Haarlem verkocht zijn Stadhuis voor 25000 gulden! SCHUDT UW LEVER WAKKER De Geneeskundige- en Gezondheidszorg kosten aan Haarlem f 1.415.544 De Nederlandse kerk in Londen Amerikaanse overwegbeveiliging De nieuwe bonnen Belgische „grendel" op de warenhuizen Sport in het kort DONDERDAG 5 FEBRUARI 1948 5 Om het terug te krijgen verlangde het Rijk de overdracht van 5 kostbare stukken van Haarlemse schilders Tn 1798 150 jaar geleden werd de Bataafse Republiek in acht depai-tementen verdeeld; elk met een Gerechtshof. Het Haarlemse gemeentebestuur, de Munici- paliteit, vroeg toen aan de regering om hier zo'n gerechtshof te vestigen; betogend, dat het gewenst was de bloei der stad, die sterk was achteruit gegaan doch- het ver val van fabrieken en trafieken, te bevor deren. Het verzoek werd ingewilligd en bekrachtigd door de Tweede en Eerste Kamer. Daarover was vreugde in Haarlem! Maar de blijde genoegzaamheid werd sterk getemperd toen voor de huisvesting van het gerechtshof.... het Stadhuis ge vorderd werd! De stedelijke regering moest zich toen behelpen met enige gebouwen in de Jansstraat en in de Morinnesteeg (op de grond daarvan werd later het Gouver nementsgebouw, thans Kantongerecht, ■Rijkswaterstaat en Provinciaal Archief, ge bouwd). De gemeente kreeg van de Ba taafse republiek voor het Stadhuis 25.000. Voor de huizen in de Jansstraat en Morin nesteeg moest 8200 betaald worden. Veel werd de stadsschatkist er dus niet rijker van. Spoedig kwam de omwenteling in ons land. toen stelde de nieuw aangestelde landsregering geen prijs meer op het be houd van het Haarlemse Stadhuis. De stad kreeg het in 1803 terug, maar op voor waarde dat een aantal schilderijen door haar werd afgestaan aan de Nationale Galerij. Er blijkt geen zekerheid over deze schil derijen te zijn. De Haarlemse geschied schrijver de Koning, noemt: Drie stukken van Cornelis Corneliszoon van Haarlem. Het eerste is cle beroemde kindermoord (door Karei van Mander be schreven als „de Kinderdooding"). dat staat in een kast, waarvan de deuren door Maerten van Heemskerck van buiten met een Maria Boodschap en van binnen met de Drie Koningen (de Wijzen uit het Oos ten) beschilderd zijn. Bij elkaar zijn dit alleen reeds vijf stukken! Het tweede is de Godenmaaltijd op de bruiloft van Peleus en Thetis. Het derde Adam en Eva. Het vierde stuk is van J. van Scorel, Maria Magdalena. geschilderd in de trant van Rafael d'Urbino. Tot zover de mededeling van De Koning, die ook door Allan de schrijver van het boek over de Geschiedenis van Haarlem, dat in 1870 uitkwam, vermeld wordt. Het eigenaardige is evenwel, dat de ca talogus van het Rijksmuseum te Amster dam ook de „Zeeslag" in het Haarlemmer meer van de Haarlemse schilder Vroom vermeldt met de aanduiding „werd in 1804 gecedeerd door Haarlem aan de Bataafse republiek". Heeft Haarlem dan in 1804 geen vier maar vijf schilderstukken afgestaan, is een der stukken die De Koning noemt niet daaronder geweest? zo vroegen wij ons af. Daarom hebben wij een onderzoek op het Gemeentearchief ingesteld, waarbij bleek, dat Haarlem inderdaad vijf schil derstukken heeft afgestaan. De vier die de Koning en Allan noemen, plus de „Zee slag" op het Haarlemmermeer. In de acte van overdracht wordt de Maria Magdalena toegeschreven aan een onbekende meester. Nu hangt dit stuk in het Rijksmuseum als een Jan van Scorel. Nadere onderzoekingen hebben dus blijk baar aangetoond, dat die toeschrijving wettigd is. Nieuwe producten van „Multifilm" Bij de gecombineerde Multifilmbedrij- ven te Haarlem en Batavia is weer een aantal rolprenten gereedgekomen, die bin nenkort in de circulatie worden gebracht. Het betreft hier: „Tournooi" van Herman van der Horst met muziek van Jan Mul, „Dragers van het Gulden Vlies" van de zelfde kunstenaars, „Boven in de Kerse laar", een eersteling van Albert Brosens met muziek van Max Vredenburg en „Do denfeest bij de Toradja's", vervaardigd onder supervisie van Mannus Franken. Kunstschilder wilde valse boterbonnen gaan drukken Bij een inval in een woning in de Bos boom Toussaintstraat te Amsterdam trof de rijkspolitie een complete drukinstallatie voor valse distributiebonnen aan. Men stond op het punt boterbon 188 te gaan drukken. Deze bon, welke in tegenstelling met de andere een tweekleurendruk ver eist en geen driekleurendruk, heeft een lange geldigheidsduur. De installatie was ingericht voor het drukken van vellen van 100 bonnen. De capaciteit was 30 van der gelijke vellen per uur. De bonnenvervalser was de 50-jarige kunstschilder-lithograaf K. Tevens trof men in het huis een Pool aan, die reeds geruime tijd Wordt gezocht, verdacht van handel in verdovende middelen. Commandant van onderzeeboot geridderd De Koningin heeft benoemd tot Ridder der Vierde klasse der Militaire Willems orde de luitenant ter zee der eerste klasse H. M. L. F. E. van Oostrom Soede. In de motivering wordt verklaard dat luitenant Van Oostrom Soede van 1942 tot en met 1944 als commandant van Hr. Ms. Onderzeeboot „Dolfijn" in de Middellandse Zee belangrijke successen voor de oorlog voering tegen de vijand heeft weten te be halen door het tot zinken brengen van een Italiaanse onderzeeboot, drie koopvaardij schepen, twee gewapende schoeners en twee Duitse transportschepen. Amsterdammers stalen goederen uit spoorwagons De recherche te Deventer is een complot van spcorwegdieven op het spoor geko men, dat over het hele land opereerde. Zij arresteerde te Deventer twee Amsterdam mers, die in het bezit waren vair 250 meter costuumstoffen en een pak overhemden, welke stoffen even te voren waren gestolen uit een wagon op het spoorweg-emplace ment te Deventer. Een der dieven had een instrument bij zich, waarmede de wagons konden worden geopend zonder de zegels te verbreken. Drie andere leden van dit complot werden in Amsterd m gearres teerd. Ook zij waren in het ^ezit van uit spoorwagons gestolen goederen. i Tn elk geval is Haarlem door deze w... derlijke transactie vijf mooie schilderijen van bekende Haarlemse meesters armer geworden. Eigenlijk zijn het er negen, want het stuk van Cornelis Corneliszoon van Haarlem van de Kindermoord heeft immers op de deuren nog vier schilder stukken van Maerten van Heemskerck. Nu zijn die stukken geen 25.000 maar zeker tienmaal zoveel waard. Misschien zelfs nog veel meer. Het is opmerkelijk dat blijkbaar nooit een poging gedaan is om het wonderlijk besluit van het Haarlemse gemeentebe stuur ongedaan te maken. Gaarne zou men alle stukken van deze Haarlemse schilders in ons Frans Halsmuseum zien hangen! Het Frans Malsmuseum heeft nu enige stukken in bruikleen. Het rijk heeft in de tijd dat de heer Gratama directeur van het Frans Hals museum was, enige stukken aan Haarlem teruggegeven, maar in bruikleen. Het zijn de grote schilderstukken van Cornelis Cor neliszoon van Haarlem over de Kinder moord (met de deuren van Maerten van Heemskerck) en de Godenmaaltijd. De Rotterdamse Bank verhoogt haar dividend Van 5 tot 7 procent Dat wij langzamerhand terugkeren tot voor-oorlogse toestanden, komt ook uit in de weer zeer snelle verslaggeving van onze banken. De Rotterdamse Bank opent deze week de rij met het verslag over 1947. Dat een bank met niet minder dan 225 vestigingen in Nederland, in staat is een maand na het verstrijken van de verslagperiode een vol ledig verslag te publiceren, is zeker te waar. deren. Alle bronnen van inkomen hebben in 1947 ruimer gevloeid dan in 1946, zo.dat de winst 16.4 millioen bedraagt, tegen 13.2 millioen in 1945. Deze winst komt voor een groot deel aan „de gemeenschap" ten goede in de vorm van belastingen, waarvoor niet minder dan ruim 7 millioen moet worden afgestaan. Na toekenning van 1.9 millioen aan de bouwrekening, 1 millioen aan de statutaire reserve en f 2.5 millioen aan de bijzondere reserve, alsmede na storting van 720.000 in het pensioenfonds," kan aan aandeelhouders 7 (v.j. 5 dividend worden uitgekeerd, waarvoor een bedrag van 3.150.000 nodig is. Dus zeer bevredi gende resultaten, ondanks het feit dat de onkosten thans liggen op een niveau dat tweemaal zo hoog is als dat van 1939. De directie uit in het verslag haar be zorgdheid over de ontwikkeling van het controlesysteem der overheid op de ban ken. Alle credieten boven de 50.000 zul len periodiek ter goedkeuring dienen te worden voorgelegd, een maatregel waartoe de credietuitzetting van de banken zelve zeer zeker geen aanleiding geeft, terwijl de directie over de morele verantwoorde lijkheid, die de Nederlandse Bank daardoor op zich neemt, een verantwoordelijkheid die zij de facto niet kan, niet dient en onge twijfeld ook niet wenst te dragen, in dit verslag niet wil oordelen. Gewezen wordt op de wijze, waarop de Nederlandse Bank vóór de oorlog haar doel stellingen bereikte, n.l. langs de lijnen van een gentlemen's agreement. Ook thans zijn de banken bereid tot een volkomen loyale samenwerking onder een dergelijk agree ment in het belang van ons land. De internationale situatie en de uiterst moeilijke economische toestand geven de bank aanleiding er op bedacht te zijn haar positie uiterst sterk te houden. Engeland vond Nederlandse appelen te duur De onderhandelingen, welke van midden December 1947 af gevoerd zijn tussen het Engelse ministerie van Voedselvoorziening en het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen en de „Groefex" (Stichting Groenten- en Fruitexport) over de ver koop van een aanzienlijk kwantum Neder landse appelen naar Engeland hebben geen resultaten opgeleverd. Wegens het verge vorderd seizoen bleek het niet mogelijk van Nederlandse zijde de levering te ga randeren van het minimum kwantum, waarvoor Engeland belangstelling had. Bovendien was er een aanzienlijk verschil tussen de door het Engelse ministerie van "Voedselvoorziening aangeboden prijs en de aan Nederlandse zijde gevraagde prijs, welk verschil niet te overbruggen bleek. Engeland heeft thans een zeer groot kwantum appelen in België gekocht, even wel tegen prijzen en voorwaarden, welke voor Nederland onaanvaardbaar waren. De 9 Muzen Operagebouw te Amsterdam. Te Amster dam is opgericht de stichting ..Operagebouw Amsterdam" welke zich ten doel stelt het bouwen en exploiteren van een operagebouw tc Amsterdam. In de Raad van beheer heb ben o.m. zitting dr. J E. baron de Vos van Steenwijk, me. Ara J. d' A illy en mr. A. de Roos. Laat romanticus overleden. Op 66-jarige leeftijd is te Wiirzburg de componist Her mann Zilcher overleden Zilcher had in Wiirzburg de leiding van het conservatorium en organiseerde aldaar de Mozartfestivals. Als componist en pianist verwierf hij zich bekendheid door laat-romantische piano muziek. Frits Schuurman weer naar Parijs. De dirigent van het Residentieorkest, Frits Schuurman, die dezer dagen met zijn orkest een drietal concerten in Frankrijks hoofdstad heeft gegeven, is uitgenodigd om in Mei het symphonieorkest van de Franse Staatsomroep te dirigeren. Muziekprijzen. Minister dr. J. J. Gielen heeft aan de componiste Saar Bessem een prijs van f 1500 toegekend voor de door haar gecomponeerde kinderopera ..Zwaan kleef aan en aan de componist Hugo Godron een prijs van f 1000 voor zijn „Concertsuite voor piano en strijkorkest". Hoogtepunten. Voor het seizoen 1947 1948 heeft de Wagnervereniging te Amster dam twee internationale kunstmanifestaties voor haar leden georganiseerd Op Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Maart treedt in de Stads schouwburg van de hoofdstad het Sadler Wells ballet uit Londen op. Op Donderdag 17 en Zaterdag 19 Juni wordt, eveneens in de Stadsschouwburg, een opvoering gegeven van Debussy's opera „Pelléas et Mélisandc". Deze opvoering, met geheel Franse bezetting, zal onder leiding van Henri Tomasi staan. Willem Ravelli naar Zwitserland. De zanger Willem Ravelli is naar Zwitserland vertrokken voor het geven van enkele recitals te Davos en andere plaatsen. Het hoogtepunt van deze tournee is zijn mede werking aan de ..Missa Solcmmis" van Van Beethoven, die in Chur zal worden uitge voerd. on u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moei uw lever een liter gal in uw in gewanden doen slromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig cn loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze tc regelen. Het rijk betaalt daaraan veel bij Van onze Londense correspondent) In het hartje van de City, de machtige Londense zakenwijk met zijn monumen tale bankgebouwen, die zich op deze duur ste vierkante mijl ter wereld als het ware verdringen, zodat voor het verkeer maar enkele gleuven zijn opengelaten, bevindt zich een desolaat plekje, van alle kanten ingesloten door steil oprijzende be- vensterde muren. Er ligt slechts wat puin. In de zomer worden de steenklompen overwoekend door paarse lupine. Eens stond hier het intieme middeleeuwse kerkje der Ned. Hervormde Gemeente. In de nacht van 16 October 1940, tijdens het hoogtepunt van de Blitz, werd het kerk gebouw door een Duits projectiel geheel verwoest. Zes eeuwen geleden was het kerkje dooi de Augustijner kloosterbroeders gesticht. Sinds 1550 was dit het bedehuis der Ned. Hervormde Gemeente, die het als geschenk van de jeugdige Koning Edward VI had ontvangen. Oorpsronkelijk was het de vluchtelingenkerk voor de vervolgden uit de Lage Landen, doch de Walen en Huge noten stichtten vrij spoedig een eigen kerk gebouw. De kerk van Austin Friars is feitelijk de Moederkerk der Nederlands Hervormden, omdat te Londen hel eerste organisatorisch verband tussen de Hollandse protestanten tot stand kwam. Toen de Nederlandse vluchtelingen kort na het huwelijk van Mary Stuart met Philips II uit Engeland verdreven werden, vestigde een aantal hunner zich in Embden, van waar zij grote invloed uitoefenden op het protestantisme in Nederland. Hun verbanning duurde zes jaar, want Koningin Elizabeth, die de reformatie krachtig bevorderde, stond hen weer toe terug te komen. De Ned. Hervormde gemeente vormde door de eeuwen hoen het geestelijke en sociale centrum van cle talrijke landge noten, die in Engeland een bestaan vonden. kenhuizen buiten de gemeente 13.500, Brcderodeduin en sanatoria 25.000, na- verpJeging in herstellingsoorden 60.000, inrichtingen voor ouden van dagen en on- geneeslijkcn 120.000, klinische hulp 2000. Uit de begroting en de bijlagen is vast tc stellen op welke onderdelen de tekorten ontstaan. Wij noemen: Geneeskundige armenzorg 108.949 Ziekenhuisverpleging „315.928 Krankzinnigenverpleging 266.549 Laboratorium 49.822 Bestrijding besmett. ziekten 10.372 Geneeskundig schooltoezicht 64.078 Tehuis voor ouden van dagen 76.911 Haarlems Kindertehuis 46.312 De krankzinnigenverpleging eist voor dit jaar f 53.000 meer uitgaven dan voor 1947. Dit is een gevolg van de verhoging der verpleegprijzen. Daartegenover staat dat er nu f 30.000 meer „verhaald" wordt, wat mogelijk is doordat vele patiënten die voor rekening der gemeente verpleegd worden een uitkering krijgen ingevolge de Nood voorziening voor ouden van dagen. Toch wordt dooi- de patiënten en hun familie nog slechts 75.000 biieedragen in de ver- pleegkosten die f 326.300 bedragen. Ingevolge de noodvoorziening int het Te huis voor ouden van dagen nu f 30.000 aan ouderdomsrenten en pensioenen van ver pleegden, in plaats van 10.000 in 1947 Toch. is het tekort op het Tehuis, vergeleken bij het vorige jaar, met niet meer dan 1317 gedaald, daar verschillende uit gaven gestegen zijn. Aan zakgeld voor de verpleegden wordt nu 6500 uitgegeven, wat 2500 meer is dan in 1947. Deze ver hoging staat in verband met de #tijdsom- standigheden. In het verleden is meermalen overwogen de Stadsapotheek op te heffen. Elk jaar sloot de rekening met een nadelig saldo: over 1947 was dit f 5.978. Nu is voor 1948 het tekort geraamd op slechts f 478. Dit komt omdat de prijzen van cle medicijnen, genees- en verbandmiddelen aangepast zijn aan die welke door de particuliere apothe kers berekend worden. Verleden jaar besloot de raad over te gaan tot instelling van een schooltand artsendienst. Dit besluit kon evenwel niet uitgevoerd worden, omdat het rijk plannen had voor een landelijke regeling. Daarvan is evenwel tot heden niets gekomen. Nu vragen B. en W. aan de raad een bedrag van f 5000 voor de jaarlijkse kosten van de dienst en f 1000 voor de oprichtingskosten. Daaruit blijkt dus dat B. en W. het oor spronkelijke plan willen gaan uitvoeren. In vroeger jaren werd er. vooral door de grote steden, over geklaagd, dat alle uit gaven voor armenzorg door de gemeenten gedragen moesten worden. Dat was een der reaenen waardoor het evenwicht in de fi nanciën verstoord werd. Daarin is nu ver andering gekomen. In het vervolg draagt het rijk bij in de uitgaven die de gemeenten voor armenzorg doen. Zelfs in zeer belangrijke mate! Het percentage dat het rijk voor zijn I Onder de Nederlanders, die hierheen kwa- 'Waning neen» is moeilijk te bepalen. Dit 'men, vindt men praktisch alle beroepen komt omdat de grondslagen voor de uitke- vertegenwoordigd. Aanvankelijk werden ringen uit het Gemeentefonds gewijzigd 1 7iin VprcphTlInnfif» rturlra Hein don 7nn De Geneeskundige- en Gezondheidszorg stellen aan de kassen van de overheid zware eisen. Ogenschijnlijk geeft de begroting voor 1948 van cle Gemeentelijke Genees kundige dienst geen tekort, maar dit wordt verklaard uit het feit, dat de tekorten op de andere hoofdstukken (Sociale Zaken) ver werkt worden. Bij elkaar beloopt dit 946.448. Daarbij komt dan nog de subsidie aan het St. Elisabeths Gasthuis van 469.096. Bij elkaar dus niet minder dan 1.415.544 voor de geneeskundige en gezondheidszorg. Dit is ongeveer 70.000 minder dan het voor 1947 geraamde bedrag. Er zijn mee- en tegenvallers. Het subsidie aan lipt Gasthuis is 109.000 hoger. De gemeente dekt het tekort op de exploitatie van deze inrichting. In de stukken merken B. en W. op, dat hel tekort vergroot is dooi de stijging van de post personeelsuitgaven en het feit, dat de steeds hoger wordende kostende prijs der verpleging niet in ver-s houding staat tot de tarieven. (Deze worden vastgesteld door de Prijsbeheersing.) Daar entegen is de post voor de gemeentelijke kosten der ziekenhuisverpleging vermin derd met 213.000. Dit is een gevolg van de gelijkstelling van de rechten van de ij willig verzekerden met de verplicht- verzekerden. Een deel der uitgaven voor ziekenhuisverpleging die de gemeente dus voorheer. droeg, komt nu ten laste der ver zekering. De premieontvangst van de aanvullende ziekenhuisverzekering wordt voor 1948 slechts geraamd op ƒ356.625, tegen ƒ424.000 voor 1947. Maar daartegenover staat dat verwacht wordt dat de gemeente in 1948 niet, meer dan 495.000 zal behoeven uit te geven aan ziekenhuisverpleging, tegen 807.000 in 1947. Verwacht wordt dat die 495.000 als volgt verdeeld zullen zijn: Gasthuis 92.000, Diaconessenhuis 61.000. Mariastichting 85.000, St. Joannes de Deo 37.000, zie- Zuinig met huishoudzeep! De directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten deelt mede, dat door verschillende omstandigheden de laatste bonaanwijzing voor huishoudzeep veertien c'agen is vervroegd. Aangezien de volgende bon voor huishoudzeep op het normale tijdstip zal worden aangewezen, zal het publiek thans acht in plaats van zes weken met dit rantsoen moeten toekomen. De bonaanwijzing voor zachte zeep, aanvan kelijk vastgesteld op 18 Maart, zal een week worden vervroegd. de Hollandse handwerkslieden met open j armen ontvangen. Later ondervonden zy I soms moeilijkheden. Sommige plaatsen, zo- i als de stad Norwich, hebben hun opkomst geheel aan Nederlanders te danken. Vooral de glasblazers en wevers speelden een grote rol. Op een gegeven tijdstip beschikte de Hervormde Gemeente zelfs over acht kerken. De oude generaties van overge komen landgenoten zijn geheel verengelst. De stroom hield echter tot het uitbreken van de eerste wereldoorlog aan. In die idyllische wereld kon men zich nog zonder paspoort of verblijfsvergunning in Enge land vestigen. Allen, die in Nederland lid zijn van een erkend Protestants kerkge nootschap, kunnen deel uitmaken van de Londense gemeente. Deze omvat thans on geveer vier honderd lidmaten. Sinds haar I oprichting heeft zij 51 predikanten geteld. I Uit de moderne tijd kunnen worden ge- J noemd: ds. Adama van Scheltema, ds. Baart de la Faille en de in oorlogstijd over- I bekende ds. J. van Dorp, die in September i 1946 werd opgevolgd door de nog jeugdige ds. R. H. van Apeldoorn. Een zelfstandige gemeente Een unieke omstandigheid is, dat de Londense kerkelijke gemeente geheel zelf standig is en slechts informeel contact met de Synode onderhoudt. Voor haar geldt nog de oude kerkorde, hoewel zoveel moge lijk aan de in ons land bestaande aange past. Een bijzonderheid is ook. dat cle kerkeraad, welke tevens kerkvoogdij is, zichzelve aanvult. De Zuid-Afrikaners, die in Londen wonen, beschouwen de Holland se kerk als de hunne, waar zij in het hu welijk treden of hun kinderen ten doop houden. De heer J. Rus, een stoere Alkmaarder, die al bijna een halve eeuw koster der Hervormde gemeente is en die beter dan wie dan ook cle lotgevallen der Neder landse kolonie kent heeft het kostbare kerkarchief bij het bombardement in 1940 nog op het laatste nippertje gered. Na de verwoesting van het gebouw stelde de Church of England de St. Mary's Kerk bij Berkeley Square ter beschikking van de Hervormde gemeente. Zo spoedig mogelijk zal met de bouw van een nieuwe kerk in Austin Friars worden begonnen. Wanneer alles meeloopt, hoopt men de eerste steenlegging het hoogtepunt te maken van de in 1950 te houden feeste lijkheden. Belgisch leger wordt kleiner zijn. Verschillènde oude grondslagen zijn vervallen en daarvoor is o.a. in de plaats gekomen de Armenzorg. De berekening voor de eerste clrie jaren is als volgt: Berekend moet worden wat de gemeenten in de jaren 1939-1941 hebben uitgegeven aan onderwijs en armenzorg. Het gemiddelde bedrag per inwoner wordt in de komende jaren als rijksuitkering ver strekt. Ook berekend per inwoner. Daar door wordt de uitkering uit het Gemeente fonds voor 1948 f 4.277.322. Daarvan berust ongeveer f 2.470.000 op de grondslag ar menzorg en f 1.800.000 op de grondslag onderwijs. Over 1941 gaf Haarlem aan armenzorg uit f 2.807.475 voor 137.576 inwoners. Nu vermeldt het hoofdstuk sociale zaken een nadelig saldo van f 3.205.049, maar het aantal inwoners is nu ook gestigen tot 157.053. De N. C. R. V.-studio te Hilversum, welke in 1940 juist gereed was gekomen, doch nog niet over een technische installatie beschikte, heeft deze eindelijk gekregen, zodat eerst thans de uitzendingen uit dit sludiogebouw kunnen worden verzorgd. Tot dusver was de N. C. R. V. de gast van andere omroepverenigingen, voornamelijk van de K. R. O. Van 8 tot en met 21 Februari zyn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten KA. KB. KC 802: 175 Algemeen: 500 gram suiker, boterham strooisel, enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen. 176 Algemeen: 1600 gram brood (geldig t.m. 14 Februari a.s.). 177 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen gebak (geldig t.m. 21 Febr. a.s.). 179 Algemeen: 250 gram zachte zeep en 125 gram soda. 165 Reserve: 800 gram brood (geldig t.m. 14 Februari a.s.). 168 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 14 Februari a.s.). Bonkaarten KI), KE 802: 673 Algemeen: 500 gram bananen (voor- inlevering). 674, 675 Algemeen: 250 gram suiker, boter- hamstrooistel, enz., of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gr. versnaperingen. 676 Algemeen: 400 gram brood (geldig t.m. 14 Februari a.s.). 677 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen gebak (geldig t.m. 21 Febr. a.s.). 679 Algemeen: 500 gram zachte zeep en 250 gram soda. 664 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 14 Februari a.s.). 668 Reserve: 500 grain bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. Bonkaarten MA. MB. MC. MD. Mil 802 (bijz- arbeid. a.s. moeders en zieken): 1055 Suiker: 250 gram suiker, boterham strooisel. enz., of 500 gram jam. stroop, enz., of 250 gram versnaperingen. Tabak- en Versnaperingenkaarten enz. QA, QB. QC 802: 07, 11 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 09 Versnaperingen: 200 gram versnaperin gen of 200 gram suiker, boterham- strooisel, enz., of 400 gram jam, stroop, enz. 12 Versnaperingen: 100 gram versnaperin gen, of 100 gram suiker, boterham- strooisel, enz. of 200 gr. jam. stroop enz. De bon 673 Algemeen voor bananen moet uiterlijk op 14 Februari bij de groentehan delaar worden ingeleverd. Keuzebon twee weken geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat de bonnen voor gebak in liet ver volg in plaats van vier, twee weken geldig zullen zijn. Rondetafelconferentie over Benelux-hierproblemen Nederlandse en Belgische brouwerijen hebben een ..rondetafel-conferentic" ge houden ter bespreking van de moeilijkhe den. ontstaan door de gelijkschakeling van de bieraccijns op grond van de Benelux- samenwerking. In België kwamen tal van protesten uit de brouwerij kringen wegens het grote verschil tussen de bieraccijns in ons land er. België 19 en 7 per hl.) Op de conferentie is van Nederlandse zijde betoogd, dat een vergelijking van het Belgische accijnsniveau met het huidige Nederlandse eigenlijk verkeerd is. Kort voor het vertrek van cle Duitsers werden op de bieraccijns 100 opcenten gelegd, hetgeen bij andere artikelen niet geschied de. De bieraccijns is daarom per hectoliter eigenlijk niet f 19 maar de helft daarvan, zijnde 9.50. Het Belgische niveau is f 7.50, zodat beide niveaux dicht bij elkaar liggen. De conferentie heeft zich verder bozig gehouden met het invoerrecht op hop. Tot nu toe bestond in Nederland zulk een in voerrecht niet; in België daarentegen wel. In de douane-overeenkomst is nu een ge meenschappelijk invoerrecht van 8 pet. van de waarde opgenomen. Hiertegen wordt krachtig stelling genomen, omdat dit nieuwe tarief veel hoger is dan het vroegere Belgische tarief en dit bovendien aan de Belgische hopplanters de abnor maal hoge protectie van 15.000 francs per hectare geeft. COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN BIJ VOORZITTER VEILIGHEIDSRAAD De commissie voor Goede Diensten heeft een bezoek gebracht aan de voorzitter van de Veiligheidsraad. A. G. L. McNaughton (Canada). Verwacht wordt, dat het rap port van de commissie begin volgende week aan de raad zal worden voorgelegd. België heeft viermaal zoveel winkels als Nederland (Van onze Brusselse corresinndent) Het Belgisch parlement heeft enige tijd ge leden de „grendelwet", die in 1930 aan genomen werd. verlengd. Dat betekent, dat de grote warenhuizen in België geen nieuwe filialen in de provincie mogen op richten en niet tot uitbreiding van hun huidige installaties etc. mogen overgaan. Deze wet beschermt dus de kleinhandel tegen de grote economische macht van de magazijnen, die massaal inkopen, een betere „service" bieden en als regel goed koper zijn dan de kleinhandel. Men wacht thans op de resultaten van de volkstelling om precies te kunnen uit maken hoeveel winkeliers er sedert de oorlog bijgekomen zijn. Volgens de telling van 1937 was er in België op 24 inwoners één winkelier tegen één op 83 inwoners in Nederland, één op 89 in Zwitserland en één op 169 in Frankrijk. Sedert 1940 is het laantal bakkers in België met 48<^- toege- De Nederlandse Spoorwegen zullen er toe overgaan de op afstand bediende over wegen met Amerikaanse afsluitbomen en stoplichten te beveiligen. Deze Ameri kaanse sluitbomen zijn half zo lang als de gebruikelijke en reiken dus slechts over de halve breedte van de weg. Zij zullen de rechterhelft van de weg afsluiten, ge rekend in de rijrichting van het wegver keer. De automobilist die er niet in slaagt zijn wagen tijdig tot stilstand te brengen en dus onder de eerste boom doorschiet, zal geen tweede boom aantreffen. De twee de boom laat immers het weggedeelte waar hij op rijdt het linkergedeelte voor het verkeer uit tegenovergestelde richting vrij. Het opgesloten worden tussen twee bomen behoort bij deze over- wegbeveiliging dus tot het verleden. Bo vendien komen er Amerikaanse flikker stoplichten. Voorlopig zal een proef op een twaalftal overwegen worden genomen. Blijkt deze oplossing te voldoen veel zal hierbij van de zelfdiscipline van de weggebruikers afhangen dan kunnen orders voor de productie van deze instal laties bij de Nederlandse industrie wor den geplaatst. De Amerikaanse afsluitbomen komen alleen bij de op afstand bediende overwe gen. Voor de ter plaatse bediende over wegen is een afsluiting met halve bomen niet nodig. In 1947 werden de afsluitbomen van spoorwegovergangen 248 keer aangereden. nomen, het aantal slagers met 24e;o c.i Naar uit de bogrotmg voor het d.enstjaar ,,cl aanla, kleinhandelaars in zuivelpro- 148 van het Belgische ministerie van met 15^. 1948 van het Belgische Landsverdediging blijkt, zal het effectief van het Belgische leger dit jaar tot 62.626 manschappen worden teruggebracht. In 1947 was dit getal 70.555, in 1945 114.500. I11 het rapport, dat de begroting vergezelt, wordt er op gewezen dat er niet naar ge streefd wordt een grote legermacht op te richten: wel wordt getracht een „doelma tige verdediging" van het Belgische grond gebied voor te bereiden. Franse staat maakt goede zaken Volgens Agence France Presse verwacht het Franse ministerie van Financiën een onmiddellijke winst van 30 milliard francs I11 België is het openen van een zaak sl niet aan bepaalde voorwaarden b.v. het overleggen van bewijzen van beroepsbe kwaamheid, kapitaal enzovoort, onder worpen. Men behoeft ook niet ingeschre- TRANSFER VAN 18.000 POND. Shackle- ton. de binnenspeler van Newcastle United en international gedurende de oorlogsjaren, werd door Sunderland voor 18.000 pond overgenomen. Dit is na de 20.000 pond voor uit hoofde van de intrekking der huidige Tommy Lawton het hoogste bedrag, dat ooit biljetten van 5000 francs door het hoge voor een speler betaald is. aantal vernielde biljetten en het aantal biljetten, dat niet zal worden ingeleverd om andere redenen. Inmiddels heeft de Franse regering toegestaan, dat de periode tot inlevering van de bankbiljetten van 5000 frs. wordt verlengd tot hedenmiddag 12 uur NIEUW WERELDRECORD 200 YARDS SCHOOLSLAG HEREN. De Amerikaan J. Verdeur verbeterde zijn eigen wereldrecord over de 200 yards schoolslag, door deze af stand in 2 min 16 sec. af te leggen. Het vorige record vestigde hij op 22 Maart 1947 te New Haven met een tijd van 2 min. 16.4 sec. ven te zijn bij een vakgroep. Dit heeft tot gevolg, dat in de diverse sectoren van de handel de controle ontbreekt. Er is een verplichting, n.l. de inschrijving in het handelsregister. Tegenover 1937 zijn die inschrijvingen echter van 434.000 tot op 919.000 gestegen, een cijfer dat geen reke ning houdt met de sterfgevallen en fail lissementen. Intussen wil men echter niet hardhandig ingrijpen om het aantal win keliers te verminderen, daar men ver wacht, dat de overvloed aan goederen automatisch de onbekwame winkeliers zal uitschakelen. De grote warenhuizen hou den al weer seizoenuitverkoop en danken vrouwelijk personeel af. Bcdriifs^roop „M.A.A." vraagt instelling van een ereraad Bestuursleden van de vakgroep ..Make laars in assurantiën en assurantiebezor gers" en de vakgroep „Assurantie-agen ten". welke deel uitmaken van de bij be sluit der Hoofdgroep Verzekering opgehe ven bedrijfsgroep „M.A.A." zullen een telegram zenden aan de minister van Fi nanciën met het verzoek een ereraad in te stellen, welke zal moeten oordelen over de beschuldigingen door de minister in de vergadering van de Tweede Kamer van 2 December geuit aan het adres van mr. Dl. R. A. L. Houtappel, waarnemend se cretaris der bedrijfsgroep. Minister Lief- tinck zeide in deze zitting, dot de heer Houtappel zich schuldig had gemaakt aan „het plegen van onregelmatigheden met goederen, die hem niet toebehoren". Een deurwaarder, die, hangende het kort geding dat over de kwestie van de ophef fing der bedrijfsgroep en de vakgroepen bij de Haagse rechtbank aanhangig is ge maakt, beslag heeft gelegd op het bureel der vakgroepen en elk der 'vertrekken ver zegeld had, kreeg de telefonische mede reling, dat „de kat een der zegels verbro ken had". De deurwaarder heeft zich van dit feit overtuigd en hierover rapport op gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5