Haarlems Dagblad Havenkwestie De Franse devaluatie ontmoet ernstige tegenstand der socialisten Een „centrale sectie" gekozen Verhoging der marinebegroting met ruim 47 millioen gulden Weerbericht 62e Jaargaug No. 188-18 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admtn. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 28 Januari 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem U/IJ HEBBEN UITEENGEZET waarom Antwerpen en Rotterdam geen troetel kinderen van generaal Clay zijn. De ge neraal Lucius D. Clay, die juist weer eens naar zijn Amerikaans vaderland is gevlo gen en daar eerstdaags voor een financiële subcommissie uit het Huis van Afgevaar digden zal verschijnen, is, zoals u weet, de Amerikaanse opperbevelhebber in Duits land. Hij en zijn medewerkers zijn onte vreden over het aantal millioenen, dat Amerika beschikbaar stelt voor hun bezet- tingstaak. Dat wil niet zeggen dat dit be drag werkelijk onvoldoende is. Het mag immers een bekend en zeer menselijk ver schijnsel heten, dat mannen die door hun land overzee gezonden worden, om daar enige overheidstaak te verrichten, klagen over het gebrek aan begrip en inzicht in hun verre vaderland. Als wij ons het voor oorlogse koloniale verleden herinneren. !i klinken die klanken ons ook welbekend in de oren. Zij bepaalden zich trouwens niet tot overheidspersonen, maar kwamen even eens in het particuliere bedrijf voor. En om l dichter bij huis te blijven: wat zegt men vaak in binnenlandse filialen over het be leid van het hoofdkantoor en in de gemeen ten over Den Haag? Ongetwijfeld is een aantal van die klach ten gegrond, maar andere zijn het niet. Het is een gewoonte. En in het geval van gene raal Lucius D. Clay is men geneigd sym pathie te gevoelen voor die leden van het Huis van Afgevaardigden te Washington, die „toenemende bezorgdheid tonen over de invloed, waarover militairen beschikken in hoge functies, die gewoonlijk door bur gerlijke bestuurders worden bekleed". Ge neraals bezitten zelden geschiktheid voor burgerlijk bestuur. Het ligt hun niet. Zij leven in een andere sfeer dan de burgerij, namelijk in de militaire, welker methodes zich wel door eenvoud en directheid, maar niet door tact en overleg en evenmin door economisch inzicht plegen te kenmerken. De wereldhistorie is dan ook vol falen van generaals in burgerlijk bestuur en als de zo logische en wenselijke samenvoeging der drie Westelijke zones in Duitsland eindelijk tot stand mocht komen is het dus te hopen, dat de bestuursvorm een wijziging zal on dergaan die daarvoor begrip toont. Intussen zijn Rotterdam en Antwer pen en daarmee Nederland en België, want de eerste havensteden vertegenwoor digen grote landsbelangen de dupe van de strijd tussen generaal Clay en zijn last gevers in Washington. Want omdat de ge neraal zijn budget te laag acht besparen hij en zijn medewerkere dollars, waarbij zij het transito-verkeer met Duitsland, dat vroeger grotendeels over Rotterdam en Antwerpen liep en de grote levensbron van deze havens vormde, voor het grootste deel naar de Noord-Duitse havens hebben ver legd. John Foster Dulles, adviseur van Marshall en de voornaamste bestrijder van generaal Clay's beleid, beschuldigt hem er van dat hij uitsluitend geïnteresseerd is in het herstel van Duitsland, met verwaar lozing van de belangen van Nederland. Bel gië en Frankrijk. Als wij dit met begrijpe lijke bijval lezen moet het ons wel tegelijk treffen, dat het plan-Marshall de generaal nu in het gedrang brengt. Immers is dat plan niet gebaseerd op het verlenen van directe hulp aan West-Europa, maar juist op de overweging dat het industriële en handelsbedrijf van de West-Europese lan den weer in blijvende gang gezet moet worden. Daaifoe behoort zeer zeker het herstel van de activiteit van de havens van Antwerpen en Rotterdam; zowel de Belgi sche als de Nederlandse welvaart zijn in het verleden in hoge mate afhankelijk ge weest van de doorvoerhandel naar het Duitse achterland. Wij hadden en hebben nog andere grote belangen dan de Indische en onder die belangen neemt dit wel een zeer voorname plaats in. Zou generaal Clay zijn beleid ongestoord leunnen voortzetten en de grote havens van het Westen stiefmoederlijk blijven behan delen, dan zou dit in de praktijk betekenen, dat de uitwerking van Amerika's milliar- oen-steun ingevolge het Plan-Marshall voor een groot deel teniet werd gedaan, doordat Amerika's eigen generaal in Duitsland zijn ontevredenheid over het bezettings-budget ter. nadele van Rotterdam en Antwerpen en ten voordele van de Duitsers zou blijven uitspelen. Het is duidelijk dat dit Washing ton niet aantrekt en dat de burgers het weer eens niet met de generaals-in-burger- lijke-bestuurstaak eens zijn. Twee jaar geleden zouden bij ons de meeste mensen alleen ons eigen direct be lang gezien hebben zonder enige inte resse voor het herstel van Duitsland. Sindsdien zijn die mensen wel wijzer ge- Worden en hebben begrepen, dat Duits her stel noodzakelijk is ook voor ons. Maar wij wensen daarbij niet de dupe te zijn Van een beleid, dat onze bestaansbronnen opdroogt. Wij wensen geen herstel van Duitsland ten koste van ons. Dat zou een grof onrecht zijn, na al hetgeen ons land öoor Duits toedoen heeft moeten lijden en dat kunnen wij eenvoudig niet dragen. Het Plan-Marshall zal ons ook ten deze uit de liood moeten redden. Zoals wij gemeld hebben wordt verwacht dal Rotterdams burgemeester, mr, Oud, bij tijn aanstaand bezoek aan Amerika de kwestie opnieuw bij de Amerikaanse rege ring zal te berde brengen. Zulk een taak Is een man als Oud wel toevertrouwd. Ne derland heeft alle reden om het resultaat van zijn missie in overleg ook met de Belgen? met de grootste belangstelling le verbeiden. R. P. Massamoord in Pakistan Kabinetscrisis niet uitgesloten De Franse socialistische partij besloot Dinsdag het voorstel van de regering Schu- man tot wettig verklaring van de vrije goudmarkt te verwerpen, waardoor liet ge hele devaluatie-plan van minister Mayer in gevaar wordt gebracht. Ook de financiële commissie van de Na tionale Vergadering verwierp met 21 tegen 14 stemmen en één onthouding het plan van de regering om de goudhandel te legali seren. Het besluit van de socialisten, dat geno men werd tijdens een bijeenkomst van de partijleiders, betekent waarschijnlijk, dat premier Schuman de vertrouwenskwestie stellen moet ten aanzien van 't devaluatie plan. Men acht het weliswaar niet waarschijn lijk, dat de socialisten die zich bij de ver werping van de devaluatieplannen achter de communisten geschaard hebben, zich bij de vertrouwenskwestie eveneens solidair zullen verklaren met de communisten, om dat daardoor de weg gebaand zou worden voor een communistische of Gaullistische regering in Frankrijk. De parlementaire fractie der Franse so cialistische partij heeft besloten een dele gatie naar minister-president Schuman af te vaardigen teneinde wijziging in de politiek en tegemoetkoming aan de verlangens der socialistische partij te bewerkstelligen. Waarnemers achten het niet uitgesloten, dat er in de komende vier-en-twintig uur een regeringscrisis ontstaat, hoewel de meesten geloven, dat men tot een compro mis zal geraken, waardoor aftreden van de regering zou worden voorkomen. Dinsdag had een kabinetsraad van drie uur plaats, die heden zou worden voort gezet. De Franse premier, Robert Schuman, heeft in de Nationale Vergadering meege deeld, dat de regering niet zou kunnen aan blijven, wanneer de Nationale Vergadering tegen het wetsontwerp betreffende de in stelling van een vrije markt in goud zou stemmen. Nieuwe griffier der Staten van Ztiidholland De Provinciale Staten van Zuidholland hebben mr. F. A. Helmstrijd, gemeente secretaris van Arnhem, benoemd tot grif fier, als opvolger van mr. P. O. F. M. Cre- mers. thans burgemeester van Haarlem. Mr. Helmstrijd kveeg 39 van de 74 stem men. Dr. A. H. Gunther, administrateur der Provinciale Griffie van Zuidholland, die nummer één op de niet-alfabetische voordracht van Gedeputeerde Staten stond, kreeg 31 stemmen. Voor de stemming was op verzoek van een der Communistische Statenleden een geheime vergadering gehouden. GOUDSCHAT OPGEGRAVEN IN HEERLEN Een inwoner van Heerlen vond al gra vende in de akker van zijn vader een kistje met 40 gouden tientjes. Hij bracht het naar het politiebureau, waar men zich thans het hoofd breekt over de herkomst van deze vondst. Indonesische delegatie blijft ongewijzigd De volledige Indonesische delegatie is onder leiding van de voormalige Indonesi sche minister-president Amir Sjarifoeddin met een Dakota van liet Amerikaanse leger uit Djokjakarta in Batavia aangekomen. Sjarifoeddin verklaarde dat de Indonesische delegatie intact zal blijven ondanks de val van zijn kabinet. De Indonesische delegatie was naar Ba tavia gekomen om aan boord van de „Ren ville" tegenwoordig te zijn bij het afscheid van de Amerikaanse gedelegeerde dr. Frank Graham, die Donderdag naar Lake Success •ertrekt. Op deze receptie waren beide de legaties aanwezig. Er hebben geruchten de ronde gedaan, olgens welke Sjahrir zich met Graham en Xirby naar Lake Success zou begeven. Kir- by wordt deze week op doorreis van Australië naar de Verenigde Staten, in Batavia verwacht. Naar United Press over het te vormen nieuwe republikeinse kabinet meldt, zal dit o.a. bestaan uit vier leden van de Mo hammedaanse en drie leden van de natio nalistische partij. Hatta heeft op een persconferentie me degedeeld, dat Sjarifoeddin aan het hoofd zal blijven staan van de Indonesische dele gatie bij de hernieuwde Nederlands-Indo nesische besprekingen. Over zijn kabinet zeide hij, dat dit nog slechts de goedkeuring behoeft van de linkervleugel van de coali tie. Daarna zal de publicatie plaats hebben. Intussen wordt vernomen, dat de Com missie van Goede Diensten Dinsdag een „informele" ontmoeting heeft, gehad met de Nederlanders met als onderwerp van be spreking het plebisciet, dat Zaterdag te Madoera plaats had zonder medeweten van de UNO-commissie, de republikeinen en de Nederlandse autoriteiten te Batavia. (U.P.) Zitting op de Renville Hedenmiddag vindt aan boord van de Renville een zitting plaats der delegaties, zoals was aangekondigd in een enkele da gen geleden doqr de Commissie van Goede Diensten uitgegeven communiqué. De zitting van heden zal echter niet vol tallig zijn. doch slechts worden bijgewoond door de topfiguren der beide delegaties en de commissie. "Waarschijnlijk zal in deze zitting worden uitgemaakt of de voortzet ting der onderhandelingen niet elders kan geschieden dan op de Renville, althans de geruchten, dat de Renville uit Batavia zal vertrekken, stijgen. De gezagvoerder van de Renville, captain Tyree, verklaarde te genover Aneta, dat hij nog geen instructies had, maar dat de mogelijkheid bestaat, dat het schip zal vertrekken. Dit zou echter niet eerder dan over ongeveer twee weken kun nen zijn. Op de Amsterdamse Scheepswerf G. de Vries Lentsch is een nieuwe aanwinst voor de Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij te water gelaten. De hoot, genoemd naar wijlen vice-admiraal K. F. Sluys en een geschenk aan de maatschappij van diens dochter mej. M. A. Sluys, zal gestationneerd worden in Enkhuizen. Conferentie met de West Ontevreden gedelegeerden kwamen niet ter receptie Bij een aanval van volksstammen op het vluchtelingenkamp Paratsjinar in de Noord vestelijke grensprovincie van Pakistan zijn ongeveer 130 niet-Mohammedaanse vluch telingen gedood, 50 gewond en 50 ontvoerd, ïldus heeft de regering van India Dinsdag- ïvond meegedeeld. In de regeringsverklaring wordt voorts ,ïezegd, dat de vluchtelingen naar een ten- wc' tenkamp waren overgebracht, van wapenen Waren beroofd en dat zij hun voedsel tegen raai «exorbitante prijzen" moesten kopen en hun huizen werden geplunderd. De regering van India had stappen on- lioy- iernomen bij de minister-president van Pakistan om te bewerken, dat de vluchte lingen van het ingesneeuwde kamp Parats jinar naar een veilige plaats zouden wor den overgebracht, doch dit verzoek had geen resultaat, aldus de regeringsverkla- ïing. STAAT VAN BELEG IN BOLIVIA. In Bolivia is een complot tegen de rege- ontdekt. De staat van beleg is afge- •lstr fondigd. j In aansluiting op de officiële openings zitting werd gisteren de eerste besloten vergadering gehouden van de conferentie NederlandSurinameCurasao. In deze vergadering werd uit ieder der drie dele gaties een vertegenwoordiger aangewezen voor een „centrale sectie", welke tezamen met de voorzitter aan de conferentie voor stellen zal voorleggen voor de te volgen procedure. Als leden der centrale sectie zullen optreden prof. mr. C. P. M. Romme, mr. dr. R. H. Pos en mr. dr. M. F. da Costa Gomez. Een voorstel van orde, door de heer Da Costa Gomez ingediend op grond van de door de Staten van Curagao aan de Cura gaose delegatie verstrekte opdracht werd op voorstel van de Surinaamse en Neder landse delegaties, waarmede de Curagaose delegatie instemde, ter voorbereiding naar de centrale sectie verwezen. In de sectievergadering van Woensdag morgen is in het bijzonder de vraag van de openbaarheid of beslotenheid van de ple naire vergaderingen der conferentie aan de Een twintigste-eeuw se nimf lussen de nar cissen, die nog steeds het schoonst zijn wanneer zij zich spiegelen in een roerloos wateroppervlak. Wordsworth heeft hun schoonheid bezongen. - Gij kunt op de Bloemlusttentoonstelling in Lisse gaan kijken, of hij teveel gezegd heeft. EXPLOSIE IN HERFURT. Ten minste 197 personen werden gewond en 850 huizen beschadigd toen gisteren te Herfurt in de Sovjet-zóne van Duitsland tijdens het demonteren een zware bom tot ontploffing kwam. Negentig huizen wer den zo zwaar beschadigd, dat zij door de bewoners moesten worden ontruimd. Willem Witsen en zijn vriendenkring" Tentoonstelling in het Frans Halsmuseum te Haarlem In het Frans Halsmuseum te Haarlem wordt een tentoonstelling gehouden „Wil lem Witsen en zijn vriendenkring". De opening zal geschieden in de Renais- sancezaal van het museum op Vrijdag 30 Januari te 3 uur. Het openingswoord zal gesproken worden door de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. Belgische socialisten blijven hardnekkig De Belgische socialistische premier Paul Henri Spaak heeft zich voor de algemene ï-aad van zijn partij uitgesproken tegen on middellijk aftreden van koning Leopold van België. Spaaks partij is tegen de terugkeer van Leopold op de troon, maar abdicatie, aldus Spaak, zou „ongunstig zijn voor kroonprins Boudewijn en voor het land" De algemene raad van de Belgische so cialistische partij heeft desondanks in een resolutie o.a. het volgende verklaard: „De algemene raad is van oordeel dat betreffende de koningskwestie de bespre kingen, die met de koning in naam van de regering worden gevoerd met dien verstan de kunnen worden voortgezet dat deze ten doel hebben de enig mogelijke grondwettige oplossing te vinden, die in het belang is van het land: troonsafstand." Geruchten over opstand In de Oekraïne Dr. Tsjen Li Foe, minister van organisa tie van de Kwomintang, heeft verklaard dat, ondanks de tegenspraak van vroegere persberichten, in het Zuiden van de Oekraine een opstand tegen de Sovjet- regering is uitgebroken. Hij zeide dat de aanwezigheid van Molotof in de Oekraine de berichten kracht bijzet. Volgens verkla ringen van de Chinese inlichtingendienst verleent de bevolking steun aan een grote macht guerillastrijders, die de Sovjettroe pen niet hebben kunnen onderdrukken. Er zouden massa-deportaties naar Siberië zijn uitgevoerd. De guerillastrijders zouden zich in de bossen schuil houden en de Sov jet-troepen dikwijls aanvallen. orde geweest. De delegatie van Curagao 'heeft een sterke voorkeur voor de open baarheid van alle plenaire vergaderingen. Receptie. Dinsdagmiddag heeft de Nederlandse re gering ter gelegenheid van de opening der conferentie NederlandSurinameCura gao in de Ridderzaal een receptie gegeven, waarbij de voltallige Surinaamse delegatie en van de Curagaose delegatie slechts mr. dr. Da Costa Gomez, de heren W. R. Plantz en A. Curiel aanwezig waren. De afwezige gedelegeerden waren blijk baar ontevreden over het feit, dat hun vóór de conferentie kenbaar gemaakte verlan gens niet terstond waren ingewilligd. Dat drie leden van de delegatie wel aanwezig waren demonstreerde tevens een onderling verschil van mening op dit punt. Rede van minister Jonkman Curagaose eisen zonder commentaar geciteerd Nadat dr. Beel gisteren zijn rede ter opening van de Rondetafelconferentie had uitgesproken, heeft de minister van Over zeese Gebiedsdelen, mr. J. A. Jonkman, als voorzitter der conferentie een rede gehouden, waarin hij zeide, dat aan het voorzitterschap der conferentie niet het lidmaatschap werd verbonden. Aldus werd aan de minister, die in het bijzonder voor de zaken, 'op deze conferentie te behande len, verantwoordelijk is, gelegenheid ge geven enerzijds de conferentie te dienen, anderzijds de regering zo innig mogelijk in het werk der conferentie te betrekken. De minister herinnerde er aan, dat de Curagaose delegatie met de meeste klem onder de aandacht der Nederlandse re gering heeft, gebracht, dat naar haar oor deel reeds vóór de staatkundige hervor mingen, waarmede deze conferentie zich heeft bezig te houden, ten spoedigste in feite hervormingen noodzakelijk zijn, welke de gelijkstandigheid van de Neder landse Antillen en Nederland erkennen en Aruba tot een zelfstandig gelijkgerech tigd staatsdeel maken, onafhankelijk van de andere Nederlandse Antillen. Tenslotte zeide de minister: „Aan ons de taak ertoe bij te dragen het eeuwenoude staatsverband te vernieuwen, aangepast aan de eisen van deze tijd. Wij zullen ons werkstuk hebben af te leveren in 1948 het jaar, waarin wij herdenken, dat vijftig jaar geleden Ko ningin Wilhelmina tot de regering geroe pen werd. Moge het ons worden gegeven, cat ons werk voor Haar als een geschenk zal zijn". VLIEGTUIGONGELUK IN PORTUGAL. Een Portugese militaire Dakota is bij Ca- parica aan de Westkust van Portugal neer gestort. Drie personen kwamen hierbij om het leven. AUSTRALIë WINT DE "VIERDE TEST- WEDSTRTJD. De vierde testwedstrijd tus sen Australië en India hebben de Australiërs met innings en 16 runs gewonnen. Australië had in de eerste innings 674 runs gescoord. De andere partij bracht het in de eerste innings tot 381 runs cn in de tweede tot 277. Australië heeft drie wedstrijden gewonnen en een eindigde in een draw. Na ruim vüf maanden gestaakt te heb ben. zijn twaalf arbeiders van de meelfabriek „Holland" te Amsterdam weer aan het werk gegaan. Dc directie heeft tien arbeiders van buiten Amsterdam aangesteld, waardoor Donderdag de fabriek op 75 pet. van haar capaciteit kan gaan werken. Sir Nevile Bland heeft Nederland verlaten Hartelijk afscheid aan boord van de „Arnhem" Gisteravond is Sir Nevile Bland, die sinds 1938 Brits gezant en later ambassadeur in Nederland is geweest, uit Nederland ver trokken. Sir Nevile Bland werd tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter in Nederland benoemd in September 1938. Hij bleef in Nederland tot. 13 Mei 1940 en volgde toen Koningin Wilhelmina en Haar regering naar Londen. In Mei 1942 werd Sir Nevile buitengewoon ambassadeur en gevolmachtigd minister bij de Neder landse regering. In Augustus 1945 kwam hij wederom naar Den Haag als ambassa deur. Hij werd toen deken van het Corps Diplomatique. Voor het vertrek van de boot verklaarde Sir Nevile Bland het te betreuren, Neder land te verlaten, waar hij zovele vrienden heeft. Hij hoopte dat het geen afscheid voor altijd zou zijn. Aan boord van het m.s. „Arnhem" had den zich ongeveer vijftig leden van het Corps Diplomatique met hun dames ver zameld om van de vertrekkende Engelse ambassadeur en zijn echtgenote afscheid te nemen. Ook waren aanwezig de minister van Oorlog, tevens van Marine ad interim, de luitenant-kolonel A. H. J. L. Fiévez en de chef van het protocol bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer J. Visser. In een zeer geanimeerd samenzijn, waar bij Sir Nevile Bland zich onderhield met de velen, die gedurende zijn ambtsperiode zijn vrienden zijn geworden, bleef men tot ongeveer tien uur bijeen. In zijn afscheidswoord dankte de schei dende ambassadeur zijn Nederlandse vrien den en de leden van het Corps Diploma tique voor hun bewijzen van vriendschap, waarbij hij zich nog speciaal richtte tot minister Fiévez, daarbij memorerende de prettige en vriendschappelijke relaties, die altijd tussen hen hadden bestaan. Europese socialisten en het plan-Marshall United Press meldt dat de Britse Labour - partij heden de formele uitnodigingen zal verzenden voor een Europese socialistische conferentie over het plan-Marshall, welke conferentie op 21 en 22 Maart zal gehouden worden. De Britse Labourpartij en de Franse socialistische partij zullen beide als convocerende organisaties optreden. De conferentie zal niet in Londen gehou den worden, doch in een plaatsje langs de zee in het Zuiden van Engeland, zodat het werk van de conferentie in een rustiger omgeving kan geschieden. Voordeel van devaluatie In kringen van de UNO wordt van vele zijden verklaard, dat door de devaluatie van de Franse franc de uitverkiezing van Parijs voor het houden van de aanstaande Algemene Vergadering van de UNO waar schijnlijker is geworden. Door de devalua tie zou voor minstens een half millioen dollar worden bespaard op de kosten voor de UNO en ook de verschillende delegaties zouden goedkoper uit zijn. Het woord is aan Gandhi: Het hele leven is niets anders aan een eindeloze reeks probeersels; ik kan er niet zonder proberen komen. Tweede Kamer Twee liter bier Een zevenjarige Brits-Friese stamboek koe in Ringwood (Hampshire) heeft het wereldrecord-melkgeven geslagen. Tot nog toe stond dit record op naam van een Amerikaanse Holstein Fries, die in 365 dagen ruim 18.870 liter melk gaf. De nieuwe recordhoudster heeft thans in 329 dagen dit kwantum reeds overschre den. Per dag moet zij vier maal gemol ken worden en levert meer dan 54 liter. Enkele maanden geleden vestigde zij voor het eerst de aandacht op zich door het werelddagrecord melkproductie op haar naam te vestigen met meer dan 67 liter in 24 uur. De tegenwoordige eige naar kocht haar vier jaar geleden voor 183 pd. 15 sh. - De wonderkoe krijgt behalve het normale voedsel per dag ruim 2 liter bier. Bankwet 1948 aangenomen Critiek op Wederopbouw (Van onze parletnenfaire redacteur). Nadat de Kamer zich zonder hoofdelijke stemming verenigd had met het amende ment-Sassen (K.V.P.), waardoor in de toe komst de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie bij de benoeming van de Bankraad ingeschakeld wordt, en er vervolgens enige amendementen om hals waren gebracht, nam zij de Bankwet 1948 met 55-21 stem men aan Met de regeringspartijen stemden de communisten voor. Deze bleken in hun eentje te staan, toen zij bij de behandeling van de tenslotte zonder hoofdelijke stem ming aangenomen nieuwe Muntwet door middel van een amendement-Hoogcarspel probeerden om de 2Vz cent nog in stand te houden, iets waartegen minister Lief- tinck ernstig bezwaar had. De rest van de middag en de avond gingen heen met een debat over het vraagstuk van de Wederopbouw. Hierbij ontbrak het al lerminst aan critiek op wat er in dat op zicht nog steeds niet bereikt is, alsook op het feit, dat Excellentie Vos als invaller moest optreden voor hem. die nog steeds formeel minister van het departement in kwestie is, doch nu reeds sinds enige tijd in Indonesië vertoeft. Tot de vele sprekers, die bij deze begro ting het woord voerden, behoorde onder meer de heer Andriessen (K.V.P die in het bijzonder nog waarschuwde te?en een te fraai voorstellen van de situatie en de mogelijkheden, dan op grond van de nuchtere werkelijkheid bereikbaar te ach ten valt, di-. ir. Hacke (Vrijheid), die evenals de heer Stapelkamp (A.R.) het liefst het hele departement zou zien verdwijnen om de werkzaamheden over andere departementen te verdelen, wat zijns inziens- aan de organisatie van het ambtelijk overleg slechts ten goede zou ko men. Mr. van der Feltz (C.H.), die het waarlijk bestond om zelfs even met de voorzitter in botsing te komen. Eerst had hij reeds diens wenkbrauwen doen fronsen, toen hij beweerde, dat de nu achter de ministerstafel tronende bewindsman intel ligent genoeg was om er zich met wat „briefjes van boven" doorheen te slaan. Maar toen hij het had over de ambtenaren van het departement, die volgens hem met de cijfers goochelden, tikte de president hem op de vingers, aangezien hij alleen te maken had met de verantwoordehike mi nister. Kabinet van Irak afgetreden Het kabinet van Irak is afgetreden 36 uur nadat premier Djaboer van zijn verbluf in Engeland naar Irak was teruggekeerd om de protesten tegen het vorige week in En geland door hem ondertekende nieuwe Brits-Iraakse verdrag te sussen. Aan het aftreden der regering is een dag van hef tige demonstraties tegen het verdrag voor afgegaan. In de straten van Bagdad kon men zelfs machinégeweervuur horen Er zijn verscheidene doden en gewonden ge vallen. De regent van Irak. Emir Abdoel Illah, heeft het aftreden van de regering door de radio aan het volk bekend gemaakt Hij deed een beroep op het volk om hel land voor bloedvergieten te behoeden. De val van de regering werd met vreugde begroet. Er werd op straat gedanst en overal was men in feestelijke stemming. De voorzitter van de Iraakse Tweede Kamer en 30 parlementsleden zijn eveneens afgetreden. Bij de Tweede Kamer is een nota van wijziging der Marinebegroting voor 1948 ingediend, waarin gevraagd wordt, de ge hele dienst te verhogen met 47.144.300 en te brengen op 277.585.189. Van de thans aangevraagde verhoging is 9.755.700. bestemd voor materieel, 31.336.400 voor personeel, voorts voor de intendance 3.107.900. voor schepen f 7.132.000 en voor het marine-établisse ment te Soerabaja 5.100.000. Bij de oorspronkelijke raming van de personele uitgaven was uitgegaan van een sterk verminderde activiteit in 1948 van de vloot in Nederlands-Indië en van een aanzienlijk geringere sterkte van het ma rinepersoneel, waardoor ook de werkzaam heden, ten departemente zouden vermin deren. Hierdoor kon aanvankelijk in een tekort aan arbeidskrachten worden berust wegens het vooruitzicht, dat binnen afzien bare tijd vermindering van werk kon wor den verwacht. Nu dit niet het geval is, moet met een personeelsuitbreiding wor den rekening gehouden. De hogere raming betreft uitsluitend burgerpersoneel. De verhoging van de algemene uitgaven aan boord van schepen en vaartuigen en bij diensten cn inrichtingen aan de wal betreft in hoofdzaak te verwachten hogere kosten voor verzending van particuliere correspondentie van en aan marineper soneel in de overzeese gebiedsdelen 600.000). Voorts moeten in het algemeen als gevolg van een groter aantal in dienst zijnde schepen en inrichtingen hogere uit gaven worden verwacht. De verhoging van de posten voor aan bouw, inrichting, huur en onderhoud van gebouwen is een onmiddellijk gevolg van de grotere sterkte der zeemacht in Indië en het gedurende enkele jaren uitstellen van noodzakelijke werkzaamheden, welke thans uitvoering behoeven. De aange vraagde gelden zijn nodig voor huur en onderhoud van magazijnen voor opslag van hW materieel* der mariniers, voor bagge*««:rken ten dienste van de vlieg velden Morokrembangan en Tandjong Priok en het onderhoud van hangars, ge bouwen en startbanen der vliegvelden. Bij de oorspronkelijke raming werd er van uitgegaan, dat de mariniers uit Ne derlands-Indië zouden worden terugge trokken. Deze verwachtingen zijn niet ver wezenlijkt. Derhalve is het noodzakelijk een aanzienlijk bedrag voor nieuwe voer tuigen uit te trekken, aangezien het be staande wagenpark dringend vernieuwing behoeft. Voor nieuwe voertuigen en onder delen wordt 3.700.000 nodig geacht. De verdere verhoging betreft exploitatie kosten van het wagenpark. In hoeverre de kosten van het nieuw aan te schaffen materieel eventueel voor verrekening met de Indische regering in aanmerking kunnen worden gebracht, zal nog nader worden onderzocht. In afwach ting van de onderhandelingen, welke daar over zullen moeten worden gevoerd, is voorlopig een bedrag van 2.500.000 ge bracht onder de buitengewone dienst. Verder worden gelden aangevraagd voor burgerpersoneel voor het vliegveld Val kenburg 150.000) wegens dc overne ming van dit vliegveld door de Konink lijke Marine op 15 October 1947, en voor burgerpersoneel voor de centrale maga zijnen der Koninklijke Marine 60.000), als gevolg van het niet doorgaan van de aanvankelijk verwachte vermindering van de vlootsterkte in Indië. HETZELFDE WEERTYPE Verwachting, medegedeeld door het K.N MI in De Bilt geldig van Woens- Z dagavond tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met een enkel E verspreid buitje. Meest matige wind ui? Zuidelijke richtingen. Weinig ver- andering van temperatuur. 29 Januari: j Zon op 8.27 uur. onder 17.20 uur Z MM

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1