c c c Adders in het gras In het belang van de précaire Nederlandse dollar-positie Broekman en Langedijk in vorm op de 1500 meter Panda en de Meester-goochelaar Wereldnieuws DINSDAG 3 FEBRUARI 1948 IN DE WERELDPOLITIEK. De wereldpolitiek baart weinig oprechte vreugde. Is het omdat het adjectief „op recht" zo zelden in de politiek te pas komt? In ieder geval is het dikwijls zo, dat men later spijt heeft, zich tot het uiten van voldoening over een bepaalde, ogenschijn lijk prettige, ontwikkeling in de politiek te hebben laten verleiden, omdat dat „later" meestal de addertjes onder het frisse, groe ne gras in al hun adderachtigheid tentoon stelt. De door-de-wol-geverfde politicus heeft in dat opzicht in lange, bittere jaren zijn leerschool doorlopen en hij zal, naar mate hij ouder wordt, steeds zuiniger wor den met zyn juichkreten over bepaalde gunstig-lijkende ervaringen. Hij wordt het toonbeeld van voorzichtigheid hij be dient zich daarbij van een taal, die in al haar fraaie zinswendingen en gecompli ceerde constructies vaak minder zegt dan die van een baby. Die taal wordt in het normale leven van alledag tussen gewone mensen nooit gebezigd, evenmin als de spreektaal van de gewone mens van alledag in het diplomatieke verkeer gebi-uikt wordt maar zij is het onfeilbare instrument van de politicus om zijn gehoor te bewaren voor teleurstellingen, die in negentig van de honderd gevallen onvermijdelijk verbonden zouden zijn aan een oprechte uiting van een oprechte innerlijke gemoedsberoering. Dezer dagen kwam uit Berlijn het be richt, dat de bezettende machten in de Duitse hoofdstad in de kring van het ge allieerde orgaan, de Bestuursraad, overleg hadden gepleegd over de vraag, hoe de Duitse mark als betalingsmiddel kon wor den gesaneerd tot een enigszins stabiele, waardevolle munteenheid. Dat is een uit zonderlijk moeilijke kwestie, maar de be richtgever, Reuter, meldde er opgetogen bij dat de zaak door de vertegenwoordigers der vier bezettende mogendheden in vriend schappelijke geest werd besproken. „Er werd meer samenwerking geconstateerd dan sinds maanden in de Bestuursraad is voorgekomen", seinde de verheugde Reu- ter-correspondent, wiens vreugde men zich gemakkelijk kan voorstellen wanneer men bedenkt, dat de arme kerel al maanden lang de meest ontmoedigende berichten heeft moeten doorzenden over de toenemende on vriendelijkheid waarmede de Oostelijke en Westelijke functionarissen elkaar bejegenen. Het feit dat de man in de straat als het ware met hongerige blikken speurt naar ieder symptoom, dat een verzachting van de politieke tegenstellingen zou kunnen betekenen, verleidt de reporter, die zozeer is ingesteld op zijn publiek dat hij nauw keurig aanvoelt wat men hoopt te lezen, heel begrijpelijk tot een optimistische toon, ofschoon hij bijna zeker weet dat die hele saneringskwestie van de mark in de hui dige omstandigheden vandaag of morgen zal vervloeien in de zee van tegenstellingen, die de bezettende machten in Duitsland nu eenmaal scheidt. Maar de politicus, die zich uitlaat over deze aangelegenheid, be toogt dat „de moeilijkheden geenszins on overkomelijk zijn en dat de Bestuursraad op vele punten overeenstemming zou kun nen bereiken." Dat klinkt al heel wat min der mooi. al moet gezegd dat deze uitlating in vergelijking met wat aan beide zijden van het ijzeren gordijn gewoonlijk verteld wordt over de geallieerde samenwerking, toch nog als een juichkreet klinkt. Zo is er althans een sprankje hoop geboren: Met recht kan men zeggen dat „de zieke mark een verzoening zou kunnen bewerkstelligen tussen de haar behandelende doktoren", met alle mogelijkheden die een dergelijke verzoening zou kunnen hebben voor de eveneens zo doodzieke patiënt, die Duits land heet. Intussen zijn er tekenen die wijzen op een vergissing ten aanzien van de voldoe- ninggevende strekking der eenstemmig heid, waarmede eertijds het Palestijnse probleem werd „geliquideerd". De aan neming van het verdelingsplan, dat groten deels uit Amerikaanse koker kwam, door door Rusland leek eveneens op een toena dering tussen deze twee groten. Maar de addertjes steken nu reeds de koppen op. Nadat Reuter en de New York Times GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13 00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Engelse kerk koren. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Orgel. 8.30 Platen. 9 00 Voor zieken. 9.30 Symphoni- sche muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Trio van Brahms. 11.30 De jeugd maakt werk (III). 12.05 Amati-trio. 12,30 Weerbericht. 12.33 Me- tropole-orkest. 13.15 Piano (Liszt. Debussy). 13.15 Werken van Telemann. 14.15 Koper kwartet. 14.30 Olanda-sextet. 15.00 Mariniers kapel. 15.45 Vertelling voor kleuters, 16.00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 16.15 Meisjeskoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Maat schappelijk Werk. 17.35 Lichte muziek. 18.00 Mannenkwartet 18.30 Strijdkrachtenpro gramma. 19.15 Lichte muzek. 19.30 Actuali teiten. 19.45 Engelse les. 20.15. Requiem van Mozart. 21.K) De Grondwetsherziening. 21.35 Musette-orkest. 22.00 Orgelconcert uit de Nieuwe Kerk te Haarlem door Dolf Hen- drikse. 22.45 Overdenking. 23.00 Fluitsonates van Bach. 23.30 Engelse organisten. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Mendelssohn en Elgar. 9.35 Trio van Beethoven. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor de keuken. 10.35 Platen. 10.45 Voordracht. 11.00 Beroepskeuze. 11.30 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Voor het platteland 12.39 Kilima Hawai'ins. 13.15 Kalender. 13.20 Dansorkest. 14.00 Over Picasso. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Luisterspel voor de jeugd. 15,30 Kinderkoor. 15.45 Voor zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Cowboy liederen. 17.45 Onder de tropenzon. 18.20 Lichte muziek. 18.30 Dialogen van Plato. 19 00 Beginselprogramma P. van de A., 19.15 Nieuws uit Indié. 19-30 De wereldconferentie der kerken. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Operafragmenten. 21.15 Lckenrechtbank. 21.20 Luisterspel „Het doek valt". 22.20 Orkest Malando. 22.45 Boekbespreking. 23.15 Zang en orgel. 23.30 Nieuwe Amerikaanse platen. Zondag de aandacht hadden gevestigd op verschijnselen van communistische infil tratie in Palestina, komt de Arabische de legatie bij de UNO thans met een uitge breide beschuldiging aan het adres van de Sovjet-Unie, waarin zij verklaart dat vol gens betrouwbare inlichtingen waarover zij beschikt;, de Russische regering voornemens is anderhalf millioen agenten in West- Europa en het Nabije Oosten te pompen teneinde daar een voedingsbodem te vesti gen voor de welbekende doeleinden der Sovjet-Russische politiek. Het is verklaarbaar dat de Arabische delegatie, die vervuld is van een fanatieke afkeer tegen de Joodse infiltratie, deze be schuldiging koppelt aan een verwijt aan Joods adres, waarin wordt beweerd dat de Zionisten een geheim verbond met de Rus sen hebben gesloten en dat de Haganah, de Joodse verzetsorganisatie, onder leiding staat van communistische agenten. Deze laatste verdachtmakingen kan men laten voor wat ze zijn, doch het is wel waar schijnlijk dat de Sovjet-Unie alle pogingen in het werk stelt om de aspiraties der Joden in haar voordeel te gebruiken. De illegale immigraties bieden de Russen prachtige mogelijkheden om hunne agenten het land binnen te krijgen en de kans dat het Pa lestijnse verdelingsplan met geweld aan de Arabieren zal moeten worden opgelegd, biedt een tweede mogelijkheid die zelfs nog veelbelovender is: De Russische troepen zouden in het kader van de internationale troepenzèndingen zonder slag of stoot het Heilige Land en daarmede het Nabije Oos ten kunnen binnenwandelen, zonder nog langer te worden tegengehouden door de Amerikaanse barrière in Turkije en Grie kenland. De Arabische delegatie poogt thans de Amerikaanse anti-Sovjet gevoelens te ex ploiteren door te betogen, dat de Amerika nen niet langer de verdeling van Palestina en de toeneming der Joodse immigratie kunnen steunen, zonder het Nabije Oosten aan de Russische communisten uit te leve ren. Men zou geneigd zijn deze argumenten als „zeer gezocht" te betitelen wanneer niet herhaaldelijk gebleken was, dat een vriendelijke tegemoetkoming der Russische diplomatie andere doeleinden had dan vriendelijk en tegemoetkomend te zijn zodat ook de Russische toenadering in het Palestijnse probleem voorlopig nog geen reden tot juichen kan geven. De wereld politiek baart weinig oprechte vreugde J. L. De 9 Muzen Nieuwe driestuivers opera. In Mei zal de eerste opvoering van een nieuwe opera van Benjamin Britten te Cambridge worden ge geven. Het gegeven van zijn „Drie stuivers- opera" is geput uit de eerste opera van deze soort, welke in 1726 in Engeland ontstond. Als tegenhanger van Handels opera's, waar in vorstelijke personen de boventoon voerden koor de Engelse opera onderwerpen, war~- arme lieden en eenvoudigen van geest r voren kwamen. Britten heeft hierbij gebruik gemaakt van oude populaire Engelse liede ren. Peter Pears zal een hoofdrol vertolken. Britten en Pears weer naar Nederland. De bekende Engelse componist Benjamin Britten en de zanger Peter Pears zullen op 15 Februari een recital geven in het Concert gebouw te Amsterdam. Kant. De grootste collectie Belgische kant die ooit bijeengebracht is, zal in April van dit jaar te 's Hertogenbosch worden ten toongesteld onder auspiciën van het comité voor Belgisch-Nederlands-Luxemburgse sa menwerking. Deze tentoonstelling had te Brugge zo'n succes, dat zij op verzoek van de Engelsen is overgebracht naar Londen. Vervolgens werd de expositie, die zeer zeld zame kantwerken van de zestiende eeuw tot heden bevat, overgebracht naar Lausanne en Praag. Muziek by de haard. Aan het vijfde „Music by the hearth" concert, dat op Zondag 22 Februari in het „British House" te Amster dam wordt gegeven, zullen hun medewerking verlenen de Engelse tenor Peter Pears en zijn landgenoot de pianist-componist Benjamin Britten, die werken van Michael Tibbets, Lennox Barclay en Arthur Oldham ten ge hore zullen brengen. Verder treden op de violist Theo Olof en het Ketting-trio. Weg pijn. Weg griep Ruim meer dan 30 jaren lang is Sanapiriii een zeej gewaardeerd geneesmiddel. Prijs per koker 25 tabletten 40 ct. In welvoorziene Apoch. en Drogisterijen. (Adv.) Nieuw Amerikaans geld? Vandaag zal de republikeinse vertegen woordiger Frank Sundstrom in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp indienen tot intrekking van al het Amerikaanse geld en vervanging daarvan tegen gelijke waarde door nieuw geld. Sundstrom zeide dat een zeer groot be drag aan Amerikaans geld in het buiten land is opgepot. Men gelooft dat dit bedrag milliarden dollars beloopt. Een beroep op importeurs Het was voor ons land een verademing toen in September 1947 na langdurige on derhandelingen de overeenkomst met de Internationale Bank tot stand kwam, waar bij ons een crediet van 195 millioen werd toegestaan. Men mene echter niet, zo merkte prof. Posthuma, een der directeuren van de Nederlandse Bank, dezer dagen in een persconferentie op, dat zonder meer over dit bedrag kan worden beschikt. Voor de realisering van dit crediet schrijven de statuten der Interbank strenge bepalingen voor. Zo mag bijvoorbeeld het crediet niet worden gebruikt voor consumptieve doel einden, maar uitsluitend voor herstel en voor productieve objecten, niet dus voor de invoer van tarwe, wel voor granen, waar mede beoogd wordt de veestapel weer op peil te brengen. Daarom wordt door de Interbank op de besteding van het crediet een scherpe controle geoefend. In Amerika houden zich alleen voor het crediet aan Nederland dagelijks vijf man met die con trole bezig en de bank zelf heeft in ons land iemand speciaal voor dat doel aange steld. De bank is een particuliere instelling en gaat uit van privaatrechtelijke verhou dingen, zodat wij niet klaar zijn met een voudig van onze nationale economie uit te redeneren. Dat zou natuurlijk de gemakke lijkste oplossing zijn; wij doen onze aan kopen in de V. S. en de Interbank geeft ons daarvoor crediej. Maar zo is het niet. Wij kopen in Amerika veel dat voor financiering niet in aanmer king komt. En voor aankoop in andere lan den van goederen, die wel aan de eisen der Interbank voldoen, kan het crediet ook niet worden gebruikt, omdat wij met de meeste landen een sluitende betalingsovereenkomst hebben. Alleen wanneer we in dollars moe ten betalen kan het Amerikaanse crediet worden gebruikt. Dit is thans alleen met Canada en België het geval. Evenwel, ook wanneer de geïmporteerde goederen aan de door de Interbank gestelde eisen voldoen, zijn er voor de financiering nog zeer grote moeilijkheden. De door de bank ingestelde controle schept een berg administratieve rompslomp en een overla ding van technische formaliteiten, welke de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer op zijn beurt weer nopen om de Nederlandse im porteur met een massa paperassen op te schepen, welke de realisering van het cre diet in hoge mate stagneren. Hoewel de Interbank volle medewerking verleent, moet op tal van instanties een beroep worden gedaan. Het crediet wordt namelijk eerst verleend als de geïmpor teerde goederen gekocht en betaald zijn en voor alle posten moeten drie bewijsstukken worden overgelegd, n.l. de factuur, het be talingsbewijs en het vervoerbewijs. En deze documenten moeten niet alleen door de Nederlandse importeur worden verstrekt, maar door de Amerikaanse exporteur zijn geverifieerd. Al deze paperassen worden aan de Neder landse importeur door de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer toegezonden met een aanwijzing voor de wijze van behandeling. Zo zijn in drie weken tijds circa 7000 im portvergunningen door genoemde dienst behandeld, maar nu doet zich op zich zelf wel verklaarbare doch zeer onaangename geval voor dat vele importeurs deze formu lieren niet of niet tijdig terugzenden, met het gevolg dat voor de betrokken goederen van ons crediet bij de Interbank geen ge bruik kan worden gemaakt. Mede als gevolg daarvan kon tot dus ver nog slechts 70 millioen van het crediet worden opgenomen en daar het op 31 Maart 1948 expireert en bij even tuele verlenging de maandelijks op te nemen bedragen kleiner worden, be tekent dat voor onze toch reeds pré caire dollarpositie en onze nationale economie grote en zeer betreurens waardige schade. Ook al menen de importeurs individueel misschien geen belang te hebben bij de in zending van de formulieren, zo vraagt toch het nationale belang in deze hun volledige medewerking. De enige „stok achter de deur", welke de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer heeft is deze, dat zij de afgifte van vergunningen voor nieuwe invoer-transac- ties kan weigeren. Toegegeven moet worden dat op het soli- dariteitsbesef van de Nederlandse impor teurs een zware belasting wordt gelegd, maar het nationale belang dat met zoveel mogelijk dollars gediend is, moet hier pre valeren. Daarom moge op de importeurs een klem mend beroep worden gedaan om de formu lieren van de C. D. niet ter zijde te leggen, doch zich de inderdaad omslachtige tijd rovende behandeling daarvan te getroosten en ze zo spoedig mogelijk aan de C. D. te retourneren. Het gaat om de dollars! De „Kota Baroe" heeft lichte motorschade Het m.s. „Kota Baroë" van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd, dat gisteren Port Said verliet op de thuisreis naar Rotter dam, kreeg kort daarna lichte motorscha de. De gezagvoerder besloot met langzaam draaiende motor naar Port Said terug te keren, teneinde het euvel te verhelpen. Het is mogelijk, dat de aankomst te Rot terdam die op 13 Februari was gesteld, enigszins zal worden vertraagd. „Bestuursraad" voor het Hof Op 17 Februari zal de gewezen „Be stuursraad" voor landbouwaangelegenhe- den van Noordholland Jan Saai voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam te recht staan. Hij wordt er van beschuldigd door bij benoemingen voorrang te verlenen aan de voorstanders van de „Nieuwe Orde" de nationaal-socialistische invloed in de landbouw te hebben bevorderd. Hij vervulde leidende functies bij de „Neder landse Landstand", maakte propaganda voor kolonisatie in Rusland en bepleitte in 1943 een felle onderdrukking van de Mei stakingen. MIJHHARDT ZENUWTABLETTEN Olympische winterspelen Dc Noorse hardrijders behaalden Maandag hun derde Olympische succes. Svcrre Far- stad nam de 1500 meter voor zijn rekening, en nog wel in een nieuwe Olympische record tijd. Hij verbeterde met de tijd van 2 min. 17.6 sec. het oude record, dat sedert 1936 met 2.19.2 ten name stond van zyn landgenoot Charles Mathiesen, met 1.6 sec. Ook de Zweed Aake Seyffarth met 2.18.1 en de Noord Odd Lundberg met 2.18.9, die resp. tweede derde werden, bleven binnen de tijd van het oude Olympische record. Sverre Farstad behaalde zijn Olympisch kampioenschap in een rit tegen de Canadees Stack. De Noor startte schitterend en reed zijn ronden in een prachtige stijl, vloeiend door de bochten draaiend en energiek op de rechte einden, daarbij zijn krachten voorbeel dig verdelend. De dag tevoren was hij met op de 5000 meter uitgekomen, teneinde zich geheel voor deze wedstrijd te kunnen sparen. Evenals op de 5000 meter hebben de Ne derlanders een behoorlijk figuur geslagen, in het bijzonder Kees Broekman en Jan Lange dijk. De laatste had de handicap, dat hij als eerste moest starten. Het was toen nog vrij koud en er stond ook nog een weinig wind. Langedijk reed tegen de Engelsman Peppin, nam dank zij een wat gelukkige start dade lijk de leiding en reed vooral de eerste twee ronden uitstekend, doch daarna haperde het even. Er ontbrak iets aan zijn verbetenheid en het resultaat was een minder goede tijd. In. zijn laatste ronde herstelde hij zich en in een tijd van 2 min. 21.9 sec. ging hij door de finish. Langedijk plaatste zich naar later bleek hierdoor als de dertiende op de rang lijst. Bij de Olympische Spelen 1936 in Gar- misch werd hij veertiende met een tijd van 2.24.6. Kees Broekman leverde echter een nog betere prestatie. Ir. Van der Scheer had voor hem een schema opgesteld, waaraan hij zich vrijwel hield. Zijn tijd was 2 min. 20 sec. In deze rit was Huiskes zijn tegenstander en van deze jonge rijder uit Wierden mag getuigd worden, dat hij zich moedig door de moei lijkheden van zijn eerste grote internationale wedstrijd heeft heengeslagen. Zijn tijd van 2 min. 25 sec. mag er zijn. Inmiddels plaatste Broekman zich als negende op de ranglijst en. dat is een resultaat dat voorheen nog nim- men door een Nederlander op de 1500 meter werd bereikt. Aat de Koning startte als een der laatsten en wel tegen Choi Young, een der drie Koreanen. De Purmerender gaf alles wat hij te geven had en deed een tijd noteren, die maar weinig bij die van Huiskes afstak. Ook hij kan over zijn 2 min. 25.3 heel tevreden zijn. I Jshockeywcdstry den. rijk 71; Tsjecho-SlowakijeGroot Brittan- nië 114; CanadaPolen 150. Al behoort het tournooi niet tot de Olym pische Winterspelen, voor de toeschouwers is het moeilijk het buiten de Olympische sfeer te plaatsen. De tribunes zijn steeds goed bezet en men leeft met hart en ziel mee met de avonturen van puck en stick zonder zich af te vragen of dit mr. Brundage al of niet naar de zin is. Tegen het ruwe spel, dat dreigde zulk een bedenkelijk stempel te zetten op dit tour nooi, is het bestuur van de Internationale IJshockeyfederatie flink opgetreden. Kunstryden. Na afloop van de verplichte figuren was de stand bij de heren als volgt: 1. Richard Button (Verenigde Staten) 994.7 pnt.; 2. Hans Gerschwiller (Zwitserland) 965.1 pnt.; 3. Edi Rada (Oostenrijk) 941 pnt.; 4. Ede Kiraly (Hongarije) 922.1 pnt.; 5. John Lettengraver Wat aanstaande en jonge moeders krijgen Met ingang van 1 Februari is een ver eenvoudigde distributieregeling voor aan staande en jonge moeders ingevoerd. Aan staande moeders krijgen een CA-kaart. Daarop komen 7 bonnen voor, die men rnoet inwisselen om kaartjes voor extra rantsoenen levensmiddelen te krijgen. Ver der bevat deze CA-kaart 20 bonnen, die elk de waarde hebben van 10 textielpunten, een bon voor een paar damesschoenen, een bon voor twee dekentjes, een bon voor een matrasje met kussentje, een bon voor een rantsoen huishoudzeep en een bon voor brandstoffen. Op deze laatste bonnen kun nen de artikelen rechtstreeks worden ge kocht. Na de geboorte van het kind krijgt de jonge moeder een CB-kaart. Daarop komen 5 bonnen voor, die men moet inwisselen tegen kaartjes voor extra rantsoenen levensmiddelen. Aanstaande en jonge moeders, die een CM-kaart hebben, zullen de haar toeko mende verstrekkingen op die kaart blijven ontvangen. Schepen gaan per schip naar Indië Vandaag is de „Modjokerto" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd met onge wone lading naar Batavia vertrokken. Er zijn op het dek vijf zware binnenschepen opgesteld, namelijk vier lichters, welke voor rekening van de Billiton Maatschappij naar 3illiton gaan voor inlands vervoer van tinerts en een tjalk, welke voor rege ringsrekening naar Makassar gaat. Tussen dit vijftal binnenvaartuigen zijn talrijke hokken getimmerd, waarin een vijftigtal varkens staat te knorren. Zij moeten in In donesië de varkensstapel op peil helpen brengen. (Verenigde Staten) 916.3 pnt.; 6. Henry Gra ham Sharp (Engeland) 909.8 pnt. Afdaling dames. Het eindklassement van de afdalingswed strijd (dames) is: 1. Hedy Schlunegger (Zwit serland) 2 min. 28,6 sec.; 2. Trude Beiser (Oostenrijk) -2 min. 29.2 sec 3. Rese Ham merer (Oostenrijk) 2 min. 30.2 sec.; 4. Celina Seghi (Italië) 2 min. 31.2 sec.; 5. Lina Mittner (Zwitserland) 2 min. 31.4 sec, W aterpoloprograiiima Het programma van de waterpolowedstrij den in de week van 2 tot en met 7 Februari luidt: Woensdag 4 Februari, afdeling II: Nereus 2 HPC 2; afdeling I: Nereus 1HPC 1. Zaterdag 7 Februari: afdeling I: DWT 1 Nereus 1; HPC 1DWR 1; VZV 1—Haar lem 1; afdeling II: DWR 2Nereus 2; afde ling III: PSVH 1—VZV 2; Afdeling IV: VZV 3Haarlem 3. Dames: VZV 1Haarlem 1. De wedstrijden van VZV worden in het Velserbad gespeeld; de overige wedstrijden op Zaterdag in het Sportfondsenbad „Haarlem". Uitslagen. De utislagen van de in de competitie Kring Haarlem gespeelde wedstrijden luiden: In af deling I won VZV van HPC met 52. In af deling II behaalde HVGB 2 een overwinning van 61 op HPC 2; in afdeling III verloor DWT 2 van VZV 2 met 3—1 en PSVH bracht DWR 3 een nederlaag toe van 40; in afde ling IV was de uitslag van de wedstrijd HPC 4HVGB 4 25 en moest DWT 3 tegen Haarlem 3 het onderspit delven met 80: d« adspiranten van DWT wonnen met 50 var de adspiranten van VZV| in de zelfde afde ling had de wedstrijd HaarlemHPC een uitslag van 09; de dames van DWT won nen van Haarlem met 41. Jeugdwedstrijd. Zondag 15 Februari zal in het Sportfond senbad te Haarlem de finale gespeeld worden van het jeugd-waterpolo-tournooi, dat Zon dag 9 November te Amsterdam is gehouden. De Jeugd van Kring Haarlem en die van Kring Gouda kwamen toen in de eindstrijd. Zater dagmi ddagcompelitie In de Zaterdagmiddagcompetitie speelde IJmuiden in de KNVB afdeling tegen WG A 22 en verspeelde daarmee een zeer kostbaar punt. Want nu krijgt SIZO, dat de belangrijke wedstrijd tegen AMJV met 3-2 won, nog een prachtige kans. De Hillegom- mers hadden met rust dank zij Rovers, Rey- neveld en Noppen een voorsprong van 3-1 en eerst kort voor het einde doelpuntte AMJV nogmaals. IJmuiden heeft nog de leiding met 23 punten uit 14 wedstrijden, maar SIZO volgt op de voet met 20 punten uit 13 wedstrijden. HCSV—Blauw Wit 3—1 en DinduaDe Geuzen 01 waren de overige resultaten. In de afdeling Haarlem nestelde Johez zich in de hoogste klasse weer wat vaster op de bovenste plaats. Het won zelf met 80 van SIZO 2 en Tweede Jeugd speelde gelijk tegen IJmuiden 2 (22). Een fraaie overwinning behaalde Telefonia over VEW met 31 en omdat dit feit door tien man werd bewerkstelligd pleit het niet voor VEW welke laatste bovendien met rust nog de leiding had. ETO won met 31 van VV RA door doelpunten van Klei en Oskam (2) en eerst tegen het einde kon VVRA de eer redden. Ook Kennemerland 2 behaalde een royale zege van 41 op Kinheim. In afde ling B waren de uitslagen: Zandvoort- meeuwenKennemerland 4 80, RCH SIZO 3 2—1. NWS—VVB 3—0. Nieuw Ven nepIJmuiden 3 11, Kennemerland 3 VEW 2 2—2. Zandvoortmeeuwen heeft nog een overwinning nodig om zich kampioen te noemen. In C waren de resultaten: Kin heim 2Kennemerland 6 40. SIZO 4 Zandvoortmeeuwen 2 02. Telefonia 2 Johez 2 27, WSVIJmuiden 4 3—0. Autodieven strandden in de modder op Walcheren Twee Amsterdammers wisten een adres in België, waar zij auto's met Nederlandse papieren voor een flinke prijs konden ver kopen. Zij ontdekten, dat een ingenieur in de Beethovenlaan te Amsterdam iedere avond zijn nieuwe auto met de papieren er in voor zijn woning liet staan. Zaterdagavond sloegen zij hun slag. Zij stapten in de auto en reden naar Vlissin- gen, om vandaar naar Breskens over te varen. Zij kwamen echter juist te laat voor de laatste boot en parkeerden toen de wagen buiten de kom van Vlissingen in de berm van de weg. Zij hadden echter niet gerekend op de nog steeds dikke laag modder, welke de Walcherse velden be dekt. De wagen zakte dan ook tot de assen in de brij. Pogingen van de mannen om de auto weer op de weg te krijgen trokken de aandacht van een voorbijganger, die de politie waarschuwde. Toen de dieven de politie zagen naderen sloegen zij op de vlucht. Een hunner werd de volgende dag in de vroegte door de Vlissingse politie gearresteerd. Zijn mede dader werd door de Amsterdamse recher che in Amsterdam aangehouden. 180.000 gulden in een prauw De douane te Soerabaja trof op 26 Januari tussen de bagage van twee Arabische pas sagiers van een prauw 9 kilo onbewerkt goud in staven aan. De prauw kwam van Pamakasan. Het goud is door de douane ambtenaren in beslag genomen en de pas sagiers zijn aan de politie uitgeleverd, be schuldigd van een poging tot smokkelen. Op de zwarte markt vertegenwoordigt 9 kilo goud 180.000 gulden. Nieuwe uitgaven Jan Mens, Amsterdam Paradijs dei herinnering, N.V. Uitgeversmaatj schappij „Kosmos", Amsterdam. Uit de litteratuur over Amsterdam, dj laatste tijd op haast ontstellende mal' verrijkt, zou men zonder smart vrij wat ziafo verdwijnen: maar de selectie zou verarmerA. moeten zijn, voor men er het boek van Ja; Mens uit wilde missen, Want dit is een heeïr lijk boek omdat het die geijkte elementetf1 ik houd zo van mijn onderwerp, wat zal jl mij om zijn nauwkeurige geschiedenis bt-H kommeren als ik zoveel smaak heb in legenden, ik lach zo fris als ik denk aan Aj die duffe boekenwurmen omdat het al dii« elementen met zo weinig affectatie verwerkt. Want Jan Mens schrijft uit onverbloemd liefde tot zijn onderwerp; dat is nu niet zof' wonder, maar wat wij minder gewend zijP' onder onze grijze hemel, dat is dat hij in dti liefde zo'n plezier heeft. Niet dat driewerfli' hoezee-plezier dat van zoveel schrijvers ovsj dit soort onderwerpen nietsontziende feesL arrangeurs maakt, maar een doorleefdiL blijdschap, onweerstaanbaar in haar rijkdos' En hij belijdt die, in al zijn verhalen, ovs de Oude Kerk en het Paleis op de Dam, Jordaan en het Trippenhuis, met een smas?i die slechts te handhaven is voor wie op geg stemming maken uit is. I( En als men aan het eind gekomen mifo schien nog eens voorin kijkt ziet men op eeL schutblad „Voor Alie, mijn Vrouw". En ter wijl men zich aan opdrachten nooit veel gj legen heeft laten liggen, vindt men dit icl leuk: zo prettig hoort nu juist dit i bij het hele boek. veei gi lit ineef1 66. „Hier is het tapijt, commissaris" zei de waard. „En zoudt U misschien zo vrien delijk willen zijn dit schamele spaargeld van mij aan te nemen? Zult U mij niet arresteren? Ik ben een oppassend burger en doe nooit kwaad!" „Hm!" zei Joris. Hij pakte het tapijt onder de arm ew stok het. geld in de zak. „Voor deze keer zal ik ge nade voor recht laten gelden! Volg me, brigadier Panda! Op naar het bureel!" Panda volgde. Wat kon hij anders doen? Natuurlijk was hij woedend op Joris, die de ene schelmenstreek op de andere sie pelde, maar wanneer hij> zijn mond niet hield, zou hij er zelf inlopen. Door zijn eerlijkheid had hij al genoeg narigheid ge had. Zwijgend zette hij zich dus naast Joris op het tapijt en even later vlogen ze de lucht weer in. „Naar het Westen!" zei Joris. Voorwaarts Knoeierijen op grote scha;£ bij jamfabriek te Naaldwijt r' Grondstoffen verdwenef in de zwarte handel S Een jamfabriek te Naaldwijk Is door e« voorlopige tuchtmaatregel van de tuchljte rechter voor de voedselvoorziening stHei gelegd wegens knoeierijen, welke ontdelldi werden door controleurs. jdi Na een langdurig onderzoek is geblekaer dat in Mei 1947 een door het BedrijfschiL Suiker aan de fabriek toegewezen parljdf suiker, bestemd voor de fabricage van jaste en chocoladepasta verkocht is. Dit was eefsc hoeveelheid van 1100 kilogram, overeeuM komende met 4400 rantsoenen. Zij wetf'ui voor 4,per kg van de hand gedaan, di In Maart 1947 is een partij abrikozer^ pulp van ruim 4000 kilogram verkoel: a] Deze pulp wordt door de regering u K Spanje geïmporteerd en vervolgens fabrikanten verkocht voor een lagere de importprijs. Het Bedrijfschap vo&; Groente en Fruit, dat de toewijzing v&jj deze pulp regelt, had eind 1946 en begijj, 1947 ongeveer 5000 kg aan de fabriek toejj; gewezen met de instructie ze te gebruikt .e voor de fabricage van jam. De partij wei e echter voor ƒ2,per kilogram verkoch jc De fabriek had ze voor 99,per hoef derd kilogram van de regering gekocht. In Mei werd nog-eens een hoeveelhaB van 600 kilogram verkocht. In Septemhn ,f werd aan de fabriek een partij van 40C kilogram abr'ikozenpulp aangeboden. Aar^c vankelijk had de fabriek er geen belang |j stelling voor. De pulp werd later toch gf accepteerd en, naar later bleek, eveneetj. verkocht. Er kwam voorts vast te staan, dat 60(11 kilogram appelstroop zonder bon was vei-, strekt. Tenslotte werden in de fabriek verbot j, gen aangetroffen 1700 kilogram cacaoboter, 4100 kilogram cacaopoeder en 5700 kilo )a gram suiker. Ook werd een partij va 24.000 kilogram stroop aangetroffen, controleurs namen deze voorraden in bejj slag. Zij waren niet in de administrati j] verantwoord. Een administratie der pro j. ductie was niet aanwezig. Bij het onderzoek bleek ook dat er me de fabricage van chocoladepasta geknoei^ werd. Deze pasta moet volgens voorschrl! van het Bedrijfschap 55 procent suiker b(° vatten. De chocoladepasta van deze fabriei (j bevatte echter 20 procent suiker. De onl brekende suiker was achter gehouden vervangen door stroop. 0 Het vorige jaar was de fabriek reed a, wegens een onjuiste verantwoording vai grondstoffen beboet met 45.000, DYNAMIET-TREIN OPGEBLAZEN Bij het station van Corquille, in de buuiio van Sao Paulo (Brazilië) in een trein l wagon, met dynamiet geladen, in de luch eg gevlogen. Het stationsgebouw werd gehffi vernield evenals verschillende huizen i|o. de nabijheid. Er vielen enige doden een honderdtal personen werd gewond. Massaproductie. De Amerikaanse Commis sie voor Atoomenergie heeft te kennel:, gegeven, dat het in haar bedoeling lig te komen tot massaproductie vai atoombommen en dat er gewerkt word aan plannen voor nieuwe atoomkracht wapenen. Terreur. Een 23-jarige communistischi Griekse guerillastrijder heeft een dorf 0, in het gebied van Konitza geterroï! seerd door de hoofden van zes perso- -0 nen, die hij had gedood, door de stratei fo te laten dragen, aldus heeft het Brits e Labourparlementslid Raymond Black' er burn op een persconferentie te Athenlj; verklaard. Blackburn toonde de perl n een document, dat duidelijk zou be* jt wijzen, dat de Griekse guerilla's dooi e; het buitenland worden geholpen, I Hulp. Generaal Sir Brian Robertson, d^t Britse militaire gouverneur in Duits land, heeft aan het Duitse bizönal! m voedselvoorzienïngsbureau en de vak verenigingsleiders medegedeeld, dat zi een delegatie konden zenden naar d' Europese landen, die privé-aanbiedin- gen van voedsel aan de Duitsers heb ben gedaan, teneinde alle mogelijkheds zelf te onderzoeken. Hij bood aan, eetj dergelijke delegatie alle nodige tech nische hulp te bieden. Waarschuwing. De Joodse verzetsgroe Stern heeft in een proclamatie dl machthebbers in de Arabische lande! met de dood bedreigd indien er in dl buurlanden van Palestina pogroms ge houden zouden worden. Zij stelt dl 0 machthebbers persoonlijk verantwoof fc delijk voor de veiligheid der Joden. Actie. De Groot-Moefti Haj Amin Hoes jj seini is in Damascus per speciaal vlieg I< tuig uit Cairo aangekomen. Welinge lichte kringen zien in zijn aanwezig-™ heid te Damascus een mogelijk voorspe voor een grootscheepse politieke d militaire actie ten aanzien van PalesfJ-flo na. Men verwacht, dat hij ontmoetingeJ zal hebben met de hoogste Arabisch! leiders met als vermoedelijk onderwerp van bespreking het optreden der Ara- bische vrijwilligers-formaties.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2