Haarlems Dagblad Voorbereiding derevacuatie De steen is aan het rollen De minister-president over haar voorgeschiedenis en taak van republikeinse troepen uit Oost-Java Weerbericht 62e Jaargaug No. 18817 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230, Drukkerö Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 27 Januari 1948 Verschijnt dagelijks- oehalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 «-ent. per kwartaal ƒ4,Franco per post f4.50 Postgiro 273107. Advert-tarleven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De Rondetafelconferentie geopend Beroep op medewerking der delegaties door minister Jonkman Vandaag is de Rijksconferentie in Den Haag ter bespreking van de toekomstige status van Suriname en de Nederlandse Antillen geopend door de minister-president, dr. L J. iVI. Beel, die in een uitvoerige rede de wordingsgeschiedenis en de taak dezer con- j ferentic in het licht stelde. De minister van Overzeese Gebiedsdelen mr. J. A. Jonk- man, dankte de minister-president en hield als voorzitter der conferentie een rede. waarin hij op verzoek van de G'uragaose delegatie mededeelde dat daze delegatie de mening koestert, dat reeds voor de staatkundige hervormingen uit reeds ten spoedig ste feitelijke hervormingen nodig zijn die de gelijkstandigheid van de Antillen met Nederland erkennen en Aruba tot een zelfstandig gelijkberechtigd staatsdeel maken, onafhankelijk van de andere Nederlandse Antillen. 10. In zijn openingsrede heeft de minister president, dr. L. J. M. Beel, onder meer gezegd: Het was op 16 Juni 1941, dus ruim een jaar na de bezetting van Nederland dooi de Duitsers, dat de landvoogden in Indo nesië, Suriname en de Nederlandse An tillen in de vertegenwoordigen de lichamen aldaar met koninklijke machtiging het voornemen van het opperbestuur hebben bekend gemaakt om aldus hun woorden: „Terstond na de bevrijding van het „moederland de aanpassing van de „structuur van het Koninkrijk aan de „eis der tijden tot een programma punt te maken, waarbij de status van „Nederlands-Indië en West-Indië in „overeenstemming zal zijn te brengen „met de betekenis dezer gebiedsdelen „in de rijlcseenlieid. Ook het inwen- „dig staatkundig bestel der overzeese „gebiedsdelen zal een integrerend deel „van dit programma uitmaken. De ge degenheid zal worden geschapen om „wensen en opvattingen terzake ier „kennis van de Kroon te brengen, op- „dat deze aandachtig kunnen over wogen worden. Het opperbestuur is „voornemens na de bevrijding van het „moederland een conferentie van voor aanstaande personen uit verschillen- „de delen van het Koninkrijk bijeen „te roepen, die de Kroon in deze van „advies zal dienen". Op 7 December 1942 vervolgens heeft H.M. de Koningin haar bekende radiorede gehouden, waarin zij mededeelde, dat het in haar bedoeling lag na de bevrijding de gelegenheid te scheppen om gezamenlijk te overleggen over een voor de veranderde omstandigheden passende bouw van het Koninkrijk en zijn delen. In deze Rijkscon ferentie zouden vooraanstaande' vertegen woordigers van de drie overzeese delen van het Koninkrijk met die van Nederland aan een ronde tafel samenkomen. Verder heeft de Koningin in die rede de noodzaak en het karakter van de staat kundige hervormingen, die op die rijks- conferentie aan de orde zouden zijn te stellen, nader belicht. Zij stelde vast, dat vernieuwing nodig is in de staatkundige bouw van het rijk en in die van Neder land en de Overzeese Gebiedsdelen. Zonder vooruit te lopen op- de adviezen der Rijksconferentie stelde zij zich voor, die zich zullen richten op een rijks verband, waarin Nederland, Indonesië. Su riname en Curagao tezamen deel zullen hebben. Zij zullen ieder op zich zelf de eigen inwendige aangelegenheden in zelf standigheid en steunend op eigen kracht, doch met de wil elkander bij te staan, be hartigen. Zij meende, dat zulk een zelfstandigheid samenwerking aan het rijk en zijn delen de kracht kunnen geven om hun verantwoordelijkheid naar binnen en naar buiten ten volle te dragen. Hare Majesteit verklaarde echter na drukkelijk, dat het niet juist en ook niet mogelyk was om de vorm van de nieuwe bouw. waarin die zelfstandigheid en sa menwerking zouden heersen, te bepalen. In de Troonrede van 23 Juli 1946 werd ten aanzien van Wes^-Indië verklaard, in aansluiting op de petities van, en bespre kingen met de delegaties van de staten van Suriname en van Curagao, dat wat reeds tonder grondwetswijziging ter bevrediging van de drang naar vernieuwing der staats instellingen aldaar zou kunnen geschieden, ten spoedigste zou worden bevorderd, op dat Suriname en de Nederlandse Antillen tullen kunnen beginnen met op nieuwe voet eigen leven, deelgenootschap in het Koninkrijk en in het bijzonder hun taak in eigen omgeving ter hancl te nemen. De commissie-generaal, uitgezonden om ln Indonesië de voorbereiding der nieuwe rechtsorde te bevorderen, leverde daartoe eon belangrijke bijdrage door het staat kundige beginselprogram op te stellen, dat in de ovèreenkomst van Linggadjati werd belichaamd. Hoewel de 25e Maart 1947 overeenstem ming met de republiek ten aanzien van dit programma scheen bereikt, bleek samen werking met haar toch vooralsnog tot uit voering van dat programma niet wel mo- Idijk. De ondertekening, nu onlangs, op 17 lezer, van bestand en van een basis voor «ütieke besprekingen, verschafte opnieuw 'e hoop, dat samenwerking met de repu- >liek alsnog zal worden ingezet. Vertraging. Niet alleen tengevolge van de moeilijk leden in Indonesië maar ook ten gevolge ran het tijdrovend karakter der voorberei ding ener ingrijpende wettelijke voorzie- ling welke voor de Overzeese Gebiedsdelen ,ck [dden moet, heeft het proces der staat- fer undige hervormingen ten aanzien van de G5 Kest-Indische staatsdelen tot mijn spijt 'frtraging ondervonden. De i;i de Troon id* RS Surinaamse „staatsgreep" voor het Hof Maandag zal in Paramaribo een begin worden gemaakt met het proces tegen Simon Sanchez, die beschuldigd wordt van Kit poging tot een staatsgreep in Suri- larne. President van het Hof is mr. Th. jeemskerk. De openbare aanklager, mr. ■runberg. heeft 14 getuigen opgeroepen: m\ H. Bergen, de verdediger, zal ver killende getuigen a décharge doen ho en. Van de overige deelnemers aan de amenzwering zullen 5 militairen en een olitieman worden berecht. - rede van Juli 1946 aangekondigde herzie ning van de staatsregelingen van Suriname en van Curagao binnen het raam van de grondwet, zoals die thans luidt, kon pas eind November j.l. in een tweetal wetsont werpen aan de Tweede Kamer worden aan geboden. Desalniettemin zal het toch be langrijk zijn met name met het oog op de daarbij voorgestelde uitwerking van een verantwoordelijk bestuur en op de verbete ring en versterking van samenstelling en bevoegdheden van de beide vertegenwoor digende lichamen, deze voor de overgangs tijd bedoelde herzieningen zo spoedig mo gelijk in werking te doen treden. De regering besloot echter, niet langer te wachten op een zodanige ontwikkeling in Indonesië, dat het bijeenroepen van een algemene Rondetafelconferentie mogelijk zal worden noch af te wachten tot de voor genomen herziening van de West-Indische staatsregelingen haar beslag zal hebben ge kregen en heeft H. M. de Koningin voor gesteld vóór die Rijksconferenlie uit deze conferentie van vertegenwoordigers van Nederland, Suriname en Curasao bijeen te roepen om thans in het bijzonder de ver nieuwing van de staatkundige betrekkin gen tussen deze staatsdelen ter hand te nemen. Het Koninklijk Besluit uwer bijeenroeping nodigt u uit ten eerste de beginselen te for muleren voor de wenselijk geachte hervor mingen in de tussen Suriname, Curacao en Nederland bestaande staatkundige betrek kingen als deel van de staatkundige her bouw van het gehele Koninkrijk en ten tweede deze beginselen uit te werken in een of meer ontwerpen tot nadere regeling van de verhouding tussen deze staatsdelen en tot verwezenlijking van de nieuwe rechtsorde. Deze uitnodiging heeft dus een verdere strekking dan aanvankelijk destijds aan de eerste opzet der rijksconferentie werd ver bonden, niet alleen wordt „gelegenheid ge schapen om wensen en opvattingen ter ken nis te brengen van de Kroon" en wordt verzocht „de Kroon van advies te dienen", maar nadrukkelijk luidt de ttitnodiging de richtlijnen voor de gewenste hervormingen te willen aangeven en die vervolgens in ontwerp-regelingen te willen uitwerken. Grondslag voor uw arbeid zal naar het oordeel der regering moeten zijn de Ko ninklijke Rede van 7 December 1942, welke ik u zo even in herinnering heb gebracht. Drie pijlers. De toegezegde zelfstandigheid der rijks delen en de van hen verlangde duurzame samenwerking zullen dus hebben te rusten op de drie zuilen van vrijheid, gelijkwaar digheid en verbondenheid. Dit betekent thans in het bijzonder voor u, dat Nederland zelfstandig zal blijven en Suriname en de Nederlandse Antillen zelf standig zullen worden, allen in het genot van de rechten en verplichtingen welke het kenmerk zijn der zelfstandigheid. De regering geeft zich rekenschap ervan, dat zij u heett geroepen tot een zware taak. U ziet ons koninkrijk voor u over vier werelddelen uitgestrekt: Nederland in Europa, Indonesië in Azië, de Nederlandse Antillen beneden de wind in het Ameri kaanse werelddeel, allen gelegen in centra van wereldverkeer: Suriname in Zuid- Amerika, de Nederlandse Antillen boven de wind naar Noord-Amerika gericht en Nederlands-Nieuw Guinea in het Austra lische werelddeel, deze allen minder cen traal gelegen. Elk staatsdeel op zichzelf is betrekkelijk klein, maar verenigd en samenwerkend zijn wij groot. Het is thans niet aan mij uit te maken of en in hoeverre Surinamers, Curagaoe- naars, Arubanen en andere bevolkings groepen der Nederlandse Antillen ieder op zichzelf of in enig verband een natie zijn of willen worden. Voor mij staat echter vast, dat in Ne derland, Suriname en de Nederlandse An tillen gezamenlijk sterk het bewustzijn leeft om als geordende groep tezamen te behoren, en dit spreekt voor ons te ster ker waar wij allen opzien naar het Huis van Oranje, dat onpartijdig tronend boven de staatsdelen zich wijdt aan het welzijn van ons allen en waar wij allen steeds de toewijding mogen ervaren van H.M. Koningin Wilhelmina, wie de alge mene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle harer onderdanen zo zeer ter harte gaat. Onder de bede, dat het u met Gods hulp moge worden gegeven uw taak voorspoedig te volbrengen, open ik deze conferentie". Curacao zou einde gouverneurschap wensen Naar onze parlementaire redacteur meldt schijnt door de vertegenwoordigers van Curagaó op de conferentie geijverd te wor den voor een spoedig einde van de machts positie, die de tegenwoordige gouverneur, dr. P. Kasteel ginds inneemt. Zij zouden zelfs met buitengewoon veel aandrang er op aansturen dit gouverneurschap met grote spoed te doen eindigen. Tevens deelt hij ons mede, dat de Cu- ragaose delegatie er veel voor zou voelen onmiddellijk weer in het openbaar te gaan vergaderen. Het zou er echter nog niet naar uitzien dat deze wens spoedig in vervulling zal gaan. Opleidingstoestel neergestort In Romainville, een voorstad van Parijs, is een vliegtuig in botsing gekomen met een timmermanswerkplaats. Zowel het toe stel, dat aan de opleidingsschool van Le Bourget behoorde, als het huis vlogen in brand. Van de twaalf inzittenden, allen piloten of leerling-piloten zijn er negen om'het leven gekomen. Twee werklieden, die zich in het gebouw bevonden, werden gewond. Prinses Beatrix zal Zaterdag haar tiende verjaardag vieren. Haagse automobilist door lifter overvallen? Ongeluk onder verdachte omstandigheden Op de rijksweg Den HaagUtrecht, nabij Zoetermecr is een auto met grote snelheid legen een muur gereden en totaal vernield. De eigenaar van de auto, de 41- jarige veearts dr. P. Roodzant uit Den Haag werd zo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeluk overleed. De auto werd be stuurd door een 19-jarige jongeman, die slechts lichte kwetsuren opliep. De rijkspolitie in Zoetermeer heeft aan leiding gevonden, deze jongeman in arrest te stellen. Hij verkeerde onder de invloed van sterke drank en bij fouillering werd op hem de portefeuille van dr. R. gevonden, welke een klein bedrag aan geld bevatte. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de jongeman onderweg met minder goede bedoelingen aan dr. R. verzocht heeft, te mogen meerijden. Hij zou, na een aanslag op de dokter te hebben gepleegd en diens portefeuille te hebben geroofd, zelf"achter het stuur zijn gaan zitten. Er zijn aanwij zingen dat dr. R. enkele ogenblikken vóér het ongeluk gebeurde, het bewustzijn heeft herkregen enMoor het stuurwiel te grijpen, getracht heeft, de jongeman tot stoppen te dwingen. Vermoedelijk is de wagen als gevolg hiervan gaan slingeren en tegen een muur gebotst. Hangende het onderzoek kon de politie echter geen nadere inlichtingen ver strekken. i OPHEFFING BEWARINGSKAMP PENNINGSVEER Binnenkort zullen een aantal bewarings- kampen voor politieke delinquenten wor den opgeheven. Daaronder is ook het kamp in het fort Penningsveer bij Halfweg. De Joegoslavische balletschool in Parijs heeft dezer dagen een demonstratie gege ven van de vorderingen der jongste leer lingen. Een groep bevallige danseresjes bij de uitvoering van een der nummers. Besprekingen ter uitvoering der bestands-overeenkomst Voor Oost-Java hadden Zaterdag de reeds eerder aangekondigde militaire besprekin gen tot uitvoering der bestandsovereen komst plaats nabij een kampong Zuidweste lijk van Modjokerto. Deze besprekingen werden gehouden tussen de hoogste terri toriale Nederlandse en republikeinse be velhebbers in Oost-Java en hun staven, en wel van Nederlandse zijde door de com mandant der A-divisie, de generaal-majoor W. J. K. Baay en van republikeinse zijde door de commandanten van de 5e, 6e en 7e divisie der T.N.I. De besprekingen werden bijgewoond door de militaire assistenten der Commissie voor Goede Diensten, de Amerikaanse kolonel Malloran en de Bel gische majoor Deckers. Het verloop dezer besprekingen, die zonder moeilijkheden plaats vonden, was zeer bevredigend. In de komende dagen zullen «de besprekingen worden voortgezet tussen de beiderzijdse ondercommandanten, ter regeling van aétailpunten. Maandagmiddag kwam de commandant van de 5e divisie der T.N.I., Djatikoesoemo, met een Amerikaans vliegtuig uit Djokja op het vliegveld te Soerabaja aan. Hij zal, krachtens de bestandsovereenkomst, een regeling treffen voor de evacuatie van de republikeinse eenheden uit de door de Nederlanders in Oost-Java bezette gebie den. Radio-Djokja in overtreding De regeringsvoorlichtingsdienst te Bata via meldde Maandag, dat in de loop van de vorige week radio Djokja herhaaldelijk be richten omriep inzake bestandsehendingen, welke door de Nederlanders zouden zijn gepleegd, in het bijzonder in de omgeving van Malang. Deze mededelingen van radio Djokja zijn in strijd met de bepalingen van het bestand, waarin onder meer gezegd wordt, dat geen informaties betreffende de militaire operaties zullen worden gegeven zonder voorafgaande onderlinge schrifte lijke overeenstemming (punt 7). In verband met deze bepalingen wordt van Nederlandse zijde niet gereageerd op deze berichten en ook niet op de republikeinse bestandschen dingen, na 18 Januari gemeld. Bij de republikeinse bestandscommissie is protest ingediend betreffende de publica ties van radio Djokja, aldus besluit deze mededeling van de R.V.D. Federale politie in opleiding. Onze correspondent in Batavia seinde ons heden: In de kringen der interimregering is men Turkije heeft een kostbaar leger De Turkse afgevaardigde bij de in de zomer gehouden conferentie over het plan- Marshall te Parijs, Turel, heeft tegenover de pers verklaard, dat de eisen der we reldveiligheid hulp aan Turkije even nood zakelijk maken als aan de door de oorlog verwoeste landen. Turkije heeft tijdens de 'conferentie medegedeeld, dat het geduren de de vier komende jaren een tekort van 615 millioen dollar zal hebben. Turel voeg de hier aan toe, dat zijn land onder de hui dige internationale omstandigheden ge dwongen is de helft van zijn inkomsten op de begroting te besteden voor het leger. Merkwaardige taal van radio-Djokja Een woordvoerder van het republi keinse leger heeft Zondagavond via radio Djokja in opdracht van de repu blikeinse opperbevelhebber het vol gende bekend gemaakt: „In verband met berichten en geruchten, als zou de aanvaarding der vredesvoorstellen op de Renville voornamelijk haar grond vinden in het feit, dat de republikeinse strijdkrachten niet meer kunnen in staan voor het voortzetten van de strijd wordt door de opperbevelhebber met nadruk verklaard, dat deze berichten en geruchten leugenachtig zijn. De re publikeinse strijdmacht heeft nimmer de strijd gestaakt en zal dit ook niet doen, voordat de wensen betreffende de verdediging van de voHedige vrij heid zijn verwezenlijkt. Voorts is het besluit tot aanvaarding van het be stand in het bijzonder door het kabinet genomen. Mondeling en schriftelijk hebben de commandanten van alle een heden van de strijdmacht hun vastbe slotenheid te kennen gegeven, dat zij zullen instaan voor de voortzetting van de strijd ter verdediging van de souve- reiniteit en de vrijheden van de Indo nesische republiek." van oordeel dat een eigen republikeins leger een dreigend gevaar voor de andere onge wapende deelstaten zou zijn. In deze staten is men daarom begonnen met een spoed opleiding van politietroepen, voorlopig af zonderlijk, doch met de bedoeling zulks straks in gezamenlijk overleg te doen en zo te komen tot een federaal leger. De federatie heeft in afwachting van de vor ming van deze politietroepen het Neder landse leger nodig voor herstel van orde en zuivering van verschillende gebieden. Om internationale bemoeienis bij deze zui vering te vermijden is het nodig dat de acties van Nederlandse troepen geschieden op verzoek en aanwijzing van de federale regering. De opruiming van onruststokers wordt zodoende een interne aangelegenheid, waarvoor de Nederlanders hun gezagsappa- raat ter beschikking stellen. Men voorziet de moeilijkheden met gewapende benden, die na de evacuatie-datum van 30 Januari achterblijven en hun acties zullen voortzet ten. Mede-zeggenschap der interimregering in het gebruik van de Nederlandse weer macht is tevens nodig uit prestige oogmerk, daar een zelfstandige staat gekend moet worden in de acties binnen zijn eigen gebied. Republikeinse opvatting: Géén verandering in status vóór vorming der federatie Volgens Antara heeft Mohammed Hatta in Djokja aan journalisten verklaard, dat de republiek de zes punten van de com missie voor goede diensten onvoorwaarde lijk aanvaard heeft, maar dat zij vasthoudt aan de „5 verduidelijkingen" van de com missie. Hij voegde eraan toe dat de aanvaarding- van de zes punten geen veranderingen zou brengen in de status der beide partijen, voornamelijk op het stuk van de verhou ding tot de Veiligheidsraad. In „Merdeka" is nog le lezen dal uit de gedachtenwisscling met de commissie van goede diensten in Djokja duidelijk is ge bleken, dat in de huidige status van de republiek géén verandering komt, d.w.z. dat de republiek een eigen leger, eigen financiën en eigen buitenlandse betrek kingen houdt en dat de status van beide partijen zich eerst zal wijzigen, wanneer eenmaal de Verenigde Staten van Indo nesië gevormd zullen zijn. Volgens bevoegde republikeinse zijde in Batavia geven bovenstaande verklaringen inderdaad het officiële republikeinse stand punt weer. Koninklijk bezoek aan (le Vrije Universiteit Naar wij vernemen zal H.M. de Konin gin Donderdagmiddag om vier uur een officieel bezoek brengen aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. De Landsvrouwe zal in de senaatszaal worden ontvangen door de rector-magnificus prof. mr. P. A. Diepenhorst. DEVALUATIE Dat de vaststelling van internationale valuta verhoudingen, zonder dat hieraan een juiste economische basis ten grondslag ligt, geen baat brengt, doch integendeel tot toenemende moeilijkheden leidt, is niet al leen in Italië, doch ook in Frankrijk ge bleken. De Franse economie, zwaar gehavend door de oorlog en zijn gevolgen, is de laat ste tijd verder geteisterd door de vele en omvangrijke stakingen en door de milliar- dentekorten van de schatkist. De wezenlijke waarde van de franc daalde daardoor snel en het binnenlandse prijspeil, dat genood zaakt was zich daarbij aan te passen, steeg in even sterke mate als de franc in waarde daalde. De gevolgen, die dit op de export had, hebben zich dermate doen gevoelen, dat de regering Schuman zich gedwongen heeft gezien een drastische devaluatie van de franc door te voeren. De waarde van de Franc is thans fr. 214 per dollar tegen fr. 119 tot dusver, ook is een speciale omreke ningskoers van omstreeks fr. 280 per dol lar voor export-transacties ingesteld en is men zelfs overgegaan tot het instellen van een vrije goudmarkt en een vrije valuta markt voor de Amerikaanse dollar en de Portugese escudo. Verwacht wordt, dat de vrije franc een notering van fr. 350 per dollar te zien zal geven. Op basis van de officiële franc-dollar-guldenkoers zal de franc in Nederland nog slechts 1.25 ct. waard zijn, op de zwarte markt slechts 0.80 a 0.90 ct. Of de genomen maatregelen voor Frank rijk het gewenste effect zullen hebben, hangt nu in de eerste plaats hiervan af, of de regering, die blijk heeft gegeven niet bang te zijn voor krachtige maatregelen, er in zal slagen het binnenlands prijspeil in de hand te houden. De dagenlange onderhandelingen met Engelse en Amerikaanse autoriteiten be wezen reeds, dat Frankrijks maatregelen in het buitenland geen onverdeelde instem ming vinden. Het zal zeer de vraag zijn of het Engelse Pond, welks positie ook wankel is, zich nu staande kunnen houden en En- gelands schuldenpositie tegenover Amerika verdraagt een devaluatie van het Pond slecht. Afgezien dan nog van de verdere moeilijkheden, welke een ontwaarding van het Pond voor het sterling-bloc zal mede brengen. Het Internationaal Monetair Fonds, uit vloeisel van de overeenkomst van Bretton Woods, en opgericht om een monetaire en financiële chaos in de deelnemende landen te voorkomen, heeft zich sterk gekant tegen de wederinstelling- van een vrije goud- markt en een vrije markt in enkele valuta's. Een vrije goud- en valutamarkt (in wezen niets anders dan een erkenning van de reeds lang bestaande zwarte markt), een zijdig ingesteld door één land, tast dan ook de grondslagen van Bretton Woods aan, al vormt zij opzichzelf de eerste stap op de weg naar gezonde geld verhoudingen. De situatie is echter nog nergens zo, dat een gezonde economische basis aanwezig geacht kan worden voor de waardevastheid van het geld. Als zodanig kan Frankrijks stap als voorbarig worden beschouwd en is er aan de valuta-chaos vooreerst nog geen einde te zien. Het feit, dat het Engelse Pond nog niet toegelaten is tot de vrije Franse valuta markt, wordt beschouwd als een concessie aan Engeland, dat het zeer oneens is met Frankrijks maatregelen en dat de laatste dagen getracht heeft het in de richting van een ver doorgevoerde Brits-Franse douane unie te sturen. Wat Nederland betreft, bewijzen de hoge winsten van de ondernemingen die voor de export werken wel, dat ons concurrentie vermogen in het buitenland nog niet direct een ontwaarding van de gulden noodzake lijk maakt, al noteert >nze munt op de zwarte markten ver bent Jen zijn officiële koers. Het verleden heeft echter doen zien. dat de samenhang der valuta's niet kan wor den geloochend en genegeerd en zulks doet de vraag rijzen waar het met onze gulden heengaat als Engeland gedwongen zal wor den Frankrijks voorbeeld te volgen, daar geheel Europa financieel thans aan Ameri ca's voeten ligt. De steen is nu eenmaal aan het rollen gebracht. De vraag is. of hij in zijn (on tijdige) loop zal kunnen worden gestuit. Het woord is aan.. Henry A s s e I i n De Hollander heeft één hartstocht en dat is zijn vrijheid. Elke dwang, zelfs wanneer het verstand de ab solute noodzakelijkheid daarvan doet gevoelen, is het onderwerp van felle critiek. Russische stunt in de Indonesische kwestie? (Van onze correspondent te Batavia). In kringen van de interim-regering zegt men dat ae val van Sjarifoeddin te wijten is ten eerste aan de tegenstelling tussen hem en de grote politieke partijen en ten tweede aan de controverse met Soekarno inzake de kwestie van de beruchte „toe lichtingen"; Soekarno. die de juiste bete kenis van deze toelichting onderkende en het niet eens was met het opblazen daar van, zag in dat het bekende woord van Graham: „You are what you are" weinig meer houvast bood dan een kaartenhuis. Demonstraties te Djokja ten gunste van Sjarifoeddin bevestigen het beeld van de politieke ontreddering en aantasting van het prestige van Soekarno, daar zij in we zen gericht zijn tegen de presidentiële keuze van Hatta als nieuwe formateur. Door de ondertekening van d« zes punten deed Djokja afstand van zijn souvereine aanspraken waardoor de ondertekening van het verdrag met Egypte ecu probleem is geworden, dat men verwacht op te los sen door het verdrag te laten overnemen door de federale regering. Er is geen sprake meer van een eigen republikeinse buitenlandse dienst; de per soonlijke mening van onze zegsman uit kringen der interim-regering is dat het laatste bezoek van Graham aan Djokja de ogen van de republikeinse leiders heeft geopend voor het feit dat de republiek geen eigen plaats meer heeft in de we reldpolitiek. welke gericht is op de Ame rikaans-Russische controverse. Hij meent het verdrag met Egypte te moeten zien als een Russische stunt tegen de Amerikaanse Far-East politiek teneinde het republi keinse aanzien ten opzichte van de andero deelstaten te vergroten. Stopzetting van Amerikaanse olieuitvoer geopperd Het Interstate Commerce Committee van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft heden voorgesteld onmiddellijk een verbod af te kondigen op de uitvoer van alle petroleumproducten uit de Verenigde Staten. Volgens dit Committee is deze maatregel noodzakelijk met het oog op de te optimis tische schattingen van de petroleumvoor- ziening en op de ernst der vooruitzichten wat de olievoorziening in geval van een oorlogs-noodtoestand betreft. Nieuwe Britse ambassadeur in Nederland Sir Philip Bouverie Bowyer Nichols zal Sir Nevile Bland als Brits ambassadeur in ons land opvolgen. Hij werd geboren op 7 September 1894. In 1932 huwde hij Phyllis Spender Clay. Hij heeft twee zoons en twee dochters. Zijn opleiding genoot hij op het Winchester College en op het Balliol College in Oxford. Tijdens de eerste wereldoorlog diende hij in het Suffolk regiment. Hij werd on derscheiden met het „Military Cross". In 1920 kwam hij in dienst van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Van 1920 tot 1923 was hij werkzaam in Wenen en van 19281930 in Nieuw Zeeland. Hij was eerste secretaris van de Britse am bassade in Rome van 1933 tot 1937. Ver volgens was hij tot 1941 werkzaam op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen tot 1941. In dat jaar volgde zijn benoeming tot gezant bij de Tsjecho-Slo- waakse regering in Londen. Felle winter in de Verenigde Staten Een nieuwe koudegolf trekt over Canada langs de Yukon naar de Verenigde Staten meldt United Press. In het gebied van de Rocky Mountains tot aan de Atlantische Oceaan is het bitter koud en de aanhou dende sneeuwval bezorgt verkeer en indu strie veel moeilijkheden. Het aantal directe en indirecte slachtoffers van de felle koude is tot 132 gestegen. 97 personen vonden de dood door branden, veroorzaakt door te heet gestookte kachels en fornuizen, 19 personen zijn doodgevroren en 16 anderen kwamen om het leven tengevolge van ongelukken, die aan de koude te wijten waren. De staat New England ligt dik onder de sneeuw. Het verkeer langs de spoorlijnen en op de weg ondervindt aanzienlijke ver traging en vliegtuigen zijn niet in staat op te stijgen. In Californië viel voor het eerst sedert een maand enige regen. Nederland bouwt slepers voor Polen De Poolse regering heeft bij verschil lende Nederlandse scheepsbouwwerven een order geplaatst voor de bouw van 22 sleepboten, zo wordt in scheepvaartkringen te Warschau vernomen. De boten zijn be stemd voor de vaart op de Oder en de aankoop geschiedt in het kader van een Pools-Nederlandse overeenkomst van het voorjaar van 1947. volgens welke de Poolse regering scheepvaartmateriaal in Neder land kan bestellen tot een bedrag van 30 millioen gulden in ruil voor kolen. De onderhandelingen, die de afgelopen maand te Warschau zijn gevoerd over de hernieuwing van de in December 1947 ver vallende handelsovereenkomst zullen in Den Haag worden afgesloten. Verwachting, medegedeeld door het KNMI in De Bilt. celdig van Dins dagavond tot Woensdagavond: WEINIG VERANDERING Meest matige wind tussen Oost en Zuid Enkeie overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer In de nacht plaatselijk lichte vorst en hier en daar vorming van nevel of mist Overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. 28 Januari: Zon op 8.28 uur. onder 17 18 uur Maan op 29?' uur. <u:J. r lü.'l'j uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1