Gemeenten kunnen het tempo van de Woningbouw opvoeren Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Twee Engelse prominenten yan het witte doek brachten een bezoek aan ons land Patricia Roc speelde als kind in Haarlem Kort en Bondig 2 BAANDAG 19 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Een toelichting van IrMeijerinkhoofdingenieur, directeur van de wederopbouw in IS oordholland op een Haagse aanschrijving ;te Dezer dagen werd de nieuwe regeling ^rtoor de Woningbouw in 1948 gepubliceerd. is de bepaling opgenomen dat voor ledke gereed gekomen woning een andere d-nag worden aanbesteed, li- Dit voorschrift heeft de indruk gewekt najat daardoor geen verhoging van de presta- -Igie vap de Woningbouw mogelijk is. In 'e"pige gemeenten is reeds ongerustheid ont staan, omdat gemeend werd dat er nu van 7gen inlopen op het woningtekort geen 07prake kan zijn. Het aantal woningen dat an.u immers in aanbouw is, is nog niet eens d-t>ldoende om onderdak te verschaffen aan eng normale bevolkingsaanwas der ge- ïeenten. Haarlem bouwt nu 300 woningen, het te^ort °P 5000 wol'dt geraamd. Wij hadden over deze aangelegenheid een ietnderhoud met ir. H. Meyerink, hoofd- n-jgenieur-directeur van de Volkshuisves- ening in Noordholland. Deze gaf ons op de pschikking van Den Haag een toelichting 'daardoor deze in een heel ander en (ge- en|kkig!) gunstiger licht komt te staan. De „Wederopbouw", heeft juist deze dQjaatregelen genomen om de bouw van meer systematisch te doen ge- en bovendien de mogelijkheid te penen om de bouw te bespoedigen. Op 1 Januari 1948 waren in ons land 3teiiim 35.000 woningen in aanbouw. De be- ie jhikbare arbeidskrachten en ook de aan- oer van de bouwmaterialen maakten het j podzakelijk maatregelen te nemen om gereerst alle krachten aan te wenden om e voltooiing daarvan zoveel mogelijk te sspoedigen. Wat baat het»veel huizen in inbouw te hebben als het tempo waarin j klaar komen veel te langzaam .is? Van-: sar de maatregel: geen nieuw complex uizen aanbesteden voor een complex, dat jderhanden is, klaar gekomen is. Als 'wij aannemen dat thans in Noord- s Dlland ongeveer .2500 woningen in aan- buw zijn, wil het niet zeggen dat er in ét volgend jaar ook slechts 2500 gebouwd ogen worden. Integendeel. Nu bouwt men iel»jsschien een jaar over een complex, maar de gemeenten kans zien de bouw ii half jaar te voltooien, wil het zeggen, delt er in de toekomst dubbel zoveel huizen ininnen verrijzen. Ik neem zo vervolgde bijize zegsman een sterk voorbeeld, maar t maakt de bedoeling toch duidelijk. °PLaten de gemeenten de bouw zoveel mo- bespoedigen, dan betekent dit snel- D®re aanbouw in de toekomst. Bovendien kan ik zeggen dat door'bij- ,.75mdere omstandigheden verschillende meenten waren niet tijdig met hun bouw- annen gereed het aantal woningen dat ■20 Noordholland thans in aanbouw is, lager dan het had kunnen zijn. Daarom is aan 38Dordholland toegestaan in 1948 in gunsti- zin af te wijken van het gegeven voor- Jrift. wordt de nieuwe' toewijzing 7tt geregeld naar elke gemeente afzonder- 22k. maar naar de provincies. Er wordt j4(ar gestreefd de nieuwe huizen te bou- jn daar, waar zij het meest nodig zijn. iarbij wordt een belang van een gemeente ■^onderlijk bekeken. Velsen is bijvoor de! een gemeente die zeer sterk door de '_rlog getroffen is. Daarom zal haar rege- ig voor de toekomst wel gunstiger wor- •36|i dan zij nu is. Dan Heemstede. Daar zijn slechts 9 arbeiderswoningen in aan- juw. Er behoeft geen vrees voor te be- jan dat, als die klaar zijn, slechts met Jjiieuwe huizen begonnen kan worden, lemstede heeft de bouw van twee nieuwe Ijnplexen (10 en 53 huizen) in voorberei ding. Het is waarschijnlijk dat die'ook in- ien!^aad gebouwd zullen kunnen worden. De Woningbouw wordt aldus ir. Meye- de»k beheerst door drie belangrijke fac- deien: aanvoer van materiaal, geld en be- DISTRIBUTIENIEJJWS is er in de Vleeshal te Haarlem igenheid tot het afhalen van bonkaarten „..dingsmiddelen, schoenenbonnen, textiel- ;ekarten voor: Ba tot en met Ben. iar' ijn Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 17 Jan. 1948 17 'Jan.: C. W. Slieker en J. F. J. W. Ides en F. Segaar. J. C. en M. M. J. de Leeuw. "a^BE VALLEN van een zoon: 15 Jan.: R G. iamerBoer Rookhuizen. 16 'Jan.: W. A. b der Veldenvan der Veldt. J. P. Keij- f—de Graaff. 17 Jan.: M. M. KeesomVen- ter. P. SchermerMerbis. EVALLEN van een dochter: 16 Jan.: C. LipsKoster. M. C. van Baekelvan k. A M. C. SchoonebeekVisser. J. M. ■baanStaverman. A. C. EekhoutMol- A. M. A. van der WeidenHorstman. S. TurkenburgJakubenko. VERLEDEN: 15 Jan.: J Bosma, 80 j., iwermanstraat. 16 Jan.: J. van Meel ten, 49 j., Zoetestraat. W. C. Tanis, 47 j., iwersvaart. H. Dressen, 7 j.. Klein Hei- D GoossensLentze, 76 j., Iepen- Duivenvoordevan den Berg, 74 j., perlaan. J. J. Philippo, 15 m.( Kamper- schikbare arbeidskrachten. Wij nemen wel aan dat alle bouwvakarbeiders thans werk hebben, maar wij zijn niet overtuigd, dat zij alleen werken waar wij dit het meest noodzakelijk achten. Veel bouwvakarbei ders zijn, vooral bij kleine bazen, in het onderhoud werkzaam. Onze overtuiging is, dat een groot gedeelte van dit onderhoud op dit moment niet nodig is, temeer omdat aan zulk onderhoud vaak, al is het dan ook zonder.toestemming, nieuw werk gekoppeld wordt. Ons streven is daarom het onder houdswerk zoveel mogelijk te" beperken, opdat er meer arbeiders beschikbaar komen voor de woningboujv en de bouw van fabrieken. Daar heeft Nederland allereerst en het allermeest behoefte aan! Ook is het streven er op gericht om het zwarte loon in de bouwnijverheid tegen te gaan, want dat remt een normale ontwik keling van de bouwnijverheid. Een nieuwe financiering van de woningbouw Tot op heden werd de woningbouw die de gemeenten ondernamen geheel door het rijk gefinancierd. Het rijk verschafte ook het bouw-kapitaal. In die toestand is een wijziging gekomen. Het rijk zal geen geld meer verschaffen aan gemeenten voor de woningbouw. De gemeenten moeten daar voor in de toekomst zelf zorgen. Het desbe treffende besluit is al getekend, zodat de volledige publicatie der nieuwe regeling spoedig te verwachten is. De gemeenten kunnen voor de bouwprojecten zelf geld opnemen en daarvoor de te bouwen huizen als onderpand geven. Het voornemen is, dat de regering aan de banken en instel- lmgen, die voorheen het geld van het rijk leenden voor de woningbouw, zal vragen dit in de toekomst ook aan de gemeenten te verstrekken. Daardoor wordt een spreiding op de leningsmarkt verkregen. Deze wordt van belang geacht. Bovendien wordt daardoor bereikt, dat de gemeenten meer verant woordelijkheid krijgen voor de woning bouw. Ook bestaat de kans dat de gemeen ten tegen gunstiger voorwaarden geld van hun geldschieters krijgen dan zij nu beta len moeten aan het rijk. De quaestie van de dekking van de tekor ten op de exploitatierekeningen der com plexen woningen blijft onveranderd. Het rijk blijft op dezelfde wijze als nu geschiedt bijdragen in het exploitatietekort. Dit alles wil dus zeggen dat de lasten der gemeenten voor de woningbouw niet verzwaard worden. HAARLEM'S MUZIEK-INSTITUUT Dir Nico Hoogerwerf WiTnelminastraat 51 - Telefoon 15691 ANALYSECURSUS Woensdag 21 Jan. 8 uur wordt behandeld BEETHOVEN'S 5. Ie, 2e en 3e pianosonate. Docent: KAREL DE JONG - p- m. of 1.50 p. avond. Het Prinses Margriet Fonds Een bijeenkomst van het Haarlemse comité Het mooie doel van het Prinses Margriet fonds is de behartiging van de belangen van de oorlogsslachtoffers der Nederlandse handelsvloot en hun nagelaten betrek kingen. Er zijn 3000 gesteunde gevallen in ons land, waarvan 1000 weduwen en we zen; de andere betreffen invaliden en an dere verwanten. In het jaar 1946 werd aan nagelaten betrekkingen' van omgekomen zeelieden en aan invalide zeelieden niet minder dan f 137.300 uitgekeerd, alsmede vele goederen in natura. Zondagmiddag werd een bijeenkomst van het comité Haarlem gehouden. In de zaal van Brinkmann waren de weduwen en wezen van gesneuvelden ter koopvaar dij uit Haarlem en omstreken aanwezig. Door mevrouw Boot-van Waveren, voor zitster, werd hun het insigne (een anker met margriet) overhandigd. Aan andere nagelaten betrekkingen is het per post toe gezonden. De aanwezigen kregen ook een fraai uit gevoerde reproductie van een brief van Prinses Juliana, versierd met een aardige foto van prinses Margriet. De Prinses, be schermvrouwe van dit fonds, brengt nog eens hulde voor het verdienstelijke werk dat onverschrokken door de Rappere man nen van de koopvaardijvloot in oorlogstijd werd verricht Het verheugde haar dat de Nederlandse koopvaardij^ prinses Margriet als petekind aanvaardde. „Op de vijfde ver jaardag van de prinses wordt deze foto aangeboden als een zinnebeeld van blijvend medeleven met u en de uwen en van diepe dankbaarheid voor het werk van hem die u lief was". Het comité voor Haarlem en omstreken van het Margrietfonds is gevestigd bij het U.V.V. op het Stadhuis te Haarlem. Restitutie kolenprijs Dinsdag zijn aan de postkantoren aan de beurt voor het terugontvangen van het te veel betaalde voor brandstoffen: Be tot en met BI. AMSTERDAMS! )HE RIJTUIG MIJ. Ronald Howard kwam bloembollen bestellen Het is een publiek geheim dat de bekoor lijke filmactrice Patricia Roc, die Zaterdag een kort bezoek aan Amsterdam bracht, hoewel te Londen geboren, een Nederlander tot vader had. Wat maar zeer weinigen echter wisten, is dat zij als jong meisje jaar' lijks twee heerlijke zomermaanden door bracht bij haar grootouders inHaarlem. Patricia Roc is haar aangenomen toneel naam. Zij heet in werkelijkheid Felicia An- driessen (of Van Riesen de Engelse film maatschappijen zijn bijzonder onnauwkeu rig wat het verstrekken van feitelijke ge gevens bëtreft en sinds enkele jaren me vrouw Laine. Haar echtgenoot is een prac- tiserend geneesheer. Van de Nederlandse taal kent zij nog slechts enkele woorden, zoals „dank u wel" en „rooie limonade" bij voorbeeld. Maar al ^pratende breidt haar vocabulaire zich ge stadig uit. Zo vertelt ze mij dat haar groot ouders in de Wilhelminastraat (vijf o zo moeilijke lettergrepen!) woonden en dat zij dikwijls wandelingen ondernam naar Groe- nendaal en het Kopje in Aerdenhout. Ook denkt zij nog wel eens terug aan Zandvoort, waar zij aan het strand mocht spelen als zij „heel erg zoet" was geweest. Dat dit geen verzinsel is, blijkt wanneer zij, die in geen twintig jaar een pas op Hol landse bodem heeft gezet, plotseling op merkt dat zij daar heen reisde met de „blauwe tram". Zij genoot 'haar opvoeding op kostscho len in Frankrijk en Engeland, bereisde daarne geheel Europa, Afrika en Brits In- dië, \^erd op een groot studentenbal in Pa rijs 'ontdekte" en trad in 1937 eerst op in enkele toneelstukken, om tenslotte in 1942 een contract te tekenen met J. Arthur Rank. Haar laatste films zijn „Tweeduizend Vrou wen", „Madonna der zeven manen", „De Vrijbuitster" en „Bloedwraak". Binnenkort kan men haar zien in „So well remembered" En daarna? Zij heeft grote moeite een ge schikt scenario tê vinden, want zij voelt niets voor een tragische rol „omdat er al ellende genoeg in de wereld is en er al veel te veel kapot wordt gesmeten." De lach van Patricia Roc is haar grootste charme. Als zij lacht fonkelen er duizend blauwe sterren in haar levendige ogen en golve haar zware donkerblonde krullen om haar tengere schouders. Zij is klein van stuk, doch dat bemerkt men nauwelijks als gevolg van de nieuwe mode. Als men vijf nfinuten naar haar spraakwaterval luis tert weet men, behalve het bovenstaande,; niets anders dan dat zij houdt van antieke, vazen, zeilen, schaatsenrijden, Bing Crosby,, glaswerk en vrolijke mensen. En bovendien dat zij vyf paarden heeft en als eerste En gelse actrice werd uitverkoren om in Holly wood te spelen in het kader van de leen- en pachtwet. "[Vraagt ons prijsopgave van \GLAS IN LOOD RAMEN NU WEER VR 13 LEVERBAAR ATELIER SCHMIT GASTHUISVEST 15 - HAARLEM .TEL 16914 vil jjenda voor Haarlem MAANDAG 19 JANUARI Concertgebouw: Liederenavond Jo li-kent, 8 uur. Rembrandt: „Sinbad the Sai- 14 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: bridge", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 enf-Luxor: „Gevangenen'van het verleden", leeft.. 2.00, 4.15. 7.00 en 9,15 uur. City: komt een vriend vanavond". 18 j.. 2.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Bloedeiland", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bad )mb". 14 j., 230. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 20 JANUARI Concertgebouw: Maatschappij tot be aring der Toonkunst,. Pierre Bernac. 8 uur. Nassauplein 8: Soefi-beweging. eer A. E. de Vries Feyens. 8 uur Biosco- Middag- en avondvoorstellingen. ld!; De saneringsmaatregelen Bezwaren tegen advies van Stichting van de landbouw Op de op 8 Januari gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur bevond zich onder de ingekomen stukken een brief van minister Mansholt, waarin bevestigd wordt dat de minister voorals nog niet bereid is om in de uitspraak der Algemene Vergadering van de Vereniging van 27 October 1947 aanleiding te vinden de algehele afschaffing der bedrijfsmaat- regelen te bevorderen en waarin de mede deling voorkomt dat aan het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten en de Stichting van de Landbouw verzocht is om de mi nister over de brief met de zienswijze der algemene vergadering te adviseren. Vooral tegen het laatste meende deze hoofdbestuursvergadering bezwaren ken baar te moeten maken, omdat de in de Stichting samenwerkende organisaties het vak niet rechtstreeks vertegenwoordigen. Patricia Roc. Hillegom heeft als het voornemen is uitgevoerd Zaterdagmiddag bezoek ge had van Ronald Howard, filmster en enige zoon van de in de oorlog omgekomen fijn zinnige acteur en regisseur Leslie Howard, die daar bloembollen wilde bestellen veor de tuin van zijn achttiende-eeuwse land huis in Berkshire. Tuinieren is namelijk, als bijv»zovele Engelsen, zijn liefste bezigheid. Officieel gold zijn bezoek echter Amster dam, waar hij in het City theater de bezoe kers van zijn eerste film „Het kan verke ren" heeft toegesproken als afgezant van de onafhankelijke Britse productiemaatschap pijen. DAVID KONING. Dr. Herfst deed intrede bij N.P.B. te Bloemendaal Mej. dr. J. W. Herfst, die behalve door de Remonstrantse Gemeente van Haarlem ook door de afdeling Bloemendagl van de Nederlandse Protestantenbond is beroe pen, deed Zondagmiddag onder "'grote be langstelling haar intrede bij deze gemeente. Zij werd door ds. mr. G. D. Boerlage van Uitgeest met een predikatie over Lucas 2 vers 49 ingeleid. Dr. Herfst deed haar intrede met het 4e hoofdstuk uit het Johannes evangelie, vers 2: „In het huis mijns Vaders zijn vele woningen". De voorzitter van de afdeling Bloemen daal, de heer L. van Essen Lzn., vertolkte ere dankbaarheid van de gemeente-leden. Hoewel het dienen van twee gemeenten de Remonstrantse Gereformeerde Ge meente en de afdeling Bloemendaal van de Ned. Protestantenbond hebben immers sa men deze predikante beroepen! als een experiment beschouwd dient te worden, meende de heer Van Essen, dat, wanneer beide partijen elkaar tegemoet zouden treden, een en ander volkomen zou slagen. Ds. Boerlage sprak namens het hoofdbe stuur zijn voldoening uit over het feit. dat de afdeling Bloemendaal zich bij de rijen van de Protestantenbond heeft aangesloten, welke een eigen voorganger heeft. Dr. Herfst richtte zich in haar per soonlijk woord tot de afgevaardigden van verschillende kerkgenootschappen, waarbij zij zich afkeurend uitliet tegen het elkaar in kerkelijk opzicht beconcurreren De burgemeester van Bloemendaal zal Woensdag geen speekuur houden. De wet houder van Onderwijs en Personeelszaken mr. F. P. Th. Rohling houdt Woensdag van 1012 uur spreekuur. Muziek Koor „Katholiek Haarlem"" Een merkwaardige invloedsfactor bij de appreciatie van muziek heeft bepaalde ge bieden, waarover haar Muze regeert, tot vol komen vertrouwd en uitverkoren terrein gemaakt, andere tot vrijwel volstrekt on bekende, vergeten gewesten doen worden. Soms 'kan dit proces als volkomen verklaar baar aanvaard worden, dikwijls 00# is 't raad selachtig. Onbegrijpelijk is bijvoorb. de on bekendheid van de muziek van de 18e eeuwse Franse componist Jean Philippe Rameau, althans van de twee werken, die gisteravond op het concert van het R.-K. Ge mengd koor „Katholiek Haarlem" onder lei ding van Albert de Klerk in de Gem. Con certzaal tot uitvoering kwamen. Het eerste was een door Albert de Klerk ondernomen bewerking van het 5e concert uit Rameau's Pièces de clavecin en concert, waarvan de oorspronkelijke bezetting ge vormd wordt door violen, alt-violen en clavecimbel. Rameau heeft hierin aan het klavier een zeer belangrijke taak gegeven en mede hierdoor kon deze bewerking voor barok-orkest, met uitnemende zorg voor de vermenging der timbres van strijkinstru menten als hobo en fagot met uitstekend re sultaat verricht worden. Vooral met de eerste twee delen' werd muziek van bijzondere waarde geschonken, een voortreffelijke introductie voor het verrukkende muziekdomein, dat hierna met de uitvoering van Rameau's Motet „In Con- verteftdo" (uit Psalm 125) werd betreden. In dit werk, een verrassende weerspiegeling van het artistieke ideaal Van de eerste helft der 18e eeuw, ontmoet men de klankschoon heid van Palestrina, de grootheid van Bach en ligt er de aankondiging van de komst van het genie Mozart. Het verwijlen in deze mu- zieksfeer heeft Albert de Klerk voor zijn koor mogelijk gemaakt en het heeft met de- uitstekende uitvoering van zijn aandeel be wezen, dat het dit voorrecht dankbaar aan vaard heeft. In het bijzonder zij herinnerd aan het indrukwekkende „Euntes ibant" en de contrasterende apotheose „Venientes autern." Na de pauze onderscheidde het vrouwen koor zich door fraaie klank bij de uitvoe ring van het oratorium „Rébecca" van Cé- sar Franck. Het mannenkoor zong verdien stelijk, maai- kon zich naast de te sterke orkestklank niet steeds voldoende handha ven. Een fraai besluit verkreeg Albert de Klerk met het door klankgaafheid en doel treffende klankexpansie uitmuntende slot koor. Solistische medewerking werd verleend door de sopraan Dora van Doorn-Lindeman de tenor Wiebe Draver en de bariton Léon Combé. Zij vervulden hun belangrijke, zware eisen stellende opdracht in het mo tet nauwgezet en met kunstzinnig inzicht. Veel lof verdienen Dora van Doorn en Léon Combé voor hun prachtige solo-zang in „Rébecca". De obligate orgel-partij in het motet van Rameau was bij de organist J. L. Schouten in vertrouwde handen. De Haar lemse Orkestvereniging verrichtte haar taak bij het op deze avond gevormde contact met de dirigent naar behoren (hoorns!) en had hierdoor mede een aandeel in de enthousiaste bijvalsbetuigingen waarmede dit concert gewaardeerd werd. P. ZWAANSWIJK. De restitutie op de kolenbonnen Uitbetaling is heden begonnen Het is bekend dat er door de regering een restitutie verleend wordt op de kolen- prijzen die verleden jaar betaald zijn. Tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van de brandstoffenkaarten TA 707 wordt respectievelijk uitgekeerd 2.40 en 1.60 en 2.40 op de bonnen 78 BV van de brandstoffenkaart TB 707. Gezinshoofden krijgen dus 4 en de kamerbewoners 2.40. Hedenmorgen waren de letters A tot en met Ba aan de beurt. Aan het postkantoor te Haarlem waren twee loketten voor deze uitbetaling geopend. Alles verliep zeer vlot, er werden 3 a 4 mensen per minuut geholpen. Rijen van enige betekenis kwa men dan ook niet voor. De uitbetaling duurt tot en met 25 Februari. Voor elke dag zijn bepaalde let ters aangewezen. Hedenmorgen bleek dat er mensen te ruggestuurd moesten worden omdat niet de goede bonnen overgelegd konden wor-' den. Ieder moet daarop dus letten. Een liefdadigheidsvereniging poogde de mensen, die het geld niet zelf nodig heb ben, te bewegen het geheel of gedeeltelijk aan haar kas af te staan. Veel succes had dit niet, want de dame die zich voor dit werk inspande ging teleurgesteld heen, de hele morgen had haar slechts vier gulden opgeleverd. Samenwerking van Europese federalisten De Beweging van Europese Federalisten heeft voortdurend gestreefd naar concen tratie van de samenwerking met alle groeperingen, welke streven naar het doel der federatieve vereniging van de Euro pese volken. Nadat reeds een volledige fusie tot stand was gekomen tussen de „Europese Actie" en de „Europese Fede ratieve Beweging", is vervolgens een nauw contact tot stand gebracht met de Onaf hankelijke Liga voor Europese Samenwer king (Ó.L.E.S.) evenals met de parlemen taire Europese organisatie van graaf Cou- denhove-Kalergi. Met de socialisten, die internationaal georganiseerd zijn in de „United Socialist States of Europa", is thans eveneens een nauwe samenwerking bereikt. Deze inter nationale organisatie zal in Nederland geen afzonderlijke afdeling oprichten, doch de Nederlandse socialisten, die een ver enigd federatief Europa voorstaan, vormen binnen- het organisatorische verband der Europese Federatie een „socialistische werkgemeenschap". Deze werkgemeen schap zal in alle gemeenschappelijke zaken volledig met de Federatie samen werken en binnen eigen kring de socia listische aspecten van het federalisme uit werken en propageren. Taxi Bel li OOO DAG EN NACHT SCHEEPVAART K. N. S. M. Bacchus, 15 Jan. v. Gibraltar naar Tunis. Cyprus. 15 Jan van Port Said n Jaffa Euterpe, 16 Jan. te Antwerpen van Amsterdam naar Leixoes Helder. 15 Jan. te Curasao van Cristobal naar Madeira Hermes. 14 Jan. te Barranquilla (CuracaoCristobal). Bos. 16 Jan. van Antwerpen naar Amster dam. Van Ostade. 15 Jan. van Vlissingen n. Paramaribo. MIJ. NEDERLAND. Tarakan, passeerde 15 Jan. Straat Soenda naar Holland. Manoe- ran 12 Jan van Kaapstad naar Port Elisa beth Sumatra, 11 Jan te Port Swettenham van New York naar Colombo. Amsteldiep. 13 Jan van Batavia naar Semarang. Mapia, 15 Jan. van Colombo naar Suez. KON. HOLL LLOYD. Entrerios. 16 Jan van Amsterdam naar Zuid Amerika via Ham burg Salland, 14 Jan. te San Francisco (uit reis). De minister van Verkeer en Water staat heeft machtiging verleend voor het bouwen van nieuwe schutsluizen te Vlissin gen voor het kanaal door Walcheren. Met de uitvoering van dit werk zal in 1948 worden begonnen Men verwacht, dat het totaal on geveer drie jaar zal duren en zes a zeven millioen gulden zal kosten. Schepen tot circa 14.000 ton zullen van deze schutsluis gebruik kunnen maken. Arnhem bereidt zich reeds voor op de op de viering van het gouden regeringsjubi leum van de Koningin. Er zal een dag der jeugd, een dag van toerisme en sport, een dag van muziek, een dag van zang en toneel komen. Verder komen optochten, een gondel- vaart op de Rijn, een vuurwerk, een winkel week. padvindersdemonstraties op het pro gramma voor. Een deel der stadssingels zal geïllumineerd worden. Voor de gewonde soldaten in Indië werd door het Philips-personeel een bedrag van f 17.500 bijeengebracht. Hiervoor zal een aantal luidsprekersinstallaties voor de hos pitalen worden gekocht. Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in November in Nederland 1298 nieuwe ningen gereed. In September kwamen voor het eerst sinds de bevrijding meer dan 1000 woningen in één maand gereed, namelijk 1040. Voor October was dit aantal 1058. Op 74-jarige leeftijd is overleden jhr H. K. B. Rendorp,. wonende te Soest, oud- directeur der Koninklijk Nederlands-Indi sche Luchtvaart Maatschappij (K.N.I.L.M.) De Repatriërlngsdienst In Den Haag deelt mede, dat zijn werkzaamheden Uits' tend betrekking hebben op burger 1-evac uit Indië. Informaties over terugkerende militairen kunnen niet verstrekt worden. Dit geschiedt door het directoraat Verkeerswe zen van het ministerie van Oorlog. Konin ginnegracht 51, Den Haag. Ten huize van majoor J. Cassart, ad- junct-militair-attaché van België in Den Haag heeft luitenant-generaal Baele. chef van de Belgische generale staf. een aantal Belgische onderscheidingen uitgereikt aan een tiental Nederlandse militairen en oud militairen van de Koninklijke Nederlandse Landmacht. als blijk van erkentelijkheid voor de door deze Nederlanders bij de ver dediging en de bevrijding van het Belgische grondgebied bewezen diensten. Op 17 Mei 1927 werd in Breda éen jonge vrouw vermoord. De dader nam f 200 uit haar woning mee. Dezer dagen is in Breda een uit het Vreemdelingenlegioen ontsnapte jonge man aangekomen, die verklaart in een zie kenhuis in Oran een plaatsgenoot te hebben gesproken, die verklaard heeft, destijds de moord te hebben gepleegd. HAARLEM EN OMGEVING Tegen een bestuur van een vereniging heeft de Haarlemse politie proces-verbaal op gemaakt. omdat het zegels liet verkopen door jongens van 13 en 14 jaar. De zegels zijn in beslag genomen. Voor de vereniging Aerdenhout-Bent- veld zal Woensdagavond a.s. de heert A L. C. Beekman in het gebouw van de Vrij Reli- gieuse Kring een lezing houden over „De bouw van het heelal". Ds. Joh. Bronsgeest Is voornemens 28 Maart afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. van Velsen om 4 April d.o.v. intrede te doen te Haarlem als opvolger van ds. I. P. v. d, Waal, die naar 's Gravenhage vertrok. Als bevestiger treedt op dr. K. H. E. Gravemeijer, algemeen gedelegeerde van de generale synode. In de cyclus problemen van leven en dood, onder auspiciën van de Haagse studie kring voor psychologie en haar grondweten schappen spreekt-de heer Fred. Eichhorn, psycholoog. Donderdag 22 Januari in restau rant Brinkmann te Haarlem over Ideo plas tische verschijnselen. De coöperatieve gedachte in het bloembollenvak Bijeenkomst van de Bond van 'Kleine en üonge Kwekers Onder leiding van haar voorzitter, de heer G. Verschoor uit Sassenheim, heeft de Bond van Kleine en Jonge Kwekers Zater dagmiddag een vergadering gehouden te Hillegom, waar de heer J. H. van Geldrop uit Wassenaar zou spreken over de moge lijkheid, ook in het bloembollenbedrijf coöperatief op te treden. De niet bijzonder druk bezochte verga dering werd geopenddoor de bondsvoor zitter, die een overzicht gaf van de werk zaamheden der organisatie, die thans een jaar bestaat en wier doel is de bestaans mogelijkheden voor de kleine en jonge kwekers te verbeteren. Het bondsbestuur heeft voortdurend contact onderhouden met de minister, ook een audiëntie bij deze be windsman gehad en is tot de slotsom ge komen, dat de belangen van deze kwekers- groep niet in die mate door de minister worden verwaarloosd, als hier en daar wel eens wordt voorgesteld. Gevolg van de actie van de bond is het instellen van een amb telijke commissie ter onderzoek van de toe standen in het bloembollenbedrijf. De actie van de bond heeft als vanzelf geleid tot het opkomen van de gedachte aan een bond van kwekers, die coöperatief optreedt. De voorzitter meende, dat ook deze plannen bij de minister een gunstig onthaal zouden vinden. Wat de verhouding tot de andere organi saties betrof, spr. betreurde dat samenwer king met de Vereniging tot behoud van het Bloembollenvak, de anti-saneerders, was afgestuit op de extreme houding van deze bond. Spr. laakte voorts de houding vgn de Katholieke standsorganisatie de LTB, die op ditzelfde tijdstip b.v. in Lisse een kwe kersvergadering had belegd. De heer Van Geldorp gaf vervolgens een uiteenzetting van zijn ideeën met betrek king tot het oprichten van een kwekers coöperatie. Hij zelf is gedurende lange tijd secretaris geweest van de Nederlandse Zuï- velbond en heeft het ontstaan der coöpera tieve zuivelbedrijven in het Zuiden meege maakt. Hij gaf een schets van een coöpera tief bloembollenbedrijf met eigen in- en verkoopcentrale, eigen exportorganisatie enz. Nadat vele vragen waren gesteld, ver klaarde ongeveer de helft der aanwezigen sympathiek tegenover het plan te staan. De mogelijkheden ener coöperatieve orga nisatie zullen thans door het bestuur van de bond verder worden uitgewerkt. TREINBOTSING IN V. S. Bij Battle Creek (V.S.) zijn twee goe derentreinen op elkaargereden, waarbij een felle brand ontstond. Een machinist, een stoker en twee conducteurs worden ver mist. Meer dan vijf en twintig wagons zijn ontspoord. OOK SCHILDERSPATROONS TEGEN „ZWARTE LONEN". In navolging van het elders in het bouw bedrijf genomen besluit om geen „zwarte lonen" meer te betalen, hebben de be sturen van diverse Amsterdamse organi saties van schilderspatroons, in samen werking met het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Amsterdam, besloten dat geen hogere lonen worden betaald dan die in de collectieve arbeidsovereenkomst zijn vast gesteld. CURIOSA Jocno in de Rai? De mogelijkheid is geopperd, dat de Assemblée van de Verenigde Volken (U.N.O.) in het najaar in ons land zou ver gaderen. Zij komt naar Europa en nu is het maar de vraag welk land het voordeel zal mogen genieten, de vertegenwoordigers van vijftig naties op zijn grondgebied te ontvangen. Het voordeel en natuurlijk ook de eer Omdat het aardig wat geld in het laatje zal brengen en wij dat zo nodig hebben, is het vergefelijk eerst het voor deel te noemen Twintig jaar geleden zou den wij het alleen over de eer hebben gehad. Maar toen heerste in Nederland hoogconjunctuur Hebben wij ruimte om al die mensen te huisvesten? Het zi.in er zeker een paar duizend Maar Amsterdam meent dat het kan. Het wil de algemene vergadering der wereld in het R.A.I.-gebouw bijeen laten komen, net als een automobiel-tentoon stelling. Het wil andere Joeno-bijeenkom- sten in Den Haag laten plaatsvinden. Op een beetje afstand kijkt men in Amerika immers niet. En het meent dat er hotel ruimte genoeg is, als behalve de hoofdstad en de residentie ook Haarlem en het Gooi bijspringen. Misschien krijgen wij dan Molotof wel op Duin en Daal of in Lion d'Or en zal hij bereid blijken, op een gala-avond in het Concertgebouw enige malen zijn authentieke Neen te doen horen en zijn veto over ons allen uit te spreken. Eerstdaags komt Trygve Lie in Neder land kijken. Deze Noor is de secretaris generaal van de U.N.O. en dus moeten wij maar hopen dat het dan mooi weer is en het R.A.I.-gebouw hem bekoort. Ofschoon ik niet begrijp hoe dat lukken moet, want ik heb zelden iets lelijkers gezien dan het R.A.I.-gebouw. Als België ook in de markt is voor de Verenigde Visite, zoals beweerd wordt, lijkt het waarschijnlijk dat Brussel een aardiger vergader-lokaal zal hebben aan te bieden. Zelfs als Lie vergezeld mocht worden door de adjunct-secretaris generaal Adriaan Pelt. die een Nederlan der is en dus zijn best voor ons moet doen, lijken onze kansen nog maar matig. Zou het daarom niet wijzer wezen als wij. inplaats van met België om de klant te kibbelen, sam-sam deden en tevens een mooie recla me voor Benelux maakten? Het is immers de bedoeling om steeds meer samen met de Belgen te gaan doen en voor de Joeno zou het ook bezielend zijn, twee van haar souvereine leden zomaar in samenwerking te aanschouwen. De vergader-steden (laat ons zeggen: Den Haag en Brussel) zouden iets verder van elkaar komen te liggen, maar K.L.M. en Sabena zouden een der gelijk verschil met de haar eigen vlot- en luchtigheid wegnemen. Eer Spaak dit denkbeeld oppert, zouden wij het moeten doen. Komaan, minister van Boetzelaer! Laat u de kans niet ont gaan. Reeds zijn er lieden, die Benelux in Spakistan verdoopt hebben. Laat gij zulks op u zitten? Volvoert het brede gebaar! Voorkomt, dat straks de U N.O ons ontgaat en Neêrlands Maagd, door vijftig souve- reiniteiten versmaad, te snikken staat in haar boetzelaer! Misschien hebt gij, lezer, intussen be dacht dat bij Genève (Zwitserland) een ge weldig Palais des Nations ligt, dat door de vorige Volkenbond is gebouwd. Misschien hebt gij gedacht: als zij nu toch naar Europa willen, waarom gaan zij daar dan niet heen? Het ligt ook bij een meer, al is het dan geen Lake Success. En het is groter dan het R.A.I.-gebouw. Stil. Niet over praten. H. R. AAUNÏI -JUS MO ETJE \éTNNEb1 Bloemendaal Kajotters gaven toneelavond Zondagavond werd in hötcl „Vreeburg" door de Bloemendaalsc „Kajotters" de eer ste uitvoering in het openbaar gegeven. In zijn openingswoord sprak kapelaan W. Juffermans hierover zijn voldoening uit. Hij spoorde de jongeren aan zich bij de afdeling Bloemendaal van de K.A.J. aan te sluiten. De regisseur. Piet Kooyman, had zich veel moeite getroost van deze toneelavond iets bijzonders te maken en veel aandacht aan de uitspraak besteed.. De medewer kenden hebben zich uitstekend van hun taak gekweten in „Een reuze bestelling" en in ,De man met het litteken". Op de muziek van een orkestje van de afdeling Haarlem van de K.A.J. gingen nog geruime tijd na afloop van de uitvoe ring de benen van de vloer. Heemstede OOK HIER DE ANTI-LAWAAI-ACTIE. Ook te Heemstede is met ingang van 17 dezer de anti-lawaai-actie begonnen. De politie stelt zich gedureVde deze periode ten doel, speciale aandacht te wijden aan het geven van voorrang. Overtreders krij gen in dat geval geen procesverbaal maar een speciaal briefje waarop de voorschrif ten inzake het verlenen van voorrang zijn afgedrukt. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: C. C. Slieker en Y. S. Delissen: J. Rusman en D. M. Assendelft: J. F. Sawrberg en E. M Backer; E B van Perl- stein en C. Vrugt; J C. Kuypers en M. M. M. Rhee; H. H. Hamming en M. A. Visser. GETROUWD: H C. J. Ruepol en W, J. M. van Dril: A. van Houten en Jonkvr. H. Feith. BEVALLEN: G. A. v. d. Leek—Weststeijn z.; A. M. Heemskerkvan Rooden, z.; J. Peteride Vries, d.; I W. M. v. d. Weiden Braam, d.: M. J van Holland—van Buuringen d.; S. van Dijkde Wid, z. OVERLEDEN: Wed. J. A. Draaisma—Kra mer, 75 j.; M. A, Geerts—van Fulpen, 67 j.J T A. Spierings, 59 j.; A. D. Bosman, 71 j. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H V A. A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoere Vrijdag 329 303 362 171 390 304 194 170 212% 179 245 174 172 115* 450 Openings koersen 337 305 364% 171% 166* 212% 181 248 179 170 119

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3