niesen De 9 Muzen Madame Ia Mode CHEFAROX Philomène van Kerck hoven-Jonkers I let belastingoproer van 1748 ZATERDAG 24 JANUARI 1948 3 O M. VASALIS: „De Vogel Phoenix" (A. A. M. Stols, 's-Gravenhag' INDS HET VERSCHIJNEN van de met de „van der Hoogt-Prijs" bekroonde bundel „Parken en Woestijnen" heeft een deel der literaire kritiek zich met een hin derlijk vak-jargon op de verzen van deze dichteres geworpen, om aard en wezen van haar werk nader te bepalen en te „ver klaren". Men kan de ontvankelijkheid voor deze poëzie, die ik tot de zuiverste reken, welke sinds jaren geschreven is, geen on herstelbaarder schade toebrengen dan door Vasalis' gedichten te gaan rubriceren met termen als „expressionistisch", „evocatief", „psychologisch" men kan er de gave menselijkheid, die vanuit de diepste diep ten komt waarvan een sterveling zich in begenadigde ogenblikken van beproeving of gelukzaligheid bewust kan worden, hoog stens mee verhullen, verduisteren en wat erger is schenden. Franz Werfel heeft eens geschreven over „'s mensen reinste geluk": hij wordt eraan herinnerd hoe de wanden van de Egyptische koningsgraven, waar de tot mummies vereeuwigde doden rusten, versierd zijn met de symbolen van innigste levensvreugde. Hier zijn dood en i leven geen tegenstellingen meer, maar wordt het leven geëerd i-n het aangezicht I van de dood en de dood vereeuwigd als bestendiging van voltrokken leven. Hier is het hoogfeest, want de tegenstellingen zijn opgeheven in een beleving van de eenheid aller dingen: in hun geheimenis, hun eeu- I wig wonder. Steeds weer als de mens dit mysterie heeft ervaren, was er een duize lend ontroeren in hem en hij moest ervan getuigen: hij stootte zijn oerklanken uit en deze, de geluidsuitdrukking van dit af grondelijk diep eenheidsbeleven, werd tot toverteken, tot schriftteken (nu verstard tot onze drukletter), tot bezweringsformule van het diepst duistere en heldere, wat een mens beleven kan. Ver zijn wij, verstan delijken, afgedwaald van deze oerbron, waarvan ieder in gevoelens en gewaarwor dingen nog vagelijk weet, maar die opnieuw tot klank, tot beeld, tot zin wordt in wat door de kunst hier dus de woordkunst in een schone vorm wordt gevangen als evenbeeld van zijn herkomst: .eenheidsbe leving van het eeuwig wonder. Van dit alles zijn de verzen van Vasalis vol en daarom is deze dichteres een gróót kunstenares. Vervuld van een innige liefde voor al wat leeft, doordrongen van de on omschrijfbare intuïtie voor het groot myste rie dat zich voor allen en overal onthult en toch niet laat ontraadselen, heett zij het uitzonderlijke, bizarre, buitennissige niet nodig, om telkens weer het beeld te zien opdoemen, dat in oudere lijden de veel- I soortigheid der verschijnselen tot de oer- orde van zijn oorsprong vereende: zichtbaar bijna zonder schaal en niets dan leven, tot de rand geschonken cn zonder smet of schaduio neergezonken en opgestegen in de broze bokaal." Het is een kindergezicht, een zeer dier baar kindergezicht, waarboven „een lichte warmte als van de aarde 's avonds als de zon verdween. En ais de wind in een gor dijn, ging licht zijn adem in en uit zijn lippen", dit nog met warm leven begif tigd kind, straks „licht en -stil en schoon met de dood op het lege strand alleen ge bleven", is instrument van dat mysterie. Ook kan het het buigzaam, geurend, donzig gras zijn, een in nevelen vervagende boom of een zee, oud en grijs, sprekende met duizend stemmen één geluid tot de smalle I levenskust waarop wij staan: ,.mijn oude liefde, mijn oud vertrouwen zoo groot, haast niet om uit te houden. en als zij dan omhoogziet, is daar weer voor 't eerst de hemel: „hoe die zich rusten de verhief." „Voor het eerst": want vele onzekerheden, veel twijfel en vertwijfeling moesten doorstreden en overwonnen wor den, voor dit groot beleven, dat van haar kind-zijn haar heeft bewogen, in aanvaar dende rust haar deel kon zijn. Een rust niet blijvend; maar als de Vogel Phoenix, die zichzelf verbrandt om uit zijn as, her boren, te herrijzen, komt alle deernis om eigen ontoereikendheid, geschondenheid, gekwetstheid, aangevlogen en klemt zich, symbolisch, aan een hand die schrijft een belijdenis die men een vers noemt. In zulke ogenblikken, waar dan ook beleefd in eenzaamheid of door mensen omgeven wordt het heimwee naar de oorsprong der dingen wakker, „met een kreet, die. dacht ik, iedereen kon hooren"; dan duldt de hand die schrijft de greep van deze I vogel der vernietiging en herborenis, in pijn, maar met het besef dat dit de grootste zonde is: voorbij te gaan aan het verwon derlijkste, aan de gezegendheid van een beproefd bestaan en vèr van de werkelijk heid veelvuldige openbaring van het groot mysterie te zijn weggeraakt. Soms is er, in vervreemding en vereen zaming, leed om het verstoken-zijn van „de hemelsche muziek, de eenheid in het aardsche zingen", soms is er wanhoop om 't gemis van de bestemming voor zulk een overmaat van levensinnigheid of om de on- macht, de rijke werkelijkheid in klanken te vatten in de volheid van haar diepste zin. Eens voelt zij, Vasalis, zich in de mense lijke behuizing van een lage kamer door een dunne wand van doorzichtig glas ge scheiden van wat daar buiten is, aan een hoge hemel waar de sterren „schuldeloos e)- eti vrij" fonkelend verkeren. Hier, in deze kamer, staat ze, in aardse gebondenheid; en naar ginds, naar ver, naar wat niet meer van deze wereld is, gaat de diepste drang van haar hart; gebonden en toch ontstegen zweeft ze tussen een hier en een ginus, een „nu" en een „eeuwigheid" en voelt zich „te verward, le warm, te klein" om te ademen in die al te zuivere luchten en tóch te zeer vervuld ran „hemels luisteren" om heim- weelocs dit aardse toe te behoren. Als er één dichter de diepste betekenis van Goethe's „Stirb und werde" met een leven lx lijdt, dan is zij het, Vasalis, die in het beeld van de twee appelboompjes eens in hun witte bloei de „vlinderhoofden wijd omgeven door hun aller-eerste droo- men", dan, verouderd in het getij, ingeto gener en lomer napeinzend hoe het was zich zelf herkende en zo mild het smarte lijk en soms gelukzalig mensenlot van ster- feUjkheid-en-eeuwigheid in haar dichter schap aanvaardde: „Voller wordend met de dagen, vastgegroeid in 't oogenblik, bestemd, mij-n zustertjes. als ik te wortlen, rijpen, vrucht te dragen." Zo kan uit de Phoenix-as van iedere smart een „sterk en heimelijk leven" rijzen, „sierlijk en naakt en zonder zonden." C. J. E. DINAUX. Censuur. De Katholieke Amerikaanse „Ligue of decency" heeft de Franse film .jvolpone", gemaakt naar het toneelstuk „Volpone or the fox" van Ben Jonson, op haar lijst van verboden films geplaatst. De liga motiveert dit besluit met de verkla ring. dat de film onbetamelijke scènes en Godslasterlijke toespelingen bevat. >Iocd. De componist Henk Badings heeit een pianosonate gepubliceerd, opgedragen aan de pianist Cor de Groot „ter herinnering aan gezamenlijk genoten ..bijzonder recht Prof. Van Eyck onderscheiden. Het be stuur van de „Jan Campertstichting" te Den Haag heeft enkele letterkundige prijzen in gesteld. Een Constantijn-Huygensprijs. groot f 2000, zal op ongeregelde tijden worden toe gekend aan een Nederlands auteur als een bewijs van hoge waardering voor zijn gehele oeuvre. Het bestuur heeft deze prijs voor de eerste maal toegekend aan prof. dr. P. N. van Eyck. Voort wordt een prijs van f 1500 uitgeloofd voor een nog niet of sinds de be vrijding gepubliceerde roman, ten dele spe lende in Den Haag. Tenslotte zal jaarliiks een Jan Campert- prijs. groot f 500, worden beschikbaar gesteld voor een gedicht of gedichtenbundel, of een essav of bundel essays op letterkundig ge bied' van een Nederlands schrijver, die niet ouder is dan 30 jaar. De eerste keer zal deze prijs worden toe gekend aan een dichter of essayist die zich door zijn houding in het verzet heeft onder scheiden. Voorzichtig met zwakke maag Als U last hebt van maagzuur, zorg dan dit riet te verergeren door een of ander middel dat het zuur wel wegneemt, maarop den duur steeds méér zuur veroorzaakt. CHEFAROX bevat geactiveerd colloïdaal aluminium hydroxyde, dat géén nieuw maagzuur doet ontstaan en een geleiachtige, genezende laag op de maagwand vormt. In grote Amerikaanse klinieken is het ge bleken het ideale middel te zijn. Wimsiuiniwunwhê 11.25 per doos - f 0,40 per buisje. (Advj ZESDE VOLKSCONCERT DER H. O. V. Op het Volks-concert van Dinsdag 27 Jan. dat door de Haarlemse Orkest Vereniging onder Kees Hartvelt zal worden gegeven, zal de cellist Piet Lentz zich met orkestbegelei ding in een tweetal werken laten horen, allereerst het celloconcert van Boccherini en na de pauze het Concertino voor cello orkest van Alb. Roussel. Als omlijsting van deze werken worden voorts uitgevoerd de Symphonie no. 8 van Beethoven en II matrimonio segreto var Cimarosa, tenslotte wordt een eerste uitvoc ring in Nederland gegeven van het Concert teor strijkorkest van Strawinsky. De mannenkleding krijgt geu-oonlijk slechts een fractie van de belang- stelling, die madame la Mode koestert voor de garderobe harer onder danen. Gelukkig overi gens, want op bijgaande foto kan men constateren waartoe die belangstel ling leiden kan. Overi gens moet erbij gezegd, dat het hier een creatie geldt die in het hoofd van een man is opgeko men. Dat zal door talrijke dames met een laat- dunkend „Natuurlijk" worden gecommentari eerd. De Hamburgse straat wandelaars werden de zer dagen verrast door ie aanblik van een raar jekleed man, die zich echter van de belang stelling weinig aantrok gn kalm voortwandelde in zijn merkwaardig costuum dat bestond uit 95 aan elkaar genaaide lapjes. Walter Tamman, een vluchteling uit Bres- lau, kwam op dit uit zonderlijke idee toen het hem niet gelukte in Hamburg een dragelijk costuum te krijgen. Hij verzamelde staalkaarten van vooroorlogse stoffen en liet die aan elkaar naaien. Hij bezit thans dus wel een dragelijk costuum, maar hij loopt er enigszins mee in de gaten. TonccJherimieringen en toneelportretten De jongeren onder mijn lezers zal de naam van Philomène van Kerckhoven Jonkers de moeder van de bekende acteur Stan van Kerckhoven weinig zeggen, maar de ouderen, die trouwe bezoe kers waren van de voorstellingen der Rot terdammers zowel onder Le Gras en Haspels als hun opvolger P. D. van Eysden zullen zich deze Vlaamse ras-actrice zeker nog goed herinneren. Zij heeft in de oude in 1940 afgebrande schouwburg in de Aert v. Nesstraat te Rotterdam triom fen gevierd,eerst naast Catharina Beersmans later naast Marie van EysdenVink en Alida TartaudKlein en zó groot was haar populariteit in Rotterdam, dat heel de Maasstad meeleefde met de ruzie, die op een goed of liever slecht ogenblik was ontstaan tussen Philomène zoals zij al gemeen genoemd werd en haar directeur. Want hiervan hing het af, of zjj in Rotter dam zou blijven dan wel weer naar Ant werpen zoü terugkeren. Carel van Hees, die jarenlang aan het Rotterdams gezelschap als acteur verbon den is geweest en later directeur werd van de Stadsschouwburg te Haarlem, had het dikwijls over de opwindende, heel Rotter dam in spanning houdende ruzie, als hij zijn herinneringen aan die goede oude tijd ophaalde en hij vertelde dan van die ge denkwaardige avond, toen mevrouw Van Kerckhoven besloot niet heen te gaan. Het stond zo goed als vast, dat zij met haar man een voortreffelijk karakterspeler Rotterdam zou verlaten, maar in de pauze van haar benefiet-voorstelling wist de heer De Monchy haar over te halen weer con tract te tekenen voor Rotterdam. Toen het scherm op was, kwam Philomène op het toneel, liep tot vlak voor het voetlicht, spreidde haar armen breed uit en riep met haar Vlaams accent: „Lieve mensen, iek blèf!" „Nooit", zo zei Van Hees, „zal ik het gejubel van de stampvolle zaal na die woorden vergeten. Er waren dames, die ge woonweg zaten te huilen. Men wuifde met zakdoeken, schreeuwde: „Hoera! Leve Phi lomène!" het was een enthousiasme, zoals ik bijna nooit nog had meegemaakt. Zo leefden de Rotterdammers toen nog mee met alles, wat het toneel betrof'. En mevrouw Van Kerckhoven was die populariteit en die verering voor haar ta lent waard. Zij was na Catharina Beersmans als een der beste vertegenwoordigsters der Vlamingen in ons land gekomen en haar Vlaams accent heeft zij evenals haar grote kunstzuster altijd behouden. Zij had haar figuur voor het toneel niet mee zij was klein en wat ineengedrongen maar zij bezat, wat de Fransen noemen een „tempérament excessif". Zij kon de plan ken, waarop zij speelde, doen schroeien met haar brandend spel en zij heeft in haar Rotterdamse tijd prachtige dingen gedaan. Ik heb in Multatuli's „Vorstenschool" nooit een zo goede en innige Hanna gezien als mevrouw Van Kerckhoven, of het moest de UIT HAARLEMS VERLEDEN De Fiscus is nooit populair geweest! Maar nu beperkt ons verzet tegen hoge belastingen zich tot het houden van rede- voeringen, het schrijven van artikelen in de courant en het mopperen op de deur waarder. Vroeger waren de protesten soms heel wat actiever, getuige onder meer wat in de geschiedboeken is vastgelegd. Heel ernstig is het geweest in 1748 te Haarlem, dus juist twee eeuwen geleden. Na de verheffing van Willem IV tot stad houder had het volk gehoopt dat er ver beteringen in het landsbestuur zouden vorden ingevoerd. Daarvan is evenwel weinig terecht gekomen. Veel ontevreden heid was er over het optreden van de pach ters der belastingen die, om zich een goede winst op de pachtsom te verzekeren, de be volking hoge bedragen afpersten. Dit leidde te Haarlem tot een ernstig oproer. Alle vvo- .gen van de pachters (het waren er zeven) werden geplunderd, de meubels werden stuk geslagen of in het water ge gooid Daarbij ging veel waarde verloren, want de pachters hadden grote huizen, die weelderig gemeubeld waren. Het stadsbestuur had de schutterij opge roepen. maar dat baatte niet veel, omdat de schutters in veel gevallen de partij der oproermakers kozen. De burgemeesters beloofden, in de hoop het oproer daardoor te bezweren, dat de belastingheffing en -inning gewijzigd zouden worden. Dat hielp. De stadsbe stuurders verkeerden evenwel in een moei lijk parket toen de volgende dag een offi ciële mededeling uit den Haag kwam, dat er van die hervormingen niets kwam en de oude toestand met kracht gehandhaafd moest blijven. Zij redden zich op dat mo ment er uit door.een heel ander besluit der regering van de pui van het Stadhuis te laten voorlezen! Misschien dachten zij: „komt tijd, komt raad". Voorlopig waren zij althans van het oproer af! Ook in andere steden o.a. Amsterdam, den Haag en Leiden kwamen belasting- oproeren voor, maar die hadden daar toch niet zo'n ernstig verloop als hier. Toen er geen hervorming der belasting kwam stak te Haarlem het verzet af en toe weer de kop op Ln 1750 werd de toe stand weer zo critiek, dat de landsregering besloot gewapende mannen naar Haarlem zo jong gestorven Jo FeitenSteenbergen, de zuster van de bekende acteur Paul Steenbergen, zijn geweest. En later zag ik van haar die fel levende Blanchette in het stuk van die naam van Brieux. Ook herin ner ik haar nog in de zo vermakelijke rol van Temia in Multatuli's Aleid, die zij met een zo geestig aplomb speelde. En voor treffelijk moet zij ook geweest zijn als Pierrot in de bekende pantomime „De Ver loren Zoon", maar dit was vóór de tijd, dat ik het toneel bezocht. Rotterdam heeft toch later de Van Kerck- hovens aan België moeten afstaan, maar lang hebben zij het er toen niet uitgehou den: Zodra Willem Royaards hen naar Nederland terugriep, kwamen zij weer in ons land. Bij Royaards speelde zij o.a. Kitty Warren in „Mevrouw Warren's Bedrijf" en zelden is deze vulgaire vrouw sterker en impulsiever gespeeld dan door mevrouw Van Kerckhoven. Zij liet zelfs Tilla Du- rieux, die ik later als Kitty Warren zag, in deze rol achter zich. Het was prachtig menselijk en laaiend van temperament. Later heb ik mevrouw Van Kerckhoven nog eens zo in haar volle kracht gezien en wel als de weduwe Guichard in „Monsieur Alphonse" van Alex Dumas, welke rol zij speelde bij de Toneelvereniging onder Her man Heyermans. Zij speelde die tot me vrouw gebombardeerde hotel-meid met verrukkelijke humor en gaf er zeldzame kleur aan. De Amsterdamse critiek was enthousiast over dit heerlijk vitale spel en heel de opvoering, waarin o.a. Louis Chris- pijn van de ploertige Octave, die ondanks zijn ploertigheid steeds uiterlijk „meneer" bleef, iets zeer bijzonders maakte. Kort daarna is mevrouw Van Kerckho ven met haar man naar België vertrokken en toen voor goed. Zij voerde er enige jaren de directie over een volksschouwburg te Antwerpen en later te Brussel en keer de niet meer naar Nederland terug. In 1933 is zij kort na haar man gestorven, maar in mijn herinnering blijft zij leven als een der meest vitale en voor Vlaande ren representatieve actrices, die ik heb ge kend. J. B. SCHUIL. BROEDERTWIST Vredig Spaarndam werd in de afgelopen nacht gewekt door de overluide conversatie van twee gebroeders, die hun materiële wel stand aan de paling danken Eén van hen wilde zijn argumenten kracht bij zetten door de ruit van de woning van zijn broer aan het Visserseinde te verbrijzelen. Hij vergiste zich echter en deed het venster van een belendend perceel sneuvelen. Toen grepen politie en enkele burgers van Haarlems grensgebied in en geleidden de twistenden naar hun sponde. Waarop rust en orde weerkeerden. Dr. W. B. Smit, directeur van de Ge neeskundige Dienst te Haarlem zal Dinsdag 27 Januari een voordracht houder, voor de Huishoudelijke Voorlichting in het Huis voor Ouders, Lange Margarethastraat 19. Onder werp: „Ziekte en gezondheid van het school gaande kind'. Amsterdammers zagen slechts de muziekkapel Om half één gistermiddag zou de Engelse ambassadeur op het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam zijn opwach ting bij H.M. de Koningin maken. Zoals gebruikelijk ging daaraan enig cere monieel vooraf. Honderden Amsterdam mers stonden in een vierdubbele rij voor het paleis geschaard en volgden aandachtig de opmars der Koninklijke Militaire Kapel, wier trompetgeschal over de Dam echode. Stram marcheerden achter deze muzikale grenadiers tde vaandelwacht en de paleiswacht. Niemand lette op de dame in de grij-ze wintermantel, die kalmpjes om het Damplanlsoen wandelde. Slechts één wandelaar herkende huar en nam haas tig zijn hoed af. Op het hoekje bij de krantenkiosk ivachtte de Landsvrouwe, die begeleid werd door een hofdame, enkele ogenblikken, tot de niets ver moedende verkeersagent het stopbord draaide en het Rokin-verkeer een halt toeriep. Tussen haastig overstekende andere voetgangers wandelden de twee dames rustig langs de agent, die de Koningin ook toen niet zag en het bord alweer draaide nog voor zij de vier kante steentjes van de Dam had bereikt. De Dam zelf was vrijwel verlaten. Aan de rand vlak tegenover het paleis volgde de menigte de voorbij marcherende kapel. - Achter de ruggen langs wan delde Hare Majesteit dwars over het plein, stak bij de Nieuwe Kerk aan het einde van de lange rijen Amsterdam mers onopvallend de straat over en ging aan de achterzijde het paleis binnen. De honderden Amsterdammers hadden slechts aandacht voor de militaire kapel Over Muziek Chopin Zoals tcij reeds mededeelden, wordt onze oud-stadgenoot de heer J. H. Sauveur, consul-honorair van Frankrijk, oud-voor zitter van de Alliance Frangaise in Neder land en oud-leraar aan de HJ3.S. te Haarlem op 31 Januari 80 jaar. De heer Sauveur woont thans Rue Guynemer 34, Parijs VI. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 21 JANUARI Stadsschouwburg: „Aan d'oever van een snelle vliet", 8 uur.Palacc: „Hoogste roem", 18 j.. 2.00, 4.15, 7 00 en 9.15 uur. I.uxor: „49 th parallel". 14 j-. 2.00, 4-15, 7.00 en 9.15 uur City: „De patiënt verdwijnt". 18 j.. 2.15, 4.30. 7.00 en 9 15 uur. Spaame: ,,De gele roos van Texas", 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het gebeurde morgen". 14 j., 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Woeste hoogte" 14 j 2.00 4.15, 7 00 en 9 15 uur ZONDAG 25 JANUARI Stadsschouwburg-, „Aan d oever van een snelle vliet". 8 uur Kinderoperette „Zigeu nerbaron". 2 uur. Gem- Concertgebouw .Tom Poes en de betoverde spiegel", 8 uur. Biosco pen Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 26 JANUARI Wykgebouw. Gcd. Oude Gracht 101. N'ed. Ver. voor natuurgeneeswijze, spreker G. F. M. Schutte. 8 uur. Bioscopen Middag- en avondvoorstellingen. le zenden om daar te helpen de urde te handhaven. Dat was olie op het vuur. Een deputatie van 48 schutters trok naar Den Haag om te protesteren tegen het zen den van deze militie naar Haarlem. Zij zou den daar de Haagse heren wel eens aan het verstand brengen hoe het moest. Maar toen ze ternauwernood in den Haag waren aangekomen weiden ze van hun bed ge licht en in arrest gesteld! Van zo'n depu tatie waren de landsbestuurders niet ge diend. Toch werden ze maar zonder iets berecht te hebben weer gauw in vrijheid gesteld, alleen één hunner, die wat anders op zijn kerfstok had, werd vastgehouden, om die oude rekening te vereffenen. Daarop trokken 300 man Zwitserse en Hollandse garden de poorten van Haarlem binnen. Er ontstonden gevechten in de stad, waarbij enige burgers gedood of gewond werden De lijken der burgers werden als afschx-ikwekkend voorbeeld aan een galg opgehangen Het oproer was toen gauw bedwongen. Maar de onrust bleef tot eindelijk een hervorming op belastinggebied werd inge voerd. Nederlandse kunstenaars ontwerpen wandbekleding Onder het motto „Wie ontwerpt de mooiste wand?" schreef de firma Rath en Doode- heefver te Amsterdam een prijsvraag uit waarop een enorm aantal ontwerpen zijn ingezonden. De expositie is beperkt tot de bekroonde en enige, die om hun uitvoerbaar heid of. naar mening van de directie om hun oorspronkelijkheid, zijn waardig gekeurd om ten toon gesteld te worden. De directie schijnt tevreden te zyn. In het voorwoord van het jury-rapport schrijft zij althans: „De enorme verscheidenheid van de ingezonden ontwerpen en de grote fantasie waarvan blijk is gegeven, zullen een verrij king zijn voor onze toekomstige collecties. Ingenieuze vondsten voor rustige back- groundbehangsels, die voor de collectie „De rustige wand" een enorme bijdrage zullen blijken te zijn, zijn te onzer beschikking gekomen. Ook onze collectie decoratieve behangsels zal zeer verrijkt worden door de resultaten dezer prijsvraag." Wat wil men nog meer zou men zo zeggen. Maar de beschouwer, die een en ander critisch beziet, zal er anders tegenover staan Had men niet mogen verwachten, dat bij S94 ingezonden ontwerpen althans eniger mate zou zijn blijk gegeven van een nieuwe gedachte? Ik verheug me over de blijdschap der directie maar sta verbaasd over het ge- brek aan fantasie bij de 894 inzenders. Het is alles conventioneel 'n beetje meer, 'n beetje minder dan vroeger, 'n beetje afwijkend, 'n beetje aarzelend, maar nooit een stevige greep naar het nieuwe. Zeker, de prijswinner G. Kerkhoff, die met P. Koorstra en Ph. ten Klooster in de groep „Decoratieve behangsels" de prijs deelde, heeft een fraai gobelin-achtig motief gegeven en in de groep „Backgrounds" zijn eveneens de ontwerpen van mej. J. Bottema en mevr. J. van Kranendonk op afstand bezien, rustig en als achtergrond wel geschikt, maar het nieuwe, de vondst, de oplossing van het pro bleem: „wandbekleding" is er niet. Toch is er meer verscheidenheid bij de Nederlandse mededingers dan bij de buiten landse aanwezige ontwerpen Het is moge lijk. dat deze laatste meer uitvoerbare dingen bevatten, die met groter ervaring zijn gete kend. aangepast aan de eisen der druktech niek, maar zij zijn op een enkele uitzondering na, arm, leeg en conventioneel. Hier en daar ontdekt men gevaarlijke mo tieven, als menselijke figuren, paardjes. Illustratieve gevalletjes, die in een kamer met hun eindeloze herhaling een obsessie gaan worden. Op zich zelf zijn deze dingen wel aardig bedacht, een enkele maal wel eens geestig zelfs maar wat vangt men aan met een wand waaruit zonder ophouden hetzelfde motief je aankijkt! De prijswinners Bottema en Kerkhoff hehben daarmede ongetwijfeld rekening ge houden en een gevaarloos motief gekozen, dat niets te vertellen heeft. De inleidende directeur, de heer Doode- heefver, sprak terecht over „gelijkschake ling" als hij het had over „de mode van de effen crème kleurige en witte wanden". Het thans geëxposeerde evenwel is voor zulk een effen wand geen gevaarlijke concurrent Het zal steeds een geheim blijven waarom een kamer eerst sfeer krijgt als een mens haar bewoont. Het zit hem in de persoonlijke smaak, de logische gevolgen, de geaardheid van de persoonlijkheid. Wanneer de wand-op-zich-zelf een decora tief geval is geworden, moeten de dingen die er op komen en er tegen staan, deze decora tieve betekenis overwinnen. Nóch de wand noch de meubilering is er dan mee gediend Er is zowaar ook een expressionistisch ont werp waarvan de jury zegt „de nieuwe rich ting voert zeker tot verwerpelijke excessen in schilderachtige rich':ng, die de jury in geen enkel opzicht wen9t aan te moedigen". Wil men nu weten waarom zoveel onvol doende is gebleken? De jury stelde voorna melijk de volgende eisen: aesthetische quali- teiten en mogelijkheid van practische toe passing en technische uitvoerbaarheid Zeer weinigen der mededingers echter hebben de moeite genomen zich in de fabriek op de hoogte te stellen van het fabricage-proces. Het was voor velen dus maar een greep in het wilde, een gooi, kleuren werden op niet te reproduceren manier toegepast, verband tussen kleur en tekening werd even min in het oog gehouden. De firma Rath en Doodeheefver heeft haar best gedaan een medewerking mogelijk te maken op ruime schaal, zonder voorkeur, voor allen zonder uitzondering. Men behoeft er niet aan te twijfelen of zij zal uit het ingezondene het goede puren en zó combineren en schikken, dat het verkre- gene wordt gekneed tot een bruikbare stof. ontdaan van fouten en misschien ook wel, verrijkt met nü ontdekte kwaliteiten, al zijn deze laatste dan ook niet zo rijk aan ver scheidenheid en zo veelvuldig dat we er ons over zouden moeten verbazen. HERMAN MOERKERK Engeland als politieke factor Uiteenzetting van mr Burger Donderdagavond sprak oud-minister mr J. A. W. Burger voor de afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid over „Enge land als politieke factor." Spr. gispte de al te beperkte belangstel ling voor de buitenlandse politiek in ons land, die des te opmerkelijker is, waar ons volk in alle werelddelen rechtstreekse be langen heeft. In ons land hadden noch heb ben wij bijvoorbeeld een Bevin, die drager is van de politieke gedachte, waarop de re gering steunt, maar altijd vakministers van buitenlandse zaken. Engeland daarentegen maakt buitenlandse zaken tot kernpunt van zijn politiek. Aan de hand van internatio nale vraagstukken lichtte spr. dit Engelse standpunt toe. Vroeger werd de Engelse politiek gevoerd met militaire ma thans door overeen komsten, waarbij a«r troepen worden terug getrokken. maar waardoor landen als India vrijwillig deel blijven uitmaken van het Britse imperium. Spr. betoogde dat de Britse politiek er ook nu nog op gericht is de evenwichtsfactor in de wereld te blij ven. Liever dan een blok te vormen met Amerika wil Engeland zo mogelijk met hulp van een West-Europees blok de balans tus sen Rusland en Amerika in evenwicht hou den. De beste technische analyse van Cn«'i»in s pianomuziek werd gemaakt door Hugo Leichtenlritt Toch ontkomt ook deze theo reticus niet aan de verleiding, hier cn daar dichterlijke verklaringen tc geven. Liefdesleed, ellende cn doodsangst klinken de bewogen geleerde in het oor en de ge willige film-fantasie van vele muzieklief hebbers zou met verhalen bevolkt worden, als ze dergelijke bespiegelingen lazen. Maar Leic'ntentritt's analyse is geschreven voor vakmensen cn voor zo ver zij een verklaring van vorm en harmonie geeft, is zij voortreffelijk De schrijver beseft de machtige waarde van Chopin's muzikali teit en hij had zich de poëtische ontboe zemingen kunnen sparen. Ik moet hier direct bijvoegen, dat deze dichterlijkheid slechts kleine deeltjes van zijn onderzoe kingen vormt, maar al zijn ze nog zo kort en verspreid, ze nemen door de suggestie een sterke plaats in. Wanneer hij bij een Nocturne aantekent „dit liefdeslied", dan is dit voor de lezing van de muziek bij een muziek-student eerder welsprekend dan de beschrijving van het organisme van het werkje. Maar kunnen wij dan het karakter van. de muziek niet bepalen? Wij kunnen het karakter omschrijven naar de aandoenin gen die het opwekt door rhythme, melodie en harmonie en door de overeenstemmen de eigenschappen dezer elementen. Wij gaan al zeer ver, wanneer wij spreken van een erotische muziek en nog verder, wan neer wü van religieuze muziek gewagen. Al deze bepalingen zijn zwakke pogingen tot verantwoording van de gevoelens, welke de muziek in ons wekt. Het is zeker waar dat sommige composities een duide lijk sprekend karakter hebben, een we zensbeeld waaraan wij niet twijfelen en waarop wjj naar onze eigen aard reageren met sympathie of antipathie: maar het zijn niet de pogingen tot omschrijving van een karakter, die ik veroordeel, maar wel de bepalingen van een zekere inhoud. Bii deze overwegingen denk ik natuur lijk aan instrumentale muziek en speciaal aan de piano-muziek van Chopin. Wie heeft bij de gedachte aan de overstel pende rijkdom aan muzikale schoonheid in deze artist niet felle opwellingen van warmte? En hoe licht leiden de ge voelens dan niet tot concrete verbeeldin gen? En wie denkt er aan dat een derge lijke verbeelding dan geen verdiening, maar eigenlijk een soort poëtische afreke ning is? Het is minder gemakkelijk, maar juister om te beseffen dat het niet één sentiment maar een onoplosbare vermen ging van aandoeningen is. die de „gevoels inhoud" van een instrumentaal stuk uit maakt. De muziek van Chopin is hiervan het illustere voorbeeld. Schakel uw dagelijkse wezen uit en laat de zeggingskracht van deze muzikaliteit over u heenkomen' hier spreekt het musische hart. Ik weet niet wanneer zijn melodie in een Nocturne een liefdeslied, een klaagzang, een wiegelied is. Is het niet altijd het wezen van al deze liederen en van de vele en vele onbepaal bare gevoelens, die zich niet afzonderlijk laten kennen^ Wie kan zeggen, wat de fameuze kracht der Etuden bevat? Maar ik ben dankbaar het niet te weten en onzegbaar gelukkig met de zekerheid dezer schoonheid. Wat bewust en positief te be wonderen is, nadat u zich hebt gewonnen gegeven aan deze muziek, is de meester lijke vormbeheersing bij zulk een overmaat aan enthousiasme en energie. Voor ons gehele wezen is deze wereld van Chopin's etuden bewonderenswaardig: zowel het verstand als alle sentimenten zijn geluk kig met het klinken van deze muziek En zo is het ook buiten het klinken dezer stukken altijd aangenaam te bedenken hoe Chopin's zo veelzijdige muzikale na tuur zich aristocratisch bepaalde tot het ene instrument, dat zijn tweede wezen was. Dit is geen eenzijdigheid, maar be heersing. En zo zijn ook de afwijkingen in de structuur zijner stukken geen vrij buiterij, maar de zekerheid van het eigen organisme. Het moet wel schijnen alsof in dit korte opstel over Chopin niets verklaard wordt. En hoe vreemd het ook klinken moge dit is ook eigenlijk de bedoeling. De tendenz van dit geschrijf is feitelijk: laat u niets verklaren en luister naar de naamloze schoonheid. Iedere ernstige muzieklief hebber weet. hoe moeilijk het is de be wustheid te verliezen terwille van de ont vankelijkheid. en ik mag 't niet moeilijker maken. Voor hen die graag bekennen „ik weet van niets, maar ik vind 't heerlijk" zijn deze regels als instemming bedoeld; voor hen die welen „wat de stukken be tekenen" zij dit stukje ter overweging aangeboden Voor hen, die Chopin eigen lijk een salon-effect vinden, is dit alles niet bedoeld want ik zou er hen toch niet mee kunnen bekeren. HENDRIK ANDRIESSEN. AANKOOP VAN DUMPMAC1IINES IN AMERIKA. Het ministerie van Economische Zaken heeft een centraal orgaan in het leven ge roepen, dat zich belast met de uitvoering der bestellingen, welke de Nederlandse industrie wenst onder te brengen bij de „War Assets Administration". Dit orgaan, de „Stichting U.S.A. Dumps Metaalbewer king". omvat alle bij de ondervakgroep groothandel in metaal- en houtbewerkings machines ingeschreven handelaren, maar werkt geheel onafhankelijk van deze on dervakgroep. Ten behoeve van rechtstreekse aanko pen bij de W.A.A. heeft de Nederlandse regering van de regering der Verenigde Staten een transfercrediet verkregen van 25 millioen dollar, waarvan de rente is vastgesteld op 3 pet. per jaar. De W.A.A. brengt op het ogenblik hoofdzakelijk speciale machines in liqui datie, waarvan een groot aantal voor de Nederlandse industrie geschikt is. Boven dien kunnen deze machines met zeer korte levertijden en tegen vrij lage prijzen wor den verkregen. Het is de bedoeling de aankoop van metaal- bewerkmgsmachines uitsluitend door be middeling van de stichting tc doen ge schieden, welker activiteit zich thans nog in een stadium van voorbereiding be vindt. Eerst wordt door deskundigen, die zich thans in de Verenigde Staten bevin den, nagegaan, welke typen machines in de Amerikaanse dumps aanwezig zijn en in welke toestand deze verkeren. Daarna zal het mogelnk ziin de Neder landse industrie van advies te dienen en eventueel transactie tot stand te brengen. GEEN VOORRANG VERLEEND. Een wielrijdsterdie, komende uit de Edisonstraat geen voorrang verleende aan een op de Leidsevaart in de richting Heem stede rijdende auto. werd aangereden ver loor het bewustzijn en moest met een hersen schudding en een hoofdwonde naar een zie kenhuis worden overgebracht. Van de auto bleek de handrem defect.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5