c m Antwerpen en Rotterdam zijn geen troetelkinderen van generaal Clay Ondeugdelijk verweer van Buitenlandse Zaken Mousy ROOD 'BAND NOUHY Doortastend optreden van oliemaatschappijen redde Aalsmeerse kwekers f Hollandse filrj met Engels kapitai DINSDAG 27 JANUARI 1948 Havenkwestie blijft slepende door dollartekort Do i vcstie van de havens van Rotterdam I Als militair is hij voorts de mening toege en Z1- L-rpen en de rol, die deze havens daan, dat de aanwezigheid van de Ameri- spele in het Europees herstel, zal waar- kaanse en Britse troepen in Duitsland yoor schijnlijk weer op de voorgrond komen, wanneer generaal Lucius D. Clay zijn ver klaringen over zyn beleid in Duitsland aflegt voor de betreffende subcommissie van de invloedrijke financiële commissie van het Huis van Afgevaardigden, welke commissie te beslissen heeft over alle nieu we staatsuitgaven. Men verwacht, dat Clay zal trachten aanvullende gelden te verkrij gen voor de Westelijke bezettingszones van Duitsland. Waarnemers te Washington veron derstellen evenwel, dat zijn pogingen krachtige oppositie zullen ondervinden van die afgevaardigden, die toenemen de bezorgdheid tonen over de invloed, waarover militairen beschikken in de hoge functies, die gewoonlijk door bur gerlijke bestuurders worden bekleed, en door hen, die de overtuiging zijn toegedaan, dat Clay's beleid in Duits land zich teveel concentreert op de na tionale Duitse belangen, zonder reke ning te houden met de algemene Euro pese situatie. Het algemene Europese herstel ligt ten grondslag aan het plan-Marshall, dat uit gaat van het standpunt, dat dit herstel niet bereikt kan worden in het kader van een enge nationale politiek, doch slechts door economische samenwerking, die zich over de nationale grenzen uitstrekt. Dit stand punt wordt gesteund door John Foster Dul les, de speciale adviseur van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken. Deze heeft in zijn verklaringen over het plan-Marshall het Amerikaanse bestuur voor Duitsland er op krachtige wijze van beschuldigd uitsluitend geïnteresseerd te zijn in het herstel van Duitsland met ver waarlozing van de belangen van Nederland, België en Frankrijk. In deze verklaringen heeft hij er de nadruk op gelegd, dat Rot terdam en Antwerpen voor de oorlog be stonden van het transito-verkeer met het Duitse achterland en de Amerikaanse be zettingsautoriteiten het grootste gedeelte van dit verkeer thans hebben verlegd over de havens van Noord-Duitsland. Dollar-besparing? Volgens de waarnemers te Washington Vormt de omstandigheid, dat Amerika de Westelijke bezettingszones van Duitsland moet besturen volgens een budget, dat de bezettingsautoriteiten onvoldoende achten, het cardinale punt van het conflict over deze verlegging van het verkeer. De politiek van dollarbesparing, die de bezettingsauto- rïteiten volgen en die de bestaansmogelijk heden van Rotterdam en Antwerpen op ernstige wijze beperkt, vormt naar men in Washington veronderstelt een punt van meningsverschil in de boezem der Ameri kaanse regering, dat ten nauwste samen hangt met de gehele politiek ten opzichte van Duitsland. Dit meningsverschil komt thans aan de oppervlakte in de strijd tussen Foster Dulles en Clav. Eerstgenoemde huldigt het prin cipe van internationale contróle op het Ruhrgebied in dier voege, dat de productie van het Ruhrgebied wordt gebruikt voor het Europees herstel, zonder dat de indu striële situatie in het Ruhrgebied aanleiding geeft tot toenemende vrees voor een nieuwe Duitse agressie. Clay is hiertegen gekant, daar hij van oordeel is, dat Duitsland niet zou produceren, wanneer de Duitsers in het Ruhrgebied niet alleen de baas zouden zijn. Markos spreekt grote woorden Volgens de „Vrije Griekse radio", die door het Joegoslavische nieuwsbureau wordt aangehaald, heeft generaal Markos tijdens een plechtigheid waarbij enkele zijner officieren bevorderd werden, dezen verzekerd, dat zij de „buitenlandse ver overaars zullen verjagen, het monarcho- fascisme zullen vernietigen en Grieken land zullen bevrijden". Het opperbevel van de guerillastrijdkrachten heeft bevolen „in groten getale gijzelaars gevangen te ne men". Een desbetreffend communiqué, dat eveneens door het Joegoslavische nieuws bureau wordt geciteerd, vermeldt, dat Koetsopetalos, liberaal en voormalig lid van de Griekse regering, een week gele den werd ontvoerd. Hij zou vrijgelaten worden, indien de regering in Athene vooraanstaande leden van de guerillabe- weging ook zou vrijlaten. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 10.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Liederen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Orgel. 8.30 Platen. 9.00 Ziekenbezoek. 9.30 Werken van R. Strauss en Wagner. 10.30 Morgendienst. 11,00 Werken van Haydn. 11.30 Zangrecital. 12.00 Celesta-ensemble. 12.30 Weerbericht. 12.33 Scala-sextet. 13.15 Pianowerken van Liszt. 13.45 Werken van Telemann. 14.15 Musette- klanken. 14.30 Lezing over varens. 15.00 Pianokwartetten van Schubert en Mozart. 1.5.45 Voor kleuters. 16.00 Platen. 16.15 Meis jeskoor. 16.45 Voor de jeugd. 16.30 Maatschap pelijk werk. 17.35 Donauklanken. 18.00 Kerk koor. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Vrouwen-wereldgebedsdag. 19.20 Platen. 19.30 Actualiteiten. 19 45 Engelse les. 20.15 Sym phonic no. 4, Bruckner. 21.20 Het Christelijk onderwijs. 21.40 Symphonisch amusements orkest der Kon. Marine. 22.10 Zwitserse mu ziek en reportage. 22.45 Overdenking. 23.00 Fluitsonates van Bach. 23.30 Lichte klassieke muziek. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8,00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Mendelssohn. 9.35 BBC-Symphonie-orkest. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voor de keuken. 10.35 Platen. 10.40 Voordracht. 11.00 Platen. *12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Kilima Hawaiïans. 13.15 Kalender. 13.20 Dansorkest. 14.00 Lezing over Trygve Lie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Luisterspel voor de jeugd. 15.30 Kinderkoor. 15.45 Voor zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant 17.15 Ensemble ..Moulin Rouge". 17.45 60. De herbergier was ijverig tn de weer Radiogesehiedenisboek. 17.53 Uit Oost-Indo- om voor het eten van Joris en Panda te nes ié. 18.20 Piano. 18.30 Dialogen van Plato. zorgen. Van tijd tot tijd keek hij om de 19.00 Beginselprogramma P. v. d. A. 19.15 i hoek van de keukendeur naar hei tapijtje 19 15 Nieuws uit hidië. 19.30 VPRO-cursus en dan glinsterden zijn ogen begerig. „Een 10.45 larn.m de BubeL ,20.15 Metropolis- „liegendl, kieedr fluisterde hij. ..Sapristi! het ogenblik een voldoende waarborg vormt tegen een dergelijke Duitse agressie. Genoemde waarnemers te Washington verwachten, dat de verdere „hearings" over het plan-Marshall opheldering zullen ver schaffen over de politiek der Amerikaanse regering ten aanzien van deze kwestie. De toekomst van de havens van Rotter dam en Antwerpen hangt ten nauwste met deze politiek samen. In dit verband kan nog worden opgemerkt, dat sedert de besprekin gen over de havenkwestie te 's Gravenhage en Berlijn de Nederlandse autoriteiten geen nieuwe officiële stappen bij de Amerikaan se bezettingsautoriteiten hebben onder nomen. Overigens is de algemene verwach ting, dat de burgemeester van Rotterdam, Oud, bij zijn aanstaand bezoek aan Amerika van de gelegenheid gebruik zal maken om de kwestie opnieuw onder de aandacht te brengen van de bevoegde Amerikaanse autoriteiten. De 9 Muzen Sas Bunge. De pianist Sas Bunge uit Aerdenhout zal op 31 Januari in het Haagse gemeente-museum werken van Bach, Chopin, Debussy. Ravel, Fauré en Chabrier vertolken. Goede intenties. De Italiaanse film industrie zal dit jaar een grootse poging doen niet alleen de verloren markten te herwin nen. doch ook Rome tot een van de leidende Europese filmcentra te maken. De leus voor 1948 zal luiden: „kwaliteit voor kwantiteit". Er zullen niet meer dan 65 films geprodu ceerd worden, doch elk van hoog gehalte. Nationaal gepyp. Te Goes zal op He melvaartsdag een nationale pijpersdag wor den gehouden, waaraan 200 pijpei-scorpsen zullen deelnemen met 2000 tamboers, pijpers en hoornblazers. Exc. Gielen als Maecenas. Minister Gie- len heeft een prijs van f 1000 toegekend voor de piano-suite van de componist Hugo Godron. „Apotheek" wordt verplaatst. De afde ling van het medisch pharmaceutisch mu seum (de apotheek) in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt afgebroken en overge bracht naar het Openluchtmuseum te Arnhem. De graaf mag weer vermoord worden. Het Residentietoneel heeft de criminele puzzle „Ik heb de graaf vermoord" weer in studie genomen. Dit stuk werd door de Duitsers in 1941 verboden. Couranten en tijdschriften naar de Britse en Franse zóne Van heden af kunnen couranten en tijd schriften verzonden worden naar de Britse en Fransche zóne van Duitsland. Naar de Amerikaanse zóne is zulks reeds mogelijk sedert 15 September 1947 via de ppsterijen tegen het gewone buitenlandse tarief. Verzending naar adressen in de Britse en Franse zóne zal voorlopig alleen kunnen geschieden via de Algemene Spoorwegboek handel te Utrecht, waar abonnementen voor adressen in Duitsland voor alle Nederlandse dagbladen en tijdschriften kunnen worden opgegeven. Zij moeten in Nederlands geld worden betaald. Zodra een abonnement is opgegeven en betaald zal de Algemene Spoorwegboekhandel de geadresseerde in Duitsland verzoeken een bedrag voor ver zendkosten in Duitsland aldaar in rijks marken te storten. Voor verzending van boeken naar de Britse en Franse zónes van Nederland uit bestaan deze faciliteiten nog niet. Duitse couranten kunnen alleen uit de Amerikaan se zóne naar Nederland worden verzonden. (Van onze parlementaire redacteur). Een Zaterdag jl. aan de pers verstrekte verklaring van het ministerie van Buiten landse Zaken bevat onder meer een ver weer inzake het op 20 Januari jl. tegen over de Kamer gepleegd verzuim, toen het daaraan wèl de andere in de openbare bijeenkomst van 17 Januari op de „Ren ville" aan de orde geweest zijnde stukken toezond, maar niet de „vijf avis" (goed geteld waren het er in totaal zes), Buiten landse Zaken erkent de tekst daarvan in derdaad tegelijk met die van de andere documenten te hebben ontvangen. Met behulp van ons inziens allerlei kronkel redeneringen, waarin ook precies past om allengs heerlijk „publicatie" en, wat ge heel iets anders is, vertrouwelijke toezen ding aan de Kamer door elkaar heen te haspelen, tracht men nu achteraf de, al dan niet opzettelijk plaats gevonden heb bende nalatigheid goed te praten. Eerst leek het, dat de „avis" de door de Commissie uitgesproken opvattingen een volkomen nieuw document vormden, dat de Nederlandse regering toen niet be kend was. Nog daargelaten of wellicht dit zelfde niet 't geval is geweest met de 6 door de Commissie van goede diensten op 17 Januari aan de beide partijen alleen voor gelegde zes additionele punten, tot wier ondertekening zij pas op 19 Januari over gingen, kan men op het Plein toch niet in ernst volhouden dat het hier een aan de heren daar onbekend stuk betrof. Want met de ontvangst van dat stuk werd het aan de bewoners van het Herenlogement op het Plein bekend. Blijkbaar besefte men op Buitenlandse Zaken zelf wel, dat dit „argument" uiter mate zwak was. En dus moest er nu een ander „argument" uit het laadje te voorschijn worden gehaald. Dit komt hier op neer, dat onze delegatie in Indië na voorlezing van de „avis" onmiddellijk had gezegd daarover instructies aan de Neder landse regering te zullen vragen. En nu is het niet gebruikelijk zo heet het dan verder om stukken aan de Kamer over te leggen waarover nog wordt onderhan deld. Dit schrijft men zonder blikken of blozen neer t. a. v. een stuk, dat tenge volge van de voorlezing tijdens de open bare zitting op de „Renville" op 17 Januari, tot een publiek document was gemaakt! Plicht ware het geweest, dat stuk met de rest aan de Kamer te sturen, onder de vertrouwelijke mededeling, dat men on zerzijds daarover nog een appeltje met de Commissie van Drie wenste te schillen en dat men het daarom beter achtte het zelf hier niet aan de openbaarheid prijs te geven. Doch de Kamer had omtrent de stand van zaken en de wetenschap die het ministerie van Buitenlandse Zaken (de regering) op 20 Januari bezat, ingelicht moeten worden. De broosheid van de gevolgde redeneer trant blijkbaar voelende, zoekt de steller van de verklaring het vervolgens dan ook, in arrenmoede, bij een derde „argument". Te weten, dat het een stuk van de Com missie van goede diensten was en dat de Nederlandse regering zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat deze com missie zelf uitmaakt welke stukken zij al dan niet wenst te publiceren. Nota bene; dat had de Commissie al lang gedaan, namelijk door op 17 Januari haar opvat tingen in het openbaar door de president te laten voorlezen. Het is dan ook, op zijn zachtst uitgedrukt, een onjuiste voorstel ling van zaken om het vervolgens te doen voorkomen alsof nog nodig was dat zou blijken, dat die Commissie de „cinq avis" (de vijf opinies) in Batavia had vrijge geven en er sinds dit gebleken was „geen aanleiding bestond om de publicaties in Nederland op te schorten, zodat deze in tussen heeft plaats gehad". Dat „blijk" was reeds op 17 Januari aanwezig geweest. Maar bovendien, hier wordt nog eens fluks publicatie en vertrouwelijke over legging aan de Kamer door elkaar gehas peld. Het is voor hem die deze „diploma tieke" stijl weet te ontleden dat men thans de avis aan de Kamer heeft doen toeko men. Dit moet echter nog op zo vertrou welijke manier gebeurd zijn, dat het zelfs gebeurd is zonder de gebruikelijke bege leidende brief van de minister van Bui tenlandse Zaken. Deze immers ontbrak zelfs nog Zaterdagochtend. Heel het geval is dan ook ons inziens terug te brengen op een schielijk herstel van het op 20 Januari gepleegde verzuim tegenover de Kamer, nadat hierop in kriti sche zin uitdrukkelijk de aandacht was gevestigd. En gans het verweer komt onze ogen neer op een verre van fraaie „krompraterij". Op 20 Januari had men de bedenkelijke fout begaan aan de Kamer het gaat hier niet over publiceren, maar over eventueel tenminste vertrouwelijk inlichten van het parlement de stukken te doen toekomen, waarop zij recht had. Wie mocht menen, dat de fout thans he lemaal is goed gemaakt doordat alsnog de „avis" aan de volksvertegenwoordiging zijn overgelegd, vergeet, dat deze even tueel op 20 Januari het Indonesisch debat zou hebben voortgezet. Ware dat gebeurd dan zou zij dit gedaan hebben, zonder vol ledige inlichting vanwege Buitenlandse Zaken omtrent het op 17 Januari nota bene in het openbaar voorgevallene op de „Renville". Al met al moeten wij dan ook op het punt in kwestie het „verweer" van het Plein als ten eenenmale ondeugdelijk brandmerken. HOEST SIROOP Bij I. 9rteR/,; - en na kouvatten HOEST SIROOP BLAUW BAND Bij hardnekkige hoest en bronchitis Gemaakt door NOURY dus betrouwbaar. Geen collaboratie Twee directeuren van Rotterdamse stuwa doors-maatschappijen, die veertien dagen ge leden voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof onder be schuldiging van collaboratie met de vijand terecht stonden, zijn door deze Kamer ont slagen van alle rechtsvervolging. De advo caat-fiscaal had boeten van respectievelijk f 30.000 en f 20.000 geëist. Het Hof overwoog dat de werkzaamheden, welke beide firma's voor de Duitsers hebben verricht, niet van overwegend belang waren voor de vijand. Bovendien mag niet uit het oog verloren worden, aldus het Hof, dat de grote staats bedrijven zoals Spoorweg en P. T. T. tij dens de bezetting ook gewoon functioneer den, hetgeen toch ook in het belang van de vijand is geweest. Daarbij kwam nog, dat in 1940, volgens door de overheid gegeven richtlijnen, geen arbeiders mochten worden ontslagen. Ds. R. Oosterhoff te Hoofddorp is voor nemens 2 Mei intrede te doen bij de Geref. Kerk van Sliedrecht. Controle op aardappelprijzen In het Westen, midden en Zuiden van ons land is een grootscheepse contróle be gonnen ter beteugeling van een ontoelaat bare prijsstijging der aardappelen. D« prijzencontröledienst brengt een groot aan tal aardappel-grossiers een bezoek. De C. C. D. stelt een onderzoek in bij de telers. Een aantal grossiers is reeds een proces verbaal aangezegd. De bij de grossiers ge constateerde overtredingen kunnen uiter aard vaak leiden tot een nader onderzoek bij de telers. Zo werden in een paar dagen tijds enkele tientallen gevallen, waarbij ook telers betrokken waren, overgedragen aan de C.C.D., die het opsporingswerk van de prijzeneontróledienst zal voltooien. Voetbal Nederlands elftalclub hervat training Dinsdag 3 Fabruari zal de wekelijkse trai ning van het Nederlands elftal op het VUC- terrein te Den Haag worden voortgezet. De volgende 31 spelers zijn uitgenodigd oefen avonden bij te wonen: Kraak (Stormvogels), De Munck (Sittardse Boys), Landman (Nep- tunus). Van Raalte (Blauw Wit), Alberts (Vitesse), Van Bun (MVV), Schijvenaar (EDO), Lasschuit (EDO). Beenhakkers (NAC), Fanger <DWS>, Spel (DWS). Tem ming (DOS). Stoffelen (Ajax). De Vroet (Feijenoord). Vermeer (Excelsior). Schaap (Gooi). Schwencke (HBS), Möhring (En schedé). Drager (Ajax). Van Dijk (Ajax), Bruins (Ajax), De Graaf (Limburgia), Len stra (Heerenveen). Van Male (Sparta), Mul ders (PSV), Nass (VVV), Rijvers (NAC), Roozenburg (Neptunia), Terlouw (DCV), C. v. d. Tuyn (Hermes DVS) en Wilkes (Xerxes). Olympische Spelen Amerikaans conflict dreigt scherper te worden ONGEWENSTE VEILINGPRAKTIJKEN. Ambtenaren van de prijzen contróle heb ben proces-verbaal opgemaakt tegen de Hagenaar S. die overal in het land bont en textielveilingen organiseert. Gebleken is, dat reeds gedurende de drie aan de veilingen vooraf gaande kijkdagen de meeste goederen onderhands werden verkocht en dat daarvoor veilingkosten in rekening werden gebracht. Naar schatting heeft S. door deze practijken ruim zes dui zend gulden te veel provisie geïncasseerd. De heer Avery Brundage, president van het Amerikaans Olympisch Comité, heeft verklaard, dat indien het IOC in zijn verga dering van Donderdag a.s. de inschrijving aL_ voor de ijshoekey-wedstrïjden van het Ame- j-je rikaanse Olympisch Comité, dat wil zeggen van de Amateur Athletic Union, mocht wei geren, het Amerikaanse Olympisch Comité zou aftreden. In dat dat geval zouden geen Amerikanen deelnemen a3n de winterspelen, en schijnlijk ook niet aan de zomerspelen. De kwestie van de deelneming aan de zo merspelen was weliswaar nog niet gerezen, maar Brundage zeide, dat, afgaande op brie ven welke hij van leden van het Amerikaanse Olympisch Comité had ontvangen, en voorts de stemming <n dat comité kennend, hij wel concluderen moest, dat er by zijn terugkeer geen Amerikaans comité meer zijn zou, in welk geval er evenmin van deelneming aan de zomerspelen sprake kon zijn. Brundage verklaarde nog, dat de door zijn comité naar St. Moritz afgevaardigde ploeg geen A(mateur) A(thlelic) U(nion) team was, maar een U(nited) S(tates) Olympisch Team, dat de verenigde Staten vertegenwoor digde. Geen enkele andere ploeg kon op die naam aanspraak maken, en de AHA-ploeg stond in geen enkele betrekking tot het Amerikaans Olympisch Comité TWEEKAMP KRING HAARLEM—KRING DEN HAAG. Vorig jaar togen de beste Haarlemse zwemmers(sters) en waterpolo- Ook is gebleken, da. goederen dubbel wer- den geveild, waarna getracht werd een der leg, een „"urn-wedstrijd organiseren, welke kopers een ander dan het gekochte artikelzai worden gehouden op Zaterdagavond 14 te leveren. - Februari in het Sportfondsenbad te Haarlem. Mr. WiardaDistributie-ambtenaartje spelen Mr. van der Goot: Overmacht De radiatoren van de centrale verwar- ming in de rechtzaal waren gisteren tijdens de zitting van de Economische rechter op non-actief. Dat kon van Koning Winter. Maar de zaakdie behandeld werd, deed sterk denken aan een jaar geleden, toen het buizenstelsel van de verwarming in het gebouw aan de Jansstraat, eveneens koud bleef. En toen kon het niet, maar het moest, om brandstoffen te sparen voor instellingen en bedrijven, die deze harder nodig had den dan de dienaren van vrouwe Justitia. Vijf personen puilden uit het beklaag denbankje. Vier kwekers uit Aalsmeer en een districtschef van de Shell Nederland N.V. De kwekers hadden „help" geroepen tot de Shell in de strenge winter van het vorige jaar. De olie-maatschappij had die roep verstaan en had ten koste van grote financiële offers het transport van donkere olie ondanks gladde wegen en bevroren kanalen naaf de Aalsmeerse kassen door gezet. Ook zonder dat die leveranties voor af door toewijzingen van het Rijksbureau voor aardolie-produ'cten gedekt waren. Controleurs brachten aan het licht, dat op het dieptepunt van de vorst de Shell 500.000 liter olie zonder bon had afgele verd, „een halve Zuiderzee vol", zoals politierechter mr. C. G. Bijleveld opmerkte, hetgeen overigens nog maar 2Vfe van de jaaromzet van de firma uitmaakte. De verdediger, mr. F. van der Goot, wees erop, dat deze achterstand later zeker voor de helft was ingelopen, zodat men uitein delijk nog niet eens van de „Mooie Nel' kon spreken Kwekers met ondergang bedreigd. Hoe het ook zij, het Rijksbureau voor Panda en de Meester-gooehelaar 20.15 Metropole- 21.00 Luisterspel „Walter Rathenau" 22.00 Braziliaanse zangeres en guitariste. 22.15 Ensemble Jean Presto. 22,45 Gedichten over kinderen. 23.15 Dansmuziek J Ik wist niet, dat dit mogelijk was! Ik heb daarover gelezen en zie daar! Hij bestaat! Die moet ik hebben! Vliegen! Ach! Magni- fico!" En de nijvere man druppelde een flesje met een slaapmiddel in het eten van zijn gasten leeg. Nu, de uitwerking liet niet lang op zich wachten. Joris begon te geeuwen en rekte zich uit. „Neem. me niet kwalijk!" mompelde hij. „Ik schijn ver moeid te zijn van de reis! Oeoeaahh!" De waard draaide de radio aan om door een aardolieproducten dreigde op een gegeven ogenblik alle toewijzingen voor stookolie in te trekken en alleen een brief van de burgemeester van Aalsmeer, die wees op de désastreuse gevolgen, die deze maat regel voor de betrokkenen zou hebben, kon voorkomen, dat de gewassen, welke dertig millioen gulden aan deviezen moesten opbrengen, aan vernietiging werden prijs gegeven. De ambtenaar van het O.M., mr. Wiarda, was evenwel van mening, dat de Shell eigenmachtig distributie-ambtenaartje ge speeld had en was doorgegaan met leveren zonder contact op te nemen met de Rijks- tuinbouwconsulenten. Een en ander achtte hij bovendien onrechtvaardig tegenover hen, die waren aangewezen op het gebruik van vaste brandstoffen. Mr. Wiarda eiste tegen de districtschef van de oliemaatschappij 4000,boete of twee maanden hechtenis en tegen ieder der kwekers 150,of één maand. Mr. van der Goot betoogde, dat het hier om een geval van overmacht ging. Voor een afwegen van belangen was geen tijd: de planten moesten gered worden, zoals ook de gemeente Haarlem gered werd dooi de Shell, die op voorschot 70.000 liter donkere olie voor het gasbedrijf leverde, daar anders de bevolking niet had kunnen koken. Andere olieondernemingen handel den desgelijks, zonder dat zij er iets aan verdienden. Bovendien was er stookolie genoeg in voorraad, zodat niemand ook maar een droppel te kort kwam. Spreker bepleitte ontslag van rechtsvervolging, te meer daar zijn cliënt niet belast was met het bewaren en beheren van de distributie bescheiden. Mr. Bijleveld sloot zich aan bij de ziens wijze van zijn collega te Amsterdam, die in een soortgelijke zaak onlangs de betrok kenen een boete van een gulden, subsidiair één dag hechtenis oplegde. Cost, die voor de baet uitging. De deviezen-manipulatie, die een Haar lems advocaat ter behartiging van de ex portbelangen van de bloembollencultuur had verricht, lag in hetzelfde vlak. Deze verdachte had na de bevrijding over saldo Zweedse kronen beschikt om in dit land propaganda voor de bloembollen te maken. Zijn werk had succes, want na twee jaar had Zweden de contingentering opgeheven en was onze bloembollenexport met vier millioen kronen toegenomen. „Maar", zo gaf de advocaat toe, „dat heeft natuurlijk wel eens een dinertje ge kost." Op dezelfde manier had hij ook reclame gemaakt in Zwitserland, o.a. door een aan tal Zwitserse journalisten een excursie naar de bollenstreek aan te bieden. Mr. Wiarda was van mening, dat het niet door de beugel kan, dat een jurist overheidsvoorschriften overtreedt en eiste een boete van 4000 en publicatie van het vonnis in een vakblad. Nadat verdachte betoogd had, dat het zoeken van persoonlijk voordeel geen drijf veer tot zijn handelingen was geweest hetgeen door ambtenaren van de fiscale recherche bevestigd werd en men moeilijk kon volhouden, dat de deviezen- positie van ons land geschaad was, legde de politierechter een boete van 2000 op. DS. B. E. J. BIK GESCHORST. De Algemene Kerkelijke Commissie van het Hersteld Evangelisch Luthers Kerkge nootschap heeft ds. B. E. J. Bik, predikant ycktrnuziehje ie slaap pan zijn pasten dieper te maken. Maar in plaats van mu- ning van zijn bediening. Dit besluit is ge- Marshall-katten Robert Kendell, voorzitter van het Ame rikaans genootschap van kattenvrienden, zal aan de functionarissen der UNO en Europese diplomaten in de V. S. een plan voorleggen, 1 millioen Amerikaanse katten naar Europa uit te voeren, daar het aantal katten in Europa tengevolge van de oor logsverwoestingen onrustbarend vermin derd en dat van satten en muizen dien overeenkomstig vermeerderd is. „Ons ge nootschap krijgt voortdurend aanvragen van de andere zijde van de Atlantische Oceaan om katten te sturen. Amerika zal alleen geselecteerde katten uitvoeren", al dus Kendell. Nederlands in zeven lessen* tóe Wam Heskes waarschijnlijk alget ner bekend als Koos Koen speelt voornaamste rol in de nieuwe film „N(lu derlands in zeven lessen" waarvoor eerste opnemingen weiden gemaakt in nieuwe studio van Profilti te 's-Gravejv( hage. Zo goed als zeker treden er verdfef in op: Francis May, Els Boon, Jan Glastize van Loon, Han Bentz van den Berg enkele nieuwelingen. Schrijvers van draaiboek, tevens regisseurs en productl leiders zijn Henry Josephson en Charip (Huguenot) van der Linden, die voor oorlog reeds van zich deden spreken dc hun grote speelfilm „Jonge Harten" onlangs door een documentaire over studenten verzet. Het Orchestre Miniature onder leidij van Nicholas Roth speelt door Rud( Karsemeyer gecomponeerde muziek, vocalistische medewerking van Sanny en Pia Beck van het Miller-sextet. Buit worden de opnemingen verricht door Pel) Staugaard en Piet Schrikker en binner huis door de fotograaf Marius Meyboc onder toezicht van Jack Dudok van Hf Rita Roland verzorgt de montage. Men zal al deze namen niet, zoals a woonlijk, voor het begin van de eigenlij films op het doek geprojecteerd te zi krijgen, omdat niemand voor een derf lijke opsomming belangstelling heeft vorens het resultaat van hun werk hebben aanschouwd. Daarom werden thi de medewerkenden in het verloop van handeling ieder op hun beurt aan het j. bliek voorgesteld. Om wille der volledii heid delen wij echter mede dat verschj lende onderdelen van het scenario uitgewerkt door de vlieger-schrijver Viruly. de bouwmeester Arthur Staal, acteur Gerard Rekers en de dichter-zanf Jan van Riemsdijk. Oorspronkelijke opzetf0 De inhoud zal boeien door vele verrp sende elementen. Verhaald wordt de jp schiedenis van een' Engelse cameram 'n bij de uitvoering van zijn opdracht omjP'* zeven dagen een reportage over ons lafa te maken. Zijn „filmisch'e intervieup worden aaneengeregen tot een „docume taire comedie" zoals de auteurs hun gef teskind hebben gedoopt. Deze idee is gebreke van een behoorlijke kantoorruin 'a in ettelijke Amsterdamse koffiehuizen 'f1 schrift gesteld. Aanvankelijk was het onderwerp t£te stemd voor een korte voorfilm, die hi in opdracht van de Eagle Lion zou w< den vervaardigd. De Engelse produi Harold Goodwin achtte het materii echter bijzonder geschikt voor een hooi jij film en aan zijn bemiddeling is het danken dat J. Arthur Rank het daar! benodigde kapitaal heeft gefourneerd. Naderhand zullen er versies van derlands in zeven lessen" in vreemde tal worden gemaakt. De vorm leent zich ds uitstekend toe, omdat gebroken is met f tot dusver gevolgde systeem van gefot grafeerde kleinburgerlijke genrestukki waardoor de Nederlandse film een ka 'e krijgt om over de grens haar levenslo voort te zetten. De Profilti-studie beschikt nu over Western Electric geluidsapparaat, hetgep de kwaliteit van de gesproken tekst t goede zal komen. Het is de bedoeling deze film, die een lengte van ruim twe duizend meter krijgt, begin Maart vc vertoning gereed te hebben. at i*ei Schaatsenrijden Nederlanders maakten goed 1 tijden in St. Moritz Nederlandse schaatsenrijders, die aan Olympische winterspelen deelnemen, sta 3 ten Maandag met rijders uit andere land,e! in onderlinge wedstrijden. De Amerika lil Fitzgerald werd eerste in het nummer 5 er meter in 43.7 see. Broekman bezette de aci c|- ste plaats met een tijd van 46.5 sec., gel met een Hongaar en een Italiaan. De Konl deed er 46.7 sec. over en Huiskes 48.4 s r Op de 1500 meter werd Werket (Verenig Staten) eerste in 2 minuten 24.9 sec.; twee Broekman in 2 min. 25.2 sec.; De Koni»r derde in 2 min. 27.2 sec. en tiende Huiskesp 2 min. 30.9 sec. 7: ziek kwam er een harde stem uit de luid spreker. „Extra politie bericht!" zei de stem. „Hel vliegende tapijt van de sultan van Negorije is gestolen door twee ongun stige individuen. De ene is klein en heeft zwarte oren.„Word wakker, Joris!" eiste Panda. „We moeten weg!.,,»" nomen op grond van handelingen van 'ds. Bik welke in strijd zijn met de kerkelijke i reglementen. Ds. Bik heeft enige weken geleden van zich doen spreken door de toegang tot de kerk aan de Kloveniersburgwal te forceren, toen men hem wilde beletten daar in een kerkdienst voor te gaan. Zilveren bruiloft. Er worden uitgebrei voorbereidingen getroffen om in Lo den 26 April de zilveren bruiloft het Engelse koningspaar te vieren. E aj speciale dienst in de St. Paul's zal wo cb den bijgewoond door de koning, koningin, de leden van de koninklij familie, het kabinet en de leden v het corps diplomatique. Zes maanden voor 10 jaar. Samuel Hooide stettler, de 75-jarige „dictator" van landelijke religieuze secte in India: (V.S.) is tot zes maanden dwangarbe vez-oordeeld, daar hij zijn 41-jari dochter Lucy 10 jaar lang met een tou aan bed heeft vastgekluisterd, omd zij weigerde lid te worden van zl secte. Vrouwen. De Britse militaire autoriteit) hebben besloten in de naaste toekon r< al het vrouwelijk militair personeel v e de Britse sector van Berlijn naar Britse zóne over te brengen. Doodzonde. Volgens een woordvoerder vi het Amerikaanse ministerie van bi 8£ tenlandse zaken heeft het Joegoslav sche ministerie van buitenlandse zak( beloofd een onderzoek in te stellen na de zaak van de 32-jarige uit Ameri jb geboortige Emma Debeljak, die t ro dood veroordeeld zou zijn omdat la: van de Amerikaanse ambassade in B( grado een paspoort zou hebben g kregen om naar de V.S. terug te ker« Oog om oog. Kopf om Kopf. Tass mei uit Berlijn dat de Poolse militaire mi sie aldaar het Britse militaire bestufi heeft .verzocht om uitlevering aan Poolse autoriteiten van Heinrich Wi helm Kopf, de minister-president vi Beneden-Saksen (Britse zóne), BJ het oog op de door hem bedreven oo ur logsmisdaden op Pools grondgebi 00 tijdens de bezetting". Het verzoek Vrijdag j.l. gedaan. Brutaal. Het secretariaat van de UU heeft vier telegrammen ontvangen VI in de Albanese regering, waarin deze zii beklaagt over „Griekse provocati 15 tegen Albanië". De telegrammen z; naar de Balkan-commissie in Saloni opgestuurd.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2