c J c c Wolken voor alle volken 'De nieuwe bonnen Directoraat voor de demobilisatie Sport in he^kort „Iets fijns' fa Wereldnieuws DONDERDAG 22 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Dat de grote sprongen voorwaarts die de wetenschap en daarmede de techniek de laatste decennia maken, het leven er niet eenvoudiger op doen worden is een con statering, die men zelfs niet meer aan kinderen behoeft uit te leggen. Het is wel veel gemakkelijker geworden, van Am- •sterdam naar New York en terug te reizen, maar het dagelijkse probleem om „de vruchten der aarde te vergaren voor zich en de zijnen" is thans vele malen ingewik kelder dan het eeuwen geleden moet zijn geweest. Het is heel eenvoudig, om in deze technisch-volmaakte tijd per duikboot zes weken onder water te blijven, maar het is op het ogenblik moeilijker om in de warme zomerdagen een vrij plaatsje aan het Zandvoortse strand te bemachtigen dan dat in het jaar dri£honderdzoveel zal zijn geweest, gesteld dat er in dat jaar reeds sprake was van een Zandvoort-aan- de-zeeEven gemakkelijk als een dokter in deze tijd zijn patiënt in het leven kan houden, even moeilijk is het om het er tijdens een oorlog levend af te brengen, en dat laatste hebben we evenzeer aan de techniek te danken als het eerste. De techniek heeft naast de gave van ontzag lijke weldaden op medisch en ontelbare goede dingen op maatschappelijk terrein de moeilijkheden van het zo eenvoudig lijkende „leven op aarde" in evenredig heid vermenigvuldigd en' dat wordt wel heel duidelijk gedemonstreerd op het ge bied der politiek, die thans van haar be oefenaars welhaast bovenmenselijke gaven verlangt. De politiek van onze tijd vereist van de mannnen die haar bedrijven een dermate wijde blik en een'zodanig geesr tfeiijke kracht, dat slechts enkelen succes boeken en de meesten jammerlijke flaters slaan. De politicus die zijn taak aan kan en begrip kan opbrengen voor de problemen, waarmede'hij te maken krijgt, blijkt steeds dunner gezaaid werkelijk grote mannen komt men vandaag slechts zelden tegen In de politiek en dikwijls wordt de benaming „groot" dan nog gegeven aan hen, die haar geenszins waard blijken te zijn. Naarmate de wereld groter is geworden tengevolge van het verschrompelen der af standen en de perfectionnering der com municatiemiddelen, des te uitgebreider is de taak geworden van de leiders der vol ken en des te omvattender de veelheid der problemen, waarmede zij rekening hebben te houden problemen die meestal ook buiten hun eigen grenzen liggen en die nochtans even belangrijk zijn als de vraag stukken, welke zich in nationale perken demonstreren. Hieruit volgt, dat de ware politicus oog dient te hebben voor alles, wat de wereld samenleving aanbelangt en er bovendien naar moet streven, de kunstmatige en ver ouderde hinderpalen op de wereld, die een zo breed mogelijk aanvatten der wereld problemen in de weg staan, te'liquideren. Wanneer men de kwestie objectief beziet, blijken de moeilijkheden en teleurstellin gen, waarmede de politicus van vandaag te maken krijgt, voornamelijk voort te komen uit het feit dat hij en zijn binnen- en buitenlandse collega's verzuimd hebben de ontwikkeling van techniek en weten- schap op de voet te volgen met een poli tieke evolutie, met politieke en wereld- juridische maatregelen. Dit alles is niet zo gecompliceerd als het klinken moge. Er is een uitstekend en recent voorbeeld, dat uit de Verenigde Staten komt en behalve een verduidelijkend karakter, ook nog andere interessante eigenschappen heeft: Tn de vredige samenleving der Verenigde Staten van Amerika liggen daar de staten Nevada en Utah broederlijk naast elkaar, verbonden door hun theoretische grenzen, die zowel door Utahianen als Nevadisten vrijelijk kunnen worden overschreden. Op zekere zonnige dag drijft aan de blauwe hemel van Nevada een bescheiden wolk, die zich dartel in de richting van Utah spoedt. Deze wolk stoort zich, evenmin als de mensen, aan de grens en zeilt er over heen met het air van een opgedofte dame, die de trein nog halen moet. Van wie is die volk? Tien jaar geleden brak zich niemand het hoofd over dit probleem en de man, die deze merkwaardige vraag zou hebben gesteld, zou zeker in een der spaarzame Utahse of Nevadase inrichtingen voor geesteszieken zijn beland. Thans breekt men zich in Washington, vaar de noden, rechten en plichten der Amerikaanse staten worden samengehou den, wél het.hoofd over de vraag, van wie die wolk is.' Dit nieuwe probleem heeft Washington aan de techniek te danken. Want die statige wolken boven Utah en Nevada zijn door'de techniek uit hun ele ment gesleurd en als een wollig tapijt van sneeuw uitgespreid over de Nevadase ski- velden, waar men ze dringend nodig had. Nevadase specialisten hebben een methode bedacht, waarmede zij die drijvende wol ken kunnen afkoelen, zodat er een fikse sneeuwbui naar beneden komt tot grote opluchting van de Nevadase autoriteiten, die met skivelden zaten waarop geen sneeuw wilde vallen. Maar daar zijn nog de Utahmannen. „Waai blijven die wolken toch?" zo vroe gen zij zich op een goede dag af, toen het in Utah abnormaal droog bleef en de cul tures begonnen te smachten naar een koele bui Zij keken tevergeefs in de rich- |1ing van Nevada. Of eigenlijk niet hele- 'maal tevergeefs. Want zij zagen hoe die I regenbeloVende wolken, die in hun rich- i tins dreven, juist voor de grens een on tijdige dood stierven en in sneeuw ver anderden. Thans is er een ernstig juridisch ge schil. In Washington zullen de politici en de juristen de handen ineen moeten slaan om uit te maken, hoe men de boven de I Verenigde Staten drijvende wolken zal 'moeten verdelen onder degenen die er •aanspraak op maken. De vooruitgang van 'de techniek heeft hen een nieuwe compli catie in hun toch al zo ingewikkelde taak toebedeeld. Zij zullen de ontwikkeling van de techniek op de voet moeten volgen met een aanvaardbare en rechtvaardige rege ling. En zij. zijn dat, volgens de berichten, vast van plan ook. Wanneer de Amerikaanse politici zich serieus bezighouden met de vaststelling van wolkenrechten, omdat zij inzien dat dit probleem de rust en veiligheid in hun land in de weg staat, waarom zouden onze Europese politici zich dan te groot achten om de heel wat minder-merkwaardige vraagstukken van ordening ener door de geestelijke en technische evolutie over woekerde Europese hokjessamenleving aan te vatten? De verdeling van de Euro pese wolken komt dan later wel J. L. Aufo iri de haven van Schoonhoven gereden Twee van de vijf inzittenden verdronken Dinsdagavond laat is een personenauto in de haven te Schoonhoven gereden. De bestuurder de heer D. Slop, die met zijn echtgenote, zijn 7-jarig zoontje en zijn schoonouders, allen uit Schoonhoven, te rugkeerde uit Gouda, is waarschijnlijk tij dens een hevige sneeuwbui het uitzicht op de weg kwijt geraakt. De auto reed in de drie meter diepe haven. De heer Slop en zijn schoonouders za gen kans uit de wagen te komen. Zijn vrouw en zoontje konden pas bevrijd worden, nadat de auto door twee leger trucks uit de haven was getrokken. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Het avontuur met de „Zonnetij" Door de Middelburgse kantonrechter werd I. S. uit Aerdenhout veroordeeld, wegens het voorhanden hebben van ver schillende vuurwapenen en een hoeveel heid munitie indertijd in beslag geno men bij de visitatie van het motorzeiljacht „Zonnetij" te Hansweert tot 10 geldboe ten tot een gezamenlijk bedrag van 400 subsidiair 180 dagen hechtenis. F. K. uit Zandvoort werd veroordeeld tot zes geld boeten met een gezamenlijk bedrag van 150, subsidiair 71 dagen hechtenis. NIEUWE MINISTER BEëDIGD. De Koningin heeft Woensdag in het pa leis op de Dam te Amsterdam de nieuwe minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink beëdigd. Ex-kamparts van .Rees aan Nederland uitgeleverd Aan Nederland is uitgeleverd de Duitser H. O. Brunner uit Bielefeld, die arts ge weest is in het voormalige Duitse arbei derswerkkamp Rees. Vele Nederlanders, die bij de Novem ber-razzia's in 1944 werden gearresteerd, zijn toentertijd tewerkgesteld in Rees, waar zij aan de verdedigingslinies van de „Westwall" moesten werken. Het optreden van B., die als kamparts deze arbeiders moest keuren, is van die aard geweest, dat de Nederlandse autoriteiten onlangs zijn uitlevering verzocht hebben, B. zal naar.de gevangenis in Scheveningen wor den overgebracht. Kettinghandel Wegens zwarte handel in fietskettingen zijn zeven personen geverbaliseerd, van wie er twee in arrest zijn gesteld. De ket tingen waren door een Engelse firma te Amsterdam geïmporteerd, die ze voor 1.80 per stuk verkocht. Een assistent van de directie verkocht 4700 van deze kettin gen aan een bevriende rijwielhandel, welke hij buiten de factuur om 2 per ketting berekende. De assistent verdiende_ aan deze transactie ongeveer tienduizend" gulden. Via een rijwielhandelaar te Den Haag gingen de kettingen naar andere adressen te Den Haag en Delft met het ge volg dat de prijs door deze kettinghandel steeg tot ongeveer 6.50. Ambtenaren van de prijzencontröle hebben aan deze zwarte praktijken een einde gemaakt. Zevenhon derd kettingen werden in beslag genomen. De 29-jarige Sybe Appelman, die gezocht werd wegens de kort voor de Kerstdagen gepleegde roofmoord op de 49-jarige De Boer te Beekbergen, is in Maastricht aangehouden. Luitenant-kolonel C. Pruys directeur De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7,45 Pianosonate van Beethoven. 8.15 Platen. 9.00 Symohonische muziek. 10.15 Uit het Boek der Boeken. 10 40 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Quatre mains. 12 30 Weerbe richt. 12.33 Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek? 13.20 Orkest 13.35 Platen 13.50 Van man tot man. 14.00 Harmoniekorps. 14.25 Opera „Butterflj-". 15.15 Franse orkestwer ken. 16.00 Platen. 17.00 Arendsoog. 17.15 Volks liederen. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Rhythmsextet. 18.20 Kilrma Hawaiïans. 18.30 Strijdkraehtenprogramma. 19.15 Voor pad vinders. 19.30 Platen. 20.05 De gewone man. 20.12 De Zilvervloot. 20.45 Benelux-program- ma. 21.00 Zigeunersorkest. 21.15 Koor, orkest en solisten. 21.50 Luisterspel „Om de kroon van Israël". 22 37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.20 Dansmuziek. HILVERSUM H, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Operamuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.35 Symphoni- sche muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Franse chansons. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Strijktrio. 11.15 Voordracht. 11.30 Orgel. 12.00 Werken van Gershwin 12.30 Weerber. 1233 Sportagenda. 12.38 Zigeunerorkest. 13.15 Dansorkest 13 45 Zwitserse liedies. 14.00 Kookkunst. 14.20 Folk Song Symphony. 15.00 Gedichten. 15.20 Platen. 16 00 Symphonie van Kaydn. 16.30 Tussen 12 en 16 17.00 Kamer orkest. 17.20 Causerie over Fauré 18.15 Felici taties. 18.30 Melropole-orkest 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Nederland ter zee. 19.22 Pla ten. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Zang en piano. 20.30 Lezing over democratie. 21.00 Gevraag de platen. 21.30 Radiorakel. 21.50 Cello-recital. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 on cl wijding. 23.15 Symphonischc muziek van Mozart Met ingang van 1 Februari wordt de Inspectie voor de Demobilisatie der Ko ninklijke Landmacht in Nederland opge heven. Daarvoor in de plaats komt een Directoraat voor de Demobilisatie der Ko ninklijke Landmacht in Nederland. Zoals de naamsverandering reeds aan duidt, wordt de inspecterende taak in een dirigerende met verstrekkende bevoegd heden omgezet. Deze reorganisatie is, zo wordt van de zijde van het ministerie van Oorlog verklaard, in de practijk noodza kelijk gebleken, teneinde tot een betere coördinatie der werkzaamheid te geraken ten behoeve van de demobilisatie en van de wederopneming in de burgermaat schappij van het te demobiliseren personeel der Koninklijke Landmacht in Nederland, voorzover deze werkzaamheden verricht worden door organen, die onder het mini sterie van Oorlog ressorteren. Tot de instelling van dit directoraat leidde ook de noodzaak van het tot stand brengen van een betere aansluiting dezer werkzaamheden bij die van organen, res sorterende onder andere ministeries of particuliere instanties. Tevens kunnen nu alle voorschriften en richtlijnen van één centrale leiding uitgaan. Tot directeur voor de demobilisatie is benoemd de reserve-luitenant kolonel der artillerie G. Pruys, die, na de bevrijding opgenomen in de staf van de toenmalige Zwemmen Nel van Vliet naar Amerika Naar wij vernemen heeft Nel van Vliet passage geboekt op de „Nieuw Amsterdam", die Vrijdagmiddag uit Rotterdam naar Ame rika vertrekt. Mevrouw Fogarott uit Chicago neeft Nel van Vliet uitgenodigd naar Ame rika te komen. Op haar kosten lean de Hil- versumse zwemster in de Verenigde Staten verblijven. Nel van Vliet kan, volgens mevrouw Fogarott, bij de zwemvereniging ..Townclub" te Chicago de dagelijkse trai ning volgen. De kosten van de overtocht wor den door de „Townclub" betaald. Door moei lijkheden zou Nel van Vliet op medisch advies de invitatie hebben aanvaard. Nel van Vliet verwacht op de Olympische Spelen in Londen voor Nederland te kunnen uitkomen. De voorzitter van de KNZB, de heer J. de Vries verklaarde, dat indien de mededeling, dat Nel van Vliet Vrijdag naar Amerika zal vertrekken, juist is, het hem in hoge mate verbaasde, waarom Nel van Vliet daarover niet met het bestuur van de KNZB heeft ge sproken. De heer De Vries sprak als zijn mening uit, dat het op deze wijze onmogelijk zal zijn, dat Nel van Vliet zal worden uit genodigd ons land op de Olympische zwem wedstrijden te Londen te vertegenwoordigen. GROTE BELANGSTELLING VOOR HET TAFELTENNISTOURNOOI. Het tafelten- nistournooi, dat de R.K. Haarlemse Tafel tennisvereniging „Winfried" Zondag a.s. in het Krelagehuis organiseert, heeft de be langstelling van velen. Bij het bestuur zijn 750 inschrijvingen ingekomen van 500 dames en heren. Ook zullen enige Belgische speel sters en spelers deelnemen. GEWONDE SPELERS VAN BLOEMEN- DAAL MAKEN HET GOED. In de wed strijd BloemendaalSLTO raakten twee ach terspelers van de thuisclub gewond. Wij ver nemen, dat Steffens, die een hersenschud ding opliep, vermoedelijk in Maart weer zal kunnen spelen en dat De Graaf over enkele weken zal uitkomen. De ongelukken ont stonden door samenloop van omstandigheden en niet door ruw spel. JAARVERGADERING HVGB. De le denvergadering van de Haarlemse Zwem en Poloclub HVGB heeft het bestuur als volgt samengesteld: J, H. B. Hackenitz, voorzitter; A. Boeree, vice-voorzjtter, penningmeester; mej. E. v. Duin, secretaresse; mevr. C. Pol lackHalleen, A. J Nater, J. Hogeland Jr., H. Koolhaas, commissarissen De technische commissie bestaat uit de leden K Anthoni. J Hogeland Jr.. zwem- secretaris en W Frankenthal. polo-secretaris. De prestatiebekers van HVGB werden uit gereikt aan Margot Marsman en Jelle Hoek stra Tevens werd een jubileum-commissie gevormd voor de viering van het vijftig jarig bestaan in 1950. Voor de leden van de Haarlemse Zeil vereniging en „De Watervrienden" zal de heer C. J. M. van der Hidde op Zondagmid dag in restaurant Brinkmann spreken over het redden van schepelingen en het bergen van schepen. bevelhebber der Nederlandse strijdkrach ten Prins Bernhard, zich belast zag met het samenstellen van de Oorlogsvrijwilli- gersbataljons uit de Binnenlandse Strijd krachten benoorden de grote rivieren. Hij vertrok vervolgens als verbindingsofficier naar Indië, werd na het voltooien van zijn taak benoemd tot hoofd personeelszaken van de Koninklijke Landmacht aldaar. Op 1 April 1947 werd hij belast met de leiding van de derde afdeling van het hoofdkwar tier van de adjudant-generaal in Indië, welke afdeling in de practijk het beste kan worden beschouwd als een vooruitgescho ven post van het ministerie van Oorlog. In deze laatste functie vertoeft luitenant kolonel Pruys reeds enige tijd in ons land, teneinde namens de legercommandant be sprekingen te voeren over de aflossing en de demobilisatie van de oorlogsvrijwillL gers. het lekkere levertraan-product, be vat vitamines A, C en D, naast suiker en mout. Meer nut van het voedsel, extra calorieën voor de groei. Eis Sanostol! Sr-* product Aankomst „Volendam" Volgens de laatst binnengekomen be richten wordt de „Volendam" Zaterdag morgen te 6 uur voor de Nieuwe Waterweg verwacht. Met de debarkatie wordt, zodra het schip te Rotterdam gemeerd ligt, be gonnen, zodat alle passagiers te omstreeks één''uur in de middag van boord zullen zijn, GAS UIT DUITSLAND VOOR DE ACHTERHOEK Op het ogenblik zijn onderhandelingen gaande tussen de Engelse bezettingsauto riteiten en de Nederlandse autoriteiten over de levering van gas uit Duitsland aan gemeenten in de Achterhoek. FAILLISSEMENTEN De Rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: J. Heertjes, aannemer, wonende te Sant poort. Brederoodseweg 90. Rechter-Com- missaris: mr. N. Smits. Curator: mr. C. Blan kevoort, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslljst is geëindigd het faillissement van: Petrus Schelvis, garagehouder, wonende te Beverwijk, Julianaweg 37. De stoptreinen Haarlem-Leiden Worden voorlopig nog niet ingelegd Het plan om de electrische tram Haar lemLeiden te vervangen door autobussen wordt door de bewoners van de Bollen streek met enige vrees tegemoet gezien, omdat zij verwachten,, dat de autobussen niet in staat zullen zijn het massa-vervoer in de spitsuren te vervangen. Het is be grijpen dat de bewoners dezer streek grote belangstelling hebben voor de vraag wan neer de Ned. Spoorwegen weer de stop treinen HaarlemLeiden zullen gaan in voeren. Wij vernamen van de directie der Spoor wegen te Utrecht, dat het wel in de be doeling ligt in de toekomst het locale ver keer weer te gaan invoeren, maar het is nog niet met enige zekerheid te zeggen wanneer die „toekomst" heden zal worden. Alles hangt af van de aanvulling van het rijdend materiaal. Er is een zeer grote be hoefte aan spoorwagens. Dit nijpende te kort maakt dat de nieuwe zomerdienstre- geling die in Mei a.s. wordt ingevoerd slechts zeer weinig zal afwijken van die van het vorige jaar. Wanneer er voldoende nieuw materiaal zal komen hangt voor een belangrijk deel af van de hulp ingevolge het Marshall plan. Wel is te verzekeren dat als het nieuwe materiaal er eenmaal is de locale treinen weer gaan rijden. Een der eerste lijnen die daarvoor dan in aanmerking komt is de lijn HaarlemLeiden, vooral indien het komt tot vervanging van de electrische tram HaarlemLeiden door autobussen. - „Schoolorganisatie" bespro ken in het Jeugdparlement Naar een vlotte voordracht van dr. P. H. Schroder hebben Woensdagavond de leden van het Haarlemse Jeugdparlement ge luisterd in het Kennemer Lyceum. Hij sprak over „Schoolorganisatie" en had daarbij gelegenheid zijn visie te geven over het onderwijs. Vooraf gaf dr. Schroder een schets van de verschillende vormen van onderwijs, deed mededelingen over de situatie, welke na de pacificatie ontstaan is. om tenslotte zijn mening weer te geven, hoe het onderwijs het beste gegeven zou kunnen worden. Op allerlei wijzen wordt gewerkt aan de vernieuwing, doch spreker moest toegeven, dat er vele moeilijkheden te overwinnen zijn. Enkele er van lichtte hij nader toe. Op de inleiding volgde een gedachten- wisseling, waarbij de jeugd gelegenheid kreeg haar visie mee te delen. Bij Koninklijk Besluit is de oud-minister van Marine, kapitein ter zee J. J. A. Schagen van Leeuwen benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Van 25 Januari tot en met 8 Februari zijn de volgende bonnen geldig: BONKAARTEN KA. KB! KC 802. 147 Algemeen 750 gram suiker, boterham strooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen. 145 Algemeen 100 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel. 144 Algemeen 1 ei. 142 Algemeen c.a. 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. 141 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen gebak (geldig tot en met 21 Fe bruari a.s.) 140 Algemeen 1800 gram brood (geldig tot en met 31 Januari a.s.) 135 Reserve 800 gram brood (geldig tot en met 31 Januari a.s.) 138 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 31 Januari a.s.) BONKAARTEN KD. KE 802. 647 Algemeen 250 gram suiker, boterham- strooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen. 646 Algemeen 500 gram suiker, boterham strooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen. 645 Algemeen 100 gram bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. 644 Algemeen 1 ei. 642 Algemeen c.a. 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. 641 Algemeen 400 gram brood of 1 rant soen gebak (geldig tot en met 21 Fe bruari a.s.) 640 Algemeen 200 gram brood (geldig tot en met 31 Januari a.s.) 639 Algemeen 400 gram brood (geldig tot en met 31 Januari a.s.) 634 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 31 Januari a.s.) 638 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD MH 802 (Bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken). 1045 suiker 250 gram suiker, boterham strooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen, TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 802. 01, 02 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 05 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerf tabak. 03 Versnaperingen 200 gram versnaperin gen of 200 gram suiker, boterham strooisel enz., of 400 gram jam, stroop enzovoort. 06 Versnaperingen 100 gram versnaperin gen of 100 gram suiker, boterham strooisel enz., of 200 gram jam, stroop enzovoort. Deze bonnen kunnen reecis Vrijdag wor den gebruikt. Een rantsoen gebak be draagt: c.a. 280 gram beschuit (2 hele rol len), of 300 gram biscuits, ongevulde wa fels, crackers, matzes, toast of 400 gram speculaas, koekjes of 560 gram ontbijtkoek, taai-taai, Amsterdamse korstjes of 600 gram stroopwafels of een hoeveelheid ge bak, waarin 280 gram bloem en/of zet meel is verwerkt, met uitzondering van poffertjes, verse Hollandse en Parijse wa fels en oliebollen. Eerste Kamer verwerpt wijziging der Enquêtewet (Van onze parlementaire redacteur). In de Eerste Kamer k\yam gisteren de voorgestelde wijziging der Enquêtewet in behandeling. Prof. mr. An erna (A.R.) besteeg in volle Wapenrusting zijn staatsrechtelijk rossinant om in het toernooi met Donker (Arbeid) 'enige geduchte hou wen uit te delen nu het initiatief-ontwerp de vertrouwelijkheid van de beraadslagin gen in de ministerraad belaagde alsook het geheim van de persoonlijke mening van het staatshoofd in het gedrang zou kun nen komen. Met hoeveel talent mr. Don ker ook zijn verweer voerde, het eind van het lied was dat onze Senaat niets bleek te willen weten van de bevoegdheid der Enquêtecommissie om zich inlichtingen te laten verstrekken omtrent hetgeen er in de ministerraad is voorgevallen en gezegd. Gaarne hoopt men, dat de regering, van wie minister Van Maarseveen het debat bijwoonde om ook nog even het woord te voeren, spoedig met een eigen voorstel zal komen ter wijziging van de inderdaad verouderde Enquêtewet van 1850 maar dan zonder de in de Eerste Ka mer heftig bestreden bepaling. Deze was de oorzaak, dat het voorstel met 27-15 struikelde: alleen de Partij van de Arbeid en de communisten stemden voor. Ver meld zij nog, dat mr. Donker te voren verklaard had. dat ingeval men dit ont werp niet mocht aanvaarden, sommige leden van de enquête-commissie van oor deel zijn, hun taak niet naar behoren te kunnen volbrengen. DE HEER J. BAKKER OVERLEDEN. Te Haarlem is in de ouderdom van 80 jaar overleden de heer J. Bakker, oud-burge meester van Finsterwolde. Zijn stoffelijk overschot zal Zaterdag na aankomst van trein 10.09 uur te Westerveld worden verast. De heren E. de Kat en C. H. Lindeman staan op de aanbeveling ter benoeming van een leraar in het tekenen aan de H.B.S. voor meisjes te Haarlem. Panda en de Meester-goochelaar 56. Panda wachtte niet af, wat er verder gebeuren zou. De Sultan was zó boos, dai het hem niet meer kon schelen of Panda schuldig was of niet. De scherprechter kwam met grote stappen op hem af. ter- v:ijl. hij met een boosaardige glimlach zij-n zwaard zwaaide. Zonder dan ook op of om te kijken sprong Panda door een open raam, naar builen. Hij had het geluk, dat onder dat raam een plat afdakje was en onder dat afdakje was de grond. Daardoor was hij dan ook al gauw om een hoek ver dwenen. Hel was net etenstijd, zodat er niemand op de binnenplaats te zien was. Het geschreeuw van de Sultan weerkaatste tegen de kale murenen verstierf in de verte, toen Panda op straat kwam. Doch daar werd hij opgewacht door een paar opgeschrikte schildwachten, die onmid dellijk de achtervolging inzetten. Tjonge, ivat liep Panda! ^traat in, straat uit hulde hij en langzamerhand won hij terrein. Mis schien zou hij dan ook ontkomen zijn. Maar helaas! Bij een straathoek struikelde hij over een stok, die iemand naar voren stak enBam! Daar lag Panda!.... Wij spraken: een dassen verkoper j „Zegt u het eens meneer", zei hij op-Bi gewekt, „waarmee kan ik meneer helpen?'®1 „Wij zoeken een das", antwoordden wijn „Meneer zoekt een das", herhaalde hijf „nou dat kan meneer. Zoekt meneer ee# streepje of een spikkeltje? Of misschien^ een aardig gevlamd motiefje? Meneer, kijkP maar eens rustig rond." Hij geleidde onsP naar een standaard, waar de laatste pro-la ducten van de dassen-industrie waren ge-!* exposeerd. Meteen gaf hij het ding een zel^1 waardoor het met een onwaarschijnlijk!1 hoog toerental begon te draaien en wij itfl de gelegenheid werden gesteld om alle*1 kleuren van het prisma in snelle opeen-1 volging te bewonderen. P „Meneer kijkt wel even", zei hij, „ik za*r intussen die andere meneer even helpen."!" Hij verdween en terwijl wij het rond-ri wervelend apparaat niet zonder moeite totr stilstand brachten, kregen wij al ruimJ" schools reden om ons te verbazen over de?" laten wij zeggen enigszins ongebruikt lijke motieven en kleuren waarmee d^j tegenwoordige man geacht wordt zijn hal£r te sieren. Wij bladerden zo'n beetje rondf: tussen al die dassen die o*er het algemeent: bedrukt waren met figuurtjes, het meesr5 gelijkend op eén soort weekdieren uit de"! diepzee, die een te vroegtijdige dood ge/j storven waren en konden eerlijk gezega niet makkelijk een keus maken. j" Maar gelukkig hoefde onze besluiteloos-? heid niet al te lang te duren, want daar' kwam de verkoper van al dat schoons weer! op ons afgekoerst, om ons een handje helpen. m „Heeft meneer al wat gevonden", inform meerde hij allerbeminnelijkst, „misschiet voelt meneer iets voor dit?" en hij haaldol een geel ding te voorschijn waar kleine ft autootjes op rond reden. „Een nouveauté meneer", zei hij, „werkelijk weer eens iet^j heel anders", voegde hij er vrij overbodig a aan toe. „Meneer zal het werkelijk fleurig, vinden", veronderstelde hij, keek ons guife! tig aan en zei: „Het haalt het pak meteeahi wat op". (Ie Nu voelen wij er niets voor om ons pa^d op te laten halen. Het zit aller heerlijkslvi en als wij op willen vallen, hebben wij aauhc ons gezicht ruimschoots voldoende. Wiyo wilden hem echter niet voor het hooféat stoten en gaven hem dus te kennen, daini meneer iets rustigers wenste. flo „Aha", zei hij, „dan heb ik hier net wav voor meneer". Hij haalde een das te voortik schijn waarop gele met groene strepeak wedijverden, wie van de twee nu het meeSK het oog konden bezeren. „Vooroorlogrei materiaal nog meneer. Een occasion al zejla ik het zelf. Zo'n stofje zal meneer niefcr gauw vinden en dan het echte Engels^t club-motief. Werkelijk een das van hejvr betere genre. Een das die onmiddellijk cachet geeft". Hij stond al met het ding om onze hal! te frunniken, voordat wij tijd en gelegen< heid hadden hem te zeggen, dat dit nu ooïti weer niet precies vjas wat wij zochten. J-S' „Werkelijk een heel eenvoudige dasl^1 zeiden wij, „effen bijvoorbeeld of misS schien een vrijwel onopmerkbaar streep Hij deed een stapje terug, knipte ees oog dicht en zei toen waarderend: „iigi merk het al. Meneer is een kenner. Menee< wil geen swing-das, meneer wil geri streep-das, meneer wil een echte gentle; man-das". Met schaamrood op de kaken verzeker^, den wij hem, dat al vonden wij zo'tyd woordkeus wat ongelukkig inderdaad de mogelijkheid bestond, dat wij zo'n da#0' zochten. rj-1 Hij verdween even en kwam terug meff een karmijn-rode das. Toen wij het din^p zagen, leek het wel alsof wij een klap tusfee sen de ogen kregen, zo'n knalharde kleuieg had het. D< Eerbiedig-zwijgend, wij zouden haasP- zeggen ontroerd, keek de man ons aan. F „Een das voor meneer", zei hij plechtig/3 „Iets fijns voor meneer", fluisterde hfr' teder. ti. Pas toen wij van ons tientje vijf guldeim'; terug kregen, kwam over ons het afgrij-J. selijke besef, dat wij de karmijn-rode daf H de onze moesten noemen. Eo ,Met z'n vijven meneer", zei hij en overr, handigde ons het zakje met de das, „gaa&j het zo meneer?" Toen werden wij ineens verschrikkelijk, driftig. „Nee", zèiden wij, „zo gaat het nidi, en hou in 's hemelsnaam op met dat geFe meneer". f .Zeker meneer", zei hij, „zoals menen*0 wenst". W. L. I Huizen voor IJmuideii In aansluiting op de mededelingen c ir. H. Meyerink gedaan over de wederopt bouw in Noordholland, die wij enige dagdl geleden publiceerden kunnen wij thanJFI berichten, dat het gemeentebestuur vafj" Velsen uit Den Haag toestemming heeffjjj gekregen voor de aanbesteding van 261^ nieuwe woningen in IJmuiden op basiintj van zelf-financiering door de gemeente, j EI e. NI Koning. Koning Leopold van België is i' 'kj Lissabon aangekomen. Hij werd luid EI toegejuicht door een aantal aldaar wezige Belgen. Van de Belgische legatie in Lissabon was niemand ter begroetin op het vliegveld aanwezig. r Klacht. Het Amerikaanse ministerie va3 1 buitenlandse zaken heeft medegedeeld' dat aan Turkije, dat er over klaagt niei feenoeg hulp te ontvangen in het kadeï van het plan-Marshall, is verzoch 1 nieuwe financiële gegevens voor te legj gen. De Turkse regering wees er op, Turkije in de eerste vijftien maand< niets zal ontvangen en slechts achtt» millioen dollar na die tijd. De V.S. zij! te optimistisch, aldus de Turkse regi ring. p- Delinquenten. Volgens een mededeling vat de Belgische minister van Openbar Werken zijn momenteel in België ongejrt,, veer 1400 politieke delinquenten werk® zaam in de steenkoolmijnen, 2000 bj)0 particuliere ondernemingen en 5.850 b sbc administratieve instellingen. Per maan nbi wordt ongeveer 5.706.000 frs aan derf-''; gedetineerden als vergoeding uitbrf- taald. ge?' Concessies. Volgens gezaghebbende kringe snd is het mogelijk, dat de Britse regerin S deze week enige concessies zal doen me'dj betrekking tot het reizen naar het bui 30 tenland gedurende de aanstaande zo- mer„ zodat Engelsen meer dan vij pond sterling bij zich mogen hebben. Ro; ad

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2