c J Onze beeldhouwers en bouwers zijn spaarzaam met kleuren Devaluatie van de gulden niet nodig en niet wenselijk ZATERDAG 24 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Wij zijn de veelkleurigheid ontwend, maar in vele perioden der beschaving was zij een hoogst belangrijk element TlOE KOMT HET, dat beschilderd, bont plastiek ons verrast? Dat we voor de veelkleurige (polychrome) beeldhouwwer ken van de tentoonstelling van Oosten rijkse Kunst in het Rijksmuseum bewogen en ontroerd stil stonden, voor de volle kleurcontrasten van middeleeuwse schep pingen, voor het glinsterende goud, waarin vooral de barok zijn engelen en heiligen kleedt? Wij zijn de kleuren aan een beeldhouw werk ontwend; de eis van een monochrome plastiek is wel een erfenis van het classi cisme, maar hangt ongetwijfeld ook samen met ons verlangen naar een zuiver gebruik van het materiaal: marmer vertone zich als marmer, en hout als hout, met alle adertjes, met alle nerven; alles, wat het materiaal bedekt en schuil doet gaan stoort en wekt in ons disharmonie. Bijna zou men dit ontwend zijn aan de polychromie bij beeldhouwwerk en hoewel minder bij architectuur een decadentiever schijnsel willen noemen, want kleur, kleur ook aan het bouwwerk, ook aan beeld houwwerk, hoort tot de oorspronkelijkste aesthetische eisen en bekoringen. Als een modern beeldhouwer zich van polychrome middelen bedient, dan wordt dat in het algemeen bijna als een misgreep gevoeld, in ieder geval als een verdacht onder strepen van een om zo te zeggen vreemde categorie, wat meestal als een afdwalen van het eigenlijk architectonische of plas tische beschouwd wordt. Ware volkskunst, ook echte primitieve kunst, die tot de kleur door is gedrongen, is altijd bont, veelkleurig, polychroom. Maar een ver loochenen van de kleur, een haar als teveel voelen, is zeker ook een kenmerk van overrijpheid, een afzakken naar de ab stractie; het is de bleekheid der gedachte, die zich van de moderne kunst meester maakte, het is het grijs worden van de groene, de gulden levensboom. Men ver gat, dat de Hesperiden in het verre Westen gouden appels bewaakten en dat er ook gouden appels van eeuwige jeugd in Freya's tuin groeien. Men vergat en voelde niet meer, dat geen der cultuur-perioden zich de polychrome uitdrukkingsmogelijkheid ontzegd heeft, dat vooral ook de ouden de kleur boven alles liefhadden, dat de Griekse bouwwerken en de Griekse plas tieken in glanzende kleurenpracht afstaken tegen de donkerblauwe hemel, het in de meedogenloze zon pijnlijk verblindende wit van het marmer kostelijk brekend. De ornamenten van de bovenbouw van de tempel, de triglyphen en metopen, glans den in even bonte kleuren als de beelden. De haren werden geel of zwart gekleurd, de pupillen weergegeven door kleur, door glazuur of zelfs door edelstenen, de ge waden waren geheel of althans aan de zomen beschilderd. Het polychromeren van beeldhouwwerken, dat optisch verduide lijken, was in de bloeitijd de taak van bij zonder geschoolde schilders. Niemand minder dan Nihias, de grootste van zijn tijd, beschilderde de beelden van Praxi teles. Het interieur van het Romeinse huis straalde in bonte pracht. Het virtuoos be heerste mozaiek vormde naast het glas in lood de ideale synthese van de zuiver dóeoratief gerichte polychromie met het illustratieve element. De Romeinse kunst bracht echter ook de „polylithische" sculp turen. de uit verschillend gekleurde stuk ken marmer opgebouwde beeldhouwwer ken. Zowel in de Romaanse als in de Goti sche kunst was de hele kerkruimte poly- De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00. 9.30. 13.00, 19.30 en 22.30 uur Nieuws. 8 15 Bruckner 8.25 Hoogmis. 9 45 Bach. 10.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 11.30 Platen. 12.15 Apologie. 12.30 Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13 15 Welk boek?. 13.35 „Pluvier knapt het op". 14.05 Cabaret. 14.35 Zangrecital. 15.05 Lezing. 15.15 Platen. 15.45 Kamerorkest. 16.10 Internationale rechtsorde. 16.25 Vesper. 17.00 Geref. kerkdienst, (art. 31 K. O.l. 18.30 Strijd krachtenprogramma. 19.00 Psalmen van Sweelinck. 19 15 Kent gij uw Bijbel?. 19.45 Platen. 19.50 Reportage XerxesHaarlem. 20.05 De gewone man. 20.12 Opera „Don Giovanni". 21.00 Luisterspel „Schatten- eiland". 21.40 Viool en orgel. 22.07 Actuali teiten. 22.15 Gebed. 22.50 Dansorkest. 23.30 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Carillon en blaasmuziek. 8.30 Over cac tussen. 8.40 Lichte muziek. 9.12 Sport. 9.15 Platen. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Piano (Schumann). 10.30 „Briefgeheim". 31.00 So listen. koor en orkest. 12.00 Platen. 12.30 Zon dagclub. 12.40 Dameskoor. 13.15 Virtuso- sexlet. 13.50 De Spoorwegen. 14.00 Piano. 14.05 Boekbespreking, 14.30 Concert met toe lichting. 15.30 Filmpraatje. 16.00 Orkest. 16.30 Sportreportages. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 Boekbespreking. 18.30 De Gelijkenissen. 19.00 De Zaligspre kingen. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Engels or kest. 20.45 Hersengymnastiek. 21.15 Walsen. 21.50 Paul Vlaanderen. 22.25 Viool en piano. 23.15 Belgisch dansorkest. 23.30 Symphoni- sche muziek. Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13 00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 0.00 Fluit. 9 15 Ziekenbezoek. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Symphonische mu ziek. 11.15 Voorlezing. 11.35 Piano. 12.00 Me- tropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Ancora-trio. 12.55 Bachkoraal. 13.15 Politie- muzickkorps. 14.00 Voor scholen. 14,30 Mu- seUe-orkest. 15.00 Platen. 15 30 Trio van Ravel. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Vocaal kwartet. 17.45 Wederopbouw. 18.00 Platen. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Boekbespre king. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Monumenten- actic. 20.15 Symphonische muziek. 20.45 Orgelwerken van W. Weyland. 21.10 Voor dracht. 21.30 Kwartetten van Mozart, 22.00 Kerkelijk orgelspel. 22.45 Overdenking. 23.00 Ensemble „Extase". 23.30 Symphonische muziek. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws, 7.15 en 8.15*Platen. 9.35 Strijkkwar tet van Dvorak. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Platen. Ï0.30 Voor de vrouw. 10.45 Cello- recial. 11.05 Veluwse sagen. 11.20 Paul White- man's orkest. 12.00 „Vincentino". 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor "t Platteland. 12.38 Orgel en viool. 13.15 Kalender. 13.20 Malando. 13.50 Platen. 14.00 Piano (Mozart). 14.30 Voor jonge moeders. 14.45 Opera ..Othello". 15.35 Luister spel 16 20 Orkest. 17.00 Voor kleine kleuters. 17.15 „De school is uit" 17 30 Millersextet 18.15 Sylvestri-kwartet. 18.40 Jan Corduwe- ner 19.00 Amerikaanse films 19.30 Jo Vincent zingt. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Cabaret. 20.45 Radiodebat. 21.05 Richard Taubcr. 21.15 Kunst in miniatuur. 21.45 Dansorkest. 22.15 Lezing over Rusland. 22.30 Het meestertrio. 23.15 Platen. i choom gedacht, niet alleen het altaar, in zijn verguldsel en veelkleurigheid, als centrum der aandacht, als „Blickfang" zou men profaan kunnen zeggen. De Romeinse kunst overdekte muren en gewelven met schilderingen en ornamenten in gloeiende kleuren, de Gotische kunst beantwoordde aan de eis van een polychroom kerk interieur door de kleurige gloed van de glas-in-loodramen. Ook al de andere voor werpen, waarop het oog rustte, waren rijk van kleuren voorzien: het „sacrements- huisje", de kansel, de balustraden. Tegen een kleurige achtergrond stak het goud van de spijlen af. Ook zuiver architectonische elementen kregen door de kleur een groter plastisch effect: de lijsten en de ribben van het gewelf harmonieerden in rood en goud of blauw en goud. bij de kapitelen stak tegen een rode achtergrond het gewirwar van vergulde bladeren af. Van de polychromie in het exterieur van het bouwwerk mogen de baksteengotiek met de glans van haar geglazuurde tichel stenen en de bonte gevels van de Italiaanse gotiek getuigen. Steeds ging het er om, de onderdelen van het bouwwerk door de kleuren duidelijker tegen elkaar te laten afsteken, de vlakken optisch te ordenen, het geheel door de kleur levendiger te maken. Ook de beeldhouwwerken moesten har monisch mede instemmen in dit gejubel van kleuren: die aan de buitenkant vaak, die aan de binnenkant altijd. En zoals Hellas op dit gebied zijn specialisten had, zo had ook de Gotiek ze: de „Fassmaler" waren het, die het beeldhouwwerk in kleur, in goud te kleden, te „fassen" had den, natuurlijk vooral ter wille van het polychrome effect, maar ook van het con serveren inzonderheid van de houten plas tieken. In tegenstelling tot de bloeitijd en de laat- Renaissance, deed de vroege tijd van deze periode, vooral in Spanje en Italië, in Florence, polychrome plastieken van een betoverende schoonheid ontstaan. Het waren meest terracotta's en portretbusten en vooral de altaren der della Robbia's en hun school. In de universele kunst van de barok vierde de polychromie haar laatste en grootste feest. Zoals in de geweldige, door de zoldering heen brekende schijnarchïtec- tuur, bouwkunst, beeldhouwkunst en schil derkunst elkaar in stormachtige dynamiek doordrongen en trachtten te overtreffen, zo maakten plastiek en architectuur zich meester van de kleurenrijkdom, en vooral waren ook de zuiver decoratieve poly chromie en de bazuinstoten van het goud, welkom. Nóg verguldde Rococo zijn ran ken, nog beademde hij zijn houten plastie ken met kleuren dof als in pastel, met Rocaille en Chinoiserie verdwenen echter de kleuren in de beeldhouwkunst en de bouwkunst: het classicisme verdrong de polychromie. Alleen de volkskunst en de kunstnijverheid bleef er aan vasthouden. ]\/fAAR in de „hoge en hogere kunst" 11 vindt men pogingen, de veelkleurig heid weer in ere te herstellen. Steeds vaker, met steeds meer effect verlevendigt men straten en pleinen door polychromie van de gevels. Van buitengewone schoon heid zijn de galvanisch gekleurde bronzen beelden uit later tijd. En onvergetelijk blijft het werk der drie beeldhouwers, die, in het midden der vorige eeuw geboren, zich met opzienbarend en tijdelijk succes, dat echter slechts kort nawerkte, gewijd hebben aan het weer doen opleven van de polychrome plastiek: de Fransman Er- nest Barrias (gest. in 1905) met zijn mar meren beeldgroepen; de Münchener Rudolf Maison (gest. in 1904) met zijn polychrome genregroepen en figuren, negers, faunen, dieren: en ongetwijfeld de grootste onder hen, de Leipziger Max Klinger (gest. in 1920). Het mest bekend en van blijvende waarde is wel zijn grafische werk, vooral de „Brahmsphantasie". Geen der moder nen dong zo naar de polychromie als Klin ger, geen van hen worstelde zo fanatiek om het kleurige beeldhouwwerk naar Grieks voorbeeld tot nieuw leven te wek ken! Daar zijn de reusachtige schilderijen, het „Oordeel van Paris" en „Christus op de Olympus", van 1887 en 1897, waarvan de monumentale stijl door de polychrome plastiek van de lijsten versterkt en vol tooid moet worden. Dan zijn er zijn „Sa- lome", zijn „Kassandra" uit de jaren 1893 en '94, halve figuren op levensgrootte met virtuose polychrome behandeling van het marmer. Daar is zijn onus magnum, ziin „Beethoven", waaraan Klinger van 1886 tot 1902 gewerkt heeft. Veel bestreden en veel geprezen. Diep in gedachten verzon ken zit de meester op een troonzetel. Veel vuldig allegorisch bijwerk neemt overal gestalte aan. De kleurenpracht overwel digt: de troon is verguld brons, het ge waad onyx, het vlees mat gekleurd mar mer. Maar er zit ook ivoor aan en bont glas. En al wil het reuzenwerk ook geen volmaakte eenheid worden, het grijpt toch aan door de pracht van zijn kleurenrijk dom, de macht van zijn plastische vorm geving. Een gedachte, een droombeeld, dat zich nog in de toestand van materialisatie bevindt, nog in zekere zin onvoltooid, nog niet volledig tot klaarheid gekomen, mis schien door zijn overgrote afmetingen, ook in het geheel niet tot klaarheid te bren- ben: dat zijn de eerste gevoëlens bij het zien van dit geweldige werk in het museum te Leipzig. Ook Klinger heeft aan de moderne beeldhouwkunst de polychromie niet terug kunnen geven. Een genie kan op een ont wikkeling vooruit lopen, maar door het werk van een enkeling laat de ontwikke ling zich niet dwingen. De architectuur van onze dagen toont zich tegenover de polychromie veel minder afwijzend dan de beeldhouwkunst. Maar ook hier kan in onze. door onrust en woelingen verstoorde tijdens, een plotselinge wending optreden, hetzij door een teruggrijnen op antieke en middeleeuwse voorbeelden, hetzij en dat is waarschijnlijker door de door braak van artistieke invloeden uit de volks kunst of de primitieve kunst. H. St. Spaak sprak met Leopold In de Vrijdagmorgen gehouden zitting van het Belgische kabinet heeft eerste- minister Spaak verklaard, dat hij op uit nodiging van koning Leopold het afgelo pen weekeinde een bezoek heeft gebracht aan Pregny, teneinde met de vorst con tact op te nemen en hem een uiteenzetting te geven over de huidige stand van de koningskwestie. Na terugkomst van koning Leopold van (Je reis, die hij op het ogenblik onderneemt, zal Spaak opnieuw een on derhoud met hem hebben. Voetbaloverzicht Zal EDO zich hersfellen? De belangstelling voor het verdere verloop der competitiewedstrijden stijgt Zal EDO de kleine inzinking morgen te boven komen en zal Haarlem na de drie gelijke spelen er weer eens in slagen een overwinning te boeken? Deze vragen stellen de Haarlemse voetbal liefhebbers. die gaarne twee kampioenself tallen in hun midden zien. EDO krijgt in het Noorder Sportpark bezoek van het Utrechtse DOS. dat de middelste plaats inneemt en het zal met een sterke tegenstand rekening moe ten houden. Toch achten wij de Haarlemmers in staat te winnen. Haarlem heeft het moei lijker, omdat de Rotterdamse ploeg alleen met een overwinning gebaat is. Anders raakt zij te veel achterop bij Haarlem. In de tweede klas speelt RCH in het Heem- steedse Sportpark tegen VFC en voor Velsen en De Kennemers zijn uitwedstrijden vast gesteld respectievelijk tegen Coal en Slie- drecht. Op het terrein aan de Spanjaardslaan wordt de belangrijke wedstrijd HFCWE gespeeld. De thuisclub moet winnen, anders ziet het er duister uit, aangezien het te ver wachten is, dat Kïnheim en Terrasvogels successen zullen boeken. Ripperda zal het tegen HRC moeilijker hebben. Schoten speelt morgen de „thuiswedstrijd" op het terrein aan de Schalkwijkerweg tegen De Meer. Een zege wordt verwacht voor de Haarlemmers. Zal de ontmoeting Bloemen- daalPurmersteyn weer een gelijk spel op leveren voor de Bloemendalers? Uit Groningen wordt gemeld, dat de voet balwedstrijden van de afdeling van de KNVB door de slechte toestand van de terreinen zijn afgelast. Getracht zal worden de wed strijd GVAVHeerenveen door te laten gaan. Korfbal O os ter kwartier kan eerste klasser worden In de eerste plaats vraagt de wedstrijd Sport VereentOosterkwartier de aandacht. Een gelijk spel reeds brengt Oosterkwartier in de eerste klasse, doch gemakkelijk zal dit niet gaan. Sport Vereent heeft de puntjes im mers dringend nodig. Zondag versloeg S. V. het sterke Groen Geel in eigen huis. Water vliet gaat naar Groen Geel. Zal het twaalftal de prestatie van S. V. evenaren? Aurora ontvangt het sterke Amstelodanum thuis, welke ontmoeting wel eens een gelijk spel zou kunnen opleveren. Oosterkwartier 2 gaat naar D. T. V. 2 en zal ook daar de punten wel moeten laten. Tenslotte ontvangt Animo Ready aan de Kleverlaan O. K. V. uit Oostzaan, dat zich niet zonder slag of stoot gewonnen geeft. Wanneer Animo Ready zijn gewone spel speelt, kan het succes boeken tegen het fors spelende O. K. V. Biljarten Om de „Scandia,'-coupe M. Weber, de houder van de „Scandia coupe" heeft na drie dagen de leiding in het tournooi op klein biljart cadre om deze prijs, dat onder leiding van de biljartvereniging DES in restaurant „Bolwerk" gehouden wordt. Hij heeft alle partijen (vier in totaal) gewonnen en heeft een gemiddelde van 21.21. In de- partij tegen de Haarlemmer Steffers was Weber goed op dreef en maakte een serie van 219. Hij won de partij van 350 caramboles in negen beurten. Zijn tegenstan der stond toen op 219. Steffers bezet de twee de plaats met twee gewonnen partijen van de drie. Tegen Niessen maakte hij in acht minuten een serie van 97 in de eerste beurt. Hij won de partij; Niessen maakte 133 caram boles. Het algemeen gemiddelde van Stef fers is 26.65, dus beter dan van Weber. Dan volgen Lamers (gem. 16.09) en Schoen (12,57) met twee gewonnen en twee verloren par tijen, Melenboer (15.20) met één gewonnen partij, Wessels (14.77), eveneens met één ge wonnen partij en tenslotte F. v. d. Berg met drie nederlagen en een gemiddelde van 10.88. Het verdere programma luidt: Zaterdag, 7 uur: NiessenBerg en Wessels Schoen; 9 uur: WeberWessels en Steffers Melenboer. Zondag, 2 uur: SchoenBerg en Lamers Steffers; 4 uur: LamersBerg en Melenboer —Wessels; 7 uur: SteffensWessels; Weber Melenboer. Zwemmen Nel van Vliet vertrokken Uitgeleide gedaan door familie. Jan Sten der en vrienden, scheepte Nel van Vliet zich Vrijdagmiddag in op de „Nieuw Amsterdam", waarmee zij naar Amerika is vertrokken. In een gesprek merkte zij op, dat het conflict met de KNZB niets te maken heeft met haar reis. Zij had het plan reeds geruime tijd en een contract is niet gesloten. Wanneer Nel van Vliet terugkeert, kon zij niet meedelen. Sport in 't kort SUPPORTERS VAN „HAARLEM" NAAR ROTTERDAM. De leden van de suppor tersvereniging der HFC „Haarlem" maken Zondag a.s. de reis naar Rotterdam, waar Haarlem tegen Xerxes speelt, per autobus. Woensdag 4 Februari wordt in restaurant Brinkman, Plein de jaarvergadering van de supportersclub gehouden. Minister Lieftinck heeft met zijn jong ste conversie-ontwerp in de financiële wereld een goede beurt gemaakt, door al leen over conversie en niet over conversie- dwang te spreken, waarmee een jaar ge leden de 4 leningen en de 3 Vs lening van 1936 in een 33% lening werden omgezet. Dat heeft toen een zeer slechte indruk gemaakt, omdat het feitelijk een in breuk betekende op de destijds vastgestel de leningsvoorwaarden en het heeft zeker niet bijgedragen tot versterking van het vertrouwen in de solvabiliteit van de Staat. De minister had natuurlijk voor die operatie zijn excuses, die ook thans wor den herhaald, maar die volgens hem dit maal niet nodig zijn omdat monetaire ge volgen niet zijn te vrezen en Rechtsherstel reeds flinke vorderingen heeft gemaakt. Men zal er nu dus wel op mogen rekenen dat houders van 33y2 Nederland 1938 vrij zullen zijn in de keuze tussen aflossing in vrij geld en een nieuwe staatsobligatie, bij de bepaling van welke keuze de nieuwe leningsvoorwaarden uiteraard van belang zullen zijn. Met een 3 lening zal de mi nister wel niet durven komen, gelet op het feit dat de 3 obligaties, ook die van de Staat ca. iy2 beneden pari noteren. Als het een nieuwe 33 Vè lening wordt, mag wel worden aangenomen dat over tien jaar of conversie of aflossing in vrij geld zal plaats vinden, in welk geval de kans voor koersdaling niet groot is. De 33M> Nederland 1947 noteert 98% maar ligt toch wat vaster, nu ook voor haar de on zekerheid ten aanzien van aflossing in vrij geld als verdwenen mag worden be schouwd. Voor heel ons staatscrediet is de ministeriële ommezwaai daarom van be tekenis en gezien de grote bedragen, welke t.z.t. nog zullen moeten worden geconsoli deerd, kan men zich hierover slechts ver heugen. Opmerkelijk is dat de 3 Nederlandse Dollarlening thans boven pari wordt ver handeld, hoewel de verkopen van Ameri- kaantjes thans vermoedelijk niet omvang rijk zullen zijn, nu New York sinds enige dagen flauwere koersen zendt. Men zal wel niet ver mis tasten wanneer men de belangstelling voor de dollarlening in ver band brengt met de berichten en beschou wingen over de internationale valutaver houdingen, die nog altijd chaotisch zijn en om een regeling roepen, welke voor de internationale goederenruil weer een ste vige basis schept. De Franse Franc staat op zijn kant, nadat de Italiaanse Lire reeds een ferme tuimeling heeft gemaakt en nu ook over het Engelse Pond reeds bedenke lijke geruchten de ronde doen, ligt het voor de hand dat men ook de stabiliteit van de Gulden in twijfel trekt, omdat ook deze in het buitenland immers veel lager wordt gewaardeerd dan in het binnenland. Gelet op het feit dal het Nederlandse prijs peil voor de export geen belemmering is, kan van een noodzaak tot devaluatie niet gesproken worden en omdat wij veel meer importeren dan exporteren, is ook de wen selijkheid thans niet aanwezig, zodat onge twijfeld alles in het werk zal worden gesteld om haar te voorkomen. Intussen is het duidelijk dat het ontbre ken van een gezonde basis voor de valuta ook bij de beoordeling van de waarde der fondsen een element van grote onzekerheid schept. Want hoezeer ook de tot dusver zeer gunstige financiële uitkomsten onzer industriële bedrijven voor de koersvor- ming der aandelen een stimulans mogen zijn, vast staat dat de vrees voor een ver dere waardevermindering van het geld hierbij ook een rol speelt en dat met name de grote belangstelling voor aandelen Koninklijke, welke na de emissie ca. 50 zijn gestegen, daarmee verband houdt. In verband met de grote bedragen, welke voor de betaling der nieuwe aandelen Ko ninklijke nodig zijn, is het opmerkelijk dat over het algemeen de koersen op de Am sterdamse markt blijven aantrekken, hoe wel het vrij zeker is dat een groot aantal nieuwe emissies op stapel staat. De laatste dagen zijn de Electromotorenfabriek „Dordt", Hoyng N.V. en „Lymph" met een aandelenemissie gekomen (de laatste ook met een aantrekkelijke 3% 15-jarige obligatielening), terwijl voorts Amsterdam, dat met behulp van een formidabele rijks- uitkering voor het eerst weer een sluitende begroting heeft, ƒ66 millioen 33%% obligaties uitgeeft a pari ter conversie van 3 en 3% leningen. De willige stemming, welke de vorige v/eek voor Indische Waarden bestond, bleef ditmaal aanvankelijk gehandhaafd, maar werd Woensdag gedrukt door een nieuw bewijs van republikeinse onbetrouw baarheid, dat het laatste vermoedelijk wel niet zal zijn. De daardoor nog altijd on- zekex-e staatkundige positie van Indië is temeer te betreuren, nu het economisch herstel zichtbare vorderingen maakt. Als dit artikel de lezer bereikt, heeft de eerste tabaksveiling na de oorlog op 23 dezer reeds plaats gehad, waarbij voor de negen jaar oude Javabiaadjes prijzen zullen zijn betaald, welke die van voor de oorlog enige malen overtroffen. De taxatieprijzen liepen van 1,50 tot 10,per pond bij een ge middelde van 45 cent voor de oorlog. Deze week zijn nogmaals 6000 pakken Java- tabak gearriveerd, en straks zal ook een partij Sumatratabak in Amsterdam wor den geveild. Dat de rubberprijs te New York is terug gelopen in verband met de tussen Neder land en de Indische staten gesloten over eenkomst, bewijst dat men op de wereld markt weer met de Indische productie mogelijkheden rekening houdt. OPINIE- ONDERZOEK Winston Churchill is weer hersteld van zijn ziekte, die hij in Noord-Afrika opliep. Hij is weer monter en vrolijk in Londen gearriveerd in gezelschap van zijn vrouw, en hij zei: „Ziekte? Het was niets van betekenis!" Een zilveren medaille voor een Olympisch kampioen De oud-wielrenner Jac, van Egmond schrijft ons naar aanleiding van het bericht, dat bij de aanstaande Olympische Spelen geen gouden prijzen uitgereikt worden, hij bij het winnen van de Olympische titel in 1932 in Los Angeles ook geen gouden me daille ontvangen heeft, maar een verguld zilveren. Het gaat hem toch om de eer en niet of de prijs van goud of zilver is. OVERWINNING VOOR HVGB. Voor de centrale waterpolocompetitie speelde HVGB tegen Nereus en won met 52. Nereus maak te gebruik van het spelen in het ondiepe bad en behaalde met rust een voorsprong van 20. Na de hervatting was HVGB het beste op dreef en zette de achterstand om in een voorsprong van 52. Het tweede zevental van HVGB won met 53 van Nereus 2. „Moet het communisme bestreden worden?" Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft aan talloze mannen en vrouwen uit alle groepen van ons volk gevraagd, of het communisme bestreden moet worden. Van de ondervraagden ant woordde 67 pCt. bevestigend en 17 pCt. ontkennend. De overige 16 pCt. had over deze aangelegenheid geen mening. De meeste tegenstanders komen voor onder de Anti-Revolutionnairen (87 pCt.), de Christelijk Historischen (86 pCt.) en leden der K.V.P. (83 pCt.). Van de aan hangers van de Partij van de Vrijheid vindt 78- pCt. dat het communisme bestre den moet worden en van die van de Partij van de Arbeid 62 pCt. Van de mensen die lop de C.P.N. stemmen, antwoordde 95 pCt.: j „niet bestrijden". Op de vraag waarom men meent, dat het communisme bestreden moet worden noemde 26 pCt. diverse motieven; 17 pCt. zag in het communisme een gevaar voor de vrijheid; 14 pCt. was tegenstander uit religieuse overwegingen, 7 pCt. vindt het communisme anti-Nederlands en in strijd met de Grondwet en 6 pCt. meent, dat het tot wereldoverheersing en oorlog leidt. Van degenen, die vinden dat het commu nisme ij iet bestreden moet worden is 6 pCt. van oordeel, dat bestrijding on-democra- tisch zou zijn, 4 pCt. vindt het communis me een goed systeem en 1 pCt. meent dat bestrijding juist weerstand veroorzaakt. Op de vraag, hoe het communisme be streden moet worden, antwoordt 17 pCt.: „verbieden". Negen procent zegt: „met alle middelen". Zeven procent meent, dat men moet tonen, „dat het zonder communisme kan, zodat het geen reden van bestaan heeft". Eveneens zeven procent wil door voorlichting en propaganda de aanhangers van het communisme tot andere gedachten brengen. Drie procent noemt „Kerk en godsdienst". Velen noemen diverse andere middelen; enkelen het Marshall-plan. Restitutie kolenprijs Maandag zijn aan de postkantoren aan de beurt voor het tei'Ugontvangen van het te veel betaalde voor brandstoffen: Dro tot en met Fa. Panda en de Meester-goochelaar 58. „Zo ziet ge, Panda!" sprak Joris, toen ze op het vliegende tapijt in snelle vaart door de lucht vlogen. „Het heeft zijn voor delen, wanneer men aan zich zelf denkt! Zonder dit voortreffelijke kleedje zoudt ge, gewis, in de handen van die brute Oos terlingen zijn gevallen!" „Bah!" riep Panda. „Wanneer jij dit ding niet had gestolen zou niemand ons hebben achtervolgd! Jij draait de zaken altijd om!" „Och, och!" zuchtte Joris. „Ik heb wat met U te stellen, mak kertje! Altijd brutaal! Altijd onaardig! Nooit een vriendelijk woord! Waarom houd ik me loch met U bezig? Dat vraag ik me af!" „Ik ook!" snauwde Panda, intussen was het landschap veranderd. Ze vlogen nu over een eenzame streek, waarin alleen een kleine herberg te zien was. „Daar gaan we ons even vertreden!" zei Joris. „Weest vriendelijk en voorkom,end. kleine man! We verkeren nu in een ander land. Het ver leden is begraven. Komaan, houdt U vast, we gaan dalen!" Cud Briefje Bij hel oekijlsen van oude boeken, di ik achter xn een kast vond, viel er eei briefje uit van Daatje. Het was op ee' schoolschriftblaadje geschreven en Haa Edele deelde mij mede „alsdat ik niet mee met u gaan wil". Enige reden tot deze be langrijke schrede op het pad des xxoodlot werd daaraan niet toegevoegd, doch uit d datum boven het even koi'te als weinig bewogen geschrift was gemakkelijk te het) leiden dat de man, die zo rond-uit de boni kreeg, toen dertien jaar was. Ik zat toef in de tweede klas van het gymnasium. Ik heb toch een beetje met dat vreemd] briefje in mijn hand zitten peinzen. Hoj wonderlijk het is dat zo'n papiertje ee; heel mensenleven met u meegaat, zonde) dat ge daar weet van hebt en hoe het da; ineens uw leven weer binnenkomt en ieti vertelt van lang geleden. Zonder veel sen] timentaliteit. Zonder ontroering. Maai toch wel even treffend. Het aardigste is, dat ik nog precies weej wie Daatje was. Een bolrond en bloni kind met sproeten. En dat ik mij glashei der herinner, waar zij woonde. In ee] kleine, smalle straat in de provinciesta van mijn jeugd in een Dik Trom-achti kruidenierswinkeltje, waar het rook naa zeep en soda. Ik behoef de ogen niet sluiten om een rij biscuit-trommels te ziei om het driftige belletje van de deur horen en om ineens te denk kitts zakje blauw" en „Ardat Ik zie ook zuurballen, kaljesd chocolade-repen. Bij welke re zichtig-papieren visje was ging omhoogkruller, wanneer warmte van je hand legdt:. Ik weet ook, dat ik Daatje mijn meisje te' worden uit om Corry: Corry van de dok een dag bedenktijd besloten had nit mijn hand, doch die van Wim te ac teren. Toen had ik besloten dat die kii ren van het gymnasium nuffig en te h. hartig voor mijn eenvoud waren en dat S in eenvoudiger kring mijn dulcinea moes zoeken en dat was Daatje, die bovendie geen slechte partij was, gezien de katjes- drop en de zuurballen. Maar waarom Daatje het op 7 Mei 191! had uitgemaakt kan ik mij, met dat verj geelde s choolschriftblaadje in de hand niet meer herinneren. Wel wonderlijk is het leven. Corry is een gezellige moeder van vie kinderen; zelf doktersvrouw nu. En diezelfde Wim heb ik, nog niet 2 lang geleden, op zijn laatste gang begeleii De ontberingen van een Japans gevangen kamp hadden hem ondermijnd. De herfst zon scheen in de opexx groeve. En een vo gel zong vrolijk en luid in de stille middag Aan Daatje heb ik nooit meer gedachl Ik zou eens naar die provinciestad moe ten gaan. Ik kan nog zo het straatje vinden. Zulke stadjes en zulke straatjes veram deren niet veel; misschien dat die nijdig) winkelbel nog even luid lawaait, wannee! ik de glazen dexxr openstoot. En dat het K 1 nog precies zo geurt naar soda en zeept Dat er een dikke blozende blonde vrouij j achter de tooxxbank staat met een gezellig) lach op haar volle gelaat met sproeten. Ik zou dan kunnen vragen om Reckitlj zakje blauw. En dan dat briefje voor haa) leggen: „alsdat ik niet meer met u gaan wil] Maar misschien zou het dan ineens pijn lijk worden. ELIAS. I aan „Ree sigarettei P r Korff die Nieuwe uitgaven Logan Pearsall Smith, Some Trivi» f J. M. Meulenhoff, Amsterdam. c Dit boekje bevat een onvertaalde selecti uit twee grotere delen, „Trivia" en „Mor Trivia". Het zijn kleine stukjes in elegan Engels, meestal maar weinige zinnen, waarii met pretentieloze wijsheid gedachten zijl vastgelegd, ieder gerezen uit een enkele on bevooroordeelde indruk. Soms zijn ze hee eenvoudig, enkele fijne lijntjes slecht! andere zijn gecompliceerder, beheerst e: sierlijk getekend wat even door een impx-es sie is losgekomen in een soepele, rijke geesi De sfeer van dit werk zou bij een verder rangschikking en classificering slechts be schadigd kunnen worden weergegeven. Chai me is de voornaamste hoedanigheid: de ont wapenende charme, die altijd een zelfonl hulling zonder tendens kenmerkt, en dit wanneer er veel te onthullen is, zelden mee zo klaar en simpel voorkomt maar da ook, als zij voorkomt, behalve ontwapenen ook betoverend is. Hier ligt ons menselij) wezen, ontdaan van aangekochte zelfrechl vaardiging en daarna glanzend gepoetst me zuivere litteraire was. Het heeft een diep bekoring zo. Dat de Trivia onvertaald in Nederlani onder de belangstelling worden gebracht goed; vertaling zouden ze niet overleven Misschien herschepping, als iemand dat duri te ondernemen. S. M Aan de heer P. Roze te Bloemendaal door de Academie voor Bouwkunst te Am sterdam het diploma van Architect Hogen Bouwkunst uitgereikt. Itood en geel. Hoezeer zij er persoonlij): ook op gesteld zouden zijn, mogen fi'uittelers in Herefordshire geen blondi meisjes in dienst nemen voor het be sproeien van vruchtbomen, aldus heef de „commissie van landbouw in tij< van oorlog", die nog steeds haar func ties uitoefent, besloten. Ofschoon d meisjes, die de vruchtbomen bespuit ten, met rubbermaskers waren uitge rust, bleken deze maskers geen vol doende bescherming tegen de inwerkinl van teerolie op de huid van blondi meisjes te bieden en werden deze ii het gezicht zo rood als pioenen. Onmid dellijk kregen zij andere apparaten, dii hen, naar was gegarandeerd, niet roof zouden kleuren. Dat was wel zo, maa hiermee werden de blondines geel. Bru nettes ondervonden deze schadelijke in vloed niet. Gedurfd. De Franse regering heeft bij d Franse modeontwerpers er tegen ge protesteerd dat de nieuwe mode te vee. materiaal vergt, aldus schrijft di „Samedi Soir". Ofschoon er in Frank rijk geen verbod bestaat tegen het ma ken en het in de handel brengen va: lange japonnen zoals in Engelani wel het geval is heeft de directed van het ministerie van Nijverheid leider van het Franse damesmode concern gevraagd' „Hoe kunt u japon nen ontwerpen, die alleen voor de rol 40 meter nodig hebben, nu het land ge bukt gaat onder groote schaarste aai grondstoffen?" Het aldus gekapittelde hoofd van he damesmode-concern laakte „de over dreven krantenverhalen" en herinner de de regering er aan dat het de plich is van de Franse „couturiers" om ,,d wereld op te luisteren door originalitei en gedurfdheid". (UJP.)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2