Politieke reclassering in cijfers JÊ IS sl ii Directeuren Engelse reisbureaux zagen Haarlem in een flits ZATERDAG 24 JANUARI 1948 HAARLEMS DAGBLAD De stichting „Toezicht Politieke Delinquenten" De Stichting „Toezicht politieke delin quenten", die in 1946 de grote stroom van „lichte gevallen" moest opvangen, heeft in 1947 het heel wat rustiger gehad. Ston den einde 1946 2095 delinquenten onder 987 toezichthouders, een jaar later waren deze getallen slechts weinig gegroeid nl. tot 2208 delinquenten met 1041 toezicht houders. Eigenlijk is het einde van dit hoogst be langrijke werk reeds in zicht. De meeste delinquenten zijn voor drie jaar onder supervisie van de Stichting gesteld. Dat betekent, dat een reeks van gevallen in 1949 weer op eigen benen komt te staan en dit gaat zo door tot einde 1951. Reeds nu vallen er enkelingen af, voor wie het toezicht slechts één of twee jaar gold. Dit betekent natuurlijk niet. dat alle moeilijkheden daarmee geliquideerd zijn, hoeveel bewondering men overigens voor het voortreffelijke werk van de Stichting kan hebben. Want nog steeds zijn 105 voor malige geïnterneerden „zeer onvoldoen de" gehuisvest en 293 anderen „onvol doende". Deze terminologie duidt aan, dat in deze gevallen van een gezinsvorming nog geen sprake is of wel dat de betrok kenen samenklitten in benauwde, onge zonde ruimten. In meer dan vijfhonderd gevallen is de kledingvoorziening onvol doende. Bovendien heeft het Beheersinstituut vrijwel geen meubelen meer te verdelen. Sinds de inboedels der N.S.B.'ers ten be- hoeve van de bfederlandse staat gevorderd werden, stond de Stichting in 2700 geval len een meubeltoewijzing toe. Daarvan moesten echter nog 350 toewijzingen ge honoreerd worden. Hierbij moet men in het oog houden, dat ook de niet onder toe zicht gestelde vrijgelaten delinquenten zich om hulp tot de Stichting wenden. Weinig werkloosheid. Het is verheugend, dat de arbeidsmarkt de ontslagen geïnterneerden vlot opneemt, j Van de 2208 onder toezicht gestelden, waarvan 652 huisvrouwen, zijn er slechts 60 werkzoekende. Hoofdarbeiders en be-1 oefenaars van de vrije beroepen maken een meerderheid uit. Deze mensen komen moeilijker aan de slag dan de geschoolde handarbeiders. In dit verband kan gewag worden ge maakt van een prettige samenwerking tussen Stichting, Arbeidsbureau en de ge meentelijke dienst van Sociale Zaken. Toezichthouders: Ruggegraat. De voorzitter van de Stichting, mr. Th. F. Raedt, die ons deze cijfers uit het nog. te verschijnen jaarverslag over 1947 toe lichtte. was voorts vol lof over het werk der toezichthouders. Gedreven en geschraagd door een so ciaal verantwoordelijkheidsbesef, vormen deze mensen die hun taak geheel be langeloos verrichten eigenlijk de rugge graat van de Stichting. Dank zij hun in zicht en toewijding kan het mogelijk zijn, dat de N.S.B.'er van een negatieve levens houding tot een positief gerichte overtui ging komt. Helaas, deze gevallen zijn zeld zaam. De toezichthouders zijn bevoegd deze uitzonderingen voor een kortere toezicht- periode voor te dragen. Aperte kwade trouw van de onder toezicht gestelde komt ook sporadisch voor. Slechts in een enkel geval moest een delinquente weer geïnter neerd worden. van politiek niets meer weten, hetgeen op zichzelf al een zeer gevaarlijk nihilisme betekent. Hier verdient ook het Tehuis van de Stichting te Overveen een eervolle ver melding. Onder leiding van de directrice, mevrouw Koning, wordt onder de tachtig bewoners op tactvolle wijze een mooi stuk reclasseringswerk verricht. Ter verstevi ging van het contact met en tussen de toezichthouders is de uitgave van een tijdschrift in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Voorlichting. Hoe omvangrijk en bewerkelijk de taak van de Stichting is, wordt wel het best ge demonstreerd met de aantallen der inge komen en uitgegane poststukken in 1947, resp. 9.000 en 12.000. Hieronder waren 132 voorlichtingsrapporten ten dienste van vervolgende instanties. In bovenstaande cijfers was de activiteit van de afdeling Jeugdzaken, die admi nistratief van de eigenlijke Stichting ge scheiden is, niet begrepen. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraai 21. Telefoon 21375 De minister van Oorlogluitenant-kolonel A. H. JL. Fiévez bracht Vrijdagmiddag een bezoek aan de Stormschool te Bloe- mendaal. Bij het gebouw waren de offi cieren opgesteld, die aan de minister werden voorgesteld. Verstrekking van melk op scholen in Bloemendaal Na de huldiging van de heer G. van Eek verklaarde de burgemeester de Donderdag middag gehouden vergadering van de ge meenteraad van Bloemendaal voor geslo ten en verzocht de leden nog te blijven voor een besloten zitting. Men deelt ons mede, dat daarna nog een rondvraag is gehouden waarbij ter sprake kwam het verstrekken van melk op de scholen. De heer Hempenius informeerde daar na'ar en vroeg of het juist is, dat twee scholen van de gelegenheid, om aan de kinderen bonvrije melk te geven, geen gebruik maken. Wethouder R o h 1 i n g antwoordde, dat de verstrekking van melk op de scholen tot volle tevredenheid werkt. Inderdaad zijn in Aerdenhout twee scholen, die zich niet bereid hebben verklaard aan dit prachtig werk mede te doen. De Christe lijke school doet dit niet om principiële redenen, doch heeft zich wel bereid ver klaard de beschikbare bonnen over de huisgezinnen te verdelen. Dit is natuurlijk- uitgesloten. De R.-K. school doet niet mee. vermoedelijk, omdat het hoofd de aan de ronddeling der flesjes verbonden drukte niet in overeenstemming acht met de goe de gang van het onderwijs. Melden deze scholen zich voor melkverstrekking aan hun leerlingen aan, dan is de heer Rohling gaarne bereid alles in het werk te stellen, om deze laatkomers alsnog in de regeling in te schakelen. Verkeersregeling aan praktijk aangepast B. en W. van Haarlem hebben besloten de middenweg van de Gedempte Oude Gracht tussen Raaks en Verwulft open te stellen voor fietsers. Tot nu toe was het officieel niet toege staan, dat wielrijders van dit weggedeelte gebruik maakten, zij moesten van de vent- weg tussen het trottoir en de bomenrij ge bruik maken. In de praktijk bleek dit echter onmogelijk door de vele parkerende auto's. Thans zijn dus de bepalingen in overeen stemming met de praktijk. Het weggedeelte tussen bomenrij en trot toir is aangewezen als parkeerplaats, be halve op Maandag (marktdag). DELEGATIE UIT CURASAO AANGEKOMEN Gisteravond zijn zes leden van de Cura- gaose delegatie, welke aan de Ronde tafel conferentie in Den Haag zal deelnemen, op Schiphol aangekomen. Heemstede „IS DE JEUGD RELIGIEUS?" De heer E. H. Bos, inspecteur van het L. O. te 's-Gravenhage. hield onder auspi ciën van het Chr. Comité voor Winterlezin- gen in de Chr. Geref Kerk alhier een cau serie over bovenstaand onderwerp. Spr. concludeerde dat tengevolge van de zondeval de angst het leven van de moderne mens beheerst, ook dat van de jeugdige mens. Ondanks alle schijn van onafhanke lijkheid vraagt de jeugd naar steun, wenst een richting gewezen te zien. Dat is de taak der kerk niet alleen, maar vooral die van de ouders. Verscheidene praktische wenken werden gegeven ten aanzien van de behandeling der religieuze problemen van de hedendaagse jeugd. Spreker drong er vooral op aan, dat de ouders hun kin deren zouden dragen in een voortdurend gebedsleven. De bijeenkomst, welke goed bezocht was, werd door de heer J. C. Vermeer geopend en door de heer Bos op de gebruikelijke wijze gesloten. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: N. J. Turenhout en C. Zonneveld: V. A. M. Claes en M M. I. Braffort. GETROUWD: H. G. M. Schoo en S. M. Veenings; B. J. Philipse en M. J. Greijmans; C. R. Kirschbaum en J. H. zur Kleinsmiede; J. A, Agelink van Rentergem en G. Bos- scher; N. de Graaff en S. M. Braak; J. H. Hofstee en J. C. Hofstee: D de Ruiter en W. van Steenwijk. BEVALLEN: C. E. RoestReijer. z.; A Compier—Oosterveer, z.; S. Sollewijn Gelpke Fokkinga, d.; G. A. Keur—van Putten, d G. de GraafDomselaar, z.; E. M. Juffermans van de Poll, d.; C. M. L. Beelenvan Schie, d.; H. M. van der AsdonkJanus, d.; M M PleijsierVoorvelt, d. OVERLEDEN: D. van der Ploeg, 29 j.; A. L. Geisderver, 88 j. Ken dierem-complex „Wat wilt u hebben: een zebra, eén tijger (uit voorraad leverbaar), deze leeuw of zijn wijfje, een aap. als u dat beter schikt, een was- of een bruine beer. tja, dan heb ik hier nog een walrus." Toch is het geen circus-directeur, die zijn levende have uitverkoopt, die hier aan het woord is. De dieren hebben bovendien hun gevaar lijke eigenschappen met hun leven reeds lang geleden verloren, hoe dreigend en schrikaanjagend hun koppen, die keurig zijn uitgestald op een canapé, ook kijken. De gelukkige bezitter van deze originele collectie is de heer L. Rietveld, een Haar lems assuradeur, die voor de tweede we reldoorlog een bezoek bracht aan Zuid- feestelijke kring bijeen Op prettige wijze werden de Luchtbescher mers uit de oorlogsjaren, behorende tot Vak III Vrijdagavond in het gebouw van de H, K B nog eens herinnerd aan de werkzaam heden in de oorlogsjaren. Aan allen, die de vrijwillig op zich geno men taak al die jaren trouw hebben vervuld, is een keurig verzorgd en met foto's voor zien boekje ten geschenke aangeboden, be nevens een oorkonde op naam. Onder leiding van het Vakhoofd ds. C. H. Brandt is deze uitreiking een feestavond ge worden. Leden van de winkeliersvereniging „Dorpsplein Overveen" hielden de aanwezi gen op aangename wijze bezig met cabaret nummers De heer Joh M. Schmidt vertoon de een film van de beoefening der zwem kunst door gebrekkigen en blinden. De uitreiking der boekjes geschiedde door de secretaris der afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Luchtbescher ming, de heer Alberti met een toespraak, waarin hij herinnerde aan de vele moeilijk heden. die zich hadden voorgedaan om de organisatie van zelfbescherming te houden buiten het bereik en de bemoeizucht dei- bezetters, Staatspolitie en Volksdienst De van de Wijkl'ondsen overgebleven gel den uit de vrijwillige bijdragen, indertijd door de bewoners vpn Vak III gegeven voor aanschaffing van materiaal voor de blok- ploegen zullen, op voorstel van ds. Brandt, worden bestemd voor het Oorlogsmunument op de Dreef W. Sterk Jzn. 25 jaar voorzitter De heer W. Sterk Jzn. is 25 jaar voorzitter van de afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Grafische Bond. Het bestuur heeft een receptie georganiseerd op Zaterdag 31 Januari van 3 tot 5 uur in de Kroonzaal van café-restaurant Brinkmann, Grote Markt. Negenentwintig directeuren van Engelse reisbureaux genoten Vrijdagmiddag van de lunch, die hun door de gezamenlijke Haarlemse restaurateurs tijdens de laatste dag van hun driedaagse trip door Neder land in „Brinkmann" werd aangeboden. Er werd een dronk uitgebracht op de Engelse vorst en de Nederlandse lands vrouwe, waarna Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, de hoop uitsprak [dat de gasten behalve indrukken van het ëro't'e'massa der vrijgelatenen wil verleden van de Spaarnestad ook herinne- ringen zouden meenemen aan een vitaal eCentrum met een snel groeiende bevolking hoofdstad van de provincie Noordhol- Luclltheschermers kwamen in land, waartoe Amsterdam behoort om geven door liefelijke forensendorpen en met een badplaats in de nabijheid. „De Haarlemmers zijn trots op het verleden, nog meer trots op het heden en hebben vertrouwen in de toekomst". Spr. bracht hulde aan de ridderlijke, moedige natie, waardoor uitdrukkingen en woorden als „fair play", „gentleman" en „sport" in het Nederlands burgerrecht hebben gekregen. „Engeland is de wieg en het bolwerk van de democratie. Zonder zijn heldendom en vasthoudendheid zou Nederland thans niet bestaan". Wethouder Geluk, die behalve als voor zitter van „Haarlems Bloei" ook toastte namens het gewest Zuid-Kennemerland van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, waarschuwde de heren voor de misvatting, dat iedere vreemdeling in Haarlem een gratis lunch krijgt aangeboden, doch kon hen daaren tegen de verzekering geven, dat het bie den van een maximum aan service een goede Haarlemse gewoonte is. Spr. schets te de betekenis van de bloemenstad als middelpunt van een welvarende en be langrijke streek en ook hij gaf tenslotte uiting aan zijn bewondering voor de Brit ten, een bewondering, waarvan hij hoopte, dat zij de basis zou vormen voor verster king der vriendschapsbanden tussen de beide naties. De voorzitter van het Engelse gezelschap, sir Eric Studdbart O.B.F., sprak tenslotte een dankwoord, waarin hij als zijn over tuiging uitsprak, dat de Nederlanders in de geestelijke betekenis van het woord de vrijheid nooit verloren hadden. Spr. zeide, dat zijn landgenoten eeuwig dankbaar zouden blijven voor de offers, die de Nederlanders hadden gebracht om de levens der leden van de Britse lucht macht te redden. In reisbureau-tempo CITY TAX N.V. Telefoon 16.17.2 Rozenstraat 49 DAG EN NACHT Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 23 Januari 1948 ONDERTROUWD: 23 Jan., H. II. Schaefer en S. M. F. van Wunnik. GEHUWD: 23 Jan., J. W. A. Klein de Groot en M Statema. BEVALLEN van een zoon: 21 Jan., M. M. C. van den Beid—Sprokholt; 22 Jan., M. J. van Kimmenaedevan Eekcn; IT: J. van Dijk Boterbloem: E. HielBakkum: 23 Jan., H M Alders—Dolle: G. A. van Beusekom—van den Hurk; G. Meijer—van Vliet. BEVALLEN van een dochter: 22 Jan W. A. GroskampKensen; M M. de Bruijn Baken: 23 Jan., G. van de Voort—Verbeek; C. J. van Gulikvan der Putten; J. M. H. Boon—Stokman: N. Waanders—van der Gi essen. OVERLEDEN: 21 Jan O. Ottervanger, 75 j.. Berckheijdostraat: 22 Jan., S Hansen Ringk, 71 j.. Gasthuisvest. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, Bchoenenbonnen en textielkaarten te: Haarlem (Vleeshal). C. Da tot en met Di. Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12.15 uur A2 tot 4.30 uur B tot en met Be. Aerdenhout (Gem. Kwekerij) H tot en met K. In hetzelfde tempo, waarin zij anders, hun cliënten de wereld plegen te tonen, „deden" de reisbureaux-directeuren voor De taak der politie bij dierenmishandeling Dank zij het initiatief van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren is dezer dagen een groot aantal politie-ambte- naren uit Haarlem en omliggende gemeen ten op de hoogte gebracht, welke taak de politie te vervullen heeft, indien zich ge vallen van dierenmishandeling voordoen. Enige corpschefs waren met vele inspec teurs en agenten in hotel „De Leeuwerik" bijeengekomen. De voorzitter der vereni ging, de heer J. F. H. van Daelen. heette de gasten welkom, de heer Fremery Kalff uit Amsterdam "besprak hoe een politie man moet optreden, als dieren mishandeld worden, de heer G. Nieuwenhuysen uit Den Haag sprak een propagandistisch woord en tenslotte gaf de heer J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie te Haarlem, de verzekering, dat de zaak de aandacht van de politie zal blijven hebben. Deze middag werd de film „Lief en leed der dieren" vertoond. Na afloop bezochten enige genodigden het asyl der vereniging aan de Ridderstraat. de middagmaaltijd Haarlem. Eerst een korte rondrit om een indruk van de om geving te krijgen, vervolgens ontvangst in het Frans Halsmuseum door wethouder Geluk en een snelle wandeling langs de doeken. Daarna een moment-opname van de Grote Markt en de belendende beziens waardigheden. Men bedenke, dat hun in de vroege ochtend nog het Rijksmuseum ge toond was. De terugweg naar Rotterdam, waar de gasten dezelfde middag scheep gingen, voerde langs de Heemsteedse Dreef. Alkmaarder raakte zijn geheugen kwijt Een bloemenhandelaar uit Alkmaar was Vrijdag met zijn bestel-auto in Haarlem aan gekomen en had de wagen op een plein ge stald. Daarna bezocht hij enkele cafés en onder invloed van de drank vervoegde hij zich op het bureau van politie, met de mede deling, dat zijn bestel-auto en een portefeuille inhoudende f 1100, gestolen waren. De politie stelde een onderzoek in en vond spoedig op het Klokhuisplein de auto, welke afgesloten was. In de wagen lag de portefeuille met het geld. Autorijder poogde late wandelaar te beroven Een 35-jarige procuratiehouder van een levensmiddelenbedrijf in Amsterdam, die zich 's nachts om halftwee van de zaak waar hij werkzaam is, naar zijn woning begaf, is bijna het slachtoffer van een roofoverval geworden. Toen hij op het Damrak liep, stopte een auto in zijn nabijheid. De bestuur der sprong er uit, gaf de procuratiehouder enige slagen op het hoofd en wilde hem juist zijn tas met levensmiddelentoewijzin gen ter waarde van f 70.000 afhandig maken, toen een taxichauffeur de overvallene fe hulp kwam. De aanvaller sprong in zijn auto en reed ijlings weg, De politie tracht hem thans op te sporen. Afrika. Bij die gelegenheid schoot de heer Rietveld op een jachtpartij twee zebra's en de huiden van deze dieren voerde hij als trofee terug. Maar het lijkt wel of, als je een keer met ontzielde beesten begint, je er niet meer mee kunt ophouden, net als met postzegels, sigarenbandjes of lucifer doosjes. Vrienden en kennissen deden hun jachtbuit aan de heer Rietveld over, die alles keurig prepareerde en waar nodig een nieuwe kop construeerde. Zijn vrouw kwam op het. lumineuze idee de „Artis" dienstbaar te maken aan Prins Carnaval. Een gedachte, die al dadelijk succes had. Want in het Limburgse Neder- weert schreven ze: „Stuur ons de hele col lectie maar. We hebben stad en land afge zocht naar échte dierenhuiden, maar heb ben ze nergens kunnen vinden". Zo zullen straks de stoffelijke omhulsels van wat eens rondsloop in Poolse bossen, in ge strekte pas over de Afrikaanse heuvels sprong, klauterde in de Sumatraanse klap pers of blazend de neusgaten boven het zilte nat verhief de Limburgse lachlust opwekken. En waarom niet? Een vermom ming is een onschuldig vermaak. Als het maar bij de maskerade blijft. Predik beu irtem ZONDAG 25 JANUARI. HAARLEM. Ned. Herv. Xcrk. Grote Kerk! Grote Markt. Zaterdag 7 30: Consistorieka mer. Avondgebed. Zondag 10: Ds. J O. No- rel, Beverwijk. 7: Ds. W. J. van Elden. N.we Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. P J. Mackaay. 4.30: Padvindcrsdiensl. Noorder- kerk, Velserstraat 10.30: Prol Dr W C. van Unnik. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Ooster- kerk, Zomerkade. 10: Ds E. Pot 7: Ds. E. Dijkhuis, Bakenesserkerk. Vrouwestraat 9.30: Kindèrkerk. Ds. G. J. Waardenburg. 10.30: Jeugddienst Ds. H. A. Visser. Kapel Bethesda Sarepta, Hazcpaterslaan. 9 30: Kin- derkerk. Dhr. A. J, van llouwelingen Rijk- hoek. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Diaconessen- huis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. S. H. J. Voors Ver. van Vrljz. Herv., Jacobstr. 6. 10.30: Ds. A, van Biemen. Eglise Wallonne. Begijnhof 30. Dimanche, 25 Janvier a 10 h 15: Service et Sainte-Cène, présidé par mr. Ie pasteur M. Jospin. Church of England. Sunday, Jan. 25th. 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel, Evensong followed by Holy Communion: Rev C. E. Elton. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6 10: J. Kal, Haarlem. 7.30: R. v. Tuinen. Amsterdam Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen. Evangelist te Alkmaar. 5: Dezelf de. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugd- bijeenkomst o.l.v. Theo Dikkes. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Don derdag 8: Dhr J. Sévensma, Evangelist te Amsterdam. Vrije Evang. Gemeente. Bake- nessergracht 65. 10 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé O. R. G. Centrum. Westerlioutpark 1 A, 10.30: Ds. A. R. de Jong. Broedergemeen te, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Lit. Zang- dienst. Zondag 10.45: Zendeling-leraar N. Ehre. Evang. Luth. Gemeente, 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeentee. 10.30: Mej. Ds, Soutendijk. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M Noordhof f. Gerel'orm. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Wilhelmi- nakerk 10: Ds. J. A. van Arkel 5: Ds. J. W. Siertsema. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Lyceumkerk 9.30: Dr. P. J Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Oud-Geref. Gemeente. Frans Halsstraat 4. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Vrijdag 7.30: Ds. Joh. van Weizen, van Gouda. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Majoor Barbier, van Amsterdam. 8: Adjudante J. van Heygèn, van Amsterdam. Baptiste Gemeente. Park laan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 5: Dezelfde 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem) Ned. Chr. Gemeenscliapsbond. Ged. Oude Gracht 47. H. v. d. Brink, te Bloemendaal en J. Dam- muller te Alkmaar. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr, 14, 10 en 7.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen. Jansstr. 85. 10.30: Samenkomst. (Bvoodbreken) Ge meente des Heren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente Gods. Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Ere dienst en preek, Kerk van Jezus Christus, van de Heiligen der Laatste Dagen, Ged. O. Gracht 47. 10.30 en 6 uur: Vergaderingen, De Christengemeenschap, Jansstr. 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensen- wijdingsdienst. Christian Science, Jansstr, 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. 1 Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Wilhel- I minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. I Hersteld Apost. Zendingsgemcente Jacobijne- I straat 15, 10 en 5: Godsdienstoefening. Uni- versele Eredienst (Soefï-Beweging), Nassau- j plein 8. 11 uur: Dienst. Ned. Ver. van Spiri- tisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen, j Spr. J. P. Smits. Het Rozekruisersgenoot- i schap, Bakenessergracht 13. 7.15: Tempel- i dienst. Dhr. H. A. Rutgers v. d. Loeff. i Vrijz. Christ. Jeugd. Ged. Oude Gracht 47. j 4.30: Ds. C. P. Hoekema. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julïanakerk 10: Ds. J. de Jong. H. Avondm. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. I-I. v. d, Loos, Dank- zegging. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Voorber. H. Avondm. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 7: Mej. Ds. Mod- derman, te Amsterdam. Ver. v. Vrijz. Hen-., in geb. Berkenstraat 10, 10.30: Ds. J. Hei- dinga Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J, A, van Arkel. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris, H. Avondmaal en Dankzegging. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds, J. Kroon, H. Avondmaal. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat, 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Voorber. H. Avondmaal. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. G. A. Barger. 7: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Kapel Nieuw-Vredenhof. 10.30: Ds. L. Bodaan, Vlootpredikant, Jeugddienst. 7: Ds G. A. Barger. Ned, Prot, Bond, Postlaan 16, 10.30: Ds. J. M. Leendertz, Dg.. Haarlem. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. J. B, v. d. Sijs. Camplaan 10: Ds. J. B. v. d. Sijs, van Amsterdam-West. 5: Dr. P, J. Richel. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 141 8.15 en 3: Ds. Keizer. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu werikenlaan 10: Ds. J. E. Drost. Rclig. Kring Eikenlaan 5. 10.30: Mej. Ds. H. J. W. Mod derman, Remonstr. predikante te A'dam BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gemeente. 10: Ds. G. W. van Deth, H Avondmaal. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10 30: Mej. Dr. J. W. Herfst, Voorg. N. P. B. Vrije Ka tholieke Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. Soefï-Beweging, Popellaan 1. 4: Spr. Musharaff Khan. INBREKERS HAALDEN 10.000.— UIT EEN BRANDKAST In Groningen hebben inbrekers bij de firma W. een brandkast opengebroken en daaruit f 10.000 en zes geldkistjes met gelds waardige papieren gestolen. De daders zijn het kantoor binnengekomen met een valse sleutel. (firnriTïTrrsr^ „49th parallel" (Luxor). Een film van de maand met Laurence Oliver, Leslie Howard, Raymond Massey, Eric Portman, Anton Walbrook en andere prominenten van het witte doek. Maar bovenal een film van Powell en Pressburger, twee namen, die welhaast synoniem zijn met sublieme regie, even sublieme vondsten en bovenal garant voor een eigen toon, die systema tisch opgebouwd is uit kleine trekjes, die immer een verrassend reële sfeer weten te scheppen. Het is het verhaal van een aantal leden van een Duitse duikbootbemanning, die in Canada aan land gaan om te fourageren, maar die omdat hun schip het tijdens hun afwezigheid af moet leggen tegen een vlieg tuigbom, op zichzelf aangewezen zijn om te trachten de Heimat weer te bereiken. Zij gaan bij ffun zwerftocht fanatiek en „rück sichtslos" te werk, als de gedisciplineerde revolver-zendelingen die zij zijn, maar al lengs verliest de stootkracht van hun mi niatuur-invasie zich in een zee van de „de cadente democratie", die zij dachten weg te kunnen vagen. Zij belanden eerst bij een religieuse secte Duitsers, die uit hun vaderland verjaagd zijn, maar het snijdend inzicht van de „lei der" van die groep drijft hen verderop. Zij komen dan bij een intellectueel, wiens to lerante subtiliteiten hen tot nazi-razernij brengen en tenslotte wordt de laatst-over- geblevene figuurlijk in zijn hemd gezet, door een heel gewone Canadese burgerman, die, ironie van het toeval, op dat moment zelf letterlijk in zijn hemd staat en gebruik maakt van een allersoepelste opvatting van een zeer bureaucratische maatregel. Een technisch-onwaarschijnlijk verhaal? Misschien. Maar in ieder geval een meester lijke analyse van laten we gerust zeggen dc suprematie van de humor over het pistool, van de groet met de slappe hoed over die met de opgestoken arm, van de kleine, vrije mens over de gedisciplineerde, super-ideo logische patser. Daarom raden wij u aan, deze film te gaan zien. Zij geeft de burger moed. Ook nu. „Woeste hoogte" (Rembrandt). De ro mantische sfeer uit de film „Jane Eyre" herleeft in deze, met naargeestig sentiment geladen rolprent, die aan een acteur als Laurence Olivier volop gelegenheid geeft zijn aparte gave tot het creëren van een mysterieuze, vreesaanjagende zonderling bot te vieren. Het verhaal is vol van de grote, mensen en dingen beheersende harts tochten haat en liefde. De haat en de liefde wedijveren met elkaar om 't laatste woord, waarbij de tragedie van het verloren geluk en de gemiste kans tenslotte overblijft. Er is een overvloed van elementen in deze film te bespeuren die voor velen attractief zijn wie ontvankelijk is voor de irreële oplossing die de makers zich hebben veroor- loqfo.zal bewogen worden door die naar deze climax voerende reeks aangrijpende ge beurtenissen, die in een vlot tempo zonder inzinkingen zijn gemonteerd en door zwaar nadrukkelijk acteren der hoofdpersonen bijzonder impressief werken. „Het gebeurde morgen" (F r a n s 11 a 1 s). Het is maar gelukkig, dat wij niet precies weten, wat er in de komende 24 uur zal gebeuren. Het kan natuurlijk prettig zijn, vooral voor een journalist, als hij weet, dat er een overval zal geschieden. Dan is hij er bijtijds bij en kan een mooi verhaal voor zijn krant schrijven. Wil men tijdens paar denrennen flinke sommen verdienen en men weet, welk paard zal winnen, dan kan j de wetenschap veel geld opleveren. Toch brengt het geen geluk, als men alles weet, I vooral niet als bekend is, dat er een moord- aanslag-gepleegd zal worden op degene, die j op de hoogte is van het toekomstige nieuws. Deze dingen ervaart een journalist, die de hoofdrol vervult in „Het gebeurde morgen" geregisseerd door René Clair. Een film met veel fantasie en talrijke geestige scènes. „De gele roos van Texas" (Spaarne). Een vlot gespeelde Wild-West film, die voor een deel ook detective- en showfilm is. De hoofdrol wordt vertolkt door Roy Rogers, die als detective van een verzekeringmaat- I schappij niet alleen een oude misdaad op-1 heldert, maar bovendien cabaret-capaci teiten blijkt te hebben en de vacler van het meisje zijner dromen van alle blaam weet te zuiveren. Vooral' gaat de film „De Struik rover" waarin Bob Steel, bijgestaan door veel snelle paarden en sprekende revolvers een overval op een postkoets weet te ver ijdelen. „De patiënte verdwijnt" (City). James Mason als pnvé-detective in een zeer geslaagde „thriller" die in ruime mate de noodzakelijke ingrediënten spanning en humor bezit. Niet brilliant misschien, maar toch in ieder geval gemaakt met het ge noeglijk vakmanschap, dat de Engelsen in dit genre bezitten En ter geruststelling moge dienen, dat Mason de schone, die hij tegen een beloning van 2000 pond uit de klauwen van een kidnappers-bende redt, niet eens huwt. Die gunst is aan zijn zo mogelijk nog schoner medewerkster be schoren. In ieder geval toont deze jeune premier weer eens, dat hij van alle film- markten thuis is. DE HOOGSTE ROEM (Palace) Deze film is opgedragen aan het handjevol man nen van het Amerikaanse leger, dat in 1906 op een der eilandjes van de Philippijnen een strijd op leven en dood heeft moeten leveren tegen een bende bloeddorstige in boorlingen. wier leider Alipang streefde naar de heerschappij over het, gehele eiland, Hij hield er een soort zelfmoord-brigade op na, welke tot taak had, alle tegenstanders uit de weg te ruimen en als we de film mogen geloven, is het te danken aan een militaire arts, dat dit snode voornemen niet volledig ten uitvoer werd gebracht. Er wordt sterk de nadruk gelegd op de heldenmoed van deze dokter een voor treffelijke rol van Gary Cooper die niet alleen tegen het onverstand van superieu ren, maar ook tegen de cholera en tegen zijn liefde voor de dochter van zijn com mandant moet strijden. De film is vooral tegen het einde nogal opwindend door de zeer realistische weer gave van de bloedige gevechten met Ah- pangs bende, maai men moet toch af en toe ook hartelijk lachen om de komische uguur van de „datoe" een grappig manne tje, dat een verre van grappige rol speelt in dit wel zeer spannende verhaal. BINNENLAND In Den Haag opende minister S. L. Mansholt in de Houtrusthallen de eerste Europese tentoonstelling, georganiseerd door de vereniging „Avicultura" De expositie is de grootste', welke ooit op het vaste land gehouden is. Het aantal inzendingen bedraagt ruim zesduizend, waarvan tweeduizend uit het buitenland. Met een vliegtuig van de Luchtstrijd krachten is gisteren de hertog van Glou cester, die een kort bezoek aan het Prinselijk gezin heeft gebracht, van het vliegveld Soes- tëtberg naar Londen teruggekeerd. Enige lieden uit Gilze en omgeving heb ben 3000 kg. kunstmest en 1000 kg roggemeel naar België gesmokkeld. Zij zijn veroordeeld tot straffen, variërend van 1 jaar tot 1 maand. De verdachten kregen tevens geldboeten uiteenlopend van 3000 tot 150 gulden. Bij hen werd nog 86.000 kg. kunstmest en meel in beslag genomen, bestemd voor clandestiene transacties. Het plaatsje Sluis in het geteisterde West-Zeeuws-Vlaanderen heeft zich in het afgelopen jaar in een grote belangstelling van toeristen omgen verheugen. Niet minder dan 125.000 vreemdelingen, voornamelijk Engelsen en Belgen kwamen Sluis bezoeken. HAARLEM EN OMGEVING Tot onderwijzer aan de Chr. school te Hillegom, hoofd de heer G. Troost, is be noemd de heer G. Lcm te Ter Aar. Ds. Meyer. Haarlemmermeer Oostzijde, heeft gemeend te moeten bedanken voor het „beroep" van de classis Haarlem der Gere formeerde Kerken te Haarlem, voor 2 jaar uitzending naar Indië, omdat het werk in zijn gemeente dat niet toelaat. Theo v. d. Pas zal een recital geven in de Gem. Concertzaal te Haarlem op Woens dag 28 Januari. Het-programma bevat o.a. werken van Bach, Brahms en Debussy. Diamanten bruiloft. Een der zo zeld zame diamanten echtparen ziet binnenkort de grote dag in het naaste verschiet. De heer A. Blom, gepensionneerd machinist der Ne derlandse Spoorwegen en mevrouw M. M. BlomFrank, vroeger wonende Generaal Cronjéstraat 116 te Haarlem, nu Edisonstraat 128, Den Haag. hopen op 9 Februari a.s. hun zestigjarig huwelijk te vieren. Blijde voort zetting van een gelukkige levensavond zij hun beschoren. Op een jongerenbijeenkomst van het Humanistisch Verbond die Dinsdagavond 27 Januari in het gebouw van De Goede Tem pelieren. Wolstraat gehouden wordt, zal de heer H. de Waard spreken over „Waar staan de jongeren?" Een groepje uit de jeugdbe weging zal zijn medewerking verlenen. Een negen en twintig jarige werkman is Vrijdag op het terrein der Gemeente Reini ging aan de Oudeweg van een auto gespron gen. Zijn rechteronderbeen kwam onder een wiel en dat been brak. De Economische afdeling van de politie heeft in een werkplaats in Haarlem-Zuid een negen en dertig jarige stratenmaker aange troffen, die bezig was schapenvlees te ver delen in porties van één en twee kilogram. Een dag tevoren had hij twee schapen ge slacht. Het vlees is in beslag genomen. B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor te benoemen tot onderwij zer in lichamelijke opvoeding voor de open bare scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs de heer J. W. Duyff te Haarlem. Taxi1 Bell 3000 PA_G EN NACHT (Adv.) Pierre Palla bij de H.O.V. Dat Pierre Palla een vlot virtuoos is op de piano en dat hij op het orgel uitstekend thuis is, is iets wat eigenlijk niet meer hoeft gezegd te worden, want iedereen weet het; dat hij een haast onbegrijpelijke artistieke souplesse bezit die bedenkelijke uitersten niet schuwt, is evenmin een geheim; maar dat hij een musicus is die van de muziek als van een demon bezeten is, die, boven alle handigheid en routine-vlotheid uit, muziek kan maken, die gloeit van warme bezieling, waardoor hij in zijn beste ogenblikken een pianist is die men alleen zó en niet anders zou willen kennen. Welnu, in die laatste kwaliteit hebben we Pierre Palla Vrijdagavond mogen horen in de Rhapsodie d'Auvergne van Saint-Saëns. Er was een spanning en een geladenheid in die vertolking, die door dirigent Hartvelt niet bij te houden was; en tevens werden we geboeid door een klavierklank, die de meest subtiele nuances kende. Wij hoorden Pierre Palla ook als organist met de Fantasie dialoguée voor orgel en or kest van Boëlmann, een indertijd bekroon de compositie, die nogal grof van aanleg is, doch op menig punt een geslaagde oplossing geeft voor de combinatie orgel-orkest, de twee grootmachten die elkaar zo slecht ver dragen. De solist demonstreerde met dit werk zijn betrouwbare vaardigheid, en als de onderhandse stemming met het orkest zuiverder geweest was, zou dit programma nummer tot de best geslaagde van de avond hebben kunnen behoren. En dan was er de fameuze Rhapsody in Blue van Gershwin, waarin we Palla weer op een ander terrein hoorden, altijd even slagvaardig en zich ten volle gevend aan de taak die men hem opdraagt. Palla heeft dus wel ruim zijn aandeel ge had in het programma van dit serie B- concert; het werd bijna een Palla-avond. Wat nu de Rhapsody in blue betreft, toen we dit stuk indertijd voor het eerst hoor den onder Louis Schmidt, met zijn jazz- ensemble, was er reden om het met belang stelling te begroeten. Wanneer het echter geboden wordt op een programma dat je eerst instelt op Debussy en je later nog een degelijk stuk van Saint-Saëns laat horen, en bovendien zoveel jaren later, die de ver rassing van het nieuwe wegnamen, kan men inzien, dat hetgeen klassiek-roman- tisch lijkt in deze pseudo-jazz-stijl, uit din gen bestaat die men zich met goed fatsoen niet in een gewone compositie zou durven veroorloven. Wie was het ook weer, die in een dergelijk geval over de vuilnisbelten van de Europese muziek sprak? Niet het neger-element, maar de grove sentimenta liteit uit de Westerse operette-sfeer is het bedenkelijkste van dit verklassiekte jazz- opus, dat' noch klassiek noch jazz is. Laat mij desnoods echte jazz horen, maar niet iets halfslachtigs, dat ten slotte slechts dient als vluchtheuvel voor versleten muziek- waarden. Benevens de delicate Marche écosaise van Debussy, ging van deze componist ook zijn Rhapsodie voor alt-saxofoon en orkest, met Kees Wisse als solist. Debussy heeft in dit stuk het instrument van Sax naar zijil ware aard behandeld en de solistische par tij in een verrassend orchestraal kader ge zet. Voledigheidshalve vermelden wij nog de uitvoering met Jan Hesmerg als solist, van de inleiding tot Le Déluge van Saint-Saëns. JOS. DE KLERK. ZONDAGSDIENSTEN HEEMSTEDE De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door: Dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913: Dr. W. v. d. Linde. Heemst. Dreef 253. tel. 16850; Dr. G. S. Nout. Camplaan 20, tel. 28763. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek. Binnenweg 98, telefoon 28197; Aerden hout Apotheek. Zandvoortselaan 164, telefoon 26772. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek, Heem steedse Dreef 31 ZWITSERS NAAR HILLEGOM? De Hillegomse voetbalvereniging „Hil- linen" is in onderhandeling met een Zwit serse club, om op le Paasdag een wed strijd te Hillegom te spelen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6