c c Dr. A. Plesrnan bepleit de aanleg van een luchthaven bij Burgerveen Taak der regering schier bovenmenselijk Zowel West- als Oost-Europa onder druk der gebeurtenissen Dick Button kampioen kunstrijden Painda en de Meester-goochelaar Nieuwe uitgavee Wereldnieuws VRIJDAG 6 FEBRUARI 1948 Besparing van tijd, geld en grond Moet Schiphol worden gehandhaafd en uitgebreid als grote nationale luchthaven, waarnaast Rotterdam een eigen vliegveld van bescheidener afmetingen zal krijgen, of is het beter om, centraal te midden van de West-Nederlandse steden gelegen, een ge heel nieuwe luchthaven te bouwen, die van deze steden uit in minder dan een uur be reikbaar zou zijn? Voor dit laatste is een plan ingediend, waarover binnenkort de ministeriële beslissing moet vallen. De president-directeur van de K.L.M. dr. A. Plesman heeft gisteren in een perscon ferentie een pleidooi gehouden voor het plan-Burgerveen. In de toekomst zal het volgens Plesman onmogelijk zijn om twee luchthavens bij het te verwachten verkeer economisch te exploiteren, twee luchthavens bovendien die vlak bij elkaar liggen en elk toch zo goed mogelijk ingericht zou moeten wor den. Beter ware het dan om alle krachten te concentreren op één centrale model luchthaven, welke zich zou kunnen meten met welke andere ook ter wereld. Waar moet het centrale vliegveld komen? Vervolgens doet zich de vraag voor waar dit centrale vliegveld zou moeten komen. Men zou zeggen dat Schiphol met zijn uit breidingsmogelijkheden uitstekend is en dat vindt de gemeente Amsterdam ook. De K.L.M. daarentegen wil een geheel nieuwe luchthaven aanleggen op ruim 10 km ten Zuidwesten van Schiphol bij Burgerveen, niet ver van de Westeinder Plas, welke plaats qua bodemgesteldheid het geschiktst is gebleken. Het lijkt vreemd om een ter rein, waaraan millioenen zijn besteed, zo maar aan de kant te zetten om als het ware onder de rook ervan een tweede aan te leggen. Het betreft hier een project van 130 millioen. Indien Schiphol wordt gehandhaafd, zal ook Rotterdam zijn toegezegde vliegveld moeten hebben. Door een centrale lucht haven bij Burgerveen komt men iets naar Rotterdam toe en kunnen beide steden evenals de andere belangrijke West-Neder landse plaatsen hun belangen samenvoe gen. Schieveen wordt dus overbodig. Het huidige plan voor de toekomstige uitbreiding van Schiphol is zo, dat het thans aanwezige startbanen- en gebouwen complex in de toekomst niet meer gebruikt zou worden, zodat hier óók van de aanleg van een vrijwel nieuw terrein gesproken kan worden. Volgens K.L.M.-berekeningen zou dit even duur worden als Burgerveen. Bovendien komt Schieveen er nog bij. Schiphol in zijn huidige vorm zou ge handhaafd kunnen blijven voor opleiding van K.L.M.-piloten, voor de technische dienst van de K.L.M. en als proefvliegter rein voor de vliegtuigindustrie. Deze laatste (de N.V. Verenigde Nederlandse Vliegtuig fabrieken Fokker) moet op den duur een nieuwe huisvesting en een eigen vliegter rein hebben. Op het ogenblik wordt ge dacht aan het vliegveld Valkenburg bij Leiden, waar in dat geval een nieuwe start baan van 4 millioen gulden zou moeten komen. Dit bedrag zou dus door Burger veen ook bespaard kunnen worden. Gebleken is dat het plan-Burgerveen past in de plannen van de Spoorwegen voor de aanleg van een nieuwe verbinding Amster damLeiden. Deze zou tevens de verbin ding met het vliegveld kunnen vormen. De spoorlijn zou met een tunnel onder het startbanencomplex naar het station op het vliegterrein geleid kunnen worden. Besparing- 59 millioen. Volgens dr. Plesman zou de aanleg niet duurder worden dan de uitbreiding van Schiphol. Bovendien worflt een directe be sparing van 59 millioen verkregen, samen gesteld uit de kosten voor Schieveen, dat niet nodig zou zijn (30 millioen), plus 25 millioen, die de Spoorwegen besparen door dat een aftakking naar Schiphol welke op den duur toch nodig zou zijn, komt te ver vallen, plus 4 millioen voor een startbaan voor de industrie, welke eveneens over bodig wordt. Tenslotte zou het de K.L.M. naar schatting 3.3 millioen per jaar extra HOEST PARE LS»B0HN£MA« De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 30L5 M. 7.00, 8.00, 19-00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 en 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Klassieke muziek. 11.00 Voor zieken. 11.45 Zweeds mannenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Fluit en piano. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Dansorkest. Ï2.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrachtenprogramma. 13.30 Dans orkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Opera fantasie. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.15 Pianosonates van Beethoven en Debussy. 15.45 Kiosk. 16.00 Mannenkoor. 16.20 Lezing over hötel- en restaurantbedrijven. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Volks liederen. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Strijd- krachtonprogramma. 19.15 Voor Nederlanders in Duitsland. 19.30 Piano en orgel. 19.50 Ban den die binden. 20.05 De gewone man. 20.12 Hoe heet deze plaat?. 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 22.00 Dansles. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.25 Muziek van Bach en Tansman. HILVERSUM H, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18,00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Virtuoso-trio. 8.40 Platen, 9.35 Werken van Handel. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Volkslie deren. 11.00 Voor arbeiders in continubedrij ven. 12.00 Lichte muzifek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Operakoor en negerliedjes. 13.15 Neger liedjes. 13.20 Musetteklanken. 13.40 Russi sche muziek. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Harmonie-orkesten. 15.00 Lezing over coöpe ratie, 15.15 Platen. 16.00 Esperanto. 16.15 Amateurs. 16.45 Reportage Landbouwcongres. 17.05 Lezing over de C. B, T. A. 17.15 Orkest en pianowerken van Beethoven. 18.15 Sport- praatje. 18.30 Om en bij de twintig. 19.00 Vioolrecital. 19.30 VPRO-uitzending voor de jeugd. 19.45 VPRO-cursus. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Schrammelmuziek. 20.45 In de balzaal. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Zang van de maand. 22.00 Luisterspel „Tober mory". 22.30 Dansorkest. 23.15 Hobbyhoek. £3.30 Reportage Zesdaagse te Antwerpen. kosten om zich op twee luchthavens in te richten, welke uitgaven dus eveneens ko men te vervallen. Natuurlijk zou geduren de de aanleg van Burgerveen op Schiohol niet stilgezeten mogen worden, om gelijke tred te houden met het toenemende lucht verkeer en de technische vervolmaking, maar volgens dit plan zouden de kosten daarvan gering zijn in vergelijking tot de uiteindelijke besparing. De Nederlandse Spoorwegen zijn vóór het plan wegens de reeds genoemde bespa ring; de Posterijen zijn er eveneens vóór omdat zij gaarne concentratie zien van alle post op één punt, hetgeen ook haar organi satie voor de distributie eenvoudiger en goedkoper maakt. Minister van Liberia bezoekt ons land Op Schiphol arriveerde de heer G. L. Dennis, minister van Buitenlandse Zaken van de negerrepubliek Liberia. De heer Dennis, die de gast van de Nederlandse regering is, brengt dit bezoek naar aan leiding van de belangstelling, welke Ne derland vorig jaar door het zenden van een delegatie heeft getoond ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de republiek Liberia. In hötel Oud Wassenaar is minister Den nis een lunch aangeboden. De 9 Muzen Onversaagd Salzburg. Het muziekfeest te Salzburg wordt dit jaar gehouden van 18 Juli tot 31 Augustus. De volgende opera's worden opgevoerd: „Fidelio", „Orpheus en Eurydice", „De bruiloft- van Figaro", „De ontvoering uit het Serail" en als première „Le vin herbe" van Frank Martin. Voorts staan op het programma: vier kamerconcer- ten, een concert van het Straatsburger dom koor en vijf kerkconcerten. Als dirigenten komen: Edwin Fisher, Wilhelm Furtwaeng- ler. Herbert von Karajan en Hans Knap- pertsbusch. Sovjetstyi en zelfcritiek. In een van de laatste nummers van het Moskouse tijd schrift „Cultuur en Leven", wordt scheme critiek uitgeoefend op Ilja Ehrenburg, die 'tot dusverre als de representant van de zuivere Sovjet-stijl gold. De schrijver wordt verweten dat zijn oeuvre nog niet voldoende de zuivere Sovjet stijl vertegenwoordigt en dat het niet genoeg bolsjewistische zelfcritiek kent. Best en allerbest. New Yorkse film critici hebben „Gentlemen's agreement" als de „allerbeste" film van 1947 aangewezen. Op de lijst van de tien „beste" films komen voor: „Crossfire" en „Great Expectations". De dooi de vrouwenclubs gecontroleerde „National board of review of motion pictures" stemde voor Chaplins „Monsieur Verdoux". Jezus' leven op de film. De Franse regis seur Abel Gance gaat een gekleurde geluids film over het leven van Jezus maken onder de titel „De Goddelijke tragedie". Er zouden een Franse, een Spaanse en een Italiaanse versie vervaardigd worden. In de versie voor de Protestantse landen zal Jezus niet te zien zijn, in de katholieke versie daarentegen wel, India zonder Gandhi Economische reorganisatie - aan beide zijden in het gedrang Reuters diplomatieke correspondent in Londen schrijft: „Er zijn tekenen waar te nemen, dat de druk der gebeurtenissen de bestaande plan nen voor organisatie van West- en Oost- Europa reeds heeft achterhaald. Uit het desavoueren door Moskou van het plan van Dimitrof, de Bulgaarse mi nister-president, tot het scheppen van een federatie van Oosteuropese staten is ge bleken, dat er een verschil van inzicht be staat omtrent de uiteindelijk te voeren po litiek op de achtergrond van de ogen schijnlijk zo vlot verlopende politieke en economische heropbouw in Oost-Europa onder Sovjetrussische invloed. De grote zorg aan Sovjetrussische zijde schijnt te zijn een directe centrale contröle te be houden over het gehele Oosteuropese ge bied door vorming van grote economische federale eenheden buiten de Sovjet Unie zelf te voorkomen. Dimitrofs plan voor een douane-unie van het Zuid-Slavische bloc met de andere Oost-Europese landen stelde een nieuwe economische ruimte in het vooruitzicht waarvan het zwaartepunt wel licht eerder Belgrado dan Moskou zou zou worden. Volgens waarnemers ligt de kern van het verschil van inzicht op het gebied van de economische politiek tussen de Sovjet Unie en de school van Tito en Dimitrof in de vraag of Sovjet-Rusland dan wel de industrieel achterlijke Zuid- Slavische landen prioriteit zullen genieten in het profiteren van de industriële outil lage van Tsjecho-Slowakije en Polen. In Westeuropa is door de druk van eco nomische noodzakelijkheid een ernstige bedreiging ontstaan voor de kansen op een vlotte voortgang van de coördinatie der verschillende geïnteresseerde staten in een Westeuropese groepering als door Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, geschetst. Zo heeft de Franse regering zich gedwongen gezien tot stappen, welke de Britse regeringsambtenaren onaangenaam waren. Hoezeer Stafford Cripps en Bidault ook pogen dit te verbloemen, het Franse vasthouden, tegen de Britse tegenkanting in, aan het herinstellen van een vrije goud en dollarmarkt betekent een ernstige slag Tummers voor het tribunaal Het Goois tribunaal hield een speciale zitting in het kamp voor gedetineerden te Crailoo. Een der barakken was daartoe tijdelijk tot rechtszaal ingericht. De zitting werd hier gehouden, omdat de beschuldig de, de 54-jarige M. A. L. Tummers uit Laren, die tijdens de bezetting optrad voor het cabaret „De Wolfsangel" en voor het Zondagmiddagcabaret van Paulus de Rui ter, ziek is. Tummer werd ten laste gelegd het lidmaatschap van de N.S.B., van de W.A., van de Germaanse S.S., van het N.A. F. en zijn optreden voor de cabarets. Hij gaf toe als leider van „De Wolfsangel" te zijn opgetreden, wanneer dit cabaret op tournee was, doch zeide nooit teksten voor de liederen te hebben geschreven. Verder ontkende hij ten stelligste antisemiet te zijn geweest. Het tribunaal zal op 18 Februari advies wijzen. Wegens desertie veroordeeld Tien militairen, die van inschepings verlof niet bij hun onderdeel waren terug gekeerd zijn door de Krijgsraad te velde te Rotterdam veroordeeld tot straffen, welke varieerden van vier en een half tot twee jaar gevangenisstraf. voor de kans op een Brits-Frans leider schap bij het streven naar een gemeen schappelijk Westeuropese politiek van economisch herstel. Voorts heeft de door de economische crisis in Bizonië geschapen noodzaak Groot-Brittannië en de Verenigde Staten er toe gebracht de afkondiging van een ad ministratieve hervorming in de dubbele zone te bespoedigen, nog voordat Frank rijk de gelegenheid gehad heeft het effect daarvan op zijn bereidheid tot samenwer king in Westduitsland op trizonale basis te bespreken. Zo zullen de driemogendheden- besprekingen over Duitsland, welke naar men verwacht op 19 Februari te Londen zullen aanvangen, onvermijdelijk beginnen met een Brits-Amerikaans voldongen feit voor de Franse delegatie, waarmede deze het geheel niet eens is. (Van een Londense correspondent). De moord op Gandhi plaatst het exper ment der Indische onafhankelijkheid in de waagschaal. Gandhi's figuur verkleinde het risico, dat een al te plotselinge over gang naar de vrijheid met zich meebracht. Het was een van de redenen, waarom de Britse regering de stap aandurfde. Nu Gandhi's directe invloed is weggevallen, heerst er in Londen grote bezorgdheid over de toestand in de beide nieuwe Dominions, welke zo hemelsbreed in karakter ver schillen van de overige delen van het Britse gemenebest. Na de identificatie van de moordenaar is het duidelijker dan ooit, uit welke hoek het grootste gevaar dreigt, n.l. van de zijde der Mahasabha, een fanatieke Hindoe- oi'ganisatie, welke al meer dan 50 jaar bestaat uit zes millioen aanhangers telt. Zij voelen zich de kampioen van het zuivere Hindoeïsme, die de Mohammedanen slechts als minderheid dulden in één enkele Indische staat. Kort geleden vormde zich een aanverwante organisatie, uiterst militant en semi-fascistische trekken ver tonend. Het uit de weg ruimen van Gandhi, die hun orthodoxe opvattingen bestreed en de „onaanraakbaren" wilde verlossen uit hun vernedering, bewijst hoever de din gen reeds gekomen waren. Het is daarom begrijpelijk, dat Nehroe het voortbestaan van een beweging, die moord en doodslag predikt, niet langer verantwoord acht. De Mahasabha zelf echter is door een zijner leiders in het kabinet vertegenwoordigd, hetgeen alles nog gecompliceerder maakt. Nu hun grote beschermer is heenge gaan, vrezen de veertig millioen Mohame- danen, die in India wönen, het ergste. Een gunstig feit is het evenwel, dat Gandhi's tragische dood enorme beroering heeft ge wekt onder Hindoes en Mohammedanen gelijkelijk, zodat ze, althans voor het ogenblik, nauwer tot elkaar lijken te zijn gebracht. Millioenen waren ontvankelijk voor Gandhi's boodschap, al is het maar een klein deel, dat zijn leer in praktijk brengt. Zijn geest zal ongetwijfeld blijven doorwerken. Het zal echter nauwelijks vol doende zijn om de nog voor het merendeel primitieve massa's tot rede te brengen. Bitter was Gandhi's teleurstelling, dat hij zo slecht verstaan werd. Politieke leven naar lager niveau Nehroe is thans zonder twijfel de groot ste man, doch zonder Gandhi is zijn positie verzwakt. Indien de zaken scheef gingen, kon Gandhi nog altijd het paardemiddel van zijn vasten toepassen, bijna zeker wetend dat hij succes zou bereiken. Hij deed 't dan ook zeer berekenend. Nu Gan dhi verdwenen is, zakt het gehele politieke leven naar lager niveau. De door hem ge toonde edelmoedigheid jegens de Moham medanen, zonder wederkerige voordelen voor Hindoes en Sikhs, konden de laatsten moeilijk verkroppen. De nieuwe toestand zal ongetwijfeld de economische en sociale tegenstellingen, die mede achter het religieus conflict ver scholen liggen, duidelijker aan het licht Olympische winterspelen De Amerikaanse kunstrijder Dick Button, die in Praag Europees kam pioen werd, heeft de uitstekende vorm die hij daar ten toon spreidde, tot in St. Moritz kunnen bewaren. Hij is met vlag en wimpel Olympisch kampioen geworden en zijn voorsprong op zijn naaste concurrenten was zo groot, dat er geen twijfel kan bestaan wie de gou den medaille toekomt. De wijze, waarop de 18-jarige Amerikaan zijn vrije figuren uitvoerde, was excellent, gedurfd, vol variatie en wat men niet veel ziet bij het kunstrijden der heren, het was spiritueel. Hij vond bovendien allerlei ori ginele oplossingen, waardoor hij zich eén waardig opvolger van Schafer toonde. Ook in deze tak van sport gaat de techniek zienderogen vooruit. De uitslag was: 1. Richard Button (Ver enigde Staten) 191.177 p. 2. Hans Ger- schwiler (Zwitserland) 181.122 p. 3. Edi Rada (Oostenrijk) 178.133 p. 4. John Let- tengraver (Verenigde Staten) 176.400 p. 5. Ede Kiraly (Hongarije) 174.400 p. 6. James Grogan (Verenigde Staten) 168.711 p. Na afloop van het rijden der verplichte figuren v/as de stand bij de dames: 1. Bar bara Ann Scott (Canada), 2. Jeanette Alt- wegg (Engeland), 3. Eva Pavlik (Oosten rijk), 4. Jirina Nekolova (Tsjecho-Slowa- smalle ijsgreppel, welke nu 1201 meter lang was. De uitslag was: 1. en Olympisch kampioen Nino Bibbia (Italië) in 323.2 sec. (tijd over zes ritten). 2. Jack Heaton (Verenigde Sta ten) 324.6 sec. 3. John Crammond (Enge land) 325.1 sec. 4. Martin (Verenigde Sta ten) 328 sec. 5. Kaegi (Zwitserland) 329.9 sec. 6. Bott (Engeland) 330.7 sec. IJshockeytournooi. Het Internationaal Olympisch Comité stelt pogingen in het werk een compromis tot stand te brengen in 't ijshockeyconflict. Donderdagmorgen zijn de volgende wed strijden gespeeld: OostenrijkItalië 165 CanadaVerenigde Staten 123. Kampioenschappen in Arosa Donderdag zijn in Arosa de Nederlandse skikampioenschappen voortgezet. De totaal uitslag luidt: Heren renklasse. 1. en Nederlands kampioen Pappenheim 40 punten; 2. Elias van Sta- brouck 49.32 pnt.; 3. Liffman 54.31 pnt.; 4. Den Ouden 57.11 pnt.; 5. Van Eek 79.23 pnt. Dames renklasse. 1. en Nederlands kam pioene Gusta de Boer 12.02 pnt.; 2. Marlies Hulsinga 19.40 pnt.; 3. Renée van Pallandt 23.10 pnt.; 4. Baby Rambonnet 32.60 pnt. Dames toercnklasse: 1. Ankie van der Stok 2.09 pnt.; 2. Emmy van Marken 15.27 pnt.; 3. Mieke de Jong 35.68 pnt,; 4. Helwich Taets Mevrouw J e b -j nï i a j ri van Amerongen 74.22 pnt; kye), 5. Bridget Shirley Adams (Engeland)Creutz van Warraelo 90.18 pnt. ft nf—n Heren toerenklasse: 1. B. Hymans 5.49 pnt.; 2. Van der Velde 9.88 pnt.; 3. Dolleman 15.64 pnt.; 4. Bruynzeel 25.56 punten. 5. Korten- 6. Gretchen Merrill (Verenigde Staten) Bibbia kampioen skeleton. De Olympische skeletonraces hebben Donderdag een verrassende wending geno men, want niet de Brit John Gordon Cram mond of de Amerikaan Jack Heaton, die sterk favoriet waren, wonnen de Olympi sche titel, doch de Italiaan Nino Bibbia ging met de eer strijken. Nadat Dinsdag van Junction gestart werd wierpen de deelnemers zich de volgende morgen op het hoogste punt van de Cresta Run op hun sleden, voor hun tocht door de horst 30.51 pnt. Tennis Nederland tegen Portugal In Washington heeft minister Marshall de loting ven-icht van de wedstrijden om de Daviscup. Zonder spelen zijn iri de Europese zóne o.a. Nederland en Portugal in de tweede ronde geplaatst. Hierin komen de landen tegenover elkaar. 69. Joris Goedbloed nam Panda mee naar een café en fuifde hem op een maaltijd. „Zo!" zei Panda. „Je wilt dus eerlijk wor den, hè? Wat ga je nu dan verder doen?" „Wel, kijk eens hier!" mompelde Joris peinzend. „Dat tapijt was niet van mij, hè? Ik mocht het dus niet verkopendat was niet goed van meik zie het in.' Nee, werkelijk Panda, je hoeft niets te zeg gen, ik zie het volkomen in! Ik ga dat tapijt dus terug halen...." „Maar als je deze maaltijd betaald hebt, heb je geen geld ge noeg meer om die som terug te betalen!" zei Panda. „Juist!" riep Joris. „Je hebt het bij het rechte eind! Dat gaat niet. Dan haal ik het terug zonder het te betalen! Dat geld komt later wel eens, niet waar? En wan neer ik het kleedje dan eenmaal heb, kan ik het nogmaals verkopen, hè? En dan. ,Je verveelt me!" zei Panda. „Ik heb ge brengen. Er bestond reeds voortdurende spanning tussen de socialistische Nehroe en de conservatief gezinde vice-premier j Patel. Een krachtige samenwerking tussen beiden wordt thans echter niet uitgesloten geacht. De communisten zijn natuurlijk ook woelig. Zij brengen het binnenhalen van de rijstoogst in gevaar, omdat zij als voorwaarde een bevredigende regeling met i de landeigenaren eisen. Stakingen en I „kalm-aan"-acties hebben de industriële productie al ernstig benadeeld. Het zal van de Indische regering de uiterste krachts inspanning vergen om de juiste weg te vinden door de wir-war van problemen, i Zonder Gandhi staat zij voor een haast bovenmenselijke taak. Uitgerekend Een groot-industrieel uit Leeds, zo vertelt de Linie, had een operatie on dergaan en ontving van de chirurg een declaratie van 450 pond sterling. Hij belde de chirurg op en zei hem het vol gende: „Kijk eens, professor, ik heb geen lust om te gaan pingelen over uw declaratie. Ik zal ook niet beweren, dat ik het door u gevraagde bedrag niet be talen kan. Alleen wou ik u er op attent maken, dat de fiscus van ieder pond, dat ik verdien, 19 y2 shilling wil hebben. Om u 450 pond te betalen moet ik dus 16000 pond verdienen. Van de andere kant zult u, een gezocht chirurg, ook wel geplukt worden door belastingen. Vindt u het onbescheiden, als ik u vraag hoeveel u van uw 450 pond na aftrek van de belastingen nog over houdt?" De chirurg rekende even en ant woordde toen: „Net 27 pond." „Om u 27 pond te bezorgen, moet ik er dus 16000 verdienen.Ik kan u een minder omslachtige procedure voorstel len. Als ik u uit dankbaarheid voor die operatie eens twee kisten goede oude whisky -ten geschenke gaf?" De chirurg vond het een goed idee en de volgende namiddag dronken de heren samen een glas op het welzijn van de Britse fiscus. Schaakreuzen kampen in de Haagse dierentuin Wereldtoumooi begint 2 Maart Het eerste gedeelte van het tournooi om het wereldkampioenschap schaken zal in de Haagse Dierentuin worden gespeeld. De Rus sen hebben hun deelneming indertijd afhan kelijk gesteld van de toezegging, dat een deel der wedstrijden in Rusland zou worden ge houden en de F.I.D.E., de internationale schaalcorganisatie, is daar voor gezwicht. Er wordt nu gespeeld: eerst in Den Haag en veertien dagen daarna in Moskou. Op een nog nader te bepalen plaats in Den Haag zal op 1 Maart de opening en 'de loting geschie den. Alle deelnemers zijn verplicht op die dag aanwezig te zijnt_ Wie er niet is valt automatisch af! Het tournooi begint op 2 Maart. De zes deelnemers zijn: onze landgenoot Euwe, de Amerikanen Fine en Reshevsky en de Russen Botwinnik, Keres en Smislow. Hoogstwaar schijnlijk zal Fine zich echter wegens be roepsplichten terug trekken, al heeft men daaromtrent bij de K.N.S.B,, die de wedstrij den hier organiseert, nog geen definitief bericht ontvangen. Mocht Fine inderdaad van deelneming afzien dan verandert de zeskamp in een vijfkamp. Een zesde deelnemer zal niet worden toegevoegd. De opzet is dat elke deelnemer tien par tijen in Nederland en tien in Rusland zal spelen, en wel elke week drie. Er zal des avonds om half vijf worden begonnen waarna er gespeeld wordt tot half elf (40 zetten in vijf uur). Afgebroken partijen zullen zoveel mogelijk op de volgende vrije dag worden uitgespeeld, opnieuw in de avonduren. Dit Nederlandse deel van het tournooi zal eindi gen op 25 Maart, waarna de spelers weldra naar Moskou zullen vertrekken. De KNSB heeft, naar de voorzitter, de heer Zittersteyn ons vertelde, voor schakers en officials een prachtig onderkomen gevonden in het Kur- haus te Scheveningen. Wie de scheidsrechter zal zijn is nog niet bekend. Hij zal in geza menlijk overleg tussen Nederland en Rus land worden aangewezen. Drie assistenten zullen hem terzijde staan en wel respectie velijk uit Nederland, Amerika en Rusland. Het ligt in de bedoeling dat een bevoegd schaker in een zijzaal verschillende partijen nader zal demonstreren en toelichten. Bo vendien wordt telefonisch contact met enige grote steden als Amsterdam, Utrecht en Gro ningen voorbereid in die zin dat de schaak clubs in die steden des avonds hun leden in een zaal bijeenbrengen en de zetten per telefoon uit Den Haag worden doorgegeven. Zwemmen Goede tijd van Margot Marsman Op de door A.D.Z. in Amsterdam georga niseerde wedstrijden slaagde op de 100 m. borstcrawl Hannie Termeulen er ternauwer nood in dit nummer te winnen in 1.08.2 op korte afstand gevolgd door Margot Marsman van H.V.G.B., die in 1.08.8 eveneens een in ternationaal goede- tijd maakte. De verras sing op de fugcrawl was ongetwijfeld die van de Robbenzwemster Dicky v. Ekeris met 1.16.2 nog voor Greetje Gaillard. Bij de heren was het Kees Kievit van Aegir op de rug- crawl met 1.09.6 (0.4 sec. boven het Neder lands record). Na afloop volgde de waterpolowedstrijd H.V.G.B. tegen het officiëuse Nederlandse zevental „De Kivorsen".. Een goede wedstrijd, waarbij driekwart van de tijd de stand gelijk bleef (11). In de laatste minuten doelpunt ten de internationals twee maal, zodat de ploeg van de Kikvorsen met 3—1 won. Haarlems zevental tegen Den Haag Zaterdag 14 Februari wordt in het Sport- fondsenbad een tweekamp gehouden tussen Haarlem en Den Haag. Het Haarlems zeven tal is als volgt samengesteld: doel: D, Brok ken, HVGB; achter: M. Driessen, HVGB; J. G. Swier, VZV; K. Anthoni, HVGB; voor: J. Hoekstra, HVGB; A. Rol, HVGB; J. J. Hoge- land Jr., HVGB. Reserves zijn: E. Vrugt, HPC; M. Mauritz, HPC; J. Kollerie, DWR; D. van Viersen, DWR. Sport In 't kort WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TAFEL TENNIS. Voor de Swaythling beker te Londen heeft België met 53 van Nederland gewonnen. In groep b van de Corbillon beker wonnen de Nederlande dames met 30 van de Luxemburgse. Rectificatie In het verslag van de dezer dagen te Haarlem gehouden vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie, waarin de heren mr. Oud en Le Cavelier het woord voerden, :S vermeld dat de bijeenkomst matig bezocht was. Het blijkt ons dat onze ver- noeg van jou! Voor goed genoeg! Je bent I slaggever zich hier onjuist heeft uitge- een schurk!" Hij stond op en liep weg. drukt. De zaal was op een gering aantal I plaatsen na geheel bezet. Uitg. Born N.V., Assen: Dertig jaar W< reldstrijd (19141945) door H. Ch. G. J vj der Mandere. N.V. Internationale Uitgeversmij. Wereldvenster. Amsterdam: Spel zondi Inzet, roman door H. van Grevelingen; De 2 uit de Witte Raven-Reeks. N.V. Intern. Uitg. Mij. Het Wereldvenste Amsterdam: Parade dor Schamelen, romi door H. Hardon; Deel 3 uit de Witte Rave Reeks. Uitgeverij v/h. A. Kemperman. Haarlei Een blij Geluid, Een keuze uit het werk vs Hermien van der Heide, samengesteld do< G. Buruma—Kalsbeek, Ida Last—ter Ha. A. C. Wiersma—Risselada. J. Philip Kruseman's Uitg. Mij. N.V., D| Haag: Debussy als Criticus en Essayu „Monsieur Croche antidilettant" en andei opstellen, verzameld, verteld en ingele door Frank Onnen; Deel XXIII uit de set Beroemde Musici. J. Philip Kruseman's Uit.g Mij. N.V., D( Haag: Jazzmuziek, Inleiding tot de volk muziek der Noord-Amerikaanse Negei door Will G. Gilbert en mr. C. Poustochkin 2de belangrijk gewijzigde druk. J. Philip Kruseman's Uitg. Mij. N.V., Dt Haag: Het vraagstuk der Jazzmuziek, da Mr. C. Poustochkine. Uitgeverij „De Librije", Haarlem: Heinrii Heine, een biographie door Frangois Feji oorspr. titel van de Eng. uitgave: Heine, biography, Ned. vertaling van G. M. vj Veen. Uitg. J. J. Romen Zonen, Roermond Maaseik: Johannes de Dooper, door Piet v, Veen. Uitg. J. J. Romen Zonen, Roermond Maaseik: David, Koning van Israël, door Pi van Veen. Uitg. J. J. Romen Zonen, Roermond Maaseik: De Messiaanse Profetieën, doorL D. Deden S. C. J., in de serie Bijbelse Mon graphieën onder leiding van Prof. Dr. Ji Keulers. Uitg. Scheltens Giltay, Amsterdam: Tro bel Water, roman van de Binnenvaart, do Hans Nesna, met tekeningen van F. v; Bemmel; 2de deel van eén Trilogie; eer; deel: De Broedertrouw. Uitgeverij Het Spectrum, UtrechtBrusa Cornelius Musius, Een Deli'tse Martelaar 1572, door A. van Dijk O.F.M.; Uit de se: Batavia Sacra, Hoofdstukken uit de V; Kerkgeschiedenis onder redactie van M. van Buijtenen en Dr. J. J. M. Timmers. Uitg. Het Spectrum, Utrecht—Brusa Godsdienst in de Gouden Eeuw, door Mag.fi P. Polman O.F.M.; Uit de serie Batavia Sac Hoofdstukken uit de Vaderlandse Kerke schiedenis onder red. v. M. P. van Buijteu en Dr. J. J. M. Timmers. Uitg. A. J. G. Strengholt N.V.. Amsterdai De Schuld, door J. Gerhard Toonder, kleure omslag en houtsneden van R. Snapper. Uitg. Mij. A, J. G. Strengholt N.V., Amsie dam: De Wolken Branden, door Mar; Toonder, Deel 2 uit de Trilogie Hoe het Z Bandversiering en kleurenomslag van Mart Toonder. t Uitgeverij Vrij Nederland, Amsterdï Tractor, roman van het Zweedse Land. do: Ivar Lo—Johansson; oorspr. titel: Trakto: vertaald door Bertha Wolterson. „Johannes dc Dooper" door Piet van Ve: Uitgave J. J. Romen en Zonen, Roermon Maaseik. „De Messiaanse profetien Dr. D. Deaf S. J. C., uitgave J. J. Romen, Roermop Maaseik. Drie scliepcn brengen troept uit Indië terug Op 16 Januari is uit Priok het „Johan van Oldebarnevelt" vertrokkj met circa 1900 passagiers aan boord, ond wie ongeveer 1400 demobïliserenden Vi de mariniers en de Koninklijke Landmad Ruim 600 mariniers en 800 ihan van Koninklijke Landmacht rpaken tezami met vrouwen en kinderen de thuisreis, meeste mannnen zijn afkomstig uit Zuiden en Oosten des lands. Verder zijn manschappen van het oorlogsvrijwillige! bataljon „Zeeland" (2-14 R.I.) aan booi In Algiers is het hoofd van het rad) programma voor de Nederlandse Sti'iji kraclften, kapitein Karei Nort, aan boo: gegaan om gedurende het laatste gedeel van de reis reportages voor het Nederland: Strijdkrachtenprogramma te verzorga Deze reportages zullen reeds heden via Strijdkrachtenprogramma te beluisten zijn. De „Jóhan van Oldebarnevelt" aanvankelijk op 15 Februari in Amsterdai verwacht werd, arriveert vermoedelij reeds op 10 Februari. Het m.s. „Zuiderkruis", dat met citf 760 militairen en een afdeling mariniers de thuisreis is. wordt tegen 17 Febnu in Rotterdam verwacht. De „Kota Inten", eveneens met demob liserenden aan boord, zal vermoedelijk of 13 Februari in Rotterdam arriveren. Joseph de Zwijger. De perschef van bi Witte Huis, Charles Ross, heeft bekei maakt, dat Joseph Stalin in 1946 uitnodiging va-n president Truman tot de Amerikaanse toehoorders spreken, heeft afgewezen. Men nee: aan, dat Truman door deze uitnodig!; A Stalin gelegenheid had willen geven' te antwoorden op Church ills rede Fulton., waarin deze nauwere betrö kingen tussen Engeland en de V.S. h! bepleit. Horoscoop. In de „Nieuwe Gids" lezen het volgende: „Een verschijnsel dat zie in de Franse pers van België meer meer uitbreidt, is het publiceren vanK dagelijkse horoscoop. In trein en tra kan men dikwijls vaststellen, dat lezers van sommige bladen eerst vooral hun horoscoop nagaan, blijkbs! om hun gedragingen van die dag richten naar de aanwijzingen hierv? Niemand zal weten hoeveel dwaal heden er iedere dag aan deze mani zijn toe te schrijven. Het volstaat voorspellingen die de diverse blade hun lezers opdissen naast elkaar tëtó gen om vast te stellen dat het ene bl« precies het tegenovergestelde voorspi geit als het andere. Éen klein staalt van deze horoscoop-onzin valt ons tc' vallig onder het oog: „De gevoelens kunsten zullen vandaag gunstig word! beïnvloed. Geniale werken kunnen val daag het licht zien. In de mate van b mogelijke vermijde men heelkundt bewerkingen in de streek van blaas. Professor. Dr. Kurt von Schuschnigg. vroegere Oostenrijkse kanselier, hef het hem aangeboden hoogleraarscbi aan de universiteit in Saint Louis Missouri aanvaard. Schuschnigg zal lege geven over „de moderne demoöl ei tische staat". Sp: Even tanken. Een Engelse „Liberatff^! heeft, tijdens een proefvlucht op b \t. traject Montreal-Londen, op een hooé i,u van 3000 meter bij een snelheid v: ma 275 km per uur boven de Atlantisc! w Oceaan benzine ingenomen. De gehe2i()l operatie duurde zes minuten en hl plaats op ongeveer 150 km afstand Vi Newfoundland. a.B

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2