Haarlems Dagblad Ook Hatta is ontevreden over resultaten van wapenstilstand Bijna 900.000 Duitse arbeiders houden ééndags proteststaking Drie maal „neen1 aan Rusland Arabische „onthullingen" over Palestijnse plannen der Sovjet-Unie Amerika en Italië sluiten een omvangrijke handelsovereenkomst 4 62c Jaargang No. 18853 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, mij 14825. Redactie 1U6DU. Directeur-Hoofdredacteur u 15054. Bijkantoor H.N.. Soendaplcin 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. took} Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ukeaj Jor took] Jen Oinstlag 3 FeBruarï 1918 Verschijnt dagcljjks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem d Republiek gaat Javanen naar Sumatra overbrengen De republikeinse minister-president Mohammpd Hatta heeft Maandagavond te kennen gegeven, dat zijn regering de overeenkomst van de Renville" onvoor waardelijk ondersteunt, aldus meldt United Press. Hatta, die behalve premier ook vice- president en minister van Defensie is, zeide dat de toepassing van het bestand van de „Renville" tot nu toe niet bevredigend was geweest. „Er hebben zich teveel incidenten voorgedaan", liet hij er op volgen. Zoals gisteren gemeld werd heeft ook generaal Spoor zich in die zin uitgelaten. De minister-president deelde verder mede, dat zijn nieuwe kabinet, dat in de plaats is gekomen van de regering-Sjari- foeddin, een ..presidentieel" karakter draagt en slechts van tijdelijke aard is. Hatta gaf uiting aan de hoop, dat dit jaar op Java, Sumatra en Madoera de volks stemmingen gehouden konden worden. Hatta verklaarde voorts, dat hij Maan dag gedurende een uur geconfereerd had vrij; met de luitenant gouverneur-generaal dr. J-van Mook- Aan ^eze bespreking, die AAI op Hatta's initiatief was gehouden, werd ook deelgenomen door de Nederlandse mi nister voor de Wederopbouw L. Neher. Hij ging niet in op de resultaten van dit om derhoud. Hatta noemde tegenover de buitenlandse correspondenten de volgende vier punten waaruit zijn program bestaat: Toepassing van de overeenkomst van de „Renville"; medewerking aan de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië; verbetering van de republikeinse organi satorische structuur: het overbrengen van Indonesiëi-s van het overbevolkte Java naar het grotendeels nog niet geëxploi teerde Sumatra. r„ Dingdag zal Hatta zich in gezelschap van .fj Sjarifoeddin naar het republikeinse Su- 'er* matra begeven voor een driedaags bezoek. Hatta geloofde niet, dat de regering ver zwakt was door de uitsluiting van de lin ker republikeinse vleugel. Hij zelde, dat alle linkse partijen zijn program onder steunen. Genade voor ambtenaren. Naar het republikeinse persbureau „An- tara" bericht is bij decreet van heden, ondertekend door Hatta, toestemming ver leend aan de republikeinse ambtenaren en andere republikeinen om deel te nemen aan conferenties en verkiezingen in de door de Nederlanders bezette gebieden. In verband met de „Renville"-overeenkomst maakt de republikeinse regering geen be zwaren meer. dat republikeinen als volks vertegenwoordigers worden gekozen of zelf hun stem uitbrengen voor conferenties en verkiezingen. Vrije valutamarkt in Frankrijk thans wettelijk De Franse Raad van de Republiek heeft thans met 188 tegen 91 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het reeds door de Nationale Vergadering aangenomen wetsontwerp, dat de vrije markt van be paalde valuta en van het goud beoogt. Alleen de communisten en enkele vertegen woordigers van overzeese gebiedsdelen slemden tegen. GEBOUW VAN „PALESTINE POST" OPGEBLAZEN Door middel van een met explosieven geladen auto, die men voor het gebouw geparkeerd had, heeft men te Jeruzalem het bureau van de „Palestine Post", het enige dagblad in de Engelse taal in Pa lestina, opgeblazen. Twintig personen werden gewond. koe; OL> de Bij besluit van de republikeinse rege ring, ondertekend door Hatta, wordt gratie verleend aan de republikeinse ambtenaren in de door de Nederlanders bezette gebie den. die hun eed aan de republikeinse re gering gebroken hebben door als gevolg van oorlog hun functie te verlaten of die in Nederlandse dienst zijn getreden. Daar bij wordt overwogen, dat het merendeel der ambtenaren door economische druk hiertoe gedwongen werd en dat het in geen geval hun bedoeling was de republiek vyandig gezind te zijn. Radiorede van de Koningin ook over Hilversum I en II Behalve over de zender van de Wereld omroep (25 m., 31 m. en 49 m.) zal de toe spraak. welke H.M. de Konipgin heden avond zal richten tot Nederlands bondge noten uit de laatste oorlog, tevens voor luisteraars jn ons land worden uitgezonden over de beide zenders Hilversum I en II. Het tijdstip der uitzending is half zeven des avonds. Voorts zal de toespraak worden heruit gezonden door alle zenders van de Natio nal Broadcasting Company in de Verenigde Staten, de Radiodiffusion frangaise, het British Forces. Network en het American Forces Network in Duitsland, Radio Bata via en aangesloten zenders in Indonesië, de Curom in Curagao en de Avros in Su riname. Duifse douanen schieten wat al te graag Smokkelende kinderen doodgeschoten De minister-president van Noordrijn- Westfalen, dr. Arnold, heeft zich tot de Britse gouverneur" voor dit land gericht met het verzoek na te gaan of de grens beambten de nodige voorzichtigheid ge bruiken. In de laatste zes weken is het, naar uit Aken gemeld wordt, in de omge ving dezer stad zes maal voorgekomen, dat met dodelijk gevolg schietwapens tegen smokkelaars werden gebruikt. Bij de slacht offers waren jongens van veertien en zes tien jaar, die kleine hoeveelheden levens middelen over de Belgische grens hadden gesmokkeld en die bij aanhouding door de grensbeambten hadden gepoogd te vluch- *cn' -^eze SevaUen hebben onder de be- - volking der grensstreek grote beroering teweeg gebracht. De gemeenteraad van Aken heeft bij de hogere douanebeambten: een protest ingediend en het ontslag der betrokken ambtenaren geëist. Van het mi- Ha^ litaire bestuur is voorts een wijziging in de voorschriften voor het gebruik van schietwapenen gevraagd. De „fijnvis" komt vrij van prijsbeheersing f De leden van de Commissie van Drie, de heren Kirby (Australië), Graham (Ame rika) en Van Zeeland (België) die Zaterdagavond van Schiphol vertrokken, zijn in New York aangekomen. Zij zullen rapport uitbrengen aan de Veiligheidsraad. Bezetters houden zich afzijdig Naar schatting 830.000 Duitse arbeiders werken vandaag niet. Hierdoor wordt het gehele openbare leven in de Zuid-Duitse staat Württemberg-Baden en in Hannover 24 uur stilgelegd en ook verscheidenee bureaux in de Britse zóne zijn genoodzaakt te sluiten. In Württemberg-Baden gingen te mid dernacht 450.000 georganiseerde arbeiders in staking uit protest tegen het voedsel tekort en tegen wat genoemd wordt de ongelijke distribuëring van voedingsarti kelen en andere consumptiegoederen. Hier bij sloten zich 50.000 ongeorganiseerde werknemers aan, waaronder winkel-, res taurant- en theateremployés, ambtenaren van de ministeries en onderwijzers. Ook de employés van de spoorwegen en de tram leggen het werk neer. In de zieken huizen en het gas- en electriciteits- waterleidingbedrijf blijft men echter aan de arbeid. In Hannover omvat de staking 160.000 jinan. In tegenstelling met het trampei-so- neel blijven hier de spoorwegarbeiders op kun post. Voor Hamburg werd een 24 urige staking afgekondigd door Walter Doerr, president van de ambtenarenbond, welke bond ongeveer 170.000 leden telt. Alle stakingen zijn, gelijk ook in het Ruhrgebied het geval is geweest, een actie ten behoeve van hogere voedselrantsoenen. Geen dezer stakingen is tegen het militaire bestuur gericht, doch tegen de beweerde onbekwaamheid van de Duitse voedsel- autoriteiten, de hamsteraars en de zwarte handelaars. Aangezien de ambtenaren van het mili taire bestuur niet aan de staking deelne men en de militaire treinen blijven rijden is van de zijde der Amerikanen een poli tiek van „hands off" te verwachten. De militaire gouverneur van de staat Wörttemberg-Baden en zijn Britse collega Naar wij vernemen zal de maximumprijs op de zogenaamde fijnvis (tong, tarbot on G dergelijke) met ingang van Woensdag 4 .1 Februari worden opgeheven. Op diezelfde HOi datum gaan de verhoogde maximumprijzen b'Jf' \oor de verse vis in. if Derde Hoogoven brandt MEI Hedenochtend om 9 uur heeft prof. Ten in Doesschate de derde hoogoven van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden in bedrijf ge steld. Dit is voor het eerst in de geschie denis der Nederlandse hoogovens dat er tegelijkertijd drie ovens in gebruik zijn; yoordien waren er twee in gebruik en een in reserve. De derde oven zal een belang rijke bijdrage leveren in de Nederlandse ruw-ijzerprocluctie. Zijn twee „collegas" an hebben on eveer 30 millioen gulden aan deviezen opgeleverd sinds zij in bedrijf ,cg Werden gesteld. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft punt voor punt de door radio Moskou verbreide beschuldigingen inzake een Amerikaanse reorganisatie van het Iraanse leger tegengesproken. Volgens een woordvoerder van het ministerie zijn op het ogenblik in Iran twee Amerikaanse militaire missies belast met het bijstaan van de minister van Binnenlandse Zaken bij de reorganisatie van de gendarmerie en met het geven van advies aan de minister van oorlog in administratieve aangelegen heden en over opleidingsmethodes. Robert Lovett, de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een antwoord-nota aan de Sovjet-Russische ambassadeur in de V. S. Panyoesjkin de Sovjet-Russische protestnota, waarin ver klaard werd, dat Amerikaanse oorlogssche pen het Italiaanse vredesverdrag schenden door zich in havens en territoriale wateren van Italië te begeven, van de hand gewe zen en ongegrond genoemd. Volgens Lovett zijn de bezoeken van de Amerikaanse sche pen aan Italiaanse havens en hun aanwe zigheid in territoriale wateren van Italië geheel in overeenstemming met de beleefd- heidsregels, die tussen de landen onderling gelden, geregeld. „Het is gewoonte," aldus Lovett, „dat souvereine staten aan schepen van de vloot en aan personeel van bevrien de mogendheden het privilege van een be zoek verlenen." Generaal Lucius. Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft te Frankfort verklaard, dat de beschuldiging van Maarschalk Sokolofsky. dat in Strau- blin (Beieren) 206 Sovjet-burgers gevan gen worden gehouden, niet in overeenstem ming met de feiten is, aldus meldt het Duitse persbureau Dena. Clay zeide, dat het werkelijke aantal ge ringer is dan dat wat door maarschalk So kolofsky was opgegeven en dat de drie personen, die door de maarschalk waren genoemd, niet voor kleine vergrijpen, doch wegens ernstige misdaden zijn gestraft. Sovjet-nota aan Perzië De Russische regering heeft een nota ge zonden aan de Perzische regering waarin zij deze verzoekt een einde te maken aan de abnormale toestand, die in strijd is met het vriendschapsverdrag van 26 Februari 1921. Deze abnormale toestand zou worden geschapen door de aanwezigheid en activi teit van Amerikanen in Perzië, die het Per zische leger met Amerikaanse wapens uit rusten en allerlei militaire hervormingen organiseren. Zij zouden onder andere vlieg velden aanleggen die kennelijk niet voor Perzische vliegtuigen zijn bestemd en ver sterkingen bouwen langs de Perzisch-Rus- sische grens. De Sovjet-regering verzoekt de Perzen onverwijld maatregelen te nemen om dit alles te doen eindigen. Gemeentelijke leningen voor woningbouw Volgens een mededeling van het ministe rie van Wederopbouw en Volkshuisvesting zullen in de naaste toekomst in de eerste plaats die gemeenten kunnen bouwen, welke zelfstandig kunnen voorzien in de behoefte aan bouwkapitaal. Het Rijk zal de gemeentebesturen bij het afsluiten van leningen, ter vervanging van de Rijksvoor schotten, behulpzaam zijn. Het heeft de medewerking van de Rijkspostspaarbank ingeroepen. Ten gevolge van het grote aantal woning wetwoningen, dat thans in uitvoering is leg gen de voor deze bouw verleende Rijks voorschotten een steeds zwaardere last op het Rijk. Bovendien bestaat bij vele ge meentebesturen het verlangen om tegen een lagere rente dan 4 percent te lenen'. De bezwaren, welke bij de huidige gang van zaken bestaan, zowel bij het Rijk als bij de gemeenten, kunnen worden verlicht, in dien de gemeenten gelegenheid krijgen, goedkopere leningen voor woningwetbouw aan te gaan. Daarom heeft de minister be sloten, dat de gemeenten, die elders goed koper lenen, hel voordeel aan rente in een reserve-fonds kunnen storten. „Anderhalf millioen communistische agenten naar Oost en West....." De delegatie bij de UNO van het Arabi sche Hoge Comité heeft naar aanleiding van een artikel over communistische infil tratie in Palestina, dat in de New York Times was gepubliceerd verklaard, dat dit bericht slechts een deel van de wer kelijkheid weer geeft. ,.Op grond van de meest betrouwbare inlichtingen kunnen wij categorisch ver klaren", aldus het comité, „dat de Sovjet- Unie voornemens is 1 ]/2 millioen commu nistische agenten naar West-Europa en het Nabije Oosten te brengen". De delegatie beweert, dat de Zionisten een geheim verbond met de Sovjet Unie hebben gesloten en dat de Sovjet Unie daarom in 1946 haar politiek ten opzichte van het Zionisme heeft veranderd, „of schoon zij te voren het Zionisme als een instrument van Brits imperialisme be schouwde". „Toen echter het nieuws over deze ge heime overeenkomst was uitgelekt", aldus het comité, „vreesden de Zionisten, dat zij door deze dubbelzinnige houding de sym pathie van de Amerikaanse openbare mening zouden verspelen. Daarom brach ten zij kunstmatig een splitsing in het Joods bureau te weeg en trad Mosje Sneh, de leider van de Haganah, uit het bureau. Thans organiseert hij alle communisten en de motorfiets van de "o'vërtredfTdoör de* Hoge Comité, dat de Sovjet Unie dit niet gedaan heeft uit „vriendschap voor de Verenigde Staten", doch omdat zij op deze wijze door gebruik te maken van de Joodse immigratie en indien het verdedigingsplan mft geweld zou moeten worden uitgevoerd door het zenden van troepen kan doordringen in het Nabije Oosten. „Ondanks deze Sovjetrussische bedoelin gen is Amerika echter nog steeds voorstan der van een krachtdadige verdeling van Palestina, waardoor het de Sovjet Unie indirect de kaarten in handen speelt", al dus verklaarde de delegatie. Controle op autorijders wordt verscherpt Op 26 Januari is de wet inzake de tijde lijke regeling van het personenvervoer met motorrijtuigen in werking getreden. Op grond hiervan zal de politie de controle op automobilisten en motorrijders aanzienlijk verscherpen. Bij het rijden zonder vergun ning of het rijden op Zondag zonder de daarvoor noodzakelijke ontheffing zal niet alleen proces-verbaal worden opgemaakt, maar bestaat ook de kans dat de auto of linkse groepen in Palestina' Over de Sovjetrussische steun aan het verdedigingsplan verklaarde het Arabische Gemeentelijke zwembaden worden verbeterd In de zomer van het vorige jaar zijn enige klachten gerezen over de hygiëne van de gemeentelijke zwembaden, die hun hoogtepunt vonden in een krijgsraadzaak en in een interpellatie van het raadslid mr. M. Proper. Thans doel het college van B. en W. voorstellen aan de raad tot het aanbren gen van verschillende verbeteringen en richtingen aan Kleverlaan en Houtvaart nieuwe voorzieningen aan en in de in- tot een totaalbedrag van 13.750. Carnaval in Nice. Reeds brandt de feest verlichting en de roes van uitgelaten ver maak begint te groeien, om Zondag en de twee daarop volgende dagen zijn hoogte punt te bereiken. politie „in bewaring" wordt genomen, zo als de ambtelijke term luidt. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat ontheffingen voor het rijden op Zondag, welke voor 26 Januari 1948 zijn verleend, op 1 April ongeldig worden. Nieuwe ont heffingen moeten bij de rijksverkeers inspectie worden aangevraagd. Van overheidswege wordt er bij de auto mobilisten op aangedrongen, het gebruik van hun wagen tot het strikt noodzakelijke te beperken en zo mede te werken aan een vrijwillige benzinebesparing. Doen zij dit niet, dan bestaat de kans dat de regering de „stok achter de deur" gaat hanteren en de benzine weer op de bon komt! TURKSE MOTORBOOT GEëNTERD. Uit Smyrna wordt gemeld, dat een be wapende motorboot van onbekende natio naliteit ter hoogte van het eiland Samos de Turkse motorboot „Messoet" heeft aan gevallen. De Messoet werd achtervolgd en nabij de Turkse kust geënterd, waarop Turkse kustwachten het vuur openden en de motorboot wegvoer. Naar men meent te weten, zou de onbekende motorboot door Griekse verzetslieden bemand zijn. te Hannover verklaarden, dat de stakingen geen bedreiging van de veiligheid bete kenen. In bezettingskringen wordt de mening verkondigd, dat de staking niet wordt ge leid door communisten niettegenstaande zij in verschillende vakorganisaties toon aangevende posities innemen. Deze krin gen zijn van mening, dat deze stakingen niets anders zijn dan oprechte protesten van hongerige Duitse arbeiders. (United Press). Koelhuisboter moet worden opgeruimd Keuzebon voor het gehele rantsoen Wegens de ten gevolge van de instel ling van de keuzebon optredende ver schuiving van de boter-, naar de mar garineconsumptie en ter opruiming van de voorraad koelhuisboter, zullen, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, bij de eerstvolgende bonaanwijzing de bonnen voor het gehele rantsoen voe- dingsvetten (500 gram voor veertien dagen) naar keuze opgenomen kunnen worden in boter of margarine. Het is de bedoeling deze mogelijkheid voor lopig te handhaven. Aan het einde van de vorige zomer, wel ke zich door een hevige droogte kenmerkte, werd algemeen gedacht, dat er veel te weinig krachtvoeder voor het vee aanwezig zou zijn als gevolg van een slechte oogst. Achteraf is echter de veevoederpositie eigenlijk weinig slechter geweest dan na een normale zomer en de melkwinning, dus cok de boterfabricage, is hard meegeval len. De zachte winter schijnt op de pro ductie bovendien een gunstige invloed te hebben gehad. Hierdoor zijn de van te voren opgestelde berekeningen in de war gestuurd. Anderzijds heeft het zachte win terweer toch ook weer zijn nadelige in vloed gehad en wel in deze zin. dat de bo ter minder duurzaam is. Grossiers en win keliers beschikken lang niet altijd over een koelinriehting In de afgelopen weken is het nog al eens voorgekomen, dat de boter niet zo spoedig opgeruimd kon worden als wel wenselijk geweest ware. Het is enkele malen voorgekomen dat van de boterbon een keuzebon is gemaakt, hetgeen tot ge volg had dat vanwege de prijs de margarine de voorkeur genoot. Het is dan ook geble ken dat er de laatste tijd wel eens boter is afgeleverd aan de consument, welke het Nederlandse product geen eer heeft aan gedaan. Er zijn zelfs klachten binnenge komen, dat beschimmelde boter ten ver koop zou zijn aangeboden, hetgeen door deskundigen op zuivelgebied niet ontkend kon worden. Amerikaanse wenk aan Argentinië Uit gezaghebbende kringen te Washing ton verluidt, dat Amerika de Argentijnse regering informeel te kennen heeft gege ven, dat het zich ernstig bezorgd maakt over een mogelijk afbreken van de Brits- Argentijnse handelsbesprekingen. De woordvoerder verklaarde; „Wanneer dat werkelijk zou gebeuren, zou Amerika gaan twijfelen aan de oprechtheid van de rege- rin-Peron wat betreft haar beloofde bijdrage tot het program voor het herstel van Europa." Seyffarth kampioen op de 10.000 meter Bjj de Dinsdag in St. Morltz gehouden schaatswedstrijd over 10.000 meter is dc Zweed Seyffarth Olympisch kampioen geworden in dc tijd van 17 min. 26.3 sec. Tweede werd dc Fin Parkkinncn in 17 min. 36 sec.; derde dc Fin Lammio in 17 min. 42.7 sec.; vierde de Hongaar Pajor in 17 min. 45.3 sec.; vijfde de Nederlander Cees Broek man in 17 min. 54 7 sec. en zesde Jan Longe- dijk in 17 min. 55.3 sec. De conditie van het ijs was minder goea dan tijdens de eerste dagen. Begonnen werd met de ritten tussen de sterkste rijders. Jan L.ingediik en Broekman reden in de vijfde rit tegen elkaar. De rijders gaven elkaar weinig toe cn het resultaat was, dat Broekman 0.6 seconde eerder aankwam. Parijse triomph van het Residentieorkest (Van onze correspondent te Parijs Het is na de tweede reeks uitvoeringen van 't Residentie-orkest te Parijs wel zeker dat er een basis is gelegd voor een hecht muzikaal contact tussen Parijs cn Den Haag. dat zonder twijfel tot een traditie zal uitgroeien. Vorig jaar moest hier een plaats worden veroverd. Thans blijkt die plaats al stevig geconsolideerd te zijn. Er werden drie concerten gegeven: een openbare generale repetitie 's Zaterdags morgens, een uitvoering voor de jeugd des middags en een abonnementsconcert op Zondag. Alle uitvoeringen werden geopend met een vibrerende Marseillaise, en een statig Wilhelmus in Wagenaar's or kestratie gevolgd door Brahms' vierde symphonie en besloten met La Mer van Debussy, het opus waarmee Schuurman vorig jaar zeer sterk de aandacht heeft getrokken. Tussen die laatste twee werken speelde Theo van der Pas dan nog Mo zart's A-majeur en Osieck's pianoconcert. Zoals men ziet: een gevarieerd program ma. Parijs heeft zich driemaal gewonnen gegeven. Drie maal is het Theatre des Champs Elysées tot aan dc nok toe vol gestroomd met mensen, die uitbundig heb ben geapplaudisseerd en driemaal, aan het slot van elk der concerten, dirigent, solist en orkest een imposante ovatie hebben gebracht. De reeks is voor dit maal dus weer be sloten. En er valt slechts één enkele wens te formuleren; dat wij hen allen volgend jaar hier weer terug zullen zien. Oorloffsschaderejrelinp: voor middenstand onaanvaardbaar In de te Utrecht gehouden voorjaars vergadering van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond heeft de voorzitter de heer J. A.* Koops verklaard, dat het wets ontwerp inzake vergoeding van materiële oorlogsschade allesbehalve aan eisen van redelijkheid en rechtmatigheid voldoet, noch wat de gestelde beginselen, noch wat de uitwerking betreft. Een zekere gediffe rentieerde behandeling van economisch zwakkeren en sterkeren, hoe zeer uit rechtsoogpunt bedenkelijk, is onder de huidige omstandigheden feitelijk misschien onvermijdelijk, als dit maar niet tot gevolg heeft, dat de tussengroep voor de toekomst tot afhankelijkheid en maatschappelijke invaliditeit wordt veroordeeld. Voor de middenstand is het ontwerp, zoals het thans luidt, onaanvaardbaar. Bij dit vraagstuk gaat het niet alleen om handhaving en herstel in een bepaalde graad van finan ciële welstand. Het gaat in de eerste plaats om handhaving en herstel in een gezonde >n maatschappelijke zelfstandigheid, aldus le heer Koops. HET EERSTE „ATOOM-VERDRAG" Het Maandag te Rome tussen Italië en de Verenigde Staten ondertekende vriendschaps-, handels- en scheep vaartverdrag draagt het stempel van het „atoomtijdperk". Het verdrag laat beide partijen vrij elke gewenste actie op atoomgebied te ondernemen. Het is voor het eerst in de diplomatieke ge schiedenis dat een onderdeel van de atoomenergie in een dergelijk verdrag is opgenomen. Het verdrag heeft betrekking op een twaalftal punten. Ten aanzien van de atoomenergie bevat het verdrag de voor ziening, dat beide landen vrij zijn maat regelen te nemen welke zij wensen ten opzichte van- delingsstoffen, materialen die de bron zijn van delingsstoffen. of van radio-actieve stoffen, die de bijproducten vormen van de delingsstoffen. Te Rome verklaarde Ivan Matteo Lom- bardo, een van de Italiaanse onderhande laars, dat de bewuste passage in het ver drag betekent, dat Italië naar de toekomst kijkt. „Het refereren aan de delingsstoffen behoeft niet noodzakelijkerwijs te beteke nen, dat Italië dergelijke stoffen bezit", legde Lombardo uit. „Ik geloof trouwens niet dat we ze bezitten. Maar Italië maakt studies op atoomgebied. Wij hebben ge meend de clausule te moeten invoegen in verband met toekomstige ontwikkelingen". (United Press.) Volgens het Amerikaanse ministerie van' Jongensspel heeft dood van elfjarig meisje tot gevolg Maandagmiddag wilden twee jongens ter hoogte van het perceel Bronsteeweg 10 te Heemstede een trampaal spelenderwijs aan de buitenkant van het trottoir passeren. Juist op het ogenblik, dat het elfjarig meisje L. S. hen op de rijweg wilde pas-, seren, verloor een van de knapen het even wicht cn viel tegen het meisje aan. Dit sloeg tegen de grond en i-aakte onder een auto, die in de richting Haarlem reed. Het kind werd zo ernstig gewond, dat het vrij- wel op slag overleed. Buitenlandse Zaken is dit het eerste om vangrijke handelsverdrag, dat Amerika sinds 1934 met een Europees land sluit. Het verdrag werd in.het Palazzo Chigi te Rome getekend, namens de V. S. door ambassa deur James Dunn, namens Italië door de minister van Buitenlandse Zaken Carlo Sforza. Het verdrag kan door beide zijden steeds met een jaar worden opgezegd. Het moet nog met tweederde meerderheid door de Amerikaanse Senaat worden geratifi ceerd voordat het van kracht wordt. Arrestaties in India In India zijn thans zowel leiders van de orthodox-Hindoese beweging Mahasabha als van een soortgelijke beweging, Rasjtria Swajam Eevak, gearresteerd. Uit verschil lende delen van India komen berichten binnen over „wraak op de Hindoe-extre misten". Pandit Nehroe heeft in de con stituerende vergadering verklaard, dat de schuld voor de moord op Gandhi in zoverre berust bij zijn aanhangers, dat deze niet in staat zijn geweest hem te beschermen. ,.De moord op Gandhi is het gevolg van ons falen", zei hij. Op vele plaatsen hebben anti-Maha- sabha-demonstraties plaats gehad. De po litie heeft hier en daar het vuur moeten openen. De regering van India heeft ^aangekon digd. dat geen privé-legers getolereerd zullen worden, noch organisaties die ge weld prediken. Ofschoon geen namen ge noemd werden neemt men aan dat de verklaring een waarschuwing betekent aan het adres van een viertal communalistisehe groepen van onderscheidenlijk Hindoes, Moslems en Sikhs. j Weerbericht IETS MINDER ZACHT. Verwachting, medegedeeld door hei K.N M.I. In De Bilt, geldig van Dins- S dagavond tot Woensdagavond: J Vooral langs de Wadden-eilanden tijde- 5 lijk harde, geleidelijk naar West rul- mende wind. Zwaar bewolkt met enige buien en later enkele opklaringen. Iets minder zacht. Zon op Maan op 4 Februari: 818 uur, onder 17.31 uur 4.31 uur. onder 11.42 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1