Haarlems Dagblad Omzeilde Klip „Republiek aanvaardt zes punten der Commissie onvoorwaardelijk'' Nieuwe regeling voor vergoeding van materiële oorlogsschade De Franse franc devalueert tot minder dan anderhalve cent Kwartiermakers Lie en Pelt zoeken naar de beste en goedkoopste plaats Weerbericht '62e Jaargang No. 18846 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur i 15054, Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132 Spaarne 12, Tel. 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 26 Jan.iari 1918 Verschijnt dagelijks oehalve Zon- en Feestdagen Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4tFranco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting 'e Haarlem p R IS DAN WEER eer. klip in Indonesië omzeild. De Commissie voor Goede Diensten is naar Djokja getogen om het misverstand op te ruimen, dat naar aan leiding van de vermaarde zes punten was ontstaan. Het hield in, dat de republikeinse 1 regering uit besprekingen met de Commissie ite Kalioerang had afgeleid, dat aanvaar- L .[ding van de zes punten niet beduidde, dat de i [republiek niet het recht zou behouden eigen [leger, eigen financiën en eigen buitenlandse betrekkingen te onderhouden. Deze republi keinse reserve scheen, een dag of vijf ge- e Deden het gehele bereikte politieke aceoord it [weer op losse schroeven te zetten. Onder- g schreef de republiek de zes punten, die ook (van Nederlandse zijde aanvaard waren, dan teas de door haar zolang begeerde souve- L {reine positie in Indonesië uitgeschakeld en jiad zij zichzelf gelijkgesteld met de andere delen, de andere staten, die de Verenigde Staten van Indonesië zullen vormen. Be- hield zij zich daarentegen het recht voor [om eigen leger en eigen buitenlandse be- [trekkingen te onderhouden, dan zou zij zich toch weer onttrekken-aan de vorming van :r [Verenigde Staten op federale grondslag. [Want ofschoon een formatie van Verenigde itaten velerlei mogelijkheden biedt moet loch daarbij steeds voorop staan, dat de leelnemende staten de defensie en het on- Ufhouden van buitenlandse betrekkingen lan het centrale bewind overlaten. Feitelijk heersen deze punten en ook, zij het lan niet over de gehele linie: de financiën de practische werkelijkheid van Ver enigde Staten. De onverwachts oprijzende nieuwe klip, door republikeinse yitlegging van „con cepties en verduidelijkingen van Kali oerang" ontstaan, had het pas in ons land gewekte optimisme gevolg van de penstilstands-overeenkomst en het politiek accoord alweer bij velen weggevaagd. Men kreeg de indruk, dat de republiek een dergelijke houding zou gaan aannemen als na het sluiten van het accoord van Lingga- djati. Even plotseling als de klip verrees doet zich nu het feit voor, dat de Com missie voor Goede Diensten hem reeds om zeild heeft. Een korte bespreking te Djokja blijkt daarvoor voldoende te zijn geweest. President Soekarno heeft een brief aan de Commissie gericht waarin hij verklaart, dat de republikeinse regering de zes punten van de Commissie onvoorwaardelijk aan vaardt en een communiqué van de republi keinse regering houdt hetzelfde in. Slechts behoudt de republiek zich, evenals Neder land, het recht voor op enig punt commen taar te leveren of enigerlei kwestie op te werpen, die met de punten samenhangt. Deze laatste zin houdt niets alarmerends Iin en bevestigt slechts, dat men er nog lang niet is. De Commissie verwacht, dat de onderhandelingen tussen de delegaties overmorgen (Woensdag) zullen worden voortgezet. Intussen zijn de besprekingen omtrent de practische uitvoering van de wapenstilstand ingeleid en het zal moeten blijken of die practische uilvoex-ing op alle punten zal slagen en of alle bevelhebbers zich aan Djokja's besluiten zullen houden. Het is niet bemoedigend, dat bij de aandui ding van alle vooruitzichten en mogelijk heden steeds reserve moet worden gemaakt. Zij, die in de laatste jaren herhaaldelijk besliste meningen en voorspellingen ten aanzien van het verloop van zaken hebben geuit, moeten intussen wel ervaren hebben dat het telkens anders liep dan zij in hun wijsheid hadden gemeend, en dat zij er soms niets meer van begrepen. Ik zou nog eens willen herhalen, dat dit de historische gang van zaken in zulke crises als de Indo nesische bevestigt: uit een warnet van on derhandelingen, tegenstrijdigheden, fouten en mislukte pogingen moet tenslotte de uit weg worden gezocht. Het is dit soort er varing dat cle Engelsen in hun bekende term „we'll muddle through" wij mod deren ons er wel door hebben geformu leerd en het is dit soort berusting in men selijke tekortkomingen dat de Nederlander, stei k geneigd tot perfeetionnisme en tot een aan vele principes gebonden rechtlijnig be leid, zo moeilijk aanvaardt. Zelfs afgezien van de beproevingen en nadelen, die door conflict en vertraging onvermijdelijk ont staan. Mededelingen uit Batavia, in dit blad, bevestigen intussen de indruk dat Soekar- no's positie in de republiek verzwakt is nu hij in de voor hem ongewone rol van toe gevende verschijnt en de souvereiniteits- aspiraties der republiek heeft prijsgegeven. Blijkbaar verkeert cle republiek thans in e. i toestand van aanmerkelijke politieke spraakverwarring en het voornemen van de kabinetsformateur Mohammed Hatta, om voorlopig een „presidentieel zakenkabi net" aan te voeren, totdat een verantwoor delijk ministerieel kabinet kan worden ge vormd, duidt op hetzelfde. Het programma van dit voorlopige kabinet, met voortzetting van de onderhandelingen op de Renville basis van de bereikte grondbeginselen punt 1 en bespoediging der vorming van de Verenigde Staten van Indonesië als punt 2 geeft'overigens geen aanleiding tot com mentaar. In republikeinse kring koestert men, toals tot uiting kwam. hoop op de volks stemming, waarbij de bevolking van Indo nesië zal moeten uitmaken tot welke 'nega ra's zij wenst te behoren. Dit plebisciet, onder toezicht der Commissie voor Goede Diensten, zal niet eerder dan over zes maanden en niet later dan binnen een jaar worden gehouden en zich dus nog wel ir. 1948 voltrekken. Wie aan de moeilijkheden der practische uitvoering in een land als Indonesië denkt begrijpt des te beter, hoe veel problemen nog ter oplossing liggen in een crisis, waarvan men op het moment slechts kan zeggen dat zij een gunstiger wending heeft genomen en dat het optre den van de internationale Commissie voor Goede Diensten daartoe heeft meegewerkt. R. P. Aardbeving op Philippijnen Twintig doden Volgens radioberichten zün de centrale Willippijnen getroffen door een der hevig ste aardbevingen sinds vijftig jaar. Uit Manilla wordt vernomen, dat tenminste twintig personen gedood en tientallen ge wond zijn. Er zün in totaal elf schokken waargenome.n. SOEKARNO SCHRIJFT: Onderhandelingen zullen wellicht Woensdag reeds worden voortgezet In een Zondag uitgegeven communiqué verklaart de Commissie voor Goede Dien sten, dat zij duidelijk wenst te maken, dat zowel de Nederlandse als de republikeinse delegatie de zes punten van de commissie onvoorwaardelijk als basis voor de politieke besprekingen aanvaardden. Het communiqué zegt voorts, dat vanwege het misverstand, dat gerezen is naar aanleiding van de brief der republikeinse delegatie betreffende de zes punten, welke brief op 19 Januari is bekend gemaakt, dc Commissie te Djokja deze kwestie besproken heeft met dc leden van de republikeinse re gering. Na deze bespreking, aldus het communiqué, adresseerde president Soekarno een brief aan dc Commissie, waarin wordt verklaard, dat de repu blikeinse regering de zes punten van de Commissie onvoorwaardelijk aan vaardde. De Commissie verwacht, dat de onderhandelingen tussen de beide delegaties Woensdag 28 Januari zullen worden voortgezet. Een communiqué van de republikeinse regering zegt eveneens, dat de republikein se regering de betrokken zes punten „ge heel en onvoorwaardelijk aanvaardt". Dit deelt de regering der republiek Indonesia mede zowel aan de Nederlandse regering als aan de commissie van drie. Deze aan vaarding. zo voegt het communiqué er aan toe, is natuurlijk verenigbaar met de voor waarden, waaromtrent men het met dc Nederlandse delegatie eens was geworden en die vervat zijn in de brief der republi keinse regering van vijftien Januari. Even als Nederland behoudt de republiek zich het recht voor op enig punt commentaar te leveren of enigerlei kwestie op te werpen, die met de punten samenhangt. Hatta zal zakenkabinet vormen De republikeinse kabinetsformateur, Mo hammed Hatta, heeft na besprekingen met politieke partijen verklaard, dat het nieuwe kabinet voorlopig een presidentieel zaken kabinet zal zijn totdat een verantwoorde lijk ministerieel kabinet kan worden ge vormd, aldus deelt radio-Djokja mede. Het kabinet zal het volgende programma tot richtlijn nemen: 1. Voortzetting van de onderhandelin gen op de Renville op basis van de bereikte grond beginselen 2. Bespoediging der vorming van de Verenigde Staten van Indonesië. 3. Rationalisatie. 4. Opbouw. Op een vraag of Sjahrir en Sjarifoeddin in het nieuwe kabinet zitting zullen hebben, verklaarde Hatta, dat hij zulks gaarne zou zien. Sneeuw over New York Hitte in Californië De Oostelijke staten van de Verenigde Staten en in het bijzonder de stad New- York worden geteisterd door een hevige sneeuwstorm. Het New Yorkse vliegveld, Laguardia is voor vertrekkende vliegtui gen gesloten. Men vreest, dat een vliegtuig van de kustwacht met vijf personen aan boord als verloren moet worden beschouwd. Het toestel heeft de luchthaven van Baltimore doen weten, dat het door de sneeuwstorm niet kon landen, doch daarna heeft het niets meer van zich doen horen. Reeds 17 personen zijn ten gevolge van het weer overleden. Treinen hadden dik wijls meer dan 7 uur vertraging en het vertrek van de Oceaanstomer Queen Eli zabeth uit New York moest worden uit gesteld. Zuid-Californië beleeft echter zijn 31ste dag zonder regen en de grote hitte brengt de oogst in gevaar. Vanwege de C'hr. Blindeninrichting Sonnch'eerdt te Ermelo zal Donderdag 29 Januari een propagandabijeenkomst in het Jeugdhuis te Bloemendaal worden gehouden. Vertoond zal worden „Arbeid bracht licht" Twee milliard meer voor uitkeringen, mede gebaseerd op de draagkracht der getroffenen Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het wetsontwerp op dc materiële oorlogs schade, dat tc beschouwen is als een samenvatting van alle tot dusverre op dit gebied verspreide bepalingen en tevens als een op practische ervaring berustende verbetering van de maatstaven, die aangelegd werden bij de vergoeding van door particulieren steleden schade. Eis van Curacaose delegatie: Onmiddellijke instelling van verantwoordelijk bestuur De delegatie van Curacao is voornemens nog vóór het begin van dc rijksconferentie van de. Nederlandse regering de onmiddel lijke instelling van een verantwoordelijk bestuur bestaande uit Curacaoenaars, te verlangen. Dit zou moeten inhouden een onmiddellijke beperking van de bevoegd heden van de gouverneur, die een gedeelte van zijn feitelijke bevoegdheden zon moe ten overdragen aan dit in te stellen be stuur. Ten aanzien van hiermede samenhan gende wettelijke regelingen staat de dele gatie van Curagao op het standpunt, dat een vergelijkingspunt moet worden ge zocht in de ontwikkelingen in Indonesië, aar zoveel tot stand is gekomen, dat evenmin wettelijk was vastgesteld. Zeer duidelijk moet blijken, zo verklaart men de kringen vari de delegatie, dat de ver langde instelling van een dergelijk ver antwoordelijk bestuur op korten termijn tot stand zal komen. De delegatie van Curagao zou zonder een desbetreffende verzekering niet bereid zijn aan de rijksconferentie deel te nemen. Zij is van oordeel, dat het hier gaat om een principiële regeling, welke niet eerst op de rijksconferentie moet worden be handeld, maar daaraan vooraf moet gaan, aangezien zij vreest, dat behandeling ter conferentie de totstandkoming van het verlangde verantwoordelijke bestuur te zeer zou vertragen. De leden der delegatie zijn hedenmorgen door de minister van Overzeese Gebieds delen ontvangen. Na het onderhoud werd medegedeeld dat de delegatie „hoogst waarschijnlijk bij de opening van de rijksconferentie aanwe zig zal zijn". Ex-lconing Michael van Roemenië en prinses Anne van Bourbon-P ar ma ontmoetten elkaar Vrijdag eindelijk in Davos, Zwitserland. Michael haalde zijn verloofde af aan het station en reed haar in zijn jeep naar haar hotel. Engeland en het Internationale monetaire fonds protesteerden tevergeefs Het ergst is Panay er aan toe, waar dertien personen om het leven kwamen. Enige mensen zijn daar bedolven door het puin van de klokketoren van de Tohpling- kathedraal. Ook de eilanden Cebu, Negros til Leyte zijn getroffen. De bekende Nederlandse pottenbakker en glasblazer Chris Lanooy is in dc leeftijd van 66 jaar vrij onverwacht in Epe (Gel derland) overleden. Vooral zijn keramische producten verwierven door vormt coloriet en glazuur in binnen- en buitenland grote bekendheid. Lanooy was ook beeldhouwer en schilder en hield zich eveneens bezig met het ontwerpen van patronen voor bedrukte stoffen en met artistieke hout bewerking. Hij. zou dit jaar naar Zweden gaan als adviseur van de keramische fabrieken van Gustavberg. Ondanks dc protesten van Engeland en de afwijkende houding van liet Internatio nale Monetaire fonds van Brclton Woods is de Franse regering Zondag overgegaan tot devaluatie van de franc. De nieuwe officiële pariteit tussen de franc en de dollar werd bepaald op 214.392 francs voor de dollar, vergeleken bü iets minder dan 120 francs voor de dollar onder de vorige koers. Het pond sterling wordt thans gewaar deerd op 864 francs. Bij dc laatste deva luatie van 1945 was de verhouding 480 francs vóór het pond. In Nederlands geld is de franc thans iets minder dan 1V> cent. De nieuwe pariteit tussen dollar en pond aan de ene kant en de Franse franc aan de andere geldt officieel voor de export- en importhandel, maar het theoretische goud gehalte van de franc blijft ongewijzigd. De Franse minister van Financiën. René Mayer, die het besluit Zondag op een persconferentie wereldkundig maakte zeide dat hier sprake was van een voor lopige maatregel, daarbij aangevende dat de volledige devaluatie, met de herwaar dering van de goud-reserve van de Banque de France op een later tijdstip aan de orde komt. Het regeringsbesluit, waarmede de an dere regeringen reeds in kennis zijn ge steld, trad te middernacht in werking. De Franse minister-president. Robert Schuman, zal vandaag in de Nationale Vergadering een verklaring over de deva luatie afleggen. Tezelfdertijd zal de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, over het zelfde onderwerp mededelingen doen in het Engelse Lagerhuis. Men verwacht, dat Schuman tevens een wet bij de Nationale Vergadering zal in dienen, die gericht is op de vrije uitwisse ling van goud en buitenlandse valuta op de open markt in Frankrijk, waardoor een wettig karakter verleend wordt aan de wijdvertakte zwarte geldmarkt in dit land. Het was dit deel van het „plan Mayer", waartegen de Britten zich zo krachtig heb ben verzet. Sir Stafford Cripps deed Vrij dag in Parijs een vruchteloze poging om de Fransen in dit opzicht tot andere ge dachten te brengen. De Britten vrezen, dat een open markt in valuta in het uitgestrekte gebied van de franc het reeds onstabiele pond ster ling zal doen tuimelen. In antwoord op de Britse protesten zal het pond sterling niet officieel op de Franse markt genoteerd worden en minister Mayer deed de toezeg ging, dat strenge maatregelen zullen wor den genomen om illegale transacties tegen te gaan. Het Internationale Monetaire Fonds zegt in zjjn heden te Washington gepubliceerde verklaring, dat het Frankrijk niet zal toe staan te profiteren van gelden, die verkre gen zijn in dc exporthandel op dc vrije geldmarkt. Dit komt niet overeen met dc verklaring, die minister Mayer tegenover tie pers aflegde. Hij zeide namelijk: „De directeuren van het fonds hebben de vast stelling van een variabel tarief voor com merciële operaties geweigerd". Volgens het plan Mayer dat afhan kelijk is van de goedkeuring van de Natio nale Vergadering, waar het ontegenzegge lijk oppositie zal ontmoeten van de com munisten en tot zekere hoogte ook van de socialisten zal slechts de helft van de opbrengst van de exporthandel op de vrije markt verhandelbaar zijn, de andere helft gaat naar een monetair stabilisatiefonds. „Wat wij gedaan hebben is in overeen stemming met de overeenkomst van Bretton Woods, en wij hebben daartoe hpt volste recht", zeide minister Mayer tot de jour nalisten. Hij vex-klaarde met nadruk, dat Frankrijk lid blijft van het Monetaire Fonds en dat het 't fonds onmiddellijk op de hoogte zal stellen, wanneer fouten in het systeem ontdekt mochten .worden. „Deze maatregelen zijn absoluut nood zakelijk", verklaarde minister Mayer. „Wanneer de situatie zou blijven zoals zij nu is, zou dit het sluiten van fabrieken, het stopzetten van de productie cn omvang rijke werkloosheid betekenen." Hoger belasting f250 millioen 's jaars Dc regering had niets liever gezien dan de mogelijkheid om in dit ontwerp een integrale vergoeding van geleden oorlogs schade over de gehele lijn te kunnen aan bieden. doch dit is onmogelijk gebleken, aangezien in dat geval een te zware last op de schouders van het gehele volk zou ko men te liggen. Ook financieel-monetaire argumenten verzetten zich tegen een te grote bijdrage van overheidswege. Nu in tegrale vergoeding niet tot de mogelijk heden bleek te behoren, is er naar ge streefd minder draagkrachtige bevol kingsgroepen volledige vergoeding te ver strekken. Draagkrachtiger groepen worden verhoudingsgewijs minder bedeeld. Voor een groot deel hebben derhalve sociaal-economische argumenten de oplos sing van het probleem beïnvloed. Er bestaat geen enkele aanleiding om te verwachten, dat de kosten van deze oorlogsschadevergoeding bestreden kun nen wordt uit te verwachten herstelbeta lingen van Duitse zijde, zodat de kosten door het Nederlandse volk zelve moeten worden gedragen. In feite wordt daarmede het gehele probleem een vraagstuk van ka pitaalsoverdracht. De kosten, die de scha deregeling meebrengt, moeten op een of andere wijze door het gehele volk worden gedragen, aangezien anders inflatie niet te voorkomen zou zijn, gezien de astronomi sche bedragen, waarom het hier gaat. Belastingverhoging van 250 millioen per jaar. Eenerzijds houdt het wetsontwerp een lang gewenste regeling van dit nijpende probleem in. Het stelt een aanzienlijk ho gere uitkering in het vooruitzicht dan tot dusverre verwacht kon worden, namelijk ruim twee milliard meer. Anderzijds wordt in de Memorie van Toelichting op het wets ontwerp aandacht besteed aan de noodza kelijke belastingverhogingen, die uit die hogere uitkering voortvloeien. Wanneer men uitgaat van de veronderstelling, dat in 50 jaar de oorlogsschadeschuld dient te zijn afgewikkeld, betekent dit dat een jaarlijkse verhoging van de belastingop brengst met 250 millioen vereist is'. Deze belastingverhoging stelt cle rege ring zich voor te vinden in de invoering van een huurbelasting op de nict-getroffen panden 75.000.000) uit belastingen op onroerende goederen, toebehorende aan instellingen van de dode hand (ƒ10.000.000) het registratie- en het zegelrecht (f 10.000.000), de personele belasting 15.000.000), de inkomstenbelasting (f 10000.000), de vermogensbelasting 15.000.000) en voor niet minder dan 115 millioen gulden uit verhoging van de omzetbelasting. Huurbelasting. Omtrent de huurbelasting wordt verklaard dat de regering voornemens is, zodra de prijs- en loonpolitiek dit toelaat, een verhoging van de huur prijzen van onroerende goederen toe te staan. Zij acht het gerechtvaardigd om, zodra het huurpeïl aldus kan wor den verhoogd, een huurbelasting in te voeren, te heffen naar de maatstaf van cle huurwaarde van gebouwen, zowel woningen als bedrijfspanden en onverschillig of zij al dan niet zijn verhuurd. Deze belastingverhogingen zullen bij aparte wetten geregeld worden, nadat de wet op de schaderegeling tot stand is ge komen. Verwacht wordt, dat de Kamers zich bij de behandeling van dit wetsont werp zullen realiseren, welke consequen ties dit heeft ten aanzien van de genoemde belasting-vereisten. UNO- VERGADERING IN EUROPA De kwartiermakers voor de volgende Algemene Vergadering der UNO, de secre taris-generaal Trygve Lie en zijn assistent A. Pelt. zijn op hun rondreis door Europa ook in Nederland op onderzoek uitgetogen om de plaats te vinden, waar de Algemene Vergadering het meest efficiënt zal kunnen plaats hebben. Zij hebben Zaterdag op een persconferentie het een en ander over hun organisaties en men komt tot een aantal onderzoek verteld, doch veel nieuws bevat- bezoekers van 3 a 4000, die 2 a 2V2 maand ten hun mededelingen niet. De Assem- onderdak moeten worden gebrachl en in blée zou in Nederland gehouden kunnen staat moeten worden gesteld op de snelst worden, evenals in Parijs in Brussel en in mogelijke wijze hun Werk te doen! Volgens Genève. Wanneer de keuze op Nederland, de nu opgemaakte balans is elk van de vier zou vallen, zou het grote geheel der gegadigde landen in staat de assemblée te Totale vergoeding aan de minst draagkrachtigen. Onder de huidige regeling bedroeg het totaal bedrag aan vergoedingsverplichtin- gen f 3.104.000.000, volgens de thans ont worpen regeling bedraagt dit ƒ5.132.000.000. Voorts heeft de Staat nog verplichtingen ten aanzien van publiekrechtelijke licha men, wegens de defensieschade, alsmede met betrekking tot de uitvoering van de zee- en luchtvaartverzekeringswet en het zeeschepenbesluit. Deze verplichtingen be dragen 2.601.000.000. zodat de totale ver plichtingen van de staat belopen 7.733.000.000. De verdeling van de ver hoging van 2 milliard geschiedt naar nieuwe maatstaven. De geldige regelingen richtten zich alleen naar de omvang van de geleden schade, thans zal mede de draagkracht der getroffenen in aanmer king worden genomen. Als de zwaarst getroffenen kunnen zij worden aangemerkt, die schade hebben geleden aan een door hen zelf bewoonde of gebruikte woning of bedrijfspand (schip). Aan deze categorie komt integrale vergoeding toe, voor zover het kleinere woningen en panden betreft. Als grens hiervoor is gesteld 5.000 voor woningen of bedrijfspanden, f 8.000 voor combinatie daarvan en f 9000 voor schepen, alles ge rekend naar de bouwkosten van Mei 1940. Het is mogelijk gebleken, in al deze geval len een vergoeding op basis van vervan gingswaarde te verstrekken. Ook de huisi-aadschaderegeling van het nieuwe ontwerp houdt rekening met de draagkracht. Boven de bijdrage, welke krachtens de oude regeling is toege kend. wordt op de bijdrage, welke in 1943 of later is vastgesteld, een aanvul lende bijdrage verleend, welke het moge lijk zal maken, dat het oorlogsslachtoffer zich in de meest voorkomende gevallen weer in zijn oude staat zal kunnen inrich ten. Oude bijdrage plus aanvullende bij drage zijn gebonden aan de maxima van tweemaal de oude bijdrage en een grens van f 11.250 vermeerderd met 300 per inwonend gezinslid beneden de 6 jaar en 500 per inwonend gezinslid van boven de 6 jaar (volgens oude regeling respectie velijk 150 en 250). Aanvullende financiering. In alle andere gevallen dan genoemde kunnen dc getroffenen bij de herbouw van hun pand of de wederinrichting van hun bedrijf worden gesteund met overheidscre- djeten of met een periodieke bijlage in de vorm van een rentevergoeding, welke het hen mogelijk zal maken op de particuliere markt een crediet op te nemen. Omvang van credieten en faciliteiten zullen zoveel mogelijk naar objectieve maatstaven wor den bepaald. De Madoerezen stemmen vóór de status „Negara" Op geheel Madoera en bijbehorende eilanden heeft op 24 Januari een volks stemming plaats gehad voor het vaststel len van de status van Madoera. Ruim 85 procent van de kiesgerechtigden spraken, zich uit voor de status van Negara voor Madoera. De stemming had dessa-gewijs plaats in meer dan twee duizend dessa's. De organisatie van de stemming onder de twee cn een half millioen Madoerezen berustte bij een hoofdcomité voor de vast stelling van de status van Madoera, be staande uit elf leden. Een desbetreffende resolutie overwoog, dat het volk van Ma doera thans, conform de overeenkomst van Linggadjati, recht heeft over zijn eigen lot te beslissen en dat de politieke situatie in Indonesië thans van die aard is, dat kan worden overgegaan tot de vaststelling van de status van Madoera. De resolutie ver zoekt tevens de Nederlandse regering om de status van Madoera als Negara te er kennen. Het staatshoofd zal gemachtigd zijn om de regeringsvorm vast te stellen, gebaseerd op de democratische beginselen van Linggadjati en het aantal afgevaar digden in de senaat van de interimregering te brengen op drie leden. Bronnen van de UNO-commissie zeiden vandaag geen kennis te dragen van een met Nederlandse steun georganiseerde die tijd produceerde men 6000 documenten i volksstemming op Madoera, waarbij, naar tot een totaal van 68 millioen bladzijden in (beweerd wordt, 90 procent van de bevol- vijf talen: Frans, Engels, Russisch, Spaan; en Chinees. De zestig landen-delegaties omvatten ongeveer 900 personen. Voeg daarbij 500 man voor pers, radio en film, plus de ver tegenwoordigers van diverse internationale Forten langs de Pools-Duitse grens De Berlünse correspondent van de ..Sun day Times" maakt melding van berichten, dat de .Sovjet-Unie de nieuwe Duits-Poolse grens langs de rivieren Oder en Neisse met fortificaties versterkt. 1-Iet aanleggen der fortenlinie zou onder toezicht en onder leiding van Russische ingenieurs door arbeiders uit de concentra tiekampen in de Sovjet-zóne van Duitsland geschieden. Deze arbeiders, onder wie zich ook vrouwen bevinden, zouden na de vol tooiing der fortenlinie naar de Sovjet unie worden overgebracht. Assemblée met alles wat er bij hoort, ver deeld moeten worden over verschillende centra, die niet te ver uit elkaar liggen. Bijvoorbeeld: Zaal voor de Algemene Ver- gadei'ing in Axnsterdam. vergaderzaal voor commissies in Utrecht. Den Haag. Rotter dam. Hötelaccomodatie in alle genoemde steden. Dat alles in een stad zou kunnen gebeuren, is ondenkbaar. De heren Lie en Pelt hebben de verschillende in aanmer king komende gebouwen bezocht en zullen een balans opstellen, dxe tegelijk met het resultaat der andere hoofdsteden aan de Commissie van Negen zal worden voorge legd, die dan een keus moet doen. verzorgen. De vraag is echter- wat is het beste en wat het goedkoopste. Het kosten- probleem speelt nu eenmaal bij alle dele gaties een grote rol. Genève heeft daarbij het onbetwistbare voordeel dal het over het Volkenbondspaleis de beschikking heeft. Het is efficient en houdt de kosten van voorbex-eiding lager dan elders. Op de uit eindelijke beslissing zou dat van invloed kunnen zijn. Geessieii Bleeker krijgt gratie Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan Geessien Bleeker, die tweemaal tot de doodstraf was veroordeeld, respectieve- De beslissing valt half Februari. Veel door de Gronii Kamer en door de langer kan men daar niet mee talmen om dat de tijd dringt. Het is immers niet vol doende dat men voor een assemblée goede vergaderzalen heeft. Het vraagt achter de schermen feitelijk om het inrichten van een soort moderne fabriek, welke het geheel behoorlijk moet laten marcheren. Drentse Kamer van 't Bijzondere Gerechts hof te Leeuwarden De doodstraf is ver anderd in levenslange gevangenisstraf. THEO VINK OVERLEDEN De toneelspeler Theo Vink is Zaterdag avond na een kortstondig ziekbed op 47- jarige leeftijd te Amsterdam overleden, Voor het secretariaat alleen is al ongeveer Theo Vink speelde in Theater de Ia Mar duizend man personeel nodig! te Amsterdam in Jan de Hartogs „Schipper De vorige assemblée duurde 65 dagen. Innaast God". king zich heeft uitgesproken voor een afzonderlijke staat Madoera buiten de republiek. Volgens berichten in de Nederlands- Indische pers zou het plebisciet Zaterdag gehouden zijn. Builen deze berichten is geen informatie voorhanden en in ieder geval zijn er geer UNO-waamemers tegen woordig geweest De Nederlandse regering heeft geen communiqué gepubliceerd, noch enige ver klaring afgelegd. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat de Nederlandse autoriteiten de gouverneur van Oost-Java, C. H. van der Plas, in deze zaak verantwoordelijk achten. Hij zou het plebisciet georganiseerd heb ben zonder voorkennis van Batavia of Den Haag. Een republikeinse woordvoerder deelde mede. dat de republiek zeer waarschijnlijk een protest zal indienen bij de Commissie van Drie tegen dit plebisciet. OVERWEGEND DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I in De Bilt geldig van Maan- iagavond tot Dinsdagavond: Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer Matige, tijdelijk «rachtige Zuid-Oostelijke wind Weinig verandering van 'emoeratuur 27 Januari: Zon op 8 29 uur. onder 17.17 uur Maan op 18 52 uur onder 9.44 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1