Haarlems Dagblad taoov.a.v.)0fl|' -aiUHT-nOXJ3NW I Republiek aanvaardt de ^Nederlandse voorwaarden Franse Nationale Vergadering accepteert haar praesidium De „Grote Beer" bracht ruim zeshonderd mannen thuis Communistische sabotageactie of Duitse afleidingsmanoeuvre Weerbericht 62e Jaargang No. 18837 Bureaux -Grote Houtstr. 93, Tel Adraln 10724, 14825 Redactie 1060U Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N.. Soendapleln 37. xTeL 12230. Drukkery Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Donderdag 15 januari 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem A Kirby telegrafeert uit Djokja: iiji ip«L Kabinetswijziging in de republiek verwacht n-| re; «ia Volgens United Press heeft heden de Australische gedelegeerde in de Commissie van Goede Diensten, rechter Kirby, van Djokja uit het vol- gende aan de Nederlandse delegatie te Batavia getelegrafeerd: „Om '11.45 uur op 15 Januari heeft de republiek Uwe wapenstilstandsvoor- eg waarden aangenomen." ■'Vrije verkiezingen binnen een jaar? j>j'l Reeds eerder waren uit Batavia berich ten van U.P. en Reuter gekomen, die de rkbekendmaking van dit accoord aankondig- 00. den. Uit deze berichten volgt, dat de repu- b- bliek de Van Mooklijn heeft geaccepteerd en met de instelling van een gedemilitari- jj^'leerde zóne accoord gaat. Over de juiste stJnhoud van het accoorcl zijn nog geen defi nitieve mededelingen, ng Volgens republikeinse bron zal de bereik- fc overeenkomst zeer spoedig op cfe „Ren- 05i yille" worden getekend. De heren Graham. |0 Kirbv en Sjarifoeddin keren morgen uit ci_ Djokjakarta naar Batavia terug. Heden- 3lffevond zal nog een ander vliegtuig van de ez. fcommissie van Goede Diensten uit Djokja u. arriveren, doch het is nog onbekend wie c8ïich aan boord zullen bevinden. De meest belangrijke nieuwe ontwikke- ling in de besprekingen zou zijn het aan vaarden van een voorziening, dat na een bepaalde periode waarschijnlijk niet itr. winder dan 6 maanden en niet meer clan a jaar vrije verkiezingen zullen worden a- gehouden, waardoor de bevolking zelf haar politieke verhouding tot de republiek en tot 1 <te voorgestelde Verenigde Staten van In- donesië zou kunnen bepalen. Een stroom van min of meer geloofwaar- dige berichten circuleert thans plotseling in Batavia, waar de zekerheid over het berei- ken van een wapenstilstandsaccoord aller- ]e; veronderstellingen heeft doen rijzen ten ^'aanzien van de binnenlandse omstandig- - iheden in de republiek. Men leidt uit de ver- o-'iwachte mededelingen der Commissie van id-Goede Diensten af, dat cle republikeinse regering in een onhoudbare positie is ge- taakt en dat een verschuiving in het kabi- 3>het niet meer zal kunnen worden voor uitten. Aanwijzingen daarvoor vormen uit gingen van republikeinse zijde en mede- Jelingen van»Anfara, welk persbureau ge tinspeeld heeft op een op handen zijnde igeringswijziging. Sinds enige tijd doen in Batavia ook on gecontroleerde geruchten cle ronde over het AS Feit, dat president Soekarno sinds geruime ieu lijd niet meer van zich heeft doen horen. m >e Daily Telegraph van Woensdag had een verhaal over een geheimzinnig Douglas- viiegtuig, dat te Singapore werd opgehou den na een noodlanding op 29 December en pas Dinsdag mocht vertrekken naar zijn bestemming. Sumatra. Dit vliegtuig zou van Java afkomstig zijn geweest en had een niet-geïdentificeerd lijk aan boord. Het blad zegt zeer voorzichtig: „Welingelichte kringen te Singapore achten het van veel betekenis, dat te Djokja stilzwijgen wordt bewaard met betrekking tot het gerucht, dat het stoffelijk overschot van Soekarno in dit vliegtuig zou zijn vervoerd." 50, BU- bf: Engeland opent vliegveld „vin Afrika voor de V.S. .1.1-1 Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Engeland aan de Ver enigde Staten vergunning heeft gegeven -oor het tijdelijk heropenen van het 'liegveld te Mellaha nabij Tripolis. Het vliegveld zal dienen voor Amerikaanse transportvliegtuigen. In over het algemeen welingelichte kl ingen te Londen is men van mening, dat de V. S. met de heropening van dit vlieg veld feitelijk de verbinding door de lucht met Griekenland en Palestina willen ver zekeren voor het geval Amerikaanse man schappen betrokken worden in de strijd in deze gebieden. Militaire autoriteiten te Washington verklaren, dat de Britse vergunning voor Amerikaanse transportvliegtuigen, om het vliegveld te Mellaha te gebruiken, de ver bindingen met Griekenland in de komen de „kritieke maanden" zal versterken. Zij zeiden, dat de Amerikaanse vliegtuigen aldus, tijdens het moeilijke vliegweer in de winter op cle Noordelijke route, gebruik kunnen maken van de Zuidelijke route over de Atlantische Oceaan, waardoor het luchtverkeer tussen Washington en Athene op snellere wijze geschiedt. Amerika gekant tegen zestien-landenconferenlie De onderminister van Buitenlandse Za ten der Verenigde Staten, Robert Lovett, leeft verklaard, dat zijn regering gekant tegen een nieuwe bijeenkomst der zes- in landen die ter Parijse conferentie aan wezig waren, zo lang niet vast staat, in elke vorm het plan-Marshall tenslotte [oedgekeurd zal worden. Zaa'Arrestant mocht cabaret TOL:n restaurant bezoeken en Procureur-generaal gen. gelast onderzoek sfau- bL De procureur-generaal in Amsterdam nr. dr. J. A. van Thiel, heeft in overleg re* met de hoofdcommissaris van politie rCi" enige weken geleden opdracht gegeven 66 een onderzode in te stellen naar de juist- Vq'0J leid van geruchten, welke de ronde deden ijtcr- "vei" eigenaardige toestanden bij de eco nomische dienst van het Amsterdamse Te hoofdbureau van politie. Gedurende circa zes weken vertoeft in dat bureau als arrestant de aannemer. V. Hilversum. De Amsterdamse recherche eviö 'ad dezc v- aangehouden op vermoeden. bij betrokken is in een landelijk eom- ilot van handelaren in bonnen en textiel- gesp >unten. Een hoofdinspecteur van deze jlein economische dienst en enige rechercheurs jrten touden V. meer dan eens hebben ntee- 2 [enomen jn een auto en hem dan in de ge- N-w{ legenheid hebben gesteld zijn vrouw te j bezoeken, een cabaretvoorstelling bij te 'locd*"onen of *n een restaurant te vertoeven, Bij het onderzoek is tot dusverre echter cpak [een strafbaar feit aan het licht gekomen 23. en naar van bevoegde zijde aan het A.N.P. COS-werd medegedeeld is het zeer onwaar- ilauw tchijnlijk, dat dit bij het voortgezette crcn' onderzoek alsnog zal gebeuren. Wel kan x. 31/ [esproken worden van ernstigenalatig- "955. 'held. mogelijk ook van schuld, doch zeker tiet van misdadige opzet. Regeringsverslag over nazi- activiteit in Oostenrijk De Oostenrijkse minister van Binnen landse Zaken, Oscar Helmer, heeft in het parlement een volledig verslag uitgebracht over de ontdekking van nazi-complotten, die geleid heeft tot arrestatie van meer dan tweehonderd personen. - Helmer zeide, dat de nazi-leiders in de jaren van hun internering hun macht over jongere mannen hernieuwd hadden en een organisatie gevormd hadden om nazi denkbeelden ten uitvoer te brengen. Hij gaf een beschrijving van een der or ganisaties, die haar financiële middelen uil de zwarte handel betrok en onder an dere handelsverenigingen als dekmantel voor haar activiteit, gebruikte. De activiteit werd geleid, aldus Helmer, door een handjevol mensen. De commu nistische gedelegeerde Honner viel hierop fel de coalitie-regering aan en beschuldig de haar ervan de nazi-organisaties niet alleen te dulden doch zelfs aan te moedi gen. Hij eiste een grondige zuivering van de leiding der volkspartij, die volgens zijn zeggen nauw verweven was met fascistisch beïnvloede kringen, VLIEGONGELUK IN DE CONGO Of) het. ogenblik, dat het privévliegtuig van dr. Trouth, arts' van de Protestantse missie van Butembo, opsteeg van de vlakte van Katwe, vatte het vlam. De drie inzittenden, waaronder dr. Trouth, kwa men hierbij om het leven. Duclos „eerste. maiï'-af: Het woord is aan. Ocunama: Aan de ergernis ontneemt de glimlach de sporen. (Uit: Madame Butterfly). mm MÊËm Het hospitaalschip Groote Beer" keerde gistermiddag uit Indonesië terug met ge wonde militairen aan boord. Bij de binnenkomst in IJ muiden hadden zich overal familieleden opgesteld,§}ïc zich een schorre keel bespaarden, door Imn jongens met grote spandoeken een hartelijk welkotn te heten. Voor degenendie in. spiegelschrift lezen niet bedreven zijn, sy vermeld, dat dit doek voor de Haarlemmer Jack v. d. Vooren uit de Kritzingcrstraat is. Hij is van het 11-5 R. 1. en maakte deel uit van de X-bri gade. ,Jac. van Vooren" schreeuwde een span doek tussen twee enthousiaste mannen gis termiddag met koeien van letters van de sluis af naar de „Grote Beer" het tweede demobilisatie-schip, dat binnen luttele da gen de tros naar de vaderlandse bodem wierp aldus uitmakend, dat een span doek-met-naam meer succes heeft dan een kreet tussen honderd andere kreten tijdens de rumoerige gebeurtenis welke een bin nenkomend passagiersschip meestal met zich brengt. Jac. van Vooren is „ontdekt" en met hem de driehonderd gezonde militairen, die op de sluis in IJmuiden verwelkomd werden door een grote schare zichtbaar ontroerde familieleden. Om twee uur stampten de „Nestor" en de „Henriëtte Goedkoop" het vroegere Victory-schip, thans hospitaal vaartuig, tegemoet en een half uur later konden de eerste blijde woorden tussen de khaki-dragers en de verwelkomers gewis seld worden. Hier en daar klapperde het rood-wit en blauw in de stijve bries, naar men zei om Prins Bernhard te eren, die bij de aankomst van de Grote Beer in IJmuiden tegenwoordig zou zijn, maar toen de grijze eenpijper naar de hoofd stad was opgevaren, was de Prins niet komen opdagen, zodat de 661 passagiers het maar als welkomstbetoon voor hen hebben opgevat. Het vervoer der manschappen van land macht, vloot en medische dienst, geschiedde onder auspiciën van het Directoraat Ver keerswezen en de ontscheping in Amster dam stond onder leiding van zijn directeur, generaal-majoor A. H. Nijhof, kapitein H. Vader van het K.N.I.L. ging 11a de mering namens het Directoraat aan boord. Ziekenschip. Van de ruim 661 opvarenden waren er 384 ziek: in IJmuiden kwamen reeds grote kisten scrum en andere medicamenten aan boord en het grote contingent Rode Kruis Generaal Spoor wendt zich lol de regering Volgens ..Het Dagblad" heeft de bevel hebber der Nederlandse troepen in Indo nesië. luitenant-generaal S. H. Spoor, on langs een somber memorandum doen toe komen aan de Nederlandse regering, waar in hij na een uiteenzetting van de ver wachting dat de Djokjase onruststokers hun bedrijf zullen voortzetten, tot de con clusie komt dat er geen aanwijzingen zijn, dat de militaire situatie wijzigingen ten goede zal ondergaan. Generaal Spoor ver zet zich in dit memorandum tegen vermin dering der troepensterkte en ontruiming van gebieden, daar hierdoor een zodanig verlies aan vertrouwen der bevolking zou worden geleden, dat de toestand niet meer te houden zou zijn. De Franse Nationale Vergadering is Woensdag voortgegaan met de opgewon den procedure over de verkiezing van het praesidium der Assemblee, waarvan de candidatcnlijst grote tegenstand van com munistische zijde heeft ondervonden, aan gezien in de functie van eerste vice-presi dent geen communist werd aangewezen, ofschoon tot nu toe de communistische lei der Duelos deze post vervulde. De fractie leiders hebben de derde en vierde plaats in de lijst der vicepresidenten aan de com munisten toegewezen, waardoor zij zich formeel hielden aan het reglement. In de vergadering van gisteren is de vastgestelde lijst geproclameerd ondanks felle tegen stand der communisten, die de vergadering halverwege verlieten. Tijdens de zitting van Woensdag ver klaarde de communist Peron dat het blijk baar de bedoeling is „de deelneming van de belangrijkste groep in de Assemblee aan het parlementaire werk te beperken". In een steeds rumoeriger zitting pro testeerde Peron tegen de „manoeuvres, die lot doel hebben de communistische partij de kleinste plaats toe te delen Jacques Duclos uit de functie van eerste vice-president te zetten". De socialist Louis Noguères verklaarde onder donderende toejuichingen van de meerderheid, dat Herriot de huidige ver gadering behoorde te leiden, dit op grond van het reglement. Robert Lecourt (MRP) diende daarop een motie in, volgens welke de oudste afgevaardigde niet het recht heeft zijn oordeel uit te spreken over de lijst van candidaten voor het bureau en de lijst moet worden opgehangen. Gedu rende de reglementaire schorsing van de bijeenkomst zou men zijn oppositie tegen de candidaturen kunnen betuigen. Deze motie werd later in stemming ge bracht en aangenomen, waarna de bijeen komst werd verdaagd. Tevoren had Duclos (communist) echter verklaard, dat zijn partij niet kon aanvaarden, dat de namen van de acht communisten op de lijst van candidaten voorkwamen. Communisten vertrokken. Bij de hervatting van de vergadering werd de oppositie tegen de lijst van can didaten, geformuleerd dóór' de communis ten, met 337 tegen 182 stemmen afgewe zen. Cachin verklaarde daarop, dat hij weigerde een onvolledige lijst voor te le zen en verliet de voorzitterszetel. Daar men in het tumult zijn laatste woord A niet had verstaan, wist men niet, of de vergadering al dan niet verdaagd was. De communistische afgevaardigden verlieten hun zetels, de andere bleven. De vergadering werd voortgezet onder voorzitterschap van Violette (radicaal- socialist), die op een na de oudste afge vaardigde is. Violette proclameerde daar op de lijst en verklaarde, dat het bureau der Assemblée voor de huidige zitting was samengesteld. In zijn antwoord aan Marcel Cachin (oudste lid van de Franse Assemblée), die een brief tot de president van de Franse republiek, Vincent Auriol, had gericht, waarin hij de met-communistische frac tieleiders beschuldigde van inbreuk op het reglement bij de verkiezing van het prae- troepen bewees wel, dat er ernstige zieken onder de passagiers waren. Voorts bevon den zich 96 afgekeurde militairen en 208 mariniers onder de repatriërende troepen. In Amsterdam. Het was een grote verrassing voor de manschappen aan boord van de „Groote Beer", het hospitaalschip, dat Woensdag avond aan de Javakade te Amsterdam meerde, toen Prinses Juliana zich om zes uur aan boord van het schip begaf, begroet door een spontaan driewerf hoera van de soldaten. De Prinses werd ontvangen door de di recteur van het Verkeerswezen, generaal- majoor A. J. Njjhoff en rondgeleid door kapitein II. W. Hemmes, gezagvoerder van de „Groote Beer", de chef van de medische dienst van het schip dr. A. D. W. Tilanus en de commandant der troepen kolonel H. L. G. Lambert. De Prinses bezocht vrijwel alle afdelin gen, waaronder de ziekenboeg en de psy chiatrische afdeling. Om kwart voor zeven verliet Prinses Juliana het schip. De „Groote Beer" was omstreeks half zes in de Amsterdamse haven aangekomen. Nadat de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus had gespeeld, werden de man schappen toegesproken door de minister van Oorlog, tevens minister van Marine ad interim, luit.-kolonel A. H. J. L. Ficvez. De minister heette de mannen hartelijk welkom in het vaderland. „Ik ben blij." zo zeide de minister, „dat ik deze trouwe va derlanders als eerste mag begroeten en ik ben ervan overtuigd, dat de maatschappij deze kerels, die getoond hebben dat zij het hart op de goede plaats dragen, gaarne in haar midden zal opnemen." Verder waren ter begroeting aanwezig de chef van de generale staf. de luitenant- generaal mr. H. J. Kruis, de kolonel M. R. H. Calmeyer en de ritmeester-adjudant jhr. mr. C. C. van Lidth de Jeude. Kolonel Lambert vertelde dat het schip een buitengewoon snelle reis heeft ge maakt. Op 23 December vertrok de „Groote Beer" uit Batavia en precies drie weken later arriveerde het in Amsterdam.,Van de 650 militairen aan boord is een aantal niet ziek. Deze worden gedemobiliseerd. In de psychiatrische afdeling bevinden zich 130 militairen van alle onderdelen. Voorts wa ren er vele patiënten met open t.b.c. De jongens waren over het verblijf aan boord erg tevreden. Het eten was goed en dit is een van de redenen geweest waardoor velen onderweg al iets van hun gezondheid terug gewonnen hebben. Onderweg heeft de chirurg, luitenant R. Dikland slechts één operatie behoeven uit te voeren, namelijk een blindedarmopera tie. Het grootste gedeelte van de zieken is reeds in Indië kortere of langere tijd in hospitalen verpleegd. Schip stootte op personenauto Woensdag is in het Wilhelminakanaal te Tilburg, ter hoogte van de spoorbrug, een schip op een zich onder water bevindend obstakel vast gelopen. Bij nader onderzoek bleek het obstakel een personenauto te zijn, welke naderhand gelicht werd. De wagen was het eigendom van de 45-jarige heer J. Ploe gers, houthandelaar te Oisterwijk. Sinds Zaterdagavond werd de heer P. na het be zoek aan een Tilburgse familie vermist. Ver moed wordt, dat hij met zijn auto in het water is gereden. Het kanaal wordt thans af gedregd Honderden hectaren land bij Meppel overstroomd In de omgeving van Meppel heeft men thans met hoog water te kampen. Vooral de laatste .dagen is de was aanzienlijk toe genomen. Toen een dijk van de gekanali seerde Wold A teh Noorden van Meppel bezweek en het water de polder bij Rui- nerwold binnenstroomde, kwam er voor de stad Meppel enige verlichting. Niettemin stonden verschillende straten in de stad blank en moesten op enkele punten huizen ontruimd worden. Ook enige wegen ver zakten. De verkeersweg van Meppel naar Zwartsluis moest voor «11e verkeer geslo ten worden. De weg over Hesselingen is ernstig verzakt. De polder Hamingen liep onder water, waardoor de buurtschappen Hamingen en Olde Staphorst volkomen ge ïsoleerd werden. Rondom Meppel staan thans honderden hectaren land onder water. v sidium, heeft Auriol gezegd, dat de „Natio nale Vergadering geheel zelf heeft te be slissen over haar inwendige organisatie", zodat hij slechts zal hebben te beoordelen of de resultaten van de verkiezingen voor het bureau in overeenstemming zijn met het eerste lid van artikel 2 van de grond wet, dat voorziet in de vertegenwoordi ging op grond van getalsterkte der groe peringen in het praesidium van de As semblée. Het partijbestuur van de C. P. N. A. J. Koejemans geen hoofdredacteur meer van „De Waarheid" In „De Waarheid" wordt medegedeeld, dat het nieuwe partijbestuur van de Com munistische Partij Nederland thans als volgt is samengesteld: Dagelijks bestuur: P. de Groot, G. Wage naar, J. Haken, J. Schalker, J. Branden burg, A. Verhey, F. Baruch, F. Schoonen- berg en Chr. Smit. Met de leiding der bureaux van het par tijbestuur worden belast: propagandabureau N. Mouzer: vrouwenbureau: A. Averink: bedrijfsbureau: J. Brandenburg: landbouw bureau: J. van Wieringen en scholings bureau: Chr. Smit; middenstandswerk: voorlopig J. van Santen. A. Verhey treedt op als secretaris van het partijbureau. Een afzonderlijk besluit is genomen over de hoofdredactie van „De Waarheid". Daar in wordt gezegd, dat de heer A. J. Koeje mans niet gehandhaafd kan worden als hoofdredacteur, omdat hy uitging van de verkeerde opvatting, dat de berichtgeving neutraal moest zijn, waardoor hy reaction- naire Amerikaanse en Engelse persbureaux in de gelegenheid stelde de lezers te be ïnvloeden'. Ook stelde hij tegenstanders der communisten als zogenaamde „vakredac teuren" aan. Het partijbestuur stelde vast, dat „De Waarheid" een uitvoerend orgaan van het partijbestuur is, dat zijn taak onder de onmiddellijke leidirtg en volgens aanwij zingen van het parti.]bestuur moet vervul len. Besloten werd een collectieve redactie te vormen. Verder werd opgemerkt: „In het bijzon der in de laatste tijd is pg. Koejemans on derhevig aan wankelmoedige stemmingen. Hij heeft er blijk van gegeven niet tegen de moeilijkheden van de strijd in de huidige omstandigheden opgewassen te zijn, geen vertrouwen te stellen in de krachten van de arbeidersklasse en in de vooruitzichten van onze strijd. Het partijbestuur is van oordeel, dat het gedrag van pg. Koejemans voortkomt uit zijn gebrek aan politieke standvastigheid, alsmede uit een neiging tot kleinburgerlijk individualisme, dat on verenigbaar is met de discipline en de or ganisatorische beginselen van de Commu nistische Partij en de arbeidersbeweging." Hoewel de heer Koejemans zijn trouw aan de partij betuigde, alsook volledige in stemming betuigde met de besluiten van het congres, vond het partijbestuur het niet verantwoord hem op die post te laten zit ten. Ook werd het secretariaat opgedragen hem te verzoeken zijn zetel in de Eerste Kamer *en in de Provinciale Staten van Noordholland ter beschikking te stellen. Als hoofdredacteur van „De Waarheid" zal thans optreden de heer P. de Groot, als plaatsvervanger de heer F. Schoonenberg. Panzcra naar Naarden. Bij de uitvoerin gen van de Johannes-passie op 5 cn 6 Maart in de Grote Kerk te Naarden zal de Christus partij worden gezongen door de Franse zanger Charles Panzera. Bijzonder Hof Willemsen vliegt de president naar de keel Een sprong over de tof el De ter dood veroordeelde gewezen rechercheur van de Haarlemse inlichtin gendienst W. M. Willemsen, die als ge tuige moest optreden voor het Amster damse Bijzondere Gerechtshof, heeft hedenmorgen om tien minuten voor elf dc president van het Hof, mr. M. van \ugt, aangevallen. De president had juist het verhoor van de verdachte L. P- uit Haarlem geëindigd en liet de eerste getuige in deze zaak Wil lemsen voorkomen. Voordat de parketwacht hem voor het getuigenhekje had kunnen leiden, rende Willemsen langs een zich naar de pers tribune begevende journalist, in de richting van de tafel. Hij sprong over de tafel en vloog mr. Van Vugt, die geen tijd meer had hem te ontwijken, naar de keel. De president werd met stoel en al tegen de grond geworpen en Willemsen gooide zich boven op hem. Vyf geüniformeerde parketwachten snel den onmiddellijk de belaagde president te hulp en wisten Willemsen te overmeeste ren. Mr. Van Vugt kwam vrijwel onge deerd uit de strijd. Na zich afgestoft te hebben, schorste hij de zitting voor enige tijd en verdween met zijn i-aadsheren in de raadskamer. Willemsen werd aan handen en voeten door de parketwachten uit de zaal gesleept. Hij had of simuleerde een toeval. De verdachte, een zekere L. P. uit Haarlem, stond terecht omdat hij in Maart 1944 aan Willemsen had meegedeeld, dat Van Duuren en mejuffrouw Velu, belde werkzaam bij het bevolkingsregister, had den meegewerkt aan het verschaffen van een valse persoonskaart ten behoeve van een om zijn ras vervolgde. (Vervolg op pag. 4). Pas over 10 a 15 jaar een IJ-tunnel Tunnels bij Velsen en de Hembrug gaan voor In de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van de Amsterdamse gemeente raad deelde wethouder L. Seegers in zijn antwoord namens B en W. aan de heer Herfst (Arbeid) die over de onvoldoende pontverbinding tussen de beide IJ-oevers had geklaagd, mede, dat het college er bij de regering op had aangedrongen het IJ-tunnelplan urgent te verklaren. De re gering zal evenwel de bouw van de tun nels bij Velsen en vervolgens bij de Hem brug laten voorgaan. De bouw van de IJ-tunnel is eerst over 10 of 15 jaar te verwachten. De raad yoteerde daarna 345.000 gulden voor het aankopen en verbomven van een pont en het aanschaffen daarvoor van een machine-installatie en de hulpwerktuigen. Per jaar maken 33 millioen voetgangers, 19 millioen wielrijders en V/2 millioen automobilisten van de ponten over het IJ gebruik. ZWITSERS TE HULP. In Bern is onder de naam „Schweizer Europa-Hilfe" een nationaal inzamelings comité opgericht, dat alle Zwitserse hulp organisaties in zich verenigt. 1-Iet comité is opgericht in antwoord op de oproep van de UNO ten gunste van noodlijdende kinderen. Het zal in de komende lente een grote in zameling voor noodlijdende Europese moe ders en kinderen houden. Van ivie is plan-M99 Een communistisch plan om de indu strie van het Ruhrgebied te verlammen, als onderdeel van een samengestelde aanval op het plan-Marshall, is in het Ruhrgebied ontdekt, aldus het avond blad „der Kurier", dat ónder Franse licensie te Berlijn verschijnt. In een bericht uit Dortmund gaf „der Kurier" Woensdag enkele bijzonderheden van wat in communistische kringen „plan M" genoemd wordt en haalt enkele passages uit dit plan aan. Het voornaamste punt zou een winter offensief zijn om „de aanval van het mo nopolistische kapitaal en het imperialisti sche plan-Marshall te breken". De Komin tern zou belast zijn met de coördinatie van In St. Morilz wordt druk geoefend voor de komende Wintcr-Olymviade. - Men ziet hier de hardrjjdersploeg van Korea een trainingsrondje maken, - de strijd van alle „socialistische" bewegin gen in Europa tegen het plan-Marshall. Het plan zou oproepen tot een algemene staking bij het transport en de industriële productie en een regeling bevatten voor een grondige organisatieplan de staking, die in begin Maart een aanvang zou nemen, aldus „der Kurier". In politieke kringen te Dïisseldorf is het bericht over dit communistisch plan met reserve ontvangen. In sommige Britse krin gen is men van oordeel, dat het „uitlek ken" van détails van het complot verklaard kan worden door het feit. dat de Duitse autoriteiten graag hun houding tegenover de geallieerde autoriteiten inzake de vocd- selcrisis zouden willen versterken door de communisten als boeman te gebruiken ten einde de aandacht af te wenden van hun eigen nalatigheden, aldus Reuter. Kurt Schumacher, leider van de sociaal democratische partij in Duitsland, heeft de politiek der communisten in Duitsland aan gevallen en het door de communisten ge organiseerde Duitse Volkscongres, dat 17 Januari te Bremen geopend wordt, een ont kenning van ware democratie genoemd. Hij verklaarde, dat de sociaal-democra tische partij in Duitsland haar steun niet kan geven aan een tussen Oost en West verdeeld Duitsland, en sprak de hoop uit, dat een volgende conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, door Duitse ver tegenwoordigers bijgewoond, een oplossing zou vinden. WIND UIT UITEENLOPENDE RICHTINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N M I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met tijdelijk regen. Vooral in het Noorden van het land wat kouder. Wind zwak tot matig uit uiteenlopende richtingen. 16 Januari: Zon op 8.42 uur, onder 16.58 uur Maan op 11.14 uur. onder 22-25 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1