Haarlems Dagblad Storm in 1848 EUROPESE UNIE Engeland wenst de Lage Landen ter Driemogendhedenconferentie Drielandenconferentie boekte slechts magere resultaten Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie De Koningin heeft Amsterdam verlaten J 62e Jaargang No. 18836 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Admln. 10724, 114825 Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkanlooi H.N.. Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132, Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 6 FelIrOari 1918 Vcrschjjnt dagelijks ochalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem li 4L IN DE LAATSTE WEEK van ijand precies een eeuw geleden |zijn, •- ae laatste koning van Frankrijk ten va: w.rd gebracht. Hij was Louis Phi- lippe d'Orlëans, bijgenaamd de Burger- koning en zijn aftocht was het sein tot een storm, die over geheel Europa losbrak, vele machtigen deed tuimelen, de overwinning van de liberale gedachte op het conserva tisme bracht en de njoderne democratische staatsvorm aan het bewind. Wij zijn voornemens weldra e«i reeks beschouwin gen over de betekenis van de omwenteling van 1848 te publiceren; zij zullen velen kunnen helpen om de achtergrond der ge beurtenissen in de moderne tijcl beter te begrijpen. Terwijl het huidige Frankrijk in een crisis verkeert, die grote spanningen veroorzaakt en die het zijns ondanks weer in de toestand van vergroot en tragisch spiegelbeeld van Europa's innerlijke con flicten heeft gebracht, is het interessant enkele bijzonderheden van des Burger- konings val uit de historie op te roepen. Dat feit voltrok zich snel, onverwacht, on voorbereid. Want er heerste wel enige onrust in Parijs in Februari 1848, de liberalén hadden wel hun grieven tegen het conservatieve beleid van de oude koning hij was 75 jaar en van de strakke, gestrenge Cal vinist Guizot, die sinds acht jaar zijn mi nisterie aanvoerde, maar een zo snelle en [dramatische ontknoping werd niet voorzien. De oppositie had-een openlucht-meeting aangekondigd, waarin verscheidene spre kers de wenselijkheid- van staatkundige hervorming zouden betogen. Guizot ver bood die demonstratie en er waren wat relletjes. Niet veel, en het was ook niet nieuw. Men kende dat. Bereden politie en militairen herstelden zonder grote botsin gen de orde. Het bleef een beetje onrustig, er werden een paar barricades opgericht en 'savonds stookten enkele lieden een vuurtje van de stoelen in het plantsoen der Champs Elysées, maar het had alles zo weinig te betekenen dat de troepen 's nachts naar hun kazernes terugkeerden. De volgende morgen waren er meer barricades en zij rukten weer uit. De relletjes-makers pap ten gezellig aan met de soldaten en de stemming was opgewekt. Maar de regering beging de fout, de Garde Nationale ook te doen optreden en deze dilettantische orde bewakers uit de middenstand stichtten een zekere verwarring, temeer omdat een aan tal van hen voor de voorgestelde hervor mingen was en dit niet verborg. De monar chie steunde op de middenstand en het zag ir dus kwader uit. De koning besloot tot toegeven en Guizot werd ontslagen, waarop de politici Thiers. Odilon Barrot en Molé lallen in aanmerking kwamen voor een ka binetsformatie, de laatste aanvankelijk werd uitverkoren en de verwarring begon. Eerst klaarde Guizot's ontslag de situatie op, maar 's avonds kwam een aantal lieden op de gedachte, een rel voor zijn huis te gaan maken. Dat werd dpor infanteristen bewaakt. Later werd getuigd, dat de nogal vrolijk gestemde menigte begonnen was met hen met gejuich te begroeten. Plotse ling verkeerde alles in tragedie. Iemand zwaaide met een brandende fakkel. Een Corsicaanse sergeant Frankrijk heeft vele ervaringen opgedaan met zijn Corsi- canen werd daar nijdig door en hij schoot de man dood. Dit schot was de aan leiding tot alles. De bewakingstroep werd er wild door en loste een salvo op de me nigte op zo korte afstand, dat ettelijke doden vielen. En het was deze gebeurtenis, 'die Parijs ontketende: de volgende morgen waren de straten propvol en eiste men het aftreden van de oude koning. Er werd nu algemeen voor staatkundige hervorming gedemonstreerd, op de troepen viel niet meer te rekenen, Molé weigerde zijn op- jdracht te aanvaarden en na verwarde dis cussies tekende de koning zijn troonsaf stand. Hij en de koningin, met enkele ge trouwen. verlieten inderhaast de Tuilerieën reden in drie huurrijtuigen weg. Het jwas een armelijke en droeve aftocht. Ver gezeld door Guizot, die hem in ballingschap [volgde en wie nog een lang leven beschoren zou zijn. bereikte Louis Philippe het veilige Engeland, waar hij twee jaar later stierf. De korte Februari-revolutie had zich snel voltrokken. Maar zij bracht alle landen van [Europa in beroering en verzette er de ba- ikens. In Frankrijk zelf leidde zij, na het optreden van een voorlopige regering onder leiding van de dichter en welsprekende redenaar de Lamartine (die maar drie maanden aan het bewind bleef en toen al rijn invloed verspeeld had) tot de Tweede Republiek. Het was van de aanvang af een wankele en onzekere republiek, niet het minst omdat zij een Bonaparte tot haar president had gekozen. Op 2 December 1851 zou hij zijn geslaagde staatsgreep doen en weinige maanden later zou hij als keizer Napoleon III en als dictator, het Tweede Keizerrijk vestigen, dat zich achttien jaar in een vreemd en romantisch bestaan zou handhaven eer het ten onder ging in de stag bij Sedan verslagen door de legers van Duitsland. Ondanks deze vreemde, contrasterende ontwikkeling der gebeurtenissen in Frank rijk, dat pas in 1871 in de Derde Republiek ten duurzame vorm van zijn modern de mocratisch streven vond, was voor Europa het grote keerpunt, waarop de moder ne democratische staat werd ingeluid. Ook m ons rustige land, waar het geen barri cades en geen oproer bracht, maar wel de irote hervorming van de staat, door Thor- j 'oeeke geïnspireerd en geleid. Uit hetgeen een eeuw geleden in Parijs geschiedde zou men gaarne willen aflezen welke mogelijkheden de huidige, in zo grote Spanning en onzekerheid levende Vierde Republiek beschoren zijn. Maar dat is niet mogelijk. Misschien toont dat enkele schot, •foor de Corsicaanse sergeant Giaeomini lelost, wel het best aan hoe onmogelijk het k Het valt niet te voorspellen. Misschien 1 zal er geen omwenteling komen. Misschien j Mi alles zich in rustiger banen ontwikkelen, j R p i JOURNALIST IN SPANJE GEARRESTEERD Dé Spaanse politie heeft de Luxembur ger Gordian Troelier gearresteerd, die Verdacht wordt van hulp aan de ontsnap ping van een lid der Baskische onder grondse beweging naar Frankrijk. Troeller, een geaccrediteerd journalist, is onder andere correspondent van het Al gemeen Handelsblad", Prof. R. Casimir zal op Dinsdag 10 Jebr in de aula van de HBS A voor de af deling Haarlem van de Vereniging voor Raedagogiek een voordracht houden over •Dc opvoeding als sociale functie Hector McNeil bereidt in Brussel het contact voor Hector McNeil, de Britse minister van Staat, die zoals gemeld in Brussel vertoeft, heeft aldaar verklaard, dat de Britse regering erop aangedrongen heeft, dat België, Nederland en Luxemburg uitgenodigd zullen worden om op de driemogendheden conferentie, die 19 Februari te Londen zal beginnen, hun standpunt over de voor gestelde toekomst van tVcst-DuitsIand uiteen te zetten. Naar Reuter uit Londen verneemt heeft de Franse regering gunstig geantwoord op het Britse ontwerpvoorstel om gezamen lijk een West-Europese bond aan de drie Beneluxlanden voor te stellen. De volgen de stap is thans, aldus Reuter, de ontwerp tekst aan de regeringen van de Benelux voor te leggen. Waarnemers te Londen zijn het er over eens, dat de wijze, waarop de Benelux het Engels-Franse ontwerp zal ontvangen, grotendeels zal afhangen van de mate, waarin de bond een werkelijke stem krijgt in de politieke besluiten voor lange termijn betreffende de economische toekomst van Duitsland in het algemene kader van de West-Europese samenwer king. De wegbereider. In een rede voor de Britse Kamer van Koophandel in België, waarschuwde de Britse minister van Staat Hector McNeill, dat de stichting van een Westelijk blok offers zal vergen van alle betrokkenen. Hij achtte de prijs echter nimmer te hoog, wanneer Europa zich op deze wijze kan beveiligen tegen dé opkomst of uitbreiding van iedere soort autoritair bewind, van welke hoek dit ook moge komen. McNeill wees er op, dat Europa in de loop der geschiedenis nooit enige soort van Pan-Europees despotisme heeft aanvaard noch dat van Napoleon, noch dat van Hitier. Hij ging voort: „Het lijkt nu biina of Europa een nieuw besluit genomen heeft. Europa bevestigt niet alleen nog maals, dat geen dictatuur zal worden aan vaard. het kondigt bovendien aan, dat het onmiddellijke stappen zal ondernemen om ten te gaan en de voorwaarden te scheppen voor het voorkomen van de nood en de opkomst van welke dictator of soort van autoritair systeem ook". „Dit is naar mijn mening de gedachte die achter het plan Marshall en de Parijse conferentie leeft en die zeker de stimulans is geweest voor de recente rede van de Engelse minister van Buitenlandse Zaken". Verder zeide McNeil: „Het dient te wor den opgemerkt, en wij kunnen er niet ge noeg de nadruk opleggen, dat dit besluit niet in strijd is met het handvest van de Verenigde Volken, niet noodzakelijk in strijd behoeft te zijn met niet-Europese ondernemingen, waarvan Europese landen deelgenoot kunnen zijn, niet exclusief is en niet offensief maar defensief" Hij besloot: „Europa kan Europa niet zijn, wanneer het een Pan-Europeanisme wordt opgelegd. Het is mogelijk dat wij aan het begin staan van de weg, die naar een vrijwillig Pan-Europeanisme leidt. In dat geval zal Europa groter worden dan het ooit geweest is. Zijn ontwikkeling zal zich ononderbroken voortzetten, zijn in stellingen en bedrijvigheid hetzij indi vidueel als groepsgewijs welke een spe- Nederlands-Argentijns handelsaccoord Donderdag werd overeenstemming be reikt over de voorwaarden van het Ne derlands-Argentijns handelsverdrag. De overeenkpmst kwam tot stand na onder handelingen tussen de Nederlandse han delsmissie enerzijds en de president van de Argentijnse nationale economische raad, Migüel Miranda en de president van de centrale bank, Orland Maroglio, ander zijds. De volgende stappen van Argentijnse zijde zijn een bestudering van het ontwor pen verdrag door de nationale economische raad en het kabinet. Nadere bijzonderhe den werden niet bekend gemaakt. (United Press). ciaal Europees karakter dragen, zullen uit botten en groeien, omdat de vrije wil de altijd aanwezige en fundamentele verkla ring is van de Europese levenswijze". Eerder op de dag hadden Hector McNeil, de Belgische premier Paul Henri Spaak en de Nederlandse minister van Euitenlandse Zaken, baron van Boetzelaer van Ooster hout en diens Luxemburgse collega Joseph Bech de lunch gebruikt bij prins-regent Karei. In de middaguren had McNeil een onder houd van een half uur met <?e Franse ambassadeur in België, Jean de Hauteclo- que. McNeil is voornemens zich Vrijdag ochtend per vliegtuig naar Londen te be geven. (United Press). Scandinavië Men verwacht te Stockholm, altlus meldt Reuter, dat de vorming door de Scandina vische landen van een neutraal „buffer*- bloc" tussen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie het voornaamste onder werp zal zijn van de besprekingen, die de minister-presidenten van Zweden, Dene marken en Noorwegen over nauwere sa menwerking zullen voeren. Volgens het Gothenburgse liberale blad „Handels och Sjofartstidingen" waren de ministers van Buitenlandse Zaken der drie landen reeds overeengekomen zich te distaneiëien van het plan voor een verbond van West-Euro pa en nauwer samen te werken, voordat de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken in het parlement had meegedeeld, dat zijn land niet deel zou nemen aan het plan- Bevin. Waarnemers te Stockholm ve*wachten, dat het „bloc" het karakter zal dragen van een „geestelijk verbond" in losse «amen- hang. opdat men zich niet het misnoegen van de Sovjet Unie op de hals haslt. Amor onder het ijzeren scherm De opperste raad van de Sovjet-Unie heeft gisteren in plenaire zitting e«en de creet van het presidium van 15 Februari 1947, waarbij huwelijken tussen Sovjet burgers en buitenlanders verboden worden, geratificeerd. Ruilzegels De jeugd heeft weer een nieuw vermaak en tijdverdrijf ge vonden. Huis aan huis zijn vellen met ruilzegels verspreid en het is de grote kunst zoveel zegels van een bepaald type te verzamelen, dat men een gooi kan doen naar de als prijs uitgeloofde ameublementen, radiotoestellen, electrische schcer- apparaten, schemer lampjes, eierdopjes, en wat niet el meer. Overal in "e stad worden tha »s on geregelde beurzen gevonden, waar een levendige hendel in de kleurige papier tjes wordt gedreven met als regelmatig terugkerendkreet: Krijg ik (jie, dan mag jij dezt." - Bij deze transacties is er ook nog een lachende derde: de Nationale JWonu mentenconmissie, wier kas door deze actie aardig gespekt zal worden. En dat is ook de bedoeling. „Nederlanders waren terughoudend en zelfs wantrouwend" Tijdens de gisteren gehouden vergade ring van de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Belgische Kamer, heeft de Belgische minister van Buitenlandse Han del, van der Straeten-Waillet, een uiteen zetting gegeven over de conferentie van de Benelux-groepering te Luxemburg. De minister zeide te hopen dat een soe peler toepassing van het betalingsaccoord niet Nederland bereikt zal worden en een evenwicht tot stand zal komen tussen uit voer en invoer. Naar de minister verder mededeelde is men nog niet tot een accoord kunnen ko men betreffende de rechten op bier, alco hol, suiker en benzine. Evenmin is men tot een overeenkomst kunnen geraken in- Regering antwoordt Eerste Kamerleden Het concept voor een wettelijke re geling van de publiek-rechtelijke be drijfsorganisatie is thans gereed en door de commissie-Van der Ven in behan deling genomen, aldus deelt de regering mede in haar antwoord aan de Eerste Kamer op de politieke beschouwden van dit college over de rijksbegru^ng voor 1948. De regering herhaalt, dat zodra »r een verbetering intreedt in de politiekv ont wikkeling en de toestand in Indonesia, ook het tempo van de terugkeer der tr<>epen opnieuw in ernstige beschouwing zo,, wor den genomen. Medegedeeld wordt «at de kosten der Commissie-Generaal in 1946 103.040 en in 1947 385.254 bedtuegen. Met betrekking tot de sociaal-economi sche politiek wordt verklaard, dat voor spellingen omtrent toekomstige belangrijke verlagingen van de kosten van levensander- houd onmogelijk zijn. Met het georganiseerd overleg mor den besprekingen gevoerd teneinde door een technische herziening var» het Bezoldigingsbesluit de noodzakelijke aanpassing te bereiken voor die groe pen van overheidspersoneel, voor wie de tot dusver toegepaste loonsverhogin gen onvoldoende zullen blijken te zijn. Even over drieën Donderdagmiddag werd de Koninklijke standaard, welke met enkele korte onderbrekingen van 1 De cember af van de koepel van het Konink lijk Paleis op de Dam te Amsterdam had gewaaid, ingehaald. Het verblijf van de Koningin in de hoofdstad was geëindigd. De Landsvrouwe verliet om drie uur het paleis, uitgeleide gedaan door de Commis saris der Koningin in de provincie Noord- holland dr. J. E. baron de Vos van Steen- De Koningin verlaat het paleis op de Dam. Achter Haar de burgemeester van de hoofd stad mr. A. J. d'Ailly. wijk, burgemeester mr. A. J. d'Ailly en hoofdcommissaris H. A. J. G. Kaasjager. Bij-het afscheid dankte de Koningin de burgemeester zeer hartelijk. Zij verklaarde dat zij zeer had genoten van haar verblijf in Amsterdam. 1 Het ligt voorlopig niet in het voornemen de textieldistributie op te heffen. Aan de leden, welke het denkbeeld van instelling van een „Kamer van Bezwaren" opperden, antwoordt de regering, dat een binnenkort in te stellen commissie dit denk beeld zal bestuderen. Communisme. De regering verklaart van mening te zijn, dat het communisme in zijn huidige vorm beschouwd moet worden als een ideologie, strijdig met de Christelijke opvatting om trent het wezen van mens en maatschappij. Zij meent het leerstellig communisme ech ter niet beter te kunnen bestrijden dan door een beleid, eensdeels gericht op be houd en versterking van de Christelijke grondslagen onzer samenleving, anderdeels op het verwezenlijken van de gedachte der sociale rechtvaardigheid, in het ontbreken waarvan immers het communisme zijn vruchtbaarste voedingsbodem vindt. Voor zover het communisme een staat kundige realiteit in het internationale leven is geworden, mag de regering de ogen niet sluiten voor de noodzakelijkheid om in zo goed mogelijke verstandhouding met alle volken ter wereld het hoge goed van de vrede te behoeden. De regering is wars van eenzijdige oriëntering op bepaalde landen in Oost-Europa. Dit sluit niet uit dat zij ook met deze landen in verbinding treedt. De regering kan de opvatting van die leden, die menen, dat het buitenlandse be leid der regering in toenemende mate ge tuigt van afhankelijkheid van de Verenig de Staten niet onderschrijven. Aan de re gering der Verenigde Staten, die bereid is zich grote opofferingen te getroosten voor de wederopbouw van Europa, doet men een grievend onrecht, wanneer men in deze spontane hulpverlening een uiting ziet van Amerikaans imperialisme. Tenslotte zegt de minister-president toe. dat zo spoedig mogelijk een beslissing zal worden genomen of de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting in Indonesië zal blijven. Dubois volgt Graham op in Commissie van Drie De benoeming van Coert Dubois oud consul te Batavia, tot Amerikaans verte genwoordiger in de Commissie van Goede Diensten. die onlangs door ANP-Aneta werd gemeld, is door het departement van Buitenlandse Zaken te Washington be vestigd. Prof. Graham's functie als president van de universiteit van Noord-Carolina maakt het hem onmogelijk langer deel uit te ma ken van de Commissie van Goede Diensten. Griekenland democratischer De Griekse premier. Themistocles So- phoelis, heeft verklaard, dat de wet, di' alle stakingen in Griekenland verbied zou worden opgeheven. Hij deelde aa het Britse socialistische parlementsh Blackburn mee, dat de wet zou worde ingetrokken, zodra de toezichthoudend' commissie der arbeiderscorporaties en vak- verenigingen met hun werkzaamheden zouden beginnen. FINNEN IN KOMINFORM De Finse communistische partij heeft be sloten zich bij de Kominform aan te slui ten. Binnen enkele dagen wordt een be kendmaking verwacht. 7ake het probleem der omzetbelasting. Men zal thans trachten een werkpro gramma vast te stellen, dat zich uitstrekt over een periode van drie jaar. Met betrekking tot het transport- en havenprobleem had de heer Van der Straeten-Waillet een grote terughi udend- heid en zelfs wantrouwen bij de Neder landers kunnen vaststellen, zo deelde hij mede. Geen toezeggingen. Onze Brusselse correspondent schrijft over dit onderwerp nog: Zoals blijkt uit het communiqué, dat de ministers van de Benelux-landen na hun drie daagse conferentie te Luxemburg be kend maakten, is er op het gebied van de gelijkschakeling der accijnzen en omzet belasting der drie landen niet veel posi tiefs bereikt. Deze gelijkschakeling moet de tweede phase inluiden van de volledige economi sche unie tussen België, Nederlar.d en Luxemburg. Naar ik in Brusselse rege ringskringen vernam, is de weerslag van die eventuele eenmaking op de staatsin komsten de voornaamste reden van de ma gere resultaten van deze besprekingen ge weest. In Nederland en in België vormen accijnzen en omzetbelasting een post van de staatsbegroting, die niet zonder gevaar voor het evenwicht kan worden gewijzigd. De ministers van Financiën, de profes soren Lieftinck en EySkens, hebben er dan ook angstvallig voor gewaakt, dat geen enkele concessie werd gedaan. Waar de omzetbelasting in Nederland, in haar ge heel. op 3.5% komt (van fabriek tot ver bruiker), kent men in België luxe-omzet belastingen, welke bijvoorbeeld veor de aankoop van een auto tot 7.5van de fac- tuurwaarde gaan. Er zijn in Luxemburg niettemin enige kleine resultaten geboekt. De accijns op margarine is in België sedert de bevrij ding opgeschort. Zij zal nu afgeschaft worden, zodat hier een eenmaking met Nederland is bereikt. De Beigische premier Spaak merkte overigens op. dat tussen België en Luxem burg sedert 25 jaar een economische unie bestaat, zonder unificatie- in het heffen der omzetbelasting. De reden van het organi seren van een speciale conferentie in Den Haag over de accijnzen op de suiker ligt hierin, dat de Belgen over korte tijd de prijs moeten vaststellen, welke aan de suikerbiettelers dient te worden betaald. De bieraccijns, waartegen de Belgische brouwers op voorhand en zonder de voor gestelde beslissing te kennen, reeds heftig geprotesteerd hebben, is een kwestie, die op de lange baarf geschoven werd. Onze zegslieden waren over de vertra ging in het realiseren der economische unie niet verwonderd. „Het heeft 5 jaar geduurd, vooraleer met het nochtans zo kleine Luxemburg volledige overeenstem ming in het kader der Belgisch-Luxem burgse Unie werd verkregen. Thans is de toestand nog veel moeilijker, aangezien Nederland een zeer ingewikkeld systeem van directe en indirecte subsidies aan de land- en tuinbouw heeft opgebouwd. Al leen reeds om het groot aantal kleine vor deringen, die gemaakt werden, waren de bijeenkomsten in Luxemburg nuttig", aldus hun conclusie. Zoals alle stevige dingen, moet de Be nelux langzaam groeien: dit is de voor waarde tot succes. Perzië antwoordt Rusland niet tegeubescliuldigingen Donderdag is de officiële tekst van het Perzische antwoord bekend gemaakt op een Sovjet-Russische nota, waarin gespro ken werd van werkzaamheid van de Amerikaanse militaire missie te Teheran, "erzië heeft de beschuldiging van Ame- :aanse inmenging in Perzische aange- genheden niet alleen van de hand ge- ezen, doch van zijn kant de Sovjet-Unie r van beschuldigd, dat zij „grensplunde- lars" beschermt, Perzië zet in deze nota •iteen, dat de Amerikanen na de oorlog agere prijzen vroegen voor wapens dan Rusland, zodat men moest afzien van het plan deze van de Sovjet-Unie te kopen. Ver der wordt de Sovjet-Russische regering er in deze nota van beschuldigd in 1946 de separatistische beweging van Azerbeidsjan tegen de Perzische regering te hebben op gezet en aan de leiders der opstandelingen onderdak te hebben verleend. Het woord is aan..._ Marie von Ebne --Eschenbach: Wij zijn licht bereid onszelf af keurend te beoordelen mits nie mand met dat oordeel instemt. Twee Hitler-generaals ontvluchten aardse rechter Blaskowitz en von Stuipnagel Donderdag, de dag waarop hij voor het Neurenbergse tribunaal zou verschijnen, sprong de Duitse ex-generaal der Wehr- macht, Johannes Blaskowitz, over de af rastering der tweede verdieping in de ge vangenis te Neurenberg. Hij viel op de bin nenplaats en overleed een halve dag later aan inwendige bloedingen. Hedenmorgen meldde United Press uit Parijs, dat generaal von Stuipnagel, een van Hitiers „trouwste" generaals, in de gevangenis Cherche Midi doodgevonden is. Hij had zien verhangen aan een touw, dat hij vervaardigd had van zijn slaapzak. Blaskowitz was gedurende de eerste we reldoorlog aan de generale staf toegevoegd. Ook na de capitulatie in 1918 bleef hij in militaire dienst. Bij het uitbreken van da tweede wereldoorlog was hij opperbevel hebber van de derde legergroep in Dresden. Met deze legergroep trok hij in Maart 1939 Tsjecho-Slowakije binnen en verover de zes uur nadat hij de grens over was ge trokken, Praag. Na de strijd in Polen, waar aan hij actief deelnam, leidde hij de onder handelingen bij de overgave van Warschau. In October 1939 werd Blaskowitz bevorderd tot „Generaloberst". In deze rang werd hij opperbevelhebber van een legergroep in het Oosten. In het voorjaar van 1944 werd hij belast met het opperbevel van een leger groep in het Westen. Bij de capitulatie onderhandelingen met generaal Foulkes in hotel „De Wereld" in Wageningen trad Blaskowitz op als leider van de Duitse dele gatie. De 70-jarige generaal Otto von Stulpna- gel was in verband met een lange lijst van beschuldigingen na de oorlog naar Parijs gebracht. Van October 1940 tot Januari 1942 was hij militair gouverneur van Parijs. Hij werd onder meer beschuldigd van het doen fusilleren van Franse gijzelaars en deportatie van Franse werkkrachten naar Duitsland op grote schaal. Van Von Stuip- nagel werd verteld, dat hij met Kesselring en Rommel betrokken was in de bomaan slag op Hitler in Juli 1944 Tot de hoge Duitse officieren, die eerder zelfmoord heb ben gepleegd, behoren luitenant-generaal Franz Böhme. beschuldigd van oorlogsmis daden op de Balkan: luitenant-generaal Ludwig von Wülisch. veldmaarschalk von Greim en admiraal von Friedcburg. CHINA 'S GESEL Bijna 2 millioen doden in 18 maanden oorlog Tijdens een persconferentie te Nanking heeft generaal Teug Yi, directeur van het inlichtingenbureau van het Chinese mi nisterie voor Nationale Verdediging, de balans opgemaakt van de burgeroorlog in 1947. De schade aan de industriële instal laties en de mijnen in Mandsjoerije en Noord-China schatte hij op meer dan tien milliard Amerikaanse dollars. Het aantal vluchtelingen uit de com munistische zóne heeft in 1917 14.510.000 bedragen. De regeringstroepen hebben vol gens de generaal in een periode van 18 maanden, eindigend 31 December 1947, bijna millioen man aan dgden. gewon den of krijgsgevangenen verloren. De ver liezen der communisten schatte hij op ongeveer 1.4 millioen De huidige sterkte der communisten bedraagt volgens de generaal 1.150.000 man. de plaatselijke militie inbegrepen. Volgens de communistische radio heb ben de regeringstroepen over een periode \.in tien maanden tot 3! December 1947 750.000 man verloren, onder wie 290.000 doden of gewonden en 460.000 krijgsge vangenen. Volgens dit radiobericht hebben de communisten 190.000 vierkante kilo- nieter grondgebied met een bevolking van 37 millioen inwoners in bezit genomen Zij zouden thans 2.390.000 vierkante kilometer bezitten met een bevolking van 168 mil lioen. Republikeinse beschuldigin gen worden onderzocht Volgens bericht van United Press uit Batavia zal de Commissie van Goede Dien sten waarnemers zenden naar Cheribon op verzoek van de republikeinse delegatie, die Woensdag beschuldigingen heeft inge diend tegen de Nederlanders, volgens welke in Cheribon op 26 Januari 285 personen gedood zouden zijn. De Nederlandse troepen zouden twee dorpen met mortieren hebben beschoten als représaille tegen sabotage daden der Indonesische bevolking. Het A.F.P. geeft nog de volgende bijzon derheden op het vermelde incident, dat, volgens de brief van republikeinse zijde aan le Commissie van Goede Diensten, zou heb ben plaats gehad bii Cheribon te Karang- djoenti en Negla. Een honderdtal Neder landse militairen zou in deze kampongs zijn binnengedrongen en in Karangdjoenti 258 en in Negla 27 inwoners hebben gedood, waaronder vrouwen en kinderen. In Karangdjoenti zouden aldus de re publikeinse brief 36 huizen zijn ver brand, en in Negla 100. De aanleiding tot de Nederlandse ..operatie", die 5 uren duur de, zou deze zijn. dat de bevolking ervan werd beschuldigd, te hebben deelgenomen aan vernieling van de spoorwegen. Bezoek aan Stormschool De Zweedse militaire attaché zal Don- derdog 12 Februari een bezoek brengen aan de Stormschool in Bloemendaal en een demonstratie bijwonen. Weerbericht IETS KOUDER. Verwachting, medegedeeld dooT het K.N M I in De Bilt. ggldig van Vrijdag- avond tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien en aanvankelijk nog krachtige Weste- lljke wind. Iets kouder. 7 Februari: Zon op 8.13 uur, onder 17.37 uur Maan op 7.29 uur, onder 14.25 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1