Haarlems Dagblad Een Nieuw Begin Lage Landen volgen één lijn: economisch, politiek en militair Minister Jonkman heeft enkele onduidelijkheden opgehelderd Ons land heeft de kracht opnieuw een begin te maken in Indonesië Duitsers prefereren Nederlands voedsel boven Amerikaanse „Care"-paketten Weerbericht l2-~ w nl i lie "M llij: L-S •111!' f I Ö2e Jaargang No. 18854 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admin 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Woensdag 4 Februari 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4.Franco "per post ƒ4.50 Postgiro 273107. Advcrt.tarieven op aanvraag by dc Administratie Directeur-H' •fdredaeleur: Pobert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem N DE RADÏO-REDE, die H.M. de Ko ningin gisteravond in het Engels tot de bondgenptjen uit de oorlogstijd gericht heeft en die een zeer hoopvolle toon ten aanzien van de ontwikkeling in Indonesië heeft doen hoven, treffen deze woorden: „Een vuile moet de kracht hebben om een nieuw begin te maken. Wij hebben die kracht. Wat de- volken der wereld thans nodig hebben is een nieuwe samenleving op de grondslag van gelijkheid en wederzijds vertrouwen". In deze passage strekt de rede zich tot een wijder vergezicht uit dan de belangen van de volken van Nederland en Indonesië. Zij duidt zelfs op de volken der wereld. En het is goed ons eens te bezinnen op het feit, dat al de pogingen en moeilijkheden die wij sinds het einde van de Tweede Wereld oorlog aanschouwen, al de verwarring en conflicten, samenhangen met het streVen naar een nieuw begin. Aanvankelijk ont brak de kracht daartoe. Ook in ons land. Men verkeerde nog in de' verdoving van de ondervonden zware schok. Het bleek zwaar te vallen de eigen levenswijs en het eigen arbeidstempo terug te vinden, nog zwaarder oqi de noodzaak van extra- energie en van het aanvaarden van nieuwe •ogen onder het oog te zien. De Belgen, ervarener dan wij in perioden van onder drukking, zeiden dat het twee jaar zou duren eer'men de schok van de; oorlog werkelijk te boven begon te komen, eer de meerder heid een duidelijke weg zou zien en haar normale arbeidskracht ontplooien. Hun voorspelling is" toen op deze plaats geci teerd. In'dit derde jaar na de oorlog erva ren wij wel dat zij bewaarheid wordt: er is een sterke opleving ingetreden en het vinden van nieuwe wegen is zelfs met ener gie ondernomen. Veel materieel herstel was er al aan voorafgegaan en had reeds een goede indruk in het buitenland gemaakt, maar er wa,s meer nodig om van een wer kelijk nieuw begin te spreken, om de kracht waar te nemen die daarvoor vereist wordt en om, zoals nu, de Koningin te kunnen nazeggen: Wij hebben die Ijrocht. Het is inderdaad pas een begin. Er zal nog veel. moeten groeien. Maar een stém- ming van ontmoediging heerst zeker niet meer in dit land, al hoort men nog roer malen van mensen, die naar andere wereld delen willen vertrekken of dergelijke plan nen voor hun kinderen beramen. Ten onrechte menen zij dat het daar gemakke lijker. voordeliger en veiliger leven zal zijn, dat mén daar niet voor een nieuw begin staat en dat de mensen daar in de verte gebrand zullen sijn op nieuw aangekome- die voor de moeilijkheden in hun vaderland gevlucht zijn en die wel zo goed willen wezen, met hen een veronderstelde hoorn des overvloeds te helpen ledigen. Maar het leven is nergens gemakkelijk en nergens bijzonder veilig. Het eist overal harde arbeid en het is overal een strijd. En het is voor niemand goed, te capituleren voor moeilijkbeden en risico's en om .die reden de ploeg, waartoe hij behoort, in de steek te laten. Ik schrijf „om die reden". Wij zijn een overbevolkt land en het is bovendien ook vroeger geschied, dat een aantal van onze jonge mensen over de hele wereld uitzwermen om er, na hun vak goed geleerd te hebben, een arbeidstaak die soms tot levenstaak wordt te verrichten. Er is meer van clien aard te verwachten als de noodzakelijke ontwikkeling van een verenigd Europa tot beter distributie van arbeidskrachten zal hebben geleid. Maar ik heb geen sympathie voor de mensen die, vaak steunend op goede relaties en bezit van geld, willen vluchten. Een volk moet de kracht hebben om een hieuw begin te maken. Dat wil zeggen: een berg van moeilijkheden overwinnen. Wij; zijn er in dit opzicht niet het «-gst aan toe. De moeilijkheden en de elkaar tegenwer kende krachten, die zich in Europa doen' gelden, ziet ge het scherpst tot uiting komen ln dat oude centrum der Europese bescha ving: Frankrijk, dat telkens uitverkoren 6chijnt te zijn om de grote crises der tijden in zijn eigen toestand samen te vatten en te weerspiegelen. Het is een voorrecht, waarvan vele rustige burgers in dat land ztker graag afstand zouden doen. Maar die bereidheid baat hen niet. En de aard van het Latijnse volk brengt mee, dat de ge beurtenissen er zich steeds ontplooien in een dramatische trant, die het koele Noor den met verwondering maar tegelijk met intense belangstelling gadeslaat. „Wat dfe volken der wereld thans nodig hebben is een nieuwe samenleving op de grondslag van gelijkheid en wederzijds ver trouwen", heeft de Koningin gezegd en. daarmee erkend dat de kracht voer het nieuwe begin niet alleen bij ons, maar ook by anderen aanwezig moet zijn om tot een gemeenschappelijk resultaat te komen. Zij groeit in ongelijk tem^o. Zeven maanden geleden, op 1 Juli 1947, had een opinie onderzoek in Frankrijk over de vraag „Vindt gij dat het op het moment goed gaat in ons land?" tot resultaat dat 0% vond dat het goed ging, dat 4% antwoordde „tamelijk goed", 93% „slecht" en dat 3% er geen mening over gaf. Misschien zou een herhaling van dat onderzoek nu wel een wat beter uitkomst te zien geven, maar de stemming in Frankrijk is nog steeds veel triester dan bij ons en de voor uitzichten zijn er nog erg onzeker. Toch zijn er bakens verzet: men vraagt er nu niet alleen toetreding tot Benelux, maar streeft ook. met Engeland naar Westerse aaneensluiting, waarin Frankrijks enige hans op redding ligt. Want evenals in vorige critieke perioden der Franse historie :vtf blijkt, dat het oude moe is en heeft afge daan. Nu moet men weer een nieuwe weg op. De kracht voor het nieuwe begin wordt overal vereist. Frankrijk is, voor West- Europa, het critieke punt. R. P. Verrassende offensieven der Griekse regeringstroepen Berichten uit de Griekse stad Jannina melden, dat de Griekse regeringstroe pen een offensief zijn begonnen in de sector ten Westen .van Jannina en thans in samenwerking met dc luchtmacht guerillaformaties van vrij grote om vang met zwaar vuur in Noordelijke richting drijven. De troepen over schreden bij verrassing de rivier de Kalama, zodat de guerilla's slechts tot een kortstondig verzet in staat waren en vervolgens in paniek de bergen in vluchtten. In de Malounionheuvels voerden de re geringstroepen eveneens éen verrassings actie uit en de tegenstanders zagen zich ge- noodzaökt wapenopslagplaatsen, voedsel- vel Voorraden en muilezels in de steek te laten. Westeuropese Unie Weinig animo voor uitbreiding van „Duinkerken" Donderdag zullen in Brussel drie minis ters van Buitenlandse Zaken bijeenkomen, namelijk die van België, Nederland en Luxemburg om de Engelse minister van Staat, Hector McNeil, te vertellen hoe de „Benelux*' denkt over het Britse aanbod tot uitbreiding van het verdrag van Duin kerken. Volgens mededelingen uit Den Haag zul len zij McNeil mededelen, dat hun Tanderi- combinatie het eens is over de te volgen gedragslijn niet alleen op eëonomisch, doch ook op politiek en militair gebied. Volgens de verwachtingen zullen zij doen uitkomen dat het eenzijdig karakter van het verdrag van Duinkerken weinig aantrekkelijk is voor de drie landen, vooral omdat de rege ling van het Duitse probleem in hun be langstelling voorop staat en er bij hen een streven is om ook Duitsland in de West europese samenwerking te betrekken. Men veronderstelt dat de drie landen aan de Engelse vertegenwoordiger de voor waarden zullen noemen waaronder zij be reid zijn de voiming van een door Bevin voorgestelde samenwerking te grpndves- ten, waarbij de spoedige regeling van het Duitse vraagstuk conditio sine qua non zal.zijn. Heden wordt minister MacNeil in Brussel verwacht. De heren Bech (Luxemburg) en Van Boetzelaer komen Donderdag in de Belgische hoofdstad aan, waarna de confe rentie onder leiding van de heer Spaak zal beginnen. HectoT McNeil treedt in dit ge val op namens Engeland en Frankrijk, die tesamen Fiet aanbod tot het sluiten van een verdrag met de drie landen aan dé Benelux- vertegenwoordigers deden toekomen. Eer dere berichten maakten melding van het feit, dat var! Engelse zijcfe reeds gewerkt wordt aan. een ontwerp-verdrag, doch tot toe is aan de inhoud daarvan geen rucht baarheid gegeven, aangezien de reactie van de drie landen moest wórden afgewacht. Wanneer die reactie inderdaad neerkomt op een geheel nieuw voorstel, waarvan de Duitse kwestie een belangrijk deel uit maakt, zal het eventuele Britse ontwerp wellicht onaanvaardbaar worden, zodat het initiatief in handen van de Benelux-combi- natie zou overgaan. Hierbij zij herinnerd aan de talrijke blijken van teleurstelling die van de zijde van de drie landen ken- Zweden isoleert zich Geen toetreding tot Europese unie Oesten Unden. de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een redevoe ring voor beide Kamers van het parle ment verklaard, dat Zweden niet zal toe treden tot. de door Bevin voorgestelde West-Europese Unie, daar het zich de kans niet wil laten ontnemen, dat het in een volgende oorlog weer neutraal kan blijven. „De regering is er zeker van", aldus Unden, „dat de overgrote meerderheid van het Zweedse volk zich niet wenst aan te sluiten bij een of ander statenblok". Unden pleitte voor nauwere betrekkin gen met Denemarken en Noorwegen en zeide, dat men ook in de toekomst veel zou kuqnen bereiken door een breedopgezette en welo verlegde .Scandinavische samen werking. Hij noemde het plan-Marshall ;,een edel moedig Amerikaans initiatief" en zeide het te betreuren, dat de Oost-Europese lan den geweigerd hebben er profijt van te trekken. Bespreking over het plan-Marshall Engels-Franse commissie in Den Haag In Den Haag is gisteren een bespreking gehouden tussen een delegatie van Neder land, België en Luxemburg onder leiding van dr. H. M. Hirschfeld en de Engels- Franse commissie, welkè een aantal hoofd steden in Europa bezoekt om met vertegen woordigers der zestien landen een aantal aspecten van het plan-Marshall te bespre ken. De Engels-Franse commissie bestaat uit de heren Berthoud en Walker (Engeland) en Serreille en Marjolin (Frankrijk). De heer Serreille was secretaris-generaal der Parijse conferentie inzake het plan- Marshall. In de omgeving van Modjokerto op Oost Java had dezer dagen de ontfnoeting plaats tussen de Nederlandse en republikeinse plaatselijke conmmandanten ter bespreking van de wapenstilstandsregeling. De com mandant van cle' A-divisie, luitenant-gene raal Baau, en de republikeinse generaal Djatikoesoemo begroetten elkaar op de plaats van samenkomst, alvorens de bespre' kingen te beginncnA baar zijn gemaakt over de geringe belang stelling van de bezettende mogendheden ten aanzien van de belangen der kleine Westelijke landen in de Duitse aangelegen heid. Het is aan te nemen dat de Benelux- landen bij de vorming van een uitgebreide West-Europese unie een eerste stem willen houden om weer niet het gevaar te lopen, dat de werkelijke West-Europese belangen m het gedrang komen door de tot nu toe weinig resultaten opleverende Duitsland- politiek der grote mogendheden. Duitsland bij douane-unie. Tijdens de gistermiddag gehouden' ver gadering van de studiegroep der zestien landen voor een Europese douane-unie werd besloten vertegenwoordigers van de vier bezettingszones van Duitsland uit te nodigen met ingang van de eerstvolgende conferentie, waarvan de datum frog niet is vastgesteld, als waarnemer aan de beraad slagingen inzake de totstandkoming van een Europese douane-unie deel te nemen. Nieuwe republikeinse delegatie Naar radio-Djokja bekend maak't, is bij decreet van president Soekarno de nieuwe republikeinse delegatie voor de onderhan delingen met Nederland als volgt samen gesteld: Voorzitter: Moh. Roem (opvolger van Sjarifoeddin); vice-voorzitter: dr. Ali Sastroamidjojo; leden: Latuharhari, Tjoa- sikin, prof. Soeppmo, mr. Soenario Kolo- paking, mr. Nasroen. Hiermede is dg vorige delegatie opge heven. „Geen verdere concessies" De nieuwe voorzitter van de republikein se delegatie, mr. Mohammed Roem, ver klaarde aan de correspondent van „Berita Indonesia", dat de val van het kabinet Sjarifóeddin niet slechtf veroorzaakt was door teleurstelling van de zijde van de P. N. I. en de Masjoemi omtrent het ver loop der onderhandelingen met de Neder landers, onder leiding van de linkse voor mannen, doch dat de oorzaak ook lag in de onbevredigende binnenlandse toestanden in de ogen van genoemde partijen. Roem zeide. dat de republiek, onder leiding van de lipkse groepen téveel concessies heeft gedaan bij de onderhandelingen en dat de huidige delegatie er naar zal streven geen verdere concessies te doen. Ds. H. W. Eerland te Dokkum heeft be dankt voo? het beroep als predikant bij de Chr. Gereformeerde Gemeente te IJmuiden. Opnieuw zijn enkele Joodse emigrantensch. epen nabij de Palestijnse kust door Engelse patrouillevaartuigen opgevangen, waarna zij naar Cyprus werden gedirigeerd. Een enkele keer lukt het echter, de opvarenden aan land te zetten voordat de Engelsen er de lucht van hebben. Zo wist de gezagvoerder van het schip United States" zijn 700 emigranten tot immigranten te maken door de kustblokkade te breken en zijn schip op het strand te zetten, zodat de opvarenden in allerijl aan land konden gaan. - Een foto van de koortsachtige ontscheping. Eenmaal aan land zijn de vluchtelinge^ buiten de Engelse controle, want speciale Joodse „ontvangstcommissies", die gewaarschuwd ivorden als er ontschepingen plaats hebben, zorgen wel dat de immigranten niet meer kunnen worden achterhaald. Slot van Indonesisch debat Een Unie mei een eigen souvereiniteit (Van onze parlementaire redacteur). Het uitstel van minister Jonkmans beant woording van wat er de vorige week over het Indorlfesische vraagstuk in het midden was gebracht, is bepaald nuttig geweest. Vooral doordat hij, vóór hij de Kamer na der inlichtte, gelegenheid heeft gehad met de minister-president en minister Drees Zaterdag de Commissie van Goede Diensten als gasten aan een lunch in Den Haag te ontvangen. Dat noenmaal bood de gelegen heid tot een verder-direct persoonlijk con tact, wat in zaken dikwerf uitermate ge wenst kan zijn. Dat bleek ook nu weer, want thans kon de bewindsman de Kamer verzekeren, dat volgens de Commissie zelf, de republiek zich helemaal niet kan beroe pen op het zogenaamde'verslag van het door het internationale trio* met de repu bliek te Kalioerang besproken. Er bestaat niet eens. aldus vernamen we nog, éen door de Commissie als zodanig goedgekeurd verslag en alleen een door het secretariaat van de Commissie ontworpen stuk. Maar dit mist rechtskracht doordat het niet de vereiste goedkeuring heeft verkregen. Overigens kon de minister nu ook nog duidelijk maken wat de Commissie bedoeld had met nummer twee van de „vijf npinies", 1 die zij had kenbaar gemaakt en waartoe zij slechts was overgegaan doordat de voor mannen van de republiek haar allerlei vragen hadden gesteld, waarop zij tóen haar eigen mening heeft gegeven, die noch de i-epubliek noch ons bindt. Vandaar, dat Excellentie Jonkman terecht ten overvloede diegenen vermocht gerust te stellen,,die tus sen die tweede „opinie" en nummer één van de zes wèl door beide partijen aau- vaarde additionele punten hij wees er- ook nog op, dat inmiddels is komen vast te staan, dat de republiek deze nu ook on voorwaardelijk heeft geaccepteerd even tueel nog een tegenstelling meenden te ont dekken: beslissend zijn de zes punten, die wel binden, hetgeen niet het geval is hxet de vijf opinies van de Commissie. Wat nu die tweede opinie aangaat, die had slechts ten doel om kenbaar te maken, dat in de ogen van de Commissie de par tijen partijen blijven in' het tussen haar bestaande geschil, onverschillig wat verder elks positie mocht wezen. Wat die positie is, daarover heeft de Commissie zich niet uitgelaten, hetgeen ook niet op haar weg zou hebben gelden. Inzake de Unie slaagde minister Jonkman er in om prof. Romme te bevredigen door te verklaren, dat deze inderdaad een eigen söuvereiniteit heeft beheerst door Neder lands-Indonesisch staatsrecht. Ook vestigde hij er de aandacht op, dat er beslissingen in naam des Konings zullen worden genomen en dat er met het oog op verwikkelingen binnen de Unie-organen (die hij echter meende'bepaald te moeten lfften bestaan uit enerzijds telkens een Indonesisch, an derzijds een Nederlands minister) een con flictenregeling zal komen. De beide zpeven genoemde factoren wijzen zijns inziens op eigen souvereiniteit. Maar terstond voegde hij er, nu tot genoegen van mr. Joekes, aan toe, datfinderdaad het begrip souvereiniteit vaag is en ook, dat men wel moet bedenken dat al wat de Unie aan souvereiniteit zou krijgen, weer ten kóste van de souvereini teit van Nederland zou gaan- De beide hier genoemde afgevaardigden èn de bewindsman waren het eens, dat de instelling van het Collegiaal Orgaan het geen echter nog wel even op zich zal laten wachten vast kon gebeuren bij K. B. Daarna volgt er dan later een wet, die trouwens vermoedelijk inliet algemeen de regelingen voor de overgangstijd zal in houden. ÏVftt behulp van de beide regeringspar tijen haalde de motie-Romme, welke de be windsman kon accepteren, een flinke meer- derheid (5231) nadat zowel de door hem afgewezen motie-Schouten als die van 4e heer Hoogcarspel, waartegen hij eveneens wegens haar te bindend karakter bezwaar had gemaakt, verworpen wai-en; de eerste kreeg ook niet eens de stemmen van de communisten. Na afloop van het Indonesisch debat, waarin de minister het nog met vuur op nam voor dr. Van Mook, op wie men zijns inziens ten onrechté critiek had geoefend en aan wie iix belangrijke mate te danken' was hetgeen er tot nu toe was bereikt, moest minister Gielen nog even op het matje komen. Deze kreeg een kleine afstraf fing van mr. Beernink (C.H.) omdat hij weer eens een onvoldoende had gehaald in parlementaire tijdrekenkunde door een veel' te late indiening van een wetje tot verlen ging ener tijdelijke regeling, welke op 31 Januari al afgelopen was! KONINKLIJK WOORD: Koloniale gedachte Heeft afgedaan I-I'. M. de Koningin heeft een radio-rede gehouden tot de bondgenoten van ons land uit de jongste oorlog. Hare Majesteit zeide: Tot hen die in de oorlog onze bondgeno ten waren, wil ik enkele woorden richten. Ik wil uw aandacht vestigen op een belang rijk ogenblik in het leven van de volken van ons gemenebest. Een vrij, federatief Indonesië zal spoedig zijn plaats tussen cfe democratische volkeren der wereld in nemen. Zeven jaar geleden, toen Nederland in de macht was van de Duitse dwingeland, heb ik mijn landgenoten het voornemen aangekondigd van het scheppen ener nieu we staatkundige verhouding tussen Neder- hind.en dc andere delen des rijks. Een jaar later, in het hevigst van de oorlog, gaf ik de lijnen aan waarlangs de ontwikkeling zich zou moeten volti-ekken. Thans is deze ontwikkeling een levende werkelijkheid, die snel haar uiteindelijk doel nadert: de Verenigde Staten van Indonesië, in een Unie verenigd met het Koninkrijk der Ne derlanden, Suriname en de Antillen. In de donkerste dagen van de oorlog vond Noord-Amerika's grote px-esident, mijn on vergetelijke vriend, tezamen met Groot- Brittannië's onverschrokken strijder voor de vrijheid, blijvende woorden voor ons ge meenschappelijk streven, dat ver uitging boven ons onmiddellijk doel: het herwinnen van onze onafhankelijkheid. Wij zouden de wereld vrij maken van angst en vrij van gebrek. Wij zouden haar maken tot een plaats waar de mens vrij is God te dienen*op zijn eigen wijze en waar hij vrij zijn mening uiten kan. Het stemt mij gelukkig, dat mannen in Indonesië en hier de wijsheid en de be kwaamheid bleken te bezitten om staat kundige vormen te vinden, die aan vele millioenen mensen de vrijheden en rechten zullen waarborgen waarvoor gij, onze bond genoten, met ons tezamen hebt gestreden Zij hebben nog veel werk doen. In die delen van Indonesjë waar terroristen ook thans nog moorden, plunderen en brand stichten is de gewone man nog lang niet vrij van angst en gebrek. Daar. zoals ook elders in de wereld, moeten de machten van anarchie en wanorde, die het herstel der volkeren trachten te verhinderen, wor den overwonnen. Ik vertrouw, dat deze hindernissen zullen worden overwonnen. De volken van Indonesië zijn vastbesloten de verantwoordelijkheden en de plichten op zich te nemen, welke vei-bonden zijn aan een democratisch bestel, zoals gij en wij dat kennen,- Wij weten, dat in onze dagen geen be trekkingen tussen volken kunnen stand houden tenzij zij gegrondvest-zijn op weder zijdse instemming én op de wil tot samen werking. Daarom moedigen, wij hen aan en helpen wij hen bij hun streven. De koloniale gedachte heeft afgedaan. Wij verloochenenons verleden niet, noch hel grote werk dat daar is verricht. Maar een volk moet de kracht hebben om een nieuw begin te maken. Wij hebben die kracht. Wat de volken der wereld thans nodig heb ben is een nieuwe samenleving op de grondslag van gelijkheid en wederzijds vertrouwen. Wellicht zal de'oplossing, die in Indonesië wordt tot stand gebracht, als voorbeeld kunnen dienen in andere gebieden van Azië. Een volkerengroep van niet minder dan zeventig millioen mensen heeft zich geschaard aan de zijde der democratie, zo als wij die kennen. Dat is een grote ge beurtenis. Een Verenigd Indonesië, gezegend als het is met vele rijkdommen der aarde, kan een groot aandeel nemen in de gemeenschappe lijke strijd tegen honger en gebrek. In vrije samenwerking met Nederland, Suriname en de Antillen zal een souverein Indonesië voort kunnen werken aan zijn economische ontwikkeling, die reeds vóór de oorlog in Azië haar weerga niet yond. Door Europa :n Amerika te voorzien van zijn producten en grondstoffen zal Indonesië een aanzien lijke bijdrage kunnen leveren tot de gewei* dige krachtsinspanning, die thans, onder het plan-Marshall, van het Amerikaanse volk wordt gevraagd. Reeds herrijst het land uit dc verwar ring, waarin de Japanse bezetting het heeft gebracht. Hartstochten komen tot rust, het wantrouwen neemt af. De verheven wocy- den vrijheid en vaderlandsliefde herkrijgen hun ware zin nu Indonesische nationalisten de handen'ineen slaan om een federatie op te bouwen over de gehele uitgestrektheid. A-an het eilandenrijk. Door deze gemeen schappelijke krachtsinspanning, gegrond op de zelfde beginselen als het Atlantisch Handvest, verrijst een nieuw Indonesjp. Zowel Nederlanders als Indonesiërs zien uit naar de dag dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht van Neder land, de hun toekomende plaats zullen in- nemep temidden van de Verenigde Volken. Op die dag zal weer een stap zijn gezet op de moeizame weg naar de vrijheid. Aneta stelde aan een vertegenwoordiger van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken dc vraag, wat op dat departement de indruk was van de radio rede van H.M. de Koningin. Het antwoord luidde: „Ten departemente is van de rede met belangstelling kennis genomen. Zij werd daar gunstig ontvangen als een be langrijke, vooruitziende verklaring van het beleid en de bedoelingen -der Nederlan ders". De „New York Times" neemt ten aanzien, van de Koninklijke rede een tamelijk sceptische houding aan met het oog op de Nederlandse bedoelingen, welke zullen moeien blijken uit de toekomstige feiten. Na een deel van de rede te hebben geci teerd, zegt het blad: „De goede bedoelin gen der Nederlanders ^ijn nog wel voor discussie vatbaar, met name gezien in het licht van de militaire actie, die in Juli be gon en waaraan door het ingrijpen van da Veiligheidsraad een hall werd toegeroepen. Ook de politiek, om als lpden-der interim- regering lieden te erkennen, die voorge ven de vertegenwoordigers te zijn van ge bieden, waarvan de republiek de souverei niteit opeist welke souvereiniteit door de Nederlanders is erkend, in de overeen komst van Linggadjati stelt de vraag over de Nederlandse bedoelingen aan de orde. Het is daarom te hopen, dat de rede van de Koningin een nieuwe basis zal leg-* gen, waarop een wederzijds vertroifwen tusSen de delegaties kan worden gegrond vest en elke nieuwe eenzijdige handeling, om een overeenkomst door geweld af te dwingen, bij voorbaat de pas zal afsnijden". De Haagse hommen-affaire Bizonië-conferentie Een woordvoerder van de Franse re geling heeft medegedeeld, dat op 19 Febru ari te Londen besprekingen zullen begin nen tussen de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk over de bestuurshervorming Van het „bizonale Duitsland". Frankrijk wordt bij deze besprekingen vertegenwoordigd door de Franse ambas sadeur te Londen, René Massigli, de Ver enigde Staten door ambassadeur Lewis Douglas. Voorts maakte de woordvoerder bekend, dat de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, cle Verenigde Staten, Engeland en Rusland op 20 Februari te Londen bijeen zullen komen om zich bezig te houden met het Oosten rijkse vredesverdrag. (United Press).* Plan tot herstel van ruilhandel tussen Duitsland en buren De minister-president van Noordrijn- Westfalen» dr. Karl Arnold, heeft gisteren verklaard, dat hij de hervatting van de levensmiddelen-import uit Nederland naar het Ruhrgebied van liet hoogste belang acht. Hij betreurde het, dat de daartoe ge voerde onderhandelingen jnet de bezet- tingsautoriteilen tot dusverre niet tot re sultaat hebben geleid. Duitse autoriteiten uitten scherpe cri tiek op het feit, dat de aan de mijnwer kers toegestane deviezenbonus in hoofd zaak wordt besteed voor aankoop van Amerikaanse „Care"-paketten. Zij menen. "dat het voor Duitsland veel voordeliger zou zijn deze dollars te besteden voor aan koop van levensmiddelen, die door andere landen, zoals Nederland, zijn aangeboden. De militaire gouverneur der Britgc zóne. generaal Robertson, heeft thans, zoals reeds gemeld, de afdeling voor voedselvoorzie ning van het Duitse, bestuur te Frankfort voorgesteld, speciale commissies te benoe-genomen. men. die de aanbiedingen van levensmid delen uit het buitenland kunnen onder zoeken. Generaal Robertspn heeft geadvisëerd in deze commissie ook vertegenwoordigers der vakbonden op te nemen. In de econo mische raad te Frankfort heeft verder, zoals ook eerder bericht, de leider van de buitenlandse handel dr. von Maltzan, medegedeeld, dat de Duitse autoriteiten aan de bezetting der Brits-Amerikaanse zones een plan hebben voorgelegd voor het onmiddellijk aangaan van importcon tracten met Nederland, Denemarken, Zwe den,. Italië en Turkije. De contraeten zou den moeten voorzien in de levering van vis, visconserven, groenten in blik en zuid vruchten, waarvoor de zones speelgoed, lederwarén, porcelein, ijzerwaren, textiel, pharmaceutische artikelen en machines zouden exporteren. Von Maltzan rekent erop, dat <jji plan spoedig zal worden aan- Straffen der hoofdverdachten zijn niet verlaagd De drie hoofdverdachten uit dc strafzaak belrcffchde de bomaanslag aan de Prinse- graeht in Den Haag op St. Nlcolaas-avond 1946, zijn door het Hoog Militair Gerechts hof conförm de vonnissen van dc Krijgs raad veroordeeld. Kapitein F. J. J. baroil van H. cn sergeant A. T. de B. behielden hun straffen van dertien jaar. Soldaat J. P. bleef tot negen jaar veroordeeld. Zij waren respectievelijk veroordeeld wegens opzettelijk uitlokken van moord, meermalen gepleegd, uitlokking van ont ploffingen, welke levensgevaar of dood ten gevolge konden hebben of hadden en wegens moord en opzet tot moord, meer malen gepleegd. Drie betrokkenen bij de ontvoering van 4e Renkumse hotelhouder R. in Juni 1946, W. F. S„ J. H. en, S. W H. werden van liet hun ten laste gelegde vrijgesproken. Soldaat J. J. van II.. die een der bom men naar Amsterdam vérvoerde, waarbij de opzet om die bom af te leveren niet kon worden volvoerd, omdat deze onder weg ontplofte, werd tot veertien maanden gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest over dezelfde tijd. Van H. werd onmiddellijk in vrijheid gestéld. Wegens het verzwijgen van de weten schap, dat het bommencomplot bestond en tot actie zou overgaan, werd A. T. tot vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. De negende verdachte, de Haarlemmer B,' werd reeds door de Krijgsraad vrijgesproken. Verwacht wordt, dat een tiende verdachte, die nog in arrest is, de Hagenaar B. binnen zes weken voor de Haagse rechtbank zal terechtstaan. De „luitenant" S. van het B.N.V. werd te Arnhem reeds veroordeeld. Dimilrof getroefd Naar aanleiding van de verklaring van de Bulgaarse minister-president, Dimitrof, dat „de Bulgaarse socialisten de fusie van de communistische en de sociaal-democra tische partij in Roemenië toejuichen" cn dat „een dergelijke fusie ook tot #tand be hoort te komen in andere landen zoals Polen, Tsjecho-jSlowaktjc en Hbngarije, waar dit in overweging is genomen", schrijft de Pravo Lidu. het centrale so ciaal-democratische orgaan in Tsjecho- Slowakije: „De kwestie, door Dimitrof ge noemd. wordt in Tsjecho-Slowakije niet overwogen en wij kunnen hem verzekeren, dat zij niet overwogen zal worden". TIJDELIJK OPKLAREND'V Verwachting, medegedeeld door 'het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond; Wisselende bewolking met tamelijk lang aanhoudende opklaringen en voor- namelijk in het Noorden van het land nog enkele verspreide buien Vrij koude nacht met hier en daar lichte nachtvorst, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Gelefdelük verder afnemende wind lussen West en Zuidwest. 5 Februari: Zon op 8.16 uur. onder 17.33 uur Maan op -5.41 uur. onder 12.08 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1