Welke regenngscombinatie na de verkiezingen? WIE C. DE WEERS Kort en Bondig De vordering van woonruimte te Haarlem Die oude gedachte Taxi? Bel 1.2.3.4.5 iMAANDAG 2 FEBRUARI 1948 lief .^SSUz Prof. Romme laat zich er niet over uit vod Zaterdagmiddag sprak professor mr. C. chap. M. Romme in het gebouw van de Haar- va; emse Kegelbond voor de rijkskieskring doel^aarlem van de Katholieke Volkspartij "polver de politiek van die partij. 2— De spreker deelde bij de aanvang van paajijn rede mee, dat hij twee onderwerpen dsniet zou aanroeren: Indonesië, omdat de Vinjyolksvertegenwoordiging nog met de re- No ering in debat gewikkeld was over deze mejiwestie en de voorzitter van de fractie van ■ttingde K.V.P. in de Tweede Kamer zijn ziens- docavijze enkele dagen geleden nog had toe- rach elicht en het wetsontwerp tot vergoeding E zic-van de materiële oorlogsschade, omdat hëfieze materie nog een onderwerp van stu- je vormde. ironf Prof. Romme bestreed allereerst de be- ze tfwaren, van hen die vinden, dat het op Da jjeenkomsten van de K.V.P. onmogelijk eran ou zijn een afwijkend standpunt in te aakliemen; hij meende daarentegen dat er in Nederland geen jvolksdeel was, dat zo'n •2ruime vrijheid van meningsuiting genoot n a an juist de katholieken in hun partij. Wel ras het moeilijk om de algemene lijn, die 1. pfle organisatie volgde, om te buigen of af 3 1 s breken. Spr. zeide, dat de K.V.P. over 3 1 »ee elementen beschikte, die bij zouden 1 unnen dragen tot een krachtige vernieu- fcring in deze tijd: oude beginselen en jeuwe idealen. De kunst van de staatsman is te besef- «i waar het hoofdterrein van zijn werk- C|feamheid ligt. ^1' Waren dit voor onze voorouders opvoe- eeu4ing en onderwijs, in deze tijd ligt de na- riaadruk op het materiële. Het gaat er om in betéet dagelijkse leven een christelijke orde zaken op te bouwen. Als voorbeelden 20.5 daden van het huidige kabinet in deze ichting noemde prof. Romme de voor- j iening in de nood van degrote gezinnen t °°r een vei-hoging van de kinderbijslag, a j (i welke regeling hij ook de kleine zelf- doo landigen betrokken wilde zien. Verder ui erklaarde prof. Romme zich voorstander neet an spreiding van het bezit, zonder ech- an 1 er daarmee bestaand eigendom te willen antasten of een daarop ingestelde belas- 17,5 ingpolitiek te propageren. Welke coalitie? 27.2 19.3 Vervolgens kwam de fractieleider van 20.- e K.V.P. tot de beantwoording van de 13.4 raag of ook na de verkiezingen de be- 15.7 laande coalitie gehandhaafd moest blij- 14.1 en, waarop spreker zowel bevestigend ls ontkennend antwoordde. Er zijn men- c en. zo riep prof. Romme uit, die alle on- o jngename zaken die ze beleven op de Vede rug van. de huidige samenwerking .Sbsen K.V.P. en P. v. d. A. laden, maar et gaat er tenslotte om, dat er zoveel 20.3fcogelijk punten uit ons urgentieprogram- 17.5 ia ook voor komen in dat van de regering. 14.Ï laartoe is het allereerst noodzakelijk, dat 1^ t K.V.P. de grootste partij blijft. Dat er "2 srschil en zelfs een stevig verschil 1~0 tussen ons beginsel en dat van de P. 1(15 d. A. geldt voor alle andere partijen ren goed. Wanneer men tegenwerpt, dat 8.1 in de uitvoering van het regeringspro- jmrna voor. een deel niets terecht komt, 8.8 m moet men bedenken, dat dit prograjn opgesteld voor een periode van vier 25.- ar en dus nu, na dat de helft van die 2-5 jd verstreken is, dreigt afgebroken tp 8.0 orden. Resumerende verklaarde prof. Romme, 96lt de samenwerking daar eindigt, waar 8' i katholieke beginselen in gevaar komen 15-1 dat de fractie de plicht heeft het re- 27.2 i sic 21. 2,3} 13.» De lieer W. Sterk gehuldigd De heer W. Sterk, die vijf en twintig jaar wrzitter is van de afdeling Haarlem van .vljf i Algemene Nederlandse Grafische Bond, - ;e5 left Zaterdagmiddag op een receptie in staurant Brinkmann ondervonden, dat in werk in vele kringen zeer gewaardeerd In de eerste plaats natuurlijk door zijn kgenoten. Daarvan getuigden de tweede le forzitter van de afdeling Haarlem A. N. B. de heer D. Wijtman, de heren Korte, forzitter van het hoofdbestuur, F. Keer- olf en D. L. Roosekrans, die vele jaren Ver st de jubilaris in de afdeling hadden sa- iord mgewerkt en A. Valbracht, die namens tede tegenwoordige leden sprak. Voor. de rt deratie van het district Haarlem van de bad srkgeversorganisatie sprak de heer C. aa men en voor de afdeling Haarlem van doo Nederlandse Katholieke Grafische md de heer J. J. Lijnzaad. De heer A. ;te ars bracht de gelukwensen over namens gul Haarlemse Bestuurdersbond. De heer aar ark, die werkt bij de grafische bedrijven lamiate", werd toegesproken door de di- sei die en de heer B. Tersmitten was de nge oordvoerder van het personeel. Voor de lijfs Iwakclub „Rolland", waarvan de jubilaris j j& stuurslid is, sprak de heer W. ter Horst. Ian E afgevaardigden boden geschenken aan, nge. I- een geschenk onder enveloppe, boeken, lemen en fruit. geringsbeleid welwillend maar gedegen onder de loupe te nemen. Prof. Romme waagde zich niet aan een voorspelling: eerst,zal de stembus moeten spreken. Hij bracht overigens in herinne ring, dat de katholieke fractie meer dan eens in overweging had gegeven ook an dere groeperingen in de regering te be trekken, doch vroeg zich anderzijds af of het verstandige politiek mocht heten de volgens hem niet-christelijke arbeiders massa van de regeringsverantwoordelijk heid te ontheffen. „Wanneer in Nederland in vergelijking met het buitenland rust en orde heersen, dan is de regeringssamenstelling daar niet vreemd aan", aldus spr., die in de persoon van de minister-president waarborgen zag voor een progressieve politiek in christe lijke richting. Na afloop van de rede beantwoordde prof. Romme nog een aantal vragen hoofdzakelijk over de Indonesische kwestie. De vergadering stond onder leiding van de heer L. Bouwman, die deken Pijlman en de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers hartelijk welkom heette. Aan 't Prinselijk Paar werd een felicitatie telegram ter gelegenheid van de verjaar dag van prinses Beatrix gezonden. Geeft U NU nog veel geld voor Dames- Heren-, Tropenkleding, Kinder-, Babygoed. Zomerkleding. Ook heel oud goed. Natuurlijk ALLEEN KAMPERVEST 45 Maandag en Zaterdag gesloten. Ook aan huis te ontbieden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 31 Januari 1948. 't Westende j GEHUWD; 31 Jan.: H. D. i C. J. van der Graft. I BEVALLEN van een zoon: 28 Jan.: G. van '3 jliven—Boeree. 30 Jan.: G. J. Verdel- inket. K. A. Kleinhout—Knol. G. H. van r LansReeuwijk. R. J. van Drunen ceijnsberg. E. I. de KeizerToot. I. M. A. SpanjeKiewied. 31 Jan.: H. C. Dinkla fgJ" Oers. H. S- P- KessensWijers. A. Ar- Mus—Sterenberg. ™1BEVALLEN van een dochter: 28 Jan.; tkenberg—Niezen. 30 Jan.: J. C. Boersma- rlings. E. BlankesteijnVerslagers. M. E. „ie Janssen Steenbergvan der Valk. )iet OVERLEDEN: 29 Jan.: H. B. van der San- 60 j., Biirg. Sandbergstraat. R. Alders, J-, Doelstraat. G. W. Boot, 54 j.. Baan, sjd L. J. J. van TrotsenburgCosijn. 72 irso 'kenrodestraat. 30 Jan.: J. C. Kunenman 'an. "4 j.. Hazepatersiaan. G- WuisBrou- 3ge 87 j., L. van Dalenlaan. A. H. van der -'Sar—Zonderland, 45 j., Spaarnwouder- W" va s •tie Taxi Bel 13 0 0 0 DAG EN NACHT igenda voor Haarlem .,j MAANDAG 2 FEBRUARI 'jGem. Concertgebouw: Spar „tempo"-avond Uur. Luxor: „Maria Candelaria", 18 j., 2.00, UWII5, 7,00 en 9.15 uur. City: „Hoe groen is c( ijn dal", 14 j., 2.00, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. jch! Mrnc: „De verborgen schat", 2.30, 7.00 en -jaf, 5 uur. Frans Hals: „This love of ours", 14 2,30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Geef de r,uimt.e", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en :ie 5 uur. Palace: „Gevangen hart", 14 j., 2.00, hl! 5,7.00 en 9.15 uur. dl DINSDAG 3 FEBRUARI (i(Gtm. Concertgebouw: Ledenconceft HOV, 1/ "dentie-orkest, 8 uur. Bioscopen: Middag- ivondvoorstellingen. Wanneer autobussen? „De overschakeling van tram- op bus exploitatie vergt zeker twee of drie maan den", zei ons de directeur der N.Z.H.V.M., de heer Jurrissén, toen wij hem vroegen of de maatschappij kans zag de autobustrae- tie op de stadslijn te Haarlem en op dè lijn HaarlemLeiden bij het begin van de zomerdienstregeling dit jaar die op 9 Mei ingaat in te voeren. Wat het autobusmateriaal betreft zal dit wel gaan. zo vernamen wij. Voor 1 April ontvangt de N.Z.H. nog achttien crossleys en het laat zich aanzien, dat ook na die datum een geregelde aanvulling van het bussenpark mogelijk zal zijn. Het wachten is en blijft op de beslissing van de minister en die kan nog wel enige tijd op zich laten wachten, aangezien Gede puteerde Staten van de betrokken provin ciën nog geen advies hebben uitgebracht. Is de beslissing ten gunste van de auto bussen gevallen, dan moeten de rijvergun ningen verkregen worden op het ogen blik wordt op tijdelijke vergunningen ge reden hetgeen gepaard gaat met over leg tussen N.Z.H. en de betrokken ge meentebesturen over de route en de halte plaatsen. Uit een en ander is wel af te leiden, dat de kans, dat de N.Z.H. en de gemeente Haarlem voor de a.s. zomerdienstregeling weten waar zij aan toe zijnj. gering is. Kinderhuis „Marijke" geopend Het was Zaterdag voor de Nederlands Hervormde Vereniging „Kinderzorg Noordholland" een blijde dag, want einde lijk ging een wens, die men reeds veertig jaar lang had gekoesterd, in vervulling, namelijk het bezitten van een eigen kin dertehuis, wadr voor debiele kinderen plaats zal zijn. Des middags verzamelden zich in het Jeugdhuis te Bloemendaal voor de ope ningsplechtigheid talrijke genodigden; o.m. werden opgemerkt de heren ds. Ch. de Beus van het Classicaal bestuur van de Nederlands Hervormde Kerk te Haarlem, mr. B. M. van Houten van de Sectie Kin derbescherming van de Nederlands Her vormde Kerk, mr.^E. J. W. Top, kinder rechter te Haarlem, mr. S. v. d. Wall, wethouder van Sociale Zaken te Haar lem, D. H. Suurink, directeur van Sociale Zaken te Haarlem. C. Schulz, wethouder te Bloemendaal, ds. J. E. Drost van de Ker- keraad van de Nederlands Hervormde Kerk te Bloemendaal en de dames C. Everts van het Nationale Bureau voor Kinderbescherming en Van Hasselt van het Rode Kruis. Verschillende afgevaar-, digden van zusterinstellingen, diaconieën en weeshuizen uit a^e delen van het land gaven blijk van hun belangstelling. Over de inrichting van het huis zelf hadden de aanwezigen niets dan lof. Frisse slaapkamers, een grote eetzaal en een vrolijke speelkamer, alles in lichte kleuren geschilderd, zijn. gereed de eerste ver waarloosde kinderen te ontvangen! Postambtenaren namen afscheid van de P.T.T. Door het bereiken van de pensioengerech- tingde leeftijd hebben de heren G. A. Klun- haar en H. de Vos. Zaterdag in tegenwoor digheid van talrijke medewerkers van de postdienst afscheid genomen. Des morgens werd de heer de Vos toegesproken door de heer F. Smit, directeur van het postkantoor. Deze sprak zijn volle tevredenheid uit over de'wijze, waarop de plichtsgetrouwe ambte naar gedurende meer dan 41 jaar zijn taak had vervuld. Namens de Directeur-generaal der PTT speldde 'de heer Smit de heer Vos en gedenkpenning op de borst. Voorts spraken namens het personeel van het-hoofdkantoor de heren Korsman en Ruifrok. laatstgenoem de bood aan aantal boeken aan. De heren J. J. C. Ophuysen en B. J. Fenger dankten na mens het personeel, werkzaam op het bureal Expeditie Baljuwslaan. Des namiddags kwam een grote kring van het postpersoneel opnieuw bijeen, om af scheid te nemen van de heer G. A. Klunhaar die meer dan 46 jaar bij de posterijen werk zaam is geweest. Aanwezig waren de heren Ridderikhof. Mastenbroek en Dirkse inspec teurs der PTT te Haarlem en Utrecht e:\ directeur van het telegraafkantoor te Am sterdam. Tijdens de receptie sprak de direc teur van het postkantoor die herinnerde aan de hoge plichtsbetrachting gedurende het respectabel aantal jaren aan de postdienst be wezen. De door de directeur-generaal aange boden gedenkpenning was een bewijs van de gevoelens van grote erkentelijkheid. Daarna spraken de heren Dirkse, Korsman en Op huysen. Laatstgenoemde overhandigde na mens het jubileumfonds een geschenk. „EENSGEZINDHEID" BESTAAT 45 JAAR. De Harmonie „Eensgezindheid" te Heem stede heeft Zaterdagavond haar 45-jarlg be staan feestelijk gevierd. De heer A, van Iepe ren, die 43 jaar lid is, waarvan 41 jaar be stuurslid, werd gehuldigd. Hij kreeg een fraaie huiskamerlamp van de leden ten ge schenke. Zijn echtgenote ontving een bloem stuk :-isS3S HAARLEMS DAGBLAD BINNENLAND Twee jaar geleden was de 45-jarige P. van G. uit Hillegersberg van zijn vrouw ge scheiden. Enige tijd later hertrouwde de vrouw met de 53-jarige pluimveefokker J. van der H. Vrijdagavond heeft Van G. drie schoten uit een revolver gelost op Van der H., die niet ernstig gewond werd- De dader schoot zich daarna een kogel door het hoofd, waardoor hij op slag dood was. Het bestuur van het N.V.V. heeft aan de ministers van Sociale Zaken en van Finan ciën telegrafisch zijn verzoek herhaald om z< spoedig mogelijk nieuwe bonnen voor het consumentencrediet aan te wijzen. Te Maastricht arriveerden 100 kinderen van in Duitschland wonende Nederlanders, voornamelijk afkomstig uit het district Aken. Een der kinderen bleek zo ziek te zijn dat het in een sanatorium moést worden opge nomen. Men overweegt ook kinderen van Nederlandse moeders, gehuwd met Duitsers, naar Nederland te laten komen. Het gras in de weiden in de omgeving van Leiden is reeds van dusdanige kwaliteit dat vele veehouders hun veestapel overdag op het land laten grazen, Voor het eerst sinds 1940 is er weer een schip met Engelse bunkerkolen de haven van Rotterdam binnengelopen. Het was het Nederlandse s.s. „Zeeland groot 2726 b.r.t., dat te New Castle een lading van deze kolen heeft ingenomen. De voormalige directeur van de te "s Gravenhage gevestigde nationaal socialis tische uitgeverij „Volk en Bodem" P. J. P. uit Bussum is door het Amsterdamse Bijzon der Gerechtshof tot 4 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de burgerlijke en politieke rechten veroordeeld. Afgevaardigden van culturele verenigin gen hebben te Utrecht vergaderd om zich te beraden over de mogelijkheid, door een ge zamenlijke actie te komen tot verlaging van zaalhuren, over de honoraria der sprekers en over de verhoogde vermakelijkheidsbelas ting. De tarieven zijn namelijk sedert 1940 zo gestegen, dat het werk der organisaties in gevaar wordt gebracht. HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Haarlem van de Ned. Bond van Vrouwen werkzaam in Bedrijf en Be roep hield haar jaarvergadering. Tot be stuursleden werden gekozen de dames: A. E. Kist, presidente; A. C. Honig, vice-presiden- te; M. J. Rebel, secretaresse; R. Esseling, penningmeesteresse en J. J. C. van Hasselt. Na afloop van de behandeling der agenda hield mej. van Hasselt een causerie over „Maatschappelijk Werk en arbeidstherapie in een sanatorium". Op Vrijdagavond 6 Februari zal in de Zuiderkapel. Zuiderstraat 15 te Haarlem, een jeugdbijeenkomst worden gehouden door de Afd. Haarlem van „Youth for Christ". Spre ker is Mr. Clare Richardson uit Canada, die op het ogenblik een tournée door Nederland maakt. Voor de vertaling zorgt Sidney Wil son. Deze avond is alleen voor jonge mensen toegankelijk. Bij de Ned. Herv. Gem. van Aalsmeer is in de vac. van ds. H. v. d. Linde, toezegging van beroep gegeven aan ds. J. Kramer van Nieuw-Buinen. De Haarlemse Bestuurdersbond belegt, in samenwerking met het NVV, een film avond op 1 Maart in het Concertgebouw. Als hoofdfilm gaat het Zweedse werk „Als de weiden bloeien". De beroemde Spaanse danseres Mariem- ma zal op haar afscheidstournée door Neder land voor haar vertrek naar Zuid- en Noord- Amerika een voorstelling geven in de Stads schouwburg te Haarlem en wel op Dinsdag 3 Februari. Voor de Bond Nederland Israël zal de heer H. G. Binnendijk, lid van het hoofd bestuur, een lezing houden op Woensdag avond 4 Februari in Lion d' Or, met als on derwerp „Een Brits-Israël vorst". Bijzonderheden over de gevolgde procedure Het gemeentelijk bureau voov de Huis-, vesting te Haarlem tracht woonruimte be schikbaar te krijgen. Ap het bureau zijn ongeveer 30.000 gegevens van de indertijd gehouden enquête beschikbaar. Daar wor den de adressen uit gehaald die het ver moeden wettigen dat er woonruimte voor meer bewoners is. Deze adressen worden over de tien ingeschakelde makelaars ver deeld, die alle percelen in ogenschouw nemen. Voorlopig bepaald men zich tot de straten en wegen waaraan de grootste hui zen gelegen zijn, maar later komen ook de andere aan de beurt. Op dit ogenblik zijn er een goede hon derd percelen die door de makelaars ge schikt bevonden zijn voor meer bewoners. Naar aanleiding van deze adviezen neemt het Huisvestingsbureau een beschikking. De bewoners krijgen een eerste aanschrij ving, dat zij in aanmerking komen voor meer huisvesting. Daarbij wordt opgegeven het aantal personen dat daarvoor in aan merking komt, alsook het aantal kamers. Het grootste deel der aangeschrevenen komt met bezwaren. Deze worden door het Huisvestingbureau onderzocht. Indien de belanghebbende met medische bezwaren komen wordt advies gevraagd aan de Ge neeskundige Dienst. Ëen deel der aange schrevenen ziet dat het nu ernst wordt en verklaard zich bereid tot medewerking. Enige tijd worden zij in staat gesteld zelf medebewoners te zoeken. Worden de bezwaren ongegrond ver klaard en houden de bewoners hun be zwaren toch staande, dan krijgen zij van het bureau een tweede aanschrijving. Het bureau adviseert dan aan B. en W. om tot vordering van de woonruimte over te gaan. Dan wordt de adviescommissie in geschakeld, die B. en W. een advies moet Klankrijke avond op Internaat „Aerdenhout" Voor de inwonende jeugd van het inter naat aan de Slingerweg, en vopr een aan tal genodigden, werd Zaterdagavond ander maal een muziekuitvoerig gegeven. De violist Herman van der Vegt, leraar aan het Koninklijk Conservatorium te 's Gravenhage, en zijn echtgenote, de pia niste Mini van der Vegt-van Unen, waren bereid gevonden deze muziekavond te ver zorgen. Gezien het doel van het recital, was het programma wel wat overladen en ik twijfel er aan, dat zelfs de minst ont- vankelijken onder de jeugdige toehoorders het voldoende hebben kunnen verwerken. De concertgever had mogen bedenken, dat men niet leeft van hetgeen men eet maar van wat de maag verteert. Overigens waren wij oorgetuige van een. lange reeks belangwekkende violistische prestaties, die ons het concert niet te lang maakten. De sonatine van Dvorak, waar mee geopend werd, gaf tevens ruimschoots gelegenheid het klavierspel van mevr. v. d. Vegt op prijs te stellen. Na dit hartig voorgerecht kwam als kapi tale hoofdschotel het vioolconcert in D van Tschaikowsky, dat, op een minder geluk kige passage in de finale na, een schitte rende vertolking genoot. Hier hoorden wij een violist, die met technisch raffinement en fraaie toon de bravourmuziek van de half-westerse Rus in al haar romantische geladenheid en virtuose uiterlijkheid kan doen leven. Ook de charme en de virtuosi teit van een drietal stukken ,van Kreisler hadden gezond muzikale en boeiende kracht. Het uitgebreide dessert bestond uit natio nale dansen, artistiek en violistisch gefat soeneerd door componisten als Dvorak, Brahms, Sarasate, Granados en De Falla. De Spaanse dans van deze laatste werd een hoogetepunt, door zijn meeslepende rhythmische kracht. Het concertgevende tweetal sloeg met dit slotnummer de geest drift bij de aanwezigen los. De avond, die zich door een sfeer van huiselijke gezelligheid gekenmerkt had (de heer v. d. Vegt praatte tussendoor gemoedelijk over de te spelen muziek en haar vormen), werd na afloop van het re cital nog intiemer en spontaner, want nu mochten alle partijen er zijn namelijk vóór- en tegenstanders van klassieke mu ziek in het huis hun mening komen zeggen. Waaruit bleek, dat iedere groep een verschillend programmadeel had kunnen waarderen. JOS. DE KLERK. Cabaretavond N.R.Y. Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Reisvereniging gaven Frits Bouwmees ter en Dogi Rugani Zaterdagavond in de stampvolle zaal van de H.K.B. een cabaret avond. Zij brachten een aantal schetsen, één- acters en voordrachten ten tonele die blijkens de bijval van het publiek zeer in de smaak vielen. Na afloop van het cabaret werd er geani meerd gedanst. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen, schoenenbonnen en textielkaarten te: Haarlem: Hek*tot en met Hof. Spaarndam: 912 uur A tot en met G; 1416 uur H tot en met N. Bloemendaal: F tot en met H. Heemstede: 912.15 uur restant D; 24.30 uur E. Toneel ,,De martelgang van Kromme Lindert" Echte toneelliefhebbers zal men zelden aantreffen in de gemeentelijke concertzaal. Het publiek, dat derwaarts komt, heeft zich meestal laten verlokken door bekende namen of veelbelovende slagzinnen op bonte affiches. Op een hoog peil staan de voorstellingen daar dan ook doorgaans niet. Gisteren werd op deze regel min of meer een uitzondering gemaakt door „Het Nieuwe Schouwtoneel" onder leiding van Floor Koen. Het vertoonde spel was stellig waard gezien te worden, al inspireren de geleverde prestaties mij niet tot enthou siasme. Opgevoerd werd „De martelgang van Kromme Lindert", naar de bekende gelijk- npiige roman van A. M. de Jong. Ik heb dit boek nooit gelezen maar ben gaarne bereid aan te nemen dat deze bewerking, die met een primitief gevoel voor drama tische verhoudingen is geschreven, daar een zeer ongelijkwaardig uittreksel van is. Wie dit stuk, zoals in het programma ge schiedt, fel-realistisch durft te noemen, heeft gedurende ten minste twintig jaar zijn krant niet meer gelezen. De titelrol werd gespeeld door Henk Jacobs, die weliswaar geen martelgang openbaarde, maar toch een gevoeligé mi miek vertoonde. Jan Post maakte van „den breje" een robuuste verschijning, die vol komen paste in de grove voorstelling van zaken. Een aardige typering van een „ongeregelde" zeeman werd door Floor Koen op de planken gebracht. Vrouw van Tilburg is blijkens.de tekst een serpent in mannengedaante, maar zoals Ans Maken- bach haar overigens niet onverdienstelijk voorstelde, liep dat nogal los. Lyn Vos tenslotte ging door voor Anneke, het ver leide meisje. De sterke make-up, die zij gebruikte, maakte het wel wat moeilijk om zonder slag of stoot haar zoveel onschuld toe te dichten dat zij tweemaal in drie maanden tegen beter weten in door een man van het goede pad kon worden afge bracht. Maar als geheel genomen heeft deze op voering toch de betoonde belangstelling verdiend. Ik hoop dat ook het volgende stuk van het repertoire „De Wachter" van mevrouw J. Visser-Roosendaal in Haarlem zal worden Vertoond. DAVID KONING. Cyclus „Dood en Leven" door Claudine Witsen Elias Men kan niet zeggen dat Claudine Wit sen Elias de door haar voorgedragen verzen bezielt of dat zij een gegeven tekst opheft tot een hogere orde van schoonheid. Een omgekeerde voorstelling van zaken komt de waarheid en haar bedoeling dichter na bij. Immers: zij onderwerpt zich geheel, als een trouwe dienares, am de strenge tucht der poëzie en onderzoekt deze op de daar in vastgelegde innerlijke waarde. Bij de gratie van deze onbaatzuchtige verhouding kan de ziel van het vers door middel van haar bijzonder gecultiveerde spraakorgaan voor ieder verstaanbaar aan het woord worden gebracht. De als het ware media miek gesproken tekst is haar voldoende. Plastische hulpmiddelen gebruikt zij in het geheel niet, mimische uiterst spaarzaam. Reeds de samenstelling van haar reper toire wijst op deze meer vertolkende dan uitbeeldende werkwijze. Claudine Witsen Elias is meer dichterlijk dan dramatisch ingesteld. Haar declamatie is geen aanvul lende functie, maar een herschepping ge leid door de zelfde intenties die de betref fende auteur eenmaal tot schrijven in deze vorm bewogen hebben. Het gevaar, dat de uitslag van een te ver doorgevoerde ver standelijke ontleding bij gebreke van ge lijkgestemdheid de boventoon gaat voe ren, is niet denkbeeldig. De driedelige cyclus „Dood en Leven" welke zij Zaterdagavond voor de Haarlemse Kunstgemeenschap ten gehore bracht, was een vrijwel doorloperkle vreugde voor het poëzie-gevoelig oor. Voor mijn smaak vie len slechts de twee sonnetten van Weru- meus Buning (en dan speciaal het eerste met de te harde inzet van de kwatrijnen) enigszins uit de toon en boeiden de gedich ten van Bredero en Gossaert alleen door hun kwaliteit van kunstzinnige étude. „Annunciatie" van Jacqueline van der Waals en „Het geredde kind" van Boutens hebben mij voor de pauze het meest ge troffen, doch het staat ieder vrij 'daar an ders over te denken. In momenten van minder gespannen aandacht merkte men het krassen van enkele medeklinkers op, in het bijzonder de s en de zachte z, „De kinderkruistocht" van M. Nijhoff, met de haastig geprevelde litanie aan het slot, werd zo onvergetelijk gezegd, dat ik eigenlijk maar half heb kunnen luisteren naar het sprookje van Andersen, waarmee deze aristocratische kunstenares zo geestig afscheid nam. DAVID KONING. geven. Do belanghebbenden kunnen te voren tegenover deze commissie hun be zwaren nog toelichten. Tot heden is het evenwel krachtens deze procedure nog niet tot vordering gekomen. Aangenomen kan worden z( werd ons medegedeeld dat het daar toe wel zal komen als de betrokkenen medewerking blijven weigeren. Zoals wU reeds schreven zijn er thans een goede honderd „eerste aanschrijvin gen" uitgegaan Elke dag komen er even wel vele binnen, zodat dit aantal spoedig vermeerderd. Vermakelijkheidsbelasting te Haarlem De. verhogingen die B. en W. aan de raad voorstellen B. en W. van Haarlem richten een uit voerige nota aan de raad over de rege- ringsaanschrijvingen over een verhoging der Vermakelijkheidsbelasting. Veel daar van is aan onze lezers bekend. De mi nister verlangt tenslotte een verhoging der vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen van 35/45%. De directeur-generaal voor de Prijzen deelde mede. dat de toegangs prijzen voor de bioscoop met.l April 1948 verlaagd zullen mogen worden met 12*% Deze combinatie heeft zo merken B. en W. op tengevolge, dat de prijzen voor het publiek weinig en voor het merendeel niet verhoogd worden. Daardoor zijn de bezwaren, die het col lege aanvankelijk had, grotendeels genomen. Temeer omdat als de verhoging der vermakelijkheidsbelasting niet wordt toegepast dit van invloed is op de rijksuit keringen aan de gemeente, vonden B. en W. dat Haarlem tot die verhoging moet overgaan. B. en W. wijzen er op, dat blijkens de richtlijnen de belasting niet behoeft ver hoogd te worden voor muziek- en zang uitvoeringen, toneel en daarmede gelijk te stellen cabaretvoorstellingen, ballet, ten toonstellingen. lezingen, voordrachten, voetbal-, korfbal, hockey-, athletlek- en soortgelijke wedstrijden. Een percentage van 50 acht de minister gewenst voor ver makelijkheden waarbij het zuivere ver maak de hoofdzaak is, zoals bij bals. dan cings, Lunaparken, circusvoorstellingen, revues, enz. Daarbij gelden ook geen prijsvoorschriften, zoals bij bioscopen, zo dat de ondernemers de verhoogde belasting op het publiek kunnen verhalen. Voor 1947 werd als opbrengst der Ver makelijkheidsbelasting 518.000 ontvan gen, waarvan 350.000 voor de biosco pen. Verwacht wordt dat de voorgestelde verhoging 200.000 meer zal opbrengen. Opera's en operettes hebben B. en W. ingedeeld bij de 20% heffing. Tentoonstelling; ..De Neder landse vrouw 1898—1948" In een oproep aan alle Haarlemse vrouwen wordt gezegd: 18 Augustus wordt in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage de tentoonstelling „De Ne derlandse Vrouw 18981948" geopend. Deze tentoonstelling bedoelt te zijn een huldeblijk van alle Nederlandse vrouwen aan H.M. de Koningin bij haar 50-jarig regerings jubileum. Op deze tentoonstelling wil men een vol ledig beeld geven van de vrouw in het Neder landse volksbestaan. De bedoeling is om te laten zien wat er in de afgelopen 50 jaren in de vrouwenwereld is gegroeid en welke plaats de vrouw tharrs in de samenleving in neemt. Alle Nederlandse vrouwen zijn inderdaad ingeschakeld in het grote bouwwerk der ten toonstelling. Het gezin neemt daarbij de grootste plaats ln, omdat zowel voor de vrouw als voor de maatschappij het gezin de belangrijkste factor is. Daarnaast vindt men de vrouw werkend buiten het gezin. De vrouw in politiek en staatkunde: als kunstenares, als academisch gevormde: de vrouw ir. het on derwijs. de vrouw in de land- en tuinbouw, de vrouw in sociaal werk. bedrijf en beroep. De vrouw in de sport en de mode. In een rustig hoekje vindt men de vrouw in het godsdienstig leven, zoals in het Leger des Heils, in de zending en de missie en de vrouwelijke predikant. Het bedrijfskapitaal voor deze tentoonstel ling moet door alle Nederlandse vrouwen bijeengebracht worden. Teneinde dit kapitaal te verzamelen wordt een actie ondernomen die elke vrouw in staat stelt een steentje hiervoor bij te <fragen. Men kan een bonnetje kopen waarvan dè waarde varieert tussen 10 cent en 10 gulden en daarbij zijn handtekening voor het gedenk boek plaatsen. Bonboekjes zijn te verkrijgen bij het Secretariaat van de Stichting Tentoon, stelling „De Nederlandse Vrouw 1898—1948", p.a. de U.V.V., Stadhuis, Haarlem. Het is een erezaak voor de Nederlandse vrouw deze tentoonstelling in alle opzichten te doen slagen. Het eventueel batig saldo wordt aan H.M. de Koningin aangeboden. Zij zal daaraan een bestemming geven, die zeker .de Nederlandse vrouw ten goede zal komen, zoals dit ook in 1898 het geval is geweest De vrouwen van Haarlem mogen niet ach terblijven. Laten ook zij haar aandeel bij dragen voor dit zo sympathieke en waardige geschenk dat alle Nederlandse vrouwen de Eerste Vrouw van het Land aanbieden. Werkt allen mee! Nieuwe partij wil vorming wereldregering bevorderen Opgericht is de „Vooruitstrevende Party voor Wereldregering", welke de vorming van een door internationale politie ge steunde wereldregering met -parlement, waarin ook het vrouwelijk element ver tegenwoordigd moet zijn, wil bevorderen. Deze partij wil wapenfabricage uitsluitend doen geschieden in opdracht en onder toe zicht van deze wereldregering. Voorts staan op het programma: internationale regeling van grondstoffen- en voedselver deling. beslechting op vredelievende wijze van alle internationale geschillen, bevor dering van invoering van een wereldhulp taal,'arbeidsmogelijkheid voor ieder in elk land, reorganisatie van bank- en verzeke ringswezen en oatwTkkeling van sociaal cn cultureel leven met volledige waarborg van vrije meningsuiting op elk gebied met uit sluiting van elke vorm van dictatuur. Verklaard wordt, dat hoewel de oprich ting dezer partij versplintering van krach- Koninklijke Olie. ten kan betekenen, er, gezien de negatieve Unilever reactie der politieke partijen om wereld- Philips regering in hun program op te nemen, A. K. U. geen andere uitweg overbleef. Het initia- F-okker tief voor de stichting van deze partij werd Nederlandse Ford genomen door A. Brakxhoofden, Den Haag; Nederlandse Kabel ir. C. C. J. de l'Espinasse, Scheveningen; Calvé certificaten mej. C. C. H. Hissinlc, Haarlem; W. N. Scheepvaart Unie van der Hout, Den Haag; mr. L. B. v. d. Holl.-Amerika Lijn Muyzenberg, Den Haag; mej. J. le Rutte, Deli Maatschappij Groningen, mevrouw Th. ZwolloReuve- H. V. A kamp Gille te Oosterbeek en mevrouw H. A'dam Rubber Meyers—Kehrer,. Groot Hertoginnelaan Ned. Handel Mij. 36a, Bussum, die het secretariaat op zich N.-I. Handelsbank heeft genomen. Büüton My. II Het is een oude, tot op de draad ver sleten gedachte, die van de boze wereld en de4ieve natuur. Die gedachte is al dui zend jaar lang besproken en beschreven en bezongen en zij is bovendien niet eens helemaal waar, want de natuur kan dik wijls helemaal niet lief zijn en de wereld blijkt dikwijls lang niet zo boos te zijn als zij er uit ziet. Maar toch komt zc onher roepelijk weer bij mij op, nu ik dit zit te schrijven voor een venster vol zon, hartje winter, en met het zicht op een blauwe hemel en een bloemenkoopman met zulk een weelde van kleuren in zijn korf. dat ge aan de natuur wel moet denken als aan de grote schenkster van onnoemelijk veel schoonheid en geluk en kleur en warmte en dat het zo tragisch is dat wij haar, die ons die bloemen en dat gouden licht schenkt, nog allerlei geheimen gaan ont futselen die vernietiging en leed kunnen brengen over de mensen, over alle mensen, die achter hun venster zitten, achter een bosje van die rode tulpen. Nee, het is een oude, tot op dc draad versleten gedachte, maar vanmorgen heb ik door het park gelopen, dat nog vochtig was en kil van de nacht, maar dat toch reeds alle beloften deed van de heerlijk heden van de dag, die zonneschijn, hartje winter, die alweer de lente voorspelt. Met een vroege tram ben ik naar het park gegaan. Een tram vol stille, zwij gende mensen op weg naar hun werk. De slaap zat nog in hun ogen en in de trekken om hun mond. Zo'n vroege tram in de stad kan grauw zi)n van de nacht, die pns voorbij is en van de mensen die nog in zijn grauwheid gevangen zijn. Voor hen is het weer een dag van wer ken als iedere andere. De belofte van die vroege, lichte hemel wordt niet aan hen gedaan. Maar in het park liep al een moeder met haar meisje. Een rode kabouter, die sprong en babbelde als een kleine heraut van de lente. En er was een man met een herdershond. Hij wierp een tak weg met een krachtige zwaai van zijn arm. De hond rende de tak na en bracht hem opgewonden-van- pleizier terug. Dat ging zo vele keren. En de baas en zijn hond waren onvermoei baar, deze heerlijke morgen van deze kos telijke dag. Het is alles zo gewoon. Ieder jaar komt dat weer. De stille vijver met het waas van het voorjaar over haar gladde spiegel. Ge ruikt de lente immers al wanneer ge op het vers-geteerde brugje staat. En er is diezelfde goede belofte aan de heesters e,n de bomen. Zo loopt ge maar een uur door de mor genstilte en ge denkt, dat de wereld een wonder is en dat het leven zo lief kon zijn voor alle mensen, wanneer alle men sen van goede wil waren. Een oude, tot op de draad versleten ge dachte. die ge toch gaat opschrijven, terug gekeerd achter uw schrijftafel. Zon in uw venster. Zon op de korf van de bloemenkoopman. En een hemel, stralend van goede belof ten. - ELIAS. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Moedige daad beloond Op een feestmiddag, georganiseerd door de kampeervereniging „Heliol" werd aan G. van Eerde en T. van der Leden een zilveren couvert met inscriptie, geschonken door het Garnegie-Heldenfonds, uitgereikt en van dc vereniging ontvingen zij een oorkonde. Op het kampeerterrein „Helios" te Zand- voort, geraakten twee zwemmers op 22 Juni 1947 door een flinke Zuid-Wester en trekken de zee, in gevaar. Door moedig optreden en met eigen levensgevaar, redden de jeug dige kampeerders ééri der drenkelingen. Engelse league De uitslagen van de Zaterdag gespeelde wedstrijden in de eerste divisie van de En gelse league waren: ArsenalPreston North End 30. Black burn RoversSunderland 43. Blackpool Aston Villa 10, Bolton WanderersChel sea 21, Charlton AthleticStoke City 01. LiverpoolPortsmouth 03. Man chester CityGrimsby Town 31, Middles broughBurnley 12, Sheffield United Manchester United 21. De voor de vierde cup ronde overge speelde wedstrijd EvertonWolverhampton Wanderers eindigde na verlenging in een 32 overwinning voor Everton. Hockey B.M.H.C. speelde gelijk tegen Hilversum Hoewel BMHC tegen Hilversum goed op dreef was, moest de ploeg zich met een 11 spel tevreden stellen. De Bloemen dalers zetten vlotte aanvallen op, maar had met schieten weinig geluk. De Jong opende in de eerste helft de score en uit een doel- worsteling maakten de gasten gelijk. BDHC boekte in de na-competitie der dames het tweede succes en versloeg Am sterdam met 20. Rood Wit had enige in valsters en verloor met 41 van HHYC. Waterpolo H.V.G.B. kampioen In de Centrale Wintercompetitie van de KNZB is het HVGB gelukt in gezelschap van de landskampioenen de eerste plaats te be zetten door beter doelgemiadelde. De eindstand van afdeling B luidt: gesp. gew. gel. verl. p. v.-t. HVGB ZIAN HZ PC DWR Nereus 1 17- 25—12 -28 NEDERLAND WINT VAN LUXEMBURG. Te Differdange heeft Nederland de wed strijd op degen tegen Luxemburg gewonnen met 10 gewonnen partijen tegen 6. Amsterdamse Beurs Slotkoers Vrijdag 335 324 y2 395 185 385 320 203 185 225 183 242 1761/2 18514 119 474 Openings koersen 357 324 401V4 185 185 y2 l83»/2 243 «4 17716 187 120 ft

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3