Haarlems Dagblad Een Steekproef Commissie van Drie deed Djokja „verduidelijkende toezeggingen" Amerika heeft plan tot financiële en economische hulp aan Indië Sovjets protesteren officieel tegen schending van Potsdam 4 62e Jaargang No. 18842 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplcin 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaame 12, Tel. 12713, 10132 Woensdag 21 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Fobert Pcereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TIsM t.- VIJF LANDEN hebben Gallup-institu- ten, alle leden van de Internationale Ver eniging van Instituten voor het peilen van de publieke opinie, een steekproef op de bevolking genomen om uit te vorsen hoe zij 'denkt over versterking van de U.N.O. tot wereldregering. De resultaten van deze enquête hebben wij gisteren vermeld. Er is uit gebleken dat overal onder degenen, die een mening uitten, een aanzienlijke meerderheid voor de gedachte van wereld regering bestaat. In Nederland stemde 47% voor en 20% tegen (de overigen gaven geen mening), in Zweden 47% voor en 15% tegen, in Australië 48% voor en 27% tegen, in de Verenigde Staten 56% voor en 30% tegen en in Frankrijk 60% voor en maar 9% tegen. Het doet even wonderlijk aan, dat in ons land het percentage voor stemmers het laagste van de vijf is. Op dezelfde pagina vermeldden wij gisteren een bericht uit Den Haag, dat de jacht- vliegschool van de Nederlandse leger- r jluchtmaeht zal uitgebreid worden met fS?zestien Meteor-straalvliegtuigen. Er komt ook een oeferf-radar-prganisatie en die zal, 'volgens het bericht, „met de Meteor-afde- Vüjling de grondslag vormen voor de toe- «komstige luchtverdediging". De formule- joeijring van dit bericht zou sommigen kunnen 6 [doen geloven, dat een land als het onze [zich tegen elke mogelijke tegenstander jnJmet enige- kans op succes zou kunnen Cq[verdedigen. Allicht zouden zulke mensen f jdus ook geneigd zijn op de vraag van een Gallup-instituut: „Zoudt u er voor of (tegen zijn, om de Organisatie der Verenigde -g®iVolken sterker te maken, zodat het een ved£oort wereldregering wordt,-die de macht 'heeft over de legers van alle landen, ook ■detover ons 'e8er?" ontkennend te antwoor den. Want zij hebben het vage idéé:Wij [kunnen het zelf wel. Dit nu is niet zo. Wij kunpen dat niet meer. De andere kleine en middelgrote (mogendheden kunnen het evenmin. Men sen. die dergelijke dingen geloven, zijn 'r(3ïnderdaad najagers van utopieën. In 1940 VN?is de militaire overmacht van een sterk bewapend land als Duitsland over een ge- ir%,hele reeks landen van Europa al duidelijk gebleken. In verscheidene gevallen was ie.%leehts een klein deel van de Duitse macht ".^voldoende om een snelle overwinning te ^Ibehalen. Veel grotere en zwaarder bewa re" pende mogendheden dan Nederland, zoals ■dejFrankrijk en Polen, bezweken binnen 6. enkele weken. Maar zelfs dit geeft nog D. jmaar een beeld uit het verleden. Sinds de 6 «uitvinding van de atoombom en de raket- ^Awapens zijn tegenover degenen, die over ^Sdeze ontzettende aanvalsmiddelen beschik- kijken, de andere landen machteloos. Zelfs 1de»in een lar,d als Groot-Brittannië erkent Hoïmen, dat men er alleen niet meer tegen is 1 «opgewassen. En het is nu langzamerhand escj-wei békend genoeg, dat een zeer klein en :eu|ovevbevolkt land als het onze in de lucht- Joorlog extra kwetsbaar is. Zelfs als er adesgeen raketprojectielen en atoombommen waren uitgevonden zou het geen voldoende verdedigingsbasis opleveren tegen de luchtvloten-van-duizendcn-loestellen, zo als wij* die in de jaren 19401945 over Hltons heen hebben horen dreunen. En het rou zelf ook niet zo'n luchtmacht van duizenden toestellen kunnen bouwen en onderhouden. Als Nederland zestien Meteor-straal- ""[vliegtuigen koopt kan dat dan ook niet \CBgebeuren in de overtuiging, dat men daar- ïdeomee en met een oefen-radar-organisatie de grondslag voor een afzonderlijke, onaf- 4(j%ankclijke, efficiënte verdediging zal Afscheppen. Want dat is een illusie. Men Jkan zich hoogstens pogen voor te bereiden 'fop deelneming aan een internationale AAlmacht: een U.N.O.-politiemacht of iets naqdergelijks, die intussen nog schittert door SUvolkomen afwezigheid, lall Aan het resultaat van het vermelde Gal- ^lup-onderzoek hecht ik geen andere Tvaarde, dan dat de meeste mensen zijn gaan begrijpen hoe het met de veiligheid 'an afzonderlijke staten in werkelijkheid [gesteld is. Hun aantal zal nog wel aan- j rienlijk toenemen. Maar daarmee wordt l (geen betere toestand geschapen. Die kan illeen ontslaan als men tot daden over- Igaat. De U.N.O. zal niet tot daden kunnen (komen zolang de vijftig landen, die er deel 'meivan uitmaken, alle op hun onverminderde nivereiniteitsstandpunt blijven staan. De gedachte van wereldregering van j^jeen wereldparlement met een wereld- •cgering. liever gezegd is heel logisch :n heel moeilijk te verwezenlijken. Daar- hebben velen, die haar wel als uitein- ibofoelijk doel erkennen, hun aanvankelijk eIiejsl reven bescheidener gesteld en trachten ij eerst regionale aaneensluiting in fede- :1e Unie, zoals de voorstanders van een alJVerenigd Europa willen, te bevorderen. Iet statuut, van de U.N.O. biedt daartoe litdrukkelijk de gelegenheid. En zoals de UKIoestand in de wereld nu is bevindt Europa voornamelijk het Westen van Europa, lat buiten de Russische invloedssfeer ligt zich in een staat van volkomen weer loosheid en krachtsversnippering tussen [eweldige machten in. Ongunstiger posir ie is zowel in economische als in politieke Ov^gin nauwelijks denkbaar. De geweldige nachten zijn de sterke staatseenheden Cer twintigste eeuw en Europa is de ver- leelde staalkaart van de ouderwetse staat- unde der achttiende en negentiende eeuw [gebleven. Het kan in deze antieke ver- •IDfjéeeldheid niet werken en z.ijn energie mtplooien, zoals de twintigste eeuw dat [vereist en kan evenmin zijn eigen veilig- leid verzekeren. Het zit beklemd in een leurslijf van verouderde begrippen en in- ^■jjjslelliiigen. Het is achterop geraakt, of- jjsehoon het ruimschoots over de gaven be- Isstphikt om zich te doen gelden en nog altijd iet voornaamste centrum der beschaving 'ormt zij het dan een beschaving, die ;ijdelijk geschonden is door de kwade ge- 'olgep van twee wereldoorlogen. Onze Londense correspondent heeft ons omteisteren een bericht gezonden, dat ken- lerkcnd is voor deze tijd. Hij schreef over i Van Gogh-tentoonstelling in Londen, j zulk een sensatie gewekt heeft en I 160.000 bezoekers ontving: „Wat de massa taar Vincent's doeken dreef was honger laar licht en kleur. Het was vooral een lychisehe behoefte, die wilde uitkomen >ven de winterse naargeestigheid en het levoel van beklemming door de algemene (lesjsituatie. Tijdens de oorlog kon men hier letzelfde verschijnsel waarnemen. Men 'luchtte weg uit de vaak al te barre reali st". Dit is slechts een voorbeeld, dat evenwel Sjiiceh spreekt. Instede van te vluchten uit ie werkelijkheid zouden de Wcst-Europe- len de leiders van hun politieke partijen Complicatie in Indonesië Dc zes punten zouden eigen legerfinanciën en buitenlandse betrekkingen voor de repu bliek niet uitsluiten Maandag is tc Batavia gebleken, dat de republiek Djokja de zes punten, die door de Commissie van Goede Diensten waren opgesteld en later door de beide onder handelende delegaties waren aanvaard, slechts heeft geaccepteerd op basis van „concepties en verduidelijkingen", die haar door de Commissie van Goede Diensten waren verstrekt tijdens de vergadering tc Kalioerang op 13 Januari j.l. De Neder landse delegatie kreeg van deze toevoegingen pas kennis op 20 Januari des avonds om zes uur, nadat op 17-Januari de zes punten aan boord van de Renville waren voor gelezen en op 19 Januari formeel door ondertekening waren aangenomen. Volgens een republikeins woordvoerder was in de verduidelijkingen gesteld, dat de aanvaar ding van de zes punten niet inhield, dat Djokja niet het reclit zou behouden eigen leger, eigen financiën en eigen buitenlandse betrekkingen te onderhouden. Op bedoelde vergadering van de Com missie van Goede Diensten met de repu blikeinse delegatie was van republikeinse zijde uitdrukkelijk gevraagd, of het aan nemen van deze zes punten niet in strijd was met het bovenstaande. Het antwoord luidde neen. Een republikeins woordvoerder heeft hieraan toegevoegd, dat de republikeinse delegatie in de veronderstelling verkeerde, dat de Nederlandse delegatie van één en ander op de hoogte was. .De woordvoerder van de Nederlands-Indische regering zeide daarentegen, dat de formele verduidelijking van Kalioerang een volkomen verrassing betekende voor de delegatie van het Ko ninkrijk. De delegatie van het Koninkrijk, zo zeide hij. ontving de notulen van de zitting te Kalioerang eerst Dinsdagmiddag 20 Januari om 6 uur, hoewel de vergadering reeds 13 Januari had plaats gehad, en deze notulen zijn gedateerd 15 Januari. Tot dusverre was het de gewoonte, dat notulen van for mele fittingen van een der beide partijen met de commissie binnen korte tijd aan de wederpartij werden verstrekt. De thans in het bezit van het Koninkrijk zijnde notu len hebben betrekking op een vergadering van de commissie met de republikeinse de legatie over de betekenis van de zes pun ten van de Commissie. Uiteraard kan hier aan door de Nederlandse delegatie geen en kele waarde worden toegekend, aangezien de republiek zich reeds 15 Januari had ver bonden de zes punten te aanvaarden op een wijze, die klaarblijkelijk in overeenstem ming was met de opvatting van de Neder landse delegatie, n.l. blijkens een schrijven van de commissie van 15 Januari, waarbij de republiek in eerste instantie kennis g3f van de formele aanvaarding van het be stand en van de 12 punten, welke door de Nederlanders waren vastgesteld als begin selen van een politieke regeling en ver volgens van de zes door de commissie toe gevoegde politieke punten. Ministerraad Naar A.N.P. mededeelt is fiet Nederland se kabinet hedenmorgen in vergadering bijeen geweest voor de aanvang van de zitting der Tweede Kamer, vermoedelijk teneinde de nieuwe situatie ten aanzien Nederland en het Marshall-plan Samenstelling van een inter departementaal orgaan der Indonesische kwestie onder ogen te zien. Van Zeeland weet van niets Het Belgische lid van de Commissie van Goede Diensten, Paul van Zeeland, die he den omstreeks 11 uur op fiet vliegveld Schiphol arriveerde cn vanmiddag naar Brussel zal doorreizen, heeft aan journa listen verklaard, dat hem niets bekend was van toezeggingen, die het Amerikaanse lid van (ie Commissie Graham aan de republi keinen gedaan zou hebben ten aanzien van leger, financiën en buitenlandse betrek kingen. Commissie van Drie voor kwestie-Kasjmir De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Belg van Langenhove, heeft de samen stelling bekend gemaakt van de commissie van de Veiligheidsraad, die zal bemidde len in de kwestie Kasjmir. De commissie zal bestaan uit drie leden, waarvan Paki stan en India er ieder één zullen kiezen en de derde door deze twee gekozen zal wor den. Van Langenhove las de tekst van de resolutie voor, waarin de vorming van deze commissie werd voorgesteld. De re solutie werd opgesteld tijdens de vorige week gehouden besprekingen tussen de delegaties van Pakistan en India. De voor naamste taak van de commissie, die zo spoedig mogelijk naar haar bestemming moet reizen, zal zijn de feiten te onder zoeken en bemiddeling te verlenen. Ver der wordt volgens de resolutie van haar geëist, dat zij de Veiligheidsraad van de ontwikkeling van de toestand op de hoogte zal houden en bevindingen en voorstellen zal voorleggen. De resolutie tot vorming van de com- ihissie werd door de Veiligheidsraad met negen tegen nul stemmen bij 2 onthou dingen (de Sovjet-Unie en de Oekraine) aangenomen. Na deze uitspraak zeide voor zitter Van Langenhove, dat hij de raad spoedig weer bijeen hoopte te roepen. VERSTERKINGEN NAAR MOGADISJOE Het Britse departement van Buiten landse Zaken heeft Vrijdagavond bekend gemaakt, dat Engeland versterkingen zal zenden naar Mogadisjoe in voormalig Italiaans Somaliland, waar onlusten hebben plaats gehad, die vijftig Italianen het leven hebben gekost. Generaal Kruis bedankt de MMOD De luitenant-generaal mr. H. J. Kruis heeft als chef van de Generale Staf een af scheidsbezoek gebracht aan de Mijn- en munitie-opruimingsdienst van de Ko ninklijke Landmacht, die gevestigd is in de Doelenkazerne te Leiden. Deze dienst is onlangs officieel opgeheven en wordt thans geliquideerd. Generaal Kruis inspecteerde het nog aanwezige personeel en memoreer de in een korte toespraak het belangrijke beveiligingswerk dat door de M.M.O.D. is verricht sinds het begin van .1945. Generaal Kruis deelde mede, dat H.M. de Koningin de commandant van de M. M. O. D. de kolonel J. K. Spaich de titu laire rang van generaal-majoor had ver leend. De plechtigheid werd opgeluisterd door de cavalerie-kapel uit Amersfoort. De regering is voornemens een inter departementaal orgaan „Herstelprogram- Marshall" in te stellen, dat belast zal wor den met de coördinatie van voorbereidende wi en uitvoerende werkzaamheden met bc-|[N3 Z0V©n J33I" T©rUCJ trekking tot het Europese herstelplan, zo dra dit ook op Nederland van toepassing zal zijn. Als regeringscommissaris zal waarschijnlijk optreden dr. II. M. Hirsch- feld, die reeds op de Parijse conferentie optrad als vertegenwoordiger van Neder land' bij' de besprekingen over het Marshall plan. Volksuniversiteit op Curacao (Van onze correspondent) Voor het eerst in zijn geschiedenis krijgt Curasao een universiteit, n.l. een Volks universiteit in Willemstad, welke de vol gende maand haar poorten opent. Twaalf docenten, allen plaatselijke leerkrachten, zullen de cursussen leiden. De nieuwe minister van Economische Zaken, prof. dr. J.R.M. van den Brink, voor zijn benoeming hoogleraar aan de Nijmeegse universiteit. moeten vragen: „Wat doet gij om de grote vraagstukken der werkelijkheid tot op lossing te brengen? Zij zouden hun het vuur na aan de schenen moeten leggen. Dat zal moeten komen. Daarvoor is het hoog tijd. R. P, naar het vaderland De „Johan van Oldenbarnevelt" brengt troepen uit Indië Op 16 Januari vertrok het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van Priok met een groot contingent demobiliserenden naar Nederland. Dit contingent omvat militairen van het K.N.I.L., velen met vrouw en kin deren, het oorlogsvrïjwilligersbataljon „Zeeland" (2-14-R.I.) en een kleine groep mariniers, in totaal ongeveer 2000 perso nen. De legercommandant de luitenant- generaal S. H. Spoor, kwam persoonlijk afscheid nemen van hen, die het eerst on der zijn bevel kwamen en die nu na jaren de eersten zijn, die huiswaarts keren. De legercommandant dankte zijn mannen voor hun zo zware werk en wenste hun een voorspoedige reis en een behouden aan komst. Voor de militairen van het K.N.I.L. en hun gezinnen, die na zeven moeilijke jaren naar het vaderland terugkeren, viel het afscheid van dit land. waaraan zij gedu rende zo lange tijd hun beste krachten in voor- en tegenspoed hebben gegeven en dat hun tweede vaderland werd, moeilijker dan voor de Zeeuwen en mariniers. Deze Iaatsten gingen twee jaar geleden vrijwil lig naar de Oost en vaak onder de grootste ontberingen hebben zij de spits afgebeten voor hen, die later kwamen. Spelend kind onder een zandauto Gistermiddag is bij de bunker aan het einde van de Vondellaan in Driehuis een ernstig ongeval gebeurd, dat een vierjarig kind F. A. met een levensgevaarlijke sche- delbasisfractuur in het Antonius Zieken huis deed belanden. Het kind speelde bij de zandafgravingen toén een zandauto achteruit reed en het jongetje onder de achterwielen kwam. Dr. Mac Daniël heeft het kind eerste hulp verleend en het werd I met de ziekenauto van Van Gameren naar het Antonius Ziekenhuis vervoerd. Heden ochtend was de toestand zeer ernstig. Vol gens ooggetuigen treft de bestuurder van de zandauto geen schuld. Naar Frans-Italiaanse tol-unle Naar verwacht wordt, zal de Franse re gering zich een dezer dagen voorstandster verklaren van een tolunie met Italië. In een gemeenschappelijk communiqué zullen beide regeringen vermoedelijk mededelen, dat ëen commissie in het leven zal worden geroepen met tot taak de voorgestelde tol unie vaste vorm te geven. De luitenant-generaal mr. H. J. Kruis wenst de commandant van de M.M.O.D. de kolonel J. C. Spaich geluk met zijn benoeming tot generaal-majoor titulair. Stuivertjes worden rond In antwoord op opmerkingen van leden der Tweede Kamer over de nieuwe regeling van het muntwezen heeft de minister van Finan ciën medegedeeld, overwegende bezwaren te hebben tegen handhaving van de vierkante stuiver. Als de Kamer zulks wenst kar. ce diameter van de nieuwe stuiver met één millimeter vergroot worden om het onder scheid met andere munten groter te maken. Het dubbeltje en het kwartje krijgen een ge kartelde rand. de cent en de stuiver een gladde rand Scheepsramp in Chili Door onbekende oorzaak is op een rivier in Zuid-Chili een CHlleens schip gekanteld an gezonken. Het aantal passagiers is niet geheel zeker, doch men vreest, dat er ruim 270 om het leven zijn gekomen. Niet meer dan een dertigtal werd gered. Het schip was berekend op honderd passagiers. De kapi tein, die zich onder de overlevenden be vindt, is gearresteerd. Het woord is aan. M e n c i u s Een groot man ia hij, die nog het hart van een kind bezit. Drie landen conferentie over Duitsland? Massigli, de Franse ambassadeur te Lon« den, is na een kort bezoek aan Parijs te Londen teruggekeerd en naar heden uit betrouwbare bron werd vernomen, zal hij de Britse regering mededelen, dat Frank rijk bereid is met Engeland en Amerika deel te nemen aan een drielandenconferen- tie over Duitsland. Te Londen. Parijs cn Washington heeft men reeds enige tijd het houden van een dergelijke conferentie overwogen. Men neemt thans aan, dat zij binnenkort zal plaats vincten, waarschijn lijk te Londen. Wegen en middelen zullen worden gezocht Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft de op de „Rcnville" gesloten overeenkomsten begroet als een „gezonde basis voor de politieke en eco- nomisehe ontwikkeling van Indonesië" en verklaard, dat de Amerikaanse regering „wegen en middelen onderzoekt om econo mische en financiële hulp te bieden". De tekst van de verklaring van het mini sterie luidt: „De Amerikaanse regering heeft het nieuws, dat de Nederlandse en Indonesische delegaties de voorstellen van de Commissie van Goede Diensten van de Veiligheidsraad hebben aanvaard als basis voor de regeling van het Nederlands-Indo nesisch geschil, met grote voldoening ont vangen. De Amerikaanse regering acht Aanslag op Gandhi Een bom van klein formaat is Dinsdag avond ontploft even buiten de muur, welke de tuin omnngt waar Gandhi naar gewoon te zijn avondbidstond hield. Gandhi werd niet gewond. Negen andere personen liepen kwetsuren op. Er >verd een groot gat in de muur geslagen. De politie arresteerde onmiddellijk daar na een jeugdige Hindoe, Madanlal ge naamd, die nog in het bezit was van een handgranaat. Men gelooft, dat Madanlal, de vermoedelijke dader, tot een extremistische Hindoegroep behoort welke zich niet kan verenigen met Gandhi's hongerstaking en' evenmin mét diens streven tot het bereiken van een toestand van vrede tussen Moslems en Hindoes GEALLIEERDE BESTUURSRAAD: Bizonië mag niet gecontinueerd worden In de Dinsdag te Berlün gehouden zitting van de geallieerde bestuursraad heeft de Sovjet-bevelhebber maar schalk Sokolofsky verklaard, dat het Sovjet-opperbevel op het standpunt blijft staan dat de centralisatie van het bizonale bestuur -te Frankfort niet mag worden voortgezet, daar zij door de Sovjets in strijd geacht wordt met de overeenkomst van Potsdam en met de overeenkomsten, die in de bestuursraad gesloten zijn. Na afloop van de bijeenkomst is een ge heime bespreking gehouden, waaraan slechts vier vertegenwoordigers van elke delegatie deelnamen. De Franse bevelheb ber. generaal Konig, nam niet aan deze laatste bespreking deel.. De discussie over de economische samen smelting der twee Westelijke zones begon met een verklaring van generaal Clay, die in het kort. uiteenzette waarom tot deze maatregelen is overgegaan. Hij zeide, dat hierin slechts een verbetering van de be staande toestand mocht worden gezien en dat de maatregelen slechts economische en geen politieke'betekenis hadden. Generaal Clay zeide, dat hij nog geen gedetailleerde gegevens van het plan kon overleggen, doch dat deze zo spoedig mogelijk aan de be stuursraad zouden worden verstrekt. Maar schalk Sokolofsky dankte voor deze mede deling en legde vervolgens een op schrift gestelde verklaring af, waarin het reeds bekende Russische standpunt ten aanzien van de te Frankfort gedane voorstellen werd weergegeven. Sokolofsky zeide ken nis te hebben genomen van de door gene raal Clay te Frankfort afgelegde verkla ringen en deze te beschouwen als een nieuwe stap naar de splitsing van Duits land en naar -de stichting van een West- Duitse staat. Sokolofsky zeide, dat het Sovjet-voorstel tot het instellen van een centrale regering voor Duitsland op de Lon- lense conferentie door de drie andere nachten werd verworpen. Hij protesteer de er tegen, dat de in Frankfort genomen maatregelen werden genomen buiten de •ontróleraad om en noemde deze een schen ding van de «overeenkomst van Potsdam. De Britse vertegenwoordiger, generaal Robertson, ging in op «ie bewering van de Russische bevelhebber, dat het -Russische voorstel tot het instellen van een centrale Duitse regering te Londen was verworpen Robertson verklaarde, dat Bevin in werke lijkheid gezegd heeft „Wij wensen de po litieke en economische eenheid van Duits land, maar deze moet worden gebaseerd op de beginselen van werkelijke democratie en geen deel van de bevolking mag worden overheerst door een ander deel. Wij wen sen spoedige instelling van een Duitse re gering en deze moet een werkelijke ver tegenwoordiging van het volk zijn en de autoriteit van een regering hebben. Wij wenser. geen schijnregering" Robertson zefde, dat deze woorden niet konden worden uitgelegd als de afwijzing van een centrale Duitse regering „Indien een voorstel werd verworpen, dan moet er iets met dit voorstel verkeerd geweest zijn" zo zeide hij. Aan het einde der zitting ontkende gene raal Clay nogmaals, dat de Frankfurter be sluiten een inbreuk zijn op de overeenkomst van Potsdam. Hij betreurde het. dat de Sovjet-bevelhebber met zijn afwijzing niet had gewacht tot hij volledige détails ter be schikking had. Clay naar Washington. Generaal Clay, de Amerikaanse opper bevelhebber in Duitsland, is kort na afloop van de vergadering van de geallieerde be stuursraad naar Washington vertrokken. Naar aldaar vernomen wordt, is de gene raal ontboden om voor de betrokken con grescommissies getuigenis af te leggen over de ontmanteling in Duitsland Deze commis sies wensen daaromtrent nauwkeurig te worden ingelicht in verband met de herstel plannen voor West-Europa en de omstan digheid, dat de Sovjet-Unie zekere bepa lingen van de overeenkomst van Potsdam niet zou nakomen. Clay zal naar verwacht woi dt tevens ver slag uitbrengen over het verloop van de besprekingen met de Rritse autoriteiten in zake de plannen om het verzenden van ge demonteerde installaties naar de Sovjet- Unie en andere Slavische landen te staken Voorts zal Clay met minister Marshall van gedachten wisselen over de algemene toe stand in Duitsland en over een eventuele fusie der drie Westelijke zones. Dinsdag heeft de Franse ambassadeur in de Verenigde Staten, Henri Bonnet, met Marshall gesproken over de jongste econo mische reorganisatie in de dubbele zóne. Postzegels van het „duifjes- type" worden ongeldig Met ingang van 1 Juli worden de frankeer zegels van het type „Lebeau" (het z.g. duif jes-type) alsmede briefkaarten, postbladen. briefomslagen, postbewijsformulieren. voor zien van een zegelafdruk van dit type briefkaarten met een dergelijke zcgelopdruk met vermelding „nooduitgifte", alsmede briefkaarten met een Ned -Indische zegel- afdruk van 3M: cent met opdruk ..Nederland 5 cent" en geïllustreerde briefkaarten, voor zien van een zegelopdruk met de beeltenis van H M de Koningin, uitgifte 1923. met opdruk '..5". buiten gebruik worden gesteld en voor de frankering waardeloos worden Bankbiljettencirculatie ingekrompen Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de bankbiljettencirculatie met f 43 millioen is ingekrompen tot f 2.915 130 970: waarmede de toeneming omstreeks d- maatwisseling grotendeels is geneutralt-1 deze voorstellen uiterst rechtvaardig cn practisch en gelooft, dat zij een gezonde basis voor de politieke cn economische ont wikkeling van Indonesië zullen verschaf fen. niet alleen tot voordeel van de Indo nesiërs en Nederlanders, maar ook van de rest van de wereld. De Amerikaanse rege ring feliciteert de Commissie van Goede Diensten met haar uitstekende werk en de Nederlanders en Indonesiërs met de geest van groot staatsmanschap, waarmee zij de onderhandelingen in tegenwoordigheid van de Commissie van Goede Diensten hebben beëindigd. De Amerikaanse regering zal de vooruitgang cn wederopbouw in Neder- lands-lnaië met de grootste interesse blij ven volgen cn onderzoekt wegen en mid delen om economische en financiële hulp voor deze wederopbouw fe bieden." Koning Leopold in Lissabon Koning Leopold van België arriveerde Dinsdagavond in gezelschap van zijn echt genote en twee zijner kinderen in Lissa6on. Op het vliegveld werd de koning, die onder de naam graaf de Réthy reist, welkom ge heten door de chef dt protocol van het Por tugese ministerie van Buitenlandse Zaken, Henrique Viana. De echtgenote van de directeur van de K.L.M. in Lissabon, mevr Peeters. bood de gravin de Réthy een bouquet bloemen aan, dat versierd was met de Belgische kleuren. Er waren door de Portugese autoriteiten strenge voorzorgsmaatregelen genomen, riet was de pers niet toegestaan de koning te naderen of foto's te maken. In gezelschap van zijn familie verliet de koning het vliegveld en begaf zich naar het huis van de gravin van Barcelona. Koning t.eopoid ve rtrekt dezer dagen met de „Som- me-lsdijk" naar Havanna. Manifest van de „Nederlandse Volksunie" Het voorlopig bestuur van dc onlangs op gerichte „Nederlandse Volksunie" heeft een manifest uitgegeven. Volgens dit manifest ziet de „Nederlandse Volksunie" in de activi teit van het communisme een bedreiging van de zelfstandigheid, de vryheid en do wel vaart van Nederland Zij is van mening, dat de huidige regering de kracht en de moed mist om deze bedreiging af te wenden. Zij verwacht voorts, dat de Partij van de Arbeid tenslotte weerloos in de armen van het com munisme zal worden gedreven. Het manifest roept op tot eendrachtige strijd tegen staats absolutisme en dictatuur, tegen sabotage en ondermijning van het nationaal zelfrespect. Het is niet voldoende, zo wordt in het mani fest betoogd, alleen hulp te ontvangen inge volge het plan-Marshall. Tegenover een der gelijke hulp moet staan, dat in Nederland zelf een feestelijk en politiek fundament wordt gelogd voor een overwinning op ondermijnende krachten. ..Onze taak", aldus het manifest, „zal bestaan uit het activeren van de lauwen cn het bestrijden van de staatkundi;;e en geestelijke gevaren. Een nieuwe bedreiging van de wereldvrede wordt gekeerd, wanneer wij ook onze taak verstaan en aanvaarden. Wij moeten dc handen ineen slaan en komen tot de unificatie van oni volk". Prins Bernhard in Londen Prins Bernhard is Dinsdagmiddaag met zyn Dakota-vlicgtuig op het vliegveld Nort- holt bij Londen aangekomen. De Prins brengt een particulier bezoek aan de Engelse hoofd stad. Amerikaanse officieren in Griekenland Twintig Amerikaanse officieren hebben Athene verlaten om bij de Griekse staven te Volos. Larissa. Saloniki. Trikkala, Jan- nina. Kozani en Kavalla als adviseurs en strategen te gaan optreden. Een andere groep van 23 is per vliegtuig uit Washing ton te Athene aangekomen. Zij zal een week in het hoofdkwartier van generaal Livesay doorbrengen, waarna de officie ren posten over het gehele land verspreid toegewezen zullen krijgen. Een groep van 30 wordt nog verwacht. In totaal zullen Amerikaanse officieren met de Griekse bevelhebbers samenwerken. EXPLOSIE OP SLEEPBOOT. Nabij Felixstone (Engeland) heeft zich op een sleepboot van een scheepswerf een explosie voorgedaan. De boot is daarna gezonken. Vermoedelijk is de gehele be manning van zestien koppen omgekomen. Weerbericht PLAATSELIJK NOG WAT SNEEUW Verwachting medegedeeld door het K N.M I. in De Bilt geldig van Woens dagavond 'oi Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met enige sneeuw of reuen Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Later ln het Westelijk gedeelte van het land wind draaiend naar West met enige stijging van temperatuur. 22 Januari: .•laan op 12.52 uur, onder 4.50 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1