JL De Haarlemse Financiën Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Stookt rustig Uw centrale verwarming N.V. Anthraciethandel van Altena Kort en Bondigj YOUTH for CHRIST U BELT 16990 17696 Stofzuiger TAXATIES Wisker Jos.v.Bodegraven l'OENSDAG 4 FEBRUARI 1948" Ons overzicht van de Haarlemse begro- voor 1948 en de daarbij behorende lelichtc-nde nota van B. en W. (opgenomen ons nummer van Zaterdag) heeft na- lurlijk dit onderwerp niet uitgeput. Van belang is iets meer te zeggen over e manier waarop de oude tekorten (in de orlog en de daarop aansluitende jaren ltstaan) zullen worden weggewerkt. Die lasten zijn zwaar. Op 1 Januari 1947 waren de ongedekte ikorten 8.632.705. Daarbij komt nog het ekort van 1947. Aanvankelijk was dat ge- aamd op 4.250.000, maar er zijn in de iop van liet jaar mee- en tegenvallers ge ltest, waardoor n-u kan worden aangeno- dat het tot 4.000.000 daalt. Onder de ineevallers" (niet voor de burgerij, maar rel voor de gemeentekas!) was het verbod an Gedeputeerde Staten om de verlaging an het electriciteitstarief, waartoe de raad esloten had, uit te voeren. Daardoor werd 150.000 meer ontvangen. Van dit tekort ver -1947 van 4.000.000 wordt 40 als jksbijdrage verwacht, zodat het werke- jke tekort voor de gemeente op 2.400.000 il neerkomen. Ten laste van de begroting voor 1947 is [bracht een afbetaling van 293.476, zo- at op 1 Januari 1948 de oude tekorten te- imcn 12.845.229 zullen bedragen. Er is een regeling gemaakt dat die oude korten in ten hoogste 30 jaar zullen wor- weggewerkt. Op grond van dit dek- ingsschema moet in 1948 opgebracht wor- tn aan rente 385.357 en aan aflossing 443.6 7 7, tezamen 829.024. De oude tekorten zijn ontstaan omdat het tenwicht in de gemeentefinanciën ver bord was door de onjuiste werking van e financiële verhouding tussen rijk en smeenten. Het rijk heeft immers iri die aren een deel der belastingopbrengst,waar- p gerekend mocht worden, onthouden. Nu r een nieuwe basis is gelegd voor de nanciële verhouding neemt het rijk de onsequentie op zich en geeft aan de ge- leenten die dit nodig hebben, voor het luitend maken hunner begroting een bij- ondere uitkering uit het Gemeentefonds, lib bijdrage is voor Haarlem voor 1948 ge- aamd op 1.070.000. Indien de Haarlemse begroting voor 1948 us niet belast was met deze financiering an de oude tekorten, zou het tekort dus iet 1.070.000, maar 240.976 zijn. Tenslotte iets. over de winsten uit de mstgevende bedrijven. In vergelijking met 946 en 1947 zijn die als volgt voor 1948 sraamd: 1946 1'947 1948 686.033 640.000 988.200 174.115 175.000 177.000 23.432 22.000 49,930 159.015 161.100 160.500 100.325 81.000 50.400 Icctra etributie [tributie 'ater HAARLEMS DACBLAÖ Over de oude tekorten en de winsten uit de bedrijven De voor 1948 geraaAide winsten geven evenwel geen zuiver financidel beeld der bedrijven. De afschrijvingskosten op de bezittingen der gemeente zijn in deze be groting namelijk nog op het oude niveau gehandhaafd, hoewel toch zekerheid bestaat dat zij veel te laag zijn, en de machines en artikelen (buizen, kabels, eng.) ter zijner tijd vervangen moeten worden en voor het nieuwe veel meer betaald zal moeten wor den. Bovendien zijn in de oorlogsjaren vele vernieuwingen nagelaten. In de kapitaal- dienst voor 1948 zijn uitgaven opgenomen voor verschillende werken. Als die inder daad dit jaar uitgevoerd worden, zal de begroting voor 1948 met een globaal bedrag van 500.000 aan rente en aflossing wor den belast voor de nieuwe investeringen. De bedrijven zullen daarvan ook hun deel moeten dragen, waardoor de winst natuur lijk kleiner wordt. Ontploffing in drukkerij Vier gewonden Hedenmorgen omstreeks tien uur werd de drukkerij „De S^aamestad" aan de Nas- saulaan te Haarlem opgeschrikt door een luide knal. Het bleek, dat in de inktmake- rij, waar brandbare dampen hangen, bij laswerkzaamheden een vonk was overge slagen en een explosie had veroorzaakt. .Vier arbeiders liepen brandwonden op. Zij werden naar dè Mariastichting vervoerd, doch konden al spoedig huiswaarts keren. De materiële schade bleef beperkt tot een gehavend plafond en. enkele gebroken ruiten. Dé ontstane brand werd door de be drijfsbrandweer bedwongen. Het hoofd der Russisch-orthodoxe kerk in West-Europa, de metropoliet Scralim' zal op 12 en 13 Februari in Den Haag vertoeven. Taxi Bei M 3 0 0 0 PAP EN NACHT ƒ1.143.420 'ƒ1.079.100 ƒ1.426.0 Wij hebben bij de bedrijfswinsten ook eegeteld de retributies, de bedragen die [bedrijven in de gemeentekas storten voor el recht kabels en buizen in de grond te Bbben liggen, want dat is toch feitelijk ik winst. Hieruit blijkt dus dat de gemeente uit debar drie grote bedrijven voor 1948 een int mst.denkt te halen van 1.426.030. In de 'de ior-oorlogse jaren was'deze winst nog oter. Voor 1937 werd zij geraamd op 1.694.373. Acrobate deed een misstap Jij de première van het nieuwe pro- amma, dat Circus Strassburger Dinsdag fond in Carré te Amsterdam gal', heeft ch een ongeval voorgedaan. In het vierde emmer treedt de acrobate Willy Hubert p, die door een aantal ringen loopt, welke een hoogte van ongeveer zeven meter in een stang zijn bevestigd. De acrobate apte gisteravond mis en viel met het »fd op de rand van de piste. Zij was bui- bewustzijn, doch kwam na enkele mi- oten weer bij. Een arts uit het publiek de eerste hulp bood, constateerde een rëenschudding. Na verder onderzoek in 1 ziekenhuis kon de onfortuinlijke acro- te naar huis vervoerd worden. Demonstratie V olksmuziekseliool Zondag 8 "Februari om half drie, ordt door leerlingen van de Volksmuziek- hool een demonstratie gegeven in de aiekzaal van Restaurant Brinkmann, rote Markt. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid tot net balen van bonkaarten voedingsmiddelen, iioenenbonnen en textielkaarten te: Haarlem: I en Ja t.m. Jong. Heemstede: 912.15 uur HamHaz: 14 30 He—Hes. Bloemendaal: LM. RESTITUTIE KOLENGELD Donderdag zijn- aan de postkantoren aan beurt: Hu t.m. Ka. Burgerlijke Stand HAARLEM,. 3 Februari 1948 ONDERTROUWD: 3 Febr., J. A. van Nierop ij. A. Buurman. BEVALLEN van een zoon: 31 Jan,. S. «jersvan der Mast; 1 Febr., M. C. d' Hane van Bruggen; A. M. S. ten HaveWijtsma; febr., C. J. A. van den Bergvan der Valk; VogelFaas: 3 Febr., E. LamingHup; G. stermanSchmitz. BEVALLEN van een dochter: 1 Febr., E. HorsmeijerKoopman; 2 Febr.. E. Noote- &m—Olchowik; J. M. KollaardAndréa; G de Kovel—Simonis: 3 Febr., M. M. de ■edede Leeuw; T. VogelFaas; G. Faken Voerman. OVERLEDEN: 31 Jan., G. A. M, de Vos— ïen. 83 j.-, Hagestraat; 1 Febr.. J. van Den- ren, 65 Stuyvesantstraat; T M. Lablans. 2-, Bataviastraat; 2 Febr., N. Zeulevoet, Obistraat. i Igerada voor Haarlem WOENSDAG 4 FEBRUARI LaxtJr: „Maria Candelaria", 18 j., 2.00, 4.15, [j en 9.15 uur. City: „Hoe groen is mijn 14 j., 2.00, 6.45 en 9.15 uur. Spaarne: verborgen schat", 2.30. 7.00 en 9.15 uur. is Hals: „This love of ours", 14 j., 2.30, en 9.15 uur. Rembrandt: „Geef 'm de "lite", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. focc: „Gevangen hart", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 19.15 uur. DONDERDAG 5 FEBRUARI Bioscopen; Zie Woensdag.. Prins Bernhard op de Slormschool In zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht heeft Z.K.H. Prins Bernhard hedenmorgen om half elf een bezoek gebracht aan de Stbrmschool te Bloemendaal. begroet door de commandant van dit instituut, majoor J. H. A. K. Gual- therie van Weezel. De Prins, die gekleed was in de uniform •van luitenant-generaal, was vergezeld van zijn staf, bestaande uit luitenant-kolonel M. Maas, majoor W. Geertsema, majoor A. den Boer. ritmeester Dorhout Mees eri luitenant C. W. E. de Buisonjé. Na het inspecteren der voor de ingang opgestelde wacht begaf het gezelschap zich naar de hindernisbaan. waar onder leiding en .voorlichting van kapitein C. de Ruiter demonstraties werden gegeven in het hin dernis nemen, parachute-springen éi springen uit auto's die met een snelheid van 40 km. reden. Om half één ge~bruikte het gezelschap de lunch, waarbij mede aanzaten de bur gemeester van Bloemendaal, jhr. mr, C. J. A. den Tex, generaal-majoor J. H. Jager, bevelhebber van het eerste militaire dis trict, luitenant-kolonel H. W. Lenderink, garnizoenscommandant 'van Haarlem, ko lonel B. A. Sjoerdsma en lt.-kol. jhr. mr. F. Michiels van Kessenich. Na de lunch had nog een demonstratie van „tóuwlopen" plaats, waarna het ge zelschap zich naar de duinterreinen aan de Zeeweg begaf. Hier werden oefeningen in het aanvallen, nemen en verdedigen van kazematten uitgevoerd alsmede de monstraties met tank hinderlagen. Naar verwachting zou het bezoek rond vier uur eindigen. Train rijdt auto in de flank Chauffeur door zori verblind Hedenmorgen tegen elf uur had op het Valkenburgerplein te Heejnstede een bot sing plaats tussen een personenauto en een van het Sportpark komende tram. De be stuurder van de auto, die de trambaan wilde ovepsteken. werd door de zon ver blind en zag de tram niet aankomen. De wagen werd ernstig, de tram licht beschadigd, maar de laatste geraakte door de schok uit de rails, waardoor het ver keer ruim een uur vertraging ondervond. De stadsdienst Haarlem-Heemstede werd gedurende die tijd ingekort tot de Juliana- laan. De dienst Haarlem-Leiden kon op het traject Julianalaari-Sportpark enkel- sporig onderhouden worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Subsidie voor de restauratie van de Waalse kerk B. en W. van Haarlem stellen de raad voor ten behoeve van de restauratie van de Waalse kerk een subsidie te verlenen van 643.58 als bijdrage in de daarvoor tot en met 1946 gemaakte kosten. De ge meente had reeds in de jaren voor de oor log een bedrag van 1500 ter beschikking gesteld. Hel Rijk fourneert 12.000 voor deze restauratie, zijnde 40% der totale kosten. Aandelen-actie mevrouw Spoor Ten bate van de gewonde en invalide militairen in de hospitalen in Indië wordt een grootscheepse actie gehouden door de NIWIN, onder de titel „Actie aandelen mevrouw Spoor". De bedoeling is radio installaties te verstrekken aan de hospi talen, geschenken uit te reiken aan patiën ten op verjaardagen e.d. en bijzondere voorzieningen te treffen voor geestelijke verzorging. Haarlemmers, die de actie willln steunen door het kopen van aandelen van 1, 2.50, 5 of 10 kunnen zich wenden tot het bureau van de U.V.V., Stadhuis, Grote Markt. „HAARLEMS BLOEI" NAAR HET STADHUIS. De zetel van „Haarlems Bloei" wordt met ingang van 1 Maart van het Verkeers- huis op het Stationsplein verplaatst naar het Stadhuis (ingang Zijlstraat). De informatie-afdeling van „Vreemde lingenverkeer" hlijft in het Verkeershuis gevestigd. WmmÊÊm Prins 'Bernhard inspecteert tijdens zijn bezoek aan de Stormschool de wacht. Van links naar rechts: kapitein De Ruiter, majoor Gualtherie van Weezel, Z.K.H. Prins Bernhard. Uw gezondheid is toch alles waard, en de mogelijkheid is er om Uw huis heerlijk warm te houden. Stook! met GEZEEFDE BRUINKOOL of BONVRIJE SINTELCOKES v.a. 1.75 per H.L. Vraagt inlichtingen Telefoon 11716 KLEVERPARKWEG 21 B Lycea niet in trek zonder H.B.S. A.-afdeling B. en W. stellen opening daarvan met nieuwe school jaar voor In Mei van het vorig jaar besloot de ge meenteraad van Haarlem tot stichting van twee gemeentelijke lycea, waarbij de H.B.S. B aan het Santpoorterplein werd omgezet in het Lorentz lyceum en in Haar lem Zuid in het perceel Oosterhoutlaan 19 het Coornhert lyceum gevestigd werd. De gemeenteraad besloot evenwel nog geen uitspraak te doen over de vorming van A-afdelingen aan deze scholèn. Het lag in de bedoeling eerst de geleidelijke ontwikkeling dezer scholen af te wachten. De onzekerheid over het definitieve karak ter der gemeentelijke lycea is evenwel, volgens de rectoren, oorzaak dat vele ouders aarzelen hun kinderen op deze scholen te plaatsen. De ouders van reeds schoolgaande leerlingen dringen er op aan, dat spoedig zal worden beslist van welke aard de kop van de H.B.S. A-afde ling van de lycea zal zijn. Weliswaar is de inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs van mening dat pas in 1949 zulk een beslissing behoort te worden genomen en de plaatse lijke commissie van toezicht oordeelt het gewenst geen H.B.S. A-kop aan de gemeen telijke lycea te verbinden, doch daartegen over staat de- wens der ouders, die 'een spoedige'uitspraak verlangen en het on derwijs aan de lycea zo gedifferentieerd mogelijk willen zien, waardoor hun kin deren meer kansen krijgen. De vrees, dat de H.B.S. A aan de Raaks de dupe zou Y/orden van de stichting van lycea is practisch ongegrond gebleken. Integen deel, deze school telde op 1 September 1947 ongeveer 500 'leerlingen tegen 443 op dezelfde datum in 1946. Ter vergelijking moge dienen, dat het Coornhert lyceum (twee eerste klassen) 53 en het Lorentz lyceum (alleen nog H.B.S. B) 342 leerlin gen telt. Het college van* B. en W. stelt de raad voor aan het verzoek der rectoren tè vol doen en met 'ingang vaji het komende schooljaar een A-afdeling aan de lycea te verbinden. Haarlemmers collecteerden ten eigen bate De politie te Bloemendaal heeft twee Haarlemmers aangehouden, die verdacht worden van oplichting. Zij collecteerden langs de huizen met een' keurig gedrukte lijst, waarop vermeld stond dat de op brengst der collecte ten goede kwam aan Volksherstel en aan het „Geertruidafonds" dat steun zou verlenen aan kinderen van oud-illegale werkers. Daar een fonds met deze naam niet be staat ligt de veronderstelling voor de hand, dat de mannen de ontvangen gelden in eigen zak staken. Zij hebben de vorige week ook in Aer- denhoul gecollecteerd. Inwoners van Bloe mendaal, die deze mannen- geld gegeven hebben, worden verzocht, zich met de hoofdinspecteur van politie in verbinding te stellen. BOTSING. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur had op de hoek van de Zandvoortselaan en de Herenweg te Heemstede een botsing plaats tussen een uit de richting Zandvoort en een uit Haarlem komende auto. Het onge val werd veroorzaakt door de eerste wa gen, die links van de verkeersheuvel de bocht wilde nemen. De wagens werden slechts licht beschadigd. EERLIJK DUURT HET LANGST. In de vroege zomermaanden van het vorige jaar raakte een bewoonster van de Park laan te Haarlem geregeld slopen en lakens kwijt, zonder dat men kon ontdekken wie de bedrijver van dit kwaad was. Maar de politie zit niet stil en heeft thans een 23- jarige dame en haar schoonmoeder aange houden, die de diefstal bekend hebben. Mariemma, Iberisch vuur Mariemma met castagnettérende vingers en rythmereride hakken, de schelm se lach van een kwajongen en het strenge grammaticale gebaar, de costuums van La Argentina ep haar klakkende tonggeluiden heroverde gisteravond op slag de gun sten van de tot juichens toe bewogen Haarlemse dansliefhebbers. Van haar eer ste optreden af de beroemde Cordova van Alton iz met de betoverende over gangen van langzaam paraderen tot wer velend zwieren waren de toeschouwers deelgenoten in een roes van Iberische hartstocht. De gestyleerde Spaanse dansen, berus tend op populaire tradities uit vele land streken en versierd met talrijke Moorse ornamenten, als vanzelf voortkomend uit eert buitengewoon gecompliceerd rythme, eisen van het lichaam een strenge gehoor zaamheid. Het fascinerende bliksemsnel wisselen van positie veronderstelt zowel volmaakte lenigheid als ingeboren .muzi kaliteit. In dit hevig oplaaien van een wapperende vlam, die eensklaps getemperd wordt tot een smeulend vuur zoals Werumeus Buning het een? zeer gelukkig uitdrukte beleeft men de loutere vreug de van de dans om de dans. Ik heb het meest genoten van de (trou wens zonder uitzondering als antwoord op de geestdriftige toejuichingen gebis seerde). oude volksnummers. In de drie "Baskische dansen, maar ook in de Bolero, zag men als het ware de klassieke passen (pas -de Basque en entrechat) herboren worden. Zij werden slechts overtroffen door de eerste gitana (met begeleiding van .Jesus Ruiz) waarin torso en taille hun su blieme S-vormige vueltas maakten en de Asturiaanse „baile" met de verrukkelijk roffelende zapateados y tacones, dat zijn rythmisch stampende hakken. Bewonde renswaardig waren ook de academische finales sur leatdemi-pointes. En even ge notvol was haar sentimenteel accentuerend of £gl opzwepend castagnettenspel met de volgens eeuwenoude tradities sierlijk be heerste bewegingen van de armen en han den. Het is hier zeker de plaats om de bril- liante pianist Enrique Luzuriaga te loven, die voor een klaterend accompagnement zorg droeg en voor zijn aandeel in het stormachtig applaus dankte met de fors gespeelde Bolero van Ravel als toegift. Het programma na de pauze, waarin o.a enkele partijen uit het ballet „De drie kante steek" ten uitvoer werden gebracht, is minder in mijn smaak gevallen dan het gedeelte daarvoor, maar. was toch stellig de gang naar de schouwburg waard, die te velen helaas niet hebben gemaakt. DAVID KONING. Het Residentie-orkest voor de H.O.V. Zó van Parijs terug, vermoeid maar met de wierookwalmen van het succes rtog om het hoofd, vulde het Residentie-orkest met aan het hoofd onze vanouds bekende Frits Schuiirman gisteren het podium der Con certzaal. Alleen het spaarzaam gebruik drtt de dirigent, vooral in de eerste'helft van het'concert, van zijn rechterarm maakte, deed aan vermoeidheid denken; wij ver namen dat Schuurman zich vertild had. Maar de bewijzen van de Parijse succes sen kwamen ons als diïecte echos uit het Théatre des Champs Eiysées om de oren suizen. Kaarten op tafel: Kijk. zo hebban wij La Mer van Debussy gespeeld! Nou ja, dan lijdt het geen twijfel, dat Parijs door het Residentie-orkest stormenderhand ver overd is. want. eerlijk gezegd, wie zou aan zo'n verfijnde, prachtig uitgebalanceerde, gloedvolle, poëtische, neen visionaire ver tolking kunnen weerstaan? En als dit ons reeds zo treft, hoeveel te meer nog moet het die Fransen zeggen, wanneer hun uit het buitenland, en dan nogal uit het „nuch tere Holland", een zo verrukkelijke her schepping van een meesterwerk hunner eigen kunst, compositie van hem die zich bij voorkeur noemde „musïcien frangais",. voorgediend wordt. Roemen we de prestaties van het orkest, dan roemen we daarmee de kurtst en het kunnen van de dirigent: want het is im mers hij die de onderdelen tot een geheel combineert, ze tot evenwicht brengt, tie dode materie adem en zenuw geeft en be zield doet leven op zijn eigen impulsen, die door vertrouwde gemeenschap met het kunstwerk, er volledig op afgestemd zijn. Dat alles, en nog meer, heb ik zitten bedenken toen ik Schuurman in „La Mer" aan 't werk zag. geheel opgaand in de geest van deze wonderlijke partituur, de klank boetserend, de stuwingen leidend, de climaxen opvoerend en met het inner lijke oor vooruit het klankbeeld scheppend om dit daarna suggestief af te dwingen. Wat heb ik een woorden nodig om dit alles te zeggen, terwijl het kort en bondig zou kunnen luiden: Schuurman dirigeerde niet zozeer van de noten, als direct van het kunstwerk uit; en hij deed het volmaakt omdat hij het volmaakt begrepen heeft! Met de Vierde van Brahms, waarmee de avond geopend werd, was het' aanvankelijk nog even tasten naar de klankverhoudin gen van de zaal. Het werd over 't geheel een vertolking die men goed kon' noemen zonder meer. Maar het wonder begon met „La Mer" en werd voortgezet met La Falla's „Drie kante Steek", waarin Schuurman naar hartelust spanjoliseerde met levendige rhythmen en felle kleuren. Een goed bezette zaal en een ovationeel succes. JOS. DE KLERK. De Haarlemse politie krijgt mobiele radio-zenders Enige maanden geledén deelden wij reeds méde, dat het in de bedoeling lag de radio bij de Haarlemse politie in te voeren. Thans wordt dit plan uitgevoerd. B. en W. vragen, bij de kapitaaldiensi van de begroting voor 1948, aan de raad cre- dieten daarvoor. Het plan is drie radio- zend- en ontvanginstallaties aan te schaf fen, waarvan de kosten geraamd zijn op 6.600. Twee zenders zijn geschikt om in auto's te plaatsen, de derde zal op het hoofdbureau van politie geplaatst worden. Door deze installatie zal de politie in staat zijn contact te hebben tussen deze auto's, die op de weg zijn en het hoofd- politiebureau. Tc 's Gravenhage is opgericht dc stich ting „Het Nederlands Opvoedingsoord", wel ke ten doel heeft het bevorderen van een doelmatige opvoeding en' behandeling van verwaarloosde minderjarigen en de zodnni- gen, wier omgeving ót gedrag bijzondere maatregelen wenselijk maken. De Koniifgin zal Donderdag uit de hoofdstad vertrekken. Om drie uur verlaat de vorstin het paleis op de Dam. waar Zij sedert' 1 December 1947 heeft vertoefd. Zij gaat enige dagen "rust nemen op het Loo om vervolgens haar intrek te nemen in Huis ten Bosch in de residentie. Voor de derde maal in deze winter is de Waal buiten haar oevers getreden. Enkelo veerdiensten moesten reeds gestaakt worden. HAARLEM EN OMGEVING Zes Openbare Voordrachten met nabe spreking worden gehouden op Maandag avonden 9 Febr.15 Maart, door ds. N. R. de Jong in het O.R.G. Centrum. Westerhout- der, in het Burgemeester Reinaldapark en park. 1 A Het algemeen onderwerp is: „Van bij de boerderij in het Noordersportpark, Schriftgeleerdheid vrij!' Grote grondaankopen door Haarlem Vopr de aankoop, vordering en onteige ning van gronden, gelegen in de omgeving van de Eksterstraat, de Schalkwijkerweg, ten Westen van de Delft, ten Noorden van de Orionweg, in de Waarder- en Veenpol- die in 1948 verwacht worden, achten B. en W. een bedrag van 1.187.303 nodig. Op de kapitaaldienst van de begroting voor 1947 werd een bedrag uitgetrokken van 600.000 voor het in gereedheid bren gen van grond tot bouwterrein (ep het aanleggen van rioleringen) ten Oos ten van de Vergierdeweg en ten Noor den van de Eksterstraat. Er wordt nu ver wacht dat voor het uitvoeren van deze werken in 1948 300.000 zal nodig zijn. Schoolgeldregeling gymnasiaal en middelbaar onderwijs De minister.van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan het gemeentebe stuur van Haarlem een circulaire gezonden over herziening .van de verordening- op de heffing en invordering van schoolgeld voor het gymnasiaal en middelbaar onderwijs. In de circulaire wordt gevraagd de bestaande normen voor het verkrijgen in bruikleen van boeken en leermiddelen zodanig te wijzigen dat recht hierop wordt verkregen bij een schoolgeldaanslag van f 42 in plaats van f 28 en bij een gemiddeld toelatings- en bevorde- ringscijfer van 6Vj in plaats van 7. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de verorde ning te wijzigen. Eigenaardigheden in de mens Zag 'men in de oorlog, terwijl de prijzen zoveel maal hoger lagen voor kunstvoorwer pen en antiquiteiten een waardevolle beleg ging, na de oorlog werden zij ondanks her haalde prijsverlagingen practisch niet meer bekeken. Reden waarom de Kunst- en Anti- quiteitenhandel J. J. Heijnen, Zijlweg 111, Tel. 17877 de reeds bij herhaling verlaagde prijzen voor schilderijen w.o. de mooiste exemplaren van oude en nieuwe meesters kunstvoorwerpen, antiquiteiten en curiositei ten nbgmaals en thans^ met 70*/# reductie op de prijzen van 1947.verlaagt. (Adv.) Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel i CaTvé certificaten i Scheepvaart Unie I Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij j H. V. Aj A'dam Rubber Ned. Handel Mij. j N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slot koers gisteren 395 y2 331 407 y2 195 397 324% 209 I88yz 227 189 250 179% 187i/2 130% 470 Openings koersen 363% 332 4141/2 195 189)4 187-vJ 252H 179)4 183 130 De toneelvereniging „D. V. O." geeft mopgen, Donderdag, in het Concertgebouw een uitvoering van het dramatisch toneelstuk van Jan Fabricius „Onder één Dak". De cantincwagen. die Haarlem en Bloe mendaal als resultaat der NIWIN-actio ge zamenlijk naar Indië zullen sturen, zal Donderdag 5 Februari een rondrit door Haarlem maken, opdat de Haarlemmers kun nen zien hoe hun geschenk er uit ziet. Enige dames zullen de wagen vergezellen cn aan delen voor de actie van mevrouw Spoor te koop aanbieden. De lezing van dr. J. C. A. Fetter over „De Russen en hun werk".-die gehouden zou worden in de Remonstrantse Kerk te Haar lem op 6 Februari wordt uitgesteld. In plaats hiervan komt op Vrijdag 20 Februari dr. H. J. Heering, Rem. pred. te Den Haag, ter zelfder plaatse spreken over dc betekenis van de „Wereldraad der Kerken" in op richting. C'andidaat F. H. Nagel te Haarlem is beroepen als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Hijleerd. In Eindhoven is begonnen de Generale Synode der Gereformeerde Kerken, welke geheel aan de behandeling van zendings zaken zal zijn gewijd. Maandagavond 9 Februari geeft het Haarlems Trio (Fred. Luyken. Jan Hoeben cn Onne van de Klashorst) een concert in het gebouw van de Nederlandse Protestanten bond te Heemstede. Het programma vermeldt werken van Haydn, Beethoven en Dvorak. Des middags wordt op uitnodiging van het Heemsteeds gemeentebestuur een concert ge geven voor de leerlingen der plaatselijke ULO-scholen. Uitgaande van de Vrijz. Prot. Jeugdraad te Haarlem zal de Vrijzinnig Prot. Leken spel groep. onder regie van de heer J. Jong bloed. Maandagavond in het gebouw aan de Jacobstraat 6, een opvoering geven van hot lekenspel „Job" van Ds. van Calcar. Deze lekespelgroep heeft in December veel succes geoogst met de opvoering van „Het Kerst spel". Voor de vereniging „Oost cn West" te Haarlem houdt de heer J. G. A. v. d. Upwlch op Dinsdag 10 Februari in het Concertge bouw een causerie over „land en volk. de huidige economische toestand en de toe komstmogelijkheden van Suriname". Ook wordt een gekleurde film vertoond. Zondag is het 25 jaar geleden, dat dc heer Jt G. C. Scheffer benoemd v. erd tot lid van de technische raad van de Nederlandse Krachtsportbond. Dinsdagavond omstreeks acht uur slipte een auto op het Stationsplein, die met een vaart van' ongeveer 50 kilometer linksaf de Kruisweg opreed. De wagen botste met de bumper tegen een mast van de verkeerslich ten, die ontzet werd. Het groen-oranje-rood stoorde zich evenwel aan niets en ging ge woon door. Ds. S. Datema. em. predikant te Drie bergen en thans nog hulpprediker te Dwin- geloo, die van April 1916—Dec. 1921 predi kant is geweest bij de Geref. Kerk van Haarlem viert a.s. Donderdag zijn 80ste verjaardag. PINKSTERGEMEENTE Nieuwe Kruisstraat 14. Donderdagavond 7.30 uur: DOOPDIENST Bijeenkomst op Vrijdag Febr. in de Zuiderkapel GAAT NIET DOOR! Vereniging tot verb. v. h. lot der Blinden in Nederland, in en buiten Europa. Afd. Haarlem. Jaarl. ledenvergadering op Vrijdag 13 Febr. des na middags 3 uur Lorentzplein no. 23. HET BESTUUR CHIEN DE BRIE, reu, 9 mnd.. lieve waakse hond. Schotse Terrier. 6 m. off. stamb. Chow-Chow, 2 m., off. stamb., zwartbonte Cocker-Spaniels, 9 weken. WARMOESSTRAAT 2 Tel. 17254. Fa. H. INEKE Speciaalhuls ln: KARPETTEN VLOERBEDEKKING TAFELKLEDEN MATTEN LOPERS, enz. SCHERMERSTRAAT 26 (bij de Zijlweg) Haarlem Het meest gesorteerd. en wy komen direct uw halen. Electro Technisch Bedrijf Hartendorp KENNEMERSTRAAT 21 SPAARNE 3 en KRUIDBERGERWEG 51, Santpoort HANDWERKSTERS en THUISWERKSTERS Aanmelden van 912 uur en van 25 uur Zijlweg 158 Haar lem, tolef. 20377. Na 7 uur Koppestockstraat 15, Haarlem, telef. 20142. Gevraagd voor Afd. Chemische wasserij TWEE BEKWAME JAPONSTRIJKSTERS N.V. PEEPERKORN, Blekersvaartweg 39. Heemstede. pAMESMANTELFABRIEK vraagt voor direct GEROUTINEERDE MACHINESTIKSTERS GEROUTINEERDE HANDWERKSTERS en BIJPERSERS CONFECTIE, Zijlweg 123. VERVERIJ en CHEM. WASSERIJ vraagt MEISJES Ook gehuwde vrouwen komen in aanmerking. Aanmelden tussen 10-12 uur Fa. J. LOTTGERING. A^mster- damsevaart 30, Haarlem. CONSTRUCTIEBANKWERKERS en MACHINEBANKWERKERS GEVRAAGD door P. C. ANDRé DE LA PORTE Co s METAALBEDRIJF N.V. Aanmelden aan de fabriek Harmenjansweg 99, Haarlem VERVERIJ en CHEM. WASSERIJ vraagt COLPORTEUR-BESTELLER Aanmelden tussen 10 en 12 uur Fa. J. LOTTGERING. Am sterdamsevaart 30, Haarlem. N.V. 's-Gravenhaagse Begrafenis onderneming y „Simplicitas" W. J. INNEMEE ZONEN Fil. HAARLEM Kioderhuisyest 29-33 (v.h. R. Smink) Telefoon 1.0.4.4.1 BEGRAFENIS CREMATIE Inschrijving in hel „ARCHIEF" waarborgt regeling van beschreven wensen Ruim 30-jarige ervaring Boekhouden Belastingen Administraties O. BAKKELO Bloemendaalsestraatweg 147 Santpoort (St.) HONDENBEZITTERS! Koopt al uw Hondonartike- len in een spec. zaak. Ruime collectie Halsbanden. Lijnen, Tuigjes, in div. kleuren o.a. Spec, voor Poedels. Boxers, Herders, Terriers enz. Hon denmanden. Kommeri, Bor stels, Dekjes. metalen en stenen Voederbakjes, Trim- mesjes. Rubber. Speelballen, Kluiven. Kettingen. Muil korven Qresseerbanden. Alle soorten Honden- en Katten brood. Dohijfral. Ons voeder vinden de dieren smakelij ker. hoe kömt dat? Diverse sqorten geneesmiddelen, ge glazuurde Kattenbakken, Fe lix .Voederbakjes, Turfmolm enzovoort. Dol's City Kennel WARMOESSTRAAT 2 Tel. 17254. Fotocopieën beter, sneller en goedkoper Foto Hilarlus GR. HOUTSTRAAT 102 Roer. en Onr. goederen. H. W. VROLIJK. Beëdigd Makelaar, Hensscnsstraat 16. Tel. 23693. Haarlem. PAARDENVLEES 150 gr. op 1 rantsoen. BARENDSESTR. <3 GEN. CRONJéSTR. OJm Herenkleding. Tropcnklcding Witte pakken, Koffers, enz. Koopt tegen correcte prijs alleen 8 RIDDERSTRAAT 3. UJildschuï iwoimirmiamNca iiT:*'"i friiüa

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3