarlem, waar van de heer Van Eskert ook secretaris-pen ningmeester is, de gehele kerkeraad der Re monstrantse gemeente met de praeses, dr. W. R. M. Noordhoff en de oud-predikant de zer gemeente dr. A. H. Haantj ens en diens echtgenote. Toneel Ze wisten wat ze wilden Een paar honderd mensen zijn gisteravond naar de Stadsschouwburg getogen om de voorstelling van „Ze wisten wat ze wilden" door de Haagse Comedie te zien. Dat dit stuk in 1924 met de Pulitzer-prijs is bekroond moet op een vergissing berusten, tenzij deze onderscheiding bedoeld was als eerbewijs j aan de grote acteur Richard Bennett, die het succes destijds heeft verzekerd. Bij een we- dervertoning in 1939, het sterfjaar van de schrijver Sydney Howard, in een andere be zetting, is het gevallen als een baksteen. In ons land werd het toen echter ontdekt door Cees Laseur, die er in combinatie met Rie Gilhuys en Jan Teulings een wonder mee verrichtte, dat tot een triomftocht leidde. Herinneringen aan zijn glansrol van de jo viale wijnbouwer Tony moeten hem bezield hebben tot deze reprise, waarvoor tenminste geen andere reden is te bedenken. Want het stuk is een draak en blijft een draak voor de pauze een feestelijk amusante, daarna een ouderwetse met een berenhuid. Ondanks alles is het een prachtige rol van Cees Laseur. Wie houdt van „groot toneel" moet hem ook in dit genre gaan bewonde ren, want hij brengt zoveel kleur en geur mee dat men onvoorwaardelijk gelooft in deze zonderlinge ouwe baas. die zo naar zijn drie bambinos verlangt, dat hij zijn jonge vrouwtje vergeeft dat de eerste aan het sa menzijn met de knecht is te danken. Ieder een in het stuk noemt deze Tony een har telijke kerel en zoals Laseur hem speelt is hij dat ook. En dan die heerlijke taal die hij brabbelt, schuimend als de wijn waar hij voortdurend de mond van vol heeft. Zelfs het derde bedrijf redt hij bijna door zijn machtig pathos. Elisabeth Andersen en Hans Kaart vormen de beide zijden van de driehoek, die bijna krom staan van ouderdom. De eerste brengt zo op het oog een lieve verschijning mee. waaraan het menselijke echter vreemd blijft. Met name in de scène, waarin zij verneemt dat zij een kind verwacht, wordt de emotie met zoveel moeite geforceerd dat men ge neigd is haar te helpen het beddegoed, dat zij zogenaamd van ontzetting op de grond heeft laten vallen, weer netjes in de plooi te vouwen. In de eerste bedrijven is zij wel acceptabel. Hans Kaart speelde een gave ge temperde partij. De regie zorgde voor een zonnige stem ming, waarop slechts schaduw werd gewor pen door het saaie optreden van Anton Roe mer als een kletsmeier van een pastoor. De rol van de dokter werd gespeeld door Pim Dikkers in de plaats van Arend Hauer, de ontwerper van het in alle opzichten prettig aandoende décor. DAVID KONING Concertgebouworkest voor de H.O.V. Het Concertgebouworkest op het Haar lemse podium is in onze na-oorlogse tijd een zo zeldzaam voorkomende gebeurtenis, dat men zou mogen verwachten dat op een dergelijke avond de zaal te klein zou zijn. Nochtans was dit niet het geval; de zaal toonde de wanverhouding van een vol be zet podium tegenover een voor driekwart bezette ruimte voor het publiek. Onbegrij pelijk! Het fameuze orkest speelde onder leiding van Hein Jordans en solist was de nieuwe aanvoerder van de celli, de Hongaar Tibor de Machula. Deze laatste vergastte ons op het cello-concert van Dvorak, dat met zijn markant gerythmeerde en zijn bloeiend melodieuse themata kansen te over biedt aan een solist die wat in de mars heeft. De inzet bracht dadelijk de spanning van een temperamentvol doorleefd musiceren. Ma chula bespeelt zijn instrument alsof het een verlengstuk van zijn eigen wezen is; zijn cello zingt, zij juicht en klaagt, zij spot en lacht en leeft zoals de muzikale impulsen van haar meester reageren op het te ver tolken kunstwerk. En een volledig over wonnen techniek werkt slaafs en onopval lend om dat alles mogelijk te maken. Ma chula wist de spanning gaande te houden in de lyrische momenten, zowel wanneer die heerlijk verdroomd klonken als wan neer zij een hartstochtelijk sentiment ver rieden. Anderzijds is zijn spel sterk ge spierd. Een prachtvertolking, ook van het orkest! Wat Hein Jordans als dirigent betekent kon hij tonen met een belangwekkend pro gramma. Met Wagenaar's Cyrano de Ber- gérac maakte hij 'n degelijke indruk; maar noch zijn stevig rhythmische directie, noch zijn houding en doelmatig gebaar konden verhinderen, dat er nu en dan kleine schommelingen plaats grepen en dat de klank in het forte overdreven werd. Kwes tie van vat op het orkest? Doch daarentegen was de verklanking van de twee Nocturnes van Debussy (Nua- ges en Fêtes) buitengewoon beheerst. Hier bij reageerde het ensemble zeer delicaat op de directie van Jordans en het werd een weelde van klank, zoals men alleen kan horen van dit orkest onder de suggestie en de vaardige leiding van een prima dirigent. Conclusie: Jordans heeft wel degelijk vat op het ensemble en zijn directie getuigt van een groeien naar het meesterschap. Ook de Rhapsodie Flamande van Albert Roussel kreeg een rake en brillante ver tolking. Wel is dit niet een van Roussel's sterkste werken, maar vobr ons Nederlanders is het wel onderhoudend, omdat het thematisch allemaal „volksgoed" van ons is. Specifiek Vlaams er in is slechts een enkel wijsje, overigens heeft de componist zijn materiaal gevonden in de Noord-Nederlandse liede renschat. Het stuk had dan ook met meer recht Hollandse Rhapsodie mogen heten. Het klinkt goed en er zijn grappige dingen in. De geestige componist zorgde er wel voor dat het publiek bij het „Slaap, kindje, slaap", niet onder zeil zou gaan! De uitvoe ring bezorgde aan Jordans en het orkest een langdurige ovatie. JOS. DE KLERK. Volksuniversiteit in Heemstede In vervolg op onze onlangs gepubliceer de berichten aangaande het werk der Volksuniversiteit in het aanstaande voor jaar kan nog meegedeeld worden, dat de cursussen van het vorig jaar in Heemstede voldoende geslaagd zijn om ze ook in dit jaar daar voort te zetten. Reeds op Woensdag 21 Januari houdt dr. A. Melchior, arts te Haarlem en oud scheepsarts van de Willem Barendsz een lezing met lichtbeelden over zijn tocht met de Willem Barendsz ter walvisvaart en in Februari geeft Otto van Tussenbroek oud-directeur van het museum voor kunstnijverheid te Haarlem 4 voordrach ten over toegepaste kunst en binnenhuis kunst, eveneens met lichtbeelden. In Maart houdt de welbekende dr. K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde van de generale synode der Ned. Herv. Kerk een voordracht over zijn reis naar Zuid- Afrika en de natuur-historicus G. van Klooster zal in April een lezing met licht beelden houden over het leven der dieren in de Noordzee. Deze laatste docent brengt zijn grote collectie op dat gebied mee in 10 vitrines, een der mooiste particuliere verzamelin gen, die bestaan. Alle lezingen worden in de Protestanten bond gehouden. Overheidssteun voor nieuwe industrieën Maatregelen der provincie Noordholland Er is thans grote vraag naar fabrieks- ruimte. In verschillende gemeenten wordt overwogen door de stichting van gemeen schappelijke industriegebouwen aan deze vraag tegemoet te komen. Daartoe is ook door het ministerie van Economische Za ken een regeling ontworpen, die de moge lijkheid opent, dat het Rijk en de betrok ken gemeenten deelnemen in het kapitaal van de naamloze vennootschappen, die de dichting van deze industriegebouwen ten doel hebben. Verlangd wordt, volgens deze regeling, dat de toekomstige huurders een derde deel van het aandelenkapitaal zullen opnemen. Velen der gegadigden zullen er echter be zwaar tegen maken zich reeds bij de op richting der vennootschap te verbinden tot het huren van een gebouw en de daarbij geëiste zekerheid te stellen, omdat met de bouw dan nog zal moeten worden begon nen en er dus een jaar of langer kan ver lopen, voordat het betrokken kan worden. Deze moeilijkheid zal enigermate worden verminderd, indien het Fonds voor de Economisch-Technologische Dienst in Noordholland gedurende de bouw een deel der aandelen, die door de huurders moeten worden genomen, opneemt om deze aan delen weer af te stoten, zodra het gebouw gereed is. Te verwachten valt dat op dat ogenblik een voldoend aantal gegadigden zich zal aanmelden. Hoewel deze gelden dus slechts betrekkelijk kort behoeven uit te staan en de bij verkoop der aandelen vrijkomende middelen weer kunnen dienen voor de financiering van een soortgelijk project in een andere gemeente, zal toch voor dit doel een relatief groot bedrag nodig zijn. Teneinde het Fonds in staat te stellen aan alle aanvragen te voldoen, is verster king der'middelen nodig. Daarom wordt door Ged. Staten van Noordholland aan de Prov. Staten voorgesteld dit jaar een bedrag van f 100.000.uit de provinciale middelen in het Fonds voor de Economisch- Technologische Dienst te storten. Huisvrouwen kunnen deviezen besparen Voor de aankoop van veevoeder in het buitenland is jaarlijks een belangrijk be drag aan deviezen nodig. Huismoeders kun nen er toe meewerken, dit bedrag te ver lagen als zij de aardappelschillen aan de schillenophaler meegeven en ze niet in de vuilnisemmer gooien, zoals tegenwoordig maar al te vaak gebeurt. Menigeen heeft tegen Kerstmis het konijn geslacht, dat een jaar lang de schillen con sumeerde, zodat de schillenophaler steeds werd weggestuurd. Maar nu het konijnen hok leeg is, neemt men niet de moeite, de ophaler even te waarschuwen, dat hij weer moet aankomen, doch deponeert de schil len in de vuilnisemmer. Dat betekent in direct deviezenverlies! De schillenophalers doen hun best, de huismoeders te helpen de schillen afge zonderd van andere afval te bewaren door het verstrekken van dozen en dergelijke. Want de schillen zijn als veevoeder waar deloos, als er kolenas of papier tussen komt. Scherpe voorwerpen zijn natuurlijk hele maal uit den boze! Dat de medewerking van de huisvrouwen wel degelijk resultaat kan hebben, bleek enige tijd geleden, toen in Haarlem twintig ton schillen meer dan anders werden op gehaald na een opwekking om dit belang rijke veevoeder te bewaren en aan de op haler mee te geven. Indien er wijken of straten zijn, waar geen schillenophaler komt, dan is een be richtje aan de gemeentereiniging voldoende om daarin verandering te brengen. Republikeinse bommen de lueht in Radio Djokja meldt, dat een republi keinse munitieopslagplaats onder geheim zinnige omstandigheden in de lucht is ge vlogen. waarbij zeven personen werden gewond. De opslagplaats bevatte enkele honderden bommen. Hillegom WINTERKERMIS. De Katholieke Verkenners van Hillegom organiseren Vrijdag in het St. Jozef-paro chiehuis een „Winterkermis" ten bate van het Verkennerswerk, waar in het klein een volledige kermis zal draaien, die tot en met Zondag zal geopend zijn. Vrij dagavond zal pastoor mgr. B. van Leeu wen de opening verrichten. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers gisteren 333 308 375 172% 380 302 198# 171 215 173% 240% "4% 172 115 479 Openings- koersen 330 307i/2 167 214% 174# 239 170 170 114 BINNENLAND De „Society of Automobile Engineers" in Amerika zal op ruime schaal hulp verle nen aan de Nederlandse Algemene Verladers- en Eigenvervoerdersorganisa'.ie E V O Dc ervaring en de gegevens van $it instituut van Amerikaanse automobielcons'.ructeure cn ingenieurs zullen voor ons land beschikbaar komen. Met 9 tegen 5 stemmen heeft de Zwijn- drechtse gemeenteraad besloten Gedeputeer de Staten te verzoeken geen medewerking te verlenen aan annexatie van Zwijndrecht door Dordrecht Op 23 Januari zal voor het eerst sedert 1940 een tabaksinschrijving worden gehouden in het beursgebouw te Rotterdam Aan deze inschrijving zal op normale wijze zowel door de Nederlandse handel en de Nederlandse fabrikanten, als door buitenlanders kunnen worden deelgenomen Het aanbod omvat ruim 6000 .pakken Java Besoeki tabak. In de jaren der bezetting zijn in het Huis van Bewaring te Arnhem honderden Nederlanders door de SS gevangen gezet. Zü zijn de correcte, hulpvaardige, vriende lijke en bemoedigende houding van het over grote deel van het gevangenispersoneel niet vergeten en willen thans van hun dankbaar heid en waardering doen blijken. Er heeft zich een comité gevormd dat een reünie wil organiseren voor allen, die tot de oud-poli tieke gevangenen in het Huis van Bewaring te Arnhem gerekend mogen worden Secre taris is de heer F. M. Verduyn. Karthuizer- straat 23. Arnhem. In Liessel (gemeente Deurne) waai den dezer dagen enige palen van het elec- trische net om. Een landbouwer, die in de vroege ochtend met paard en wagen uitreed, zag de op de weg liggende draden niet. Het paard raakte de draden en werd op slag ge dood. De Geleense politie arresteerde twee distributie-ambtenaren, die in het bezit wa ren van stamkaarten, afkomstig van overle denen en van personen die naar het buiten land waren vertrokken. Deze stamkaarten gebruikten zij reeds twee jaar lang om zich distributiebescheiden toe te eigenen. Op enkele sportterreinen te Amsterdam zullen proeven worden genomen met vlam menwerpers ter bestrijding van de onkruid vorming. Op 19 Januari zullen op het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning te 's-Gravenhage besprekingen worden gevoerd tussen delegaties van België, Luxem burg. Frankrijk. Italië, Engeland, Ierland, de Engelse en Amerikaanse zóne van Duitsland en Denemarken over het nemen van collec tieve maatregelen voor de bestrijding van de Coloradokever. De conferentie wordt gehou den op initiatief van de Engelse regering. Als het regent moeten de ambtenaren in de secretarie te Fijnaart vluchten naar de raadszaal of een paraplu boven hun bureau monteren Het gemeentehuis heeft zoveel van de oorlog te lijden gehad, dat het in desolate toestand verkeert. De archieven lopen gevaar verloren te gaan. De gemeenteraad heeft thans besloten het gebouw te laten restaure ren en uit te breiden. Dit werk zal een be drag vorderen van f 79.000, Dc senaat van de rijksuniversiteit te Utrecht heeft het ere-doctoraat in de facul teit der letteren en wijsbegeerte verleend aan de Zuid-Afrikaanse dichter, criticus en essayist N. P. van Wijk Louw. lector aan de universiteit van Kaapstad. In Clinge (Zeeland) zal een nieuwe in dustrie gevestigd worden. Van de grote hoe veelheden houtafval der klompenmakersbe- drijven zullen bouwplaten vervaardigd wor den. Door menging van cement en houtafval verkrijgt men een isolerend en onbrandbaar product. HAARLEM EN OMGEVING De Spaanse danseres Mariemma, die voor haar tournee naar Zuid- en Noord- Amerika nog enige afscheidsvoorstellingcn in Nederland zal geven, komt op 3 Februari in Haarlem in de Stadsschouwburg- Mariem ma wordt begeleid door de Spaanse pianist Enrique Luzuriaga en de guitarist Jesus Ruiz. De toneelvereniging „Heemstede West" geeft op Donderdag 15 Januari in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem een opvoering van het toneelstuk „Een partijtje poker". Prof. dr. A. W. Groenman, em. predi kant der Ned. Herv. kerk cn oud-buitenge woon hoogleraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, thans wonende te Overveen, herdacht de dag waarop hij vóór 40 jaar het predikambt in ae Ned.Herv. kerk aanvaard de. Hij diende de gemeenten te Obdam en Zaandijk en was leeraar Hebreeuws aan het gymnasium te Alkmaar en het Lyceum te Zaandam. Ook aan de Amsterdamse univer siteit doceerde hij Hebreeuws. Tot lid van het hoofdbestuur der Kon. Nederl. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde is benoemd de heer W. Beunder ie Bloe- mendaal Voor de Haarlemse Weer- en Sterre- kundige Kring zal Dinsdagavond 20 Januari in het R.K. Lyceum spreken de heer Ernst Crone, voorzitter der Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, over „De historische ontwikkeling van de stuurmanskunst". Te Overveen is met 25 leden een afde ling opgericht van de Mannenvereniging „In dienst der kerk". Taxi Bel 13 0 0 0 DAG EN NACHT Bennebroeh „Onder ons" Door een fout van onze correspondent hebben wij in ons nummer van Maandag 12 Januari mededelingen gedaan over een opvoering van Herman Boubers stuk „Zee mansvrouwen" door de toneelvereniging „Onder Ons". Deze mededelingen waren onjuist. De betreffende opvoering zal op Zaterdag 17 Januari in „Oud Berg en Dal" plaats hebben. C. F. VAN KOOTEN leraar Fr.. M O en Eng M O. Kam. Onnesstr. 15. te H -Z.W WONINGRUIL Aangeb. mod. huis te Bilt- hoven, 2 k. en suite, 2 gr. en 2 kl. slp.k. gr zolder, kelder, voor- en achtertuin f 30 p. m. Gevr. overeenkomstig huis te Bl'daal of omg. Brie ven no. 9748. Wil dame. die Zaterdag avond 10 Jan. 1.1. na toneel voorstelling Niwin R.-K. Ver enigingsgebouw Herenweg H'stede VERKEERDE DA MESPARAPLU medenam (zwavt-grijs geruit, zwart- wit-ivorenknop, witte ivoren baleinknopjes) deze terug bezorgen event, tegen belo ning bij A. J. van Houten. Vice-voorz. Niwin-Comité Torenlaan 10, H'stede. Ver wisselde paraplu aldaar aanwezig. Heer vraagt gem. Zit-slaapkamer met voll. pension. Brieven no. 9747. Roer. en Onr. goederen. II. W. VROLIJK. Beëdigd Makelaar, Heussensstraat 16. Tel. 23693, Haarlem. ÏWOhlMGlMPICUTIMGI Woonschip te koop 13-3 M. zeer solide. Nieuw bouw. Laag model, veel com fort. Maks. Bekslaan, Voge- valt heus mee en is gezellig. Begin Febr. een nieuwe cur sus. Duur 3y} mnd. Oud-cur sisten spelen nu in clubver band. Inschrijving dagelijks. Rridgehomc „Spruyt cn Bosch", Wagenweg 61. BRANDHOUT TE KOOP per 10.000 kg. in blokken v. 15 a 20 cm. Ook ongezaagd. Levering station. Adres J. KEYZER. Zandbergweg 87, Breda. KLEIN KUIS te koop of te huur gevr. Heemstede, H.-Z. of ongem. gedeelte van huis. bev. 3 a 4 kamers en vrije keuken. Br. no. 9746. BEBOST terrein van 2 tot 4 H.A. ge zocht, omgeving Haarlem. R. van der Loo, Leidseweg 78, Utrecht

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3