c c uEmIKW c Het Witte Huis verdedigen is gemakkelijker dan hef veroveren Föhn maakte het ijs voor de 10k.m. zacht Ook in de V.V.D. zullen nuances mogelijk zijn Ex-SS-er pleegde vele inbraken Helena Rubinstein Panda en de Meester-goochelaar Leonard Wereldnieuws woensdag 4 februari 1948 Haarlems dagblad Eisenhower bedankte (Van onze correspondent te New York) Als men in aanmerking neemt, dat in Amerika eigenlijk niemand weet, of Eisen hower in zijn, hart een Republikein of een Democraat is, dat hij in het laatste jaar herhaaldelijk te kennen heeft gegeven, dat hij geen politieke aspiraties had, dat hij vele van zijn vrienden voortdurend ont moedigde, wanneer zij hem in de politieke arena wilden duwen, dan moet de „Eisen hower for President" hoogconjunctuur der laatste maanden beschouwd worden als een van de meest merkwaardige verschijnselen in de geschiedenis der Amerikaanse presi dentiële campagnes. De hoogconjunctuur was spontaan en doorgewinterde politici en politieke schrijvers stonden voor een raad sel. Herhaaldelijk werd getracht te ontdek ken, „wie er achter zat", welke politieke machten Eisenhower naar voren schoven. Het Is nimmer ontdekt, het kon ook niet ontdekt worden, want er zaten geen „poli tieke machten" achter. Het was het Ameri kaanse volk in vrijwel al zijn geledingen dat de mening toegedaan was, dat de man, die een milliocnenleger van vele nationali teiten tot de overwinning voerde, ook de juiste man zou zijn om het Amerikaanse volk cri de bevriende wereld tot de over winning op de na-oorlogse problemen te leiden. Eisenhower was favoriet. Tot in de zomer van 1947 was alles nog slechts een fluistercampagne, zelfs minder dan normaliter verwacht kan worden, wan neer de held van een pasgewonnen oorlog in het geding gebracht wordt. Het was een campagne van dezelfde soort, als die toen - generaal Pershing na de eerste wereldoorlog terugkwam in de Verenigde Staten. Eisen hower zelf heeft het vuurtje nimmer aan gewakkerd. Intlien hij dan al door verslag gevers geprest werd om eens een verkla ring af te leggen, dan kwam het er meestal op neer, dat hij een poging zijnerzijds om benoemd te worden, in dezelfde categorie rangschikte als een poging om naar de maan te vliegen. Maar de ontwikkeling der dingen leerde, dat de generaal veel te be scheiden was. Vliegen naar de maan moge nog onmogelijk zijn. de weg naar het Witte Huis kwam meer en meer voor hem open te liggen, meer dan voor een der overige caudidaten, die thans reeds land en volk met redevoeringen bewerken. De climax werd onlangs bereikt in een onderzoek naar de publieke opinie. De vraag, die gesteld, werd,, was: „Indien Eisen hower zich beschikbaar zou stellen als de Republikeinse candidaat, met Truman als zijn democratische tegenstander, wie zoudt gij dan kiezen?" De uitslag was: 48% der stemmen voor Eisenhower en 39 voor Truman, met 13 blanco. Eenzelfde V^aag, maar dap met Dewey en Taft als Truman's tegencandidaten, toonde aan, dat Truman de andere republikeinen de baas zou zijn. Wat voor iedere politicus vast stond, was dat indien Ike de nominatie aanvaarden zou. zijn verkiezing een feit zou zijn. Maar Eisenhower heeft besloten om ?ijn functie als presidént van de New Yorlcse Columbia University te vervullen, zodra zijn ontslag uit het leger effectief wordt, hetgeen deze maand zal zijn. Hoe is deze geweldige populariteit.te ver klaren? Een van de redenen is ongetwijfeld, dat de Amerikaan na iedere oorlog het oog laat vallen op mensen, die zich op het slag veld hebben onderscheiden. Deze redene ring is steeds zij het met uitzondering van de eerste wereldoorlog opgegaan. Men denke aan George Washington, de eerste president en vader des vaderlands: Jackson, Harrison, Taylor, Grant en Teddy Roosevelt, mannen die zich hadden onder- scheicfën als soldaten' met politieke kwali- teiten. In de ogen van de gemiddeld^ Ame rikaan heeft Eisenhower zijn bekwaam- j heden op beide gebieden bewezen. Hij was een eersterangs soldaat, die de grootste mi litaire operaties ter wereld tot een goed einde bracht, maar hij was*tevens een eerste klas politicus, want hij had een staf onder zich uit een dozijn verschillende mogend heden met een dozijn meningsverschillen. Hoewel zijn staf een aantal generaals telde, die zo temperamentvol en wispel turig waren als prima donna's uit Holly wood. functionneerde de opperste leger leiding in het algemeen soepel. Wat zeer belangrijk is voor het verwerven van de stemmen der kiezers, is dat Eisenhower nimmer de antipathie aantrok van de ge wone soldaat, hoewel toch in het alge meen gezegd kan worden, dat er altijd animositeit, bestaat tussen Jan Soldaat en dc generaals met de gouden banden om de pet. Dit is bijvoorbeeld iets wat zeker zal' opkomen, indien generaal MacArthur, ook een presidentiële mogelijkheid, als candidaat voor het voetlicht zou treden. Tenslotte voelen vele Republikeinse lei ders, dat hun partij behoefte heeft aan een man, die weer het oude enthousiasme kan wekken, zoals eens een Lincoln en een Teddy Roosevelt. Er is-jn het Republikein se kamp behoefte aan een man, die op de fantasie der massa werkt, niet een Taft, die misschien een deel der zakenwereld mee heeft, niet een Dewey, die de steun 'der witte boorden-klasse heeft, of an deren. die aantrekkelijk zijn als president voor bijzondere, afgepaalde groepen kie zers. Eisenhower is populair in brede lagen, bij zakenlieden en bij taxi-chauffeurs, bij oud-strijders en bij bediensters in cafeta ria's. 'Er is echter een kleine stroming in de Verenigde Staten, die vindt, dat de macht van de militaire leiders beperkt moet wor den. Volgens hen zijn er al te veel Ameri kaanse genei-aals in hoge posities: Marshall als minister van Buitenlandse Zaken, Clay als de topman in de Amerikaanse zóne in Duitsland en Bedell Smith van Eisen howers staf als ambassadeur in Moskou. Wat men echter tot op heden uit Eisen howers redevoeringen kon opmaken, is allerminst een drijven naar militaire macht, maar veeleer een streven naar vrede en vrijheid en een streven om vrien den in het buitenland te kweken. De heksenketel te Philadelphia Philadelphia is onder normale omstan digheden een stijve, onbewogen stad, maar in Juni a.s. belooft het er een heksenketel te worden. Zowel de Democratische als de .Republikeinse Partij zullen er hun conventie houden, waar uitgemaakt wordt, wie door deze partijen wordt aangewezen, als candi daat voor het presidentschap. Nu Eisenhower, voor de eer bedankt heeft, is de hoop weer levendig geworden in de harten van de Dewey- en Taft-sup- porters, maar er zijn nog gevaarlijke out siders indien de conventie het niet eens kan worden over Dewey of Taft in de persoon van Vandenbergh (die zijn leeftijd tegen heeft, maar zijn waardigheid en politieke invloed mee), Bricker, War ren of in de jeugdige Harold Stassen, die dezer dagen zeer van zich deed spreken door zijn onbarmhartige onderzoek naar graanspeculaties en speculanten. In het Republikeinse kamp is men eigen lijk opgelucht door het verdwijnen van Eisenhower, die als niet-politicus van pro fessie, een moeilijke figuur was om in het partijpolitieke gareel te krijgen. Zowel de Dewey-aanhang als de Taft-aanhang, om niet te spreken van de Stassen-aanhang, zijn alle van oordeel, dat hun man nu plot seling een veel betere kans heeft gekregen. Het zou uw correspondent echter m het geheel niet verbazen, indien het Harry Truman is, die bij hét terugtreden van Eisenhower de meeste zijde heeft, gespon nen. Het Witte Huis verdedigen is nog altijd gemakkelijker dan het Witte Huis veroveren, tenzij er een man is,1 die de beschikking heeft over het wapen der massa-populariteit. General Ike had dat wapen, Dewey heeft het niet en de bekwame, maar dorre Taft zeker niet. l u ven Artistieke ontmanteling. Volgens Ameri kaanse dagbladcorrespondenten hebben de Russen 24 Van Dijcks, 17 Rembrandts en een gelijk aantal Rubens, alsmede dofken van Corregio, Raphael. Tintoretto,'Murillo, Ruys- dael, Velasquez, Vermeer, Degas, Van Gogh, Manet en Renoir naar de Sovjet-Unie ver voerd. Prijsvraag. Door het „Nicolai-fonds" wordt een prijsvraag uitgeschreven voor het componeren van een pianowerk. Hieraan kunnen deelnemen leerlingen van het Ko ninklijk Conservatorium te 's Gravenhage of oud-leerlingen van dezelfde instelling, die niet vroeger dan 1938 het einddiploma heb ben behaald. Een bedrag van f 500 in totaal is voor het beste werk of de beste werken beschikbaar, die zullen worden beoordeeld door een jury, gevormd door Sem Dresden, Leon Orthel en Theo van der Pas. Shirley heeft een dochter. Shirley Temple, die thans 19 jaar is, heeft de Santa Monica in Californië het leven geschonken aan een dochter. Shirley, eens door de wereld aan beden als kind-ster, huwde in '1945 met de journalist John Agar. Film-expositie. In het, Stedelijk Museum te Amsterdam wordt op 10 Februari een ten toonstelling over dc geschiedenis van het! filmwezen geopend, die dit zal belichten in zijn verhouding tot maatschappij, economie en kunst. De expositie, die tót half Maart ge opend zal zijn, wordt georganiseerd in samen werking met de Nederlandse bioscoopbond. Het materiaal is afkomstig uit Zwitserland en Frankrijk. Olympische winterspelen De ijsbaan te St. Moritz heeft twee grote nadelen. In de eerste plaats noemen wij de grote hoogte, waarop deze Zwitserse win- tensportplaats ligt De ijle lucht heeft grote invloed op de physieke conditie van de hard rijders en dus op de yorm, welke eigenlijk zo kwetsbaar is. Het werd een slachting in de gelederen der 28 deelnemers. De oorzaak lag niet alleen aan het klimaat. Vijand num mer twee voor de hardrijders was op deze ongelukkige dag verschenen, de föhn, welke de conditie van het ijs slecht maakte. Het weer sloeg in de loop van de morgen om, de beruchte winden van Majola kwamen het Engadin binnen en het werd lente. De föhn heeft de wedstrijd om het Olympisch kam pioenschap op de 10.000 meter volkomen doen mislukken. De belangrijkste slachtoffers waren de Nederlanders Broekman en Lange- dijk, zij, van wie men zoveel op deze afstand had verwacht, en die toch, gezien hun uitne mende vorm en hun uitstekende physieke conditie, voor een derde prijs zeker goed zou den zijn geweest. De Nederlanders hadden gedacht, dat de loting voor de 10.000 meter gunstig voor hen was "geweest. Bij normale omstandigheden was dat ook geweest, want kan het mooier, dan dat de grootste rivalen vóór hen moesten rijden en de Nederlanders dus hun schema kónden opstellen, berekend op dat van hun voorgangers?- De eerste paren reden onder gunstige omstandigheden en toen Langedijk en Broekman aan de beurt waren had de toplaag van het ijs al een wezenlijke ver andering ondergaan. Het kleefde te veel bij het rijden. Voor beide landgenoten en voor hun chef d'équipe Van der Scheer was het een moei lijke puzzle. De ene mogelijkheid was om be neden het tijdschema van de Fin Lammio, die op dat ogenblik op de derde plaats stond te komen, om aldus te trachten een bronzen medaille voor Nederland in de wacht te slepen, maar hierbij bestond de kans, dat zij zich zouden „stuk" yjden. Het werd een prachtige race tussen twee sterke gezonde Hollandse knapen, die beiden eerzucht ge noeg hadden, om te trachten de rit te win nen. Het werd dus niet een poging om het Mr. P. J. OUD: Dinsdagavond spraken in hótel Leëuwerik" op een door de afdelingen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede be legde vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie de heren R. Th. Ie Cavelier en mr. P. J. Oud. De heer Le Cavelier meende, dat het enige antwoord op de volgens hem natio nale teleurstelling over het regeringsbe leid een concentratie van vrijzinnige krach ten zou zijn doch dan zou de lusteloosheid van het politieke midden, die spr. met enige stembuscijfers aantoonde,overwon nen moeten worden. „Een doorbraak po gen wij niet te forceren", aldus de heer Le Cavelier, doch wel hopen wij. naast de katholieke, de dogmatische protestantse en de socialistische zuil een vierde zuil van geconcentreerde vrijzinnige krachten op te Juwelen in een zakje havermout Heler hield er een bankbiljettenpers op na De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 1300. 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7,15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 en 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9,05 Kwar tetten van Mozart en Schubert. 10.00 Leger des Heils. 10.45 Orgel. 11:00 Voor zieken. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Weer bericht. 12.393 Dansorkest. 13,45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Giaconda-ensemble. 14.30 Orgel. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Engelse componisten. 15.30 Vioolsonates van Pijper en Orthel. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Klassieke muziek. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Moderne Franse liederen. 18.00 Hawaiïanmuziek. 18.15 CNV-lezing. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19. i.5 Het Bazuinkwartet. 19.30 Actualiteiten. 19.45 De RYD antwoordt. 20.15 Weense studio avond. 21.30 Radiowedstrijd. 21.45 Met band en plaat. 22.15 De vaart der volken. 22.45 Overdenking. 23.00 Koorzang. 23.30 Sympho- nische muziek. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Werken van Mozart en Grieg. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Platen, 10.30 Voor dc vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Vrouwen In de ofhroep. 11.20 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12 38 Lichte muziek. 13.15 Metro- pole-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14 20 Piano recital. 14.45 Platan. 15.00 Voor zieken. 16.00 Allerlei. 17 00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier?. 17.30 Dansorkest. 17.50 Het rijk over zee. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Zang en orgel. 19.00 Het klokje van zeven uur. 19.05 Tom Poes. 19.15 Benjamino Gigli. 19.30 Volksmuziekschool. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Concertgebouw orkest en Stefan Askenase, piano, piano concert van Mozart en achtste symphonie van Bruckner; in de pauze voordracht. 22.30 Pianowerken van Fauré. 22.45 „De achter grond der interne politiek". 23.15 Platen, Dank zij de opsporing van een tot twee maal toe ontvluchte SS-er, die talloze in braken had gepleegd, is in Amsterdam ii de woning van een zekere B. een complete- juist gereed gekomen drukkerij ontdekt. ■aarmede de eigenaar binnenkort valse bankbiljetten hoopte te vervaardigen. B. is achter slot en grendel gezet. Dit is het resultaat van langdurig speur- derswerk der rijkspolitie in de Haarlem mermeer in samenwerking met de recher che van het district Amsterdam der rijks politie. Gedurende de laatste maanden wer den talloze inbraken gepleegd in winkels in Haarlemmermeer. Twee rechercheurs kre gen de opdracht na te gaan of deze mis drijven met elkaar in verband stonden. Uit enkele winkels was een grote hoeveelheid distributiebonnen ontvreemd, welke later ingeleverd bleken te zijn bij een vlees- warenfabriek te Wijhe bij Deventer. Stap voor stap ging de rijkspolitie de weg, welke deze bonnen hadden afgelegd, na. Tenslotte kon in Amsterdam een heler, op wie nog enkele coupures werden aangetroffen, ge arresteerd worden. Dit was de Amsterdammer B., in wiens woning men huiszoeking verrichtte. Daarbij kwam de bankbiljetten-drukpers te voor schijn. Daarna ging de rijkspolitie tot Drie arbeiders in een tank door gas bedwelmd Drie arbeiders, die op het teriein van de raffinaderij der Bataafse Petroleum Maat schappij te Pernis een olietank moesten schoonmaken, zijn door in de tank achter gebleven gassen bedwelmd. Twee van hen, de 46-jarige G. van der Poel uit Charlois en de 38-jarige P. Vermaat uit Poortugaal zijn later overleden. De derde arbeider is weer bij kennis gekomen. arrestatie van de inbreker, een gewezen SS-er, over, die zich in een woning te Am sterdam weelderig had geïnstalleerd. Zijn vrouw is onder verdenking van medeplich tigheid in voorlopige bewaring gesteld. De ex-SS'er heeft ongeveer een jaar geleden vele inbraken in de omgeving van Den Haag gepleegd, nadat hij uit een interne ringskamp was ontsnapt. Hij werd bij een zijner inbraken gesnapt en in het interne ringskamp te Laren opgesloten. Opnieuw slaagde hij er echter in te ont vluchten en vatte wederom zijn beroep van inbreker op. 'In zijn woning troffen de rechercheurs op allerlei geheime berg plaatsen kostbare sieraden aan. Zij ontdek ten zelfs gen zakje juwelen in een aange broken pakje havermout, dat in de keuken kast stond. HUWELIJKSMAKELAAR GEARRESTEERD. De Alkmaarse "politie heeft de directeur en een employé van het huwelijksbureau „Contact" gearresteerd. Zij lokten door advertenties trouwlustigen naar hun bu reau, waar deze werden ingeschreven en vaak hoge bedragen moesten betalen.- Daarna hoorden zij nooit meer iets van het bureau. Voor lastige cliënten werden wel kennis makingen gearrangeerd, maar meestal pasten de partners niet bij elkaar. Uit alle delen van het land waren bij de Alkmaar- 'se politie klachten over dit -huwelijksbu reau binnen gekomen. VALSE TEXTIELPUNTEN. Bij het Centraal Distributiekantoor in Den Haag was geconstateerd,dat 9000 valse textielpunten uit Alkmaar waren ingeleverd. De Alkmaarse coupeur H., van wie 3000 dezer puntèn afkomstig waren, had zonder te weten dat de punten vals waren deze elders gekocht en er toewij zingen op ontvangen. Op zijn aanwijzin gen werden vier personen gearresteerd. Tegen een groot aantal personen aan wie H. zonder punten textiel had geleverd, is proces-verbaal opgemaakt. Bovendien werd bij H. een partij textiel in beslag ge nomen. richten. Spr. noemde zijn partij geen groe pen- of belangenpartij maar een partij van beginselen, doch deze beginselen, uitge drukt in de leuze vrijheid, verantwoorde lijkheid en sociale gerechtigheid, waren slechts richtlijnen. Spr. zeide, dat de V. V. D. uit was o$ vermindering der klasse tegenstellingen en streefde naar evenwicht inplaats van overwicht, waarbij zij de hulp van~de middenstand niet kon ontberen. De tweede spreker, mr. P. J. Oud, gaf eerst een uiteenzetting van het vesschil tussen de godsdienstige en politieke bete kenis van het woord „vrijzinnig". Vervol gens demonstreerde de heer Oud aan dt hand van de historie, dat de leren van Staatsbemoeiing en Staatsonthouding elkaar afwisselend als actie en reactie be streden hadden. Tussen deze uitersten is het liberalisme echter geleidelijk een mid denweg gaan bewandelen. De liberale par tijen-en de vrijzinnig-democraten, in 1901 uit elkaar gegaan, hebben elkaar weer ge vonden, omdat ze tenslotte in hetzelfde beginsel wortelen. Spr. citeerde een artikel van prof. R. Kranenburg uit 1928 waarin de grondslagen van het radicalisme behan deld werdén en meende deze in het pro gramma van de V. V.->D. -terug te vinden, terwijl volgens hem in het beginselpro gramma van de Partij van de Arbeid een tegengestelde tendenz op te merken viel. Spr. verklaarde, dat hij aanvankelijk tot de Partij- vap, de Arbeid was toegetreden, hoewel niet van harte, omdat volgens hem het begrip „socialisme" bij de oprichting een andere inhoud had gekregen. Lang zamerhand, aldus mr. Oud, hebben de be ginselen van de S.D.A.P. in de Partij de overhand gekregen. Voorts had de rege ringspraktijk hem, vooral in het Indonesi sche vraagstuk, tegengestaan. „Ook in de nieuwe partij zullen wij het wel "iet over alles eens zijn en zullen 'er nuances blij ven". Spr. zeide voorts het zijn vroegere politieke vrienden niet kwalijk te nemen, dat zij zich thans 'in de Partij van de Ar beid thuis voelen, „doch dit is- dan niet meer de weg van de Vrijzinnig Democrati sche Bond". Mr. Oud wilde geen enkele partij, ook de Partij van de Arbeid niet, bij voorbaat' van samenwerking uitsluiten, met uitzondering dan van ar.ti-nationale -groepen. Hij zou het betreuren, indien de Partij van de Arbeid in de oppositie zou gaan. De bijeenkomst, die matig bezocht was, werd met het beantwoorden van enkele vragen besloten. „Zelfmoordgroepen" van Hindoes Het te New Delhi verschijnende blad Hindustan Times", dat de Congrespartij steunt, meldt, dat de Rasjtriya Swphamse- val Sangh, een militante Hindoese vrijwil ligersorganisatie, waarvan enige leiders naar aanleiding van de dood van Gandhi gearresteerd zijn, bezig is „zelfmoordgroe- pen" te vormen. Het blad verklaart, dat de organisatie een „geheime vereniging is, die niet gelooft in de methode van de stembus". „Haar voornaamste doel is haat te wekken tegen de Mohammedanen en de openbare mening en openbare actie voor dat doel te organiseren." Het blad zegt tenslotte, dat de organisatie thans op fascistische wijze is gaan werken. alleruiterste te doen voor Nederland in deze Olympische-istrijd een prijs te behalen, afloop zei Langedijk: „We schelen niet zo bar veel in kracht" en Broekman merkte op: „dat was een mooie race", maar over de Olympische wedstrijden zelf werd niet ge sproken. Evenals op de 5000 meter hebben de rijders op de 10.000 meter zich tevreden moeten stellen met een vijfde'en zesde plaats, zeker, eervolle plaatsen. Het valt-niet te ontkennen, dat Nederland iets meer had verwacht. Huiskes reed later op de dag tegen Cronshey, die hij royaal sloeg. Vier ronden voor het einde gaf Cronshey de strijd op. Huiskes noteerde een tijd, welke slechter was dan in het algemeen in Nederland wordt gemaakt, wel een bewijs hoe slecht de ijs- conditie was geworden. Belangrijker even wel was het feit, dat hij een groot man als Cronshey eruit reed en dit belooft wat voor een volgende wedstrijd, wanneer de condities gunstiger zullen zijn. Een officieus-klassement. Meer dan 80 rijders van verschillende lan den hadden voor de Olympische wedstrijden in het hardrijden op de schaats ingeschreven. Slechts acht van hen hebben alle vier af standen gereden en ook volbracht. Nu doet zich het opmerkelijke feit voor dat van dit achttal er drie zijn uit Nederland, n.l. Broek- men, Langedijk en Huiskes. Verder zijn er Seyffarth (Zweden!Parkkinen (Finland), Pajor en Ruttkay (Hongarije), Huylebroeek (België). Wij hebben een officeus klassement opgemaakt van deze acht rijders, berekend over de tijden, op de 500, 1500, 5000 en 10.000 meter gemaakt. Dit klassement ziet er als volgt uit: 1. Seyffarth 195,138; 2. Parkkinen 197.033; 3. Broekman 198.765; 4. Pajor 198.900; 5. Langedijk 199.085; 6. Ruttkay 207.993; 7. Huis kes 207.993: 8. Huylebroeek 21T.470. Het blijkt, dat de Olympische wedstrijden meer voor specialisten zijn bedoeld dan voor all round rijders. Kunstrüden dames. Na afloop van twee der verplichte figuren werd meegedeeld, dat Barbara Ann Scott (Canada) de leiding had met Eva Pavlik (Oostenrijk) op de tweede en Jeanette Alt- weg (Groot Brittannië) op de derde plaats. Vierde was Alena Vrzanova (Tsjecho-Slowa- kije). Wegens de slechte gesteldheid van het ijs, konden de verplichte figuren in de mid dag niet worden voortgezet. Dit gebeurde Woensdagochtend om zeven uur. Ook de ijshockey-wedstrijd Zwitserland- ingeland moest worden uitgesteld. (Amerikaanse Schoonheidsprepara(en) zijn duurder doch geven ook volmaakte resultaten. Alleen-verkoop voor Haarlem en omgeving 67. En zo daalde op een vliegveld in het Westen des lands een tijdje later het vreemdste vliegtuig neer, dat men er sinès lang gezien had. Wat is dat?" riep een monteur, uit een hangar snellend. „Schroef- loos zou ik zeggen!" meende een rond lopend piloot. Romploosvoegde een zaak met hem bespreken. „D-die zit d&ar!" TELEFOON 20518 Steed voorradig: WAGENWEG 29 Antoine, Dorothy Gray, Hamol, Klytia, Lancöme, P-hebel. (Adv.) Fijnvis prijzen vliegen omhoog De eerste reactie op het afschaffen der maximumprijzen voor fijnvis op de Woens- dagochtendmarkt in IJmuiden, is een schex-pe stijging van de prijzen voor tong en tarbot geweest. De tong'bracht op van 12 tot 14 per kilo én de tarbot bjracht het van 5 tot 8 per kilo. Men sprak in de vishal de ver wachting uit, dat dit verschijnsel niet meer dan een „ééndagsvlieg" is. UNAC mecanicien er aan toe. „Vleugelloos," mom pelde de eerste verbijsterd. Intussen landde Joris zonder zich van de verbazing iets aan te trekken. „Waar is de directeur van deze nijvere vliegonderneming?" vroeg hij, zijn tapijt oprollend. „Ik moet een belangrijke :ei een rondlopende beambte. „Meld mij aan, goede vriend!" zei Joris. „Kom, mak kertje, ik git mij ontdoen van dit nood lottige kleedje en ik geloof, dat gindse directeur de beste koper zal zijn." /Appeal for children" vindt gehoor in Nederland De contactcommissie van de Haagse af delingen van de „Intérnational Friendship League"--de vereniging voor' intex'nationaal jeugdverkeer en de „League of Pais" heeft het initiatief genomen om het voorstel van de heer Trygve Lie, secretaris-generaal van de Verenigde Volleen, inhoudende het af staan van een dag salaris ten bate van noodlijdende kinderen over de gehele we reld, binnen bet kader van haar verenigin- ;en te verwezenlijken. Het secretaria'at van genoemde contact-, commissie berust bij mevr. B. van Door- num—Holm, Loosduinseweg 997, Den Haag. Britse doktoren zijn boos op Bevan. In een open brief in de „Times" keert Guy Dain, voorzitter van de contactcom missie van de British Medical Association voor ondei'handeling met de regering, zich tegen de Britse minister van Volksgezond heid Bevan. Zoals bekend hebben vele Britse medici bezwaren geuit tegen Bevan's wetsontwerp, dat o.a. sti'ekt tot instelling' van kosteloze medische behandeling voor iedereen. De leden van de B.M.A., ongeveer 57000, wil len bij plebisciet uitmaken, of de Associa tion als geheel vóór of tegen het ontwei"p Volgens de minister- is het houden van zo'n plebisciet (aldus de heer Dain in zijn open brief) ongrondwettig, daar het ple bisciet een poging tot intimidatie van de medici zou zijn. Dain ontkent dit met klem en geeft in zijn brief voorbeelden van het optreden van minister Bevan, welk optreden naar zijn mening bij herhaling onjuist zou zijn geweest. Ook keert hij zich tegen het socia listische blad „Tribune", dat de Britse medische stand voor „een reactionnaire stand" uitmaakt. In een andere open brief stelt Frederick Menzies de vraag, of mi nister Bevan er wel aan gedacht heeft, wat de practische gevolgen zijn, indien hon derd procent van de bevolking gebruik zou willen maken van de kosteloze medi sche behandeling. 'Een derde aan de redactie van de „Times" gerichte en in dat blad gepubli ceerde brief, ondertekend door Ernest Millington, dringt aan op uitstel vap- het plebisciet tot na de discussies in het Lager huis. Volgens deze brief krijgt de discussie tussen de B.M.A. en de minister steeds meer het karakter van partij-politiek. De afdeling R. A. O. van het depot A.A.T.- M.T.O.S. uit de Ripperda-kazerne organi seert voor Vrijdag 13 Februarieen vrolijke avond, waaraan medewerking verlenen het dansorkest „The Skymasters" en „The Swinging Nightingales", uxtöavee Richard Wright, Negerjongen, ver taald door Dr. J N. C. van Dietsch, A. W. Sijthoff's Uitgeversmaat schappij N.V., Leiden. De publieke belangstelling verwerft Ne gerjongen, het verhaal van Richard Wright', jeugd, in de eerste plaats door zijn waarde als sociaal document. De verhoudingen tus sen blanken en negers in de Verenigde Sta ten wekken ook in het buitenland altijd veel belangstelling hetzij eenvoudig met de verrassende hardheid van hun problematiek, ctf, in bepaalde gevallen, om de lezer te staven in zijn beoordeling van de Amerika nen als een halfbeschaafd volk. Maar het boek van Wright is te sterk als roman, om aan zijn onderwerp zijn waarde te hoeven te ontlenen. Hij geeft geen schuld, hij groepeert geen feiten tot een ander be toog dan dat hetwelk aan zijn jeugd een be grijpelijke uitbeelding geeft. Zowel "zijn eigen ontwikkeling als de figuren uit zijn omgeving worden in een strakke eenvoud gegeven. Er wordt niet bewezen en niet op gelost, alleen verteld van een jongen die op- groeit, en wiens persoonlijke betrekkingen niet los te denken zijn van het probleem blank-zwart, dat steeds donker rijst op de achtergrond. Dit zijn karakteristieke regels als Richard zich voorneemt het geld dat hi nodig heeft te krijgen door te knoeien me bioscoop-kaartjes. „Hij was een blanke en nooit zou ik hem kunnen aandoen wat hij en zijn soort mij hadden aangedaan. Daarom, zo redeneerde ik, was stelen geen schending van mijn ethiek maar van de zijne; ik had het gevoel dat de dingen in zijn voordeel waren en dat iedere maatregel, die ik nam om hem beet te nemen, gerechtvaardigd was. Toch moest ik mijzelf daarvan overtuigen". De 'vertaling is vaak, en ook in dit citaat, met te weinig overgave gemaakt; maar het belang van hel boek gaat er niet in verloren. S. M. V? WAAJ^? Duitse dollarmillionnaire eet droog brood Ook in Berlijn kan het nog wel eens ge beuren, dat sprookjes waar worden, schrijft de correspondent van het A.N.P. •aldaar. In deze stad, waar een paar dollar briefjes een fortuin betekenen, kan men nog erfgenaam worden van een vermogen van Amerikaanse afmetingen. De 23-ja- rige Ursula Bauer en haar' in Hamburg wonende broer hebben samen een slordige 19 millioen dollar geërfd. Niet eens van een rijke oom uit Amerika, doch- van een nicht van hun grootmoeder, die een piano- fabriek in Philadelphia bezat en in 1930 gestorven is. Sindsdien heeft men acht jaar gezocht tot de erfgenamen gevonden waren. In 1938 kregen de Bauers het for tuinlijke telegram met de boodschap zo spoedig mogelijk over de Ocea.an te* ko men om de buit op te strijken. Sindsdien verkeren zijin de grootste narigheid. Hitier. gaf de jongelui geen uitreisvisum en het Amerikaanse consulaat heeft Ur sula thans nog geen andere raad kunnen geven dan een Amerikaan te trouwen om dat dit de enige' manier is om naar de States'te komen. Maar dat kan niet want het meisje is verloofd en de verloofde heeft de zaken nog gecompliceerder ge maakt dan nodig was door te verklaren, dat hij haar niet trouwen wil als zij de èrfenis aanneemt. Intussen leeft de Ber- lijnse dollarmillionnaire net als alle an dere Berlijnsen. Zij verdient het equiva lent van twee pakjes Chesterfield per maand, hakt elke morgen de houtjes voor haar kachel en eet op haar kantoor het harde, brüine, botex'loze brood. Haar leven wordt gekweld door de vraag: hoe kom ik naar Philadelphia? Maar dat is, zoals zij ons vertelde, nog niet het' ergste. Erger nog zijn de Amerikaanse correspondenten, die haar bestormen met vragen en die wil len weten of zij haar haren verft en hoe dik haar grootmoeder wel was. Onderwijl blijft Ursula hopen, dat zi nog ooit naar $e States zal komen ën da de dollardromen werkelijkheid zullen wor den. „Ik geloof dat ik dan eerst een paar nieuwe schoenen zal kopen", zegt zij. Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kón, Met dat luttele beetje Kruschen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee, Dat geeft nieuwe kracht, aan Uw bloedzui verende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiverheden, die zich nu vast zetten, krijgen tian geen kans meer* want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pij nen worden minder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) Achterblijver. Een lid van de vroegere diplomatieke staf van de Sovjet-Unie in Rio de Janeiro, dat Brazilië niet met de"andex"e stafleden verlaten heeft na het afbreken der diplomatieke betrek kingen tussen Brazilië en de Sovjet- Unie in October van het vorige jaar, is in Sao Paulo gearresteerd. De be treffende diplomaat, Salomon Starety, zou te Sao Paulo politieke activiteit - gevoerd hebben. Steun. Democratische Congresleden uit de Zuidelijke Staten van de V.S., van wie Truman bij de komende presidentsver kiezingen zijn belangrijke steun ver wacht, hebben gedreigd' een andere candidaat te steunen, daar Trumaö Maandag het Congres heeft verzocht een wetsontwerp tegen rassendiscrimi natie in behandeling' te nemen., Sweet Home. Sinds de vrouwen in het dorpje Sweet Home in de Amerikaanse staat Oregon de nieuwe mode nauwe corsetten en lange, fladderende rokken hebben aanvaard, hebben de mannen daarop in een protestvergade ring besloten hun baarden te laten staan tot 17 Maart. De vrouwen hebben thans het werk neergelegd. Zij zullen niets meer aan het huishouden doen, totdat de baarden er af, zijn. Beschuldiging-. Dinsdag is in Boedapest het proces begonnen tegen Karoly Peyer, de Hongaarse socialistische leider, die op 9 November naar Londen is ont komen. Peyer wordt beschuldigd va» „samenzwering om het democratisch» bewind in Hongarije" ohiver te werpeö.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2